VERİ KORUMA KANUNU HOME OFFICE İÇİN GEÇERLİ DEĞİL!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "VERİ KORUMA KANUNU HOME OFFICE İÇİN GEÇERLİ DEĞİL!"

Transkript

1 T: M: E: Haftalık Haber Gazetesi Çarşamba, 16 Temmuz VERİ KORUMA KANUNU HOME OFFICE İÇİN GEÇERLİ DEĞİL! Home Office kaçak göçmenlerin izini sürmek için NHS kayıtlarına giriyor. Hasta ve Göçmen hakları savunucuları özel veri koruma kanunun çiğneneceği konusunda endişelerini dile getirdi. Medikal kayıtlar veri koruma kanunu çerçevesinde korumalı olsa da Home Office bu konuda bir istisna durumu yaratarak hastaların NHS kayıtlarını kontrol edebildiği ortaya çıktı. Mahkeme kararına ihtiyaç duymadan yapılan uygulama hastanın klinik detaylarını ve hastanın sağlık durumu detaylarını kapsamıyor olsa da bu konuda da şüpheler bulunuyor. Home office in sahip olduğu bu izin sayesinde hastaların ne zaman ve nerde sağlık hizmeti aldıkları bilgisine ulaşıyor. Home Office in 2010 yılından bu yana kaçak göçmenleri takip etmek için 7 binden fazla kişinin NHS kaydında giriş yapmış. Güvenlik güçlerinin ve Ulusal Suç Ajansının cinayet ve tecavüz gibi suçlarla mücadele amacıyla NHS kayıtlarına erişme izinlerinin olduğu önceden biliniyordu. Hasta hakları savunucusu gruplar, NHS kayıtlarına erişim izninin Home Office te olması birçok kişiyi tedavi ihtiyacı olduğu halde tedavi almaktan caydıracağını ve bu durumun halk sağlığını tehlikeye sokacağını belirtti. Hasta hakları derneği yönetim kurulu başkanı Katherine Murphy konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: Home Office in böyle bir izinle hastaların NHS kayıtlarına ulaştığını öğrenmek bizde ciddi endişeler yarattı. Hükümetin kaçak göçmenlerle mücadelesini biliyoruz ancak bunun sosyal hizmet ve sağlık kayıtları üzerinden yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bu durumun birçok kişide bilgilerinin sızdırılacağı endişesiyle sağlık hizmeti almaktan vazgeçmesi gibi büyük bir tehlike oluşturacağını ifade eden Murphy, hastaların huzur ve sağlığının öncelikli konu olduğunu dile getirdi. Rojava nın Kobanê kantonuna yönelik Irak Şam İslam Devleti-İşid çetelerinin dış destekli ağır saldırılarını protesto etmek amacıyla Londra da bir dizi eylem yapıldı... Devamı sayfa 7

2 2 Çarşamba, 16 Temmuz 2014 Londra büyük buluşmaya azırlanıyor Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkların ve değişimin adayı olarak ön plana çıkan Selahattin Demirtaş için 20 Temmuz Pazar günü yapılacak kitlesel mitingin hazırlık çalışmaları devam ediyor. Londra da faaliyet yürüten birçok demokratik kitle örgütünün içinde yer aldığı Selahattin Demirtaş a Destek Komitesi tarafından yürütülen kitlesel miting çalışmaları kapsamında afişleme çalışmaları, radyo programları, bilgilendirme toplantıları, bildiri dağıtımları gibi çalışmalar aralıksız devam ediyor. Hazırlıkları devam eden miting 20 Temmuz pazar günü saat 13:00 te Edmonton da bulunan Lee Vallet Athletic Centre da yapılacak. Pazartesi akşamı Londra Toplum Merkezinde cumhurbaşkanılığı seçimleri konulu yapılan toplantıya Britanya Kürt Halk Meclisi, Britanya Alevi Federasyonu, Gik-Der, Day-Mer ve Kırkısraklılar derneğinde temsilciler konuşmacı olarak katıldı. Selahattin Demirtaş a Destek Komitesi tarafından organize edilen panelde cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışıldı. Komite çalışmalarında aktif yer alan veya almayan demokratik kitle örgütleri ile yöre dernekleri, Selahattin Demirtaş a desteklerini açıkladılar. Britanya Kürt Halk Meclisi, Londra Halkevi, Kurdish, GİK-DER, Day-Mer, Tohum Kültür Merkezi, Dersimliler Derneği, El-Com, Tilkililer Derneği, Alhaxlılar Derneği, Kırkısraklılar Derneği desteğini açıklayan dernekler arasında. Sosyal medyada yoğun bir çalışma yürüten gençler miting ile ilgili Sen de gel adlı bir kampanya başlattı. Kampanya çerçevesinde insanlar Ben gidiyorum, sen de Geliyon mu? temalı videolar çekerek sosyal medyada paylaşıyor. Selahattin Demirtaş a Destek Komitesi Londra, çalışmalarını sosyal medya ortamında duyurmak amacıyla internet, Facebook ve Twittter adresleri açtı. com 20 Temmuz Pazar günü saat 13:00 te yapılacak miting yerinin adresi şöyle: Lee Valley Athletic Centre da: Lee Valley Leisure Complex, 61 Meridian Way Edmonton London N9 0AR Britanya da yaşayan ve seçmen kütük kaydına kayıtlı Türkiyeli vatandaşlar birinci tur için 2 ve 3 Ağustos 2014, ikinci tur için ise 17 ve 18 Ağustos 2014 tarihlerinde Londra da bulunan Olympia Sergi ve Konferans Merkezi salonunda kurulacak 57 sandıkta oy kullanabilecekler.

