Giriş kapısı güzel döşenmiş bir odaya açılmaktadır. MAFYA ADAMI içeri girer, etrafına bakar ve yüzünü MARTIN e çevirir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Giriş kapısı güzel döşenmiş bir odaya açılmaktadır. MAFYA ADAMI içeri girer, etrafına bakar ve yüzünü MARTIN e çevirir."

Transkript

1 İÇ. YÜKSEK KATLI BİNA, MARTIN İN DAİRESİ GECE Kapı zili çalar. Orta yaşlarda, düzgün giyimli bir adam: MARTIN, hızla gelir ve gülümseyen bir ifadeyle kapıyı açar. Birden suratında bir şaşkınlık belirir. Karşısında, ürkütücü bir görünüşü olan bir adam dikilmektedir. Üzerindeki takım elbiseyle bir MAFYA ADAMI na benzemektedir. Yüzünde kocaman ve korkutucu bir gülümseme vardır. MAFYA ADAMI Neden öyle bakıyorsun MARTIN? Beni içeri davet etmeyecek misin? (Sessizlik) Şaşırdın öyle değil mi? Seni bulamayacağımızı sanıyordun. Böyle düşündün değil mi? Gel şöyle bir kucaklaşalım. Özledim seni. MAFYA ADAMI, MARTIN i sıkıca kucaklar. MAFYA ADAMI nın yüzündeki koca sırıtışın ardında büyük bir öfke saklandığı görülmektedir. MAFYA ADAMI MARTIN i nefesi kesilene kadar sıkıca kucaklar, sonra serbest bırakır. MARTIN (Güçlükle konuşarak) Lütfen Al... İçeri gir... (Derin bir nefes alır) Giriş kapısı güzel döşenmiş bir odaya açılmaktadır. MAFYA ADAMI içeri girer, etrafına bakar ve yüzünü MARTIN e çevirir. MAFYA ADAMI İyi bir yer yapmışsın kendine. MAFYA ADAMI pencerenin yanına gelir ve manzaraya bakar. Bir gökdelenin altmışıncı katına ait bir manzaradır. MAFYA ADAMI Bak sen! Burada harika bir manzara varmış! Pencerenin karşısında iki koltuk vardır. MAFYA ADAMI birine oturur. MARTIN e bakarak somurtur ve oturması için diğer koltuğu işaret eder. MARTIN yavaşça koltuğa oturur. (Sessizlik)

2 MAFYA ADAMI Bizden sonsuza kadar kaçamazdın. Bunu biliyordun öyle değil mi? Ben MARTIN MAFYA ADAMI (Sözünü keserek) Lütfen Daha fazla konuşman gerekmiyor. Yanlış mıyım? Mahkemede ne demiştin: Bildiğim her şeyi söyledim MARTIN (Titreyerek) Üzgünüm Al. MAFYA ADAMI İhanet ettin MARTIN. Bize ihanet ettin. Kendi ailene. Kuralları biliyorsun. (Sessizlik) Bu akşam buraya sadece senin işini bitirmeye gelmedim. Sen de bize ait bir şey var. (Sessizlik)Para nerede MARTIN? Nereye sakladın? MARTIN hiçbir şey söylemeden dehşete düşmüş gözlerle bakmaktadır. MAFYA ADAMI ayağa kalkarken susturuculu tabancasını çıkarır ve silahı MARTIN in kafasına dayar. MAFYA ADAMI Siktiğimin parası nerede seni orospu çocuğu! (Sessizlik) Sana söz veriyorum MARTIN, paranın nerede olduğunu söylersen acı çektirmeden gebertirim seni. MARTIN Parayı sana vereceğim. MARTIN koltuktan kalkar. Duvarda antika bir balta asılı durmaktadır. MARTIN elini baltaya uzatır. MAFYA ADAMI Hey! Ne yaptığını sanıyorsun? MARTIN Parayı duvarın arkasına sakladım Al.

3 MAFYA ADAMI Akıllı çocuk. Adımlarına dikkat et. Birden kapı çalınır. MAFYA ADAMI nın dikkati dağılır. MARTIN bu durumun avantajından yararlanarak baltayı MAFYA ADAMI nın üzerine savurur. Balta MAFYA ADAMI`nın silahına çarpar ve silah yere düşer. Cehenneme git! MARTIN Boğuşmaya başlarlar ve beraber yere düşerler. Onları görmeyiz fakat birkaç kere susturulmuş silah sesi duyarız. AÇILIŞ SEKANSI İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, MARTIN İN DAİRESİ GÜNDÜZ Yaşama odasının ortasında yerde bir ceset yatmaktadır. Olay mahalinde birkaç polis memuru çalışmaktadır. Çalışanların hepsinin yüzünde maske vardır. Burnunu mendil ile kapamış olan bir adam görürüz. Çalışanlara emirler vermektedir. Mendili indirdiği zaman bu kişinin olduğunu anlarız. Şuralardan da bazı parmak izleri alın! Dikkatli olun... Bu esnada Yüzbaşı olay mahaline gelir., ın geldiğini görmez ve emirler vermeye devam eder. ın geldiğini fark edince ne yapacağını şaşırır. içerde bulunan kokudan rahatsız olmuş görünmektedir ve hızla cebinden kokulu bir mendil çıkarır ve a uzatır. mendili alır ve burnunu kapatır. Teşekkürler Randy. Bu naneli. Teşekkür.

4 başka bir mendil uzatır. Güllü isterseniz... Sağol Randy. Naneli iyi. yerde yatan bedenin üzerindeki örtüyü alır. Yerde yatan kişi MARTIN dir. Ölümünün üzerinden günler geçmiş gibi görünmektedir. etrafına bakar. Monk nerede? Yarım saat önce binaya gelmişti. Biliyorum, onunla telefonda konuşmuştum. O halde nerede? Yukarı çıkıyorlar. Ah, tabi Unutmuşum İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA NIN MERDİVENLERİ GÜNDÜZ ve bitkin bir halde merdivenleri çıkmaktadırlar. Anlamıyorum Bay Monk. Çok saçma. Ben neden asansörü kullanamıyorum? Natalie... Natalie... Sana söyledim. Eğer nefesim kesilirse (derin bir nefes alır) Eğer nefesim kesilirse, sen beni kurtaracaksın. Birkaç basamak sonra. Peki benim nefesim kesilirse beni kim kurtaracak?

5 O ben değilim. Benim hava miktarım sayılı. Tamam Bay Monk! Buraya kadar. Asansöre biniyorum. hızla geri döner ve çıkış kapısına doğru merdivenlerden aşağı iner. Bekle! Gitme! Nefes alamıyorum! (merdivenlerden inerken) Blöf yapıyorsunuz. Tamam. Senin maaşına zam yaparım! Hayır. (Durur ve geri döner) Peki, ne kadar? Sana yukarı çıktığımızda söylerim. Hala blöf yapıyorsunuz. çıkış kapısını açar. Tamam. İşte paran. Nakit olarak ödüyorum. Beş dolar elli cent. Tüm param bu kadar. Değerli paranızı kendinize saklayın. çıkış kapısını kapatır. Hey! Gel buraya! Benim için çalışıyorsun. basamağa oturur.

