Açık Standartlar ile Belgelerimizi Özgürleştirmek için Belge Özgürlüğü Günü'nü Kutluyoruz!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Açık Standartlar ile Belgelerimizi Özgürleştirmek için Belge Özgürlüğü Günü'nü Kutluyoruz! www.belgeozgurlugu.org.tr"

Transkript

1 Açık Standartlar ile Belgelerimizi Özgürleştirmek için Belge Özgürlüğü Günü'nü Kutluyoruz!

2 GÜNDEM Belge Özgürlüğü Günü Nedir? Elektronik Belgelere Geçiş Süreci Belgelerimizin Özgür Olması Neden Önemli? Açık Standartlar Açık Standartları Neden Tercih Etmeliyiz? Belge Özgürlüğü Günü'ne Nasıl Destek Olabilirsiniz? Önceki Etkinliklerden Fotoğraflar Daha Fazla Bilgi İçin

3 Belge Özgürlüğü Günü Belge Özgürlüğü Günü, açık standartlar ve açık belge biçimleri konularında kullanıcıları bilinçlendirerek, belgeleri özgür kılmak amacıyla 2008 yılından beri her Mart ayının son Çarşamba günü kutlanan evrensel bir gündür. Avrupa Özgür Yazılım Vakfı'nın (FSFE) öncülüğünde, dünyanın birçok yerinde, gönüllülerin destekleriyle yürütülen bir kampanya niteliğindedir.

4 Elektronik Belgelere Geçiş Süreci (I) Aaron Swartz gibi değerli internet aktivistlerinin de yoğun çalışmalarıyla dikkat çekmeye çalıştıkları bilgi edinme özgürlüğü çağımızın en önemli konularındandır. Dünyadaki bilgi üretim ortamlarındaki değişimler bilginin üretim ve kullanım hızında da değişiklikler yaratmıştır. Üretilen bilgi, tüm dünyaya ulaşması gerekli bir kavramdır. Bilginin paylaşımının gerekliliğinin yanı sıra uzun yıllar tercih edilen kağıt ortamında bilginin muhafaza edilmesindeki zorluluklar artık belgelerin elektronik ortama aktarılması, elektronik ortamda oluşturulup, korunması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Aaron Swartz hakkında daha fazla bilgi için:

5 Elektronik Belgelere Geçiş Süreci (II) Görsel için kaynak: documentfreedom.org/en/artwork

6 Elektronik Belgelere Geçiş Süreci (III) Basılı kaynaklardaki bilgileri korumak için o bilgilerin kaydedildiği ortamı (kâğıt vb) korumak yeterli olmaktadır. Oysa elektronik bilginin bir ortamdan diğerine hiçbir veri kaybı olmaksızın aktarılabilmesi ile beraber içeriğinin dijital olarak kontrol altına alınması da önemlidir. [1] Bu durum da ancak açık standartlar ile sağlanabilir. [1] Elektronik Belge Tanımlaması ve Uluslararası Elektronik Belge Hazırlama Standartları, Yasemin Dağdaş

7 Belgelerimizin Özgür Olması Neden Önemli? (I) Bilgisayarınızda bulunduğu için ona sahip olduğunuzu düşündüğünüz bir belgeye günün birinde ulaşamayacak olmanızın ihtimali bile ürkütücü, değil mi? Bir akademisyenin yazdığı makaleye, Bir bilimcinin üretimlerine, Bir gazetecinin haber metnine, Bir senaristin senaryosuna, Bir yazarın kitabına, Bir öğrencinin ödevine, Bir gezginin günlüğüne... açık standartları tercih etmemesi nedeniyle belki bundan 1 hafta sonra belki de yıllar sonra ulaşamama ihtimali varken; ne belgelerimiz ne de bizler özgür oluruz!