3 Çarşamba, 16 Temmuz Zafer Eren in katillerine ömür boyu hapis cezası Çeteler savaşı olarak bilinen cinayetler zincirinin kurbanlarından birisi olan Zafer Eren in katili 38 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Freddy olarak bilinen kiralık katil Jamie Marsh-Smith geçen yıl Nisan ayında Tottenham Turks adlı çetenin başı olarak bilinen Zafer Eren I Southgate bölgesinde bulunan evinin önünde silahla öldürmüştü. Nisan 2013 te Zafer Eren I evinin önünde vuran kiralık katil birkaç gün sonra da cinayet olayında yer alan arkadaşı Samuel Zerei de yaralamıştı. Daha sonra yakalan Zerei cinayete yardım etmekten 28 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme hakimi John Bevan kararı açıkladıktan sonra kuzey Londra sokaklarını kana bulayan bu çetelerin savaşına son verilmesi çağrısı yaptı. Mahkeme sonrası bir açıklama yapan Zafer Eren in eşi: Hayatımız üzerinde yıkıcı bir etki bıraktı, Zafer evin önünde öldürüldüğünde bebeğim 26 günlüktü. Katiller pişman olduklarını bile belirtmedi. dedi. Marsh-Smith adlı kiralık katilin Hackney Turks olarak bilinen çete tarafından kiralandığı belirtildi. Marsh-Smith mahkemede kendi cinayet arkadaşı olan Zerei yi gerçekleri bildiği ve kendisini deşifre edeceği korkusundan dolayı yaraladığını söyledi. Mark-Smith ayrıca Zafer Eren i öldürmeye teşebbüsten dolayı da yargılandı. Kiralık katil Mark- Smıth in üvey kardeşi Wayne McNeish, katil kardeşini saklamaktan ve kendisine Londra yı terk etmeye yardımcı olmaktan dolayı mahkeme tarafından 4 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldı. Mahkeme hakimi kiralık katil Mark-Smith in yüzüne, kendisinin duygusuz, katı yürekli ve her an cinayet işleyebilecek çok tehlikeli bir genç adam olduğunu söyledi. Cinayete yardım eden Zerei ye de Eğer suçun çemberinde gezersen, sonradan da o suçun mağduru olduğunda şikayet edemezsin dedi. Detektif Noel McHugh: Jamie Marsh-Smith ve Samuel Jamie Marsh-Smith Zerei nin davranışları bir film okumaya benziyor. Hiç bilmedikleri birini öldürme sözleşmesini kabul ettiler. Bizim soruşturmamız devam ediyor. Biz halen Zafer Eren i öldürmeyi azmettirenleri arıyoruz. dedi. Zafer Eren Samuel Zerei Baljit Ubhey adlı savcı ise: Bu dosya Tottenham Turks ve Hackney Turks çeteleri arasındaki çete savaşının uzun listesinden sadece bir tanesi. Bu iki çete arasında 5 yıldan fazladır süren bir kan davası var. dedi.

4 4 Çarşamba, 16 Temmuz 2014 İngiliz Angelikan Klisesinden Tarihi Karar İngiliz Anglikan Kilisesi, tarihinde ilk kez kadınların piskopos olarak atanmasına izin verdi. İngiliz Anglikan Kilisesi, tarihinde ilk kez kadınların piskopos olarak atanmasına izin verdi. Anglikan Kilisesi Meclisi nde dün yapılan oylamada, 45 hayır, 152 evet oyuyla alınan kararın kilise hiyerarşisindeki erkek egemen yapıyı kıracağı yorumu yapılıyor. İngiliz basını dünkü kararın 40 yıldır süren tartışmaya son verdiğini bildiriyor. İngiltere Başbakanı David Cameron ve Anglikan Kilisesi Canterbury Başpiskoposu Justin Welby kararı mennuniyetle karşıladıklarını belirttiler. Ancak kilisedeki bazı gelenekselcilerin karara karşı olduğu ve bu nedenle kiliseden ayrılabilecekleri kaydediliyor. İlk kadın piskoposların gelecek yıl ilkbaharda asistan piskopos olarak göreve atanması bekleniyor. Ülkede 2012 de yapılan oylamada kadınların piskopos olması veto edilmişti. İngiltere Anglikan Kilisesinde kadınlar, 1994 yılından bu yana papaz olabiliyor ancak piskoposluğa getirilemiyordu. Seçimlere bir yıl kala Cameron dan kabine revizyonu Başbakan David Cameron ın yaptığı kabine revizyonu çerçevesinde, Pazartesi akşamı görevinden ayrıldığını ve gelecek yılki genel seçimde milletvekilliği için de adaylığını koymayacağını açıklayan William Hague in 4 yıldır sürdürdüğü Dışişleri Bakanlığı görevini, Savunma Bakanı olan 58 yaşındaki Philip Hammond yürütecek. Yeni Savunma Bakanı ise Ticari İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Michael Fallon oldu. Avam Kamarası nın lideri olacak eski Dışişleri Bakanı Hague, yeni görevinden memnuniyet duyduğunu belirterek siyasette yenilenmenin her zaman iyi olduğunu ifade etti. Hague, Kabineye katılmamdan bu yana neredeyse 20 yıl geçti. İnsanlar benim yaşlı olmadığımı düşünebilir. Ben de kendimi yaşlı hissetmiyorum ama neredeyse 20 yıl oldu diye konuştu. Hague, siyaseti bırakmadan önce üyesi olduğu Muhafazakar Parti ve lideri David Cameron ın gelecek yılki seçimi kazanmasına yardımcı olacağını kaydetti. 26 yıldır milletvekili olan 53 yaşındaki William Hague, yıllarında dönemin muhalefet partisi olan Muhafazakarların genel başkanlığını yapmıştı. Dışişleri Bakanlığına getirilen Hammond ın selefine göre Avrupa Birliği konusunda daha sert görüşlere sahip olduğu biliniyor. Hammond 1997 yılından bu yana İngiliz Parlamentosu nda bulunuyor. Hague den boşalan koltuğa Savunma Bakanı Philip Hammond atanırken, yeni savunma bakanı Michael Fallon oldu. Nicky Morgan da eğitim bakanı olarak Gove dan koltuğu devraldı. Liz Truss ise çevre ve gıda bakanı olarak kabinede yerini alan diğer bir kadın bakan oldu. Jeremy Wright, Stephen Crabb ve Baroness Stowell da kabinede yerini alan yeni bakanlar arasında yer aldı.

