Sabit GNSS Referans İstasyonları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sabit GNSS Referans İstasyonları"

Transkript

1 Sabit GNSS Referans İstasyonları

2 Sabit GNSS Referans İstasyonları Standart uygulamalar veya özel uygulamalar için; Farklı fonksiyonlar sunan alıcı çeşitleri Doğru, güçlü, güvenilir Bir referans istasyonundan bekleyebileceğiniz herşey RTK, DGPS, Deformasyon uygulamaları, Leica Smart Station benzeri uygulamalar için üstün çözümler. GNSS Spider Referans istasyonu yazılımı GNSS Alıcılarının uzaktan kontrolü ve tek GNSS alıcısının veya tüm GNSS Ağının yönetimi. Jeodezik uygulamalar Mühendislik uygulamaları İnşaat ölçmeleri Deformasyon ölçmeleri CBS & Haritacılık Madencilik Makina Otomasyonu Navigasyon Hidrografik ölçmeler Fotogrametri Uygulamaları için en uygun çözümler. Tekil kullanıcılar veya çok alıcılı sistemler için çözüm önerileri; Çok kullanıcılı tekil Referans İstasyonu RTK uygulamaları için Leica ya özgü yazılım gerektirmeyen çözüm Adresinden Leica-Geosystems AG Referans GNSS İstasyonları sayfasına ulaşabilirsiniz.

3 Sabit GNSS Referans İstasyonları GRX1200 Pro - Geniş Çaplı Uygulamalar ve Ağ çözümleri için RTK, Kabuk Deformasyonu, Yapısal Deformasyon GPS L1/L2/L5, GLONASS, GALILEO, COMPASS izleme yeteneği, 120 Kanallı, Uyduları hızlı yakalama yeteneği, Çok düşük parazit, Güvenilir izleme Zayıf sinyalleri olumsuz koşullarda bile izlenme yeteneği Azaltılmış multipath etkisi Sinyal karışmasına dirençli Düşük Güç Tuketimi: 3.6 W Dayanıklı: ISO9022,MIL-STD-810F, IP67/IP57 Hassas Ölçme Yeteneği: 20Hz, (Saniyede 20 veri) Ethernet portu, Harici oscillator, event, PPS Web Arayüz ile doğrudan kontrol ve yönetim Leica GNSS Spider ile tüm sistemin kontrol ve yönetimi SmartCheck 30km RTK SMARTCHECK Leica nın, ultra-geniş band Dorne-Margolin Element e sahip yeni 3 Boyutlu Anten tasarımı AR25 ile Leica "Future Proof" filozofisine uygun çözümler adresinden GRX1200Pro web arayüz demosuna ulaşabilirsiniz. Artık çoklu kullanıcılar için Harici PC yazılımı gerekmemektedir. Doğrudan alıcı üzerinden RTK (Gerçek Zamanlı Kinematik) yayını 20 kullanıcı

4 Leica GNSS Spider, Spider NET RTK Uygulamaları için benzersiz çözüm Leica GNSS Spider Microsoft Windows TM platformu üzerinde çalışan, tek GPS alıcısı veya tüm GPS Ağ yönetimi için uygun çözümler sunan gelişmiş bir yazılımdır. jj Spider ile, Leica GNSS istasyonlarının internet üzerinden kontrol ve yönetimi sağlanmaktadır. Leica GNSS Spider NET Özetle.. Tek GNSS alıcısının veya tüm GNSS Ağının yönetimi ve kontrolü; Spider ile Leica nın son teknoloji ürünleri "System 1200, "System 500 GMX900 serisi alıcıları kontrol dilebilmektedir. Ayrıca diğer marka alıcılar da desteklenebilmektedir. Tek frekanslı alıcıların kontrol edilebilme yeteneği, Düzeltme Verileri Referans İstasyon düzeltme verileri; Uluslararası MAC, I-MAX, MAX, Virtual RS, FKP RTCM V2.1/2.2/2.3/3.0/.. Standartında veleica, CMR, CMR+ özel alıcı Network Tabanlı DGPS formatında yayınlanabilmektedir. Leica GNSS Spider NET; Önder GNSS Network operatörleri tarafından genel kabul görmüştür Son teknoloji ürünü, profesyonel ve tam donanımlı bir RTK Network çözümüdür. IT mimarisi ve konseptine göre en güvenilir ve modern bir yapıdadır. Leica GNSS Spider Sizi MAX!mum a götürür Moduler ve tamamen ölçeklenebilir Tüm ihtiyaç ve uygulamalar için Tek ve çoıklu istasyon uygulamaları için Küçük ve geniş ağlar için Her türlü GPS alıcıları için Her türlü iletişim kanalı için Kolay kurulum ve kullanım Hizmet ve veriler için ücretlendirme ve dahası

