CEG 100 ETHERNET GATEWAY

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "CEG 100 ETHERNET GATEWAY"

Transkript

1 CEG 100 ETHERNET GATEWAY GEPA CEG 100 ETHERNET GATEWAY, RS485 Haberleşme çıkışına sahip, enerji analizörü,reaktif güç rölesi,aşırı akım rölesi,elektrik sayacı ve benzeri cihazların (hepsinin birden) ADSL modem üzerinden İnternete erişimlerini sağlamaktadır. CEG 100 herhangi bir elektrik tesisinde bulunan röle,ölçü aleti ve elektrik sayaclarını,kesici ve arıza ihbar sistemini uzaktan izlemek, kumanda etmek, ayar değerlerini değiştirmek(elektrik sayaçları hariç) Trafo merkezlerinde bulunan aşırı akım rölelerinin kaydettiği arıza kayıtları ve osilografik kayıtları bulunduğunuz yerdeki bilgisayarınızın ekranında görüp incelemek kaydetmek olanağını sağlar. Elektrik sayaçlarında RS485 çıkışının kullanılamadığı durumlarda optik port üzerinden elektrik sayacı ile haberleşebilme olanağına sahiptir. Elektrik sayacı için RS485 çıkışı ya da optik port 'tan hangisi kullanılacaksa,sipariş esnasında, bu iki port tan bir tanesi tercih edilir. CEG 100 ETHERNET GATEWAY üzerinden internete bağlanan bu cihazları, internet erişimi olan her yerden izlemek, ölçülen büyüklükleri kaydetmek ve uzaktan kumanda etmek, ayar değerlerini değiştirmek mümkündür. Kullanıma hazırlama: CEG 100 ETHERNET GATEWAY yardımıyla uzaktan izleme yapabilmek için yapılması gereken işlemler sırası aşağıda ki gibidir. 1.USB-RS485 dönüştürücü temini ve yazılımının bilgisayara yüklenmesi. 2. GEPA PC SUIT Programının bilgisayara yüklenmesi ve seri port bağlantı ayarları. 3. ETHERNET GATEWAY ayarları 4.İzlenecek cihazların ETHERNET GATEWAY'e bağlantısı. 5.GEPA PC SUIT Programının izlenecek cihazlarla ilgili ayarları ve İzlenecek cihazların haberleşme ayarları 6. ETHERNET GATEWAY üzerindeki LED lerin görevleri. 7. ADSL Modemde port yönlendirme. ETHERNET GATEWAY hem "Server" hem de "Client" olarak kullanılabilir. Bu tamamen kullanıcının tercihine kalmıştır. Server olarak kullanımda: ETHERNET GATEWAY'in bağlı olduğu ADSL Modem için, hem "SABİT IP" adresi hem de Modemde, modemden ETHERNET GATEWAY 'e doğru PORT YÖNLENDİRMESİ gereklidir.server olarak kullanımda aynı anda 5 ayrı yerden izleme yapılabilir. Client olarak kullanımda ise, ETHERNET GATEWAY'in bağlı olduğu ADSL Modem için "SABİT IP" adresi ve Modemde PORT YÖNLENDİRMESİ gerekli değildir. Ancak, İzleme yapılan yerdeki bilgisayarın bağlı olduğu ADSL Modem için hem "SABİT IP" adresi hem de Modemde, modemden bilgisayara doğru PORT YÖNLENDİRMESİ gereklidir. 1.USB-RS485 dönüştürücü temini ve bilgisayara yüklenmesi. ETHERNET GATEWAY ayarları için bir adet USB-RS485 dönüştürücüye ihtiyaç vardır.dönüştürücüyü ister

