Kanada Eğitim Sistemi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kanada Eğitim Sistemi"

Transkript

1 Kanada Eğitim Sistemi Kanada liseleri, Üniversiteleri, Kanada Master-Doktora ve Kanada da Kolej,staj kamp,mesleki egitimler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz. Kanada'da temel eğitim 10 yıl olarak belirlenmiģtir ve merkezi bir sistem yerine eyaletler kendi eğitim sistemlerini oluģturmuģlardır. Bu özerk yapı on ayrı eyalette 10 ayrı eğitim sistemi ortaya çıkarmıģtır. Kanadalılar bunu bir ayrılıktan ziyade bir zenginlik olarak kabul etmektedirler. Her eyaletin ilk okul, orta okul ve lise eğitiminden sorumlu kendi Milli Eğitim Bakanı olup bölge insanının istek ve ihtiyaçlarına göre eğitim programları belirlenir. Eyalet yasalarına göre oluģturulmuģ Mahalli Okullar Ġdare Heyeti, devlet okullarını yönetir. Özel okullarda da ilk, orta ve lise eğitimi alınabiliyor. Bazı özel okullar ise sadece yabancı öğrenci kabul ederler. Okullar Eylülde açılıyor, Haziranda sona eriyor. Devlet okulları kanada vatandaģlarına ücretsizdir, ancak yabancı öğrenci kabulleri eyaletten eyalete değiģiyor ve genellikle ücretlidirler. Özel okulların yabancı öğrenci için en büyük avantajı konaklama olanağı sağlamasıdır. Bir Türk öğrenci olarak özel bir liseye devam etmek isterseniz; mutlaka okulun eyalet Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olduğuna dikkat edin. Yıllık okul ücretleri 4 bin ile 12 bin dolar arasında değiģmektedir. kanada'ya Latin Amerika'dan gelen öğrencilerin özellikle yaz aylarında sayısının arttığı görülmektedir. Vancouver hareketli, barıģçıl, kozmopolit ve kültürel etkinliklerin yoğun olduğu bir Ģehirdir. British Colombia'nın meģhur sporlarına ve açık alan etkinliklerine kolayca katılma imkanı sağlar. LSI her hafta beģ veya altı etkinlik düzenler. Whistler, kıģın kayak gezileri, yazın da arazi yürüyüģleri ve nehir raftingi ile meģhurdur. British Colombia adaları, özellikle Vancouver Adası, gidilecek yerler listesinin daima en baģındadır ve öğrenciler Vancouver'ın okyanusa yakınlığının sağladığı yelken ve diğer su sporları fırsatlarından yararlanırlar.

2 Alberta eyaletindeki Calgary Ģehrinde yer alan Global Village Calgary, Rocky Mountain English Center, öğrencileri daha akıcı konuģur hale getirme hedefiyle Ġngilizce öğrenimine bütüncül bir yaklaģım getirmektedir. Burada baģlıca dört Ġngilizce öğrenim seçeneği sunulmaktadır: Genel Ġngilizce'yi geliģtirme, iģ Ġngilizcesi, akademik Ġngilizce ve Ġngilizce öğrenimi ile seyahatin birleģiminden oluģan bir kurs. Okul, muhteģem bir vahģi tabiat içerisinde kurulmuģtur ve öğrenciler bundan büyük zevk alırlar. Ayrıca okulda staj programı sunulmaktadır. ġüphesiz, Calgary'nin 10 yıl önce uluslararası kıģ olimpiyatlarına iyi bir ev sahipliği yaparak edindiği Ģöhret, onun uluslararası arenada genç insanlar arasındaki itibarının artmasına yol açmıģtır. Okul gerçek bir kimlik anlayıģı ve bir topluluk tecrübesine sahiptir. Hala bütün öğrencilerin isimleri hatırlanacak kadar küçüktür ve etkinliklerle dolu bir takvim sunmaktadır. MeĢhur olimpiyat kayak alanı vasıtayla sadece bir buçuk saat uzaklıkta bulunurken, Banff ve Louise Gölü okula iki saat mesafededir. Bu yüzden kıģın kayak sporu öğrenciler arasında yaygındır. Yeme içme hususunda da, öğrenci fiyatları oldukça uygundur.

