Giriş kapısı güzel döşenmiş bir odaya açılmaktadır. MAFYA ADAMI içeri girer, etrafına bakar ve yüzünü MARTIN e çevirir.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Giriş kapısı güzel döşenmiş bir odaya açılmaktadır. MAFYA ADAMI içeri girer, etrafına bakar ve yüzünü MARTIN e çevirir."

Transkript

1 İÇ. YÜKSEK KATLI BİNA, MARTIN İN DAİRESİ GECE Kapı zili çalar. Orta yaşlarda, düzgün giyimli bir adam: MARTIN, hızla gelir ve gülümseyen bir ifadeyle kapıyı açar. Birden suratında bir şaşkınlık belirir. Karşısında, ürkütücü bir görünüşü olan bir adam dikilmektedir. Üzerindeki takım elbiseyle bir MAFYA ADAMI na benzemektedir. Yüzünde kocaman ve korkutucu bir gülümseme vardır. MAFYA ADAMI Neden öyle bakıyorsun MARTIN? Beni içeri davet etmeyecek misin? (Sessizlik) Şaşırdın öyle değil mi? Seni bulamayacağımızı sanıyordun. Böyle düşündün değil mi? Gel şöyle bir kucaklaşalım. Özledim seni. MAFYA ADAMI, MARTIN i sıkıca kucaklar. MAFYA ADAMI nın yüzündeki koca sırıtışın ardında büyük bir öfke saklandığı görülmektedir. MAFYA ADAMI MARTIN i nefesi kesilene kadar sıkıca kucaklar, sonra serbest bırakır. MARTIN (Güçlükle konuşarak) Lütfen Al... İçeri gir... (Derin bir nefes alır) Giriş kapısı güzel döşenmiş bir odaya açılmaktadır. MAFYA ADAMI içeri girer, etrafına bakar ve yüzünü MARTIN e çevirir. MAFYA ADAMI İyi bir yer yapmışsın kendine. MAFYA ADAMI pencerenin yanına gelir ve manzaraya bakar. Bir gökdelenin altmışıncı katına ait bir manzaradır. MAFYA ADAMI Bak sen! Burada harika bir manzara varmış! Pencerenin karşısında iki koltuk vardır. MAFYA ADAMI birine oturur. MARTIN e bakarak somurtur ve oturması için diğer koltuğu işaret eder. MARTIN yavaşça koltuğa oturur. (Sessizlik)

2 MAFYA ADAMI Bizden sonsuza kadar kaçamazdın. Bunu biliyordun öyle değil mi? Ben MARTIN MAFYA ADAMI (Sözünü keserek) Lütfen Daha fazla konuşman gerekmiyor. Yanlış mıyım? Mahkemede ne demiştin: Bildiğim her şeyi söyledim MARTIN (Titreyerek) Üzgünüm Al. MAFYA ADAMI İhanet ettin MARTIN. Bize ihanet ettin. Kendi ailene. Kuralları biliyorsun. (Sessizlik) Bu akşam buraya sadece senin işini bitirmeye gelmedim. Sen de bize ait bir şey var. (Sessizlik)Para nerede MARTIN? Nereye sakladın? MARTIN hiçbir şey söylemeden dehşete düşmüş gözlerle bakmaktadır. MAFYA ADAMI ayağa kalkarken susturuculu tabancasını çıkarır ve silahı MARTIN in kafasına dayar. MAFYA ADAMI Siktiğimin parası nerede seni orospu çocuğu! (Sessizlik) Sana söz veriyorum MARTIN, paranın nerede olduğunu söylersen acı çektirmeden gebertirim seni. MARTIN Parayı sana vereceğim. MARTIN koltuktan kalkar. Duvarda antika bir balta asılı durmaktadır. MARTIN elini baltaya uzatır. MAFYA ADAMI Hey! Ne yaptığını sanıyorsun? MARTIN Parayı duvarın arkasına sakladım Al.

3 MAFYA ADAMI Akıllı çocuk. Adımlarına dikkat et. Birden kapı çalınır. MAFYA ADAMI nın dikkati dağılır. MARTIN bu durumun avantajından yararlanarak baltayı MAFYA ADAMI nın üzerine savurur. Balta MAFYA ADAMI`nın silahına çarpar ve silah yere düşer. Cehenneme git! MARTIN Boğuşmaya başlarlar ve beraber yere düşerler. Onları görmeyiz fakat birkaç kere susturulmuş silah sesi duyarız. AÇILIŞ SEKANSI İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, MARTIN İN DAİRESİ GÜNDÜZ Yaşama odasının ortasında yerde bir ceset yatmaktadır. Olay mahalinde birkaç polis memuru çalışmaktadır. Çalışanların hepsinin yüzünde maske vardır. Burnunu mendil ile kapamış olan bir adam görürüz. Çalışanlara emirler vermektedir. Mendili indirdiği zaman bu kişinin olduğunu anlarız. Şuralardan da bazı parmak izleri alın! Dikkatli olun... Bu esnada Yüzbaşı olay mahaline gelir., ın geldiğini görmez ve emirler vermeye devam eder. ın geldiğini fark edince ne yapacağını şaşırır. içerde bulunan kokudan rahatsız olmuş görünmektedir ve hızla cebinden kokulu bir mendil çıkarır ve a uzatır. mendili alır ve burnunu kapatır. Teşekkürler Randy. Bu naneli. Teşekkür.

4 başka bir mendil uzatır. Güllü isterseniz... Sağol Randy. Naneli iyi. yerde yatan bedenin üzerindeki örtüyü alır. Yerde yatan kişi MARTIN dir. Ölümünün üzerinden günler geçmiş gibi görünmektedir. etrafına bakar. Monk nerede? Yarım saat önce binaya gelmişti. Biliyorum, onunla telefonda konuşmuştum. O halde nerede? Yukarı çıkıyorlar. Ah, tabi Unutmuşum İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA NIN MERDİVENLERİ GÜNDÜZ ve bitkin bir halde merdivenleri çıkmaktadırlar. Anlamıyorum Bay Monk. Çok saçma. Ben neden asansörü kullanamıyorum? Natalie... Natalie... Sana söyledim. Eğer nefesim kesilirse (derin bir nefes alır) Eğer nefesim kesilirse, sen beni kurtaracaksın. Birkaç basamak sonra. Peki benim nefesim kesilirse beni kim kurtaracak?

5 O ben değilim. Benim hava miktarım sayılı. Tamam Bay Monk! Buraya kadar. Asansöre biniyorum. hızla geri döner ve çıkış kapısına doğru merdivenlerden aşağı iner. Bekle! Gitme! Nefes alamıyorum! (merdivenlerden inerken) Blöf yapıyorsunuz. Tamam. Senin maaşına zam yaparım! Hayır. (Durur ve geri döner) Peki, ne kadar? Sana yukarı çıktığımızda söylerim. Hala blöf yapıyorsunuz. çıkış kapısını açar. Tamam. İşte paran. Nakit olarak ödüyorum. Beş dolar elli cent. Tüm param bu kadar. Değerli paranızı kendinize saklayın. çıkış kapısını kapatır. Hey! Gel buraya! Benim için çalışıyorsun. basamağa oturur.

6 Burada yalnız kalmak istemiyorum! Benim fobim var! Merdivende yalnız kalma korkusu! Çıkış kapısı açılır. Böyle bir korku yok. Hayır var! Bana şu anda oluyor. Oh. Her neyse. Sadece oniki kat kaldı. Teşekkürler, sen bir meleksin. (kısık sesle ekler) Şeytan da bir melekti. Tamam, bana söz verin. Bunu bir daha yapmamı istemeyeceksiniz. Neyi istemeyeceğim? Bunu! Bir gökdelenin tepesine merdivenlerden çıkmayı. (Umutsuzca) Tamam Söz veriyorum İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, MARTIN İN DAİRESİ GÜNDÜZ ve hala cesedin başındadır. notlarını gözden geçirmektedir. bedene şüpheyle bakmaktadır. MARTIN in tek bir eli üzerindeki örtünün üzerinden görünmektedir. Bir cep telefonunu sıkıca elinde tutmaktadır. (not defterini uzatır) Bu numarayı son aranan numaralarda bulduk.

7 Nedir bu? (not defterini alır) Bu telefon mu? Kaptan telefonu mendille elinden almaya çalışır. Bu numarayı araştırmalarını söyledim. Bir banka numarası ya da başka bir şey olabilir. cep telefonunu MARTIN in elinden ayıramaz. Telefonu ayıramadık Yüzbaşı. Sıkışmış. Evet, görüyorum. Adı neymiş? Martin Martin. İki aynı isim mi? Evet. (Gülümser) İlkokulda bir arkadaşım vardı böyle bir ismi olan. Kızın adı Sarah Sarah idi. Ona şöyle söylerdik Hey Sarah! Sarah! (Que Sera Sera nın melodisi ile) bir şeyi hatırlamış gibi davranır. Bu adamı biliyorum. Mafya mutemeti idi. Hükümet ile iş birliği yaptı,tüm bilgileri ve isimleri verdi. Bildiği herşeyi mahkemede söyledi. Mafya onu 8 milyon doları saklamakla suçlamıştı. Bu arada ve olay yerine gelirler bitkin bir halde. kokudan dolayı burnunu kapar. cebinden kokulu mendili çıkarır ve ye uzatır. Hangisi? Güllü mü, naneli mi?

