INF101 Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 09/12/ Programlama Dilleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "INF101 Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 09/12/2013 - Programlama Dilleri"

Transkript

1 Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü INF101 Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 09/12/ Programlama Dilleri Ozan Çağlayan ozancaglayan.com

2 Başlarken İlk bilgisayarlar bir fabrika kadar enerji tüketen, birkaç oda büyüklüğünde ve milyon dolarlara mâl olan (1940) cihazlardı. Tüm bu devasalığın getirdiği hesaplama gücü, günümüzün hesap makinelerinden daha fazla değildi.

3 Başlarken UNIVAC 1232

4 Başlarken Delikli Kart

5 Makine Dili 1 st Generation Languages (1GL) O zamanın programcıları bu bilgisayarları doğrudan makine diliyle programlıyorlardı, Makine dili, bir işlemciyi doğrudan kontrol ederek işlemcinin toplama, çıkarma, karşılaştırma gibi temel işlemleri yapmasını sağlayan bit serileridir, Programları bu seviyede tasarlamak inanılmaz güç ve karmaşıktır.

6 Makine Dili 1 st Generation Languages (1GL) 2 tamsayının ortak bölenlerinin en büyüğünü (OBEB) Öklid yöntemiyle hesaplayan program: MIPS mimarisinin makine dilinde yazılan program, 16'lık rakamlarla ifade edilmiştir.

7 Assembly 2 nd Generation Languages (2GL) İnsanlar daha büyük programlar yazmaya başlayınca, hataya daha az açık bir gösterimin gerekliliği ortaya çıktı. Assembly dilleri, işlemlerin daha anlaşılabilir şekilde ifade edilmesini sağlamak için geliştirildiler.

8 Assembly 2 nd Generation Languages (2GL) Makine dilinde yazılan OBEB programının MIPS Assembly dilindeki karşılığı:

9 Assembly 2 nd Generation Languages (2GL) Makine dilinde yazılan OBEB programının MIPS Assembly dilindeki karşılığı: Mnemonik (Anımsatıcı)

10 Assembly 2 nd Generation Languages (2GL) Assembly dilleri daha okunabilir olsalar da, mimariye özel olarak geliştirilmişlerdir, Her işlemci mimarisinin kendine özel komutları ve dolayısıyla kendine özel bir Assembly dili vardır, Assembly dilindeki kaynak kod, Assembler adlı yazılımla makine koduna dönüştürüldükten sonra çalıştırılabilir hâle gelir.

11 Assembly 2 nd Generation Languages (2GL) İşlemci ailesi/mimari odaklı programlama pratiği programcıların, Her farklı makine için programı tekrar kodlamalarına, Tasarım esnasında makinenin yeteneklerine göre düşünmelerine, yol açıyordu.

12 Arayış Makine/Mimari bağımsız Daha okunabilir Matematiksel hesaplamaların kolayca ifade edilebileceği Genel amaçlı bir programlama dili arayışı!

13 Arayış Makine/Mimari bağımsız Daha okunabilir Matematiksel hesaplamaların kolayca ifade edilebileceği Genel amaçlı bir programlama dili arayışı! 1950'lerin ortası FORTRAN Daha sonra ALGOL, COBOL,...

14 Yüksek Seviyeli Diller 3 rd Generation Languages (3GL) 2GL diller yazılıma mantıksal bir yapı getirdi 3GL diller ise bu yapıyı ileriye götürüp daha programcı dostu olmayı hedefledi: Yazılımı bilgisayara göre değil, insana göre ifade etmek, Programcı açısından önemsiz detaylarla ilgilenme görevini programcıdan bilgisayara devretmek.

15 Yüksek Seviyeli Diller 3 rd Generation Languages (3GL) İlk olarak FORTRAN (FORmula TRANslation) ALGOL, COBOL, C, C++, Java, BASIC, Pascal,... Günümüzde kullanılan genel amaçlı dillerin büyük çoğunluğu 3GL dillerdir. Yüksek seviyeli İnsana yakın Düşük seviyeli Makineye yakın

16 Yüksek Seviyeli Diller 3 rd Generation Languages (3GL) Yüksek seviyeli dillerde yazılmış kodları assembly veya makine diline çeviren yazılımlara derleyici (compiler) adı verilir. Derleyici tasarımı önemli çünkü yüksek seviyeli dillerde yazılan programların performansına doğrudan etkiyor.

