İçindekiler 1. KÖPEĞİMİN OT YEMESİ NORMAL Mİ? 2. KÖPEĞİM NEDEN DIŞKI YİYOR? BU KONUDA NE YAPABİLİRİM?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İçindekiler 1. KÖPEĞİMİN OT YEMESİ NORMAL Mİ? 2. KÖPEĞİM NEDEN DIŞKI YİYOR? BU KONUDA NE YAPABİLİRİM?"

Transkript

1 İçindekiler 1. KÖPEĞİMİN OT YEMESİ NORMAL Mİ? 2. KÖPEĞİM NEDEN DIŞKI YİYOR? BU KONUDA NE YAPABİLİRİM? 3. DİŞİ KÖPEĞİM KISIRLAŞTIRILDIĞINDA KIZGINLIKTAYDI. ŞU ANDA İSE OYUNCAKLARI TOPLUYOR VE SANKİ ONLARA BEBEKLERİ GİBİ DAVRANIYOR.BU DURUM YALANCI GEBELİK MİDİR? 4. YAVRU KÖPEĞİM OYNARKEN BENİ ISIRMAYI ÇOK SEVİYOR. ISIRMADAN VE TIRMALAMADAN OYNAMAYI ONA NASIL ÖĞRETEBİLİRİM. 5. PAPAĞANIMIN YUMURTLAMASI KONUSUNDA NE YAPABİLİRİM? 6. KÖPEĞİMİN DUYMA PROBLEMİ VAR MI? 7. YAVRU KÖPEĞİMİN HEYECANLANDIĞINDA İDRAR YAPMASINI NASIL ENGELLEYEBİLİRİM? 8. KORKMUŞ BİR KEDİ İLE İLGİLENMENİN EN İYİ YOLU NEDİR? 9. KÖPEĞİMİ KISIRLAŞTIRMALI MIYIM? 10. NEDEN KÖPEĞİMİN DERİSİNDE KIZARIKLIKLAR OLUŞUYOR? 11. YUMURTALIKLARIN UZAKLAŞTIRILMASI ŞART MI? (KASTRASYON) 12. BİR KÖPEĞİN BURNUNUN PEMBEYE DÖNMESİNE NE NEDEN OLABİLİR? 13. NEDEN KEDİMİN ŞİŞMAN DUDAKLARI VAR? 14. SOĞUK VE ISLAK BURUNLAR SAĞLIK GÖSTERGESİDİR, HAKSIZ MIYIM? 15. KİRPİMİN NESİ VAR? 16. KÖTÜ KOKULU KULAKLARI OLAN BİR KÖPEK İÇİN NE YAPABİLİRİM? HAFTADA 3,5 KG KAYBEDEN YAŞLI BİR KEDİNİN PROBLEMİ NE OLABİLİR?

2 18. KÖPEĞİMİN KÖTÜ VÜCUT KOKUSUNDAN NASIL KURTULABİLİRİM? 19. TUZSUZ BİR DİYETE İHTİYACI OLAN KÖPEĞİME NE YEMEK VEREBİLİRİM? 20. OSTEOSARKOM NEDİR? 21. KÖPEĞİME DIABETES TEŞHİSİ KONDU 22. KEDİDE ASTIM NEDİR? YAŞINDAKİ KÖPEĞİMİN BENE BENZER ŞİŞLERİ VAR. BUNLAR NEDİR? 24. KEDİMİN HEARTWORM KORUMASI İÇİN NE YAPABİLİRM? 25. TANIDIĞIM BİR KÖPEK PARVOVİRUS ENFEKSİYONUNA YAKALANDI. KEDİLER DE PARVOVİRUSA YAKALANABİLİR Mİ? 26. KÖPEĞİMİN PNEUMONİA SI VARDI VE İÇ ORGANLARININ YANLIŞ TARAFTA OLDUĞU TESBİT EDİLDİ. LÜTFEN YARDIM EDİN. 27. KEDİM DİŞLERİNİ FIRÇALAMAMA İZİN VERMİYOR. TARTARIN VE DİŞETİ HASTALIKLARININ BAŞKA PROBLEMLERE YOL AÇABİLECEĞİ DOĞRU MU? 28. KISA TÜYLÜ KÖPEKLER DÜŞÜK ISILARA DAYANABİLİR Mİ? 29. ÇİĞ ÇİĞNEME ÇUBUKLARI GÜVENLİ MİDİR? 30. KEDİLER YIKANIR MI? YIKANIRSA NE SIKLIKLA YIKAYABİLİRİZ? ÖZEL ŞAMPUANLARI VAR MIDIR? 31. YAŞLI KEDİM NEDEN KENDİNİ TEMİZLEMEKTE TEMBEL DAVRANMAYA BAŞLADI? 32. KÖPEĞİM HAVUÇ YEMEĞİ ÇOK SEVİYOR, ONA HAVUÇ VERMEMEMİ GEREKTİRECEK BİR SEBEP VAR MI? 33. VETERİNER TEDAVİ MASRAFLARI 34. VETERİNER TEDAVİ GİDERLERİ ÇOK YÜKSEK DEĞİL Mİ? BU SADECE HAYVAN SAĞLIĞI, İNSAN DEĞİL 35. KÖPEKLER İÇİN KISIRLAŞTIRILMA DIŞINDA BİR DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ VAR MIDIR?

