Siyasi Partiler ve Adaylar Esnaf Dosyalarını Açıklasın!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Siyasi Partiler ve Adaylar Esnaf Dosyalarını Açıklasın!"

Transkript

1 T Ü R K İ Y E E S N A F v e S A N A T K A R L A R I K O N F E D E R A S Y O N U Yıl : 1 Sayı : 10 Mart 2009 Palandöken, Esnaf ve Sanatkarlarımız Palandöken, da İşsizlik Sigortasından Yararlanmalıdır Siyasi Partiler ve Adaylar Esnaf Dosyalarını Açıklasın! 29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak Mahalli Yerel Seçimlere kısa bir zaman kalmasına rağmen halen esnaf ve sanatkarlar ile ilgili hiçbir açıklamanın yapılmadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Seçimlere az kaldı. Siyasi partiler ve adaylar esnaflarla ilgili ne yapmayı düşünüyorlarsa açıklasınlar. Alışveriş Merkezleri mantar gibi çoğalmaya devam edecek mi? Perakende sektörü için ne gibi çalışmalar yapmayı düşünüyorlar. Lütfen açıklasınlar dedi.

2 2 İçindekiler Kısa Haberler 4 EKONOMİK KRİZ VE DÖRDÜNCÜ ÖNLEMLER PAKETİ Ambalaj Atıklarını Toplama, Ayırma 6 ve Geri Dönüşüm Lisansı Alternatif Tıp 9 ve Aktarlık Esnaf ve Sanatkarlar Portreleri 11 Hükümet tarafından açıklanan dördüncü pakette de ne yazık ki esnaf ve sanatkarlar yine unutuldu. Talebin arttırılmasına yönelik olarak alınan önlemler otomotiv, beyaz eşya ve konut sektörüyle sınırlı kaldı. Ancak ekonomik krizin olumsuz etkilerinin hafifletilmesi amacıyla hükümetçe açıklanan ve 9 önlem içeren dördüncü çözüm paketi, beklentileri karşılamaktan uzak gözüküyor. Mini Test 12 Bir süre önce gündeme getirdiğimiz ve Önlemler paketinin hazırlık çalışmaları sırasında da ısrarla dile getirdiğimiz ancak pakete dahil edilmeyen, Çalışanlara nakit veya alışveriş çeki desteği verilmesi önerimiz tekrar gündeme alınmalıdır. Böyle bir desteğin açıklanan paketteki gibi yalnızca üç sektörü değil tüm mal ve hizmet piyasalarını hareketlendireceğine inanıyoruz. Bu konunun Hükümet yetkililerince yeniden düşünülmesini öneriyoruz ve çalışanlara verilecek böyle bir desteğin etkili ve başarılı olabilmesi için 2 milyonluk esnaf-sanatkarlar kesimi olarak bizlerde her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu tekrarlıyoruz. Saygı ve sevgilerimle Bendevi PALANDÖKEN TESK Genel Başkanı

3 3 Palandöken, Siyasi Partiler ve Adaylar Esnaf Dosyalarını Açıklasın! Seçimlere kısa bir zaman kalmasına rağmen küçük esnaf ve sanatkarlar ile ilgili olarak hiçbir siyasi partinin ve adayın açıklama yapmadığına değinen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti, Esnaf ve sanatkarlarımızın yerel yönetimlerden beklentileri var. Örneğin yaşanmakta olan ve bugüne kadar hiçbir tedbir alınmayan perakende sektöründeki haksız rekabet konusunda ne gibi çalışmalar yapmayı düşünüyorlar? En önemlisi mantar gibi çoğalan Alışveriş Merkezlerinin durumu ne olacak? Eskisi gibi çoğalmaya devam edecek mi? Siyasi partiler ve başkan adayları sorunlarımızın çözümüne yönelik esnaf dosyalarını zaman kaybetmeden açıklamalılar. 29 Mart ta iş başına gelecek olan yerel yöneticilerden esnaf ve sanatkarları koruyucu önlemler almalarını da isteyen Bendevi Palandöken, Belediyeler tarafından yoksul ailelere yapılan yardımlarda küçük esnaf ve sanatkarlar mutlaka düşünülmeli. Ailelere verilen yardım maddelerini bir firmadan almak yerine, ihtiyaç sahiplerine nakit ödeme bedeli üzerinde yazılı çekler verilerek, istedikleri yerden ihtiyaçlarını giderebilmelidirler. Bu arada esnafı sıkmak yerine onları koruyucu tedbirleri almalı ve perakende sektörünün önünün açılmasına yardımcı olunması gerekmektedir. Çünkü, küçük esnaf ve sanatkarımızın ekonominin dinamosu konumunda olduğu unutulmamalıdır. diye konuştu. Açılan Kapanan İşyeri İstatistikleri 2009 yılının ilk 2 aylık döneminde açılan - kapanan işyeri sayısının geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırılması: 2008 (2 Ay) 2009 (2 Ay) Değişim Açılan İşyeri Sayısı: % -17,40 Kapanan İşyeri Sayısı: % -21,91 Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verilerine göre, 2009 yılının ilk 2 ayında açılan işyeri sayısında 2008 yılının aynı dönemine göre %17,40 lık, kapanan işyeri sayısında ise %21,91 lik bir azalma olmuştur Şubat ayında açılan - kapanan işyeri sayısının geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırılması: 2008 (Şubat) 2009 (Şubat) Değişim Açılan İşyeri Sayısı % -20,89 Kapanan İşyeri Sayısı % -15, yılı Şubat ayında 2008 yılı Şubat ayına göre açılan işyeri sayısında % 20,89 luk, kapanan işyeri sayısında ise % 15,59 luk bir azalma gerçekleşmiştir.