17 Yüksek Seviyeli Diller 3 rd Generation Languages (3GL) C ve Python dillerinde OBEB örneği: C int gcd(int a, int b) { if (b == 0) return a; else return gcd(b, a % b); }

18 Yüksek Seviyeli Diller 3 rd Generation Languages (3GL) C ve Python dillerinde OBEB örneği: C Python int gcd(int a, int b) { if (b == 0) return a; else return gcd(b, a % b); } def gcd(a, b): if b == 0: return a else: return gcd(b, a % b)

19 Alana Özel Diller Domain Specific Languages (DSL) Genel amaçlı olmayan, özel bir uygulama alanı için tasarlanmış programlama dilleri HTML, XML, SGML, vb.. (İşaretleme dilleri) Verilog & VHDL (Donanım betimleme dilleri) MATLAB, GNU Octave (Bilimsel programlama) Mathematica, Maxima (Sembolik Matematik)...

20 Alana Özel Diller Domain Specific Languages (DSL) MATLAB'da OBEB örneği: x = gcd(12,24) MATLAB, matematiksel ve bilimsel programlama alanına özel bir dil olduğu için, OBEB işini yapan gcd() fonksiyonu içinde mevcut!

21 Çalışma Modelleri Execution Models Yorumlamalı (Interpreted) Compiled (Derlemeli) Çevrimli (Translated)

22 Yorumlamalı Diller Interpreted Languages Yorumlamalı dillerde yazılan programlar, makine koduna derlenmeden, satır satır çalıştırılırlar, Programın kaynak kodunu dinamik olarak makine koduna dönüştürerek çalıştıran araca yorumlayıcı (interpreter) adı verilir. Makine koduna dönüştürülmüş bir programı ilk işleyen işlemci iken, yorumlamalı dilde yazılan kodu ilk işleyen başka bir yazılımdır.

23 Yorumlamalı Diller Interpreted Languages Platform-bağımsız Kaynak kodu dağıtmak, çalıştırmak için yeterli Hızlı geliştirme ve prototipleme süreci Kod tekrar derlenmeden hemen değiştirilip tekrar çalıştırılabilir Kodun yorumlanarak çalıştırılması, derlenmiş programa göre genellikle yavaş

24 Çalışma Modelleri Execution Models Yorumlamalı (Interpreted) Compiled (Derlemeli) Çevrimli (Translated)

25 Çalışma Modelleri Execution Models Yorumlamalı (Interpreted) ASP, PHP ActionScript JavaScript Octave MATLAB Perl, Python Lua, R Awk, Shell Java,.NET Compiled (Derlemeli) Çevrimli (Translated)

26 Derlemeli Diller Compiled Languages Derleyici tarafından makine diline dönüştürülen dillerdir, Doğrudan makine dilinde veya assembly'de yazılmış programlara çok yakın ~ aynı performansta sonuç alınmasını sağlarlar, Yazılım geliştirme sürecinde kaynak kodlar her değişiklikten sonra tekrar derlenmelidir.

27 Çalışma Modelleri Execution Models Yorumlamalı (Interpreted) ASP, PHP ActionScript JavaScript Octave MATLAB Perl, Python Lua, R Awk, Shell Java,.NET Compiled (Derlemeli) Çevrimli (Translated)

28 Çalışma Modelleri Execution Models Yorumlamalı (Interpreted) ASP, PHP ActionScript JavaScript Octave MATLAB Perl, Python Lua, R Awk, Shell Java,.NET Compiled (Derlemeli) FORTRAN Ada, ALGOL Cobol, BASIC Pascal, Delphi C, C++ Objective-C Go LISP Çevrimli (Translated)

29 Arakod Intermediate Representation Melez yaklaşım Amaç: Yorumlamalı ve derlemeli dillerin avantajlarını en az performans kaybı olacak şekilde birleştirmek,

30 Arakod Intermediate Representation Melez yaklaşım Amaç: Yorumlamalı ve derlemeli dillerin avantajlarını en az performans kaybı olacak şekilde birleştirmek, Kaynak kod önce arakoda derlenir, sanal makine adı verilen yorumlayıcı bu arakodu dinamik olarak çalıştırır. Bu arakod genelde bytecode olarak adlandırılır.