3 36. KÖPEĞİMİN OPERASYONUNU KİM YAPABİLİR? OPERASYON SONRASINDA BEN NE YAPMALIYIM? 37. KOLTUĞUMDAKİ KEDİ İDRARI KOKUSUNU NASIL YOK EDEBİLİRİM? KÖPEĞİMİN OT YEMESİ NORMAL Mİ? Dört yaşında, kısırlaştırılmış, melez bir köpeğimiz var. Bir basenjiye benziyor ama tabii ki daha büyük ve havlıyor.sık sık ot yeme gibi bir alışkanlığı var.veterinerimiz onun sağlıklı olduğunu ve bu konuda endişelenmemem gerektiğini, bunun sadece bir alışkanlık olduğunu söylüyor.bu konuda herhangi bir öneriniz var mı? CEVAP: Bir çok veteriner kedi ve köpeklerin ot yemesini normal kabul eder. Doğadaki köpekler dietlerini bitkilerle desteklemek için aynı şeyi yapar.ben ise sadece herbisitler, insektisitler ve gübrelerle bulaşık otların hastalıklara sebep olabileceğinden endişe duyarım. Otlar üzerinde kimyasal maddelerin bulunmadığından emin olabilirseniz köpeğinizin otlamasına izin verebilirsiniz. KÖPEĞİM NEDEN DIŞKI YİYOR? BU KONUDA NE YAPABİLİRİM? CEVAP: Köpeğinizin bu alışkanlığının tıbbi ismi kaprofaji dir ve bu çok sık rastlanan problem bir çok etoburda normal bir davranıştır. Anneler yavrularının dışkılarını onlar yuvadan uzaklaşana dek tüketirler. Kendi dışkılarını yemeleri ise biraz daha alışılmadıktır ancak bu da sıkça oluşabilen bir durumdur. Aşılamalar ve parazit mücadeleleri gibi diğer sağlık prosedürleri veterinerinizce yerine getiriliyorsa ve köpeğiniz iyi dengelenmiş bir dietle besleniyorsa ; bu durum bir vitamin noksanlığı problemini akla getirir. Bunun dışında köpeğinizin dışkı yeme alışkanlığı bir davranış problemi olarak da kabul edilebilir. Bu davranış bir kez başladığında devam etmesi kaçınılmaz olacaktır.bu davranışın yapılmasına fiziksel olarak engellemek ve tekrar hatırlamasına engel olmak gerekmektedir. Köpeğinize bunun yanlış olduğunu ; yüksek, sert ve azarlayıcı bir sesle anlatmalısınız. Bu tavrınızı köpeğiniz dışkıları kokladığında da tekrarlamalısınız. Monosodyum Glutamat gibi maddelerin yemeğe eklenmesi dışkıyı daha az cazip hale getirecektir. Daha direk bir davranış ise dışkıya limon yada tütün eklemektir. Bazı pet sahipleri ise çevreyi her gün temizleyerek hata yapma şansını ortadan kaldırır. DİŞİ KÖPEĞİM KISIRLAŞTIRILDIĞINDA KIZGINLIKTAYDI. ŞU ANDA OYUNCAKLARI TOPLUYOR VE SANKİ ONLARA BEBEKLERİ GİBİ DAVRANIYOR.BU DURUM YALANCI GEBELİK MİDİR? CEVAP: Tanımladığınız durum klasik bir yalancı gebelik vakasıdır. Kızgınlık döneminde bir dişi köpeğin seksüel siklusunun aktivasyonu sebebiyle bu dönemde kısırlaştırma sonrası, yalancı gebelik çok sık karşılaşılan bir problemdir. Beynin bir bölümü hayvanın gebe olduğuna dair uyarımlar verir ve bu da davranışlarda

4 değişimlere sebep olur. İyi olan ise bu durumun genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmadan bir hafta içerisinde geçecek olmasıdır. Ancak onun davranışlarına dikkat etmelisiniz çünkü bazı dişiler bu sanal yavrularına karşı çok koruyucu olabilirler. YAVRU KÖPEĞİM OYNARKEN BENİ ISIRMAYI ÇOK SEVİYOR. ISIRMADAN VE TIRMALAMADAN OYNAMAYI ONA NASIL ÖĞRETEBİLİRİM. Köpeğinizin ısırma problemini bir çok şeyi eş zamanlı olarak yaparak çözümleyebilirsiniz.birincisi köpeğinizin oyun aktivitelerini vücudunuzun dışına yönlendirmelisiniz. Bunu onu yumuşak oyunlara yönlendirerek ve saldırgan oyunlardan alıkoyarak yapabilirsiniz. Isırma gerçekleştiğinde bunu kuvvetlendirecek hiçbir pasif hareket yapmayın. Bunun anlamı yürüyüp uzaklaşın ve kabul edilemez bulduğunuz her hareketinde beş dakika boyunca onu önemsemeyin ve bu süre zarfında onunla konuşmayın. Üçüncü olarak da bu davranışa karşı negatif önlemler alın. Örneğin ; ısıracağını hissttiğinizde ellerinizi sirkeyle yıkayın ya da, bozuk para dolduracağınız bir konserve kutusunu ısırdığı zaman rahatsız edecek şekilde sallayın. Son olarak da ; sert ve kararlı bir HAYIR komutunu kullanabilirsiniz. Köpeğiniz uygun şekilde oynadığında ise onu pozitif etkilerle şevklendirin ve ödüllendirin. En önemli nokta ise evdeki herkesin aynı oyun planını uygulaması ve doğru davranmasıdır. PAPAĞANIMIN YUMURTLAMASI KONUSUNDA NE YAPABİLİRİM? İki adet üç yaşında dişi cockatail im var. Bir erkek olmadan da yumurtlamalarının mümkün olduğunu biliyorum ve benimkilerden biri bunu yapıyor ama ben hangisi olduğunu bilmiyorum.bu yumurta için ne yapabilirim? CEVAP: Papağanlar yumurtlamaya genelde ilkbaharda başlar.yumurtlama uzayan günlerle uyarılır ve bu yumurtaları uzaklaştırmak genelde tekrar yumurtlamayı uyarır.en iyisi yumurtaları kafeste dinlenme kutusu olarak kullanabilecekleri bir kutuda tutmaktadır. Yumurtalar fertil olsun yada olmasın onları kafeste bırakmak, ona odaklanmalarını ve onunla meşgul olmalarını sağlayacaktır.çok önemli bir başka husus ise beslenmedir.cockatail ler gibi yüksek yumurtlama yeteğine sahip kuşlar, kalsiyum ve diğer besin maddelerinden zengin yemlerle beslenmelidirler. Hergün yemlerinin yarısı yada biraz daha azı tohumlardan oluşmalıdır. Diğer yarısı ise çikolata ve avokado dışında hergün yediğiniz her tür gıdadan oluşabilir.özellikle kalsiyumdan zengin peynir gibi bazı besin maddelerinin üzerinde durulmalıdır.ayrı bir kapta kırık yumurta kabukları da verilebilir.iyi ayarlanmış dengeli bir beslenme programı ile yumurtlama problemleri ortadan kaldırılabilir.yumurtlamanın engellenmesinin tek yolu ise kuşunuzun cerrahi bir müdehale ile kısırlaştırılmasıdır.yumurta üretimini azaltan bir alternatif ise akşamları kafesi örterek total ışık zamanını azaltmaktır. KÖPEĞİMİN DUYMA PROBLEMİ VAR MI?

