Altuğ B. Altıntaş

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Altuğ B. Altıntaş altuga@kodcu.com"

Transkript

1 Java ile Etkileşimli Ağ Uygulamaları Altuğ B. Altıntaş

2 Java Nedir? Java platformu, ağ(network) ın önemi hesaba katılarak ve aynı yazılımın birçokdeğişik bilgisayar ortamında veya değişik tür makinalarda çalışması fikri ile geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Java teknolojisi kullanılarak aynı uygulamayı değişik ortamlarda çalıştırabiliriz örneğin Pc lerde, Macintosh bilgisayarlarda, hatta cep telefonlarında. Java diğer programlama dilleri gibi başlı başına bir ürün değildir. Java ve Java ya bağlı alt teknolojiler, Sun Microsystems tarafından verilmiş belirtimlerden (specifications) oluşmaktadır. Eğer bu belirtimlere sadık kalınmaz ise hukuki olarak suç işlenmiş olur.

3 Java İle Neler Yapılabilir? Java Programlama dili ile projelerimizi diğer programlama dillerine göre daha kolay ve sağlıklı bir şekilde yapmamız mümkündür. Kısaca göz atacak olursak, Java ile ; GUI (graphical user interface, grafiksel kullanıcı ara yüzü) uygulamaları, Appletler. Distributed components (ör. EJB, RMI, CORBA). Servlet, Jsp (web tabanlı uygulamalar). Veri tabanlarına erişim ile alakalı uygulamalar. Cep telefonları, Smart kartlar için uygulamalar. Ve daha niceleri için uygulamalar yazmamız mümkündür.

4 Bir Kere Yaz Her Yerde Çalıştır Java uygulamaları JVM (Java Virtual Machine) tarafından yorumlanır( interpreted ). JVM, işletim sisteminin en tepesinde bulunur Java uygulamaları değişik işletim sistemlerinde, herhangi bir değişiklik yapmadan çalışabilir, Java nın felsefesiolan bir kere yaz heryerde çalıştır sözü gerçekleştirilmiştir.

5 Çalışma Evreleri

6 Çalışma Evreleri

7 Kategoriler Java platformunun ana grupları. Standart Java Enterprise Java Gömülü cihazlar için Java (embedded devices) XML Teknolojileri Diğer Teknolojiler

8 Standart Java Java 2 SDK (J2SE) Java 2 Runtime Environment Java Plug-in Java Web Start Java HotSpot Server Virtual Machine Collections Framework Java Foundation Classes (JFC) Swing Components Pluggable Look & Feel Accessibility Drag and Drop Security Java IDL JDBC JavaBeans Remote Method Invocation (RMI) Java 2D

9 Enterprise Java J2EE (Java 2 Enterprise Edition) CORBA Teknolojisi ECperf Teknolojisi Enterprise JavaBeans Teknolojisi Kontaynerler için Java Yetkilendirme Kontratı (Java Authorization Contract for Containers) (Java ACC) Java IDL JavaMail API Java Mesajlaşma Servisi (Message Service) (JMS) API JavaServer Faces JavaServer Pages Java Servlets JDBC Teknolojisi J2EE Bağlayıcı Mimarisi (Connector Architecture) Hareketler (Transactions)

10 Gömülü Cihazlar İçin Java (Embedded Devices) Java 2 Platform, Micro Edition (J2ME technology) Java 2 Platform, Micro Edition (J2ME Teknolojisi) Bağlı Aygıt Konfigurasyonu (Connected Device Configuration) (CDC) Sınırlı Bağlanmış Aygıt Konfigurasyonu (Connected Limited Device Configuration) (CLDC) C Sanal Makinası (Virtual Machine) (CVM) K Sanal Makinası (Virtual Machine) (KVM) PersonalJava Java Card JavaPhone API Java TV API Jini Network Technology Mobil Bilgi Aygıt Profili (Mobile Information Device Profile) (MIDP)

