"Endüstri Standartları Ve Patentlerin Üniversite Kütüphanelerine Katma Değeri ve Uygulaması"

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""Endüstri Standartları Ve Patentlerin Üniversite Kütüphanelerine Katma Değeri ve Uygulaması" bilgi@mikrobilgi.com.tr"

Transkript

1 IEC "Endüstri Standartları Ve Patentlerin " AISI ASTM ISO EN IEEE BSI ANSI JIS

2 Bilgi Materyali Olarak Standartlar Endüstri Standartları Ve Patentlerin Standart Nedir? Bir malzeme, ürün, metot, veya hizmetin tanımlanmış olan amacı doğrultusunda istenen özellikler ve kullanım koşullarını karşılamasını sağlamak üzere spesifikasyon ve prosedürleri sunan ilgili tarafları bağlayıcı dokümandır.* *TS-9579.: Dokümantasyon ve Enformasyon Terimleri-Genel Dokümanlar, Türk Standartlar Enstitüsü, Ankara, (1991), s.3.

3 Standartlar Kuruluşlara: Ses veren güçlü mühendislik uygulamalarını mühendislik prensipleri doğrultusunda geliştirme, Eskimiş mühendislik uygulama ve teknolojileri için güçlü farkındalık, Dizayn ve üretimde kalite, Performans, güvenlik, bir arada çalışabilirlik ve güvenilirlik, Bütün dünyada kabul görecek uygulama ve teknolojilerin geliştirilmesi ve bu doğrultuda geliştirilen ürün ve hizmetlerin piyasalara kolaylıkla yerleşmesi, AR-GE maliyetlerinde düşüş, Sağlar

4 Neden Standartlara İhtiyaç Duyulur? Ar-Ge ve Dizayn süreçlerinde otoritelerce talep edilmiş standartlara uygunluk zorunluluğu, Proje ve imalat kapsamında talep edilmiş olan hizmetlere yönelik refere edilmiş standartlara erişim gereği, Ürün veya hizmet alım şartnameleri Patent geliştirme ve ilgili diğer hukuki süreçler Güvenlik ihtiyaçları Bakım ve test sertifika gereksinimleri Kalite güvence; ISO 9001/14000 vb uyumluluk sertifika programları

5 Akademi Sanayi İlişkilerinde En Önemli Bağlantı Standartlardır! Pazar araştırması sonucunda belirlenen bir ihtiyacı gidermeye yönelik yapılan her türlü ar-ge çalışmalarının ticari son ürün e dönüşmesi için mevcut standartlara uyumluluk esastır. Üniversite lerde yapılan akademik araştırma geliştirme faaliyetlerinin ticari bir ürün haline getirilmesi ve patentinin alınarak korunması aşamalarının tümünde standart dokümanlar referans alınır.

6 Akademi Sanayi İlişkilerinde En Önemli Bağlantı Noktası Standardizasyon! Standartları oluşturan fikirlerin tespit edilerek geliştirilme süreci öncelikle bilimsel araştırma faaliyetler gerçekleştiren akademik kuruluşların kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Standart geliştirme kurullarında görev alan yetkililerin büyük çoğunluğu akademisyenlerden oluşmaktadır. Bu çerçevede standardizasyon çalışmalarındaki katılımda üniversiteler birincil otorite konumundadır.

7 Standartların Sağlanması Gereği Proje başlangıçlarında ilgili standartların tespiti Proje çalışmaları sırasında yeni bir geliştirme faaliyetinin başlama gereği söz konusu olduğunda Ulusal bir standardın oluşturulması sürecinde ilgili bütün standartların tespitinde Eskimiş bir standardın yenilenmesi sürecinde ilgili bütün standartların tespiti Uyumluluk tescil sürecinde ilgili standartların tespiti

