İçindekiler 1. KÖPEĞİMİN OT YEMESİ NORMAL Mİ? 2. KÖPEĞİM NEDEN DIŞKI YİYOR? BU KONUDA NE YAPABİLİRİM?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İçindekiler 1. KÖPEĞİMİN OT YEMESİ NORMAL Mİ? 2. KÖPEĞİM NEDEN DIŞKI YİYOR? BU KONUDA NE YAPABİLİRİM?"

Transkript

1 İçindekiler 1. KÖPEĞİMİN OT YEMESİ NORMAL Mİ? 2. KÖPEĞİM NEDEN DIŞKI YİYOR? BU KONUDA NE YAPABİLİRİM? 3. DİŞİ KÖPEĞİM KISIRLAŞTIRILDIĞINDA KIZGINLIKTAYDI. ŞU ANDA İSE OYUNCAKLARI TOPLUYOR VE SANKİ ONLARA BEBEKLERİ GİBİ DAVRANIYOR.BU DURUM YALANCI GEBELİK MİDİR? 4. YAVRU KÖPEĞİM OYNARKEN BENİ ISIRMAYI ÇOK SEVİYOR. ISIRMADAN VE TIRMALAMADAN OYNAMAYI ONA NASIL ÖĞRETEBİLİRİM. 5. PAPAĞANIMIN YUMURTLAMASI KONUSUNDA NE YAPABİLİRİM? 6. KÖPEĞİMİN DUYMA PROBLEMİ VAR MI? 7. YAVRU KÖPEĞİMİN HEYECANLANDIĞINDA İDRAR YAPMASINI NASIL ENGELLEYEBİLİRİM? 8. KORKMUŞ BİR KEDİ İLE İLGİLENMENİN EN İYİ YOLU NEDİR? 9. KÖPEĞİMİ KISIRLAŞTIRMALI MIYIM? 10. NEDEN KÖPEĞİMİN DERİSİNDE KIZARIKLIKLAR OLUŞUYOR? 11. YUMURTALIKLARIN UZAKLAŞTIRILMASI ŞART MI? (KASTRASYON) 12. BİR KÖPEĞİN BURNUNUN PEMBEYE DÖNMESİNE NE NEDEN OLABİLİR? 13. NEDEN KEDİMİN ŞİŞMAN DUDAKLARI VAR? 14. SOĞUK VE ISLAK BURUNLAR SAĞLIK GÖSTERGESİDİR, HAKSIZ MIYIM? 15. KİRPİMİN NESİ VAR? 16. KÖTÜ KOKULU KULAKLARI OLAN BİR KÖPEK İÇİN NE YAPABİLİRİM? HAFTADA 3,5 KG KAYBEDEN YAŞLI BİR KEDİNİN PROBLEMİ NE OLABİLİR?

2 18. KÖPEĞİMİN KÖTÜ VÜCUT KOKUSUNDAN NASIL KURTULABİLİRİM? 19. TUZSUZ BİR DİYETE İHTİYACI OLAN KÖPEĞİME NE YEMEK VEREBİLİRİM? 20. OSTEOSARKOM NEDİR? 21. KÖPEĞİME DIABETES TEŞHİSİ KONDU 22. KEDİDE ASTIM NEDİR? YAŞINDAKİ KÖPEĞİMİN BENE BENZER ŞİŞLERİ VAR. BUNLAR NEDİR? 24. KEDİMİN HEARTWORM KORUMASI İÇİN NE YAPABİLİRM? 25. TANIDIĞIM BİR KÖPEK PARVOVİRUS ENFEKSİYONUNA YAKALANDI. KEDİLER DE PARVOVİRUSA YAKALANABİLİR Mİ? 26. KÖPEĞİMİN PNEUMONİA SI VARDI VE İÇ ORGANLARININ YANLIŞ TARAFTA OLDUĞU TESBİT EDİLDİ. LÜTFEN YARDIM EDİN. 27. KEDİM DİŞLERİNİ FIRÇALAMAMA İZİN VERMİYOR. TARTARIN VE DİŞETİ HASTALIKLARININ BAŞKA PROBLEMLERE YOL AÇABİLECEĞİ DOĞRU MU? 28. KISA TÜYLÜ KÖPEKLER DÜŞÜK ISILARA DAYANABİLİR Mİ? 29. ÇİĞ ÇİĞNEME ÇUBUKLARI GÜVENLİ MİDİR? 30. KEDİLER YIKANIR MI? YIKANIRSA NE SIKLIKLA YIKAYABİLİRİZ? ÖZEL ŞAMPUANLARI VAR MIDIR? 31. YAŞLI KEDİM NEDEN KENDİNİ TEMİZLEMEKTE TEMBEL DAVRANMAYA BAŞLADI? 32. KÖPEĞİM HAVUÇ YEMEĞİ ÇOK SEVİYOR, ONA HAVUÇ VERMEMEMİ GEREKTİRECEK BİR SEBEP VAR MI? 33. VETERİNER TEDAVİ MASRAFLARI 34. VETERİNER TEDAVİ GİDERLERİ ÇOK YÜKSEK DEĞİL Mİ? BU SADECE HAYVAN SAĞLIĞI, İNSAN DEĞİL 35. KÖPEKLER İÇİN KISIRLAŞTIRILMA DIŞINDA BİR DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ VAR MIDIR?

3 36. KÖPEĞİMİN OPERASYONUNU KİM YAPABİLİR? OPERASYON SONRASINDA BEN NE YAPMALIYIM? 37. KOLTUĞUMDAKİ KEDİ İDRARI KOKUSUNU NASIL YOK EDEBİLİRİM? KÖPEĞİMİN OT YEMESİ NORMAL Mİ? Dört yaşında, kısırlaştırılmış, melez bir köpeğimiz var. Bir basenjiye benziyor ama tabii ki daha büyük ve havlıyor.sık sık ot yeme gibi bir alışkanlığı var.veterinerimiz onun sağlıklı olduğunu ve bu konuda endişelenmemem gerektiğini, bunun sadece bir alışkanlık olduğunu söylüyor.bu konuda herhangi bir öneriniz var mı? CEVAP: Bir çok veteriner kedi ve köpeklerin ot yemesini normal kabul eder. Doğadaki köpekler dietlerini bitkilerle desteklemek için aynı şeyi yapar.ben ise sadece herbisitler, insektisitler ve gübrelerle bulaşık otların hastalıklara sebep olabileceğinden endişe duyarım. Otlar üzerinde kimyasal maddelerin bulunmadığından emin olabilirseniz köpeğinizin otlamasına izin verebilirsiniz. KÖPEĞİM NEDEN DIŞKI YİYOR? BU KONUDA NE YAPABİLİRİM? CEVAP: Köpeğinizin bu alışkanlığının tıbbi ismi kaprofaji dir ve bu çok sık rastlanan problem bir çok etoburda normal bir davranıştır. Anneler yavrularının dışkılarını onlar yuvadan uzaklaşana dek tüketirler. Kendi dışkılarını yemeleri ise biraz daha alışılmadıktır ancak bu da sıkça oluşabilen bir durumdur. Aşılamalar ve parazit mücadeleleri gibi diğer sağlık prosedürleri veterinerinizce yerine getiriliyorsa ve köpeğiniz iyi dengelenmiş bir dietle besleniyorsa ; bu durum bir vitamin noksanlığı problemini akla getirir. Bunun dışında köpeğinizin dışkı yeme alışkanlığı bir davranış problemi olarak da kabul edilebilir. Bu davranış bir kez başladığında devam etmesi kaçınılmaz olacaktır.bu davranışın yapılmasına fiziksel olarak engellemek ve tekrar hatırlamasına engel olmak gerekmektedir. Köpeğinize bunun yanlış olduğunu ; yüksek, sert ve azarlayıcı bir sesle anlatmalısınız. Bu tavrınızı köpeğiniz dışkıları kokladığında da tekrarlamalısınız. Monosodyum Glutamat gibi maddelerin yemeğe eklenmesi dışkıyı daha az cazip hale getirecektir. Daha direk bir davranış ise dışkıya limon yada tütün eklemektir. Bazı pet sahipleri ise çevreyi her gün temizleyerek hata yapma şansını ortadan kaldırır. DİŞİ KÖPEĞİM KISIRLAŞTIRILDIĞINDA KIZGINLIKTAYDI. ŞU ANDA OYUNCAKLARI TOPLUYOR VE SANKİ ONLARA BEBEKLERİ GİBİ DAVRANIYOR.BU DURUM YALANCI GEBELİK MİDİR? CEVAP: Tanımladığınız durum klasik bir yalancı gebelik vakasıdır. Kızgınlık döneminde bir dişi köpeğin seksüel siklusunun aktivasyonu sebebiyle bu dönemde kısırlaştırma sonrası, yalancı gebelik çok sık karşılaşılan bir problemdir. Beynin bir bölümü hayvanın gebe olduğuna dair uyarımlar verir ve bu da davranışlarda

