Teknik Eğitimler. Eğitim Kataloğumuz Yenilendi. İçindekiler. [Cilt 1, Sayı 1] Eğitimlerimiz. Diğer Konular

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Teknik Eğitimler. Eğitim Kataloğumuz Yenilendi. İçindekiler. [Cilt 1, Sayı 1] Eğitimlerimiz. Diğer Konular"

Transkript

1 Ocak 2011 FCB ArGe Mühendislik Hizm. Tic. ve San. Ltd. Şti. +90(224) [Cilt 1, Sayı 1] Teknik Eğitimler Eğitim Kataloğumuz Yenilendi 2008 yılından bu yana makine elemanları ve konstrüksiyon esasları konularında düzenlemiş olduğumuz eğitimlerimize 2011 yılında da devam ediyoruz. Bu yıl eğitimlerimizi iki ana kategori halinde ilginize sunuyoruz: Metodik Konstrüksiyon Eğitimleri İçindekiler Eğitimlerimiz Eğitim Kataloğumuz Yenilendi 1 Metodik Konstrüksiyon Eğitimleri 2-4 Makine Elemanları Eğitimleri 5-7 Diğer Konular Alıntılar 2 Yetkinlik Yönetimi 3 Problemin Avcısı 4 Pimler ve Pernolar 6 Makine Elemanları Eğitimleri Eğitimlerin etkinliği her zaman sorgulanmakta olan bir konudur. Müşterilerimize özel düzenlediğimiz eğitimlerimizde, isteğe bağlı olarak yazılı veya sözlü ön test-son test uygulamalarıyla, katılımcıların eğitim öncesi ve sonrası konuya ilişkin bilgi seviyelerindeki değişim, ayrıntılı bir rapor halinde paylaşılmaktadır. Ayrıca eğitim etkisinin yansıması muhtemel temel performans göstergeleri konusunda destek verilmektedir. Kataloğumuzda yer alan her eğitim farklı süre seçenekleriyle müşteriye özel şekillendirilebilecek tarzda tasarlanmaktadır. Katalog içerisinde belirtilen eğitim süreleri ideal süre ihtiyacını belirtmektedir. Eğitimlerde katılımcı grup, eğitimin etkinliği konusunda en belirleyici etkenlerden biridir. Eğitimlerimiz genel anlamda mühendislere hitap edecek şekilde hazırlanmaktadır. Karma katılımcı gruplarına ilişkin taleplerde, -konu uygunluğu dâhilinde- içerik gruba özel düzenlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda, davranışsal yetkinliklere yönelik eğitimlerle kıyaslandığında daha az planlandığına tanık olduğumuz teknik ve mesleki yetkinliklere yönelik eğitimlere duyulan gereksinim gittikçe artmaktadır. Ülkemizde özellikle makine imalatı, mühendislik ve ArGe alanlarında ciddi bir atılım söz konusudur. İki ana başlıkta topladığımız eğitimlerimizin bu atılıma destek olacağı umudunu taşımaktayız.