5 On dört yaşındaki köpeğim görüşünü etkileyen kataraktı ve düşük tondaki sesleri duyamaması dışında sağlıklı. CEVAP: On dört yaşında bir köpekte duyma kaybı maalesef normal.bu nörolojik bir problemdir ve tedavisi yoktur.duyma aletleri köpeklerde denenmiş ancak tolere edilememiştir. YAVRU KÖPEĞİMİN HEYECANLANDIĞINDA İDRAR YAPMASINI NASIL ENGELLEYEBİLİRİM? CEVAP:Bilinçli idrar yapma fizyolojik fonksiyonların ve davranışların bir kombinasyonudur.bunun fizyolojik parçası idrarı kesede tutacak sifinkterin kasılma fonksiyonudur. Dişilerde urethra kısa olduğu için bu durum daha sık görülür.bu zamanla düzelecektir.davranışsal faktör ise bilinçli bir şekilde yada heyecanlandığında keseyi boşaltan kasların kasılmasını sağlar.fiziksel kısım için yapabileceğimiz çok az şey vardır.kasılmayı arttırıcı ilaçlar mevcuttur ancak bir yavrunun bu ilaçları kullanması doğru olmayabilir.en önemli kontrol davranışsal tarafı ile ilgilenmektir.öncelikle idrar yapmaya neden plan durumlara karşı önlem almak gerekir.eve geldiğinizde onu kapıda karşılamak yerine onu ihmal edin.zamanla gelişinizle heyecanlamaması gerektiğini anlayacaktır.diğer durumlar da aynı yolla halledilebilir.ona bir yabancı yaklaştığında ise bir şeyler vererek yada dikkatini başka bir yöne çekerek heyecanlanmasını önlemeye çalışmalısınız.veterinerinizle bu konuyu daha detaylı olarak tartışın. KORKMUŞ BİR KEDİ İLE İLGİLENMENİN EN İYİ YOLU NEDİR? Komşularım,yabancılardan çok korkan bir kediyi bir barınağa verecekken onu kurtardım ama şimdi bodrumumda saklanıyor. Bana hırlıyor ve yukarı çıkmıyor. CEVAP:Yabancı insanlara karşı ciddi korkuları olan kedilerin yumuşatılması zaman alır.en önemli nokta birbirinizi tanırken kendinizi ısırılmaktan tırmalanmaktan korumanızdır.eğer kediniz bodrumda saklanıyorsa önce ona sık sık küçük yemekler vererek size ve sesinize alışmasını sağlayın.size yaklaşmasını sağlayacak kadar alışması aylar alabilir.sizin yanınızda rahat olduğundan emin olana dek ona dokunmayın.sağlıksal sebepler yüzünden daha önce yapılan aşılama ve parazit tedavilerinin bir listesini alın ve veterinerinize götürün.tuzaklar ise ele almanın güvenli olmadığı hayvanlar için gerekli olabilir.eğer kedi kuduz aşısı olmamışsa 10 gün boyunca kimse ile fiziksel temasta bulunmamalıdır.biraz zaman ve dikkat ile yeni kediniz size alışacaktır ancak bunun zaman alacağını kabullenmeniz gerektiğini unutmayın. KÖPEĞİMİ KISIRLAŞTIRMALI MIYIM? İki yaşında Rottweiller kırması dişi bir köpeğim var ve henüz kısırlaştırılmadı. Çok tatlı ve itaatkar bir hayvan. Seksüel organların uzaklaştırılması ile hayvanlarda bazı davranışsal değişimler oluştuğunu biliyorum. Operasyon sonrası ne gibi sağlık ve davranış değişimleriyle karşılaşabilirim.

6 CEVAP: Ovariohysterectomie den sonra dişi kedi yada köpeklerde önceden tahmin edilebilecek bir davranış değişimi yoktur. Erkek köpekler ise kısırlaştırma sonrası daha az agresifite gösterirler. Erkek kediler daha az kavga eder ve başıboş dolaşma isteği azalır. Kedi ve köpeklerin kısırlaştırılmasının birçok nedeni vardır. Kısırlaştırma ile meme kanserlerinden ve PYOMETRA adı verilen rahmin enfeksiyonundan korunma sağlanır ki her iki durumda dişi bir köpek için öldürücü olabilir. Erkek köpeklerin kısırlaştırılması ise prostat ve testiküler hastalıkların riskini azaltır. İstenmeyen doğumların engellenmesi için 6-12 aylıkken ilk kızgınlıkortaya çıkmadan kısırlaştırma tavsiye edilir. Petlerimizi, evde ve sağlıklı tutmak onlara daha uzun ve mutlu bir hayat sağlayacaktır. NEDEN KÖPEĞİMİN DERİSİNDE KIZARIKLIKLAR OLUŞUYOR? Rhodesion Ridgeback kırması köpeğimin bir süre önce şiddetli bir deri problemi oldu. Veterinerim bunun gıda allerjisinden kaynaklanabileceğini ve etli yemeklerden kaçınmamı söyledi. Lamb&Rice yemini değiştirdim. 3 ayrı ilaç kullanıyordu ve bir deri losyonu da uygulanıyordu. Kızarıklıklar kayboldu ama bir süre sonra tekrar oluştu. Başka bir köpek maması yada doğal ilaçlar tavsiye edebilir misiniz? Tamamen vejeteryan diyeti mümkün olabilir mi? CEVAP: Köpeklerde deri hastalıkları sinir bozucu olabilir ve tanı koymak bir dedektif araştırması gerektirir. Tedaviye başlamadan önce doğru ve eksizsiz bir fiziksel araştırma yapılmalıdır(kan muayeneleri, deri kazıntıları, mantar kültürleri, allerji testleri, deri biopsileri). Bazı deri hastalıkları hayat boyu tedavi gerektirirken, bazıları 4-6 haftada tedavi edilebilir. Allerjiler ve enfeksiyonlar gibi bazı problemlerin beraber görülmesi ise alışılmadık değildir. Eğer bir problem tekrar ortaya çıkarsa veterinerinize bunu en kısa zamanda bildirerek takip edilmesini sağlayın. YUMURTALIKLARIN UZAKLAŞTIRILMASI ŞART MI? Lütfen yumurtalıklarının uzaklaştırılmasının şart olup olmadığını açıklarmısınız? Ben petimin karakterinin kısırlaştırılma sonunda aynı kalmasını istiyorum. CEVAP: Her iki yumurtalığın da uzaklaştırılmasının birçok sebebi vardır. Bir çok hayvan sahibi kızgınlık periodlarının kesilmesini ister ki bu yumurtalıklar vüutta kalırsa mümkün olmaz. Bir köpek yada kedinin ilk kızgınlığını yaşamadan önce her iki yumurtalık ve rahminin alınması meme tümörü riskini sıfıra indirir. Üreme amaçlı köpeklerde görülen nadir vakalrın dışında, hemen hiç ovaryum ovaryum kanseri görülmemesi de bir başka avantajdır. BİR KÖPEĞİN BURNUNUN PEMBEYE DÖNMESİNE NE NEDEN OLABİLİR? Köpeğimin burnu pembeye dönüşüyor. Paslanmaz çelik kaptan su içiyor ve seramik kaptan yemek yiyor. Onu bir yetiştiriciden aldım ve anne babası da tamamen siyah burunlara sahipler.

