17 Kasım - 21 Kasım 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "17 Kasım - 21 Kasım 2014"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda ekonomik veri trafiğinin yoğun olmadığı bir hafta geçirdik. Açıklanan veriler arasında ABD den açıklanan verilere baktığımızda ilk olarak Salı günü beklenti altında gelen Redbook Endeksi nin olduğunu görmekteyiz. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları verisi de bu hafta beklentilerin üzerinde gelerek olumsuz kaydedildi. Haftanın son gününde ise piyasaları oldukça hareketlendiren veriler açıklandı. Perakende Satışlar ve Çekirdek Perakende Satışları verileri beklentilerden iyi seviyede açıklandı. Haftanın son verisi olan Michigan Tüketici Güven Endeksi de beklenenin üzerinde geldi. Ancak Michigan Üniversitesi Enflasyon Beklenti anketinden çıkan sonuç beklenti altında kaldı. Avrupa tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda haftanın ilk önemli verisi beklentiye paralel gelen eylül ayına ait Euro Bölgesi Sanayi Üretim verisiydi. Euro Bölgesi nin lokomotif ekonomisi olan Almanya da ekim ayına ait Tüketici Fiyat Endeksi(CPI) verileri ise beklendiği gibi geldi. Avrupa Merkez Bankası(ECB) kasım ayı aylık bülteninde Euro Bölgesi ne ait bu yıl, gelecek yıl ve 2016 yılı için büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Haftanın son gününde Avrupa da yoğun veri trafiği vardı. Almanya çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(GDP) oranı beklentiye paralel gelirken, Euro Bölgesi büyüme oranı ise beklentilerin üzerinde geldi. Asya tarafından açıklanan verilere baktığımızda Avustralya dan çeyreklik bazda açıklanan Ev Fiyat Listesinin beklenti altında kaldığını gördük. Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ise yaptığı açıklamada para birimlerinin hala değerli olduğunu savundu. Japonya dan veri akışına baktığımızda ise Üçüncül Sanayi Aktivite Endeksinin beklenti üzerinde kaldığını gördük. Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Çin den gelen verilere baktığımızda yıllık Tüketici Fiyat Endeksi beklentiye paralel gelirken, Üretici Fiyat Endeksi ise beklenti altında daraldı. Haftanın son işlem günü açıklanan Ekim ayına ait Çin Yeni Kredileri verisi ise beklentinin altında kaldı. Türkiye den gelen veri trafiğine baktığımızda Türkiye Sanayi Üretimi verisinin beklenti altında kaldığını görmekteyiz. Türkiye tarafından açıklanan bir diğer veri ise beklentilerden oldukça iyi gelen Cari Denge verisi oldu. Ayrıca haftanın son günü açıklanan TCMB Beklenti anketi sonuçlarına göre 2015 yılı büyüme beklentisi bir miktar gerilerken, 2014 yıl sonu enflasyon beklentisinin bir miktar arttığı görüldü.

2 ABD ABD de açıklanan verilere baktığımızda ilk olarak Salı günü Redbook Endeksi nin olduğunu görmekteyiz. Johnson Redbook Endeksi aylık bazda %1 oranında azalma göstermesine karşın yıllık bazda %3.8 ile artışını sürdürdü. Her ay düzenli yapılan 10 Yıllık tahvil alım ihalesinde faiz oranı %2.318 seviyesinde açıklandı. 10 yıllık tahvil ihalelerinde 2014 Ocak ayından bu yana %3.009 seviyelerinden yaşanan düşüş devam etmiş oldu. Perşembe günü ABD de genel olarak olumsuz seviyede gelen istihdam verileri takip edildi. İşsizlik haklarından yararlanma anlamına gelen İstihdam Talepleri beklentilerden olumsuz gelerek adet olarak açıklandı. Devam Eden İşsizlik Başvuruları nın da yine beklentiden olumsuz seviyede gelerek 2milyon 392bin kişi duyuruldu. S&P %0, ,82 DOW %0, ,74 NASDAQ %1, ,54 Cuma gününde ise piyasaları oldukça hareketlendiren veriler açıklandı. Çekirdek Perakende Satışları verisi beklentilerden iyi seviyede %0.3 oranında arttığı duyuruldu. Veri, 2014 Mart ayından bu yana kademeli olarak düşmüş ve son 6 aydır da beklenti altında gelmişti. Perakende Satılar ın da yine beklentiden olumlu düzeyde %0.3 oranında arttığı açıklandı. Haftanın son ön önemli verileri ise Michigan Hassasiyet Endeksi ve Michigan 12 Aylık Enflasyon Beklentisi oldu. Kasım ayı adına öncü olarak gelen Michigan Hassasiyeti beklentiden iyi gelerek 89.4 seviyesinde açıklanırken 12 Aylık Enflasyon Beklentisi nin %2.6 seviyesine gerilemesi dikkat çekti. Cuma günü genel anlamda beklentilerden olumlu gelen verilerin açıklandığı dakikalarda piyasalarda hareketlilik artarken EURUSD paritesi seviyelerine kadar geriledi. Hafta boyunca FOMC Üyelerinin birbiri sıra açıklamaları ABD gündeminde yerini aldı. Çarşamba günü FED Başkanı Charles Plosser faiz artırımı konusunda mesajlar verdi. Daha önceki söylemleri ile çelişmeyen açıklamalarda bulunan Plosser, istihdam piyasasındaki iyileşmenin maksimum düzeyde olmasını beklemenin strateji açısından risk olduğu savundu. İşgücü piyasasındaki toparlanmanın bütünüyle olmasını beklemenin beklenmedik riskleri beraberinde getireceğini, ABD de enflasyonun %2 lik hedeften uzak olmadığını söyledi. Aynı gün Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota da katıldığı bir toplantıda açıklamalarda bulundu. Kocherlakota, Plosser ve Bullard ın aksine faizin artırımını olumsuz bulan isim olarak karşımıza çıkıyor. FED in 2015 yılında faiz arttırmasının uygun olmayacağını belirten Kocherlakota, enflasyonun uzunca bir süre %2 seviyelerini göremeyeceğini düşündüğünü söyledi. Hatırlanacağı üzere son FED toplantısında alınan kararlara tek başına muhalif olan Başkan, enflasyon hedefleri konusunda FED in güvenilirliğinin zedelenebileceğini açıkladı.

