BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER ) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER.1.11-05.01.2015) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi"

Transkript

1 BİLGİSAYARA GİRİŞ I BİLGİSAYAR OKUR YAZARI OLMAK (VER ) Bora Tüccaroğlu, PMP Akdeniz Karpaz Üniversitesi

2 Dersin Amacı Bilişim sistemlerinin hayatımızdaki önemi yatsınamaz. Herhangi bir mesleğin veya herhangi bir aktivitenin bilişim teknolojileri kullanılmadan icra edilmesi düşünülemez. Örnek olarak, Ofice Uygulamaları, Mobil Teknolojiler, Internet, Uygulama Yazılımları. Bilişim Teknoljileri = Bilgi + İletişim Dersin amacı bilişi teknolojileri hakkında temel bilgiler vermek, kullanılan donanım ve yazılımları tanıttmak, ardından uygulamalı olarak işletim sistemi (örnek olarak windows 7), ofis uygulamaları (örnek olarak Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Power Point), Internet (www, ) konularından kullanım becerilerinizi aşamalı bir şekilde geliştirmektir.

3 Dersin İçeriği/Ders Programı 1. Bilgisayar Donanımlarını (Hardware) Tanımak (1. Hafta) 2. Bilgisayar Yazılımlarını (Software) Tanımak (2. Hafta) 3. Örnek İşletim Sistemi (Microsoft Windows 7)konusunda uygulamalar (2-3. Hafta) 4. İnternet ve e-posta kullanımı (4-5. Hafta) 5. Örnek Kelime İşlemci (Microsoft Word) ( Hafta) 6. Örnek Hesap Tablosu (Microsoft Excel) (9-10. Hafta) 7. Örnek Sunum (Microsoft Power Point) ( Hafta)

4 Bilgisayar Donanımlarını (Hardware) Tanımak Temel Bilgisayar Tipleri Masaüstü Dizüstü Tablet/Akıllı Telefon Temel Bilgisayar Donanımları: Monitör Kasa Klavye Fare Yazıcılar (Printers) Tarayıcılar (Scanners)

5 Bilgisayar Yazılımlarını (Software) Tanımak Sistem Yazılımları Windows 7, Linux etc. Uygulama yazılımları Microsoft Ofis Google Crome Stok Takip Sistemleri Rezervasyon Takip Sistemleri

6 3. MICROSOFT WINDOWS 7 Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I

7 İşletim Sistemi - Windows 7 İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama kodları genellikle direkt donanım tarafından yürütülmesine rağmen, girdi-çıktı, bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık görevi yapar. İşletim sistemleri sadece bilgisayar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir. İşletim sistemleri işlevsellerinin genişliği ile değil, donanımı belli bir amaç doğrultusunda programlayabilme nitelikleriyle değerlendirilmelidir. En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve ios örnek verilebilir.

8 Windows 7 Açma /Kapatma Temel olarak tüm sistemler belli bir rutine/sıraya ve yönteme bağlı olarak kapatılıp açılmak ihityacı duyarlar. Kontrolsun kapatılmalar ve/veya elektrik kesintileri sistemde arızalara yolaçar. Kullanıcı Değiş : Diğer Kullanıcı olarak sisteme giriş yapmak. Oturumu Kapat : Giriş yapılan kullanıcıdan çıkmak. Kilitle : Bilgisayarın başından ayrılırken başka bir kullanıcının kullanımını engellemek için kilitleme. Yeniden Başlat : Bilgisayar kapanıp yeniden açılır. Uyku : Bilgisayar Güç tarrufu yapmak için beklemeye alınırı.

9 Windows 7 Masa Üstü ve Görev çubuğu Masa Üstü : Ekranda görülen, aynen bizim çalışma masamızın olduğu gibi çalıştığımız alandır. İkonlar bulunur. Görev Çubuğu : Ekranın altında görünen (istenirse değiştirilebilir) ve sık kullanılan ikonların bulunduğu kısma verilen isimdir. (Temel İşlemler; saat/gün değiştirme, yazı dilini değiştire, ikonları taşıma, ismini değiştirme) Kullanılan temel bazı ikonlar.