5 Çarşamba, 16 Temmuz İngiltere de genel grev İngiltere de Perşembe günü öğretmenler kesinti programlarına karşı bir günlük genel grev gerçekleştirdi. Öğretmenler sendikası NUT ın örgütlediği genel greve itfaiye, belediye ve sağlık çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazeden işçinin bulunduğu UNISON, UNITE, GMB, PCS, FBU sendikaları da destek verdi. Grev nedeniyle, okullar kapalı kaldı, itfaiye, belediye ve sağlık çalışmalarında da aksamalar yaşandı. Ülke genelinde birçok şehirde grev nedeniyle yürüyüşler yapıldı. En kitlesel yürüyüş beklenildiği gibi Londra da oldu. BBC Broadcasting House önünde başlayan yürüyüş Trafalgar Square de yapılan bir miting ile sonlandı. Grev örgütleyicisi olmayan birçok farklı sendika ve kitle örgütü de yürüyüşe katıldı. Yüzlerce öğretmen, itfaiye, belediye ve sağlık çalışanı döviz ve pankartları ile Trafalgar Meydanını doldurdu. Ekonomik kriz bahane edilerek iki senedir zam alamayan emekçiler bu sene verilen %1 lik artışı ve diğer birçok hak gaspını protesto etmek için greve çıkma kararı almışlardı. Artan emeklilik kesintileri, emeklilik yaşının 68 e çıkması, çalışma saatlerinin fazlalığı gibi konular bu hak gaspları içinde sayılmaktadır. Birçok sendikacı tarafından bu durum hükümetin özelleştirme politikaları uygulama ve sermayeye kamusal sektörlerde yer açma çabalarına yönelik olarak değerlendirilmişti. Greve GİK-DER, Tohum Kültür Merkezi, YDG ve Day-Mer flamaları ile katıldı. Bu greve ve hükümetin politikalarına karşı tutumunu anlatan bildiriler dağıtıldı. Yaşanan hak gasplarının ve uygulanmaya çalışılan özelleştirme politikalarının göçmenler için önemi anlatılan bildiriler ile greve destek ifade edildi. Trafalgar Meydanı nda sendika temsilcilerinin konuşmaları ardından kalabalık dağıldı. Greve katılan sendikalar ve anlaşmazlık konuları: İtfaiye görevlileri: Emeklik yaşı ve emeklilik maaşları Memurlar, pasaport hizmetleri çalışanları ve diğer kamu çalışanlarını temsil eden PCS: Ücretler, istihdam kesintileri, emeklilik maaşları ve hizmetlerin özelleştirilmesi Yerel yönetim çalışanları, sağlık görevlileri, üniversiteler ve okulları temsilen Unison ve kantin görevlileri, sokak temizliği ve çöp toplanmasından sorumlu görevliler ve eğitim görevlileri: bu yılın düşük ücret artış oranı Yerel yönetim, belediye ve eğitim sektörü çalışanlarını temsil eden Unite: Hakaret olarak ifade ettikleri düşük ücret artışı Öğretmenleri temsil eden NUT: Sendika Başkanı Christine Blower, öğretmenlerin greve çıkmaktan büyük üzüntü duyduklarını ifade etti. Konaklama, kütüphane çalışanlarını temsil eden Kuzey İrlanda Kamu Hizmetleri İttifakı NIPSA: düşük ücretler Londra toplu ulaşım çalışanlarını temsilen RMT: ücretler ve emeklilik maaşları

6 6 Çarşamba, 16 Temmuz 2014 Britanya Eğitim Araştırmaları Derneği nden Dr Celia Jenkins ve Dr Ümit Çetin e ödül Alevi inancı ve kimliği nin Britanya ilk ve orta okullarında ders olarak okutulması projesini yürüten Dr Celia Jenkins ve Dr Ümit Çetin, Westminster Üniversitesi ve Britanya Eğitim Araştırmaları Derneği tarafından ödüle layık görüldüler. Ödüllerini 23 Eylül de Westminster Üniversitesi rektöründen alacaklar sterlin değerindeki ödülü yine projenin devamı geliştirilmesi temelinde kullanılacak. Konuyla ilgili görüştüğümüz Dr Ümit Çetin gazetemize yaptığı açıklamada intiharlarla ilgili doktora çalışması yürütürken Alevi gençlerinin çoğunun kimliklerini rahatlıkla tanıyamadıklarını farkettiğini belirtti. Londra Alevi Kültür Merkezi nin önerisiyle Dr Celia Jenkins ile böyle bir proje başlattıklarını dile getiren Çetin şunları belirtti: Akademik bir kurum olan Britanya Eğitim Araştırma Derneği tarafından verilen bu ödül için birçok farklı değerli araştırmayla birlikte aday gösterildik. Bu ödül yaklaşık dört yıldır Westminster Üniversitesi, Sosyoloji bölümünden meslektaşım, eğitim sosyologu Dr. Celia Jenkins, Londra Alevi Kültür Merkezi, ve Alevi çocuklarının yoğun olarak gittiği bir ilkokul ve ortaokul ile birlikte yürüttüğümüz, ortak bir çalışmaya verildi. ALEVI GENÇLER KİMLİKLERİNİ RAHATLIKLA TANIMLAYAMIYORLAR Doktora çalışmasını yürüttüğü dönemde konuştuğu birçok Alevi gencin kimliklerini rahtalıkla tanımlayamadığını ifade eden Çetin şunları belirtti: Bilindiği gibi, intihar ve çeteleşme Londra da yaşayan Kürt Alevi gençlerin temel sorunları arasında yer alıyor. Bu gençlerin yaşamına baktığımızda eğitim performanslarının pek de iç açıcı olmadığını görüyoruz. Meselenin önemini ilk kez intihar üzerine doktora araştırmamı yaparken görüştüğüm Alevi gençlerin çoğu, okullarda kendi kimliklerini rahatlıkla tanımlayamadıklarını söyledikleri zaman fark ettim. Özellikle din derslerinde okul yönetimi çocukların Müslüman olduklarını varsayarak onları Müslüman öğrencilerle aynı gruplara yerleştiriyor ya da çocuklar kendileri bu Müslüman gruplara katılıyorlar. Kısa bir süre sonra çocuklar Müslümanlıkla kendi bireysel yaşamlarının ve ailelerinin yaşam tarzının ya da inanç biçimlerinin uyuşmadığını, hatta çatıştığını görüyorlar. Fakat, kendi kültürel veya inanç kimliklerini de açıkça sahiplenmelerinin önünde çeşitli engeller var. Bu engellerin başında Aleviliğin bir kültürel kimlik ya da bir inanç olarak tanınması geliyor. Örneğin kimi gençler Alevi olduklarını dile getirdiklerinde bunu genellikle Sünnî İslam ın karşısına koyarak, Aleviler Sünnilerin yaptığı neleri yapmaz anlayışı üzerinden bir tanımlama yapıyorlar. Bu da genellikle Alevi gençler açısından durumu daha karmaşık hale getiriyor. ÇALIŞMAMIZ OLUMLU GELİŞMELER SAĞLADI Bu sorunlardan kaynaklı bu çalışmanın çok önemli olduğunu ifade eden Çetin şöyle devam etti: işte bu noktada biz iki akademisyen, Londra Alevi Kültür Merkezi nin önerisi üzerine, Alevi çocuklarının kendilerini daha rahat ifade etmeleri, çevresindekilerle farklı ama eşit bir konumdan diyalog kurmaları için Prince of Wales İlkokulu nda pilot bir çalışma yaptık. Prince of Wales İlkokulu nda Alevilik ve Aleviler hakkında temel bilgiler din derslerinde müfredata eklendi ve okuldaki bütün öğrencilere okutuldu. Bu noktada Aleviliği belirli bir biçimde tanımlayan monolitik bir pedagojik yaklaşımdan ziyade, Aleviliğin farklı tanımlarına ve pratiklerine yer veren bir müfredatla çalıştığımızın altını çizmek istiyorum. Bu pilot çalışma sonucunda, oldukça kısa bir süreç içinde, Alevi öğrencilerin okulla olan ilişkilerinde olumlu gelişmeler gözlemledik. Aynı zamanda ailelerin çocuklarının eğitimi ile ilgili ilişkileri de olumlu bir değişim gösterdi. Kısacası çocuklar, kültürel kimliklerini keşfediyor ve Londra gibi çok kültürlü bir ortamda kendi kimliklerini öteki kimliklerle hiyerarşik değil, farklılık ve eşitlik ekseninde görmeye başlıyorlar. En önemlisi de okul müfredatında kendilerine dair bir şeyler olduğunu görüyorlar. Biz bu çalışmayı biraz daha geliştirerek ortaokul müfredatına uyarladık, Highbury Grove Ortaokulu nda yaptığımız çalışmanın da Alevi çocuklar ve aileleri açısından oldukça olumlu sonuçları olduğunu gözlemledik. AİLELER ÇOCUKLARINA YETERLİ DERECEDE ZAMAN AYIRAMADI 1980 li yılların başından itibaren Britanya ya göç eden Alevi toplumu da diğer göçmen toplumlar gibi önce Dr Ümit Çetin hayata tutunmaya çalıştı. Britanya ya ekonomik ya da politik nedenlerle gelmek zorunda kalan çoğunluğu Kürt Aleviler İş, konut, yasal statü, derken uzun yıllar çocuklarına zaman ayıramadı. Çocuklar okul yollarını yalnız yürüdü ve kendi dünyasını oluşturdu ların ortalarına gelindiğinde iş, ev, yasal durumlar kısmen çözümlenmişti ama çocukların birinci kuşaktan farklı bir kültüre sahip olduğu ortaya çıktı. Zor koşullara rağmen ekonomik ve akademik alanda önemli başarılar elde edildi. Bunun yanında yozlaşmanın, dejenere olmanın uyuşturucu ve çeteleşmenin ağına düşenlerde oldu. Daha sonra 2005 li yıllarda Türkiyeli nüfusun 200 binleri bulduğu kuzey Londra da çeteleşme, uyuşturucu ve bu faaliyetlerle dolaylı ya da direk bağlantılı intiharlar ve silahlı ölümler baş gösterdi. Britanya da faaliyet yürüten Alevi ve demokratik kurumların yanı sıra çeşitli akademik araştırmacılar bu konuyla yakından ilgilenmeye ve çareler aramaya başladı. Konuyla ilgili yapılan çeşitli araştırmalar sonucu elde edilen bulgular, bu sonuçların nedenlerinin büyük oranda kimlik ve aidiyet sorunu olduğunu ortaya çıkardı. Kuşaklar arasındaki kültürel farkın giderilmesi ve toplum bilincinin, toplumsal değer yargılarının oluşturulması gerekiyordu.