3 Manitoba Eyaletindeki Brandon Üniversitesi'nde akademik amaçlı Ġngilizce programını, Meksika, Ġspanya, Tayvan, Çin, Brezilya, Japonya, Kore ve Batı Afrika gibi kalabalık bölgelerden öğrenciler, bu küçük, güvenli Ģehre Ġngilizce öğrenmek için tercih etmektedir. Brandon 42 bin nüfuslu küçük, güvenli bir Ģehirdir, burada suç iģlenmez, trafik çok az tıkanır. Okul, bu Ģehrin merkezinde küçük bir kampüse sahiptir. Brandon'daki düģük yaģam giderleri de bazı daha büyük Ģehirlerle karģılaģtırıldığında ek bir kazançtır. Küçüklüğüne rağmen üniversite dünya standartlarında bir müzik okuluna sahiptir ve meģhur uluslararası sanatçıları kendine çeker. Ontario Eyaletinin doğusu, meģhur Toronto kenti ve ülkenin baģkenti Ottawa'ya ev sahipliği yapar. Her iki Ģehir de çok sayıda dil okuluna sahiptir. Kanada'nın en kozmopolit Ģehirlerinden birisi olan Toronto'daki Kanada Ġngilizce Merkezi'nde, profesyoneller için çok iyi hazırlanmıģ, bireysel ve küçük-grup esaslı kurslar bulunur. Kurslar yoğun ve yorucu olduğu halde eğlence fırsatı da sunulur. Etkinlikler ÇarĢamba günleri öğleden sonra düzenlenir ve okul görülecek yerlerin bir listesini verir. Toronto gibi önemli bir Ģehrin sunduğu pek çok özel etkinliğin yanı sıra, burada bulunan Science Center (Bilim Merkezi), müzeler ve galeriler meģhurdur. Öğrenciler Niagara ġelaleleri'ne veya Kuzey Ontario'daki, açık hava etkinlikler için harika bir yer durumundaki ulusal Algonquin Parkı'na günlük bir gezi yapabilirler. Toronto, alıģveriģ yapılabilecek pek çok yere sahiptir ve öğrenciler genellikle Toronto çarģısındaki Eaton Centre ile Yorkville bölgesine rağbet ederler.

4 Ülkenin baģkenti olan Ottawa, Kanada'daki en yüksek eğitimli nüfusu barındıran güzel bir Ģehirdir. Yüksek teknoloji endüstrisiyle olan bağlarından dolayı "Kuzey Silikon Vadisi" olarak da bilinir. Algonquin Yüksek Okulu baģkentte bulunmanın avantajını kullanarak öğrencileri kendisine çekmektedir. Ottawa güzel müzeleri, bakımlı kamusal alanları ile temiz, yeģil, güvenli ve çok farklı bir Ģehirdir. ġehir, sadece tarihini değil, kültürel çeģitliliğini de yansıtan sayısız kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Kentte 100'ün üzerinde elçilik bulunmaktadır ve etkinlikler "75'ten fazla ülkenin gösteriģli çabalarını" yansıtır. ġehrin içinden geçen Rideau Kanalı her kıģ "dünyadaki en uzun buz sahasını" oluģturur ve yazları sandal yarıģı ile diğer su sporlarına sahne olur. Kanada'nın doğu sahilinin ötesinde yer alan ve Maritimes olarak bilinen adalar, çok farklı bir deneyimin sunar. Halifax Ģehrindeki Uluslararası Lisan Enstitüsü, ikinci bir dil öğrenmek ve yeni bir kültürle tanıģmak için iyi bir alternatif. Okula Japonya, Meksika ve Arjantin'den çok sayıda öğrenci gelmektedir. Halifax, beģ yüksek öğrenim kurumuna sahiptir: Dalhousie Üniversitesi, St Mary Üniversitesi, Mount St Vincent Üniversitesi, Nova Scotia Sanat Yüksek Okulu & Nova Scotia Dizayn ve Teknik Üniversitesi. Nüfusunun yüzde onu yüksek öğrenim gören yabancı öğrencilerden oluģan bu Ģehir, dıģarıdan gelen öğrenciler için cazip bir yerdir. Prens Edward Adası (PEI), "Anne of Green Gables" kitapları tarafından meģhur edilmiģ bir yerdir, fakat hala yabancı öğrenciler için nispeten az bilinen bir yer durumundadır. Dil seyahat haritasında kesin bir yer edinmek için, buradaki dört Ġngilizce okulu, yılbaģı kutlamalarında bir araya gelir. Öğrenciler özellikle, 1867'de AĢağı ve Yukarı Kanada'nın tek bir devlet oluģturdukları Province House'u ziyaret etmekten zevk alırlar. Ayrıca Toronto, Halifax ve New York'a da kısa seyahatler yaparlar. Yeni Konfederasyon Köprüsü Ģimdi anakaraya daha kolay ulaģım sağlamaktadır.

5 Kanada'nın doğal güzelliği ve güvenliliğinin çekiciliğiyle beraber, güçlü akademik programlar yabancı öğrenciler arasında ilgi görmeye devam etmektedir. Bununla birlikte, gittikçe rekabetçi hale gelen pazarlama ve tanıtım giriģimlerinin pazara giriģ üzerinde bir baskı oluģturduğu açıktır. Bu, kültürel farklılık ve öğrenim olanakları için ülkeyi tercih eden yabancı öğrencilerin ülkeye geliģi üzerinde de baskı oluģturmaktadır.kanada'da Eğitim, Kanada Eğitim sistemi hakkında bilgi almak veya Kanada'ya Eğitim baģvurusu yapmak için merkezimizle iletiģime geçebilirsiniz... Kanadada Üniversite, Kanada Üniversiteleri, Kanada Master-Doktora ve Kanada da Kolej Eğitimi hakkında bilgi almak için bizimle iletiģime geçiniz. Kanada'da Burs Ġmkanları Yabancı öğrencilerin Kanada üniversitelerinden burs temin edebilmeleri çok güçtür. Normal olarak, üniversiteler yabancı öğrencilere ilk sene burs ya da asistanlık vermeme eğilimindedir. Öğrenciler birinci yıldan sonra akademik baģarılarına ve ihtiyaçlarına göre burs alabilirler. Burslar çoğunlukla kısmidir. Yani genellikle toplam masrafların yalnızca bir kısmını karģılar. Çok iyi Ġngilizce bilen, TOEFL, GMAT, GRE sınavlarında üst %1 ' e girebilen üniversite birinci, ikinci ya da üçüncülerinin, veya not ortalaması 10 üzerinden veya 4 üzerinden 3.5 ve üzeri olanların, çok iyi referansları ve aynı zamanda kültürel, sportif, ve bilimsel ödülleri veya etkinlikleri olması durumunda bazı Kanada üniversitelerinden burs almaları mümkün olabilir. Ancak sonuçta bu düzeydeki öğrencilerin bile küçük bir bölümünün burs alabileceği unutulmamalıdır. Diğer taraftan, Ġngilizce ve akademik baģarı yönünden yeterli olan Kanada üniversitelerine öğrenci olarak kabul edilen Türkiye çapındaki baģarılı sporcular, kabul edildikten sonra ve baģarılarının devamına bağlı olarak bir miktar spor bursu alabilirler.