8 Hangi Kuruluşlar Standart Geliştirir? Uluslar Arası Standart Geliştiren Kuruluşlar ISO, IEC, WIPO, gibi Ulusal Standart Geliştiren Kuruluşlar TSE, BSI, DIN, gibi Standart Geliştiren Ulusal ve Uluslar Arası Mühendislik Odaları ASTM, IEEE, ASME, SAE, gibi Ulusal veya Uluslar Arası Standart Geliştiren Askeri Kuruluşlar NATO, TSK, DoD (ABD), gibi Global Hizmetler Sunan Firmalar Ford, ISUZU, OPEL, gibi

9 Bir Standartın Geliştirilme Süreci Örneği: IEEE Teknolojik gelişmelere bağlı olarak standart çok sıklıkla yeniden değerlendirmeye alınır.

10 Araştırma Sürecinde Standartların Önemi Teknoloji ve hizmet düzenleyiciler olarak otorite olan standartları araştırma gereği birincil önceliğe sahiptir. Yeni teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmanızı ve rekabete hazır olmanızı sağlar. Yaptığınız araştırmalar sonucunda bulgularınızın uluslar arası kabulünü sağlar. Araştırma zamanı ve dizayn hatalarınızı düşürerek üretkenliğinizi arttırır. Teknoloji ve hizmet kalite uyumluluğunuzu ulusal ve uluslar arası düzeylerde sağlar. Sağladığınız uyumluluk sertifikasyonlarınızı sürdürmek üzere güncellenen standartlar hakkında bilgi sahibi olma gereği.

11 Standartların Sağlanma Yöntemleri Basılı Temin: Bizzat kurumun kendisi veya aracı kuruluş ile basılı tedarik yöntemidir. Doküman başına fiyatlar çok daha yüksektir. Güncelleme gereği ile maliyetler katlanır. Lisans ve telif hakları nedeni ile çoğaltılamaz, dağıtımı yapılamaz. DVD Ortamında Temin: DVD ortamında doğrudan kuruluş veya aracı firma aracılığı ile sağlama yöntemidir. Basılıya göre daha maliyet avantajlıdır. Fakat güncelleme gereğinde maliyetin yükselme potansiyeli vardır. Lisans ve telif hakları nedeni ile çoğaltılamaz, dağıtımı yapılamaz. Online Ortamda Temin: Doğrudan kuruluş veya aracı firma aracılığı ile çevrimiçi ortamda sağlama yöntemidir. Basılı ve DVD ortamını göre çok daha maliyet avantajlıdır.güncelleme gereğinde maliyetin yükselmesi söz konusu değildir. Güncelleme anında aboneliğinize yansıtılır. Network aboneliği söz konusu olduğundan çoğaltma ve dağıtım hakları verilmiştir.

12 Mühendislik standartları ve teknik şartname kullanıcısı olarak kullanacağınız standartları belirledikten sonra en az iki zorlukla karşılaşırsınız: standartları sağlamak standartları ve kullanımlarını yönetmek. Bu zorluklarla baş etmek için yaklaşım seçerken göz önüne alınması gerekenler; maliyet, erişim, kullanım kolaylığı ve bilginin güvenilirliğidir. Eğer standartlara erişimi olması gerekenler birden fazla merkezde bulunuyorlarsa, herkesin standartlara erişmesi ve doğru versiyonlarına erişmesi en önemli anahtar konulardan biri olacaktır.

13 Bu durumda siz aşağıdakileri sağlayan bir çözüme ihtiyaç duyacaksınız. Coğrafik erişim. 24/7 erişim. Kaynaklarınız üzerinde en az etki. Kalite gereksinimlerini karşılayacak bilgiyi sağlamak. Telif haklarına ve kullanım sözleşmelerine uygun bir yol. Kullanım kolaylığı.