8 bir tanesini alır. diğer mendilleri a uzatır. Hayır, gerek yok. incelemek için bedene eğilir. Adamımız bu, MARTIN MARTIN. İki aynı isim? İlkokulda böyle ismi olan bir arkadaşım vardı. Benim de! Benim de (Şaşırarak) (Mırıldanarak) kötü bir anıyı hatırlamış gibi bakar. MARTIN in üzerindeki örtüyü kaldırır. Bu adamı mafya olayından hatırlıyorum. Mafyadan 8 milyon dolar çalmıştı. Nereden biliyorsun. Para hiçbir zaman bulunamadı. (MARTIN in bedenini işaret ederek) Sadece bir önsezi. Evet... Görüyorum... Sana göre, parayı bulmuşlar mıdır? MARTIN in elindeki cep telefonunu inceler. Sanmıyorum

9 Daireyi incelemeye başlar. Duvarda asılı olan baltayı düzeltir. Ve çok temiz olmadığını fark eder. Boğuşmuşlar. Öldürmek için bunu kullanmış. Ama başarılı olamamış. Katil izleri temizlemiş ve duvara asmış. ın yanına bir memur gelir ve ona bir not kâğıdı verir., bu numarayı son arananlar listesinde bulduk. Sen buraya gelene kadar araştırmalar yaptık fakat bir şey bulamadık. Bu onaltı haneli numarada kayıtlı bir banka numarası ya da kredi kartı numarası ya da herhangi bir şey yok dünyada., nedir bu numara? Kağıdın üzerindeki numara şudur: not kâğıdını alır ve numaraya şüpheli biçimde bakar. Bunun son aranan numara olduğunu mu söyledin. Evet., bana telefonu verebilir misin? (kâğıda bakarken) Hayır Bay. Buna gerek yok. Ben denedim. Numarayı aradım. Böyle bir numara yok uyarısı geliyor. Hayır, bence burada numaralar ile bir isim kodlanmış. Çok açık. Bak; A için iki ve üç tane beş L için. Ve yazmaya çalıştığı: Alcosta

10 Siz bier dehasınız bay. Tamam! Haydi gidelim! Uzun bir yolumuz var! Nereye gidiyoruz? Alcosta Bulvarına tabii ki... Hayır, hiç sanmıyorum. Sanmıyor musunuz? Bence bu bir kişinin ismi. Al Costa. Evet. Yüzbaşı haklı. Tamam... Güzel... O halde onu yakalayalım? ( a dönerek) Katilin bunu bizi şaşırtmak için yazmış olması mümkün mü? İmkânı yok Yüzbaşı, telefonu çok sıkı tutmuş. Bakın. (cep telefonunu çeker) Bunu ölürken kodlamış olmalı. Tamam o halde Bir tanığımız var. Bu dairenin tam olarak bir kat alt katında yaşıyor. Formalite icabı olarak onunla da konuşmam gerekiyor. Gelmek ister misin? Gerek olduğunu sanmıyorum. Adamımızı bulduk. Çok açık

11 Emin misin? Yüzde doksan dokuz. Çok ilginç. Kadının da aynı türden bir ismi varmış.. kadının adını duyunca surat ifadesi değişir ve çok ciddi bakmaya başlar. Fikrimi değiştirdim. Bence onunla konuşmalıyım. İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, `NİN DAİRESİ- GÜNDÜZ kapıyı çalar. Bir kadın kapıyı açar. un yaşlardında biridir. Üzgün görünmektedir. Yüzbaşı ona kimliğini gösterir. San Francisco Polis Departmanı. Ben Yüzbaşı Stottlemeyer. Size bazı sorularımız olacak Bayan Patty. Lütfen gelin. Ben de sizi bekliyordum. Bu teğmen Disher ve... ın arkadaşından belirir bir anda. Sanki sürpriz yapıyor gibi. Ben Adrian Monk! Özel dedektif!! Memnun oldum Bay Monk. Kadın un tavırlarına şaşırır. Olduum! Memnuuun olduuum!

12 Gülerken dişlerini gösterir ve Ne yaptığını biliyorum bakışı atar kadına. Birşeyler içer misiniz? Çok özel bir meyve kokteylim var. Bu tür durumlarda kendimi iyi hissetmemi sağlıyor. Oh. Teşekkürler! Susuzluktan boğazım kurumuştu. ye bakar. Teşekkürler Bayan fakat görev başında içmesek daha doğru olur. Kadın şaşırmış görünür ve gülümser. Hayır, alkolsüz bir içecek. Oh, tamam. Ben bir tane alayım lütfen. Kadın içecekleri hazırlar ve ikram eder. Teşekkürler. Teşekkürler Bayan (bir dikişte içer) Bir daha alabilir miyim? nin bardağını tekrar doldurur ve uzatır. Başka bir bardağı doldurup a uzatır. Hayır, senin içeceğini istemiyorum... u dürter. Neyin var böyle?

13 çok ciddi görünmektedir. Aynı zamanda çok susamış görünmektedir merdivenlerden yürüyerek çıktığı için. İçinde alkol yok bay. İçebilirsiniz. Belki Biraz alabilirim bardağı doldurur ve a uzatır. kafaya diker. Yüzünde teşekkür ifadesi yerine sadece öfke vardır. İçecek un dudaklarında beyaz bir iz bırakır. dudağını işaret eder ve bir peçete uzatır. ( ye bakarak) Bana naneli olanı ver Randy! Nane şekerli olanı! Ve Bu sana bir şey hatırlattı mı? bakışı atar ye. Pardon fakat. Çok üzgün görünüyorsunuz. Aranızda bir ilişki var mıydı? Aslında birbirimizi yeni tanımaya başlamıştık. yüzünü kapatır gözyaşlarını gizliyor gibi. Üzgünüm Asansörde tanışmıştık. Bir geziden dönmüştüm, bavulumda ismimi görmüştü. Sonra bana adını söyledi. Konuşmaya başladık ve pek çok ortak noktamız olduğunu fark ettik. Bu esnada yürüyerek bulundukları yeri incelelemektedir.

14 Gerçekleri gizliyorsun bu senin işin. Öyle değil mi? Pardon, anlamadım. Söylemeye çalıştığım makyaj efekti sanatçısısın. Tüm bu malzemeler ve bu ödül. Tebrikler. İşini bulmuşsun. Duvarda bazı plastik maskeler vardır ve bir ödül vardır. Özel makyaj sanatçısı mısın? Her zaman tüm o makyajları nasıl yaptıklarını merak ederdim. Bazı karışımlar yapıyoruz. Neden merak ediyorsunuz? Sadece merak. Sebep yok. Oh, evet. Karışımlar yapıyoruz. Bazen gerçek etkiyi elde etmek için gerçek kan kullandığımız bile oluyor. Oh. İlginç. Her zaman Star-Wars karakterlerini nasıl yaptıklarını merak ederdim. Bu maskeleri evde yapabilir miyiz? araya girer. ( e bakarak) Öhöm! Burada cinayetle ilgili sorular sormak için bulunuyoruz Randy. ( e döner) Bayan Patty, Bay Martin size kendiyle ilgili neler söylemişti. Geçmişiyle ilgili bir şeyler söyledi mi?

15 Aslında çok fazla konuşmazdı. Genelde ben konuşurdum. Sessizdi. Geçmişiyle ilgili bir şey mi var? Bunu bilmiyor muydunuz? Adam mafya! (Plastik maskelere bakarken) Aslında mafyadaydı. Ama sonra hükümetle anlaştı. Bu sebeple öldürüldüğünü düşünüyoruz. Sanki bu daire diğerinden büyük gibi. Dekorasyondan olabilir. Evet... Belki... Afedersiniz Bayan Patty. Bu içecek harika. İçinde ne var? Gizli. (Gülümser) Oh. İçinde naneşekeri var sanki. Öyle değil mi? Bu içecekten kızıma hazırlamak istiyorum. Yaptığım yemeklerin tadını beğenmiyor bu günlerde. Sürekli şöyle söylüyor. Bunun tadı tuhaf! Bunun tadı tuhaf! Hayatınızda hiçbir şey çaldınız mı Bayan Patty? Ne? Neden bana böyle sorular soruyorsunuz

16 Neden mi bu soruyu soruyorum? Evet! Neden? Bilmiyormuş gibi davranma. Ben bilmiyorum! Belki siz biliyorsunuzdur! Bildiğini biliyorum. Nerden mi biliyorum? Nerden bilebilirsin ki Neden bahsediyorsunuz siz? Yüzbaşı bu kadın bir hırsız. Benim taş cilalama setimi çaldı! Ne? Herkes şaşırır. Neden bahsettiğinizi bilmiyorum. Peki bunu nasıl açıklayacaksın! Üzeri cilalı taşlardan oluşan büyük bir saksıdan cilalanmış bir taş çıkarır. İlkokuldaydım ve aynı sınıftaydık. Cep harçlığımı biriktirerek kendime bir hediye almıştım. Bir taş cilalama seti. Kırmızı, parlak, gözalıcı. Okuldaki teneffüslerde bahçedeki taşları cilalıyordum. Bir hayalim vardı. Bahçedeki tüm taşları cilalamak Çok yaklaşmıştım. Ve o gün Okul çantamı açtım ve taş cilalama setim gitmişti. Biliyor musun senin yaptığını nasıl anladım? Okul çantamın içinde bazı delillere

17 rastladım. Nane şekeri parçaları. Her zaman okulda nane şekeri ile dolaşan kız. Bu sendin Naneşekeri Patty! Ama ipucunu çok geç bulmuştum. Ertesi yıl izlerini gizlemek için başka okula kayıt oldun ve seni kaybettim. Ta ki bu güne dek. Artık oyun bitti Patty! Yüzbaşı, götürün! Hiç kimseyi bir yere götürmüyorum. Natalie, al bunu başka bir yerlere götür. başı dönüyor gibi sendeler. Bir dakika tuhaf bir şeyle- Sağlıklı düşünemiyorum. Bu karışımın içinde ne vardı? (Şaşırır) Sadece karıştırılmış meyveler. Hayır, sadece meyve değil... Sadece sütün içine bazı meyveler koydum ve karıştırdım. Ekstra bir şey yok. Süt! Aman tanrım! Bay. gömleğinin düğmelerini iliklemeye başlar, nefes alamıyor gibidir. camı açar. Taze hava! Taze hava alın. Derin nefes alın! hızla camdan dışarı sarkar ve bir süre eğik biçimde kalır. İyi misiniz?

18 Mendil. peçete uzatır. Daha fazla. Daha fazla. Pencereden aşağı daha fazla eğilir. onu tutar ve yardım ister. ve yakalar ve içeri çekerler. Cepheye kustum. Eğilir ve cepheyi tekrar silmeye kalkar. Geri döner. Hayır. Bu sizin işiniz değil Bay! Bu onların işi! Haklısınız. Bu onların işi. Neler oluyor buna? Bilmiyorum. Ben bilmiyorum. Sen bilmiyorsun. Kimse bilmiyor. Her zaman değişir. Süt bende tahmin edilemez etkilere neden olur. Dr. Jekyll ı Mr. Hyde a dönüştüren iksir gibi. Çok fazla içmedin. Ve kustun. Ooh. Çok geç kaldım. Hissediyorum. Kanıma karışmış durumda.