6 Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimi için baģvuran, Ġngilizce, akademik durum, referanslar ve test sonuçları bakımından çok üstün nitelikli öğrencilerin üniversitelerden öğretim ve araģtırma asistanlığı sağlanarak öğrenim ve geçimlerini finanse etmeleri mümkündür. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, TÜBĠTAK ve Türk Eğitim vakfı gibi kuruluģlar da yurtdıģında lisansüstü öğrenim için burs vermektedirler. Ayrıca yurtdıģında üniversite ve dil öğrenimi için bankalardan öğrenim kredisi almak mümkündür. Kanada'da Akreditasyon Yüksek öğretimde akreditasyon, ilk olarak ABD'nde ortaya çıkmıģ ve zamanla yaygınlaģmıģtır. Günümüzde ABD'nde belli alanlarda uzmanlaģmıģ akreditasyon kurumlarının yanında bölgesel düzeyde faaliyet gösteren akreditasyon kurumları da bulunmaktadır. Akreditasyon sistemi bugün ülkelere göre farklılık göstermektedir. Kimi ülkelerde ulusal akreditasyon ajansı oluģturulduğu görülmektedir. Avrupa'da ise yüksek öğretim çok uzun yıllar büyük ölçüde devlet tarafından sunulan bir kamusal hizmet olarak kabul edildiğinden akreditasyona uzun sure ihtiyaç duyulmamıģtır. Günümüzde uluslararası alanda değiģik akademik disiplinlere yönelik çalıģmalar yapan önemli akreditasyon kuruluģları Ģunlardır: -ABET (The Accreditation Board for Engineering and Technology- Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu): ABD hükümeti tarafından mühendislik derecesi veren kurumları akredite etmeye yetkili tek kurumdur.

7 -FEANI (Fédération Européenne d'associations Nationales d'ingénieurs) Avrupa Mühendisleri Birliği nin oluģturduğu bir akreditasyon kuruluģudur. -BaĢta Ġktisadi ve Ġdari Bilimler olmak üzere sosyal bilimler için AACSB (American Assembly of Collegiate Schools of Business ), EFMD (European Foundation for Management Development), FIBAA (Foundation for International Business Administration) ve ABS (Association of Business Schools) gibi akreditasyon kurumları bulunmaktadır. Özellikle iģletme alanında en güçlü kurum AACSB dir. -ABD ve Kanada Ġlahiyat Fakülteleri Birliği ATS (The Association of Theological Schools), 1936 yılından bu yana ABD de akreditasyon kuruluģu olarak kabul edilmektedir. -Tıp alanında ise LCME (Liaison Committee on Medical Education) ABD ve Kanada daki Tıp Fakültesi eğitimlerini akredite etmektedir. Ayrıca NCFMEA (The National Commission for Foreign Medical Education and Accreditation) ve Eğitim Bakanlığı kanalı ile yabancı ülke Tıp Fakülteleri nin standartlarının değerlendirilmesinde yardımcı olunmakta, ancak akreditasyon yapılmamaktadır. -Veteriner hekimlik eğitimi veren kuruluģların akredite edilmesinde, ABD ve Kanada da, Amerika Veteriner Hekimlik Birliği, AVMA (American Veterinary Medical Association) 1946 yılından beri hem kendi ülkelerinde hem de diğer ülkelerde akreditasyon gerçekleģtirmektedir. Avrupa da ise, AB direktifleri doğrultusunda, 1994 yılından beri veteriner eğitim kurumlarının akreditasyonunu, Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği, EAEVE (European Association of Establishments for Veterinary Education) yapmaktadır. Kanada