11 XML Teknolojileri XML İlişkilendirilmesi için Java Mimarisi (Java Architecture for XML Binding) (JAXB) XML-Tabanlı RPC için JAVA API'si (Java API for XML- Based RPC) (JAX-RPC) XML Mesajlaşması için JAVA API'si (Java API for XML Messaging) (JAXM) XML İşlemleri için JAVA API'si (Java API for XML Processing) (JAXP) XML Kayıtları için JAVA API'si (Java API for XML Registries) (JAXR)

12 Diğer Teknolojiler Araç Ürünler o MIF Doclet o Sun ONE Stüdyo (Studio) Ağ (NetWork) Ürünleri o Sertifikalı JAIN API Ürünleri (JAIN API Certified Products) o Java Dynamic Management Kit o Java Yönetim Uzantısı (Java Management Extensions) (JMX) o Java MetaData Arabirimi (Java Metadata Interface) (JMI) o Java Paylaşılan Veri Araç Takımı Java Shared Data Toolkit o Java Spaces Teknolojisi o Servis Sağlıyıcılar için Java Teknolojisi (Java Technology for Service Providers) o Jini Ağ Teknolojisi (Network Technology) o JXTA Projesi o J2ME Platformu için JXTA Projesi (Project JXTA for J2ME Platform) o Sun Chili!Soft ASP

13 Java nın Gelişim Evreleri 1995 Java teknolojisinin ilk çıkış yılı ; ilk olarak Applet teknolojisinin dikkat çektiği seneler Java Development Kit (JDK) v1.0 çıkartıldı. Temel seviyeli işlevleri içeren bir versiyon (ör. soket programlama, Girdi/Çıktı (Input/Output), GUI (Graphical User Interface- Grafik Kullanıcı Arabirimi) 1997 JDK 1.1 çıkartıldı. Bu sürümde Java GUI, veritabanı erişimi için JDBC, dağınık nesneleriçin RMI ve daha birçok yeni gelişmeler eklendi JDK 1.2 çıkartıldı. JFC/Swing yayınlandı- aynı sene içersinde internet adresinden 500,000+ adet indirme(download) gerçekleştirildi Java teknolojisi J2SE, J2EE ve J2ME olarak 3 e bölündü. Java HotSpot (performans arttırıcı) yayınlandı. JavaServer Pages (JSP) teknolojisi yayınlandı. J2EE platform u yayınlandı. Linux üzerinde J2SE platformu yayınlandı JDK v1.3 çıkartıldı. Java APIs for XML teknolojisi yayınlandı JDK v1.4 versiyonu çıkarıldı (Merlin projesi). Java API for XML binding yayınlandı yılının sonuna doğru JDK v1.5 versiyonun çıkarılması planlanmaktadır (Tiger projesi).

14 Java nın Başarılı Olmasındaki Sebepler Nitelikli bir programlama dili olması C++ da olduğu gibi bellek problemlerinin olmaması. Nesneye yönelik (Object - Oriented) olması Güvenli olması. Internet uygulamaları için elverişli (Applet, JSP, Servlet, EJB, Corba, RMI). Platform bağımsızolması : Bir kere yaz her yerde çalıştır

15 Çöp Toplayıcı (Garbage Collector) Çöp toplayıcı devamlı olarak takip halindedir. Bir programınçalışma durumunda ortaya çıkan ve sonradan kullanılmayan (gereksiz) nesneleri bulur ve onları yok eder (destroy). Bellek yönetiminin (memory management) yükü, kodu yazan kişiden Java ya geçmiş olur Diğer dillerde, örneğin C++ da, oluşturulan nesnelerin yok edilme sorumluluğu kodu yazan kişiye aittir. Çöp toplayıcısı(garbage collector) JVM in yazılışına (implementation) göre değişkenlikler gösterebilir.