31 Çalışma Modelleri Execution Models Yorumlamalı (Interpreted) ASP, PHP ActionScript JavaScript Octave MATLAB Perl, Python Lua, R Awk, Shell Java,.NET Compiled (Derlemeli) FORTRAN Ada, ALGOL Cobol, BASIC Pascal, Delphi C, C++ Objective-C Go LISP Çevrimli (Translated)

32 Çalışma Modelleri Execution Models bytecode Yorumlamalı (Interpreted) ASP, PHP ActionScript JavaScript Octave MATLAB Perl, Python Lua, R Awk, Shell Java,.NET Compiled (Derlemeli) FORTRAN Ada, ALGOL Cobol, BASIC Pascal, Delphi C, C++ Objective-C Go LISP Çevrimli (Translated)

33 Çalışma Modelleri Execution Models bytecode Yorumlamalı (Interpreted) ASP, PHP ActionScript JavaScript Octave MATLAB Perl, Python Lua, R Awk, Shell Java,.NET Compiled (Derlemeli) FORTRAN Ada, ALGOL Cobol, BASIC Pascal, Delphi C, C++ Objective-C Go LISP Çevrimli (Translated) Dönüştürücü bir program tarafından derleyicisi olan hedef bir dile çevrildikten sonra o dilin derleyicisiyle derlenen diller. (Pek yaygın değil)

34 Nesneye Yönelik Programlama Object Oriented Programming (OOP) Klasik programlama modelinde, programlar yapılacak işlerin bir listesi olarak görülürler, Okunabilirlik, modülerlik ve tekrar kullanılabilirlik açısından sıkça kullanılan işler bir fonksiyon olarak tanımlanabilirler: Bir sayı kümesinin ortalamasını alan fonksiyon Bir sayı kümesinin en küçük elemanını bulan fonksiyon...

35 Nesneye Yönelik Programlama Object Oriented Programming (OOP) OOP modelindeyse birbirleriyle etkileşime giren nesneler vardır: Sınıflar bir kavramın soyut tanımlarıdır, Nesneler sınıflardan yaratılan somut görüntülerdir, Nesnelerin özellikleri ve bu özellikler üzerinde işlem yapabilen metodları vardır. C++, Java, Smalltalk, Perl, Objective-C, Python, Ruby, C#, vb.

36 Nesneye Yönelik Programlama Object Oriented Programming (OOP) Grafik arayüz tasarımında, web programlamada oldukça sık kullanılır, Sıkı fanatikleri ve sıkı karşıtları vardır, OOP klasik modelden daha iyidir veya tersi gibi kesin bir yargı yoktur ve olamaz: Her dil ve yaklaşım belirli kullanım alanları için daha idealdir.

37 Nesneye Yönelik Programlama Object Oriented Programming (OOP) Telefon Sınıf Nokia 3310 Galaxy S3 Iphone 5 Alt-sınıf Nesne

38 Nesneye Yönelik Programlama Object Oriented Programming (OOP) benim_telefonum = new Nokia3310() benim_telefonum.ara( ) benim_telefonum.sms_gonder( , naber? ) nesne metod çağrısı benim_telefonum nesnesi Nokia3310 sınıfından üretiliyor

39 Esin kaynağı diller Esin kaynağı diller

40 Programlama Dilleri Programlama dilleri, bilgisayar bilimlerinin merkezi bir elemanıdır, Öğrenciler, 1-2 programlama diliyle yoğunca vakit geçirdikten sonra genelde başka dilleri merak etmeye başlarlar, Dil öğrenmek ilginçtir ve sizi geliştirir.

41 Peki programlama nedir? Programming is the art of telling another human what one wants the computer to do. Programlama, bilgisayara ne yaptırmak istediğini, başka bir insana anlatma sanatıdır. Donald Knuth

42 Problemler Problemler geneldir, Örnek: Bir tamsayı kümesindeki en küçük değeri bulun. Belli bir veri kümesi için problemin somut görünümü: {17, 6, 42, 24} kümesindeki en küçük değeri bulun.

43 Problem Tanımı Kötü örnek: En küçük elemanın sırasını bulun. {4, 2, 5, 2, 42} kümesi için 2 yanıt var = {2, 4} İyi örnek: L en küçük değerlerin sıralarından oluşan küme olsun. L 'nin en küçük elemanını bulun.