8 Kanada'da eğitim merkezi bir sisteme bağlıdır. Dil okullarını denetleyen bir akreditasyon kuruluģu bulunmamaktadır. Tüm üniversiteler aynı merkeze bağlı olduğundan, üniversitelerin lisans ve yüksek lisans programlarını denetleyen herhangi bir akreditasyon kuruluģu da bulunmamaktadır. Her ne kadar üniversitelerin öğrencilere sunduğu akademik ve sosyal imkanlar birbirinden farklı olsa da; hepsi devletin eğitimde kaliteyi sağlamak için koyduğu standartları sağlamaktadır. Kanada Okul Seçimi Kanada da farklı alanlarda eğitim almıģ yüzlerce öğrenci ile yaptığımız birebir görüģmeler, ve bizlerin bizzat okulları ziyaret ederek edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrencilere tavsiyelerimiz: 1- Ders Kitapları: Okul seçiminde araģtırılacak önemli konulardan biri, gidilecek okulda ne tür ders kitapları kullanıldığının öğrenilmesidir. Çünkü okulların bir kısmı kendi oluģturdukları ders kitaplarını kullanmakta, bir kısmı ise; Longman, Oxford ya da Betty Schrampfer Azar yayınlarını kullanmaktadır. Bununla birlikte diğer bazı okullarda da Beginner, Intermediate ve Advanced kurlarının her biri için farklı yayın kullanıldığı görülmüģtür. Mesela Beginner sınıfları için Betty Schrampfer Azar, Intermediate sınıfları için Longman ve Advanced sınıfları için de Oxford yayınlarının kullanılması hem uluslar arası eğitim uzmanları tarafından hem de bizce E.S.L (English as a Second Language) eğitimi için en ideal uygulamadır. Ġnanılması güç ve öğrenci için bir o kadar dramatik olan diğer bir uygulama ise, bazı okullarda hiçbir standart ders kitabının kullanılmamasıdır. Burada öğretmenler her ders öncesi iģleyecekleri konuları kendileri belirleyip, o konulara göre farklı yayınlardan fotokopiler çekerek öğrencilerine dağıtmaktadır. Bu çeģit okullar her Kur daki ve her dersteki ders programı seçimini kendi öğretmenlerine bırakmaktadır. Bunun dezavantajlarını Ģöyle sıralayabiliriz: bir öğrenci birinci kurda okurken Modal Verbs konusunu öğrenir ve sonraki kurlara geçtiğinde baģka bir öğretmenle eğitimine devam eder. Ancak; yeni öğretmeni önceki kurlarda verilen eğitimden haberdar olmadığı için tekrar Modal Verbs konusunu iģler. Bu durumda öğrenci bir konuyu iki defa görerek aslında geri kalan birçok önemli konuyu da öğrenemeyip zaman kaybı

9 yaģamaktadır. Bununla birlikte bize iletilen feedbacklerde bu okullarda haftanın en az bir günü sadece televizyon izlenmektedir, bizce E.S.L Litening eğitimi için TV izlemek önemlidir, fakat okulda değil de evde yapılması bizce daha doğru olur. 2- Okulun Öğrenci Kombinasyonu: Bazı okullar her milletten kabul edilecek öğrenci miktarına bir limit koyup, Ġngilizce eğitimi için ideal bir öğrenci karıģımı ve ortamı oluģturmaktadır. Bu konunun önemini Ģöyle açıklamaya çalıģalım; Kanada da yaptığımız araģtırmalar ve edindiğimiz izlenimlere göre, eğer bir okulda tek bir milletten, %20 den daha fazla oranda öğrenci mevcutsa, bu öğrencilerin kendi aralarında kendi dillerini konuģmaları kaçınılmaz olacaktır ki, buda hem bu öğrenciler için hem de geri kalan tüm öğrenciler için Ġngilizce öğrenmeye uygun bir ortam oluģturmayacaktır. Bu nedenle birçok okul bu konuya dikkat edip; Avrupa, Asya, Afrika, Güney Amerika ve Uzak Doğu Ülkelerinden aynı oranda öğrenci bulundurmaya özen göstermektedir. Ancak gördüğümüz bazı okullar ise, % 80 oranında Koreli öğrenciye diğer okullar ise %30 oranında Türk öğrenciye sahip bulunuyorlardı. Burada siz öğrencilere düģen ise bir okula kayıt yaptırmadan önce mutlaka ÖĞRENCĠ KOMBĠNASYONUNU öğrenmek olmalıdır.

10 3- Okuldaki Toplam Öğrenci Sayısı: Bu konunun önemi Ģuradan kaynaklanmaktadır: Bir okuldaki öğrenci sayısının fazlalığı ile sizin Ġngilizce seviyenize uygun bir sınıfa yerleģtirilmeniz doğru orantılıdır. Çünkü öğrenci mevcudu az olan okullar az sayıda sınıfa sahiptirler ve Pre-Intermediate seviyesinde olan bir öğrenciyi Advanced sınıfına yerleģtirebilmekteler. Bu durumdaki öğrenci, seviyesinin çok üzerinde öğrencilerle eğitim göreceği için hem sıkıntılı anlar yaģayacak hem de öğrenemiyorum kaygısına kapılıp öğrenme hevesi kırılacaktır. 4- Okuldaki Toplam E.S.L Kur Sayısı: Dünya nın her ülkesinde, her okul kendi Curriculum ını uygulamaktadır. Bununla ilgili yasal düzenlemeler olmakla birlikte pek yaptırım gücü olduğu söylenemez. Çünkü okullar 6, 8, 12, ve 16 gibi Kur lara sahiptir. Aynı Ģehir ve caddede olan iki okuldan biri 6 Kur luk sistemi diğeri ise 16 Kur luk sistemi uygulayabilmektedir. Burada öğrencinin yapması gereken, eğitimi için ayırdığı zamana göre bir okula kayıt yaptırmasıdır. Mesela; eğitim için bir yıl hedefleniyorsa 12 Kur luk eğitim veren bir okula kayıt yaptırmak daha yararlı olacaktır.