6 Burada yalnız kalmak istemiyorum! Benim fobim var! Merdivende yalnız kalma korkusu! Çıkış kapısı açılır. Böyle bir korku yok. Hayır var! Bana şu anda oluyor. Oh. Her neyse. Sadece oniki kat kaldı. Teşekkürler, sen bir meleksin. (kısık sesle ekler) Şeytan da bir melekti. Tamam, bana söz verin. Bunu bir daha yapmamı istemeyeceksiniz. Neyi istemeyeceğim? Bunu! Bir gökdelenin tepesine merdivenlerden çıkmayı. (Umutsuzca) Tamam Söz veriyorum İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, MARTIN İN DAİRESİ GÜNDÜZ ve hala cesedin başındadır. notlarını gözden geçirmektedir. bedene şüpheyle bakmaktadır. MARTIN in tek bir eli üzerindeki örtünün üzerinden görünmektedir. Bir cep telefonunu sıkıca elinde tutmaktadır. (not defterini uzatır) Bu numarayı son aranan numaralarda bulduk.

7 Nedir bu? (not defterini alır) Bu telefon mu? Kaptan telefonu mendille elinden almaya çalışır. Bu numarayı araştırmalarını söyledim. Bir banka numarası ya da başka bir şey olabilir. cep telefonunu MARTIN in elinden ayıramaz. Telefonu ayıramadık Yüzbaşı. Sıkışmış. Evet, görüyorum. Adı neymiş? Martin Martin. İki aynı isim mi? Evet. (Gülümser) İlkokulda bir arkadaşım vardı böyle bir ismi olan. Kızın adı Sarah Sarah idi. Ona şöyle söylerdik Hey Sarah! Sarah! (Que Sera Sera nın melodisi ile) bir şeyi hatırlamış gibi davranır. Bu adamı biliyorum. Mafya mutemeti idi. Hükümet ile iş birliği yaptı,tüm bilgileri ve isimleri verdi. Bildiği herşeyi mahkemede söyledi. Mafya onu 8 milyon doları saklamakla suçlamıştı. Bu arada ve olay yerine gelirler bitkin bir halde. kokudan dolayı burnunu kapar. cebinden kokulu mendili çıkarır ve ye uzatır. Hangisi? Güllü mü, naneli mi?

8 bir tanesini alır. diğer mendilleri a uzatır. Hayır, gerek yok. incelemek için bedene eğilir. Adamımız bu, MARTIN MARTIN. İki aynı isim? İlkokulda böyle ismi olan bir arkadaşım vardı. Benim de! Benim de (Şaşırarak) (Mırıldanarak) kötü bir anıyı hatırlamış gibi bakar. MARTIN in üzerindeki örtüyü kaldırır. Bu adamı mafya olayından hatırlıyorum. Mafyadan 8 milyon dolar çalmıştı. Nereden biliyorsun. Para hiçbir zaman bulunamadı. (MARTIN in bedenini işaret ederek) Sadece bir önsezi. Evet... Görüyorum... Sana göre, parayı bulmuşlar mıdır? MARTIN in elindeki cep telefonunu inceler. Sanmıyorum

9 Daireyi incelemeye başlar. Duvarda asılı olan baltayı düzeltir. Ve çok temiz olmadığını fark eder. Boğuşmuşlar. Öldürmek için bunu kullanmış. Ama başarılı olamamış. Katil izleri temizlemiş ve duvara asmış. ın yanına bir memur gelir ve ona bir not kâğıdı verir., bu numarayı son arananlar listesinde bulduk. Sen buraya gelene kadar araştırmalar yaptık fakat bir şey bulamadık. Bu onaltı haneli numarada kayıtlı bir banka numarası ya da kredi kartı numarası ya da herhangi bir şey yok dünyada., nedir bu numara? Kağıdın üzerindeki numara şudur: not kâğıdını alır ve numaraya şüpheli biçimde bakar. Bunun son aranan numara olduğunu mu söyledin. Evet., bana telefonu verebilir misin? (kâğıda bakarken) Hayır Bay. Buna gerek yok. Ben denedim. Numarayı aradım. Böyle bir numara yok uyarısı geliyor. Hayır, bence burada numaralar ile bir isim kodlanmış. Çok açık. Bak; A için iki ve üç tane beş L için. Ve yazmaya çalıştığı: Alcosta

10 Siz bier dehasınız bay. Tamam! Haydi gidelim! Uzun bir yolumuz var! Nereye gidiyoruz? Alcosta Bulvarına tabii ki... Hayır, hiç sanmıyorum. Sanmıyor musunuz? Bence bu bir kişinin ismi. Al Costa. Evet. Yüzbaşı haklı. Tamam... Güzel... O halde onu yakalayalım? ( a dönerek) Katilin bunu bizi şaşırtmak için yazmış olması mümkün mü? İmkânı yok Yüzbaşı, telefonu çok sıkı tutmuş. Bakın. (cep telefonunu çeker) Bunu ölürken kodlamış olmalı. Tamam o halde Bir tanığımız var. Bu dairenin tam olarak bir kat alt katında yaşıyor. Formalite icabı olarak onunla da konuşmam gerekiyor. Gelmek ister misin? Gerek olduğunu sanmıyorum. Adamımızı bulduk. Çok açık

11 Emin misin? Yüzde doksan dokuz. Çok ilginç. Kadının da aynı türden bir ismi varmış.. kadının adını duyunca surat ifadesi değişir ve çok ciddi bakmaya başlar. Fikrimi değiştirdim. Bence onunla konuşmalıyım. İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, `NİN DAİRESİ- GÜNDÜZ kapıyı çalar. Bir kadın kapıyı açar. un yaşlardında biridir. Üzgün görünmektedir. Yüzbaşı ona kimliğini gösterir. San Francisco Polis Departmanı. Ben Yüzbaşı Stottlemeyer. Size bazı sorularımız olacak Bayan Patty. Lütfen gelin. Ben de sizi bekliyordum. Bu teğmen Disher ve... ın arkadaşından belirir bir anda. Sanki sürpriz yapıyor gibi. Ben Adrian Monk! Özel dedektif!! Memnun oldum Bay Monk. Kadın un tavırlarına şaşırır. Olduum! Memnuuun olduuum!

12 Gülerken dişlerini gösterir ve Ne yaptığını biliyorum bakışı atar kadına. Birşeyler içer misiniz? Çok özel bir meyve kokteylim var. Bu tür durumlarda kendimi iyi hissetmemi sağlıyor. Oh. Teşekkürler! Susuzluktan boğazım kurumuştu. ye bakar. Teşekkürler Bayan fakat görev başında içmesek daha doğru olur. Kadın şaşırmış görünür ve gülümser. Hayır, alkolsüz bir içecek. Oh, tamam. Ben bir tane alayım lütfen. Kadın içecekleri hazırlar ve ikram eder. Teşekkürler. Teşekkürler Bayan (bir dikişte içer) Bir daha alabilir miyim? nin bardağını tekrar doldurur ve uzatır. Başka bir bardağı doldurup a uzatır. Hayır, senin içeceğini istemiyorum... u dürter. Neyin var böyle?

