TÜRK SERMAYE PİYASALARINDA YENİ BİR YAPILANDIRILMIŞ FİNANSAL ÜRÜN: TURBO SERTİFİKALAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRK SERMAYE PİYASALARINDA YENİ BİR YAPILANDIRILMIŞ FİNANSAL ÜRÜN: TURBO SERTİFİKALAR"

Transkript

1 TÜRK SERMAYE PİYASALARINDA YENİ BİR YAPILANDIRILMIŞ FİNANSAL ÜRÜN: TURBO SERTİFİKALAR Doç.Dr. Serhat YANIK, İstanbul Üniversitesi Arş.Gör. Yusuf AYTÜRK, İstanbul Üniversitesi Arş.Gör. Caner AKBABA, İstanbul Üniversitesi Erkan KİLİMCİ, Erste Securities İstanbul Menkul Değerler A.Ş

2 GİRİŞ Günümüzün gelişmiş uluslararası finansal piyasaları, türev ürünlerin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Bilgili yatırımcılar tarafından türevlerin kullanılması, faiz oranları ve hisse senedi piyasalarından, döviz kuru değişimlerinden, tarım ürünleri, değerli madenler ve enerji ürünleri fiyatlarındaki değişimlerden yüksek düzeyde kâr elde etme fırsatı sağlamaktadır. Türev ürünlerin geleneksel yatırım portföylerine eklenmesi, finansal enstrümanlar ve yabancı para birimleri için küresel kapsamda bir çeşitlendirme sağlamaktadır. Bunun yanında, türev enstrümanların bir yatırım portföyünde yer alması, fiyat artışı ya da azalışı risklerine karşı korunma imkanı sağlarken geleneksel yatırım araçlarıyla yüksek düzeyde korelasyona sahip olmayan getirilerin elde edilmesini sağlamaktadır.

3 GİRİŞ Literatürde, türev ürünlerin sağladığı faydalar arasında fiyat keşfi ve risk yönetimi öne çıkmaktadır. Türev ürünlerin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir. Risk Yönetimi (Riskin Transferi) Fiyat Keşfi Piyasa Etkinliği İşlem Maliyetlerinin Düşmesi Yapılandırılmış finansal ürünler, belirli bir yatırımcı kitlesinin ihtiyaçlarını karşılamak ve bu doğrultuda özellikli bir risk-getiri profili oluşturmak amacıyla çeşitli temel yatırım bileşenlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan finansal varlıklardır (Blümke, 2009, s.7).

4 FİNANSAL ÜRÜNLERİN RİSK-GETİRİ PROFİLİ Getiri Yatırım Fonları Endeks Sertifikaları Kaldıraçlı Sertifikalar Varantlar Yapılandırılmış Ürünler Hisse Senetleri Tahviller Risk

5 GİRİŞ Blümke (2009) nin sınıflandırmasına göre yapılandırılmış finansal ürünler dört temel kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir (Blümke, s.33-34) Anapara Korumalı Finansal Ürünler Getiri Arttırıcı Finansal Ürünler Katılım Odaklı Finansal Ürünler Kaldıraçlı Finansal Ürünler

6 EUSIPA ya göre Yapılandırılmış Finansal Ürünler 1 YATIRIM ÜRÜNLERİ (INVESTMENT PRODUCTS) 11 Anapara Koruması (Capital Protection) 1100 Sınırsız Anapara Koruması (Uncapped Capital Protection) 1110 Dönüştürülebilir Sertifikalar (Exchangeable Certificates) 1120 Sınırlı Anapara Koruması (Capped Capital Production) 1130 Nakavtlı Anapara Koruması (Capital Protection With Knock-Out) 1140 Kuponlu Anapara Koruması (Capital Protection With Coupon) 12 Getiri Arttırıcı (Yield Enhancement) 1200 İskontolu Sertifikalar (Discount Certificates) 1210 Bariyerli İskontolu Sertifikalar (Barrier Discount Certificates) 1220 Tersine Dönüştürülebilir Sertifikalar (Reverse Convertibles) 1230 Bariyerli Tersine Dönüştürülebilir Sertifikalar (Barrier Reverse Convertibles) 1240 Sınırlı Yüksek Performans Sertifikaları (Capped Outperformance Certificates) 1250 Sınırlı Prim Ödeyen Sertifikalar (Capped Bonus Certificates) 1260 Ekspres Sertifikalar (Express Certificates) 13 Katılım Odaklı Finansal Ürünler (Participation) 1300 Takipçi Sertifikalar (Tracker Certificates) 1310 Yüksek Performans Sertifikaları (Outperformance Certificates) 1320 Prim Ödeyen Sertifikalar (Bonus Certificates) 1330 Yüksek Performans Prim Ödeyen Sertifikalar (Outperformance Bonus Certificate) 1340 Çift Yönlü Kazandıran Sertifikalar (Twin-Win Certificates) 2 KALDIRAÇLI YAPILANDIRILMIŞ ÜRÜNLER (LEVERAGE PRODUCTS) 21 Nakavtsız Kaldıraç (Leverage without Knock-Out) 2100 Varantlar (Warrants) 2110 Fark Varantları (Spread Warrants) 22 Nakavtlı Kaldıraç (Leverage with Knock-Out) 2200 Nakavtlı Varant (Warrant with Knock-Out) 2210 Turbo Sertifika (Mini-Future) 2230 Çift Nakavtlı Varantlar (Double Knock-Out Warrants) 23 Sabit Kaldıraç (Constant Leverage) 2300 Sabit Kaldıraçlı Sertifikalar (Constant Leverage Certificates) Kaynakça:

7 TURBO SERTİFİKALAR Sertifikalar, elinde bulunduran kişiye dayanak varlığın ya da göstergenin vade tarihinde oluşan fiyatıyla daha önce belirlenen kullanım fiyatı veya işlem fiyatı arasındaki farkı talep etme hakkı veren menkul kıymet niteliğinde bir finansal üründür (Sertifikaların Borsa Kotuna Alınması ve İşlem Görme Esasları Hakkındaki İMKB Genelgesi). Sertifikalar bir dayanak varlık ya da göstergenin performansına dayalı menkul kıymetleştirilmiş türev ürünlerdir.

8 TURBO SERTİFİKALAR Turbo sertifikalar (uzun ya da kısa) vade sonunda yatırımcıya dayanak varlık ya da gösterge fiyatı ile kullanım fiyatı arasındaki fark üzerinden getiri elde etme fırsatı vermektedir. Turbo sertifikalar, kaldıraçlı bir finansal üründür. Turbo sertifikalarda önceden belirlenmiş bir bariyer fiyat seviyesi de vardır. Dayanak varlık ya da gösterge fiyatının bu bariyere ulaşması, bu bariyeri aşağı (uzun turbo) ya da yukarı (kısa turbo) yönde aşması halinde sertifikalar otomatik olarak itfa olur, nakavt (knock-out) olur ya da değersiz hale gelir. Turbo sertifikanın nakavt olması halinde ihraççı tarafından yatırımcıya bir artık değer ödenebilir (Sertifikaların Borsa Kotuna Alınması ve İşlem Görme Esasları HakkındakiİMKB Genelgesi).

9 TURBO SERTİFİKALAR Turbo sertifikalar, menkul kıymetleştirilmiş opsiyonlar olan varantlara benzemekle birlikte özellikle fiyatının hesaplanması noktasında varantlardan ayrışmaktadır. Turbo sertifika belirli bir vade ile çıkarılabildiği gibi süresiz (açık uçlu) olarak da çıkarılabilmektedir. Özellikle kısa vadeli stratejilere uygun bir yatırım aracıdır ve yatırımcılar tarafından turbo sertifikaların üzerine yazılı olduğu dayanak varlık fiyatındaki gelişmelerin sürekli olarak incelenmesi gereklidir (www.scoach.ch, know-how).

10 TURBO SERTİFİKALAR Turbo sertifikalar, organize bir borsada işlem görmektedirler. Yatırımcılar, itfa tarihinden önce turbo sertifikayı, sertifika nakavt olmadıkça piyasa yapıcılı bir ikincil piyasada satabilirler. Turbo sertifika piyasasında genellikle yetkilendirilmiş bir aracı kurum tarafından sürekli alım ve satım yönünde kotasyon girilir. Bu özelliği sebebiyle, turbo sertifika piyasası oldukça likittir. Turbo sertifikalarda maksimum zarar belirlidir. Turbo sertifikalarda maksimum zarar, sertifika için ödenen satın alma fiyatıdır. Böylelikle turbo sertifikalarda otomatik bir zarar kes (stop-loss) seviyesi olduğunu söyleyebiliriz.

11 TURBO SERTİFİKALAR ÖZELLİKLERİ Hak verir, yükümlülük vermez. Hukuki olarak bir finansal kuruluş tarafından ihraç edilen tahvil hükmündedir. Dönüşüm oranı vardır. Turbo sertifika özel bir vadeye sahip olabildiği gibi vade açık uçlu olarak da ihraç edilebilir. Önceden belirlenmiş bir kullanım fiyatı vardır. Önceden belirlenmiş bir bariyer fiyatı vardır. Nakit uzlaşı vardır. Hak karşılığı ödenen bir fiyat ile işlem görür. Turbo sertifikalar Delta 1 ürünlerdir. Piyasa yapıcılık mekanizması ile sürekli likidite sağlanır.

