Araştırma Raporu. Gençlik Konseyi. Yoksulluk Kaynaklı Çocuk Asker Sorunu. Doğuş MORDENİZ ve Cem Ekin SUNAL. Pozisyon: Başkan ve Başkan Vekili.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Araştırma Raporu. Gençlik Konseyi. Yoksulluk Kaynaklı Çocuk Asker Sorunu. Doğuş MORDENİZ ve Cem Ekin SUNAL. Pozisyon: Başkan ve Başkan Vekili."

Transkript

1 Forum: Sorun: Yazar: Gençlik Konseyi Yoksulluk Kaynaklı Çocuk Asker Sorunu Doğuş MORDENİZ ve Cem Ekin SUNAL Pozisyon: Başkan ve Başkan Vekili Araştırma Raporu Giriş Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu(UNICEF) in yaptığı açıklamaya göre bütün dünyada birçok çocuk yoksulluk, gıda yetersizliği ve kabul edilemez ayrımcılıklardan dolayı ortada bırakılıyor ve kendi hayatlarını sürdürmeye terk ediliyor. UNICEF in yetkili müdürü Anthony Lake Bütün çocuklar nerde yaşarlarsa yaşasınlar hayatlarını doyasıya ve sağlıklı yaşama şansını hak ediyorlar. diyor ve bütün ulusların bu konuda gerekli kanunları gözden geçirmelerini ve eğitim ve sağlık alanında çocuk hakları göz önünde bulunarak çalışmalarını ilerletmeleri önerisinde bulunuyor. Çocukların ve gençlerin yoksulluk ve yetersiz şartlardan dolayı ortada bırakılması büyük bir problemi daha beraberinde getiriyor: Çocuk askerliği. Her ne kadar sadece Afganistan ve Irak taki savaşlar Batı medyasını meşgul etse de bunların dışında da birçok ülkedeki çatışmalarda çocuklar asker ve hatta canlı kalkan olarak savaşlara dâhil ediliyor. Sayısız çocuk yönetimler tarafından bu savaşlara katılmaya zorlanıyor. 15 yaşındaki çocukların orduya katılması Birleşmiş Milletler tarafından savaş suçu olarak kabul edilse bile günümüzde yaklaşık 300,000 çocuğun hayatı bu savaşlarda riske atılıyor. Uluslar arası af örgütüne göre birçok çocuk evlerinden, sokaklarından hatta okullarından kaçırılıp savaşa katılmak için zorlanıyor. Gönüllü olarak bu faaliyetlere katılan gençlerin temel sebebi ise aşırı yoksulluk ve umutsuzluk. Fiziksel zararlarının yanı sıra çocuk askerlerinin savaş sırasında tanıklık ettiği şiddet ve ölümlerden dolayı uzun vadeli psikolojik sarsıntılara yol açtığı da söyleniyor. Uluslar arası Çocuk Askerlik Ofisi nin araştırmasına göre Burma, Filipinler, Somali ve Sudan gibi bazı geri kalmış devletlerde çocuk askerliği sorunun derin bir tarihi var. Ancak son yıllarda savaşlarda kullanılan çocuk asker sayısı Uganda, Fildişi Sahilleri ve Libya gibi ülkelerde de gittikçe artmakta. Son olarak Mali deki çatışmalarda bazı militan grupları tarafından çocukların kullanıldığı biliniyor. Bazen de çocuklar daha yaşlı askerler tarafından canlı kalkan veya intihar bombaları olarak da kullanılabiliniyor.