5 Leica GNSS Spider, Spider NET RTK Uygulamaları için benzersiz çözüm Spider, Güçlü, gelişmiş, kolay kullanılır bir programdır. Grafik kullanıcı arayüzü ile tüm sistem kontrol edilebilir. Leica Smart RTK: Herzaman Hedefte Tutarlılık GNSS Referans İstasyon Ağı kullanıcıları elde edecekleri sonuçların tüm ağ içerisinde tutarlı olmasını isterler. Fakat genellikle sanal olarak oluşturulmuş referans istasyonlarının tutarlılığı tehlikeye attığının farkına varmazlar. Sadece Leica Geosystems usta işi SmartRTK çözümü sayesinde tüm GNSS sisteminizde en iyi performansı elde ettiğinizden emin olabilirsiniz. Yeni RTCM 3.1 uluslararası standart ta bile Leica Geosystems tarafından tasarlanan düzeltme verileri bulunmakta, böylelikle ağ içerisinde herhangi bir yerde sonuçların tutarlılığından emin olunmaktadır. Yeni atmosferik ve korelasyon teknolojisi, tüm ağ içerisinde prezisyonlu konumlamayı sağlamaktadır.

6 Leica SpiderWEB RTK Ağ Uygulamalarınızı kullanıcı ile buluşturma noktanız Leica SpiderWEB GNSS veri kümelerinin her hangi bir ağdan kullanıcılara dağıtımı için yararlı ve kolay çözüm sunmaktadır. Bu kullanımı kolay ve güçlü yazılım ile ağ yöneticileri kolayca GNSS veri setlerini standart web sunucuları üzeriden sunabilirler. Leica SpiderWEB özetle.. Veri kalitesi ve verinin mevcut olup olmadığını, otomatik kordinat hesaplama için RINEX veri gönderme işini yapmakla birlikte veri yollarını, yüklemeleri, kullanıcıları ve ücretlendirmeleri kayıt altında tutmaktadır. Eğer kullanıcılara hızlı ve kolay bir şekilde GNSS referans verisi sağlamayı düşünüyorsanız; Leica SpiderWEB ilk tercihinizdir! adresinden Leica SmartNet SpiderWEB demosuna ulaşabilirsiniz.

7 Hassas Hareketlerin Gözlenmesinde Leica Çözümleri Leica Geosystems AG, yüksek doğruluklu jeodezik konumlama teknololojisini kullanarak, yapısal deformasyon uygulamalarında yenilikçi çözümler sunmaktadır. Leica Geosystems ve Sistem A.Ş ; sistem önerisi ve danışmanlık, ihtiyaca uygun donanımım sağlanması, kurulumu, eğitimi ve bakımı konusunda tam anlamıyla çözüm sunmaktadır. Özel Monitoring Uygulamalarında ; Leica GNSS SpiderNET, GNSS Spider WEB Yazılımları Leica Geo Office ; Veri Değerlendirme Yazılımı Leica GNSS QC Kalite Kontrolü ve Veri Analizi Yazılımı Leica GeoMoS: farklı tür ölçme cihazlarının birlikte analizi yazılımı (Total Station, GNSS, eğim sensörleri, meteorolojik sensörler, vb.) entegre olarak kullanılabilmekte, böylece bütünsel bir çözüm sunulmaktadır. GNSS Spider Referans istasyonu yazılımı Tek GNSS alıcısının veya tüm GNSS Ağının yönetimi ve kontrolü; Spider ile Leica nın son teknoloji ürünleri "System 1200, "System 500 GMX900 serisi alıcıları kontrol dilebilmektedir. Ayrıca diğer marka alıcılar da desteklenebilmektedir. Tek frekanslı alıcıların kontrol edilebilme yeteneği, Leica GNSS QC GPS Kalite Kontrol ve Veri Analizi Yüksek Hızlı Analizler NMEA GGA, GGQ, LLQ veri dosyaları ve Spider Post Proses veri tabanından yüksek frekanslı (20Hz) verilerin grafik ile görselleştirilmesi. Limit Kontrolü ve Mesaj gönderme Boy, transvers ve yüksekliğin, 2 ve 3 Boyutlu yer değişimi,üç seviyeli limit kontrolü. Mesaj gönderme (eposta, SMS, harici uygulamalar) İstasyon Kontrolü Ham GPS ölçmelerinin kalite kontrolü. Multipath ve SNR analizi. Referans istasyon verilerinin otomatik analizi Ağ RTK İşlemlerinin Analizi Yer Değiştirme Analizi Leica GeoMoS / GeoMoS Web Gelişmiş monitoring Yazılımı Farklı tür ölçme cihazlarının birlikte analizi için ideal çözüm. Spider ile GPS monitoring için gelişmiş yöntemler. Hareketin hesaplanmasında etkili yöntemler. Entegre analizler. Düzenlenebilen limit kontrolleri (yer değişimleri, ölçmeler) Open SQL database kullanımı. Tekil sistemler ile geliştirilebilir altyapı, kullanıcı tanımlamalı ve server tabanlı bir sistem. GeoMoS Web ile GeoMoS tarafından elde edilmiş gözlem verilerinin görselleştirilmesi ve analizi sağlanmaktadır.