2 piyasadan isterseniz şirketimizden temin edebilirsiniz. Dönüştürücüye ait sürücü yazılımı dönüştürücünün kullanım klavuzunda anlatıldığı şekilde bilgisayarınıza yüklenir. USB-RS485 dönüştürücünün bilgisayarın hangi COM PORT una yerleştiğini Bilgisayarımızın aygıt yöneticisine bakarak öğrenmemiz gereklidir. (Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarımızda, Denetim masası / Sistem / Donanım / Aygıt yöneticisi / Bağlantı noktalarına erişilir ve aygıt Yöneticisi penceresi ekrana gelir.) Aşağıdaki örnekte USB-RS485 dönüştürücünün COM 4 'e yerleşmiş olduğu görülmektedir. Bu bilgi bir tarafa kaydedilir. Sizin bilgisayarınızda başka bir COM PORT a yerleşebilir Örnek olarak COM6 olabilir. Daha sonra şekil :1 de görüldüğü gibi GPRS GATEWAY 'in "1" ve "2" no lu klemenslerine sırasıyla,usb/rs485 çeviricinin "A "ve "B"uçları bağlanır.burada bağlantıya dikkat edilmelidir. Eğer A,B uçları ters bağlanırsa, GPRS GATEWAY le bağlantı kurulamaz. ETHERNET GATEWAY in 220V AC besleme girişine, 220V AC gerilim uygulanır.ethernet GATEWAY ayarlanmaya hazırdır.

3 2. GEPA PC SUIT Programının bilgisayara yüklenmesi ve seri port bağlantı ayarları: Gerek ETHERNET GATEWAY 'in ayarlarını yapmak gerekde RS485 Haberleşme portuna sahip, enerji analizörü, reaktif güç rölesi,aşırı akım rölesi,elektrik sayacı ve benzeri cihazları (hepsini birden) hem Uzaktan hemde yakından izlemek ölçülen büyüklükleri kaydetmek ve uzaktan kumanda etmek, ayar değerlerini değiştirmek için GEPA PC SUIT yazılımına ihtiyaç vardır. GEPA PC SUIT programının en yeni versiyonunu internet adresimizden indirebilirsiniz. GEPA PC SUIT programı bilgisayarınıza kurulup çalıştırılır. Aşağıda görülen sayfa ekrana gelir. Bağlantı menüsünde Bağlantılar simgesi tıklanır.ekrana aşağıdaki pencere gelir.1. Seri-1 yazısı tıklanır.

4 Sonra Düzenle butonuna tıklanır.aşağıda görülen Bağlantı Düzenle penceresi ekrana gelir. Baud 9600, parite çift, COM PORT değeri olarak aygıt yöneticisinden bakılarak öğrenilen COMPORT numarası yazılır. Örnekte COM4 olduğu için resimde COM PORT numarası:com4 olarak görülmektedir.ismi yerine "seri1" yazılır. Sonra "Değiştir" butonuna basılarak yazılan değerler kaydedilir, "seri1" bağlantısı tanımlanmış olur. Böylelikle, GEPA PC SUIT programının seri port ayarları yapılmış olup, Programın yüklü olduğu bilgisayarın USB portuna bağlı USB/RS485 çevirici yardımıyla ETHERNET GATEWAYin ayarlarını yapabilme olanağına sahip oluruz. 3.ETHERNET GATEWAY ayarları : Bilgisayar, USB/RS485 çevirici ve Ethernet GATEWAY şekil 1 deki gibi bağlı iken, GEPA PC SUIT yazılımı ile Ethernet GATEWAY'i ayarlamak için, GEPA PC SUIT programında "cihazlar" sütununun altında,direkt bağlantı kümesinde "Ethernet GW" yazısı çift tıklanır.

