CEG 100 ETHERNET GATEWAY

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "CEG 100 ETHERNET GATEWAY"

Transkript

1 CEG 100 ETHERNET GATEWAY GEPA CEG 100 ETHERNET GATEWAY, RS485 Haberleşme çıkışına sahip, enerji analizörü,reaktif güç rölesi,aşırı akım rölesi,elektrik sayacı ve benzeri cihazların (hepsinin birden) ADSL modem üzerinden İnternete erişimlerini sağlamaktadır. CEG 100 herhangi bir elektrik tesisinde bulunan röle,ölçü aleti ve elektrik sayaclarını,kesici ve arıza ihbar sistemini uzaktan izlemek, kumanda etmek, ayar değerlerini değiştirmek(elektrik sayaçları hariç) Trafo merkezlerinde bulunan aşırı akım rölelerinin kaydettiği arıza kayıtları ve osilografik kayıtları bulunduğunuz yerdeki bilgisayarınızın ekranında görüp incelemek kaydetmek olanağını sağlar. Elektrik sayaçlarında RS485 çıkışının kullanılamadığı durumlarda optik port üzerinden elektrik sayacı ile haberleşebilme olanağına sahiptir. Elektrik sayacı için RS485 çıkışı ya da optik port 'tan hangisi kullanılacaksa,sipariş esnasında, bu iki port tan bir tanesi tercih edilir. CEG 100 ETHERNET GATEWAY üzerinden internete bağlanan bu cihazları, internet erişimi olan her yerden izlemek, ölçülen büyüklükleri kaydetmek ve uzaktan kumanda etmek, ayar değerlerini değiştirmek mümkündür. Kullanıma hazırlama: CEG 100 ETHERNET GATEWAY yardımıyla uzaktan izleme yapabilmek için yapılması gereken işlemler sırası aşağıda ki gibidir. 1.USB-RS485 dönüştürücü temini ve yazılımının bilgisayara yüklenmesi. 2. GEPA PC SUIT Programının bilgisayara yüklenmesi ve seri port bağlantı ayarları. 3. ETHERNET GATEWAY ayarları 4.İzlenecek cihazların ETHERNET GATEWAY'e bağlantısı. 5.GEPA PC SUIT Programının izlenecek cihazlarla ilgili ayarları ve İzlenecek cihazların haberleşme ayarları 6. ETHERNET GATEWAY üzerindeki LED lerin görevleri. 7. ADSL Modemde port yönlendirme. ETHERNET GATEWAY hem "Server" hem de "Client" olarak kullanılabilir. Bu tamamen kullanıcının tercihine kalmıştır. Server olarak kullanımda: ETHERNET GATEWAY'in bağlı olduğu ADSL Modem için, hem "SABİT IP" adresi hem de Modemde, modemden ETHERNET GATEWAY 'e doğru PORT YÖNLENDİRMESİ gereklidir.server olarak kullanımda aynı anda 5 ayrı yerden izleme yapılabilir. Client olarak kullanımda ise, ETHERNET GATEWAY'in bağlı olduğu ADSL Modem için "SABİT IP" adresi ve Modemde PORT YÖNLENDİRMESİ gerekli değildir. Ancak, İzleme yapılan yerdeki bilgisayarın bağlı olduğu ADSL Modem için hem "SABİT IP" adresi hem de Modemde, modemden bilgisayara doğru PORT YÖNLENDİRMESİ gereklidir. 1.USB-RS485 dönüştürücü temini ve bilgisayara yüklenmesi. ETHERNET GATEWAY ayarları için bir adet USB-RS485 dönüştürücüye ihtiyaç vardır.dönüştürücüyü ister

2 piyasadan isterseniz şirketimizden temin edebilirsiniz. Dönüştürücüye ait sürücü yazılımı dönüştürücünün kullanım klavuzunda anlatıldığı şekilde bilgisayarınıza yüklenir. USB-RS485 dönüştürücünün bilgisayarın hangi COM PORT una yerleştiğini Bilgisayarımızın aygıt yöneticisine bakarak öğrenmemiz gereklidir. (Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarımızda, Denetim masası / Sistem / Donanım / Aygıt yöneticisi / Bağlantı noktalarına erişilir ve aygıt Yöneticisi penceresi ekrana gelir.) Aşağıdaki örnekte USB-RS485 dönüştürücünün COM 4 'e yerleşmiş olduğu görülmektedir. Bu bilgi bir tarafa kaydedilir. Sizin bilgisayarınızda başka bir COM PORT a yerleşebilir Örnek olarak COM6 olabilir. Daha sonra şekil :1 de görüldüğü gibi GPRS GATEWAY 'in "1" ve "2" no lu klemenslerine sırasıyla,usb/rs485 çeviricinin "A "ve "B"uçları bağlanır.burada bağlantıya dikkat edilmelidir. Eğer A,B uçları ters bağlanırsa, GPRS GATEWAY le bağlantı kurulamaz. ETHERNET GATEWAY in 220V AC besleme girişine, 220V AC gerilim uygulanır.ethernet GATEWAY ayarlanmaya hazırdır.

3 2. GEPA PC SUIT Programının bilgisayara yüklenmesi ve seri port bağlantı ayarları: Gerek ETHERNET GATEWAY 'in ayarlarını yapmak gerekde RS485 Haberleşme portuna sahip, enerji analizörü, reaktif güç rölesi,aşırı akım rölesi,elektrik sayacı ve benzeri cihazları (hepsini birden) hem Uzaktan hemde yakından izlemek ölçülen büyüklükleri kaydetmek ve uzaktan kumanda etmek, ayar değerlerini değiştirmek için GEPA PC SUIT yazılımına ihtiyaç vardır. GEPA PC SUIT programının en yeni versiyonunu internet adresimizden indirebilirsiniz. GEPA PC SUIT programı bilgisayarınıza kurulup çalıştırılır. Aşağıda görülen sayfa ekrana gelir. Bağlantı menüsünde Bağlantılar simgesi tıklanır.ekrana aşağıdaki pencere gelir.1. Seri-1 yazısı tıklanır.

4 Sonra Düzenle butonuna tıklanır.aşağıda görülen Bağlantı Düzenle penceresi ekrana gelir. Baud 9600, parite çift, COM PORT değeri olarak aygıt yöneticisinden bakılarak öğrenilen COMPORT numarası yazılır. Örnekte COM4 olduğu için resimde COM PORT numarası:com4 olarak görülmektedir.ismi yerine "seri1" yazılır. Sonra "Değiştir" butonuna basılarak yazılan değerler kaydedilir, "seri1" bağlantısı tanımlanmış olur. Böylelikle, GEPA PC SUIT programının seri port ayarları yapılmış olup, Programın yüklü olduğu bilgisayarın USB portuna bağlı USB/RS485 çevirici yardımıyla ETHERNET GATEWAYin ayarlarını yapabilme olanağına sahip oluruz. 3.ETHERNET GATEWAY ayarları : Bilgisayar, USB/RS485 çevirici ve Ethernet GATEWAY şekil 1 deki gibi bağlı iken, GEPA PC SUIT yazılımı ile Ethernet GATEWAY'i ayarlamak için, GEPA PC SUIT programında "cihazlar" sütununun altında,direkt bağlantı kümesinde "Ethernet GW" yazısı çift tıklanır.

5 Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Ethernet GATEWAY hem "server" hem de "client" olarak kullanılabilir. Server olarak kullanıldığında ayarlar aşağıdaki gibi yapılmalıdır. seri haberleşme ile ilgili değerler : Yukarıda görüldüğü gibi adres:222 baud: 9600 parite çift olarak seçilir. Ethernet ayarları böümünde,server yazısının yanındaki halka işaretlenir.gateway'in server olarak çalışması sağlanır. IP, Varsayılan Ağ geçidi, Alt Ağ maskesi bilgilerini doldurmak için gerekli bilgiler,ethernet Gateway in bağlandığı ADSL Modeme bağlı bir bilgisayar yardımıyla öğrenilebilir. Bilgisayar da Windows işletim sisteminde "Başlat" butonuna basılır. Açılan pencerede "Çalıştır" simgesi tıklanır.aşağıdaki pencere ekrana gelir.

6 "cmd" yazılıp tamam butonuna tıklanır. Açılan pencerede "ipconfig" yazılıp ENTER tuşuna basılır. Ekranda aşağıdaki gibi bir pencere açılır Yukarıda görüldüğü üzere varsayılan ağ geçidi olarak " " değerini, Alt ağ maskesi olarak " " değerini ETHERNET SERVER penceresine aynen yazarız IP adresi: Ethernet GW in bağlandığı ağda, hangi IP adresini kullanacağı bu ayarla belirtilir. Ağda bu IP adresini kullanan başka bir düğüm olmamalıdır.yukarıda IP adres olarak " "değeri görülmektedir.bu adres adsl modeme bağlı olan bizim bilgisayarımızın IP adresidir.ethernet Gateway için farklı bir IP adresi gereklidir, lokal ağa bağlı başka bir cihazın IP adresiyle aynı olmamalıdır. Bu yüzden " " numarası tercih edilmiştir.bu numara eth-server penceresindeki IP adres kutucuğuna yazılır. Süreklilik zaman aşımı:300sn Peryodik yeniden başlatma:60 dak. Girişim zaman aralığı:10sn olarak seçilir. Port no:5001 Id no: olarak yazılır. Bütün bu değerler girildikten sonra "YAZ" tuşuna basılır. Girilen bilgiler ETHERNET GATEWAY 'e kaydedilir. Kayıt işlemi 5-6 saniye sürer.kayıt işlemi bittikten sonra "OKU" tuşuna basılır. Yapılan kayıt kontrol edilir. Süreklilik zaman aşımı: Bağlantıların askıda kalmasını önlemek için kullanılmalıdır. Röle veya sayaçların sorgulama peryodundan büyük seçilmelidir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 60 saniyede bir güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 150 saniye girilebilir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 10 saniyede bir yada daha hızlı güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 30 saniye girilebilir.