3 ABD Perşembe Günü FED Başkanı Janet Yellen konuştu. FED'in para politikası ve faiz arttırma planına yönelik herhangi bir sinyal vermeyen Yellen, FED'in ülke ekonomisine ilişkin hareket kalibiyeti adına küresel piyasaların ve Amerikan ekonomisinin uyum içerisinde olması gerektiğini ve ekonomiyi yöneten herkesin sorumluluk bilincinde olması gerektiğini söyledi. Politikalar adına istihdam piyasasına ve fiyat istikrarına verdiği önemi yineledi. Haftanın son gününde St. Louis FED Başkanı James Bullard açıklamalarda bulundu. İstihdam piyasalarındaki yükselişin artık mevcut para politikasına uyumlu olmadığını söyleyen Bullard, enflasyon düzeyinin sıfıra yakın faiz oranlarını desteklemediğini ve ABD ekonomisinin zayıflayan global büyümeye rağmen minimum düzeyde etkilendiğini, sağlam temeller üzerinde yükseldiğini belirtti.

4 AVRUPA Avrupa tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda haftanın ilk önemli verisi beklentiye paralel gelen eylül ayına ait Euro Bölgesi Sanayi Üretim verisiydi. Fabrikalar, madenler ve tesisler tarafından üretilen toplam çıktı miktarını gösteren veri, aylık bazda beklentilere paralel %0.6 seviyesinde yıllık bazda ise beklentilerin üzerinde %0.6 düzeyinde gerçekleşti. Geçtiğimiz ay veri aylık bazda %1.4, yıllık bazda ise %0.5 daralarak beklentilerin altında kalmıştı. Euro Bölgesi nin lokomotif ekonomisi olan Almanya da ekim ayına ait Tüketici Fiyat Endeksi(CPI) verileri beklendiği gibi geldi. Tüketiciler tarafından malların ve hizmetlerin satın alımında karşılaşılan enflasyon oranını belirleyen endeks, geçtiğimiz ayda gerçekleştiği gibi aylık bazda %0.3 seviyesinde düşüş yıllık bazda ise %0.8 düzeyinde artış gösterdi. Avrupa DAX %0, ,94 FTSE %1, ,37 CAC 40 %0, ,46 Merkez Bankası(ECB) kasım ayı aylık bülteninde Euro Bölgesi ne ait bu yıl, gelecek yıl ve 2016 yılı için büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Büyüme tahminleri 2014 yılı için %1 den %0.8 e, 2015 yılı için %1.5 ten %1.2 ye, 2016 yılı için %1.7 den %1 5 e çekildi. Enflasyon beklentisi ise 2014 yılı için %0.7 den %0.5 e, 2015 yılı için %1.2 den %1 e, 2016 yılı için %1.5 ten %1.4 e çekildi. Haftanın son gününde Avrupa da yoğun veri trafiği vardı. Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(GDP) oranları, çeyreklik bazda beklentilerle paralel %0.1 seviyesinde yıllık bazda ise beklentilerin üzerinde %1.2 düzeyinde büyüme gösterdi. Euro bölgesinde takip ettiğimiz CPI verisi, beklentilerle ve bir önceki veride de açıklandığı gibi yıllık bazda %0.4 düzeyinde aylık bazda ise %0.0 seviyesinde gerçekleşti. Çekirdek CPI da da beklentiler karşılandı ve yıllık bazda %0.7 düzeyinde aylık bazda %0.0 seviyesinde geldi. Euro bölgesi GDP oranlarında ise beklentilerin üzerinde, çeyreklik bazda %0.2 seviyesinde yıllık bazda %0.8 düzeyinde büyüme gerçekleşti.