2 Birleşmiş Milletlerinin gündemini de son yıllarda meşgul eden çocuk askerliği artan yoksulluk problemi ile birlikte bütün dünyada sayısı artarak devam etmektedir. Bu probleme karşı alınacak çözümler ancak bütün devletlerin ortaklaşa çalışmasıyla etkili olacaktır. Anahtar Kelimelerin Tanımları Çocuk Asker Birleşmiş Milletlerin tanımına göre 18 yaşının altında erkek ya da kızlardan oluşan düzenli- düzensiz silahlı kuvvetlerin ya da silahlı bir siyasi örgütün emrinde bulunan çocuklar çocuk askeri olarak tanımlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Uluslar arası Çocuklara Yardım Fonu( UNICEF) UNICEF Birleşmiş Milletler tarafından kurulmuş ve çocuk haklarının korunması adına tanıtım ve çalışmalarda bulunan bir kurumdur. Çocukların temel gereksinimlerini yerine getirmek amacıyla faaliyetlerde bulunur. UNICEF in yoğun çalışmalarıyla birlikte çocuk askerler olgusu uluslar arası toplumun gündemine girmiştir. UNICEF çocuk askerliğinin uygulandığı ülkelerde müzakerelerden kaçan çocuklara barınak ve yiyecek desteği vererek yardımda bulunmaktadır. Militan grup Bir düşüncenin veya ideolojinin başarı kazanması için savaşan ve mücadele eden örgüt veya kişiler oluşturur. Çocuk askerliği birçok ülkede militan gruplar tarafından silahlandırılıp mücadeleye zorlanır. İç savaş İç savaş bir ülkenin insanlarının çeşitli inanışlar çevresinde kutuplaşarak birbirlerine karşı başlattığı silahlı çatışma olarak tanımlanabilir. Çocuk askerler en çok iç savaşlar ve çatışmalarda görev almaktadır. Mali ve Liberya daki iç çatışmalarda yüz binlerce çocuk militan örgütler tarafından silahlanmıştır. Uluslarası Çocuk Asker (Child Soldiers International) Uluslarası Çocuk Asker, savaş sırasında çocukların asker olarak kullanılmasına ve kendi çıkarları doğrultusunda kullanılmalarına karşı kurulmuş İngiliz sivil toplum kuruluşudur. Silahsızlanma: Barışçıl bir organizasyonun çatışmanın olduğu bölgede silahları toplaması ve kullanımın engellemesi ve yeri geldiğinde imha etmesi silahsızlanma olarak adlandırılır.

3 Genel Bakış Savaşların yıkıcı etkisinin en şiddetli olarak görüldüğü çocukların çeşitli askeri faaliyetler için kullanıldıkları tarih boyunca görülmektedir. Çocuk askerler cinsiyet ayrımı yapılmaksızın günümüzde de Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde iç savaşlarda ve çatışmalarda görev almaktadırlar. Son olarak Suriye de gerçekleşen çatışmalarda da fazlaca sayıda çocuk askerin kullanıldığı görülmüştür. Dünyada çocuk asker sayısının bu denli artması Soğuk Savaş dönemine denk gelmiştir. Soğuk Savaş sonrasında çocukları silahlandırma etkinlikleri gittikçe artmıştır. Çocuk askerlerin ilk örneği de Vietnam savaşı sırasında görülmüş, Amerika ya karşı çocuklarla bombalı saldırılar gerçekleşmiştir. Çocukların sadece asker olarak değil intihar bombası olarak da kullanıldığı İsrail- Filistin çatışmasında öne çıkmıştır. Halen çocukların bomba olarak kullanılmasına özellikle Ortadoğu bölgesinde sık sık rastlanmaktadır. Pek çok bölgede çıkan iç savaşlarda yetişkin asker sayısının azlığından pek çok çocuk kaçırılarak asker olarak kullanılmıştır. Çocuklar hem devlet hem de bazı silahlanmış isyan grupları tarafından kullanılmaktadırlar. İç savaşların genelde meydana geldiği yerler yoksul ve fakir ülkeler olduğundan ülkenin sosyoekonomik durumunun şiddetle olan bağı uzun zaman önce çözülmüştür. Her ne kadar kesin bir yargı olarak sunulmasa da yoksulluk çocuk asker toplamanın en temel nedenidir. Savaş sırasında anne ve babalarını kaybeden ve her an ölüm korkusuyla yüzleşen aynı zamanda açlıkla mücadele eden çocuklar silahlı örgüt üyesi haline getirilip çeşitli eğitimlerden sonra çatışma alanlarına gönderilmektedir Savaş koşulları sırasında kolay bir şekilde gözdağı verilebildiğinden çocukları ikna etmek de kolaydır. Çocuk askerler genelde askeri faaliyetlerde kullanılmak için zorlansalar da kimi zaman çocukların gönlü bir şekilde bu faaliyetlere katılımı da söz konusudur. Hatta bazen çocukların bu tür silahlı örgütler bulmaya çalıştıkları da görülmektedir. Şu an günümüzde yaklaşık 250,000 çocuk asker vardır ve bunların %40 ı kızlardan oluşmaktadır. Bütün çocuklara aktif bir şekilde bu çatışmalarda yer almasalar da genelde kendi çıkarları doğrultularında kullanılıp hizmet ettirilirler. Çocukların hayatlarının onların başlatmadığı savaşlar sonucu yok olması zaten gayet üzücüyken bir de mücadele etmeye zorlandıkları bu silahlı faaliyetlerin ciddi ve onarılamayan psikolojik ve fiziksel zararlara yol açması içler acısı bir tablo ortaya çıkarır. Çocuk hakları sözleşmesine göre her çocuğun okula gitme ve şiddetten uzak bir şekilde yaşama hakkı vardır. Çocukların asker olarak kullanılması da en temel çocuk haklarına ihlaldir. Birleşmiş Milletler Haziran 2013 te 2016 yılına kadar çocuk askerliği kaldırma hedefini koysa da şu anki sayılara göre bu çok mümkün görünmemektedir. İlgili Taraflar ve Görüşleri Burma

