KOBİLER İÇİN MALİ DESTEKLER ERDEK EKİM 2013

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KOBİLER İÇİN MALİ DESTEKLER ERDEK EKİM 2013"

Transkript

1 KOBİLER İÇİN MALİ DESTEKLER ERDEK EKİM 2013

2 İÇERİK Erakibs Hakkında Kobıler İçin Stratejik Düşünce Fon Kaynakları Kalkınma Ajansı Destekleri AB Destekleri Ar-ge Destekleri Dış Ticaret Destekleri Kosgeb Destekleri Yatırım Teşvik Uygulamaları Soru Ve Cevap

3 BİZ KİMİZ? Erakibs, Kobilerin yonetim danismanligi ihtiyaclarina cevap vermek amaciyla, 2010 yilinda kurulmus bir yonetim danismanligi sirketidir. Kibs bilgi yogun danismanlik hizmeti anlamina gelir. Sundugu hizmetler genel hatlariyla Kobiler icin verimlilik artisi kapsaminda Stratejik planlama, proje yonetimi ve fon teminidir. Bununla birlikte uluslararasi bir firmanin Turkiye temsilciligini alarak 2012 yili itibariyle Franchise danismanligi hizmeti sunmaya baslamistir.

4 STRATEJİK DÜŞÜNME Kobiler kurulduklari gunden itibaren, Buyumek, verimli calismak, pazar payini artirmak, musteri memnuniyeti saglamak, rakipleri karsisinda onde olmak, uluslararasi piyasalara urun yada hizmet sunmak, farkli urunler gelistirmek gibi amaclarla ise baslarlar.

5 STRATEJİK DÜŞÜNME Ancak zaman icersinde, ekonomik baskilar, nitelikli isgucu yetersizligi, hizli buyume baskisi, pazari dogru analiz edememe, isletme korlugu "yani kucuk detaylarla bogulup buyuk resmi gorememek", kaynaklarin etkin kullanilamamasi, yogun rekabet ortami, calisan memnuniyetsizligi, is tanimlari ve sureclerin dogru belirlenmemis olmasi gibi sebeplerle bu amaclara ulasmada gucluk cekebilirler.

6 STRATEJİK DÜŞÜNME Insan sagliginda oldugu gibi, Kobilerin yapacakları planlamada temel nokta dogru teshisin konulmasidir. Bunun icin bizim uygulagimiz yontem Mevcut durumu analiz etme ve Stratejik plani olusturmaktir.

7 STRATEJİK DÜŞÜNME Mevcut durumun belirlenmesi asamasinda, yoneticiler ve calisanlarla birebir gorusme ve ekip calismalari ile firmanin guclu ve zayif yanlari ile firmaya etki eden firsat ve tehditler belirlenmelidir. Diger taraftan, firma yoneticilerine ve calisanlara yoneltilen onceden hazirlanmis bazi sorular ile Firmanin mevcut durum analizi gerceklestirilir. Bu noktada firmanin yasadigi sorunlar listelenmis olur ve Bu veriler stratejik plan icin girdi olusturur.

8 STRATEJİK DÜŞÜNME Stratejik Plan Bir firmayi bulundugu noktadan, olmak istedigi noktaya tasiyacak, hedeflerle olculebilen, revize edilebilen bir yol haritasidir. Bu yol haritasinda, durum analizinde karsilasilan her bir sorunun cozumu icin bir strateji bulunur. Bu ayni zamanda firmanin yada organizasyonun tum faaliyetlerinin 6 ay- 1 yil-3 yil gibi zaman araliklarinda planlanmasini saglayan bir mekanizmadir.

9 STRATEJİK DÜŞÜNME Daha onceden yapilan degerlendirme calismasinda ortaya konan stratejiler baz alarak, her bir alt faaliyet icin eylem planlari hazirlanarak, sorumlu kisiler, sureler ve hedefler belirlenir. Stratejik Planda ortaya konan iyilestirme alanları için fon kaynaklarından faydalanmak, kaynakların etkin kullanımı ve doğru sonuçlar elde etmek açısından fayda sağlayacaktır.

10 FON KAYNAKLARI Bugun Kobiler is kurma, insan kaynagi, yazilim altyapisi olusturma, kalite, ar-ge, yatirim tesvigi, ihracat, yurtdisi fuarlara katilim, yurtdisinda magaza ve temsilcilik acma, yeni pazarlar bulma, egitim, danismanlik, reklam ve pazarlama, yeni makine yatirimlari gibi pek cok konuda, farkli ulusal ve uluslararasi kurumlardan hibe ve kredi alabilirler.

11 FON KAYNAKLARI Pek çok hibe programında destek %50 dir, yani yapılacak yatırımın diğer yarısını firma karşılar. Stratejik Plana uygun proje yapılması, sadece hibe odaklı yaklaşılmaması bu noktada çok önemlidir! Projeler gerçekten bir ihtiyaca yönelik olmalı ve firmanın uzun vadeli hedefleri ile örtüşmelidir.

12 KALKINMA AJANSI Kalkınma Ajansı, ulusal düzeyde Kalkinma Bakanligi koordinasyonunda, kendine özgü teknik ve finansman (bütçe) mekanizmasına sahip, ka r amacı gütmeyen, kamu, özel sektör ve STK ları bir araya getiren, tüzel kişiliği haiz birimlerdir. Yerelin ihtiyaclarina yerelde cevap verme amaciyla Turkiyenin 81 ilini kapsayan 26 kalkinma ajansi bulunmaktadir.

13 KALKINMA AJANSI Kalkinma Ajansilarinin Kar amaci guden kuruluslar icin mali yardim destekleri, faiz destegi ve faizsiz kredi destekleri bulunmaktadir. Bu desteklerden yararlanmak icin, kobilerin ilgili ajanslari takip ederek, proje cagrilarindan haberdar olmalari ve belirli bir sure icersinde projelerini hazirlayarak ajanslara teslim etmeleri gerekir. Sunulan projeler bagimsiz degerlendiriciler tarafindan degerlendirilerek, basarili projeler hibe almaya hak kazanir. Fikrin cok iyi olmasi projenin mutlaka destek alacagi anlamina gelmez. Her program icin ayri hazirlanan basvuru rehberi dogru analiz edilmeli, onceliklere uygun, projeler hazirlanmalidir.