8 Hassas Hareketlerin İzlenmesinde Leica Çözümleri Leica-Geosystems AG, Monitoring Gözlem Uygulamaları için Farklı Sensör ve alıcı türlerini entegre eden, ve farklı değerlendirme yazılımlarını tek sistemde toplayan, ekonomik alıcı sistemleri ile üstün çözüm sunan bir yapı önermektedir. GPS Spider ve Statik baz çözümleri ile gerçek zamana yakın sonuçlar üretilmektedir. Bu yapı ile Klasik GNSS RTK gözlem uygulamalarından farklı olarak daha güvenilir near real time post-process yani dengeleme kullanılmakta, böylelikle sadece bir referans noktası değil çok sayıda referans noktası gözlem ağında kullanılabilmektedir. Sisteme tek frekanslı ekonomik GPS alıcıları da eklenebilmektedir. Bu, Leica GNSS Spider yazılımına özgüdür. Böylelikle baraj, köprü, viyadük, gökdelen gibi yapıların kısa mesafe bazlarla ekonomik olarak gözlenmesi sağlanmaktadır. Klasik / Basit GPS İzleme Yöntemi RTK Bu yöntemde Sadece 1 adet GPS Referans istasyonundan yapılan RTK yayını ile gözlem noktalarındaki RTK rover alıcıları konumlarını iyileştirerek konum bilgisi toplarlar.

9 Hassas Hareketlerin İzlenmesinde Leica Çözümleri GPS Spider & GPS Değerlendirme Yöntemi ile İzleme Bu İkinci Yöntemde; Çok sayıda Referans noktası hesaba katılarak, anlık ve otomatik baz çözümleri ile analizler yapılır. Farklı zamanlarda, farklı kişilerce veya farklı ölçü aletleri ile yapılacak ölçmeler deformasyon analizinde hatalı çözümlemelere yol açabilir. Gözlemlerin sürekli ve otomatik hale getirilmesi kullanıcıdan kaynaklı hataları en aza indirgemektedir. Sürekli gözlem ile elde edilen üç boyutlu konum doğruluğu farklı ölçme yöntemlerinin birlikte kullanılma ihtiyacını ve zorluğunu da ortadan kaldırmaktadır.