44 Problem Tanımı İyi örnek: L en küçük değerlerin sıralarından oluşan küme olsun. L 'nin en küçük elemanını bulun. {4, 2, 5, 2, 42} L = {2, 4} min(l) = 2

45 Algoritma Düzgünce ortaya konmuş bir problemin çözüm sürecinin detaylı tanımı Problem verisi üzerinde çalışarak amaçlanan sonuca varan işlem serisi

46 Algoritma Programlamadan önce problemin nasıl çözüleceğini tanımlayın (Soyutlama)

47 Algoritma İnsan tarafından anlaşılabilir olmalıdır, Bir programlama diline, derleyiciye veya makineye bağımlı değildir, Çok büyük olmayan problemler için akış diyagramıyla ifade edilebilir, pseudo-code adı verilen ve anlatımı öne çıkaran basit dillerde ifade edilebilir.

48 Akış Diyagramları

49 Pseudocode (Sözdekod) Bir algoritmanın işleyişinin yüksek seviyeli bir tanımı, Programlama dillerini andıran bir yapısı olsa da aslında bazı basit kuralları olan, konuşma diline yakın bir anlatım tarzıdır.

50 Algoritmalar size yabancı mı? IKEA masa parçaları Yumurta, süt, un Masa Kek Toplama 2 tane 6 haneli sayı Toplam Öğrenci listesi Labirent haritası Kurulum Kılavuzu Kek Tarifi Sıralama Algoritması Çıkış Algoritması Sıralı liste Çıkış

51 Basit bir örnek Klavyeden bir sayı bekle Sayıyı A değişkenine kaydet Klavyeden bir sayı bekle Sayıyı B değişkenine kaydet A+B'yi T değişkenine kaydet T'yi ekrana yazdır A = input( Bir sayı girin: ) B = input( Bir sayı girin: ) T = A + B print Toplam:, T Pseudocode int A, B, T; Python printf( Bir sayı girin: ); scanf( %d, &A); printf( Bir sayı girin: ); scanf( %d, &B); T = A + B; printf( Toplam: %d\n, T); C

52 OBEB'e geri dönersek... OBEB Hem a'yı hem b'yi kalansız bölen en büyük tamsayı. OBEB(8, 12) = 4 Nasıl hesaplarız?

53 OBEB brute-force yöntem 1 a ve b'den küçük olanı t değişkenine kaydet 2 a'nın t'ye bölümünden kalan 0 değilse VEYA b'nin t'ye bölümünden kalan 0 değilse; t'y 1 azalt ve 2. adıma geri dön. 3 Cevap t'dir. Pseudocode def obeb(a,b): t = min(a,b) while a % t!= 0 or b % t!= 0: t = t 1 return t Python

54 OBEB brute-force yöntem In [12]: %timeit obeb(100, 24) loops, best of 3: 4.24 us per loop In [13]: %timeit obeb(461952, ) 10 loops, best of 3: 19.1 ms per loop 100 ve 24 sayılarının OBEB'i kaba kuvvet algoritmayla ortalama 4.24 mikrosaniyede hesaplanıyor ve sayılarının OBEB'i kaba kuvvet algoritmayla ortalama 19.1 milisaniyede hesaplanıyor. Daha iyi bir algoritma olamaz mı?

55 OBEB Öklid Algoritması Kaba kuvvet yöntemden çok daha hızlı çalışan bir algoritma yaklaşık 2000 yıl önce Euclid tarafından keşfedilmiş, a ve b'nin OBEB'i, b ve a'nın b'ye bölümünden kalan sayının OBEB'iyle aynıdır.

56 OBEB Öklid Algoritması a ve b ile başla b=0 mı? HAYIR b = a % b a = b EVET OBEB(a,b) = b

57 OBEB Öklid Algoritması 1 a = 54 b = 36 b=0 mı? HAYIR b = 54 % 36 a = 36 EVET OBEB(a,b) = b

58 OBEB Öklid Algoritması 2 a = 36 b = 18 b=0 mı? HAYIR b = 36 % 18 a = 18 EVET OBEB(a,b) = b

59 OBEB Öklid Algoritması 3 a = 18 b = 0 b=0 mı? HAYIR b = 36 % 18 a = 18 EVET OBEB(a,b) = b 18

60 OBEB Öklid Algoritması def obeb_euclid(a,b): if b == 0: return a return obeb_euclid(b, a % b)

61 OBEB Öklid Algoritması def obeb_euclid(a,b): if b == 0: return a return obeb_euclid(b, a % b) In [12]: %timeit obeb_euclid(100, 24) loops, best of 3: 768ns per loop In [13]: %timeit obeb_euclid(461952, ) 10 loops, best of 3: 2.11us per loop ~4 mikrosaniye -> 0.8 mikrosaniye ~20 milisaniye -> milisaniye