7 Çarşamba, 16 Temmuz Londra da yaşayan Kürdistanlılar Kobanê için yürüdü Rojava nın Kobanê kantonuna yönelik Irak Şam İslam Devleti-İşid çetelerinin dış destekli ağır saldırılarını protesto etmek amacıyla Londra da bir eylem yapıldı. Londra nın en meşhur meydanlarından birisi olan Trafalgar meydanında bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı ve dostları İşid i ve arkasındaki güçleri protesto ederek, Rojava ile dayanışma çağrıları yaptı. Kürt gençleri tarafından organize edilen eylem Pazar günü saat 13:00 te başladı. Eyleme Kürdistan ın dört parçasından katılan Kürdistanlılar Rojava nın Kürdistanın kalbi olduğunu ve tüm Kürtlerin Rojava ile kenetlenmesi gerektiği mesajlarını verdiler. Birçok sivil toplum örgütünün de destek verdiği eylemde gençler adına bir konuşma yapan Kürt aktivist Mehmet Aksoy, Rojava ya yönelik saldırıların Kabul edilemez bir boyuta ulaştığını ve bu saldırılara yönelik kimsenin sessiz kalmaması gerektiğini belirtti. Trafalgar meydanındaki eylemden sonra kitle İngiltere başbakanlığı önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca atılan sloganlarda dünyanın ve İngiliz hükümetinin sessizliği kınandı. Başbakanlık binası önünde İngiletere hükümetine de bir çağrı yapan Mehmet Aksoy, İşid adlı çetelerin insanlık için tehdit olduğunu ve bu konuda işidin bu duruma gelmesinde kendi paylarını sorgulamaları gerektiğini ifade ederek, İngiliz hükümetinin bu cinayetlere daha fazla ortak olmaması için mazlum Kürt halkı ve Rojava devrimi ile dayanışması gerektiğini belirtti. Eylem boyunca İngilizce bildiriler dağıtıldı. Eylemler üç gün boyunca Trafalgar meydanında bulunan tarihi klise önünde devam edecek. Kimyasal Silah Kullanıldı YPG sözcüsü Rêdûr Xelîl, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin Kobanê deki çatışmalarda kimyasal silah kullandığını açıkladı; uluslararası muhatap kuruluşlar ile insan hakları örgütlerine Kobanê de acil araştırma çağrısında bulundu. Rêdûr Xelîl yaptığı açıklamada şunları belirtti: Bir süreden beri Kobanê Kantonu terörist IŞİD örgütünün vahşi saldırılarına maruz kalmaktadır. Bu saldırılarda IŞİD çeteleri, aralarında ABD nin termal füzeleri dahil her türlü ağır silah kullanmakta. Bununla birlikte, Kobanê Kantonu sağlık ekipleri ile uzmanlar tarafından yaralı ve şehitler üzerinde yapılan ilk araştırma sonucu çetelerin kimyasal silahlar kullandığı tespit edildi. Araştırmayı yapan doktorlar, şehit cenazeleri üzerinde yanık izleri ile beyaz benekler tespit etti.