4 4 Kapasite Raporuna En Çok Başvuru Fırıncılar Tarafından Yapıldı yılından 2008 yılı sonuna kadar Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu nca toplam 44 bin 890 sanatkarın kapasite raporunun onaylandı. Bu raporların 20 bin 176 sının 2008 yılında verildi. Kapasite raporlarını onaylatan sanatkarların yüzde 10 u kadın oldu yılında başvurular bir önceki yıla göre yüzde 380 oranında arttı. En fazla başvuruyu fırıncılar tarafından yapıldı yılında onaylanan kapasite raporları sayısındaki büyük artışın başlıca nedeninin, Esnaf ve Sanatkar Cansuyu Kredisi Destek Programından yararlanabilmek için KOSGEB ce istenen belgelerden birinin kapasite raporu olması olarak belirtildi. TESK Kadınları İş Dünyasına Kazandırıyor TESK Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi kapsamında, projenin resmi açılışının yapıldığı 29 Ocak 2008 tarihinden bu yana Projenin uygulandığı 9 Merkez ve 16 bağlı Merkezde verilen Kadın Girişimciliğini Destekleme Eğitimlerinden faydalanan katılımcı sayısının 10459, danışmanlık hizmeti alan katılımcı sayısının ise 2770 oldu. Bugüne kadar toplamda katılımcının eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken kadın girişimcilerin aldıkları eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle kazandıkları bilgi ve özgüven sayesinde ekonomik kriz ortamında bile kendi işlerini kurmayı sürdürdüklerini belirterek iş kurma aşamasında esnaf sicil kayıt ücretinin TESK tarafından karşılandığını belirtti. Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Kampanyası Başladı yılını Gıda Yılı olarak ilan eden ve yıl boyu Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam sloganıyla kampanyalar yürütecek olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kampanya faaliyetlerinden biri olan 174 ALO GIDA HATTI nı hayata geçirdi. Kampanya çerçevesinde oluşturulan "174 Alo Gıda Hattı"nda yedi gün 24 saat gıda ve gıda ile temas eden malzemelere ilişkin olarak gelen her türlü ihbar, şikayet ile ilgili tüm sorunlara yönelik çözüm üretecek. Çağrı merkezine gelen şikâyetler kayıt altına alınarak veri tabanı oluşturulacak ve bu sayede Türkiye'ye ait bir risk haritası çıkarılarak eylem planı hazırlanacak.

5 5 Veresiyeye Dönüş Başladı. EKONOMİK krizle birlikte veresiye defterleri yeniden kullanılmaya başlandı. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Üzeri tozlanan veresiye defterleri tekrar raflardan indirilmeye başlandı. Son 6 ay içinde veresiye tutarı neredeyse 2 kat arttı dedi. Palandöken, Perakendede bakkalların aldığı pay son birkaç yıl içinde hızla düşüş gösteriyordu. Ancak krizle mahalle bakkalları tercih edilmeye başlandı. Çünkü kredi kartlarını ödeyemez duruma gelenler, işini kaybedenler bakkala yöneldi diye konuştu. Palandöken, Ekim 2008 öncesinde bir bakkalın veresiye defterinde 4-5 bin TL vardı. 6 ay içinde gözlemlediğimiz bu rakamın ortalama 9-10 bin TL ye ulaştığı. Bu rakamı toplama vurduğunuzda ise 2.5 milyar TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Eğer bakkallar veresiye yazmasa emin olun kriz sokaklara daha çok yansırdı dedi. Et Ürünleri Milyoncu Pazarına Döndü. Et üzerinde oyunlar oynandığını belirten TESK Genel Başkanı Beindevi Palandöken, Et karışımları tebliği yeniden düzenlenmeli. Dökme ve paketlenmiş kıyma istismar konusu yapılıyor. Et, ana parçalar halinde satışa sunulmalı dedi. Bugüne kadar kasaplarda yapılan satışlarda etlerin parçalanmadan müşterinin arzusuna göre bekletildiğini ve bütünlüğü korunan etlerin daha sonra yine müşterilerin arzusuna göre hazırlandığına dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kasaplarımızda et-tavuk ve sakatat ürünleri hijyen açısından birbirine temas etmeyecek şekilde ayrı bölümlerde satılırken, sanayide bu ürünler birbirine karıştırılarak, Sucuğun kilosu 5 TL, Sosisin kilosu 3 TL, Salamın kilosu 2 TL den halka satılmaktadır. Bu tür et ve et ürünlerinin maliyetinin altında satışı bugün kuşku veren boyutlara ulaşmıştır. Böyle bir durumda sağlık ve hijyenden bahsetmek mümkün değildir. İlgili bakanlıklar konuyla ilgili tedbirleri artırmalıdır dedi. 1 Milyonun Derdi Seçim, 70 Milyonun Geçim.. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye de 1 milyon 177 bin kişinin seçim, geri kalan yaklaşık 70 milyon kişinin ise geçim derdinde olduğunu söyledi. Palandöken, Önümüzdeki 29 Mart ta yapılacak yerel seçime 19 siyasi parti katılıyor. Belediye başkanlığı için 61 bin, il genel meclis üyelikleri için 61 bin, belediye meclis üyelikleri için 655 bin kişiyi bu partiler aday gösterdi. Bu sayıya 52 bin 929 muhtarlık için aday olan 400 bin kişiyi de eklediğimizde yaklaşık 1 milyon 177 bin aday seçilebilmek için yarışıyor. Onların gözü seçimden başka bir şey görmüyor. Diğer vatandaşlar ve esnaf ise geçim derdinde şeklinde konuştu..