19 Tamam. Biraz yürü. Natalie onu dışarı çıkar. İÇ, NİN DAİRESİNİN KORİDORU - GÜNDÜZ ve hızla apartmanın dışına çıkarlar. koridorda yürürken sendeler. Bu sırada KOCA bir ADAM asansörden dışarı çıkar. ve KOCA ADAM çarpışırlar. KOCA ADAM Adımlarına dikkat et adamım!, KOCA ADAM ın yakasından tutar ve tuhaf bir sesle. Bana bulaşmak istemezsin ahbap. Çünkü ben süt içtim. Ne? KOCA ADAM gözlerini kapatır başı dönüyormuş gibi. aralarına girer ve onu asansöre götürür hemen. İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, ASANSÖR GÜNDÜZ gözlerini kapatmaktadır ve suratını ovuşturmaktadır. En son süt içtiğimde, ne olduğunu hatırlamıyorum. Tamamen karanlık. Kendime geldiğimde hayatımda gördüğüm en ürkütücü sahneyle karşılaştım. Etrafım kubistik resimlerle ve heykellerle sarılmıştı. Dekonstrüktivist anlayışla tasarlanmış bir sanat galerisindeydim. Çıldıracaktım. Karışıklık ve düzensizlik her yerdeydi. Kendimi güçlükle dışarı attım. İşin en ürkütücü tarafı da kendime geldiğimde bu sanat şeylerinden birini satın alıyordum. Tamamen farklı birine dönüşüyorum süt içtiğ- Oh Hala başım dönüyor. Yer sanki hareket ediyor.

20 asansörde olduklarını fark eder. gözlerini açar. Ooh! Asansörde miyim? Ooohoo! Neden böyle şeyler sadece benim başıma geliyor? Bay, sadece süt içtiniz ve asansöre bindiniz! Bu herkesin başına gelir! Birazdan ineriz. (Kısa bir süre sonra) Bakın, geldik bile. İÇ, YÜKSEK KATLI BİNA, GİRİŞ HOLÜ- GÜNDÜZ Asansörün kapısı açılır. ve dışarı çıkarlar. orada bulunan KAPI GÖREVLİSİ ile konuşur. Birisi pencereden aşağıya kusmuş ve tüm cephe metrelerce kusmuk olmuş. Ben değildim. Bunu yapan isimli kadın. Evet o yaptı Kendisi eski bir suçludur. Benim taş cilalama setimi çal- kolundan tutup u dışarı çıkarır. KAPI GÖREVLİSİ (Arkasından) Biz çaresine bakarız efendim. DIŞ, YÜKSEK KATLI BİNANIN ÖNÜ - GÜNDÜZ Bu sırada polis memuru cesedi arabaya yüklemektedir. İçlerinden birisi bir koku geldiğini fark eder. Torbanın açık kaldığını fark eder. Kapatır. Araba gider. Giden arabanın arkasından ve belirir. tuhaf tepkiler vermektedir. Suratını astıktan sonra gülümser sonra ağlar ve sonunda durur öfkeli biçimde bakarken, yüksek sesli biçimde gülmeye başlar. Korkuyorum Bay. Kesin şunu.

21 (Gülerken) Neden korkuyorsun? Çünkü gülüyorsunuz. Bu çok sıradışı. Aklıma bir şey geldi. Biliyor musun ne geldi? Geçen gün senin evinde çok komik bir şey yaptım. (Güler) Mutfakta. Raftaydılar. Ayçicek yağı ve zeytinyağı şişeleri. Eşit değillerdi. Onları eşitledim. Kendime engel olamadım. Ne? Ne yaptınız?! (Güler) Oh. Toz şeker ve tuz şişelerini de... sinirlenir. Aman tanrım! Demek bu yüzden yemeklerimin tadı bu kadar tuhaftı! Ne yapabilirim? Kendime engel olamadım! gülmeye devam eder. gülmeye başlar. Bir daha mutfağıma girmenize izin vermeyeceğim Bay Monk! (Gülümser) Komik ama bu Biliyor musunuz, bu sefer süt size iyi bir etki yaptı. Espri anlayışınızı ortaya çıkardı. İÇ, SAN FRANCISCO POLİS DEPARTMANI- GÜNDÜZ bir tür sahnenin üzerinde durmaktadır ve etrafında polis memurları toplanmıştır. Onu stand up şov izliyor gibi izlemektedirler.

22 (Güler) Bu çok komik. Dinleyin. Bir gün evdeyim. Çok sıkılmışım. Günlerdir ne bir cinayet ne bir şey olmuyordu. (Kahkahalar) ve evin içinde yürümeye başladım. Birden ev bana düzensiz geldi. Yanlış birşeyler vardı. Kaotik bir takım şeyler. Sonra bunun ne olduğu araştırmaya başladım. Herşeyi kontrol ettim. Her şeyi. Saatlerce! Bir şey yerli yerinde değildi. Sanki sürekli yeri değişiyordu. Delirmek üzereydim. Sanki değilmişim gibi (Kahkahalar) Sanki evimde birisi vardı ve birşeyin yerini değiştiriyordu. Sonunda neyin değiştiğini buldum. Neymiş biliyor musunuz? Benmişim o! (Kahkahalar) Oh, çok deliyim. (Güler) Bazen bir kitap yazmayı düşünüyorum. Obsesif kompulsif biri olmanın avantajları hakkında bir kitap. Ve kitap- kalın bir kitap olacak bu arada- sadece boş sayfalardan oluşacak! (Kahkahalar) Ben eski polisim. Biliyorsunuz. (Güler) Bazen işimi bana neden geri vermediklerini anlıyorum. Düşünün, ben polisim (hayali bir mikrofon yapar eliyle) Kenara çek! (Sesini değiştirir) Sorun nedir memur bey? Hızlı gitmiyordum ya da kırmızı ışığı da geçmedim. (Hayali bir kâğıdın üzerine birşeyler yazar) Arabanız çok kirli. Bu şekilde trafiğe çıkmanız uygun değil. Size en yakın araba yıkama servisinin adresini veriyorum. (Kahkahalar) Birden un yüzündeki gülümseme silinir. Her zamanki bakışlarına döner. (Şaşırır) Bana neden gülüyorsunuz? Çünkü çok komik! Neden işini sana geri vermedikleri! Arabanız kirli. Kenara çek!

23 (Güler) Hayır komik değil! İşimi senelerdir geri almaya çalışıyorum. Bu benim hayatta kalmamı sağlayan tek şey. oturur, çok üzgün görünmektedir Eğlence bitti! Herkes işinin başına dönsün. Monk ofisime gel. Dinlen biraz. İÇ, `IN OFİSİ- GÜNDÜZ kanapeye uzanmıştır. un yanındadır ve elini bir peçete ile tutmaktadır. masasında oturmaktadır ve bir gazete okumaktadır. masaya yaslanmış, o da gazeteye bakmaktadır. Bu durum bir süre böyle devam eder. gazetedeki bir habere güler. Seni neşelendirecek bir şey. Okuyorum. Tuhaf soygun. Kaliforniya Botanik Bahçesinden bir çiçek çalındı. Ceset çiçeği olarak bilinen çiçeğin adı Dev Trudy idi. Çiçeğe bu isim ceset gibi koktuğu için verilmiş. ağlamaya başlar. (Gülümser) Çok ilginç ( a bakarak) Neden? Neden ağlıyor? Sen az önce çiçeğin adının Trudy olduğunu mu söyledin? (habere bakarak) Oh... Evet... Ama sadece bir ceset çiçeği.

24 Söyleme o kelimeyi! Neyi? Çiçek mi? Hayır! Ötekini! Oh. Biri neden ceset kokan bir çiçeği çalar? İÇ, ADLİ TIP MORGU- GÜNDÜZ MARTIN in bedeni masanın üzerindedir. Bir adam ve kadın bedenin önünde durmaktadır. ADAM Sanki kıpırdadı gibi. Sanırım yeterince uyumuyorum. KADIN Refleksif tepkiler verebiliyorlar. ADAM Evet... Özellikle de zombiyse. Adam suratını korkutucu bir şekle sokar. KADIN Kes şunu. Komik değil! ADAM Evet. Zombilerden nefret ediyorsun. Seni anlıyorum. Onların üzerinde çalışamıyorsun çünkü çok hareketliler. Ama onları yargılama. Belki de açlar. Belki yemek istiyorlar. Örneğin taze beyin. KADIN Kaybol. Çok işim var. ADAM Gidiyorum. Dikkatli ol...

25 Tabi... KADIN Adam gider. Kadın bedene arkasını döner. MARTIN in bedeni hareket etmeye başlar. Gözleri açılır. Masadan aşağı iner ve zombi gibi yürümeye başlar. Kadının boynunu sıkar. Kadın düşer. MARTIN suratını eliyle kavrar ve plastik makyajını çıkarır. Şimdi daha canlı gözükmektedir. Üzerine bir laboratuar önlüğü geçirir. Ve elinde bulunan cep telefonunu kullanarak bir numarayı arar. MARTIN Beni alabilirsin canım. Hazırım. Kapıyı açar, etrafına bakar ve koridora gider. İÇ, DR. KROGER IN OFİSİ GÜNDÜZ Trudy i özlüyorum. Normal biri olsaydım bu kadar zor olmazdı. Neden mutlu olamıyorum. Neden normal insanların yaptığı basit şeyleri yapmak benim için bu kadar zor. Neden Golden Gate köprüsünün direklerinin birinin diğerinden biraz daha uzun oluşu beni bu kadar rahatsız ediyor. DR. KROGER Öyle mi gerçekten? Evet, birkaç santimetre. Bazen bu aklıma geliyor ve düşünmemeye çalışıyorum. DR. KROGER Adrian, bence sen ölçülere ve numaralara çok takıyorsun. Buna gerek yok. Her zaman beşin kusursuz sayı olduğunu söylüyorsun. Beş kusursuz bir sayı zaten. Beş parmağımız var.

26 DR. KROGER Bazı insanların altı parmağı oluyor. Mesela Marlin Monroe. Kusursuz bir kadındı ama altı ayak parmağı vardı. Öyleyse o kadar da kusursuz değilmiş. DR. KROGER Tamam. Bir örnek. İnsanların otuziki dişi vardır. Otuz değil. Evet, bu her zaman beni rahatsız etmiştir. Neyse ki çift bir sayı. Eliyle ağzını kontrol eder. Hayır, ağzımdaki dişleri sökmeyi düşünmüyorum. O kadar çılgın değilim. Ama düşünüyor gibi görünmektedir. DR. KROGER Tamam. Konuyu değiştirelim. Buraya geldiğinde bana okuldan eski bir arkadaşınla karşılaştığını söyledin. Ve kendisi eski bir suçlu. O benim arkadaşım değil. Benim taş cilalama setimi çaldı. Evin içinde bazı deliller buldum. Benim taş cilalayıcım ile cilalanmış taşlar. DR. KROGER Üzgünüm Adrian ama bunu nerden anladın? Senin taş cilalayıcın ile cilalandığını. Bilmiyorum. Ama çok açık. Öyle değil mi? DR. KROGER Ve sana süt verdi özellikle.

