Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 18/15, 01

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 18/15, 01"

Transkript

1 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 18/15, 01 Mayıs 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Türkiye ve dünyada 1 Mayıs işçi bayramı kutlanıyor! Türkiye'nin pek çok şehrinde, miting ve gösteriler düzenlendi. İstanbul Valiliği nin AİHM ve yerel mahkeme kararlarına rağmen 1 Mayıs kutlamalarına kapattığı Taksim Meydanı na çıkmak isteyen sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri Beşiktaş ta toplandı. Otobüs, Metro ve Vapur seferleri yapılamadı. Turistler de abluka altındaki şehrin mağduru oldu. Beşiktaş, Şişli, Okmeydanı çevresinde çok sayıda kişi gözaltına alındı. *** Freedom House, İnsan Hakları karnelerini açıkladı... Türkiye 199 ülke arasında 142. sırada. (Haberin devamı bültende) *** Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı yaklaşık 7 saat sürdü. Toplantının ardından yapılan açıklamada, paralel yapıya karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı. MGK açıklamasında, çözüm sürecinin değerlendirildiği belirtilirken, Terörün sona erdirilmesi için verilen mücadelenin kararlılıkla sürdürülmekte olduğu bir kez daha vurgulanmıştır denildi. *** Halkların Demokratik Partisi (HDP) İmralı Heyeti çözüm sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, "Ortada bir masa var fakat koltukları boş şu anda. Bu yöntem gerek ciddiyet anlamında gerekse de Sayın Cumhurbaşkanı'nın yürüttüğü itibarsızlaştırma anlamında hükümetin de buna sahip çıkmamasıyla süreç an itibariyle hükmünü yitirmiştir" dedi. *** 17 Aralık operasyonu savcısı Celal Kara, 25 Aralık operasyonu savcısı Muammer Akkaş ve Sulh Ceza Hâkimi Süleyman Karaçöl hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameler Bakırköy 16 ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü de bünyesindeki bilgilerin sızdırılmasına yönelik operasyonel polisler hakkında inceleme yapıyor. *** Paralel yapı operasyonu kapsamında tutuklanan 62 polis ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca hakkında reddi hakim kararı veren eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Metin Özçelik tutuklandı. Tahliye kararı veren 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Mustafa Başer hakkında yakalama kararı çıkarıldı. (Haberin devamı bültende)

2 *** Gezi olayları sırasında yaralandıktan 9 ay sonra ölen Berkin Elvan için Sanat Meclisi grubu üyesi sanatçıların Berkin için 11 Mart ta hayatı durdur sloganı ile çektiği klibe soruşturma başlatıldı. (Haberin devamı bültende) *** Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye de Yoksulluk: Neden, Nasıl ve Nerede? başlıklı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. (Haberin devamı bültende) *** İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch/HRW) cumhurbaşkanına hakaret soruşturmaları ve davalarıyla ilgili açıklama yaptı, Türkiye nin, kamu görevlilerine hakaret suçlamasıyla açılan soruşturma ve davalara son vermesi gerekiyor dedi. (Haberin devamı bültende) *** Dünya Barış Günü nde Bursa da düzenlenen mitinge katılan Semra Getiren Gören hakkında, Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çektiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Gören, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, cezasının kesinleşmesi halinde 2 aylık kızı da kendisiyle birlikte hapse girecek. (Haberin devamı bültende).. Taksim Dayanışması üyeleri beraat etti İstanbul 33 üncü Asliye Ceza Mahkemesi, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle yargılanan Taksim Dayanışması üyeleri hakkında beraat kararı verdi. Davada, aralarında Mimarlar Odası ndan Mücella Yapıcı, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, İstanbul Tabip Odası ndan Dr. Ali Çerkezoğlu nun da olduğu 26 kişi örgüt kurmak ve yönetmekle suçlanıyordu.