4 değişimlere sebep olur. İyi olan ise bu durumun genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmadan bir hafta içerisinde geçecek olmasıdır. Ancak onun davranışlarına dikkat etmelisiniz çünkü bazı dişiler bu sanal yavrularına karşı çok koruyucu olabilirler. YAVRU KÖPEĞİM OYNARKEN BENİ ISIRMAYI ÇOK SEVİYOR. ISIRMADAN VE TIRMALAMADAN OYNAMAYI ONA NASIL ÖĞRETEBİLİRİM. Köpeğinizin ısırma problemini bir çok şeyi eş zamanlı olarak yaparak çözümleyebilirsiniz.birincisi köpeğinizin oyun aktivitelerini vücudunuzun dışına yönlendirmelisiniz. Bunu onu yumuşak oyunlara yönlendirerek ve saldırgan oyunlardan alıkoyarak yapabilirsiniz. Isırma gerçekleştiğinde bunu kuvvetlendirecek hiçbir pasif hareket yapmayın. Bunun anlamı yürüyüp uzaklaşın ve kabul edilemez bulduğunuz her hareketinde beş dakika boyunca onu önemsemeyin ve bu süre zarfında onunla konuşmayın. Üçüncü olarak da bu davranışa karşı negatif önlemler alın. Örneğin ; ısıracağını hissttiğinizde ellerinizi sirkeyle yıkayın ya da, bozuk para dolduracağınız bir konserve kutusunu ısırdığı zaman rahatsız edecek şekilde sallayın. Son olarak da ; sert ve kararlı bir HAYIR komutunu kullanabilirsiniz. Köpeğiniz uygun şekilde oynadığında ise onu pozitif etkilerle şevklendirin ve ödüllendirin. En önemli nokta ise evdeki herkesin aynı oyun planını uygulaması ve doğru davranmasıdır. PAPAĞANIMIN YUMURTLAMASI KONUSUNDA NE YAPABİLİRİM? İki adet üç yaşında dişi cockatail im var. Bir erkek olmadan da yumurtlamalarının mümkün olduğunu biliyorum ve benimkilerden biri bunu yapıyor ama ben hangisi olduğunu bilmiyorum.bu yumurta için ne yapabilirim? CEVAP: Papağanlar yumurtlamaya genelde ilkbaharda başlar.yumurtlama uzayan günlerle uyarılır ve bu yumurtaları uzaklaştırmak genelde tekrar yumurtlamayı uyarır.en iyisi yumurtaları kafeste dinlenme kutusu olarak kullanabilecekleri bir kutuda tutmaktadır. Yumurtalar fertil olsun yada olmasın onları kafeste bırakmak, ona odaklanmalarını ve onunla meşgul olmalarını sağlayacaktır.çok önemli bir başka husus ise beslenmedir.cockatail ler gibi yüksek yumurtlama yeteğine sahip kuşlar, kalsiyum ve diğer besin maddelerinden zengin yemlerle beslenmelidirler. Hergün yemlerinin yarısı yada biraz daha azı tohumlardan oluşmalıdır. Diğer yarısı ise çikolata ve avokado dışında hergün yediğiniz her tür gıdadan oluşabilir.özellikle kalsiyumdan zengin peynir gibi bazı besin maddelerinin üzerinde durulmalıdır.ayrı bir kapta kırık yumurta kabukları da verilebilir.iyi ayarlanmış dengeli bir beslenme programı ile yumurtlama problemleri ortadan kaldırılabilir.yumurtlamanın engellenmesinin tek yolu ise kuşunuzun cerrahi bir müdehale ile kısırlaştırılmasıdır.yumurta üretimini azaltan bir alternatif ise akşamları kafesi örterek total ışık zamanını azaltmaktır. KÖPEĞİMİN DUYMA PROBLEMİ VAR MI?

5 On dört yaşındaki köpeğim görüşünü etkileyen kataraktı ve düşük tondaki sesleri duyamaması dışında sağlıklı. CEVAP: On dört yaşında bir köpekte duyma kaybı maalesef normal.bu nörolojik bir problemdir ve tedavisi yoktur.duyma aletleri köpeklerde denenmiş ancak tolere edilememiştir. YAVRU KÖPEĞİMİN HEYECANLANDIĞINDA İDRAR YAPMASINI NASIL ENGELLEYEBİLİRİM? CEVAP:Bilinçli idrar yapma fizyolojik fonksiyonların ve davranışların bir kombinasyonudur.bunun fizyolojik parçası idrarı kesede tutacak sifinkterin kasılma fonksiyonudur. Dişilerde urethra kısa olduğu için bu durum daha sık görülür.bu zamanla düzelecektir.davranışsal faktör ise bilinçli bir şekilde yada heyecanlandığında keseyi boşaltan kasların kasılmasını sağlar.fiziksel kısım için yapabileceğimiz çok az şey vardır.kasılmayı arttırıcı ilaçlar mevcuttur ancak bir yavrunun bu ilaçları kullanması doğru olmayabilir.en önemli kontrol davranışsal tarafı ile ilgilenmektir.öncelikle idrar yapmaya neden plan durumlara karşı önlem almak gerekir.eve geldiğinizde onu kapıda karşılamak yerine onu ihmal edin.zamanla gelişinizle heyecanlamaması gerektiğini anlayacaktır.diğer durumlar da aynı yolla halledilebilir.ona bir yabancı yaklaştığında ise bir şeyler vererek yada dikkatini başka bir yöne çekerek heyecanlanmasını önlemeye çalışmalısınız.veterinerinizle bu konuyu daha detaylı olarak tartışın. KORKMUŞ BİR KEDİ İLE İLGİLENMENİN EN İYİ YOLU NEDİR? Komşularım,yabancılardan çok korkan bir kediyi bir barınağa verecekken onu kurtardım ama şimdi bodrumumda saklanıyor. Bana hırlıyor ve yukarı çıkmıyor. CEVAP:Yabancı insanlara karşı ciddi korkuları olan kedilerin yumuşatılması zaman alır.en önemli nokta birbirinizi tanırken kendinizi ısırılmaktan tırmalanmaktan korumanızdır.eğer kediniz bodrumda saklanıyorsa önce ona sık sık küçük yemekler vererek size ve sesinize alışmasını sağlayın.size yaklaşmasını sağlayacak kadar alışması aylar alabilir.sizin yanınızda rahat olduğundan emin olana dek ona dokunmayın.sağlıksal sebepler yüzünden daha önce yapılan aşılama ve parazit tedavilerinin bir listesini alın ve veterinerinize götürün.tuzaklar ise ele almanın güvenli olmadığı hayvanlar için gerekli olabilir.eğer kedi kuduz aşısı olmamışsa 10 gün boyunca kimse ile fiziksel temasta bulunmamalıdır.biraz zaman ve dikkat ile yeni kediniz size alışacaktır ancak bunun zaman alacağını kabullenmeniz gerektiğini unutmayın. KÖPEĞİMİ KISIRLAŞTIRMALI MIYIM? İki yaşında Rottweiller kırması dişi bir köpeğim var ve henüz kısırlaştırılmadı. Çok tatlı ve itaatkar bir hayvan. Seksüel organların uzaklaştırılması ile hayvanlarda bazı davranışsal değişimler oluştuğunu biliyorum. Operasyon sonrası ne gibi sağlık ve davranış değişimleriyle karşılaşabilirim.

6 CEVAP: Ovariohysterectomie den sonra dişi kedi yada köpeklerde önceden tahmin edilebilecek bir davranış değişimi yoktur. Erkek köpekler ise kısırlaştırma sonrası daha az agresifite gösterirler. Erkek kediler daha az kavga eder ve başıboş dolaşma isteği azalır. Kedi ve köpeklerin kısırlaştırılmasının birçok nedeni vardır. Kısırlaştırma ile meme kanserlerinden ve PYOMETRA adı verilen rahmin enfeksiyonundan korunma sağlanır ki her iki durumda dişi bir köpek için öldürücü olabilir. Erkek köpeklerin kısırlaştırılması ise prostat ve testiküler hastalıkların riskini azaltır. İstenmeyen doğumların engellenmesi için 6-12 aylıkken ilk kızgınlıkortaya çıkmadan kısırlaştırma tavsiye edilir. Petlerimizi, evde ve sağlıklı tutmak onlara daha uzun ve mutlu bir hayat sağlayacaktır. NEDEN KÖPEĞİMİN DERİSİNDE KIZARIKLIKLAR OLUŞUYOR? Rhodesion Ridgeback kırması köpeğimin bir süre önce şiddetli bir deri problemi oldu. Veterinerim bunun gıda allerjisinden kaynaklanabileceğini ve etli yemeklerden kaçınmamı söyledi. Lamb&Rice yemini değiştirdim. 3 ayrı ilaç kullanıyordu ve bir deri losyonu da uygulanıyordu. Kızarıklıklar kayboldu ama bir süre sonra tekrar oluştu. Başka bir köpek maması yada doğal ilaçlar tavsiye edebilir misiniz? Tamamen vejeteryan diyeti mümkün olabilir mi? CEVAP: Köpeklerde deri hastalıkları sinir bozucu olabilir ve tanı koymak bir dedektif araştırması gerektirir. Tedaviye başlamadan önce doğru ve eksizsiz bir fiziksel araştırma yapılmalıdır(kan muayeneleri, deri kazıntıları, mantar kültürleri, allerji testleri, deri biopsileri). Bazı deri hastalıkları hayat boyu tedavi gerektirirken, bazıları 4-6 haftada tedavi edilebilir. Allerjiler ve enfeksiyonlar gibi bazı problemlerin beraber görülmesi ise alışılmadık değildir. Eğer bir problem tekrar ortaya çıkarsa veterinerinize bunu en kısa zamanda bildirerek takip edilmesini sağlayın. YUMURTALIKLARIN UZAKLAŞTIRILMASI ŞART MI? Lütfen yumurtalıklarının uzaklaştırılmasının şart olup olmadığını açıklarmısınız? Ben petimin karakterinin kısırlaştırılma sonunda aynı kalmasını istiyorum. CEVAP: Her iki yumurtalığın da uzaklaştırılmasının birçok sebebi vardır. Bir çok hayvan sahibi kızgınlık periodlarının kesilmesini ister ki bu yumurtalıklar vüutta kalırsa mümkün olmaz. Bir köpek yada kedinin ilk kızgınlığını yaşamadan önce her iki yumurtalık ve rahminin alınması meme tümörü riskini sıfıra indirir. Üreme amaçlı köpeklerde görülen nadir vakalrın dışında, hemen hiç ovaryum ovaryum kanseri görülmemesi de bir başka avantajdır. BİR KÖPEĞİN BURNUNUN PEMBEYE DÖNMESİNE NE NEDEN OLABİLİR? Köpeğimin burnu pembeye dönüşüyor. Paslanmaz çelik kaptan su içiyor ve seramik kaptan yemek yiyor. Onu bir yetiştiriciden aldım ve anne babası da tamamen siyah burunlara sahipler.