11 5- Okulun Eğitim Verdiği Programlar: Okulda hangi programların olduğu bilinmesi gereken diğer önemli bir konudur. Hedeflerinize ulaģabilmeniz, alacağınız eğitimin yönü ile mümkündür. Gelecekte Master programına devam etmeyi planlayan bir öğrencinin ileride TOEFL ya da IELTS skoruna ihtiyaç duyacağı kesindir. Bu yüzden Intermediate seviyesi bir Ġngilizceye sahip olunması durumunda hemen TOEFL ya da IELTS hazırlık sınıfında eğitime devam etmek en doğru karar olacaktır. Çünkü bu iki sınav özel test tekniği gerektirdiğinden, ESL. sınıflarında bu konuda bir tekniğe sahip olmak neredeyse mümkün görülmemektedir. Ya da, eğitimini tamamlayıp yurda döndüğünde, iģ dünyasında ĠĢ Ġngilizcesine ihtiyaç duyacak birinin; Business Communication, International Trade, International Finance ya da Marketing programlarına devam etmesi gerekmektedir. Ancak bu, ESL eğitimi alınan okulda bu programların var olması ile mümkündür. 6- Okul, Bulunduğu Ülkedeki Eğitim Bakanlığına Kayıtlımı, Denetleniyor mu ve Vize Almaya Etkisi nedir? Türkiye de de örneğine rastlayabildiğimiz; arka mahallelerde faaliyet gösterip kayıt dıģı gelir sağlayan okullar, diğer bazı ülkelerde de faaliyet gösterebilmektedir. Bu okullar hükümetçe denetlenemediği için kalitesi tam bir bilinmezdir. Ayrıca bu okullara kayıt yaptırıp Letter of Acceptance (Kayıt Mektubu) Ġle Konsolosluklara vize müracaatı yapıldığında, vize alma Ģansı neredeyse hiç yok denecek kadar az olmaktadır. 7- Okul, TOEFL, IELTS ve TOEIC Sınavlarını Yaptırmaya Yetkili mi? Bazı okullar yukarıda sıraladığımız testleri yaptırmaya yetkili kılınmıģtır. Bu okullar bu testlerle daha yakından ilgili oldukları için öğrencilerini bu testlere daha iyi hazırlama imkânı bulmaktadır.

12 8- Kayıt Yaptırdığınız Okuldaki Eğitiminiz Tamamlandığında, Dünyanın Bazı Saygın Kolej ve Üniversitelerine TOEFL veya IELTS skorugerekmeksġzġn Direk GeçiĢ Yapma Ġmkânınız Olacak mı? Kalitesini kanıtlamıģ olan bazı okullar; kolej ve üniversitelerle anlaģarak kendi öğrencilerinin belirli bir Kur u tamamlaması durumunda bu kolej ve üniversitelere TOEFL ya da IELTS skoru gerekmeksizin direk geçiģ yapma imkânı sağlamaktadır. 9- Derse Zamanında BaĢlanması: Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin, bulundukları ülkedeki zaman farkına adapte olmaları zaman almaktadır. Bu nedenle özellikle sabah saatlerinde uyanmakta zorluk çekilmekte ve okula geç kalınabilmektedir. Genelde saat 9 ta baģlayan ders, geç kalan öğrencilerle hemen, hemen her yarım saatte bir bölünebilmektedir. Buda diğer öğrencilerin dikkatini dağıtmakta ve derse konsantre olmalarını güçleģtirmektedir. Birçok okul bu yönde kesin karar almıģ ve bir süre geç kalan öğrencilerin ders arası verilinceye kadar sınıfa girmelerine izin verilmemektedir. 10- Okul ġehir Merkezine Yakın mı? Okullar bazen Ģehir merkezlerine çok uzakta olabilmektedir. Bu durumun birçok dezavantajı bulunmaktadır; ilkin ve en önemlisi okul sonrası birilerini bulup dilinizi pratik yapma Ģansı bulamayabilirsiniz. Çünkü genelde bu tip yerler çok tenha olabilmektedir. Ayrıca evden okula gidiģ-geliģlerde de ciddi bir zaman kaybı yaģanabilir. 11- Nasıl Bir Homestay (aile yanı konaklama) Ailenin Yanına YerleĢtirilirim?