6 6 AMBALAJ ATIKLARINI TOPLAMA, AYIRMA VE GERİ DÖNÜŞÜM LİSANSI Av. Yasemin ERTEKİN Hukuk Müşaviri Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile, esnaf ve sanatkarlarımızın bu alanda faaliyet göstermesi haklarının ellerinden alınması, Anayasa ile güvence altına alınan müktesep haklar ilkesine aykırı olduğu gibi, yine Anayasa ile güvence altına alınan çalışma ve sözleşme hürriyeti prensibine de aykırılık teşkil etmektedir. Bilindiği üzere; 01/06/2004 tarih ve sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun Odalarda belge bedelleri ve ücretler başlıklı 26 ncı maddesinin 2 nci fıkrasının (l) bendinde; Oda mensuplarına ait kayıt ve sicil suretleri ve üye kimlikleri ticaret ve sanayi odalarınca düzenlenecek veya onaylanacak belgeler ile verilecek hizmetler arasında düzenlenmiştir. 21/06/2005 tarih ve sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun Resmi ve özel kuruluşlarla ilişkiler başlıklı 13 üncü maddesinin 1 nci fıkrasında ise; Resmi ve özel kuruluşlarca, tacir ve sanayiciden mesleki faaliyetleriyle ilgili olarak istenilen ve 18/05/2004 tarihli ve 5174 sayılı kanunun 26 ncı maddesinde öngörülen belgeler, esnaf ve sanatkarlar için mensup oldukları oda tarafından düzenlenir ve verilir. denilmektedir. Esnaf ve sanatkarların, faaliyet belgelerini kayıtlı bulundukları esnaf ve sanatkarlar odalarından almaları kanun ile verilmiş bir yetki olmasına rağmen, uygulamada ambalaj atıklarını toplama, ayırma ve geri dönüşüm lisansı almak üzere Çevre ve Orman İl Müdürlüklerine yaptıkları müracaatlarda, ticaret ya da sanayi odasından faaliyet belgesi talep edildiğine ilişkin pek çok yazılı ve sözlü şikayetin Konfederasyonumuza intikal etmesi üzerine, konu çözüme kavuşturulması açısından Çevre ve Orman Bakanlığına intikal ettirilmiş, ancak söz konusu Bakanlıkça verilen cevapta; Esnaf ve sanatkarlar sınıfında atık toplayan küçük ardiyelerin ve depoların kayıtlı olduğu, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ne göre, lisans şartlarını sağlayan ambalaj atığı toplama, ayırma ve geri dönüşüm tesisleri; tesislerde bulunan ekipman, personel ve istenen belgeler ışığında esnaf ve sanatkarlar sınıfında yer almadığından; esnaf ve sanatkarlar odasından alınacak faaliyet belgelerinin kabul edilmeyeceği bildirilmiştir. Türk Ticaret Kanununun 1463 üncü maddesi ile, 5362 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde düzenlenen, Esnaf ve Sanatkar ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunun 13 Haziran 2007 tarih ve sayılı Resmi Gazetede yayımlanan (1) nolu Kararının Madeni Eşya ve Makina başlıklı 1. Bölümünün 35. bendinde, Hurdacılık ve Geri Dönüşümcülük (Metal, Kağıt, Cam, Plastik vb.) gibi meslek kolları esnaf ve sanatkarlar meslek kolları arasında sayılmıştır. Bu meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımız, 5362 sayılı Kanun gereğince Esnaf ve Sanatkarlar Siciline ve Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olmak mecburiyetindedirler.

7 sayılı Kanunun Odaya kayıt başlıklı 6 ncı maddesinin son fıkrasında; Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olanlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki ticaret ve sanayi odasına, ticaret odasına, sanayi odasına, deniz ticaret odasına; bu odalara kayıtlı bulunanlar ise esnaf ve sanatkârlar odasına kaydedilemezler. Sermaye şirketlerinin ortakları, başkaca esnaf ve sanatkârlık faaliyeti olmadıkça, sadece şirket ortaklığı sebebiyle hiçbir şekilde esnaf ve sanatkârlar odalarına üye kaydedilemezler. denilmektedir. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği nin istenilecek belgeler bölümüne ilişkin ekinde yer alan belgeler arasında, esnaf ve sanatkar odası ile esnaf ve sanatkar sicil gazetesi örneği yer almadığından, madeni eşya ve makina alanında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, ambalaj atığı toplama, ayırma ve geri dönüşüm işiyle uğraşabilme hakları ellerinden alınmış bulunmaktadır ve 5362 sayılı kanunların amir hükümleri ile, esnaf odaları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara, Anayasa ile güvence altına alınan kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak, kendi üyelerine mesleki faaliyetleriyle ilgili olarak istenilen belgeleri verme hakkı düzenlenmiş iken, söz konusu yönetmelik ile esnaf ve sanatkarlar odalarından bu hak alınarak kanun önünde eşitlik ilkesi ihlal edilmiştir. Danıştay Kararlarında da yer verildiği üzere; Türk hukuk sisteminde yönetmelikler, normlar hiyerarşisinde yasa ve tüzükten sonra gelmekte oldukları gibi, yönetmeliklerle yasalara aykırı veya yasa hükümlerini değiştirici nitelikte hükümler sevk edilmesi de olanaksızdır. Bir başka deyişle yasadaki amir hükümlerin yönetmeliklerle daraltılması ya da kaldırılması olanaksızdır. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile, esnaf ve sanatkarlarımızın bu alanda faaliyet göstermesi haklarının ellerinden alınması, Anayasa ile güvence altına alınan müktesep haklar ilkesine aykırı olduğu gibi, yine Anayasa ile güvence altına alınan çalışma ve sözleşme hürriyeti prensibine de aykırılık teşkil etmektedir. Anayasanın Esnaf ve Sanatkarların Korunması başlıklı 173 üncü maddesi gereğince, Esnaf ve Sanatkarları Koruyucu ve Destekleyici Tedbirleri Almak Devlet açısından Anayasal bir yükümlülüktür. Bu nedenle idare tarafından yapılacak mevzuat çalışmalarında, esnaf ve sanatkarların gerek mesleki menfaatlerinin, gerekse hukuki haklarının korunması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle, söz konusu yönetmeliğin esnaf ve sanatkarları mağdur eden düzenlemelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay nezdinde Konfederasyonumuzca iptal davası açılmıştır. Davanın yargılanması devam etmektedir.