5 AVRUPA Hafta boyunca açıklamalarını takip ettiğimiz ECB başkanı Draghi Roma da yaptığı konuşmada, Euro Bölgesi nde işsizlik oranlarının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Para politikasının büyümeyi sağlama konusunda tek başına yeterli olmayacağını vurgulayan Draghi, para politikası üstüne düşeni yapmaya devam edecektir dedi. Mali politikalar ise yapısal reformlar olmaksızın yeterli olmaz diyerek konuşmasını sonlandırdı. İngiltere Merkez Bankası(BOE), Euro Bölgesi ekonomisindeki gerilemenin yenilenmesinin İngiltere ekonomisi üzerinde baskı oluşturması ile birlikte, büyüme tahminlerini düşürdü ve enflasyonun altı ay içinde %1 in altına düşeceğini kaydetti. Avrupa nın diğer bir önemli ekonomisi olan İngiltere den gelen verilere baktığımızda, eylül ayına ait İngiltere Ortalama Kazanç Endeksi beklentilerin hafif üzerinde geldi. İşçilere ödenen ikramiyelerde dahil olmak üzere maaşı belirleyen endeks, %1.0 seviyesinde gerçekleşti. Alacaklı Sayım Değişimi ve İşsizlik Oranı ise beklenenden kötü geldi. Alacaklı Sayım Değişimi nde kişi azalma görülürken İşsizlik Oranı %6.0 düzeyinde kaldı. Beklentiler Alacaklı Sayım Değişimi nin kişi azalacağı İşsizlik Oranı nın ise %5.9 seviyesinde düşeceği yönündeydi.

6 ASYA Asya tarafından açıklanan verilere baktığımızda Avustralya dan çeyreklik bazda açıklanan Ev Fiyat Listesi beklentinin altında kalarak %1,5 oldu. Beklenti %1,6 açıklanacağı yönündeydi. Yine Avustralya dan açıklanan Westpac Tüketici Güveni %1,9 düzeyindeydi. Avustralya Merkez Bankası Yönetici Asistanı Kent in konuşması takip edildi. Kent konuşmasında düşen emtia fiyatlarına değinerek özellikle emtia fiyatlarındaki kayda değer gerileme dikkate alındığında, ülke para birimi şu anki konumu itibariyle esas değerine yönelik çoğu tahminin üzerinde seyrediyor açıklanmasında bulundu. Haftanın son işlem gününde Hong Kong dan açıklanan yılık büyüme verisi ise beklentinin üzerindeydi. Beklentinin %2,0 olduğu veri, %2,7 düzeyinde açıklandı. Nikkei %3, Hang Seng %2, Shangai %2, ,82 Japonya tarafından bu hafta öne çıkan gelişme Japonya da ki seçimler öncesi Amerikan Doları nın Yen karşısında son yedi yılın en yüksek seviyesini görmesiydi. Yen seçimler öncesi satış baskısına girdi. Japonya dan veri akışına baktığımızda ise aylık bazda Üçüncü Sanayi Aktivite Listesi beklenenin üzerindeydi. Beklentinin %0,9 olduğu veri %1,0 düzeyinde açıklandı. Aylık bazda Endüstriyel Üretim verisinde beklenti %2,7 geleceği yönündeydi. Açıklanan beklenenin üzerinde %2,9 oldu. Zayıf veri akışının olduğu Yeni Zelanda tarafına baktığımızda ise imalat sektöründeki yöneticilerin satın alma düzeyini gösteren Faaliyet NZ PMI verisi beklenenin üzerinde 59,3 düzeyinde açıklandı. Beklenti 58,5 açıklanacağı yönündeydi. Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Çin den gelen verilere baktığımızda yıllık Tüketici Fiyat Endeksinin beklentiye paralel, Üretici Fiyat Endeksinin ise beklenti altında daraldığını gördük. Aylık bazda açıklanan TÜFE de beklenti %0,1 idi. Açıklanan beklentinin altında %0,0 oldu. Yıllık bazda TÜFE ise beklentiyle paralel %1,6 düzeyinde açıklandı. Yıllık ÜFE ise beklentinin üzerinde daralarak %2,2 daralma olduğunu gösterdi. Beklenti %2,0 azalış olacağı yönündeydi. Beklentinin %8,0 olduğu Çin Endüstriyel Üretim verisi ise beklentinin altında %7,7 düzeyinde açıklandı. Haftanın son işlem günü açıklanan Ekim ayına ait Çin Yeni Kredileri verisi ise beklentinin altında kalarak 548 Milyar Çin Yuan ı oldu. Beklenti 650 Milyar açıklanacağı yönündeydi.