4 Burma devleti Dünyadaki en çok çocuk askere sahip olan devlet olmaktadır ve çocuk askerlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. İnsan Hakları İzleme Örgütü nün (İHİÖ) raporuna göre Burma daki çocuk askerlerin büyük bir çoğunluğu ulusal orduda aktif olarak kullanılmaktadır. Bunlar 11 yaşından itibaren zorla kamplarda eğitilmektedirler. Burma ordusu 1988 den beri artarak ortalama askeriyle Güney Doğu Asya daki en büyük ordu haline gelmiştir. Bu sayının %20 sinden fazlasının ise çocuk askerlerden oluşmaktadır. Burma devleti aynı zamanda Myanmar olarak da bilinir. İşsizlik 2012 yılında %37 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda halkın %26 ise fakirlik sınırının altındadır. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (BMÇYF) Çocuk askerleri topluma yeniden kazandırmak için çalışmalara destek verir. Örneğin Çad taki isyankar gruplar ele geçirildiğinde ya da devletle barış anlaşmaları yaptığında 18 yaş altı çocuklar BMÇYF sponsorluğundaki rehabilitasyon çalışmasına girdiler. Afganistan Afganistan da en az 200 çocuk asker Afganistan Ulusal Polisi ne ve Kandahar daki yarı resmi yardımcı polis kuvveti olarak hizmet etmektedir. Askere alınan çocuklar bazı durumlarda Afgan polisi ve polise destek veren militanlardan, özel güvenlik şirketlerinden ve Taliban tarafından cinsel taciz edilmektedirler. Kongo Kongo da isyancı grupların yaklaşık yüzde 40 ı çocuk askerlerden meydana geliyor. Bütün Afrika daki çocuk askerlerin toplam sayısı 130 bin civarında tahmin ediliyor. Söz konusu rakamın yaklaşık yüzde 50 sinin ise tek başına Kongo da bulunduğu biliniyor. Uganda Uganda daki Tanrı nın Direniş Ordusu nun (TDO) mevcudunun yüzde 90 ı yaşlarında. TDO en az 12 bin çocuğu zorla silahlandırıp saflarına kattı. Liberya Liberya da 1989 ve 1997 yılları arasında yaşanan iç savaşta en az 20 bin çocuk asker yer aldı. Bunların bir bölümü henüz 9 yaşındaydı. Sierra Leone Sierra Leone de 1991 ve 2002 yılları arasında çocuk asker sayısının 6 bin 845 olduğu tahmin ediliyor.