8 Belgelerimizin Özgür Olması Neden Önemli? (II) Görsel için kaynak: documentfreedom.org/en/artwork

9 Belgelerimizin Özgür Olması Neden Önemli? (III) Görsel için kaynak:

10 Belgelerimizin Özgür Olması Neden Önemli? (IV) Belgelerimiz özgür olmalı ki, belgelerimize istediğimiz zaman erişebilelim, belgelerimiz üzerinde istediğimiz gibi değişiklik yapabilelim, belgelerimizi istediğimiz kişilerle, onların da görüntüleyebileceği ve üzerinde değişiklik yapabileceği şekilde paylaşabilelim. Görsel için kaynak:

11 Açık Standartlar Avrupa Özgür Yazılım Vakfı'na göre bir standartın açık standart sayılabilmesi için gerekli olan durumlar şunlardır: 1) Tüm tarafların değerlendirmesine ve kullanımına hiçbir sınırlama olmaksızın eşit olanak verilmelidir. 2) Herhangi bir bileşeni ya da eklentisi, açık standart tanımına uymayan biçim ve protokoller içermemelidir. 3) Bir tarafın veya herhangi iş modelinde kullanımını engelleyecek yasal veya teknik cümleler içermemelidir. 4) Tek bir satıcıdan bağımsız, herkese açık ve tüm rakiplerin ve üçüncü tarafların katılımına eşit olanak verecek şekilde yönetilmeli ve geliştirilmelidir. 5) Rakip satıcılar tarafından çok sayıda gerçekleştirimi veya tüm taraflar için aynı elverişlilikte tamamlanmış bir gerçekleştirimi olmalıdır. Kaynak: Belge Özgürlüğü Günü, İzlem Gözükeleş Bilim ve Gelecek 109. Sayı

12 Kaynak:

13 Açık Standartları Neden Tercih Etmeliyiz? (I) Tek bir satıcıya, tek bir teknolojiye bağlı kalındığı sürece yukarıda belirtilenleri yapma imkanımız her zaman ilgili ürün sahiplerinin izinleri ile gerçekleşecek ve özgürlüklerimiz kısıtlanmış olacaktır.

14 Açık Standartları Neden Tercih Etmeliyiz? (II) Örneğin; Bu internet sitesi sadece Internet Explorer'da düzgün çalışıyor şeklinde aldığımız bir uyarı, bizlerin tarayıcı seçimi özgürlüğümüze yapılmış bir müdahale ve dayatmadır.

15 Açık Standartları Neden Tercih Etmeliyiz? (III) Açık standartlar sizin: Kullanılan yazılımdan bağımsız olarak diğerleriyle haberleşmenizi ve bilgiyi paylaşabilmenizi, Eski dosyalarımı açıp düzenleyebilecek miyim? kaygısı olmadan yazılımınızı ve donanımınızı yükseltebilmenizi, Uyumluluk kaygısı taşımadan istediğiniz telefonu, tableti veya bilgisayarı kullanabilmenizi sağlar. Açık standartlar toplumunuzun: Daha başarılı yazılımlar ve teknik ürünler kullanabilmesini, E-devlet sistemlerinin ve servislerinin daha verimli olmasını, İnnovasyon ve deneyim için daha kaliteli yazılımların daha erişilebilir olmasını sağlar. Kaynak: Belge Özgürlüğü Günü, İzlem Gözükeleş Bilim ve Gelecek 109. Sayı

16 Açık Standartları Neden Tercih Etmeliyiz? (IV) Avrupa Birliği Rekabetten Sorumlu Komiseri Neelie Kroes, Brüksel'de düzenlenen bir konferansa katıldığında Açık standartları kullanan işletmeler çok akıllıca bir iş yapıyorlar. Hiçbir vatandaş ya da kurum açık standartlar varken kapalı teknolojileri kullanmaya zorlanmamalı demiştir. Kroes, açık standartları seçen hükümetleri tebrik ederek devam etmiş ve açık belge standardını (ODF) kullanan Münih kentine, Almanya Dışişleri Bakanlığı'na ve Fransız Polis Kuvvetleri'ne şükranlarını belirtmiştir. Bir Hollanda vatandaşı olan Neelie Kroes, Hollanda hükümeti ve meclisini de açık standartlara geçmek konusunda teşvik etmiş. Kroes, "Tek bir satıcıya, tek bir teknolojiye bağlı olunmamalı." demiştir. Kaynak:

17 Açık Standartları Neden Tercih Etmeliyiz? (V) İngiltere Kabine Ofisi Bakanı Francis Maude, ofis yazılımı giderlerini kısmak ve Bilişim oligopolisini kırmak için açık dosya biçimlerini standartlaştırmayı planlıyor. Geniş bir yazılım yelpazesinin kullanıldığını görmek istiyorum. Böylece memurlar ihtiyaç duydukları bilgiye erişecek ve belli yazılım markalarını satın almak zorunda kalmadan işlerini yapacaklar. Öncelikle birimler birbiriyle belge paylaşma gibi basit işlemleri daha kolay yapacak. Ama bu aynı zamanda halkın devlet bilgilerini kullanıp paylaşmasını daha kolay hale getirecek. Bizim belgelerimizi okurken ve belgelerle çalışırken sorun yaşayan kullanıcılarla görüşüyoruz ve uzmanları bu sorunların nasıl çözüleceğine dair fikir vermeye davet ediyoruz. Kaynak:

18 Siz de bu kampanyaya destek olmak, Belge Özgürlüğü Günü'ne katkı vermek ister misiniz?

19 Belge Özgürlüğü Günü'ne Nasıl Destek Olabilirsiniz? (I) Sosyal paylaşım ağlarında bahsedin: Sosyal paylaşım ağlarını kullanarak etkinlikleri ve bu kampanyayı duyurabilirsiniz.(paylaşımlarınızı #belgeozgurlugu veya #documentfreedom, #DFD olarak etiketlemeyi unutmayın) E-posta imzanızı değiştirin: E-posta imzanıza Belge Özgürlüğü Günü için sloganlar ekleyebilirsiniz. Belge Özgürlüğü Günü - Belgelerinizi Özgürleştirin her mart ayının son çarşambası

20 Belge Özgürlüğü Günü'ne Nasıl Destek Olabilirsiniz? (II) Yazılar yazın: İnternet sitenizde veya günlüğünüzde (blog) Belge Özgürlüğü Günü'nden ve açık standartlardan söz eden yazılar yayımlayabilirsiniz. Kampanyadan bahsetme ihtimali olan gazete, dergi ve siteler ile iletişime geçebilirsiniz. İzlem Gözükeleş'in kaleminden Belge Özgürlüğü Günü, Bilim ve Gelecek'in Mart ayında çıkan 109. sayısında 4 sayfa ile yer aldı! Banner lar yerleştirin: Belge Özgürlüğü Günü'nün sitesine bağlantı veren banner ları sitenize yerleştirebilirsiniz. Banner ları, bu sunumun sonunda da yer alan etkinlik sitesinden temin edebilirsiniz.

21 Belge Özgürlüğü Günü'ne Nasıl Destek Olabilirsiniz? (III) Etkinlikler düzenleyin: Belge Özgürlüğü Günü şehrinizde etkinlikler düzenleyebilir, düzenlenen etkinliklere destek olabilirsiniz. Bir etkinlik düzenlemeyi düşünüyorsanız, etkinliğin uluslararası internet sitesinden kayıt yaptırıp, evrensel haritaya grubunuzu da dahil etmeyi unutmayın. Türkiye posta listesine posta atarsanız size etkinliğinizde kullanabileceğiniz malzemeleri iletmekten mutluluk duyarız. Etkinlik kaydı için: Etkinlik nasıl eklenir?