7 TÜRKİYE Türkiye den gelen veri trafiğine baktığımızda önemli bir verinin bulunmadığını ve TL tarafında ciddi hareketler gerçekleştirebilecek bir gelişme olmadığını görmekteyiz. Açıklanan verilere bakacak olursak Türkiye Sanayi Üretimi verisinin beklenti altında kaldığını görmekteyiz. Veriyi incelediğimizde Eylül ayına ait yıllıklandırılmış Türkiye Sanayi Üretimi'nin %4.1 düzeyinde gelmesi bekleniyordu. Ağustos ayında ise %5.2 seviyesinde açıklanmıştı. Beklentilerin oldukça aşağısında açıklanan Sanayi Üretimi %1.7 oranında kaldı yılının Eylül ayına göre ise %2.2 oranında artış olduğu açıklandı. Veri açıklandıktan sonra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikret Işık ın yaptığı açıklamada ise tablonun esas itibarıyla kapasite kullanım oranları ve dış ticaret rakamları ve bazı göstergeler incelendiğinde beklenen bir sonuç olduğunu belirttiğini izledik. Işık, yazılı açıklamasında ise eylül ayına ait açıklanan sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Eylül ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, bir önceki yılın aynı ayına göre 2.2% arttığını, arındırılmamış endekste artışın 4.1%olduğunu ifade eden Işık, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre 1.7% artış gözlemlendiğini belirtti. Türkiye tarafından açıklanan bir diğer veri ise Cari Denge oldu. Cari Denge'de 2milyar 600bin Amerikan Doları açık geleceği öngörülüyordu, açıklanan Eylül ayına ait rakam, beklentilerden olumlu gelerek 2milyar 220milyon Amerikan Doları olarak açıklandı. TL adına olumlu bir gelişme olduğundan USDTRY kurunda kısmi aşağı yönlü hareketler gözlendi. Haftanın son işlem gününde Türkiye tarafından gelen verilere baktığımızda TCMB TÜFE ve büyüme beklentileri açıklandı. Yapılan ankete göre yıl sonu büyüme beklentileri %3.2 seviyesinde korunurken, 2015 yılı büyüme beklentisi %3.6'dan %3.5 seviyesine çekildi. Cari açık beklentisi 46milyar 700milyon Türk Lirasına geri çekildi. Enflasyon beklentisi ise Kasım ayı için %0.55'den %0.46'ya gerilerken, yıl sonu enflasyondaki beklenti %9.16'dan %9.22 seviyesine yükseldi yılı için ise enflasyon öngörüsü %7.54'den %7.50 seviyesine çekildi. Türkiye tarafından gelen ekonomik açıklamalara baktığımızda ise G20 zirvesi için Avustralya da bulunun Başbakan Ahmet Davutoğlu nun yapmış olduğu açıklamaları izledik. Başbakan Türkiye nin 2015 yılında başkanlığını yürüteceği G20 grubunun daha kapsayıcı olmasını istedi ve bu dönemde düşük gelir sahibi ülkelerin seslerinin daha çok duyulması için çaba gösterileceğini belirtti. Ayrıca G20 nin gündeminin sadece finans konularına odaklanması halinde işlevini yitireceğini de belirtti. Haftanın son işlem gününde Japonya nın en büyük aracı kurumu olan Nomura dan gelen bir açıklama oldu ve Türkiye nin yatırımcılarına Türk Lirası almak için daha fazla sebep sunmaya başladığını ve TL nin düşüş tahminlerine karşı koyarak dünya genelinde en iyi getiri sağlayan para birimlerinden olduğunu belirtti. Ayrıca TL nin geçtiğimiz ay bütün gelişmekte olan ülke para birimlerinden en az 1% daha iyi performans gösterdiğini, dolar karşısında 23 para biriminin 21 i gerilerken TL nin değer kazandığını söyledi. Ayrıca Türkiye de tahvillerin de bu süreçte gelişmekte olan ülke tahvillerini geride bırakarak, iki yıl vadeli tahvil faizinin 114 puan gerilediğini belirtti.