14 KALKINMA AJANSI Ajans mali destek programlarinin icerigini, hazirladigi bolgesel planlarda, bolgenin temel gelisme eksenlerine ve bolgenin ihtiyaclarina uygun olarak belirler. Dolayisiyla bir sene oncelik istihdami artirmak iken, diger senenin onceligi ar-ge altyapisini guclendirmek olabilir. Bu nedenle proje hazirligina baslamadan once, basvuru rehberi okunmali, degerlendirme kriterleri okunmali ve ajans uzmanlarinin neredeyse her ilcede gerceklestirdigi bilgilendirme seminerlerine mutlaka istirak edilmelidir.

15 KALKINMA AJANSI Her yıl değişebilmekle birlikte, ortalama destek tutarı TL olup, hibe miktarı en fazla %50 dir. Başvurular KAYS adı verilen online sistem üzerinden yapılır. Ardından çıktı alınarak Ajansa teslim edilir. Detaylı bilgi adresinden ulaşılabilir.

16 AB PROJELERİ KOBI ler Doğrudan ve Dolaylı olarak faydalanabilirler. Doğrudan KOBI desteği (Bölgesel Kalkınma) yılları arasında uygulanmıştır. Bugün AB destekleri IPA ve Topluluk Programlarıdır. IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) Aday ülkelerde uygulanır.

17 AB PROJELERİ IPA da Tarım dışında KOBİ ler için doğrudan destek bulunmaz, Bölgesel Rekabet Edebilirlik OP kapsamında dolaylı faydalanabilirler. Örneğin, Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi RTSO Mobilya Sektörü Ortak Makine Parkı ORAKAB Fıstık İşleme Sektörü Ortak Sanayi Altyapısı Siirt Fıstık Üreticileri Birliği

18 AB - IPARD Tarım sektöründe sürdürülebilir kalkınma için kapasite oluşturmak ve işletmeleri AB standartlarına yükseltmek.

19

20 AB - IPARD Kırsal Turizmin Desteklenmesi Bu alt tedbir kapsamında, mevcut işletmelerin modernizasyonu ve yeni tesis kurulumunun yanında mevcut tesise yeni üniteler kurulması da desteklenmektedir. Konaklama tesisleri yatırım sonunda en fazla 25 yatak kapasitesine (çift/tek) sahip olmalıdır. Uygun Harcama Tutarı en az Avro en Fazla Avro olabilir.

21 Erdek Kırsal Alan Listesi

22 AB 7. ÇERÇEVE AB Topluluk Programlarından, KOBİ lerin faydalanabilecekleri bir programdır. Uygunluğu Test Etmek İçin; Projeniz Avrupa Odaklı mı? Projeniz mevcut duruma katkı sağlıyor mu (AB Düzeyinde)? Yenilikçi mi? Kurumunuz açısından araştırma önceliklerinize uygun mu? Projeniz çok ortaklı olmaya müsait mi?

23 AB 7. ÇERÇEVE AB deki diğer kuruluşlarla işbirliğinden faydalar elde edecek misiniz? Büyük sorumluluklar alacağınız bir konsorsiyumda çalışır mısınız? Projeye kendiniz yatırım yapmaya hazır mısınız? 2-5 yıl sürecek bir projede yer almaya hazır mısınız? Projenin teklif ve yürütme aşamalarında Avrupanın dört bir yanından konsorsiyum ortakları ile görüşmeler yürütmek için hazır mısınız?

24 AB 7. ÇERÇEVE İşbirliği Özel Programı (Sağlık, Gıda Tarım Balıkçılık Biyoteknoloji, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Nanoteknolojiler, Enerji, Çevre, Ulaştırma, Uzay, Güvenlik) Fikirler Özel Programı Marie-Curie Kapasiteler Özel Programı JRC (Ortak Araştırma Merkezi)

25 AB- HORIZON Farklı Programı bir araya getirecek tek bir programdır (7. ÇP, CIP, EIT) Araştırmadan satış aşamasına kadar her türlü yenilik desteklenecektir. AB nin karşı karşıya olduğu sağlık, temiz enerji ve ulaşım gibi toplumsal sorunlara odaklanılacaktır. AB ve ötesindeki bütün şirketler, üniversite ve enstitüler için basitleştirilmiş erişim sağlanacaktir.

26 AB- HORIZON 2020 Üç Öncelik: Mükemmel Bilim : Araştırmacıların en iyi altyapıya erişimi sağlanmalıdır Sanayi Liderliği: Büyüme ve istihdam için daha yenilikçi KOBİ lere ihtiyaç vardır. Toplumsal Sorunlar: Ümit vaadeden çözümler test edilmeli, kanıtlanmalı ve çoğaltılmalıdır.

27 AB-COSME CIP programının Rekabet edebilirlik kısmı programında COSME programı olarak uygulanacaktır. KOBİ ler için özsermaye desteği ve kredi desteği gibi destekler olacaktır. HORİZON 2020 ve COSME programları 2014 itibariyle uygulanmaya başlanacaktır. Detaylı bilgi TÜBİTAK ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından takip edilebilir.

28 AR-GE TÜBİTAK 1507 Ar- Ge Başlangıç Destek Programı KOBİ lerin, teknoloji ve yenilik kapasitelerinin geliştirilerek daha rekabetçi olmaları, sistematik proje yapabilmeleri, katma değeri yüksek ürün geliştirebilmeleri, kurumsal araştırma teknoloji geliştirme kültürüne sahip olmaları, ulusal ve uluslararası destek programlarında daha etkin yer almaları hedeflenmektedir. KOBİ ler tarafından yürütülen TL bütçe ve 18 ay süre ile sınırlı ilk 3 projenin TÜBİTAK tarafından desteklenmesi amaçlanmıştır. Destek oranı her dönem için sabit olup %75 tir.

