Kıbrıs meselesinde vermiş olduğunuz net destek için de ayrıca teşekkür ederim.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kıbrıs meselesinde vermiş olduğunuz net destek için de ayrıca teşekkür ederim."

Transkript

1 Değerli kardeşlerim, sevgili Demokrat Parti Kurultay katılımcıları öncelikle gerçekleştirmekte olduğunuz 8'ni olağan kurultayınızın Demokrat Parti'ye, ülkemize hayırlı olmasını, ülkemiz, halkımız, Devletimiz için yararlı sonuçlar doğurmasını dilerim... Böyle olacağından da eminim Cumhurbaşkanlığı seçimlerini geride bırakalı iki yıla yakın bir zaman oldu. Bugün sizlere Demokrat Parti Kurultayınız vesilesi ile bir kez daha teşekkür ediyorum... Kıbrıs meselesinde vermiş olduğunuz net destek için de ayrıca teşekkür ederim. Görevimi Halkımıza sizlere söz verdiğim çerçevede yerine getirmeye çalışıyorum. Değerli kardeşlerim siyasal yaşamda pek çok gelişme yaşanır ve geçer gider. İnsan bir yerlere takılıp kalmamalı. Esas olan hedeflerdir, sonuçta ülkenin, halkın, Devlet'in yaşamsal menfaatlerinde birleşebilmektir. Ben siyasilerimiz ve siyasi partilerimiz arasındaki rekabeti kurumsal ve bireysel şahsiyetleri rencide etmediği sürece ülke ve halk yararına bulan bir anlayışa sahibim. Dolayısı ile Cumhurbaşkanlığı görevime başladığım günden bu yana tüm partilere yakın olmaya, hükümetle, parti başkanları ve milletvekillerimizle dostça, kardeşçe görüş alış-verişinde bulunmaya gayret gösterdim. Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı siyaset üstü bir konumda kabul edilse de pratik anlamda siyasetin bir parçasıdır. Bu nedenle elbette muhalefetle de karışılacağız ve karşılaşmaktayız. Bu, doğal bir şeydir. Demokrasilerde İyi muhalefet çok önemlidir. Dahası muhalefet, demokratik rejimlerin ayırıcı unsurudur. Her rejimin -diktatörlüklerin bile- iktidarı vardır. Ancak muhalefet, iktidar şansına haiz örgütlü muhalefet, demokrasilerde mümkündür. Ben de iyi muhalefet talep ettim, bunu açıkça ortaya koydum; çünkü bana göre iyi muhalefet, etkin ve doğru muhalefet en az doğru ve etkin icraat yapan mevki sahibi kadar önemlidir. Yapıcı muhalefet erki elinde tutanı yönlendirir; işini daha iyi yapmasını sağlar. Fakat sırf muhalefet yapmak için mesaj verilmeye çalışılmasının ne kadar doğru olduğu konusunda tereddütlerim vardır. Burada temel ayrım, siyasetçi kalmak ile devlet adamı olabilmekte yatmaktadır. Eğer bir sonraki seçimi düşünerek hareket edenler siyasetçi olabilirler; ama devlet adamlığı için gelecek nesilleri, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini de düşünmek zorundayız. Devlet adamlığı özveri ve istikrar ister. Dün iktidarda iken vaatlerini yerine getiremeyenleri halk görür; onların muhalefetteki eleştirilerini de bu şekilde değerlendirir. Dünya politik tarihinde pek çok siyasi parti muhalefette iken erimiş ve yok olmuşlardır. Bu konudaki hassasiyet çok kritik bir eşikten geçtiğimiz Kıbrıs müzakere süreci ile daha da artmaktadır. Türk tarafında Rum tarafının istismar etmesine açık, üstelik hiç de doğru olmayan konularda kamuoyumuzu yanlış yönlendirecek mesajlar vermek, acaba kime, ne fayda sağlar? Bu konuda halkımızın duyarlılığı cesaret vericidir. Demokrat Parti olarak sizin de yapıcı muhalefetiniz her türlü takdire şayandır.