8 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi gününe Yeni Zelanda tarafından açıklanacak Perakende Satışlar verileri ile merhaba diyeceğiz. 01:50 de ise Japonya dan gelecek 3.çeyrek büyüme verisi izlenecek. 10:00 da ise Türkiye den açıklanacak İşsizlik Oranı verisi takip edilecek. 12:00 de gelecek Euro Bölgesi Ticaret Dengesinin ardından 15:30 da ABD den açıklanacak New York İmalat Endeksi ve 16:15 te Sanayi Üretim ve Kapasite Kullanım Oranı verileri izlenecek. 16:00 da ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi nin konuşması takip edilecek. Salı gününe 02:30 da açıklanacak Avustralya Merkez Bankası nın (RBA) son Para Politikası Toplantısına ait toplantı tutanakları ile merhaba düyeceğiz. 10:25 te ise RBA Başkanı Stevens ın konuşması takip edilecek. 11:30 da İngiltere den açıklanacak enflasyon verileri ise para birimi açısından yüksek önemde. 12:00 deki Almanya ve Euro Bölgesi Zew Ekonomik Görünüm Endeksinin ardından 15:30 da ABD ÜFE izlenecek. 20:30 da ise FOMC üyesi Kocherlakota nın konuşması takip edilebilir. Çarşamba günü Japonya Merkez Bankası BOJ un toplantı sonucu izlenecek. 11:00 deki Euro Bölgesi Cari Denge versinin ardından 11:30 da İngiltere Merkez Bankasının Toplantı Tutanakları sonuçları açıklanacak. 15:30 da ise ABD den Yapı Ruhsatları ve Konut Başlangıçları verilerini izleyeceğiz. 21:00 de ABD Merkez Bankası FED in parasal genişlemeye son verildiğini açıkladığı son FOMC toplantısının tutanakları açıklanack. Günün son verisi 23:45 te açıklanacak Yeni Zelanda Üretici Fiyat Endeksi olacak. Perşembe gününe 01:50 de Japonya dan gelecek Ticaret Dengesi verisi ile başlayacağız. 03:45 te ise Çin HSBC Öncü İmalat PMI verisi gelecek. 09:00 da Almanya dan açıklanacak ÜFE verisinin ardından 10:30 da Almanya Öncü İmalat ve Hizmet PMI, 11:00 de ise Euro Bölgesi Öncü İmalat ve Hizmet PMI verileri izlenecek. 11:30 daki İngiltere Perakende Satışlar verisi ise GBP ye yön verebilecek veriler arasında. 14:00 de ise TCMB nin Faiz Kararı izlenecek. %8.25 düzeyinde bulunan Bir Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranında bir değişiklik olması beklenmese de gelebilecek farklı bir karar piyasaları hareketlendirebilir. 15:30 da ABD den Çekirdek TÜFE ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, Kanada dan ise Toptan Satışlar verisi açıklanacak. 16:45 teki ABD Öncü İmalat PMI verisi ardından 17:00 de Philadelphia İmalat Endeksi ve 2. El Konut Satışları verisi takip edilebilir. Cuma günü ise veri trafiği yoğun değil. 10:00 da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi nin açıklamaları, 11:00 de ise İngiltere Özel Sektör Net Borçlanma Miktarı verisi izlenebilir. Günün devamında 15:30 da gelecek Kanada enflasyon verilerinin ise haftanın son önemli verileri olması bekleniyor. Ayrıca gün içinde Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P Türkiye'nin not gözden geçirme sonucunu açıklayacak. Muhtemelen yurtiçi piyasalar kapandıktan sonra gelecek haber, USDTRY ve EURTRY kurlarında oynaklığı arttırabilir.

9 EURUSD Hafta boyunca açıklamalarını takip ettiğimiz ECB Başkanı Draghi, Euro Bölgesi nde işsizlik oranlarının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Ayrıca ECB, aylık raporunda büyüme ve enflasyon oranlarını aşağı yönlü revize ettiğini açıkladı. Euro Bölgesi TÜFE ve Almanya GDP oranları beklendiği gibi gerçekleşti. ABD FED Başkanı Yellen da yaptığı konuşmada, FED in hem fiyat istikrarına hem de işsizliğe odaklandığını söyledi. ABD Perakende Satışlar ise beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Önümüzdeki haftaya baktığımızda Almanya Zew Ekonomik Kanısı ve ÜFE Oranları Euro yu etkileyebilirken ABD ÜFE, TÜFE ve Yapı Ruhsatları da Dolar ı etkileyebilir. EURUSD paritesine teknik olarak baktığımızda; EURUSD paritesinde geçtiğimiz hafta işlemler aralığında gerçekleşti. Haftanın son günü direnci test edildi ve kapanış bu seviyenin hemen üzerinden gerçekleşti seviyesi üzeri fiyatlamalarda ve dirençleri takip edilebilir. Yukarı hareketin devamı adına üzeri kalıcılık aradığımızı hatırlatalım altı kalıcılık durumunda görülebilecek geri çekilmeler halinde ise ve desteklerini izliyor olacağız.