14 Bu bağlamda, akademi-sanayi ilişkisi ve ortaya çıkan ürünün patent kapsamına alınması da ülke bilgi üretiminin kayıt altına alınması anlamına gelmektedir. Patentler: Bilimsel bir kaynak olarak önemi Patent literatürü her yerden erişilebilen teknik bilginin en geniş tek vücududur. Küresel olarak, 40 milyon patent yayınlanmakta ve her yıl ortalama bir milyon yeni patent dosyalanmaktadır. Patentler bir buluşun tüm detaylarını açıkça verir: açıklamalar, çizimler, şemalar, kimyasal yapılar, genetik zincirler, v.b. Patentler teknik bilgi ve bilimsel alanda sık sık rapor edilen ilk yerlerdir Güncel bilginin farkında olmak önemlidir. Hiçbir yerde yayınlanmamış patentlerde bilginin büyük bir hacmi rapor edilir Benzersiz bilgi kaynağı.

15 Derwent Innovations IndexSM : Her yerden erişilebilir durumda olan kolay kullanımlı bir kaynak olarak tasarlanan patentlerin dünyası parmaklarınızın ucunda milyon patent için 14.5 milyon icat açıklaması 41 yetkili patent yayınlayıcısını kapsar 1966dan günümüze kapsam, haftalık güncellenir 1996 dan beri Japonya dan bütün patentler Her hafta 20,000 nin üzerinde patent eklenir. Anahtar kelime ve atıf taramaları ile patent temini Web of Science gibi diğer Web of Knowledge kaynaklarında çapraz sorgulama yapılabilir karşı duran patentleri, dergileri ve konferans literatürünü eş zamanlı olarak aramaya fırsat verir.

16 Derwent Innovations IndexSM : Endüstri Standartları Ve Patentlerin Tanımlayıcı Başlıklar Orijinal patent başlığı tekrar yazılır, daha kolay anlaşılması için daha fazla detay geliştirilmiştir. Detaylandırılmış Absrakt Derwent uzmanları tarafından yazılır yılından beri aşağıdaki gibi düzenlenir: Novelty (yenilik) Patentlerde yeni buluşlar kasten gizlenir. Novelty bölümü okuyucunun patent kaydındaki yenilikleri hızlı bir biçimde anlamasına olanak tanır. Use (kullanım) Tüm patentli buluşlar endüstriyel bir uygulamaya sahip olmalıdırlar. Bu paragraf buluşun farklı teknoloji alanları açısından kullanımını kapsar. Advantage (yarar) geçmiştekini sona erdiren yeni buluşun tüm faydalarını açıklar. Detailed Description (detaylandırılmış açıklama) İddia edilen teknoloji üzerine ek detaylar.

17 Derwent Innovations IndexSM : Endüstri Standartları Ve Patentlerin Patent Family Records Buluşun küresel kapsamını örnekleyen bir aile kaydı içinde ilişkili kayıtların gruplanması. Patent Assignee Codes Dünya üzerinde yaklaşık 21,000 organizasyon görevlendirilmiş olup birleştirilmiş ortaklıklar ve yan kuruluşlar olarak bu kodları vermektedir. Çizimler ve resimler seçilmiş ve dahil edilmiştir Derwent Sınıflama ve Manüel Kodlar tek biçimde sağlama, doğru indeksleme; patent literatüründe daha fazla bilirkişiyle doğru erişime olanak tanır.

18 Derwent Innovations Index SM : Endüstri Standartları Ve Patentlerin Derwent Değer Katan veri ilgili patent bilgilerini anlamada ve bunlara erişmede büyük beceri sağlar Derwent tam değer katan kayıtlar büyük patent veren yetkililerin DWPI ye eklenen tüm kayıtları için 30 gün içinde Derwent yenilik indeksi (Derwent Innovations Index) verilerini yayınlar. Bu değer ekleme bilgisi bedava olan patent kaynaklarında erişilemezdir.

19 Derwent Innovations Index in Önemi: Tüm teknolojilerin geniş kapsamı, tüm büyük patent yetkilileri tüm bilimsel disiplinlerde desteklenen araştırma Kullanıcı dostu yöntemlerle patent kayıtları arama -- bir patent uzmanı olmanıza gerek kalmadan. Derwent değer katan veri Patent literatürü ve Derwent kayıtları bilimsel bilginin bir hazinesidir. Sonuçları Analiz etme Seçeneği açıklayıcı, anlayış sağlama! Atıf yapılan patent ve makalelere linkler, uyarılar, kolayca aktarım (export) ve tam metin patent dokümanına erişim.