16 Ağ sunucusu (web server) nedir? Ağ sunucusu, sabit içerikli (static content) sayfaları sunması için tasarlanmış uygulamalardır. HTML, HTM, vb.. Aynı bir garson gibi bu sabit içerikli sayfaları sunan ağ sunucuları, Java teknolojisinden çok daha eskidir. En bilindik ağ sunucuları Apache ağ sunucusu : Netscape ağ sunucusu IIS (Internet Information Server)

17 Tomcat Nedir? Tomcat, Jakarta projesinin altınta yer alan bir projedir (http://jakarta.apache.org). Tomcat, JSP/Servlet uygulamaları için bir kap (container) görevini görür. Tomcat tek başına ağ sunucusu (web server) görevini de görebilir. Bunun dışında Tomcat, herhangi bir ağ sunucusu (web server) ile birlikte çalışabilir (ör: Apache, IIS...gibi). Servlet/JSP belirtimi (spec.) Servlet 2.4/ JSP 2.0 Servlet 2.3/ JSP 1.2 Servlet 2.2/ JSP 1.1 Tomcat versiyonu 5.x a

18 Ağ sunucusu ve Tomcat ın beraber işleyişi

19 Tomcat Kurulumu Tomcat uygulamasının indirilmesi. TOMCAT_HOME değerinin atanması TOMCAT_HOME=C:\Tomcat-4.1\ JAVA_HOME değerinin atanması JAVA_HOME=C:\j2sdk1.4.1 %TOMCAT_HOME%\bin\startup.bat dosyasının çalıştırılması.

20 Tomcat Dizin Yapısı Tomcat tarafından geçici dosyaların ve dizinlerin yer aldığı dizin Çalıştırılabilir dosyalar ve Script ler İçsel ve ağ uygulamaları için gerekli olan sınıfların tutulduğu dizin Paketlenmemiş genel sınıf dosyaları Yapılandırma (Configuration ) dosyalarının saklandığı dizin JAR içerisindeki genel sınıf dosyaları Ağ uygulamalarının bulunduğu dizin

21 Web Uygulamasının Bileşenleri İstemci Örneğin ağ tarayıcısı (web browser) HTTP İstemci ve sunucu arasındaki talep (request), tepki (response) protokolü HTML dosyaları Sabit içerik Webserver HTML sayfalarını sunar ve Ayrıca isteğin tam adresine bakarak ilgili isteği gerekli kaba(ör: Tomcat) iletir. JSP/Servlet Engine JSP ve Servlet uygulamalarını çalıştırma ortamı Ağ Uygulaması HTML, JSP, Servlet ve Java Bean uygulamalarının oluşturduğu sistem.

22 Karşılaştırmalar CGI (Comman Gateway Interface) e karşı JSP/Servlet Daha performanslı çalışması PHP e karşı JSP/Servlet Daha iyi bir programlama dili desteğinin olması Daha iyi araçlara sahip olması ASP ye karşı JSP/Servlet Daha iyi bir programlama dili desteğinin olması Değişik sunuculara ve değişik işletim sistemlerine taşınabilme

23 Servlet Servlet, CGI teknolojisinden daha hızlıdır. Java nın geniş çekirdek kütüphanesinden faydalanma imkanı. Yazılan Servlet uygulamalarının tekrardan kullanılabilmesi ve taşınma kolaylığı. JDBC (Java DataBase Connectivity) desteği. Bir sonraki adım : Enterprise Java Beans (EJB) kullanımı.

24 Servlet örneği

25 JSP Java Server Pages teknolojisi, dinamik içeriğe sahip etkileşimli siteler oluşturma sürücini çok kolaylaştırmıştır. JSP uygulamaları; Java kodu ile HTML kodunun birleşiminden oluşan bir yapıya sahiptir. Arka planda JSP kodu otomatik olarak Servlet koduna çevrilir.