10 GBPUSD Geçen hafta İngiltere'den açıklanan önemli verilere bakacak olursak; Beklentilerin altında kalan Alacaklı Sayım Değişimi, İşsizlik verileri ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney'in konuşması ile İngiltere Merkez Bankası'nın Enflasyon Raporu takip edildi. Özellikle İngiltere Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi olan %2 hedefini düşürmesiyle Sterlin, Amerikan Doları karşısında 14 ayın en düşük seviyesine geriledi. Gelecek hafta ise İngiltere'den öne çıkan veriler arasında CPI ve PPI rakamları ile Perakende Satış verileri bulunmakta. GBPUSD paritesine teknik açıdan bakacak olursak; Geçen haftada satıcılı seyrin gözlendiği paritede, seyrin devamında ilk destekler kritik , , ve seviyelerinde bulunmakta. Alıcılı seyir durumunda ise , , ve direnç seviyelerini takip edeceğiz 'un ise kritik direnç olduğunu ve yukarı hareketin devamı adına bu seviye üzeri kalıcılık gerektiğini belirtmek isteriz.

11 USDJPY USDJPY paritesinde bir önceki hafta beklentinin altında açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinin ardından değer kayıpları gözlenmiş ve kapanışını direncinin altında gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz hafta Salı günü ise Asya piyasalarının pozitif seyri Amerikan Doları'nı, Yen karşısında 7 yılın en yüksek seviyesine kadar yükseltti. Japonya hükümetinin satış vergilerini arttırmayacağını açıklaması Yen'de değer kayıplarına neden oldu. Gelecek haftaya bakarsak; Haftanın ilk işlem günü Japonya'dan yıllık ve çeyreklik bazda büyüme verisi ve perşembe günü Japonya'dan ticaret dengesi ile ihracat verisi takip edilecek. USDJPY paritesine teknik açıdan baktığımızda; Hafta boyunca yukarı yönlü hareketliliğin hakim olduğunu gördüğümüz paritede seviyesine doğru hareketlilik sonrası haftalık kapanış seviyesinden gerçekleşti üzeri hareketlilik devam ettiği sürece yukarı hareketin devam edebileceğini belirtelim. Bu durumda ilk dirençler , , ve seviyelerinde bulunmakta altı kalıcılıkta ise 114, ve destek seviyelerini takip edeceğiz. Ayrıca 'nin ilk önemli destek konumunda olduğunu belirtelim. Bu seviye altında ise geri çekilmeler hızlanabilir.

12 S&P 500 Bir önceki haftayı pozitif hareketlilik ile 2022 desteği üzerinden kapatan SP500 Aralık Vadeli Kontratı nda, geçtiğimiz hafta da yukarı yönlü hareketlilikler devam etti kritik direncinin hemen altından gelen satışlarla haftayı 2038 seviyesinden kapatan kontratta 2044 kritik direncini takip etmeyi sürdüreceğiz direncinin kritik olduğunu ve yukarı yönlü hareketlerin devamı adına bu seviye üzerinde kalıcılığın önemli olduğunu hatırlatalım üzeri kalıcılık sağlanabilmesi halinde ise ve 2013 dirençlerini takip edeceğiz direncinin geçilememesi ve 2034 seviyesi aşağısından negatif yönlü işlemlerin oluşması halinde ise 2022, 2011, 2001 ve 1980 destekleri takip edilebilir.

13 ALTIN Kısmi yükseliş sonrası yeni haftaya sert düşüş ile başlayan Altın, hafta boyunca 1142 ve 1174 seviyeleri arasında fiyatlandı. Haftanın son gününde beklentilerden olumlu açıklanan önemli ABD verileri ile geri çekilmeler yaşansa da bu geri çekilme sonrasında ALTIN daki güvenli liman algısıyla aniden gelen alımlar sonrası haftalık kapanış 1188 seviyesinden gerçekleşti. Önümüzdeki hafta Altın da fiyatlamalara etki edebilecek ABD ve Avrupa tarafında önemli veriler bulunmakta. Yeni haftada gelişmeleri takip ediyor olacağız. Teknik açıdan bakacak olursak; haftanın son günündeki sert yükselişle 1188 seviyesinden kapatan Altın da, pozitif yönlü işlemlerin devam etmesi halinde ilk olarak 1196 önemli direncini izleyeceğiz. Bu direncin geçilmesi halinde ve 1255 izleyeceğimiz diğer direnç seviyeleri. 1255'in kritik direnç konumunda olduğunu, bu seviye geçilemediği takdirde tekrar geri çekilmeler görülebileceğini, yukarı hareketin devamı adına bu seviye üzeri kalıcılık gerektiğini hatırlatalım. Negatif hareketliliğin oluşması halinde ise desteleri takip edilebilir. Altın da 1174 desteği üzerinde kalındığı müddetçe alış seyrinin devam edebileceğini, 1161 seviyesi aşağısında kalıcılık durumunda ise satış baskısının artabileceğini hatırlatmak isteriz.