2 2 Metodik Konstrüksiyon Eğitimi-Genel Tasarımda sistematik yaklaşımın temel alındığı metodik konstrüksiyon genel eğitimimiz 1 gün süreli olup aşağıdaki başlıkları içermektedir: Yeni ürün fikirlerinin oluşturulması, yaratıcılığın tetiklenmesi Yeni üründen beklentilerin açıklanması, istek listesi Çözüm arama metotları Bulunan çözümlerin değerlendirilmesi ve karar yöntemleri Son işlem aşaması Eğitimin hitap edeceği katılımcı hedef profili tasarım, konstrüksiyon ve ArGe mühendisleridir. Problem çözme işlemindeki ilişkileri düşünme mantığı Metodik Konstrüksiyon Eğitimleri ana başlığında genel eğitimin yanı sıra modüller halinde ayrıştırılmış ve derinleştirilmiş içeriklerimiz de mevcut. Alıntılar Sadece tek bir gerçek olsaydı, aynı konuda yüzlerce resim yapılamazdı. Pablo Picasso Samanlıkta iğne ararken benimle normal bir araştırmacı arasındaki fark, onun bir iğne bulduğunda aramaya son vermesi, benimse başka iğneler bulunup bulunmadığını anlamak için tüm samanlığı taramamdır. Albert Einstein Önce seni görmezden gelirler, sonra sana gülerler, sonra seninle mücadele ederler, sonra sen kazanırsın. Mohandas K. Gandhi Mantıklı insan kendini dünyaya uyarlar. Çılgın insan ise dünyanın kendisine uymak zorunda olduğu konusunda ısrar eder. Bu nedenle her büyük gelişim bu çılgın insanlara bağlıdır. George Bernard Shaw Fikirler, insanların kendileriyle ne yaptığından sorumlu değildirler. Werner Heisenberg Metodik Konstrüksiyon Eğitimleri Aşağıdaki eğitim başlıklarının her biri ayrı eğitimler şeklinde tasarlanmıştır. Ancak talep doğrultusunda istenen etki seviyesine göre bazı eğitimler birleştirilerek içerik derinliği ve süre özgün şekilde uyarlanabilmektedir. Eğitimlerimiz yarım gün ve tam günlük seçenekler halinde sunulmaktadır. Katılımcı profili tasarım, konstrüksiyon ve ArGe mühendisleridir. I. Teknik Sistemlerin Temelleri Sistem, fabrika, bölüm, makine, cihaz, yapı grupları, makine elemanları Enerji, malzeme ve sinyal değişimi Fonksiyon ilişkisi Etki ilişkisi Yapı ilişkisi Sistem ilişkisi Bilgi işleyen sistemler Amacın ortaya konulması, ilişkiler ve kılavuzlar II. Planlama ve Konstrüksiyon Süreci Planlama süreci ve hedefleri Konstrüksiyon süreci ve hedefleri Genel çözüm (ürün) arama süreci Konstrüksiyon ve planlamadaki iş akışı Efektif organizasyon şekilleri Takım çalışmasının temelleri

3 Metodik Konstrüksiyon Eğitimleri 3 III. Genel Uygulanabilir Çözüm Bulma ve Karar Verme Metotları Çözüm metotları Konvansiyonel metotlar ve yardımcı araçlar Seziye dayalı metotlar Sistematik metotlar Çözümlerin kombinasyonu metotları Seçim ve değerlendirme metotları Uygun çözüm varyasyonlarının seçilmesi Çözüm varyasyonlarının değerlendirilmesi IV. Ürün Planlama ve Ödevin Açıklanması İçin Metotlar Ürün planlama Durumun analizi Araştırma stratejisinin belirlenmesi Ürün fikrinin bulunması, inovasyon Ürün fikirlerinin arasından seçim Ürünlerin tanımlanması Ödevin hassas şekilde açıklanması için metotlar Ödevin açıklanmasının anlamı ve önemi İstek listesi oluşturma kuralları Örnek istek listeleri V. Konsept Ürün Oluşturma Metotları Konsept tasarım işlem adımları Abstraksiyon (Genelleme) yaklaşımı Fonksiyon yapılarının ortaya konması Etki yapılarının geliştirilmesi Konseptlerin geliştirilmesi Konsept tasarım örnekleri VI. Geliştirme Metotları Yetkinlik Yönetimi Yetkinlik yönetimi uygulaması, bir organizasyonun bugün ve gelecekte ihtiyaç duyduğu ve geliştirilmesi öncelikli olan teknik ve mesleki yetkinliklerini sistematik olarak ele alan bir metottur. Bu metodun uygulanmasıyla hedef odaklı eğitim ve gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, planlanması, eğitim ve gelişim faaliyetlerinin yetkinlik bazında etkinliğinin belirlenmesi, organizasyonun geleceği açısından doğru kişilerin doğru alanlarda gelişiminin teşvik edilmesi gibi çok sayıda getiri elde edilir. Metodun uygulama aşamasında öncelikle her birimin rollerini, iç/dış müşteri beklentilerini karşılamak ve hedeflerine ulaşmak için gerekli yetkinliklerini ve rol bazında hedef yetkinlik seviyelerini içeren yetkinlik matrisleri oluşturulur. Ardından ekipteki her VII. Son İşlem Aşamasında Kullanılan Metotlar Son işlem çalışma adımları İmalat dokümanları sistematiği Resim kodlama sistematiği VIII. Çözüm Bileşenlerinin (Makine Elemanlarının) Konstrüksiyonu Bakınız Makine Elemanları Eğitimleri çalışanın mevcut yetkinlik seviyeleri değerlendirilerek yıllar bazında eğitim ve gelişim planları tanımlanır. Yılda en az bir kez birim yöneticilerince gözden geçirilmesi gereken matrisler, işe alım, yedekleme planı ve rotasyonlar için önemli bir baz oluşturur. Yetkinlik yönetimi sistematiğin oluşturulması, uygulanması, öğretilmesi ve yaşayan bir sistem haline getirilmesi konusunda müşterilerimize hizmet ve destek veriyoruz.