8 8 Esnaf ve sanatkarlarımız, yalnızca parası olduğunda değil, her zaman halkının yanındadır. Veresiye Defterleri; esnafın velinimeti olan müşterilerine gönüllü olarak sunduğu ucu açık, güvene dayanan kredi desteğinin bir kanıtı olarak tarihi ve geleneksel bir değere sahiptir. Esnaf ; iyi günde olduğu kadar kötü günde de parçası olduğu milletinin yanında ve emrindedir.

9 ALTERNATİF TIP VE AKTARLIK 9 Mehmet GÜVEN Uzman Tarihte Türk kültüründe aktarların ve diğer bitkisel tedavi uzmanlarının uğraştığı meslek alternatif tıp ve bitkisel tedavi uzmanı (herbalist) olarak başta ABD olmak üzere diğer batı ülkelerinde de yer almaktadır. Eczaneler bulunmadığı zamanlarda Osmanlı Devleti ve daha önceki Türk devletlerinde aktarlar vardı. Yalnızca güzel kokulu malzemeler değil aynı zamanda ilaç yapımında kullanılmak üzere bitkisel ve hayvansal maddeler de satarlardı. Aktarların sattığı maddelerin birçoğunun bugün yalnızca halk hekimliğinde değil, aynı zamanda eczacılıkta ve kozmetik sanayiinde de kullanıldığını görüyoruz. Ocaktan ya da babadan oğula geçen aktarlık mesleği günümüzde daha çok baharatçılık ya da kökçülük adıyla sürdürülüyor. Eski Türkler bugün alternatif tıp adıyla anılan bitkisel tedavi yöntemlerinde çok ileri bir düzeyde idiler. Selçuklu devletinde yer alan aktarlar ve bitki tedavi yöntemleri ile uğraşan uzmanlar bugün batı tıbbının ilaçlarla tedavi ettiği bazı hastalıkları tedavi edebilmekteydiler. Sadece Türkler değil, aslında Batı uygarlığı yükselmeden önce diğer doğu uygarlıkları bugünkü bitkisel tedavilerin temelini atmışlardı.tarihte bitkilerin sağlık amacıyla kullanımı M.Ö. 5 ve 3 bin yıllarına kadar uzanıyor. Konu ile ilgili ilk yayın, Çin hükümdarı Shin Nong'a ait. Çin'de bugün bile yapay ilaçlardan daha çok, bitkisel ilaç kullanılıyor. Çinlilerin yanı sıra Hintlilerinde bugün bitkisel besin desteği adı altında ülkemizde de satılan bir çok ürünü tedavi amaçlı M.Ö senelerinde kullanmakta idi. Koreliler ve Japonları da bu kültürü çıkaran ulusların arasına sokabiliriz. Avrupa da da bazı bitkiler tedavi amaçlı kullanılmakta idi. Fakat doğu uygarlıkları kadar ileri düzeyde değildi. Batı uygarlığı yükselmeğe başladıktan sonra Batı dünyasında birbiri ardına gelen bilimsel buluşlar ve tıp alanındaki gelişmeler sonucunda bugün kullandığımız eczanelerdeki ilaçlar ortaya çıkmış ve doğudaki ulusların diğer alanlarda dahil olmak üzere Batının gerisinde kalması nedeni ile Türklerde dahil olmak üzere aktarlık ve bitkilerle şifa yerini bu ilaçlara bırakmıştır. Gerçi bu ilaçlarında birçoğunda gene bitkilerin kullanıldığı günümüzde bilinmektedir.

10 10 Fakat daha önce bahsettiğimiz gibi Çin gibi bazı ülkelerde halen yoğun olarak sadece bitkiler kullanılmaktadır. Türklerde de buna paralel olarak Osmanlının son dönemleri ve Türkiye Cumhuriyetinde aktarlık yavaş yavaş yok olmaya başlamış ve aktar dükkanlarının sayısı azalmıştır. Günümüzde genel olarak dünyada modern batı tıbbı ve o sistemin ilaçları hakimdir ve geçerli tedavi ve ilaç temini resmi olarak bu şekilde yapılmaktadır. Tarihte Türk kültüründe aktarların ve diğer bitkisel tedavi uzmanlarının uğraştığı meslek alternatif tıp ve bitkisel tedavi uzmanı (herbalist) olarak başta ABD olmak üzere diğer batı ülkelerinde yer almaktadır. İşin ilginç yanı 1980 lerin sonu, 1990 lı yıllarda Batı dünyasında alternatif tıp daha da ilgi çekmeğe başlamıştır. ABD de bazı kesimler Batı tıbbının ilaçlarının yan etkileri olduğundan dolayı bu bitkilere yönelmenin doğru olduğunu düşünmektedir. Birbiri ardına açılan ve şu an ciroları milyar dolarları bulan büyük firmalar ABD de yoğun satışlar yapmaktadır. Bu firmalar (GNC, Solgar, Now vitamins, Yourlife vb ) hem bitkisel ve doğal ürünlerden vitaminler hem de bazı sağlık sorunlarına iyi geldiği idda edilen bitkisel ilaçları üretmektedirler. Bugün modern dünyada üretilen bu ürünlerin birçoğu, özellikle bitkisel tedaviye yönelik olanları aslında; tabi günümüzdeki gibi modern tesislerde işlenmemiş şekli ile ham bitki olarak çeşitli bazı işlemlere tabi tutulup daha önceki Türk devletlerinde ve diğer doğu milletlerinde yoğun olarak kullanılmakta idi ve bunları satan dükkanlar vardı. ABD de resmi Tıp ürünleri ve tedavi cihazları/yöntemleri yetki birimi İlaç ve Yiyecek Dairesi FDA ( Food and Drug Administration) bu tip ürünlere ruhsat vermemekte ve resmi tedavi olarak görmemektedir. Sadece besin desteği olarak gerekli yasal izinler verilmektedir. Bu tip uygulamaları başka bir çok ülkede de görmek mümkündür. Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde üniversite klinikleri nde şifalı bitkilerden elde edilen doğal ilaçlarla (preparatlar) 100 binlerce hasta üzerinde tedavi denemeleri yapılmıştır. Bu tedavi denemeleri sonucu artık bir çok rahatsızlık problem olmaktan çıkmıştır. Almanya bitki örtüsü bakımından Türkiye ile karşılaştırılmayacak kadar çok az bitki türüne sahiptir. Ama Almanlar dünyanın dört bir yanından getirdikleri şifalı bitkilerle 10 milyar dolarlık doğal ilaç üretmekte ve satmaktadırlar, bizdeki çok büyük zenginliğe rağmen milyon dolar bile kazanamıyoruz. Ayrıca yetiştirme zahmetine katlanmadan tabiattaki doğal zenginliğimiz talan ediliyor. Unutulmamalıdır ki Türkler tarih boyunca aktarlık vb. meslek kolları ile bu kültürü icat eden ulusların başında gelmektedir. Ülke Kalkınmasında A NAHTAR ÇÖZÜM Esnaf ve Sanatkarlardadır.