13 çok ciddi görünmektedir. Aynı zamanda çok susamış görünmektedir merdivenlerden yürüyerek çıktığı için. İçinde alkol yok bay. İçebilirsiniz. Belki Biraz alabilirim bardağı doldurur ve a uzatır. kafaya diker. Yüzünde teşekkür ifadesi yerine sadece öfke vardır. İçecek un dudaklarında beyaz bir iz bırakır. dudağını işaret eder ve bir peçete uzatır. ( ye bakarak) Bana naneli olanı ver Randy! Nane şekerli olanı! Ve Bu sana bir şey hatırlattı mı? bakışı atar ye. Pardon fakat. Çok üzgün görünüyorsunuz. Aranızda bir ilişki var mıydı? Aslında birbirimizi yeni tanımaya başlamıştık. yüzünü kapatır gözyaşlarını gizliyor gibi. Üzgünüm Asansörde tanışmıştık. Bir geziden dönmüştüm, bavulumda ismimi görmüştü. Sonra bana adını söyledi. Konuşmaya başladık ve pek çok ortak noktamız olduğunu fark ettik. Bu esnada yürüyerek bulundukları yeri incelelemektedir.

14 Gerçekleri gizliyorsun bu senin işin. Öyle değil mi? Pardon, anlamadım. Söylemeye çalıştığım makyaj efekti sanatçısısın. Tüm bu malzemeler ve bu ödül. Tebrikler. İşini bulmuşsun. Duvarda bazı plastik maskeler vardır ve bir ödül vardır. Özel makyaj sanatçısı mısın? Her zaman tüm o makyajları nasıl yaptıklarını merak ederdim. Bazı karışımlar yapıyoruz. Neden merak ediyorsunuz? Sadece merak. Sebep yok. Oh, evet. Karışımlar yapıyoruz. Bazen gerçek etkiyi elde etmek için gerçek kan kullandığımız bile oluyor. Oh. İlginç. Her zaman Star-Wars karakterlerini nasıl yaptıklarını merak ederdim. Bu maskeleri evde yapabilir miyiz? araya girer. ( e bakarak) Öhöm! Burada cinayetle ilgili sorular sormak için bulunuyoruz Randy. ( e döner) Bayan Patty, Bay Martin size kendiyle ilgili neler söylemişti. Geçmişiyle ilgili bir şeyler söyledi mi?

15 Aslında çok fazla konuşmazdı. Genelde ben konuşurdum. Sessizdi. Geçmişiyle ilgili bir şey mi var? Bunu bilmiyor muydunuz? Adam mafya! (Plastik maskelere bakarken) Aslında mafyadaydı. Ama sonra hükümetle anlaştı. Bu sebeple öldürüldüğünü düşünüyoruz. Sanki bu daire diğerinden büyük gibi. Dekorasyondan olabilir. Evet... Belki... Afedersiniz Bayan Patty. Bu içecek harika. İçinde ne var? Gizli. (Gülümser) Oh. İçinde naneşekeri var sanki. Öyle değil mi? Bu içecekten kızıma hazırlamak istiyorum. Yaptığım yemeklerin tadını beğenmiyor bu günlerde. Sürekli şöyle söylüyor. Bunun tadı tuhaf! Bunun tadı tuhaf! Hayatınızda hiçbir şey çaldınız mı Bayan Patty? Ne? Neden bana böyle sorular soruyorsunuz

16 Neden mi bu soruyu soruyorum? Evet! Neden? Bilmiyormuş gibi davranma. Ben bilmiyorum! Belki siz biliyorsunuzdur! Bildiğini biliyorum. Nerden mi biliyorum? Nerden bilebilirsin ki Neden bahsediyorsunuz siz? Yüzbaşı bu kadın bir hırsız. Benim taş cilalama setimi çaldı! Ne? Herkes şaşırır. Neden bahsettiğinizi bilmiyorum. Peki bunu nasıl açıklayacaksın! Üzeri cilalı taşlardan oluşan büyük bir saksıdan cilalanmış bir taş çıkarır. İlkokuldaydım ve aynı sınıftaydık. Cep harçlığımı biriktirerek kendime bir hediye almıştım. Bir taş cilalama seti. Kırmızı, parlak, gözalıcı. Okuldaki teneffüslerde bahçedeki taşları cilalıyordum. Bir hayalim vardı. Bahçedeki tüm taşları cilalamak Çok yaklaşmıştım. Ve o gün Okul çantamı açtım ve taş cilalama setim gitmişti. Biliyor musun senin yaptığını nasıl anladım? Okul çantamın içinde bazı delillere

17 rastladım. Nane şekeri parçaları. Her zaman okulda nane şekeri ile dolaşan kız. Bu sendin Naneşekeri Patty! Ama ipucunu çok geç bulmuştum. Ertesi yıl izlerini gizlemek için başka okula kayıt oldun ve seni kaybettim. Ta ki bu güne dek. Artık oyun bitti Patty! Yüzbaşı, götürün! Hiç kimseyi bir yere götürmüyorum. Natalie, al bunu başka bir yerlere götür. başı dönüyor gibi sendeler. Bir dakika tuhaf bir şeyle- Sağlıklı düşünemiyorum. Bu karışımın içinde ne vardı? (Şaşırır) Sadece karıştırılmış meyveler. Hayır, sadece meyve değil... Sadece sütün içine bazı meyveler koydum ve karıştırdım. Ekstra bir şey yok. Süt! Aman tanrım! Bay. gömleğinin düğmelerini iliklemeye başlar, nefes alamıyor gibidir. camı açar. Taze hava! Taze hava alın. Derin nefes alın! hızla camdan dışarı sarkar ve bir süre eğik biçimde kalır. İyi misiniz?

18 Mendil. peçete uzatır. Daha fazla. Daha fazla. Pencereden aşağı daha fazla eğilir. onu tutar ve yardım ister. ve yakalar ve içeri çekerler. Cepheye kustum. Eğilir ve cepheyi tekrar silmeye kalkar. Geri döner. Hayır. Bu sizin işiniz değil Bay! Bu onların işi! Haklısınız. Bu onların işi. Neler oluyor buna? Bilmiyorum. Ben bilmiyorum. Sen bilmiyorsun. Kimse bilmiyor. Her zaman değişir. Süt bende tahmin edilemez etkilere neden olur. Dr. Jekyll ı Mr. Hyde a dönüştüren iksir gibi. Çok fazla içmedin. Ve kustun. Ooh. Çok geç kaldım. Hissediyorum. Kanıma karışmış durumda.