8 8 Çarşamba, 16 Temmuz 2014 İngiltere Savunma Bakanlığı: Suriye ye ait 200 tonluk kimyasal madde Marchwood limanına getirildi İngiltere, Suriye nin kimyasal silah yapımı için kullandığı 200 tonluk endüstriyel kimyasal maddenin bugün ülkenin güneyinde bulunan Hampshire daki Marchwood limanına getirildiğini bildirdi. İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, kimyasalların ülkedeki kimyasal atık tesislerinde imha edileceği kaydedildi. Açıklamada, Bugün gelen kimyasallar güvenli bir şekilde imha edilecektir denildi. Danimarka gemisi Ark Futura tarafından Marchwood limanına Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) yetkilileri gözetiminde getirilen kimyasalların ülkenin kuzeybatısındaki Cheshire bölgesine götürülerek imha edilmesi bekleniyor. Birleşik Krallık, Suriye ye ait 150 tonluk kimyasal stok ile 50 tonluk endüstriyel kimyasalı imha edeceğini açıklamıştı. Suriye nin yurt dışında imha edilmesi kararlaştırılan kimyasal silahlarının tamamı geçen ay ülke dışına çıkarılmıştı. Kimyasalların taşınması ve imhasında İngiltere nin yanı sıra, Danimarka,Norveç, İtalya, Finlandiya, Almanya, ABD, Rusya ve Çin gibi ülkeler de rol oynuyor İngiltere nin istemediği Juncker başkanlığa seçildi İngiliz hükümetinin sert muhalefetine rağmen Avrupa Komisyonu nun başkanlığına eski Lüksemburg başbakanı Jean-Claude Juncker seçildi. Juncker, 729 oyun 422 sini alarak başkan seçildi. AB entegrasyonuna olan bağlılığı ile dikkat çeken Juncker Kasım ayında görev süresi dolan Portekizli Jose Manuel Barroso nun yerini alacak. Seçimler sonrası Avrupa Parlamentosu üyelerine seslenen Juncker, Komisyonun AB nin kamu hizmet birimi olması yerine daha çok politik bir organı olacağı taahhüdünde bulundu. Juncker in Euro nun AB yi koruduğu sözleri milletvekilleri tarafından coşkulu alkışlarla karşılandı. Yeni Komisyon Başkanı tek para birimine geçmeden önce AB ülkelerinin gerilim ve enflasyon ile mücadele ettiğini söyledi ve Euro nun mali istikrar getirdiğini belirtti. Juncker in konuşması sırasında parlamentoda İngiltere yi temsil eden siyasi gruplardan, entegrasyon karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) üyesi bazı üyeler palavra diye bağırdı. Juncker Fransızca başladığı konuşmasına Almanca devam etti ve İngilizce olarak tamamladı. Böylece yeni başkan ilk konuşmasında AB nin üç resmi çalışma dilini de kullanmış oldu. Avrupa Parlamentosu üyeleri yeni komisyon başkanını alışılan elektronik oylamanın yerine gizli oy yöntemiyle seçti. Yeni başkanın, seçilebilmek için 751 oyun en az 376 sını alması gerekiyordu. İngiliz hükümeti tepkili Juncker geçen ay yapılan Avrupa seçimlerini kazanan merkez sağ Avrupa Halkları Partisi (EEP) nin önde gelen adayıydı. EEP den kopan iktidardaki Muhafazakâr Parti, Juncker yönetimindeki komisyonun siyasallaşmasından endişeli. Juncker i destekleyenler ise uzlaşma konusunda Juncker in deneyiminin ve AB entegrasyonuna bağlılığının değerli olduğunu düşünüyor. Jean-Claude Juncker Euro bölgesi ülkelerinin oluşturduğu yapının başkanırken, yılları arasında Yunanistan, Portekiz ve diğer AB ülkeleri için hazırlanan kurtarma paketlerinde önemli rol oynamıştı. AB nin yeni anayasası kapsamında üye ülkeler bir komisyon başkanı önerirken, Avrupa parlamentosu seçim sonuçlarını göz önüne almak zorundalar. Önümüzdeki aylarda Avrupa Komisyonu nun geri kalan 27 üyesi belirlenecek. AB ayrıca birliği nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi ve yeni Avrupa Konseyi başkanını seçecek.

9 Çarşamba, 16 Temmuz İngiltere parlamentosunda Kasımlo anması Dr Abdurrahman Kasımlo katledelişinin 25. ylında İngiltere parlamentosunda yapılan bir toplantı ile anıldı. Pazartesi akşamı İşçi parti milletvekili Keith Vaz ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya çok sayıda Kürdistanlı ve dostları katıldı. Kısa bir süre önce kurulan Kurdish Progress adlı organizasyon tarafından organize edilen anma Dr Abdurrahman Kasımlo nun katledilişinin 25.yılına denk geldi. Kürt aktivist Rosa Helin Burç tarafından yönetilen toplantının konuşmacıları arasında İşçi parti milletvekili Jeremy Corbyn, Dr Frederic Tissot, Dr Asso Hassanzade ve Sosyalist enternasyonalin genel sekreteri Luis Ayala vardı. Genel olarak Dr Kasımlo nun hayatı ve mücadelesinin anlatıldığı toplantı soru ve cevap kısmı ile sona erdi. Dr. Tissot bizzat karşılaştığı Kasımlo ile anılarını anlattı. Luis Ayala, Kasımlo nun İsveç te sosyalist enternasonale katıldıktan üç hafta sonra katledildiğini söyledi. Dr. Hassan Zade ise, Kasımlo nun önder,demokrat ve Kürt halkının her koşulda savunucusu bir sosyalist olduğunun altını çizdi. Dr Abdurrahman Kasımlo kimdir? Dr. Kasımlo 22 Aralık 1930 tarihinde Doğu Kürdistan ın Urmiye kentinde doğdu.gençlik yıllarında başladığı mücadelesi, 1973 de I-KDP Genel Sekreteri olmasına kadar sürdü. Çekoslavakya Üniversitesi ve Sorbon da eğitim verdi. Kürt Kültür ve tarihi üzerine eserler yayınladı. 13 Temmuz 1989 da Viyana da barış görüşmesi için biraya geldiği İran ajanları tarafından arkadaşı Şerefkendi ve bir I-KDP yetkilisi ile birlikte katledildi. Avusturya hükümeti içinde, İran Cumhurbaşkanı Admedinejad ında olduğu katillere bir şey yapmadı.