7 CEVAP: Bir köpeğin burnunda pigmentasyon kaybına neden olabilecek birçok sebep vardır. Allerjiler, enjeksiyonlar ve immun sebepli hastalıklar sıkça görülen 3 grubu oluşturur. Yapılacak en güzel şey ise iyi bir fiziksel muayene ile olayın sebebinin ne olduğunu araştırmaktır. NEDEN KEDİMİN ŞİŞMAN DUDAKLARI VAR? CEVAP: Bir kedide şiş dudakların bulunmasından; çene aknesi, diş kökü enfeksiyonları, tümörler, böcek ısırmaları vb. şeyler sorumlu olabilir. Tanı için kedinizi hemen veterinerinize gösterin. Eksiksiz bir muayene sonrasında bulunacak sebebe karşı tedaviye başlanır. SOĞUK VE ISLAK BURUNLAR SAĞLIK GÖSTERGESİDİR, HAKSIZ MIYIM? CEVAP: Soğuk ve ıslak bir burun kedi ve köpeklerde sağlık göstergesidir ancak sağlıklı bir köpeğin ılık ve kuru bir burnu da olabilirken gerçekten hasta hayvanların burnu soğuk ve ıslak olabilir. Bunun anlamı; hiç bir sağlık göstergesinin %100 belirleyici olmamasıdır. KİRPİMİN NESİ VAR? Kirpim birkaç gün önce yuvarlanıp kendini içine çekti ve şimdi gözleri sağlıklı bakmıyor ve arka bacağını sürüklüyor. CEVAP: Kirpiler; diş enfeksiyonları, göz problemleri, deri mite ları ve birçok problemden daha çok etkilenir. Onun, exotik hayvanlar üzerine tecrübesi olan bir veteriner tarafından muayene edilmesi çok önemlidir. Birçok büyük şehirde bu nitelikteki veterinerlere ulaşabilirsiniz. Mevcut veterinerinize bu konuda danışın ve eğer o böyle deneyime sahip birini tanımıyorsa lokal yada devlet veteriner birliği ofislerini arayıp yardım isteyebilirsiniz. KÖTÜ KOKULU KULAKLARI OLAN BİR KÖPEK İÇİN NE YAPABİLİRİM? CEVAP: Kokulu kulaklar devam eden bir enfeksiyonun göstergesidir. Düşük kulaklı köpekler kronik enfeksiyonlara daha yatkındır. Veteriner kullanım için hazırlanmış temizleme solüsyonları ile düzenli temizlik faydalı olacaktır. Ancak genelde antibiyotik gereklidir. Eğer, petler devam eden kötü kulak enfeksiyonlarına sahipse iyi bir bakım ve ilaç kullanımı, özel cerrahi girişimlerle kulak kanalının açılması ve içeri daha fazla hava girmesinin sağlanması gerekebilir. Diğer alternatiflerin düşünülmesinden önce doğru bir tanı sağlanması, uygun ilaç ve temizleme solüsyonlarının kullanılması daha doğru olacaktır. 3 HAFTADA 3,5 KG KAYBEDEN YAŞLI BİR KEDİNİN PROBLEMİ NE OLABİLİR?

8 CEVAP: Ani ve ciddi kilo kaybı olan her kedi tiroid bezi, diabet ve böbrek hastalıkları konusunda test edilmelidir. Eğer, veterineriniz henüz geriatrik bir kan analizi ve idrar tahlili yapmadıysa yapılmasını talep edin. Zamanında teşhis edilip, ciddi olarak tedavi edilerek halledilebilecek birçok durum vardır. KÖPEĞİMİN KÖTÜ VÜCUT KOKUSUNDAN NASIL KURTULABİLİRİM? 3 Yaşında Cocker Spaniel köpeğimin çok kötü bir vücut kokusu var. Vücut spreyleri, gıda katkıları, özel şampuanlar kullandım ama sonuç vermesi. Ailem onu başımdan atmamı söylüyor ama ben onu çok seviyorum, lütfen bana yardım edin. CEVAP: Birçok Cocker, deride fazla yağ ve kokuya neden olan Seborrheo problemine sahiptir. Kulaklarda bu durumdan etkilenir ve koku artar. Seborrheo ; hypothyroidism gibi durumlarda olduğu gibi primer yada kimi zaman da seconder olarak gelişebilir. Eksiksiz bir fiziksel muayene tanıya yardımcı olacaktır ve uygun bir şampuan sorununuzun çözümüne yardımcı olacaktır. Lütfen; en kısa zamanda veterinerinizle görüşün. Onu ailenizin sevilen bir ferdi haline getirebilecek etkili tedaviler vardır. TUZSUZ BİR DİYETE İHTİYACI OLAN KÖPEĞİME NE YEMEK VEREBİLİRİM? 14 yaşındaki köpeğime konjestif kalp yetmezliği teşhisi kondu ve şimdi tuzsuz bir diyet yapıyor. Onun için evde hzırlayabileceğim bir diyet var mı? CEVAP: Köpeğinize; 115 gr. yağsız et, 1 kap pişmiş pirinç, 1 kap kızarmış mısır, 1 çorba kaşığı mısır yağı ve 2 çorba kaşığı dicalcium phosphate ile düşük tuzlu bir diyet hazırlanabilir. Eti kahve rengileşene dek tavada kızartın, diğer şeyleri ekleyin ve iyi karıştırın. Bir köpek 10 kg vücut ağırlığı için günde 250 gr. karışım yiyebilir. Kalan kısmı buzdolabında saklayın. Dengelenmiş, vitamin ve mineral kaynakları ile lezzetli ve iyi bir beslenme sağlayacaktır. OSTEOSARKOM NEDİR? Canine Osteosarkoma hakkında bana bilgi verebilir misiniz? Benim bulabildiğin kaynaklar yetersiz ve bu duruma neyin sebep olduğuna ve erken dönemde oluşacak semptomlara açıklık getirmiyor. CEVAP: Osteosarkoma; sık rastlanan çok ciddi bir kemik kanseridir. Genelde büyük ve dev ırklarda oluşur. Bacakta ağrı, şiş ve topallık ilk görülen belirtileridir. Malesef, semptomlar görülmeye başladığında hastalık başka organlara yayılmıştır. Bazı ongologistler, deneysel olarak yeni tedaviler uygulamakta ise de bazı eğitim hastaneleri dışında tedavide başarı mümkün değildir. KÖPEĞİME DIABETES TEŞHİSİ KONDU Canine Diabetes hastalığı konusunda bilgilere ihtiyacım var. Köpeğime teşhis 6 ay önce konuldu. Veterinerim ve ben, günde 2 enjeksiyonluk kontrol ile kan şekerini değerlendiriyoruz. CEVAP: Diabet, hem kedi hemde köpeklerde çok ciddi bir hastalıktır. İnsülin düzenlemesi, yüksek lifli gıdalar ve düzenli egzersizi içeren hayat boyu tedavi

9 gerektirir. Günlük; insülin dozları, idrar şekeri ve keton düzeylerinin kaydedilmesi çok önemlidir. Düzenli check-uplar ve kan şekeri ölçümleri, hastalığın gidişatında çok önemlidir. Günlük sadık perhiz ile köpeğinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkündür. KEDİDE ASTIM NEDİR? CEVAP: Kedide astım kronik yangısel bir solunum hastalığıdır. Kediler aynı insanlarda olduğu gibi, hava yolu spazmları yada düz kas kontraksiyonları göstererek nefes almada zorluk yaşarlar. Bazen kedi kumları bu hastalıktan sorumlu olabilse de, rolü sınırlıdır. Tam tanı için veterinerinizle görüşün ve tedaviye başlayın. Genelde, insanlarda kullanılan ilaçlar etkili olacaktır ancak doz ayarlamasını veterineriniz yapabilir. 6 YAŞINDAKİ KÖPEĞİMİN BENE BENZER ŞİŞLERİ VAR. BUNLAR NEDİR? Daha önce bana bunların yaş benleri olduğunu söylediler. Eğer zararlı değillerse onlardan nasıl kurtulabilirim? CEVAP: Orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde en sık görülen şişler virusler tarafından yapılan papillomlardır. Köpek yaşlandıkça birçok yerde birden gelişirler ve büyüdükçe tarak ve traş makinalarına takılarak baş belası haline gelirler. Ne büyüklükte olursa olsun önemli olan tedaviye başlamadan önce kesin tanının konulmasıdır. Eğer, bu kitleler papillomsa, cerrahi olarak uzaklaştırılmaları en iyi yöntemdir oncak derin kökleri tamamen uzaklaştırılmazsa tekrar büyürler. KEDİMİN HEARTWORM KORUMASI İÇİN NE YAPABİLİRM? Veterinerim, kedime aylık Heartworm koruma tabletleri vermeye başladı. Ancak uzun süreli Heartworm ilaçları kullanımının kedimin sağlığı açısından büyük risk taşıdığını duydum. Ne yapmalıyım? CEVAP: Heartworm hastalığı ciddi ancak korunabilir bir problemdir. Kedinizin koruyucu ilaç uygulamasında olması daha çok bölgenizde hastalığın görülme sıklığına bağlıdır. Koruyucu ilaçların ciddi riskleri ve yan etkileri olduğunu gösteren herhangi bir yayın bulunmamaktadır. Ayrıca, veterineriniz ilaca başlamadan önce kedinizin mevcut problemlerini de değerlendirecektir. Sağlıklı böbrekler ve normal karaciğer fonksiyonları hemen tüm ilaçların metabolize edilmesinde önemlidir. Kedi ve köpeklerde Heartworm koruma ilaçları kullanmadan önce kan testlerinin yapılması da önemlidir. TANIDIĞIM BİR KÖPEK PARVOVİRUS ENFEKSİYONUNA YAKALANDI. KEDİLER DE PARVOVİRUSA YAKALANABİLİR Mİ? CEVAP: Canine parvovirus kedileri etkilemez. Kedilerin kendi parvovirus hastalıkları vardır ve bu daha çok Feline Distemper olarak bilinir. Bu hastalık da köpekler için kontagiöz değildir.