7 Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 15 dakikada bir güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 1000 saniye girilebilir. PC programında seçilen otomatik sorgu peryodu, ETHERNET GATEWAY e kaç saniye de bir sorgu gönderecekse bu sürenin biraz üzerinde bir değer, saniye olarak süreklilik zaman aşımı olarak girilmelidir. En iyi değer izleme sisteminin özelliklerine göre belirlenir. Peryodik yeniden başlatma: Bu ayar değeri ile ETHERNET GATEWAY i olası kilitlenmelere karşı, belli sürelerde kapatıp açması sağlanır. 0 değeri girilirse bu özellik kapatılmış olur. İşletme deneyimine ve özelliklerine göre kapatılabilir veya 15,60,720 dakika gibi değerlere ayarlanabilir. Girişim zaman aralığı: ETHERNET GATEWAY "Client " modunda çalışırken önemlidir. GEPA PC SUIT programının kurulu olduğu bilgisayar sürekli açık olmayacaksa; kapalı olduğu zamanlarda ETHERNET GATEWAYyin data limitini boşa harcamaması için bu süre istenilen saniye değerine ayarlanabilir. Aylık 100MB kotalı data hatları için girişim zaman aralığı en küçük 30sn seçilmesi tavsiye edilir. Böylece, ETHERNET GATEWAY Server olarak ayarlanmıştır. ETHERNET GATEWAY Server olarak kullanıldığında Ethernet Gateway'in bağlı olduğu ADSL modemin, 1- IP adresinin mutlaka Sabit IP olması gereklidir. 2- Ethernet Gateway'in bağlı olduğu ADSL modemde port yönlendirilmesi gerekli olup yönlendirilen port'a 5001 numarası verilmelidir.( Ethernet Server sayfasında port numarası olarak 5001 değeri yazıldığı için) ADSL modemin broşürü yardımıyla bilgisayarda modem ayarları ile ilgili sayfa ekrana getirilerek PORT yönlendirilmesi yapılır atanan port numarası( arasında bir rakam) ilgili kutucuğa yazılır. PORT yönlendirilmesi farklı marka modemlerde farklı farklı yapılmasına rağmen birbirine çok benzer. Port yönlendirme işlemi ile ilgili detaylı bilgiyi, broşürün son bölümün de bulabilirsiniz. Artık ETHERNET GATEWAY' imiz Server olarak kendisine bağlı olan cihazların internet erişimlerini sağlayarak bu cihazları GEPA PC SUIT programının yüklü olduğu ve internet erişimi olan bir bilgisayar üzerinden,dünyanın herhangi bir yerinden izleme ve kontrol etme olanağı sağlar.(aynı anda 5 bilgisayardan izlenebilir. İzleme yapılacak yerde ADSL modem kullanılıyorsa burada port yönlendirme gerekli değildir.sadece GEPA PC SUIT programında bazı ayarlar gereklidir İzleme yapılacak tarafta kullanılan bilgisayarda GEPA PC SUIT programı çalıştırılr. Yukarıdaki şekilde görülen bağlantılar simgesi tıklanır. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. 6. server eth.1 Şeffaf Server satırı tıklanır

8 Düzenle butonu aktif hale gelir. Düzenle butonuna tıklanır. Bağlantı düzenle penceresi ekrana gelir. Bu pencerede IP : olarak ETHERNET GATEWAY' in bağlı olduğu modemin sabit IP adresi yazılır. Örnekte dir. Sizin sabit IP adresiniz ne ise o adres yazılmalıdır. Port olarak: ETHERNET GATEWAY' in bağlı olduğu modemde daha önce port yönlendirmesi sonucu açılan port numarası yazılır.port yönlendirmesinde daha önce 5001 numarası verildiği için Port kutucuğuna 5001 yazılır. ismi: kutucuğuna da "server eth.1" yazılır "Değiştir" butonuna tıklanır. Kutulara yazılan değerler kaydedilir. Bu şekilde" server eth.1 "bağlantısı düzenlenmiş olur. Haberleşme için gerekli alt yapı hazır halegelmiştir. Haberleşme uygulamasını anlatmaya başlamadan önce, ETHERNET GATEWAY' in "Client" olarak kullanımını öğrenelim. ETHERNET GATEWAY' in "Client" olarak kullanılması:

9 GEPA PC SUIT programında "cihazlar" sütununun altında,direkt bağlantı kümesinde "Ethernet GW" yazısı çift tıklanır. Bu pencere "Server" olarak çalışmada anlatıldğı gibi gibi doldurulur.yalnız iki fark vardır. Birincisi IP adresi olup, ETHERNET GATEWAY "Client" olarak kullanıldığında izlemenin yapılacağı yerdeki ADSL modem için sabit IP adresi ve port yönlendirmesi gerekmektedir. ETHERNET GATEWAY 'in bulunduğu yerdeki modemde ise sabit IP adresi ve port yönlendirme gerekmemektedir. Örnekte IP: adresi olarak " " kaydedilmiş. Ancak İzleme yapılacak yerdeki bilgisayarın bağlı olduğu modemin sabit IP adresi neyse o yazılmalıdır. Port olarak: port yönlendirmesi sonucu açılan port numarası yazılır.örnekte 5001 kullanılmış. İkinci farklılık "Client" yazısının yanındaki kutucuk işaretlenir. "YAZ" butonuna tıklanarak,eth-server penceresine yazılan değerler ETHERNET GATEWAY'e kaydedilir. Kayıt işlemi 5-6 saniye sürer.

10 Kayıt işlemi bittikten sonra "OKU" tuşuna basılır. Yapılan kayıt kontrol edilir. Böylece, ETHERNET GATEWAY "Client" olarak ayarlanmıştır. Artık ETHERNET GATEWAY' imiz "Client" olarak kendisine bağlı olan cihazların internet erişimlerini sağlayarak bu cihazları GEPA PC SUIT programının yüklü olduğu ve internet erişimi olan bir bilgisayar üzerinden,dünyanın herhangi bir yerinden izleme ve kontrol etme olanağını sağlar. İzleme yapılacak yerde ADSL modem kullanılıyorsa burada port yönlendirme gereklidir. Eğer internet erişimi için USB Modem, Kablonet modem,3g Mobil Modem kullanıyorsanız, port yönlendirmesine ihtiyaç yoktur ETHERNET GATEWAY "Client" olarak kullanıldığında GEPA PC SUIT programında bazı ayarlar gereklidir. İzleme yapılacak tarafta kullanılan bilgisayarda GEPA PC SUIT programı çalıştırılr. Yukarıdaki şekilde görülen, bağlantılar simgesi tıklanır. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. "3. eth.1 Şeffaf GW" satırı tıklanır. "Düzenle" butonu aktif hale gelir.düzenle butonuna tıklanır. "Bağlantı düzenle " penceresi açılır. Açılan pencerede port numarası olarak "5001" yazılır. Ya da sizin atadığınız port numarası. İsmi kutucuğuna eth.1 yazılır. Değiştir butonuna tıklanarak ethernet1 bağlantısına ait bilgiler kaydedilir. Bu şekilde eth.1 bağlantısı düzenlenmiş olur.haberleşme için gerekli alt yapı hazır hale

11 gelmiştir. 4.İzlenecek cihazların ETHERNET GATEWAY'e bağlantısı. ETHERNET GATEWAY ve GEPA PC SUIT programının ayarları tamamlandıktan sonra artık cihazlarımızı uzaktan izleyebilmek için cihazların ETHERNET GATEWAY'le bağlantıları yapılmalıdır. Örnek olarak 3 adet ROC 200 aşırı akım rölesini, 3 adet AN96 LH enerji analizörünü 1adet elektrik sayacını 1adet de reaktif güç rölesini uzaktan izlemek isteyelim.(aynı ETHERNET GATEWAY ile) Bunun için gerekli bağlantı şekil :2 de görülmektedir. 3 adet ROC 200 ün,3adet AN96LH enerji analizörünün ve 1 adet RQ30H reaktif güç rölesinin RS 485 haberleşme portlarına ait "A" uçları kendi aralarında birleştirilerek GPRS GATEWAY'in "1" nolu klemensine "B" uçları kendi aralarında birleştirilerek GPRS GATEWAY'in "2" nolu klemensine bağlanır. Elektrik sayacının RS485 haberleşme portuna ait "A" ucu GPRS GATEWAY'in "3" nolu klemensine Elektrik sayacının RS485 haberleşme portuna ait "B" ucu GPRS GATEWAY'in "4" nolu klemensine bağlanır.

12 ETHERNET GATEWAY'in, "RÖLE RS 485" girişine, her 32 cihazda bir kuvvetlendirici kullanmak şartıyla toplam 247 cihaz bağlanabilir. ETHERNET GATEWAY'in "SAYAÇ RS 485" girişine 32 adet sayaç,optik BAŞLIK çıkışına ise 1 adet sayaç bağlanabilir. Cihazların ETHERNET GATEWAY ile olan bağlantıları yapıldıktan sonra, Bağlantıda yer alan bütün cihazların RS485 haberleşme ayarlarının yapılması ve bu cihazların GEPA PC SUIT yazılımına tanıtılması gereklidir. ROC200 aşırı akım röleleri ile işe başlayalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki beyaz renkli boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır. Açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı" tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur.

13 Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonunabasılır. "cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" penceresinde yeni eklenen cihazın adı ve simgesi görülecektir. AŞIRI AKIM F1 olarak kullanılacak röleyi, GEPA PC SUIT yazılımının tanıyabilmesi için adı geçen röleye,

14 düğüm adresinin yazılması gereklidir. Yukarıda cihaz ekle sayfasında IEC Node olarak ( düğüm adresi) "1" yazmıştık,bu nedenle aşırı akım rölesinin düğüm adresine de "1" yazmalıyız. Bu işlemi yapmak için,aşırı akım rölesi enerjili iken "Set" tuşuna basılır, aşağı veya yukarı tuşları na ekranda "ileri ayarlar" yazısı çıkana kadar basılır. "Set" tuşuna basılarak "ileri ayarlar" menüsüne girilir. Aşağı veya yukarı tuşları na ekranda "haberleşme ayarları" yazısı çıkana kadar basılır. "Set" tuşuna basılarak "haberleşme ayarları" menüsüne girilir. Aşağı veya yukarı tuşları na ekranda aşağıdaki yazı çıkana kadar basılır. P - n o d e : Sonra "Set" tuşuna basılır. Röle şifrenin girilmesini ister. Şifre girilir. şifre kabul edilmişse tekrar "Set" tuşuna basılır. Ekrandaki rakam yukarı tuşuna basılarak 001 yapılır. Tekrar "Set "tuşuna basılarak bilgi kaydedilir. P - n o d e : Ard arda "Sil" tuşuna basılarak menülerden çıkılır. Diğer iki röleden AŞIRI AKIM F2 ye "002", AŞIRI AKIM F3 e "003" düğüm numaraları verilir GEPA PC SUIT programında Yeni cihaz ekle özelliği kullanılarak AŞIRI AKIM F2 ve AŞIRI AKIM F3 "2" ve "3" düğüm numaralarıyla GEPA PC SUIT yazılımına tanıtılır. Kullanılan aşırı akım röleleri daha fazla sayıda ise yukarıda yapılan işlemler benzer şekilde tekrarlanır. Şimdi enerji analizörlerini tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki beyaz renkli boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır. Açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur. Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonuna basılır.

