Fibrocell. Zehra Aysun Kezer

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Fibrocell. Zehra Aysun Kezer"

Transkript

1 Fibrocell Zehra Aysun Kezer

2 Doku Mühendisliği Doku mühendisliği, belirli bir organdan izole edilen hücrelerin gerekli büyüme faktörleri ve diğer etken maddelerin eşliğinde uygun bir matriks içerisinde proliferasyonu ile birlikte daha sonrasında implantasyonuna dayanan bir tekniktir. Hücresel tedaviler doku mühendisliğinin parçalarından biridir. Hücre, doku mühendisliğinin temel unsuru olup bozulan bir dokunun rejenerasyonundan sorumludur. Hücresel tedaviler özellikle sağlık alanında yüzgüldürücü sonuçlar vermekte ve tercih edilerek kullanılmaktadır.

3 Fibrocell FibroCell hastanın kendi hücrelerinden elde edilen, zamanın etkilerini geriye çeviren Otolog Fibroblast Hücresel Tedavi yöntemidir.

4 Akıp giden zamana karşı Fibrocell Yaşla birlikte ortaya çıkan yüz kırışıklıkları, kadın erkek tüm insanların sıkıntısıdır. Yıpranan dokuda canlılığını kaybeden hücrelerle birlikte kollajen ve elastin üretimi azalır. Artık bu durum, doku mühendisliği teknikleriyle önlenebilmektedir. Bu bölgeye nakledilen fibroblast hücreleri dokunun eski canlılığını kazanmasını sağlar.

5 Fibroblast : Bağ dokusunun ana hücreleridir. Yassı uzun ya da ovalimsidirler. Gövde kısımlarından sitoplazmik uzantılar çıkar, çekirdekleri oval olan hücrelerdir. Bağ dokunun ana maddesi olan ve yaraların iyileşmesinde işlevi olan kollajen proteininin yapımından sorumlu hücrelerdendirler.

6 Fibroblast hücrelerinin mikroskobik görünümleri Elektron mikroskop Konfokal mikroskop Fibroblast hücreleri

7 Otolog Fibroblast Uygulaması Doğaldır. Etki süreci ve kalıcılığı diğer uygulamalara göre daha uzun sürer*. Uygulama, yaşayan, dinamik bir protein tamir sistemi ile tedavi ardından ay boyunca kademeli olarak düzeltme sağlar. Bu düzelme uzun sürelidir, araştırmacılara göre, dağılmadan 4,5 yıl boyunca sürer. Bu süreyi kişinin yaşam kalitesi (sigara kullanımı, stres altında olması, yaşı, cilt yapısı, su tüketimi, beslenme alışkanlıkları, cilt bakımı, genetik yapısı, mimik yapması) ve dış etkenlerin varlığı (UV ışınları) etkiler. Kişiye özgü olması sebebiyle allerjik bir reaksiyona sebep olmaz. *Ref: Autologous Cultured Fibroblasts as Cellular Therapy in Plastic Surgery, Boss William K et al, Clinics in Plastic Surgery P: Volume 27 Number 4, October 2000

8 Hücre Üretilmesi Hücreler bırakıldıkları yere dağılırken kendileri dolgu maddelerini üretir. Biyopsi materyalinden elde edilen hücreler ileride dondurularak tekrar biyopsi alınmadan kullanılabilir. Dondurulmuş hücreler sayılarına bağlı olarak yaklaşık 6-8 kez kullanılabilir. Fibrocell, FDA tarafından onaylanmış bir yöntem ile üretilmektedir.