10 10 Çarşamba, 16 Temmuz 2014 ROJAVA DEVRİMİ BİRBİRİNE DÜŞMAN EDİLEN HALKLARI Yasama Meclisi BİRLEŞTİRMİŞ Devrimci Parti ve Örgütler Koordinasyonu (ICOR) heyetinin Rojava devrimi ile dayanışma amacıyla Rojava nın Cezire kantonuna yapılan ziyaretin detaylarını ve heyetin izlenimlerini Londra da bulunan heyetin üyesi İbrahim Okçuoğlu ile konuştuk. Değişik halklardan oluşan 4 kişilik heyet 29 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında Rojava nın Cezire kantonuna bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu ziyarette kanton sisteminin içinde yer alan tüm birim ve komiteler ile geniş toplantılar yapılmış. Demokratik özerklik temelinde kurumlar oluşturulduğunu belirten heyet üyesi İbrahim Okçuğlu, tüm kurumların disiplinli bir şekilde çalıştığını gördüklerini ifade etti. Okuçuğlu şunları belirtti: Tüm görüşmelerimizde net olarak şunu gördük, ne olacak, ne yapacağız, nasıl yapacağız diye bir şey yok, İnşa ediyoruz, öğreniyoruz, farklı örneklerden yararlanıp koşullarımıza uyarlıyoruz denildi hep. Ekonomi konusunda adımlar çok yeni. Kendi özgüçleriyle ayakta kalmanın koşullarını oluşturuyorlar. Araştırmaları devam ediyor. Toplum her anlamda örgütlenmiş. Yaşlılar, kadınlar evde oturmuyor artık, herkes bir kurumda çalışmalara katılıyor. Herkes devrimin bir parçası haline gelmiş. İnsanlar gönüllü olarak kurumlarda faaliyet yürütüyor. Gönüllülük esası üzerinden faaliyetler yürütülüyor. Kamışlı nüfusu 2-3 katına çıkmış, iç göçten kaynaklı. Asayişin gıda ihtiyacı halk tarafından karşılanıyor. UMUTSUZLUK DİYE BİR ŞEY YOK Rojava da bulundukları tüm zaman boyunca umutsuz hiçbir insana rastlamadığını belirten Okçuoğlu tüm heyetin bu durumdan çok etkilendiğini ifade etti. Okçuoğlu şöyle devam etti: Umutsuzluk ifade eden hiçbir sözle karşılaşmadık. Müthiş bir umut var. Kazanacağız, başaracağız diyorlar. Müthiş bir özgüven var. Evet yaşanan ambargonun kendilerini zorladığını, zor durumda bıraktığını söylüyorlar ama bu onları umutsuz kılmıyor. Insanlar birbirine cesaret vermek için biz kazanacağız demiyorlar, inanıyorlar. Ne olacak bilmiyoruz havası yok kimsede. Somurtan kimse yok. Bize, delegasyonlara umut veren bir hava vardı. Gidin bizi anlatın, doğru anlatın bizi diyorlardı. Dünyanın bizi doğru tanımasını istiyoruz diyorlar. Bunu sürekli anlatıyorlardı çünkü kendilerinin çok yanlış anlatıldığını söylüyorlar. ÖCALAN IN FELSEFESİ YAŞAM BULMUŞ Tüm görüşmelerde özellikle dikkat çekilen konulardan birisinin Öcalan ın felsefesinin yaşam bulduğu olduğuna dikkat çeken Okçuoğlu başta kadınlar olmak üzere tüm kurumların bu yönlü yaklaştığını ifade etti. Hepsini Öcalan ın felsefesine bağlıyorlar. Güçlerini ve enerjilerini bu felsefeden aldıklarını sürekli belirttiler. Aynı zamanda bu devrimin bir Kadın devrimi olduğunu da sürekli ifade ettiler. Kadınlar yaşamın öncüsü, savaşçısı. Yaşamın her alanında örgütlenmiş, bilinçli bir şekilde devrimi sahiplenmiş. Devrim birden bire patlak veren bir şey değil, Yılların çalışması, hazırlığı, örgütlenmesi var. TÜM HALKLARIN TEMSİLİYETİ VAR Rojava da yaşayan tüm halkların temsil edildiğini ifade eden Okçuoğlu, kim ne kadar çalışırsa o kadar temsil edildiğini ve bunun önünde hiçbir engel olmadığını dile getirdi. Yasama meclisi ile konuştuğumuzda başkanın yardımcısı da oradaydı. Kendisi Arap tı. Onunla da sohbet ettik. Kendisi bize net olarak bize şunu ifade etti, bu devrimin tüm halkların yararına olmadığını bilsem burada olmazdım. Temsil ediliyorlar. PYD dışında TEVDEM in içerisinde 5 parti daha var. Etnik gruplar da var. Kim ne kadar çalışırsa, emek verirse o kadar temsil ediliyor. Temsil edilmenin, çalışmalara katılmanın önünde hiçbir engel yok. Üç tane resmi lisan var. Kürtçe, Arapça, Süryanice. Asayişin içinde de diğer etnik gruplar da var. Kim ne derse desin şunu net olarak gördük; Rojava devrimi birbirine düşman edilen halkları birleştirmiş. Buradan çıkartılması gereken sonuç şudur, eğer yönetim, toplumu idare etme meselesi halkın iradesine bırakılırsa barış içinde çok iyi yürüyor. Sorunlar halledilebiliyor. Tartışarak sorunlarına çözüm buluyorlar. Mahalle meclislerinde, komünlerde tüm sorunlar tartışılarak bir çözüme kavuşturuluyor. TOPLUMSAL MÜLKİYET GELİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR Özel mülkiyete karşı olmadıklarını ancak özelde toplumsal mülkiyeti geliştirmeye çalıştıklarını belirten Okçuoğlu sınıflar arası farklılığın olmadığını dile getirdi. YPG komutanlığı Kamisli belediye baskanı Suriye nin içlerinden göç etmiş insanlar var ve bunların geneli Arap. Kamplar var, bakımlarını sağlıyorlar. Kendilerine uygun işler bulunduğunda kamptan ayrılıyorlar. Bir şekilde herkes o sistem içerisinde geçiniyor. Kimse sahipsiz kalmıyor, kimse dışarda kalmıyor. Sınıflar arası bir farklılık hissetmedik. Sınıfsal farklılık

Demirtaş. Yeni Bir Yaşam İçin: Haftalık Haber Gazetesi. Çarşamba, 23 Temmuz 2014. Kadın düşmanı bir dünyada yaşıyoruz! Sayfa 11

Demirtaş. Yeni Bir Yaşam İçin: Haftalık Haber Gazetesi. Çarşamba, 23 Temmuz 2014. Kadın düşmanı bir dünyada yaşıyoruz! Sayfa 11 T: 020 7923 08 38 M: 0742 948 14 90 E: haber@telgrafnews.com facebook.com/telgrafnewscom @telgrafnewscom Haftalık Haber Gazetesi Çarşamba, 23 Temmuz 2014 426 Yeni Bir Yaşam İçin: Demirtaş Halkların ve

Detaylı

Güldürücü Değil Öldürücü: Nitröz oksit adlı uyuşturucu öldürmeye devam ediyor.

