şarj süresi azalacak! ıphone mını {haber}

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "şarj süresi azalacak! ıphone mını {haber}"

Transkript

1

2 dünyanın en ince kamerası Toshiba nın dünyanın önde gelen elektronik üreticilerinden birisi olduğundan şüphemiz yok. Ülkemizde çoğunlukla laptopları ile tanınan markanın elbette onlarca farklı elektronik üründen oluşan bir ürün gamı ve araştırma geliştirme faaliyeti mevcut. Bu sefer karşımıza yeni 13 megapiksel görüntü kalitesindeki kamerası ile çıkan şirketin kendini diğerlerinden ayırdığı nokta ise kamerasının inceliği. Tam olarak 4.7 mm kalınlığında olan Toshiba nın yeni kamerası tahmin edebileceğiniz akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılmak için tasarlanmış. Toshiba nın üründen beklentisi ise yıl sonuna kadar ayda 1 milyon adet kamera üretimi ve satışı gerçekleştirmek. Özellikle giderek incelen ve hafifleyen akıllı telefon dünyasının Toshiba nın bu ürününe büyük ilgi göstereceği kesin. Hangi cihazlarda kullanılacağına dair bir bilgi ise henüz mevcut değil. (AA) ıphone mını {haber} şarj süresi azalacak! {haber} Texas Instruments adlı firma lityum-iyon pillerin şarj süresini yarı yarıya azaltacak bir çip geliştirdi. Ortalama kullanımda 1 gün dayanabilen piller video izleme, oyun oynama ve benzeri aktiviteler sonucunda 1 günden daha az idare etmekte. Bu nedenle gün içinde telefonu veya tableti şarja takma ihtiyacı oluşurken uzun şarj süreleri cihazımızı tam şarj edememize neden olarak batarya ömrünü kısaltmakta. Texas Instruments in yeni çipi ise şarj sürecini oldukça kısaltarak bu problemleri bir nebze olsun ortadan kaldıracağa benziyor. 1 saatte şarj olabilen mobil cihazların hayatımızı daha da kolaylaştıracağı kesin. Bu çip mobil cihazların yanında 4G dağıtıcılar, güç bankaları, Wi-Fi hoparlörler ve taşınabilir tıbbi malzemelerde de kullanılabilecek nitelikte. Teknolojinin yakın zaman içerisinde büyük teknoloji üreticileri tarafından kullanılmaya başlanması bekleniyor. (AA) {haber} Apple ile ilgili yeni ürün iddialarına bir yenisi daha eklendi: Firmanın şimdi de iphone mini modeli üzerinde çalıştığı öne sürüldü. Topeka Capital Markets analisti Brian White iphone 5S in farklı renklerde üretileceğini iddia etmişti. Brian White ın yeni iddiası iphone 5S in tanıtılmasından sonra iphone Mini sunulacak olması. White, iphone 5S in $ arasında ve iphone Mini nin $ fiyatları arasında satılacağını iddia ediyor. Söylentilere göre bütçe dostu iphone, Samsung Galaxy S4 deki plastik malzemeden üretilecek. Arka kasası ise farklı renk seçeneklerine sahip olacak.(gt)

3 1000 KAT HIZLI FİBER OPTİK KABLO {haber} {haber} türkiye de ınternet 20 yaşında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Türkiye de internetin 20 nci yılına girdiğini belirtti. Serhat Özeren, Türkiye, sadece geçtiğimiz yıl 2 milyar 250 milyon terabayt internet kullandı. Ülkemiz, gelişmiş ülkelere kıyasla internet kullanımında çok önde bulunuyor ancak interneti kullanırken güvenli ve bilinçli kullanmaya da özen göstermeliyiz dedi. Özeren,Türkiye nin internetle tanışmasının 20 nci yıl dönümü dolayısıyla 8-21 Nisan tarihlerinde İnternet Haftası etkinlikleri düzenleneceğini ifade etti. Bu yıl 16 ncı kez düzenlenecek internet haftası etkinliklerinde internet farkındalığı oluşmasına yönelik birçok proje başlatılacağını belirtten Özeren internet konusunda bilinçlenmeliyiz dedi. (GT) Firefox Mobile OS Geliyor! {haber} Firefox un mobil işletim sisteminin bu yaz piyasaya sürüleceği açıklandı. Yeni işletim sistemi ABD dışı pazarlarda alt sınıf cihazları hedefliyor. Firefox CEO su Gray Kovacs, yeni işletim sisteminin Venezuela, Portekiz, İspanya, Brezilya ve Polonya da bu yaz piyasaya sürüleceğini belirtti. ABD dışı pazarları hedefleyen Firefox Mobile OS, ağırlıklı olarak alt sınıf cihazlarda kullanılacak. LG ve LTE gibi şirketler Firefox Mobile OS kullanan telefonları için çoktan hazır. Telefonica nın da dahil olduğu Avrupalı operatörler de yeni işletim sistemine destek sunacak. Geçtiğimiz Şubat ayında ise AT&T den gelen açıklamalar, Firefox Mobile OS kullanan telefonları düşünebilecekleri yönündeydi. (AA)

4 apple dan yeni patent Apple, geliştirdiği yeni telefon koruma mekanizması için patent başvurusunda bulundu. Cihaz, sadece telefonların değil tüm elektronik cihazların yüzüstü düşmelerini engelleyerek ekranların korunmasını hedefliyor. Sistem, düşüş sırasında elektronik aletin konumu ve yere göre pozisyonunu algılayacak sensörlere ihtiyaç duyuyor. Füzelerde dengeyi koruyan ciroskopun basit bir versiyonunun yanı sıra hız ölçerin bulunacağı, elektronik aletlerin içine yerleştirilecek olan küçük cihaz, düşüş hızını ve pozisyonunu algılayarak düşme sırasında ekranın üstte kalmasını sağlayacak. Ürünün Apple ın, rakibi Samsung karşısında üstünlük elde etmeye çalışması çerçevesinde geliştirileceği düşünülüyor. Parçalanmayacak telefon fikrinin, akıllı telefon piyasasında büyük bir devrim anlamına geldiği belirtildi. (AA) teknolojiden kısa haberler {haber} google glass ın özellikleri {haber} Google Project Glass ın üzerinde bir ekran yok. Görüntüyü gözlük camına yansıtarak gösterecek. Google a göre 2.4 metre mesafeden 25 inç boyutunda HD ekranı takip eder gibi bir deneyim yaşayacaksınız. 16 GB boyutunda dahili hafızaya sahip, bunun 12 GB ı kullanıcılara ayrılmış durumda. 5 MP çözünürlüğünde bir kamera kullanılıyor. MyGlass adındaki yönetim uygulaması sayesinde Android 4.0 ve üzeri tüm sürümlerde çalışabilen ürün, belli başlı işlemleri uzaktan yerine getirebiliyor. Ayrıca Bluetooth, WiFi b/g ve GPS gibi kablosuz özelliklere sahip. (AA) {haber} ->> Apple, GPS şirketi WifiSLAM i 20 milyon dolara satın aldı. Google da yazılım mühendisliği stajı yapmış olan Joseph Huang ın kurduğu WifiSLAM, normal GPS teknolojisinin çalışmadığı yerlerde konumunuzu bulmanız yarayan, ev-içi konum servisleri geliştiren bir şirket. ->> Yahoo haber takip uygulaması Summly yi 30 milyon dolara satın aldı. ->> Microsoft, Moskova da White Square kompleksindeki bulunan ofisini O1 Properties e 1 milyar dolar gibi rekor bir ücretle sattı. ->> Blackberry Z10 1 milyon adet satıldı! Blackberry nin yeni işletim sistemi BB 10 akıllı modellerini zirveye taşıdı. ->> Samsung, LG ye marka imajını zedelediği için dava açtı. ->> Facebook, sayfalarda ve ünlü kişilerin hesaplarında yapılan yorumlara direk olarak cevap verebilme özelliğini duyurdu. ->> Bir dönem HP nin lisansını alıp geliştirdiği WebOS işletim sistemini LG satın aldı. LG aldığı bu işletim sistemini Akıllı Televizyonlarında kullanmaya hazırlanıyor. (AA)