4 4 Metodik Konstrüksiyon Eğitimleri IX. Standart Yapı Elemanları ve Bileşenlerinin Geliştirilmesi Yapı elemanları Benzerlik kanunu Norm sayılar Büyütme faktörlerinin seçimi Yarı benzer elemanlar Yapı elemanlarının geliştirilmesi Yapı grupları sistematiği Yapı gruplarının geliştirme yaklaşımı Yapı gruplarının sınırları ve avantajları Örnekler Problemin Avcısı* 1503 yılında o yılların en ünlü bilimsel ansiklopedisi olan Margarita Philosophica da yayınlanmış olan bu alegori, bilim ve teknikle uğraşan kişiyi, tavşan olarak gösterilen bir problemin (problema) peşindeki avcı şeklinde tasvir eder. İçinden oklarını (argumenta) alabileceği ve farklı bakış açılarını depoladığı bir okluk (loci) ve doğru soruları (questio) fırlatabileceği bir yayla silahlanmıştır. Daha önceki çıkarım ve sonuçlarıyla (conclusiones) zırhlanmış, ayrıca mantığın keskin kılıcı (syllogismus) ve sonuçların yayılımı için avcı borusu (sonusvox) ile donanmıştır. Av köpekleri ilginçtir: Atılgan görünen veritas ve bitkin görünen falsitas; gerçeklik ve sahteliği, hakikat ve bâtılı simgeler. Bunlar kişinin problem çözme becerilerinin ölçüsünü pragmatik olarak belirtir. Resimde yaratıcı problem çözümü için geleneksel bilginin rolünü polemik şekilde hiçe sayma vurgusu ilginçtir. Skolâstik bilgi sistemi, tavşanın saklanmayı düşündüğü bir görüşler ormanıdır (silva opinionum) ve çözümsüz (insolubilia) şeklinde nitelenmiştir. Sonsuz düzen bilgisinin filozofu Parmenides resmin X. Konstrüksiyonda Kalite Güvencesi Metotları Hata ve bozucu faktörler Hata ağacı analizleri FMEA (hata olasılıkları ve etkileri analizi) QFD (kalite fonksiyonu yayılımı) XI. Maliyet Öngörüsü Teknikleri Etkilenebilir maliyetler Maliyet hesabının temelleri Maliyet belirleme metotları Değer analizi Maliyet hedefleme Maliyet minimizasyonu için kurallar XII. Konstrüksiyonda Bilgisayar Desteği Bilgi işlemin temelleri Konstrüksiyon aşamasında bilgisayar kullanımı CAD sistemleriyle çalışma tekniği CAD tekniğinin sınırları ve avantajları XIII. Tasarımda Kreativite (Yaratıcılık) Kreativite nedir? Konstrüksiyonda kreativite Kreativiteyi destekleyen yöntemler Grup çalışması köşesinde ekşitmiş olduğu yüzüyle bir kontrast figürü şeklinde oturmaktadır. *) Reisch, G.: Margarita Philosophica, Freiburg 1503.

