BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER ) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi"

Transkript

1 BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER ) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi

2 Dersin Amacı Bilişim sistemlerinin hayatımızdaki önemi yatsınamaz. Herhangi bir mesleğin veya herhangi bir aktivitenin bilişim teknolojileri kullanılmadan icra edilmesi düşünülemez. Örnek olarak, Ofice Uygulamaları, Mobil Teknolojiler, Internet, Uygulama Yazılımları. Bilişim Teknoljileri = Bilgi + İletişim Dersin amacı bilişi teknolojileri hakkında temel bilgiler vermek, kullanılan donanım ve yazılımları tanıttmak, ardından uygulamalı olarak işletim sistemi (örnek olarak windows 7), ofis uygulamaları (örnek olarak Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Power Point), Internet (www, ) konularından kullanım becerilerinizi aşamalı bir şekilde geliştirmektir.

3 Dersin İçeriği/Ders Programı 1. Bilgisayar Donanımlarını (Hardware) Tanımak (1. Hafta) 2. Bilgisayar Yazılımlarını (Software) Tanımak (2. Hafta) 3. Örnek İşletim Sistemi (Microsoft Windows 7)konusunda uygulamalar (2-3. Hafta) 4. İnternet ve e-posta kullanımı (4-5. Hafta) 5. Örnek Kelime İşlemci (Microsoft Word) ( Hafta) 6. Örnek Hesap Tablosu (Microsoft Excel) (9-10. Hafta) 7. Örnek Sunum (Microsoft Power Point) ( Hafta)

4 Bilgisayar Donanımlarını (Hardware) Tanımak Temel Bilgisayar Tipleri Masaüstü Dizüstü Tablet/Akıllı Telefon Temel Bilgisayar Donanımları: Monitör Kasa Klavye Fare Yazıcılar (Printers) Tarayıcılar (Scanners)

5 Bilgisayar Yazılımlarını (Software) Tanımak Sistem Yazılımları Windows 7, Linux etc. Uygulama yazılımları Microsoft Ofis Google Crome Stok Takip Sistemleri Rezervasyon Takip Sistemleri

6 3. MICROSOFT WINDOWS 7 Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I

7 İşletim Sistemi - Windows 7 İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama kodları genellikle direkt donanım tarafından yürütülmesine rağmen, girdi-çıktı, bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık görevi yapar. İşletim sistemleri sadece bilgisayar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir. İşletim sistemleri işlevsellerinin genişliği ile değil, donanımı belli bir amaç doğrultusunda programlayabilme nitelikleriyle değerlendirilmelidir. En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve ios örnek verilebilir.

8 Windows 7 Açma /Kapatma Temel olarak tüm sistemler belli bir rutine/sıraya ve yönteme bağlı olarak kapatılıp açılmak ihityacı duyarlar. Kontrolsun kapatılmalar ve/veya elektrik kesintileri sistemde arızalara yolaçar. Kullanıcı Değiş : Diğer Kullanıcı olarak sisteme giriş yapmak. Oturumu Kapat : Giriş yapılan kullanıcıdan çıkmak. Kilitle : Bilgisayarın başından ayrılırken başka bir kullanıcının kullanımını engellemek için kilitleme. Yeniden Başlat : Bilgisayar kapanıp yeniden açılır. Uyku : Bilgisayar Güç tarrufu yapmak için beklemeye alınırı.

9 Windows 7 Masa Üstü ve Görev çubuğu Masa Üstü : Ekranda görülen, aynen bizim çalışma masamızın olduğu gibi çalıştığımız alandır. İkonlar bulunur. Görev Çubuğu : Ekranın altında görünen (istenirse değiştirilebilir) ve sık kullanılan ikonların bulunduğu kısma verilen isimdir. (Temel İşlemler; saat/gün değiştirme, yazı dilini değiştire, ikonları taşıma, ismini değiştirme) Kullanılan temel bazı ikonlar.

10 Windows 7 Masa Üstü Sağ Buton ile Konfigürasyon 1. Sağ buton aracılığı ile açılan pencerelerin farkları. 2. Kopyala, Yapıştır 3. Kes, Yapıştır 4. Geri al, Yenile 6. Sırala 7. Ekran çözünürlüğünü özelleştir, Kişiselleştir 1. Yeni Alt-Sekmesi aracılığı ile Klasör Yarat 2. Kısayol Yarat 3. Metin Belgesi yarat 4. Microsoft Office Dökümanı yarat

11 Windows 7 Pencere (Window) menüleri Pencere (window) aç, kapat, simge durumuna getir, ekranı kapla, Taşıma, yeniden boyutlandırma. Açık pencereler arasında geçiş. (Alt-Tab)

12 Windows 7 Dosya Yönetimi 1. Dosya Yönetimi Kavramı 2. Klasör, Dosya Ayrımı 3. Klasör ve Dosya İşlemleri, Silme, İsimlendirme, taşıma, kopyalama. 4. Sabit Disk Tanıma 5. Harici Disk ve Harici USB Disk kullanımı 6. Silme İşlemi ve Geri Dönüşüm Kutusu

13 Windows 7 - Başlat 1. Başlat butonu aracılığı ile menülere ulaşma 2. Sık kullanılanlar 3. Belgeler, Resimler 4. Bilgisayar 5. Denetim Masası Aracılığı ile Bilgisayar Ayarları!!!! 6. Aygıt ve Yazıcılar 7. Tüm Programlar detayları

14 4. INTERNET VE E-POSTA Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I KULLANIMI

15 Internet ve Temel Kavramlar Internet WWW (World Wide Web) URL, Hyperlink.org,.edu,.com,.gov,.co.tr,.eu, uk Web Adress (www.google.com, mail.akun.edu.tr) Address En Yaygın Web Tarayıcıları (Browser) Interet Explorer Google Crome Firefox

16 Internet ve Temel Kavramlar Internet Aktiviteleri Bilgi Arama (google.com, bing.com) Internetde Bankacılık Kamu Hizmetleri VOIP İletişim ( , anlık mesajlaşma) (skype, hangout) Internet ve Güvenlik : Şifre Kullanımı, Şifre Seçimi (Büyük Harf, Küçük Harf, Sayı, diğer karakter, en az 8 hane) Kişisel Bilgileri Koruma Bilinçli Kullanım (http/https)

17 e-posta Kullanımı Bir mail sunucusu olarak gmail mail.google.com

18 mail.google.com

19 Yeni ileti oluşturmak Yeni İleti Oluşturmak : Alıcı : e-posta kime/kimlere gidiyor Cc : e-postanın bir kopyası kime/kimlere gidiyor Bcc : CC gibi ama diğerler alıcılar görmez. Konu : e-posta nın konusu Geniş alan : e-posta da belirtmek istediklerimiz dosya eklemek için.

20 Yeni ileti oluşturmak

21 İletiye ulaşmak ve cevaplamak

22 5. ÖRNEK KELIME İŞLEMCİ MS WORD 2013 KULLANIMI Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I

23 Office 2013 Genel Bakış Office 2007 ile gelen ve 2010 ve 2013 sürünlerinde de devam eden en önemli değişiklik Şerit tir (Ribbon). Şerit gruplandırılmış sekmelerden oluşmuştur. Şerit yetersiz kaldığında düğmesi ile diğer seçenekler görüntülenebilir. Şerit Sekmelerden birinin üzerine çift tıklanarak, CTRL+F1 ve düğmesi ile kapatılabilir ve açılabilir.

24 Office 2013 Genel Bakış - Devam Kısa Yolları Kullanmak CTRL+C : Kopyalayarak hafızaya alır. CTRL+X : Silerek hafızaya alır. CTRL+V : Hafızada olanı yapıştırır. CTRL+S : Açık dosyayı Kaydeder CTRL+O : Dosya Açar CTRL+P : Açık Dosyayı Yazdırır CTRL+N : Yeni Dosya Açar

25 Office 2013 Genel Bakış - Devam Şerit tuş ipuçlarını (Key Tips) kullanmak : ALT tuşuna basıldığı zaman sekmeleri temsil eden harfler belirir. İstenilen sekmenin harfine basıldığı zaman o sekme görüntülenir. Hızlı Erişim Araç Çubuğu (Quick Access Toolbar) : Sol üst köşedeki kısımdır. komutlar eklenip çıkarılabilir. Pano yu (Clipboard) Kullanmak: Butonu aracılığı ile yeni Ayni anda 24 nesen panoda tutulabilir. Giriş (Home) sekmesindeki ok işareti tıklanarak panoya ulaşılabilir.