26 basit.html

27 kolay.jsp

28 Kodun açıklaması JSP Page direktifi, istemciye gönderilecek olan sayfa tipinin text/html olacağını ve karakter kümesinin de Türkçe (ISO ) olacağını ifade eder. Gri renk içerisindeki kısım Scriptlets tir (<%...%> etiketleri arasındaki ifade) Scripletslerin içerisinde Java kodu yazılır. Normal HTML kodları

29 Grafiksel gösterim

30 Gerekli açıklamalar İstemciden gelen HTTP isteği ilk olarak ağ sunucusu (web server)tarafından karşılanır. Ağ sunucusu bu isteğin arka tarafta bulunan JSP/Servlet kabına (Tomcat) iletilmesi gerektiğini anlayıp (*.jsp uzantısından dolayı) iletir. JSP sayfası, JSP işlemcisi tarafından Servlet koduna çevrilerek derlenir (compile). Bu çevirme işlemi her zaman olmaz. Eğer ilgili JSP sayfasına ilk defa erişilmiş ise veya JSP sayfasının içeriği değişmiş ise bu çevirim işlemi gerçekleşir.

31 JSP nin Yaşam Döngüsü - I

32 JSP kodunun Servlet koduna çevrilmesi Bu işlem JSP/Servlet kabı (container) Tomcat tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. kolay.jsp kolay_jsp.java kolay_jsp.class

33 Kaynaklar - I Siteler

34 Kaynaklar - II Tartışma Grubu

35 Kaynaklar - III Kitaplar Java ve Yazılım Tasarımı - Altuğ Bilgin Altıntaş Thinking In Java Bruce Eckel, Java How to Program, Fifth Edition - Harvey M. Deitel, Paul J. Deitel Effective Java Programming Language Guide - Joshua Bloch

36 Sorular...

Java diğer programlama dilleri gibi başlı başına bir ürün değildir.

Java diğer programlama dilleri gibi başlı başına bir ürün değildir. Java Nedir? Java platformu, ağ(network) ın önemi hesaba katılarak ve aynı yazılımın birçok değişik bilgisayar ortamında veya değişik tür makinalarda çalışması fikri ile geliştirilmiş yeni bir teknolojidir.

Detaylı

JAVA PLATFORMU. Dil ve Platform 3 Temel Özellikler 7 Uygulama Alanları 20 Temel Araçlar 24 JDK Kurulum ve Kullanılması 26

JAVA PLATFORMU. Dil ve Platform 3 Temel Özellikler 7 Uygulama Alanları 20 Temel Araçlar 24 JDK Kurulum ve Kullanılması 26 JAVA PLATFORMU Dil ve Platform 3 Temel Özellikler 7 Uygulama Alanları 20 Temel Araçlar 24 JDK Kurulum ve Kullanılması 26 Dil ve Platform Programlama Dili Java bir programlama dilidir. En basit tanımıyla

Detaylı

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİ WEB TEKNOLOJİLERİ VE WEB UYGULAMALARI. YÜKSEK LİSANS TEZİ Ibrahim ÇAĞLAYAN

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİ WEB TEKNOLOJİLERİ VE WEB UYGULAMALARI. YÜKSEK LİSANS TEZİ Ibrahim ÇAĞLAYAN İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YENİ WEB TEKNOLOJİLERİ VE WEB UYGULAMALARI YÜKSEK LİSANS TEZİ Ibrahim ÇAĞLAYAN Anabilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Programı: Bilgisayar Mühendisliği

Detaylı

Java Programlama. Java ya Genel Bakış

Java Programlama. Java ya Genel Bakış Java Programlama Java ya Genel Bakış Java Programlama Dili Nesneye yönelik (object-oriented) programlama dili C++ ile ilişkili bir dil Veri tipleri: Temel veri tipleri (int, double vs.) Sınıflar İşletilen

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ. Enterprise Java Beans ve Java Persistence API. Grup Üyeleri

EGE ÜNİVERSİTESİ. Enterprise Java Beans ve Java Persistence API. Grup Üyeleri EGE ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ SUNUCU YAZILIM TEKNOLOJİLERİ PROJESİ Enterprise Java Beans ve Java Persistence API Grup Üyeleri İlker Semih Boztepe Osman Korcan Andaç Deniz Sezer Resul