10 Windows 7 Masa Üstü Sağ Buton ile Konfigürasyon 1. Sağ buton aracılığı ile açılan pencerelerin farkları. 2. Kopyala, Yapıştır 3. Kes, Yapıştır 4. Geri al, Yenile 6. Sırala 7. Ekran çözünürlüğünü özelleştir, Kişiselleştir 1. Yeni Alt-Sekmesi aracılığı ile Klasör Yarat 2. Kısayol Yarat 3. Metin Belgesi yarat 4. Microsoft Office Dökümanı yarat

11 Windows 7 Pencere (Window) menüleri Pencere (window) aç, kapat, simge durumuna getir, ekranı kapla, Taşıma, yeniden boyutlandırma. Açık pencereler arasında geçiş. (Alt-Tab)

12 Windows 7 Dosya Yönetimi 1. Dosya Yönetimi Kavramı 2. Klasör, Dosya Ayrımı 3. Klasör ve Dosya İşlemleri, Silme, İsimlendirme, taşıma, kopyalama. 4. Sabit Disk Tanıma 5. Harici Disk ve Harici USB Disk kullanımı 6. Silme İşlemi ve Geri Dönüşüm Kutusu

13 Windows 7 - Başlat 1. Başlat butonu aracılığı ile menülere ulaşma 2. Sık kullanılanlar 3. Belgeler, Resimler 4. Bilgisayar 5. Denetim Masası Aracılığı ile Bilgisayar Ayarları!!!! 6. Aygıt ve Yazıcılar 7. Tüm Programlar detayları

14 4. INTERNET VE E-POSTA Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I KULLANIMI

15 Internet ve Temel Kavramlar Internet WWW (World Wide Web) URL, Hyperlink.org,.edu,.com,.gov,.co.tr,.eu, uk Web Adress (www.google.com, mail.akun.edu.tr) Address En Yaygın Web Tarayıcıları (Browser) Interet Explorer Google Crome Firefox

16 Internet ve Temel Kavramlar Internet Aktiviteleri Bilgi Arama (google.com, bing.com) Internetde Bankacılık Kamu Hizmetleri VOIP İletişim ( , anlık mesajlaşma) (skype, hangout) Internet ve Güvenlik : Şifre Kullanımı, Şifre Seçimi (Büyük Harf, Küçük Harf, Sayı, diğer karakter, en az 8 hane) Kişisel Bilgileri Koruma Bilinçli Kullanım (http/https)

17 e-posta Kullanımı Bir mail sunucusu olarak gmail mail.google.com

18 mail.google.com

19 Yeni ileti oluşturmak Yeni İleti Oluşturmak : Alıcı : e-posta kime/kimlere gidiyor Cc : e-postanın bir kopyası kime/kimlere gidiyor Bcc : CC gibi ama diğerler alıcılar görmez. Konu : e-posta nın konusu Geniş alan : e-posta da belirtmek istediklerimiz dosya eklemek için.

20 Yeni ileti oluşturmak

21 İletiye ulaşmak ve cevaplamak

22 5. ÖRNEK KELIME İŞLEMCİ MS WORD 2013 KULLANIMI Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I

23 Office 2013 Genel Bakış Office 2007 ile gelen ve 2010 ve 2013 sürünlerinde de devam eden en önemli değişiklik Şerit tir (Ribbon). Şerit gruplandırılmış sekmelerden oluşmuştur. Şerit yetersiz kaldığında düğmesi ile diğer seçenekler görüntülenebilir. Şerit Sekmelerden birinin üzerine çift tıklanarak, CTRL+F1 ve düğmesi ile kapatılabilir ve açılabilir.

24 Office 2013 Genel Bakış - Devam Kısa Yolları Kullanmak CTRL+C : Kopyalayarak hafızaya alır. CTRL+X : Silerek hafızaya alır. CTRL+V : Hafızada olanı yapıştırır. CTRL+S : Açık dosyayı Kaydeder CTRL+O : Dosya Açar CTRL+P : Açık Dosyayı Yazdırır CTRL+N : Yeni Dosya Açar

25 Office 2013 Genel Bakış - Devam Şerit tuş ipuçlarını (Key Tips) kullanmak : ALT tuşuna basıldığı zaman sekmeleri temsil eden harfler belirir. İstenilen sekmenin harfine basıldığı zaman o sekme görüntülenir. Hızlı Erişim Araç Çubuğu (Quick Access Toolbar) : Sol üst köşedeki kısımdır. komutlar eklenip çıkarılabilir. Pano yu (Clipboard) Kullanmak: Butonu aracılığı ile yeni Ayni anda 24 nesen panoda tutulabilir. Giriş (Home) sekmesindeki ok işareti tıklanarak panoya ulaşılabilir.