5 Makine Elemanları Eğitimleri 5 I. Toleranslar, Geçmeler ve Yüzey İşleme İşaretleri Toleranslar Ölçü toleransları Form toleransları Konum toleransları Çizimde toleransların gösterilmesi Geçmeler ISO geçme sistemi Geçmenin seçilmesi Yüzey işleme işaretleri Şekilsel sapmalar Teknik resimde yüzey işleme işaretlerinin verilmesi II. Kaynak Bağlarının Hesaplanması Kaynak bağlarının özellikleri Kaynak yöntemlerinin sınıflandırılması Malzemelerin kaynak edilebilirliği Malzemenin kaynağa uygunluğu Kaynak konstrüksiyon kuralları Kaynak bağlarının hesabı Çelik konstrüksiyonlarda kaynak bağının hesabı Makine konstrüksiyonlarında kaynak bağının hesabı Kren konstrüksiyonlarında kaynak bağının hesabı Punta kaynağı hesabı Basınçlı kaplarda kaynak hesabı III. Cıvata Bağlarının Hesaplanması Cıvata bağlarının sınıflandırılması Cıvata malzemeleri ve üretim yöntemleri Cıvata ve somun türleri Ön gerilmeli cıvata bağlarının hesaplanması Hareket vidalarının (vida mekanizmalarının) hesaplanması Cıvata bağlarının emniyete alınması Cıvata konstrüksiyon örnekleri IV. Pim ve Perno Hesapları Standart pimler Pim konstrüksiyonları ve hesabı Standart pernolar Perno konstrüksiyonları ve hesabı Makine Elemanları Eğitimleri Makine elemanları eğitimlerimizin her bir ana başlığı, bağımsız bir eğitim olup yine içerik derinliği talebi doğrultusunda yarım veya tam gün olarak tasarlanabilmektedir. Burada birden fazla eğitimin birleştirilmesiyle farklı bloklar oluşturulma şansı vardır. Eğitimde anlatılan tüm hesaplama yöntemleri için katılımcılara farklı örnekler sunulmakta ve aşamaların tümünün tam olarak anlaşılması sağlanmaktadır. Örneklerin yanı sıra kullanılan faktör seçim tabloları ve çeşitli kaynaklar da kullanıcıyla paylaşılmakta, varsa mevcut saha örnekleri üzerinden de anlık hesaplamalar yapılabilmektedir. Katılımcı hedef profili üretim, bakım, tasarım, konstrüksiyon ve ArGe mühendisleridir.