62 OBEB Öklid Algoritması def obeb_euclid(a,b): if b == 0: return a return obeb_euclid(b, a % b) In [12]: %timeit obeb_euclid(100, 24) loops, best of 3: 768ns per loop In [13]: %timeit obeb_euclid(461952, ) 10 loops, best of 3: 2.11us per loop ~4 mikrosaniye -> 0.8 mikrosaniye ~20 milisaniye -> milisaniye ~ adım ~8 adım

63 OBEB Öklid Algoritması def obeb_euclid(a,b): if b == 0: return a return obeb_euclid(b, a % b) In [12]: %timeit obeb_euclid(100, 24) loops, best of 3: 768ns per loop In [13]: %timeit obeb_euclid(461952, ) 10 loops, best of 3: 2.11us per loop ~8 adım (461952, ) (116298, ) (113058, 3240) (3240, 2898) (2898, 342) (342, 162) (162, 18) (18, 0)

64 Bilgisayar bilimleri, bir problemi doğru şekilde modelleyerek problemi çözmek için uygun tekniği ortaya çıkaran bir soyutlama bilimidir. Alfred Aho & Jeffrey Ullman

65 Yukarıdaki koddaki hatalara dair temkinli olun; ben sadece doğru olduğunu kanıtladım, denemedim. Donald Knuth

66 Kütüphanede mevcut! Yukarıdaki koddaki hatalara dair temkinli olun; ben sadece doğru olduğunu kanıtladım, denemedim. Donald Knuth

67 Dijkstra en kısa yol (Shortest path) algoritması Astronomi ne kadar teleskoplarla ilgiliyse, bilgisayar bilimleri de en fazla o kadar bilgisayarlarla ilgilidir. Edsger W. Dijkstra

68 Katedral ve Pazar (ücretsiz e-kitap) Nasıl ki fırça ve boyaları derinlemesine bilmek kişiyi usta bir ressam yapmaz ise, bilgisayar bilimleri eğitimi almak da kişiyi usta bir programcı yapmaz. Eric S. Raymond

69 Bilgisayar Bilimlerinin Temel İlgi Alanları Hesaplanabilirlik Bir problem verildiğinde, o problemi çözen bir algoritma olup olmadığını gösterebilir miyiz? Hangi problemler için hiç algoritma mevcut değildir? Nasıl sınıflandırabiliriz?

70 Bilgisayar Bilimlerinin Temel İlgi Alanları Karmaşıklık Algoritmam ne kadar sürede sonuca ulaşıyor? Algoritmam ne kadar bellek kullanıyor? Algoritmam iyi mi yoksa daha iyisi mevcut mu?

71 Bilgisayar Bilimlerinin Temel İlgi Alanları Doğruluk Bir algoritmanın daima sonuca ulaştığından emin olabilir miyiz? Bir algoritmanın daima doğru sonuca ulaştığından emin olabilir miyiz?

72 Bazı kriterler Sadelik: KISS! (Keep it simple and stupid) Verimlilik: Hızlı, az bellek kullanımı. Kararlılık: Girdideki ufak bir değişiklik çıktıyı etkilememeli.

73 Verimlilik Gözleme dayalı (Ampirik) Gerçeklenen algoritmanın ne kadar sürede çözüme ulaştığını, düz çalışma zamanından çıkartırsak, bu karşılaştırılabilir bir ölçü olmaz çünkü: Makineye, dile, programcıya, derleyiciye, derleyici seçeneklerine, işletim sistemine,... göre değişebilir. Örnek: OBEB örneğinde yaptığımız süre bazlı karşılaştırma.