11 11 Esnaf ve Sanatkarlar Portreleri 2 Emek Köftecisi / Emek / Ankara Emek Köftecisi 1980 yılından bu yana Emek 68. Sokak'ta mahallenin en güzel yemeklerini yapıyor. İki nesildir baba oğul köftecilik yapan Murat ve Adnan Yılmaz, yıllardır Emek Mahallesinin en çok tanınan ve tadılan köftelerini yapıyor. Askerden geldikten sonra bir süre oto sanayide çalışan Murat Yılmaz, daha sonra Emek Köftecisi'ni açmış. 25 yaşındayken başladığı işte şimdi 55 yaşına gelen Murat usta 30 yıldır bu köftecilikle geçiniyor. Müşterilerin büyük bölümünü öğrenciler memurlar pazarcılar, hurdacılar ve çevre esnafı olduğunu söyleyen baba oğul, "Gece 12'de bile oturup bir çorba içen müşterilerimizin dert ortağı oluyoruz sorunlarını sıkıntılarını bizle paylaşırlar" diyerek mahallelinin sıkıntılarına da o r t a k o l d u k l a r ı n ı s ö y l ü y o r. Biz dönem öğrenci olup da burada yemek yiyenler bir zaman sonra bizi ziyarete geliyorlar. Belli yerlere gelen öğrencilerin, tanıdıklarımızın ziyarete gelmesi bizi çok mutlu ediyor. Kriz nedeniyle işlerimiz neredeyse yüzde 50 oranında düştü. Fiyatlarımız da hiç bir değişiklik yapamadık. Hala geçen yılın fiyatlarıyla satış yapıyoruz. Fakat gelen zamlar bizi çok zorluyor. Çok bariz olarak örneğin öğrenciler öğle ve akşam burada yemek yerken şimdi evinde yiyor. Mesela eskiden tam ekmek döner ya da köfte yiyen şimdi yarım ekmek yiyor. Mümkün mertebe evden çıkmamaya çalışıyor. Tabi bu da bizim işlerimizi olumsuz etkiliyor. diye konuştu. Şaşmaz Terzihanesi / Emek / Ankara 1954'ten bu yana terzilik mesleğiyle uğraşan Şaşmaz Terzihanesi'- nin sahibi Şuayip Şaşmaz, 13 yıldır Emek'teki dükkanında mahalle sakinlerine hizmet veriyor. Tokat Niksar'ın bir köyünde büyüdüğünü ifade eden Şuayip usta, terziliğe başlama hikayesini şöyle anlattı: "Ben köylü çocuğuyum. Tokat Niksar'da köyde büyüdük. Ablam beni Gedikli Astsubay Okulu'na gönderdi ama yaşım tutmadığı için giremedim. Ablam, hiç değilse terziliğe git, ilerde bir mesleğin sanatın olur dedi. Çırak olarak terziliğe başladım. 6 sene terzi kalfalığı yapıp askere gittim. Geldikten sonra Niksar'da bir gömlekçi dükkanı açtım. 5 yıl boyunca orada çalıştım. 1986'da emekli oldum 6 yıl boyunca kahve kültürümü arttırdım. Sonra tekrar terziliğe döndüm. kadar düştü" dedi. Yaşanan ekonomik krizin olumsuz etkilerinin hissedildiğini ifade eden Şaşmaz, "Krizin çok bariz bir etkisi olmadı ama muhakkak olumsuz taraflarını hissediyoruz. Krizin bizde, çok aşırı bir götürüsü olmadı, fakat kazancım, günde TL iken şimdilerde TL'ye Terzilik mesleğini severek yaptığını ifade eden Şaşmaz, dükkanda hem vakit geçirdiğini hem de para kazandığını söyledi. 70 yaşına girdiğinin ve kimseye muhtaç olmamak için çalıştığını dile getiren Şaşmaz, "Dünyaya yeniden gelsem yine terzilik yapardım. Çünkü bu işi severek yapıyorum. Müşteri işi teslim aldıktan sonra bakıyor, gözüyle görüp memnun oluyor parasını veriyor sonra da gönülden teşekkür ediyor. Yaptığım, emek verdiğim bir işin beğenilmesi müşterinin takdirini kazanması bana mutluluk veriyor. Götürebildiğim yere kadar da terzilik yapmaya devam edeceğim. Boş durup çalışmamak bu yaştan sonra bana ters gelir" diye konuştu. ( Hürriyet Gazetesi Ankara Ekinden alıntıdır.)