29 AR-GE TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destek Programı Programın amacı, sanayi kuruluşlarının Ar-Ge Projelerine %60 a varan oranlarda hibe şeklinde destek sağlamaktır. Yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında yürütülen Ar-Ge nitelikli projeler desteklenmektedir.

30 AR-GE TÜBİTAK 1501 Devamı: Destek süresi proje bazında en fazla otuz altı (36) aydır. Desteklenen gider kalemleri; a)personel giderleri, b) Proje personeline ait proje kapsamındaki seyahat giderleri c) Alet, teçhizat, yazılım ve yayın alım giderleri, d) Malzeme ve sarf giderleri, e) Yurt içi ve yurt dışı danışmanlık hizmeti ve diğer hizmet alım giderleri f) Türkiye deki üniversiteler, TÜBİTAK a bağlı Ar-Ge birimleri, özel sektör Ar-Ge kuruluşları ve benzeri Ar-Ge kurum ve kuruluşlarına yaptırılan Ar-Ge hizmet giderleri.

31 AR-GE TÜBİTAK 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Programı Bu programla, üniversite ve enstitülerdeki bilgi birikimi ve teknolojinin, kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda, ürün e ya da sürece dönüştürülerek sanayiye aktarılması yoluyla ticarileştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Programa, Müşteri Kuruluş ve Yürütücü Kuruluş ortak başvuru yapabilecektir. 1 milyon TL ye kadar olan proje bütçesi desteklenebilecektir. Azami destek süresi 24 aydır. TÜBİTAK ın karşılayacağı bütçe oranı, Müşteri Kuruluş KOBİ ise proje bütçesinin %75 i, Büyük ölçekli ise %60 ıdır. Kalan tutar Müşteri Kuruluş tarafından karşılanacaktır.

32 AR-GE TÜBİTAK Firmalara Verilen Hibe Destek Tutarının İllere Göre Dağılımı (İlk 20 İl/ )

33 AR-GE TTGV İleri Teknoloji Projeleri Destekleri Tarımsal atıklardan yüksek katma değerli biyoürün üretim ve teknolojileri, İleri malzeme teknolojileri ve hassas üretim teknikleri, Yenilenebilir enerji üretim, depolama ve dağıtımına yönelik teknolojiler, Gıda Teknolojileri, Biyomedikal Teknolojileri, İklim Değişikliğine Uyum Teknolojileri Hedef Kitle: Sanayi Kuruluşları ve Yazılım Şirketleri Geri Ödemeli, en fazla Usd

34 AR-GE TTGV Diğer TTGV destekleri - Çevre Teknolojileri - Enerji Verimliliği - Yenilenebilir Enerji Desteği - Stratejik Odak Konuları Projeleridir.

35 DIŞ TİCARET Uluslararası Nitelikteki Yurt İçi İhtisas Fuarlarının Desteklenmesi Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi Araştırma-Geliştirme (AR-GE) Yardımı İstihdam Yardımı Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Markalaşma ve TURQUALITY Programı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi

36 DIŞ TİCARET Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Sınai ve/veya ticari şirketler ile yazılım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerce gerçekleştirilen yurt dışı pazar araştırması gezilerine ilişkin giderlerin karşılanmasıdır. Bir firmadan en fazla 2 çalışanın ulaşım ve konaklama giderlerinin %70 i ve en fazla 7500 Dolar Bir ülkeye aynı yıl içinde en fazla 2 ziyaret gerçekleştirilebilir

37 Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Şirketlerin yurt dışına yönelik pazara giriş stratejileri ile eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla uluslararası kuruluşlara yaptırılan ve satın alınan sektör, ülke, yabancı şirket veya marka odaklı raporlar (mali ve hukuki raporlar dahil) ile yabancı şirket alımlarına yönelik danışmanlık hizmetlerine (mali ve hukuki danışmanlık dahil) ilişkin giderleri, şirketler için %60 oranında ve yıllık en fazla ABD Dolarına kadar

38 Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Müsteşarlık koordinasyonunda Organizatör Kuruluşlarca düzenlenen sektörel ticaret heyeti ile alım heyeti programlarına ilişkin giderler %50 oranında ve program başına ABD Dolarına kadar Ürünlerinin yurt dışına yönelik olarak elektronik ortamda pazarlanabilmesi amacıyla Müsteşarlıkça uygun görülen ve nihai tüketiciye yönelik olmayan e-ticaret sitelerine üyelik giderleri, şirketler için %70 oranında ve yıllık en fazla ABD Dolarına kadar

39 Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi - Yurt Dışı Onay Merci : Ticaret Müş./Ataşeliği Yetkili Kuruluş : Dış Ticaret Müsteşarlığı Başvuru Mercii : İhracatçı Birlikleri Başvuru süresi : 6 ve 18 ay Yararlananlar : Türkiye de yerleşik, sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler, yazılım sektöründe iştigal eden şirketler ve İşbirliği Kuruluşları

40 Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Mağazaların Desteklenmesi Sınai/Ticari veya yazılım şirketleri ile İşbirliği Kuruluşları : * Kira giderleri, % 60 oranında ve yıllık en fazla $ Ticari şirketler : * Kira giderleri, % 50 oranında ve yıllık en fazla $ Ofis, Showroom ve Reyonların Desteklenmesi Sınai/Ticari veya yazılım şirketleri ile İşbirliği Kuruluşları : * Kira giderleri, % 60 oranında ve yıllık en fazla $ Ticari şirketler : * Kira giderleri, % 50 oranında ve yıllık en fazla $

41 Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Depoların Desteklenmesi Sınai/Ticari veya yazılım şirketleri ile İşbirliği Kuruluşları : * Kira ve/veya hizmet giderleri, % 60 oranında ve yıllık en fazla $ Ticari şirketler: * Kira ve/veya hizmet giderleri, % 50 oranında ve yıllık en fazla $ Şirketler ve İşbirliği Kuruluşları; * Kira giderleri desteğinden her bir birim için en fazla dört yıl süresince yararlandırılır. Şirketler en fazla 15 adet yurt dışı birimi için desteklenmektedir.