2 Unutmamalıyız ki başarısızlık benim şahsi başarısızlığımdan ibaret olmaz; Türk tarafının başarısızlığı olur. Tersi de sadece benim başarım değildir; Türk tarafının başarısıdır. Elbette siyasetçi de insandır ve zaafları olabilir; ancak kıskançlık ve hasetle hareket etmek, kamu refahı ve devlet çıkarını göz ardı ederek sadece bir sonraki seçime endeksli hareket etmek, "aman falanca başarmasın, biz başaramadık, O da başarısız olsun" mantığı ile hareket etmek halk tarafından da asla benimsenmeyen bir davranış şeklidir. Değerli katılımcılar, sevgili kardeşlerim sürekli değişim ve gelişim şarttır. Bu ülke bir noktadan bugünlere gelmiştir. Demokrat Parti, iktidar deneyimine sahip, bu ülkenin, insanımızın daha mutlu, müreffeh bir yaşam sürmesi için büyük katkılar koymuş bir siyasi oluşumdur. Hepimiz, taşın altına elimizi koyduk ve Kıbrıs Türkleri olarak birlikte mücadele etmekteyiz. Elbette ayrılıklarımız vardır; elbette farklı düşündüğümüz konular vardır ve olmalıdır. Bu, demokratik rejimin güzelliğidir. Üstelik Demokrat Parti ile ayrıldığımız noktalar, birleştiğimiz noktalardan çok daha azdır. Devleti kuran temel parametrelerde neredeyse tamamen hemfikiriz. Dünya görüşümüz birdir. Her şeyin ötesinde, sevgili Demokrat Partililer, devletimize sahip çıkmak konusunda beraberiz. Dostlarım; bundan ötesi yoktur. Farklılıklarımız da çok önemlidir; onlar bizim demokratik renklerimizdir. Farklıysak, halkımıza daha iyi hizmet edebilmenin ortak ateşi ile farklıyız. Bu nedenle sizlerin arasında olmaktan büyük mutluluk duymaktayım. Ulusal Birlik Partisi ve Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin kurultaylarına katıldım, şimdi de buradayım. Az önce ifade ettiklerimizi bunca yılın birikimi ile söylüyorum ve çağırım tüm partilerimize, tüm Halkımızadır. Partilerimize düşen görev, herkesin yapılmasında birleştiği konularda en iyi projeleri üretmek, bunları halkla paylaşmak ve iktidardaysalar, iktidara kalmaya, muhalefetteyseler iktidara gelmeye çalışmak olmalıdır. Bunu "tencere dibin kara, seninki benden kara" mantığı ile yapamayız. Karşılıklı suçlamalar bize bir fayda getirmez; tam tersine bizi kısırlaştırır. İktidar iyi olmalıdır; muhalefet ise mevcut iktidardan daha iyi olabileceğini ortaya koyabilmelidir. Bu, somut projelerle olur. Halk, inandırıcılık ister, bu da ancak dürüstlükle mümkündür. Dayanışma, uzlaşı, demokratik kültürün temel taşlarıdır. Farklı olabilmek konusunda uzlaşabilmeliyiz. Kavgayla, gürültüyle değil, güzellikle, daha iyiyi sunabilmekle farklılaşmalıyız. Halkımız kısır tartışma istemiyor. Yepyeni bir nesil var. İletişim araçları sayesinde dünya küçüldü insanlarımızın bilgi ve görgüsü arttı. Kıbrıs Türkleri olarak gurur verici olgunlukta bir demokratik yapımız var. Bunları iyi değerlendirmeli ve Kıbrıs Türk Halkı'nın yaşam kalitesini, refah seviyesini, demokrasi düzeyini daha da yukarı çekmeliyiz.