12 TURBO SERTİFİKALAR Turbo sertifikalar, İngilizce de turbo certificates ya da mini-futures olarak adlandırılmaktadır. Temel olarak iki türlü turbo sertifika vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir. Uzun turbo sertifika Kısa turbo sertifika Uzun turbo sertifika, sahibine dayanak varlık ya da göstergenin piyasa fiyatının önceden belirlenmiş bir bariyer fiyata ulaşmaması şartıyla, vade tarihindeki piyasa fiyatı ile kullanım fiyatı arasındaki farkı talep etme hakkı veren kaldıraçlı menkul kıymet niteliğinde bir finansal üründür. Uzun turbo sertifikada yatırımcının beklentisi, dayanak varlığın piyasa fiyatının yükseleceği yönündedir. Kısa turbo sertifika, sahibine dayanak varlık ya da göstergenin piyasa fiyatının önceden belirlenmiş bir bariyer fiyata ulaşmaması şartıyla, kullanım fiyatı ile vade tarihindeki piyasa fiyatı arasındaki farkı talep etme hakkı veren kaldıraçlı menkul kıymet niteliğinde bir finansal üründür. Kısa turbo sertifikada yatırımcının beklentisi, dayanak varlığın piyasa fiyatının düşeceği yönündedir.

13 UZUN TURBO SERTİFİKA Uzun turbo sertifikalarda ihraç tarihinde her zaman dayanak varlık cari piyasa fiyatı hem kullanım fiyatı hem de bariyer fiyattan daha yüksekken, her zaman bariyer fiyat kullanım fiyatından daha yüksektir. Bir uzun turbo sertifikaya ilişkin kâr/zarar grafiği (pay-off diagram) aşağıdaki gibidir. Uzun Turbo Sertifika Kâr/Zarar Diyagramı Uzun turbo fiyatı Kâr Dayanak varlık fiyatı Bariyer fiyatı Kullanım fiyatı Artık değer Zarar

14 KISA TURBO SERTİFİKA Kısa turbo sertifikalarda ihraç tarihinde her zaman dayanak varlık cari piyasa fiyatı hem kullanım fiyatı hem de bariyer fiyattan daha düşükken, her zaman bariyer fiyat kullanım fiyatından daha düşüktür. Bir kısa turbo sertifikaya ilişkin kâr/zarar grafiği (pay-off diagram) aşağıdaki gibidir: Kısa Turbo Sertifika Kâr/Zarar Diyagramı Kısa turbo fiyatı Kâr Dayanak varlık fiyatı Bariyer fiyatı Kullanım fiyatı Artık değer Zarar

15 TURBO SERTİFİKALAR AVANTAJLARI Çeşitlilik: Geniş bir dayanak varlık grubu (dünya borsalarındaki başlıca endeksler, sektör endeksleri ya da hisse senetleri) üzerine kolay ve düşük maliyetle yatırım yapabilme çeşitliliğini sağlar. İşlem kolaylılığı: Turbo sertifikalar, organize borsalarda kolaylıkla alınıp satılabilir. Yatırımcılar bir kredi hesabı açmadan ve teminat yatırmadan, bankalar ve aracı kurumlar vasıtasıyla kolaylıkla işlem yapabilirler. Likidite: Turbo sertifika ihraççıları ya da yetkilendirilmiş aracı kurumlar işlem günü boyunca sürekli olarak alım ve satım yönünde fiyat vermek zorundadırlar. Şeffaflık: İhraççılar tarafından turbo sertifikalarla ilgili her türlü detaylı bilgi sağlanmak zorundadır. Güvenilirlik: Turbo sertifika ihraççıları, ihraç öncesi sermaye piyasası denetleyici kurullarının denetiminden geçtikten sonra yetkilendirilir.

16 TURBO SERTİFİKALAR AVANTAJLARI Sınırlandırılmış Zarar: Turbo sertifikalarda gerçekleşebilecek maksimum zarar asla başlangıç yatırımı tutarını aşamaz. Strateji: Turbo sertifikalar dayanak varlığın hem yükseliş hem de düşüşüne göre fiyatlanabilecekşekilde ihraç edilebilir. Kaldıraç: Turbo sertifikalar, volatilite etkisine maruz kalmadan yüksek kaldıraç sağlar. Riskten Korunma: Turbo sertifikalar, portföy korumasını daha düşük bir maliyetle sağlar. Anlaşılabilirlik: Turbo sertifikaların kolay anlaşılabilir bir yapısı vardır. Fiyatlama: Turbo sertifikaların fiyatlaması, opsiyon ve varantlara kıyasla daha kolay ve anlaşılabilirdir. Otomatik Zarar Kes: Turbo sertifikaların otomatik bir zarar kes (stoploss) seviyesi vardır. Turbo sertifikalar, organize piyasalarda işlem görürler. Turbo sertifikalar, aynı özelliklere sahip bir varanta göre daha düşük bir değerle fiyatlanır.