42 Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi Başvuru Mercii : İhracatçı Birlikleri Yurt dışı fuar organizasyonunu düzenlemek üzere Müsteşarlıkça görevlendirilen organizatöre katılımcı tarafından ödenecek katılım bedelinin %50 si katılımcıya ödenmektedir. Destek tutarı; Genel nitelikli Milli Katılım veya Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde ABD Dolarına, Sektörel nitelikli Milli Katılım, Yabancı Katılımlı Sektörel Fuar veya Sektörel Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde ise ABD Dolarına kadardır.

43 İstihdam Yardımı Başvuru Mercii : DTM Yararlananlar : SDŞ Destek Oranı : % 75 Desteklenecek Eleman Sayısı : 1 Yönetici & 2 Eleman Destek Süresi : 1 yıl (azami) İstihdam yardımı kapsamında, yönetici/eleman/elemanların aylık brüt ücreti en fazla % 75 oranında karşılanacaktır. Yıllık destek miktarı yönetici için ABD Doları, Her bir eleman için ABD Doları karşılığı TL tutarını geçemez.

44 KOSGEB Destekleri KOSGEB, küçük ve orta ölçekli isletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır. Firmaların KOSGEB desteklerinden faydalanabilmeleri için öncelikle KOSGEB web sitesinde e-kobi bölümünden firmalarını veri tabanına kaydetmeleri, ardından elektronik ortamda KOBİ beyannamelerini doldurmaları ardından bu beyannameleri çıktı alarak, bir takim şirket evrakları ile bağlı bulundukları ildeki KOSGEB Müdürlüğüne sunmaları gerekir. Oradaki uzmanlar tarafından yapılan değerlendirme sonucunda firma veri tabanına kaydı onaylanır ve desteklere başvuru hakki kazanılır. Yeni girişimci desteği bu sürecin dışında ilerler. KOSGEB desteklerinden KOBİ tanımına uyan firmalar yararlanabilir. KOBİ : yıllık 250 kişiden az işçi istihdam eden ve yıllık mali bilançosu (Yirmi beş milyon) TL'yi aşmayan işletmeler.

45 KOSGEB Destekleri KOBİ Proje Destek Programı Tematik Proje Destek Programı İşbirliği Güçbirliği Destek Programı AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı Genel Destek Programı Girişimcilik Destek Programı Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı Kredi Faiz Desteği Laboratuvar Hizmetleri

46 GENEL DESTEK PROGRAMI DESTEKLERİ DESTEK ÜST LİMİTİ (TL) DESTEK ORANI 3., 4., 5. ve 6. Bölgeler Yurt İçi Fuar Desteği Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Tanıtım Desteği Eşleştirme Desteği Bağımsız Denetim Desteği Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Danışmanlık Desteği %60 Eğitim Desteği Enerji Verimliliği Desteği Tasarım Desteği Sınai Mülkiyet Hakları Desteği Belgelendirme Desteği Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği

47 Destek Unsurları Nitelikli Eleman İstihdam Desteği (1) Bu destek, en az fakülte veya dört yıllık yüksekokul mezunu yeni eleman istihdamı için verilir. (2) Bu destek, işletmenin son 4 (dört) aylık SGK Sigortalı Hizmet Listesinde bulunmayan yeni istihdam edilecek eleman veya destek başvurusu tarihi itibarı ile son 30 (otuz) gün içinde istihdam edilmiş olan nitelikli eleman için verilir. (3) İşletme, destek üst limiti da hilinde aynı anda en fazla 2 (iki) eleman için bu destekten yararlanabilir. (4) Bu desteğin aylık üst limiti, istihdam edilecek her bir eleman için net ücret üzerinden hesaplanır ve her bir eleman için (bin beş yüz) TL yi geçemez. Asgari Geçim İndirimi net ücrete da hil edilmez. (5) Program süresince desteğin üst limiti (yirmi bin) TL dir.

48 Tanıtım Desteği Destek Unsurları a) Broşür ve Ürün Kataloğu; (1) Broşür: En az 2 sayfa, isteğe bağlı kırımlı, renkli baskılı, içeriğinde işletmenin markası/unvanı, iletişim bilgileri, işletme ürün/hizmetleri hakkında bilginin olması, basım tarihi ve basımı yapan işletmenin/hizmet sağlayıcının adının bulunması gerekmektedir. Destek kapsamında bastırılacak broşür sayısı en az (iki bin) adet olmalıdır. (2) Ürün Kataloğu: En az 8 sayfa, en az 4 renk baskılı, içeriğinde işletmenin markası/unvanı, iletişim bilgileri, ürün/hizmet bilgileri, basım tarihi ve basımı yapan işletmenin/hizmet sağlayıcının adının bulunması gerekmektedir. Destek kapsamında bastırılacak katalog sayısı en az (bin) adet olmalıdır. b) Etiket Baskılı Tanıtım Amaçlı CD: İşletme/ürün bilgileri, en az 90 saniyelik seslendirilmiş tanıtım filmi, hazırlanış tarihi bulunan, etiket baskılı ve interaktif olması gerekmektedir. Destek kapsamında hazırlatılacak etiket baskılı CD sayısı en az (bin) adet olmalıdır. c)yurt dışında Yayınlanan/Dağıtılan Basılı Yayınlara Reklam Verme: (1) Yurt içi veya yurt dışında basılan ve yurt dışında yayınlanan/dağıtılan basılı yayınlara verilen reklamlardır.