6 6 Makine Elemanları Eğitimleri V. Yay Konstrüksiyonlarının Hesaplanması Yay tipleri Yay karakteristikleri, iş ve sönümleme Silindirik helisel yayların konstrüksiyonu ve hesaplanması Yaprak yayların konstrüksiyonu ve hesaplanması VI. Aks ve Mil Konstrüksiyonlarının Hesaplanması Pimler ve Pernolar Silindirik pimler görevlerine göre farklı toleransla imal edilirler. Örneğin mercimek başlı m6 toleranslı pim; iki parçalı dişli kutusu gövdesinin birbiri üzerine yerleştirilmesinde olduğu gibi pozisyonu emniyete alma ve merkezleme görevlerinde kullanılır. Alt ve üst yarıya ait parçalar birbirine cıvatalarla bağlanır. Rulman yuvalarının bir yarısı alt diğer yarısı da üst parçadadır. Cıvatalarla merkezleme yapmak mümkün değildir. Merkezleme, cıvatalar takılmadan önce bir yarıya pres geçme ile çakılmış, diğer yarıya kaygan geçme ile geçebilecek diyagonal pozisyondaki iki pim ile yapılır. h8 toleranslı konik başlı pim bağlama elemanı olarak kullanılır. m6 ve h8 pimlerinin yuvalarının raybalanması gerekir. Aks ve mil ayrımı Aks ve mil türleri Aks ve mil konstrüksiyonunda dikkat edilmesi gereken kurallar Aks/Mil boyutlandırma hesapları Statik hesap Dinamik hesap Rijitlik hesaplamaları Rezonansa bağlı boyutlandırma VII. Yatak Konstrüksiyonlarının Hesaplanması Tribolojinin temelleri Yatak malzemeleri Kaymalı yatak konstrüksiyonları Kaymalı yatakların sınıflandırılması Hidrodinamik kaymalı yatakların boyutlandırılması Hidrodinamik eksenel yatakların boyutlandırılması Hidrodinamik radyal yatakların boyutlandırılması Hidrostatik kaymalı yatakların boyutlandırılması Hidrostatik eksenel yatakların boyutlandırılması Hidrostatik radyal yatakların boyutlandırılması Yuvarlanmalı yatak konstrüksiyonları (Rulmanlar) Rulman çeşitleri ve yapısı Rulman dizileri Rulmanlarda nokta ve çevre yükü Rulman bağlama toleranslarının seçimi Rulmanların eksenel yönde tespit konstrüksiyonları Rulman hava boşluğu Rulmanların hesaplanması Rulman montaj-demontajında dikkat edilmesi gerekenler Rulmanların yağlanması Rulman konstrüksiyon örnekleri h11 toleranslı düz başlı pim ise perçin veya geniş (örn. D11 toleranslı) bir deliğe takılarak mafsal elemanı olarak kullanılır. Detaylar Pim ve Perno Hesapları eğitimimizde.

7 Makine Elemanları Eğitimleri 7 VIII. Dişli Çark Mekanizmalarının Hesaplanması Dişli çarkların temelleri, dişli ana kanunu Evolvent ve sikloid dişliler Evolvent diş profilinin temelleri Dişli çark mekanizmalarında ana kavramlar Dişlilerde kavrama olayı Diş dibi kesilmesinin engellenmesi ve profil kaydırma işlemi Dişli kuvvetleri Düz alın dişlilerin hesaplanması Helisel alın dişilerin hesaplanması Sonsuz vida mekanizmalarının hesaplanması IX. Kayış Kasnak Mekanizmalarının Hesaplanması Kayış kasnak mekanizmalarının sınıflandırılması Düz kayış türleri ve düz kayışların hesaplanması V kayışlar ve V kayışların hesaplanması Kayışta gerginliğin sağlanması Kasnak seçim kuralları Dişli kayışlar ve hesaplamaları FCB ArGe Mühendislik Hizm. Tic. ve San. Ltd. Şti. ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi Uludağ Üniversitesi Kampüsü Giriş Kat Z Bursa Tel./Fax +90(224) Elektronik posta: Detaylı bilgi için: Çözüm Üretir!

sadece BİLEN değil YAPA BİLEN olmak için

sadece BİLEN değil YAPA BİLEN olmak için sadece BİLEN değil YAPA BİLEN olmak için 1 Gensis Kalite Yönetim Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri San.Tic. Ltd. Şti., reel ve kamu sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara Yönetim Sistemleri,

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü STAJ REHBERİ I. Yaz Stajı BURSA, 2013 STAJ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HUSUSLAR 1. STAJ ÇALIŞMASININ DEĞERLENDİRİLMESİ 1.1 STAJ DEFTERİ

Detaylı

KURAL TABANLI KARAR VERME MEKANİZMASINA SAHİP SİSTEMATİK ARAÇ SEÇİM PROGRAMI GELİŞTİRİLMESİ

KURAL TABANLI KARAR VERME MEKANİZMASINA SAHİP SİSTEMATİK ARAÇ SEÇİM PROGRAMI GELİŞTİRİLMESİ KURAL TABANLI KARAR VERME MEKANİZMASINA SAHİP SİSTEMATİK ARAÇ SEÇİM PROGRAMI GELİŞTİRİLMESİ Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Makine Eğitimi Anabilim Dalı İlker Turgut YILMAZ