10 KÖPEĞİMİN PNEUMONİA SI VARDI VE İÇ ORGANLARININ YANLIŞ TARAFTA OLDUĞU TESBİT EDİLDİ. LÜTFEN YARDIM EDİN. CEVAP: Bu durum Ciliar Dyskinesia yada İmmotile Cilia Syndrome olarak bilinir. Bu hastalığın birçok formu vardır ve biri de göğüs ve karın organlarının yanlış tarafta olması ile karakterizedir. İnsanlarda Kartagener s Syndrome olarak bilinir. Hastalık direk olarak tedavi edilemez. Birçok vaka multiple bakteriyel pneumoni ile komplike olur ve antibiyotik kullanımı ile bu engellenmeye çalışılır. Bu durumdaki petlerde uzun vadeli prognoz şüphelidir. Bazı hayvanlar aralıklı tedavi ile 5 yıldan fazla yaşayabilir. Bu durumdaki birçok pet kısırdır ancak yetiştiricilerin bu probleme sahip hayvanların akrabaları ile çiftleşme yapmamaya dikkat etmeleri gerekir. KEDİM DİŞLERİNİ FIRÇALAMAMA İZİN VERMİYOR. TARTARIN VE DİŞETİ HASTALIKLARININ BAŞKA PROBLEMLERE YOL AÇABİLECEĞİ DOĞRU MU? CEVAP: Eğer, kedinizin molar ve premolar dişlerinde belirgin bir tartar varsa veterinerinizin anestezi altında eksizsiz bir diş tedavisi yapma zamanı gelmiştir. Bu tartarlar Gingivitis e neden olabilir. Kuru diyetler tartarın uzaklaştırılmasına yardım eder ama sadece kuru mama yiyen kedilerde de diş tdavisine ihtiyaç duyar. Ayrıca, tartarın ağızda bırakılması böbrek ve kalp hastalıklarına da yol açabilir. KISA TÜYLÜ KÖPEKLER DÜŞÜK ISILARA DAYANABİLİR Mİ? CEVAP: Beagles, Dalmaçyalı ve Doberman gibi kısa tüylü köpekler ısının donma noktasına yaklaştığı açık hava şartlarında yaşamak için yaratılmamışlardır. ÇİĞ ÇİĞNEME ÇUBUKLARI GÜVENLİ MİDİR? CEVAP: Çiğneme çubukları zararsızdır ancak eğer bütün olarak yutulursa problemler yol açabilir. Bunların gastrite ve blokaja neden olması mümkündür. Düzenli bir oyuncak yada diyetin bir parçası halin gelmemelidirler. En iyisi, köpeğiniz bir oyuncağı yada çiğneme çubuğunu çiğnerken onu kontrol etmektir. KEDİLER YIKANIR MI? YIKANIRSA NE SIKLIKLA YIKAYABİLİRİZ? ÖZEL ŞAMPUANLARI VAR MIDIR? CEVAP: Kediler; kirlenmedikleri yada bir deri problemi olmadığı sürece genelde temizdir ve banyoya ihtiyaç duymaz. Banyo ayda birkez yapılabilir. İnsan şampuanlarını ve diğer ürünleri kullanmaktan kaçının çünkü bunlar onlara sert gelecektir. Eğer, kedinizin bir deri problemi varsa, veterinerinizin önereceği özel şampuanlar ile onun belirleyeceği sıklıkta onu yıkayabilirsiniz. YAŞLI KEDİM NEDEN KENDİNİ TEMİZLEMEKTE TEMBEL DAVRANMAYA BAŞLADI? Yaşlı kedim kendini temizleme konusunda gerçekten tembel davranmaya başladı. Uzun tüylü bir kedi olduğu için onu düzenli olarak fırçalarım ama artık bu işe yaramıyor ve tüyleri gerçekten matlaşıyor. Onu daha sık fırçalamam gerektiğini farkettim ancak yapabileceğim başka birşey var mı?

11 CEVAP: Kediler yaşlanıkça kendilerini temizlemeyi bırakabilirler. Bazılarının bazı bölgelere ulaşması zorlaşabilir. Daha hoş dişlere sahip bir tarak kullanarak toplanması gereken ölü ve donuk tüyleri toplamalısınız. Bir kondisyonerle banyo ve tarama işlemi kolaylaştırılabilir. Gerekli tüy bakım ürünleri için veterinerinize başvurun. KÖPEĞİM HAVUÇ YEMEĞİ ÇOK SEVİYOR, ONA HAVUÇ VERMEMEMİ GEREKTİRECEK BİR SEBEP VAR MI? CEVAP: Havuç zararlı değildir ancak total diyetin %10 undan az tüketilmelidir. Eğer, daha fazla verirseniz diyet dengesini bozarsınız. Muhtemel blokajları önlemek için de küçük parçalar halinde vermeye ve iyi çiğnedikten sonra yuttuğuna emin olmaya çalışın. VETERİNER TEDAVİ MASRAFLARI Petimizin veteriner tedavileri neden bu kadar pahalı? Bazen onun sağlığı için kendimizinkinden fazla para harcadığımı düşünüyorum. CEVAP: Veteriner sağlık masrafları son yılda artmıştır ancak insan sağlık masrafları ile karşılaştırıldığında bunun sebepsiz olmadığı görülecektir. Veterinerinizin petiniz için sadece bir genel hekim olmadığı aynı zamanda bir cerrah, radyolojist, dişçi, dermatolojist, nevrolojist, oftalmolojist, psikiyatrist, kulak-burunboğazcı ve hatta bir eczacı olduğunu unutmayın. Veteriner faturanız, hayvan sağlığında istenen düzeyi sağlayacak uygun hizmet, gereç ve destek personel masraflarını yansıtır. Hayvanın orjinal değerinin verilen hizmetlerin masrafı ile denk olmadığını unutmayın. Ayrıca, eğer petinize kendi sağlığınızdan daha fazla masraf ettiğinizi düşünüyorsanız, kendi ihtiyaçlarınız için yeterli bir sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın. VETERİNER TEDAVİ GİDERLERİ ÇOK YÜKSEK DEĞİL Mİ? BU SADECE HAYVAN SAĞLIĞI, İNSAN DEĞİL CEVAP: Nasıl doktorunuzdan hastalığınızı ücretsiz teşhis ve tedavi etmesini beklayemezseniz, veterinerinizden de bunu isteyemezsiniz. Petinize yapılacak tedavinin kapsamını da siz belirlersiniz. Sorumluluk sahibi bir hayvan sahibi olarak, ona değer vermeli ve onun için en iyisini istemelisiniz. KÖPEKLER İÇİN KISIRLAŞTIRILMA DIŞINDA BİR DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ VAR MIDIR? CEVAP: Köpeğiniz için doğum kontrolü için veterinerinizin size tavsiye edebileceği oral tabletler mevcuttur ancak bu ilaçların daha sonra çiftleştirilmek istenen hayvanlarda kullanılması doğru değildir. Eğer, köpeğinizi çiftleştirmeyecekseniz, ilk kızgınlığından önce kısırlaştırılmasının birçok tıbbi avantajı vardır. İlk kızgınlıklarından önce kısırlaştırılan köpeklerde meme tümörü riskinin hemen hemen hiç olmadığı görülmüştür. Veterinerinizle, seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını tartışın.

12 KÖPEĞİMİN OPERASYONUNU KİM YAPABİLİR? OPERASYON SONRASINDA BEN NE YAPMALIYIM? Köpeğime öz çapraz bağ kopuğu teşhisi kondu. Bu operasyonu kim yapmalı ve operasyondan sonra ben neler yapmalıyım? CEVAP: Kopuk bir çapraz bağ asla kendiliğinden iyileşemez. Sadece daha kötüye gidecektir. Eğer, lokal veterineriniz kendini bu operasyonu yapabilecek yeterlilikte görüyorsa, operatif müdahale onun tarafından yapılabilir. Aksi takdirde bir genel cerraha bu konuda başvurabilirsiniz. Bu rahatsızlık atletlerin başına sıkça gelen bir problemdir. Diz ekleminin sabitliğinin bozulmasına neden olur ve ağrı yapar. Operasyon sonrası ise operasyon kadar önemlidir. Petinizi haftalarca merdivenlerden uzak tutmanız gerekir. Onu evde yanlız bırakmamalısınız. Veterineriniz. Size bacağı normale döndürecek egzersizler de gösterecektir. KOLTUĞUMDAKİ KEDİ İDRARI KOKUSUNU NASIL YOK EDEBİLİRİM? CEVAP: Kedi idrarları, özel bir enzim temizleyicisiyle temizlenebilir ve bu temizleyici, temizlik malzemeleri satan bir dükkandan bulunabilir. Bu konuda veterinerinize de başvurabilirsiniz çünkü bir çoğu bu maddeyi bulundururlar. Ancak, idrar genelde koltuğunuz süngerine kadar geçeceği için o bölgeyi kesip yerine yama yapmaktan başka çareniz kalmayabilir. Ayrıca, uygun tuvalet alışkanlığı olan kedilerin, bu alışkanlıklarında aksama olması birçok fiziksel problemi akla getirmelidir. Enfeksiyonlar, diabetes ve bazı hastalıklar buna sebep olabilir. Sadece koltuğunuzu temizlemekle kalmayıp bu davranışın altında yatan sebebi bulmaya çalışmanız daha önmlidir. BACK

Diyabet ve egzersiz TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU

Diyabet ve egzersiz TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ 02 Diyabet ve egzersiz Diyabetli bireyler

Detaylı

DOĞUM SONU EVDE BAKIM (ANNE EĞİTİMİ) Hazırlayan: Aysun Çakır Acıbadem Kadıköy Hastanesi Eğitim ve Gelişim Hemşiresi 24.06.2010

DOĞUM SONU EVDE BAKIM (ANNE EĞİTİMİ) Hazırlayan: Aysun Çakır Acıbadem Kadıköy Hastanesi Eğitim ve Gelişim Hemşiresi 24.06.2010 DOĞUM SONU EVDE BAKIM (ANNE EĞİTİMİ) Hazırlayan: Aysun Çakır Acıbadem Kadıköy Hastanesi Eğitim ve Gelişim Hemşiresi 24.06.2010 DOĞUM SONRASI AĞRI Altı haftaya kadar karın alt bölgesinde aralıklı ağrılar

Detaylı

ALLERJİNİN NEDENİ NEDİR?

ALLERJİNİN NEDENİ NEDİR? Saman nezlesi tanımı yanlış isimlendirilmektedir. Çünkü saman bu olaya neden olmaz. Hastalık; akan / kaşınan burun ve göz, hapşırma, boğaz kaşıntısı ve burun, boğazda çok miktarda akıntıdan oluşmaktadır.