15 GEPA PC SUIT programında "cihazlar" penceresinde yeni eklenen ANALİZÖR F1 in adı ve simgesi görülecektir. Aynı şekilde ANALİZÖR F2 ve ANALİZÖR F3 yeni cihaz ekleme işlemi ile GEPA PC SUIT programına tanıtılır. Modbus ID olarak sırasıyla, "004", "005", "006" numaraları verilir.

16 "cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. GEPA PC SUIT yazılımının Analizörler ile iletişim kurması için Analizörlerin haberleşme ayarları menüsüne Düğüm adreslerinin yazılması gerekir. Bunun için Önce SET tuşuna daha sonra ardarda AŞAĞI tuşuna basılır. Ekranda, mesajı görüldüğünde. tekrar SET tuşuna basılır. Ekranda, değeri görülür. AŞAĞI YUKARI tuşları ile adres istenilen değere ayarlanır. Burada ANALİZÖR F1 için "4" ANALİZÖR F2 için "5 " ANALİZÖR F3 için "6 " değeri ekranda görüldüğünde SET tuşuna basılır. Ekranda, kaydedildi mesajı çıkar ve kaybolur. Adres ayarlanmış demektir. Şimdi de RQ30 Reaktif güç Rölesini GEPA PC SUIT yazılımına tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır. Açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur.

17 Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonuna basılır. "cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. GEPA PC SUIT yazılımının RQ30 reaktif güç rölesi ile iletişim kurması için rölenin haberleşme ayarları menüsüne düğüm adresinin yazılması gerekir. İleri ayarlar menüsünde iken aşağı yukarı tuşlarına aşağıdaki mesaj gözükene kadar basılır. H a b e r l e ş m e A y a r l a r ı Bu konumda iken SET tuşuna basılır.ekranda, A d r e s = Yazısı görülür.yukarı tuşuna basılarak ekrandaki rakam 007 yapılır. A d r e s = SET tuşuna basılır seçilen değer kaydedilir. Sil tuşuna ard arda basılarak menülerden çıkılır. RQ30 rölesinin haberleşme ayarı tamamlanmıştır. Şimdi Elektrik sayacını GEPA PC SUIT yazılımına tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır.açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur.

18 Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonuna basılır."cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. Bu tanıtımlardan sonra GEPA PC SUIT programı nın cihazlar bölümünde eklenen tüm cihazlar görülür. Böylelikle, 3adet ROC200 aşırıakım rölesi,3 adet AN96LH Enerji analizörü, 1 adet RQ30 Reaktif güç rölesi,1 adet Elektrik sayacı nın hepsini birden uzaktan izleme için gerekli ayarlar yapılmıştır. Tarama ayarları : Bütün bu ayarlamalardan sonra,söz konusu cihazları uzaktan,bulunduğumuz yerden izleyebiliriz.bunun için önce tarama ayarlarını yapmamız gerekir. GEPA PC SUIT programında,aşağıda görülen, tarama ayarları simgesi tıklanır.

19 Aşağıda görülen pencere açılır. Bu pencerede ismi görülen cihazlardan taramaya dahil edilmek istenenler çift tıklanarak aşağıda görüldüğü gibi taramaya dahil edilirler.tarama aralığı istenen sıklığa göre seçilir. istenilirse data logger fonksiyonu işaretlenerek,ölçülen değerler kaydedilir. Kaydedilecek bilgilerin

20 hangi klasöre kaydedileceği "Gözat" butonunun yanındaki kutuya yazılır. Önce "Uygula" sonra "çık" butonuna basılır. Tarama ayarları tamamlanmıştır. Uzaktan izleme: GEPA PC SUIT programında,aşağıda görülen, Taramayı başlat simgesine tıklandığında tarama başlar. GEPA PC SUIT programında sol alt köşede "tarama aktif" mesajı görülür. Tarama listesinde bulunan cihazlar sırayla taranır.eğer herhangi bir sorun yoksa,uzaktan izlenen cihazlarla ilgili bilgiler alınmaya başlar. Şimdi AŞIRI AKIM F1 rölesini izlemek isteyelim. GEPA PC SUIT programında,cihazlar sütunundaki "AŞIRI AKIM F1"Yazısı çift tıklanır,ekranda aşağıdaki pencere açılır. Eğer iletişimde bir sorun yok ve iletişim sağlandıysa,sol alt köşede "İletişim başarılı"mesajı gözükür.ve alınan bilgiler ekranda görülmeye başlar. Aşırı akım rölesi ile ilgili bütün bilgilere,ayarlara,arıza kayıtlarına, sinyallerin durumuna,bu sayfalardan erişilebilir. Benzer şekilde, "AŞIRI AKIM F2", "AŞIRI AKIM F3", yazıları çift tıklanarak bu rölelerle ilgili bilgiler ekrana getirilerek izlenebilir. Aşırı akım rölesi ile ilgili olarak ekrana gelen sayfada bağlantı şekli ethernet server 1 idi Ethernet server client olarak kullanılsaydı bağlantı şeklini de değiştirmek gerekirdi.bunun için Cihazlar sütununda AŞIRI AKIM F1 yazısı önce sol sonra sağ tıklanır. Açılan pencerede "Cihazı Düzenle "satırı tıklanır

21 aşağıdaki pencere ekrana gelir. Görüldüğü gibi bağlantı şekli "server eth.1" olarak görülmektedir. Bağlantısı kutucuğuna tıklanarak mevcut seçeneklerden "eth.1" seçilir. Şimdide, Cihazlar sütununda "ANALİZÖR F1" yazısına çift tıklayalım. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. Enerji analizörünün ölçtüğü tüm bilgiler ekranda izlenmeye başlar Benzer şekilde "ANALİZÖR F2" "ANALİZÖR F3"

22 yazıları çift tıklanarak,bu analizörlerle ilgili bilgiler ekrana getirilerek izlenebilir. Benzer şekilde GEPA PC SUIT programında,cihazlar sütununda,"reaktif" yazısı çift tıklanır. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. Bu sayede reaktif güç rölesinin bağlı olduğu şebeke ile ilgili elektriki büyüklükler ve kondansatör kademelerinin değerleri,hangi kademe kaç kere devreye girmiş çıkmış, kaç dakika devrede kalmış,enerji sayaçlarının kaydettiği değerler,akım ve gerilimdeki harmoniklerin yuzdesi,endüktif ve kapasitif reaktif enerilerin aktif enerjiye oranları,her faz için ayrı ayrı ve toplam olarak izlenebilir.istenilirse kondansatör grupları röle manuel mod 'a geçirilerek uzaktan devreye alınıp çıkartılabilir.ayar değerleri değiştirilebilir. Ölçülen büyüklükler, istenilen bir dosyada exel formatında kaydedilebilir. Ledlerin Görevleri: CGG 100 GPRS GATEWAY üzerinde 6 adet Led bulunmaktadır.bunlar: 1."ETHERNET GW" Ledi Bu LED normalde Flaş yapmaktadır. SAYAÇ LEDİ yandığında bu LED sönmektedir. Cihaz normal çalışırken bu LED sürekli flaş yapacaktır. 2. "SAYAÇ" Ledi Bu LED de normalde Flaş yapmaktadır. ETHERNET GW LEDİ yandığında ve SAYAÇ OKUNUYOR LEDi yandığında bu LED sönmektedir.cihaz normal çalışırken bu LED sürekli flaş yapacaktır. 3."SAYAÇ OKUNUYOR"Ledi Sayaçla haberleşilirken yanmaktadır. 4."LİNK" Ledi,ETHERNET GATEWAY ADSL Modeme bağlı iken yanmaya başlar ve bağlı olduğu sürece yanık kalır. 5."CONNECT" Ledi İzleme yapılan tarafta GEPA PC SUIT programında tarama aktif iken yada "Oku" komutu verildiği zaman yanar. Tabii ki iletişim sğlanmış ise. 6. "SERİAL"Ledi Data haberleşmesi yapıldığı sürece yanar.

23 Port Yönlendirme: Port yönlendirme işlemi,çok kullanıcılı ADSL modemlerde gerekli olan bir işlemdir.çok kullanıcılı modemler aynı anda birden fazla bilgisayarın internet erişimlerini sağlarlar. Aynı anda birden fazla bilgisayarın internet erişimlerini "NAT" (Network Address Translation ) özelliği sayesinde sağlarlar. NAT, Ancak, sizin bilgisayarınızdan daha önceden yapılmış bir isteğe cevap olarak gelen veriyi yalnızca sizin bilgisayarınıza aktarır. Eğer dışarıdan gelen bir bağlantı isteği sizin bilgisayarınızdan daha önceden istenilen bir isteğe cevap değilse bu bağlantı isteği sizin bilgisayarınıza aktarılmaz. Çok kullanıcılı modemler kendisine bağlı her bilgisayara bir local IP adresi atar. Bu IP adresini şu şekilde öğrenebiliriz. Uzaktan izlemeyi yapacağımız bilgisayarın internet erişimi var iken,bilgisayar da Windows işletim sisteminde "Başlat" butonuna basılır. Açılan pencerede "Çalıştır" simgesi tıklanır.aşağıdaki pencere ekrana gelir. "cmd" yazılıp tamam butonuna tıklanır. Açılan pencerede "ipconfig" yazılıp ENTER tuşuna basılır. Ekranda aşağıdaki gibi bir pencere açılır Yukarıda IP adres olarak " "değeri görülmektedir.bu adres adsl modeme bağlı olan bizim bilgisayarımıza adsl Modem tarafından atanan IP adresidir.port yönlendirmede gerekecektir. ADSL Modemde örnek olarak "5001" no lu portu bizim IP adresli bilgisayarımıza yönlendirdiğimizde, bundan sonra modemimizin 5001 nolu portuna gelen bağlantı isteklerini modemimiz bizim IP adresli bilgisayarımıza iletecektir. Bu Ethernet Gateway "Client" olarak

24 kullanıldığında,modemden bilgisayara doğru yapılacak port yönlendirmede kullanılacak IP adresidir. Ethernet Gateway "server olarak kullanıldığında yapılan port yönlendirme işlemi,modemden Gateway e doğru olduğu için yukarıda görülen " " nolu IP adresi kullanılamaz bunun yerine Gateway için kullanılan " " no lu IP adresi kullanılır. Port yönlendirme için modeme verilecek bilgiler port numarası ve IP adresidir. Aynı modeme bağlı birkaç bilgisayar olduğunda,modemin sizin bilgisayarınıza atadığı IP adresi,bilgisayar ve modemin her açılış ve kapanışında farklı olabilir. Halbuki " Client" olarak kullanımda açılan porta yazılan IP adresinin sabit kalması gerekir. Bilgisayarımızın Modemden hep aynı IP adresini alabilmesi için aşağıdaki işlemler yapılır.( Aşağıdaki işlemler sadece "Client" olarak kullanım içindir.) Denetim masasında,ağ bağlantıları simgesi tıklanır,aşağıdaki pencere açılır, Açılan pencerede Yerel Ağ Bağlantısı simgesi tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır Açılan pencerede Özellikler kutusu tıklanır.