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MAKİNE TEKNOLOJİSİ STANDART MAKİNE ELEMANLARI 520TC0025

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MAKİNE TEKNOLOJİSİ STANDART MAKİNE ELEMANLARI 520TC0025 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MAKİNE TEKNOLOJİSİ STANDART MAKİNE ELEMANLARI 520TC0025 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

INOTEC 2014 YILI II. DÖNEM % 70 DEVLET DESTEKLİ EĞİTİM PROGRAMI

INOTEC 2014 YILI II. DÖNEM % 70 DEVLET DESTEKLİ EĞİTİM PROGRAMI INOTEC 2014 YILI II. DÖNEM % 70 DEVLET DESTEKLİ EĞİTİM PROGRAMI Sıra No 1 2 Eğitim Adı Süre (Gün) Kalite Yönetim Sistemi (KYYP) Sertifika Programı 8 Eğitmen Dönem Eğitim Tarihleri Eğitim Yeri Hayati Çağlar,

Detaylı

ETKİN SÜREÇ YÖNETİMİ VE ISO 9001:2000 STANDART BELGELENDİRME LTD.ŞTİ.

ETKİN SÜREÇ YÖNETİMİ VE ISO 9001:2000 STANDART BELGELENDİRME LTD.ŞTİ. Daha iyi, iyinin düşmanıdır Kapak Tasarım Reklama Ajans Mizanpaj ve Baskı Reklama Ajans Copyright 2004, Standart Belgelendirme Ltd.Şti. Bu kitabın tüm yayın hakları Standart Belgelendirme Ltd.Şti. ne ait

Detaylı

ÖNSÖZ. Her gün yeni bir şey öğrenmenin ve paylaşmanın heyecanı ve mutluluğu içerisinde işbirliğimizin güçleneceği başarılı bir 2015 yılı diliyoruz.

ÖNSÖZ. Her gün yeni bir şey öğrenmenin ve paylaşmanın heyecanı ve mutluluğu içerisinde işbirliğimizin güçleneceği başarılı bir 2015 yılı diliyoruz. ÖNSÖZ 2014 yılını geride bırakırken birçok yeni alanda müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözümler üreterek büyüme başarısı göstermenin mutluluğu içerisindeyiz. TÜRK LOYDU; kuruluş amaçlarından olan çeşitli

Detaylı

EGE Danışmanlık Ltd. Şti.

EGE Danışmanlık Ltd. Şti. Eğitim Notu Konu : ISO 9000 2000 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ STANDARDI Hazırlayan : Vahit YAVUZ* *EGE Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şti. ANKARA- İZMİR İSTANBUL 1 KALİTE ; - Bir ürün veya hizmetin belirlenen veya

Detaylı

HAVAALANI PLANLAMA KILAVUZU

HAVAALANI PLANLAMA KILAVUZU HAVAALANI PLANLAMA KILAVUZU 1. BÖLÜM MASTER PLANLAMA İKİNCİ BASKI 1987 ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIK TEŞKİLATI Dök. 9184-AN / 902 1. Bölüm HAVAALANI PLANLAMA KILAVUZU 1. BÖLÜM MASTER PLANLAMA İKİNCİ BASKI

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI Ankara, 2011 ÖN SÖZ Ülkemizde makine sanayisi, ana ve yan sanayileri ile birlikte ülke ekonomisine üretim ve istihdam düzeyinde

Detaylı

KALİTE YÖNETİMİ BAŞLANGIÇ VE DEVAM EĞİTİMLERİ

KALİTE YÖNETİMİ BAŞLANGIÇ VE DEVAM EĞİTİMLERİ KALİTE YÖNETİMİ BAŞLANGIÇ VE DEVAM EĞİTİMLERİ Kalite Uzmanlık İster ÖNSÖZ Otomotive Özgü Kalite Yönetim Eğitimleri Uygulama Odaklı Alman Otomotiv Üreticileri ve Tedarikçileri yararına 1 Ağustos 1997 yılından