19 Tamam. Biraz yürü. Natalie onu dışarı çıkar. İÇ, NİN DAİRESİNİN KORİDORU - GÜNDÜZ ve hızla apartmanın dışına çıkarlar. koridorda yürürken sendeler. Bu sırada KOCA bir ADAM asansörden dışarı çıkar. ve KOCA ADAM çarpışırlar. KOCA ADAM Adımlarına dikkat et adamım!, KOCA ADAM ın yakasından tutar ve tuhaf bir sesle. Bana bulaşmak istemezsin ahbap. Çünkü ben süt içtim. Ne? KOCA ADAM gözlerini kapatır başı dönüyormuş gibi. aralarına girer ve onu asansöre götürür hemen. İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, ASANSÖR GÜNDÜZ gözlerini kapatmaktadır ve suratını ovuşturmaktadır. En son süt içtiğimde, ne olduğunu hatırlamıyorum. Tamamen karanlık. Kendime geldiğimde hayatımda gördüğüm en ürkütücü sahneyle karşılaştım. Etrafım kubistik resimlerle ve heykellerle sarılmıştı. Dekonstrüktivist anlayışla tasarlanmış bir sanat galerisindeydim. Çıldıracaktım. Karışıklık ve düzensizlik her yerdeydi. Kendimi güçlükle dışarı attım. İşin en ürkütücü tarafı da kendime geldiğimde bu sanat şeylerinden birini satın alıyordum. Tamamen farklı birine dönüşüyorum süt içtiğ- Oh Hala başım dönüyor. Yer sanki hareket ediyor.

20 asansörde olduklarını fark eder. gözlerini açar. Ooh! Asansörde miyim? Ooohoo! Neden böyle şeyler sadece benim başıma geliyor? Bay, sadece süt içtiniz ve asansöre bindiniz! Bu herkesin başına gelir! Birazdan ineriz. (Kısa bir süre sonra) Bakın, geldik bile. İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, GİRİŞ HOLÜ- GÜNDÜZ Asansörün kapısı açılır. ve dışarı çıkarlar. orada bulunan KAPI GÖREVLİSİ ile konuşur. Birisi pencereden aşağıya kusmuş ve tüm cephe metrelerce kusmuk olmuş. Ben değildim. Bunu yapan isimli kadın. Evet o yaptı Kendisi eski bir suçludur. Benim taş cilalama setimi çal- kolundan tutup u dışarı çıkarır. KAPI GÖREVLİSİ (Arkasından) Biz çaresine bakarız efendim. DIŞ, YÜKSEK KATLI BİNANIN ÖNÜ - GÜNDÜZ Bu sırada polis memuru cesedi arabaya yüklemektedir. İçlerinden birisi bir koku geldiğini fark eder. Torbanın açık kaldığını fark eder. Kapatır. Araba gider. Giden arabanın arkasından ve belirir. tuhaf tepkiler vermektedir. Suratını astıktan sonra gülümser sonra ağlar ve sonunda durur öfkeli biçimde bakarken, yüksek sesli biçimde gülmeye başlar. Korkuyorum Bay. Kesin şunu.

21 (Gülerken) Neden korkuyorsun? Çünkü gülüyorsunuz. Bu çok sıradışı. Aklıma bir şey geldi. Biliyor musun ne geldi? Geçen gün senin evinde çok komik bir şey yaptım. (Güler) Mutfakta. Raftaydılar. Ayçicek yağı ve zeytinyağı şişeleri. Eşit değillerdi. Onları eşitledim. Kendime engel olamadım. Ne? Ne yaptınız?! (Güler) Oh. Toz şeker ve tuz şişelerini de... sinirlenir. Aman tanrım! Demek bu yüzden yemeklerimin tadı bu kadar tuhaftı! Ne yapabilirim? Kendime engel olamadım! gülmeye devam eder. gülmeye başlar. Bir daha mutfağıma girmenize izin vermeyeceğim Bay Monk! (Gülümser) Komik ama bu Biliyor musunuz, bu sefer süt size iyi bir etki yaptı. Espri anlayışınızı ortaya çıkardı. İÇ, SAN FRANCISCO POLİS DEPARTMANI- GÜNDÜZ bir tür sahnenin üzerinde durmaktadır ve etrafında polis memurları toplanmıştır. Onu stand up şov izliyor gibi izlemektedirler.

22 (Güler) Bu çok komik. Dinleyin. Bir gün evdeyim. Çok sıkılmışım. Günlerdir ne bir cinayet ne bir şey olmuyordu. (Kahkahalar) ve evin içinde yürümeye başladım. Birden ev bana düzensiz geldi. Yanlış birşeyler vardı. Kaotik bir takım şeyler. Sonra bunun ne olduğu araştırmaya başladım. Herşeyi kontrol ettim. Her şeyi. Saatlerce! Bir şey yerli yerinde değildi. Sanki sürekli yeri değişiyordu. Delirmek üzereydim. Sanki değilmişim gibi (Kahkahalar) Sanki evimde birisi vardı ve birşeyin yerini değiştiriyordu. Sonunda neyin değiştiğini buldum. Neymiş biliyor musunuz? Benmişim o! (Kahkahalar) Oh, çok deliyim. (Güler) Bazen bir kitap yazmayı düşünüyorum. Obsesif kompulsif biri olmanın avantajları hakkında bir kitap. Ve kitap- kalın bir kitap olacak bu arada- sadece boş sayfalardan oluşacak! (Kahkahalar) Ben eski polisim. Biliyorsunuz. (Güler) Bazen işimi bana neden geri vermediklerini anlıyorum. Düşünün, ben polisim (hayali bir mikrofon yapar eliyle) Kenara çek! (Sesini değiştirir) Sorun nedir memur bey? Hızlı gitmiyordum ya da kırmızı ışığı da geçmedim. (Hayali bir kâğıdın üzerine birşeyler yazar) Arabanız çok kirli. Bu şekilde trafiğe çıkmanız uygun değil. Size en yakın araba yıkama servisinin adresini veriyorum. (Kahkahalar) Birden un yüzündeki gülümseme silinir. Her zamanki bakışlarına döner. (Şaşırır) Bana neden gülüyorsunuz? Çünkü çok komik! Neden işini sana geri vermedikleri! Arabanız kirli. Kenara çek!

23 (Güler) Hayır komik değil! İşimi senelerdir geri almaya çalışıyorum. Bu benim hayatta kalmamı sağlayan tek şey. oturur, çok üzgün görünmektedir Eğlence bitti! Herkes işinin başına dönsün. Monk ofisime gel. Dinlen biraz. İÇ, `IN OFİSİ- GÜNDÜZ kanapeye uzanmıştır. un yanındadır ve elini bir peçete ile tutmaktadır. masasında oturmaktadır ve bir gazete okumaktadır. masaya yaslanmış, o da gazeteye bakmaktadır. Bu durum bir süre böyle devam eder. gazetedeki bir habere güler. Seni neşelendirecek bir şey. Okuyorum. Tuhaf soygun. Kaliforniya Botanik Bahçesinden bir çiçek çalındı. Ceset çiçeği olarak bilinen çiçeğin adı Dev Trudy idi. Çiçeğe bu isim ceset gibi koktuğu için verilmiş. ağlamaya başlar. (Gülümser) Çok ilginç ( a bakarak) Neden? Neden ağlıyor? Sen az önce çiçeğin adının Trudy olduğunu mu söyledin? (habere bakarak) Oh... Evet... Ama sadece bir ceset çiçeği.