17 TURBO SERTİFİKALARDAKİ RİSK FAKTÖRLERİ Kaldıraç etkisi: Turbo sertifikalarda dayanak ürünün fiyat hareketlerinin turbo sertifika fiyatına olan etkisi kaldıraç oranı nedeniyle katlanarak artar. Bu nedenle, kaldıraç etkisi, çok kısa bir sürede yüksek zararlara yol açabilir. Belirli bir vade: Bazı turbo sertifikalarda bir işleme koyma tarihi vardır. Vade genellikle oldukça kısadır. Turbo sertifikalarda, dayanak varlığın piyasa fiyatının ihraçta belirlenen kullanım fiyatının altında ya da üstünde gerçekleşme olasılığı vade kısaldıkça azalır. Döviz kuru: Turbo sertifikaların piyasada işlem gördüğü para birimi ile dayanak varlığın piyasada işlem gördüğü para birimi birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle, dayanak varlığın içsel değeri farklı bir para birimi üzerinden hesaplanıyorsa, yatırımcı ilave bir döviz kuru riski taşır.

18 TURBO SERTİFİKALARDAKİ RİSK FAKTÖRLERİ Kredi riski: Turbo sertifikalar ihraççılar için bir bono niteliği taşımaktadır. Turbo sertifikaların itfa tarihinde itfa edilerek yatırımcının pozisyonunun kapatılması ve yatırımcı kârda ise ilgili tutarın yatırımcının hesabına aktarılmasından ihraççı kurum sorumludur. İhraççının yükümlülüklerini ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda, sertifika sahibinin başlangıç yatırımı genellikle bir güvence altında değildir. Bu açıdan, yatırımcılar, özel şirketler olan ihraççıların yükümlülüklerini yerine getirememe riskine (kredi riski) maruz kalırlar. Haklar: Öz sermayeyi temsil eden menkul kıymetler üzerine yazılan turbo sertifika sahipleri ilgili şirketler üzerinde, sahiplik, oy ya da temettü haklarına sahip değildirler. Bu nedenle, sertifikaların fiyatını etkileyebilecek yönetim kararlarına katılma hakları yoktur.

19 VARANT, FUTURES VE TURBO SERTİFİKALARIN KARŞILAŞTIRILMASI Varant Futures Turbo Sertifika Teminat Hesabı Yok Var Yok Kaldıraç Var Var Var Kredi Riski Var Yok Var Bariyer Fiyat Yok Yok Var İhraççı Aracı kurumlar Organize Borsalar Aracı kurumlar Bankalar Bankalar Vade Var Var Olmayabilir Volatilitenin Fiyata Etkisi Yüksek derecede Yok İhmal edilebilir derecede

20 TURBO SERTİFİKA FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Dayanak Varlık Fiyatı Kullanım Fiyatı Vadeye Kalan Gün Sayısı Piyasa Faiz Oranı (Finansman Maliyeti) Finansman Farkı (Komisyon) Temettü Ödemeleri Faktör Uzun (Long) Turbo Sertifika Kısa (Short) Turbo Sertifika Dayanak Varlığın Fiyatı + - Kullanım Fiyatı - + Vadeye Kalan Gün Sayısı + + Piyasa Faiz Oranı (Finansman Maliyeti) + + Finansman Farkı (Komisyon) + - Temettü Ödemeleri Turbo Sertifika Fiyatını Etkileyen Faktörler Genellikle etkilenmez. Etkilerse + Genellikle etkilenmez. Etkilerse -

21 UZUN TURBO SERTİFİKALARIN FİYATLAMASI Uzun turbo sertifika fiyatı = [ [Dayanak Varlık Fiyatı Kullanım Fiyatı] x Döviz Kuru + Kullanım Fiyatı x Döviz Kuru x [ Faiz Oranı + Finansman Farkı x Vade] 365 ] x Dönüşüm Oranı

22 KISA TURBO SERTİFİKALARIN FİYATLAMASI Kısa turbo sertifika fiyatı = [ [Kullanım Fiyatı Dayanak Varlık Fiyatı] x Döviz Kuru Kullanım Fiyatı x Döviz Kuru [ Faiz Oranı Finansman Farkı x Vade] 365 ] + x Dönüşüm Oranı