7 CEVAP: Bir köpeğin burnunda pigmentasyon kaybına neden olabilecek birçok sebep vardır. Allerjiler, enjeksiyonlar ve immun sebepli hastalıklar sıkça görülen 3 grubu oluşturur. Yapılacak en güzel şey ise iyi bir fiziksel muayene ile olayın sebebinin ne olduğunu araştırmaktır. NEDEN KEDİMİN ŞİŞMAN DUDAKLARI VAR? CEVAP: Bir kedide şiş dudakların bulunmasından; çene aknesi, diş kökü enfeksiyonları, tümörler, böcek ısırmaları vb. şeyler sorumlu olabilir. Tanı için kedinizi hemen veterinerinize gösterin. Eksiksiz bir muayene sonrasında bulunacak sebebe karşı tedaviye başlanır. SOĞUK VE ISLAK BURUNLAR SAĞLIK GÖSTERGESİDİR, HAKSIZ MIYIM? CEVAP: Soğuk ve ıslak bir burun kedi ve köpeklerde sağlık göstergesidir ancak sağlıklı bir köpeğin ılık ve kuru bir burnu da olabilirken gerçekten hasta hayvanların burnu soğuk ve ıslak olabilir. Bunun anlamı; hiç bir sağlık göstergesinin %100 belirleyici olmamasıdır. KİRPİMİN NESİ VAR? Kirpim birkaç gün önce yuvarlanıp kendini içine çekti ve şimdi gözleri sağlıklı bakmıyor ve arka bacağını sürüklüyor. CEVAP: Kirpiler; diş enfeksiyonları, göz problemleri, deri mite ları ve birçok problemden daha çok etkilenir. Onun, exotik hayvanlar üzerine tecrübesi olan bir veteriner tarafından muayene edilmesi çok önemlidir. Birçok büyük şehirde bu nitelikteki veterinerlere ulaşabilirsiniz. Mevcut veterinerinize bu konuda danışın ve eğer o böyle deneyime sahip birini tanımıyorsa lokal yada devlet veteriner birliği ofislerini arayıp yardım isteyebilirsiniz. KÖTÜ KOKULU KULAKLARI OLAN BİR KÖPEK İÇİN NE YAPABİLİRİM? CEVAP: Kokulu kulaklar devam eden bir enfeksiyonun göstergesidir. Düşük kulaklı köpekler kronik enfeksiyonlara daha yatkındır. Veteriner kullanım için hazırlanmış temizleme solüsyonları ile düzenli temizlik faydalı olacaktır. Ancak genelde antibiyotik gereklidir. Eğer, petler devam eden kötü kulak enfeksiyonlarına sahipse iyi bir bakım ve ilaç kullanımı, özel cerrahi girişimlerle kulak kanalının açılması ve içeri daha fazla hava girmesinin sağlanması gerekebilir. Diğer alternatiflerin düşünülmesinden önce doğru bir tanı sağlanması, uygun ilaç ve temizleme solüsyonlarının kullanılması daha doğru olacaktır. 3 HAFTADA 3,5 KG KAYBEDEN YAŞLI BİR KEDİNİN PROBLEMİ NE OLABİLİR?

8 CEVAP: Ani ve ciddi kilo kaybı olan her kedi tiroid bezi, diabet ve böbrek hastalıkları konusunda test edilmelidir. Eğer, veterineriniz henüz geriatrik bir kan analizi ve idrar tahlili yapmadıysa yapılmasını talep edin. Zamanında teşhis edilip, ciddi olarak tedavi edilerek halledilebilecek birçok durum vardır. KÖPEĞİMİN KÖTÜ VÜCUT KOKUSUNDAN NASIL KURTULABİLİRİM? 3 Yaşında Cocker Spaniel köpeğimin çok kötü bir vücut kokusu var. Vücut spreyleri, gıda katkıları, özel şampuanlar kullandım ama sonuç vermesi. Ailem onu başımdan atmamı söylüyor ama ben onu çok seviyorum, lütfen bana yardım edin. CEVAP: Birçok Cocker, deride fazla yağ ve kokuya neden olan Seborrheo problemine sahiptir. Kulaklarda bu durumdan etkilenir ve koku artar. Seborrheo ; hypothyroidism gibi durumlarda olduğu gibi primer yada kimi zaman da seconder olarak gelişebilir. Eksiksiz bir fiziksel muayene tanıya yardımcı olacaktır ve uygun bir şampuan sorununuzun çözümüne yardımcı olacaktır. Lütfen; en kısa zamanda veterinerinizle görüşün. Onu ailenizin sevilen bir ferdi haline getirebilecek etkili tedaviler vardır. TUZSUZ BİR DİYETE İHTİYACI OLAN KÖPEĞİME NE YEMEK VEREBİLİRİM? 14 yaşındaki köpeğime konjestif kalp yetmezliği teşhisi kondu ve şimdi tuzsuz bir diyet yapıyor. Onun için evde hzırlayabileceğim bir diyet var mı? CEVAP: Köpeğinize; 115 gr. yağsız et, 1 kap pişmiş pirinç, 1 kap kızarmış mısır, 1 çorba kaşığı mısır yağı ve 2 çorba kaşığı dicalcium phosphate ile düşük tuzlu bir diyet hazırlanabilir. Eti kahve rengileşene dek tavada kızartın, diğer şeyleri ekleyin ve iyi karıştırın. Bir köpek 10 kg vücut ağırlığı için günde 250 gr. karışım yiyebilir. Kalan kısmı buzdolabında saklayın. Dengelenmiş, vitamin ve mineral kaynakları ile lezzetli ve iyi bir beslenme sağlayacaktır. OSTEOSARKOM NEDİR? Canine Osteosarkoma hakkında bana bilgi verebilir misiniz? Benim bulabildiğin kaynaklar yetersiz ve bu duruma neyin sebep olduğuna ve erken dönemde oluşacak semptomlara açıklık getirmiyor. CEVAP: Osteosarkoma; sık rastlanan çok ciddi bir kemik kanseridir. Genelde büyük ve dev ırklarda oluşur. Bacakta ağrı, şiş ve topallık ilk görülen belirtileridir. Malesef, semptomlar görülmeye başladığında hastalık başka organlara yayılmıştır. Bazı ongologistler, deneysel olarak yeni tedaviler uygulamakta ise de bazı eğitim hastaneleri dışında tedavide başarı mümkün değildir. KÖPEĞİME DIABETES TEŞHİSİ KONDU Canine Diabetes hastalığı konusunda bilgilere ihtiyacım var. Köpeğime teşhis 6 ay önce konuldu. Veterinerim ve ben, günde 2 enjeksiyonluk kontrol ile kan şekerini değerlendiriyoruz. CEVAP: Diabet, hem kedi hemde köpeklerde çok ciddi bir hastalıktır. İnsülin düzenlemesi, yüksek lifli gıdalar ve düzenli egzersizi içeren hayat boyu tedavi