20 Üniversite Kütüphanelerine Katma Sıraladığımız önceliklerden dolayı standartlar, standart yönetimi ve patentlere ilişkin çözümlerimizi akademi-sanayi işbirliği kapsamında sunuyoruz. Halihazirda Standart Doküman hizmetlerimizi kullanan Universitelerimiz ve Sanayii Sirketlerimiz 1.ITU 2.BU 3.ODTU 4.KTU 5.YTU 6.TUBITAK ENSTITULERI ASELSAN TUSAS-TAI ARCELIK THY MSB BOTAS

21 "Endüstri Standartları Ve Patentlerin " sunumu hakkında SORULARINIZ Dinlediğiniz için teşekkür ederim Dilek Germiyanoglu, 2008

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

2015 Performans Programı

2015 Performans Programı 2015 Performans Programı 1 2 Son yıllarda kamu yönetimi birçok açıdan dönüşüm geçirmektedir. Tüm dünyada hesap verebilirlik, cevap verebilirlik, katılımcılık ve açıklık gibi kavramlarla ortaya çıkan iyi

Detaylı

AR-GE MERKEZLERİNDE DEGERLENDİRME VE DENETİM GÖREVLERİNDE BULUNACAK HAKEMLER İÇİN AR-GE KAPSAMI İÇİNDE/DIŞINDA TUTULACAK FAALİYETLER HAKKINDA KILAVUZ

AR-GE MERKEZLERİNDE DEGERLENDİRME VE DENETİM GÖREVLERİNDE BULUNACAK HAKEMLER İÇİN AR-GE KAPSAMI İÇİNDE/DIŞINDA TUTULACAK FAALİYETLER HAKKINDA KILAVUZ T.C. BİLİM, SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANLIĞI AR-GE MERKEZLERİNDE DEGERLENDİRME VE DENETİM GÖREVLERİNDE BULUNACAK HAKEMLER İÇİN AR-GE KAPSAMI İÇİNDE/DIŞINDA TUTULACAK FAALİYETLER HAKKINDA KILAVUZ Mart 2013,

Detaylı

STeP Sürdürülebilir Tekstil Üretimi SORULAR VE CEVAPLAR

STeP Sürdürülebilir Tekstil Üretimi SORULAR VE CEVAPLAR KİMYASALLAR ÇEVRE PERFORMANSI GÜVENLİK KALİTE YÖNETİMİ ÇEVRE YÖNETİMİ SOSYAL SORUMLULUK STeP Sürdürülebilir Tekstil Üretimi SORULAR VE CEVAPLAR 1 Dünyayı biraz daha iyi bir yer kılmak için. Bugün artık

Detaylı

The First International Records Management Standard: A Point of View

The First International Records Management Standard: A Point of View Özdemirci, Fahrettin. Đlk Uluslararası Belge Yönetim Standardı: Ülkemiz Açısından Bir Değerlendirme= The First International Records Management Standard: A Point of View, Türk Kütüphaneciliği, 17: 3 (2003),

Detaylı

Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır.

Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır. 1 2 Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır. 3 4 İÇİNDEKİLER 1 Genel Bilgiler... 14 1.1 Yetki, Görev ve Sorumluklar... 14 1.2 İç Çevre Analizi... 16 1.2.1

Detaylı

Türkiye'de borsaya kote olmayan şirketlerde kurumsal yönetim uygulamaları. Ocak 2015

Türkiye'de borsaya kote olmayan şirketlerde kurumsal yönetim uygulamaları. Ocak 2015 Ocak 2015 Türkiye'de borsaya kote olmayan şirketlerde kurumsal yönetim uygulamaları İçindekiler 1 Önsöz 2 Yönetici özeti 4 Kurumsal yönetim 10 Strateji 12 Risk yönetimi 15 İç kontrol 18 İç denetim 21

Detaylı

KALİTE EL KİTABI. Revizyon Takip Tablosu No Tarih Açıklama Sayfa No. 00 --.--.---- İlk Yayın 20. Hazırlayan Merkez Koordinatörü.