22 Belge Özgürlüğü Günü'ne Nasıl Destek Olabilirsiniz?(IV) Geniş çaplı bir şey yapamayız! endişesini lütfen taşımayın. Sunum yapmak, Broşürler dağıtmak, Web sitemizde bulunan posterleri basıp, asmak, Öğle arası, mesai çıkışı dilediğiniz zamanda bir pasta kesmek, kutlama yapmak, kampanyaya insanların dikkatini çekmek, Ofisinizdeki, okulunuzdaki bilgisayarlara LibreOffice kurulumu gerçekleştirmek bu özel günü kutlamak için alternatiflerden sadece birkaçı. Önceki yıllarda yapılan kutlamaların fotoğraflarına bakmanızı tavsiye ederiz. Eminiz ki hoşunuza gidecek bir(çok) kutlama şekli çıkacaktır.

23 Belge Özgürlüğü Günü'ne Nasıl Destek Olabiliriz? (V) Belge Özgürlüğü Günü'ne destek olmak için yapılabilecek daha pek çok şey var. Bunun için etkinliğin uluslararası web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Siz de katılın: Kaynak:

24 Önceki Etkinliklerden Fotoğraflar (I) Kaynak:

25 Önceki Etkinliklerden Fotoğraflar (II) Kaynak:

26 Önceki Etkinliklerden Fotoğraflar (III) 2012 İzmir Kutlaması kategorizeedemediklerim.blogspot.com/2012/04/belge-ozgurlugu-gunu-2012.html

27 Önceki Etkinliklerden Fotoğraflar (IV) 2013 İzmir Kutlaması

28 Önceki Etkinliklerden Fotoğraflar (V) 2013 Ankara Kutlamaları

29 Önceki Etkinliklerden Fotoğraflar (VI) 2013 İstanbul Kutlaması

30 Önceki Etkinliklerden Fotoğraflar (VII) Kaynak:

31 Önceki Etkinliklerden Fotoğraflar (VIII) Kaynak:

32 Daha Fazla Bilgi İçin Document Freedom Day (Uluslararası) Web Sitesi: Belge Özgürlüğü Günü (Türkiye) Web Sitesi: belgeozgurlugu.org.tr Twitter: twitter.com/documentfreedom Facebook: identi.ca: identi.ca/documentfreedom Twitter: twitter.com/belgeozgurlugu Posta Listesi: tinyurl.com/dfdturkey

33 TEŞEKKÜRLER... SORULARINIZ? Bu sunuma, belgeozgurlugu.org.tr adresinden erişebilir, dilediğiniz değişiklikleri yaparak, özgürce kullanabilir ve dağıtabilirsiniz.

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Doğru Davranış İlkeleri (Etik) ve Uyum YOL GÖSTERİCİ İLKELER A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Dürüstlük kimse görmezken bile doğru şeyi yapmaktır - Albert Einstein İÇİNDEKİLER A. O. SMITH DEĞERLER

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları...

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları... Davranış Kuralları Bu Davranış Kuralları boyunca MetLife ve Şirketimiz kelimeleri, MetLife Inc. ve tüm iştiraklerini ifade etmektedir. İştirak, bir veya daha fazla aracı vasıtasıyla MetLife Inc. şirketinin

Detaylı

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 10. YIL Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 27 Mayıs 2013 ÖNSÖZ Demokrasinin ve Anayasamızın en temel prensiplerinden biri olan bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminde açıklığın ve şeffaflığın sağlanması

Detaylı

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Bir yerel yönetimde tek noktadan yardım masası kurulması için alet takımı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Bir yerel yönetimde tek noktadan yardım masası kurulması için alet takımı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR Size nasıl yardımcı olabiliriz? Bir yerel yönetimde tek noktadan yardım masası kurulması için alet takımı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR Dünyanın her yerinde yerel yönetimler vatandaşlarına yüksek

Detaylı

Mavi Kitap. UYUMA Bağlılık. Dürüstlük ve bütünlükle hareket etmek, birlikte çalıştığımız insanların güvenini ve saygısını kazanmamıza yardımcı olur.