74 Verimlilik Matematiksel Toplam (temel) işlem sayısını, girdinin uzunluğu cinsinden ifade etmek daha basit, genel geçer ve yeterli bir ölçü yöntemidir. big Oh gösterimi: O() O(1), O(n), O(n 2 ), O(lg(n)),... sınıfı algoritmalar

75 Faydalı Linkler https://developers.google.com/edu/python/?csw=1 https://cs.uwaterloo.ca/~shallit/courses/134/history.html

76 Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Sorusu olan? Ozan Çağlayan ozancaglayan.com

PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Bölüm 1

PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Bölüm 1 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Bölüm 1 1.1. GİRİŞ Bilgi dünyasında yoğun bir şekilde kullandığımız bilgisayarlar ile ortaya çıkan programlar günlük hayatta biz insanların işlerinde büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar.

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ. Yard. Doç. Dr. Ünal Küçük

TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ. Yard. Doç. Dr. Ünal Küçük TEMEL BİLGİSAYAR BİLİMLERİ Yard. Doç. Dr. Ünal Küçük GİRİŞ PROGRAMLAMA VE YAZILIM Program: belirli bir işi gerçekleştirmek için gerekli komutlar dizisi olarak tanımlanabilir. Programlama: Bir programı

Detaylı

ALGORİTMA VE PROGRAMLAMA. Öğr. Gör. Dr. Umut Engin AYTEN

ALGORİTMA VE PROGRAMLAMA. Öğr. Gör. Dr. Umut Engin AYTEN ALGORİTMA VE PROGRAMLAMA Öğr. Gör. Dr. Umut Engin AYTEN Dersin İçeriği Temel Kavramlar ve Tanımlar Problem Çözme ve Algoritmalar Sözde Kod ve Akış Diyagramı Uygulamarı(Sıralama, arama,..) Programlama Dillerine

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KODLAMAYA HAZIRLIK 482BK0123 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

C # www.bilisimogretmeni.com

C # www.bilisimogretmeni.com C # 1 Neler Öğreneceğiz Nesneye yönelik programla nedir? (Metot nedir?, sınıf nedir?, nesne nedir?, nesneler nasıl tü retilir?...) Nesneye yönelik programlamanın üstünlükleri?.net teknolojisi nedir? Neleri

Detaylı

C++ PROGRAMLAMA. Yrd. Doç. Dr. ESEN YILDIRIM

C++ PROGRAMLAMA. Yrd. Doç. Dr. ESEN YILDIRIM C++ PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. ESEN YILDIRIM BİLGİSAYAR hardware Bilgisayarın fiziksel parçaları Printer, Monitör, Klavye, anakart vs software Bilgisayar tarafından kullanılan programlar Word, Excel, Turbo

Detaylı

PROGRAMLAMA I 2. Hafta Özet

PROGRAMLAMA I 2. Hafta Özet 2. afta Özet 1. Bilgisayar Programı: İş yaptıran komut dizileridir. Donanımlar, program olmadan kendi kendine işlem yapamaz. İşlemler doğru donanım ve doğru yazılım ile sağlanır. Yaptığı iş ve komut sözcüğü

Detaylı

Bilgisayara Giriş 20092010 Güz Bahar Öğretim Yılı Ders Notları

Bilgisayara Giriş 20092010 Güz Bahar Öğretim Yılı Ders Notları 2009 2010 Bilgisayara Giriş 20092010 Güz Bahar Öğretim Yılı Ders Notları Arzu Erdem Kaynaklar: 1. Yazılım Uzmanı 1, Selçuk Tüzel 2. Yazılım Profesyoneli 2, Fulya SATAR. Engin ÖREN 3. Herkes için Visual

Detaylı

JAVA PLATFORMU. Dil ve Platform 3 Temel Özellikler 7 Uygulama Alanları 20 Temel Araçlar 24 JDK Kurulum ve Kullanılması 26

JAVA PLATFORMU. Dil ve Platform 3 Temel Özellikler 7 Uygulama Alanları 20 Temel Araçlar 24 JDK Kurulum ve Kullanılması 26 JAVA PLATFORMU Dil ve Platform 3 Temel Özellikler 7 Uygulama Alanları 20 Temel Araçlar 24 JDK Kurulum ve Kullanılması 26 Dil ve Platform Programlama Dili Java bir programlama dilidir. En basit tanımıyla

Detaylı

YMT216 MİKROİŞLEMCİLER VE PROGRAMLAMA

YMT216 MİKROİŞLEMCİLER VE PROGRAMLAMA T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ YMT216 MİKROİŞLEMCİLER VE PROGRAMLAMA (Ders Notları) İbrahim TÜRKOĞLU ELAZIĞ 2012 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1. GİRİŞ BÖLÜM 2. MİKROİŞLEMCİ