3 Gazeteci Sedef Kabaş Ağır Ceza lık oldu 17 Aralık yolsuzluk dosyasını kapatan savcıyı twitter üzerinden eleştirdiği için TMK dan Asliye Ceza Mahkemesi nde yargılanmaya başlayan gazeteci Sedef Kabaş ın dosyası Ağır Ceza ya gönderildi. Kabaş ı Savcı Salihoğlu nu eleştirdiği için tehdit etmek ten yargılayan İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi görevsizlik kararı verdi. Bu durumda Ağır Ceza Mahkemesi nde yargılanacak olan Kabaş ın 5 yıla kadar hapsi isteniyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Kabaş a destek vermek amacıyla duruşmayı izledi. HRW: Cumhurbaşkanına Hakaretten Dava Açılmamalı İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch/HRW) cumhurbaşkanına hakaret soruşturmaları ve davalarıyla ilgili açıklama yaptı, Türkiye nin, kamu görevlilerine hakaret suçlamasıyla açılan soruşturma ve davalara son vermesi gerekiyor dedi.

4 Açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine göre ifade edilen görüşler ne kadar şok edici ve saldırgan olursa olsun ifade özgürlüğü koruma altındadır vurgusu yapıldı. Türkiye hükümeti makamlarının ısrarla tahkir edici kelimelerin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğini savunduğu belirtildi. Avukat Kılıç tahliye edildi Hâkimlik mülakat sınavında komisyondaki hâkimlere, Faşist Erdoğan ın adamlarısınız dediği için tutuklanan avukat Umut Kılıç için tahliye kararı verildi. Kılıç hakkında hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan dört, şikâyetçi yedi kurul üyesine hakaret ettiği iddiasıyla ise iki yıl hapis talebi yer alıyordu. Tahliye kararının gerekçesinde tutuklama için somut nedenin bulunmadığı, tutuksuz yargılamanın esas olduğu belirtildi. Türkiye hala "Özgür Değil" Freedom House Dünya Basın Özgürlüğü 2015 Raporu nu yayınladı. Raporda Türkiye hala Özgür değil kategorisinde yer alıyor.

5 Skorlamada ve küresel sıralamada gerileyen Türkiye, dünya sıralamasında 199 ülke arasında 142. sırada yer aldı. Türkiye Avrupa ülkeleri arasındaki basın özgürlüğü sıralamasında ise en sonda. Raporda basın özgürlüğünün dünya çapında son 10 yıldaki en düşük seviyeye gerilediği belirtildi. Ayrıca, bazı bölgelerin gazeteciler için ulaşılmaz hale geldiği vurgulandı. Raporun tamamı için: https://freedomhouse.org/sites/default/files/freedomofthepress_2015_final.pdf Başbakan Davutoğlu na hakarete beraat Başbakan Davutoğlu nun Samsun ziyareti sırasında, 3 öğrenci bir üst geçide, Davutoğlu defol. Karadeniz den Kobani ye sürüyor mücadelemiz. SDP, DEV- LİS yazılı pankart astı ve bunun fotoğrafını sosyal medyada paylaştı. Olay üzerine haklarında dava açılan öğrenciler beraat etti. Sanıklar hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Mahkeme, yöneltilen fillin kanunda suç olarak tanımlanmaması nedeniyle 3 sanığın beraatına karar verdi. Sanıklardan Mert Deniz Ö. daha önce de bir arkadaşı ile dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ın fotoğrafının bulunduğu, üzerinde Atış serbest, hedef Tayyip yazılı fotoğrafa dart attıkları iddiasıyla hakim karşısına çıkmış ve aklanmışlardı.