5 PARDUS TAM GAZ! {haber} Pardus ilk kararlı sürümü 2005 yılında çıkmış Tübitak-Bilgem(Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) tarafından geliştirilen Linux tabanlı açık kaynaklı ulusal işletim sistemimiz ten bu yana Pardus1.0, Pardus 2007, Pardus 2008, Pardus 2009, Pardus 2011, Pardus Kurumsal 1 ve Pardus Kurumsal 2 ana sürümleri çıktı. Binlerce kullanıcı tarafından sevilen ve kullanılan ulusal işletim sistemimiz 2010 yılında Linux Journal tarafından en önemlisi yılın ürünü olmak üzere pek çok kategoride dereceye girmiştir. Ancak geçtiğimiz yıl Pardus la ilgili gelen haberler hepimizi üzdü. Yeni bireysel sürüm hazırlıkları ve kurumsal sürümün güncellenme çalışmalarının başlaması beklenirken 2011 yılının son aylarından itibaren pek çok geliştirici ve proje yöneticisi TÜBİTAK ın yürüttüğü yeniden yapılanma çalışmaları neticesinde projeden ayrıldı. Bu süreçte mevcut sürümlerin bakımlarının ve yeniden yapılanma çalışmalarının içeriği konusunda resmi açıklamaların yapılmaması Pardus kullanıcıları arasında projenin sona erdiğine dair haberlerin yayılmasına neden oldu.2 Mart 2012 günü projenin resmi sitesinden Mart 2012 tarihlerinde Pardus un Yarını Çalıştayı adında, projenin yeniden nasıl sürdürüleceğine dair bir çalışma yapılacağı açıklandı. Sadece davetlilere açık olan çalıştayda, Pardus hakkında kararlar alacak bir kurul oluşturulmasına ve yeni sürümler geliştirilmesine karar verildi. Sonunda Mart 2013 te beklenen haber geldi. TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen açık kaynaklı işletim sistemi Pardus un 2013 sürümü kamu, KOBİ ve özel sektörün kullanımına sunuldu. Pardus, 2013 sürümüyle şu an binlerce kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Ayrıca Fatih Projesi kapsamında okullara gönderilen 85 bin akıllı tahtanın hepsinde Pardus 2013 işletim sistemi bulunuyor. Hedeflenen rakam ise, tüm Türkiye ye dağıtılacak toplamda 500 bin akıllı tahtanın hepsinde Pardus 2013 ün kullanılması. Ayrıca 2013 sürümüyle Pardus Çağrı Merkezi faaliyetlerine başlamıştır nolu hattan hizmet verecek merkezden LibreOfis için de destek alabilirsiniz. işletim sistemini indirebileceğiniz ve bilgi alabileceğiniz web sayfası. Öte yandan gönüllü pardus kullanıcıları kendi pardus sürümlerini geliştirmeye karar verdiler ( ki bu tam da açık kaynak ruhuna uygun bir harekettir. Çünkü bugün dünyada yüzlerce gönüllü grubun çıkardığı Linux tabanlı açık kaynak kodlu işletim sistemi var.) Önce projenin adı Pardus Anka olarak duyuruldu. Sonra -belki de iki sürümün birbiriyle karışmaması için- ismini Pisi Linux olarak değiştirdiklerini duyurdular. Şu anda pek çok gönüllü geliştiricinin desteğiyle anka-team Pisi Linux u geliştirmeye devam ediyor ve gelişmeler sayfasından duyuruluyor. Yeni sürümü biz de merakla bekliyoruz. (GT)

6 iphone 5 in en pahalısı! T-rex kemik kakmalı ipad 2 modelinin yaratıcısı, ses getiren tasarımlarıyla ünlü İngiliz tasarımcı Stuart Hughes, şimdi de 17.8 miyon dolarlık iphone 5 tasarımı ile bir kez daha gündemde... Tasarladığı telefon, dünyanın en pahalı telefonu ünvanını da almış durumda. Saf 24 ayar altından yapılan iphone 5 kasası tamamen el yapımı. Home düğmesi 26 karat siyah elmastan ve kasası 600 adet beyaz elmasla işlenmiş durumda. Cihazın ekranı ise elbette safir camdan. Arka taraftaki Apple logosu için 53 adet elmas kullanılmış. Telefonun ilk alıcısı ise, adı açıklanmayan Çinli bir iş adamı. Hughes, daha düşük bütçeler için, dolarlık iphone 5 modelleri de tasarlamış durumda. (AA) {tablet} hem tablet hem telefon: padfone Asus tarafından hem tablet hem de akıllı telefon konseptine uygun olarak geliştirilen PadFone da Snapdragon 600 işlemcisini kullanılacak ve 1.7 GHz hızına sahip olacak. Grafik işlemcisi olarak Adreno 320tercih edilmiş. Ayrıca 2 GB RAM kapasitesi olacak. Dahili bellek seçeneklerinin 32 GB veya 64 GB olmasıyla beraber MicroSD kart sayesinde 32 GB daha kapasite arttırımı sağlanabiliyor. Akıllı telefon konseptinde 5 inçlik bir ekrana sahip olan PadFone Infinity, Tablet modunda 10.1 inçlik Full HD *IPS ekrana yer veriliyor. Bluetooth 4.0, NFC, A-GPS, GLO- NASS, LTE ve yeni nesil 3G teknolojileriyle farkını iddialı şekilde ortaya koyan Infinity, kamera özellikleriyle de dikkat çekmeyi başarıyor. 13 Megapiksel arka ve 2 Megapiksellik ön kamera sayesinde net bir görüntülü görüşme olanağı da sunuyor. (AA) Panasonic LUMIX TZ40 {telefon} {foto} Panasonic tarafından gezgin fotoğrafseverlere özel olarak sunulan ve açılımı Travel Zoom olan TZ ailesinin yeni ferdi LUMIX TZ40, sahip olduğu yüksek hassasiyetli 18.1 megapiksel değerinde MOS sensörü ile Venus Engine görüntü işlemcisinin ortak başarısını, çektiğiniz fotoğraflarda görebilmenize olanak tanıyor. Durağan ve hareketli görüntülerde otomatik odak hızı ile netliğini kaybetmeyen LUMIX TZ40, 10 FPS Sürekli Seçim modu ile hareketli sahnelerde yüksek çözünürlük kalitesinden vazgeçmiyor. 24mm ultra açılı LEICA DC lensi ile 20x optik zoom özelliği ile 50p FullHD video kayıt edebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları ve videoları ise 3.0 inç büyüklüğünde dokunmatik LCD ekran üzerinde keyifle görüntüleyebiliyorsunuz. Dört farklı renk seçeneğiyle sunulan LUMIX TZ40, sahip olduğu Wi-Fi ve NFC özellikleriyle de kullanım alanını zenginleştiriyor. (AA)