9 Dünyada uygulama alanları Dermatoloji ve Dermokozmetik Plastik ve Rekonstriktif Cerrahi Kronik yara tedavisinde Yüzdeki kırışıklıklar Dudakların dolgunlaştırılması

10 Otolog Fibrolast Uygulaması kullanım alanları Saç dökülmesi ve saçsızlık tedavisinde Cilt çatlakları (Strech mark) tedavisinde Mezoterapi ile yapılabilecek yüz yenileme (Facial rejuvenation) uygulamaları Akne veya suçiçeği gibi rahatsızlıklar sonrası oluşan çukurların doldurulması Yanık, geçirilmiş cerrahi ya da travmaya bağlı oyukluk ve nedbelerin tedavisi Kapanmayan kronik yaraların tedavisinde

11 Biyopsi Alımı Tekniği Hastanın kulak arkasından ya da kol içinden steril şartlarda 3,0mm lik punch biyopsi ile mercimek tanesi büyülüğünde 1 adet doku biyopsisi alınır. Uygulanan alan önceden lokal ve topikal olarak bir anestetik kremle (EMLA krem vs.) uyuşturulur.

12 Kan Alımı Üretimin tamamiyle kişiye özel olması, üretim esnasında da kişinin kendi serumunun kullanılmasını gerektirir. İlk uygulamada, 9ml lik sarı tüplerden 10 adet kan alınır. Genelde 10 tüp kan yeterli olmakla birlikte, ihtiyaç halinde tekrar kan istenebilir.

13 Kan alımı Kan özel serum tüpüne alınır ve içindeki pıhtılaşma faktörünün etkisini artırmak için yavaşça 5-6 defa alt üst edilir. Kanın pıhtılaşması için dk. tüp dik pozisyonda bekletilir. Serum için özel jelli (sarı kapaklı) tüplerin tercih edilmesi hemolizin önlenmesi ve serumun rahat ayrışması bakımından tercih edilebilir. Alınan kanlar soğuk zincire mümkün olduğunca dik bir şekilde yerleştirilip sabitlenmeye çalışılır.

14 Biyopsinin lojistiği Biyopsi % 1 antibiyotik içeren taşıma solüsyonuna ( RPMI ) aktarılıp aseptik koşullarda soğuk zincir ile Laboratuvara gönderilir ve üretime alınır. Deri biyopsisi steril koşullarda traşlanıp yıkanarak ufak parçalara ayrılır ve üzerine kişinin serumundan elde edilen otolog medya ilave edilerek inkübasyona bırakılır.

15 Biyopsinin lojistiği Soğuk zincir; zararsız kimyasal bir madde ile kaplı özel olarak hazırlanmış strofor kutularda C sıcaklıkta olacak şekilde düzenlenmiştir. Alınan biyopsi ertesi gün laboratuara ulaştırılır. Cuma günleri hariç haftanın her günü biyopsi alınabilmektedir.

16 Uygulama Protokolü Yaklaşık 1 ay sonunda ml sinde 7-10x10 6 olacak şekilde istenilen hücre yoğunluğuna ulaşıldığında, steril alanda fibroblast hücrelerinin enjektör (min 2cc) içerisine dolumu yapılarak enjeksiyon için soğuk zincir ile hekime ulaştırılır. Hekim hasta ile randevulaşarak kültür fibroblastların geleceği gün hasta, tedavi için kliniğe gelir.

17 Uygulama Protokolü Tercihie ve uygulama bölgesine göre genellikle 30G incelikte mm uzunlukta steril enjektör kullanılmaktadır. Enjektörün luerlock olması uygulamada rahatlık ve emniyet sağlayacaktır. Solüsyon intradermal olarak enjekte edilir ve 3-6 hafta ara ile 3 tekrar olarak yapılır. Kırışıklık düzeltmede en uygulanan bölgeler glabellar bölge, göz kenarı kaz ayağı bölgesi, burun dudak hattı, dudak kenarıdır. Hekim tarafından istenirse değişik dolgu maddeleri eklenerek de kullanılabilir.

18 FibroCell Uygulama öncesinde yapılması gerekenler Uygulama yapılacak hasta kan inceltici tedavisi ( Aspirin, Kumarin, Plavix ) görüyorsa bir gün önceden bu ilaçların kesilmesi gereklidir. Uygulanacak bölge öncelikle mekanik olarak ( gazlı bez veya pamuk ) ile temizlenmelidir. Özellikle bayanlarda yüzde yapılacak uygulamalarda makyaj varsa kişi bunu önceden çıkarmalı ya da doktor uygulama öncesi uygun temzileyicilerle ( cleasing milk & tonik) temizlenmeli ve cilt dezenfeksiyonu için piyasada mevcut muayenehanelerde kullanılan cilt dezenfeksiyon solüsyonları ile hasta uygulanmaya hazırlanmalıdır.