Detaylı

İnceleme-Araştırma Konusu

İnceleme-Araştırma Konusu T.C. BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Teftiş Kurulu Başkanlığı) İnceleme-Araştırma Konusu Bilgi Sistemleri Denetimi, e-teftiş, Ülkemizde ve Diğer Ülkelerde Uygulamaları,

Detaylı

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ STRATEJİK MALİYET YÖNETİM ARACI: HEDEF MALİYETLEME.

T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ STRATEJİK MALİYET YÖNETİM ARACI: HEDEF MALİYETLEME. T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ STRATEJİK MALİYET YÖNETİM ARACI: HEDEF MALİYETLEME Uğur HAŞAŞOĞLU İşletme Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi KARAMAN 2011 T.C. KARAMANOĞLU

Detaylı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü. Toplam Kalite Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı.

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü. Toplam Kalite Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı. Ders Kodları AKTS AKTS AKTS T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Toplam Kalite Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı Tablo 1. Dersler ve Kredi Sayıları I. Yarıyıl Ders Kodları

Detaylı

435 TOPLAM VERİMLİ BAKIMA GEÇİŞTE İLİŞKİ DİYAGRAMI KULLANIMI A. S. Anagün 1 ve E. Soy 2 ÖZET Toplam Verimli Bakım (TVB), üretim, bakım ve mühendislik bölümlerinin önderliğinde ve üst yönetimden alt kademeye

Detaylı

BARAN ÇELİK VE GALVANİZ SAN. LTD.ŞTİ. ANKARA-TÜRKİYE TS-EN-ISO 9001:2008 TS-EN-ISO 14001:2005 TS 18001:2008 OHSAS

BARAN ÇELİK VE GALVANİZ SAN. LTD.ŞTİ. ANKARA-TÜRKİYE TS-EN-ISO 9001:2008 TS-EN-ISO 14001:2005 TS 18001:2008 OHSAS BARAN ÇELİK VE GALVANİZ SAN. LTD.ŞTİ. ANKARA-TÜRKİYE TS-EN-ISO 9001:2008 TS-EN-ISO 14001:2005 TS 18001:2008 OHSAS STANDARDLARINDAN OLUŞAN ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ Doküman No : Yayın Tarihi : 15.02.2010

Detaylı

Yazılım Geliştirme Projelerinde Risk Yönetimi: Bir Banka ATM Projesi Örneği

Yazılım Geliştirme Projelerinde Risk Yönetimi: Bir Banka ATM Projesi Örneği EGE AKADEMİK BAKIŞ / EGE ACADEMIC REVIEW Cilt: 15 Sayı: 1 Ocak 2015 ss. 111-125 Yazılım Geliştirme Projelerinde Risk Yönetimi: Bir Banka ATM Projesi Örneği Risk Management of Software Development Project:

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü STAJ KILAVUZU. (Staj 1/ Staj 2) Aralık, 2012 Eskişehir

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü STAJ KILAVUZU. (Staj 1/ Staj 2) Aralık, 2012 Eskişehir Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü STAJ KILAVZ (Staj 1/ Staj 2) Aralık, 2012 Eskişehir 2 ÖNSÖZ Bu staj kılavuzu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi,

Detaylı

tmmob makina mühendisleri odası kocaeli şubesi

tmmob makina mühendisleri odası kocaeli şubesi tmmob makina mühendisleri odası kocaeli şubesi EĞİTİM HİZMETLERİ 2015 Sayın Yöneticiler Değerli Meslektaşlarımız; TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli

Detaylı

SÜREÇLERLE YÖNETİM VE BİR HİZMET İŞLETMESİ UYGULAMASI

SÜREÇLERLE YÖNETİM VE BİR HİZMET İŞLETMESİ UYGULAMASI SÜREÇLERLE YÖNETİM VE BİR HİZMET İŞLETMESİ UYGULAMASI Özkan TÜTÜNCÜ Özlem İpekgil DOĞAN Mert TOPOYAN Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Detaylı

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 1 KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 2 INDEKS 1.- GİRİŞ 3 1.1 İÇERİK 3 2.- GENEL 5 2.1 KALİTE KELİMESİNİN ANLAMI 5 2.2. KALİTENİN GELİŞİM

Detaylı

İçindekiler. İnsan Kaynakları Hizmetleri 3. İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4. Neden PwC? 7.