25 Aşağıdaki pencere açılır. Bu pencerede önce, İnternet iletişim Kuralları (TCP/IP) satırı tıklanır Sonra Özellikler kutusu tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır.

26 Bu pencere aşağıdaki gibi doldurulduktan sonra "Tamam" kutusuna tıklanır.sabit IP işlemi tamamlanmıştır.

27 Şimdi Bir ADSL Modem üzerinde port yönlendirmesinin nasıl yapıldığını inceleyelim. Piyasada çok sayıda marka ve modelde ADSL modem bulunmakla birlikte pek çoğu birbirine benzer özelliktedir.bura da iki farklı marka ve model üzerinde port yönlendirmesi nin nasıl yapılacağı anlatılacaktır. Öncelikle Zoom marka ADSL X5 Modemde port yönlendirmesini inceleyelim. Öncelikle İnternet tarayıcısı çalıştırılır ( İnternet explorer veya firefox) Adres satırına adresi yazılır,enter tuşuna basılır, Açılan pencerede kullanıcı adı : olarak "admin " şifre olarak : "zoomadsl" yazılır, Tamam tuşuna basılır, Aşağıdaki pencere ekrana gelir.

28 Bu pencerede "Advanced Setup" düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Bu pencerede "Virtual Server"düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır.

29 Açılan bu pencere aşağıdaki gibi doldurulur. "Add This Setting" düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir.

30 "Write Settings to Flash and Reboot "Düğmesi tıklanır 5001 no lu port Modemin Flash belleğine kaydedilir,modem kendiliğinden kapanıp yeniden açılır no lu port hizmete açılmıştır. Bundan böyle modem 5001 no lu porta gelen istekleri sizin no lu IP adresli bilgisayarınıza aktaracaktır. Sizin bilgisayarınıza modeminiz hangi IP adresini atadı ise sizin o IP adresini yazmanız gerekir,bunun yanında bu IP adresi önceki bölümlerde anlatıldığı gibi sabit IP olmalıdır.yoksa modeminiz her açılıp kapandığında farklı IP adresleri atayabilir. IP adresi değişincede modeminiz 5001 no lu porta gelen istekleri sizin bilgisayarınıza aktaramayacaktır. Bu port yönlendirme CEG Ethernet Gateway Client olarak çalışma durumunda yapılır. Server olarak çalıştığında ise IP adresi olarak ADSL modemin Bilgisayara atadığı IP adresi değil,ceg 100 Ethernet Gateway için belirlenmiş IP adresi yazılır. Aşağıda CEG 100 Ethernet Gateway in server olarak ayarlandığı ekran görülmektedir. Buradaki IP adresi CEG 100 Ethernet Gateway in IP adresidir. Modemin atadığı IP adresleri ile aynı olmayacak şekilde bir IP adresi seçilir.( Modemin atadığı IP adresleri ile aynı biçimde olmalıdır). Burada " " seçilmiş Bu durumda port yönlendirme sayfasında Host IP kutucuğuna " " adresi yazılmalıdır. Bu port yönlendirme işlemi sonunda ADSL modem 5001 no lu porta gelen istekleri " " IP adresli CEG 100 Ethernet Gateway' imize aktaracaktır.

31 INCA IM 204 ADSL Modem de Port Yönlendirme Bilgisayarınızın İnternet tarayıcısı çalıştırılır ( İnternet explorer veya firefox) Adres satırına adresi yazılır,enter tuşuna basılır, Açılan pencerede kullanıcı adı : olarak "admin " şifre olarak : "admin"yazılır, Tamam tuşuna basılır,aşağıdaki pencere açılır. Bu pencerede "Gelişmiş" yazısı tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır.

32 Bu pencerede,"sanal sunucu" düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır. Bu pencere aşağıdaki gibi doldurulur.

33 Ekle butonuna basılır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir.

34 "Uygula/Yeniden yükle" Düğmesi tıklanır.aşağıda görülen pencere ekrana gelir. "Sistemi Yeniden Yükle" butonu tıklanır. Aşağıdaki dialog kutusu ekrana gelir. Tamam butonuna tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Port yönlendirme ile ilgili kayıtlar Modemin belleğine kaydedilir.modem kendiliğinden kapanıp yeniden açılır.

35 5001 no lu port hizmete açılmıştır. Bundan böyle modem 5001 no lu porta gelen istekleri sizin IP adresli bilgisayarınıza aktaracaktır. Sizin bilgisayarınıza modeminiz hangi IP adresini atadı ise sizin o IP adresini yazmanız gerekir,bunun yanında bu IP adresi önceki bölümlerde anlatıldığı gibi sabit IP olmalıdır.yoksa modeminiz her açılıp kapandığında farklı IP adresleri atayabilir. IP adresi değişincede modeminiz 5001 no lu porta gelen istekleri sizin bilgisayarınıza aktaramayacaktır. Bu port yönlendirme CEG Ethernet Gateway Client olarak çalışma durumunda yapılır. Server olarak çalıştığında ise IP adresi olarak ADSL modemin Bilgisayara atadığı IP adresi değil,ceg 100 Ethernet Gateway için belirlenmiş IP adresi yazılır. Aşağıda CEG 100 Ethernet Gateway in server olarak ayarlandığı ekran görülmektedir. Buradaki IP adresi CEG 100 Ethernet Gateway in IP adresidir. Modemin atadığı IP adresleri ile aynı olmayacak şekilde bir IP adresi seçilir.( Modemin atadığı IP adresleri ile aynı biçimde olmalıdır). Burada " " seçilmiş Bu durumda port yönlendirme sayfasında Yerel IP Adresi kutucuğuna " " adresi yazılmalıdır. Bu port yönlendirme işlemi sonunda ADSL modem 5001 no lu porta gelen istekleri " " IP adresli CEG 100 Ethernet Gateway' imize aktaracaktır.

Elektrik sayaçlarında RS485 çıkışının kullanılamadığı durumlarda optik port üzerinden elektrik sayacı ile haberleşebilme olanağına sahiptir.

Elektrik sayaçlarında RS485 çıkışının kullanılamadığı durumlarda optik port üzerinden elektrik sayacı ile haberleşebilme olanağına sahiptir. CGG 100 GPRS GATEWAY GEPA GPRS GATEWAY, RS485 Haberleşme çıkışına sahip, enerji analizörü,reaktif güç rölesi,aşırı akım rölesi,elektrik sayacı ve benzeri cihazların (hepsinin birden) ADSL modem üzerinden

Detaylı

YAYGIN OLARAK KULLANILAN ADSL MODEMLER VE ROUTER AYARLARI

YAYGIN OLARAK KULLANILAN ADSL MODEMLER VE ROUTER AYARLARI YAYGIN OLARAK KULLANILAN ADSL MODEMLER VE ROUTER AYARLARI D-Link 500G Router Ayarları web arayüzüne ulaşmak için modemin standart IP adresi olan 10.1.1.1 yazıyoruz. o Modeminizin IP adresini web tarayıcınızın

Detaylı

AN 96LH HABERLEŞMELİ ENERJİ ANALİZÖRÜ. Enerji analizörünün 6 adet ayarı vardır. Bu 6 ayar:

AN 96LH HABERLEŞMELİ ENERJİ ANALİZÖRÜ. Enerji analizörünün 6 adet ayarı vardır. Bu 6 ayar: AN 9LH HABERLEŞMELİ ENERJİ ANALİZÖRÜ Enerji analizörünün adet ayarı vardır. Bu ayar:. Akım Trafo Oranı ayarı. Gerilim Trafo oranı ayarı. LCD stili ayarı. Adres ayarı. Baud ayarı. Parite ayarı. Akım Trafo

Detaylı

KÜTÜPHANE KAYNAKLARINA DIŞARIDAN (PROXY SUNUCU KULLANARAK) BAĞLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER A. INTERNET EXPLORER KULLANICILARI İÇİN;

KÜTÜPHANE KAYNAKLARINA DIŞARIDAN (PROXY SUNUCU KULLANARAK) BAĞLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER A. INTERNET EXPLORER KULLANICILARI İÇİN; KÜTÜPHANE KAYNAKLARINA DIŞARIDAN (PROXY SUNUCU KULLANARAK) BAĞLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER A. INTERNET EXPLORER KULLANICILARI İÇİN; 1. İnternet Explorer açılır. ARAÇLAR > İNTERNET SEÇENEKLERİ iletişim

Detaylı

ENERJİ TAKİP YAZILIMI. elektrometre, elektropan ın tescilli markasıdır.

ENERJİ TAKİP YAZILIMI. elektrometre, elektropan ın tescilli markasıdır. ENERJİ TAKİP YAZILIMI elektrometre, elektropan ın tescilli markasıdır. Giriş Değerli Müşterimiz, Yazılımınızı verimli bir şekilde kullanmak için bu kılavuzun tamamını dikkatle okumanızı ve bir başvuru

Detaylı

2012 2012 www.gepaelk.com

2012 2012 www.gepaelk.com 2012 Reaktif Güç Kompanzasyon Röleleri RQ-30 3 Fazlı Reaktif Güç Kontrol Rölesi 575 14 kademe LCD ekran, c/k ayarı yerine akım trafo oranı ayarı. Her fazı ayrı ayrı kompanzasyon yapabilme, bağlantı kontrolu,

Detaylı

KATES Yazılım Güncelleme Dokümanı

KATES Yazılım Güncelleme Dokümanı KATES Yazılım Güncelleme Dokümanı Yazılım Güncelleme için aşağıdaki işlemler sırasıyla yapılmalıdır. 1. Gerekli Yazılımları ve Dokümanları İndirin 2. KATES i sürekli çalışma moduna alın. 3. Bluetooth bağlantısını

Detaylı

www.oncuguvenlik.com.tr

www.oncuguvenlik.com.tr BİLGİSAYARDAKİ YEREL AĞ IP ADRES (LAN IP) AYARLARI Bu kitapçık; 3 farklı işletim sisteminde, bilgisayarınızın otomatik aldığı ip adresini öğrenmeyi ve bilgisayarınıza sabit ip verme işlemlerini göstermektedir.