6 Türkiye de Yolsuzluk raporu açıklandı Uluslararası Şeffaflık Derneği, Türkiye de Yoksulluk: Neden, Nasıl ve Nerede? başlıklı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Türkiye nin tüm bölgelerinde, toplam 2 bin kişiyle yürütülen kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre; katılımcıların %67 si, son 2 yıl içerisinde yolsuzluğun arttığının, %54 ü ise önümüzdeki 2 yıl içerisinde artacağını düşünüyor. Yolsuzluğun nedenlerinden ilk sırada yer alan başlık Dokunulmazlık ve Cezasızlık. Katılımcıların %55 i hükümetin yolsuzlukla mücadele çabalarını etkisiz buluyor. Sonuçlar, dokunulmazlık ve cezasızlığın yolsuzlukla mücadeleyi etkisiz hale getirdiğine işaret ediyor. Raporun tamamı için: sonuçlari.pdf Tahliye kararı veren hakimler açığa alındı, sonra tutuklandı Örgüt yöneticisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile birlikte tutuklanan ve aralarında eski emniyet müdürlerinin de

7 bulunduğu çoğu polis 70 kişi hakkında İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nce tahliye kararı verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz ve İlanat Bürosu, 70 tutuklu ile ilgili tahliye müzekkerelerini mahkemeye iade etti. HSYK, tahliye kararını veren iki hâkimi açığa aldı ve kararla ilgili inceleme için iki başmüfettiş görevlendirdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nın açıklamasında tahliye kararının görevsiz ve yetkisiz mahkemeler tarafından, usul hükümleri hiçe sayılarak verildiği ve yok hükmünde olduğu" ifadelerine yer verildi. 32. Asliye Ceza Mahkemesi, Tahliye kararları yerine getirilsin diyerek kararında ısrar etti. İstanbul İnfaz Savcısı Ahmet Hanefi Uslu ise tahliye yazısını yine iade etti. Öte yandan 62 polis ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca hakkında reddi hakim kararı veren eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Metin Özçelik tutuklandı. Tahliye kararı veren 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Mustafa Başer hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Agos a siyah çelenk ve tehdit 1915 Ermeni kıyımının 100. yıl dönümünde Milliyetçi Türkiye Partisi ve Turan Ocakları isimli gruplar Agos gazetesinin önüne siyah çelenk bıraktı. "Yurtta sulh yoksa cihanda sulh bırakmayacağız" sloganı ile yapılan eylemde, Agos gazetesinin kısa süre önce taşındığı ofisin önüne iki siyah çelenk bırakıldı. MTP ve Turan Ocakları adına iki kişi binanın önünde bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın videosu 'Bir gece ansızın Agos Gazetesi'ndeyiz başlığıyla grupların facebook sayfalarında paylaşıldı.

8 Berkin Elvan klibine soruşturma Gezi olayları sırasında yaralandıktan 9 ay sonra ölen Berkin Elvan için Sanat Meclisi grubu üyesi sanatçıların Berkin için 11 Mart ta hayatı durdur sloganı ile çektiği klibe soruşturma başlatıldı. Video ile ilgili yapılan Halkı sokağa çağırıyorlar şikâyeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu klibi inceledi. İncelemenin ardından sanatçılar hakkında suç işlemeye alenen tahrik suçundan soruşturma başlatıldı. Savcılık 11 sanatçıyı ifade vermek üzere İstanbul Adliyesi ne davet etti. Öte yandan klipte yer alan sanatçılar kendilerine hakaret edildiği ve hedef gösterildikleri gerekçesiyle bazı gazetecilerden şikâyetçi oldular. Halay cezası onaylanırsa bebeğiyle hapse girecek Dünya Barış Günü nde Bursa da düzenlenen mitinge katılan Semra Getiren Gören hakkında, Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çektiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