10 Hassas Hareketlerin İzlenmesinde Leica Çözümleri İdeal GPS monitoring Gözlem Alıcıları; Leica nın yeni çözümü GMX900 Serisi Alıcıları, Üstün performans GRX1200 Serisi alıcılar. Çift Frekanslı, Tek Frekanslı, Glonass, Galileo, Düşük Güç Tüketimi, Küçük Boyut, GPS Spider ile Konfigurasyon&Kontrol GRX1200Pro GPS L1/L2/L5, GLONASS, GALILEO, COMPASS izleme yeteneği, 120 Kanallı, 20 Hz (Saniyede 20 veri) toplama yeteneği, SmartTrack yeniden kilitlenme %40 daha hızlıdır SmartCheck belirsizliklerin sürekli olarak çözümlenmesi mm. hassasiyetini koruyarak 20 Hz ölçüm Tutarlı ve güvenilir doğruluk! Verimlilikte %30 artış! GMX kanallı L1 kod/faz alıcısı Oldukça küçük boyut (18.6x18.6x6.0 cm) Düşük güç tüketimi (1.7W) Post proses ve yakın gerçek zamanlı uygulamalar için GPS Spider ile Konfigürasyon yeteneği Ekonomik GMX902 & GMX902 GG 24 kanallı L1/L2 kod/faz alıcısı 20Hz veri oranı Oldukça küçük boyut (16.7x12.3x4.0 cm) Düşük Güç Tüketimi (2.4W) Diğer sensörleri senkronize etmek için PPS port (örn. accelerometer) GPS Spider ile Konfigürasyon yeteneği Ekonomik

11 Hassas Hareketlerin İzlenmesinde Leica Çözümleri İdeal TPS monitoring İzleme Alıcıları; Leica nın yeni çözümü TM30 Total Station'ı. Hassas, Hızlı, Sessiz, Düşük Güç Tüketimi, Uzun Mesafe Ölçümü, üstün performans TM30 Hassasiyet/Ölçüm Süresi(tipik değerler) Prezisyonlu mod: 0.6 mm + 1 ppm /7 saniye Standart Mod ; 1mm + 1 ppm / 2.4 saniye Hızlı Mod ; 3 mm + 1 ppm / 0.8 saniye İzleme modu ; 3mm + 1 ppm / < 0.15 saniye Ortalama modu; 1 mm + 1 ppm Gösterim çözünürlüğü; 0.1 saniye İstenen hassasiyete göre cihaz seçeneği (0,15 mgon ile 0.3 mgon aralığında) Standard prisma ile 3500 metreye kadar, Uzun mesafe modunda metreye kadar, Ölçme yeteneği, 3000 metreye kadar reflektör takibi. Yoğun güneş ışığı koşullarında bile uzun mesaflerde hassas ölçme yeteneği TPS 1200 Hassasiyet/Ölçüm Süresi (tipik değerler); -Standart Mod ; 1 mm ppm / 2.4 saniye -Hızlı Mod; 3 mm ppm / 0.8 saniye -İzleme modu ; 3mm ppm / < 0.15 sniye Gösterim çözünürlüğü; 0.1 saniye İstenen hassasiyete göre cihaz seçenekleri (0.3 ile 0.15 mgon aralığında) Nivel200 Eğim Sensörü İki eksenli, yüksek çözünürlüklü sensör Ölçüm aralığı ± 3 mrad Yüksek prezisyon ve 0.01 mrad çözünürlük Kısa ölçüm zamanı- 300 ms Uzun süreli kararlılık Gerçek-zamanlı veri Leica GPS1200 sistemlerine bağlanabilme yeteneği

12 Sistem A.Ş. Sabit GNSS Referans İstasyonları - SiSCORS İstasyonlarımız 5 sn aralıklarla veri toplamakta olup veriler aylık olarak arşivlenmektedir. Bunun dışında bazı istasyonlar yapısal deformasyon testlerinde kullanılmak üzere 1 sn aralıklarla ayrı bir veri kümesini haftalık olarak arşivlemektedir. Veriler RINEX formatına otomatik olarak dönüştürülmekte ve arşivlenmektedir. İstasyonlar doğrudan alıcı üzerinden veri yayını yaptıkları gibi Sistem A.Ş. Server ı üzerinden NTRIP protokolü ile de yayın yapmaktadırlar. SiSCORS sistemine tanımlı kullanıcılara sunulacak bu hizmet ile ; Leica ve diğer uluslararası RTCM formatında düzeltme verilerini kullanabilecek, 5sn lik ham verilere (RINEX formatında) internet üzerinden erişim sağlayabilecek, Arazi sabitine ihtiyaç duymadan Referans istasyonlarımızın bulunduğu bölgelerde santimetre mertebelerinde RTK çalışmalarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilecek bir yapıya sahip olacaksınız. adresinden GRX1200Pro web arayüz demosuna ulaşabilirsiniz. adresinden SpiderWEB demosuna ulaşabilirsiniz. Adresinden Leica-Geosystems AG Referans GNSS İstasyonları sayfasına ulaşabilirsiniz. Adresinden GeoMoS demo sayfasına ulaşabilirsiniz. SiSCORS ve diğer Referans İstasyonu çözümlerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizimle iletişim geçiniz..