Detaylı

Ortam İzleyici Kullanım Kılavuzu

Ortam İzleyici Kullanım Kılavuzu Ortam İzleyici Kullanım Kılavuzu BARAN ELEKTRONİK SİSTEMLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ İçindekiler Ana Ekran... 2 Mail kurulum Ekranı... 3 Cihaz Ekleme ve Otomatik Tarama Ekranı... 4 Manuel Cihaz Ekleme ve Adlandırma...

Detaylı

INTERNET BAĞLANTISININ KURULMASI İÇİN GEREKLİ YÖNLENDİRİCİ AYARLARI

INTERNET BAĞLANTISININ KURULMASI İÇİN GEREKLİ YÖNLENDİRİCİ AYARLARI INTERNET BAĞLANTISININ KURULMASI İÇİN GEREKLİ YÖNLENDİRİCİ AYARLARI Not: Bu klavuza geçmeden önce, ürününüzün paketinden çıkan Hızlı Kullanım Klavuzu nda açıklanan adımları gerçekleştiriniz. Internet Bağlantısının

Detaylı

CSA - BEKO YAZARKASA ARABİRİMİ AYAR VE BAĞLANTILARI BEKO YAZARKASALARINA UYUMLU

CSA - BEKO YAZARKASA ARABİRİMİ AYAR VE BAĞLANTILARI BEKO YAZARKASALARINA UYUMLU CSA - BEKO YAZARKASA ARABİRİMİ AYAR VE BAĞLANTILARI BEKO YAZARKASALARINA UYUMLU 12.10.2006 CSA Akaryakıt ve LPG sayaçlarına bağlı BEKO ABÜ (yazarkasa arabirimi) ayarları ----------------------------------------------------------------BEKO

Detaylı

POWER POINT SUNU PROGRAMI

POWER POINT SUNU PROGRAMI POWER POINT SUNU PROGRAMI Power Point bir Sunu (Slayt) programıdır. MS-Office uygulamasıdır ve Office CD sinden yüklenir. Programı çalıştırabilmek için; Başlat/Programlar/Microsoft Office/Microsoft Office

Detaylı

Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları

Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları Xpeech VoIP ( Voice Over IP ) Gateway Cihazları Hakkında Genel Bilgiler Bölüm 1 Tüm modellerimizde cihazların WEB arayüzlerine erişim sağlayarak konfigurasyonları

Detaylı

MODBUS GATEWAY KONFİGÜRASYON YAZILIMI

MODBUS GATEWAY KONFİGÜRASYON YAZILIMI MODBUS GATEWAY KONFİGÜRASYON YAZILIMI MBS100E/G/W MODBUS GATEWAY 04 / 2017 MIKRODEV_SM_MBS100_CG İÇİNDEKİLER ŞEKİL LİSTESİ... 2 Önsöz... 3 Mikrodev i Tanıyalım... 4 UYARI!... 5 1 MODBUS GATEWAY KONFİGÜRASYON

Detaylı

Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları

Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları Xpeech VoIP ( Voice Over IP ) Gateway Cihazları Hakkında Genel Bilgiler Bölüm 2 Bu bölümde Xpeech VoIP Gateway cihazlarının kullanım alanlarıyla ilgili olarak

Detaylı

Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları. Xpeech VoIP ( Voice Over IP ) Gateway Cihazları Hakkında Genel Bilgiler

Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları. Xpeech VoIP ( Voice Over IP ) Gateway Cihazları Hakkında Genel Bilgiler Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları Bölüm 4 Xpeech VoIP ( Voice Over IP ) Gateway Cihazları Hakkında Genel Bilgiler Bu bölümde Xpeech VoIP Gateway cihazları ile herhangi bir STH operatörüne gerek

Detaylı

SM 100 Terazi Ayarları. Digi SM 100. SM 100 Terazi Ayarları

SM 100 Terazi Ayarları. Digi SM 100. SM 100 Terazi Ayarları Digi SM 100 SM 100 Terazi Ayarları Digi SM 100 Terazi Ayarları Teraziyi ayarlamaya başlamak için öncelikle X S Z ENTER Raporlar Program Ayarlar FONKSIYON Bölümlerine geçiş yapabilmemiz gerekmektedir. Bunun

Detaylı

YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI

YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI Kurulum 1..zip dosyasını açınız. 2. Açılan dosyanın içindeki Yedekleme klasörünü açınız. 3. Yedekleme.exe dosyasını açınız. 4. Üst pencerede ki ekran gözükecektir.

Detaylı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı Kurulum 1. SQL Uyarı.zip dosyası açılır. 2. SQL Uyarı.exe programı çalıştırılır. 3. Üstteki ekran açılır ok. Butonuna basılır. 4. Ayarlar ekranı seçilir. 4.1 Server

Detaylı

Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları

Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları Xpeech VoIP Gateway Konfigurasyon Ayarları Xpeech VoIP ( Voice Over IP ) Gateway Cihazları Hakkında Genel Bilgiler Bölüm 3 Bu bölümde Xpeech VoIP Gateway cihazları ile herhangi bir UMTH operatörüne gerek

Detaylı

AN 96L ENERJİ ANALİZÖRÜ

AN 96L ENERJİ ANALİZÖRÜ AN 96L ENERJİ ANALİZÖRÜ 1-Akım Trafo Oranı ayarı: Set tuşuna basılır. Ekranda : akım trafo oranı mesajı görülür. Tekrar Set tuşuna basılır. Ekranda önceden ayarlanmış olan akım trafo oranı değeri görülür.yukarı,

Detaylı

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace Kurulumu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 veya daha yeni işletim sistemlerinde Programlar

Detaylı

INDEX Standart yazıcı kurulum işlemleri : Sayfa 2 Print server özelliği ile yazıcı kurulum işlemleri : Sayfa 3,4,5,6 Com port dönüştürücü kurulum ve kullanımı : Sayfa 7,8,9,10 Uzman parametreleri ve birlikte

Detaylı

AKINSOFT. Eofis NetworkAdmin. AKINSOFT EOfis NetworkAdmin Kurulumu Bilgi Notu. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 10.01.2008. Copyright 2008 AKINSOFT

AKINSOFT. Eofis NetworkAdmin. AKINSOFT EOfis NetworkAdmin Kurulumu Bilgi Notu. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 10.01.2008. Copyright 2008 AKINSOFT AKINSOFT EOfis NetworkAdmin Kurulumu Bilgi Notu Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 10.01.2008 1 - Çalışma Şekli Hakkında Kısa Bilgi modülü kısaca aşağıdaki işlemleri yapar. Bu özelliklerin çalışabilmesi

Detaylı

ML TFT 5 ARAYÜZ KULLANIM KILAVUZU

ML TFT 5 ARAYÜZ KULLANIM KILAVUZU ML TFT 5 ARAYÜZ KULLANIM KILAVUZU İçindekiler 1 ML TFT 5 Genel Özellikleri... 3 2 Arayüz... 3 2.1 Arayüz Hakkında... 3 2.2 Cihaz Haberleşmesi... 4 2.3 Kat Görselleri ve Ok Tipi Seçenekleri... 4 2.4 Tema

Detaylı

ROKAY. Robot Operatör Kayıt Cihazı KULLANMA KILAVUZU V:1.0

ROKAY. Robot Operatör Kayıt Cihazı KULLANMA KILAVUZU V:1.0 ROKAY Robot Operatör Kayıt Cihazı KULLANMA KILAVUZU V:1.0 1 İÇİNDEKİLER SAYFA Cihazın Genel Özellikleri... 3 Programın Kurulumu... 4 Windows-7 Sürücülerin Yüklenmesi... 5 Windows-Vista Sürücülerin Yüklenmesi...

Detaylı

AN96 LHH ENERJİ ANALİZÖRÜ

AN96 LHH ENERJİ ANALİZÖRÜ AN96 LHH ENERJİ ANALİZÖRÜ ortalama akım değerinin en büyük olanı) 25. 3Faza ait akımların maximum ve minimum değerleri 26. Toplam akımın maximum ve minimum değerleri 27. Her faza ait gerilimlerin maximum

Detaylı

EFT-POS ÖZELLİKLİ MALİ YAZAR KASA CİHAZ EŞLEŞTİRME İŞLEM AKIŞLARI

EFT-POS ÖZELLİKLİ MALİ YAZAR KASA CİHAZ EŞLEŞTİRME İŞLEM AKIŞLARI EFT-POS ÖZELLİKLİ MALİ YAZAR KASA CİHAZ EŞLEŞTİRME İŞLEM AKIŞLARI 1 s 1 EFT-POS özellikli mali yazarkasa kasiyer girişi gerekiyor ekranında iken KASİYER KASİYER GİRİŞİ GEREKİYOR Gelen ekranda kasiyer girişi

Detaylı

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz.

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz. USB Disk Paylaşımı Değerli Müşterimiz, AirTies desteklediği USB Tak&Paylaş özelliği ile hiçbir ekstra donanıma ihtiyaç duymadan yaygın olarak kullanılan standart USB disk sürücülerinizi tüm ağınıza paylaştırmanıza

Detaylı

PEY-D810 SĠNYALĠZASYON SĠSTEMĠ

PEY-D810 SĠNYALĠZASYON SĠSTEMĠ PEY-D810 SĠNYALĠZASYON SĠSTEMĠ AÇIKLAMALAR-KULLANIM-BAĞLANTILAR Sayfa 1 ĠÇĠNDEKĠLER SAYFA 1-) Sistemin Genel Tanıtımı 3 2-) Sistemin ÇalıĢma ġekli.4 3-) Sistem Yazılımı 5 4-) Sistemin Elektrik ve Bağlantı

Detaylı

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Uygulamaya giriş yapabilmek için https://iskop.istanbul.edu.tr/ adresine girilir. Proje Takip Platformu adlı bölümden Proje Takip Platformu linkine tıklanır. Açılan

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise/ Tiger Plus/ Go Plus/Go Bölüm : Kurulum İşlemleri

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise/ Tiger Plus/ Go Plus/Go Bölüm : Kurulum İşlemleri LOGO PROGRAM KURULUMU VE AYARLARI Logo programlarının yüklemesi için kullanılacak,setup dosyaları ftp://download.logo.com.tr/ adresinden indirilerek yapılır. Örneğin Kobi ürünleri için; ftp://download.logo.com.tr/windows/kobi/guncel/go_plus/klasöründen

Detaylı

Ekrana gelen diyalog penceresinden Typical radyo düğmesi seçilir ve Next düğmesine basılır.