14 BRENT Haftaya yukarı yönlü hareketliliklerle başlayıp direncini test eden BRENT te, seviyesi üzeri kalıcılık sağlayamaması sonucu desteğine kadar aşağı yönlü hareketlilikler görüldü desteğinin çalışmasıyla da hafta direncinin hemen altında kapandı. Yükselişlerin görülmesi ve seviyesi üzeri fiyatlamalar halinde izleyeceğimiz dirençler ve kritik seviyelerinde bulunmakta üzerinde ise ve dirençleri izlenebilir. Brentte asıl önemli direncin ise seviyesinde olduğunu, yukarı hareketin devamı için bu seviyenin geçilmesi gerektiğini, aksi halde tekrar geri çekilmeler görülebileceğini hatırlatmak isteriz seviyesinin geçilememesi durumunda görülebilecek geri çekilmelerde ise kritik ve destekleri takip edilebilir.

15 USDTRY Yurt içi piyasalarda önemli bir veri akışı olmadığını gördüğümüz haftada dolar bazlı hareketler oluşturabilecek verilerde ise USD den beklenti üzeri gelen Parakende Satışlarını gördük. Ayrıca hafta boyunca FOMC üyelerinden açıklamalar geldi ve bu açıklamalara baktığımızda faiz artırımı adına net bir tarih olmadığını anlamış olduk. Kura teknik açıdan bakacak olursak: Haftayı en düşük seviyede kapattığını gördüğümüz USDTRY kurunda hatalık kapanışın / bandı altında gerçekleştiğini gördük. İlk önemli destek seviyesinde bulunmakta. Bu seviye altında ise destekleri izlenebilir ise diğer önemli destek seviyesi. Yukarı yönlü hareketler ve / bandı üzeri hareketlerde ise ve izleyeceğimiz ilk dirençler. Ayrıca 'nin önemli direnç olduğunu hatırlatalım.

16 EURTRY Geçen hafta Euro adına gelen önemli verilere baktığımızda 0.1% beklentiye paralel olarak gelen Alman GDP verisi oldu. Diğer bir veri ise Euro Bölgesinden gelen CPI verisiydi ve veri 0.4% lük beklentiyi 0.4% gelerek karşıladı. Ayrıca Euro tarafında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi konuşması da takip edilen başka bir önemli gelişme olarak kaydedilmiş oldu. Kura teknik açıdan bakarsak: 2.78 desteğinin çalışmasıyla haftalık kapanışını desteği üzerinde yaptığını gördüğümüz EURTRY kurunda bu seviye altında kalıcılık oluşması durumunda destekler ve seviyelerinde bulunuyor üzeri hareketin devamı halinde ise ilk direnç, ise ilk önemli direnç konumunda. Bu seviye üzerinde ise ve 2.83 takip edeceğimiz diğer dirençler. 2.83'ün ise diğer önemli direnç seviyesi olduğunu belirtelim.

17 VIOP 30 Kontratta önceki hafta birkaç defa denenmesine rağmen direncinin geçilememesi sonrası kritik desteğine doğru geri çekilme yaşanmış, ancak bu seviyenin hemen üzerinden toparlanma yaşanmıştı. Yeni haftada ise direnç denemesi devam etti ve bu seviyenin geçilmesi ile kritik denemeleri olduğu görüldü. Haftalık kapanış ise bu seviyenin hemen altından seviyesinden gerçekleşti. Kontratta üzeri kalıcılık sağlanabilmesi halinde yukarı hareketin devam edebileceğini belirtelim. Bu durumda izleyeceğimiz ilk dirençler ve seviyelerinde bulunmakta. Yükselişin devamı adına üzeri kalıcılık gerektiğini aksi halde geri çekilmeler görülebileceğini belirtelim direnci geçilemez ise geri çekilmelerde desteklerini izlemeye devam edeceğiz ise ilk önemli destek konumunda ve diğer destek seviyeleri ise diğer önemli destek seviyemiz.

22 Eylül - 26 Eylül 2014

22 Eylül - 26 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta açıklanan verilere baktığımızda FED in 2 gün süren FOMC Toplantı Sonuçları, İskoçya da yapılan Bağımsızlık Referandumu ve

Detaylı

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA...

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda veri trafiğinin yoğun geçtiği bir haftayı geride bıraktık. Teker teker bölgelere kısaca değinecek olursak; ABD tarafında,

Detaylı

16 Şubat - 20 Şubat 2015

16 Şubat - 20 Şubat 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta uluslar arası piyasalarda hangi gelişmelerin yaşandığını kısaca özetleyelim. ABD tarafı daha önceki haftalara göre sakin

Detaylı

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir.