5 Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Ethernet GATEWAY hem "server" hem de "client" olarak kullanılabilir. Server olarak kullanıldığında ayarlar aşağıdaki gibi yapılmalıdır. seri haberleşme ile ilgili değerler : Yukarıda görüldüğü gibi adres:222 baud: 9600 parite çift olarak seçilir. Ethernet ayarları böümünde,server yazısının yanındaki halka işaretlenir.gateway'in server olarak çalışması sağlanır. IP, Varsayılan Ağ geçidi, Alt Ağ maskesi bilgilerini doldurmak için gerekli bilgiler,ethernet Gateway in bağlandığı ADSL Modeme bağlı bir bilgisayar yardımıyla öğrenilebilir. Bilgisayar da Windows işletim sisteminde "Başlat" butonuna basılır. Açılan pencerede "Çalıştır" simgesi tıklanır.aşağıdaki pencere ekrana gelir.

6 "cmd" yazılıp tamam butonuna tıklanır. Açılan pencerede "ipconfig" yazılıp ENTER tuşuna basılır. Ekranda aşağıdaki gibi bir pencere açılır Yukarıda görüldüğü üzere varsayılan ağ geçidi olarak " " değerini, Alt ağ maskesi olarak " " değerini ETHERNET SERVER penceresine aynen yazarız IP adresi: Ethernet GW in bağlandığı ağda, hangi IP adresini kullanacağı bu ayarla belirtilir. Ağda bu IP adresini kullanan başka bir düğüm olmamalıdır.yukarıda IP adres olarak " "değeri görülmektedir.bu adres adsl modeme bağlı olan bizim bilgisayarımızın IP adresidir.ethernet Gateway için farklı bir IP adresi gereklidir, lokal ağa bağlı başka bir cihazın IP adresiyle aynı olmamalıdır. Bu yüzden " " numarası tercih edilmiştir.bu numara eth-server penceresindeki IP adres kutucuğuna yazılır. Süreklilik zaman aşımı:300sn Peryodik yeniden başlatma:60 dak. Girişim zaman aralığı:10sn olarak seçilir. Port no:5001 Id no: olarak yazılır. Bütün bu değerler girildikten sonra "YAZ" tuşuna basılır. Girilen bilgiler ETHERNET GATEWAY 'e kaydedilir. Kayıt işlemi 5-6 saniye sürer.kayıt işlemi bittikten sonra "OKU" tuşuna basılır. Yapılan kayıt kontrol edilir. Süreklilik zaman aşımı: Bağlantıların askıda kalmasını önlemek için kullanılmalıdır. Röle veya sayaçların sorgulama peryodundan büyük seçilmelidir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 60 saniyede bir güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 150 saniye girilebilir. Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 10 saniyede bir yada daha hızlı güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 30 saniye girilebilir.