3 Demokrasi bisiklet çevirmek gibidir; dengeyi sağlayabilmek için pedal çevirmeye devam etmek zorundasınız. Hem sağ, hem sol pedalı çevirmeliyiz. Ülkemizin menfaati, halkımızın refahı için bunu yapmaya devam etmeliyiz. Demokrasi bir denge rejimidir. Dengemizi iyi kurarsak yola hep birlikte devam ederiz. Değerli Demokrat Partililer, sevgili kardeşlerim, Kıbrıs konusundaki durumu ve görüşlerimizi ise bu tarihi kurultayınızda detaya girmeden ve uzatmadan şöyle özetlemek istiyorum: Benim görev sürem başlayalı yaklaşık 21 aydır. İlk günden beri yapıcı olma, bir an önce Kıbrıs konusunu bir barış antlaşması ile noktalama gayreti içinde oldum. Geçen süre sonunda şimdi bir son oyuna, yani "end game'e" gidiş söz konusu. Bizim asıl ve samimi düşüncemiz bu son oyunun başarıyla tamamlanması ve işin garantörlerin de katılımı ile çok taraflı konferansa götürülerek halledilmesidir. Daha önce de pek çok kez ifade etiğim üzere biz barışı, antlaşmayı Rum tarafından fazla istiyoruz çünkü mağdur olan, çözümsüzlüğün bedelini ödeyen bizleriz. Ama çözüm olacak diye hakkımızı, hukukumuzu terk edip 1974 öncesine de gidemeyiz. Eğer Rum tarafı samimi ise biz varız. Görüşlerimiz ortadadır. Biz, * eşitlik, * egemenlik, * kendi kendimizi yönetme hakkımız, * iki bölgelilik,, * mülkiyet, toprak, vatandaşlık konularının var olan gerçekler temelinde ele alınması, * Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin devamı, * yapılacak antlaşmanın Avrupa Birliği'nin birincil hukuku olması temel prensiplerine sahibiz ve bunların hiç birinin Rum Halkı'na bir zarar vermeyeceği görüşünden hareketle bir kalıcı, yaşayabilir bir antlaşma isteniyorsa mutlaka gözetilmesini gerektiğini savunuyoruz. Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Denktaş'ın da ifade ettikleri üzere egemenlik, iki halk, iki Devlet olgusu Kıbrıs Türk Halkı'nın bu topraklardaki geleceği açısından titizlikle gözetmemiz gereken konulardır.

4 Bu vesile ile sizlerin önem atfettiğinizi bildiğim müzakerelerdeki gizlilik prensibine saygı ile ve sürecin sağlıklı yürütülmesi açısından çok detaya girmemin mümkün olmadığını hatırlatarak "çapraz oy" meselesiyle ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Bu konuda bizim duruşumuz bellidir. Müzakereleri ilgilendiren diğer bütün konularda olduğu gibi Genel Başkan Sn. Serdar Denktaş ile sürekli istişare halindeyiz. Hassasiyetiniz bu vesile ile bize aktarılmaktadır; biz de bu hassasiyeti değerlendirmekteyiz. Demokrat Parti'yi müzakerelerin gidişatı hakkında diğer partilerimizle birlikte sürekli bilgilendirmekteyiz. Ayrıca DP milletvekillerinin de hazır bulunduğu oturumlarda Meclisimizde de konu ele alınmaktadır. Müzakere süreci hakkında alt konu başlıklarında ayrıca bilgilendirme talebi gelirle bunu da hemen dikkate alarak gereğini yapmaktayız. Nitekim sizlerden, DP yetkililerinden böyle bir talep gelmiş ve bilgilendirme verilerek, karşılıklı görüş-alış verişinde bulunulmuştur. Bizim temel olarak üzerinde durduğumuz Kıbrıs Türk Halkı'nın belirsizlikten kurtulması, artık çözümsüzlüğün faturasının bize çıkarılmamasıdır. Ve eminiz ki bu görüşlerimiz halkımızın çok geniş bir kesimi tarafından paylaşılmaktadır. Dileriz 2012 BARIŞ YILI olur... Biz bunu sadece dilemekle kalmıyor, aynı zamanda başarmak için de büyük gayret gösteriyoruz. Ancak işimiz kolay değildir. Kendini, bütün siyasi kariyerini Kıbrıs meselesinin çözülmesine adayan selefim Sn. Talat 5 yıl görevde kalmıştır. Bunun son iki senesini de geçmişte Kıbrıs meselesinin nasıl çözüleceği konusunda mutabakat içinde olduğu Sn. Hristofyas'ı muhatap alarak geçirmiştir. Sn. Talat Kıbrıs meselesini çözememiştir. Kendisinin çözmek için attığı bütün adımlar, sizin büyük tepkinize yol açan Çapraz Oy da dâhil, sonuç getirmemiştir. Çünkü çözümsüzlüğün nedeni Rum uzlaşmazlığıdır. Çözümsüzlüğün temelinde 2004 yılında tezahür etmiş Rum demokratik iradesi bulunmaktadır; Rumlar, Rum halkı çözümü reddetmiştir. Bunu görmezden gelenleri anlamakta güçlük çektiğimi ifade etmek mecburiyetindeyim. Dolayısıyla birbirimizi suçlayarak bir yere varmamız mümkün değildir. Aynı vücudun sol yumruğunun, sağ gözüne vurması, sol ayağının sağ ayağına bayda atması bize bir şey kazandırmaz Düşen, Kıbrıs Türk halkı olur, insanımız olur; bundan insanımız zarar görür. Değerli Demokrat Partililer, Kıbrıs konusu tarihsel kapsamı bakımından Ulusal bir meseledir ve Anavatan Türkiye, Hükümetimiz, tüm partilerimiz, Meclisimizle birlikte ele alınmaktadır. Anavatan Türkiye'deki tüm partilere eşit mesafedeyiz ve Anavatan Türkiye Devlet-Hükümet yetkilileri ile tam bir uyum halinde Kıbrıs konusunu ele alıyoruz. Anavatan Türkiye ilişkilerimiz bizim için çok önemlidir. Kıbrıs Türkleri olarak mücadelemizde Anavatan sayesinde ayakta durabildik. Tüm partilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin bu bilinçle hareket ederek karşılıklı sevgi -saygı ve kardeşlik anlayışı çerçevesinde ilişkilerin daha da iyiye gitmesi için çalışmasında büyük yarar vardır. Değerli Demokrat Partililer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti, bu güzel ülke hepimizindir.