27 Evet. Bunu yaptı. Acımasız. bir şey hatırlamış gibi davranır. Bekle biraz. Bir şey hatırladım. Oda yukarıdakinden daha küçüktü çünkü Oh. Ne kadar zamanımız kaldı? Dr. Kroger saatine bakar. DR. KROGER Fazla değil. Beş dakika. hiçbirşey söylemeden oturur. Saedece sabırsız biçimde etrafına bakar. DR. KROGER Gitmen gerekiyorsa Evet, gitmem gerekiyor. Hızla kalkar ve koşarak çıkar. İÇ, BİNA GİRİŞ HOLÜ- GÜNDÜZ ve asansörün önündedirler. Asansörün kapısı açıktır., a meraklı biçimde bakmaktadır. ayağını yavaşça uzatır ve hızla geri çeker. Asansöre yavaşça girer ve hızla geri çıkar. Hayır, yapamam. Tamam Bay. Bu telefonu alın ve yukarı çıktığınız zaman beni arayın, ben gelirim. Tamam mı? Oh. Tamam... Her neyse. Söz verdim. cep telefonunu verecek iken telefon çalar ve cevaplar.

28 Merhaba Yüzbaşı (bir süre dinler) Dediğine göre adamı bulmuşlar. Al Costa. baş işaretiyle onaylar. ekler: Ama sadece kolunu bulmuşlar. Ve- ve bacaklarının birini. Oh bekleyin. Şimdi de kafasını bulmuşlar. (Şaşırmış biçimde) Oh. Tamam. Ben en iyisi merdivenlerden çıkayım. merdivenlerden yukarı çıkarken hava kararır. İÇ, POLİS ARABASI GECE arabayı sürmektedir ve yanındadır. ın cep telefonu çalar. Cevaplar ve bir süre dinler. (Şaşırmış halde) Neyi çalmışlar! Nasıl? Oh. Tamam. Anladım. (Telefonu kapatır) MARTIN MARTIN çalınmış. Birisi bedenini morgtan çalmış. Burada neler oluyor? Sabah bir maktülümüz bir de katilimiz vardı. Şimdi ikisi de yok! bitkin biçimde somurtur. Neye ihtiyacınız olduğunu biliyorum Yüzbaşı. Bu sizi neşelendirebilir. Kendi şarkılarımdan oluşan bir albüm yaptım. Bir cd alır ve cd oynatıcıya takar. Çalar. Bu nin daha önceden bildiğimiz Ben özgürüm şarkısıdır.

29 Bravo sana. Ama ben bu şarkıyı biliyorum. Başka hangi şarkılar var? Başka şarkı yok. Bu single. şarkıya heyecanlı bir şekilde eşlik eder. ın cep telefonu tekrar çalar. Numaraya şüpheli biçimde bakar ve açar. (V.O.) Yüzbaşı. Ben. Sizi aradım çünkü bir şey hatırladım. MARTIN in bedeninde bir dövme vardı. Bana bu haritanın define haritası olduğunu söylemişti. Şaka yaptığını düşünmüştüm. Ama bu paranın saklı olduğu yerin haritası olabilir. Oh Anladım Üzgünüm Bayan Patty ama çok geç kaldınız. Bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. (telefonu kapatır) Şimdi bedeni neden aldıklarını biliyoruz. İÇ, MARTIN İN APARTMANI telefonunu kapatır. MARTIN banyodan çıkar saçını kurulamaktadır. nin yanına gelir ve kadını öper. nin yüzünde bir gülümseme vardır. MARTIN Canım, bavulunu hazırla. Uçak için fazla zamanımız kalmadı. Yukarda küçük bir işim var. İÇ, STAIRWAY GECE MARTIN merdivenlerden yukarı çıkar ve kapıyı açar. Bu sırada da merdivenlerden çıkmaktadır. MARTIN in apartmanına gelir ve yi arar.

30 (nefes nefese) Çıktım. Tamam bay. Geliyorum. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE MARTIN yatak odasında bavulunu hazırlamaktadır. kapıyı açar ve içeri girer. Duvarın hangi bölümünün daha küçük olduğunu hatırlamaya çalışır. Neresi olduğunu bulur ve duvarda asılı olan balta ile duvara vurur. Tekrar vurur. Kırılan bölümden paralar ortaya çıkar. hemen ı arar cep telefonu ile. (Neşeyle) Parayı buldum yüzbaşı! MARTIN yatak odasından a bakmaktadır. İÇ, POLİS ARABASI GECE nin müziğinin sesi çok yüksektir ve şarkı ile dans etmektedir, başını sallayıp kollarını oynatarak. neredesin? Neyi buldun? Parayı nerede buldun? Seni duyamı- müziğin sesini kısar. Ama durmaz, kısık sesle şarkıyı seslendirerek çılgın biçimde dans etmektedir. Neredesin? İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE Martin Martin in apartmanındayım. (VOICE) Ne olmuş biliyor musun? Birisi adamın cesedini morgtan çalmış. Nerede olduğunu bilmiyoruz.

31 Bu esnada, MARTIN in arkasından kendisine yaklaştığını görür elindeki baltadan yansımasıyla. Ben nerede olduğunu biliyorum... MARTIN a saldırır. Boğuşmaya başlarlar. İÇ, POLİS ARABASI GECE kavga seslerini duyar telefondan. un başı tehlikede. Yolumuzu değiştiriyoruz, binaya gidiyoruz. Neyse ki yakınız. ne yapıyorsun? Sanırım gömleğimi emniyet kemerine sıkıştırdım kaptan. Hareket edemiyorum. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE ve MARTIN boğuşmaktadırlar. yukarı yürüyerek çıktığı için yorgundur. MARTIN e fazla direnemez. MARTIN u kaldırır ve pencereden aşağıya fırlatır. Bu sırada gelir. Bay neredesiniz- (MARTIN i görür) MARTIN kadının üzerine koşar, nin kafası karışmıştır ve kaçmakta gecikir. MARTIN yi yakalar, karşı koyar ama kaybeder. MARTIN yi de kaldırıp camdan aşağı atar. Çabucak geri döner ve kırılan duvarın parçalarını söker ve paralar yere dökülür. Hızla yatak odasına koşar, bavulunu ters çevirip içindekileri boşaltır. Kırık duvara koşar ve paraları bavulun içine atmaya başlar. İÇ, POLİS ARABASI GECE Hala arkaplanda nin Ben özgürüm şarkısını çalmaktadır. Hala nin kolunu çekmektedir. bütün gücüyle çeker nin elbisesi yırtılır.

32 Ben özgürüm... gaza basar. DIŞ, CAM TEMİZLEME İSKELESİ- GECE gözlerini açar ve şoka girmiş görünmektedir. Aşağıya düşmemektedir. Cepheyi temizlemek için kullanılan otomatik iskelenin üzerindedir. Ve yalnız olmadığını fark eder, yanındadır. İskeleye asılı haldedir. Ne oldu?! Ne oldu?! Sana ne olduğunu söyleyeyim O gün Al Costa, Martin Martin i öldürmeye geldi. Ama ava giden avlandı. Martin kendisini hemen yakalayıp öldüreceklerini biliyordu. Polisle de başı dertteydi. Ölmüş olmayı diledi. Bu düşünce aklına bir fikir getirdi ve sahte bir ölüm tasarladı. Bu esnada önündeki pencereyi yumruklamaya başlar. Kimse var mı orada? (Devam eder) Patty den kendisini gerçek bir ölü gibi göstermesi için yardım istedi. Fakat aynı zamanda bir ceset gibi kokmalıydı. Bu nedenle ceset çiçeğini çaldılar. Koku nedeniyle kimse bedeni dikkatle kontrol etmedi. Bizim onun Al Costa tarafından öldürüldüğünü düşünmemiz için de sahte deliller yerleştirdi ve bizi kandırmayı başardı. hala pencereye vurmaktadır.

33 İşe yaramaz çünkü orası Patty nin evi. durumun ümitsizliğinin farkına varır ve bitkin biçimde vazgeçer. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE MARTIN nin pencereye vurma seslerini duyar ve bavulu bırakıp pencereye koşar. un ve nin iskeleye asılı kaldıklarını fark eder. İskeleyi taşıyan halatlara bakar. Ve halatları koparmak için balta ile vurmaya başlar. ve sesi duyup yukarı bakarlar. Bu da cinayet silahı! Bunu Alcosta yı öldürmek için kullandı! nin gözleri korkudan gittikçe büyümektedir. İÇ, BİNA GİRİŞ HOLÜ- GÜNDÜZ (Çığlık atarak) İmdaat! ve bina giriş kapısından asansöre doğru koşarlar. Asansörün düğmesine basıp, beklemeye başlarlar. DIŞ, CAM TEMİZLEME İSKELESİ- GECE MARTIN hala halatlara vurmaktadır. Halatlardan birisi kopar. dengesini kaybeder düşerken onu tutar. MARTIN diğer halata vurmaya başlar. İÇ, BİNA GİRİŞ HOLÜ- GÜNDÜZ ve hala asansörü beklemektedirler. DIŞ, CAM TEMİZLEME İSKELESİ- GECE MARTIN halata vurmaya devam etmektedir. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE Apartmanın kapısı açılır ve içeri girer ve koşar.

34 MARTIN durdur şunu! Bizler katil değiliz! MARTIN Buraya neden geldin! Geri git!, MARTIN in baltalı elini tutar durdurmak için. MARTIN onu yere iter., MARTIN i tekrar durdurmaya çalışır. MARTIN yi tekrar yere düşürür. Yere düştüğünde çantasından bir şey düşer. Kırmız metal bir nesne. Yere düşen bu şeyi alır ve MARTIN e bununla vurur. MARTIN in başı döner ve yere düşer. Birden büyük bir gürültüyle apartmanın kapısı kırılarak açılır. Bu sırada ve ortaya çıkarlar. silahını ye doğrultur üzerine doğru yürürken. Silahını yere bırak! Elindeki kırmızı metalik nesneyi yavaşça yere bırakır. nin sesi pencereden duyulur. DIŞ, CAM TEMİZLEME İSKELESİ- GECE İmdat! `nin şaşırmış suratı belirir pencereden. Hızla elini ye uzatır ve elini yakalar. Asılı iskelenin halatı kopmak üzeredir. yi içeri çeker. Sonra elini a uzatır. un eli çok uzaktadır. Ama elbisesinin kumaşı tutunması için yeterlidir. bunu hatırlar ve diğer elini uzatır ve uzayan kumaştan tutar ve tam bu sırada halat kopar, iskele aşağıya düşer. zorlukla u içeri çeker Yüzbaşının yardımıyla. İÇ, MARTIN İN DAİRESİ GECE bitkinlikle yere oturur. Ne gündü ama... Arkaplanda MARTIN i kelepçelemektedir. duvarın içindeki paraya bakmaktadır.