Detaylı

DÜŞÜK KAN ŞEKERİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

DÜŞÜK KAN ŞEKERİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ DÜŞÜK KAN ŞEKERİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ HİPOGLİSEMİ (KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİ) Tedavi planınız kan şekerinizi hedef değerler arasında tutmada daha etkili hale geldikçe, arada sırada hipoglisemi (düşük

Detaylı

Diyabet ve diş-dişeti sorunları TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU

Diyabet ve diş-dişeti sorunları TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ 13 Diyabet ve diş-dişeti sorunları

Detaylı

OBEZİTE CERRAHİSİNDEN SONRA YENİDEN KİLO ALMANIN TEDAVİSİ

OBEZİTE CERRAHİSİNDEN SONRA YENİDEN KİLO ALMANIN TEDAVİSİ OBEZİTE CERRAHİSİNDEN SONRA YENİDEN KİLO ALMANIN TEDAVİSİ Ameliyat, önemli ölçüde kilo vermek için güçlü bir araç sağlar, ancak uygun bir bakım olmazsa bu araç etkinliğini kaybederek yeniden kilo almaya

Detaylı

TROMBOSİTOPENİ KONTROLÜ

TROMBOSİTOPENİ KONTROLÜ TROMBOSİTOPENİ KONTROLÜ GÜLDER GÜMÜŞKAYA HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ TROMBOSİT NEDİR? 1 Kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinden biridir. Pıhtılaşma hücreleri olarak bilinir. 1mm 3 kanda

Detaylı

PIHTIÖNLER(KAN SULANDIRICI) İLAÇ KULLANIM KILAVUZLARI DABİGATRAN(PRADAXA)

PIHTIÖNLER(KAN SULANDIRICI) İLAÇ KULLANIM KILAVUZLARI DABİGATRAN(PRADAXA) DABİGATRAN (PRADAXA) NE İÇİN KULLANILIR? Dabigatran (PRADAXA) pıhtıönler ilaç grubundadır. Halk arasında kan sulandırıcı ilaç olarak bahsedilen ilaçlardan bir tanesidir. Kan damarları içerisinde pıhtı

Detaylı

Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı

Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı Sigara sağlığa zararlı olmasına rağmen birçok kişi bunu bile bile sigara kullanmaktadır. En yaygın görülen zararlı alışkanlıkların içinde en başı çeken sigara vücuda birçok zarar vermekte ve uzun süre

Detaylı

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir GAV yayınıdır. GAV Yayın No:

Detaylı

09/11/2015 BEYAZ KAN HÜCRELERİ. Lökosit ya da akyuvarlar olarak adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir.

09/11/2015 BEYAZ KAN HÜCRELERİ. Lökosit ya da akyuvarlar olarak adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. BEYAZ KAN HÜCRELERİ Lökosit ya da akyuvarlar olarak adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. 1 Görevleri nelerdir? Bu hücreler vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı korur.

Detaylı

MEME KANSERİ. Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Sağlıklı Günler Diler

MEME KANSERİ. Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Sağlıklı Günler Diler MEME KANSERİ Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Sağlıklı Günler Diler KANSER NEDİR? Hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu yakındaki ve uzaktaki başka organlara yayılarak kötü klinik

Detaylı

Genellikle 50 yaş üstünde görülür ancak seyrekte olsa gençler de de görülme olasılığı vardır.

Genellikle 50 yaş üstünde görülür ancak seyrekte olsa gençler de de görülme olasılığı vardır. Erkek üreme sisteminin önemli bir üyesi olan prostatta görülen malign (kötü huylu)değişikliklerdir.erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir. Amerika'da her 5 erkekten birinde görüldüğü tespit edilmiştir.yine

Detaylı

ADOLESANA VERİLMESİ GEREKEN KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ. Doç Dr Müjgan Alikaşifoğlu

ADOLESANA VERİLMESİ GEREKEN KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ. Doç Dr Müjgan Alikaşifoğlu ADOLESANA VERİLMESİ GEREKEN KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ Doç Dr Müjgan Alikaşifoğlu Sağlık Hizmetlerinin Özellikleri Ergenin yaşına, gelişim düzeyine uygun Bireysel, kültürel ve sosyoekonomik farklılıklara

Detaylı

HİPERTANSİYON VE İLAÇLAR

HİPERTANSİYON VE İLAÇLAR HİPERTANSİYON VE İLAÇLAR Prof. Dr. Tekin AKPOLAT Hedef kan basıncı değerlerine ulaşmak için başarılı bir tedaviye gerek vardır. Başarılı tedavi 2 kısımdan oluşur: 1.Yaşam düzeninin değiştirilmesi 2.İlaç

Detaylı

Diyabet ve göz sorunları

Diyabet ve göz sorunları TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ 08 Diyabet ve göz sorunları Diyabet

Detaylı

Zehirlenmelerde İlkyardım. Zehirlenmeler. Doç. Dr. Şule Akköse Aydın Acil Tıp AD

Zehirlenmelerde İlkyardım. Zehirlenmeler. Doç. Dr. Şule Akköse Aydın Acil Tıp AD Zehirlenmelerde İlkyardım Zehirlenmeler Doç. Dr. Şule Akköse Aydın Acil Tıp AD Zehirlenmeler Zehirlenmeler 1 Zehirlenme nedir? Zehirlenme hangi yollarla meydana gelir? Vücuda zehirli (toksik) bir maddenin

Detaylı

DENGELİ BESLENME NEDİR?

DENGELİ BESLENME NEDİR? DENGELİ BESLENME NEDİR? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan; süt ve ürünleri, et ve benzeri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar dan hergün sizin için gerekli

Detaylı

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları SAĞLIKLI BESLENME GİRİŞ Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi Ana Gıda Grupları Meyve ve Sebzeler Hububat ve Bakliyat Süt ürünleri Nişasta, Şeker ve Yağlar Vitaminler ve Mineraller

Detaylı

Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir.

Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir. Ağız ve Diş Sağlığı Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada yaygın ve önemli bir sorundur. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir. Ağız sağlığı: Dişler ve onları

Detaylı

SİNÜS - AĞRI, BASINÇ, AKINTI

SİNÜS - AĞRI, BASINÇ, AKINTI SİNÜS - AĞRI, BASINÇ, AKINTI Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabınız hayır ise siz çok şanslısınız demektir. Çünkü her yıl milyonlarca lira sinüs problemleri

Detaylı

DIABETES MELLITUS NEDİR? NEDENLERİ VE SONUÇLARI. Mümkün olduğunca normal bir yaşam. Lilly Deutschland GmbH Werner-Reimers-Straße 2 4 61352 Bad Homburg

DIABETES MELLITUS NEDİR? NEDENLERİ VE SONUÇLARI. Mümkün olduğunca normal bir yaşam. Lilly Deutschland GmbH Werner-Reimers-Straße 2 4 61352 Bad Homburg DIABETES MELLITUS NEDİR? NEDENLERİ VE SONUÇLARI DEDBT01944 Lilly Deutschland GmbH Werner-Reimers-Straße 2 4 61352 Bad Homburg Mümkün olduğunca normal bir yaşam www.lilly-pharma.de www.lilly-diabetes.de

Detaylı

Hisar Intercontinental Hospital

Hisar Intercontinental Hospital Varisler BR.HLİ.92 Venöz Hastalıklar (Toplardamarlar) Varis Hastalığı: Bacaklarımızda kirli kanı yukarı taşımak üzere görev alan iki ana ven sistemi bulunur. Yüzeyel ve derin ven sistemi olarak adlandırılan

Detaylı

BÖBREK HASTALIKLARI. Prof. Dr. Tekin AKPOLAT. Böbrekler ne işe yarar?

BÖBREK HASTALIKLARI. Prof. Dr. Tekin AKPOLAT. Böbrekler ne işe yarar? BÖBREK HASTALIKLARI Prof. Dr. Tekin AKPOLAT Böbrekler ne işe yarar? Böbreğin en önemli işlevi kanı süzmek, idrar oluşturmak ve vücudun çöplerini (artık ürünleri) temizlemektir. Böbrekte oluşan idrar, idrar

Detaylı

Sağlıklı Kan Basıncı Sağlıklı Kalp Atımı

Sağlıklı Kan Basıncı Sağlıklı Kalp Atımı Sağlıklı Kan Basıncı Sağlıklı Kalp Atımı 17 MAYIS 2013 Dünya Hipertansiyon Ligi Girişimidir. 17 MAYIS 2013 Dünya Hipertansiyon Ligi Girişimidir. Hipertansiyon Nedir? Çoğunlukla yüksek kan basıncı olarak

Detaylı

Kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Büyük tansiyon 140 mm Hg veya küçük tansiyon 90 mm Hg dan fazla ise yüksek tansiyon olarak kabul edilir.

Kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Büyük tansiyon 140 mm Hg veya küçük tansiyon 90 mm Hg dan fazla ise yüksek tansiyon olarak kabul edilir. HİPERTANSİYON Prof. Dr. Tekin AKPOLAT Yüksek tansiyon (hipertansiyon) nedir? Kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Büyük tansiyon 140 mm Hg veya küçük tansiyon 90 mm Hg dan fazla ise yüksek tansiyon

Detaylı

Gebeliğiniz süresince Doğum Öncesi Bakım Hizmetleri;

Gebeliğiniz süresince Doğum Öncesi Bakım Hizmetleri; Gebeliğiniz süresince Doğum Öncesi Bakım Hizmetleri; Aile Sağlığı Merkezlerinde Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerinde Toplum Sağlığı Merkezlerinde ÜCRETSİZ verilmektedir. Temizlik, genel vücut

Detaylı

Hepatit B ile Yaşamak

Hepatit B ile Yaşamak Hepatit B ile Yaşamak NEDİR? Hepatit B, karaciğerin iltihaplanmasına sebep olan, kan yolu ve cinsel ilişkiyle bulaşan bir virüs hastalığıdır. Zaman içerisinde karaciğer hasarlarına ve karaciğer kanseri

Detaylı

Uygun antibiyotik seçeneği ile ilaç yükleme testi nedir? Antibiyotiklere ve bazen de diğer ilaçlara allerji tanımlayan olgularda allerjileri olan

Uygun antibiyotik seçeneği ile ilaç yükleme testi nedir? Antibiyotiklere ve bazen de diğer ilaçlara allerji tanımlayan olgularda allerjileri olan Uygun antibiyotik seçeneği ile ilaç yükleme testi nedir? Antibiyotiklere ve bazen de diğer ilaçlara allerji tanımlayan olgularda allerjileri olan ilaç dışında- kullanabilecekleri güvenilir bir antibiyotik

Detaylı

MEVSİM GRİBİ Neden aşı olmanız gerekir

MEVSİM GRİBİ Neden aşı olmanız gerekir MEVSİM GRİBİ Neden aşı olmanız gerekir Grip. Korunun, koruyun. MEVSİM GRİBİ: NEDEN AŞI OLMANIZ GEREKİR Son zamanlarda sık sık mevsim gribi ve domuz gribi gibi farklı grip türlerinden söz edildiğini duymuş

Detaylı

Kanserin sebebi, belirtileri, tedavi ve korunma yöntemleri...