5 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı, bu topraklara bağılığımız bizim ortak paydamızdır. Bu olguya gereken önemi mutlaka vermeliyiz. Rum tarafının yaptıkları ortadadır. Birlik beraberliğimizi muhakkak korumalı, tüm tartışmaların ana hedefini bireysel veya zümresel çıkarlar değil toplumsal menfaatler olarak koymalıyız. Siyaseti güzellik yaratmak için, gelecek nesillere daha güzel bir ülke bırakmak için yapmalıyız. Fitne-fesattan uzat durmalı, aramıza fitne-fesat sokmaya çalışanlara karşı duyarlılık göstermeliyiz. Sözlerime bu duygu ve düşüncelerle son verirken bir kez daha Demokrat Partiye siyasi yaşamında başarılar diler hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklarım.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Cumhurbaşkanı Konuşması

Cumhurbaşkanı Konuşması Cumhurbaşkanı Konuşması Lefkoşa,KKTC 18 Şubat 2012,Cumartesi Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu www.kktcb.org basinburosu@kktcb.org basin@kktcb.org Cumhurbaşkanımız Sayın Dr. Derviş Eroğlu nun İstanbul Bahçeşehir

Detaylı

37. OLAĞAN BÜYÜK KONGRE TUTANAĞI

37. OLAĞAN BÜYÜK KONGRE TUTANAĞI TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ 37. OLAĞAN BÜYÜK KONGRE TUTANAĞI 10-13 ARALIK 2009 ANKARA TEB Toplantı Tutanakları Dizisi: 80 Türk Eczacıları Birliği Willy Brandt Sokak No:9 Çankaya/ANKARA Tel : 0 312 409 81 00

Detaylı

Basın Toplantıları ve Konferanslar...

Basın Toplantıları ve Konferanslar... ISBN:978-975-8805-59-4 B a s ı n T o p l a n t ı l a r ı v e K o n f e r a n s l a r... C e m i l Ç İ Ç E K Basın Toplantıları ve Konferanslar... Cemil ÇİÇEK TBMM Basımevi - 2015 E G E M E N L İ K K AY

Detaylı

Deniz BAYKAL CHP Genel Başkanı

Deniz BAYKAL CHP Genel Başkanı Cumhuriyet Halk Partisi bu dünyada ilk kez bir modernleşme projesini, değişim projesini, yenilenme projesini orta çağın kültüründen, orta çağın değerler sisteminden, orta çağın hukukundan, orta çağın ekonomisinden,

Detaylı

www.arsivakurd.org SERXWEBÛN 1Mayıs 2000 yıllarını Ortadoğu, Türkiye ve Kürdistan da siyasal

www.arsivakurd.org SERXWEBÛN 1Mayıs 2000 yıllarını Ortadoğu, Türkiye ve Kürdistan da siyasal SERXWEBÛN JI SERXWEBÛN Û AZADIYÊ BI RÛMETTIR TIŞTEK NÎNE Yıl: 19 / Sayı: 220 / Nisan 2000 1 May s 2000 y llar n sosyalizmin öz demokrasisi temelinde yeniden inflaa edelim! 1Mayıs 2000 yıllarını sosyalizmin