7 Örneğin PC programında röle ve sayaçların, 15 dakikada bir güncellenmesi seçilmişse: Süreklilik zaman aşımı 1000 saniye girilebilir. PC programında seçilen otomatik sorgu peryodu, ETHERNET GATEWAY e kaç saniye de bir sorgu gönderecekse bu sürenin biraz üzerinde bir değer, saniye olarak süreklilik zaman aşımı olarak girilmelidir. En iyi değer izleme sisteminin özelliklerine göre belirlenir. Peryodik yeniden başlatma: Bu ayar değeri ile ETHERNET GATEWAY i olası kilitlenmelere karşı, belli sürelerde kapatıp açması sağlanır. 0 değeri girilirse bu özellik kapatılmış olur. İşletme deneyimine ve özelliklerine göre kapatılabilir veya 15,60,720 dakika gibi değerlere ayarlanabilir. Girişim zaman aralığı: ETHERNET GATEWAY "Client " modunda çalışırken önemlidir. GEPA PC SUIT programının kurulu olduğu bilgisayar sürekli açık olmayacaksa; kapalı olduğu zamanlarda ETHERNET GATEWAYyin data limitini boşa harcamaması için bu süre istenilen saniye değerine ayarlanabilir. Aylık 100MB kotalı data hatları için girişim zaman aralığı en küçük 30sn seçilmesi tavsiye edilir. Böylece, ETHERNET GATEWAY Server olarak ayarlanmıştır. ETHERNET GATEWAY Server olarak kullanıldığında Ethernet Gateway'in bağlı olduğu ADSL modemin, 1- IP adresinin mutlaka Sabit IP olması gereklidir. 2- Ethernet Gateway'in bağlı olduğu ADSL modemde port yönlendirilmesi gerekli olup yönlendirilen port'a 5001 numarası verilmelidir.( Ethernet Server sayfasında port numarası olarak 5001 değeri yazıldığı için) ADSL modemin broşürü yardımıyla bilgisayarda modem ayarları ile ilgili sayfa ekrana getirilerek PORT yönlendirilmesi yapılır atanan port numarası( arasında bir rakam) ilgili kutucuğa yazılır. PORT yönlendirilmesi farklı marka modemlerde farklı farklı yapılmasına rağmen birbirine çok benzer. Port yönlendirme işlemi ile ilgili detaylı bilgiyi, broşürün son bölümün de bulabilirsiniz. Artık ETHERNET GATEWAY' imiz Server olarak kendisine bağlı olan cihazların internet erişimlerini sağlayarak bu cihazları GEPA PC SUIT programının yüklü olduğu ve internet erişimi olan bir bilgisayar üzerinden,dünyanın herhangi bir yerinden izleme ve kontrol etme olanağı sağlar.(aynı anda 5 bilgisayardan izlenebilir. İzleme yapılacak yerde ADSL modem kullanılıyorsa burada port yönlendirme gerekli değildir.sadece GEPA PC SUIT programında bazı ayarlar gereklidir İzleme yapılacak tarafta kullanılan bilgisayarda GEPA PC SUIT programı çalıştırılr. Yukarıdaki şekilde görülen bağlantılar simgesi tıklanır. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. 6. server eth.1 Şeffaf Server satırı tıklanır

8 Düzenle butonu aktif hale gelir. Düzenle butonuna tıklanır. Bağlantı düzenle penceresi ekrana gelir. Bu pencerede IP : olarak ETHERNET GATEWAY' in bağlı olduğu modemin sabit IP adresi yazılır. Örnekte dir. Sizin sabit IP adresiniz ne ise o adres yazılmalıdır. Port olarak: ETHERNET GATEWAY' in bağlı olduğu modemde daha önce port yönlendirmesi sonucu açılan port numarası yazılır.port yönlendirmesinde daha önce 5001 numarası verildiği için Port kutucuğuna 5001 yazılır. ismi: kutucuğuna da "server eth.1" yazılır "Değiştir" butonuna tıklanır. Kutulara yazılan değerler kaydedilir. Bu şekilde" server eth.1 "bağlantısı düzenlenmiş olur. Haberleşme için gerekli alt yapı hazır halegelmiştir. Haberleşme uygulamasını anlatmaya başlamadan önce, ETHERNET GATEWAY' in "Client" olarak kullanımını öğrenelim. ETHERNET GATEWAY' in "Client" olarak kullanılması:

9 GEPA PC SUIT programında "cihazlar" sütununun altında,direkt bağlantı kümesinde "Ethernet GW" yazısı çift tıklanır. Bu pencere "Server" olarak çalışmada anlatıldğı gibi gibi doldurulur.yalnız iki fark vardır. Birincisi IP adresi olup, ETHERNET GATEWAY "Client" olarak kullanıldığında izlemenin yapılacağı yerdeki ADSL modem için sabit IP adresi ve port yönlendirmesi gerekmektedir. ETHERNET GATEWAY 'in bulunduğu yerdeki modemde ise sabit IP adresi ve port yönlendirme gerekmemektedir. Örnekte IP: adresi olarak " " kaydedilmiş. Ancak İzleme yapılacak yerdeki bilgisayarın bağlı olduğu modemin sabit IP adresi neyse o yazılmalıdır. Port olarak: port yönlendirmesi sonucu açılan port numarası yazılır.örnekte 5001 kullanılmış. İkinci farklılık "Client" yazısının yanındaki kutucuk işaretlenir. "YAZ" butonuna tıklanarak,eth-server penceresine yazılan değerler ETHERNET GATEWAY'e kaydedilir. Kayıt işlemi 5-6 saniye sürer.