Mavi Kitap. UYUMA Bağlılık. Dürüstlük ve bütünlükle hareket etmek, birlikte çalıştığımız insanların güvenini ve saygısını kazanmamıza yardımcı olur. Mavi Kitap İş Yönetimine İlişkin Pfizer Politikalarının Özeti UYUMA Bağlılık Dürüstlük ve bütünlükle hareket etmek, birlikte çalıştığımız insanların güvenini ve saygısını kazanmamıza yardımcı olur. Değerli

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞBİRLİĞİ

ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMA YAŞAMINDA İŞBİRLİĞİ HAKLAR, SORUMLULUKLAR VE İŞ BARIŞI TEMELİNDE İLETİŞİM VE İYİ YÖNETİM UYGULAMALARI EL KİTABI HAZIRLAYAN: Özlem Yurdanur ÖZGENÇ Copyright Uluslararası Çalışma Örgütü, 2012 Birinci

Detaylı

RIM in Gizlilik Politikası

RIM in Gizlilik Politikası RIM in Gizlilik Politikası Research In Motion Limited ve bağlı şirketleri ve kuruluşları ( RIM ), (uygulanabilir gizlilik veya veri koruma yasaları tarafından belirtildiği üzere) tanımlanabilir bir birey

Detaylı

İş Etiği ve Davranış Kuralları için Standartlar

İş Etiği ve Davranış Kuralları için Standartlar İş Etiği ve Davranış Kuralları için Standartlar İçindekiler Mesaj 1 İş etiği İlkeleri 3 İş etiği Modeli 4 Bu kitapçik 5 İşleriMizin YürütülMesi 7 kamu Müşterileri ve kamu Görevlileri ile çalişma 11 Başkalari

Detaylı

ELEKTRONİK DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLENDİRME

ELEKTRONİK DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLENDİRME ELEKTRONİK DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLENDİRME Adnan Özgüner ERDURSUN Bilgisayar Mühendisi, ARF Bilgi Teknolojileri ÖZET Herşeyin elektronikleştiği günümüzde, kurumların iç birimleriyle ve dış

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı Internet Okur Yazarlığı El Kitabı 2nci düzeltilmiş sürüm Derleyenler Janice Richardson (editör), Andrea Milwood Hargrave, Basil Moratille, Sana Vahtivouri, Dominic Venter ve Rene de Vries Güncelleyenler

Detaylı

eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası

eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası Eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası Yapılanması

Detaylı

2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ. Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri

2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ. Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri 2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri ANKARA, 2014 2023'e Doğru Türkiye'de Üniversite Kütüphaneleri Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

Lazer kodlama, basit kodlama gereksinimlerini gideren doğru çözüm mü?

Lazer kodlama, basit kodlama gereksinimlerini gideren doğru çözüm mü? Teknik rapor Lazer kodlayıcı seçiminde dikkat edilecek temel faktörler Lazer kodlama, basit kodlama gereksinimlerini gideren doğru çözüm mü? Giriş Lazer kodlama, geniş bir malzeme yelpazesi için çeşitli

Detaylı

2014-2015 VELİ EL KİTABI

2014-2015 VELİ EL KİTABI 2014-2015 VELİ EL KİTABI www.irmak.k12.tr Değerli Irmak Velileri, Tüm Irmak ailesine 2014-2015 eğitim öğretim yılına hoş geldiniz demekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Etik ve estetik değerlere sahip,

Detaylı

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002 İlk Adım 1 Bu kitap, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği nin katkılarıyla basılmıştır. Kitabın içeriğinden Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği sorumlu

Detaylı

Online Davranışsal Reklamcılık (ODR) Neyi bilmeliyim? Neden?