Kanserin sebebi, belirtileri, tedavi ve korunma yöntemleri... Kanser Nedir? Kanserin sebebi, belirtileri, tedavi ve korunma yöntemleri... Kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi. Sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle de bir halk

Detaylı

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU 173 Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Hiçbir canlının beslenmeden yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu, her yaşta olmak üzere, insanlar için de geçerlidir. Özellikle bebekler ve

Detaylı

KANSER TANIMA VE KORUNMA

KANSER TANIMA VE KORUNMA KANSER TANIMA VE KORUNMA Uzm. Dr Dilek Leyla MAMÇU Sunum İçeriği Genel Bilgiler Dünyada ve Ülkemizdeki son durum Kanser nasıl oluşuyor Risk faktörleri neler Tedavi seçenekleri Önleme mümkün mü Sorular/

Detaylı

Besin Glikoz Zeytin Yağ. Parçalanma Yağ Ceviz Karbonhidrat. Mide Enerji Gliserol Yapıcı Onarıcı. Yemek Ekmek Deri Et, Süt, Yumurta

Besin Glikoz Zeytin Yağ. Parçalanma Yağ Ceviz Karbonhidrat. Mide Enerji Gliserol Yapıcı Onarıcı. Yemek Ekmek Deri Et, Süt, Yumurta SİNDİRİM SİSTEMİ KARBONHİDRAT PROTEİN Besin Glikoz Zeytin Yağ Parçalanma Yağ Ceviz Karbonhidrat Mide Enerji Gliserol Yapıcı Onarıcı Yemek Ekmek Deri Et, Süt, Yumurta Enzim Şeker Enerji Aminoasit YAĞ VİTAMİN

Detaylı

Gerçek yaşam, minik minik değişiklikleri hayata geçirmeyi başardığınızda yaşanmaya başlanır. - Leo Tolstoy

Gerçek yaşam, minik minik değişiklikleri hayata geçirmeyi başardığınızda yaşanmaya başlanır. - Leo Tolstoy Gerçek yaşam, minik minik değişiklikleri hayata geçirmeyi başardığınızda yaşanmaya başlanır. - Leo Tolstoy YENİ BİR YIL YENİ BİR SİZ Kendimizde dahil, birçok kişi, yeni bir yıla birçok yeni kararla başlar.

Detaylı

Sağlıklı Hamilelik BR.HLİ.081

Sağlıklı Hamilelik BR.HLİ.081 Sağlıklı BR.HLİ.081 Sağlıklı Sağlıklı bir hamilelik geçirmek hamilelik öncesi dönemde sağlığınızla ilgili testleri yaptırmakla başlar. Bu nedenle çocuk istediğinize karar verdiğinizde önce bir kadın hastalıkları

Detaylı

Kanser tedavisi sırasında sağlıklı bir diyet hemen hemen başka zamanlardakiyle aynıdır. Her gün çeşitli gıdalar yemeniz gerekir.

Kanser tedavisi sırasında sağlıklı bir diyet hemen hemen başka zamanlardakiyle aynıdır. Her gün çeşitli gıdalar yemeniz gerekir. KANSER HASTALARINDA BESLENME DESTEĞİ Dengeli ve sağlıklı beslenme sadece tedavi gören kanser hastaları için değil tedavi sonrası süreçte de sağlıklı yaşamı oluşturan önemli unsurlardan biridir. Kanser

Detaylı

İnfluenza virüsünün yol açtığı hastalıkların ve ölümlerin çoğu yıllık grip aşıları ile önlenebiliyor.

İnfluenza virüsünün yol açtığı hastalıkların ve ölümlerin çoğu yıllık grip aşıları ile önlenebiliyor. Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bir solunum yolu enfeksiyonu olan grip, hastaneye yatışı gerektirecek kadar ağır hastalık tablolarına neden olabiliyor. Grip ve sonrasında gelişen akciğer enfeksiyonları

Detaylı

HEPATİTLER (SARILIK HASTALIĞI) VE 0212 5294400 2182 KRONİK BÖBREK HASTALIKLARI VE 0212 5294400 2182

HEPATİTLER (SARILIK HASTALIĞI) VE 0212 5294400 2182 KRONİK BÖBREK HASTALIKLARI VE 0212 5294400 2182 İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI HASTA OKULU PLANI HASTANE ADI TARİH SAAT KONU EĞİTİM YERİ HASTA OKULU PROGRAMI İÇİN HASTA VE YAKINLARININ İLETİŞİM KURABİLECEKLERİ TELEFON NUMARASI HASEKİ 28/01/2013

Detaylı

BODRUMLU GİRİŞİMCİ YENİ BİR TAVUK IRKI YARATMAK İSTİYOR

BODRUMLU GİRİŞİMCİ YENİ BİR TAVUK IRKI YARATMAK İSTİYOR BODRUMLU GİRİŞİMCİ YENİ BİR TAVUK IRKI YARATMAK İSTİYOR YENİ IRKIN YUMURTALARINDA AMAÇ, EKONOMİK, SAĞLIKLI VE FAYDALI OLMALI Bodrumlu bir girişimci Dünyanın en çok yumurtlayan tavuk cinsini üretmek istediğini

Detaylı

Genellikle çocukluk ve gençlik döneminde başlayan astım kronik bir solunum sistemi hastalığıdır.

Genellikle çocukluk ve gençlik döneminde başlayan astım kronik bir solunum sistemi hastalığıdır. Bölüm 9 Astım ve Gebelik Astım ve Gebelik Dr. Metin KEREN ve Dr. Ferda Öner ERKEKOL Genellikle çocukluk ve gençlik döneminde başlayan astım kronik bir solunum sistemi hastalığıdır. Erişkinlerde astım görülme

Detaylı

Periodontoloji nedir?

Periodontoloji nedir? Periodontoloji 1 2 Periodontoloji Periodontoloji nedir? Periodontoloji, dişleri ve implantları çevreleyen yumuşak ve sert dokuların iltihabi hastalıkları ve bunların tedavisi ile ilgilenen bir dişhekimliği

Detaylı

Tıp Tarihine Yaklaşım

Tıp Tarihine Yaklaşım Tıp Tarihine Yaklaşım Avcılık-Toplayıcılık Aşaması Mezopotamya Uygarlıklarında Tıp Eski Mısır Tıbbı Çin Tıbbı Eski Hint Tıbbı Yunan Tıbbı Modern Dönem (Batı) Tıbbı Avcılık-Toplayıcılık Aşaması Bütün gün

Detaylı

MENOPOZ. Menopoz nedir?

MENOPOZ. Menopoz nedir? MENOPOZ Hayatınızı kabusa çeviren, unutkanlık, uykusuzluk, depresyon, sinirlilik, halsizlik şikayetlerinin en büyük sebeplerinden biri menopozdur. İleri dönemde idrar kaçırma, kemik erimesi, hipertansiyona

Detaylı

HASTALIKLARA ÖZEL BESLENME

HASTALIKLARA ÖZEL BESLENME HASTALIKLARA ÖZEL BESLENME Beslenme Yetersizliğine Bağlı Sorunlar 1 PROTEİN ENERJİ YETERSİZLİĞİ Büyüme ve gelişme için gerekli olan enerji, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin yeterince alınmamasına

Detaylı

hasta EĞİTİMİ Bel fıtığını anlamak ve Anüler Kapama için Barricaid Protezi

hasta EĞİTİMİ Bel fıtığını anlamak ve Anüler Kapama için Barricaid Protezi hasta EĞİTİMİ Bel fıtığını anlamak ve Anüler Kapama için Barricaid Protezi İçindekiler Bel fıtığı nedir? 4 Bel fıtığı teşhisi nasıl yapılır? 6 Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır? 7 Barricaid için bir aday

Detaylı

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid (Basur) Nedir? Sindirim sisteminin giriş kapısını ağız ve dişler, çıkış kapısını ise anal kanal ve anüs oluşturur. İstemli olarak sağlanan dışkı ve gaz çıkışının kontrolü; hemoroitlerin de bir parçası olduğu bu anal

Detaylı

AKCİĞER KANSERİ TANISI KONULDUKTAN SONRA NE YAPILIR HASTA NASIL TAKİP VE İDARE EDİLİR

AKCİĞER KANSERİ TANISI KONULDUKTAN SONRA NE YAPILIR HASTA NASIL TAKİP VE İDARE EDİLİR AKCİĞER KANSERİ TANISI KONULDUKTAN SONRA NE YAPILIR HASTA NASIL TAKİP VE İDARE EDİLİR Akciğer kanseri olmak her şeyin sonu değildir. Bu hastalığı yenmek için mutlaka azimli, inançlı ve sabırlı olmanız

Detaylı

MEMELİ BİYOLOJİSİ M.YAVUZ MEMELİLERİN YAŞAMINA BİR BAKIŞ

MEMELİ BİYOLOJİSİ M.YAVUZ MEMELİLERİN YAŞAMINA BİR BAKIŞ MEMELİ BİYOLOJİSİ M.YAVUZ MEMELİLERİN YAŞAMINA BİR BAKIŞ MEMELİLERDE BOŞALTIM SİSTEMİ Memeliler homoithermal ve endotermik fizyolojileri nedeniyle, poiklothermal ve ekzotermik omurgalılara oranla daha

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. CASODEX film tablet 28 tablet içeren ambalajda sunulmaktadır.

KULLANMA TALİMATI. CASODEX film tablet 28 tablet içeren ambalajda sunulmaktadır. KULLANMA TALİMATI CASODEX 50 mg film tablet Ağız yoluyla alınır. Etkin madde : 50 mg bikalutamid Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, magnezyum stearat, polividon, sodyum nişasta glikolat, metil hidroksi

Detaylı

EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? ŞİŞMANLIĞIN TEK SUÇLUSU EKMEK Mİ? Dilara Koçak Beslenme ve Diyet Uzmanı 8 Mart 2013 www.dilarakocak.com.tr

EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? ŞİŞMANLIĞIN TEK SUÇLUSU EKMEK Mİ? Dilara Koçak Beslenme ve Diyet Uzmanı 8 Mart 2013 www.dilarakocak.com.tr EKMEKSİZ DİYET OLUR MU? ŞİŞMANLIĞIN TEK SUÇLUSU EKMEK Mİ? Dilara Koçak Beslenme ve Diyet Uzmanı 8 Mart 2013 www.dilarakocak.com.tr Ağacın kökü toprak İnsanın kökü EKMEK tir. 2 BİR AYDA 7-12 KG. VERMEK

Detaylı

Bakteriler, virüsler, parazitler, mantarlar gibi pek çok patojen hastalığın oluşmasına neden olur.