13 SiSTEM A.Ş yılında, jeodezik donanımların satışı, satış sonrası eğitimi ve teknik desteğinin verilmesi amacı ile kurulmuştur. Bu donanımların satışı ve satış sonrası teknik desteğinin verilmesi konusunda SİSTEM A.Ş. nin çalışma alanları ile doğrudan ilişkili bazı firmalarla temsilcilik anlaşmaları yapılmıştır. Zamanla firmamız jeodezik donanımların yanı sıra, haritacılık, inşaat, endüstriyel ölçmeler ve lazer tarama konularındaki bazı donanımların da temsilciliklerini almıştır. Bugün Türkiye de haritacılık ve deformasyon gözlemleri alanında farklı projeler ve çalışmalar gerçekleştirilmekte ve bu çalışmalar için yeni donanımlar SİSTEM A.Ş tarafından önerilmektedir. Günümüzde bir çok uygulama alanına sahip olan Global Konumlandırma Sistemi (GPS), haritacılık uygulamaları başta olmak üzere; deprem amaçlı kabuk deformasyonlarının izlenmesi, yapısal deformasyon izleme, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS-GIS) için veri toplama, filo yönetim sistemi gibi çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. SİSTEM A.Ş.,ülke açısından önemli bir noktada yer alan CORS sistemleri hakkında gelişmeleri başlangıcından beri yakından takip etmiş, bu sistemlerin kullanıcılara sağladığı faydaları analiz etmiş ve CORS sistemi kurmayı planlayan kurum ve firmalara sistem altyapısı ile birlikte bütünsel bir çözüm sunan bir yapı geliştirmiştir. Sistemi kuracak birimlerin ihtiyaçları analiz edilmekte, Leica Geosystems üstün yazılım ve donanım ürünü yelpazesi içerisinden en uygun çözümler sunulmaktadır. Birlikte size en uygun çözümü geliştirmek dileğiyle.. Çizimler, tanımlar,özellikler değişebilir,bağlayıcı değildir. Ürün Broşürü Ürün Broşürü Ürün Broşürü

Gerçek Zamanlı Ulusal Sabit GNSS (CORS) Ağları ve Düşündürdükleri

Gerçek Zamanlı Ulusal Sabit GNSS (CORS) Ağları ve Düşündürdükleri hkm Jeodezi, Jeoinformasyon ve Arazi Yönetimi Dergisi 2009/1 Sayı 100 www.hkmo.org.tr Gerçek Zamanlı Ulusal Sabit GNSS (CORS) Ağları ve Düşündürdükleri Muzaffer KAHVECİ 1 Özet Gerçek zamanlı sabit GNSS

Detaylı

GLOBAL KONUM STEMİ GPS

GLOBAL KONUM STEMİ GPS GLOBAL KONUM BELİRLEME SİSTEMS STEMİ GPS BÜ KRDAE JEODEZİ ANABİLİM DALI Herhangi bir zamanda, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir kullanıcının konumunu belirleyen ve en az 4 uydudan kod-faz varış

Detaylı

TUSAGA AKTİF (CORS TR) SİSTEMİNİN TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE KATKILARI

TUSAGA AKTİF (CORS TR) SİSTEMİNİN TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE KATKILARI TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 13. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı 18 22 Nisan 2011, Ankara TUSAGA AKTİF (CORS TR) SİSTEMİNİN TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE KATKILARI ÖZET

Detaylı

TUSAGA AKTİF SİSTEMİ VE KULLANICI PROFİLİ ANALİZİ

TUSAGA AKTİF SİSTEMİ VE KULLANICI PROFİLİ ANALİZİ M.V. GEZER 1, Z.S. KARAN 2, E. KULAKSIZ 3, B. ERKEK 4, S. BAKICI 5 1 Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Harita Dairesi Başkanlığı, Ankara, mehmetvg@gmail.com 2 Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Harita Dairesi

Detaylı

Uydularla Konum Belirleme Sistemleri (GNSS) nin Hassas Tarımda Kullanımı ve Sağladığı Katkılar