9 gerektirir. Günlük; insülin dozları, idrar şekeri ve keton düzeylerinin kaydedilmesi çok önemlidir. Düzenli check-uplar ve kan şekeri ölçümleri, hastalığın gidişatında çok önemlidir. Günlük sadık perhiz ile köpeğinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkündür. KEDİDE ASTIM NEDİR? CEVAP: Kedide astım kronik yangısel bir solunum hastalığıdır. Kediler aynı insanlarda olduğu gibi, hava yolu spazmları yada düz kas kontraksiyonları göstererek nefes almada zorluk yaşarlar. Bazen kedi kumları bu hastalıktan sorumlu olabilse de, rolü sınırlıdır. Tam tanı için veterinerinizle görüşün ve tedaviye başlayın. Genelde, insanlarda kullanılan ilaçlar etkili olacaktır ancak doz ayarlamasını veterineriniz yapabilir. 6 YAŞINDAKİ KÖPEĞİMİN BENE BENZER ŞİŞLERİ VAR. BUNLAR NEDİR? Daha önce bana bunların yaş benleri olduğunu söylediler. Eğer zararlı değillerse onlardan nasıl kurtulabilirim? CEVAP: Orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde en sık görülen şişler virusler tarafından yapılan papillomlardır. Köpek yaşlandıkça birçok yerde birden gelişirler ve büyüdükçe tarak ve traş makinalarına takılarak baş belası haline gelirler. Ne büyüklükte olursa olsun önemli olan tedaviye başlamadan önce kesin tanının konulmasıdır. Eğer, bu kitleler papillomsa, cerrahi olarak uzaklaştırılmaları en iyi yöntemdir oncak derin kökleri tamamen uzaklaştırılmazsa tekrar büyürler. KEDİMİN HEARTWORM KORUMASI İÇİN NE YAPABİLİRM? Veterinerim, kedime aylık Heartworm koruma tabletleri vermeye başladı. Ancak uzun süreli Heartworm ilaçları kullanımının kedimin sağlığı açısından büyük risk taşıdığını duydum. Ne yapmalıyım? CEVAP: Heartworm hastalığı ciddi ancak korunabilir bir problemdir. Kedinizin koruyucu ilaç uygulamasında olması daha çok bölgenizde hastalığın görülme sıklığına bağlıdır. Koruyucu ilaçların ciddi riskleri ve yan etkileri olduğunu gösteren herhangi bir yayın bulunmamaktadır. Ayrıca, veterineriniz ilaca başlamadan önce kedinizin mevcut problemlerini de değerlendirecektir. Sağlıklı böbrekler ve normal karaciğer fonksiyonları hemen tüm ilaçların metabolize edilmesinde önemlidir. Kedi ve köpeklerde Heartworm koruma ilaçları kullanmadan önce kan testlerinin yapılması da önemlidir. TANIDIĞIM BİR KÖPEK PARVOVİRUS ENFEKSİYONUNA YAKALANDI. KEDİLER DE PARVOVİRUSA YAKALANABİLİR Mİ? CEVAP: Canine parvovirus kedileri etkilemez. Kedilerin kendi parvovirus hastalıkları vardır ve bu daha çok Feline Distemper olarak bilinir. Bu hastalık da köpekler için kontagiöz değildir.

10 KÖPEĞİMİN PNEUMONİA SI VARDI VE İÇ ORGANLARININ YANLIŞ TARAFTA OLDUĞU TESBİT EDİLDİ. LÜTFEN YARDIM EDİN. CEVAP: Bu durum Ciliar Dyskinesia yada İmmotile Cilia Syndrome olarak bilinir. Bu hastalığın birçok formu vardır ve biri de göğüs ve karın organlarının yanlış tarafta olması ile karakterizedir. İnsanlarda Kartagener s Syndrome olarak bilinir. Hastalık direk olarak tedavi edilemez. Birçok vaka multiple bakteriyel pneumoni ile komplike olur ve antibiyotik kullanımı ile bu engellenmeye çalışılır. Bu durumdaki petlerde uzun vadeli prognoz şüphelidir. Bazı hayvanlar aralıklı tedavi ile 5 yıldan fazla yaşayabilir. Bu durumdaki birçok pet kısırdır ancak yetiştiricilerin bu probleme sahip hayvanların akrabaları ile çiftleşme yapmamaya dikkat etmeleri gerekir. KEDİM DİŞLERİNİ FIRÇALAMAMA İZİN VERMİYOR. TARTARIN VE DİŞETİ HASTALIKLARININ BAŞKA PROBLEMLERE YOL AÇABİLECEĞİ DOĞRU MU? CEVAP: Eğer, kedinizin molar ve premolar dişlerinde belirgin bir tartar varsa veterinerinizin anestezi altında eksizsiz bir diş tedavisi yapma zamanı gelmiştir. Bu tartarlar Gingivitis e neden olabilir. Kuru diyetler tartarın uzaklaştırılmasına yardım eder ama sadece kuru mama yiyen kedilerde de diş tdavisine ihtiyaç duyar. Ayrıca, tartarın ağızda bırakılması böbrek ve kalp hastalıklarına da yol açabilir. KISA TÜYLÜ KÖPEKLER DÜŞÜK ISILARA DAYANABİLİR Mİ? CEVAP: Beagles, Dalmaçyalı ve Doberman gibi kısa tüylü köpekler ısının donma noktasına yaklaştığı açık hava şartlarında yaşamak için yaratılmamışlardır. ÇİĞ ÇİĞNEME ÇUBUKLARI GÜVENLİ MİDİR? CEVAP: Çiğneme çubukları zararsızdır ancak eğer bütün olarak yutulursa problemler yol açabilir. Bunların gastrite ve blokaja neden olması mümkündür. Düzenli bir oyuncak yada diyetin bir parçası halin gelmemelidirler. En iyisi, köpeğiniz bir oyuncağı yada çiğneme çubuğunu çiğnerken onu kontrol etmektir. KEDİLER YIKANIR MI? YIKANIRSA NE SIKLIKLA YIKAYABİLİRİZ? ÖZEL ŞAMPUANLARI VAR MIDIR? CEVAP: Kediler; kirlenmedikleri yada bir deri problemi olmadığı sürece genelde temizdir ve banyoya ihtiyaç duymaz. Banyo ayda birkez yapılabilir. İnsan şampuanlarını ve diğer ürünleri kullanmaktan kaçının çünkü bunlar onlara sert gelecektir. Eğer, kedinizin bir deri problemi varsa, veterinerinizin önereceği özel şampuanlar ile onun belirleyeceği sıklıkta onu yıkayabilirsiniz. YAŞLI KEDİM NEDEN KENDİNİ TEMİZLEMEKTE TEMBEL DAVRANMAYA BAŞLADI? Yaşlı kedim kendini temizleme konusunda gerçekten tembel davranmaya başladı. Uzun tüylü bir kedi olduğu için onu düzenli olarak fırçalarım ama artık bu işe yaramıyor ve tüyleri gerçekten matlaşıyor. Onu daha sık fırçalamam gerektiğini farkettim ancak yapabileceğim başka birşey var mı?