Bakteriler, virüsler, parazitler, mantarlar gibi pek çok patojen hastalığın oluşmasına neden olur. Dr.Armağan HAZAR ZATÜRRE (PNÖMONİ) Zatürre yada tıbbi tanımla pnömoni nedir? Halk arasında zatürre olarak bilinmekte olan hastalık akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül

Detaylı

Çene Eklemi (TME) ve Yüz Ağrıları Merkezi

Çene Eklemi (TME) ve Yüz Ağrıları Merkezi Çene Eklemi (TME) ve Yüz Ağrıları Merkezi Beyin Tümörleri Çene Eklemi (TME) ve Yüz Ağrıları Merkezi Sizde mi Diş Sıkıyorsunuz? Diş sıkma ve gıcırdatma, gece ve/veya gündüz oluşabilen istemsiz bir aktivitedir.

Detaylı

Periodontoloji nedir?

Periodontoloji nedir? Periodontoloji Periodontoloji nedir? Periodontoloji, dişleri ve implantları çevreleyen yumuşak ve sert dokuların iltihabi hastalıkları ve bunların tedavisi ile ilgilenen bir dişhekimliği dalıdır. Periodontoloji,

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI Ekmek, diğer tahıllar ve patates Meyve ve sebzeler Et, balık ve alternatifleri Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler Süt ve süt ürünleri Sağlıklı beslenme tabağı insanların

Detaylı

Karolinska Üniversite Hastanesi Onkoloji Kliniği, FEC TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Karolinska Üniversite Hastanesi Onkoloji Kliniği, FEC TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME Karolinska Üniversite Hastanesi Onkoloji Kliniği, FEC TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME Size üç antikanser ajan or ilaç oluşan FEC tedavisi öneriliyor.: Fluracedyl, Epirubicin ve Cyklofosfamid Üç haftalık

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her bir film tablette 5 mg Levosetirizin dihidroklorür

KULLANMA TALİMATI. Etkin madde: Her bir film tablette 5 mg Levosetirizin dihidroklorür KULLANMA TALİMATI XYZAL 5 mg film tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her bir film tablette 5 mg Levosetirizin dihidroklorür Yardımcı maddeler: Mikrokristalin selülöz, laktoz monohidrat, kolloidal anhidrus

Detaylı

MEME KANSERİ VE KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2009

MEME KANSERİ VE KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2009 MEME KANSERİ VE KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2009 KANSER NEDİR? Kanser; Hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu yakındaki ve uzaktaki başka organlara yayılarak

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. VENDİOS 600 mg tablet Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. VENDİOS 600 mg tablet Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI VENDİOS 600 mg tablet Ağızdan alınır. Etkin madde: Her VENDİOS tablet 600 mg diosmin içermektedir. Yardımcı maddeler: Her VENDİOS tablet povidon, mikrokristalin selüloz, mısır nişastası

Detaylı

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz Diyetisyen Serap Orak Tufan İstanbul 2015 NEDEN OKULA GİDERİZ? PEKİ NEDEN YEMEK YERİZ? Hastalanmamak için Daha Güçlü olmak için Daha çabuk büyümek için Karnımızı

Detaylı

30.12.2014. Anne Sütünün Önemi. 10.Sınıf Kadın Sağlığı Hastalıkları ve Bakımı. Anne Sütünün Önemi. Anne Sütünün Önemi. Anne Sütünün Önemi

30.12.2014. Anne Sütünün Önemi. 10.Sınıf Kadın Sağlığı Hastalıkları ve Bakımı. Anne Sütünün Önemi. Anne Sütünün Önemi. Anne Sütünün Önemi 10.Sınıf Kadın Sağlığı Hastalıkları ve Bakımı 15.Hafta ( 22-26 / 12 / 2014 ) ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ Slayt No: 22 Bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini kolaylaştırır. Bebekte kulak enfeksiyonları

Detaylı

Kedi/Köpeğiniz ve Hava Koşulları Perşembe, 10 Nisan 2008 20:50 - Son Güncelleme Perşembe, 10 Nisan 2008 20:58

Kedi/Köpeğiniz ve Hava Koşulları Perşembe, 10 Nisan 2008 20:50 - Son Güncelleme Perşembe, 10 Nisan 2008 20:58 Her türlü hava koşulunda kedi/köpeğinizin güvenliğini sağlamak. Hava koşulları nasıl olursa olsun, kedi/köpeğinizin güvenliği ve rahatını sağlamanın en iyi yolu, onu evinizin, kendinizce en rahat ve güvenli

Detaylı

Sigaranın Vücudumuza Zararları

Sigaranın Vücudumuza Zararları Sigaranın Vücudumuza Zararları Sigaranın vücudumuza olan zararları ve sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzdaki değişimler burada anlatılmaktadır. Sırt ve Bel Ağrısı: Sigara içmek bel ile ilgili hastalıkların

Detaylı

PROSTAT BÜYÜMESİ VE KANSERİ

PROSTAT BÜYÜMESİ VE KANSERİ PROSTAT BÜYÜMESİ VE KANSERİ PROSTAT BÜYÜMESİ Prostat her erkekte doğumdan itibaren bulunan, idrar torbasının hemen altında yer alan bir organdır. Yaklaşık 20 gr ağırlığındadır ve idrar torbasındaki idrarı

Detaylı

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ MENOPOZ DÖNEMİ BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ? Menopoz nedir?

Detaylı

Genital Siğiller Risk Faktörler: Belirtiler:

Genital Siğiller Risk Faktörler: Belirtiler: HPV ( Human Papilloma virus) 60 tan fazla virüse verilen ortak addır. Bu virüsler vücudun herhangi bir yerinde siğillere sebep olabilirler.ancak bazıları cinsel yola bulaşır ve condyloma acuminata veya

Detaylı

Kuşlarda Psittacosis. Veysel TAHİROĞLU

Kuşlarda Psittacosis. Veysel TAHİROĞLU Kuşlarda Psittacosis Veysel TAHİROĞLU Psittacosis 400 ün üzerinde kuş türünde görülen enfeksiyöz bir hastalıktır. Evlerimizde beslediğimiz Afrika Grisi, Cockatiel ve Muhabbet kuşlarında sıklıkla görülür.

Detaylı

DİYABETTE İLAÇ VE İNSÜLİN TEDAVİSİ

DİYABETTE İLAÇ VE İNSÜLİN TEDAVİSİ DİYABETTE İLAÇ VE İNSÜLİN TEDAVİSİ Uz. Dr. M. Masum CANAT Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI) NEDİR? İnsülin eksikliği ya da var olan

Detaylı

Meme Kanseri: Uyarıcı işaretler, memede herhangi bir sertlik veya kitle ve meme uçlarından gelen akıntı veya kan.

Meme Kanseri: Uyarıcı işaretler, memede herhangi bir sertlik veya kitle ve meme uçlarından gelen akıntı veya kan. Kanserde erken tanı için, vücudumuzun verdiği uyarıcı belirtileri gözlemlemenin, olası risk faktörlerini göz ardı etmemenin önemli olduğunu belirten uzmanlar, kanser oluşumunun önceden yakalanması için

Detaylı

Sheet > > yılda 1 Yılda 1 Yılda yilda 1 Yılda 1 Yılda 1. varsa 20 yaşından. 1-2 yılda 1** 2 yılda 1**

Sheet > > yılda 1 Yılda 1 Yılda yilda 1 Yılda 1 Yılda 1. varsa 20 yaşından. 1-2 yılda 1** 2 yılda 1** KAN BASINCI KOLESTERO L DİYABET DİŞ GÖZ FİZİK MUAYENE KENDİ KENDİNE MEME VE MAMOGRAM PELVİK MUAYENE VE PAP SMEAR 18-39 40-64 >65 18-39 40-64 >65 3-5 Yılda 1 Yılda 1 3-5 yilda 1 Yılda 1 Yılda 1 5 * BMı>25

Detaylı

DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler

DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler DİYABET NEDİR? Özel Klinik ve Merkezler Diyabet nedir? Diyabet hastalığı, şekerin vücudumuzda kullanımını düzenleyen insülin olarak adlandırdığımız hormonun salınımındaki eksiklik veya kullanımındaki yetersizlikten

Detaylı

VÜCUT BAKIMI VE TEMĠZLĠĞĠ

VÜCUT BAKIMI VE TEMĠZLĠĞĠ VÜCUT BAKIMI VE TEMĠZLĠĞĠ Sağlıklı bir yaşam için vücudun deri, saç, el ayak, ağız ve diş gibi kısımlarının bakımı ve temizliğine önem verilmesi gerekir. Derinin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve vücuda

Detaylı

Aşı ve tarama yoluyla rahim ağzı kanseri önlemi

Aşı ve tarama yoluyla rahim ağzı kanseri önlemi Genel bilgi Aşı ve tarama yoluyla rahim ağzı kanseri önlemi Rahim ağzı kanseri ve HPV hakkında bilgilendirme broşürü: Professor, overlæge, dr. med. Susanne Krüger Kjær, Rigshospitalet/ Kræftens Bekæmpelse

Detaylı

Besin Gidaların Yararı ve Zararı

Besin Gidaların Yararı ve Zararı Besin Gidaların Yararı ve Zararı Yiyip içtiklerinizin sağlığınızı nasıl etkilediğini, ömrünüzü uzatıp uzatmadığını ya da sizi yavaş yavaş öldürüp öldürmediğini merak ediyormusunuz. Yiyeceklerin eksi ve

Detaylı

ÖNEMLİ: BAŞLAMADAN ÖNCE

ÖNEMLİ: BAŞLAMADAN ÖNCE ARAY DIŞ TİC VE PAZ AŞ Bakım ve Kullanım Rehberi ÖNEMLİ: BAŞLAMADAN ÖNCE Basınçlı yıkayıcı kullanımı, sadece 1500 psi (inçkare başına düşen pound) altında basınç ve döşemenin 12 inç yukarısında olmak kaydıyla

Detaylı

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ?