Detaylı

Java Programlama Giriş

Java Programlama Giriş Java Programlama Giriş 2013-2014 Bahar Dönemi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Burdur 2014 Muhammer İLKUÇAR 1 Neden Java Programlama Platformdan bağımsızdır

Detaylı

Yazılım Akademisi 2011 Eğitim Sunumu -1

Yazılım Akademisi 2011 Eğitim Sunumu -1 Burak ÇAKIL IT Specialist Yazılım Akademisi 2011 Eğitim Sunumu -1 Başlıklar Java / Java EE WAS RSA DB2 Genel Kavramlar Sorularınız 2 Java Java Nedir? Nesne Yönelimi Nesneler arası ilişkiler Java SE & Java

Detaylı

SAĞLIK KAYITLARININ İZLENMESİNDE AKILLI KART KULLANIMI

SAĞLIK KAYITLARININ İZLENMESİNDE AKILLI KART KULLANIMI EGE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) SAĞLIK KAYITLARININ İZLENMESİNDE AKILLI KART KULLANIMI Geylani KARDAŞ Uluslararası Bilgisayar Anabilim Dalı Bilim Dalı Kodu : 619.02.04 Sunuş

Detaylı

Neden IBM WebSphere Application Server V8.0?

Neden IBM WebSphere Application Server V8.0? Neden IBM Application Server V8.0? İş gereksinimlerinizin karşılanması için doğru uygulama temelini sağlıyor İçindekiler 1. Giriş 2. Yeni uygulamaların ve hizmetlerin sağlanma hızını artırın 3. İşletim

Detaylı

YENİDEN KULLANILABİLİR YAZILIM BİLEŞENLERİNE WEB ÜZERİNDEN ERİŞİM İÇİN CORBA TEMELLİ BİR MİMARİ

YENİDEN KULLANILABİLİR YAZILIM BİLEŞENLERİNE WEB ÜZERİNDEN ERİŞİM İÇİN CORBA TEMELLİ BİR MİMARİ PAMUKKALE ÜNİ VERSİ TESİ MÜHENDİ SLİ K FAKÜLTESİ PAMUKKALE UNIVERSITY ENGINEERING COLLEGE MÜHENDİ SLİ K BİLİMLERİ DERGİ S İ JOURNAL OF ENGINEERING SCIENCES YIL CİLT SAYI SAYFA 2003 9 1 47-54 YENİDEN KULLANILABİLİR

Detaylı

3.3 Yazılım Evrimi Hakkında Konular

3.3 Yazılım Evrimi Hakkında Konular Saraiva, Antonio Mauro, André Riyuti Hirakawa, and Carlos Eduardo Cugnasca. 2006. Section 3.3 Topics on Software Evolution, pp. 139-153 of Chapter 3 Methods, Algorithms, and Software, in CIGR Handbook

Detaylı

Symbian İşletim Sistemi

Symbian İşletim Sistemi Akademik Bilişim 09 - XI. Akademik Bilişim Konferansı Bildirileri 11-13 Şubat 2009 Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Symbian İşletim Sistemi Ege Üniversitesi Tire Kutsan M.Y.O (Dicle Üniversitesi nde Görevli)

Detaylı

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ WEB TABANLI PROGRAMLAMA DİLLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE PERFORMANS ANALİZİ Ferhat BAĞÇACI Tez Yöneticisi Prof. Dr. Asaf VAROL YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRONİK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ETKİLEŞİMLİ WEB UYGULAMALARI 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JAVA TEKNOLOJİLERİ İLE BİR MİLLETVEKİLİ DANIŞMANLIK VE ZİYARETÇİ TAKİP SİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JAVA TEKNOLOJİLERİ İLE BİR MİLLETVEKİLİ DANIŞMANLIK VE ZİYARETÇİ TAKİP SİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JAVA TEKNOLOJİLERİ İLE BİR MİLLETVEKİLİ DANIŞMANLIK VE ZİYARETÇİ TAKİP SİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ ERMAN NECİP BAŞ YÜKSEK LİSANS TEZİ 2008 JAVA TEKNOLOJİLERİ İLE