5 Dünya da aktif olarak çocuk askerleri kullanan devletler Olayların Zaman Çizelgesi Bir konunun tarihsel arka planı, konunun derinliğini anlamak için çok önemlidir. Bu nedenle, elinizdeki konuyla ilgili olayların bir kronolojik listesini verin. Zaman çizelgesi için aşağıdaki tablo formatını kullanın. 20 Kasım 1993 BM Genel Kurulunun 20 Kasım 1993 tarihinde kabul ettiği 48/157 sayılı kararına kaynaklık eden Graça Machel'in Silahlı Çatışmaların Çocuklar Üzerindeki Etkisi konulu raporu uluslararası toplumun dikkatlerini yeniden çocuk askerler konusuna çekmiştir. 25 Mayıs 2000 BM, Çocukların Silahlı Çatışmalara Dahil Olması adına Opsiyonel bir Protokol düzenledi. 15 yaşından küçük çocukları asker olarak kullanan Thomas Lubanga Dyilo Uluslar arası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından 14 yıl hapis 10 Temmuz 2012 cezasına çarptırıldı. Bu olay, çocuk askerlerin kullanılmasına yönelik verilen ilk cezadır. Birleşmiş Milletler konvansiyonel silahların uluslar arası ticaretini 2 Nisan 2013 düzenleyen Silah Ticareti adında bir anlaşma imzaladı. Antlaşmalar ve Olaylar Silah Ticareti Antlaşması 2 Nisan 2013: Bu antlaşma, konvansiyonel silahların küresel transferini düzenlemek adına yapılan ilk adımdır. Bu antlaşma, silahların ülkelere yasadışı ve sorumsuz olarak transfer edilerek insani hukuk ihlallerine kullanılmasını önlemek için kilometre taşıdır. Ayrıca Çocuk Askerlerin Kullanımını Durdurma Koalisyonu olumlu karşılamıştır, bu anlaşma doğru uygulandığında yasa dışı çocukları askere alan ya da kullananlara karşı silah ticareti yapılmasını önlemektedir.

6 Sorunu Çözmek İçin Atılmış Önceki Girişimlerin Değerlendirilmesi BMÇYF çocuk askerleri topluma yeniden kazandırmak için çeşitli ülkelerde çalışmalara destek olmaktadır. Orda çocuklar tekrar psikolojik yardım, eğitim almaktadır. Çözüm Önerileri Dünya daki çocuk askerler sayısını azaltmak için çocuk askerlerle özel olarak ilgilenen BMÇYF ye alt organ kurulması. Çocuk askerler için insanları bilinçlendirmek adına yılda bir kez çeşitli ülkelerde konferans verilmesi. Reşit olmayanların askere alınma sebepleri karmaşık ve çeşitli olduğu için, çocukların korunmasının her cephesini dikkate alan bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Oluşturulacak politika sadece hükümetleri değil, devlet olmayan oyuncuları da hedef almalıdır çünkü çocuk askerleri asıl silâhaltına alanlar bu oyunculardır. Çocuk askerler çıktıkları topluma yeniden entegre edilmelidir; bunun mümkün olmadığı durumlarda alternatif bir çözüm belirlenmelidir. Çocuk askerler sorunu ile başa çıkmakta başarı oranı büyük ölçüde barış ve uzlaştırma ile güvenlik sektörü reformu dâhil çatışma sonrası yeniden inşa girişimlerinin etkinliğine bağlıdır. Kaynakça Human Rights Watch Human Rights Watch. worlds- highest- number- child- soldiers Wikipedia.Wikipedia.http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Burma UNICEF. Salma Zulfiqar UNICEF. Irinnews irin news. child- soldiers- operating- on- several- fronts Human Rights Watch Human Rights Watch. about- child- soldiers Türk Hukuk Sitesi. Armağan Konyalı Türk Hukuk Sitesi. Azarkan, Ezeli. Uluslararası Antlaşmalar ve Uluslararası Mahkeme Kararları Çerçevesinde Çocuk Askerlerin Korunması Usak. Child- Soldiers Child Soldiershttp://www.child- soldiers.org/research_report_reader.php?id=658