Ekrana gelen diyalog penceresinden Typical radyo düğmesi seçilir ve Next düğmesine basılır. Windows 2012 Server Windows Server 2012 Programını VmWare Altına Kurma Microsoft firmasının ürettiği en son Server İşletim Sistemi 2012 dir. Bu işletim sistemi sürümleri 64 bit olarak yazılmış 32 bit sürümü

Detaylı

Bay.t Destek. İnternetten Uzak Erişim. Kullanım Klavuzu

Bay.t Destek. İnternetten Uzak Erişim. Kullanım Klavuzu Bay.t Destek İnternetten Uzak Erişim Kullanım Klavuzu İnternetten uzak erişim için iki program kullanılmaktadır. Destek verecek işyerindeki bilgisayara Firebird SQL yüklenerek, bir dizin içine Lisans.exe,

Detaylı

KÖHLER. Okuma Programı Kullanma Klavuzu v 2.86 TEL: 0212 256 81 90 TEL: 0322 352 75 70-07 FX: 0212 256 81 97-98 FX: 0322 352 13 19

KÖHLER. Okuma Programı Kullanma Klavuzu v 2.86 TEL: 0212 256 81 90 TEL: 0322 352 75 70-07 FX: 0212 256 81 97-98 FX: 0322 352 13 19 KÖHLER Okuma Programı Kullanma Klavuzu v 2.86 MERKEZ ADANA BÖLGE TEL: 0212 256 81 90 TEL: 0322 352 75 70-07 FX: 0212 256 81 97-98 FX: 0322 352 13 19 İZMİR BÖLGE ANKARA BÖLGE TEL: 0232 459 59 95 TEL: 0312

Detaylı

INTERNET BAĞLANTISININ KURULMASI İÇİN GEREKLİ AĞ GEÇİDİ AYARLARI

INTERNET BAĞLANTISININ KURULMASI İÇİN GEREKLİ AĞ GEÇİDİ AYARLARI INTERNET BAĞLANTISININ KURULMASI İÇİN GEREKLİ AĞ GEÇİDİ AYARLARI Uyarı:Aşağıdaki satırlarda bahsi geçen ayarlar TTnet servis sağlayıcı baz alınarak anlatılacak olup farklı ülkelerdeki farklı internet servis

Detaylı

Lisanslama Sistemi ve Set Yükleme İşlemleri

Lisanslama Sistemi ve Set Yükleme İşlemleri Lisanslama Sistemi ve Set Yükleme İşlemleri Yeni lisanslama sistemine geçiş sonrasında karşılaşılan aksaklıkları gidermek amacı ile yükleme işlemlerinde bazı değişiklikler yapılmasına karar verildi. Yapılan

Detaylı

Universal Repeater Mod Kurulumu

Universal Repeater Mod Kurulumu Universal Repeater Mod Kurulumu A. Kurulum Öncesi 1. Statik IP Tanımlama Cihazın ayarlarını yapılandırabilmeniz için cihazda varsayılan olarak tanımlı IP adresi (ör:192.168.1.254) ile aynı network bloğundan

Detaylı

CLR-232-ES RS232 - Seri Ethernet Çevirici

CLR-232-ES RS232 - Seri Ethernet Çevirici CLR-232-ES RS232 - Seri Ethernet Çevirici BÖLÜM I Genel Bu kılavuzda, CLR-232-ES seri sunucu kullanılarak, uzaktaki bir otomasyon sistemine nasıl bağlantı kurulacağı anlatılmaktadır. Ethernet ağ üzerinden

Detaylı

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır.

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. BA&BS MUTABAKAT PROGRAMI Kurulumu 1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. 3. Server ayarlarının yapılacağı pencere açılır. 3.1 Server Adı\instance

Detaylı

PCB ENVANTER PROGRAMI TESİSLER İÇİN KULLANIM KILAVUZU

PCB ENVANTER PROGRAMI TESİSLER İÇİN KULLANIM KILAVUZU PCB ENVANTER PROGRAMI TESİSLER İÇİN KULLANIM KILAVUZU Tesisler için Kullanım Kılavuzu 1. Çevre Bilgi Sistemi için sahip olduğunuz ya da Đl Müdürlüğü nden yeni aldığınız kullanıcı kodu ve parolayı kullanarak

Detaylı

Konu : 2017 Yılına, Yılsonu Devir İşlemleri

Konu : 2017 Yılına, Yılsonu Devir İşlemleri Bilgi Konu : 2017 Yılına, Yılsonu Devir İşlemleri Presto Plus da iki farklı tip devir yapılabilir. İhtiyaca göre bu iki devir programından birisi tercih edilerek devir işlemi yapılmalıdır. Devir işlemlerinden

Detaylı

EnRoutePlus Format İşlemi Öncesi Yedek Alma Dokümanı Versiyon 5.8 Döküman Güncelleme Tarihi: 13/10/2010

EnRoutePlus Format İşlemi Öncesi Yedek Alma Dokümanı Versiyon 5.8 Döküman Güncelleme Tarihi: 13/10/2010 EnRoutePlus Numil Projesi WMS Depo Entegrasyonu Kurulum ve Kullanım Dokümanı Versiyon 5.2 Döküman Güncelleme Tarihi: 30/10/2008 EnRoutePlus Format İşlemi Öncesi Yedek Alma Dokümanı Versiyon 5.8 Döküman

Detaylı

TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI

TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI 1 Başlarken Satın almış olduğunuz TL-WPS510U nun kullanım diagramı aşağıdaki gibidir. Cihazınızı bir ağ yazıcısı değilse veya kablolu ağ yazıcınızı kablosuz olarak

Detaylı

2013 2013 www.gepaelk.com

2013 2013 www.gepaelk.com 2013 İçindekiler KOMPANZASYON Trifaze Reaktif Güç Kontrol Röleleri...1 Monofaze Reaktif Güç Kontrol Röleleri...2 ENERJİ ANALİZÖRLERİ...3 HABERLEŞME...4 TRAFO VE HAT KORUMA Aşırı Akım Koruma Röleleri...5

Detaylı

KÖHLER GPRS SAYAÇ HABERLEŞME MODÜLÜ TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU

KÖHLER GPRS SAYAÇ HABERLEŞME MODÜLÜ TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU KÖHLER GPRS SAYAÇ HABERLEŞME MODÜLÜ TANITIM VE KULLANMA KILAVUZU 1 0. GİRİŞ 27 Yıllık tecrübe ve birikimimizle çıktığımız bu yola ürün gamımıza yeni eklediğimiz GPRS Sayaç Haberleşme Modülü ile siz değerli

Detaylı

robotsan idea Kontrol Kartı (idea Board) Kurulum

robotsan idea Kontrol Kartı (idea Board) Kurulum robotsan idea Kontrol Kartı (idea Board) 1 Genel Bakış Bu dokümanda, robotsan tarafından geliştirilmiş olan idea Kontrol Kartları nın programlanabilmesi için işletim sistemine tanıtılması sırasında yapılması

Detaylı

İ ZMİ R KÂ Tİ P ÇELEBİ Ü Nİ VERSİ TESİ ÜZÂKTÂN EĞ İ Tİ M Sİ STEMİ Ö Ğ RENCİ KÜLLÂNİM KİLÂVÜZÜ

İ ZMİ R KÂ Tİ P ÇELEBİ Ü Nİ VERSİ TESİ ÜZÂKTÂN EĞ İ Tİ M Sİ STEMİ Ö Ğ RENCİ KÜLLÂNİM KİLÂVÜZÜ İ ZMİ R KÂ Tİ P ÇELEBİ Ü Nİ VERSİ TESİ ÜZÂKTÂN EĞ İ Tİ M Sİ STEMİ Ö Ğ RENCİ KÜLLÂNİM KİLÂVÜZÜ İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Portal / Ana sayfa... 3 2.1 Sisteme Giriş Yapılması... 3 2.2 Sisteme Giriş Yapılamaması...

Detaylı

PLANIZ2009 PLANLA ALARM IZLEME PROGRAMI

PLANIZ2009 PLANLA ALARM IZLEME PROGRAMI PLANIZ2009 PLANLA ALARM IZLEME PROGRAMI KULLANMA REHBERĐ Bu programla binaların,fabrikaların alarm,arıza ve işletmelerini bilgisayardan plan veya mimik diyagram üzerinde canlı olarak izlemek mümkündür.

Detaylı

WiFi Relay Sayfa 1 / 11. WiFi Relay. Teknik Döküman

WiFi Relay Sayfa 1 / 11. WiFi Relay. Teknik Döküman WiFi Relay Sayfa 1 / 11 WiFi Relay Teknik Döküman WiFi Relay Sayfa 2 / 11 1. ÖZELLĐKLER 100.0mm x 80.0mm devre boyutları 12/24 VDC giriş gerilimi Giriş ve çalışma gerilimini gösteren LED ler 4 adet, 12/24V,

Detaylı

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz.

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz. VLAN Yapılandırma Değerli Müşterimiz, VLAN özelliği ile yerel ağınızı segmentlere ayırarak bölebilir ve aynı ağ geçidini kullanarak internete çıkabilen bu segmentlerin birbirlerine erişimlerini engelleyebilirsiniz.

Detaylı

Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz; Kurulum WEB UI Değerli Müşterimiz, Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz; Öncelikle modem ve bilgisayarınız arasına lütfen bir Ethernet (LAN) kablosu takınız.

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. TradeMasterFX Meta. Ürün : Değişiklik tarihi: 20.12.2011 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Meta

Kullanıcı Kılavuzu. Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. TradeMasterFX Meta. Ürün : Değişiklik tarihi: 20.12.2011 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Meta Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Meta Ürün : TradeMasterFX Meta Değişiklik tarihi: 20.12.2011 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Meta Kullanıcı Kılavuzu Gizlilik, Uyarı ve

Detaylı

GEPA. www.gepaelk.com

GEPA. www.gepaelk.com www.gepaelk.com İçindekiler 1. ROC 200C GENEL BİLGİLER... 1 2. ROC 200C NİN YAPISI VE BİLEŞENLERİ... 4 3. ROC 200C MENÜLERİ VE KULLANIMI... 7 3.1. ŞİFRE GİRİŞİ... 7 3.2. MENÜLER... 8 4. BAĞLANTI VE İŞLETMEYE

Detaylı

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz.