12 12 M i n i T e s t 1) Kapasite raporuna en fazla başvuru yapan esnaf sanatkar meslek kolu hangisidir? a) Kahvecilik b) Bakkallar ve Bayicilik c) Lokantacılık d) Fırıncılık 2) Alo Gıda Hattı nın telefon numarası nedir? a) 444 b) 112 c) 118 d) 174 3) TESK Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi kapsamında bugüne kadar toplamda kaç katılımcı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmıştır? a) 200 b) 3100 c) 1500 d) ) 29 Mart ta yapılacak yerel seçimlerde yaklaşık kaç aday seçilebilmek için yarışıyor? a) 100 bin aday b) 500 bin aday c) 250 bin aday d) 1 milyon 177 bin aday Cevaplar : Tüm sorularda d seçeneği doğrudur. TÜRKİYE ESNAF ve SANATKARLARI KONFEDERASYONU Yıl : 1 Sayı : 10 Mart 2009 Her ay elektronik olarak yayınlanır ve dağıtılır. Tunus Caddesi No : Bakanlıklar ANKARA Tel : Faks : E-posta : Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. TESK, Yöneticileri en alt birimden itibaren yargı gözetiminde yapılan demokratik seçimlerle işbaşına gelen bağımsız 13 Mesleki Federasyon, 82 Birlik, 3141 Oda, 491 Meslek dalıyla ülke düzeyinde yaklaşık 2 milyon üyeye sahip en büyük sivil toplum kuruluşudur.

TÜRKİYE ESNAF ve SANATKARLARI KONFEDERASYONU

TÜRKİYE ESNAF ve SANATKARLARI KONFEDERASYONU TÜRKİYE ESNAF ve SANATKARLARI KONFEDERASYONU Yıl : 1 Sayı : 1 Mayıs 2008 B A Ş L A R K E N, Konfederasyonumuzun bir elektronik Bülten çıkarması önerisi bana iletildiğinde arkadaşlarıma, bunun gecikmiş

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

T Ü R K İ Y E E S N A F v e S A N A T K A R L A R I K O N F E D E R A S Y O N U. Aylık Elektronik Haber Bülteni Yıl : 1 Sayı : 6 Ekim 2008

T Ü R K İ Y E E S N A F v e S A N A T K A R L A R I K O N F E D E R A S Y O N U. Aylık Elektronik Haber Bülteni Yıl : 1 Sayı : 6 Ekim 2008 T Ü R K İ Y E E S N A F v e S A N A T K A R L A R I K O N F E D E R A S Y O N U Yıl : 1 Sayı : 6 Ekim 2008 Palandöken Amacımız; Ahilik ilkeleri ışığında, kaliteli mal ve hizmet üreten, kendini yenileyip

Detaylı

ESNAF VE SANATKARLAR ŞURASI HAZIRLIK ÇALIŞTAYI

ESNAF VE SANATKARLAR ŞURASI HAZIRLIK ÇALIŞTAYI ESNAF VE SANATKARLAR ŞURASI HAZIRLIK ÇALIŞTAYI MEVZUAT 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun uygulanmasında pek çok sorunla

Detaylı

TÜRKİYE ESNAF ve SANATKARLARI KONFEDERASYONU

TÜRKİYE ESNAF ve SANATKARLARI KONFEDERASYONU TÜRKİYE ESNAF ve SANATKARLARI KONFEDERASYONU Yıl : 1 Sayı : 2 Haziran 2008 İstihdam Paketi ve Esnafımız Kamuoyunda İstihdam Paketi olarak isimlendirilen 5763 sayılı Kanun, 26 Mayıs 2008 günü yürürlüğe

Detaylı

T Ü R K İ Y E E S N A F v e S A N A T K A R L A R I K O N F E D E R A S Y O N U

T Ü R K İ Y E E S N A F v e S A N A T K A R L A R I K O N F E D E R A S Y O N U T Ü R K İ Y E E S N A F v e S A N A T K A R L A R I K O N F E D E R A S Y O N U Yıl : 1 Sayı : 4 Ağustos 2008 SORUNLARIMIZI VE ÇÖZÜM YOLLARINI ORTAK AKILLA, BİRLİKTE BELİRLEYECEĞİZ Göreve geldiğim günden

Detaylı

Evet, Türk esnaf sanatkarları adına

Evet, Türk esnaf sanatkarları adına BAŞKANDAN UMUTLANDIK Evet, Türk esnaf sanatkarları adına umutlandığımızı ifade etmeliyim. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli nin Ankara da 4. Esnaf Şurası nda söylediği Güçlü esnaf, güçlü ekonominin

Detaylı

Anayasa Platformu toplantıları 12 TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken in de katıldığı Anayasa Platformu toplantıları devam ediyor.