26 MS Word 2013 Word e giriş : Görünüm sekmesi word u kullanırken ekranın nasıl gördüğü ve hangi seçeneklerin açık olduğu ile ilgli ayarların yapıldığı kısımdır. Görünüm Değiştirme : Görünüm sekmesi altında 5 çeşit görünüm vardır. Okuma Modu Sayfa Düzeni Web düzeni Anahtar Taslak Cetvel, Kılavuz çizgileri : Word ü daha kolay kullanmak için tıklanarak aktif hale getirilir. Gezinti Bölmesi : Görünüm sekmesi altında gezinti bölgesi (Navigation Pane) tıkla

27 MS Word 2013 Giriş sekmesi döküman word de çalışırken en yoğun kullanılan kısımdır. Bu kısımda yazıların biçimlendirilmesi, renklendirilmesi ile ilgili düğmeler bulunur. Belge Oluşturmak : Dosya (File) Sekmesi + Yeni (new) veya Ctrl+N Dosya Açmak :Dosya (File) sekmesi + Aç (Open) veya Ctrl+O Şablon Kullanmak : Belge oluştururken hazır şablonlar kullanılabilir. Şablon oluşturmak için bir belge yaratıp Kayıt Türü Word Şablonu seçip kaydedilir. Belgeleri Kaydetmek : Sol üst köşedeki «Disket Resmi», Dosya sekmesinden «Kaydet» veya «Farklı Kaydet», Ctrl+S Belgeleri Kapatmak : Dosya Sekmesinde, Kapat komutu. Veya Ctrl + W.

28 MS Word 2013 Belge Düzenlemek ve Üzerinde Çalışmak : Yazıları Kopyalamak : Kopyalanacak yazı seçilir, Ctrl+C (veya Sol üst köşedeki «Kopyala»), Yazının kopyalanacağı yere tıklanır, Ctrl+V (veya sol üst köşedeki «Yapıştır») Yazıları Taşımak : Taşınacak yazı seçilir, Ctrl+X (veya Sol üst köşedeki «Kes»), Yazının taşınacağı yere tıklanır, Ctrl+V (veya sol üst köşedeki «Yapıştır») Geri Al (Undo) : En son yapılan değişikliği geri almak için. Ctrl+Z ( ) İleri Al (Redo) : Geri alınan işlemi tekrar uygulamk için. Ctrl+Y ( ) Göster Gizle (Show/Hide): paragraf, hüçre sonu, sekme işaretlerini gösterip saklamak için kullanılır. Ctrl + () veya ( ) Yazıyı otomatik düzeltme : Dosya(File) sekmesi, Seçenekler komutu, Yazım denetleme, Otomatik düzeltme seçenekleri. Simge veya Özel Karakter Ekleme : Klavyede bulunmayan kararkterleri eklemek için Ekle(insert) sekmesi, simgeler bölümünde simge (symbol) tıklanır.

29 MS Word 2013 Karakter Biçimlendirme ve Paragraflarla Çalışmak: Karakter Biçimlendirme : Yazının tipi, büyüklüğü rengi değiştirilebilir. Kalın, italik, veya altı çizili yazılabilir. İşaretleyici kalem ile işaretlenmiş gibi görünmesi sağlanabilir. Paragraf Biçimlendirme : Yazılar sola yakın, ortaya veya sağa yakın yazılabilir. Noktalama veya numaralandırma işaretleri ile liste oluşturulabilir. Girintiler artırılıp azaltılabilir Satır ve paragraf aralıkları düzenlenebilir. Yazılara veya paragrafa gölgelendirme verilebilir Yazı veya paragraflara kenar çizgisi ekleneblir. Sıralama yapılabilir Paragraf, hücre sonu, sekme işaretleri gösterilip saklanabilir.