13 Konaklama seçenekleri arasında en çok tercih edilen sistemdir Homestay. Ancak bir o kadar da önemli. Farklı kökenlere sahip çok sayıda aile uluslararası öğrencileri kabul etmektedir. Aile yanı konaklama, öğrendiğiniz dili, pratik yapma Ģansı bulma açısından en avantajlı olanıdır. Ancak bu her zaman mümkün olamayabilir; çünkü okullar aile seçimi konusunda her zaman çok titiz olamamaktadır. Bazen yanına yerleģtirileceğiniz aileden daha iyi bir Ġngilizceye sahip olabilirsiniz. Çünkü bu aileler o ülke vatandaģlığına yeni geçmiģ mülteci ya da göçmen aileler olabilmektedir. Bu aileler genelde Güney Afrika ya da Asya kökenli olabilmektedir. Böyle bir durumda dilinizi pratik yapma Ģansı bulamıyorsunuz. O nedenle aile seçiminde her zaman titiz davranmanız ve yanında kalacağınız ailenin kökenini sormanız yararınıza olacaktır. 12- Okulun Öğretmenlerinin GeçmiĢi: Ülkemizdeki birçok dil okulu bünyesinde yabancı öğretmen bulundurmaktadır. Ve bu öğretmenler öğrencilerine kendi ana dil lerini öğretmektedir. Biz yıllarca yurtdıģında sayısız okul tanıdık. Kitaplarını, Kurlarını, öğrenci kombinasyonunu, çalıģtıkları Homestay aileleri ve daha birçok konuda sayısız okulu tanıma fırsatı bulduk. YurtdıĢındaki bu incelemelerimiz sırasında bizi hayrete düģüren önemli Ģey ise; bazı okullarda görev yapan bazı E.S.L. öğretmenlerinin; Güney Afrika veya Asya kökenli olmasıydı. Bu öğretmenler, kendileri dahi Ġngilizceyi sonradan öğrenen, yeni göçmenliğe kabul edilmiģ öğretmenlerdi. Oysaki kendi ülkemizdeki dil okulları bile bu konuya daha duyarlı davranmaktadır. Burada aslında öğrencinin yapabileceği çok az Ģey var, en önemlisi gidilecek okulu her yönü ile tanımak ve bu konuda yurtdıģı tecrübesi olan Eğitim DanıĢmanlarından yardım almaktır.

14 Kanada Üniversiteleri, Kanada Üniversite BaĢvurusu, Kanada master ve Kanada Doktora baģvuruları hakkında bilgi almak için sd yurt dıģı egitim merkezimizle iletiģime geçiniz. Üniversiteyi kazanamadım diye üzülmeyin sd yurt dıģı egitime gelin tüm alternatifleri öğrenin Hayallerinizi gercekleģtirin

HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA

HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA HAYALLERİME EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞMAK İÇİN EDULIFE CANADA EDİTÖRDEN Sevgili EduLife Canada Okuyucuları, Türkiye de eğitim adına yeni ufuklar açacak EduLife Canada dergimizin ilk sayısıyla sizlerleyiz. EduLife

Detaylı

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ

1. AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ - 1 - GİRİŞ Yaklaşık 3.000 üniversite ve farklı eğitim kurumuyla Amerika Birleşik Devletleri nde herkesin ihtiyacına ve beklentilerine yanıt verebilecek eğitim olanakları sunulmaktadır. Tüm dünyadan 500.000

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI - GENEL BİLGİ. 3. KANADA DA STUDY AND WORK PROGRAMLARI ve KANADA`DA YAZ STAJI

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI - GENEL BİLGİ. 3. KANADA DA STUDY AND WORK PROGRAMLARI ve KANADA`DA YAZ STAJI YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI - GENEL BİLGİ 1. WORK AND TRAVEL 2. YAZ ÇALIŞMA KAMPLARI 3. KANADA DA STUDY AND WORK PROGRAMLARI ve KANADA`DA YAZ STAJI 4. DİL DESTEKLİ KARİYER GELİŞTİRME, SERTİFİKA, DİPLOMA

Detaylı

Dili yaşayarak öğrenin

Dili yaşayarak öğrenin Language Studies International - Tanıtım Broşürü 2013 Dili yaşayarak öğrenin İNGİLTERE ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA İSVİÇRE FRANSA MALTA www.lsi.edu 2 Hoş geldiniz Welcome Willkommen Bienvenue Bienvenido

Detaylı

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR.

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. 7 18 Yaş Altı Öğrenciler İçin Yaz Okulu Programları Kuzey İngiltere de Dil Eğitimi SAYI 7 Yurt dışında Yaz Okulları ve Futbol Kampları

Detaylı

Dili yaşayarak öğrenin

Dili yaşayarak öğrenin Language Studies International - Tanıtım Broşürü 2012 Dili yaşayarak öğrenin İNGİLTERE ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA İSVİÇRE FRANSA MALTA www.lsi.edu 2 Hoşgeldiniz Welcome Willkommen Bienvenue Bienvenido

Detaylı

DİL EĞİTİMİ İNGİLTERE DE TIP EĞİTİMİ HOME TUITION PROGRAMLARI. YÖK ve DENKLİK AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE COMMUNITY COLLEGE EĞİTİMİ

DİL EĞİTİMİ İNGİLTERE DE TIP EĞİTİMİ HOME TUITION PROGRAMLARI. YÖK ve DENKLİK AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE COMMUNITY COLLEGE EĞİTİMİ ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. 3 İNGİLTERE DE TIP EĞİTİMİ GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ NDE DİL EĞİTİMİ SAYI 3 HOME TUITION PROGRAMLARI YÖK ve DENKLİK AMERİKA BİRLEŞİK

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK. Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK. Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ - 3. KİTAPÇIK Kısa-Dönem Eğitim, İngilizce Dil Programları, Uzaktan Eğitim, ve Akreditasyon 1 Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu A.B.D. Dış İşleri Bakanlığı

Detaylı

BRITISH SIDE İNGİLTERE de EĞİTİM DANIŞMANLIK SERVİSİ

BRITISH SIDE İNGİLTERE de EĞİTİM DANIŞMANLIK SERVİSİ British Side İngiltere de Eğitim bölümümüzde, İngiltere de eğitim almak isteyen öğrencilere tercihlerine yönelik doğru okul seçiminde bulunmaları konusunda yardımcı oluyor, başvuru işlemlerini takip ediyoruz.