7 sony nin yeni 4k televizyonu {tv inceleme} Sony nin yeni ekonomik 4K TV lerini tanıttı. 55 inç genişlikli XBR-55X900A ve 65 inç genişlikli XBR-65X900A 4K Ultra HD LED TV ler sırasıyla 5000 ve 7000 dolar fiyat etiketine sahip olacak. Blu-ray filmlerde sınır Full HD ve 4K desteklenmiyor. Sadece bazı uydu kanalları deneme yayını yapıyor. Çözüm olarak 4K değerine upscale yani ölçekleme yapan Blu-ray oynatıcılar geliyor. Sony nin bu kampanyaya destek vermek için geliştirdiği 4K çıkışlı medya oynatıcı ise FMP-X1 4K. Bunu alanlara 10 film ve kısa film hediye edilecek. Tümünde gerçek 4K desteği olacak. Hediye gelenler Bad Teacher, Battle: Los Angeles, The Bridge on the River Kwai, The Karate Kid (2010), Salt, Taxi Driver, That s My Boy, The Amazing Spider-Man, The Other Guys ve Total Recall. (AA) Lenovo ThinkPad Twist {ultrabook} Lenovo tarafından geliştirilen ThinkPad Twist de, farklı kullanım şekilleriyle profesyonellere hitap ediyor. Yazı yazmak istediğinizde bir dizüstü bilgisayara, hareket halinde olduğunuz durumlarda tablete ve toplantılarınızda sunum yaparken de bir standa dönüşebilen ThinkPad Twist, üzerinde IPS Gorilla Glass çoklu dokunmatik özelliği gösteren 12.5 inç büyüklüğünde bir ekran bulunduruyor. ThinkPad Twist, 7 saate kadar pil ömrüyle de tüm gün sizinle birlikte hareket edebiliyor. Intel Core i5 ve i7 işlemci seçeneği de sunuyor. 4 GB DDR3 belleğin yanı sıra SSD türü sabit disk seçeneğiyle karşımıza çıkan cihaz, 128 GB depolama alanı bulunduruyor. İki adet USB 3.0 bağlantısını ve Bluetooth 4.0 ı da destekliyor. 3G bağlantı seçeneği de sunan ThinkPad Twist, sahip olduğu 1.58 kilogram ağırlığıyla da daima yanınızda taşıyabileceğiniz bir cihaz. (AA) {notebook} Asus G75V laptop Asus G75V tam anlamıyla bir oyun bilgisayarı. Ürünün 17.3 inç büyüklüğündeki ekranında 1920 x 1080 piksel çözünürlük oluşturulabiliyor ve söz konusu ekranı NVIDIA nın kendine ait 2 GB bellek bulunduran GeForce GTX 660M grafik kartı besliyor. Dört çekirdekli Intel Core i seçimi hiç de fena değil. Sunulan 16 GB kapasitedeki DDR3 sistem belleklerine ise halen günümüzdeki birçok üst seviye masaüstü bilgisayar sahip değil. Depolama ortamı olarak 256 GB kapasitede bir SSD ve 7200 rpm dönüş hızına sahip, 750 GB kapasitede bir sabit disk işbirliği yapıyor. Optik sürücü tercihi ise Blu-ray sürücü. Üzerindeki USB arabirimlerinin tümünde 3.0 standardına destek veren Asus G75V ile beraber NVIDIA nın yeni nesil 3D Vision 2 kablosuz üç boyutlu gözlük kiti de kullanıcılara sunuluyor. (AA)

8 LAN nedir? Lan (Local Area Network) yani yerel alan ağı sınırlı bir alanda -okul, iş yeri gibi- bilgisayarların birbirine bağlanmasıyla oluşturulan yapıdır. Ağ kurarken amaç verilerin ve donanımların paylaşılmasıdır. Örneğin bir ofiste ağdaki tek bir bilgisayarda kurulu olan yazıcı diğer tüm bilgisayarlar tarafından kullanılabilir. Böylelikle donanıma fazla kaynak ayırmaktan kurtuluruz. {donanım} Ağ kurarken kablolar ve ağ cihazları (hub, switch vs. ) gibi donanımlara ihtiyaç vardır. Ayrıca ağın nasıl oluşturulacağı gibi yöntemlerin de belirlenmesi gerekir. İlk belirlenmesi gereken şey ağ topolojisidir. Günümüzde çoğunlukla yıldız topoloji kullanılır.(resimde) Bu tür ağlarda merkezde ana bilgisayar veya switch gibi ağı yönlendiren bir cihaz vardır. Ağa dahil olmak için bilgisayarda bulunması gereken donanımlar vardır. En önemlisi ethernet kartıdır. Bu kartta rj 45 portu bulunur. Bu porta takılan ağ kablosu (UTP, çift büklümlü kablo) sayesinde bilgisayar ağa bağlanmış olur. Sonraki Sayı : WLAN (Wireless Lan) (GT)