30 MS Word 2013 Girinti ve Aralıklar : Sekmeleri Ayarlamak : (Sekmeler...)

31 MS Word 2013 Hazır stilleri kullanma ve değiştirme : : Belirli amaçlar için hazırlanmış ve belgeyi hazırlayana kolaylık ve hız kazandıran, önceden hazırlanmış karakter biçimleridir. Yeni bir stil yaratmak için : İstenilen özelliklerden bir kelime yazılır. Üzerine sağ tuş Stillerden(styles) seçimi Yeni Hızlı Stil Olarak Kaydet (Save selection as a new Quick Style) Stillerde Değişiklik Yapma : Değişiklik yapılmak istenen stil üzerinde sağ tuş Değiştir (modify) seçilir İstenilen değişiklik yapılıp Tamam (Ok) tıklanır. Stil Galerisi Değiştirme : Stiller Değiştir (Change Styles) tıklanır Stil kümesi (Stil Set) Seçilir İstenilen değişiklik yapılıp Tamam (Ok) tıklanır. Stil Kaldırma : Stillerin bulunduğu listedeki bir stil kaldırmak için sağ tuş yapılıp Hızlı Stiller Galerisinden Kaldır (Remove From Quick Style Galery) Biçim Boyacısı (Format Painter) : Bir kelime ya da paragrafın biçimini başka bir kelime veya paragrafa uygulamak için kullanılır. Kelime ya da paragraf seçilir Biçim boyacısına tıklanır Uygulancak kelimeye ya da paragraf seçilir (tıklanır). Biçim boyacısı birden fazla kelime veya paragrafa uygulanacaksa biçim boyacısına çift tıklanır. Uygulamayı kaldırmak için ESC tuşuna basılır. Tüm Karakter Biçimledirmesini Temizleme : Biçimlendirme temizlemesi yapıldığı zaman yazı varsayılan ayarlara geri döner. Biçimlendirmesini silmek istediğiniz yazıyı seçin Giriş sekmesindeki düğme tıklayın.

32 MS Word 2013 Sayfa Görünümü İle Çalışmak : Kenar Boşlukları : Belgenizde kullanabileceğiniz alanı belirler. Kenar boşluklarına üstbilgi (header), altbilgi (Footer), sayfa kenarlığı (Page Borders) veya sayfa numaraları (page numbers) eklenebilir. Kenar boluklarındaki yazdırılabilir alana istenirse resim, grafik veya şekil de eklenebilir. Sayfa düzeni (Page Layout) Sayfa Yapısı (Page Setup) Kenar boşuklarının görüntülenmesi için : Dosya(file) Seçenekler Gelişmiş Metin sınırlarını göster.

33 MS Word 2013 Kesmeler : Sayfa Düzeni (Page Laout) sekmesindeki Sayfa Düzeni (Page Setup) bölümünden Kesmeler (breakes) seçilerek Sayfa Sonu (Page Break) veya Bölüm Sonu(Section Break) verilebilir. Sayfa Sonu (Page Break) : Belge içinde bir sonraki sayfaya geçmek, sütunlar içinde ayarlamalar yapmak için kullanılabilir. «Enter tuşu yardımı ile bir sonraki safaya geçme yapılmamalıdır.» Bölüm Sonu(Section Break) : Belge içindeki sayfa düzeni ve biçimlendirmeyi değiştirmek için kullanılır. Sonraki Sayfa (Next Page)«Yeni sayfadan başlar», Sürekli (Continous) «Bir sonraki bölüm ayni sayfadan başlar» Çift Sayfa veya Tek Sayfa (Even page or Odd Page) «Bölüm Sonu ekler ve bir sonraki bölümü sonraki çift/tek numarlı sayfadan başlar.» Sütunlara Bölme (Columns) : Sayfa Düzeni ndeki (Page Layout) Sayfa Yapısı (Page Setup) Bölümünden Sütunlar (Columns) Bölünecek sütun sayısı. Daha fazla ayrıntı için Sütunlar (Columns) komutu aracılığı ile Diğer Sütunlar (More Columns) ulaşışabilir.

34 MS Word 2013 Diğer Sütunlardaki özellikler : Sütunlar arası çizgi konulabilir. Sütun genişliği ayarlanabilir Sütunlar arasındaki boşluklar ayarlanabilir Bölme işleminin tüm belgeye mi, seçilen metne mi imlecin bulunduğu noktadan itibaren mi yapılacağı seçilebilir. Belgenizin belirli bir kısmını sütunlara bölmek : Bölünmek istenen kısım seçilir Sayfa Düzenindeki (Page Layout) Sayfa Yapısı (Page Setup) Bölümünde Sütunlar (Columns) seçilir Bölünecek sütun sayısı seçilir. Filigran (Watermark) : Belgenin arkasına yerleştirilen yazı veya resimdir. Tasarım daki Sayfa Arkaplanı (Page Background) Bölümünden Filigran (Watermark) aracılığı ile istenilen figür türü seçilebilir. Sayfa Rengi (Page Clolor): Belgeye arkaplan rengi vermek için kullanılır. Temel renkler ve/veya dolgu efektleri (Fill Effects) de kullanılabilir.