26 MS Word 2013 Word e giriş : Görünüm sekmesi word u kullanırken ekranın nasıl gördüğü ve hangi seçeneklerin açık olduğu ile ilgli ayarların yapıldığı kısımdır. Görünüm Değiştirme : Görünüm sekmesi altında 5 çeşit görünüm vardır. Okuma Modu Sayfa Düzeni Web düzeni Anahtar Taslak Cetvel, Kılavuz çizgileri : Word ü daha kolay kullanmak için tıklanarak aktif hale getirilir. Gezinti Bölmesi : Görünüm sekmesi altında gezinti bölgesi (Navigation Pane) tıkla

27 MS Word 2013 Giriş sekmesi döküman word de çalışırken en yoğun kullanılan kısımdır. Bu kısımda yazıların biçimlendirilmesi, renklendirilmesi ile ilgili düğmeler bulunur. Belge Oluşturmak : Dosya (File) Sekmesi + Yeni (new) veya Ctrl+N Dosya Açmak :Dosya (File) sekmesi + Aç (Open) veya Ctrl+O Şablon Kullanmak : Belge oluştururken hazır şablonlar kullanılabilir. Şablon oluşturmak için bir belge yaratıp Kayıt Türü Word Şablonu seçip kaydedilir. Belgeleri Kaydetmek : Sol üst köşedeki «Disket Resmi», Dosya sekmesinden «Kaydet» veya «Farklı Kaydet», Ctrl+S Belgeleri Kapatmak : Dosya Sekmesinde, Kapat komutu. Veya Ctrl + W.

28 MS Word 2013 Belge Düzenlemek ve Üzerinde Çalışmak : Yazıları Kopyalamak : Kopyalanacak yazı seçilir, Ctrl+C (veya Sol üst köşedeki «Kopyala»), Yazının kopyalanacağı yere tıklanır, Ctrl+V (veya sol üst köşedeki «Yapıştır») Yazıları Taşımak : Taşınacak yazı seçilir, Ctrl+X (veya Sol üst köşedeki «Kes»), Yazının taşınacağı yere tıklanır, Ctrl+V (veya sol üst köşedeki «Yapıştır») Geri Al (Undo) : En son yapılan değişikliği geri almak için. Ctrl+Z ( ) İleri Al (Redo) : Geri alınan işlemi tekrar uygulamk için. Ctrl+Y ( ) Göster Gizle (Show/Hide): paragraf, hüçre sonu, sekme işaretlerini gösterip saklamak için kullanılır. Ctrl + () veya ( ) Yazıyı otomatik düzeltme : Dosya(File) sekmesi, Seçenekler komutu, Yazım denetleme, Otomatik düzeltme seçenekleri. Simge veya Özel Karakter Ekleme : Klavyede bulunmayan kararkterleri eklemek için Ekle(insert) sekmesi, simgeler bölümünde simge (symbol) tıklanır.

29 MS Word 2013 Karakter Biçimlendirme ve Paragraflarla Çalışmak: Karakter Biçimlendirme : Yazının tipi, büyüklüğü rengi değiştirilebilir. Kalın, italik, veya altı çizili yazılabilir. İşaretleyici kalem ile işaretlenmiş gibi görünmesi sağlanabilir. Paragraf Biçimlendirme : Yazılar sola yakın, ortaya veya sağa yakın yazılabilir. Noktalama veya numaralandırma işaretleri ile liste oluşturulabilir. Girintiler artırılıp azaltılabilir Satır ve paragraf aralıkları düzenlenebilir. Yazılara veya paragrafa gölgelendirme verilebilir Yazı veya paragraflara kenar çizgisi ekleneblir. Sıralama yapılabilir Paragraf, hücre sonu, sekme işaretleri gösterilip saklanabilir.

30 MS Word 2013 Girinti ve Aralıklar : Sekmeleri Ayarlamak : (Sekmeler...)

31 MS Word 2013 Hazır stilleri kullanma ve değiştirme : : Belirli amaçlar için hazırlanmış ve belgeyi hazırlayana kolaylık ve hız kazandıran, önceden hazırlanmış karakter biçimleridir. Yeni bir stil yaratmak için : İstenilen özelliklerden bir kelime yazılır. Üzerine sağ tuş Stillerden(styles) seçimi Yeni Hızlı Stil Olarak Kaydet (Save selection as a new Quick Style) Stillerde Değişiklik Yapma : Değişiklik yapılmak istenen stil üzerinde sağ tuş Değiştir (modify) seçilir İstenilen değişiklik yapılıp Tamam (Ok) tıklanır. Stil Galerisi Değiştirme : Stiller Değiştir (Change Styles) tıklanır Stil kümesi (Stil Set) Seçilir İstenilen değişiklik yapılıp Tamam (Ok) tıklanır. Stil Kaldırma : Stillerin bulunduğu listedeki bir stil kaldırmak için sağ tuş yapılıp Hızlı Stiller Galerisinden Kaldır (Remove From Quick Style Galery) Biçim Boyacısı (Format Painter) : Bir kelime ya da paragrafın biçimini başka bir kelime veya paragrafa uygulamak için kullanılır. Kelime ya da paragraf seçilir Biçim boyacısına tıklanır Uygulancak kelimeye ya da paragraf seçilir (tıklanır). Biçim boyacısı birden fazla kelime veya paragrafa uygulanacaksa biçim boyacısına çift tıklanır. Uygulamayı kaldırmak için ESC tuşuna basılır. Tüm Karakter Biçimledirmesini Temizleme : Biçimlendirme temizlemesi yapıldığı zaman yazı varsayılan ayarlara geri döner. Biçimlendirmesini silmek istediğiniz yazıyı seçin Giriş sekmesindeki düğme tıklayın.

32 MS Word 2013 Sayfa Görünümü İle Çalışmak : Kenar Boşlukları : Belgenizde kullanabileceğiniz alanı belirler. Kenar boşluklarına üstbilgi (header), altbilgi (Footer), sayfa kenarlığı (Page Borders) veya sayfa numaraları (page numbers) eklenebilir. Kenar boluklarındaki yazdırılabilir alana istenirse resim, grafik veya şekil de eklenebilir. Sayfa düzeni (Page Layout) Sayfa Yapısı (Page Setup) Kenar boşuklarının görüntülenmesi için : Dosya(file) Seçenekler Gelişmiş Metin sınırlarını göster.

33 MS Word 2013 Kesmeler : Sayfa Düzeni (Page Laout) sekmesindeki Sayfa Düzeni (Page Setup) bölümünden Kesmeler (breakes) seçilerek Sayfa Sonu (Page Break) veya Bölüm Sonu(Section Break) verilebilir. Sayfa Sonu (Page Break) : Belge içinde bir sonraki sayfaya geçmek, sütunlar içinde ayarlamalar yapmak için kullanılabilir. «Enter tuşu yardımı ile bir sonraki safaya geçme yapılmamalıdır.» Bölüm Sonu(Section Break) : Belge içindeki sayfa düzeni ve biçimlendirmeyi değiştirmek için kullanılır. Sonraki Sayfa (Next Page)«Yeni sayfadan başlar», Sürekli (Continous) «Bir sonraki bölüm ayni sayfadan başlar» Çift Sayfa veya Tek Sayfa (Even page or Odd Page) «Bölüm Sonu ekler ve bir sonraki bölümü sonraki çift/tek numarlı sayfadan başlar.» Sütunlara Bölme (Columns) : Sayfa Düzeni ndeki (Page Layout) Sayfa Yapısı (Page Setup) Bölümünden Sütunlar (Columns) Bölünecek sütun sayısı. Daha fazla ayrıntı için Sütunlar (Columns) komutu aracılığı ile Diğer Sütunlar (More Columns) ulaşışabilir.