7 Wikipedia. Wikipedia. askerler.pdf

8 Araştırma Soruları Giriş Lütfen cevaplarınızı sizin için ayrılan boşluklara yazınız. Bu soruları ve cevaplarını ülkeniz ve sosyal politikaları hakkında olabildiğince bilgi edinmek için bir kılavuz gibi kullanın. Soruları cevaplamak için önceden var olan bilgilerinizi kullanabilir, arkadaşlarınızdan, öğretmenlerinizden, ve forum yöneticilerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca, daha fazla bilgi için interneti, kitapları, gazeteleri ve magazinleri kullanabilirsiniz. Tüm yerleri doldurmak ve tüm soruları cevaplamak zorunda olmadığınızı unutmayın. O yüzden gerekli bilgileri bulamazsanız endişelenmeyin. Tartışmalara katılmak için her şeyi tamamıyla bilmeniz gerekmiyor. Ancak, ne kadar iyi araştırırsanız, argümanlarda fikirlerinizin ikna edilmesinde o kadar etkili olursunuz. 1. Sizin ülkenizin bu konudaki görüşleri nelerdir? 2. Bu soruna çözüm olarak ülkeniz ne tür önemler alıyor?

9 3. Çocuk askerleri topluma kazandırmak için hangi kuruluşlar vardır? 4. Hangi ülkelerde çocuk askerler olmaktadır? 5. Çocuk askerler adına yapılmış antlaşmalar var mıdır?

10 6. Çocuk asker sorunu çözmek için ne yapılmalıdır? 7. Çocuk askerlerin yaşadığı fiziksel, psikolojik, sağlık ve sosyal problemler nelerdir? 8. Çocuk askerlerin terördeki yeri nedir?

11 9. Çocuk askerlerin yıllara oranla değişimi nedir? 10. Çocuk askerlerinin ülkelerdeki maddi durumla bağlantısı nelerdir? 11. Çocuk askerlerlerin hangi ülkelerde kullanılmaktadır?

DCAF Backgrounder Çocuk Askerler. Kimler çocuk asker kabul edilir? Bu mesele neden önemlidir?

DCAF Backgrounder Çocuk Askerler. Kimler çocuk asker kabul edilir? Bu mesele neden önemlidir? DCAF Backgrounder Çocuk Askerler Kimler çocuk asker kabul edilir? Bu mesele neden önemlidir? Ana sorunlar nelerdir? Çocuk askerler nasıl ve neden silâhaltına alınır? Çocuk asker sorununun çözümü için neler

Detaylı

Araştırma Raporu. GK7 Sosyal ve Kültürel Komite. Yoğun Nüfus Artışı Kaynaklı Ortaya Çıkan Açlık ve Yoksulluk. Pozisyon: Başkan.

Araştırma Raporu. GK7 Sosyal ve Kültürel Komite. Yoğun Nüfus Artışı Kaynaklı Ortaya Çıkan Açlık ve Yoksulluk. Pozisyon: Başkan. Forum: Sorun: Yazar: GK7 Sosyal ve Kültürel Komite Yoğun Nüfus Artışı Kaynaklı Ortaya Çıkan Açlık ve Yoksulluk Deniz Kuter Pozisyon: Başkan Araştırma Raporu Giriş Bu seneki tartışma konularımızdan biri

Detaylı

Ekonomik ve Sosyal Konsey. Sorun: Yoksul Ülkelere Yapılan Maddi Dış Yardım ve Yatırımın Yetersizliği. Çağla Bektaş. Pozisyon: Başkan.