Güldürücü Değil Öldürücü: Nitröz oksit adlı uyuşturucu öldürmeye devam ediyor. Cameron dan Türkiye ye Mesaj: Askeri Harekatın Odağında Kürtler Değil Daiş Olmalı Sayfa 5 Güldürücü Değil Öldürücü: Nitröz oksit adlı uyuşturucu öldürmeye devam ediyor. Sayfa 7 Jeremy Corbyn, İşçi Partisi

Detaylı

Kıbrıslı sanatçılar Londra da buluştu Sayfa13

Kıbrıslı sanatçılar Londra da buluştu Sayfa13 Londra da İnsan Hakları Paneli Sayfa6 Kıbrıslı sanatçılar Londra da buluştu Sayfa13 Ev alımında pul vergisi değişikliği Sayfa5 telgraf.co.uk Haftalık Haber Gazetesİ Carşamba, 10/12/2014 446 Sayı Suriye

Detaylı

SEÇİMLERİN KADERİ AVRUPA DAKİ HALKIMIZIN ELİNDE

SEÇİMLERİN KADERİ AVRUPA DAKİ HALKIMIZIN ELİNDE İran ın Londra Büyükelçiliği Yumurta Yağmuruna Tutuldu Day-Mer de Yapılan Denizleri Anma Etkinliğine Yoğun İlgi Walthamstow un Bir Günü: Faşîstler, Anti- Faşistler ve Binden Fazla Polis Sayfa 2 Sayfa 25

Detaylı

Cameron: Britanya da da her an böyle bir saldırı olabilir!

Cameron: Britanya da da her an böyle bir saldırı olabilir! İktidar Partisi, Çocuk Yardımını 2 Çocukla Sınırlamak İstiyor! Kadınlar ve Erkeklerin Maaşları Hala Eşit Değil Geç keşfedilen ve çabuk unutulan Ezidilerin trajedisi devam ediyor Kobane ve Şengalliler için

Detaylı

İngiliz polisinden Kürt kadınlara İŞİDVARİ müdahale

İngiliz polisinden Kürt kadınlara İŞİDVARİ müdahale T: 020 7923 08 38 M: 0742 948 14 90 E: haber@telgrafnews.com facebook.com/telgrafnewscom @telgrafnewscom Haftalık Haber Gazetesi Çarşamba, 24 Eylül 2014 435 İngiliz polisinden Kürt kadınlara İŞİDVARİ müdahale

Detaylı

Türk Devletİne Çağrı. İngİltere nin En Büyük Sendİkasından. telgraf.co.uk

Türk Devletİne Çağrı. İngİltere nin En Büyük Sendİkasından. telgraf.co.uk telgraf.co.uk Haftalık Haber Gazetesİ Carşamba, 16/09/2015 486 Sayı İngİltere nin En Büyük Sendİkasından İslington ve Haringey belediye başkanları KCC de Türk Devletİne Çağrı İngiltere nin en büyük sendikası

Detaylı

Corbyn: Türk Devleti Daiş Bahanesiyle Kürtleri Bombalamaktan Vazgeçmeli

Corbyn: Türk Devleti Daiş Bahanesiyle Kürtleri Bombalamaktan Vazgeçmeli Birleşik Krallık ta Terör Saldırısı Alarmı Sendikalar TfL e Kafa Tutmaya Devam Ediyor Birleşik Krallık ın En Mutsuz 10 Bölgesinden 9 u Londra da Sayfa 2 Sayfa 4 Sayfa 5 telgraf.co.uk Haftalık Haber Gazetesİ

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Kürt ve Türk Gençleri Üniversite Yolunda

Kürt ve Türk Gençleri Üniversite Yolunda David Cameron a Yeni Sendika Yasası Gereksiz ve Adaletsiz Uyarısı David Cameron Hükümeti sendikal hakları kısıtlayan mevzuatı uygulamak için kolları sıvadı. Sayfa 5 Kaçak Göçmen Çalıştıran İşyerlerine

Detaylı

Yeniden Tekel Açılımı

Yeniden Tekel Açılımı Akdeniz havzasında devrimci bir merkez, RedMed sitesi yayında Daiyang grevi, Yurtiçi Kargo, Taral Makina, Teknopark işçileri & Asistan mücadelesi THY direnişinden işçi sınıfına selam Şubat 2013 / Sayı:

Detaylı

olitika PSAVAŞSIZ VE SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA İÇİN

olitika PSAVAŞSIZ VE SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA İÇİN 24 Nisan 1915 te Büyük Bir Suç İşlediler... olitika PSAVAŞSIZ VE SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA İÇİN 14 NİSAN 2015 Yıl: 1 Sayı: 10 On Beş Günlük Gazete Fiyatı: 1 TL Yurtdışı 1 EUR/1.5 USD 1 MAYIS, 1 MAYIS, İLK DİLEĞİMİZ,

Detaylı

İşçi Sınıfı ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri. 15 Temmuz 2014 No:76

İşçi Sınıfı ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri. 15 Temmuz 2014 No:76 Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadele Birliği işçi dayanışması Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği Bülteni 15 Temmuz 2014 No:76 Egemenler, devleti nasıl yönetecekleri konusunda anlaşmazlık içindedirler.

Detaylı

Yargı kararı mı? O da ne?

Yargı kararı mı? O da ne? Aralık 2010 TUS yerleştirmeleri bir buçuk yıl sonra yenilendi TUS kaosu Skandallar şampiyonu ÖSYM, son olarak 2010 TUS un yarattığı mağduriyetlerle gündemde. Hatalı soruların iptali Danıştay tarafından

Detaylı

YENİDEN KAVGAYA HAZIRLANMA ZAMANI

YENİDEN KAVGAYA HAZIRLANMA ZAMANI Yeni Dünya İçin ÇAĞRI Özel Sayı Temmuz 2012 Fiyatı: 1,00 TL YENİDEN KAVGAYA HAZIRLANMA ZAMANI METAL SEKTÖRÜNDE YENİ SÖZLEŞME DÖNEMİ VE GÖREVLERİMİZ 15-16 Haziran büyük işçi Büşra Hoca ya ve tüm KCK direnişinin

Detaylı

Ülkelerimiz Hidro Elektrik Santralleri çöplüğüne dönüştürülüyor! Kar uğruna doğanın talanına dur diyelim!