19 Uygulama Nazolabial kırışıklık İlk uygulama 6 ay sonra Enjeksiyon tekniği: 2.2 cm, 30 g iğne ile üretilmiş hücreler ust ve orta dermise yerleştirilir. Ref: Autologous Fibroblasts for Treatment of Facial Rhytids and Dermal Depressions A Pilot Study Watson D. et al, Arch. Facial Plast Surg Vol 1 July-Spt 1999

20 Uygulamalardan örnekler Önce Sonra

21 Uygulamalardan örnekler Önce Sonra

22 Uygulamalardan örnekler Önce Sonra

23 Uygulamalardan örnekler Önce Sonra

24 Uygulamalardan örnekler Önce Sonra

25 Uygulama Tekniği Bu çalışmada, üst ve orta dermal tabakalara iğnenin konik ucu aşağıya bakacak şekilde çoklu geçiş tekniğiyle uygulma yapılmıştır. Uygulama boyunca, ciltteki derinilkleri enjeksiyonla doldurarak gerginliği sağlamak, dermiste uygulamanın etkisini arttırmak için gerekli idi. Ref: Autologous Fibroblasts for Treatment of Facial Rhytids and Dermal Depressions A Pilot Study Watson D. et al, Arch. Facial Plast Surg Vol 1 July-Spt 1999

26 Uygulama Akne skar ilk uygulama 6 ay sonra

27 Otolog Fibroblast Enjeksiyonu Çalışmada elde ettiğimiz bulgular, otolog fibroblast injeksiyonunun ritid, akne skarları, ve diğer dermal bozuklukları uygulamadan 12 ay sonrasına kadar etkili ve güvenli bir şekilde iyileştirdiğini göstermektedir. Autologous Cultured Fibroblast Injection for Facial ContourDeformities: A Prospective, Placebo-Controlled, Phase III Clinical Trial, Weiss Robert A et al, Department of Dermatology, Johns Hopkins University School of Medicine, Dermatol Surg 2007;33: DOI: /j

28 Dermisin kültürlenmiş otolog fibroblastlarla tedavisi, fotoyaşlanma, yaşlanma gibi nedenlerden dolayı oluşan dokudaki fibroblastların populasyonunu restore eder. Uygulama, yaşayan, dinamik bir protein tamir sistemi ile tedavi ardından ay boyunca kademeli olarak düzeltme sağlar. Bu düzelme uzun sürelidir, araştırmacılara göre, dağılmadan 4,5 yıl boyunca sürer. *Ref: Autologous Cultured Fibroblasts as Cellular Therapy in Plastic Surgery, Boss William K et al, Clinics in Plastic Surgery P: Volume 27 Number 4, October 2000

29 FDA Onaylıdır Uygulama, FDA tarafından onaylanmıştır.

30 FibroCell Uygulama sonrası yapılması gerekenler Uygulamaya bağlı travmatik irritasyonu azaltmak için buz aküsü yardımıyla soğuk kompres yapılabilir. Hastanın uygulama sonrası hemen güneş/ sıcağa çıkması uygun değildir. Kuvvetli ve direk gelen güneş ışığından kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Gündüz şartlarında yüksek değerli güneş koruyucu kremler (SPF, Sun Protection Factor) ve geniş kenarlı şapkalarla yüz güneşten korunmalıdır. Uygulama sonrasında oluşabilecek enjeksiyon noktalarındaki kanamalar tamponlarak durdurulabilir.