24 Söyleme o kelimeyi! Neyi? Çiçek mi? Hayır! Ötekini! Oh. Biri neden ceset kokan bir çiçeği çalar? İÇ, ADLİ TIP MORGU- GÜNDÜZ MARTIN in bedeni masanın üzerindedir. Bir adam ve kadın bedenin önünde durmaktadır. ADAM Sanki kıpırdadı gibi. Sanırım yeterince uyumuyorum. KADIN Refleksif tepkiler verebiliyorlar. ADAM Evet... Özellikle de zombiyse. Adam suratını korkutucu bir şekle sokar. KADIN Kes şunu. Komik değil! ADAM Evet. Zombilerden nefret ediyorsun. Seni anlıyorum. Onların üzerinde çalışamıyorsun çünkü çok hareketliler. Ama onları yargılama. Belki de açlar. Belki yemek istiyorlar. Örneğin taze beyin. KADIN Kaybol. Çok işim var. ADAM Gidiyorum. Dikkatli ol...

25 Tabi... KADIN Adam gider. Kadın bedene arkasını döner. MARTIN in bedeni hareket etmeye başlar. Gözleri açılır. Masadan aşağı iner ve zombi gibi yürümeye başlar. Kadının boynunu sıkar. Kadın düşer. MARTIN suratını eliyle kavrar ve plastik makyajını çıkarır. Şimdi daha canlı gözükmektedir. Üzerine bir laboratuar önlüğü geçirir. Ve elinde bulunan cep telefonunu kullanarak bir numarayı arar. MARTIN Beni alabilirsin canım. Hazırım. Kapıyı açar, etrafına bakar ve koridora gider. İÇ, DR. KROGER IN OFİSİ GÜNDÜZ Trudy i özlüyorum. Normal biri olsaydım bu kadar zor olmazdı. Neden mutlu olamıyorum. Neden normal insanların yaptığı basit şeyleri yapmak benim için bu kadar zor. Neden Golden Gate köprüsünün direklerinin birinin diğerinden biraz daha uzun oluşu beni bu kadar rahatsız ediyor. DR. KROGER Öyle mi gerçekten? Evet, birkaç santimetre. Bazen bu aklıma geliyor ve düşünmemeye çalışıyorum. DR. KROGER Adrian, bence sen ölçülere ve numaralara çok takıyorsun. Buna gerek yok. Her zaman beşin kusursuz sayı olduğunu söylüyorsun. Beş kusursuz bir sayı zaten. Beş parmağımız var.

26 DR. KROGER Bazı insanların altı parmağı oluyor. Mesela Marlin Monroe. Kusursuz bir kadındı ama altı ayak parmağı vardı. Öyleyse o kadar da kusursuz değilmiş. DR. KROGER Tamam. Bir örnek. İnsanların otuziki dişi vardır. Otuz değil. Evet, bu her zaman beni rahatsız etmiştir. Neyse ki çift bir sayı. Eliyle ağzını kontrol eder. Hayır, ağzımdaki dişleri sökmeyi düşünmüyorum. O kadar çılgın değilim. Ama düşünüyor gibi görünmektedir. DR. KROGER Tamam. Konuyu değiştirelim. Buraya geldiğinde bana okuldan eski bir arkadaşınla karşılaştığını söyledin. Ve kendisi eski bir suçlu. O benim arkadaşım değil. Benim taş cilalama setimi çaldı. Evin içinde bazı deliller buldum. Benim taş cilalayıcım ile cilalanmış taşlar. DR. KROGER Üzgünüm Adrian ama bunu nerden anladın? Senin taş cilalayıcın ile cilalandığını. Bilmiyorum. Ama çok açık. Öyle değil mi? DR. KROGER Ve sana süt verdi özellikle.

27 Evet. Bunu yaptı. Acımasız. bir şey hatırlamış gibi davranır. Bekle biraz. Bir şey hatırladım. Oda yukarıdakinden daha küçüktü çünkü Oh. Ne kadar zamanımız kaldı? Dr. Kroger saatine bakar. DR. KROGER Fazla değil. Beş dakika. hiçbirşey söylemeden oturur. Saedece sabırsız biçimde etrafına bakar. DR. KROGER Gitmen gerekiyorsa Evet, gitmem gerekiyor. Hızla kalkar ve koşarak çıkar. İÇ, BİNA GİRİŞ HOLÜ- GÜNDÜZ ve asansörün önündedirler. Asansörün kapısı açıktır., a meraklı biçimde bakmaktadır. ayağını yavaşça uzatır ve hızla geri çeker. Asansöre yavaşça girer ve hızla geri çıkar. Hayır, yapamam. Tamam Bay. Bu telefonu alın ve yukarı çıktığınız zaman beni arayın, ben gelirim. Tamam mı? Oh. Tamam... Her neyse. Söz verdim. cep telefonunu verecek iken telefon çalar ve cevaplar.

28 Merhaba Yüzbaşı (bir süre dinler) Dediğine göre adamı bulmuşlar. Al Costa. baş işaretiyle onaylar. ekler: Ama sadece kolunu bulmuşlar. Ve- ve bacaklarının birini. Oh bekleyin. Şimdi de kafasını bulmuşlar. (Şaşırmış biçimde) Oh. Tamam. Ben en iyisi merdivenlerden çıkayım. merdivenlerden yukarı çıkarken hava kararır. İÇ, POLİS ARABASI GECE arabayı sürmektedir ve yanındadır. ın cep telefonu çalar. Cevaplar ve bir süre dinler. (Şaşırmış halde) Neyi çalmışlar! Nasıl? Oh. Tamam. Anladım. (Telefonu kapatır) MARTIN MARTIN çalınmış. Birisi bedenini morgtan çalmış. Burada neler oluyor? Sabah bir maktülümüz bir de katilimiz vardı. Şimdi ikisi de yok! bitkin biçimde somurtur. Neye ihtiyacınız olduğunu biliyorum Yüzbaşı. Bu sizi neşelendirebilir. Kendi şarkılarımdan oluşan bir albüm yaptım. Bir cd alır ve cd oynatıcıya takar. Çalar. Bu nin daha önceden bildiğimiz Ben özgürüm şarkısıdır.

29 Bravo sana. Ama ben bu şarkıyı biliyorum. Başka hangi şarkılar var? Başka şarkı yok. Bu single. şarkıya heyecanlı bir şekilde eşlik eder. ın cep telefonu tekrar çalar. Numaraya şüpheli biçimde bakar ve açar. (V.O.) Yüzbaşı. Ben. Sizi aradım çünkü bir şey hatırladım. MARTIN in bedeninde bir dövme vardı. Bana bu haritanın define haritası olduğunu söylemişti. Şaka yaptığını düşünmüştüm. Ama bu paranın saklı olduğu yerin haritası olabilir. Oh Anladım Üzgünüm Bayan Patty ama çok geç kaldınız. Bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. (telefonu kapatır) Şimdi bedeni neden aldıklarını biliyoruz. İÇ, MARTIN İN APARTMANI telefonunu kapatır. MARTIN banyodan çıkar saçını kurulamaktadır. nin yanına gelir ve kadını öper. nin yüzünde bir gülümseme vardır. MARTIN Canım, bavulunu hazırla. Uçak için fazla zamanımız kalmadı. Yukarda küçük bir işim var. İÇ, STAIRWAY GECE MARTIN merdivenlerden yukarı çıkar ve kapıyı açar. Bu sırada da merdivenlerden çıkmaktadır. MARTIN in apartmanına gelir ve yi arar.