49 Tanıtım Desteği Bu destek, Yurt İçi Marka Tescil Belgesi sahibi olan işletmelere verilir. Bu destekten yararlanmak suretiyle hazırlatılan/bastırılan broşür ve ürün kataloğunda KOSGEB logosu ve internet adresinin (www.kosgeb.gov.tr) yer alması gerekir. Broşür ve ürün kataloğu giderleri/yurt dışında yayınlanan veya dağıtılan basılı yayınlara reklam verme giderlerinin her biri için verilecek destek miktarı (beş bin) TL yi geçemez. Program süresince desteğin üst limiti (on bin) TL dir

50 Yurtiçi Fuar Desteği Destek Unsurları Bu destek, katılım sağlanacak fuarlarda, Fuar Organizatör Kuruluşundan temin edilen; boş alan (yer) için kira, stand konstrüksiyonu ve dekorasyonu, fuar katılımcı kataloğu, fuar alanının genel düzenlemesi ile ilgili hostes, genel tanıtım, genel güvenlik, genel temizlik ile gerekli olabilecek diğer hizmet giderlerini kapsar. Destek üst limiti: Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında 120 (yüz yirmi) TL/m², Yurt İçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuarı nda 80 (seksen) TL/m² dir. Destekleme alanı her bir fuar katılımı için işletme başına azami 50 (elli) m² dir. Makine, mobilya, mermer gibi büyük ürün sergileme alanına ihtiyaç duyulan işkollarında gerçekleştirilecek fuarlarda, işletme başına azami destek alanı Başkanlık tarafından 100 (yüz) m² ye kadar artırılabilir. Program süresince desteğin üst limiti (otuz bin) TL dir.

51 KOBİ Proje Destek Programı PROGRAM VE PROJE LİMİTLERİ Program Süresi : : 3 Yıl Proje Süresi : 6-24 ay(+12 ay) Destek Üst Limiti : TL Proje Destek Oranı : 1. ve 2. Bölgelerde %50 DESTEKLENECEK PROJE KONULARI 3., 4., 5. ve 6. Bölgelerde %60 İşletmelerin; üretim, yönetim-organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda sunacakları projeler desteklenir.

52 KOBİ Proje Destek Programı DESTEKLENECEK PROJE GİDERLERİ Bu program kapsamında desteklenecek proje giderlerine Kurul karar verir. Ancak, arsa, bina, inşaat, tadilat, tefrişat ve benzeri, taşıt aracı, vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri, haberleşme giderleri, proje ile ilgili olmayan personel giderleri, enerji ve su giderleri, kira giderleri, finansman giderleri, proje ile ilişkilendirilmemiş diğer maliyetler desteklenmez. Proje kapsamında desteklenmesi uygun görülen gider gruplarının toplamı Kurul tarafından belirlenir ve sabitlenir. Her bir proje gider grubunun desteklemeye esas tutarı; makine-teçhizat, hammadde, malzeme için, sabitlenen toplam tutarın % 10 unu ve personel, yazılım ve hizmet/diğer gider gruplarının her biri için % 40 ını geçmeyecek şekilde belirlenir. Proje bütçe gerçekleşmesindeki değişiklikler bu tutarları değiştirmez.

53 YATIRIM TEŞVİK tarih ile yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi 4 farklı uygulamadan oluşmaktadır: Genel Teşvik Uygulamaları Bölgesel Teşvik Uygulamaları Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Stratejik Yatırımların Teşviki

54 Destek Unsurları Genel Teşvik Uygulamaları Bölgesel Teşvik Uygulamaları Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Stratejik Yatırımların Teşviki KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Gelir Vergisi Stopajı Desteği* Sigorta Primi Desteği* Faiz Desteği ** Yatırım Yeri Tahsisi KDV İadesi*** * Yatırımın 6. bölgede gerçekleştirilmesi halinde sağlanır ** Bölgesel teşvik uygulamalarında, yatırımın 3., 4., 5. veya 6. bölgelerde gerçekleştirilmesi halinde sağlanır. *** Sabit yatırım tutarı 500 Milyon TL üzerinde olan stratejik yatırımlara sağlanır.

55 Teşvik Uygulamaları Açısından İllerin Gelişmişlik Düzeyini Gösteren Tablo 1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge Ankara Adana Balıkesir Afyonkarahisar Adıyaman Ağrı Antalya Aydın Bilecik Amasya Aksaray Ardahan Bursa Bolu Burdur Artvin Bayburt Batman Eskişehir Çanakkale Gaziantep Bartın Çankırı Bingöl İstanbul Denizli Karabük Çorum Erzurum Bitlis İzmir Edirne Karaman Düzce Giresun Diyarbakır Kocaeli Isparta Manisa Elazığ Gümüşhane Hakkari Muğla Kayseri Erzincan Kahramanmaraş Iğdır Kırklareli Samsun Hatay Kilis Kars Konya Trabzon Kastamonu Niğde Mardin Sakarya Uşak Kırıkkale Ordu Muş Tekirdağ Zonguldak Kırşehir Osmaniye Siirt Yalova Kütahya Sinop Şanlıurfa Malatya Tokat Şırnak Nevşehir Tunceli Van Rize Yozgat Sivas

56 Asgari sabit yatırım tutarları aşağıdaki gibidir : Genel Teşvik Sistemi nde asgari sabit yatırım tutarı, -1. ve 2. bölgelerde 1 Milyon TL -3., 4., 5. ve 6. bölgelerde 500 Bin TL dir. Bölgesel Teşvik Uygulamaları için asgari sabit yatırım tutarı 1. ve 2. bölgelerde 1 Milyon TL den, diğer bölgelerde ise 500 Bin TL den başlamak üzere desteklenen her bir sektör ve her bir il için ayrı ayrı belirlenmiştir. Büyük Ölçekli Yatırımlar için asgari sabit yatırım tutarı 50 Milyon TL den başlamak üzere sektörüne göre farklı büyüklüklerle tanımlanmıştır. Stratejik Yatırımlar için asgari sabit yatırım tutarı 50 Milyon TL dir.

57 DESTEK UNSURLARI Katma Değer Vergisi İstisnası: Teşvik belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için katma değer vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır. Gümrük Vergisi Muafiyeti: Teşvik belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için gümrük vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır. Vergi İndirimi: Gelir veya kurumlar vergisinin, yatırım için öngörülen katkı tutarına ulaşıncaya kadar, indirimli olarak uygulanmasıdır. Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği: Teşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının Bakanlıkça karşılanmasıdır.