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz. Manual MESH Ayarları Değerli Müşterimiz, Kapsama alanını arttırmak için cihazınız ile tekrarlayıcı modunda çalışan bir ya da daha fazla AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) cihazından oluşan

Detaylı

CLR-232-ES RS232 - Seri Ethernet Çevirici

CLR-232-ES RS232 - Seri Ethernet Çevirici CLR-232-ES RS232 - Seri Ethernet Çevirici BÖLÜM I Genel Bu kılavuzda, CLR-232-ES seri sunucu kullanılarak, uzaktaki bir otomasyon sistemine nasıl bağlantı kurulacağı anlatılmaktadır. Ethernet ağ üzerinden

Detaylı

MCR02-AE Ethernet Temassız Kart Okuyucu

MCR02-AE Ethernet Temassız Kart Okuyucu MCR02-AE Ethernet Temassız Kart Okuyucu Teknik Özellikleri Ethernet 10BaseT Dahili TCP/IP Stack TCP/IP Client-Server Bağlantı Özelliği Dahili DNS İstemcisi DHCP veya Statik IP ile çalışabilme UDP, TCP,ARP,ICMP(ping)

Detaylı

Smartnet PRO-W Kullanım Kılavuzu

Smartnet PRO-W Kullanım Kılavuzu Sayfa 1 / 22 Kutu Đçeriği 1-) Smartnet PRO-W Kablosuz Adsl2+ 1Port Modem 2-) Güç adaptörü 3-) Sesli görüntülü interaktif kurulum CD si 4-) Türkçe Kulanım kitapçığı ve Garanti Belgesi 5-) Ayırıcı Splitter.

Detaylı

GSM Kartı. Programlama Butonu

GSM Kartı. Programlama Butonu Teknik Özellikler GSM DIALER KULLANMA KILAVUZU Besleme Gerilimi : 12 Volt Sukunet Akımı : 35 ma. Arama Esnasında Çekilen Akım : 100 ma. Tetikleme Türü : Negatif (-) Tetikleme Bağlantı Şekli GSM Kartı SIM

Detaylı

RTK Sabit İstasyon Kurulumu (V )

RTK Sabit İstasyon Kurulumu (V ) RADYO RTK REFERANS (SABİT) KURULUMU FieldGenius, radyo modem donanımı bulunduran GNSS alıcılarını RTK yöntemi üzerinden kontrol edebilir. Koordinatları bilinen bir jeodezik yer kontrol noktasına sehpa

Detaylı

TRİSTÖR MODÜL SÜRÜCÜ KARTI (7 SEG) KULLANIM KILAVUZU AKE-PE-TMS-001

TRİSTÖR MODÜL SÜRÜCÜ KARTI (7 SEG) KULLANIM KILAVUZU AKE-PE-TMS-001 TRİSTÖR MODÜL SÜRÜCÜ KARTI (7 SEG) KULLANIM KILAVUZU AKE-PE-TMS-001 1.CİHAZ ÖLÇÜLERİ 2.CİHAZ BAĞLANTI ŞEMASI 3.UYARILAR Cihazı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma kılavuzu okunmalıdır ve cihaz

Detaylı

HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU

HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU HAL KAYIT SİSTEMİ HAL HAKEM HEYETİ İŞLEMLERİ KULLANICI KILAVUZU Ekim 2015 İçindekiler 1. HAL KAYIT SİSTEMİ NE GİRİŞ... 2 2. HAL HAKEM HEYETİ BAŞVURU OLUŞTURMA SÜRECİ... 2 2.1. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BİLGİLERİN

Detaylı

F8914 ZİGBEE RF MODEM İLE MODBUS HABERLEŞME KILAVUZU

F8914 ZİGBEE RF MODEM İLE MODBUS HABERLEŞME KILAVUZU F8914 ZİGBEE RF MODEM İLE MODBUS HABERLEŞME KILAVUZU Z Telemetri Telekomünikasyon Yazılım San. Tic. LTD. ŞTI. Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No: 151/804 Çankaya / Ankara info@ztelemetry.com Tel: +90

Detaylı

HARMES H-12 KULLANMA KILAVUZU

HARMES H-12 KULLANMA KILAVUZU HARMES H-12 KULLANMA KILAVUZU V:1.0 1 İÇİNDEKİLER SAYFA Cihazın Genel Özellikleri... 3 Programın Kurulumu... 4 Windows-7 Sürücülerin Yüklenmesi... 5 Windows-Vista Sürücülerin Yüklenmesi... 6 Windows-XP

Detaylı

1. Zamanbaz Hakkında Zamanbaz Kurulumu Zamanbaz Sistem Gereksinimleri Zamanbaz Kurulumu... 3

1. Zamanbaz Hakkında Zamanbaz Kurulumu Zamanbaz Sistem Gereksinimleri Zamanbaz Kurulumu... 3 İÇİNDEKİLER 1. Zamanbaz Hakkında... 3 2. Zamanbaz Kurulumu... 3 2.1. Zamanbaz Sistem Gereksinimleri... 3 2.2. Zamanbaz Kurulumu... 3 3. Zamanbaz İlk Çalıştırma ve Kullanımı... 6 3.1. İlk Çalıştırma...

Detaylı

DLMS MODBUS GATEWAY KONFİGÜRASYON YAZILIMI

DLMS MODBUS GATEWAY KONFİGÜRASYON YAZILIMI DLMS MODBUS GATEWAY KONFİGÜRASYON YAZILIMI MDC100E/G/W DLMS MODBUS GATEWAY 04 / 2017 MIKRODEV_SM_MDC100_CG İÇİNDEKİLER ŞEKİL LİSTESİ... 2 Önsöz... 3 Mikrodev i Tanıyalım... 4 UYARI!... 5 1 MODC GATEWAY

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 2 ÖĞRENME FAALİYETİ 2

ÖĞRENME FAALİYETİ 2 ÖĞRENME FAALİYETİ 2 ÖĞRENME FAALİYETİ 2 ÖĞRENME FAALİYETİ 2 AMAÇ Kablosuz kişisel alan ağlarda kullanılan teknolojileri kavrayıp wi-fi ve bluetooth ağ cihazlarını tanıyacak, kablosuz kişisel alan ağ kurulumunu yapabileceksiniz.

Detaylı

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma:

EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ. 1 - Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma: EKOM WEB DESIGNER PROGRMI KULLANMA KILAVUZ 1 Web Sayfası Tasarımı Oluşturma / Var Olan Tasarımı Açma 2 Web Sayfasına Yeni Element Ekleme Ve Özelliklerini Belirleme Değişiklik Yapma 3 Web Sayfası Tasarımını

Detaylı

IP Sistem Özellikleri ve Kablo Türleri

IP Sistem Özellikleri ve Kablo Türleri IP AKS Sistemi IP Sistem Özellikleri ve Kablo Türleri Özellikleri: Sınırsız kapasite Daireler arası görüşme Çevre birimi olarak sadece switch kullanılır Bloklar birbiriyle switchler üzerinden bağlanır

Detaylı

300 BANT KABLOSUZ ERİŞİM NOKTASI YÖNLENDİRİCİ

300 BANT KABLOSUZ ERİŞİM NOKTASI YÖNLENDİRİCİ 300 BANT KABLOSUZ ERİŞİM NOKTASI YÖNLENDİRİCİ Hızlı Kurulum Kılavuzu DN-7059-2 İçindekiler Paket İçeriği... Sayfa 1 Ağ Bağlantılarını Oluşturma... Sayfa 2 Ağ Kurulumu... Sayfa 3 Paket İçeriği Bu yönlendiriciyi

Detaylı

2332 NX4RT 4 KANAL TRIPLEX NETWORK DVR CİHAZI KOLAY KURULUM KILAVUZU

2332 NX4RT 4 KANAL TRIPLEX NETWORK DVR CİHAZI KOLAY KURULUM KILAVUZU 2332 NX4RT 4 KANAL TRIPLEX NETWORK DVR CİHAZI KOLAY KURULUM KILAVUZU HARDDISK BAĞLANTISININ YAPILMASI HDD MONTAJININ YAPILMASI 1. Cihaza uzaktan erişim yapmanız için mutlaka bir Harddisk bağlanması gerekmektedir.

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Pencerenin ortasında bulunan beyaz sayfa, slayt tasarımında kullanacağımız sayfamızdır. Sol panelde bu slayt sayfasının küçültülmüş halde bir

Detaylı

1. PROGRAMLAMA. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

1. PROGRAMLAMA. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com . PROGRAMLAMA UTR-VC Windows altında çalışan konfigürasyon yazılımı aracılığıyla programlanır. Programlama temel olarak kalibrasyon, test ve giriş/çıkış aralıklarının seçilmesi amacıyla kullanılır. Ancak

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

EVERTECH. EV-CSC200 Speed Dome Kontrol Ünitesi. Kolay Kurulum ve Kullanım Klavuzu

EVERTECH. EV-CSC200 Speed Dome Kontrol Ünitesi. Kolay Kurulum ve Kullanım Klavuzu EVERTECH EV-CSC200 Speed Dome Kontrol Ünitesi Kolay Kurulum ve Kullanım Klavuzu Uyarılar ve Ana Fonksiyonlar Güç Kaynağı DC12V güç kaynağı kullanılabilir.cihazı bağlamadan önce şehir elektrik şebekenizin

Detaylı

Bu düğme tıklandığında karşınıza yandaki gibi bir diyalog kutusu daha gelecektir.

Bu düğme tıklandığında karşınıza yandaki gibi bir diyalog kutusu daha gelecektir. Bu diyalog kutusunda Windows XP de 5 diğer sürümlerinde 6 sekme bulunmaktadır. Temalar sekmesi pencerelerin görünümlerini ayarlamak amacıyla kullanılmaktadır. Tema Bölümünden kutusunun sol tarafındaki

Detaylı

SPEEDSENSE KONFİGÜRASYON ARACI KULLANIM KILAVUZU

SPEEDSENSE KONFİGÜRASYON ARACI KULLANIM KILAVUZU SPEEDSENSE KONFİGÜRASYON ARACI KULLANIM KILAVUZU Doküman Kodu Yayın Tarihi Versiyon Numarası E1101_KK_TR_v1.0 04.01.11 1.0 Görev Kişi Pozisyon Tarih İmza Hazırlayan Aydoğan Ersöz ARGE Yönetici Yardımcısı

Detaylı

UNIVERSAL REPEATER (TEKRARLAYICI/GENİŞLETİCİ MODU)

UNIVERSAL REPEATER (TEKRARLAYICI/GENİŞLETİCİ MODU) UNIVERSAL REPEATER (TEKRARLAYICI/GENİŞLETİCİ MODU) Tekrarlayıcı modu var olan bir kablosuz bağlantıyı tekrarlayarak daha uzak mesafelere genişletmek ve yaymak amacıyla kullanılır. Aşağıdaki adımları takip

Detaylı

Yazılım sırasında arayüzün genel bir görüntüsü aşağıdadır. Ana kategoriler Araç Kutusu,

Yazılım sırasında arayüzün genel bir görüntüsü aşağıdadır. Ana kategoriler Araç Kutusu, P10 Led Panel Power Led Yazılımı Kullanım Kılavuzu(TF Marka Kartlar İçin) 1.Yazılımın Yüklenmesi 1> powerled.exe butonuna tıklayınız. 2> Dil seçimini yapınız. 2.Yazılım ara yüzü 1> Yazılıma Genel Bakış

Detaylı

AKS SOFT V4.0 KULLANMA KILAVUZU. Geçiş Kontrol Yönetimi Personel Tanımlama Geçiş Kontrol Raporları Ziyaretçi Yönetimi

AKS SOFT V4.0 KULLANMA KILAVUZU. Geçiş Kontrol Yönetimi Personel Tanımlama Geçiş Kontrol Raporları Ziyaretçi Yönetimi AKS SOFT V4.0 KULLANMA KILAVUZU Geçiş Kontrol Yönetimi Personel Tanımlama Geçiş Kontrol Raporları Ziyaretçi Yönetimi Masaüstünde AKS SOFT V4.0 kısa yolu oluşur. Bu kısa yol kullanılarak program çalıştırılır.