9 Gören ile birlikte 16 arkadaşı PKK/KCK nin talimatıyla örgütsel içerikli marşlar eşliğinde halay çektikleri iddiasıyla yargılandı. Gören, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, cezasının kesinleşmesi halinde 2 aylık kızı da kendisiyle birlikte hapse girecek. İç Güvenlik Yasası nın ardından bu tür davaların açılacağını tahmin ettiklerini vurgulayan Gören, "Ama daha 2 aylık çocuğa da cezaevi yolu görüneceğini tahmin edemiyorduk dedi. DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA Müzemizin kapı önü, Türkiye nin güncel fotoğrafını yansıtmayı sürdürüyor: 23 Nisan günü Başbakanlıkta Davutoğlu suflörlüğünde toplanan Olağanüstü Bakanlar Kurulunda koltuklara oturtulan çocuklar, kendilerine ne öğretildiyse aynen tekrarlamakta büyük başarı gösterdi. Ama bu komedi, tabii ki inandırıcılıktan uzaktı. 24 Nisan da 1915 te olup bitenleri maskelemek için Çanakkale şehitlerinden yardım istendiyse de bu sadece Türkiye kamuoyunu oyalayabildi. Yargıdaki itiş kakış en çok bu kurumun - olması gereken- saygınlığına zarar vererek sürüyor. 7 Haziran seçimleri yaklaşırken liderler müze ziyaretçilerini kaydıraktan kayarak selamlamaya başlamıştı. Seçim sath- ı mailindeki kaydırmaca sürüyor. Bütün bunlar olup biterken emanet dolarlar bacadan kaçıp dönüyor kendi vatanına ve Dolar 2.70 TL ye doğru dörtnala koşuyor. Merak ediyorsanız, girip bakın:

10 DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI İstanbul Gülsuyu nda düzenlenen bir gösteriye uyuşturucu çetesi üyelerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik in ölümüyle ilgili davaya 27 Nisan tarihinde devam edildi. İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu yargılanan sanıklardan Göksel Kesici, Murat Kesgin, Engin Seba ve Ercan Çiftçi nin tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı 25 Mayıs 2015 e erteledi. Hrant Dink in cinayetiyle ilgili davaya 28 Nisan tarihinde İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi nde devam edildi. Dink ailesinin avukatlarının tüm taleplerini bir kez daha reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 3 Eylül 2015 e erteledi. Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne hakkında 16 Mart 2014 tarihinde yayımlanan Mecbur olmasa bu kadar kötü olur mu? başlıklı yazıda Recep Tayyip Erdoğan a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davaya 28 Nisan da devam edildi. Türköne nin ifadesini alan Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi duruşmayı erteledi. Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar ın 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili gazetede yayımlanan yazıları nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılandığı iki ayrı davaya 28 Nisan tarihinde devam edildi. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi nde görülen duruşmalar 17 Eylül 2015 e ertelendi. GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI Başbakanlık yaptığı dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı protesto gösterisinde bulunan 60 kişinin duruşması 5 Mayıs 2015 tarihinde Hopa 1. Asliye Ceza Mahkemesi yapılacak. Gezi olayları sırasında öldürülen Ethem Sarısülük ün ailesinin yargılandığı dava 7 Mayıs 2015 günü Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi nde görülecek. İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri ( tr.org/sites.aspx?siteid=21&mod=cat&id=705 ) takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8 Mayıs 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Taksim in Valilik tarafından yasaklanması nedeniyle bu yıl da 1 Mayıs İşçi Bayramına polis şiddeti

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17 Nisan 2015) Geçen hafta neler oldu? *** HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ağrı Diyadin de yaşanan çatışmanın ardından MHP ve CHP ye

Detaylı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19. Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu?

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19. Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19 Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Yüksek Seçim Kurulu 7 Haziran seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. 46 milyon 163 bin 243 oy

Detaylı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9. Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu?

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9. Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu? Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9 Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Fransız Mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki merkezi, 7 Ocak Çarşamba günü silahlı saldırıya uğradı.

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Nisan 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Nisan 2015 İçindekiler Giriş...