İçindekiler. İnsan Kaynakları Hizmetleri 3. İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4. Neden PwC? 7. İçindekiler İnsan Kaynakları Hizmetleri 3 İnsan Yönetimi Konularındaki Sorularınıza Yanıt Veriyoruz 4 Neden PwC? 7 Uzman Ekibimiz 9 Hizmetlerimizden Örnekler 11 Eğitimlerimiz - Business School 17 İnsan

Detaylı

TS EN ISO 9001:2008 KALĠTE YÖNETĠM SĠSTEMi

TS EN ISO 9001:2008 KALĠTE YÖNETĠM SĠSTEMi TS EN ISO 9001:2008 KALĠTE YÖNETĠM SĠSTEMi Günümüzde bir kalite yönetim sisteminin sahip olması gereken minimum şartlar TS EN ISO 9000 standartlarında tanımlanmış olup global düzeyde şirketlerin bu standarda

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MAKİNE TEKNOLOJİSİ AR-GE 521MMI117

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MAKİNE TEKNOLOJİSİ AR-GE 521MMI117 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MAKİNE TEKNOLOJİSİ AR-GE 521MMI117 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI

T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI T.C. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI STRATEJİK PERFORMANS YÖNETİM MODELİ OLARAK DENGELİ PERFORMANS YÖNETİMİ VE HİZMET SEKTÖRÜNDE ALAN ÇALIŞMASI ÖRNEKLERİ YÜKSEK

Detaylı

BYF&ÖYG BİREYSEL YETENEKLERİ FARK ETTİRİCİ ÖZEL YETENEKLERİ GELİŞTİRİCİ EĞİTİM PROGRAMLARI kazanımlar yöntemler & teknikler formlar

BYF&ÖYG BİREYSEL YETENEKLERİ FARK ETTİRİCİ ÖZEL YETENEKLERİ GELİŞTİRİCİ EĞİTİM PROGRAMLARI kazanımlar yöntemler & teknikler formlar Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi BYF&ÖYG BİREYSEL YETENEKLERİ FARK ETTİRİCİ ÖZEL YETENEKLERİ GELİŞTİRİCİ EĞİTİM PROGRAMLARI kazanımlar yöntemler & teknikler formlar Sakarya,2012 1 Sıtkı DİLMAÇ Komisyon Başkanı

Detaylı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü. Toplam Kalite Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı. Yarıyıl

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü. Toplam Kalite Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı. Yarıyıl Ders Kodları Ders Kodları Ders Kodları Ders Kodları T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Toplam Kalite Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Programı Öğretim Planı Tablo 1. Dersler ve Kredi Sayıları

Detaylı

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI İÇİNDEKİLER 3-0-1-Giriş -2-Borsanın Görevleri 4-0-3-Borsanın Faydaları 0-4-Diğer Borsalarla Entegrasyon 5-0-5-Revizyon Takip Çizelgesi 6-0-6-Çapraz Çizelge 7-0-6-Çapraz

Detaylı

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARININ YAPISAL EŞİTLİK MODELİ İLE ANALİZİ

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARININ YAPISAL EŞİTLİK MODELİ İLE ANALİZİ T. C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI SAYISAL YÖNTEMLER BİLİM DALI DOKTORA TEZİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARININ YAPISAL EŞİTLİK MODELİ İLE ANALİZİ ERGÜN EROĞLU

Detaylı