35 MS Word 2013 Kenarlıklar, Sayfa Kenarlığı ve Gölgelendirme : Tasarım, Sayfa Arkaplanı (Page Background) Bölümünden Sayfa kenarlıkları seçilebilir. Kenarlık : Paragraf veya yazının etrafına eklenir. Tasarım Sayfa Arkaplanı(Page Background) Sayfa Kemarlıkları Kenarlık (Borders) Sayfa Kenarlığı : Paragraf veya yazının etrafına eklenir. Tasarım Sayfa Arkaplanı (Page Background) Sayfa Kenarlıkları Sayfa Kenarlığı (Page Borders) Gölgelendirme : Pargraf veya yazının etrafına eklenir.

36 MS Word 2013 Tablolar ile Çalışmak (Yaratmak ve Biçimlendirmek): Ekle (Insert) menüsündeki Tablolar (Tables) bölümünden Tablo (Table) düğmesi tıklanır. Tablo ekle(insert Table) seçilip satır ve sütun sayısı girilip OK tıklanır. Açılan listeden sürükleyip bırakarak satur ve sütun sayısı seçilebilir. Tablo Çiz (Draw Table) seçilerek de tablo eklenebilir. Metni Tabloya Dönüştürme : Tabloya dönüştürülecek yazılar seçilir Ekle (Insert) menüsüdeki Tablolar (Tables) bölümünden Tablo (Table) düğmesi tıklanır Metni Tabloya Dönüştür (Convert Text To Table) Tabloyu Metne Dönüştürme : Tablo Seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (Layout) tıklanır Metne Dönüştür (Convert to text) seçilir.

37 MS Word 2013 Tablo Silme : Tablo seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (Layout) tıklanır Sil (Delete) tıklanır Tablo Sil(Delete Table) Seçilir. Satır Silme : Silinecek satır seçilir Tablo Araçlarından(Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Sil (Delete) tıklanır Satır Sil(Delete Row) seçilir. Sütun Silme : Silinecek sütun seçilir Tablo Araçlarından(Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Sil (Delete) tıklanır Sütun Sil(Delete Column) seçilir. Satır veya Sütun Ekleme : Üst veya Alta Satır Ekleme : Satır eklemek istediğiniz yere tıklayın Tablo Araçlarından(Table Tools) Düzen (layout) tıklanır istenilene Göre Üste Ekle(Insert Above)veya Alta Ekle(Insert Below) seçilir. Veya Sağ tuş tıklanır Açılan menüde Ekle (Insert) üzerine gelinir İstenilene göre Üste Ekle (Insert Above) veya Alta Ekle (Insert Below) seçilir.

38 MS Word 2013 Sağa veya Sola Sütün Ekleme : Sütun eklemek istediğiniz yere tıklayın Tablo Araçlarından(Table Tools) Düzen (layout) tıklanır istenilene Göre Sağa Ekle(Insert Right)veya Sola Ekle(Insert Left) seçilir. Veya Sağ tuş tıklanır Açılan menüde Ekle (Insert) üzerine gelinir İstenilene göre Sağa Ekle (Insert Right) veya Sola Ekle (Insert left) seçilir. Tablo hücrelerini birleştirme : Birleştirilmek istenen hüçreler seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Hüçreleri Birleştir (Merge Cells) seçilir. Hüçreleri Bölme : Bölünmek istenen hüçre seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Hüçreleri böl (Spilit Cells) seçilir. Hizalama : Hizalanacak veriler seçilir Tablo Araçlarından (Table Tools) Düzen (layout) tıklanır Hizalamalar (Alignment) ve Metin Yönü (Text Direction) seçilir.

39 MS Word 2013 Birbirini izleyen sayfalarda tablo başlığı tekrarlama: Tablo biçimlendirme : Çizimler İle Çalışmak Dosyadan Resim (Picture) Eklemek : Şekil (Shapes) Eklemek : Grafik (Charts) Eklemek : Ekran Görüntüsü (Screenshoot) Eklemek : Köprü (Hyperlink) oluşturmak : Ekle (Insert) Sekmesindeki Çizimler (Illustrations) Bölümündeki Resimler, Çevrim içi Resimler, Şekiller, Grafik, Ekran Görüntüsü veya Bağlantılardan Köprü seçilir.