Ekonomik ve Sosyal Konsey. Sorun: Yoksul Ülkelere Yapılan Maddi Dış Yardım ve Yatırımın Yetersizliği. Çağla Bektaş. Pozisyon: Başkan. Forum: Ekonomik ve Sosyal Konsey Sorun: Yoksul Ülkelere Yapılan Maddi Dış Yardım ve Yatırımın Yetersizliği Yazar: Çağla Bektaş Pozisyon: Başkan Giriş Dünya bazı bireylerin hiç olmadıkları kadar zenginleştikleri,

Detaylı

Uluslararası Hukuk ve Politika Cilt 5, Sayı: 19 ss.89-107, 2009 Uluslararası Antlaşmalar ve Uluslararası Mahkeme Kararları Çerçevesinde Çocuk Askerlerin Korunması Ezeli AZARKAN Özet Günümüzde, çocuklar

Detaylı

Araştırma Raporu. Uluslararası İlişkiler Konseyi. Orta Asya Su Anlaşmazlıkları. Pozisyon: Başkan. Giriş. Anahtar Kelimelerin Tanımları

Araştırma Raporu. Uluslararası İlişkiler Konseyi. Orta Asya Su Anlaşmazlıkları. Pozisyon: Başkan. Giriş. Anahtar Kelimelerin Tanımları Forum: Sorun: Yazar: Uluslararası İlişkiler Konseyi Orta Asya Su Anlaşmazlıkları Deniz Hallik Pozisyon: Başkan Araştırma Raporu Giriş Açlık ve yoksullukla mücadele için en ana ihtiyaç olan su, kuşkusuz

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

İnsan Hakları İhlalleri Devam Ediyor

İnsan Hakları İhlalleri Devam Ediyor B İnsan Hakları Örgütlerinin Yerel Şubelerini Güçlendirme Projesi Bülten Mart 2008 Sayı: 3 İnsan Hakları İhlalleri Devam Ediyor Avi Haluga İnsan haklarının her koşulda, herkes için geçerli olacağı bir

Detaylı

EVLİLİK Mİ EVCİLİK Mİ?

EVLİLİK Mİ EVCİLİK Mİ? EVLİLİK Mİ EVCİLİK Mİ? ERKEN ve ZORLA EVLİLİKLER ÇOCUK GELİNLER ULUSLARARASI STRATEJİK ARAŞTIRMALAR KURUMU Dilek Karal Elvan Aydemir Sosyal Araştırmalar Merkezi USAK RAPOR NO: 11-08 Ekim 2011 Evlilik mi

Detaylı

TEŞEKKÜR MAZLUMDER KADIN ÇALIŞMALARI GRUBU MAZLUMDER KAMP DIŞINDA YAŞAYAN SURİYELİ KADIN SIĞINMACILAR RAPORU 2

TEŞEKKÜR MAZLUMDER KADIN ÇALIŞMALARI GRUBU MAZLUMDER KAMP DIŞINDA YAŞAYAN SURİYELİ KADIN SIĞINMACILAR RAPORU 2 TEŞEKKÜR Rapor çalışması sırasında desteklerini esirgemeyen MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk ÜNSAL a, Genel Başkan Yardımcıları Abdulhalim YILMAZ ve Murat ÇİÇEK e, Genel Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel

Detaylı

ATB 426 KADINA YÖNELİK ŞİDDET. Prof. Dr. Özgün Bener 2014

ATB 426 KADINA YÖNELİK ŞİDDET. Prof. Dr. Özgün Bener 2014 ATB 426 KADINA YÖNELİK ŞİDDET Prof. Dr. Özgün Bener 2014 Kadına karşı şiddet, erkeklerce kadın üzerinde üstünlük kurma ve kadına karşı ayrımcılığa sebep olan, erkek ve kadın arasındaki eskiden beri süregelen

Detaylı

BİR FIRSAT PENCERESİ: KADINLAR İÇİN GEÇİŞ DÖNEMİ ADALETİ ÇALIŞMALARI Nahla Valji

BİR FIRSAT PENCERESİ: KADINLAR İÇİN GEÇİŞ DÖNEMİ ADALETİ ÇALIŞMALARI Nahla Valji BİR FIRSAT PENCERESİ: KADINLAR İÇİN GEÇİŞ DÖNEMİ ADALETİ ÇALIŞMALARI Nahla Valji Sierra Leone daki halkının yanına geri dönebilmek için geleneksel arınma ayininden geçen, eskiden askerlik yapmış bir kız.