KALİTE EL KİTABI. Revizyon Takip Tablosu No Tarih Açıklama Sayfa No. 00 --.--.---- İlk Yayın 20. Hazırlayan Merkez Koordinatörü. Revizyon Takip Tablosu No Tarih Açıklama Sayfa No 00 --.--.---- İlk Yayın 20 Sayfa 1 / 20 RATEM MEYESER Kalite El Kitabı aşağıda verilen bölümlerden oluşmaktadır. Kalite El Kitabı TS EN ISO/IEC 17024 standardının

Detaylı

TÜRKTED TÜRKİYE TOHUMCULUK ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ

TÜRKTED TÜRKİYE TOHUMCULUK ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ TÜRKTED TÜRKİYE TOHUMCULUK ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ Sayı:6 / Ekim 2012 HABER ISF den Önemlİ Mesajlar RÖPORTAJ Fİkrİ Sınaİ Mülkİyet Hakları Uygulanmalı RÖPORTAJ Gerçekçİ Yaklaşım Benİmsenmelİ 29 Ekim Cumhuriyet

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ ANA BİLİM DALI (Bahar Dönemi) 11005044 - ELEKTRONİK BELGE YÖNETİMİ VE ARŞİVLER

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ ANA BİLİM DALI (Bahar Dönemi) 11005044 - ELEKTRONİK BELGE YÖNETİMİ VE ARŞİVLER ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ ANA BİLİM DALI (Bahar Dönemi) 11005044 - ELEKTRONİK BELGE YÖNETİMİ VE ARŞİVLER Elektronik Belge Yönetimi Sistemi (EBYS) Gerekleri Hazırlayan:

Detaylı

TÜRK STANDARDI TSEK TURKISH STANDARD TS EN ISO 9001

TÜRK STANDARDI TSEK TURKISH STANDARD TS EN ISO 9001 TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS EN ISO 9001 Mart 2009 ICS 03.120.10 KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ - ŞARTLAR Quality management systems - Requirements TS EN ISO 9001 (2009) standardı, EN ISO 9001 (2008)

Detaylı

STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ

STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ BAKAN SUNUŞU 2023 yılında dünyanın en büyük on ekonomisi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye nin, bu hedefe ulaşma sürecinde kullanacağı en önemli araçların başında sınai

Detaylı

TÜRKİYE DE AR-GE AR-GE NEDİR?

TÜRKİYE DE AR-GE AR-GE NEDİR? 1 AR-GE NEDİR? TÜRKİYE DE AR-GE Son üç yüz yıldır hüküm süren endüstri uygarlığı nın, yerini bilgi uygarlığı na bıraktığı günümüzde, şirketler ve ülkeler için Ar-Ge faaliyetleri daha da önem kazanmıştır.

Detaylı

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012 Sayfa 1/25 İÇİNDEKİLER ISO 9001 ISO 14001 OHSAS 18001 BAŞLIK SAYFA - - - Firma Tanıtımı 3 1 1 1 Amaç ve Kapsam 4 2 2 2 Referanslar, Doküman ve Formlar 4 3 3 3 Tanımlamalar ve Kısaltmalar 5 4 4 4 Entegre

Detaylı

RATEM MEYESER KALİTE EL KİTABI

RATEM MEYESER KALİTE EL KİTABI Revizyon Takip Tablosu No Tarih Açıklama Sayfa No 03 22.06.2015 Revizyon 20 Sayfa 1 / 20 RATEM MEYESER Kalite El Kitabı aşağıda verilen bölümlerden oluşmaktadır. Kalite El Kitabı TS EN ISO/IEC 17024 standardının