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN

TEŞEKKÜR. Kısa Film Senaryosu. Yazan. Bülent GÖZYUMAN TEŞEKKÜR Kısa Film Senaryosu Yazan Bülent GÖZYUMAN Sahne:1 Akşam üstü/dış Issız bir sokak (4 sokak çocuğu olan Ali, Bülent, Ömer ve Muhammed kaldıkları boş inşaata doğru şakalaşarak gitmektedirler.. Aniden

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN 2011 PAZARTESĐ SAAT- 07:42 Sahne - 1 OTOBÜS DURAĞI Otobüs durağında bekleyen birkaç kişi ve elinde defter, kitap olan genç bir üniversite öğrencisi göze çarpar. Otobüs gelir

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır.

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. SOKAK - DIŞ - GÜN ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. Batu 20'li yaşlarında genç biridir. Boynunda asılı bir fotoğraf makinesi vardır. Uzun lensli profesyonel görünşlü bir digital makinedir. İlginç

Detaylı

Engin arkadaşına uğrar, eve gelir duşunu alır ve salona gelir. İkizler onu salonda beklemektedirler.

Engin arkadaşına uğrar, eve gelir duşunu alır ve salona gelir. İkizler onu salonda beklemektedirler. ENGİN VE İKİZLER ALIŞ VERİŞTE Hastane... Dr. Gamze Hanım'ın odası, biraz önce bir ameliyattan çıkmıştır. Elini lavaboda yıkayarak koltuğuna oturur... bu arada telefon çalar... Gamze Hanım telefon açar.

Detaylı

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz.

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz. Bozuk Paralar KISA FİLM Yaşar AKSU İLETİŞİM: (+90) 0533 499 0480 (+90) 0536 359 0793 (+90) 0212 244 3423 SAHNE 1. OKUL GENEL DIŞ/GÜN Okulun genel görüntüsünü görürüz. Belki dışarı çıkan birkaç öğrenci

Detaylı

Pirinç. Erkan. Pirinç (Garson taklidi yaparak) Sütlükahve söyleyen siz değil miydiniz? Erkan

Pirinç. Erkan. Pirinç (Garson taklidi yaparak) Sütlükahve söyleyen siz değil miydiniz? Erkan 1. Sahne (Koruluk. Uzaktan kuş cıvıltıları duyulmaktadır. Sahnenin solunda birbirine yakın iki ağaç. Ortadaki ağacın hemen yanında, önü sahneye dönük, uzun ayaklık üzerinde bir dürbün. Dürbünün arkasında

Detaylı

Evimi misafirlerim gidince temizlemek için saatlerce uğraşıyorsam birçok arkadaşım

Evimi misafirlerim gidince temizlemek için saatlerce uğraşıyorsam birçok arkadaşım Yeni evli bir çift vardı. Evliliklerinin daha ilk aylarında, bu işin hiç de hayal ettikleri gibi olmadığını anlayıvermişlerdi. Aslında birbirlerini sevmiyor değillerdi. Son zamanlarda o kadar sık olmasa

Detaylı

MERSİN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÇEKÜSH ŞUBESİ ÇOCUK GELİŞİMCİ DAMLA ATAMER

MERSİN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÇEKÜSH ŞUBESİ ÇOCUK GELİŞİMCİ DAMLA ATAMER MERSİN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÇEKÜSH ŞUBESİ ÇOCUK GELİŞİMCİ DAMLA ATAMER BEBEKLİK DÖNEMİNDE (0 3 YAŞ) ERKEN TANI İÇİN KRİTİK DÖNEMLER Bebeklik dönemi, gelişimin en hızlı ilerlediği dönemdir. Çevrelerine

Detaylı

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri 1 Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri Bugün kızla tanışma anında değil de, flört süreci içinde olduğumuz bir kızla nasıl konuşmamız gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya

Detaylı

Müşteri: Üç gece için rezervasyon yaptırmak istiyorum. Tek kişilik bir oda.

Müşteri: Üç gece için rezervasyon yaptırmak istiyorum. Tek kişilik bir oda. TÜRKÇE 12-13: OKUMA - ANLAMA - YAZMA OKUMA - ANLAMA 1: Rezervasyon Müşteri: Üç gece için rezervasyon yaptırmak istiyorum. Tek kişilik bir oda. Duşlu olması şart. Otel görevlisi: Tek kişilik odamız kalmadı

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

TRANSFER. (Kısa Film Senaryosu)

TRANSFER. (Kısa Film Senaryosu) TRANSFER (Kısa Film Senaryosu) İÇ. LABORATUAR - GECE Zeynel i elinde balta ile laboratuarda ki cihazları parçalarken görürüz... Hem ağlamakta, hem de öfke çığlıkları atmaktadır... İÇ. LABORATUAR - GECE

Detaylı

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Şizofreninin nasıl bir hastalık olduğu ve şizofrenlerin günlük hayatlarında neler yaşadığıyla ilgili bilmediğimiz birçok şey var.

Detaylı

GÖKYÜZÜNDE KISA FİLM SENARYOSU

GÖKYÜZÜNDE KISA FİLM SENARYOSU GÖKYÜZÜNDE KISA FİLM SENARYOSU 1. DIŞ. CADDE - GECE 1 FADE IN: Saat 22:30. 30 yaşında bir gazeteci olan Eren caddede araba sürmektedir. Bir süre sonra kırmızı ışıkta durur. Yan koltukta bulunan fotoğraf

Detaylı

EYLÜL AYI BÜLTENİ(İnci Taneleri)

EYLÜL AYI BÜLTENİ(İnci Taneleri) EYLÜL AYI BÜLTENİ(İnci Taneleri) KONULAR 1-Okula Uyum Haftası 2-Okulumuzu Tanıyoruz 3-Okul Kuralları BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR 1-1-4 Eylül kurban bayramı 2-25 Eylül- 1 Ekim itfaiye haftası 3-Eylülün 3. haftası

Detaylı

Geniş plan Derya ile Alp'i görürüz. Derya ile Alp yan yanadır. Derya mankenin başındaki duvağı alır ve kendi başına kor.

Geniş plan Derya ile Alp'i görürüz. Derya ile Alp yan yanadır. Derya mankenin başındaki duvağı alır ve kendi başına kor. Sarı Gül Yönetmen : Kemal ÇİPE Senaryo : Kemal ÇİPE Sahne 1 Gelinlikçi İç / Gün Derya ile Alp gelinliklere bakıyorlardır. İkisi de çok mutludur. Geniş plan Derya ile Alp'i görürüz. Derya ile Alp yan yanadır.

Detaylı

ESERLERLE BAŞ BAŞA KALMAK. Hayalinizde yarattığınız bir yerin sadece hayal olmadığının farkına vardığınız bir an

ESERLERLE BAŞ BAŞA KALMAK. Hayalinizde yarattığınız bir yerin sadece hayal olmadığının farkına vardığınız bir an Ece Şenses 21001982 ESERLERLE BAŞ BAŞA KALMAK Hayalinizde yarattığınız bir yerin sadece hayal olmadığının farkına vardığınız bir an oldu mu hiç? Louvre müzesi benim için tam olarak böyle oldu. Sadece benim

Detaylı

Ağlat Beni Klip Senaryosu - 2006 Harun KOLÇAK

Ağlat Beni Klip Senaryosu - 2006 Harun KOLÇAK Ağlat Beni Klip Senaryosu - 2006 Harun KOLÇAK Yönetmen Ediz GÜLTEN http://www.youtube.com/watch?v=pj7l8_wstae SAHNE: 1 Harun Kolçak, bahçede yastıkların üzerinde oturmuş / YA DA TAROT BAKAR, ÖLÜM KARTI

Detaylı

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen Yayın no: 168 SAYGI VE HÜRMET ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 4965 18 2 Sertifika no: 14452 Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayın Grubu

Detaylı

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu İgi ve ben Benim adım Flo ve benim küçük bir kız kardeşim var. Küçük kız kardeşim daha da küçükken ismini değiştirdi. Bir sabah kalktı ve artık kendi ismini kullanmıyordu. Bu çok kafa karıştırıcıydı. Yatağımda

Detaylı

ELVEDA SAREJEVO. Hana: Hayatım dolaptan kremayı verir misin Samir: Hemen geliyor.

ELVEDA SAREJEVO. Hana: Hayatım dolaptan kremayı verir misin Samir: Hemen geliyor. Hana / Samir/Saraybosna/ İç/ Gece/Mutfak ELVEDA SAREJEVO Samir ve Hana yeni evli bir çifttir.son derece mutlu bir evlilikleri vardır.hana akşam yemeğini hazırlarken Samir de mutfakta ona yardım etmektedir.hana

Detaylı

GÜZELLER GÜZELİ BAYAN COONEY

GÜZELLER GÜZELİ BAYAN COONEY GÜZELLER GÜZELİ BAYAN COONEY Dan Gutman Resimleyen Jim Paillot Emma ya Öğle Yemeği Balık Pizza Browni Süt 6 7 8 İçindekiler 1. Ben Bir Dahiydim!... 11 2. Bayan Cooney Şahane Biri... 18 3. Büyük Kararım...

Detaylı

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN 12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-İROL AŞARAN : Efendim : İyiyim sağol sen nasılsın : Çalışıyorum işte yaramaz birşey yok : Kim yazmış bunu : Kim yazmış bunu Milliyet te : Yani sen sen birşey yollamış mıydın

Detaylı

Kızlarla tanışmak isteyen bir erkeğin bilmesi gereken çok önemli bir kural var:

Kızlarla tanışmak isteyen bir erkeğin bilmesi gereken çok önemli bir kural var: 1 2 Kızlarla tanışmak isteyen bir erkeğin bilmesi gereken çok önemli bir kural var: Kadınlar hayatlarını güzelleştirecek, beraber eğlenebileceği, güzel sohbetler edebileceği, bakışlarıyla kalp yakan, hayat

Detaylı

Kahraman Kit Misafirlikte

Kahraman Kit Misafirlikte Technical Assistance for Promoting Registered Employment Kayıtlı İstihdamın Teşviki için Teknik Destek Projesi Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. This project

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: 2013-2014 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: Ε3 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

Gülmüştü çocuk: Beni de yaz öyleyse. Yaz ki, kaybolmayayım! Ben babamı yazmamıştım, kayboldu!