40 MS Word 2013 Üstbilgi veya Altbilgi veya Sayfa Numarası Eklemek : Ekle(Insert) sekmesindeki üstbilgi (Header) ve Altbilgi (footer) bölümünden üstbilgi (Header) veya Altbilgi (footer) veya Sayfa Numarası (page Numbers) tıklayın galeriden istediğiniz biçimi seçin Metin Kutusu Eklemek : Ekle (Insert) sekmesindeki Metin (text) bölümündeki Metin kutusuna (text Box) tıklayın Metin Kutusu biçimlerinden birini seçin veya metin Kutusu Çiz i (Draw TextBox) seçin İstediğiniz şekilde sürükleyip bırakarak Metin Kutusu çizin. Word Art/ Büyük Harf (Drop Cap) Eklemek : Ekle(Insert) sekmesindeki Metin (text) bölümündeki WordArt ı/büyük Harf(Drop Cap) ı tıklayın WordArt/Büyük Harf(Drop Cap) biçimlerinden birini seçin. Sembol (Symbol) Eklemek : Klavyede bulunmayan karakterleri yazmak için Ekle(Insert) sekmesindeki semboller (Symbols) bölümünden Sembol(Symbol) düğmesi tıklanır. Çizim Araçları (Drawing Tools) : Resim Araçları (Picture Tools) :

41 MS Word 2013 Çizim Araçları (Drawing Tools) : Şekiller, WordArt, metin kutusuna tıklandığı zaman Çizim Araçları(Drawing Tools) sekmesi görüntülenir. Resim Araçları (Picture Tools) : Resim, küçük resimlere tıklandığı zaman Resim Araçları(Picture tools) sekmesi görüntülenir.

42 5. ÖRNEK ELEKTRONIK TABLO (SPREADSHEET) MS EXCEL 2013 Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I KULLANIMI

43 MS Excel 2013 Dersin Kapsamı : 1. Hüçreler Kavramı ve Hüçreyi İşaretleme. 2. Sütun ve Kolon kavramları 3. Formül yazımı ve metin yazımı arasındaki fark (=) 4. Temel Matematiksel işlemler ve Formüller 5. Fx (fonksiyon ekleme) sihirbazını kullanma 6. Koşul «eğer (if)» işlemleri

44 MS Excel Hüçre Kavramı ve Hüçreyi İşaretleme : Standard excel kullanımında hücreler önce bulunduğu sütunun harfi ve satırın harfinin birleşimi ile ifade edilir. Örneğin resimde görülen hüçre B1 olarak adlandırılır. 2. Sütun ve Satır Kavramı : Sütunlar A, B, C harfleri ile belirtilir, Satırlar 1, 2, 3 rakamları ile belirtilir.

45 MS Excel Formül Yazımı ve Metin yazımı : Hüçre içine veya formül çubuğu aracılığı ile bilgi girişi yapılırken, yazı = ile başlar ise excel bunu formül olarak algılar, diğer yazımlarda metin olarak algılar. Örneğin (=a1+2; a1 hüçresinin değerine 2 ekle ve bulunduğu hüçreye yaz demektir. A1+2 ise bir metindir herhangi bir matematiksel işlem yapılmaz) 4. Temel Matematiksel işlemler ve formüller : Excel hücreler içine girilen bilgilerden matematiksel işlemler aracılığı ile sonuç üretilmesine ve bunların kolayca grafiklere çevirelebildiği bir uygulamadır. Temel matematiskel işlemler şunlardır:

46 MS Excel 2013 Temel Matematiksel İşlemler : 1. =a1+1 : a1 hücresinin değerini 1 artır ve bulunduğu hüçreye yaz. 2. =a1+b1 : a1 ve b1 hüçrelerinin verilerini topla. 3. =a1-b1, =a1*b1, =a1/b1 sırası ile çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri. 4. Topla(sum) : =topla (a1:a4), =sum(a1..a4) «a1 den a4 e kadar olan sayıları topla 5. Maksimum Değer : =mak(a1..a4), =max(a1..a4) 6. Minimum Değer : =min(a1..a4) 7. Satır Sayısı : =satirsay(a1..a4)