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

Dr. Tulga Albustanlıoğlu Seyahat Acenteciliği Ders Notları, Ankara 2009 1

Dr. Tulga Albustanlıoğlu Seyahat Acenteciliği Ders Notları, Ankara 2009 1 SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ BÖLÜM I Seyahatin ve Seyahat Acentalarının Tarihçesi 1- Seyahat Kavramı Seyahat ve Zevk birbirine yakın kavramlar olarak kullanılmaya baģlanılmıģtır. Önceleri seyahat

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ 2. KİTAPÇIK

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ 2. KİTAPÇIK AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ 2. KİTAPÇIK Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma 1 Editör: Rosalie Targonski Art Direktörü: Barbara Long Kapak Resmi: Lisa Henderling Bu kitapta

Detaylı

ABD'de İngilizce Eğitimi

ABD'de İngilizce Eğitimi ABD'de İngilizce Eğitimi Yaklaşık 120,000 öğrenci İngilizce öğrenmek için her yıl ABD ye gelmektedir. Birçoğu ABD deki üniversite ve yüksekokullara giriş için hazırlanmaya; bazıları Amerikan yaşamını tecrübe

Detaylı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ. Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NDE OKUMAK İSTİYORSANIZ KİTAP - 2 Yüksek Lisans ve Mesleki Eğitim ve Araştırma Bu kitapta bir web sitesinin veya yayımın yer alması, sadece bilgi amaçlı olup A.B.D. Dışişleri

Detaylı

Dünya Çapında Dil Eğitimi

Dünya Çapında Dil Eğitimi Dünya Çapında Dil Eğitimi 2013 Boston New York San Diego San Francisco Los Angeles Miami Montreal Toronto Vancouver London Cambridge Oxford Brighton Bristol Malta Cape Town İçindekiler EC Hakkında 4 Gideceğiniz

Detaylı

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM VE 2014 & 2015 1 ORGANİZASYON 7 DİL 30 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM VE 2014 & 2015 1 ORGANİZASYON 7 DİL 30 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA 2014 & 2015 İNGİLTERE, MALTA ABD, KANADA İSPANYA KÜBA, MEKSİKA FRANSA ALMANYA İTALYA FAS ÇİN BİR ARAYA GELELİM VE KONUŞALIM! TM 1 ORGANİZASYON 7 DİL 30 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA BİZİMLE DİL ÖĞRENİN DİLLER

Detaylı

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM 2015 & 2016 1 ORGANİZASYON 7 DİL 29 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA

KONUŞALIM! BİR ARAYA GELELİM 2015 & 2016 1 ORGANİZASYON 7 DİL 29 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA 2015 & 2016 İNGİLTERE, MALTA ABD, KANADA İSPANYA KÜBA, MEKSİKA FRANSA ALMANYA İTALYA FAS ÇİN BİR ARAYA GELELİM VE KONUŞALIM! TM 1 ORGANİZASYON 7 DİL 29 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA BİZİMLE DİL ÖĞRENİN DİLLER

Detaylı

YÜKSEK ÖĞRETİMDE AKREDİTASYON

YÜKSEK ÖĞRETİMDE AKREDİTASYON Coşkun Can Aktan & Ufuk Gencel, Yüksek Öğretimde Akreditasyon, içinde: C.Can Aktan, Değişim Çağında Yüksek Öğretim, İzmir: Yaşar Üniversitesi Yayını, 2007. YÜKSEK ÖĞRETİMDE AKREDİTASYON Prof.Dr. Coşkun

Detaylı

ELS INTERNATIONAL PATHWAYS. ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu

ELS INTERNATIONAL PATHWAYS. ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu ELS INTERNATIONAL PATHWAYS ABD l KANADA l AVRUPA l AVUSTRALYA l ÇİN l MALEZYA SEÇİMİNİZİ YAPIN. 2014 Turkish Edition ELS.edu Günümüz global iş piyasasına katılmak için, İngilizce uzmanlığı, başarmanızı

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

BİZİM İŞİMİZ! YABANCI DİL ÖĞRETMEK 2012 & 2013 YENİ! U S A & KANADA 1 ORGANİZASYON 7 FARKLI DİL 31 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA İNGİLİZCE İSPANYOLCA

BİZİM İŞİMİZ! YABANCI DİL ÖĞRETMEK 2012 & 2013 YENİ! U S A & KANADA 1 ORGANİZASYON 7 FARKLI DİL 31 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA İNGİLİZCE İSPANYOLCA İNGİLİZCE İSPANYOLCA FRANSIZCA YABANCI DİL ÖĞRETMEK BİZİM İŞİMİZ! 2012 & 2013 YENİ! U S A & KANADA İTALYANCA ÇİNCE ALMANCA ARAPÇA TM 1 ORGANİZASYON 7 FARKLI DİL 31 DESTİNASYON SAYISIZ HATIRA BİZİMLE BİR

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI

YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI. 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler, aktiviteler, spor) KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI Servislerimiz YURTDIŞI EĞİTİM PROGRAMLARI Sayfa 8 Sayfa 11 Sayfa 12 Sayfa 13 Sayfa 15 DİL OKULLARI SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMLARI 8-18 YAŞ GRUBU İÇİN; YAZ OKULLARI / YAZ KAMPLARI (Dil eğitimi, geziler,

Detaylı

EGE SAĞLIK KURULUġLARI DERNEĞĠ 1359 Sok. No:1 Kat:4 D:14 Umut Sitesi Alsancak - ĠZMĠR TÜRKĠYE Tel Fax : +90 232 463 05 02 www.eskd.org.