9 C# Dersleri : while DÖNGÜ YAPISI {programlama} Döngüler, program içerisinde tekrarlanması gereken ifadeleri veya kod bloklarını tekrar tekrar yazmak yerine tek bir yapıda yazarak ifadelerin veya kod bloklarının tekrarlanmasını sağlar. While döngüsü bir koşula bağlı olarak tekrarlanan işlemleri gerçekleştirmek için kullanırız. While döngüsünde yazdığımız koşul sağlanıyorsa true(doğru) dönmeye devam eder. Ne zaman ki koşul false(yanlış) değer döndürürse o zaman döngü sonlanır. Şablonu şu şekildedir; while(koşul) { yapılacak işler; } Hemen bir örnekle açıklayalım; Yeni bir forma bir tane ListBox ve bir tane de button ekleyelim. Kodlarımızı butonun Click olayına yazıyoruz: private void button1_click(object sender, EventArgs e) { int sayac = 0; while (sayac < 100) { listbox1.items.add(sayac.tostring()); sayac++; } } Burada while a koşul olarak yazdığımız kodda sayac 100 olduğunda döngüden çık dedik. Ayrıca 100 oluncaya kadar her bir adımda sayac ın değerini String e çevirerek ListBox ın itemlarina ekle dedik.ve sonsuz döngü yapmamak için sayaç ın değerini her adımda sayacın değerini bir arttırıyoruz. Hemen bir örnekle de sonsuz döngüden bahsedelim. Örneğimize göre; int i = 1; while(1==i) { } Burada i sürekli 1 e eşit olacağından döngüden çıkamaz ve sonsuz bir döngü oluşur. Eğer Visual Studio ortamında çalışıyorsanız Shift+F5 ile yada daha önce bahsettiğim play işaretinin yanında ki Stop işareti ile durdurabilirsiniz. Aksi halde programınız yanıt vermez. (AA)

10 pardus 2013 Kurulumu {kurulum} Pardus ISO nuzu kopyaladığınız usb nizi bilgisayarınıza takın. Bilgisayarınızı usb den kurulum yapmak için yeniden başlatın. 1 - Pardus 2013 KDE (veya GNOME) seçip Enter a bastıktan sonra, masaüstümüzün gelmesi için biraz bekleyelim. 2 - Masaüstümüzde sabit diske kura çift tıklıyoruz. 3 - Pardusu kuracağımız sürücümüzü seçip ileri diyoruz. 4 - Eğer diskinizin tamamına Pardus kurmak istiyorsak Evet diyoruz. 5 - Ext4 dosya türündeki alanımıza çift tıklıyoruz. 6 - Bağlama noktasını /, biçimlendirme türünü de ext4 olarak ayarlıyoruz.(bu adımdan sonra diskin son hali aşağıdaki resimdeki gibi olmalıdır.) 7 - Adımızı, Kullanıcı adımızı girip resimdeki gibi şifre ve makine adımızı yazdıktan sonra ileri diyoruz. 8 - Bu adımdaki yıldızlı yerde /dev/sda seçeneğini seçmeliyiz. Böylelikle bilgisayarın açılışında Windows ya da Pardus işletim sisteminin hangisini çalıştıracağımız sorulur. 9 - Kurulumun bitmesini bekliyoruz. 10. Kapat deyip yeniden başlatıyoruz. (AA)

11 Bilgisayarınıza bakım yapın {ipuçu} Yeni aldığınız ve kutusundan çıkardığınız son model Windows veya Mac işletim sistemine sahip bilgisayarınızı gerekli bağlantılarını yapıp fişe taktıktan sonra çalıştırıyorsunuz. Her şey ne kadar güzel değil mi? Artık yeni bir bilgisayarınız var ve son sürat hiç takılma olmadan gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor Gelin görün ki yeni bilgisayar alan kullanıcıların bir çoğu aylar sonra veya bir yıla yakın zaman dilimi içerisinde bilgisayarlarının performanslarının düştüğünü dile getiriyorlar. Ve aradan 18 ay ve 2 yıl zaman geçtikten sonra artık kullandığınız bilgisayarınız yavaş yavaş teklemeye başlıyor, uygulamaları açarken ve web sayfalarında gezinirken geç tepkiler vermeye başlıyor. Böyle durumlarla karşılaşan bir çok bilgisayar kullanıcısı yer yer bilgisayarını yumrukluyor bazen de bilgisayarının ilk zamanlardaki halini hatırlayıp bir damla gözyaşı döküyor olabilir. Bazen bu sorunların temeli yetersiz internet bağlantısı ve zamanının gerisinde kalmış eski donanımlar gibi lanse ediliyor olsa da sorun tek başına bunlardan kaynaklanmamaktadır. 2 yıllık bir süreç içerisinde bilgisayarınızda oluşabilecek yavaşlıkların bir çok nedeni olabilir. Bu yavaşlamalara neden olabilecek başlıca şeyler; bilgisayarınızda var olan çift dosyalar, gereksiz yapılan indirmeler, yüklendikten sonra tam anlamıyla silinemeyen uygulamalar, gereksiz sistem kayıtları ve daha önce ziyaret etmiş olduğunuz internet sayfalarına ait çerezler olarak sıralanabilir. O zaman bilgisayarınıza bakım yapmak denildiğinde aklımıza ilk gelmesi gereken şey az önce saydığımız yavaşlamaya neden olabilecek unsurları temizlemek ve düzenlemeler yapmak olacaktır. Gerekli temizlemeler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra bilgisayarımızın performansı artacağı için daha hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışacaktır. En sık kullanılan bakım yöntemleri: * Disk birleştirme * Sistem kayıt defterlerini temizleme * Gereksiz dosyaları ve çift dosyaları silme * Tam olarak kaldırılamamış ve silinmemiş uygulamaları temizlemek * Sürücü güncellemelerini kontrol etmek * İnternet tarayıcınızla ilgili verileri ve çerezleri temizlemek Bu saydığımız unsurlar dışında bilgisayarınızda işletim sisteminizin kurulu olduğu sabit diskin en az %10 luk bölümünün boş olması da performans ve hızı etkileyen önemli bir unsurdur ve dikkate alınması gerekir. (GT)