47 MS Excel Fx (fonksiyon ekleme) sihirbazını kullanma Formül çubuğunda fx butonuna basılarak matematiksel formüller ve ardından da değer aralıkları seçilebilir. Kullanılacak formül veya kullanma yöntemi hatırlanmadığı zaman çok kullanışlı bir yöntemdir. 6. Koşul «eğer (if)» işlemleri =eğer(kosul, koşul doğru ise, koşul yanlış ise) =eğer(f2>65;"geçti";"kaldı")

48 MS Excel 2013 (Örnek Uygulama)

49 MS Excel 2013 (Örnek Uygulama)

50 MS Excel 2013 (Örnek Uygulama)

51 MS Excel 2013 (Örnek Uygulama)

52 5. ÖRNEK SUNUM UYGULAMASI (PRESENTATION) MS POWER POINT 2013 KULLANIMI Bora Tüccaroğlu, PMP Bilgisayara Giriş I

53 MS Power Point 2013 Sunum Bir sunum hazırlanırken konu ne olursa olsun dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar vardır. Sunum iyi planlanmalı ve en uygun şekilde aktarılmalıdır. Etkili Sunum Anlatılacak konuyu tam olarak aktarma İzleyicilerin dikkatini toplamak Dikkat dağınıklıklarını hızlı bir şekilde gidermek Anlatılanların izleyicilerin aklında kalmasını sağlayabilmek

54 MS Power Point 2013 Slaytlar (Saydamlar) Sunumun temel taşı slaytlardır. Sunumlar slaytlardan oluşur. Sunum süresine ve konuya göre slaytlar oluşturulup konu izleyiciye aktarılır.

55 MS Power Point 2013 Tasarımın Temelleri 1. İzleyiciler ve Ortam 2. Özümseme 3. Gösterim

56 MS Power Point Ortam ve İzleyici Ortam Dinleyici sayısı Oda Büyüklüğü Oda Işığı Oda Isısı İzleyiciler Yaş Grupları Eğitim seviyesi Kültür farklılıkları Beklentiler Katılma nedenleri

57 MS Power Point Özümseme Grafik, resim ve görüntüler anlaşılır olmalı Metin bilgisi grafiksel bilgiyi destekler olmalı Aktarılacak bilgi izleyici kitlesine göre basit ve anlaşılır olmalı Aktarılacak esas bilgiyi gölgede bırakacak süsten ve gereksiz bilgiden kaçınılmalı

58 MS Power Point Gösterim Tasarımın planlandığı gibi sunum da planlı olmalı Slaytlar mantıklı bir sıra içinde olmalı İçerik zaman göre düzenlenmeli Her slaytın anlatım süresi iyi ayarlanmalı Sunum slaytlardan okunarak yapılmamalı.

59 MS Power Point 2013 Tasarımda seçilecek font ve renkler Yazı tipi abartılı olmamalı; anlaşılır olmalı Çok fazla renk kullanılmamalı Az tezat veya çok tezat renkler kullanılmamalı Renk körlüğü düşünülerek; kırmızı yeşil renk kambinasyonu kullanılmamalıdır. Sunum Sırasında dikkat edilmesi gerekenler Dinleyici konuya bağlamak için dikkat çekici örneklerin nerde verileceği planlanmalı Sunum yapılırken ses tonunda yerine göre iniş ve çıkışlar yapılmalı Sunuma başlamadan önce tüm dinleyicilerin dikkatini sizde olmasını beklemeli

60 MS Power Point 2013 Yeni Sunum Oluşturma Dosya Yeni seçilerek mevcut şablon veya temalardan biri seçilir, yada çevrim içi şablon veya tema konusuna göre arama yapılarak mevcutlar seçilir. Her sunumda bir Kapak, içindekiler, detaylar ve sonuç olması genel kabul görmüş bir yapıdır.

61 MS Power Point 2013 Farklı Arka Plan Eklemek Tasarım sekmesinden Arka Plan Stilleri den Arkaplanı özelleştir seçilir.

62 MS Power Point 2013 Sunumu Pdf formatında veya Resim Formatında Saklamak : Dosya sekmesinden Faklı Kaydet seçilir. Bilgisayarada hangi konuma kaydedileceği seçilir İsim yazılır Kayıt Türünden, pdf veya resim formatlarından uygun olan seçilir.