58 DESTEK UNSURLARI Faiz Desteği: Faiz Desteği, teşvik belgesi kapsamında kullanılan en az bir yıl vadeli yatırım kredileri için sağlanan bir finansman desteği olup, teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının %70 ine kadar kullanılan krediye ilişkin ödenecek faizin veya ka r payının belli bir kısmının Bakanlıkça karşılanmasıdır. Yatırım Yeri Tahsisi: Teşvik Belgesi düzenlenmiş yatırımlar için Maliye Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yatırım yeri tahsis edilmesidir. Katma Değer Vergisi İadesi: Sabit yatırım tutarı 500 milyon Türk Lirasının üzerindeki Stratejik Yatırımlar kapsamında gerçekleştirilen bina-inşaat harcamaları için tahsil edilen KDV nin iade edilmesidir.

59 BÖLGESEL TEŞVİK UYGULAMALARINDA SAĞLANAN DESTEK UNSURLARI Destek Unsurları BÖLGELER I II III IV V VI KDV İstisnası VAR VAR VAR VAR VAR VAR Gümrük Vergisi Muafiyeti VAR VAR VAR VAR VAR VAR Vergi İndirimi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Yatırıma Katkı Oranı (%) Destek Süresi OSB Dışı OSB İçi OSB Dışı 2 yıl 3 yıl 5 yıl 6 yıl 7 yıl 10 yıl OSB İçi 3 yıl 5 yıl 6 yıl 7 yıl 10 yıl 12 yıl Yatırım Yeri Tahsisi VAR VAR VAR VAR VAR VAR İç Kredi 3 Puan 4 Puan 5 Puan 7 Puan Faiz Desteği Döviz / Dövize Endeksli Kredi YOK YOK 1 Puan 1 Puan 2 Puan 2 Puan Sigorta Primi Desteği YOK YOK YOK YOK YOK 10 yıl Gelir Vergisi Stopajı Desteği YOK YOK YOK YOK YOK 10 yıl

60 Sıra No Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Çerçevesinde Değerlendirilen Sektörler Yatırım Konuları Asgari Sabit Yatırım Tutarları (Milyon TL) 1 Rafine Edilmiş Petrol Ürünleri İmalatı Kimyasal Madde ve Ürünlerin İmalatı Liman ve Liman Hizmetleri Yatırımları Motorlu Kara Taşıtlarının İmalatı Yatırımları 4-a Motorlu Kara Taşıtları Ana Sanayi Yatırımları b Motorlu Kara Taşıtları Yan Sanayi Yatırımları 50 5 Demiryolu ve Tramvay Lokomotifleri ve/veya Vagon İmalatı Yatırımları 6 Transit Boru Hattıyla Taşımacılık Hizmetleri Yatırımları 7 Elektronik Sanayi Yatırımları 8 Tıbbi Alet, Hassas ve Optik Aletler İmalatı Yatırımları 9 İlaç Üretimi Yatırımları 10 Hava ve Uzay Taşıtları ve/veya Parçaları İmalatı Yatırımları 11 Makine (Elektrikli Makine ve Cihazlar Dahil) İmalatı Yatırımları Metal Üretimine Yönelik Yatırımlar: Maden Kanununda belirtilen IV/c grubu metalik madenlerin cevher ve/veya konsantresinden nihai metal üretimine yönelik yatırımlar (bu tesislere entegre madencilik yatırımları dahil)

61 Büyük Ölçekli Yatırımlar İçin Sağlanan Destek Unsurları Destek Unsurları BÖLGELER I II III IV V VI KDV İstisnası VAR VAR VAR VAR VAR VAR Gümrük Vergisi Muafiyeti VAR VAR VAR VAR VAR VAR Vergi İndirimi Yatırıma Katkı Oranı (%) OSB Dışı OSB İçi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Destek Süresi OSB Dışı 2 yıl 3 yıl 5 yıl 6 yıl 7 yıl 10 yıl OSB İçi 3 yıl 5 yıl 6 yıl 7 yıl 10 yıl 12 yıl Yatırım Yeri Tahsisi VAR VAR VAR VAR VAR VAR Sigorta Primi Desteği YOK YOK YOK YOK YOK 10 yıl Gelir Vergisi Stopajı Desteği YOK YOK YOK YOK YOK 10 yıl

62 STRATEJİK YATIRIMLARIN TEŞVİKİ İthalat bağımlılığı yüksek olan ara malı veya ürünlerin üretimine yönelik yatırımlar stratejik yatırımların teşviki uygulamaları kapsamında desteklenmektedir. Bu kapsamda desteklenecek olan yatırımların aşağıdaki kriterlerin tamamını sağlamaları gerekmektedir. Asgari sabit yatırım tutarının 50 milyon TL olması, Yatırım konusu ürünle ilgili yurtiçi toplam üretim kapasitesinin ithalattan az olması, Yatırımla sağlanacak asgari katma değerin %40 olması (rafineri ve petrokimya yatırımlarında bu şart aranmayacaktır), Üretilecek ürünle ilgili toplam ithalat değeri son 1 yıl itibariyle en az 50 Milyon $ olması (yurt içi üretimi olmayan mallarda bu şart aranmayacaktır)

ÇEŞİTLİ KURUMLARCA SANAYİCİYE, ÜRETİCİYE YÖNELİK VERİLEN DESTEKLER

ÇEŞİTLİ KURUMLARCA SANAYİCİYE, ÜRETİCİYE YÖNELİK VERİLEN DESTEKLER ÜRETİCİYE YÖNELİK VERİLEN DESTEKLER ULUDAĞ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ Ar-Ge ve Pazara Giriş Şubesi Alper KAYA Uzman Eylül 2013 İÇİNDEKİLER 1- EKONOMİ BAKANLIĞI TARAFINDAN VERİLEN DESTEKLER

Detaylı

İçindekiler 1. YATIRIMLARDA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ... 5 1.1 Genel Teşvik Sistemi... 7 1.2 Bölgesel Teşvik Uygulamaları... 9 1.

İçindekiler 1. YATIRIMLARDA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ... 5 1.1 Genel Teşvik Sistemi... 7 1.2 Bölgesel Teşvik Uygulamaları... 9 1. YATIRIM TEŞVİKLERİ VE MALİ DESTEKLER REHBERİ 2012 İçindekiler 1. YATIRIMLARDA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ... 5 1.1 Genel Teşvik Sistemi... 7 1.2 Bölgesel Teşvik Uygulamaları... 9 1.3 Büyük Ölçekli Yatırımlar...