12 USB 3.0 USB son yılların en müthiş icatlarından biri. Bu yeni standart (USB 3.0) usb hızını 5 katına kadar artırabileceğini iddia ederek çıktı. USB 2.0 ın 4 telle sağladığı bağlantıyı USB 3.0, 9 tel ile sağlıyor. Böylece hız artmış oluyor. Bir usb portunun 3.0 olduğunu anlamanın yolu porttaki mavi renk (bakınız resim). (GT) {donanım} {yazılım} BCWipe - Dosyaları kalıcı silmek! BCWipe ile silinen dosyalar geri getirilemeyecek ve kurtarılamayacak şekilde siliniyor. Böylece verilerin başka kişilerce görülmesi gibi bir korkunuz olmayacak. Program ABD savunma departmanlarındaki verileri yok etmek için kullanılan teknolojinin aynısını kullanıyor. Ayrıca internet geçmişini kalıcı olarak silen bu yazılımla iz bırakmadan webde gezebilirsiniz. (GT) Amigabit Disk Defrag 1-abc.net Backup veri yedekleme programıdır. Kullanımı kolay arayüzüne sahip program ile tek dosya ya da klasörün tamamını yedekleyebilirsiniz. Zamanlayıcı sayesinde işinizi otomatikleştirebilirsiniz. Tam ve artımlı (tamamı veya sadece değiştirilen dosyalar) yedekleme yapabilirsiniz. Windows başlangıcında çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. USB, disket sürücü ve çıkartılabilir medya aygıtlarına programı kurabilirsiniz. Çok düşük sistem kaynağı gereksinimine ihtiyaç duyar. Boyutu : 9.54 MB Fiyatı : $ (AA) {androıd} {yazılım} SVOX Türkçe Cem Voice Androidli cep telefonunuzun türkçe konuşmasını istiyorsanız bu uygulama size göre. E-kitap, çeviri ve navigasyon desteği veren uygulamanın ücreti ise 2,99 $. (GT)

13 Anne-baba okulu {test} Üstün Dökmen aileleri uyarıyor! Geleceğin suçlusunu yetiştirmenin 8 basit kuralı! 1) Küçükken daha, çocuğa ne isterse vermeye başla! Ki, herkesin onun geçimini sağlamakla mükellef olduğuna inansın... 2) Fena sözler söylediğinde gül! Ki, kendisinin akıllı olduğuna inansın... 3) Ona düşünmeyi, beynini kullanmayı öğretme sakın! Bırak, onsekizine gelince kendisi karar versin... 4) Yerde bıraktığı her şeyi kaldır, kitaplarını, giysilerini, pabuçlarını...onun için her şeyi sen yap! Ki, sorumlulukları hep başkalarına yüklesin... 5) Onun önünde sık sık kavga et! Ki, bir gün aile parçalanırsa pek de şaşırmasın... 6) Ona istediği kadar harçlık vermekten kaçınma! Asla kendi parasını kazanmanın ne demek olduğunu öğrenmesin... 7) Yiyecekmiş, içecekmiş, konformuş, tüm arzularını yerine getir! Ki, istediklerini her zaman elde etmeye şartlansın... 8) Komşulara, öğretmenlere, polise, vs. karşı hep onun tarafında ol! Ki, hepsine karşı ön yargılarla davransın... (GT) {arama} Google Arama : Hesap makinesi Google da 4 işlem yapabilmek mümkün. Örneğin 4+4 şeklinde arama yaptığınızda 8 sonucunu anında görebilirsiniz. Yandaki örneğimizde daha karışık bir işlem 4*3*2+9/3 gerçekleştirdiğimizde Google bunu otomatik parantezlere (4*3*2) + (9/3) alarak işlemi gerçekleştiriyor. Ayrıca kullanmanız için bir hesap makinesi sunuyor. (AA) Doodle Jump Son zamanların en çok sevilen ücretsiz android oyunlarından Doodle Jump ın önce IOS sürümü vardı. Şimdi de android kullanıcıları için çıkarıldı ve çok sevildi. Yalnız uyarıyoruz delicesine bağımlılık yapıyor. (GT) {androıd}

14 Teknolojide En ler {istatistik} İnternetteki web sitelerinin birçoğu İngilizce dir. W3Techs tarafından yapılan araştırmaya göre, Aralık 2011 itibariyle internetteki web sitelerinin %56 dan fazlası içerik dili olarak İngilizce yi kullanmaktadır. %2 den fazla kullanıma sahip diğer diller ise Almanca, Rusça, Japonca, İspanyolca, Çince, Fransızca, İtalyanca ve Portekizce dir. İngilizce nin online ortamdaki kullanımı son 10 yılda %281 oranında artmıştır. Ancak yine aynı dönemde İspanyolca %743, Çince %1.277, Rusça %1.826, Arapça ise %2.501 oranında artmıştır. 31 Mayıs 2011 tarihi itibariyle kullandıkları dillere göre tahmini internet kullanıcısı sayıları: {google} Google ın her sene gerçekleştirdiği 1 Nisan şakası bu sene Google Burun hizmeti oldu. Google ın ana sayfasına girdiğinizde karşınıza çıkan Yeni! Bu koku ne? Google Burun ile keşfedin yazısında yer alan linke tıkladığınızda Google Burun hizmetine ait olduğu belirtilen bir sayfaya ulaşıyorsunuz. böylece karşınıza çıkan örnek kokuyu almak için Kokla butonuna basmanız gerekiyor. Elbette kokuyu alma imkanınız olmadığı için sizi bir hata sayfasına yönlendiren Google ın Yardıma mı ihtiyacınız var? ekranına geçiş yaptığınızda ise hala duruma uyanmadıysanız konunun 1 Nisan şakası olduğu karşınıza çıkıyor :) (GT) (GT) Goodle Doodle

15 Mark Zuckerberg Mark Zuckerberg 2004 yılında Harvard Üniversitesi nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook u kurarak dünyanın şu anki en genç zengini olmasıyla tanınıyor itibariyle kişisel serveti 24 milyar Amerikan dolarıdır yılında ise TIME dergisince Yılın Adamı seçilmiştir. Zuckerberg New York eyaletinin White Plains şehrinde diş hekimi bir baba olan Edward ve psikiyatrist doktor bir anne olan Karen in tek erkek çocuğu olarak 1984 te dünyaya geldi. Harvard daki ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Sitede Hardvard daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti. Veritabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı. Harvard lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook u kurdu. Facebook, 18 ayda ABD nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline geldi. Ayrıca onun bu başarısını anlatan Birkaç Düşman Edinmeden 500 Milyon Arkadaş Kazanamazsınız sloganıyla Sosyal Ağ adlı bir film çekilmiştir. 19 Mayıs 2012 tarihinde ise, uzun süredir sevgilisi olduğu Priscilla Chan ile evlenmiştir. Bugünlerde Zuckerberg, ülkesinde göçmen politikasını yenilemek, eğitimi artırmak ve bilimsel araştırmalara yatırımı teşvik etmek amacıyla siyasi bir grup kurdu. The Washington Post gazetesi için kaleme aldığı yazıda Zuckerberg, Fwd.us adlı oluşumu açıklarken, ABD nin ekonomik anlamda ileri gitmesi için göçmenler, eğitim ve bilimsel araştırmalar konularında yeni yaklaşımlara ihtiyacı olduğunu belirtti.. (GT) {DİKKATLİ OLUN} {kimdir?} Windows XP tuzağı Teknoloji devi Microsoft, 12 yıl önce piyasaya çıkardığı Windows yazılımı XP yi 8 Nisan 2014 te resmi olarak emekli etme kararı aldı. Efsane işletim sisteminin bir yıllık ömrü kaldı. Bu bir anlamda bilgisayar korsanlarının XP kullanan bilgisayarlara kolayca girebilmesi anlamına da geliyor. Şirket yetkililerinden gelen bir açıklamada XP kullancılarının bilgisayar işletim sistemlerini Windows 7 ya da Windows 8 e yükseltmeleri istendi. Şu anda piyasada çok sayıda XP kullanan bilgisayar var, bunların çoğu 10 yaşında bile değil. (GT)