Uydularla Konum Belirleme Sistemleri (GNSS) nin Hassas Tarımda Kullanımı ve Sağladığı Katkılar Harita Teknolojileri Elektronik Dergisi Cilt: 6, No: 2, 2014 (35-48) Electronic Journal of Map Technologies Vol: 6, No: 2, 2014 (35-48) TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR www.teknolojikarastirmalar.com e-issn:1309-3983

Detaylı

CORS-TR VERİLERİYLE BELİRLENEN TÜRKİYE TEKTONİK PLAKA HAREKETLERİNİN GÖRSELLEŞTİRİLMESİ

CORS-TR VERİLERİYLE BELİRLENEN TÜRKİYE TEKTONİK PLAKA HAREKETLERİNİN GÖRSELLEŞTİRİLMESİ TC İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ CORS-TR VERİLERİYLE BELİRLENEN TÜRKİYE TEKTONİK PLAKA HAREKETLERİNİN GÖRSELLEŞTİRİLMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Haluk YILMAZ Anabilim Dalı: İnşaat Mühendisliği

Detaylı

GERÇEK ZAMANLI KİNEMATİK GPS AĞI (NETWORK-RTK) İLE KONUMLAMA

GERÇEK ZAMANLI KİNEMATİK GPS AĞI (NETWORK-RTK) İLE KONUMLAMA GERÇEK ZAMANLI KİNEMATİK GPS AĞI (NETWORK-RTK) İLE KONUMLAMA Çetin Mekik Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Müh. Fak. Jeodezi ve Fotogrametri Müh. Bölümü ÖZET Taşıyıcı fazları kullanan tekniklerden tek-bazlı

Detaylı

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ FOTOGRAMETRİK HARİTA ÜRETİMİNDE DİGİTAL HAVA RESİM ÇEKME MAKİNELERİ VE LAZER TARAMA YÖNTEMLERİNİN KULLANIM OLANAKLARI Proje Yüklenicisi: İstanbul İŞİN Teknik ADI Üniversitesi

Detaylı

entbus Yeni Nesil Enerji Yönetim Yazılımı Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com pro Entbus ile Uzaktan İzleme, Veri Analizi, Talep Tahmini

entbus Yeni Nesil Enerji Yönetim Yazılımı Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com pro Entbus ile Uzaktan İzleme, Veri Analizi, Talep Tahmini THE INTERNATIONAL CERTIFICATION NETWORK Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com Teknik Destek Entes, ENTBUS yazılımı kullanıcılarına, teknik destek merkezi üzerinden veya sahada teknik destek

Detaylı

TÜRKİYE DE SABİT GNSS İSTASYONLARININ TARİHİ VE TÜRKİYE ULUSAL SABİT GPS İSTASYONLARI AĞI AKTİF (TUSAGA AKTİF)

TÜRKİYE DE SABİT GNSS İSTASYONLARININ TARİHİ VE TÜRKİYE ULUSAL SABİT GPS İSTASYONLARI AĞI AKTİF (TUSAGA AKTİF) TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 13. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı 18 22 Nisan 2011, Ankara TÜRKİYE DE SABİT GNSS İSTASYONLARININ TARİHİ VE TÜRKİYE ULUSAL SABİT GPS İSTASYONLARI

Detaylı

UYGULAMA RAPORU (INCEPTION REPORT) ULUSAL CORS (SÜREKLİ GÖZLEM YAPAN GPS İSTASYONU) SİSTEMİNİN KURULMASI (ULUSAL DATUM DÖNÜŞÜMÜ) PROJESİ

UYGULAMA RAPORU (INCEPTION REPORT) ULUSAL CORS (SÜREKLİ GÖZLEM YAPAN GPS İSTASYONU) SİSTEMİNİN KURULMASI (ULUSAL DATUM DÖNÜŞÜMÜ) PROJESİ UYGULAMA RAPORU (INCEPTION REPORT) ULUSAL CORS (SÜREKLİ GÖZLEM YAPAN GPS İSTASYONU) SİSTEMİNİN KURULMASI (ULUSAL DATUM DÖNÜŞÜMÜ) PROJESİ Proje No: 105G017 Sponsor TÜBİTAK AR GE EŞGÜDÜM DAİRE BAŞKANLIĞI