Detaylı

PERSONEL BELGELENDİRME EL KİTABI

PERSONEL BELGELENDİRME EL KİTABI PERSONEL BELGELENDİRME EL KİTABI TS EN ISO / IEC 17024 Kapsam: 12UY0045-4 Bilgisayar Donanım Elemanı Seviye 4 Ulusal Yeterliliği 12UY0045-5 Bilgisayar Donanım Elemanı Seviye 5 Ulusal Yeterliliği 12UY0046-4

Detaylı

KOBİ lerde Rekabet Aracı Olarak İnovasyon: Farkındalık, Yatkınlık, Kullanım Düzeyi Araştırması ve Politika Önerileri

KOBİ lerde Rekabet Aracı Olarak İnovasyon: Farkındalık, Yatkınlık, Kullanım Düzeyi Araştırması ve Politika Önerileri KOBİ lerde Rekabet Aracı Olarak İnovasyon: Farkındalık, Yatkınlık, Kullanım Düzeyi Araştırması ve Politika Önerileri Prof. Dr. Arzu Tektaş Doç. Dr. E. Nur Özkan Günay Doç. Dr. Abdülmecit Karataş Yard.

Detaylı

e-devlet Hizmetlerinin İnternet Vasıtasıyla Sunumunun Değerlendirilmesi

e-devlet Hizmetlerinin İnternet Vasıtasıyla Sunumunun Değerlendirilmesi TBD Kamu-BİB Kamu Bilişim Platformu XV e-devlet Hizmetlerinin İnternet Vasıtasıyla Sunumunun Değerlendirilmesi Mayıs 2013 TBD Kamu-BİB e-devlet Hizmetlerinin İnternet Vasıtasıyla Sunumunun Değerlendirilmesi

Detaylı

BÖLÜM A. PROJE VE KURULUŞ BİLGİLERİ

BÖLÜM A. PROJE VE KURULUŞ BİLGİLERİ TÜBİTAK 1511 ÖNCELİKLİ ALANLAR ARAŞTIRMA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME VE YENİLİK PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI PROJE ÖNERİ BAŞVURU FORMU (AGY111-02) HAZIRLAMA KILAVUZU TÜBİTAK AGY111 2 Eylül 2013 İÇİNDEKİLER A.

Detaylı

DENETİM VE DOKÜMANTASYON BEKLENTİLERİ

DENETİM VE DOKÜMANTASYON BEKLENTİLERİ ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ İÇİN DENETİM ve DOKÜMANTASYON BEKLENTİLERİ Genel Şartlar Proseslerin dış kaynaklı hale getirmek yeni standart bütünün bir parçası olsa da prosesler hem yasal hem

Detaylı

Kurumsal Bilgi Güvenliği Süreç Çalışmaları: ISO/IEC-27001 Örneği

Kurumsal Bilgi Güvenliği Süreç Çalışmaları: ISO/IEC-27001 Örneği Kurumsal Bilgi Güvenliği Süreç Çalışmaları: ISO/IEC-27001 Örneği Volkan Evrin 1, 2 Mehmet Demirer 1, 3 1 Bilişim Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Hacettepe Üniversitesi, Ankara 2 Bilgi Teknolojileri

Detaylı

Eğitim. Kataloğu. YENİ YENİ. BSI Eğitimleri ile Tecrübenizi Uzmanlığa Dönüştürün. ISO 9001 ve ISO 14001

Eğitim. Kataloğu. YENİ YENİ. BSI Eğitimleri ile Tecrübenizi Uzmanlığa Dönüştürün. ISO 9001 ve ISO 14001 YENİ ISO 9001 ve ISO 14001 yeni revizyon eğitimleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri eklenmiştir. Eğitim ISO 9001 ve ISO 14001 Kataloğu. yeni revizyon eğitimleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği YENİ

Detaylı

ASTM (American Society for Testing and Materials)

ASTM (American Society for Testing and Materials) ASTM (American Society for Testing and Materials) ASTM (American Society for Testing and Materials) ASTM International, 1898 yılında kurulmuş, 100 den fazla farklı ülkeden 30,000 den fazla üyeye sahip