Detaylı

01.03.2014 AKSARAY TİCARET VE SANAYİ ODASI

01.03.2014 AKSARAY TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.03.2014 AKSARAY TİCARET VE SANAYİ ODASI TEKSTİLCİLER BULUŞTU KOÇAŞ CNBC'E SORULARI CEVAPLADI OSB ARSA TAHSİSİ YAPILDI KADIN GİRİŞİMCİLER BAŞKANI BELLİ OLDU ATSO'DAN SAĞDUYU AÇIKLAMASI MAĞAZACILIK EĞİTİMİ

Detaylı

Bu kitapta yazılı olan her düşünce ve fikir, Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı nın vazgeçilmez ilkeleri ve değerleri olup halkına verdiği sözdür.

Bu kitapta yazılı olan her düşünce ve fikir, Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı nın vazgeçilmez ilkeleri ve değerleri olup halkına verdiği sözdür. Bu kitapta yazılı olan her düşünce ve fikir, Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı nın vazgeçilmez ilkeleri ve değerleri olup halkına verdiği sözdür. 05 08 14 16 18 24 30 34 Önsöz Akıncı Kimdir? Akıncı nın

Detaylı

1. PASTACILIK VE TATLICILIK ÇALIŞTAYI

1. PASTACILIK VE TATLICILIK ÇALIŞTAYI 1. PASTACILIK VE TATLICILIK ÇALIŞTAYI TÜRKİYE LOKANTACILAR VE PASTACILAR FEDERASYONU I. PASTACILIK VE TATLICILIK ÇALIŞTAYI 17 Kasım 2012, Başkent Öğretmenevi Ankara 3 4 TÜRKİYE LOKANTACILAR VE PASTACILAR

Detaylı

Dr. Devlet BAHÇELİ nin TBMM MHP Grup Toplantısı Konuşmaları

Dr. Devlet BAHÇELİ nin TBMM MHP Grup Toplantısı Konuşmaları Dr. Devlet BAHÇELİ nin TBMM MHP Grup Toplantısı Konuşmaları Devlet İdaresi Milletimizin Bize Emanetidir. Dr. Devlet BAHÇELİ MHP Genel Başkanı 7 21 37 55 69 83 99 113 127 145 159 175 İÇİNDEKİLER 21 Şubat

Detaylı

TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÜMİT BOYNER İN BUSIAD TOPLANTISI AÇILIŞ KONUŞMASI

TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÜMİT BOYNER İN BUSIAD TOPLANTISI AÇILIŞ KONUŞMASI TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÜMİT BOYNER İN BUSIAD TOPLANTISI AÇILIŞ KONUŞMASI 7 Haziran 2012 BUSIAD Konferans Salonu, Bursa Değerli Bursalı Meslektaşlarım; saygıdeğer konuklar; Bugün sizlerle birlikte

Detaylı

Sevgili T. Levent GÜRAY Seni çok özleyeceğiz

Sevgili T. Levent GÜRAY Seni çok özleyeceğiz 30 Nisan 1954-19 Kasım 2006 Sevgili T. Levent GÜRAY Seni çok özleyeceğiz TMB gündem İÇİNDEKİLER BAŞKANIN SUNUŞU TMB OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BAŞBAKAN R. TAYYİP ERDOĞAN' IN KONUŞMASI SEKTÖR İNŞAAT

Detaylı

TABİP VE TOPLUM GÖZÜYLE TAM GÜN E BAKIŞ PANEL

TABİP VE TOPLUM GÖZÜYLE TAM GÜN E BAKIŞ PANEL SAĞLIK SEN (Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası) TABİP VE TOPLUM GÖZÜYLE TAM GÜN E BAKIŞ PANEL 11 Ekim 2008 Ankara Tabip ve Toplum Gözüyle Tam Gün e Bakış/Panel PROGRAM Saygı Duruşu ve İstiklal

Detaylı

Türkiye Kürtlere yüz yıl borçlu

Türkiye Kürtlere yüz yıl borçlu Türkiye Kürtlere yüz yıl borçlu Mehmet İhsan Arslan, iki dönem Ak Parti çatısı altında milletvekilliği yaptığı dönemde Recep Tayyip Erdoğan ın Kürt meselesi konusundaki danışmanıydı. Arslan, müteddeyyin