63 Sonuç Bilgisayara Giriş I ( ) Akdeniz Karpaz Üniversitesi

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu

ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu ABBYY FineReader 10 Kullanıcı Kılavuzu 2009 ABBYY. Tüm hakları saklıdır. Bu belgedeki bilgiler haber verilmeksizin değiştirilebilir ve ABBYY Software House kendi adına hiçbir taahhüt taşımamaktadır. Bu

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sayfa 1. GİRİŞ... 1 2. PROTEUS 6.2 SP 5 KURULUMU... 1

İÇİNDEKİLER. Sayfa 1. GİRİŞ... 1 2. PROTEUS 6.2 SP 5 KURULUMU... 1 1 İÇİNDEKİLER Sayfa 1. GİRİŞ... 1 2. PROTEUS 6.2 SP 5 KURULUMU... 1 3. ISIS... 1 3.1. Araç Çubukları... 3 3.1.1.Dosya Araç Çubuğu... 3 3.1.2. Görünüm Araç Çubuğu... 4 3.1.3. Düzen Araç Çubuğu... 4 3.1.4.

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları 378 Bölüm 12: araçları (Kalem ve şekil araçları) vektör şekilleri oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak verir. Şekillerle, şekil katmanlarında ve yollar olarak çalışabilirsiniz; ayrıca boyama araçlarıyla

Detaylı

V40, S60, V60, XC60, V70, XC70 & S80 ROAD AND TRAFFIC INFORMATION SYSTEM - RTI

V40, S60, V60, XC60, V70, XC70 & S80 ROAD AND TRAFFIC INFORMATION SYSTEM - RTI V40, S60, V60, XC60, V70, XC70 & S80 ROAD AND TRAFFIC INFORMATION SYSTEM - RTI Ekran üzerindeki metin ve semboller Bir sonraki kılavuz noktasındaki olay Sonraki kılavuz noktasına olan mesafe Bir sonraki

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ÖZELLİK VE TANIMLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ÖZELLİK VE TANIMLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ ÖZELLİK VE TANIMLAMA ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ ve KULLANIMI Soruları

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ ve KULLANIMI Soruları BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ ve KULLANIMI Soruları 1.Aşağıdakilerden hangisi Kaydedilebilen ancak silinemeyen CD ler için kullanılan kısaltmadır? a)cd-rw b)lcd c)cd-rom d)cd-k e)cd-r 2.Aşağıdakilerden hangisi

Detaylı

Bu Hafta Öğreneceklerimiz

Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Klavye, tuşlardan oluşan ve bilgisayardaki veri giriş işlemlerini yapan önemli bir donanım birimidir. Bilgisayarda yazı yazabilmek, veri ve komut girişi

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR NPD4756-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 11 Bu Kılavuzun Kullanılması... 12 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 12 Yasal Olmayan Kopyalar ve Çıktılar... 13 Ürün Özellikleri...

Detaylı

SURFCAM VELOCİTY. Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım. Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası

SURFCAM VELOCİTY. Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım. Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası SURFCAM VELOCİTY Şimdi SURFCAM i biraz tanıyalım Şekil 5. SURFCAM Ana Sayfası Tasarım Alanı: İşlenecek parçanın çizildiği ve bütün görsel olayların meydana geldiği yerdir. Noktasal Koordinatlar: SURFCAM

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir.

Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. - İnternet: http://www.samsung.com/tr - Faks: + 90 212 211 48 51 - Adres Samsung Electronics

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4256-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4256-00 TR NPD4256-00 TR Telif Hakkı ve Ticari Markalar Bu belge, Seiko Epson Corporation'ın önceden yazılı izni olmadan kısmen veya tamamen çoğaltılamaz, bilgi erişim sistemlerinde saklanamaz veya elektronik, fotokopi,

Detaylı

Gruplar. Kurulum ve Bakım

Gruplar. Kurulum ve Bakım Gruplar Kurulum ve Bakım 2 Bu Kılavuz hakkında Bir XING Grubu seçtiğiniz için teşekkür ederiz! Grubunuzun kurularak çalışmasını sağlayacak olan bazı temel adımları aşağıda okuyacaksınız. Bu kılavuzun ilk

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Bilgi/eğlence sistemi Columbus Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Bilgi/eğlence sistemi Columbus Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Bilgi/eğlence sistemi Columbus Kullanma kılavuzu 3V0012777FA Önsöz Bu kullanma kılavuzu bilgi/eğlence ve navigasyon sistemi Columbus (bundan sonra sadece cihaz olarak adlandırılacak) içindir.

Detaylı