30 (nefes nefese) Çıktım. Tamam bay. Geliyorum. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE MARTIN yatak odasında bavulunu hazırlamaktadır. kapıyı açar ve içeri girer. Duvarın hangi bölümünün daha küçük olduğunu hatırlamaya çalışır. Neresi olduğunu bulur ve duvarda asılı olan balta ile duvara vurur. Tekrar vurur. Kırılan bölümden paralar ortaya çıkar. hemen ı arar cep telefonu ile. (Neşeyle) Parayı buldum yüzbaşı! MARTIN yatak odasından a bakmaktadır. İÇ, POLİS ARABASI GECE nin müziğinin sesi çok yüksektir ve şarkı ile dans etmektedir, başını sallayıp kollarını oynatarak. neredesin? Neyi buldun? Parayı nerede buldun? Seni duyamı- müziğin sesini kısar. Ama durmaz, kısık sesle şarkıyı seslendirerek çılgın biçimde dans etmektedir. Neredesin? İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE Martin Martin in apartmanındayım. (VOICE) Ne olmuş biliyor musun? Birisi adamın cesedini morgtan çalmış. Nerede olduğunu bilmiyoruz.

31 Bu esnada, MARTIN in arkasından kendisine yaklaştığını görür elindeki baltadan yansımasıyla. Ben nerede olduğunu biliyorum... MARTIN a saldırır. Boğuşmaya başlarlar. İÇ, POLİS ARABASI GECE kavga seslerini duyar telefondan. un başı tehlikede. Yolumuzu değiştiriyoruz, binaya gidiyoruz. Neyse ki yakınız. ne yapıyorsun? Sanırım gömleğimi emniyet kemerine sıkıştırdım kaptan. Hareket edemiyorum. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE ve MARTIN boğuşmaktadırlar. yukarı yürüyerek çıktığı için yorgundur. MARTIN e fazla direnemez. MARTIN u kaldırır ve pencereden aşağıya fırlatır. Bu sırada gelir. Bay neredesiniz- (MARTIN i görür) MARTIN kadının üzerine koşar, nin kafası karışmıştır ve kaçmakta gecikir. MARTIN yi yakalar, karşı koyar ama kaybeder. MARTIN yi de kaldırıp camdan aşağı atar. Çabucak geri döner ve kırılan duvarın parçalarını söker ve paralar yere dökülür. Hızla yatak odasına koşar, bavulunu ters çevirip içindekileri boşaltır. Kırık duvara koşar ve paraları bavulun içine atmaya başlar. İÇ, POLİS ARABASI GECE Hala arkaplanda nin Ben özgürüm şarkısını çalmaktadır. Hala nin kolunu çekmektedir. bütün gücüyle çeker nin elbisesi yırtılır.

32 Ben özgürüm... gaza basar. DIŞ, CAM TEMİZLEME İSKELESİ- GECE gözlerini açar ve şoka girmiş görünmektedir. Aşağıya düşmemektedir. Cepheyi temizlemek için kullanılan otomatik iskelenin üzerindedir. Ve yalnız olmadığını fark eder, yanındadır. İskeleye asılı haldedir. Ne oldu?! Ne oldu?! Sana ne olduğunu söyleyeyim O gün Al Costa, Martin Martin i öldürmeye geldi. Ama ava giden avlandı. Martin kendisini hemen yakalayıp öldüreceklerini biliyordu. Polisle de başı dertteydi. Ölmüş olmayı diledi. Bu düşünce aklına bir fikir getirdi ve sahte bir ölüm tasarladı. Bu esnada önündeki pencereyi yumruklamaya başlar. Kimse var mı orada? (Devam eder) Patty den kendisini gerçek bir ölü gibi göstermesi için yardım istedi. Fakat aynı zamanda bir ceset gibi kokmalıydı. Bu nedenle ceset çiçeğini çaldılar. Koku nedeniyle kimse bedeni dikkatle kontrol etmedi. Bizim onun Al Costa tarafından öldürüldüğünü düşünmemiz için de sahte deliller yerleştirdi ve bizi kandırmayı başardı. hala pencereye vurmaktadır.

33 İşe yaramaz çünkü orası Patty nin evi. durumun ümitsizliğinin farkına varır ve bitkin biçimde vazgeçer. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE MARTIN nin pencereye vurma seslerini duyar ve bavulu bırakıp pencereye koşar. un ve nin iskeleye asılı kaldıklarını fark eder. İskeleyi taşıyan halatlara bakar. Ve halatları koparmak için balta ile vurmaya başlar. ve sesi duyup yukarı bakarlar. Bu da cinayet silahı! Bunu Alcosta yı öldürmek için kullandı! nin gözleri korkudan gittikçe büyümektedir. İÇ, BİNA GİRİŞ HOLÜ- GÜNDÜZ (Çığlık atarak) İmdaat! ve bina giriş kapısından asansöre doğru koşarlar. Asansörün düğmesine basıp, beklemeye başlarlar. DIŞ, CAM TEMİZLEME İSKELESİ- GECE MARTIN hala halatlara vurmaktadır. Halatlardan birisi kopar. dengesini kaybeder düşerken onu tutar. MARTIN diğer halata vurmaya başlar. İÇ, BİNA GİRİŞ HOLÜ- GÜNDÜZ ve hala asansörü beklemektedirler. DIŞ, CAM TEMİZLEME İSKELESİ- GECE MARTIN halata vurmaya devam etmektedir. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE Apartmanın kapısı açılır ve içeri girer ve koşar.

34 MARTIN durdur şunu! Bizler katil değiliz! MARTIN Buraya neden geldin! Geri git!, MARTIN in baltalı elini tutar durdurmak için. MARTIN onu yere iter., MARTIN i tekrar durdurmaya çalışır. MARTIN yi tekrar yere düşürür. Yere düştüğünde çantasından bir şey düşer. Kırmız metal bir nesne. Yere düşen bu şeyi alır ve MARTIN e bununla vurur. MARTIN in başı döner ve yere düşer. Birden büyük bir gürültüyle apartmanın kapısı kırılarak açılır. Bu sırada ve ortaya çıkarlar. silahını ye doğrultur üzerine doğru yürürken. Silahını yere bırak! Elindeki kırmızı metalik nesneyi yavaşça yere bırakır. nin sesi pencereden duyulur. DIŞ, CAM TEMİZLEME İSKELESİ- GECE İmdat! `nin şaşırmış suratı belirir pencereden. Hızla elini ye uzatır ve elini yakalar. Asılı iskelenin halatı kopmak üzeredir. yi içeri çeker. Sonra elini a uzatır. un eli çok uzaktadır. Ama elbisesinin kumaşı tutunması için yeterlidir. bunu hatırlar ve diğer elini uzatır ve uzayan kumaştan tutar ve tam bu sırada halat kopar, iskele aşağıya düşer. zorlukla u içeri çeker Yüzbaşının yardımıyla. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE bitkinlikle yere oturur. Ne gündü ama... Arkaplanda MARTIN i kelepçelemektedir. duvarın içindeki paraya bakmaktadır.