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta da veri akışlarına dayalı oluşan hareketlerin görüldüğü kısmen dalgalı bir seyir vardı. Bu haftanın şüphesiz en önemli olayı Tarımdışı

Detaylı

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global Piyasalarda geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda öne çıkanlar FED toplantı tutanakları, Öncü PMI lar ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının

Detaylı

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta olumsuzluk yaratan iki faktör ortaya çıktı Çin deki büyüme endişeleri ve FED in QE azaltımıyla birlikte artan siyasi ve finansal

Detaylı

FOMC Tutanakları ve Jackson Hole

FOMC Tutanakları ve Jackson Hole 25 Ağustos 2014 FOMC Tutanakları ve Jackson Hole Bu haftanın en önemli gündemi FOMC toplantı tutanaklarının açıklanması ve Janet Yellen ın Jackson Hole daki konuşmaları idi. Jackson Hole daki konferansın

Detaylı

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Geçtiğimiz hafta beklenen FED toplantısı sonucunda alınan kararlar ile varlık alımlarında azaltım ve yurtiçinde ise rüşvet ve yolsuzluk operasyonlar neticesinde

Detaylı

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü.

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta kısmen karışık seyir izlendi. ABD verileri ve FED den gelen açıklamaların global düzeyde yine yön tayin edici olduğun bir hafta daha

Detaylı

21 Şubat 01 Mart 2014

21 Şubat 01 Mart 2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta FED Toplantı Tutanaklarının sonucunda oluşan ABD faizlerinde yükselişlerin erken gelme ihtimalleri ön plana çıktı. Bununla birlikte

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 07 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart faiz artışı için Eylül ayının uygun olacağını

Detaylı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinden konuşmalar gelmeye devam ediyor. ECB üyesi Weidmann, son zamanlarda

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinden konuşmalar gelmeye devam ediyor. ECB üyesi Weidmann, son zamanlarda 22 Aralık 2014 EURUSD HAFTALIK GÖRÜNÜM Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinden konuşmalar gelmeye devam ediyor. ECB üyesi Weidmann, son zamanlarda petroldeki düşüşün Almanya daki enflasyonu negatife döndürebileceğini

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 14 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin Baa3 kredi notunu ve negatif

Detaylı

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

Irak ta Artan Gerginlik ve FOMC Toplantısı

Irak ta Artan Gerginlik ve FOMC Toplantısı Irak ta Artan Gerginlik ve FOMC Toplantısı Bu hafta Çarşamba günü ABD Merkez Bankası, FED, Para Politikası Kurulu toplantısı kararları açıklandı. Toplantı sonuçlarına göre tahmin ettiğimiz gibi tahvil

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *Tatil ABD Anma Günü *Tatil İngiltere *02:50 Japonya Ticaret Dengesi, İhracat ve İtlahat Hacmi Salı; *01:45 Yeni Zelanda Ticaret Dengesi, İhracat ve İthalat

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 31 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor Çin in şirketlerin hisse fiyatlarını desteklemek için hisse senedi satın

Detaylı

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi günü: *02:30 Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısının Konuşması *02:50 Japonya Çekirdek Makine Siparişleri *04:30 Çin Konut Fiyatları *07:30 Japonya

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009 T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ HAFTALIK GÖRÜNÜM 12-16 Ocak 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Sanayi Üretimi Kasım da %13.9 düştü... TCMB: Gelecek dönemde enflasyonun

Detaylı

AMERİKA NIN BÜYÜMESİ HAFTANIN GÜNDEMİ OLDU

AMERİKA NIN BÜYÜMESİ HAFTANIN GÜNDEMİ OLDU 04 AĞUSTOS 2014 AMERİKA NIN BÜYÜMESİ HAFTANIN GÜNDEMİ OLDU Yurtiçinde bayramla birlikte sakin görünüm hâkimdi. Yurtiçinde bayram dolayısı ile haftanın ilk üç günü piyasalar kapalıyken haftanın son iki

Detaylı

KASIM 2014 - AYLIK RAPOR

KASIM 2014 - AYLIK RAPOR KASIM 2014 - AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 Giriş Sayfa İçindekiler 2 Ekim Ayı Özeti 3-4 Kasım ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-6 Ekonomik Takvim 7 ANALİZ

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009 HAFTALIK GÖRÜNÜM T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ 06 13 Temmuz 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Küresel krizin etkisiyle 2008 in son çeyreğinde %6.2 küçülen Türkiye

Detaylı

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi Aylık Ekonomi Bülteni Ocak, 2015 Öne Çıkanlar İçindekiler Sayfa Öne Çıkanlar 1 Öne Çıkanlar 2 3 Dünya Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Piyasa Gelişmeleri Makroekonomik

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 29 Eylül 2014, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler

Ekonomi Bülteni. 29 Eylül 2014, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Ekonomi Bülteni, Sayı: 39 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ercan Ergüzel Ezgi Gülbaş Ali Can Duran 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 İçindekiler Sayfa Giriş 2 Haziran Ayı Özeti 3-4 Temmuz ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-7 Ekonomik Takvim

Detaylı