11 CEVAP: Kediler yaşlanıkça kendilerini temizlemeyi bırakabilirler. Bazılarının bazı bölgelere ulaşması zorlaşabilir. Daha hoş dişlere sahip bir tarak kullanarak toplanması gereken ölü ve donuk tüyleri toplamalısınız. Bir kondisyonerle banyo ve tarama işlemi kolaylaştırılabilir. Gerekli tüy bakım ürünleri için veterinerinize başvurun. KÖPEĞİM HAVUÇ YEMEĞİ ÇOK SEVİYOR, ONA HAVUÇ VERMEMEMİ GEREKTİRECEK BİR SEBEP VAR MI? CEVAP: Havuç zararlı değildir ancak total diyetin %10 undan az tüketilmelidir. Eğer, daha fazla verirseniz diyet dengesini bozarsınız. Muhtemel blokajları önlemek için de küçük parçalar halinde vermeye ve iyi çiğnedikten sonra yuttuğuna emin olmaya çalışın. VETERİNER TEDAVİ MASRAFLARI Petimizin veteriner tedavileri neden bu kadar pahalı? Bazen onun sağlığı için kendimizinkinden fazla para harcadığımı düşünüyorum. CEVAP: Veteriner sağlık masrafları son yılda artmıştır ancak insan sağlık masrafları ile karşılaştırıldığında bunun sebepsiz olmadığı görülecektir. Veterinerinizin petiniz için sadece bir genel hekim olmadığı aynı zamanda bir cerrah, radyolojist, dişçi, dermatolojist, nevrolojist, oftalmolojist, psikiyatrist, kulak-burunboğazcı ve hatta bir eczacı olduğunu unutmayın. Veteriner faturanız, hayvan sağlığında istenen düzeyi sağlayacak uygun hizmet, gereç ve destek personel masraflarını yansıtır. Hayvanın orjinal değerinin verilen hizmetlerin masrafı ile denk olmadığını unutmayın. Ayrıca, eğer petinize kendi sağlığınızdan daha fazla masraf ettiğinizi düşünüyorsanız, kendi ihtiyaçlarınız için yeterli bir sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın. VETERİNER TEDAVİ GİDERLERİ ÇOK YÜKSEK DEĞİL Mİ? BU SADECE HAYVAN SAĞLIĞI, İNSAN DEĞİL CEVAP: Nasıl doktorunuzdan hastalığınızı ücretsiz teşhis ve tedavi etmesini beklayemezseniz, veterinerinizden de bunu isteyemezsiniz. Petinize yapılacak tedavinin kapsamını da siz belirlersiniz. Sorumluluk sahibi bir hayvan sahibi olarak, ona değer vermeli ve onun için en iyisini istemelisiniz. KÖPEKLER İÇİN KISIRLAŞTIRILMA DIŞINDA BİR DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ VAR MIDIR? CEVAP: Köpeğiniz için doğum kontrolü için veterinerinizin size tavsiye edebileceği oral tabletler mevcuttur ancak bu ilaçların daha sonra çiftleştirilmek istenen hayvanlarda kullanılması doğru değildir. Eğer, köpeğinizi çiftleştirmeyecekseniz, ilk kızgınlığından önce kısırlaştırılmasının birçok tıbbi avantajı vardır. İlk kızgınlıklarından önce kısırlaştırılan köpeklerde meme tümörü riskinin hemen hemen hiç olmadığı görülmüştür. Veterinerinizle, seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını tartışın.

12 KÖPEĞİMİN OPERASYONUNU KİM YAPABİLİR? OPERASYON SONRASINDA BEN NE YAPMALIYIM? Köpeğime öz çapraz bağ kopuğu teşhisi kondu. Bu operasyonu kim yapmalı ve operasyondan sonra ben neler yapmalıyım? CEVAP: Kopuk bir çapraz bağ asla kendiliğinden iyileşemez. Sadece daha kötüye gidecektir. Eğer, lokal veterineriniz kendini bu operasyonu yapabilecek yeterlilikte görüyorsa, operatif müdahale onun tarafından yapılabilir. Aksi takdirde bir genel cerraha bu konuda başvurabilirsiniz. Bu rahatsızlık atletlerin başına sıkça gelen bir problemdir. Diz ekleminin sabitliğinin bozulmasına neden olur ve ağrı yapar. Operasyon sonrası ise operasyon kadar önemlidir. Petinizi haftalarca merdivenlerden uzak tutmanız gerekir. Onu evde yanlız bırakmamalısınız. Veterineriniz. Size bacağı normale döndürecek egzersizler de gösterecektir. KOLTUĞUMDAKİ KEDİ İDRARI KOKUSUNU NASIL YOK EDEBİLİRİM? CEVAP: Kedi idrarları, özel bir enzim temizleyicisiyle temizlenebilir ve bu temizleyici, temizlik malzemeleri satan bir dükkandan bulunabilir. Bu konuda veterinerinize de başvurabilirsiniz çünkü bir çoğu bu maddeyi bulundururlar. Ancak, idrar genelde koltuğunuz süngerine kadar geçeceği için o bölgeyi kesip yerine yama yapmaktan başka çareniz kalmayabilir. Ayrıca, uygun tuvalet alışkanlığı olan kedilerin, bu alışkanlıklarında aksama olması birçok fiziksel problemi akla getirmelidir. Enfeksiyonlar, diabetes ve bazı hastalıklar buna sebep olabilir. Sadece koltuğunuzu temizlemekle kalmayıp bu davranışın altında yatan sebebi bulmaya çalışmanız daha önmlidir. BACK