31 FibroCell Uygulama sonrası yapılması gerekenler Uygulamanın erken dönemlerinde, güneşlenmek ya da ultraviole salonlarında bronzlaşmak skarlı alanlara zararlı etki yapabilir. Böyle bir durumda skarlı alanlar alacalı bir görünüm kazanabilir. Ayrıca sıcak skarlı alanlarda kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle erken dönemde güneşte yanmaktan ve brozlaşmaktan kaçınmak gereklidir.

32 Özetle Otolog Fibroblast Uygulaması Doğal bir görüntü sağlar. Toksik değildir. Güvenlidir. Kalıcı ve uzun etkilidir. Karsinojenik değildir. Teratojenik değildir. Allerjik değildir. Hayvansal hastalık oluşturma riski yoktur. Yeterince elastiktir. Enjekte edildiği yerden başka yerlere kaymaz.

33 Fibrocell İşbirliği Hücre üretimi, sertifikalı, onaylı Bilkent Cyberplaza da yer alan ARS Arthro Biyoteknoloji Labaratuarlarında gerçekleştirilmektedir. Pazarlama faaliyetleri, Farmalink Sağlık Ürünleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

34 ARS ARTHRO BİYOTEKNOLOJİ A.Ş. Almanya Arthro Kinetics ile teknoloji transferi anlaşması bulunan Ars Arthro Biyoteknoloji A.Ş yılında Bilkent Cyberplaza da kurulmuştur. Doku mühendisliği çalışmaları yapan laboratuarın ürün yelpazesi içerisinde kıkırdak rejenerasyon sistemi, kollajen matrix üretimi, fibroblast terapi, tip I kolajen jel, tip I kolajen membran, antioksidanların kondrositleri üzerine etkisi bulunmaktadır. Etik kurallara uygunluk ve insan sağlığını ön planda tutma temel ilkeleridir.

35 Çalışma Alanları Doku Mühendisliği uygulamaları Kartilaj Fibroblastlar Kollajen Dolgu maddeleri Tubitak destekli projeler

36 Doku Mühendisliği Biyolojik fonksiyonları düzeltme yada replasman için; Hücre Mühendislik ve materyel bilgi birikimi Uygun biyokimyasal ve fizyokimyasal faktörlerin biraraya getirilmesi

37 Projeler Ortopedi Estetik Cerrahi ve Rejeneratif Tıp Yapay Organ Geliştirilmesi Periodontoloji

38 1. Orthopedy 1. Cartilage Regeneration System Autologous Chondrocyte Implantation Without Chondrocyte With Chondrocyte 2. Collagen Membrane 3. Collagen Sponge 4. Antioxidant Supported Chondrocyte Embedded Matrix

39 Aesthetic Surgery and Regenerative Medicine a) Fibroblast Injection for tissue scars and wrinkles anti-aging b) Collagen Matrix for tissue heightening c) Collagen Membrane for tissue scars and burns d) Biomaterial based cell therapy

40 Periodontology Collagen Membrane for guided tissue regeneration and barrier function Collagen gel for heightening of the tissue Articifial Organ Development Hepatocyte loaded biomaterial based artificial liver

41 LABORATUAR Laboratuar 3 ayrı kısımdan oluşmaktadır: Üretim Kalite Kontrol Araştırma&Geliştirme l ISO : sertifikasına sahiptir. l GLP GMP kurallarına uygundur. l Temiz oda sınıfları ( A-B-C-D ) bulunmaktadır.

42 Ars Arthro Temiz Oda Air lock Pass box Centrifuge LAF Particle counter Incubator system

43 Class A- B Clean Room Clothing

44 Quality Control Class C Biosafety Cabinnets PCR Microbiological Incubator Pass Box Centrifuge General Lab. Equipment (Balance, Heater, Stirrer, Spectrophotometer Microscope

45 Sertifikalar

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Yaşam Hastaneleri Sağlık Bülteni

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Yaşam Hastaneleri Sağlık Bülteni SAĞLIKLI YAŞAM Özel Yaşam Hastaneleri Sağlık Bülteni Nisan - Mayıs 2013 / Sayı: 13 / Ücretsizdir. 16 yıldır sağlığınız için yanınızdayız. Yerçekimsiz Ortamda Bel ve un Fıtığı Tedavisi Yaşam Hastaneleri