Detaylı

ENM424 Endüstride Bilgisayar Uygulamaları Ders Notları

ENM424 Endüstride Bilgisayar Uygulamaları Ders Notları Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ENM424 Endüstride Bilgisayar Uygulamaları Ders Notları Öğr. Gör. İrfan MACİT Adana,2006 Bölüm 1 Yazılım Mühendisliği ve

Detaylı

GÖRSEL PROGRAMLAMA - I 2013-2014

GÖRSEL PROGRAMLAMA - I 2013-2014 GÖRSEL PROGRAMLAMA - I 2013-2014 Ders Hakkında Ders Sorumlusu Öğr.Gör. Ekrem Eşref KILINÇ Dersle İlgili İletişim İçin ekremesrefkilinc@gmail.com Neler Öğreneceğiz? Nesneye yönelik programla nedir? (Metot

Detaylı

PROGRAMLAMAYA GĐRĐŞ I

PROGRAMLAMAYA GĐRĐŞ I PROGRAMLAMAYA GĐRĐŞ I Algoritma: Bir problemin çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir. Problemi çözebilmek için geliştirilmiş açık, yürütülebilir, sıralı, basit tekrar edebilen adımlardan oluşan

Detaylı

Programlama Dilleri. Onur Tolga Şehitoğlu April 6, 2007

Programlama Dilleri. Onur Tolga Şehitoğlu April 6, 2007 Programlama Dilleri Onur Tolga Şehitoğlu April 6, 2007 Contents 1 Giriş 3 1.1 Dersin Amaçları........................................... 3 1.2 Programlama Dilleri ile Doğal Diller................................

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

3.3 Yazılım Evrimi Hakkında Konular

3.3 Yazılım Evrimi Hakkında Konular Saraiva, Antonio Mauro, André Riyuti Hirakawa, and Carlos Eduardo Cugnasca. 2006. Section 3.3 Topics on Software Evolution, pp. 139-153 of Chapter 3 Methods, Algorithms, and Software, in CIGR Handbook

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Genel Kavramlar Öğr.Gör.Dr. M.Cemil KARACADAĞ Bu ders içeriğinin basım,

Detaylı

T.C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

T.C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ T.C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü HASTANE OTOMASYON PROJESİ Ferat AKTAŞ Danışman Yrd. Doç. Dr. Muammer Akçay Haziran, 2013 Kütahya Bu çalışma.../.../2013 tarihinde aşağıdaki jüri

Detaylı

C Programlama Ders Notları

C Programlama Ders Notları C Programlama Ders Notları Revizyon ve Baskı Bilgisi 21/13.02.2012 13:15:00 İçindekiler İçindekiler... 2 Önsöz... 5 Yaralanılabilecek Diğer Kaynaklar... 5 Program Nedir... 6 Programlama Dili Nedir?...

Detaylı

Uzman Sistemlerin Programlanması. Temel Diller. Kural Tabanlı Diller. Nesne Yönelimli Diller

Uzman Sistemlerin Programlanması. Temel Diller. Kural Tabanlı Diller. Nesne Yönelimli Diller Uzman Sistemlerin Programlanması C, FORTRAN gibi geleneksel programlama dilleri prosedürsel olarak bilginin işlemsel açıdan değişikliğe uğratılabilmesi için geliştirilmiş ve optimize edilmiş dillerdir.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK KODLA TEMEL UYGULAMALAR 482BK0135 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

VERİ YAPILARI VE ALGORİTMALAR DERS NOTU

VERİ YAPILARI VE ALGORİTMALAR DERS NOTU VERİ YAPILARI VE ALGORİTMALAR DERS NOTU VYA01: Algoritma Mantığı GİRİŞ 1 VERİ NEDİR? 1 Verilerin Sınıflandırılması 2 ALGORİTMA NEDİR? 2 İŞ AKIŞ ŞEMALARI 3 VERİ VE ALGORİTMA İLİŞKİSİ 5 PROGRAMLAMA DİLLERİ

Detaylı

Yazılım Çeşitleri. Uygulama Yazılımları. İşletim Sistemleri. Donanım

Yazılım Çeşitleri. Uygulama Yazılımları. İşletim Sistemleri. Donanım Yazılım Yazılım Bilgisayarlar üretildikleri anda içlerinde herhangi bir bilgi barındırmadıkları için bir işlevleri yoktur. Bilgisayarlara belirli yazılımlar yüklenerek işlem yapabilecek hale getirilirler.