Detaylı

GSM/GPRS Aygıtları Üzerinden Çok Dilli SMS Gönderme

GSM/GPRS Aygıtları Üzerinden Çok Dilli SMS Gönderme Akademik Bilişim 09 - XI. Akademik Bilişim Konferansı Bildirileri 11-13 Şubat 2009 Harran Üniversitesi, Şanlıurfa GSM/GPRS Aygıtları Üzerinden Çok Dilli SMS Gönderme İstanbul Üniversitesi, Mühendislik

Detaylı

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI 3.NESİL GEZGİN TELEFONLAR ÜZERİNDE MULTİMEDYA DESTEKLİ GÜVENLİK ARTIRIM TEKNİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI

Detaylı

MULTI LANGUAGES SMS SENDING OVER GSM/GPRS DEVICES

MULTI LANGUAGES SMS SENDING OVER GSM/GPRS DEVICES Akademik Bilişim 2009 Harran Üniversitesi, Şanlıurfa, 11-13 Şubat 2009 GSM/GPRS AYGITLARI ÜZERİNDEN ÇOK DİLLİ SMS GÖNDERME M. Erkan YÜKSEL 1, A. Halim ZAİM 2 1,2 İstanbul Üniversitesi,Mühendislik Fakültesi,

Detaylı

WEB PROGRAMLAMA DİLLERİNİN PERFORMANS ANALİZİ PERFORMANCE ANALYSIS OF WEB PROGRAM LANGUAGE

WEB PROGRAMLAMA DİLLERİNİN PERFORMANS ANALİZİ PERFORMANCE ANALYSIS OF WEB PROGRAM LANGUAGE WEB PROGRAMLAMA DİLLERİNİN PERFORMANS ANALİZİ Tuncay Yavuz Özdemir İbrahim Türkoğlu * * Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi, Fırat Üniversitesi, Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi, Fırat Üniversitesi, 23119,

Detaylı

Selsoft Eğitim Kataloğu

Selsoft Eğitim Kataloğu Selsoft Eğitim Kataloğu Haziran 2015 İçindekiler 1. Giriş... 3 2. le İlgili Genel Bilgiler... 3 a. Sınıf İçi ve Online... 3 b. Eğitim İhtiyaç Analizi... 4 c. Seviye ve Performans Değerlendirme... 4 d.

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI 3. NESİL GEZGİN TELEFONLAR ÜZERİNDE ÇALIŞAN AĞ/İNTERNET TABANLI UYGULAMALARIN GÜVENLİĞİNİN ARTIRILMASI

Detaylı

IBM VE RATIONAL ÜRÜNLERİ

IBM VE RATIONAL ÜRÜNLERİ IBM VE RATIONAL ÜRÜNLERİ Cihan Öztürk Ocak, 2006 cihan00@hacettepe.edu.tr İÇİNDEKİLER Giriş 3 1 IBM Ürünleri 3 1.1 IBM Donanım Ürünleri 3 1.2 IBM Yazılım Ürünleri 4 1.2.1 DB2 Bilgi Yönetim Yazılımı 4 1.2.2

Detaylı

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHEDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ CGI PROGRAMLAMA İLE SANAL KÜTÜPHANE VE TELEFON REHBERİ UYGULAMALARI

T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHEDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ CGI PROGRAMLAMA İLE SANAL KÜTÜPHANE VE TELEFON REHBERİ UYGULAMALARI T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHEDİSLİK FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ CGI PROGRAMLAMA İLE SANAL KÜTÜPHANE VE TELEFON REHBERİ UYGULAMALARI Hatice ÖZCAN Mücahit M. YEŞİLKAYA BİTİRME ÖDEVİ DERS SORUMLUSU :