Detaylı

Yüz Bölgesinde Otolog Yag Transplantasyonu

Yüz Bölgesinde Otolog Yag Transplantasyonu Yüz Bölgesinde Otolog Yag Transplantasyonu Doç. Dr. Bilal DOĞAN*, Yrd. Doç. Dr. Özlem KARABUDAK* * GATA Dermatoveneroloji Kliniği, İstanbul ÖZET ABSTRACT Yüz Bölgesinde Otolog Yağ Transplantasyonu Autologous

Detaylı

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ KARBOKSİTERAPİ-MEZOTERAPİ- LİPOLİZ VE LAZER İLE VÜCUT BAKIMI 815SBG033 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan

Detaylı

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Yaşam Hastaneleri Sağlık Bülteni

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Yaşam Hastaneleri Sağlık Bülteni SAĞLIKLI YAŞAM Özel Yaşam Hastaneleri Sağlık Bülteni Ağustos - Eylül 2013 / Sayı: 1 / Ücretsizdir. 17 yıldır sağlığınız için yanınızdayız. Alanya da Yeni Bir Yaşam Başhekim Op. Dr. Cafer ARSLAN Meslek

Detaylı

Vücut Hijyeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler

Vücut Hijyeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler Vücut Hijyeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler Öğr. Gör. Blm. Uzm. Hatice YALÇIN, Yrd. Doç. Dr. Birol ÖZKALP Selçuk Üniversitesi Karaman Sağlık Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği

Detaylı

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle Sağlığınıza kasteden hiçbir şey olmadan vücudunuza bir işlem yaptırmanızın, hele hele bir ameliyatı göze almanızın kararını vermek hiç de kolay değildir. Bu yüzden en güvenilir ellerde olmak sizin en doğal

Detaylı

1) Burun Estetiği 2) Göz çizgilerinin yok edilmesi. 3) Göz kapağı ameliyatları 4) Kol germe 5) Meme büyütme ve küçültme 6) Liposuction 7) Karın germe 8) Varis tedavisi 9) Botoks Bütün bu konu başlıkları

Detaylı

SIÇANLARDA POLİDİOKSANON UN YUMUŞAK DOKU DOLDURUCUSU AMAÇLI KULLANIMINDA DOKU CEVABININ DEĞERLENDİRİLMESİ

SIÇANLARDA POLİDİOKSANON UN YUMUŞAK DOKU DOLDURUCUSU AMAÇLI KULLANIMINDA DOKU CEVABININ DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. Sağlık Bakanlığı Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Klinik Şefi: Doç. Dr. Tayfun AKÖZ Tez Danışmanı: Doç. Dr. Tayfun AKÖZ SIÇANLARDA POLİDİOKSANON

Detaylı

Trombositten Zengin Plazma ve Trombositten Zengin Fibrinin Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisinde Kullanım Alanı

Trombositten Zengin Plazma ve Trombositten Zengin Fibrinin Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisinde Kullanım Alanı Trombositten Zengin Plazma ve Trombositten Zengin Fibrinin Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisinde Kullanım Alanı Apllication of the Platelet Rich Plasma and Platelet Rich Fibrin in Oral and Maxillofacial Surgery

Detaylı

VAKUMLA YAĞ EMME LİPOSUCTİON

VAKUMLA YAĞ EMME LİPOSUCTİON Prof Dr Mustafa Tercan İZİN BİLGİLENDİRME ve ESER SÖZLEŞME FORMU 1 VAKUMLA YAĞ EMME LİPOSUCTİON Bu form yapılacak ameliyatla ilgili olarak hasta ve yakınlarını bilgilendirmek için hazırlanmıştır. Okutularak

Detaylı

Deri Yaşlanmasında Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Deri Yaşlanmasında Korunma ve Tedavi Yöntemleri Deri Yaşlanmasında Korunma ve Tedavi Yöntemleri Ezgi ÜNLÜ, Cengizhan ERDEM Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dermatoloji Anabilimdalı, Ankara Özet Deri Yaşlanmasında Korunma ve Tedavi Yöntemleri Deri