ESMA KOÇ AN. KA. BER.

ESMA KOÇ AN. KA. BER. ESMA KOÇ AN. KA. BER. Esma Koç AN. KA. BER. Metin: Esma Koç Kapak: Esma Koç Basıldığı Yer: Konya Basıldığı Tarih:: Haziran 2011 Bu kitabın hiçbir bölümü, tanıtım amaçlı kullanımı dışında, Esma Koç un yazılı

Detaylı

Sarah Jio - Son Kamelya

Sarah Jio - Son Kamelya SARAH JIO m M yhcan ^jj)(enekşeleri ve 'Böğürtlen yasarından Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz? /A \ ROMAN 19401ı yılların Amerikası

Detaylı

Sahne 1 İlkokul önü Dış gün Dila-sivil polis-berrin savaş-tetikçi-gizemli adam-figürasyon

Sahne 1 İlkokul önü Dış gün Dila-sivil polis-berrin savaş-tetikçi-gizemli adam-figürasyon 1 Emanet Sahne 1 İlkokul önü Dış gün -sivil polis-berrin savaş-tetikçi-gizemli adam-figürasyon İlkokulun karşısındaki çatıda yüzü görünmeyen adam olta takımı çantasından dürbünlü tüfeği çıkarır. Tüfeğin

Detaylı

AŞKA AF YOK Sinopsis Bu Topraklarda Kazananı, Kaybedenler Belirler!

AŞKA AF YOK Sinopsis Bu Topraklarda Kazananı, Kaybedenler Belirler! AŞKA AF YOK Sinopsis Bu Topraklarda Kazananı, Kaybedenler Belirler! Ardahan da devletin iki dudağı arasından çıkacak kelimelere muhtaç bir aşk hikayesi Göle nin bir köyünde yapayalnız yaşayan ve on yılını

Detaylı

DANNY BOYD MAFYA'NIN KIZI Carter Brown CARTER BROWN DANNY BOYD MAFYANIN KIZI ROMANLAR GELİŞİMDEN SARI DİZİ OKURLARINA

DANNY BOYD MAFYA'NIN KIZI Carter Brown CARTER BROWN DANNY BOYD MAFYANIN KIZI ROMANLAR GELİŞİMDEN SARI DİZİ OKURLARINA DANNY BOYD MAFYA'NIN KIZI Carter Brown CARTER BROWN DANNY BOYD MAFYANIN KIZI ROMANLAR GELİŞİMDEN SARI DİZİ OKURLARINA CARTER BROWN Edebiyat tarihçileri için Edgar Allan Poe ve Morg Sokağı Cinayeti' yepyeni

Detaylı

Yazan: İlhan Gündüzgören 0.0. 2004. Korku-Gerilim Film Konusu. **Ustura**

Yazan: İlhan Gündüzgören 0.0. 2004. Korku-Gerilim Film Konusu. **Ustura** 1 Yazan: İlhan Gündüzgören 0.0. 2004 Korku-Gerilim Film Konusu. **Ustura** Sinema da Perde Başlangıç Konuşması: Benbeyaz bir oda,yavascana kapi acilir, iceriye uzun boylu asadan yukariya kadar beyaz geyinmis,gözünde

Detaylı

NESLİN DEĞİŞEN SESİ OKUL DERGİSİ

NESLİN DEĞİŞEN SESİ OKUL DERGİSİ NESLİN DEĞİŞEN SESİ OKUL DERGİSİ İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her

Detaylı

ESMA KOÇ BANA GÖRE SEN

ESMA KOÇ BANA GÖRE SEN ESMA KOÇ BANA GÖRE SEN 1 Esma Koç Bana Göre Sen Metin: Esma Koç Kapak: Esma Koç Basıldığı Yer: Konya Basıldığı Tarih: Haziran 2015 Bu kitabın hiçbir bölümü, tanıtım amaçlı kullanımı dışında, Esma Koç un

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Y i ğ i t S e r t de m i r

Y i ğ i t S e r t de m i r Y i ğ i t S e r t de m i r Kişiler Eski Yeni Bir gece vakti. HATIRLATMA MERKEZĐ ŞĐKAYET BÖLÜMÜ ne ait bir çağrı merkezinin ofisi. Đki adet bilgisayar ve üzerinde durduğu masası. Yerleşim itibariyle, yüzler

Detaylı

Kurt Vonnegut Jr. Oykuleri

Kurt Vonnegut Jr. Oykuleri Kurt Vonnegut Jr. Oykuleri Bu öykülerin hepsini Kurt Vonnegut Jr.'dan çevirmiştim, yani resimdeki adamdan. Hakan YURDAKUL 2001-203 İÇİNDEKİLER Bu Sefer Kimim?... 1 Civciv Çıkacak, Kuş Çıkacak... 18 Kıymetli

Detaylı

İYİLİKNAME 2008 2011 2011 21.yüzyılın 2008 ve 2011 2008

İYİLİKNAME 2008 2011 2011 21.yüzyılın 2008 ve 2011 2008 İYİLİKNAME ÖNSÖZ Yazın artık kendini hissettirdiği günlerdeyiz. Türkiye bu mevsimde adeta dünyanın nazar boncuğu gibidir. Mutluluk ve hüzün insanlar için en çelişkili ve en çetin dansını bu ülkede yapıyor

Detaylı

SONSUZA DEK Gülbahar teyze, kapının yavaşça çalındığını duyduğunda oldukça heyecanlanmış, kırışmış yüzünde minik bir tebessüm oluşmuştu. Yerinden yavaşça kalkarak gidip kapıyı açtı. Şu an karşısında durmuş

Detaylı

Malkara Hayatı Bölüm 1: Torunlara Anlatılacak Hikâye

Malkara Hayatı Bölüm 1: Torunlara Anlatılacak Hikâye Malkara Hayatı Bölüm 1: Torunlara Anlatılacak Hikâye Sahne 1: akşamüstü, ev, misafir odası. Ümit Kadir ve Ahmet büyükçe bir masada önlerinde birer defter ve kalem vardır. Ahmet- çok ders çalıştık öf yeter

Detaylı

"Yohan Lorm: YOHAN LORM: KENDİNİ TANI. bir kum saati kadar sessiz ve durdurulamaz.."