Detaylı

KAMU ĐŞLETMELERĐ ĐŞVERENLERĐ SENDĐKASI YENĐ DÜZENLEMELER ÇERÇEVESĐNDE SOSYAL GÜVENLĐK MEVZUATI SEMĐNERĐ

KAMU ĐŞLETMELERĐ ĐŞVERENLERĐ SENDĐKASI YENĐ DÜZENLEMELER ÇERÇEVESĐNDE SOSYAL GÜVENLĐK MEVZUATI SEMĐNERĐ KAMU-ĐŞ KAMU ĐŞLETMELERĐ ĐŞVERENLERĐ SENDĐKASI YENĐ DÜZENLEMELER ÇERÇEVESĐNDE SOSYAL GÜVENLĐK MEVZUATI SEMĐNERĐ Ankara, 2007 KAMU-ĐŞ KAMU ĐŞLETMELERĐ ĐŞVERENLERĐ SENDĐKASI YENĐ DÜZENLEMELER ÇERÇEVESĐNDE

Detaylı

4. BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI

4. BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI TÜRKIYE BIRLIGI 4. BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI 15 Aralık 2002 ANKARA -- 000070 Baskı: ŞEN Matbaa 229 64 54, ANKARA lürkiye BiRLiGi TÜRKiYE BiRLiGi 4. BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI 15.12.2002 ANKARA 4. BARO

Detaylı

Nasıl Bir Seçim Sistemi

Nasıl Bir Seçim Sistemi Nasıl Bir Seçim Sistemi Süleyman SARIBAŞ Anayasa Mahkememizin Çok Değerli Başkanı, Değerli Anayasa Mahkemesi Üyelerimiz, Değerli Dinleyiciler, Sözlerime başlarken hepinizi saygıyla selamlıyorum. Tabii

Detaylı

Dersim'e üç müjde. Hiçbir şey istikrardan önemli değildir 04 te TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK GÜCÜ SAMİMİYETİDİR. Daha Fazla Gayret, Daha Fazla Samimiyet

Dersim'e üç müjde. Hiçbir şey istikrardan önemli değildir 04 te TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK GÜCÜ SAMİMİYETİDİR. Daha Fazla Gayret, Daha Fazla Samimiyet AK PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI TEŞKİLAT İÇİ HAFTALIK BÜLTENİ Türkiye ye ihtiyacımız var Biden, "Türkiye, özellikle Suriye konusunda büyük bir insani yükü omuzlamış durumda. Türkiye 1,6 milyon Suriyeli

Detaylı

İçindekiler. 1. Sunuş 5. 2. İleri Demokrasi 17. 3. İnsani Kalkınma 49. 4. Yaşanabilir Mekânlar ve Çevre 81. 5. Güçlü Ekonomi 101. 6.

İçindekiler. 1. Sunuş 5. 2. İleri Demokrasi 17. 3. İnsani Kalkınma 49. 4. Yaşanabilir Mekânlar ve Çevre 81. 5. Güçlü Ekonomi 101. 6. İçindekiler 1. Sunuş 5 2. İleri Demokrasi 17 3. İnsani Kalkınma 49 4. Yaşanabilir Mekânlar ve Çevre 81 5. Güçlü Ekonomi 101 6. Öncü Ülke 163 7. Sonuç 185 1 Sunuş 1 Sunuş Sayın Başkan, değerli milletvekilleri

Detaylı

Çocuk Ombudsmanlığı. Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği

Çocuk Ombudsmanlığı. Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği Çocuk Ombudsmanlığı Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği Bu kitap parayla satılamaz. Çocuk haklarına ilişkin çalışmalarda kar amacı gütmeyen bir amaç için kullanılabilir. Bu kitap İngiltere

Detaylı

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ 05 KASIM 2012 Editör: Özgür TONUS ADOM YAYINI NO: 02 Sempozyum Kayıt Deşifresi: Aslıhan İLHAN Cansu TAHAN Elif TEKİN Fatih

Detaylı

ÖZET [rftabi. İSTANBUL SANAYİ ODASı

ÖZET [rftabi. İSTANBUL SANAYİ ODASı ÖZET [rftabi İSTANBUL SANAYİ ODASı Kongre Sponsorlan.örel'lik ~BORUSAN MANNESMANN il ){1I/d, Demiroren $ Oturum Sponsoru $ CEmoFSET iletişim Sponsorlan ( C~~ J ( 2;13 J ~M.Uliyel Destek Sponsorlan .. ISTANBUL.