Online Davranışsal Reklamcılık (ODR) Neyi bilmeliyim? Neden? Online Davranışsal Reklamcılık (ODR) Neyi bilmeliyim? Neden? Bu rehber online davranışsal reklamcılık sisteminin işleyişine ilişkin temel bilgileri, kullanılan verileri, sistemin neleri sunduğunu ve sizin

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI I. OTURUM OTURUM BAŞKANI KONUŞMACILAR : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) : Uğur DOĞAN (Gelir İdaresi Daire Başkanı) : Veli

Detaylı

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

HER KAZANANIN ARKASINDA BIR EKİP VARDIR. Başarıyı hızlandırın.

HER KAZANANIN ARKASINDA BIR EKİP VARDIR. Başarıyı hızlandırın. HER KAZANANIN ARKASINDA BIR EKİP VARDIR. Başarıyı hızlandırın. Biz sizin için buradayız. MICROSOFT EKİBİNİZ. Microsoft Dynamics ve Kurumsal Geliştirme Planını seçmekle çok iyi bir iş yaptınız. Bundan sonra,

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ SINIFLARI VE BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EL KİTABI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ SINIFLARI VE BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EL KİTABI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ SINIFLARI VE BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EL KİTABI AÇIKLAMA : Bu el kitabı, BİTEFO EL KİTABI PROJESİ uygulaması olarak ilk kez Ekim 2009 da basılmış

Detaylı

T.C. ALANYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ

T.C. ALANYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ T.C. ALANYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar ve Temel İlkeler MADDE 1 (1) Bu yönetmeliğin

Detaylı

Avrupa Birligi ve Türkiye de Yerel Yönetim. Fikret Toksöz

Avrupa Birligi ve Türkiye de Yerel Yönetim. Fikret Toksöz Avrupa Birligi ve Türkiye de Yerel Yönetim Fikret Toksöz Sunus Türkiye Belediyeler Birliği ülkemizdeki bütün belediyelerin doğal üye olduğu, kamu tüzel kişiliğine sahip ulusal düzeyde kurulan tek yerel

Detaylı

Temel Bankacılık Hizmetleri

Temel Bankacılık Hizmetleri Temel Bankacılık Hizmetleri Giriş.. 2 DEĞERLENDİRME TERCİHİ 3 ALIŞTIRMA 1: Neden bir bankaya ihtiyacınız var?...4 Dağıtılan Doküman 1: FİNANSAL KURUM TÜRLERİ..8 Tepegöz Sunumu 2: FİNANSAL KURUMLARIN GÜVENLİĞİ

Detaylı

5651 Sayılı Kanun ve Bu Kanun Çerçevesinde Yapılan İkincil Düzenlemelerin Değerlendirilmesi (*)

5651 Sayılı Kanun ve Bu Kanun Çerçevesinde Yapılan İkincil Düzenlemelerin Değerlendirilmesi (*) Akademik Bilişim 2008 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale, 30 Ocak - 01 Şubat 2008 5651 Sayılı Kanun ve Bu Kanun Çerçevesinde Yapılan İkincil Düzenlemelerin Değerlendirilmesi (*) Ayhan TÖZER,

Detaylı

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü. metinler ve temel bilgiler

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü. metinler ve temel bilgiler Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü metinler ve temel bilgiler Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü metinler ve temel bilgiler

Detaylı

Veda SUNUŞ. Sevgili Sarı-Siyahlılar; 7. sayımızda (Kış 2011) tekrar merhaba.

Veda SUNUŞ. Sevgili Sarı-Siyahlılar; 7. sayımızda (Kış 2011) tekrar merhaba. 07KIŞ 2011 SUNUŞ Veda Sevgili Sarı-Siyahlılar; 7. sayımızda (Kış 2011) tekrar merhaba. Geçen üç aylık dönemde bahçe yemeği, hazırlık sınıfları ile tanışma toplantısı, üniversitede okuyan genç mezunlarımızla

Detaylı