34 MS Word 2013 Diğer Sütunlardaki özellikler : Sütunlar arası çizgi konulabilir. Sütun genişliği ayarlanabilir Sütunlar arasındaki boşluklar ayarlanabilir Bölme işleminin tüm belgeye mi, seçilen metne mi imlecin bulunduğu noktadan itibaren mi yapılacağı seçilebilir. Belgenizin belirli bir kısmını sütunlara bölmek : Bölünmek istenen kısım seçilir Sayfa Düzenindeki (Page Layout) Sayfa Yapısı (Page Setup) Bölümünde Sütunlar (Columns) seçilir Bölünecek sütun sayısı seçilir. Filigran (Watermark) : Belgenin arkasına yerleştirilen yazı veya resimdir. Tasarım daki Sayfa Arkaplanı (Page Background) Bölümünden Filigran (Watermark) aracılığı ile istenilen figür türü seçilebilir. Sayfa Rengi (Page Clolor): Belgeye arkaplan rengi vermek için kullanılır. Temel renkler ve/veya dolgu efektleri (Fill Effects) de kullanılabilir.

35 MS Word 2013 Kenarlıklar, Sayfa Kenarlığı ve Gölgelendirme : Tasarım, Sayfa Arkaplanı (Page Background) Bölümünden Sayfa kenarlıkları seçilebilir. Kenarlık : Paragraf veya yazının etrafına eklenir. Tasarım Sayfa Arkaplanı(Page Background) Sayfa Kemarlıkları Kenarlık (Borders) Sayfa Kenarlığı : Paragraf veya yazının etrafına eklenir. Tasarım Sayfa Arkaplanı (Page Background) Sayfa Kenarlıkları Sayfa Kenarlığı (Page Borders) Gölgelendirme : Pargraf veya yazının etrafına eklenir.

36 MS Word 2013 Tablolar ile Çalışmak (Yaratmak ve Biçimlendirmek): Ekle (Insert) menüsündeki Tablolar (Tables) bölümünden Tablo (Table) düğmesi tıklanır. Tablo ekle(insert Table) seçilip satır ve sütun sayısı girilip OK tıklanır. Açılan listeden sürükleyip bırakarak satur ve sütun sayısı seçilebilir. Tablo Çiz (Draw Table) seçilerek de tablo eklenebilir. Metni Tabloya Dönüştürme : Tabloya dönüştürülecek yazılar seçilir Ekle (Insert) menüsüdeki Tablolar (Tables) bölümünden Tablo (Table) düğmesi tıklanır Metni Tabloya Dönüştür (Convert Text To Table) Tabloyu Metne Dönüştürme : Tablo Seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (Layout) tıklanır Metne Dönüştür (Convert to text) seçilir.

37 MS Word 2013 Tablo Silme : Tablo seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (Layout) tıklanır Sil (Delete) tıklanır Tablo Sil(Delete Table) Seçilir. Satır Silme : Silinecek satır seçilir Tablo Araçlarından(Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Sil (Delete) tıklanır Satır Sil(Delete Row) seçilir. Sütun Silme : Silinecek sütun seçilir Tablo Araçlarından(Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Sil (Delete) tıklanır Sütun Sil(Delete Column) seçilir. Satır veya Sütun Ekleme : Üst veya Alta Satır Ekleme : Satır eklemek istediğiniz yere tıklayın Tablo Araçlarından(Table Tools) Düzen (layout) tıklanır istenilene Göre Üste Ekle(Insert Above)veya Alta Ekle(Insert Below) seçilir. Veya Sağ tuş tıklanır Açılan menüde Ekle (Insert) üzerine gelinir İstenilene göre Üste Ekle (Insert Above) veya Alta Ekle (Insert Below) seçilir.

38 MS Word 2013 Sağa veya Sola Sütün Ekleme : Sütun eklemek istediğiniz yere tıklayın Tablo Araçlarından(Table Tools) Düzen (layout) tıklanır istenilene Göre Sağa Ekle(Insert Right)veya Sola Ekle(Insert Left) seçilir. Veya Sağ tuş tıklanır Açılan menüde Ekle (Insert) üzerine gelinir İstenilene göre Sağa Ekle (Insert Right) veya Sola Ekle (Insert left) seçilir. Tablo hücrelerini birleştirme : Birleştirilmek istenen hüçreler seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Hüçreleri Birleştir (Merge Cells) seçilir. Hüçreleri Bölme : Bölünmek istenen hüçre seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Hüçreleri böl (Spilit Cells) seçilir. Hizalama : Hizalanacak veriler seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Hizalamalar (Alignment) ve Metin Yönü (Text Direction) seçilir.

39 MS Word 2013 Birbirini izleyen sayfalarda tablo başlığı tekrarlama: Tablo biçimlendirme : Çizimler İle Çalışmak Dosyadan Resim (Picture) Eklemek : Şekil (Shapes) Eklemek : Grafik (Charts) Eklemek : Ekran Görüntüsü (Screenshoot) Eklemek : Köprü (Hyperlink) oluşturmak : Ekle (Insert) Sekmesindeki Çizimler (Illustrations) Bölümündeki Resimler, Çevrim içi Resimler, Şekiller, Grafik, Ekran Görüntüsü veya Bağlantılardan Köprü seçilir.

40 MS Word 2013 Üstbilgi veya Altbilgi veya Sayfa Numarası Eklemek : Ekle(Insert) sekmesindeki üstbilgi (Header) ve Altbilgi (footer) bölümünden üstbilgi (Header) veya Altbilgi (footer) veya Sayfa Numarası (page Numbers) tıklayın galeriden istediğiniz biçimi seçin Metin Kutusu Eklemek : Ekle (Insert) sekmesindeki Metin (text) bölümündeki Metin kutusuna (text Box) tıklayın Metin Kutusu biçimlerinden birini seçin veya metin Kutusu Çiz i (Draw TextBox) seçin İstediğiniz şekilde sürükleyip bırakarak Metin Kutusu çizin. Word Art/ Büyük Harf (Drop Cap) Eklemek : Ekle(Insert) sekmesindeki Metin (text) bölümündeki WordArt ı/büyük Harf(Drop Cap) ı tıklayın WordArt/Büyük Harf(Drop Cap) biçimlerinden birini seçin. Sembol (Symbol) Eklemek : Klavyede bulunmayan karakterleri yazmak için Ekle(Insert) sekmesindeki semboller (Symbols) bölümünden Sembol(Symbol) düğmesi tıklanır. Çizim Araçları (Drawing Tools) : Resim Araçları (Picture Tools) :

41 MS Word 2013 Çizim Araçları (Drawing Tools) : Şekiller, WordArt, metin kutusuna tıklandığı zaman Çizim Araçları(Drawing Tools) sekmesi görüntülenir. Resim Araçları (Picture Tools) : Resim, küçük resimlere tıklandığı zaman Resim Araçları(Picture tools) sekmesi görüntülenir.

42 5. ÖRNEK ELEKTRONIK TABLO (SPREADSHEET) MS EXCEL 2013 Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I KULLANIMI

43 MS Excel 2013 Dersin Kapsamı : 1. Hüçreler Kavramı ve Hüçreyi İşaretleme. 2. Sütun ve Kolon kavramları 3. Formül yazımı ve metin yazımı arasındaki fark (=) 4. Temel Matematiksel işlemler ve Formüller 5. Fx (fonksiyon ekleme) sihirbazını kullanma 6. Koşul «eğer (if)» işlemleri

44 MS Excel Hüçre Kavramı ve Hüçreyi İşaretleme : Standard excel kullanımında hücreler önce bulunduğu sütunun harfi ve satırın harfinin birleşimi ile ifade edilir. Örneğin resimde görülen hüçre B1 olarak adlandırılır. 2. Sütun ve Satır Kavramı : Sütunlar A, B, C harfleri ile belirtilir, Satırlar 1, 2, 3 rakamları ile belirtilir.