10 Kayıt işlemi bittikten sonra "OKU" tuşuna basılır. Yapılan kayıt kontrol edilir. Böylece, ETHERNET GATEWAY "Client" olarak ayarlanmıştır. Artık ETHERNET GATEWAY' imiz "Client" olarak kendisine bağlı olan cihazların internet erişimlerini sağlayarak bu cihazları GEPA PC SUIT programının yüklü olduğu ve internet erişimi olan bir bilgisayar üzerinden,dünyanın herhangi bir yerinden izleme ve kontrol etme olanağını sağlar. İzleme yapılacak yerde ADSL modem kullanılıyorsa burada port yönlendirme gereklidir. Eğer internet erişimi için USB Modem, Kablonet modem,3g Mobil Modem kullanıyorsanız, port yönlendirmesine ihtiyaç yoktur ETHERNET GATEWAY "Client" olarak kullanıldığında GEPA PC SUIT programında bazı ayarlar gereklidir. İzleme yapılacak tarafta kullanılan bilgisayarda GEPA PC SUIT programı çalıştırılr. Yukarıdaki şekilde görülen, bağlantılar simgesi tıklanır. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. "3. eth.1 Şeffaf GW" satırı tıklanır. "Düzenle" butonu aktif hale gelir.düzenle butonuna tıklanır. "Bağlantı düzenle " penceresi açılır. Açılan pencerede port numarası olarak "5001" yazılır. Ya da sizin atadığınız port numarası. İsmi kutucuğuna eth.1 yazılır. Değiştir butonuna tıklanarak ethernet1 bağlantısına ait bilgiler kaydedilir. Bu şekilde eth.1 bağlantısı düzenlenmiş olur.haberleşme için gerekli alt yapı hazır hale

11 gelmiştir. 4.İzlenecek cihazların ETHERNET GATEWAY'e bağlantısı. ETHERNET GATEWAY ve GEPA PC SUIT programının ayarları tamamlandıktan sonra artık cihazlarımızı uzaktan izleyebilmek için cihazların ETHERNET GATEWAY'le bağlantıları yapılmalıdır. Örnek olarak 3 adet ROC 200 aşırı akım rölesini, 3 adet AN96 LH enerji analizörünü 1adet elektrik sayacını 1adet de reaktif güç rölesini uzaktan izlemek isteyelim.(aynı ETHERNET GATEWAY ile) Bunun için gerekli bağlantı şekil :2 de görülmektedir. 3 adet ROC 200 ün,3adet AN96LH enerji analizörünün ve 1 adet RQ30H reaktif güç rölesinin RS 485 haberleşme portlarına ait "A" uçları kendi aralarında birleştirilerek GPRS GATEWAY'in "1" nolu klemensine "B" uçları kendi aralarında birleştirilerek GPRS GATEWAY'in "2" nolu klemensine bağlanır. Elektrik sayacının RS485 haberleşme portuna ait "A" ucu GPRS GATEWAY'in "3" nolu klemensine Elektrik sayacının RS485 haberleşme portuna ait "B" ucu GPRS GATEWAY'in "4" nolu klemensine bağlanır.

12 ETHERNET GATEWAY'in, "RÖLE RS 485" girişine, her 32 cihazda bir kuvvetlendirici kullanmak şartıyla toplam 247 cihaz bağlanabilir. ETHERNET GATEWAY'in "SAYAÇ RS 485" girişine 32 adet sayaç,optik BAŞLIK çıkışına ise 1 adet sayaç bağlanabilir. Cihazların ETHERNET GATEWAY ile olan bağlantıları yapıldıktan sonra, Bağlantıda yer alan bütün cihazların RS485 haberleşme ayarlarının yapılması ve bu cihazların GEPA PC SUIT yazılımına tanıtılması gereklidir. ROC200 aşırı akım röleleri ile işe başlayalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki beyaz renkli boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır. Açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı" tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur.