16 Tarihten: bıos hatası Günümüzde pek rastlamadığımız bu hata, BIOS tan yazılı hata mesajları almaya alışık olduğumuz günlerde karşımıza gelirdi. Hata mesajındaki çelişki ise bizi gülümsetirdi. Mesaj diyor ki: Klavye bulunamadı. Devam etmek için F1 tuşuna basın. :) (GT) {eskici} {tekno-kötü} Teknolojide Tutunamayanlar Nintendo Virtual Boy Virtual Boy, Nintendo nun ömrü en kısa süren ürünü oldu yılında piyasaya çıkan Virtual Boy un ömrü sadece 6 ay sürdü. Üç boyutlu grafik oyununun en büyük dez avantajı oyuncunun etrafı görmesini engelleyen kocaman kırmızı bir kaskının olması idi. Satış fiyatı 180 dolar olan bu ürün ile sadece 14 oyun oynanabiliyordu. Nintendo ürünün başarısızlığından dolayı desteğini Nintendo 64 sistemine kaydırdı. (AA) bilgisayar terimleri bt {sözlük} İstemci, (Client), bilgisayar ağlarında diğer ağ bileşenlerinin paylaşıma açtıkları kaynakları kullanan bilgisayar. Sunucu, (Server) bilgisayar ağlarında, diğer ağ bileşenlerinin (kullanıcıların) erişebileceği, kullanımına ve/veya paylaşımına açık kaynakları barındıran bilgisayar birimi. Örneğin bir ağı yöneten ana bilgisayar ya da internet sitelerini üzerinde bulunduran süper bilgisayarlar. Programlama Dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tektipleştirilmiş yoludur. Örneğin Delphi, C# (GT)

17 Facebook İstatistikleri {facebook} - Facebook kullanıcılarının %25 inin herhangi bir güvenlik kontrolü bulunmuyor. Bu hesaplar diğer tüm facebook kullanıcılarına açık. - Facebook kullanıcılarının ortalama 130 arkadaşı var. - Facebook kullanıcılarının %21 i Asya kıtasından. Bu Asya kıtasının toplam nüfusunun %4 üne denk geliyor. - En fazla iletiyi brezilyalılar gönderiyor. Her ay 800 ün üzerinde facebook sayfasından ileti görüntülüyorlar duvarları üzerinde. - Kullanıcıların %23 ü facebooka büyük bir merakla bağlılar, günde 5 veya daha fazla hesaplarını kontrol ediyorlar. - Kullanıcıların %80 i markalarla iletişim kurmak için facebooku tercih etmiş. - Sadece 2012 yılında, dakika ya da saat olarak söyleyemeceğimiz uzunlukta, yıllık müzik yüklenmiş facebook a. (AA) süper kahraman filmleri {sayılarla} - En fazla hasılat yapan süper kahraman filmleri listesinde Batman: The Dark Knight birinci sıradayken, ikinci sırada Örümcek Adam 3 ün yer alıyor. - Marvel ın 27 süper kahraman filmine karşılık DC nin 20 filmi mevcut. Buna karşılık marvel filmlerinin gişe hasılatı DC ninkilerin yaklaşık iki katı. - Şu ana kadar yalnızca 4 kadın süper kahraman filmi yapılmış. (Süpergirl, Catwoman, Elektra, My super ex-girlfriend). - Aynı şekilde yalnızca 4 tane dünya dışından gelen bir süperkahramanın filmi mevcut. (Süperman serisi, Hancock, Hellboy serisi, Thor) - Çizgiromanı bulunmayan ama filmi yapılan 5 süper kahraman ise şunlar: Darkman, Unbreakable, The Incredibles, My super ex-girlfriend, Hancock) (AA) ODTÜ lü mühendisten müthiş icat! Hız yapan belli olacak... {otomobil} Türkiye otomotiv sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım yarışmalarından çıkan fikirler hayata geçirilmeye başlandı. Geçen yıl Proje Pazarı nda yarışmaya katılan, ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünden Muzaffer Koçer in projesi sollma Farplas tarafından hayata geçiriliyor. Farplas Genel Müdürü ve TİM Sektörler Konseyi Otomotiv Endüstrisi Sektör Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, arkadan gelen araçların hızını ölçerek sollayan aracın hızıyla karşılaştıran, aracın hızı uygunsa yeşil ışıkla güvenli olduğunu gösteren aynaların üretildiğini, testlerin başladığını, endüstri tarafından ne zaman kullanılmaya başlanacağını ise zamanın göstereceğini söyledi. (AA)

dünyanın ilk 27 all-ın-one oyuncusu HP den HAREKET ALGILAYICILI bilgisayar

dünyanın ilk 27 all-ın-one oyuncusu HP den HAREKET ALGILAYICILI bilgisayar dünyanın ilk 27 all-ın-one oyuncusu {haber} MSI tarafından geliştirilen AG2712 isimli model, 27 inç ekrana sahip ve tamamen oyuncuların dikkatini çekmek için hazırlanmış. Full HD 1080p çözünürlüğü destekleyen

Detaylı

20 sn de şarj olan telefon

20 sn de şarj olan telefon 20 sn de şarj olan telefon California da yaşayan 18 yaşındaki Easha Khare, geliştirdiği yeni şarj aletiyle başta telefon üreticileri olmak üzere bir anda ilgi odağı oldu. Hızlı biten ancak hızlı dolmayan

Detaylı

KARGONUz HELİKOPTERLe GELECEK

KARGONUz HELİKOPTERLe GELECEK KARGONUz HELİKOPTERLe GELECEK Amazon CEO su Jeff Bezos hızlı teslimat için minik helikopterleri kullanarak havadan dağıtım yapmak istediklerini söyledi. Amazon Prime Air adı verilen sistem, sekiz pervaneli

Detaylı

Teknoloji Harikası Akıllı Telefonlar. TP-Link TL-WA890EA evinizin her şeyi ASUS Transformer Pad TF701