Gülmüştü çocuk: Beni de yaz öyleyse. Yaz ki, kaybolmayayım! Ben babamı yazmamıştım, kayboldu! Kaybolmasınlar Diye Mesleğini sorduklarında ne diyeceğini bilemezdi, gülümserdi mahçup; utanırdı ben şairim, yazarım, demeye. Bir şeyler mırıldanırdı, yalan söylememeye çalışarak, bu kez de yüzü kızarırdı,

Detaylı

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin Bir bahar günü. Doğa en canlı renklerine büründü bürünecek. Coşku görülmeye değer. Baharda okul bahçesi daha bir görülmeye değer. Kıpır kıpır hareketlilik sanki çocukların ruhundan dağılıyor çevreye. Biz

Detaylı

SÜLÜK 1. SAHNE İÇ / ODA / GECE 1.ADAM 2. ADAM

SÜLÜK 1. SAHNE İÇ / ODA / GECE 1.ADAM 2. ADAM SÜLÜK 1. SAHNE İÇ / ODA / GECE 1.ADAM 2. ADAM Karanlık bir oda görülür. Ortada bir masa vardır ve masanın bir köşesinde 1. Adam oturmaktadır. 40 lı yaşlarda saçı başı dağınık ve keyifsizdir. Önünde içki

Detaylı

Yüreğimize Dokunan Şarkılar

Yüreğimize Dokunan Şarkılar On5yirmi5.com Yüreğimize Dokunan Şarkılar Gelmiş geçmiş en güzel Türkçe slow şarkılar kime ait? Bakalım bizlerin ve sizlerin gönlünde yatan sanatçılar kimler? Yayın Tarihi : 6 Ocak 2010 Çarşamba (oluşturma

Detaylı

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları RAPUNZEL Bir zamanlar bir kadınla kocasının çocukları yokmuş ve çocuk sahibi olmayı çok istiyorlarmış. Gel zaman git zaman kadın sonunda bir bebek beklediğini fark etmiş. Bir gün pncereden komşu evin bahçesindeki

Detaylı

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU. NİSAN AYI 1. ve 2. HAFTASINDA NELER YAPTIK?

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU. NİSAN AYI 1. ve 2. HAFTASINDA NELER YAPTIK? DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU NİSAN AYI 1. ve 2. HAFTASINDA NELER SERBEST ZAMAN YAPTIK? Çocuklara sporun önemi anlatıldı ve her sabah spor yaptırıldı. Çocuklar ilgi köşelerinde öğretmen rehberliğinde serbest

Detaylı

AYLA ÇINAROĞLU HOŞ GELDİN ESİN PERİSİ

AYLA ÇINAROĞLU HOŞ GELDİN ESİN PERİSİ AYLA ÇINAROĞLU HOŞ GELDİN ESİN PERİSİ 2003, Uçanbalık Cumhuriyet Bulvarı No: 302/104 35220 Alsancak - İZMİR Yazar: Ayla Çınaroğlu Yayın Yönetmeni: İlke Aykanat Çam Düzelti: Gökçe Uslu Baskı: Ertem Matbaa

Detaylı

ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ

ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ www.armtr.org Yazan: Billur Demiroğulları Çizen: Yasemin Erdem Kontrol: Özlem Küçükfırat Bilgi (Çocuk Gelişim Uzmanı) Bu hikaye kitabının her türlü yayın hakkı Anorektal

Detaylı

HAYAT BİLGİSİ A TEMASI: OKUL HEYECANIM. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir?

HAYAT BİLGİSİ A TEMASI: OKUL HEYECANIM. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir? 1. SINIF OKULA YARDIMCI VE SINAVLARA HAZIRLIK A TEMASI: OKUL HEYECANIM TEST-1 1. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir? A) Okula gitmemiz

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

ÖN OYUN Yer, ağustos böceklerinin yuvası. Cici ve Mimi aynanın karşısında son hazırlıklarını yapmaktadır.

ÖN OYUN Yer, ağustos böceklerinin yuvası. Cici ve Mimi aynanın karşısında son hazırlıklarını yapmaktadır. ÖN OYUN Yer, ağustos böceklerinin yuvası. Cici ve Mimi aynanın karşısında son hazırlıklarını yapmaktadır. (Şapkasını takar.) Nasıl oldu Mimiciğim? Ay çok hoş! (Saçlarına taktığı çiçekleri gösterir.) Ne

Detaylı

Her hakkı saklıdır. Ticarî amaç ile basılamaz ve çoğaltılamaz. Copyright

Her hakkı saklıdır. Ticarî amaç ile basılamaz ve çoğaltılamaz. Copyright 1 LİMONLU KEK Şule: Mutlu günler. Ahmet: Mutlu günler. Şule: Bugün nasılsın? Ahmet: Çok mutluyum. Şule: Bu harika bir haber. Eeee söyle bakalım, bugün hangi yemeği yapalım? Ahmet: Dur biraz düşüneyim Şule:

Detaylı

Eskiden Amcam Başkötü ye ait olan Bizim Eski Yer,

Eskiden Amcam Başkötü ye ait olan Bizim Eski Yer, Eskiden Amcam Başkötü ye ait olan Bizim Eski Yer, DEŞŞET ORMANI, YARATIKKÖY Anneciğim ve Babacığım, Mektubunuzda sevgili bebeğinizin nasıl olduğunu sormuşsunuz, hımm? Ben gayet iyiyim, sormadığınız için

Detaylı

TAVŞANCIK A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRIZI

TAVŞANCIK A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRIZI TAVŞANCIK A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRIZI Güneşli bir günün sabahında, Geyikçik uyandı ve o gün en yakın arkadaşı Tavşancık ın doğum günü olduğunu hatırladı. Tavşancık arkadaşlarına her zaman yardımcı oluyor, ben

Detaylı

Kahraman Kit Misafirlikte

Kahraman Kit Misafirlikte Technical Assistance for Promoting Registered Employment Kayıtlı İstihdamın Teşviki için Teknik Destek Projesi Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. This project

Detaylı

Derleyen: Halide Karaarslan / Uzman Pedagog Görsel Tasarım: Semra Bolat / Sanat Dersleri Zümre Başkanı

Derleyen: Halide Karaarslan / Uzman Pedagog Görsel Tasarım: Semra Bolat / Sanat Dersleri Zümre Başkanı Derleyen: Halide Karaarslan / Uzman Pedagog Görsel Tasarım: Semra Bolat / Sanat Dersleri Zümre Başkanı DAMLA BÖRTÜCEN Zeytin, rüyasında benekli faresini kaybetti. Cadıya sordu, cadı biz fare yemeyiz ama

Detaylı

* Balede, ayak parmakları ucunda dans etmek. [Ç.N.] ** Balede, ayaklarını birbirine vurarak zıplamak; antrşa şeklinde okunur. [Ç.N.

* Balede, ayak parmakları ucunda dans etmek. [Ç.N.] ** Balede, ayaklarını birbirine vurarak zıplamak; antrşa şeklinde okunur. [Ç.N. New York ta bugün kar yağıyor. 59. Cadde deki evimin penceresinden, yönetmekte olduğum dans okuluna bakıyorum. Bale kıyafetlerinin içindeki öğrenciler, camlı kapının ardında, puante * ve entrechats **

Detaylı

KISA FİLM FİNAL SENARYO YAŞAR AKSU İLETİŞİM: (+90) (+90) (+90)

KISA FİLM FİNAL SENARYO YAŞAR AKSU İLETİŞİM: (+90) (+90) (+90) KISA FİLM FİNAL SENARYO YAŞAR AKSU İLETİŞİM: (+90) 0533 499 0480 (+90) 0536 359 0793 (+90) 0212 244 3423 1. BAR İÇ/GECE Murat, Aylin, Öğrenciler Murat ve Aylin eğlenmektedirler Tempolu Müzik Herkes kendi

Detaylı

Sevda Üzerine Mektup

Sevda Üzerine Mektup 1 Ferda Çetin 21401765 Sevda Üzerine Mektup Sevgilim, Sana mektup yazmamı istiyorsun. Yazayım, tamam, ama hayal kırıklığına uğramazsın umarım. Ben senin gibi değilim. Şiirler yazamam, süslü sözler bilmem.

Detaylı

Her hakkı saklıdır. Ticarî amaç ile basılamaz ve çoğaltılamaz. Copyright

Her hakkı saklıdır. Ticarî amaç ile basılamaz ve çoğaltılamaz. Copyright 1 POĞAÇA Ahmet: Merhaba güzel günler, merhaba Şule. Şule: Herkese merhaba. Ahmet: Merhaba Şule! Şule: Herkese merhaba. Ahmet: Ya ben sana Merhaba Şule. diyorum, sen niye Ahmet demiyorsun? Şule: Merhaba

Detaylı

GİZEMLİ KUTULAR PROGRAMI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

GİZEMLİ KUTULAR PROGRAMI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ GİZEMLİ KUTULAR PROGRAMI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ 19.12.2012 Ben de bilim insanı olmak istiyorum çünkü pes etmem! (7. Sınıf Aklımda bilim insanlarının da hep doğruyu tam olarak bilemeyecekleri kaldı. Bilim insanlarının

Detaylı

Ürünü tüketmesini/satın almasını/kullanmasını ne tetikledi?

Ürünü tüketmesini/satın almasını/kullanmasını ne tetikledi? Alkollü İçecek: 18.12.2011 Gün içinde ürünü ne zaman satın aldı/tüketti/kullandı? -Akşam yemeğinden sonra saat 20:00 civarında. Ürünü kendisi mi satın aldı, başkası mı? Kim? -Kendim satın almadım. Kız

Detaylı

ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΤΑ (7) ΣΕΛΙΔΕΣ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΤΑ (7) ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑ: ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: B ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:

Detaylı

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý.

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Üstüne, günlerin yorgunluðu çökmüþtü. Bunu ancak oyunla atabilirdi. Caný oyundan

Detaylı

BARIŞ BIÇAKÇI Aramızdaki En Kısa Mesafe

BARIŞ BIÇAKÇI Aramızdaki En Kısa Mesafe BARIŞ BIÇAKÇI Aramızdaki En Kısa Mesafe BARIŞ BIÇAKÇI 1966 da Adana da doğdu. Hüseyin Kıyar ve Yavuz Sarıalioğlu ile birlikte Ocak 1994 ve Ekim 1997 de iki şiir kitabı yayımladı. İletişim Yayınları nca

Detaylı

KİŞİLER SOFİ: SES: IŞIK: EFE: DENİZ:

KİŞİLER SOFİ: SES: IŞIK: EFE: DENİZ: KİŞİLER : Kim bilir kaç bin yaşında. Tiyatronun cini. Eski bir tiyatro binasında, sofitada yaşar. Sahne tozu ve repliklerle beslenir. Çok bilgili, huysuz bir ihtiyar. : Sesi yankılı güzel bir peri kızı.