Detaylı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı BAKAN SUNUŞU 2009 yılı bütün dünyayı derinden etkileyen küresel finansal krizin gölgesinde geçti. Dünyanın pek çok ülkesinde küresel krizin etkilerini azaltmak üzere bir yandan anlık ve geçici tedbirler

Detaylı

Günümüz İşletmelerinde Yönetim Sistemleri ve Entegre Yönetim Sisteminin Gerekliliği ve Rekabet Açısından Önemi

Günümüz İşletmelerinde Yönetim Sistemleri ve Entegre Yönetim Sisteminin Gerekliliği ve Rekabet Açısından Önemi Günümüz İşletmelerinde Yönetim Sistemleri ve Entegre Yönetim Sisteminin Gerekliliği ve Rekabet Açısından Önemi Yrd.Doç.Dr. Kasım BAYNAL Kocaeli Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Endüstri Mühendisliği

Detaylı

ON BİRİNCİ BÖLÜM BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİK VE STANDARTLAR 11.1. BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİK VE STANDARTLARA İLİŞKİN KAVRAMSAL ÇERÇEVE

ON BİRİNCİ BÖLÜM BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİK VE STANDARTLAR 11.1. BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİK VE STANDARTLARA İLİŞKİN KAVRAMSAL ÇERÇEVE 414 ON BİRİNCİ BÖLÜM BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİK VE STANDARTLAR 11.1. BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLİK VE STANDARTLARA İLİŞKİN KAVRAMSAL ÇERÇEVE 11.1.1. Birlikte Çalışabilirliğin Tanımı İçinde bulunduğumuz çağda yaşanan

Detaylı

TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman)

TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman) TR52 DÜZEY 2 BÖLGESİ (Konya-Karaman) KONYA SÜT VE SÜT İ SEKTÖRÜ DEĞER ZİNCİRİ ANALİZİ VE KÜMELENME DOKÜMANI -TASLAK- İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 TABLOLAR LİSTESİ... 3 GRAFİKLER LİSTESİ... 4 ŞEKİLLER LİSTESİ...

Detaylı

ONUNCU BÖLÜM BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE FİKRİ VE SINAÎ HAKLAR 10.1. FİKRİ MÜLKİYET HAKKINDA KAVRAMSAL ÇERÇEVE

ONUNCU BÖLÜM BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE FİKRİ VE SINAÎ HAKLAR 10.1. FİKRİ MÜLKİYET HAKKINDA KAVRAMSAL ÇERÇEVE 385 ONUNCU BÖLÜM BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE FİKRİ VE SINAÎ HAKLAR 10.1. FİKRİ MÜLKİYET HAKKINDA KAVRAMSAL ÇERÇEVE Hak, hukuken korunan ve sahibine bu korunmadan yararlanma yetkisi tanınan menfaat 336 şeklinde

Detaylı

Bu Rehberle ilgili sorularınız ve güncelleştirme önerilerinizi e-posta ile lütfen birliktecalis@kalkinma.gov.tr adresine iletiniz.

Bu Rehberle ilgili sorularınız ve güncelleştirme önerilerinizi e-posta ile lütfen birliktecalis@kalkinma.gov.tr adresine iletiniz. KASIM 011 Bu Rehberle ilgili sorularınız ve güncelleştirme önerilerinizi e-posta ile lütfen birliktecalis@kalkinma.gov.tr adresine iletiniz. Bu dokümana http://www.bilgitoplumu.gov.tr adresinden erişebilirsiniz.

Detaylı

DR. T. FİKRET YÜCEL ÖDÜL PROGRAMI

DR. T. FİKRET YÜCEL ÖDÜL PROGRAMI 2015 Dr. T. Fikret Yücel 1928 yılında Köyceğiz de (Muğla) doğan Fikret Yücel, 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesinden Yüksek Elektrik Mühendisi olarak mezun olmuştur. 1965

Detaylı