Detaylı

Uygulanmakta olan işlemler Epilasyon Lazer epilasyon ( Alexandrite ve NdYag ) IPLepilasyon İğneli epilasyon Cilt Gençleştirme NdYag ve Fraxionel

Uygulanmakta olan işlemler Epilasyon Lazer epilasyon ( Alexandrite ve NdYag ) IPLepilasyon İğneli epilasyon Cilt Gençleştirme NdYag ve Fraxionel Uygulanmakta olan işlemler Epilasyon Lazer epilasyon ( Alexandrite ve NdYag ) IPLepilasyon İğneli epilasyon Cilt Gençleştirme NdYag ve Fraxionel lazer IPL Radyofrekans PRP Mezoterapi JetPeel Kimyasal Peeling

Detaylı

Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı

Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı Öğrenci Kitabı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı

Detaylı

FILORGA KAY LIGHT DR.DERM BRUMABA TUTTNAUER. Eskomed Estetik Kozmetik Medikal Dış Tic. Ltd. Şti.

FILORGA KAY LIGHT DR.DERM BRUMABA TUTTNAUER. Eskomed Estetik Kozmetik Medikal Dış Tic. Ltd. Şti. Kalamış Fener Cad. No: 17 Daire.5 Kadıköy 34726 İstanbul-Türkiye Tel : 90 216 4182699 Fax: 90 216 4182693 Mail: eskomed@eskomed.com.tr Web: www.eskomed.com.tr FILORGA ESTETİK DERMAL DOLGU X-HA Volume,

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Malatya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Malatya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Malatya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Malatya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Malatya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Malatya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi MALATYA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ KURUM BİLGİ REHBERİ

Detaylı

Op. Dr. RUHİ ÇANKAYALI

Op. Dr. RUHİ ÇANKAYALI Op. Dr. RUHİ ÇANKAYALI 1394 Sok. Birlik Apt. NO:15 Kat:1 Daire:3 35220 Alsancak-İZMİR Tel: 4638291-4224899 Kordon V. D. 3250049667 ONAM FORMU (Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, K: 1993/2741 sayılı kararı uyarınca)

Detaylı

PRP, PRF VE CGF NĠN KEMĠK OGMENTASYONUNDAKĠ YERĠ

PRP, PRF VE CGF NĠN KEMĠK OGMENTASYONUNDAKĠ YERĠ T.C. EGE ÜNĠVERSĠTESĠ DĠġ HEKĠMLĠĞĠ FAKÜLTESĠ AĞIZ DĠġ VE ÇENE CERRAHĠSĠ ANABĠLĠM DALI PRP, PRF VE CGF NĠN KEMĠK OGMENTASYONUNDAKĠ YERĠ BĠTĠRME TEZĠ Stj. DiĢ Hekimi Handan Aytuğ COġKUNTUNA DanıĢman Öğretim

Detaylı

CİLT YAŞLANMASINA BİLİMSEL BAKIŞ

CİLT YAŞLANMASINA BİLİMSEL BAKIŞ CİLT YAŞLANMASINA BİLİMSEL BAKIŞ Yüz yıllardır ölümsüzlüğü ve daha uzun yaşamanın yollarını arayan insanlar her geçen gün bu amaçla birçok yeni arayış içine girmişlerdir. Günümüz insanı daha uzun yaşamak

Detaylı

BURÇ GENETİK TANI MERKEZİ NUMUNE ALMA EL KİTABI

BURÇ GENETİK TANI MERKEZİ NUMUNE ALMA EL KİTABI Sayfa No 1 / 10 BURÇ GENETİK TANI MERKEZİ NUMUNE ALMA EL KİTABI BASKI NO :03 YAYIN TARİHİ : 20.11.2014 KONTROLSÜZ KOPYA ( ) SAYIN AİTTİR. Sayfa No 2 / 10 REVİZYON BİLGİLERİ SAYFA NO REVİZYON TARİHİ REV.