45 MS Excel Formül Yazımı ve Metin yazımı : Hüçre içine veya formül çubuğu aracılığı ile bilgi girişi yapılırken, yazı = ile başlar ise excel bunu formül olarak algılar, diğer yazımlarda metin olarak algılar. Örneğin (=a1+2; a1 hüçresinin değerine 2 ekle ve bulunduğu hüçreye yaz demektir. A1+2 ise bir metindir herhangi bir matematiksel işlem yapılmaz) 4. Temel Matematiksel işlemler ve formüller : Excel hücreler içine girilen bilgilerden matematiksel işlemler aracılığı ile sonuç üretilmesine ve bunların kolayca grafiklere çevirelebildiği bir uygulamadır. Temel matematiskel işlemler şunlardır:

46 MS Excel 2013 Temel Matematiksel İşlemler : 1. =a1+1 : a1 hücresinin değerini 1 artır ve bulunduğu hüçreye yaz. 2. =a1+b1 : a1 ve b1 hüçrelerinin verilerini topla. 3. =a1-b1, =a1*b1, =a1/b1 sırası ile çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri. 4. Topla(sum) : =topla (a1:a4), =sum(a1..a4) «a1 den a4 e kadar olan sayıları topla 5. Maksimum Değer : =mak(a1..a4), =max(a1..a4) 6. Minimum Değer : =min(a1..a4) 7. Satır Sayısı : =satirsay(a1..a4)

47 MS Excel Fx (fonksiyon ekleme) sihirbazını kullanma Formül çubuğunda fx butonuna basılarak matematiksel formüller ve ardından da değer aralıkları seçilebilir. Kullanılacak formül veya kullanma yöntemi hatırlanmadığı zaman çok kullanışlı bir yöntemdir. 6. Koşul «eğer (if)» işlemleri =eğer(kosul, koşul doğru ise, koşul yanlış ise) =eğer(f2>65;"geçti";"kaldı")

48 MS Excel 2013 (Örnek Uygulama)

49 MS Excel 2013 (Örnek Uygulama)

50 MS Excel 2013 (Örnek Uygulama)

51 MS Excel 2013 (Örnek Uygulama)

52 5. ÖRNEK SUNUM UYGULAMASI (PRESENTATION) MS POWER POINT 2013 KULLANIMI Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I

53 MS Power Point 2013 Sunum Bir sunum hazırlanırken konu ne olursa olsun dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar vardır. Sunum iyi planlanmalı ve en uygun şekilde aktarılmalıdır. Etkili Sunum Anlatılacak konuyu tam olarak aktarma İzleyicilerin dikkatini toplamak Dikkat dağınıklıklarını hızlı bir şekilde gidermek Anlatılanların izleyicilerin aklında kalmasını sağlayabilmek

54 MS Power Point 2013 Slaytlar (Saydamlar) Sunumun temel taşı slaytlardır. Sunumlar slaytlardan oluşur. Sunum süresine ve konuya göre slaytlar oluşturulup konu izleyiciye aktarılır.

55 MS Power Point 2013 Tasarımın Temelleri 1. İzleyiciler ve Ortam 2. Özümseme 3. Gösterim

56 MS Power Point Ortam ve İzleyici Ortam Dinleyici sayısı Oda Büyüklüğü Oda Işığı Oda Isısı İzleyiciler Yaş Grupları Eğitim seviyesi Kültür farklılıkları Beklentiler Katılma nedenleri

57 MS Power Point Özümseme Grafik, resim ve görüntüler anlaşılır olmalı Metin bilgisi grafiksel bilgiyi destekler olmalı Aktarılacak bilgi izleyici kitlesine göre basit ve anlaşılır olmalı Aktarılacak esas bilgiyi gölgede bırakacak süsten ve gereksiz bilgiden kaçınılmalı

58 MS Power Point Gösterim Tasarımın planlandığı gibi sunum da planlı olmalı Slaytlar mantıklı bir sıra içinde olmalı İçerik zaman göre düzenlenmeli Her slaytın anlatım süresi iyi ayarlanmalı Sunum slaytlardan okunarak yapılmamalı.

59 MS Power Point 2013 Tasarımda seçilecek font ve renkler Yazı tipi abartılı olmamalı; anlaşılır olmalı Çok fazla renk kullanılmamalı Az tezat veya çok tezat renkler kullanılmamalı Renk körlüğü düşünülerek; kırmızı yeşil renk kambinasyonu kullanılmamalıdır. Sunum Sırasında dikkat edilmesi gerekenler Dinleyici konuya bağlamak için dikkat çekici örneklerin nerde verileceği planlanmalı Sunum yapılırken ses tonunda yerine göre iniş ve çıkışlar yapılmalı Sunuma başlamadan önce tüm dinleyicilerin dikkatini sizde olmasını beklemeli

60 MS Power Point 2013 Yeni Sunum Oluşturma Dosya Yeni seçilerek mevcut şablon veya temalardan biri seçilir, yada çevrim içi şablon veya tema konusuna göre arama yapılarak mevcutlar seçilir. Her sunumda bir Kapak, içindekiler, detaylar ve sonuç olması genel kabul görmüş bir yapıdır.

61 MS Power Point 2013 Farklı Arka Plan Eklemek Tasarım sekmesinden Arka Plan Stilleri den Arkaplanı özelleştir seçilir.

62 MS Power Point 2013 Sunumu Pdf formatında veya Resim Formatında Saklamak : Dosya sekmesinden Faklı Kaydet seçilir. Bilgisayarada hangi konuma kaydedileceği seçilir İsim yazılır Kayıt Türünden, pdf veya resim formatlarından uygun olan seçilir.

63 Sonuç Bilgisayara Giriş I ( ) Akdeniz Karpaz Üniversitesi

BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER ) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi

BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER ) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER.1.06-17.11.2014) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi Dersin Amacı Bilişim sistemlerinin hayatımızdaki önemi yatsınamaz. Herhangi bir mesleğin

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI 1-) Word 2010 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 2-) Microsoft Word 2007 programında

Detaylı

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.)

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) AYRANCILAR ORTAOKULU BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) SORU 9-) Yandaki butonun görevi nedir? 1-) Word nedir? Hesap Programıdır Tablo - Grafik

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI 1-) Word nedir? Hesap Programıdır Tablo - Grafik Programıdır Kelime İşlem Programıdır İşletim Sistemidir BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI 9-) Yandaki butonun görevi nedir? Kes Kopyala Yapıştır

Detaylı

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI Kelime İşlemci Nedir? Bilgisayarda yazıların(metinlerin) yazılmasını ve düzenlenebildiği, resimlerin ve tabloların eklenebildiği yazılımların(programların) genel adıdır.

Detaylı

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Microsoft Office Kursu Eğitim İçeriği

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Microsoft Office Kursu Eğitim İçeriği ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU Microsoft Office Kursu Eğitim İçeriği Microsoft WORD 1. PENCERE ELEMANLARI VE GÖRÜNTÜLEME BİÇİMLERİ 1.1. Genel Bilgiler 1.2. Ekran Görünümleri 1.3. Metin Sınırları ve Basımda Çıkmayan

Detaylı

Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları

Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları 1 BÖLÜM 1 BELGE İŞLEMLERİ Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları 1. Aşağıdakilerden hangisi Word Programının tanımıdır? A) Hesap Programıdır. B) Tablo Grafik Programıdır. C) Kelime İşlem Programıdır. D)

Detaylı

1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir

1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 2-) Microsoft Word 2007 programında kağıt boyutu, kenar boşlukları ile ilgili

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Bilgi Teknolojileri (IT) Kavramları, Bilgisayar Kullanımı ve Dosyaların Yönetimi, Bilgi ve İletişim HAFTA 1 1. Genel Kavramlar(Bilgisayarın tanımı,bilgi

Detaylı

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek.

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. Amaçlarımız 2 Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. da metin biçimlendirmek. 1 Kelime İşlemcilerin İşlevleri 3 Kelime

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI Programın Açılışı: Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft

Detaylı

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı. Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı. Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU Elbistan Meslek Yüksek Okulu -2016 2017 Güz Yarıyılı Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU Sayfa Görünümünün Değiştirilmesi: Belgenin normal, anahat, taslak, tam okuma sayfası ve web görünümlerinde gösterilmesini

Detaylı

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1 TABLO HAZIRLAMA : Word 2002/II TAB AYARLARI :

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1 TABLO HAZIRLAMA : Word 2002/II TAB AYARLARI : MICROSOFT WORD 2002 TAB AYARLARI : Yazımı belli bir sütundan başlatmak için kullanılır. Tab (durak) ayarı yapıldıktan sonra her Tab tuşuna basıldığında eklenti noktası yerleştirilen tab ayarlarına gelir.