Detaylı

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim Sohbetler *Aile nedir? *Ailemizi tanıyalım. *Ailemizdeki büyüklerin isimlerini öğrenelim. *Akraba ne demek öğrenelim. *Arkadaşlık nedir?

Detaylı

Bilgi güçtür. Sevdiğiniz kişiyi dinleyin ve kendinizi eğitin.

Bilgi güçtür. Sevdiğiniz kişiyi dinleyin ve kendinizi eğitin. Bu kitapçığı, büyük olasılıkla kısa bir süre önce sevdiklerinizden biri size cinsel kimliği ile biyolojik/bedensel cinsiyetinin örtüşmediğini, uyuşmadığını açıkladığı için okumaktasınız. Bu kitapçığı edindiğiniz

Detaylı

Bir gün Pepe yi görmeye gittim ve ona : Anlayamıyorum her zaman bu kadar pozitif olmak mümkün değil, Bunu nasıl yapıyorsun? diye sordum.

Bir gün Pepe yi görmeye gittim ve ona : Anlayamıyorum her zaman bu kadar pozitif olmak mümkün değil, Bunu nasıl yapıyorsun? diye sordum. PEPE NİN HİKAYESİ Pepe, herkesin olmak isteyeceği türden bir insandı. Her zaman neşeli olup, her zaman, söyleyeceği pozitif bir şey vardı. Birisi istediğinde hemen gidiyor, daima : Daha iyisi olamaz! diye

Detaylı

02/17 Jelinek, Hauschildt, Moritz, Okyay, & Taş HOŞGELDİNİZ. Depresyon Tedavisinde Metakognisyon Eğitimi (D-MCT)

02/17 Jelinek, Hauschildt, Moritz, Okyay, & Taş HOŞGELDİNİZ. Depresyon Tedavisinde Metakognisyon Eğitimi (D-MCT) 02/17 Jelinek, Hauschildt, Moritz, Okyay, & Taş ljelinek@uke.de HOŞGELDİNİZ Depresyon Tedavisinde Metakognisyon Eğitimi (D-MCT) D-MCT: Uzay Pozisyonu Günün Konusu Davranış Hafıza Depresyon Denken Duyguların

Detaylı

ÇiKOLATAYI KiM YiYECEK

ÇiKOLATAYI KiM YiYECEK ÇiKOLATAYI KiM YiYECEK Geçen gün amcam bize koca bir kutu çikolata getirmişti. Kutudaki çikolataların her biri, değişik renklerde parlak çikolata kâğıtlarına sarılıydı. Mmmh, sarı kâğıtlılar muzluydu,

Detaylı

MERHABA ARKADAŞLAR BEN YEŞİLCAN!

MERHABA ARKADAŞLAR BEN YEŞİLCAN! MERHABA ARKADAŞLAR BEN YEŞİLCAN! Sağlıklı ve faydalı olan ne varsa yaparım. Zararlı olan her şeyle savaşırım. Kötülerin düşmanı, iyilerin dostuyum. Zor durumda kaldığınızda İmdaat! diye beni çağırabilirsiniz.

Detaylı

Almanya'da Yaşayan Trabzonsporlu Taraftarın 61 Plakanın İlginç Azmin Hikayesi

Almanya'da Yaşayan Trabzonsporlu Taraftarın 61 Plakanın İlginç Azmin Hikayesi Almanya'da Yaşayan Trabzonsporlu Taraftarın 61 Plakanın İlginç Azmin Hikayesi Yüksekova ve Cizre nin il yapılacağı duyuldu, 70 küsur ilçe Ben de istiyorum diye ayağa kalktı. Akhisar, Tarsus, Nazilli, Alanya,

Detaylı

tellidetay.wordpress.com

tellidetay.wordpress.com Dört Dakika İçin Bile Olsa Okuyabilmek Evden acele ile çıkmıştım. Koşar adımlarla metroya doğru ilerlerken bir yandan öğrencilere vereceğim dersin plânını yapıyor, bir yandan da çiseleyen yağmurda ıslanmamaya

Detaylı

tellidetay.wordpress.com

tellidetay.wordpress.com Dört Dakika İçin Bile Olsa Okuyabilmek Evden acele ile çıkmıştım. Koşar adımlarla metroya doğru ilerlerken bir yandan öğrencilere vereceğim dersin plânını yapıyor, bir yandan da çiseleyen yağmurda ıslanmamaya

Detaylı

AYLA ÇINAROĞLU MİĞFER

AYLA ÇINAROĞLU MİĞFER Tobav Çocuk Oyunları Yarışması 1982 Başarı Ödülü AYLA ÇINAROĞLU MİĞFER 1996, Uçanbalık Cumhuriyet Bulvarı No: 302/104 35220 Alsancak - İZMİR Yazar: Ayla Çınaroğlu Yayın Yönetmeni: İlke Aykanat Çam Düzelti:

Detaylı

Seyahat Genel. Genel - Olmazsa olmazlar. Genel - Muhabbet. Yardım isteme. Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak

Seyahat Genel. Genel - Olmazsa olmazlar. Genel - Muhabbet. Yardım isteme. Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak - Olmazsa olmazlar Bana yardımcı olurmusunuz, lütfen? Yardım isteme İngilizce konuşuyor musunuz? Birinin İngilizce konuşup konuşmadığını sormak _[dil]_ konuşuyor musunuz? Birinin belli bir dili konuşup

Detaylı

Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor.

Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor. Kazova: Patronsuz üretim devam ediyor; herkes mutlu, herkes çalışmak istiyor. İşçi Cephesi: Direnişiniz nasıl başladı? Kazova dan bir işçi: Bizim direnişimiz ilk önce 4 aylık maaşımızı, kıdem ve tazminat

Detaylı

.com. Faydalı Olması Dileklerimizle... Emrah&Elvan PEKŞEN

.com. Faydalı Olması Dileklerimizle... Emrah&Elvan PEKŞEN .com Faydalı Olması Dileklerimizle... Emrah&Elvan PEKŞEN ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkok benim kahraman dedem Kelimeleri zıt

Detaylı

VASİYET SAHNE 1 / DIŞ / GÜNDÜZ / RENKLİ

VASİYET SAHNE 1 / DIŞ / GÜNDÜZ / RENKLİ VASİYET SAHNE 1 / DIŞ / GÜNDÜZ / RENKLİ Cem, araba kullanmaktadır. Yüzünde korku ve Sıkıntı vardır. Cem in bakış açısından aracın dışı görülür, görüntüler Hızlı akıtılır. SAHNE 2 / DIŞ / GÜNDÜZ / RENKLİ

Detaylı

Yönetici tarafından yazıldı Pazartesi, 24 Ağustos 2009 04:42 - Son Güncelleme Çarşamba, 26 Ağustos 2009 19:20

Yönetici tarafından yazıldı Pazartesi, 24 Ağustos 2009 04:42 - Son Güncelleme Çarşamba, 26 Ağustos 2009 19:20 Düğünlerde Takılan Sahte Paralar Yüksek eğitimini tamamlamış, babası ticaretle uğraşan, annesi ise bir bankada görevli bulunan bir ailenin tek kızıydı. Okul arkadaşı ile evlenmeye karar vermişlerdi. Damat

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: A ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

Adam atın suyunu ve yemini verir...

Adam atın suyunu ve yemini verir... Yanık Senaryo - Hakan ADA SAHNE 1 GAZİ TREN İSTASYONU JENERİK SAHNE 2 ( ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİK EVLERİ JENERİK SAHNE 3 ( A.O.Ç. ÇİFTLİK TARLASI JENERİK SAHNE 4 ( A.O.Ç ÇİFTLİK EVLERİ SAHNE 5 SAHNE 6 JOKEY

Detaylı

Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik.

Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik. Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik. Sizi tanıyabilirmiyiz? 1953 Söke doğumluyum. Evli, 2

Detaylı

NİSAN AYI EĞİTİM PLANI

NİSAN AYI EĞİTİM PLANI 20162017 NİSAN AYI EĞİTİM PLANI NİSAN AYINDA NELER ÖĞRENECEĞİZ? 1.HAFTA: İLKBAHAR Îlkbahar kavramını tanıyalım. İlkbaharın özelliklerini tanıyalım İlkbaharın önemi İlkbaharın günlük hayatımızdaki yeri

Detaylı

.. Özel Eğitim Uygulama Merkezi. Kaba Değerlendirme Formu

.. Özel Eğitim Uygulama Merkezi. Kaba Değerlendirme Formu .. Özel Eğitim Uygulama Merkezi Kaba Değerlendirme Formu Öğrenci Adı-Soyadı: Değerlendirme Tarihi: Sınıfı: Değerlendiren: AMAÇLAR +/- AÇIKLAMA 1. Ellerini yıkar. 2. Ellerini kurular. 3. Yüzünü yıkar. 4.

Detaylı

Öykü ile ilgili bitişik eğik yazı ile 5N1K soruları üretip çözünüz. nasıl : ne zaman:

Öykü ile ilgili bitişik eğik yazı ile 5N1K soruları üretip çözünüz. nasıl : ne zaman: Hafta Sonu Ev Çalışması BALON Küçük çocuk, baloncuyu büyülenmiş gibi takip ederken, şaşkınlığını izleyemiyordu. Onu hayrete düşüren şey, "Bizim eve bile sığmaz" dediği o güzelim balonların adamı nasıl

Detaylı

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim Sohbetler *Tatilde neler yaptık? *Hava nedir? Hangi duyu organımızla hissederiz? *Tatildeyken hava nasıl değişimler oldu? *Müzik dendiğinde

Detaylı

ISBN : 978-605-65564-3-2

ISBN : 978-605-65564-3-2 ISBN : 978-605-65564-3-2 1 Baba, Bal Arısı Gibi Olmak İstemiyorum ISBN : 978-605-65564-3-2 Ali Korkmaz samsun1964@hotmail.com Redaksiyon : Pelin GENÇ Dizgi/Baskı Kardeşler Ofset Matbaacılık Muzaffer Ceylandağ

Detaylı

Jiggy kahramanımızın asıl adı değil, lakabıdır. Ve kıpır kıpır, yerinde duramayan anlamına gelmektedir.

Jiggy kahramanımızın asıl adı değil, lakabıdır. Ve kıpır kıpır, yerinde duramayan anlamına gelmektedir. Çeviri Deniz Hüsrev Jiggy kahramanımızın asıl adı değil, lakabıdır. Ve kıpır kıpır, yerinde duramayan anlamına gelmektedir. 5 6 BİRİNCİ BÖLÜM Hayatınızı elinizden alınıp klozete atılmış, ardından da üzerine

Detaylı

1. Bölüm. Uçağın kalkmasına bir saat vardı. Birkaç dakika içinde kapıya çağırılacaklardı. Eğer yapacaksa, şimdi yapması gerekiyordu.