Teknoloji Harikası Akıllı Telefonlar. TP-Link TL-WA890EA evinizin her şeyi ASUS Transformer Pad TF701 MAYIS 2014 / SAYI: 5 / ISSN:2148-2748 Liste: Köpeğinize Yeni Numaralar Öğretin Dosya: En İyi Mesajlaşma Uygulamaları TP-Link TL-WA890EA evinizin her şeyi ASUS Transformer Pad TF701 İKİSİ BİR ARADA TABLET

Detaylı

TABLET ULTRABOOK AKILLI TELEFONLAR SONY XPERIA Z2 IŞIK HIZINDA INTERNET EN KASLI WIN 8 TABLET OYUN PC Sİ TOPLAMA REHBERİ EFSANE CEP TELEFONLARI

TABLET ULTRABOOK AKILLI TELEFONLAR SONY XPERIA Z2 IŞIK HIZINDA INTERNET EN KASLI WIN 8 TABLET OYUN PC Sİ TOPLAMA REHBERİ EFSANE CEP TELEFONLARI GALAXY NOTE PRO 12.2 MERCEK ALTINDA Aylık TeknoHobİ Dergİsİ Sayı: 2014/06 Fİyatı : 5 TL FIFA 2014 STADYUM EVİNİZDE HER KURUŞUNA DEĞEN AKILLI TELEFONLAR IŞIK HIZINDA INTERNET WI-FI 802.11ac SUYA TOZA MEYDAN

Detaylı

2013 Q2. Değerlendirme. ios işletim sisteminin dünden bugüne hikayesi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2012-2013 Q1 karşılaştırması

2013 Q2. Değerlendirme. ios işletim sisteminin dünden bugüne hikayesi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2012-2013 Q1 karşılaştırması 1 İçerik 2013 Q2 mobilike Kurucu Ortaklarından 01 Rakamlarla Mobil Global & Türkiye de mobil rakamlar 02 Örnek çalışma Vaseline 06 Teknoloji 4G 08 Karşılaştırma İki cihaz karşılaştırması - Samsung S4 &

Detaylı

Teknoloji için CIO 2010 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU İŞ TEKNOLOJİLERİNDE LİDERLİK DOSYA KONUSU: 2011 DE DAHA HIZLI BANTGENİŞLİĞİ SUNACAK 4 TEKNOLOJİ

Teknoloji için CIO 2010 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU İŞ TEKNOLOJİLERİNDE LİDERLİK DOSYA KONUSU: 2011 DE DAHA HIZLI BANTGENİŞLİĞİ SUNACAK 4 TEKNOLOJİ DOSYA KONUSU: 2011 DE DAHA HIZLI BANTGENİŞLİĞİ SUNACAK 4 TEKNOLOJİ SAYFA 40 İŞ TEKNOLOJİLERİNDE LİDERLİK Teknosa CIO su Önder Kaplancık Teknoloji için teknoloji geliştirmiyoruz. İş için teknoloji geliştiriyoruz.

Detaylı

Kablosuz Ağınızı Güçlendirin ÜRÜN İNCELEME. Samsung Galaxy Gear 2 EN AKILLI SAAT. HTC One Mini 2 TASARIM HARİKASI

Kablosuz Ağınızı Güçlendirin ÜRÜN İNCELEME. Samsung Galaxy Gear 2 EN AKILLI SAAT. HTC One Mini 2 TASARIM HARİKASI TEMMUZ 2014 / SAYI: 7 / ISSN:2148-2748 Liste: En İyi Ücretsiz Photoshop Alternatifleri Dosya: Android Kitkat Sırları ve İpuçları ÜRÜN İNCELEME HTC One Mini 2 TASARIM HARİKASI Samsung Galaxy Gear 2 EN AKILLI

Detaylı

Üst Düzey. Akıllı Telefonlar. Samsung GALAXY ALPHA Metal İnce Estetik. Dosya: Kend Projen z Planlayın, Baştan Sona Yönet n

Üst Düzey. Akıllı Telefonlar. Samsung GALAXY ALPHA Metal İnce Estetik. Dosya: Kend Projen z Planlayın, Baştan Sona Yönet n KASIM 2014 / SAYI: 11 / ISSN:2148-2748 L ste: Har ka Efektlerle Fotoğrafa Karakter Kazandırın Dosya: Kend Projen z Planlayın, Baştan Sona Yönet n Samsung GALAXY ALPHA Metal İnce Estetik KAPAK KONUSU Üst

Detaylı

BİLİŞİM FUARLARI DERGİSİ

BİLİŞİM FUARLARI DERGİSİ BİLİŞİM FUARLARI DERGİSİ CEBIT Dünyanın bilişim alanında en önemli etkinliklerinden birisi olan CeBIT 2015, 16-20 Mart tarihleri arasında her yıl olduğu gibi Almanya'nın Hannover şehrinde gerçekleştirildi.

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Güle güle 2014,

Detaylı

TÜRKİYE NİN KAPSAMA HARİTASI

TÜRKİYE NİN KAPSAMA HARİTASI İK YÖNETİMİ IT İLE YENİLENMEYE DEVAM EDİYOR IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr EYLÜL 2011 SAYI 22 AUTODESK BAŞARISINI SÜRDÜRMEK İSTİYOR BULUTUN KÜÇÜK İŞLETMELERE AVANTAJLARI www.itadvisor.com.tr İŞ PLANINIZ

Detaylı

TEKNOLOJİNİN GÜLEN YÜZÜ

TEKNOLOJİNİN GÜLEN YÜZÜ www.shiftdelete.net Kasım 2009 Sayı: 6 SONY WALKMAN 1 NWZ-S544 MICROSOFT OFFICE 2010 SINIFININ EN GÜÇLÜSÜ TEKNOLOJİNİN GÜLEN YÜZÜ ESKİMEYEN SYMBIAN PROGRAMLARI 2009 Samsung Electronics Co. Ltd. O kadar

Detaylı

Türkİye de Bulut Bİlİşİm

Türkİye de Bulut Bİlİşİm EKONOMİ IT YE EMANET IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr AĞUSTOS 2012 SAYI 33 Türkİye de www.itadvisor.com.tr Bulut Bİlİşİm AĞUŞTOS 2012 SAYI 33 MOBİL UYGULAMALAR İŞ DÜNYASINDA SAĞLIKTA E-REÇETE DÖNEMİ BAŞLIYOR

Detaylı

Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı

Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı ÖZEL EKİ Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı Dünyanın en önemli mobil teknolojiler zirvesi olarak kabul edilen ve GSMA tarafından düzenlenen Mobil Dünya Kongresi-Mobile World Congress (MWC),