Detaylı

BÖLÜM 1 1. ALGORİTMALAR. 1.1. Algoritmanın Tanımı, Matematikteki Yeri ve Önemi

BÖLÜM 1 1. ALGORİTMALAR. 1.1. Algoritmanın Tanımı, Matematikteki Yeri ve Önemi 1. ALGORİTMALAR BÖLÜM 1 1.1. Algoritmanın Tanımı, Matematikteki Yeri ve Önemi Endüstri ve hizmet sektörü organizasyonlarının karmaşıklığının artan bir yapıda olması, büyük ölçekli optimizasyon problemleri

Detaylı

CGI/PERL PROGRAMLAMA VE SANAL KÜTÜPHANEUYGULAMASI

CGI/PERL PROGRAMLAMA VE SANAL KÜTÜPHANEUYGULAMASI UBMK 2001: 1. ULUSAL BİLİŞİM-MULTİMEDYA KONFERANSI 157 CGI/PERL PROGRAMLAMA VE SANAL KÜTÜPHANEUYGULAMASI Hatice ÖZCAN * Mücahit Mustafa YEŞİLKAYA * Hasan H. BALIK ** * Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Detaylı

UZAKTAN BİLGİSAYAR KONTROLÜ

UZAKTAN BİLGİSAYAR KONTROLÜ T.C FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ UZAKTAN BİLGİSAYAR KONTROLÜ BİTİRME ÖDEVİ HAZIRLAYANLAR Erden SAÇAN Tolunay ÖZBAY Bitirme Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr Hasan

Detaylı

Web Tabanlı Veri Yönetim Uygulamaları için Alana Özgü Modelleme Dili Geliştirilmesi

Web Tabanlı Veri Yönetim Uygulamaları için Alana Özgü Modelleme Dili Geliştirilmesi Web Tabanlı Veri Yönetim Uygulamaları için Alana Özgü Modelleme Dili Geliştirilmesi Alper Çiftçi 1 Oya Kalıpsız 2 1,2 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul 1 e-posta: alperciftci@gmail.com

Detaylı

BU DÖKÜMAN KAAN ASLAN TARAFINDAN C VE SİSTEM PROGRAMCILARI DERNEĞİNDE VERİLEN C# İLE NESNE YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA KURSUNDAKİ DERS İÇERİSİNDE TUTULAN

BU DÖKÜMAN KAAN ASLAN TARAFINDAN C VE SİSTEM PROGRAMCILARI DERNEĞİNDE VERİLEN C# İLE NESNE YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA KURSUNDAKİ DERS İÇERİSİNDE TUTULAN BU DÖKÜMAN KAAN ASLAN TARAFINDAN C VE SİSTEM PROGRAMCILARI DERNEĞİNDE VERİLEN C# İLE NESNE YÖNELİMLİ PROGRAMLAMA KURSUNDAKİ DERS İÇERİSİNDE TUTULAN NOTLARDAN OLUŞMAKTADIR. NOTLAR ÜZERİNDE HİÇBİR DÜZELTME

Detaylı

İLERİ MİKRODENETLEYİCİLER VE UYGULAMALARI

İLERİ MİKRODENETLEYİCİLER VE UYGULAMALARI İLERİ MİKRODENETLEYİCİLER VE UYGULAMALARI "Mustafa Engin" EGE ÜNIVERSITESI EGE MESLEK YÜKSEKOKULU Mekatronik Programı İçindekiler C Dili İle Mikrodenetleyici Programlama... 4

Detaylı

Algoritma. 19. yüzyılda Persli matematikçi Al- Khowarizmi (Al-Harezmi) tarafından bulunmuş ve onun adında türetilmiştir.

Algoritma. 19. yüzyılda Persli matematikçi Al- Khowarizmi (Al-Harezmi) tarafından bulunmuş ve onun adında türetilmiştir. Algoritma 19. yüzyılda Persli matematikçi Al- Khowarizmi (Al-Harezmi) tarafından bulunmuş ve onun adında türetilmiştir. Algoritma Problem çözmek için geliştirilen Adım adım çözüm yöntemidir. Verilen bir

Detaylı