Detaylı

CGI/PERL PROGRAMLAMA VE SANAL KÜTÜPHANEUYGULAMASI

CGI/PERL PROGRAMLAMA VE SANAL KÜTÜPHANEUYGULAMASI UBMK 2001: 1. ULUSAL BİLİŞİM-MULTİMEDYA KONFERANSI 157 CGI/PERL PROGRAMLAMA VE SANAL KÜTÜPHANEUYGULAMASI Hatice ÖZCAN * Mücahit Mustafa YEŞİLKAYA * Hasan H. BALIK ** * Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Detaylı

JOOMLA ile ECOMMERCE WEB SİTESİ GELİŞTİRME

JOOMLA ile ECOMMERCE WEB SİTESİ GELİŞTİRME Kıbrıs ın kuzeyinde Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma ve Bilişim Sektör Programı EuropeAid/127043/C/SER/CY JOOMLA ile ECOMMERCE WEB SİTESİ GELİŞTİRME Bilişim Derneği KTMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası

Detaylı

MOBİL İLETİŞİM CİHAZLARI İLE EV OTOMASYON SİSTEMLERİ (EOS)

MOBİL İLETİŞİM CİHAZLARI İLE EV OTOMASYON SİSTEMLERİ (EOS) MOBİL İLETİŞİM CİHAZLARI İLE EV OTOMASYON SİSTEMLERİ (EOS) H. Gürkan Gürsoy Bilgisayar Mühendisliği Bölümü gursoygurkan@yahoo.co.uk Ata ÖNAL Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ataonal@yahoo.com Ahmet KAYA

Detaylı

PHP-MYSQL TABANLI ÜNİVERSİTE WEB SİTE YAPICISI

PHP-MYSQL TABANLI ÜNİVERSİTE WEB SİTE YAPICISI T.C FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ PHP-MYSQL TABANLI ÜNİVERSİTE WEB SİTE YAPICISI Uğur BAŞAR LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELAZIĞ, 2003 T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Detaylı

A MULTICHANNEL REMOTE CONTROLLER FOR HOME AND OFFICE AUTOMATION

A MULTICHANNEL REMOTE CONTROLLER FOR HOME AND OFFICE AUTOMATION EV VE İŞYERİ OTOMASYONUNUN UZAKTAN ÇOKLU YÖNTEMLE SAĞLANMASI A MULTICHANNEL REMOTE CONTROLLER FOR HOME AND OFFICE AUTOMATION ARMAĞAN ÜNER Başkent Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin

Detaylı

www.javaturk.org Akın Kaldıroğlu www.javaturk.org Java ile Nesne Merkezli Programlama

www.javaturk.org Akın Kaldıroğlu www.javaturk.org Java ile Nesne Merkezli Programlama Akın Kaldıroğlu Java ile Nesne Merkezli Programlama Şubat 2014 Küçük Bir Konu Ø Bu dosya ve beraberindeki tüm, dosya, kod, vb. eği=m malzemelerinin tüm hakkı Akın Kaldıroğlu na aidr. Ø Bu eği=m malzemelerini

Detaylı

HACETTEPE ÜNĠVERSĠTESĠ BĠLGĠSAYAR MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ BĠL447 YAZILIM MÜHENDĠSLĠĞĠ LABORATUVARI MAKALE

HACETTEPE ÜNĠVERSĠTESĠ BĠLGĠSAYAR MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ BĠL447 YAZILIM MÜHENDĠSLĠĞĠ LABORATUVARI MAKALE HACETTEPE ÜNĠVERSĠTESĠ BĠLGĠSAYAR MÜHENDĠSLĠĞĠ BÖLÜMÜ BĠL447 YAZILIM MÜHENDĠSLĠĞĠ LABORATUVARI MAKALE AraĢtırma Konusu : ZK Öğrenci No : 20421876 Öğrencinin Adı : Serkan Öğrencinin Soyadı : Özal e-posta

Detaylı