1. Bölüm. Uçağın kalkmasına bir saat vardı. Birkaç dakika içinde kapıya çağırılacaklardı. Eğer yapacaksa, şimdi yapması gerekiyordu. 1. Bölüm Uçağın kalkmasına bir saat vardı. Birkaç dakika içinde kapıya çağırılacaklardı. Eğer yapacaksa, şimdi yapması gerekiyordu. Tim ayağa kalktı. İpi çekti. Grk ayağa kalktı, JFK Uluslararası Havaalanı

Detaylı

Özel 4 Mevsim Çocuk Kreş ve Gündüz Bakımevi Çocuk Gelişim Formu

Özel 4 Mevsim Çocuk Kreş ve Gündüz Bakımevi Çocuk Gelişim Formu Gelişim Kendinden 20-30 cm uzaklıktaki parlak renkli nesneye bakar. Kendisiyle konuşan kişiye bakar. Kendiliğinden gülümser. Başını ve boynunu kısa süreli kontrol etmeye çabalar. Elleri yumruk hâlindedir.

Detaylı

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) İmtiyaz Sahibi Adına Ramazan BALCI Okul Müdürü Fatma BAŞA ( Özel Eğitim Öğretmeni ) Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI ( Görsel Sanatlar Öğretmeni

Detaylı

Serkan Ertem. www.serkanertem.com

Serkan Ertem. www.serkanertem.com Serkan Ertem www.serkanertem.com Her insanda iki dil vardır. Bu da ne demek dediğinizi duyar gibiyim. Aslında ilk bakışta kulağa biraz garip geliyor, yani sözlü iletişimi sağladığımız dilimizden başka

Detaylı

Minti Monti. Tilki Tilki Baksana. Bana bak! Hayır, bana bak! Yavru Tilki Neyin Peşindesin? Okula Hazırlık İçin 5 Öneri TİLKİ OKULU

Minti Monti. Tilki Tilki Baksana. Bana bak! Hayır, bana bak! Yavru Tilki Neyin Peşindesin? Okula Hazırlık İçin 5 Öneri TİLKİ OKULU Minti Monti Çocuklar için eğlenceli poster dergi Ücretsizdir Sonbahar 2012 Sayı:7 ISNN: 2146-281X Tilki Tilki Baksana Bana bak! Hayır, bana bak! Yavru Tilki Neyin Peşindesin? Okula Hazırlık İçin 5 Öneri

Detaylı

Zihnindeki Sonu Hayal Et, İstediğini Elde Et! Eski zamanlarda üç yolcunun yolu çölde düşer. Kurumuş bir nehir... Sevgi Tunalı

Zihnindeki Sonu Hayal Et, İstediğini Elde Et! Eski zamanlarda üç yolcunun yolu çölde düşer. Kurumuş bir nehir... Sevgi Tunalı Zihnindeki Sonu Hayal Et, İstediğini Elde Et! Küçük bir rüzgar varmış. Bir köyün çok yakınındaki bir tepede ağaçlara dokunmadan, suların üstünde Eminim zihninizden birçok cevap geçti. Hepimizin buna benzer

Detaylı

Güzel Bir Bahar ve İstanbul

Güzel Bir Bahar ve İstanbul Güzel Bir Bahar ve İstanbul Bundan iki yıl önce 2013 Mayıs ayında yolculuğum böyle başladı. Dostlarım, sınıf arkadaşlarım ve birkaç öğretmenim ile bildiğimiz İstanbul, bizim İstanbul a doğru yol aldık.

Detaylı

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK?

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK? DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER SERBEST ZAMAN YAPTIK? Çocuklara sporun önemi anlatıldı ve her sabah spor yaptırıldı. Çocuklar ilgi köşelerinde öğretmen rehberliğinde serbest oyun

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI T105004 ADI SOYADI NOSU UYRUĞU SINAV TARİHİ ÖĞRENCİNİN BÖLÜM Okuma Dinleme Yazma Karşılıklı Konuşma Sözlü Anlatım TOPLAM

Detaylı

Derleyen: Nezir Temur Resimleyen: Mert Tugen

Derleyen: Nezir Temur Resimleyen: Mert Tugen Derleyen: Nezir Temur Resimleyen: Mert Tugen NOGAY Derleyen: Nezir Temur Resimleyen: Mert Tugen NOGAY Çok çok eski zamanlarda, var varken, yok yokken ahmak bir kurt, kapana yakalanmış. Kapana yakalanan

Detaylı

TURK101 ÇALIŞMA 6 ZEYNEP OLGUN MAKİNENİN ARKASI

TURK101 ÇALIŞMA 6 ZEYNEP OLGUN MAKİNENİN ARKASI TURK101 ÇALIŞMA 6 ZEYNEP OLGUN 21400752 MAKİNENİN ARKASI Fotoğraf uzun süre düşünülerek başlanılan bir uğraş değil. Aslında nasıl başladığımı pek hatırlamıyorum, sanırım belli bir noktadan sonra etrafa

Detaylı

1 of 5 14/10/2010. Stresle Başa Çıkma

1 of 5 14/10/2010. Stresle Başa Çıkma 1 of 5 14/10/2010 Stresle Başa Çıkma Stres bizim baskıya karşı duygusal ve fiziksel tepkimizdir. Bu baskı dışsal faktörlerden kendimizin ya da bir yakınımızın yaşam etkinliklerinden, hastalıklarından yaşam

Detaylı

Dört öğrenci sabahleyin uyanamamışlar ve matematik finalini kaçırmışlar, ertesi gün hocalarına gitmişler, zar zor ikna etmişler. Arabaya bindik yolda

Dört öğrenci sabahleyin uyanamamışlar ve matematik finalini kaçırmışlar, ertesi gün hocalarına gitmişler, zar zor ikna etmişler. Arabaya bindik yolda Bir gün sormuşlar Ermişlerden birine: Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır? Bakın göstereyim demiş Ermiş. Önce sevgiyi dilden gönle indirememiş olanları çağırarak onlara

Detaylı

Esrarengiz Olaylar. Dangg Dongg Dangg

Esrarengiz Olaylar. Dangg Dongg Dangg Esrarengiz Olaylar Saatler gece yarısını çoktan geçmişti. Uzaklarda bir yerlerde, sarkaçlı duvar saatinin iç ürperten sesi yankılandı: Dangg Dongg Dangg Bir köpek uludu. Yarasalar, ince tonlu haykırışlarla,

Detaylı

ÇAYLAK. Çevresinde güzel bahçeleri olan bir villaydı.

ÇAYLAK. Çevresinde güzel bahçeleri olan bir villaydı. ÇAYLAK Çevresinde güzel bahçeleri olan bir villaydı. Alt katta genel tıbbi muayene ve müdahaleleri yapılıyordu. Bekleme salonu ve küçük bir de laboratuar vardı. Orta katta diş kliniği ve ikinci bir muayene

Detaylı

AYLA ÇINAROĞLU KİM DEMİŞ NİYE DEMİŞ

AYLA ÇINAROĞLU KİM DEMİŞ NİYE DEMİŞ AYLA ÇINAROĞLU KİM DEMİŞ NİYE DEMİŞ 2004, Uçanbalık Cumhuriyet Bulvarı No: 302/104 35220 Alsancak - İZMİR Yazar: Ayla Çınaroğlu Yayın Yönetmeni: İlke Aykanat Çam Düzelti: Gökçe Uslu Baskı: Ertem Matbaa

Detaylı

ORTA HAZIRLIK TÜRKÇE ORTAK SINAVI-1 2015-2016. Açıklamalar GRADE. (20 Aralık 2015, Pazar)

ORTA HAZIRLIK TÜRKÇE ORTAK SINAVI-1 2015-2016. Açıklamalar GRADE. (20 Aralık 2015, Pazar) (20 Aralık 2015, Pazar) GRADE ORTA HAZIRLIK 2015-2016 ORTAK SINAVI-1 Açıklamalar 1. Bu sınav 50 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. 2. Üç yanlış cevap bir doğru cevabı götürür. 3. Sınavın Süresi

Detaylı

Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK

Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve ne yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını

Detaylı

OHIO DOĞAÇLAMASI (OHIO IMPROMPTU)

OHIO DOĞAÇLAMASI (OHIO IMPROMPTU) OHIO DOĞAÇLAMASI (OHIO IMPROMPTU) Samuel Beckett (1981) Türkçesi: Semih Fırıncıoğlu Ohio Doğaçlaması (Ohio Impromptu) ilk kez 9 Mart 1981 de, Ohio State Üniversitesi nin işbirliğiyle, Drake Union, Stadium

Detaylı

Soðaným da kar gibi Elma gibi, nar gibi Kim demiþ acý diye, Cücüðü var bal gibi

Soðaným da kar gibi Elma gibi, nar gibi Kim demiþ acý diye, Cücüðü var bal gibi BÝRÝNCÝ BÖLÜM 1 Dünya döndü Son ders zili çalýnca tüm öðrenciler sevinç çýðlýklarý atarak okulu terk etti. Ýkili öðretim yapýlýyordu. Sabahçýlar okulu boþaltýrken, öðleci grup okula girmeye hazýrlanýrdý.

Detaylı

Eylemlerin, eylemsilerin, sıfatların ve zarfların anlamlarını çeşitli yönden etkileyen sözcüklere zarf denir. Ör. Büyük lokma ye: büyük konuşma. Ör.

Eylemlerin, eylemsilerin, sıfatların ve zarfların anlamlarını çeşitli yönden etkileyen sözcüklere zarf denir. Ör. Büyük lokma ye: büyük konuşma. Ör. Eylemlerin, eylemsilerin, sıfatların ve zarfların anlamlarını çeşitli yönden etkileyen sözcüklere zarf denir. Eylem ve eylemsilerin anlamalarını durum yönünden tamamlayan zarflardır. Eylem ya da eylemsiye

Detaylı

Bahar Ateşi Evet! Hayır! Belki? Ne? Merhaba.

Bahar Ateşi Evet! Hayır! Belki? Ne? Merhaba. 1. Bölüm Bahar Ateşi Evet! Hayır! Belki? Ne? Merhaba. Bütün bu insanın kafasını şişiren karmaşa, çok ama çok masum bir günde başladı. O gün çok şirin, çok masumdu. O gün öyle muhteşem, öyle harika ve öyle

Detaylı