Anayasa Platformu toplantıları 12 TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken in de katıldığı Anayasa Platformu toplantıları devam ediyor. İ Ç İ N D E K İ L E R KÜNYE TÜRKİYE ESNAF VE SANATKÂRLARI KONFEDERASYONU AYLIK YAYIN ORGANI İMTİYAZ SAHİBİ: TESK OTEL (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) adına Genel Başkan Bendevi PALANDÖKEN

Detaylı

HİZMETİÇİ EĞİTİM SEMİNERİ

HİZMETİÇİ EĞİTİM SEMİNERİ TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU HİZMETİÇİ EĞİTİM SEMİNERİ BİLGİ NOTU 2-4 ARALIK 2010 ANKARA 1 SUNUŞ Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), 491 meslek dalında yaklaşık 2.000.000

Detaylı

Ocak-Şubat-Mart 2012. 2. Ulusal Pamuk Zirvesi, geniş katılımla Şanlıurfa da yapıldı

Ocak-Şubat-Mart 2012. 2. Ulusal Pamuk Zirvesi, geniş katılımla Şanlıurfa da yapıldı Ocak-Şubat-Mart 2012 2. Ulusal Pamuk Zirvesi, geniş katılımla Şanlıurfa da yapıldı 78. sayımızla sizlerleyiz... 2012 yılının ilk sayısıyla karşınızdayız... KOMİSYON EDİTÖR 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri,

Detaylı

DENiZLi TiCARET ODASI NDAN

DENiZLi TiCARET ODASI NDAN Hisarcıklıoğlu "Bölgesel eşitsizlik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bölgesel eşitsizliklere dikkat çekerek, Tek kanatla kuş uçmaz. Her bölgemizin eşit seviyede kalkınması

Detaylı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Dosya 1 2 Dosya Değerli Üyelerimiz Odamız tarafından Konya ya kazandırılan Anadolu nun en büyük fuar merkezinin resmi açılışını Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu Ulaştırma Bakanı Sayın Lütfi Elvan ın

Detaylı

Perçin Dergisi ne Reklam vermek için; Yayın No: 4053 Yerel Süreli Yayın Aylık ve Türkçe Yayınlanır Sayı: 18. OSİAD Üyeleri İçin Reklam Fiyat Tarifesi

Perçin Dergisi ne Reklam vermek için; Yayın No: 4053 Yerel Süreli Yayın Aylık ve Türkçe Yayınlanır Sayı: 18. OSİAD Üyeleri İçin Reklam Fiyat Tarifesi Yayın No: 4053 Yerel Süreli Yayın Aylık ve Türkçe Yayınlanır Sayı: 18 Yayın Sahibi OSİAD Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği Adına Adnan KESKİN Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şadan AYCAN Yayın Kurulu Ahmet

Detaylı

Hisarcıklıoğlu yeniden TOBB Başkanı BAŞKAN ÖZER, TOBB YÖNETİM KURULU NDA

Hisarcıklıoğlu yeniden TOBB Başkanı BAŞKAN ÖZER, TOBB YÖNETİM KURULU NDA Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 69. Genel Kurul öncesinde TOBB delegelerine hitap etti. Birlik merkezinde düzenlenen iftar yemeği öncesinde konuşan Başbakan Erdoğan, istikrarın ve güven ortamının önemine

Detaylı

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU. NELER GETiRiYOR?

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU. NELER GETiRiYOR? TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Çekte düzenleme gerekiyor Çekte hapis cezasının kaldırılmasının ardından yeni bir kontrol mekanizmasının kurulmamasının karşılıksız çeklerde kayda değer bir artış yarattığına

Detaylı

Birliğimizin İstanbul Kalkınma Ajansı ndan

Birliğimizin İstanbul Kalkınma Ajansı ndan BAŞKANDAN 2013, İSTESOB için EĞİTİM YILI olacak Birliğimizin İstanbul Kalkınma Ajansı ndan (İSTKA) aldığı 2. proje olan Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı eğitim programının tanıtımını geçen ay

Detaylı

ALERJiSiNE DiKKAT! DiKKAT!

ALERJiSiNE DiKKAT! DiKKAT! YIL:1 SAYI 2 / NİSAN 2012 Lokman Hekimin ve Sarosun Çocukları Aromatik Bitki Pazarı Çığ Gibi Büyüyor Tamamlayıcı Tıp İle Modern Tıp ın Günümüzdeki Yeri BAHAR ALERJiSiNE DiKKAT! DiKKAT! 1 YIL:1 SAYI 2

Detaylı

vitrin 4. ESNAF VE SANATKÂRLAR ŞURASI YAPILDI PERAKENDE YASASI ÇIKTI! DAVUTOĞLU MESLEK ÖRGÜTLERİ LİDERLERİ İLE BİRARAYA GELDİ ESNAF VE SANATKARIN SESİ

vitrin 4. ESNAF VE SANATKÂRLAR ŞURASI YAPILDI PERAKENDE YASASI ÇIKTI! DAVUTOĞLU MESLEK ÖRGÜTLERİ LİDERLERİ İLE BİRARAYA GELDİ ESNAF VE SANATKARIN SESİ vitrin ISSN: 1301-4706 ESNAF VE SANATKARIN SESİ 4. ESNAF VE SANATKÂRLAR ŞURASI YAPILDI DAVUTOĞLU MESLEK ÖRGÜTLERİ LİDERLERİ İLE BİRARAYA GELDİ PERAKENDE YASASI ÇIKTI! KÜNYE TÜRKİYE ESNAF VE SANATKÂRLARI

Detaylı

DOSYASI Yazın tüm şartlarını en etkili biçimde

DOSYASI Yazın tüm şartlarını en etkili biçimde BAŞKANDAN TÜRK ESNAFININ DOSYASI Yazın tüm şartlarını en etkili biçimde yaşadığımız şu günlerde, sıcak bir gündemi de geride bıraktık. Geçen ayın bizim için en önemli gündem maddesi, sorunlarımızı hükümet

Detaylı

Sayı: 9 Ocak - Mart 2012. Strateji Geliştirme Başkanlığı

Sayı: 9 Ocak - Mart 2012. Strateji Geliştirme Başkanlığı Sayı: 9 Ocak - Mart 2012 Strateji Geliştirme Başkanlığı İçindekiler 1 Sayı: 9 Ocak - Mart 2012 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Fatih İslam KARAOĞLU Strateji Geliştirme Başkanı