Detaylı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı MİCROSOFT WORD (KELİME İŞLEMCİ) Dosya Uzantısı.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken 1997-2003 sürümlerinde.doc tur.) Genel Ekran Görünümü 1.Belge Başlığı 2.Sekmeler 3.Sekme Şeridi 5.Cetveller

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM-1. BİLGİSAYARIN TANIMI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ...1 BÖLÜM-2. WİNDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ...27

İÇİNDEKİLER BÖLÜM-1. BİLGİSAYARIN TANIMI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ...1 BÖLÜM-2. WİNDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ...27 İÇİNDEKİLER BÖLÜM-1. BİLGİSAYARIN TANIMI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ...1 1.1. GİRİŞ...1 1.2. BİLGİSAYARIN TANIMI VE TARİHSEL GELİŞİMİ...3 1.3. BİLGİSAYARIN FONKSİYONLARI...3 1.4. BİLGİSAYARIN YAPISI VE BİLGİSAYARI

Detaylı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı MİCROSOFT WORD (KELİME İŞLEMCİ) Dosya Uzantısı.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken 1997 2003 sürümlerinde.doc tur.) Genel Ekran Görünümü 1.Belge Başlığı 2.Sekmeler 3.Sekme Şeridi 5.Cetveller

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

MESLEKİ BİLGİSAYAR DERSİ SORU BANKASI

MESLEKİ BİLGİSAYAR DERSİ SORU BANKASI MESLEKİ BİLGİSAYAR DERSİ SORU BANKASI 1) Aşağıdaki birimlerden hangisi ile bilgisayara veri girişi yapılabilir? A) Monitör C) Klavye B) Yazıcı D) Çizici 8) Aşağıdakilerden hangisi onay tuşudur? A) Enter

Detaylı

Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları

Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları BÖLÜM 1 BELGE İŞLEMLERİ(27s)... 1 BÖLÜM 2 BİÇİMLENDİRME(18s)... 1 BÖLÜM 3 BELGE DENETİMİ(5s)... 1 BÖLÜM 4 SAYFA YAPISI(16s)... 1 BÖLÜM 5 TABLO İŞLEMLERİ(10s)...

Detaylı

MICROSOFT WORD Word 2000/II TAB AYARLARI :

MICROSOFT WORD Word 2000/II TAB AYARLARI : MICROSOFT WORD 2000 TAB AYARLARI : Yazımı belli bir sütundan başlatmak için kullanılır. Tab (durak) ayarı yapıldıktan sonra her Tab tuşuna basıldığında eklenti noktası yerleştirilen tab ayarlarına gelir.

Detaylı

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Dersin Konusu ve Amaçları: Bu dersin amacı daha önce bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında herhangi bir bilgi ve/veya deneyime sahip olmayan öğrenciye bilgi

Detaylı

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek.

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. MS WORD 4.BÖLÜM Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. Ekle sekmesini tanır. 2. Kapak sayfası oluşturabilir.

Detaylı

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Microsoft Office Word Kelime işlemci, görsel nesnelerin veya çizimlerin resim ya da arka plan olarak kullanıldığı metinler oluşturabilen, harita ve tablo gibi şekiller

Detaylı

TEKİRDAĞ 50. YIL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ve YAZILIM DERSİ II. DÖNEM ÇALIŞMA KÂĞIDI

TEKİRDAĞ 50. YIL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ve YAZILIM DERSİ II. DÖNEM ÇALIŞMA KÂĞIDI 1) En az iki bilgisayarın birbirleriyle bağlantı kurup veri alışverişi yapmasına ne denir? A) Bilgisayar ağı B) Donanım C) e-alışveriş D) internet 2) Aşağıdakilerden hangisi bilgisayar ağının kullanım

Detaylı

OfficeExcelProgramıAnlatımı

OfficeExcelProgramıAnlatımı OfficeExcelProgramıAnlatımı Panoyu Kullanmak Microsoft Office programlarında kopyalama ve taşıma işlemi yapılırken kopyalanan veya kesilen metin, resim vb. kısımlar panoda saklanır. 24 adet kopyalama veya

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

EYLÜL 2012 WORD 2010. Enformatik Bölümü

EYLÜL 2012 WORD 2010. Enformatik Bölümü EYLÜL 2012 WORD 2010 İÇERİK 1. 2. 3. 4. 5. Genel bilgiler Wrd ile neler yapabilirsiniz? Wrd penceresinin tanıtımı Sekmelerin tanıtımı Belgeler ile ilgili işlemler 6. Yeni bir belge luşturmak Varlan bir

Detaylı

EXCEL 2007 ELEKTRONİK ÇİZELGE

EXCEL 2007 ELEKTRONİK ÇİZELGE EXCEL 2007 ELEKTRONİK ÇİZELGE Excel, Microsoft Office paketinde yer alan ve iş hayatında en sık kullanılan programlardandır. Bir hesap tablosu programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri)

Detaylı

NAZMİYE DEMİREL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ 1. DÖNEM 6. SINIFLAR DERS NOTU EXCEL 2007 DERS NOTLARI

NAZMİYE DEMİREL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ 1. DÖNEM 6. SINIFLAR DERS NOTU EXCEL 2007 DERS NOTLARI EXCEL 2007 DERS NOTLARI Bir hesap tablosu programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları

Detaylı

3. Aşağıdakilerden hangisi B5 hücresinin değerini getirir (Kopyalar)? a-) =B5 b-) B5 c-) =B(5) d-) =5B

3. Aşağıdakilerden hangisi B5 hücresinin değerini getirir (Kopyalar)? a-) =B5 b-) B5 c-) =B(5) d-) =5B 1. Aşağıdakilerden hangisi hücrenin içini desen ile doldurur? a-) Biçim - Hücreler -Yazı Tipi b-) Biçim - Hücreler - Desen c-) Biçim - Hücreler Kenarlık d-) Biçim - Hücreler Hizalama 2. Aşağıdaki fonksiyonlardan

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

Ġşlem tablosu kavramını tanımlamak ve işlem tablolarının işlevlerini öğrenmek. Ġşlem tablolarının temel kavramlarını tanımlamak.

Ġşlem tablosu kavramını tanımlamak ve işlem tablolarının işlevlerini öğrenmek. Ġşlem tablolarının temel kavramlarını tanımlamak. Amaçlarımız 2 Ġşlem tablosu kavramını tanımlamak ve işlem tablolarının işlevlerini öğrenmek. Ġşlem tablolarının temel kavramlarını tanımlamak. Microsoft Excel 2010 da bilgi girişi yapabilmek. Excel de

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Hesap Tabloları(Excel 2007) HAFTA 1 1. Hesap Tablolarına Giriş 1.1. Hesap tablosu tanımı, kullanım amacı ve yerleri 1.2. MS Excel Uygulamasına giriş

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Pencerenin ortasında bulunan beyaz sayfa, slayt tasarımında kullanacağımız sayfamızdır. Sol panelde bu slayt sayfasının küçültülmüş halde bir

Detaylı

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak MS POWERPOINT 2010 1.Giriş: PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları

Detaylı

MICROSOFT OFFİCE WORD PROGRAMI DOSYA İŞLEMLERİ

MICROSOFT OFFİCE WORD PROGRAMI DOSYA İŞLEMLERİ MICROSOFT OFFİCE WORD PROGRAMI Ms Word bir kelime işlemci programıdır. İçinde bulunan detaylı metin biçimlendirme seçenekleri, ayrıntılı tablo, şekil ve grafik oluşturma başarıları nedeniyle, kendi türünde

Detaylı

MİCROSOFT OFFİCE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI

MİCROSOFT OFFİCE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI MİCROSOFT OFFİCE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI (CEVAPLAR belgenin sonundadır) 1. Microsoft Word programını çalıştırmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? a) Başlat Programlar Microsoft Office b) Başlat

Detaylı

MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI

MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI 1. Microsoft Word programını çalıştırmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? a) Başlat Programlar Microsoft Office b) Başlat - Ayarlar c) Başlat - Programlar - Donatılar d)

Detaylı

Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir.

Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir. 3. GİRİŞ SEKMESİ Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir. 3.1. Excel 2010 da Kesme, Kopyalama, Yapıştırma ve Biçim Boyacısı Giriş sekmesinin ilk grubu olan Pano

Detaylı

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu MS POWERPOINT 2010 PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları ve taslaklar

Detaylı

Temel Bilgisayar Dersi

Temel Bilgisayar Dersi ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI Temel Bilgisayar Dersi Bölüm 10-11: Microsoft PowePoint Genel Bilgiler Microsoft PowerPoint 2010, güçlü bir sunu programıdır. PowerPoint ile herhangi bir konu hakkında etkili

Detaylı

2011/2012 GÜZ DÖNEMİ BİLGİSAYAR DERSİ FİNAL SINAVI SORULARI

2011/2012 GÜZ DÖNEMİ BİLGİSAYAR DERSİ FİNAL SINAVI SORULARI 1) Word de metni yazmaya yeni sayfadan devam etmek için ne yapılmalıdır? a) Yeni sayfaya kadar sürekli [Enter] yapılır b) Yeni sayfaya kadar sürekli [Boşluk] tuşlanır c) Ekle menüsünden Sayfa Sonu seçilir

Detaylı

MİCROSOFT WORD Giriş. Kelime İşlemci. Dikey Metin Seçme. Girintiler. Seçim işlemi

MİCROSOFT WORD Giriş. Kelime İşlemci. Dikey Metin Seçme. Girintiler. Seçim işlemi MİCROSOFT WORD Giriş Bilgisayarlar insan yaşamına girmeden önce yazı, mektup, kitap, makale gibi dokümanlar, daktilo ve benzeri yazım araçları kullanarak hazırlanırdı. Artık günümüzde bilgisayarların yoğun

Detaylı

Temel Bilgisayar Dersi

Temel Bilgisayar Dersi ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI Temel Bilgisayar Dersi Bölüm 10-11: Microsoft PowePoint PowerPoint Sekmelerinin Tanıtımı Dosya Sekmesi Giriş Sekmesi Ekle Sekmesi Tasarım Sekmesi Geçişler Sekmesi Animasyonlar

Detaylı

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1 MICROSOFT WORD 2002 Microsoft Word 2002, bir kelime işlem programı olup, Microsoft Office XP bileşenidir. Word 2002 programı kullanılarak, mektup, rapor, kitap gibi belgeler hazırlanabilir. Bu belgelere

Detaylı

BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK

BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK Belli bir düzen içerisinde yan yana ve alt alta sıralanmış veya hizalı şekilde oluşturulması gereken bilgiler word de tablo kullanılarak hazırlanırlar. Örneğin bir sınıfa ait

Detaylı

ÇALIŞMA SORULARI. 2) Aşağıdaki uzantılardan hangisi Power point programının uzantısıdır?

ÇALIŞMA SORULARI. 2) Aşağıdaki uzantılardan hangisi Power point programının uzantısıdır? ÇALIŞMA SORULARI 1) Power Point e yeni slayt hangi kısayol tuşu ile eklenir? a) Ctrl+N b) Ctrl+M c) Ctrl+C d) Ctrl+E 2) Aşağıdaki uzantılardan hangisi Power point programının uzantısıdır? a) Xls b) Doc

Detaylı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı 1 1-PowerPoint i Tanıyalım 2-PowerPoint programını açmak 3-Slayt Kavramı ve yeni slaytlar ekleme 4-Slayt Düzeni işlemleri 5-Slayt Tasarımı 6-Slayt geçişleri 7-Animasyonlar

Detaylı

Excel 2007 Çalışma Soruları

Excel 2007 Çalışma Soruları Excel 2007 Çalışma Soruları 1) Çalışma sayfasının sekme rengi hangisi ile değiştirilir? a) Ekranın altında yer alan sayfa adı sekmesi çift tıklanarak b) Sayfa adı sekmesi üzerinde farenin sağ tuşu-sekme

Detaylı

MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR

MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR 1.Microsoft Word uygulamasını başlatmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? A) Başlat Tüm Programlar - Microsoft Office B) Başlat Ayarla r- Microsoft Office C) Başlat Tüm Programlar

Detaylı

Powerpoint; Microsoft ofis programları içinde bulunan bir sunum hazırlama programıdır.

Powerpoint; Microsoft ofis programları içinde bulunan bir sunum hazırlama programıdır. Powerpoint; Microsoft ofis programları içinde bulunan bir sunum hazırlama programıdır. Powerpoint ile toplantılar da veya herhangi bir konu üzerinde açıklama getirmek için sunu hazırlarız. Powerpoint2003

Detaylı

ÜNİTE 8 ÜNİTE 8 MICROSOFT EXCEL - I. TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Rabia KURNAZ İÇİNDEKİLER HEDEFLER

ÜNİTE 8 ÜNİTE 8 MICROSOFT EXCEL - I. TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Rabia KURNAZ İÇİNDEKİLER HEDEFLER MICROSOFT EXCEL - I İÇİNDEKİLER BAYBURT ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ Genel Bilgiler Excel penceresinin tanıtımı Sekmelerin tanıtımı Temel Kavramlar Çalışma kitabı ile ilgili işlemler Çalışma sayfası

Detaylı

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma F İLETİLER Konuya Hazırlık 1. E-posta adresinden yeni bir ileti nasıl oluşturulur? 1. İLETI GÖNDERME a. Yeni bir ileti oluşturma: Yeni bir ileti oluşturmak için Dosya/Yeni/E-posta iletisi seçilebileceği

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA İÇERİK Word Programı Penceresinde Bulunan Elemanların Tanıtımı Menüler,, İçerik ve Uygulamaları Dosya, Düzen ve Görünüm Menülerinin İçerikleri

Detaylı

WORD KULLANIMI

WORD KULLANIMI KELİME İŞLEMCİ-MİCROSOFT OFFİCE q OFFICE DÜĞMESİ q HIZLI ERİŞİM ARAÇ ÇUBUĞU q MENÜLER q ŞEKİL, RESİM EKLEME q TABLO EKLEME q ETKİNLİKLER 1 OFFICE DÜĞMESİ: Çalışmamız ile ilgili dosya işlemleri yapmamızı

Detaylı

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim Sistemi Nedir? İşletim Sistemi Nedir? İşletim sistemi, bilgisayar açılırken hafızaya yüklenen, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için hizmet sağlayan genel amaçlı bir yazılımdır.

Detaylı

BÖLÜM 8 B- SUNU PROGRAMI 1. MICROSOFT POWERPOINT NEDİR? 2. POWERPOINT PROGRAMININ BAŞLATILMASI

BÖLÜM 8 B- SUNU PROGRAMI 1. MICROSOFT POWERPOINT NEDİR? 2. POWERPOINT PROGRAMININ BAŞLATILMASI BÖLÜM 8 B- SUNU PROGRAMI 1. MICROSOFT POWERPOINT NEDİR? Microsoft Office Paketi ile birlikte kullanıcıya sunulan Powerpoint Programı, etkileşimli sunular (Presentation) hazırlamaya yarayan metin tabanlı

Detaylı

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI ECDL BAŞLANGIÇ Bilgisayarı Kullanmak ve Dosyaları Yönetmek 1) Bilgisayar ı doğru şekilde kapatıp, açmak için uygun metodu uygulayınız.(bilgisayarı kapatın ve tekrar açın.)

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

POWER POINT SUNU PROGRAMI

POWER POINT SUNU PROGRAMI POWER POINT SUNU PROGRAMI Power Point bir Sunu (Slayt) programıdır. MS-Office uygulamasıdır ve Office CD sinden yüklenir. Programı çalıştırabilmek için; Başlat/Programlar/Microsoft Office/Microsoft Office

Detaylı

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. İşletmenlik Kursu Eğitim İçeriği

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. İşletmenlik Kursu Eğitim İçeriği ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU İşletmenlik Kursu Eğitim İçeriği İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMELLERİ 1.1. Sistem Kaynakları 1.1.1. Kesme İstekleri (IRQ) 1.1.2. Doğrudan Bellek Erişimi (DMA) 1.1.3. Giriş/Çıkış Adresleri

Detaylı

TEMEL BİLGİTEKNOLOJİLERİ

TEMEL BİLGİTEKNOLOJİLERİ TEMEL BİLGİTEKNOLOJİLERİ Bilgiyi işlemekte kullanılan araçlar ikiye ayrılır. 1- Maddi cihazlar 2-Kavramsal araçlar. Kullanıcıve bilgisayarın karşılıklıetkileşimini sağlayan birimlerin genel adıgiriş-çıkışbirimleridir.