Detaylı

Deri Yaşlanmasına Karşı Medikal Önlemler

Deri Yaşlanmasına Karşı Medikal Önlemler Deri Yaşlanmasına Karşı Medikal Önlemler Prof. Dr. Serap ÖZTÜRKCAN*, Dr. Tuba Çelebi KAYHAN* * Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dermatoloji Anabilim Dalı Özet Abstract Deri Yaşlanmasına Karşı Medikal

Detaylı

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü

Editörden. Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Editörden Doç. Dr. Salih SOMUNCU Medikal Direktör ve Genel Yayın Editörü Değerli okuyucularımız, hastalarımız ve ziyaretçilerimiz; 2012 yılına merhaba diyen dergimiz Hospital ın yeni sayısına hoş geldiniz.

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

Saç dökülme tedavisinde mezoterapi ve trombositten zengin plazma

Saç dökülme tedavisinde mezoterapi ve trombositten zengin plazma 74 Sürekli Eğitim Continuing Medical Education DOI: 10.4274/turkderm.48.s17 Saç dökülme tedavisinde mezoterapi ve trombositten zengin plazma Mesotherapy and platelet-rich plasma for the treatment of hair

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Yeni yıl geldi, hoş geldi Takvim yaprakları arasında beklenti ve umutları en fazla yüklediğimiz 31 Aralık işte geldi

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ EPİLASYON

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ EPİLASYON T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ EPİLASYON ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Ameliyatsız Yüz Esteti!i HA Dolgu Uygulamaları

Ameliyatsız Yüz Esteti!i HA Dolgu Uygulamaları Ameliyatsız Yüz Esteti!i HA Dolgu Uygulamaları Çabuk, güvenilir, etkili ve konforlu! Doç. Dr. Can Çınar Plastik & Estetik Cerrahi www.drcancinar.com Doç.Dr.Can Çınar Yüz Gençleş tirme Konsepti Yüzümüz

Detaylı

Sosyal Alanlarda DAS Uygulamaları (Evde Bakım Hizmetleri, Huzurevleri ve Yuvalarda)

Sosyal Alanlarda DAS Uygulamaları (Evde Bakım Hizmetleri, Huzurevleri ve Yuvalarda) Sosyal Alanlarda DAS Uygulamaları (Evde Bakım Hizmetleri, Huzurevleri ve Yuvalarda) Hmş. Neslihan ÜNAL Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi, Toraks Kalp Damar Cerrahisi Çocuk ve Erişkin Yoğun Bakımları

Detaylı

Bu amaçla hazırlamış olduğumuz test kitapçığımızın yeni versiyonu geliştirilmiş bilgilerle ekte yer almaktadır.

Bu amaçla hazırlamış olduğumuz test kitapçığımızın yeni versiyonu geliştirilmiş bilgilerle ekte yer almaktadır. ÖNSÖZ Güvenilir ve güvenli laboratuvar hizmeti sunumu temel amacımızdır.bu amaçla da kurumumuz "Tanıda Güvence" sloganını kendisine kalite yolculuğunun ilk gününden ilke edinmiştir.1994 yılında başladığımız

Detaylı

Yüz Cildi Yenilenmesinde Er: YAG Lazer ve Dermabrazyon Uygulamas

Yüz Cildi Yenilenmesinde Er: YAG Lazer ve Dermabrazyon Uygulamas Cerrahpaşa Tıp Dergisi 2006; 37: 5-9 ISSN:1300-5227 ARAŞTIRMA Yüz Cildi Yenilenmesinde Er: YAG Lazer ve Dermabrazyon Uygulamas Erol BENLİER 1, Hüsamettin TOP 1, A. Cemal AYGIT 1 1 Trakya Üniversitesi Tıp

Detaylı

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 içindekiler 03 BASINDA KADIKÖYŞİFA 06 ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ Doğuştan çarpık ayak ameliyatsız tedavi edilebiliyor. 08 ÜROLOJİ Cinsel hayat kalitesinde

Detaylı