Detaylı

BAŞYAZI 2 VİTRİN DEN 4. Ziyaret 6 TESK İstişare ve Değerlendirme Toplantısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Katıldı BORÇ BARIŞI 11 ZİYARET 12

BAŞYAZI 2 VİTRİN DEN 4. Ziyaret 6 TESK İstişare ve Değerlendirme Toplantısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Katıldı BORÇ BARIŞI 11 ZİYARET 12 İ Ç İ N D E K İ L E R KÜNYE TÜRKİYE ESNAF VE SANATKÂRLARI KONFEDERASYONU AYLIK YAYIN ORGANI İMTİYAZ SAHİBİ: TESK OTEL (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) adına Genel Başkan Bendevi PALANDÖKEN

Detaylı

mart gündemi MART 2009 YIL: 25 SAYI: 298 SAHİBİ Ege Bölgesi Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR

mart gündemi MART 2009 YIL: 25 SAYI: 298 SAHİBİ Ege Bölgesi Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR mart gündemi MART 2009 YIL: 25 SAYI: 298 SAHİBİ Ege Bölgesi Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR SORUMLU MÜDÜR Mustafa KALYONCU (Genel Sekreter) YAYIN İCRA KOMİTESİ Ender YORGANCILAR

Detaylı

MART GÜNDEMİ. Mart 2011 Yıl: 27 Sayı: 322. SORUMLU MÜDÜR Mustafa KALYONCU Genel Sekreter

MART GÜNDEMİ. Mart 2011 Yıl: 27 Sayı: 322. SORUMLU MÜDÜR Mustafa KALYONCU Genel Sekreter Mart 2011 Yıl: 27 Sayı: 322 SAHİBİ Ege Bölgesi Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR SORUMLU MÜDÜR Mustafa KALYONCU Genel Sekreter YAYIN İCRA KOMİTESİ Ender YORGANCILAR Bayram TALAY

Detaylı

Borsavizyon un 106. Sayısı ile 2014 yılına noktayı koyacağız.

Borsavizyon un 106. Sayısı ile 2014 yılına noktayı koyacağız. Sayı : 106 Sahibi Ankara Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eyüp Şenol ÖMEROĞLU Genel Sekreter Yayın Kurulu Faik YAVUZ Mustafa BAKİLER Celal DEMİRER Yönetim

Detaylı

OYDER Antalya Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. E-Fatura uygulamasına geçmeye hazır mısınız? OYDER Ortak Satın Alma Platformu TEMMUZ 2013 SAYI: 50

OYDER Antalya Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. E-Fatura uygulamasına geçmeye hazır mısınız? OYDER Ortak Satın Alma Platformu TEMMUZ 2013 SAYI: 50 TEMMUZ 2013 SAYI: 50 OYDER - Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yayın Organıdır. E-Fatura uygulamasına geçmeye hazır mısınız? OYDER Ortak Satın Alma Platformu DİYALOG ANTALYA 14 YETKİLİ SATICILAR TOPLANTISI

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır. Y Hayrettin Ulusoy: E. Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER:

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır. Y Hayrettin Ulusoy: E. Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER: KOCAELİ SANAYİ ODASI ODAVİZYON KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır SAYI 96 EYLÜL 2014 YENİ HÜKÜMET, YENİ HEYECAN, YENİ UMUTLAR D U A Ulusoy Kağıt Kurucusu Y Hayrettin Ulusoy: E N İLK YERLİ

Detaylı

DİKKAT! Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı mali

DİKKAT! Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı mali BAŞKANDAN BAŞKANLARIM AMAN DİKKAT! Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı mali barışını getiren 234 maddelik torba kanun, esnaf sanatkarımızın son yıllarda karşılaştığı, bana göre en önemli dönüm noktasıdır.

Detaylı

2 Danışma Kurulu / Yazarlarımız 3 Editör / Ahmet ÖNEY 4 Ahmet ÖNEY / Kamu Görevlilerinin Genel. 7 Fadime ERSİN / Türkiye'de Biyoçeşitliliğinin

2 Danışma Kurulu / Yazarlarımız 3 Editör / Ahmet ÖNEY 4 Ahmet ÖNEY / Kamu Görevlilerinin Genel. 7 Fadime ERSİN / Türkiye'de Biyoçeşitliliğinin 1 İÇİNDEKİLER Yıl : 1 Sayı : 5 Ocak 2010 Ayda bir yayınlanır / Yaygın-süreli-ulusal Mevzuat dergisi İde Yönetişim Yayıncılık Ltd. Şti. adına İmtiyaz Sahibi Gökalp KINIK Sorumlu Müdür & Genel Yayın Yönetmeni

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır. Y Ali Kibar: Gübretaş Genel Müdürü Osman BALTA:

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır. Y Ali Kibar: Gübretaş Genel Müdürü Osman BALTA: KOCAELİ SANAYİ ODASI ODAVİZYON KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır SAYI 95 AĞUSTOS 2014 VII. Ticaret ve Sanayi Şurası, Rifat Hisarcıklıoğlu nun ev sahipliğinde Başbakan ve ilgili Bakanların

Detaylı

BAŞYAZI 2 VİTRİN DEN 4 PALANDÖKEN 6 BAŞBAKAN ERDOĞAN LA YURT DIŞI SEYAHATLERİNE KATILDI

BAŞYAZI 2 VİTRİN DEN 4 PALANDÖKEN 6 BAŞBAKAN ERDOĞAN LA YURT DIŞI SEYAHATLERİNE KATILDI İ Ç İ N D E K İ L E R KÜNYE TÜRKİYE ESNAF VE SANATKÂRLARI KONFEDERASYONU AYLIK YAYIN ORGANI İMTİYAZ SAHİBİ: TESK OTEL (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) adına Genel Başkan Bendevi PALANDÖKEN

Detaylı