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Haziran 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Haziran 2015 İçindekiler

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015)

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015) Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Kobani nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere Urfa nın Suruç ilçesinde toplanan gençlerin

Detaylı

CHP KÜLTÜR VE SANAT PLATFORMU NUN 2015 YILI İLK 6 AYINDA KÜLTÜR VE SANATA UYGULANAN BASKI VE SANSÜR RAPORU AÇIKLANDI (22 Temmuz 2015)

CHP KÜLTÜR VE SANAT PLATFORMU NUN 2015 YILI İLK 6 AYINDA KÜLTÜR VE SANATA UYGULANAN BASKI VE SANSÜR RAPORU AÇIKLANDI (22 Temmuz 2015) CHP KÜLTÜR VE SANAT PLATFORMU NUN 2015 YILI İLK 6 AYINDA KÜLTÜR VE SANATA UYGULANAN BASKI VE SANSÜR RAPORU AÇIKLANDI (22 Temmuz 2015) CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş CHP Kültür ve Sanat Platformu

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın -1- Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Temmuz 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Temmuz 2015 İçindekiler Giriş...

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2009 S. Erdem Türközü Evren Özer

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2009 S. Erdem Türközü Evren Özer TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2009 S. Erdem Türközü Evren Özer Ankara, Mayıs 2010 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları (65) ISBN: 978-975-7217-74-9 Türkiye İnsan Hakları

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008 TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008 S. Erdem Türközü Evren Özer Nadia Di Maggio Düzelti: Nart Bozkurt Ankara, Nisan 2009 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları (59) ISBN:

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014 TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014 Evren Özer Ankara, Nisan 2015 Türkiyeİnsan Hakları Vakfı Yayınları (101) Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türk Medeni Yasasına göre kurulmuş,

Detaylı

YARALAR AÇIK, ADALET HALA YOK GEZİ PARKI EYLEMLERİNDEN BİR YIL SONRA

YARALAR AÇIK, ADALET HALA YOK GEZİ PARKI EYLEMLERİNDEN BİR YIL SONRA YARALAR AÇIK, ADALET HALA YOK GEZİ PARKI EYLEMLERİNDEN BİR YIL SONRA Uluslararası Af Örgütü dünya çapında 150 den fazla ülke ve bölgede 3 milyon üyesi, destekçisi ve aktivisti ile insan hakları ihlallerine

Detaylı

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ 2015 Bandrol Uygulaması na ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde bandrol taşıması zorunlu değildir Türkiye Yayıncılar

Detaylı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı. - İnsan hakları devletin veya hükümetlerin insafına terk edilemeyecek kadar hayatî önem taşır.

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları ( 36 ) Yayına Hazırlayan: Dokümantasyon Merkezi ISBN : 975-7217-43-3

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları ( 36 ) Yayına Hazırlayan: Dokümantasyon Merkezi ISBN : 975-7217-43-3 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları ( 36 ) Yayına Hazırlayan: Dokümantasyon Merkezi BULUŞ Tasarım ve Matbaacılık Hizmetleri Tel : (312) 222 44 06 Faks: 222 44 07 ISBN : 975-7217-43-3 Türkiye İnsan Hakları

Detaylı

Cadı avcılığı, emniyet görevlilerinin dokunulmazlığı ve hak ve özgürlüklerin daralan alanları

Cadı avcılığı, emniyet görevlilerinin dokunulmazlığı ve hak ve özgürlüklerin daralan alanları Bir yılın ardından Gezi Cadı avcılığı, emniyet görevlilerinin dokunulmazlığı ve hak ve özgürlüklerin daralan alanları Article 1: All human beings are born free and equal in dignity and rights. They are

Detaylı

VALİ TERÖRÜNE İZİN VERMEYECEĞİZ KOCAELİ VALİSİ ERCAN TOPACA GÖREVDEN ALINMALIDIR

VALİ TERÖRÜNE İZİN VERMEYECEĞİZ KOCAELİ VALİSİ ERCAN TOPACA GÖREVDEN ALINMALIDIR VALİ TERÖRÜNE İZİN VERMEYECEĞİZ KOCAELİ VALİSİ ERCAN TOPACA GÖREVDEN ALINMALIDIR 2010 yılında Ercan Topaca nın Kocaeli Valisi olarak atanmasının ardından Kocaeli daha önce görülmemiş keyfi yasaklamalara,