Detaylı

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. Ekonomik kalkınma, Türkiye nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. İçindekiler ULUSAL FONLAR... 12 A. EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ... 14 1. YENİ TEŞVİK

Detaylı

DEVLET DESTEKLERİ DEVLET DESTEKLERİ REHBERİ

DEVLET DESTEKLERİ DEVLET DESTEKLERİ REHBERİ DEVLET DESTEKLERİ REHBERİ 2011 1 1.YATIRIMLARDA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ... 4 1.1 Büyük Ölçekli Yatırımlar... 5 1.2. Bölgesel ve Sektörel Teşvik Sistemi... 6 1.3. Genel Teşvik Sistemi... 14 2. KOSGEB DESTEKLERİ...

Detaylı

TÜRKİYE DE TURİZM SEKTÖRÜNE SAĞLANAN TEŞVİK ve DESTEKLER

TÜRKİYE DE TURİZM SEKTÖRÜNE SAĞLANAN TEŞVİK ve DESTEKLER T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YATIRIM VE İŞLETMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE DE TURİZM SEKTÖRÜNE SAĞLANAN TEŞVİK ve DESTEKLER ŞUBAT 2012, ANKARA İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 ÖZET...2 KOSGEB KAPSAMINDA SAĞLANAN

Detaylı

İPEKYOLU YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) KALKINMA AJANSI

İPEKYOLU YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) KALKINMA AJANSI İPEKYOLU KALKINMA AJANSI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) GAZİANTEP, 2011 I Bu belgenin yayınlanmasında bizlere değerli katkılarını esirgemeyen; Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylı

96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ

96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ 96 Soruda KOSGEB DESTEKLERİ Nisan 2013 Kars YDO SUNUŞ Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ ler yaratmış oldukları istihdam ve katma değer ile Serhat Bölgesi nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında

Detaylı

Şirketlere Destek Sağlayan Kuruluşlar. Çukurova Kalkınma Ajansı 21.09.2010

Şirketlere Destek Sağlayan Kuruluşlar. Çukurova Kalkınma Ajansı 21.09.2010 Şirketlere Destek Sağlayan Kuruluşlar Çukurova Kalkınma Ajansı 21.09.2010 1 Sunum Planı Çukurova Kalkınma Ajansıve Ajans ın Destekleri KOSGEB ve SAN-TEZ Destekleri Yatırımlarda Devlet Yardımları(Hazine

Detaylı

Prof. Dr. M. Hakkı Alma Araş. Gör. Tufan Salan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mayıs, 2013 alma@ksu.edu.

Prof. Dr. M. Hakkı Alma Araş. Gör. Tufan Salan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mayıs, 2013 alma@ksu.edu. Prof. Dr. M. Hakkı Alma Araş. Gör. Tufan Salan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mayıs, 2013 alma@ksu.edu.tr TÜBİTAK, TEKNLJİ VE YENİLİK DESTEK PRGRAMLARI BAŞKANLIĞI

Detaylı

GENEL PROJE DESTEK PROGRAMLARI

GENEL PROJE DESTEK PROGRAMLARI GENEL PROJE DESTEK PROGRAMLARI ÖĞR. GÖR. HAKAN ERYÜZLÜ GÜNCELLEME: HAZİRAN 2014 0 ÖN BİLGİ Bu rapor, Avrupa Birliği müzakere sürecinde olan Türkiye nin süreç içerisinde planlanan kalkınma hamlelerine ulaşılabilmesi

Detaylı

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU

ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI TÜRKİYE DE UYGULANAN TEMEL DEVLET DESTEKLERİ RAPORU EYLÜL 2014 Bu çalışma potansiyel yararlanıcılara devlet desteklerinin içeriği hakkında genel bir bilgi verme amacını taşımaktadır.

Detaylı

ULUSAL ve ULUSLARARASI DESTEK ÇAĞRILARI

ULUSAL ve ULUSLARARASI DESTEK ÇAĞRILARI ULUSAL ve ULUSLARARASI DESTEK ÇAĞRILARI Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi A Blok Beşevler/Ankara/TÜRKİYE BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ... 3 Teknogirişim Sermayesi Desteği... 3 SAN

Detaylı

YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ. Invest in

YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ. Invest in YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ Invest in Invest in YATIRIMCILAR İÇİN TEŞVİK REHBERİ Türkiye de yeni kurulacak işletmelerin ve mevcut firmaların yatırımlarında yararlanabilecekleri, değişik kurumlar

Detaylı

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında!

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! yapıkredi.com.tr 444 0 448 Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! İçindekiler Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı 1 KOBİ lere hibe ve destek programları Destek programlarından hangi konularda

Detaylı

1 Yatırımlarda Devlet Destekleri

1 Yatırımlarda Devlet Destekleri 1 ÖNSÖZ Bilindiği gibi ulusal ve uluslararası dolaşımda olan, hibe veya uygun ödeme koşullarında kredi sağlayan, birçok fon kaynağı bulunmaktadır. Ajans olarak faaliyet gösterdiğimiz TRB2 bölgesinde bu

Detaylı

DOKUZUNCU BÖLÜM BİLGİ VE İLETİŞİM SEKTÖRÜNÜN DESTEKLENMESİNDE DEVLETİN ROLÜ 9.1. TEŞVİK SİSTEMİNE İLİŞKİN KAVRAMSAL ÇERÇEVE

DOKUZUNCU BÖLÜM BİLGİ VE İLETİŞİM SEKTÖRÜNÜN DESTEKLENMESİNDE DEVLETİN ROLÜ 9.1. TEŞVİK SİSTEMİNE İLİŞKİN KAVRAMSAL ÇERÇEVE 292 DOKUZUNCU BÖLÜM BİLGİ VE İLETİŞİM SEKTÖRÜNÜN DESTEKLENMESİNDE DEVLETİN ROLÜ 9.1. TEŞVİK SİSTEMİNE İLİŞKİN KAVRAMSAL ÇERÇEVE Daha yüksek toplumsal refah düzeyine ulaşabilmek için ülke kaynaklarının