Hasta ve hasta yakınları için KEMOTERAPİ KLAVUZU

Hasta ve hasta yakınları için KEMOTERAPİ KLAVUZU 2009 Hasta ve hasta yakınları için KEMOTERAPİ KLAVUZU Abalı,Sezer, Mertsoylu, Köse BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİİÇ HASTALIKLARI TIBBİ ONKOLOJİ BD 01.07.2009 Hazırlayanlar Prof. Dr. Hüseyin Abalı Uzm.

Detaylı

KEDİ VE KÖPEK SAĞLIĞI İÇİNDEKİLER. 1.)Bağışıklık Sistemi. Bağışıklık Hastalıkları. 2.)Beslenme. Beslenme Hastalıkları. 3.)Deri.

KEDİ VE KÖPEK SAĞLIĞI İÇİNDEKİLER. 1.)Bağışıklık Sistemi. Bağışıklık Hastalıkları. 2.)Beslenme. Beslenme Hastalıkları. 3.)Deri. KEDİ VE KÖPEK SAĞLIĞI İÇİNDEKİLER 1.)Bağışıklık Sistemi Bağışıklık Hastalıkları 2.)Beslenme Beslenme Hastalıkları 3.)Deri Deri Hastalıkları 4.)Enfeksiyonlar Viral Enfeksiyonlar 5.)Bakteriyel Enfeksiyonlar

Detaylı

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR?

KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI KEMOTERAPİ NEDİR? KEMOTERAPİ KİM TARAFINDAN UYGULANIR? KEMOTERAPİ UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR? KEMOTERAPİ EL KİTAPÇIĞI Kemoterapi uygulanmasına karar verilmiş bir hasta olarak tedavi ekibinin en önemli üyesi sizlersiniz. Tedavi ekibi hasta, doktorunuz ve tedaviyi uygulayan hemşireden oluşmaktadır.

Detaylı

Banu Şenel SGS Tüketici Ürünleri Bölümü Yeni Projeler Geliştirme Yönetmeni

Banu Şenel SGS Tüketici Ürünleri Bölümü Yeni Projeler Geliştirme Yönetmeni Banu Şenel SGS Tüketici Ürünleri Bölümü Yeni Projeler Geliştirme Yönetmeni Oyuncak ve Kırtasiye Ürünü Alırken Nelere Dikkat Etmeli? 14.09.2010 Oyuncak ve Kırtasiye Ürünü Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Oyuncak

Detaylı

SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ

SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden Böbrek Nakli! Kent Hastanesi BÖBREK NAKLİ MERKEZİ SGK güvencesiyle hiç bir ücret ödemeden böbrek nakli! Kent Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi 1 Böbrek nedir? Böbreklerimiz

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Sayı 20 Yaz 2015 Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Babalar gününde çocuğunu hem öksüz hem yetim bırakan babalar, bu satırlar sizin için. Kadın Cinayetleri

Detaylı

J.R. Kipling (1910) EDEBALĐ' Đ OSMA GAZĐ'YE ÖĞÜDÜ

J.R. Kipling (1910) EDEBALĐ' Đ OSMA GAZĐ'YE ÖĞÜDÜ EĞER Eğer; herkesin haksız yere seni suçladığı bir anda, sen soğukkanlı kalabilirsen; Eğer; herkes senden şüphelendiği halde, sen onların şüphesini hoş görebilirsen; Eğer; bekleyebilir ve beklemekten yorulmazsan;

Detaylı

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER

JĠNEKOLOJĠK KANSERLER JĠNEKOLOJĠK KANSERLER B u yazı sizlere, jinekolojik (kadın üreme organları) kanserden korunma ve tanı konan hastalarda tanı ve tedavi aşamasında hastalık ve tedaviye bağlı gelişebilecek sorunlarla baş

Detaylı

1. KĠġĠSEL TEMĠZLĠK VE ÖNEMĠ

1. KĠġĠSEL TEMĠZLĠK VE ÖNEMĠ 1. KĠġĠSEL TEMĠZLĠK VE ÖNEMĠ Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan önlemlerin tümü temizlik olarak tanımlanır. Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk

Detaylı

Sağlıklı ve huzurlu kalın

Sağlıklı ve huzurlu kalın Sağlıklı ve huzurlu kalın Değerli Nabız Dergisi Okurları, Hastaneler hayatın bütün renklerini içinde barındıran, büyük bir özveri ve sabırla hizmet verilen kurumlardır. Doğumla başlayan hayat, hastanede

Detaylı

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler KEMOTERAPİ NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler Kemoterapi nedir? Kemoterapi; genel anlamı ile bir hastalığın bazı kimyasal maddeler kullanılarak tedavisini ifade eder. Onkolojik olarak ise kemoterapi, tümörü

Detaylı

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda:

KORONER BAYPAS AMELİYATI NEDİR? Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi DOWN SENDROMU İÇİN ANNE KARNINDA TANI. Bu sayıda: DOKTORU ARAYIN YA DA ACİL SERVİSE BAŞVURUN! Diz kireçlenmesinde ağrılar, en küçük hareketle, istirahatte, hatta sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Detaylı

MEVSİM KÖŞESİ. DiKKAT BU SAYFADA SİGARA İÇİLMEZ DOĞRU BİLİNEN BEBEKLERDE İŞİTME KAYBI FASET SENDROMU

MEVSİM KÖŞESİ. DiKKAT BU SAYFADA SİGARA İÇİLMEZ DOĞRU BİLİNEN BEBEKLERDE İŞİTME KAYBI FASET SENDROMU . İÇİNDEKİLER KOLANsağlık hyacinthus Sümbül Sizlerle buluştuğumuz dördüncü sayımızda kapağımız için ilkbahar çiçeği Sümbül ü seçtik. Sümbül çiçeğinin adı Farsça da sümbül olarak da bilinir. Genellikle

Detaylı

Gribe karşı nasıl beslenmeli?