Detaylı

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ ve MALİ MÜŞAVİRLER ODASI. 19 uncu Olağan Genel Kurulu. 10 Mayıs 2008

İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ ve MALİ MÜŞAVİRLER ODASI. 19 uncu Olağan Genel Kurulu. 10 Mayıs 2008 İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ ve MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 19 uncu Olağan Genel Kurulu 10 Mayıs 2008 Yücel Akdemir: Odamızın 19. Olağan Genel Kurulunu açıyorum. Genel Kurulu yönetmek üzere Divan için önergelerinizi

Detaylı

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU NUN

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU NUN ONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇIL MASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKON IŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇILIŞKONUŞMASIAÇ

Detaylı

DANIŞTAY BAŞKANLIĞI DANIŞTAY VE İDARİ YARGI GÜNÜ 137. YIL 10 MAYIS 2005

DANIŞTAY BAŞKANLIĞI DANIŞTAY VE İDARİ YARGI GÜNÜ 137. YIL 10 MAYIS 2005 DANIŞTAY BAŞKANLIĞI DANIŞTAY VE İDARİ YARGI GÜNÜ 137. YIL 10 MAYIS 2005 SUNUCU- Değerli konuklar, Danıştay ın 137 nci Kuruluş Yıldönümü nedeniyle düzenlenen Danıştay ve İdarî Yargı Günü kutlama törenine

Detaylı

Gündem Maddesi 1: Açılış ve Saygı Duruşu

Gündem Maddesi 1: Açılış ve Saygı Duruşu İSTANBUL BAROSU BARO MECLİSİ 23. OLAĞAN GENEL KURULU 11 Kasım 2009 / Baro Kültür Merkezi Konferans Salonu Divan Başkanı: Av. Zeki DİREN Gündem Maddesi 1: Açılış ve Saygı Duruşu ----&---- BAŞKAN (Av. Zeki

Detaylı

MİKROKREDİ VASITASIYLA YOKSULLUĞUN AZALTILMASI ULUSLARARASI KONFERANSI 9-10 HAZİRAN 2003 İSTANBUL-TÜRKİYE

MİKROKREDİ VASITASIYLA YOKSULLUĞUN AZALTILMASI ULUSLARARASI KONFERANSI 9-10 HAZİRAN 2003 İSTANBUL-TÜRKİYE MİKROKREDİ VASITASIYLA YOKSULLUĞUN AZALTILMASI ULUSLARARASI KONFERANSI 9-10 HAZİRAN 2003 İSTANBUL-TÜRKİYE INTERNATIONAL CONFERENCE ON POVERTY REDUCTION THROUGH MICROCREDIT 9-10 JUNE 2003 İSTANBUL-TURKEY

Detaylı

30 Eylül 2009 Ankara

30 Eylül 2009 Ankara 4. Alevi Çalıştayı 30 Eylül 2009 Ankara Dizgi & Grafik DNA Medya Tanıtım Fevzi Çakmak Sokak No: 11/12 Kızılay - Ankara Tel: 0 312 230 77 55 Fax: 0 312 229 76 39 www.dnamedya.com Baskı Anadolu Bulvarı Meka

Detaylı

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ın Konuşma Metni YÜKSEK BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ: YURT İÇİ TASARRUFLARIN ROLÜ KONULU KONFERANS

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ın Konuşma Metni YÜKSEK BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ: YURT İÇİ TASARRUFLARIN ROLÜ KONULU KONFERANS Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ın Konuşma Metni YÜKSEK BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ: YURT İÇİ TASARRUFLARIN ROLÜ KONULU KONFERANS 14 Mart 2012 1 Çok Değerli Bakanım, Dünya Bankası nın Çok Değerli

Detaylı

Avrupa da Türkiye. Turkey in Europe. Yeni Anayasa Işığında Türkiye nin Demokratikleşme Süreci. In The Light Of A New Constitution

Avrupa da Türkiye. Turkey in Europe. Yeni Anayasa Işığında Türkiye nin Demokratikleşme Süreci. In The Light Of A New Constitution EKOLOJİ Avrupa da Türkiye Yeni Anayasa Işığında Türkiye nin Demokratikleşme Süreci Turkey in Europe Democratisation Process Of Turkey In The Light Of A New Constitution ECOLOGY avrupa da türkiye YENİ ANAYASA

Detaylı