Ülkelerimiz Hidro Elektrik Santralleri çöplüğüne dönüştürülüyor! Kar uğruna doğanın talanına dur diyelim! Yeni Dünya İçin ÇAĞRI Özel Sayı Eylül 2012 Fiyatı: 1,00 TL Ülkelerimiz Hidro Elektrik Santralleri çöplüğüne dönüştürülüyor! Kar uğruna doğanın talanına dur diyelim! Hey Tekstil de Direniş Frito Lay büyüyor,

Detaylı

MUSTAFA YENİCİ. Katılıyorum. Din ve siyaset birbirine. karıştırılmasın sayfa 12-13

MUSTAFA YENİCİ. Katılıyorum. Din ve siyaset birbirine. karıştırılmasın sayfa 12-13 14 Yenİ vatan gazetesi / Neue heimat zeitung / HaZİRAN / juni 2013 / AUSGABE 146 / Kostenlos / P.b.b. Verlagsort 1010 Wien / Plus.Zeitung 10Z038438P / 01 513 76 15-0 / office@yenivatan.at AUFLAGE / BASKI

Detaylı

İki aylık dergi ŞUBAT 2010 SAYI: 34 TEKEL İŞÇİSİ KADINLAR DİRENİYOR KADIN DAYANIŞMASI BÜYÜYOR

İki aylık dergi ŞUBAT 2010 SAYI: 34 TEKEL İŞÇİSİ KADINLAR DİRENİYOR KADIN DAYANIŞMASI BÜYÜYOR İki aylık dergi ŞUBAT 2010 SAYI: 34 TEKEL İŞÇİSİ KADINLAR DİRENİYOR KADIN DAYANIŞMASI BÜYÜYOR İçindekiler Merhaba 3 100. Yılda Örgütlü Kadın, Güçlü Sendika 4 KISA... KISA... Uçan Süpürge nin Bu Yılki Teması:

Detaylı

Yeni Sendikalar Yasası ve Kadınlar Gerçek özgürlüğü kazanmanın yolu: erkek egemen kapitalist sistemi yok etmek!

Yeni Sendikalar Yasası ve Kadınlar Gerçek özgürlüğü kazanmanın yolu: erkek egemen kapitalist sistemi yok etmek! Yeni Dünya İçin ÇAĞRI Özel Sayı Mart 2013 Fiyatı: 1,00 TL Yeni Sendikalar Yasası ve Kadınlar Gerçek özgürlüğü kazanmanın yolu: erkek egemen kapitalist sistemi yok etmek! 8 Mart Dünya Emekçi Genel Merkeze

Detaylı

Havacılık hizmetlerinde grev yasağına hayır!

Havacılık hizmetlerinde grev yasağına hayır! Yeni Dünya İçin ÇAĞRI Özel Sayı Haziran 2012 Fiyatı: 1,00 TL Havacılık hizmetlerinde grev yasağına hayır! Direnişin 12. Gününde İşçiler Tedaş İşçilerine Karşı BEDAŞ A Yürüdü Baskılar Sürüyor Kamu Emekçileri

Detaylı

AK PARTİ GENEL MERKEZ DIŞ İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

AK PARTİ GENEL MERKEZ DIŞ İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI İçindekiler TÜRKİYE GÜNDEMİ... 3 Emniyette paralel yapı operasyonunda flaş gelişme... 3 Erdoğan'dan Küba'ya cami açıklaması... 3 İşte kongre lobisi... 4 Batılı terör... 5 Güvenlik paketine vatandaş vizesi...

Detaylı

Demokrasi Değil AKP İleri Gidiyor!

Demokrasi Değil AKP İleri Gidiyor! Demokrasi Değil AKP İleri Gidiyor! S.5 Kasım 2010 / Sayı: 13 Devrimci İşçi Partisi Girişimi nin yayın organıdır. Fiyatı: 1 TL Gerçekten AKP hükümetine Amerikan füzesi Referandum sonuçları AKP yi iyice

Detaylı

İKİ AYLIK SİYASİ / TEORİK GAZETE

İKİ AYLIK SİYASİ / TEORİK GAZETE İKİ AYLIK SİYASİ / TEORİK GAZETE Karkerên jin û mêr! Ji xeynî zencîrên we tiştekî we yê wendakirinê tune! Hûn dikanin cîhanekê nu wergirin! Kadın ve erkek işçiler! Zincirlerinizden başka kaybedecek birşeyiniz

Detaylı

Puanlardaki düşüşe rağmen, Üniversiteye yerleşen öğrenci sayısında artış

Puanlardaki düşüşe rağmen, Üniversiteye yerleşen öğrenci sayısında artış T: 020 7923 08 38 M: 0742 948 14 90 E: haber@telgrafnews.com facebook.com/telgrafnewscom @telgrafnewscom Haftalık Haber Gazetesi Çarşamba, 20 Ağustos 2014 430 Puanlardaki düşüşe rağmen, Üniversiteye yerleşen

Detaylı

ARALIK 2012. "Sendikalı olmak yalnız olmamak demek" Kadınız biz el ele vermeliyiz. Kadınlar için değişen bir şey yok. "Arkadaşlarım beni şevklendirdi"

ARALIK 2012. Sendikalı olmak yalnız olmamak demek Kadınız biz el ele vermeliyiz. Kadınlar için değişen bir şey yok. Arkadaşlarım beni şevklendirdi 44 ARALIK 2012 KADINIZ, SENDİKALIYIZ, ŞİDDETE İSYANDAYIZ! Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu'nun 25 Kasım'da hedefi işyerinde kadına yönelik şiddet idi DHL DE DİRENİŞ DEVAM EDİYOR... Kadınız

Detaylı

Bakanlık halkı doktorlardan koruyor!

Bakanlık halkı doktorlardan koruyor! Torba yasa onaylandı! Dünyadan Türkiye ye bakış Global Post - 07 Ocak 2014 Yaralı göstericileri tedavi eden doktorlar tutuklanacak The New York Times - 17 Ocak 2014 Türkiye: Tartışmalı sağlık kanun tasarısı

Detaylı

MÜCADELE EDENLER KAYBEDEBİLİR, MÜCADELE ETMEYENLER BAŞTAN KAYBETMİŞTİR!

MÜCADELE EDENLER KAYBEDEBİLİR, MÜCADELE ETMEYENLER BAŞTAN KAYBETMİŞTİR! Yeni Dünya İçin ÇAĞRI Özel Sayı Aralık 2011 Fiyatı: 1,00 TL MÜCADELE EDENLER KAYBEDEBİLİR, MÜCADELE ETMEYENLER BAŞTAN KAYBETMİŞTİR! Kıdem Tazminatının Tutuklamalar, baskılar, Anatomisi gözaltılar protesto

Detaylı

20 Şubat 2014 Perşembe

20 Şubat 2014 Perşembe Türkiye nin son durumunu gazetemizden Yavuz Atalay a değerlendiren Eski Bakan ve MHP Milletvekili Koray Aydın, cemaatlerin AKP den uzaklaşacağını ifade etti BAŞBAKAN Erdoğan ın paralel devlet iddiaları

Detaylı

Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan ba kalarına da öyle davran, çocuklar dâhil!

Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan ba kalarına da öyle davran, çocuklar dâhil! Ekim 2010 Sayı 25 ISSN 1306-5297 Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve STGM tarafından yürütülen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi Projesi bültenidir, iki ayda bir yayımlanır. Kendine nasıl

Detaylı