Detaylı

TUSAGA-AKTİF GPS AĞ VERİLERİ İLE BÖLGESEL İYONOSFERİK MODELİN OLUŞTURULMASI

TUSAGA-AKTİF GPS AĞ VERİLERİ İLE BÖLGESEL İYONOSFERİK MODELİN OLUŞTURULMASI T.C GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TUSAGA-AKTİF GPS AĞ VERİLERİ İLE BÖLGESEL İYONOSFERİK MODELİN OLUŞTURULMASI Hacı Bahadır ATEŞ YÜKSEK LİSANS TEZİ JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ

Detaylı

CORS-TR SİSTEMİNİN ULAŞIM HİZMETLERİNDE KULLANIMI

CORS-TR SİSTEMİNİN ULAŞIM HİZMETLERİNDE KULLANIMI T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ CORS-TR SİSTEMİNİN ULAŞIM HİZMETLERİNDE KULLANIMI YÜKSEK LİSANS TEZİ Ahmet BÜLBÜL Anabilim Dalı Programı : İnşaat Mühendisliği : Geomatik Tez Danışmanı

Detaylı

ENDÜSTRİYEL METROLOJİ DÜNYASINA YOLCULUKTA REHBERİNİZ

ENDÜSTRİYEL METROLOJİ DÜNYASINA YOLCULUKTA REHBERİNİZ 10.000 KÜÇÜK PARÇA 1 ÖLÇÜM ORTAĞI ENDÜSTRİYEL METROLOJİ DÜNYASINA YOLCULUKTA REHBERİNİZ GİRİŞ Hexagon Metrology; manuel küçük el ölçüm aletlerinden, koordinat ölçüm cihazları ve robotlara, gelişmiş metroloji

Detaylı

Trimble saha konumlama sistemleri İlİr ola hassas ven kullanimi

Trimble saha konumlama sistemleri İlİr ola hassas ven kullanimi TrImble Saha Konumlama Sİstemlerİ HASSAS GÜVENİLİR KULLANIMI KOLAY daha fazla işe daha fazla çözüm Hakediş Sorumluları Teklif Hazırlama Ekibi Topoğraf Veri İdarecisi Saha Mühendisi/Ölçüm elemanı Saha Formeni/Supervizör

Detaylı

Global Uydu Navigasyon Sistemleri ve Uydu Bazlı Alan Büyütme Sistemleri

Global Uydu Navigasyon Sistemleri ve Uydu Bazlı Alan Büyütme Sistemleri CeBIT - Eurasia 2010 Coğrafi Bilgi Teknolojileri Çalıştayı Akademik Perspektif 8 Ekim 2010, Istanbul Global Uydu Navigasyon Sistemleri ve Uydu Bazlı Alan Büyütme Sistemleri Özet Çetin Mekik Zonguldak Karaelmas

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

TruVision Platform Çözümleri. Safety Security Certainty

TruVision Platform Çözümleri. Safety Security Certainty TruVision Platform Çözümleri Safety Security Certainty Video kayıt cihazlarımız sayesinde izleme dünyasıyla tanışın Video işlemede artık analogdan dijitale geçiş zamanının geldiği bir sır değil. NVR ürünlerimiz

Detaylı

FARKLI UZUNLUKTAKİ BAZLARDA TİCARİ GPS YAZIMLARININ BERNESSE YAZILIMI İLE KARŞILAŞTIRILMASI

FARKLI UZUNLUKTAKİ BAZLARDA TİCARİ GPS YAZIMLARININ BERNESSE YAZILIMI İLE KARŞILAŞTIRILMASI i T.C SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ FARKLI UZUNLUKTAKİ BAZLARDA TİCARİ GPS YAZIMLARININ BERNESSE YAZILIMI İLE KARŞILAŞTIRILMASI Hazırlayan

Detaylı

GPS Destekli Ataletsel Navigasyon Teknolojisi Temelli Yer Ölçme ve İstikamet Tespit Sistemi

GPS Destekli Ataletsel Navigasyon Teknolojisi Temelli Yer Ölçme ve İstikamet Tespit Sistemi hkm Jeodezi,Jeoinformasyon ve Arazi Yönetimi Dergisi 2009/X Sayı 100 www.hkmo.org.tr GPS Destekli Ataletsel Navigasyon Teknolojisi Temelli Yer Ölçme ve İstikamet Tespit Sistemi Murat EREN 1, D.R. Levent

Detaylı

Bir Daha Kesinti Yaşamayın.