Detaylı

ETA:MOBİL KURULUM TALİMATI

ETA:MOBİL KURULUM TALİMATI ETA:MOBİL KURULUM TALİMATI ETA:Mobil Kurulum Adımları Kuruluma başlamadan önce ana bilgisayarınızda kontrol etmeniz gereken minimum gereksinimler aşağıda belirtilmiştir. 1. Microsoft Windows Versiyon Kurulum

Detaylı

Sihirbaz Kullanarak Sorgu Oluştur : Sihirbaz sorguyu hazırlayan kişiye sorular sorar ve yanıtlarına göre sorgu oluşturur.

Sihirbaz Kullanarak Sorgu Oluştur : Sihirbaz sorguyu hazırlayan kişiye sorular sorar ve yanıtlarına göre sorgu oluşturur. BÖLÜM17 3. SORGULAR Access Veritabanında sorgu; tablolara yazılan bilgilerin hepsinin veya istenilen (belirlenen) şarta uyanlarının bulunmasıdır. Örneğin Tıp Fakültesinde okuyan öğrenciler gibi. Sorguları

Detaylı

RS-232 ile Seviye Ölçüm Cihazı Kullanım Talimatnamesi

RS-232 ile Seviye Ölçüm Cihazı Kullanım Talimatnamesi RS-232 ile Seviye Ölçüm Cihazı Kullanım Talimatnamesi......... RS - 232 Cihazın ön görüntüsü. +5V -5V NC 0V +5V Ölçüm Cihazın arka görüntüsü. Cihazın ön yüzündeki RS-232 bağlantısı bilgisayarın seri (COM)

Detaylı

PERKON PDKS Kurulum ve hızlı başlangıç rehberi

PERKON PDKS Kurulum ve hızlı başlangıç rehberi Oluşturma 02.11.2015 Revizyon: 19.01.2016 Rev. No: 03 Yazan: Süleyman FAKİR Düzenleyen: F. DELİRİ PERKON PDKS Kurulum ve hızlı başlangıç rehberi 1) PDKS Kurulumu, Lisans Onaylaması Ve Veri Tabanı Ayarları

Detaylı

Doç.Dr. Cüneyt BAYILMIŞ

Doç.Dr. Cüneyt BAYILMIŞ BSM 453 KABLOSUZ AĞ TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI Kablosuz Ağ Teknolojileri ve Uygulamaları 1 BSM 453 KABLOSUZ AĞ TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI KABLOSUZ YEREL ALAN AĞ KURULUMLARI Kablosuz Ağ Teknolojileri

Detaylı

EMG Ethernet Modbus Gateway Kullanım Kılavuzu

EMG Ethernet Modbus Gateway Kullanım Kılavuzu EMG Ethernet Modbus Gateway Kullanım Kılavuzu Rev 2.7 04/2017 İÇİNDEKİLER 1. Giriş 1.1. Genel Özellikler 1.2. Sürücülerin Yüklenmesi 1.2.1 Windows XP için Sürücü Yüklenmesi 1.2.2 Windows 7 için Sürücü

Detaylı

GEPA. set. RQ-112B Reaktif Güç Kontrol Rölesi. set. set RQ B SERİSİ REAKTİF GÜÇ RÖLELERİ

GEPA. set. RQ-112B Reaktif Güç Kontrol Rölesi. set. set RQ B SERİSİ REAKTİF GÜÇ RÖLELERİ RQ B SERİSİ REAKTİF GÜÇ RÖLELERİ RQ B Serisi reaktif güç röleleri, alçak gerilim elektrik tesislerinin reaktif güç kompanzasyonunda kullanılırlar. Kondansatör gruplarını devreye alan ve çıkaran reaktif

Detaylı

Ağ Bağlantısı Hızlı Kurulum Kılavuzu

Ağ Bağlantısı Hızlı Kurulum Kılavuzu Xerox WorkCentre M118/M118i Ağ Bağlantısı Hızlı Kurulum Kılavuzu 701P42720 Bu kılavuz aşağıdakilerle ilgili yordamlar sağlar: Ekranlarda Gezinme sayfa 2 DHCP Kullanarak Ağ Ayarları sayfa 2 Statik IP Adresi

Detaylı

Scream! e gelen veri akışlarından bazılarını diğer bir kurum yada bilgisayarla paylaşmak için kullanılabilir.

Scream! e gelen veri akışlarından bazılarını diğer bir kurum yada bilgisayarla paylaşmak için kullanılabilir. Eş zamanlı Scream! kullanımı Scream!, sismik ağın güçlü bir parçası olacak şekilde tasarlanmıştır. Varsayılan yapılandırma dosyası scream.ini dir ve ilk kullanım sırasında kendini otomatik olarak oluşturur.

Detaylı

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 www.airties.com Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti 7/24 destek hattı 444 0 239 7/24 destek hattı 444 0 239 Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 Kablosuz yaşam Hızlı kurulum kılavuzu Kablosuz

Detaylı

Free Cooling (Tibbo Ethernet Modüllü)

Free Cooling (Tibbo Ethernet Modüllü) Free Cooling (Tibbo Ethernet Modüllü) Cihaz İnternet Ayarları Cihazı ethernet kablosu kullanarak ilk olarak ayar yapacağınız bilgisayara direkt olarak bağlayınız. Cihazlar varsayılan olarak 192.168.1.40

Detaylı

SUPERVISOR (YETKİLİ KULLANICI) KAMPANYA YÖNETİMİ EĞİTİM DOKÜMANI

SUPERVISOR (YETKİLİ KULLANICI) KAMPANYA YÖNETİMİ EĞİTİM DOKÜMANI SUPERVISOR (YETKİLİ KULLANICI) KAMPANYA YÖNETİMİ EĞİTİM DOKÜMANI Sürüm 1.3.5 Ağustos 2013 TegsoftCC Supervisor (Yetkili Kullanıcı) Kampanya Yönetimi Eğitim Dokümanı Sayfa 2 / 14 İÇİNDEKİLER A. SES KAMPANYASI

Detaylı

DY-45 OSĐLOSKOP KĐTĐ. Kullanma Kılavuzu

DY-45 OSĐLOSKOP KĐTĐ. Kullanma Kılavuzu DY-45 OSĐLOSKOP KĐTĐ Kullanma Kılavuzu 01 Kasım 2010 Amatör elektronikle uğraşanlar için osiloskop pahalı bir test cihazıdır. Bu kitte amatör elektronikçilere hitap edecek basit ama kullanışlı bir yazılım

Detaylı

Adresli Sistem Özellikleri ve Kablo Türleri

Adresli Sistem Özellikleri ve Kablo Türleri Adresli Sistem Adresli Sistem Özellikleri ve Kablo Türleri Özellikleri: Sınırsız kapasite Girişi görüntüleme Giriş ile konuşma 4 daire içi ünite için bir adet video & ses distribütör kullanılır Protokol

Detaylı

FAKS SUNUCU EĞİTİM DÖKÜMANI

FAKS SUNUCU EĞİTİM DÖKÜMANI FAKS SUNUCU EĞİTİM DÖKÜMANI 1. Faks Tanımlama 1.1. Uygulamalar Santral Yönetimi Faxlar Fax Ayarları Ekranı açılır. 1.2. Yeni bir faks tanımlamak için Navigasyon Çubuğundaki Ekle düğmesi tıklanarak yeni

Detaylı

ARG Ses Kayıt Sistemi KURULUM YÖNERGESİ

ARG Ses Kayıt Sistemi KURULUM YÖNERGESİ ARG Ses Kayıt Sistemi KURULUM YÖNERGESİ ARG SES KAYIT SİSTEMİ, Telefon Görüşmelerini Manuel/Otomatik Olarak Dijital Ortama Kayıt Eder. 2, 4, 8 Kanallı Cihazları kullanarak, 2,4 ve 8 in katları Biçiminde

Detaylı

TecCom TecLocal Programı Kurulum ve Yapılandırma Rehberi

TecCom TecLocal Programı Kurulum ve Yapılandırma Rehberi TecCom TecLocal Programı Kurulum ve Yapılandırma Rehberi Giriş: TecLocal programı TecCom elektronik ticaret platformu üzerinden sisteme kayıtlı tedarikçi/distribütör firmalara bağlanmayı sağlayan ücretsiz

Detaylı

İNTERNET EXPLORER AYARLARI 1. Başlat-Ayarlar-Denetim Masası menüsünden "İnternet Özellikleri" (Seçenekleri)'ni seçiniz. Resim. 1

İNTERNET EXPLORER AYARLARI 1. Başlat-Ayarlar-Denetim Masası menüsünden İnternet Özellikleri (Seçenekleri)'ni seçiniz. Resim. 1 A.K.Ü VERİTABANLARINA UZAKTAN ERİŞİM AYARLARI Araştırmacılar, kampüs dışından erişim için kullanıcı adı ve parola doğrulaması ile Üniversitemiz sistemi üzerinden Kütüphane veri tabanlarını kullanabilmektedir.

Detaylı

Şekil 2.1 : Şekil 2.2 : Şekil 2.3 :

Şekil 2.1 : Şekil 2.2 : Şekil 2.3 : BÖLÜM 2 MĐCROWIN 32 PROGRAMININ BĐLGĐSAYARA YÜKLENMESĐ 2.1 - Giriş: PLC de tasarlanan projeyi çalıştırabilmek için Micro/WIN 32 veya Micro/WIN 16 paket programın öncelikle bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir.

Detaylı

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu Versiyon Numarası: 1.0 ------------------------------- Kullanım Kılavuzu 2015 info@ www. MapCodeX MapLand İşlem Araçları Çalışma Dosyası Aç Haritanın ve son çalışma dosyasının

Detaylı