23 TURBO SERTİFİKALAR ÜZERİNE BİR SENARYO ANALİZİ S&P 500 Endeks Uzun Turbo Sertifika Bir yatırımcının 2012 yılı başında S&P 500 endeksinde yükseliş beklentisiyle özellikleri aşağıda yer alan bir uzun turbo sertifikayı spekülatif işlem amacıyla satın aldığını varsayalım. Uzun turbo sertifikada işlem yapan yatırımcının beklentisi dayanak varlık fiyatının (S&P 500) artmasıdır. S&P 500 Uzun Turbo Sertifika İhraç Tarihi Vade Tarihi Kullanım Fiyatı Puan Bariyer Fiyat Puan Dönüşüm Oranı 1:100 Finansman Maliyeti USD LIBOR (1 Aylık) Finansman Farkı 0,00025 Döviz Kuru USD/TL

24 TURBO SERTİFİKALAR ÜZERİNE BİR SENARYO ANALİZİ S&P 500 Uzun Turbo Sertifika Birikimli Kâr/Zarar Grafiği 200% 190% 180% 170% 160% 150% 140% 130% 120% 110% 100% 90% 80% S&P 500 Turbo Fiyatı

25 TURBO SERTİFİKALAR ÜZERİNE BİR SENARYO ANALİZİ Bu uzun turbo sertifikayı ihraç tarihinden başlayarak vadeye kadar elde tutan bir yatırımcı, dayanak varlıktaki değer artışı [(1365, ,06)/1277,06] = %6,94 olmasına rağmen, uzun turbo sertifika üzerinden kaldıraç etkisi nedeniyle [(3,77-2,41)/2,41] = %56,80 getiri elde etmiştir. Bu örnekte yatırımcının beklentisinin gerçekleştiğini ve S&P 500 endeksinin vadeye kadar kullanım fiyatının (1.150 puan) üzerine çıktığını görmekteyiz. Yatırımcı kısa sayılabilecek bir vadede (2 ayda) S&P 500 endeksinin sadece %6,94 artmasıyla başlangıç yatırımına göre %56,80 kâr elde etmiştir. Uzun turbo sertifika yatırımcısı isterse, vade tarihinden önce bu finansal araçları ikincil piyasada satabilir. Örneğin yatırımcı vade tarihinden bir gün önce sertifikayı 3,92 TL fiyatla satarak %62,93 kâr elde edebilirdi. Bunun yanında bir yatımcı bu sertifikayı tarihinde alıp ertesi gün sonunda satarsa, bir günde (2,91-2,67)/2,67 = %8,99 kâr elde edebilirdi.

26 TURBO SERTİFİKALAR ÜZERİNE BİR SENARYO ANALİZİ S&P 500 Kısa Turbo Sertifika Bir yatırımcının 2012 yılı başında S&P 500 endeksinde düşüş beklentisiyle özellikleri aşağıda yer alan bir kısa turbo sertifikayı spekülatif işlem amacıyla satın aldığını varsayalım. Kısa turbo sertifikada işlem yapan yatırımcının beklentisi, dayanak varlık fiyatının (S&P 500) düşeceği yönündedir. S&P 500 Kısa Turbo Sertifika İhraç Tarihi Vade Tarihi Kullanım Fiyatı Puan Bariyer Fiyat Puan Dönüşüm Oranı 1:100 Finansman Maliyeti USD LIBOR (1 Aylık) Finansman Farkı 0,00025 Döviz Kuru USD/TL

27 TURBO SERTİFİKALAR ÜZERİNE BİR SENARYO ANALİZİ S&P 500 Kısa Turbo Sertifika Birikimli Kâr/Zarar Grafiği 120% 110% 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% S&P 500 Turbo Fiyatı

28 TURBO SERTİFİKALAR ÜZERİNE BİR SENARYO ANALİZİ S&P 500 endeksi vadeden önce tarihinde bariyer değeri (1.335 Puan) aştığı için kısa turbo sertifika vadeden önce itfa olmuştur. Yatırımcıya [( ,90)*0,01*1,7531] şeklinde hesaplanan 1,05 TL artık değer ödenmiştir. Bu kısa turbo sertifikayı ihraç tarihinde satın alan ve tarihine kadar elinde tutan bir yatırımcı, dayanak varlıktaki değer artışı [(1344, ,06)/1277,06] = %5,31 olmasına rağmen, kısa turbo sertifikadan kaldıraç etkisi nedeniyle [(2,42-1,05)/2,42] = %56,63 zarar etmiştir. Bu örnekte yatırımcının beklentisinin gerçekleşmediğini ve S&P 500 endeksinin vadeye kadar kullanım fiyatının (1.405 puan) altında kaldığını ancak bariyer fiyatı tarihinde aştığını görmekteyiz. Yatırımcı kısa sayılabilecek bir sürede (23 gün) S&P 500 endeksinin sadece %5,31 artmasıyla başlangıç yatırımının %56,63 ünü kaybetmiştir. Kısa turbo sertifika yatırımcısı isterse, vade tarihinden önce bu finansal araçları ikincil piyasada satabilir. Örneğin yatırımcı açtığı pozisyonda ısrarcı olmayıp tarihinde kısa turbo sertifikayı satmış olsaydı, başlangıç yatırımının sadece %12,42 sini kaybetmiş olacaktı.