Detaylı

TÜRKİYE İNSAN HAKLARINA SAYGI. Bölüm 1 Aşağıdakilere Maruz Kalmayacak Biçimde Bireyin Kişiliğine Saygı:

TÜRKİYE İNSAN HAKLARINA SAYGI. Bölüm 1 Aşağıdakilere Maruz Kalmayacak Biçimde Bireyin Kişiliğine Saygı: TÜRKİYE Yaklaşık 74 milyon nüfusu olan Türkiye, çok partili parlamenter sistem ve sınırlı yetkilere sahip cumhurbaşkanı idaresindeki bir anayasal cumhuriyettir. 2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi

Detaylı

Düşünceye Özgürlük 2012

Düşünceye Özgürlük 2012 Düşünceye Özgürlük 2012 DüĢünce Suçu(!?)na KarĢı GiriĢim Uncular Caddesi, No.28 Kat.2 Üsküdar/ĠSTANBUL Tel.:0216/492 05 04, 532 75 45 Faks: 0216/492 18 40 www.antenna-tr.org Kapak: Selin Karakartal Arka

Detaylı

Türkiye. Statü: Özgür Değil Yasal Ortam: 24 / 30 Siyasi Ortam: 27 / 40 Ekonomik Ortam: 14 / 30 Toplam Puan: 65 / 100. Yıl 2010 2011 2012 2013 2014

Türkiye. Statü: Özgür Değil Yasal Ortam: 24 / 30 Siyasi Ortam: 27 / 40 Ekonomik Ortam: 14 / 30 Toplam Puan: 65 / 100. Yıl 2010 2011 2012 2013 2014 Türkiye Statü: Özgür Değil Yasal Ortam: 24 / 30 Siyasi Ortam: 27 / 40 Ekonomik Ortam: 14 / 30 Toplam Puan: 65 / 100 Yıl 2010 2011 2012 2013 2014 Toplam Puan, Statü 51, Kısmen Özgür 54, Kısmen Özgür 55,

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2007 S. Erdem Türközü Evren Özer Marko Perels

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2007 S. Erdem Türközü Evren Özer Marko Perels TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2007 S. Erdem Türközü Evren Özer Marko Perels Ankara, Mayıs 2008 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları (53) ISBN: 978-975-7217-62-6 Türkiye

Detaylı

TÜRKİYE 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU. Yıl boyunca yaşanan en belirgin insan hakları ihlalleri:

TÜRKİYE 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU. Yıl boyunca yaşanan en belirgin insan hakları ihlalleri: 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU ÖZET Türkiye, Cumhurbaşkanı nın sınırlı yetkilere sahip olduğu, çok partili parlamenter sistemle yönetilen, anayasal bir cumhuriyettir. Yasama yetkisi, tek meclisli Büyük Millet

Detaylı

YASALAR da YARGILANIR

YASALAR da YARGILANIR YASALAR da YARGILANIR Hazırlayan: Zafer GÖKDEMİR (Avukat) Uncular Caddesi, No.28 Kat.2 Üsküdar/İSTANBUL Tel.: 0216 492 0504, 0216 532 75 45, antenna@antenna-tr.org www.antenna-tr.org 2 Düşünce Suçu(!?)na

Detaylı

DEMOKRASİ RİSK ALTINDA IPI TÜRKİYE ÖZEL RAPORU, 2015. www.freemedia.at

DEMOKRASİ RİSK ALTINDA IPI TÜRKİYE ÖZEL RAPORU, 2015. www.freemedia.at DEMOKRASİ RİSK ALTINDA IPI TÜRKİYE ÖZEL RAPORU, 2015 www.freemedia.at Kapak: Gazeteciler 19 Mart 2011 de Ankara da basın özgürlüğü için yürüyor. Fotoğraf: Doğan Haber Ajansı 65 YILDIR BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ

Detaylı