EGE SAĞLIK KURULUġLARI DERNEĞĠ 1359 Sok. No:1 Kat:4 D:14 Umut Sitesi Alsancak - ĠZMĠR TÜRKĠYE Tel Fax : +90 232 463 05 02 www.eskd.org. EGE SAĞLIK KURULUġLARI DERNEĞĠ 1359 Sok. No:1 Kat:4 D:14 Umut Sitesi Alsancak - ĠZMĠR TÜRKĠYE Tel Fax : +90 232 463 05 02 www.eskd.org.tr ĠZMĠR MEDĠKAL TURĠZM SEKTÖR ANALĠZĠ PROJESĠ ARAġTIRMA RAPORU Bu

Detaylı

AVUSTRALYA/VİKTORYA NIN DİL ve EĞİTİM POLİTİKASI ÇERÇEVESİNDE TÜRKÇENİN ÖĞRETİMİ

AVUSTRALYA/VİKTORYA NIN DİL ve EĞİTİM POLİTİKASI ÇERÇEVESİNDE TÜRKÇENİN ÖĞRETİMİ - International Periodical For The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic, p.1825-1833, TURKEY AVUSTRALYA/VİKTORYA NIN DİL ve EĞİTİM POLİTİKASI ÇERÇEVESİNDE TÜRKÇENİN ÖĞRETİMİ Hatice PARLAK

Detaylı

Dili yaşayarak öğrenin

Dili yaşayarak öğrenin Language Studies International Tanıtım Broşürü 2010 Dili yaşayarak öğrenin İNGİLTERE ABD KANADA AVUSTRALYA YENİ ZELANDA İSVİÇRE FRANSA ALMANYA MALTA www.lsi.edu Hoş Geldiniz Welcome Willkommen Bienvenue

Detaylı

Yurtdışı Dil Okulu SİTESİ

Yurtdışı Dil Okulu SİTESİ HOŞGELDİNİZ Hoşgeldiniz 1986 dan günümüze yurtdışı eğitimde Türkiye nin lider kuruluşları arasında yer alan ICEP WORLD, dünya çapında sayıları binlerle ifade edilen dil okulları arasında kalitesine güvendiği

Detaylı

DİL EĞİTİMİ DİL EĞİTİMİ SAYI 5. www.ued.org.tr UED VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YAŞAM BOYU EĞİTİM MERKEZİ İŞBİRLİĞİ İLE TÜRKİYE DE BİR İLK GERÇEKLEŞİYOR!

DİL EĞİTİMİ DİL EĞİTİMİ SAYI 5. www.ued.org.tr UED VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YAŞAM BOYU EĞİTİM MERKEZİ İŞBİRLİĞİ İLE TÜRKİYE DE BİR İLK GERÇEKLEŞİYOR! ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. 5 UED VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YAŞAM BOYU EĞİTİM MERKEZİ İŞBİRLİĞİ İLE TÜRKİYE DE BİR İLK GERÇEKLEŞİYOR! AVUSTRALYA DA İNGİLİZCE DİL

Detaylı

İNGİLİZCE DİL KURSLARI. ingilizceyi HIZLICA. ÖGRENiN!

İNGİLİZCE DİL KURSLARI. ingilizceyi HIZLICA. ÖGRENiN! İNGİLİZCE DİL KURSLARI ingilizceyi HIZLICA ÖGRENiN! Hoşgeldiniz A2Z Deneyimi A2Z İngilizce Dil Okulu na geldiğinizde hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşayacaksınız! Londra, Manchester ve

Detaylı

ÖĞRENCĠ EL KĠTABI ĠÇERĠK Önsöz. 3 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Takvimi...4 Öğretim-Öğrenim Yönergesi...5 Madde 1 YDDS ve YDMS...

ÖĞRENCĠ EL KĠTABI ĠÇERĠK Önsöz. 3 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Takvimi...4 Öğretim-Öğrenim Yönergesi...5 Madde 1 YDDS ve YDMS... ÖĞRENCĠ EL KĠTABI ĠÇERĠK Önsöz. 3 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Takvimi.....4 Öğretim-Öğrenim Yönergesi....5 Madde 1 YDDS ve YDMS....5 Madde 2 Devam Zorunluluğu...6 Madde 3 Sınav kuralları..6

Detaylı

Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim Sempozyumu

Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim Sempozyumu Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim Sempozyumu Yürütme Kurulu Prof. Dr. Yavuz COġKUN Prof. Dr. Ramazan KOÇ Prof. Dr. Canan ÖZGEN Prof. Dr. Erdem YAZGAN Prof. Dr. Ali DEMĠR Prof. Dr. Nail ÜNSAL Prof. Dr. Kemal

Detaylı