T U R B O. http://www.sertifika.erste.com.tr/

T U R B O. http://www.sertifika.erste.com.tr/ Erste Securities İstanbul, sermaye piyasası mevzuatı kapsamında Erste Group Bank AG nin sertifika piyasası işlemlerinde piyasa yapıcısı ve temsilcisidir. T U R B O S E R T İ F İ K A L A R K u l l a n ı

Detaylı

Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri

Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri www.borsaistanbul.com İÇINDEKILER 1 Giriş 1 2 Vadeli İşlem Sözleşmeleri 1 3 Opsiyon Sözleşmeleri 5 4 Risk Yönetimi ve Teminatlandırma 16 5 Vadeli Piyasalarda Yatırım

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Borsa İstanbul VİOP

İÇİNDEKİLER. Borsa İstanbul VİOP İÇİNDEKİLER 1 Giriş... 1 2 Opsiyon Sözleşmeleri... 1 2.1 Opsiyon Sözleşmesinin Tanımı... 1 2.1.1 Opsiyon Sözleşmesine İlişkin Temel Kavramlar... 1 2.1.2 Opsiyon Sınıfı... 2 2.1.3 Opsiyon Tipleri... 2 2.1.4

Detaylı

Yapılandırılmış Türev Araçları: Sertifikalar

Yapılandırılmış Türev Araçları: Sertifikalar Yapılandırılmış Türev Araçları: Sertifikalar Müge Türkkan, Erste Securities İstanbul Menkul Değerler Türev Ürünler, Ürün Geliştirme İstanbul, Sunum Planı Sertifikalara ilişkin temel bilgiler Sertifikaların

Detaylı

Yapılandırılmış Sermaye Piyasası Araçları: Sertifikalar

Yapılandırılmış Sermaye Piyasası Araçları: Sertifikalar Yapılandırılmış Sermaye Piyasası Araçları: Sertifikalar Müge Türkkan, Erste Securities İstanbul Menkul Değerler Türev Ürünler, Ürün Geliştirme İstanbul, Sunum Planı Sertifikalara ilişkin temel bilgiler

Detaylı

Aracı Kuruluş Varantları. Albert Krespin 20 Şubat 2010

Aracı Kuruluş Varantları. Albert Krespin 20 Şubat 2010 Aracı Kuruluş Varantları Türk Varant Piyasası Global Piyasalarda Gelişmeler Albert Krespin 20 Şubat 2010 İşbu belge sadece aydınlatma amaçlıdır ve Deutsche Bank AG ve/veya Deutsche Securities Menkul Değerler

Detaylı

Aracı Kuruluş Varantları

Aracı Kuruluş Varantları Aracı Kuruluş Varantları www.imkb.gov.tr İçindekiler 1 Varant Nedir? 2 Varant Ne Sağlamaz? 3 Varant Bileşenleri 4 Varant - Opsiyon Karşılaştırması 5 Varant İhracı 6 Varant - İşlem Görme 7 İşlem Kodu 9

Detaylı

Aracı Kuruluş Varantları

Aracı Kuruluş Varantları Aracı Kuruluş Varantları www.imkb.gov.tr İÇİNDEKİLER Varant Nedir? 1 Varant Ne Sağlamaz? 4 Varant Bileşenleri 4 Varant - Opsiyon Karşılaştırması 6 Varant İhracı 6 Varant - İşlem Görme 7 İşlem Kodu 8 Varant

Detaylı

Aracı Kuruluş Varantları

Aracı Kuruluş Varantları Aracı Kuruluş Varantları Türk Varant Piyasası 7 Nisan 2010 Aracı Kuruluşlar Birliği Varant Semineri İşbu belge sadece aydınlatma amaçlıdır ve Deutsche Bank AG ve/veya Deutsche Securities Menkul Değerler

Detaylı

BORSA YATIRIM FONLARI VARANTLAR VE SERTİFİKALAR

BORSA YATIRIM FONLARI VARANTLAR VE SERTİFİKALAR BORSA YATIRIM FONLARI VARANTLAR VE SERTİFİKALAR İÇİNDEKİLER 1 Borsa Yatırım Fonu Tanımı 3 Özellikleri Borsa İstanbul A.Ş. Reşit Paşa Mahallesi Tuncay Artun Caddesi Emirgan 34467 İstanbul Tel: +90 212 298