Gribe karşı nasıl beslenmeli? Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri 00-0 Eğitim Yılı Açılışı Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ın katılımlarıyla hastanemizde gerçekleştirildi Bakan Akdağ: Ankara Numune Hastanesi nde artık

Detaylı

sa lık 2014 - Kış Sayısı - Sayı: 4 Yaşamın Mucizesi: DOĞUM Gebelikte Hipertansif Bozukluklar Gebelik ve Diyabet

sa lık 2014 - Kış Sayısı - Sayı: 4 Yaşamın Mucizesi: DOĞUM Gebelikte Hipertansif Bozukluklar Gebelik ve Diyabet 2014 - Kış Sayısı - Sayı: 4 sa lık Yaşamın Mucizesi: DOĞUM Gebelikte Hipertansif Bozukluklar Gebelik ve Diyabet Kış Aylarında KOAH Yenidoğan Sarılığı Bademcik ve Geniz Eti İçindekiler 2 içindekiler 05

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

KAPALI TAM ENDOSKOPİK

KAPALI TAM ENDOSKOPİK Kadınlarda KALP KRİZİ belirtileri 15 Rutin kalp kontrolü hayatınızı kurtarabilir! 16 SARI NOKTA gözünüzü kör etmesin 10 GÖZLERİNİZE CHECK-UP 11 İşitme kaybında bu testin önemi büyük! BERA 08 Medicine Hospital

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ GENÇLERDE TEMEL İHTİYAÇLAR 761CBG054 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 17 / SONBAHAR 2014 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: TANSİYON HAKKINDA HERŞEY TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 3 / Sonbahar 2011 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KADIN VE ÜREME SAĞLIĞI DAİRE BAŞKANLIĞI GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI ANKARA 2013 İÇİNDEKİLER HAZIRLAYANLAR... 3 GEBE BİLGİLENDİRME KİTABI...

Detaylı

K İ STİ K Fİ BROZİ S HASTALARI VE EBEVEYNLERİ İ Ç İ N EL Kİ TABI. * ICF(M)A nin ismi 2002 yılında Cystic Fibrosis Worldwide olarak değişmiştir.

K İ STİ K Fİ BROZİ S HASTALARI VE EBEVEYNLERİ İ Ç İ N EL Kİ TABI. * ICF(M)A nin ismi 2002 yılında Cystic Fibrosis Worldwide olarak değişmiştir. K İ STİ K Fİ BROZİ S HASTALARI VE EBEVEYNLERİ İ Ç İ N EL Kİ TABI DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İNSAN GENETİĞİ PROGRAMI ULUSLAR ARASI KİSTİK FİBROZİS (MUKOVİSİDOZİS) BİRLİĞİ -ICF(M)A 1996 * ICF(M)A nin ismi 2002

Detaylı

Bayram ertesi fiziksel aktivite önemli

Bayram ertesi fiziksel aktivite önemli Bayram ertesi fiziksel aktivite önemli Ramazan ayı boyunca beslenme düzeni ile birlikte bireylerin fiziksel aktivite düzenleri de değişmektedir. Oruç tutan bireyler, fazla enerji harcamamak ve iftar vaktinden

Detaylı

KEMOTERAPİYE BAŞLARKEN

KEMOTERAPİYE BAŞLARKEN KANSER TEDAVİSİ Günümüzde kanser görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Kanser tanısı koyulduktan sonra önemli olan, en kısa sürede uygun tedavi ile birlikte kaliteli bakım sağlayabilmektir. Kanser,

Detaylı

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA

içindekiler KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Doğurganlığı artıran 10 öneri KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... BASINDA KADIKÖYŞİFA 2013_2:BİZİMŞİFA DERGİSİ 01.06.2013 11:49 Page 1 içindekiler 03 05 07 13 BASINDA KADIKÖYŞİFA KALİTELİ YAŞAM POLİKLİNİĞİ Cildinizi yeniden dokuyoruz... MEME HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ Memesiz olmak kader

Detaylı

Önemli uyarı. Kitabın baskı tarihi 2002 yılıdır, o zamandan beri böbrek yetmezliği tedavisinde birçok değişiklik olmuştur.

Önemli uyarı. Kitabın baskı tarihi 2002 yılıdır, o zamandan beri böbrek yetmezliği tedavisinde birçok değişiklik olmuştur. Önemli uyarı Kitabın baskı tarihi 2002 yılıdır, o zamandan beri böbrek yetmezliği tedavisinde birçok değişiklik olmuştur. Bu kitapta genel bilgiler yer almaktadır, doktora danışmadan tedavide değişiklik

Detaylı

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR

DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR DOĞUM ÇANTASI Gebeliğinizin son ayına girdiğinizde, artık doğum için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Daha önceden hazırladığınız çantanızda sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şu malzemeler

Detaylı

Beş doğru beslenme alışkanlığı

Beş doğru beslenme alışkanlığı Yaz 2014 Gezelim Görelim Fresenius Hasta Okulu Birlikte Yaşamak İstanbul un manevi merkezi: Eyüp Sultan Beş doğru beslenme alışkanlığı Erdal Tosun: Elimden oyunculuktan başka bir şey gelmiyor Editör İçindekiler

Detaylı

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN MEDLINE SAĞLIK GRUBU ÜCRETSİZ SÜRELİ YAYINIDIR. SAYI: 4 YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN Londra ya Gidiyoruz! DİYABETLE YAŞAM Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Editör den Gürkan Ergenekon Medline Sa

Detaylı

I. KEMOTERAPİ ALAN HASTADA ve SİZDE GÖRÜLEBİLECEK FİZİKSEL YAKINMALAR

I. KEMOTERAPİ ALAN HASTADA ve SİZDE GÖRÜLEBİLECEK FİZİKSEL YAKINMALAR I. KEMOTERAPİ ALAN HASTADA ve SİZDE GÖRÜLEBİLECEK FİZİKSEL YAKINMALAR Aşağıda görülebilecek yakınmalar hastalarınızda görülebilecek yakınmalardır. Bazen bireylerde; - Enfeksiyon - Kanamaya yatkınlık -

Detaylı