Detaylı

Kompakt tabletlerin savaşı

Kompakt tabletlerin savaşı EKİM 2014 / SAYI: 10 / ISSN:2148-2748 L ste: Yaratıcılığınızı konuşturan uygulamalar Dosya: Pad Uyumlu M crosoft Off ce Asus A88X- Gamer ÜST DÜZEY SEÇİM ÜRÜN İNCELEME TP-LINK TL-WA860RE PERFORMANS ARTIRICI

Detaylı

TEKNOLOJİNİN GÜLEN YÜZÜ

TEKNOLOJİNİN GÜLEN YÜZÜ TEKNOLOJİNİN GÜLEN YÜZÜ www.shiftdelete.net Kasım 2009 Sayı: 5 MSI GT735 1 TESTİ NOKIA N97 MINI İNCELEMESİ EN SIK RASTLANAN 5 SORUN CANON EOS 7D TEST ETTİK 2 EDİTÖR Ecevit BIKTIM Genel Yayın Yönetmeni

Detaylı

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER TEKNO GÜNDEM Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER Değerli Okuyucular AR-GE ağırlıklı faaliyetlerle bölgesel ve yerel ekonominin yeniden yapılanmasını ve üniversite-sanayi

Detaylı

Rekabette Öne Geçmenin Yolu ERP den Geçiyor

Rekabette Öne Geçmenin Yolu ERP den Geçiyor 02/2015 Ergin Öztürk IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rekabette Öne Geçmenin Yolu ERP den Geçiyor Başbakan Davutoğlu: Tarihi fırsat önümüze geldi Büyük Veri Ne Yapacağınızı Sizden Önce Tahmin

Detaylı

türkiye nin internet haritası

türkiye nin internet haritası KOBİLER İÇİN AĞ ÇÖZÜMLERİ REHBERİ www.itadvisor.com.tr HAZİRAN 2014 SAYI 55 türkiye nin internet haritası Hayatımızın temeline oturan internet olgusu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor.

Detaylı

İŞLER BÜYÜDÜĞÜNDE KAÇINILMAZ OLUR

İŞLER BÜYÜDÜĞÜNDE KAÇINILMAZ OLUR ISSN: 2148-8061 www.techinside.com Haberde Analiz SAYI 13 EYLÜL 2015 İŞLER BÜYÜDÜĞÜNDE KAÇINILMAZ OLUR 3 Türkiye için 4.5G vakti Sage Summit 2015 i takip ettik Üç boyutlu tasarım dünyayı değiştirecek İÇİNDEKİLER

Detaylı

Rüyalardaki Sistemi Kuruyoruz

Rüyalardaki Sistemi Kuruyoruz EYLÜL 2014 / SAYI: 9 / ISSN:2148-2748 L ste: En İy DJ Uygulamaları Dosya: S stem n ze Bakım Yapın ÜRÜN İNCELEME TP-L nk Archer D5 SIRA DIŞI PERFORMANS Samsung U28D590D UHD KUSURSUZ GÖRÜNTÜ! NASIL YAPILIR?

Detaylı

Bilişsim. Sektöründe Nitelikli Eleman Mumla Aranıyor!

Bilişsim. Sektöründe Nitelikli Eleman Mumla Aranıyor! 06/2015 Cumhur Kızıları BT Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Bilişsim. Sektöründe Nitelikli Eleman Mumla Aranıyor! Bülent Morten BT Eğitim Kurucusu BTK Başkanı Tayfun Acarer in Görev Süresi Doldu AB den Dijital

Detaylı

Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor

Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor teknoloji dünyasının kalbi ıfa 2014 te attı ÖZEL DOSYA MüştEri ve FirMA ArASınDAki köprü: ÇAğrı MErkEZLEri Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor Kamu alanı Dijitalleşiyor bulut hizmetlerinde GüvenliK

Detaylı

T ü r k i ye d e Yo l G ö s te r i m

T ü r k i ye d e Yo l G ö s te r i m TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 41 SAYI 153 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ T ü r k i ye d e Yo l G ö s te r i m a v i g a s y o n N Sosyal Medya Veri Analizi Fatih Sarı: Bilişime halen ekonomi sayfalarının

Detaylı

TEMMUZ 2014-SAYI 67 İÇ LOJİSTİK DOSYA OTOMATİK TANIMLAMA AYRAÇ ENERJİ YÖNETİMİ. Otomasyonda yükselmek için neler öğrenmeli?

TEMMUZ 2014-SAYI 67 İÇ LOJİSTİK DOSYA OTOMATİK TANIMLAMA AYRAÇ ENERJİ YÖNETİMİ. Otomasyonda yükselmek için neler öğrenmeli? TEMMUZ 2014-SAYI 67 İÇ LOJİSTİK DOSYA OTOMATİK TANIMLAMA AYRAÇ ENERJİ YÖNETİMİ Otomasyonda yükselmek için neler öğrenmeli? Sınırlar, PC tabanlı otomasyon ve Soft PLC ile aşılacak Alternatif Yayın Grubu

Detaylı

Yeni Nesil Donanım Teknoloji

Yeni Nesil Donanım Teknoloji AĞUSTOS 2014 / SAYI: 8 / ISSN:2148-2748 L ste: Prem um Med a Oynatıcılar Dosya: Google Dr ve sırlarını keşfed n SAYFA 15 KAPAK KONUSU Yeni Nesil Donanım Teknoloji Shadowrun Returns Toy Story: Story Theater

Detaylı

Sokağa atılan geçmişin izinde

Sokağa atılan geçmişin izinde KARİYER Doktorlara tercüman olan mühendisler 04 05 06 2014 Hayat Krallara yaraşır düğünler Otomobil Schumacher bunu da kazanacak Spor Brezilya hazır Ya siz? English Summary of Contents Sokağa atılan geçmişin

Detaylı

Dergimizin bu sayıdaki konusu

Dergimizin bu sayıdaki konusu Editörden Dergimizin bu sayıdaki konusu Av. Özgür ERALP avukat@ozgureralp.av.tr Türkiye nin ilk ve tek Bilişim ve Hukuk dergisinin 5.sayısıyla karşınızdayız. Aslını söylemek gerekirse tek Bilişim ve Hukuk

Detaylı

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir KADOİL İN 2011 HEDEFİ. ilk 10

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir KADOİL İN 2011 HEDEFİ. ilk 10 Kadoil in Ücretsiz Dergisidir KADOİL İN 2011 HEDEFİ ilk 10 2SAYI HEDEF İLK 10 Gelecek Kadoil İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A1 Blok Kat: 10, 34149 Yeşilköy, İstanbul. Tel: +90 212 465 55 56 Faks: +90 212

Detaylı