Detaylı

4. Çocuklar ve silahlı çatışmalar. I. Çocuklar ve silahlı çatışmalar

4. Çocuklar ve silahlı çatışmalar. I. Çocuklar ve silahlı çatışmalar 4. Çocuklar ve silahlı çatışmalar I. Çocuklar ve silahlı çatışmalar Sadece geçtiğimiz on yılda, silahlı çatışmaların iki milyondan fazla çocuğun hayatına mal olduğu ve altı milyondan fazlasını da fiziksel

Detaylı

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Yayın Sahibi: Uluslararası Çocuk Merkezi Editör: Gülgün Müftü Grafik Tasarım ve Dizgi: Selim Cesur Uluslararası Çocuk Merkezi UÇM Bilkent Üniversitesi, Merkez Kütüphane

Detaylı

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER 5 ULUSLARARASI ÖRGÜTLER KONULAR : İN TEMEL ÖZELLİKLERİ VE TÜRLERİ A. HÜKÛMETLER ARASI 1. Askerî Örgütler 2. Siyasi Örgütler 3. Ekonomik Örgütler B. HÜKÛMET DIŞI BU SONUNDA AŞAĞIDAKİLERİ YAPABİLİRSİNİZ.

Detaylı

TÜRKİYE DE GÖÇMEN ÇOCUKLARIN PROFİLİ, SOSYAL POLİTİKA VE SOSYAL HİZMET ÖNERİLERİ HIZLI DEĞERLENDİRME ARAŞTIRMASI

TÜRKİYE DE GÖÇMEN ÇOCUKLARIN PROFİLİ, SOSYAL POLİTİKA VE SOSYAL HİZMET ÖNERİLERİ HIZLI DEĞERLENDİRME ARAŞTIRMASI TÜRKİYE DE GÖÇMEN ÇOCUKLARIN PROFİLİ, SOSYAL POLİTİKA VE SOSYAL HİZMET ÖNERİLERİ HIZLI DEĞERLENDİRME ARAŞTIRMASI Dr. Reyhan Atasü Topcuoğlu Ekim 2012 IOM Uluslararası Göç Örgütü Bu araştırma, İsveç Uluslararası

Detaylı

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi Sonuç Gözlemleri. (27. Oturum)

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi Sonuç Gözlemleri. (27. Oturum) Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi Sonuç Gözlemleri (27. Oturum) CRC/C/15/Add.152 / 8 Haziran 2001 ÇOCUK HAKLARI KOMİTESİ 27 nci OTURUM SÖZLEŞMENİN 44 ncü MADDESİ UYARINCA TARAF DEVLETLER TARAFINDAN

Detaylı

STK Raporu. Türkiye de Çocuk Haklarının Durumu 2001-2011. Çocuk göstericileri takip eden bir polis tarafından

STK Raporu. Türkiye de Çocuk Haklarının Durumu 2001-2011. Çocuk göstericileri takip eden bir polis tarafından Çocuk göstericileri takip eden bir polis tarafından tüfeğin dipçiğiyle dövülen bir çocuk. (bianet.org) STK Raporu Türkiye de Çocuk Haklarının Durumu 2001-2011 Bu rapor Türkiye de çocuk hakları raporlama

Detaylı

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2010 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2010 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2010 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU Bu rapor 2009 yılının Ocak ayından Aralık ayına kadar ki dönemi kapsamaktadır. ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ Uluslararası Af Örgütü, uluslararası

Detaylı

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2010 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2010 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2010 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU Bu rapor 2009 yılının Ocak ayından Aralık ayına kadar ki dönemi kapsamaktadır. ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ Uluslararası Af Örgütü, uluslararası

Detaylı

www.fisek.org.tr ÇALIŞMA ORTAMI 15. Yıl Çalışan Çocuklara Vefa Borcu nuzu Ödemek İster misiniz? ISBN 1302-3519

www.fisek.org.tr ÇALIŞMA ORTAMI 15. Yıl Çalışan Çocuklara Vefa Borcu nuzu Ödemek İster misiniz? ISBN 1302-3519 ISBN 1302-3519 ÇALIŞMA ORTAMI İki Ayda Bir Çıkar / Sayı : 91 Mart - Nisan 2007 İŞÇİ SAĞLIĞI İŞ GÜVENLİĞİ ERGONOMİ İŞ HİJYENİ ÇEVRE TOPLUM ÖRGÜTÇÜLÜĞÜ ÇOCUK EMEĞİ KADIN SOSYAL POLİTİKA NÜFUS SOSYAL HEKİMLİK