Detaylı

MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI

MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI 1. Microsoft Word programını çalıştırmanın yolu a) Başlat Programlar Microsoft Office b) Başlat - Ayarlar c) Başlat - Programlar - Donatılar d) Başlat - Ayarlar - Denetim

Detaylı

Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıda gösterilmiştir.

Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıda gösterilmiştir. Başlangıç Bu dersin amacı, öğrencilerin çalışma hayatlarında Microsoft Word programını daha etkili ve verimli kullanmalarını sağlamak ve karşılaştıkları sorunların çözümlerine ulaşma konusunda deneyim

Detaylı

12) H 2 O 100m 3 (alt/üst simge) gibi metin ayarlarını nereden yapabiliriz? a-) Giriş Pano b-) Giriş Yazıtipi c-) Giriş Paragraf d-) Giriiş Stiller

12) H 2 O 100m 3 (alt/üst simge) gibi metin ayarlarını nereden yapabiliriz? a-) Giriş Pano b-) Giriş Yazıtipi c-) Giriş Paragraf d-) Giriiş Stiller TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİSİ ÇALIŞMA SORULARI-2 1) Microsoft Word uygulamasını başlatmanın yolu Başlat Donatılar Microsoft Office Microsoft Word2010 Başlat Microsoft Office Microsoft Word2010 Başlat Programlar

Detaylı

MİCROSOFT POWER POINT 2007 DERS NOTLARI GİRİŞ SEKMESİ

MİCROSOFT POWER POINT 2007 DERS NOTLARI GİRİŞ SEKMESİ MİCROSOFT POWER POINT 2007 DERS NOTLARI GİRİŞ SEKMESİ Seçili metni yada şekli keser (CTRL+X) Seçili metni yada şekli kopyalar (CTRL+C) Kopyalanmış bilgilerin yapıştırılmasını Özel yapıştır komutu kullanılırsa

Detaylı

Amaçlarımız. Powerpoint de slaytlara eklentiler yapmak. Asıl slayt kavramını tanımlamak. Asıl slayt üzerinde değişklikler yapmak.

Amaçlarımız. Powerpoint de slaytlara eklentiler yapmak. Asıl slayt kavramını tanımlamak. Asıl slayt üzerinde değişklikler yapmak. Amaçlarımız 2 Powerpoint de slaytlara eklentiler yapmak. Asıl slayt kavramını tanımlamak. Asıl slayt üzerinde değişklikler yapmak. Slayt gösterilerini ayarlamak. 1 3 Slaytlara eklenti yapmak için Insert

Detaylı

MS-OFFICE EXCEL 2003

MS-OFFICE EXCEL 2003 MS-OFFICE EXCEL 2003 İnternetten indirilmiş ders notları düzenlenmiştir. Excel; bir hesap tablosu ve grafik programıdır. Genellikle matematiksel işlemler, tablo ve grafik çizimleri için kullanılır. Microsoft

Detaylı

MS-OFFICE EXCEL 2003 21.05.2014. Formül çubuğu: Yapacağımız hesaplama için kullanacağımız formülü yazdığımız yer.

MS-OFFICE EXCEL 2003 21.05.2014. Formül çubuğu: Yapacağımız hesaplama için kullanacağımız formülü yazdığımız yer. SÜTUN 21.05.2014 MS-OFFICE EXCEL 2003 İnternetten indirilmiş ders notları düzenlenmiştir. Excel; bir hesap tablosu ve grafik programıdır. Genellikle matematiksel işlemler, tablo ve grafik çizimleri için

Detaylı

Bölüm 4 Microsoft Power Point Sunum Hazırlama

Bölüm 4 Microsoft Power Point Sunum Hazırlama Bölüm 4 Microsoft Power Point Sunum Hazırlama 4.1 POWERPOINT Sunu Programı Giriş Power Point sunu hazırlama programı, bir konu hakkında bilgi vermek veya herhangi bir ürünü tanıtmak gibi istenen anlatımları

Detaylı

1 MICROSOF T OFFICE 2010 A GİRİŞ

1 MICROSOF T OFFICE 2010 A GİRİŞ İÇİNDEKİLER V İÇİNDEKİLER 1 MICROSOFT OFFICE 2010 A GİRİŞ 1 Microsoft Office 2010 ile Gelen Yenilikler 1 Metin Efektleri 2 Akıllı Kopyala - Yapıştır Fonksiyonu 2 Fikirlerimizi Daha Görsel Olarak İfade

Detaylı

Bu Hafta Öğreneceklerimiz

Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Klavye, tuşlardan oluşan ve bilgisayardaki veri giriş işlemlerini yapan önemli bir donanım birimidir. Bilgisayarda yazı yazabilmek, veri ve komut girişi

Detaylı

Tekirdağ 50. Yıl Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Ve Yazılım Dersi II. Dönem II. Çalışma Kâğıdı

Tekirdağ 50. Yıl Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Ve Yazılım Dersi II. Dönem II. Çalışma Kâğıdı 1) En az iki bilgisayarın birbirleriyle bağlantı kurup veri alışverişi yapmasına ne denir? A) Bilgisayar ağı B) Donanım C) Yazılım D) internet 2) Aşağıdakilerden hangisi bilgisayar ağının kullanım amaçlarından

Detaylı

III. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER KELİME İŞLEM PROGRAMI

III. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER KELİME İŞLEM PROGRAMI III. KELİME İŞLEM PROGRAMI Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER 71 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bildiğiniz kelime işlemci programlarını

Detaylı

Bu düğme tıklandığında karşınıza yandaki gibi bir diyalog kutusu daha gelecektir.

Bu düğme tıklandığında karşınıza yandaki gibi bir diyalog kutusu daha gelecektir. Bu diyalog kutusunda Windows XP de 5 diğer sürümlerinde 6 sekme bulunmaktadır. Temalar sekmesi pencerelerin görünümlerini ayarlamak amacıyla kullanılmaktadır. Tema Bölümünden kutusunun sol tarafındaki

Detaylı

TRAKYA BİRLİK WEBSİTE YÖNETİM PANELİ. Kullanıcı Dokümantasyonu

TRAKYA BİRLİK WEBSİTE YÖNETİM PANELİ. Kullanıcı Dokümantasyonu TRAKYA BİRLİK WEBSİTE YÖNETİM PANELİ Kullanıcı Dokümantasyonu B&M MUHSINOGLU BILISIM HIZMETLERI A.S. 4/21/2014 Içindekiler DOKÜMAN İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİLER... 3 DOKÜMAN KAPSAMI... 4 YÖNETİM PANELİ ÜZERİNDEN

Detaylı

BİLGİSAYAR DONANIMI 1-2 HAFTA

BİLGİSAYAR DONANIMI 1-2 HAFTA BİLGİSAYAR DONANIMI 1-2 HAFTA 1. Hafta, Genel Kavramlar, 3B Ekran Kartları ve 3B Görüntü Özellikleri, Bilgisayarın Verimi / Gücü ve Donanım ve Yazılım Ders Tanıtımı Genel Kavramlar Donanım, Yazılım ve

Detaylı

DERS: MESLEKİ BİLGİSAYAR MODÜL -2: İŞLETİM SİSTEMİNDE MASA ÜSTÜ

DERS: MESLEKİ BİLGİSAYAR MODÜL -2: İŞLETİM SİSTEMİNDE MASA ÜSTÜ DERS: MESLEKİ BİLGİSAYAR MODÜL -2: İŞLETİM SİSTEMİNDE MASA ÜSTÜ Yazılım (Software) Yazılımlar, bilgisayarları amaçlarımız doğrultusunda kullanabilmemiz için geliştirilmiş programlardır. Yazılımlar kendi

Detaylı

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ Microsoft Excel de dosyalar çalışma kitabı olarak isimlendirilir. Bu dosyalar normal belge türüdür. Dosya ismi üzerine fare ile tıklandığında dosya açılır. Excel dosyaları tablolardan

Detaylı

WORD 2010 PROGRAMI 1-miseR 2-miseR Pencere Durum Düğmeleri: Başlık Çubuğu:

WORD 2010 PROGRAMI 1-miseR 2-miseR Pencere Durum Düğmeleri: Başlık Çubuğu: Resim-2 Resim-1 WORD 2010 PROGRAMI Word programı metin oluşturma programıdır. Bu metin oluşturma işleminin yanında resim, şekil, tablo, grafik, wordart gibi birçok nesne ekleyerek çeşitli belgeler ortaya

Detaylı

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM BİLGİSAYARDA BELGE AÇMAK VE TEMEL İŞLEMLER YAPMAK

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM BİLGİSAYARDA BELGE AÇMAK VE TEMEL İŞLEMLER YAPMAK İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM BİLGİSAYARDA BELGE AÇMAK VE TEMEL İŞLEMLER YAPMAK 1. BELGE İŞLEMLERİ... 1 1.1. Arayüz ve Görünüm Ayarları... 1 1.1.1. Genel Görünüm... 1 1.1.2. Belge Görünümleri... 2 1.1.3. Yakınlaştırma...