Detaylı

Diyabet Nedir? Diyabetin iki tipi vardır:

Diyabet Nedir? Diyabetin iki tipi vardır: Diyabet Nedir? Kan şekeri, glukoz vücut için gerekli olan enerjiyi sağlar. İhtiyaçtan fazla şeker, gerektiğinde kullanılmak üzere karaciğer ve yağ hücrelerinde depolanır. Şekerin vücutta enerji olarak

Detaylı

Kemoterapi Hastalarında Tedavi Uyumunun Arttırılmasında Eczacı Danışmanlığı

Kemoterapi Hastalarında Tedavi Uyumunun Arttırılmasında Eczacı Danışmanlığı Kemoterapi Hastalarında Tedavi Uyumunun Arttırılmasında Eczacı Danışmanlığı 3. Ulusal Hastane ve Kurum Eczacıları Kongresi 23-27 Mart 2016, Muğla Uz. Ecz. Metin Deniz KARAKOÇ Denizli Devlet Hastanesi Hasta

Detaylı

HEPATİT TARAMA TESTLERİ

HEPATİT TARAMA TESTLERİ HEPATİT TARAMA TESTLERİ Hepatit Tarama Testleri (Hepatit Check Up) Hepatit taraması yaptırın, aşı olun, tedavi olun, kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun. Hepatitler toplumda hızla yayılan ve kronikleşerek

Detaylı

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALĐMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALĐMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALĐMATI DROGSAN SODYUM BĐKARBONAT % 8.4 Ampul Sadece damar içi kullanım içindir. Etkin madde Yardımcı maddeler : 10 ml lik ampul de 0.84 g sodyum bikarbonat içerir. : Enjeksiyonluk su Bu ilacı

Detaylı

KANSER NEDIR? TARAMA YÖNTEMLERI NELERDIR? BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ KANSER ŞUBE DR.AYŞE AKAN

KANSER NEDIR? TARAMA YÖNTEMLERI NELERDIR? BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ KANSER ŞUBE DR.AYŞE AKAN KANSER NEDIR? TARAMA YÖNTEMLERI NELERDIR? BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ KANSER ŞUBE DR.AYŞE AKAN 2005 DEN 2030 A DÜNYADA KANSER 7 milyon ölüm 17 milyon 11 milyon yeni vaka 27 milyon 25 milyon kanserli kişi

Detaylı

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri

Kansız kişilerde görülebilecek belirtileri Kansızlık (anemi) kandaki hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre kabul edilen değerlerin altında olmasıdır. Bu değerler erişkin erkeklerde 13.5 g/dl, kadınlarda 12 g/dl nin altı kabul edilir. Kansızlığın

Detaylı

KANSER ERKEN TANI VE TARAMA PROGRAMI

KANSER ERKEN TANI VE TARAMA PROGRAMI KANSER ERKEN TANI VE TARAMA PROGRAMI Hasta Adı - Soyadı: Cinsiyet: K E Hasta ID No: Doğum Tarihi: Baba Adı: Kimlik No: Sayın Hastamız, Bu form, size uygulanması planlanan erken tanı ve tarama programının

Detaylı

BARİATRİK AMELİYATLARIN KİLO VERMENİN ÖTESİNDE 7 ÖNEMLİ YARARI

BARİATRİK AMELİYATLARIN KİLO VERMENİN ÖTESİNDE 7 ÖNEMLİ YARARI BARİATRİK AMELİYATLARIN KİLO VERMENİN ÖTESİNDE 7 ÖNEMLİ YARARI Bariatrik ameliyatlar sadece kilo kaybı sağlayarak fiziksel değişim sağlamazlar, asıl önemli olan kilo kaybı sonrası vücudumuz için bu 7 önemli

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslen!

Yeterli ve Dengeli Beslen! Yeterli ve Dengeli Beslen! Hareketli Ol, Egzersiz Yap! Kişisel Bakımına ve Günlük Hijyenine Özen Göster! Uyku Düzenine Dikkat Et! Stresten Uzak Dur! Yeterli ve dengeli beslenme «4 Yapraklı Yonca» içerisindeki

Detaylı

09/11/2015 ANEMİ (KANSIZLIK)

09/11/2015 ANEMİ (KANSIZLIK) ANEMİ (KANSIZLIK) Vücut dokularında enerji oluşumu için gerekli kimyasal işlemlerde kullanılacak oksijeni taşıyacak yeterlilikte kırmızı kan hücresi bulunamaması veya bulunanların bu görevi yapamayacak

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. ENEAS 10 mg / 20 mg Tablet Ağızdan alınır.

KULLANMA TALİMATI. ENEAS 10 mg / 20 mg Tablet Ağızdan alınır. KULLANMA TALİMATI ENEAS 10 mg / 20 mg Tablet Ağızdan alınır. - Etkin madde: Her bir tablet 10 mg enalapril maleat ve 20 mg nitrendipin içerir. - Yardımcı maddeler: Sodyum hidrojen karbonat, Mikrokristalin

Detaylı

IL-1 Reseptör Antagonisti Eksikliği (DIRA)

IL-1 Reseptör Antagonisti Eksikliği (DIRA) www.printo.it/pediatric-rheumatology/tr/intro IL-1 Reseptör Antagonisti Eksikliği (DIRA) 2016 un türevi 1. DIRA NEDİR 1.1 Nasıl Bir Hastalıktır? IL-1 Reseptör Antagonisti eksikliği (DIRA) nadir görülen

Detaylı

Şişmanlık (obezite); sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır.

Şişmanlık (obezite); sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır. ŞİŞMANLIK (OBEZİTE) Şişmanlık (obezite); sağlığı bozacak düzeyde vücutta yağ miktarının artmasıdır. Yağ dokusunun oranı; Yetişkin erkeklerde % 12 15, Yetişkin kadınlarda %20 27 arasındadır. Bu oranların

Detaylı

VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLER. Boşaltım Sistemi

VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLER. Boşaltım Sistemi VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLER Boşaltım Sistemi İNSANLARDA BOŞALTIMIN AMACI NEDİR? VÜCUDUMUZDAN HANGİ ATIK MADDELER UZAKLAŞTIRILIR? İDRAR SU TUZ KARBONDİOKSİT BESİN ATIKLARI ÜRE ATIK MADDELERİ VÜCUDUMUZDAN HANGİ

Detaylı

Kilo verme niyetiyle diyet tedavisinin uygulanamayacağı durumlar nelerdir? -Hamilelik. -Emziklik. -Zeka geriliği. -Ağır psikolojik bozukluklar

Kilo verme niyetiyle diyet tedavisinin uygulanamayacağı durumlar nelerdir? -Hamilelik. -Emziklik. -Zeka geriliği. -Ağır psikolojik bozukluklar Diyet denilince aklımıza aç kalmak gelir. Bu nedenle biz buna ''sağlıklı beslenme programı'' diyoruz. Aç kalmadan ve bütün besin öğelerinden dengeli biçimde alarak zayıflamayı ve bu kiloda kalmayı amaçlıyoruz.

Detaylı

ERGENLİKTE HİJYEN SAĞLIK VE KİŞİSEL BAKIM. Hazırlayan Okul Rehber Öğretmeni İrem YILDIRIM

ERGENLİKTE HİJYEN SAĞLIK VE KİŞİSEL BAKIM. Hazırlayan Okul Rehber Öğretmeni İrem YILDIRIM ERGENLİKTE HİJYEN SAĞLIK VE KİŞİSEL BAKIM Hazırlayan Okul Rehber Öğretmeni İrem YILDIRIM SAĞLIK VE HİJYEN NEDİR? Sağlık; kişinin doğuştan getirdiği kalıtsal özellikleri ile fiziksel, biyolojik ve sosyal

Detaylı

Süt dişleri neden önemlidir? İlk dönemde süt dişlerinin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Süt dişleri neden önemlidir? İlk dönemde süt dişlerinin bakımı nasıl yapılmalıdır? 1 2 Süt Dişleri Süt dişleri neden önemlidir? Sanılanın aksine, diş sağlığı açısından süt dişleri önemli dişlerdir. Bu dişler, daimi dişlerin oluşumu ve çenelerin gelişimi esnasında konuşma ve çiğneme açısından

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. BETOLVEX 1 mg/ml Ampul Kas içine uygulanır.

KULLANMA TALİMATI. BETOLVEX 1 mg/ml Ampul Kas içine uygulanır. KULLANMA TALİMATI BETOLVEX 1 mg/ml Ampul Kas içine uygulanır. Etkin madde: 1 ml de 1 mg Siyanokobalamin-tannin kompleks bulunur. Yardımcı maddeler: Alüminyum monostearat, susam yağı. Bu ilacı kullanmaya

Detaylı

Basiskele. Basiskele

Basiskele. Basiskele STOP DO NOT ENTER RESERVED PARKING Akılcı ilaç kullanımı; kişilerin hastalığına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun sürede, uygun dozda, uygun doz aralıklarında en düşük maliyetle

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. VİROSİL %5 krem Haricen kullanılır.

KULLANMA TALİMATI. VİROSİL %5 krem Haricen kullanılır. KULLANMA TALİMATI VİROSİL %5 krem Haricen kullanılır. Etkin madde: Her 1 g krem %5 a/a 50 mg asiklovir içerir. Yardımcı madde(ler): Poloksamer, setostearil alkol, sodyum lauril sülfat, beyaz yumuşak parafin,

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. PROCTO-GLYVENOL supozituvar Rektal yoldan uygulanır.

KULLANMA TALİMATI. PROCTO-GLYVENOL supozituvar Rektal yoldan uygulanır. KULLANMA TALİMATI PROCTO-GLYVENOL supozituvar Rektal yoldan uygulanır. Etkin madde: Her bir supozituvar (2 g), 400 mg tribenosid ve 40 mg lidokain içerir. Yardımcı maddeler: Supozituvar kütlesi D, Supozituvar

Detaylı

COUMADİN TEDAVİSİ. Cerrahi Servisler

COUMADİN TEDAVİSİ. Cerrahi Servisler COUMADİN TEDAVİSİ Cerrahi Servisler Coumadin tedavisi hakkında merak ettikleriniz Bu kitapçık Coumadin tedavinizin daha başarılı ve yaşamınızın olabildiğince normal hale gelmesine yardımcı olmak üzere

Detaylı

Diyabette Bakım,Takip ve İzleme. İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Endokrinoloji,Diyabet ve Metabolizma Uzm.Hem.

Diyabette Bakım,Takip ve İzleme. İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Endokrinoloji,Diyabet ve Metabolizma Uzm.Hem. Diyabette Bakım,Takip ve İzleme İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Endokrinoloji,Diyabet ve Metabolizma Uzm.Hem.Alev Kahraman Kan Glukozunun Diyabetli Birey Tarafından Takibi Kan glukozunun

Detaylı

ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI

ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ Dünya da bir yanda obeziteyle mücadele yapılırken diğer tarafta açlıktan ölme noktasına gelen insanlara

Detaylı