Bir Daha Kesinti Yaşamayın. Bir Daha Kesinti Yaşamayın. Multichannel VPN Router Multichannel VPN Hub Her tür bağlantıya uygun Altı adetten fazla WAN bağlantısını tam olarak birleştirme Modüler tasarım sayesinde esneklik Farklı erişim

Detaylı

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu

Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu Enerji Verimliliği Çözüm Kataloğu 444 30 30 www.schneider-electric.com.tr 3 İçerik Enerji verimliliği ile ilgili engeller ve fırsatlar 6 Dünya çapında hazırlanan yönetmelikler enerji verimliliğini bir

Detaylı

BİNA YÖNETİM SİSTEMİ

BİNA YÖNETİM SİSTEMİ BİNA YÖNETİM SİSTEMİ Akın KAYA Hüseyin EMİROĞULLARI Schneider Electric EBYS Çözüm Ekibi Schneider Elektrik San.Tic.A.Ş. Küçükbakkalköy Mah. Elvan Sok. No:16-18B 34750 Ataşehir/İstanbul akin.kaya@schneider-electric.com

Detaylı

Aktif Enerji Yönetim Mimarisi; Enerji Santralinden evdeki prize

Aktif Enerji Yönetim Mimarisi; Enerji Santralinden evdeki prize Aktif Enerji Yönetim Mimarisi; Enerji Santralinden evdeki prize Veri Merkezleri Endüstriyel Tesisler Binalar Enerji ve Altyapı www.schneider-electric.com 1 Şirket genelinde %30'a varan enerji tasarrufu

Detaylı

KONUM TABANLI HİZMETLER TEKNOLOJİSİ İLE YÖNLENDİRME SİSTEMİ TASARIMI

KONUM TABANLI HİZMETLER TEKNOLOJİSİ İLE YÖNLENDİRME SİSTEMİ TASARIMI TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 3. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı 8-22 Nisan 2, Ankara KONUM TABANLI HİZMETLER TEKNOLOJİSİ İLE YÖNLENDİRME SİSTEMİ TASARIMI Hüseyin Zahit Selvi

Detaylı

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Products Solutions Services Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Akış 2 Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Proses takibi giderek yaygınlaşmakta

Detaylı

Hizmet yelpazesi. Hizmet yelpazesi. Daha yüksek üretim verimliliği için ileri teknoloji ürünü enjeksiyon kalıplama çözümleri. www.arburg.

Hizmet yelpazesi. Hizmet yelpazesi. Daha yüksek üretim verimliliği için ileri teknoloji ürünü enjeksiyon kalıplama çözümleri. www.arburg. Hizmet yelpazesi Hizmet yelpazesi Daha yüksek üretim verimliliği için ileri teknoloji ürünü enjeksiyon kalıplama çözümleri www.arburg.com Etkili enjeksiyon kalıplama için ARBURG Ürün tasarımı Üretim planlaması

Detaylı

Hänel Rotomat endüstriyel karuseller: Verimli depolama, optimize erişim zamanları, ergonomik malzeme taşıma

Hänel Rotomat endüstriyel karuseller: Verimli depolama, optimize erişim zamanları, ergonomik malzeme taşıma Hänel Rotomat endüstriyel karuseller: Verimli depolama, optimize erişim zamanları, ergonomik malzeme taşıma Dünyayı harekete geçiren fikirler 2 13 1 15 9 8 12 11 16 7 10 5 14 6 3 4 Hänel Rotomat endüstriyel

Detaylı

BİNA TEKNOLOJİLERİ AKILLI BİNA ÇÖZÜMLERİ

BİNA TEKNOLOJİLERİ AKILLI BİNA ÇÖZÜMLERİ BİNA TEKNOLOJİLERİ AKILLI BİNA ÇÖZÜMLERİ Akıllı binalara ilgi artıyor... Amerika da 80 lı yıllarda başlamış olan akıllı binalara yöneliş tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yüksek binaların artışı ve

Detaylı

Leica Nova TM50 Monitoring Station Her yarım saniyede

Leica Nova TM50 Monitoring Station Her yarım saniyede Leica Nova TM50 Monitoring Station Her yarım saniyede YETKİLİ TEMSİLCİSİ TM50 Monitoring Station Her yarım saniye dikkate alınır Dinamik bir dünyada yaşıyoruz. Binalar ve barajlar yapılıyor, köprüler esneme

Detaylı