Detaylı

Her Kategoride Türkiye nin En yi Özel Bankac l k Kuruluşu... Overall Best Private Bank in Turkey

Her Kategoride Türkiye nin En yi Özel Bankac l k Kuruluşu... Overall Best Private Bank in Turkey Her Kategoride Türkiye nin En yi Özel Bankac l k Kuruluşu... Overall Best Private Bank in Turkey 2006, 2008, 2010, 2011 ve 2012 y llar nda Euromoney den Her Kategoride Türkiye nin En yi Özel Bankas ödülünü

Detaylı

TURBO SERTİFİKALAR. www.yatirimfinansman.com.tr

TURBO SERTİFİKALAR. www.yatirimfinansman.com.tr TURBO SERTİFİKALAR www.yatirimfinansman.com.tr Yapılandırılmış Ürünler Risk Getiri Grafiği Kaldıraçlı Ürünler: Dayanak varlığın performansına düşük maliyetli ve kaldıraç Yatırım Ürünleri Kaldıraçlı Ürünler

Detaylı

Yapılandırılmış Sermaye Piyasası Araçları: Sertifikalar

Yapılandırılmış Sermaye Piyasası Araçları: Sertifikalar Yapılandırılmış Sermaye Piyasası Araçları: Sertifikalar Müge Türkkan, Erste Securities İstanbul Menkul Değerler Türev Ürünler, Ürün Geliştirme Anadolu Üniversitesi Erste Group Bank AG Kısaca Erste Group

Detaylı

İş Yatırım İMKB 30 Aracı Kuruluş Varantları

İş Yatırım İMKB 30 Aracı Kuruluş Varantları İş Yatırım İMKB 30 Aracı Kuruluş Varantları Mart 2010 1 İş Yatırım İMKB 30 Aracı Kuruluş Varantları İş Yatırım Yurtdışında Varantlar Aracı Kuruluş Varantı Tanım 2 Yeni Jenerasyon Ürünler Yeni Adım Spot

Detaylı

Zaman Yolu Kalkınma Dolu ile

Zaman Yolu Kalkınma Dolu ile Zaman Yolu Kalkınma ile Dolu USD/TL Aracı KuruluşVarantları Mayıs 2011 TSKB Varantları Varant, alıcısına dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte (Avrupa Tipi)

Detaylı

21. VADELİ İŞLEMLER PİYASALARI (TÜREV PİYASALAR)

21. VADELİ İŞLEMLER PİYASALARI (TÜREV PİYASALAR) 21. VADELİ İŞLEMLER PİYASALARI (TÜREV PİYASALAR) Finansal piyasalar, gerçekleştirilen alım-satım işlemi sonucunda el değiştiren kıymetlerin vadesine bağlı olarak spot ve türev piyasalar olmak üzere ikiye

Detaylı

CEVAPLARLA BORSA VE SERMAYE PİYASASI

CEVAPLARLA BORSA VE SERMAYE PİYASASI CEVAPLARLA BORSA VE SERMAYE PİYASASI CEVAPLARLA BORSA VE SERMAYE PİYASASI İÇİNDEKİLER 4-6 Sermaye Piyasaları 7 Piyasa ve Pazarlar 8-11 Pay Piyasası 12-13 Yatırım Fonları 14-16 Varantlar 17-39 40-45 Sertifikalar

Detaylı

TÜREV PİYASALAR ve TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ UYGULAMALAR

TÜREV PİYASALAR ve TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ UYGULAMALAR T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ESNTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI TÜREV PİYASALAR ve TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ UYGULAMALAR TEZSİZ YÜKSEK LİSANS BİTİRME PROJESİ Hazırlayan Özgür Himmet

Detaylı

Deponuzu Bilinçli Doldurun

Deponuzu Bilinçli Doldurun Deponuzu Bilinçli Doldurun Aracı Kuruluş Varantları A Passion to Perform. İçindekiler Durum 3 Bilgi kazanç demektir Çözüm 4 Deponuzu bilinçli doldurun Başarı Faktörleri 5 Varantlar Günlük yaşamdan bir

Detaylı

DELTA MENKUL DEĞERLER A.Ş EK RĐSK BĐLDĐRĐM FORMU

DELTA MENKUL DEĞERLER A.Ş EK RĐSK BĐLDĐRĐM FORMU DELTA MENKUL DEĞERLER A.Ş EK RĐSK BĐLDĐRĐM FORMU Sermaye piyasasında gerçekleştireceğiniz borçlanma araçlarının alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar etme riskiniz de bulunmaktadır.