Detaylı

25 Soruda YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

25 Soruda YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 25 Soruda YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI (Hazine Teşvikleri) Nisan 2013 Kars YDO SUNUŞ Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ ler yaratmış oldukları istihdam ve katma değer ile Serhat Bölgesi nin

Detaylı

DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ? PH Bağımsız Denetim & Yeminli Mali Müşavirlik DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ? PH Bağımsız Denetim & Yeminli Mali Müşavirlik DESTEK VE TEŞVİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ? Türkiye nin ekonomik görünümü, bölgesel

Detaylı

TÜRKİYE REHBERİ ORAN ORAN ORAN ORAN ORAN. SiVAS TKDK TKDK. TKDK San-Tez TKDK TKDK TTGV TKDK TKDK İŞKUR İŞKUR İŞKUR KOSGEB. Eureka

TÜRKİYE REHBERİ ORAN ORAN ORAN ORAN ORAN. SiVAS TKDK TKDK. TKDK San-Tez TKDK TKDK TTGV TKDK TKDK İŞKUR İŞKUR İŞKUR KOSGEB. Eureka GİRİŞİMCİ VE YATIRIMCILAR İÇİN Eureka Yatırım Destek Ofisleri Yatırım Destek Ofisleri KDV İstisnası Teknogirişim Sermaye Desteği İŞKUR Kırsal Kalkınma Destek Programı San-Tez tent Destek Programı Yatırım

Detaylı

KOBİ LERİN FİNANSMANA ERİŞİMİ ve YARARLANABİLECEKLERİ DESTEK PROGRAMLARI

KOBİ LERİN FİNANSMANA ERİŞİMİ ve YARARLANABİLECEKLERİ DESTEK PROGRAMLARI KOBİ LERİN FİNANSMANA ERİŞİMİ ve YARARLANABİLECEKLERİ DESTEK PROGRAMLARI ABİGEM KOORDİNASYON BİRİMİ TOBB AB Daire Başkanlığı Oya ERSÖZ Tuğçe ERSAN Ağustos 2010 Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ)

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. İhracata Yönelik Destekler

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. İhracata Yönelik Destekler Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr İhracata Yönelik Destekler 2013 EDİRNE YATIRIM DESTEK OFİSİ ĠHRACATA YÖNELĠK TEġVĠKLER GENEL TEġVĠKLER Hazırlayan IĢık OCAKLI ĠÇĠNDEKĠLER A. Tanımlar B. Dış Ticarete

Detaylı

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi KPMG TÜRKİYE Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi kpmg.com.tr kpmgvergi.com Soru ve Cevaplarla Yenİ Yatırım Teşvİk Sİstemİ 3 I - AMAÇ ve KAPSAM II - TEŞVİK UYGULAMALARI KAPSAMINDA YATIRIMLAR

Detaylı

. Yatırımcılar Için Destek ve Teşvik Rehberi

. Yatırımcılar Için Destek ve Teşvik Rehberi . Yatırımcılar Için Destek ve Teşvik Rehberi YATIRIM DESTEK OFİSLERİ 2011 İçindekiler Önsöz...1 1 GENEL YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ...1 1.1 YENİ TEŞVİK SİSTEMİNİN HEDEFLERİ...1 1.2.TEŞVİK ARAÇLARI...1 1.3.

Detaylı

Murat ALTUN (KOBİ UZMANI) KOSGEB Haliç Hizmet Merkezi Müdürlüğü

Murat ALTUN (KOBİ UZMANI) KOSGEB Haliç Hizmet Merkezi Müdürlüğü Murat ALTUN (KOBİ UZMANI) KOSGEB Haliç Hizmet Merkezi Müdürlüğü GENEL BİLGİ KOSGEB DESTEKLERİ GENEL BİLGİ 1. KOBİ ler ve KOSGEB Türkiye de KOBİ tanımı 250 den az çalışan istihdam eden, Yıllık bilanço veya

Detaylı

TÜRKİYE DE TURİZM SEKTÖRÜNE SAĞLANAN TEŞVİK ve DESTEKLER

TÜRKİYE DE TURİZM SEKTÖRÜNE SAĞLANAN TEŞVİK ve DESTEKLER T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YATIRIM VE İŞLETMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE DE TURİZM SEKTÖRÜNE SAĞLANAN TEŞVİK ve DESTEKLER Temmuz 2012, ANKARA İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 ÖZET...2 KOSGEB KAPSAMINDA SAĞLANAN

Detaylı

2005 YATIRIM TEŞVİKLERİ WORKSHOP U

2005 YATIRIM TEŞVİKLERİ WORKSHOP U 2005 YATIRIM TEŞVİKLERİ WORKSHOP U 22 ARALIK 2004 Swissotel Cenk Ulu- MBA,E.Gümrük Uzmanı, Kıdemli Müdür www.vergiportali.com Teşvik Nedir? Ekonomik literatürde teşvik kavramı, belirli ekonomik ve sosyal

Detaylı

KOSGEB T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI

KOSGEB T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KOSGEB T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI 1 KOSGEB T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili bir kamu kuruluşu

Detaylı

SİZİ DİNLİYORUZ ve SİZE UYGUN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ

SİZİ DİNLİYORUZ ve SİZE UYGUN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ SİZİ DİNLİYORUZ ve SİZE UYGUN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ INTERMARK BUSINESS CONSULTANCY 1 www.intermark.com.tr INTERMARK YÖNETİM DANIŞMANLIĞI olarak bizler, 10 yıli aşkın süredir müşterilerimize nitelikli

Detaylı

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI GENEL DESTEK PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI GENEL DESTEK PROGRAMI UYGULAMA ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Uygulama Esaslarının amacı; ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve

Detaylı

Önsöz. Saygılarımla. M.Arif PARMAKSIZ Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi

Önsöz. Saygılarımla. M.Arif PARMAKSIZ Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi 96 T.C. NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI H em eski teşvik sisteminin etkinliğinin azalması hem de bölge içinde yer alan illerin zaman içinde gelişmişlik göstergelerinin farklılaşması nedeniyle teşvik sisteminin

Detaylı