Detaylı

7. BELGEYE RESİM EKLEME, YAZIM ve ÇİZİM ÖZELLİKLERİ

7. BELGEYE RESİM EKLEME, YAZIM ve ÇİZİM ÖZELLİKLERİ BÖLÜM 7 7. BELGEYE RESİM EKLEME, YAZIM ve ÇİZİM ÖZELLİKLERİ 7.1. Belgeye Resim Eklemek Word programı; belgelere kendi içindeki resim galerisinde bulunan resimleri veya başka programlarda düzenlenmiş resimleri

Detaylı

Excel de çalışma alanı satır ve sütunlardan oluşur. Satırları rakamlar, sütunları ise harfler temsil eder. Excel çalışma sayfası üzerinde toplam

Excel de çalışma alanı satır ve sütunlardan oluşur. Satırları rakamlar, sütunları ise harfler temsil eder. Excel çalışma sayfası üzerinde toplam Microsoft Excel Microsoft Office paket programı ile bizlere sunulan Excel programı bir hesap tablosu programıdır. her türlü veriyi tablolar yada listeler halinde tutmak ve bu veriler üzerinde hesaplamalar

Detaylı

Şekil Yazı tipini biçimlendirme araç çubuğu simgeleri

Şekil Yazı tipini biçimlendirme araç çubuğu simgeleri BÖLÜM 2 2. YAZILARI BİÇİMLENDİRME 2.1. Yazı Tipini Değiştirme Word programında, yazılan bilgiler daktilodaki gibi tek tip yazı olmaz. Yazılarda farklı biçimler kullanılarak belgelerin daha etkileyici olması

Detaylı

EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010. Enformatik Bölümü

EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010. Enformatik Bölümü EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010 İÇERİK Genel bilgiler PwerPint penceresinin tanıtımı Sekmelerin genel tanıtımı Sunular ile ilgili işlemler Yeni bir sunu luşturmak Bir sunuyu kaydetmek Varlan bir sunuyu açmak

Detaylı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı 1 PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı 1-PowerPoint i Tanıyalım 2-PowerPoint programını açmak 3-Slayt Kavramı ve yeni slaytlar ekleme 4-Slayt Düzeni işlemleri 5-Slayt Tasarımı 6-Slayt geçişleri 7-Animasyonlar

Detaylı

İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ MİCROSOFT WORD 2007 ÇALIŞMALARI

İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ MİCROSOFT WORD 2007 ÇALIŞMALARI 1 2 3 Microsoft Office Word Belgesinde çalışmamızı tamamladıktan sonra simgesine tıkladığımızda açılan menüde dosyamızı kaydedebiliriz veya yazıcıdan çıktısını alabiliriz. Çalışmamızda değişiklik yapmak

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI DERS NOTLARI Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders Notları-

Detaylı

MICROSOFT WORD Şekil 1

MICROSOFT WORD Şekil 1 MICROSOFT WORD 2000 Microsoft Word, bir kelime işlem programı olup, çok gelişmiş bir Windows altı programdır. Word programı kullanılarak; mektup, rapor, kitap gibi belgeler hazırlanabilir. Bu belgelere

Detaylı

Başlarken. AutoCAD Arayüzü. AutoCAD Arabirimleri. AutoCAD Arabirimleri. Şablon (Template) Seçimi. Yeni çizim dosyası açmak. Ekran Formatı B Ö L Ü M 1

Başlarken. AutoCAD Arayüzü. AutoCAD Arabirimleri. AutoCAD Arabirimleri. Şablon (Template) Seçimi. Yeni çizim dosyası açmak. Ekran Formatı B Ö L Ü M 1 Başlarken AutoCAD Arayüzü B Ö L Ü M 1 Ekran Formatı Program ilk çalıştırıldığında AutoCAD yazılımının ilk ekran görünüşüdür AutoCAD arabirimlerinden 2D Drafting & Annotation format görünümüdür. 1 2 AutoCAD

Detaylı

Microsoft Word 2010 Uygulama 1

Microsoft Word 2010 Uygulama 1 Microsoft Word 2010 Uygulama 1 1. Bulunduğunuz bilgisayarın Belgelerim klasörü altında adına kendi numaranızı verdiğiniz bir klasör oluşturun. Uygulamaya başlamadan önce Elektronik Destek Sisteminde bulunan

Detaylı

Ekle Menüsü İşlevleri ÜNİTE 10. Bu üniteyi çalıştıktan sonra; Ekle Menüsü Tablolar Resimler ve Çizimler Bağlantılar Metin ve Simgeler Media Flash

Ekle Menüsü İşlevleri ÜNİTE 10. Bu üniteyi çalıştıktan sonra; Ekle Menüsü Tablolar Resimler ve Çizimler Bağlantılar Metin ve Simgeler Media Flash Ekle Menüsü İşlevleri ÜNİTE 10 Ekle Menüsü Tablolar Resimler ve Çizimler Bağlantılar Metin ve Simgeler Media Flash Bu üniteyi çalıştıktan sonra; Microsoft Powerpoint temel işlemleri hakkında bilgiler verildikten

Detaylı

Web sayfalarında yapılan her çalışma ve düzenleme tablolar aracılığı ile yapılır. Dolayısıyla çoğu web sayfalarında tablo kullanmak zorunluluktur.

Web sayfalarında yapılan her çalışma ve düzenleme tablolar aracılığı ile yapılır. Dolayısıyla çoğu web sayfalarında tablo kullanmak zorunluluktur. Yazı Tipi Stili HTML kodları 47 Kalın İtalik Altı Çizili 9.2.6 Metin yükseltme veya alçaltma 1. Sayfa görünümünde, belge penceresinin altındaki Tasarla düğmesini tıklatın. 2.

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 1 MİCROSOFT EXCEL Elektronik tablolama veya hesaplama programı olarak da adlandırılan Excel, girilen veriler üzerinde

Detaylı

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ (MEB ONAYLI)

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ (MEB ONAYLI) BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ (MEB ONAYLI) WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ Genel Konu Başlıkları :Bilgisayar kavramı, Farenin kullanılması, Masa üstü kavramı, Klavye kullanımı, Bir uygulama penceresi özellikleri, Dosya

Detaylı

Açılan penceren gerekli ayarlamalar yapılarak sayfa numaraları görüntülenir.

Açılan penceren gerekli ayarlamalar yapılarak sayfa numaraları görüntülenir. Sayfa numarası ekleme: Ekle menüsünden sayfa numaraları seçeneğine tıklandığında Açılan penceren gerekli ayarlamalar yapılarak sayfa numaraları görüntülenir. Tarih ve saat ekleme: Ekle menüsünden Tarih

Detaylı

SAÜ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ WİNDOWS 7 BÖLÜM SORULARI

SAÜ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ WİNDOWS 7 BÖLÜM SORULARI SAÜ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ WİNDOWS 7 BÖLÜM SORULARI 1.Windows 7 Temelleri 1.2. Masaüstü 1. Windows 7 de dosyaların hangi programla açılacağını

Detaylı

MİCROSOFT OFFİCE POWER POİNT SORULARI

MİCROSOFT OFFİCE POWER POİNT SORULARI 1) Power Pointe yeni slayt hangi kısayol tuşu ile eklenir? a) Ctrl+N b) Ctrl+M c) Ctrl+C d) Ctrl+E 2) Aşağıdaki uzantılardan hangisi Power point programının uzantısıdır? a) Xls b) Doc c) Ppt d) Txt 3)

Detaylı