Yohan Lorm: YOHAN LORM: KENDİNİ TANI. bir kum saati kadar sessiz ve durdurulamaz.. "Yohan Lorm: bir kum saati kadar sessiz ve durdurulamaz.." YOHAN LORM: KENDİNİ TANI *1 - Gerçek Bugüne kadar birçok suikast işledim. Çok küçük yaşta başladım bu işe ve eğitim aldığım yerde bana öğrettikleri

Detaylı

Fatih Murat ARSAL. fatiharsal@yahoo.com

Fatih Murat ARSAL. fatiharsal@yahoo.com ay 0 Yazan Mail Web : : www.fatiharsal.com 2011 1. BÖLÜM Korkunç bir gök gürültüsü, kafeteryanın uğultusunu bastırdı. Hatta bazıları konuşmalarına ara verip başlarını dışarıya çevirdi. Bert Kafe nin

Detaylı

resim defterine karakalem bir çizim yapmaktaydı. Biraz ilerdeki çocuk parkının ve çevresinin, siyah beyaz fotokopisi çekilmişçesine kağıda çizilmekte

resim defterine karakalem bir çizim yapmaktaydı. Biraz ilerdeki çocuk parkının ve çevresinin, siyah beyaz fotokopisi çekilmişçesine kağıda çizilmekte ENGELSİZ Nisan ayının son günlerinde İstanbul da tam bir bahar havası hakimdi. Pazar gününü fırsat bilen İstanbul halkı, kafeleri, çay bahçelerini, parkları ve sahilleri doldurmuş, bu güzel hava-nın tadını

Detaylı

Karanlıkta Uyananlar Vedat Türkali Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu 2012

Karanlıkta Uyananlar Vedat Türkali Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu 2012 Vedat Türkali Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu 2012 ÖN OYUN DÜĞÜN ( Düğün Ahalisi-Turgut-Ekrem ) (Perde kapalı seyirci kapısından gözü bağlı Fatma ile Ekrem girer) FATMA: Ekrem, nereye götürüyorsun beni?

Detaylı

Bu kitabın her türlü yayın hakları Fikir ve Sanat Eserleri Yasası gereğince İnkılâp Kitabevi Yayın Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aittir.

Bu kitabın her türlü yayın hakları Fikir ve Sanat Eserleri Yasası gereğince İnkılâp Kitabevi Yayın Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aittir. İtalyan Edebiyatı'ndan / Polisiye Öyküler Montalbano ile Bir Ay / Andrea Camilleri Copyright 1998, Arnoldo Mondadori Editöre S.P.A., Milano 2000, İnkılâp Kitabevi Yayın Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bu kitabın

Detaylı

SAMUEL BECKETT GODOT'YU BEKLERKEN. Çevirmenin Girişi

SAMUEL BECKETT GODOT'YU BEKLERKEN. Çevirmenin Girişi İki Perdelik Traji-Komedi GODOT'YU BEKLERKEN ilk olarak 1952-53 sezonunda Theatre de Babylon'da sahneye kondu. Oyunu Roger Blin yönetti,- dekorları Sergio Gerstein yaptı. Oyuncular: Pierre Latour VLADIMIR:

Detaylı

Bab-ı Esrar. Ahmet Ümit

Bab-ı Esrar. Ahmet Ümit Bab-ı Esrar Ahmet Ümit DOĞAN KİTAPÇILIK TARAFINDAN YAYIMLANAN AHMET ÜMİT KİTAPLARI Şeytan Ayrıntıda Gizlidir Sis ve Gece Patasana Kar Kokusu Çıplak Ayaklıydı Gece Masal Masal İçinde Bir Ses Böler Geceyi

Detaylı

ARCADİA FAİKA GÖKÇE ALTAN 104603023 İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SİNEMA VE TELEVİZYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

ARCADİA FAİKA GÖKÇE ALTAN 104603023 İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SİNEMA VE TELEVİZYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI ARCADİA FAİKA GÖKÇE ALTAN 104603023 İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SİNEMA VE TELEVİZYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI DOÇ. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU 2008 ÖZET ARCADİA FAİKA GÖKÇE ALTAN Halit

Detaylı

Aile Arası Husumet. Suzan Meyli (46) Ahmet in eşi Sanığın arkasında 2, sağında ve solunda birer jandarma durmaktadır

Aile Arası Husumet. Suzan Meyli (46) Ahmet in eşi Sanığın arkasında 2, sağında ve solunda birer jandarma durmaktadır Senaryo Aile Arası Husumet Yazan : Özgür Çağdaş Yüklenen suç: Ağır Yaralama Asliye Ceza Mahkemesi: Meslekten 1 Hakim 1. Koridor Sanık: Suzan Meyli (46) Ahmet in eşi Sanığın arkasında 2, sağında ve solunda

Detaylı

Virgin River. Aşk Yeniden

Virgin River. Aşk Yeniden Virgin River Aşk Yeniden Virgin River - Aşk Yeniden Orijinal Adı: Virgin River Yazarı: Robyn Carr Genel Yayın Yönetmeni: Meltem Erkmen Çeviri: Aslı Ağca Editör: İbrahim Enis Köksaldı Düzenleme: Ceyda Çakıcı

Detaylı

SAHĐBĐNDEN KĐRALIK ÖZEN YULA. Not:

SAHĐBĐNDEN KĐRALIK ÖZEN YULA. Not: SAHĐBĐNDEN KĐRALIK ÖZEN YULA KĐŞĐLER ADNAN : 22 yaşında. Ateşli, kararlı, toy. Farklı bir geçmişten. SADIK : 55 yaşında. Sakin, kendinden emin, tehlikeli. Nispeten iri cüsseli. SĐMAY : 14 yaşında olduğunu

Detaylı

Charles Bukowski Postane

Charles Bukowski Postane Charles Bukowski Postane Parantez Gazetecilik ve Yayıncılık Ltd. Aşmalı Mescit mah. Tünel Meydanı, Tünel Geçidi İş Hanı, C Blok, D.424 Beyoğlu - İSTANBUL Tel/ Fax: (0212) 252 65 16 E Posta: editor@parantez.net

Detaylı

KAĞITTAN KENTLER İNGİLİZCEDEN ÇEVİREN: BANU TALU

KAĞITTAN KENTLER İNGİLİZCEDEN ÇEVİREN: BANU TALU J O H N G R E E N 2 JOHN GREEN KAĞITTAN KENTLER İNGİLİZCEDEN ÇEVİREN: BANU TALU 3 K A Ğ I T T A N K E N T L E R Pegasus Yayınları: 726 Gençlik: 97 Kâğıttan Kentler John Green Özgün Adı: Paper Towns Yayın

Detaylı

1. K İ T A P (eve dönüş)

1. K İ T A P (eve dönüş) 2 1. K İ T A P (eve dönüş) 3 4 1.BÖLÜM - LEYD (ışk) düşler aydınlıklardir!... D.S.Sakinleri 5 6 Zalmaaaaaaa! Zalma zehuk, zeban zehuk! Zehuk!.. Men zekir, men zerka, men zerd, men.. men zeyrek!.. Mena

Detaylı

KÖY. Yazan: Gürkan SARIDAŞ

KÖY. Yazan: Gürkan SARIDAŞ KÖY Yazan: Gürkan SARIDAŞ @ Ekim 2009 1 Bilgisayar başında oturmuş heyecanla ekrana bakıyordu. Dün gecenin uykusuzluğu bastırmasına rağmen hala direniyordu. Gözleri yuvalarından fırlarcasına kenetlenmiş

Detaylı

www.e-kitap.us sunar. Tüm kitap severleri Saklı Kütüphane ye bekliyoruz. Kâhin & Orodruin

www.e-kitap.us sunar. Tüm kitap severleri Saklı Kütüphane ye bekliyoruz. Kâhin & Orodruin Hazırlayan: kahin sunar. Tüm kitap severleri ye bekliyoruz. Kâhin & Orodruin Not: deki e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Sevdiğiniz yazarların zarar görmesini istemiyorsanız lütfen kitapların orijinallerini

Detaylı