Detaylı

Yatırım Yaparken Sorularla Türkiye Sermaye Piyasası. www.tspakb.org.tr

Yatırım Yaparken Sorularla Türkiye Sermaye Piyasası. www.tspakb.org.tr Yatırım Yaparken Sorularla Türkiye Sermaye Piyasası www.tspakb.org.tr Sunuş Bu kitapçığı sizlere sunan Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği, Türkiye de sermaye piyasasının ve aracılık faaliyetlerinin

Detaylı

Yatırım Yaparken Sorularla Türkiye Sermaye Piyasası. www.tspb.org.tr

Yatırım Yaparken Sorularla Türkiye Sermaye Piyasası. www.tspb.org.tr Yatırım Yaparken Sorularla Türkiye Sermaye Piyasası www.tspb.org.tr Sunuş Bu kitapçığı sizlere sunan Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Türkiye de sermaye piyasasının ve aracılık faaliyetlerinin geliştirilmesi

Detaylı

TÜREV ARAÇLAR, PİYASALAR VE RİSK YÖNETİMİ

TÜREV ARAÇLAR, PİYASALAR VE RİSK YÖNETİMİ Lisanslama Sınavları Çalışma Kitapları TÜREV ARAÇLAR, PİYASALAR VE RİSK YÖNETİMİ Ders Kodu: 1011 Türev Araçlar Sınavı Prof. Burak Saltoğlu Boğaziçi Üniversitesi ve Risktürk Bu kitabın tüm yayın hakları

Detaylı

METRO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. YATIRIM HİZMET VE FAALİYETLERİ GENEL RİSK BİLDİRİM FORMU

METRO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. YATIRIM HİZMET VE FAALİYETLERİ GENEL RİSK BİLDİRİM FORMU Lehine Faaliyet Gösterdiğimiz Kuruluşu Tanıtıcı Bilgiler Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş nin lehine faaliyet gösterdiği herhangi bir kuruluş yoktur. Yapılan İşlemlerin Asgari Unsur ve Riskleri METRO

Detaylı

TÜREV ARAÇLAR, PİYASALAR VE RİSK YÖNETİMİ. Boğaziçi Universitesi ve Risktürk

TÜREV ARAÇLAR, PİYASALAR VE RİSK YÖNETİMİ. Boğaziçi Universitesi ve Risktürk TÜREV ARAÇLAR, PİYASALAR VE RİSK YÖNETİMİ Prof. Burak Saltoğlu Boğaziçi Universitesi ve Risktürk 17Kasım 2014 İÇERİK 1. Türev Araçlarla İlgili Temel Kavramlar... 9 1.1 Türev Ürünlerin Tarihçesi... 12 1.1.1

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı S102 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BKNLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı SERMYE PİYSSI KURULU LİSNSLM SINVLRI TÜREV RÇLR (T) 17 RLIK 2011 Saat:

Detaylı

TÜREV FİNANSAL ARAÇLAR VE VERGİLENDİRİLMESİ

TÜREV FİNANSAL ARAÇLAR VE VERGİLENDİRİLMESİ TÜREV FİNANSAL ARAÇLAR VE VERGİLENDİRİLMESİ A. Bora ELÇİN E. Maliye Başmüfettişi Özet 1970 li yılların başında Bretton Woods Uluslararası Ödemeler ve Kur Sisteminin sona ermesi ve aynı dönemlerde yaşanan

Detaylı

YATIRIM YAPARKEN SORULARLA TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI ŞUBAT 2011

YATIRIM YAPARKEN SORULARLA TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI ŞUBAT 2011 YATIRIM YAPARKEN SORULARLA TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI ŞUBAT 2011 YATIRIM YAPARKEN Sorularla Türkiye Sermaye Piyasası ŞUBAT 2011 Yayın Adı Yatırım Yaparken Sorularla Türkiye Sermaye Piyasası Hazırlayanlar

Detaylı

MUHASEBE VE FİNANSMAN

MUHASEBE VE FİNANSMAN T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE VE FİNANSMAN TÜREV PİYASA ARAÇLARI 343FBS046 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

B. Varantlarda Likidite 36 IV. Varantlar mı Opsiyonlar mı?..37 V. Özet..39. Varant Hakkındaki Bilgilerimizi Test Edelim.40 Cevap Anahtarı.46 Dizin.

B. Varantlarda Likidite 36 IV. Varantlar mı Opsiyonlar mı?..37 V. Özet..39. Varant Hakkındaki Bilgilerimizi Test Edelim.40 Cevap Anahtarı.46 Dizin. İÇİNDEKİLER GİRİŞ..3 I. Varant Nedir?.4 A. Varant Türleri 6 B. Varant Fiyatı Neye Dayanır?.6 II. III. 1. Dayanak Varlığın Fiyatı 6 2. Vadeye kalan Gün Sayısı (VKGS).7 3. Örtük Oynaklık..7 4. Faiz ve Temettü

Detaylı