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ARAŞTIRMA RAPORU. Dönem: 22 Yasama Yılı: 5. Nisan 2007

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ARAŞTIRMA RAPORU. Dönem: 22 Yasama Yılı: 5. Nisan 2007 Dönem: 22 Yasama Yılı: 5 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ TÜRKİYE DE ORTAÖĞRETİME DEVAM EDEN ÖĞRENCİLERDE VE CEZA ve İNFAZ KURUMLARINDA BULUNAN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ ÇOCUKLARDA ŞİDDET VE BUNU ETKİLEYEN ETKENLERİN

Detaylı

YERİNDE BİLGİ EDİNME PROJESİ- JAPONYA

YERİNDE BİLGİ EDİNME PROJESİ- JAPONYA YERİNDE BİLGİ EDİNME PROJESİ- JAPONYA Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü Yerinde Bilgi Edinme Projesi çerçevesinde 7-15 Temmuz 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışma ziyaretine ilişkin

Detaylı

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2009 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2009 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU 09 ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ RAPORU 2009 DÜNYADA İNSAN HAKLARININ DURUMU 09 İlk kez 2009 yılında Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanmıştır. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Abdülhakhamid Cad.

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KADIN ve AİLE ARAŞTIRMALARI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI SEMİNER HAZIRLAYAN: MERVE DURMAZ ÇUBUKÇUOĞLU DANIŞMAN: YRD. DOÇ. DR. NURAY ERTÜRK KESKİN NO:

Detaylı

Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ECPAT INTERNATIONAL

Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ECPAT INTERNATIONAL Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır - 2006 - YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ile işbirliği içinde ECPAT INTERNATIONAL Yazanlar: Harika Yücel,

Detaylı

Dünya Çocuk Günü nde YENİBİNYIL IN DÜNYA ÇOCUKLARI SAYISAL ÇOCUK UYARI RAPORU

Dünya Çocuk Günü nde YENİBİNYIL IN DÜNYA ÇOCUKLARI SAYISAL ÇOCUK UYARI RAPORU Dünya Çocuk Günü nde YENİBİNYIL IN DÜNYA ÇOCUKLARI SAYISAL ÇOCUK UYARI RAPORU SAYISAL ÇOCUK UYARI RAPORU Çocuk Vakfı, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Çocuk Günü nedeni ile SAYISAL

Detaylı

Çocuk Hakları Programlaması

Çocuk Hakları Programlaması Çocuk Hakları Programlaması Hak Temelli Yaklaşımları Programlamaya Uygulama Yolları Uluslararası Save the Children Birliği Üyeleri için Bir Rehber İkinci Baskı Bu yayın, Gündem Çocuk: Çocuk Haklarını Tanıtma,

Detaylı

DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU

DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU 4 2009 DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU 1 Kapak Fotoğrafı Pakistan Ordusu Taliban ı desteklediğini iddia ettiği Aşiret Bölgesi Svat Vadisi ne yönelik Mayıs ayı ortalarında, ABD destekli büyük bir saldırı başlattı.

Detaylı

geleneklerin de etkisiyle doğurganlık yüksek, yabancılık ve tutuculuktan ötürü aile planlaması (AP) gibi hizmetlerden yararlanım düşüktür.

geleneklerin de etkisiyle doğurganlık yüksek, yabancılık ve tutuculuktan ötürü aile planlaması (AP) gibi hizmetlerden yararlanım düşüktür. GİRİŞ ve AMAÇ İnsanoğlu ilk çağlardan başlayarak çeşitli nedenlerden dolayı sürekli göç halindedir. Tosun a göre, İnsanoğlu var oluşundan günümüze kadar geçen zaman içerisinde, istendik yaşam koşullarına

Detaylı