13 Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonunabasılır. "cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" penceresinde yeni eklenen cihazın adı ve simgesi görülecektir. AŞIRI AKIM F1 olarak kullanılacak röleyi, GEPA PC SUIT yazılımının tanıyabilmesi için adı geçen röleye,

14 düğüm adresinin yazılması gereklidir. Yukarıda cihaz ekle sayfasında IEC Node olarak ( düğüm adresi) "1" yazmıştık,bu nedenle aşırı akım rölesinin düğüm adresine de "1" yazmalıyız. Bu işlemi yapmak için,aşırı akım rölesi enerjili iken "Set" tuşuna basılır, aşağı veya yukarı tuşları na ekranda "ileri ayarlar" yazısı çıkana kadar basılır. "Set" tuşuna basılarak "ileri ayarlar" menüsüne girilir. Aşağı veya yukarı tuşları na ekranda "haberleşme ayarları" yazısı çıkana kadar basılır. "Set" tuşuna basılarak "haberleşme ayarları" menüsüne girilir. Aşağı veya yukarı tuşları na ekranda aşağıdaki yazı çıkana kadar basılır. P - n o d e : Sonra "Set" tuşuna basılır. Röle şifrenin girilmesini ister. Şifre girilir. şifre kabul edilmişse tekrar "Set" tuşuna basılır. Ekrandaki rakam yukarı tuşuna basılarak 001 yapılır. Tekrar "Set "tuşuna basılarak bilgi kaydedilir. P - n o d e : Ard arda "Sil" tuşuna basılarak menülerden çıkılır. Diğer iki röleden AŞIRI AKIM F2 ye "002", AŞIRI AKIM F3 e "003" düğüm numaraları verilir GEPA PC SUIT programında Yeni cihaz ekle özelliği kullanılarak AŞIRI AKIM F2 ve AŞIRI AKIM F3 "2" ve "3" düğüm numaralarıyla GEPA PC SUIT yazılımına tanıtılır. Kullanılan aşırı akım röleleri daha fazla sayıda ise yukarıda yapılan işlemler benzer şekilde tekrarlanır. Şimdi enerji analizörlerini tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki beyaz renkli boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır. Açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur. Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonuna basılır.

15 GEPA PC SUIT programında "cihazlar" penceresinde yeni eklenen ANALİZÖR F1 in adı ve simgesi görülecektir. Aynı şekilde ANALİZÖR F2 ve ANALİZÖR F3 yeni cihaz ekleme işlemi ile GEPA PC SUIT programına tanıtılır. Modbus ID olarak sırasıyla, "004", "005", "006" numaraları verilir.

16 "cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. GEPA PC SUIT yazılımının Analizörler ile iletişim kurması için Analizörlerin haberleşme ayarları menüsüne Düğüm adreslerinin yazılması gerekir. Bunun için Önce SET tuşuna daha sonra ardarda AŞAĞI tuşuna basılır. Ekranda, mesajı görüldüğünde. tekrar SET tuşuna basılır. Ekranda, değeri görülür. AŞAĞI YUKARI tuşları ile adres istenilen değere ayarlanır. Burada ANALİZÖR F1 için "4" ANALİZÖR F2 için "5 " ANALİZÖR F3 için "6 " değeri ekranda görüldüğünde SET tuşuna basılır. Ekranda, kaydedildi mesajı çıkar ve kaybolur. Adres ayarlanmış demektir. Şimdi de RQ30 Reaktif güç Rölesini GEPA PC SUIT yazılımına tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır. Açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur.

17 Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonuna basılır. "cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. GEPA PC SUIT yazılımının RQ30 reaktif güç rölesi ile iletişim kurması için rölenin haberleşme ayarları menüsüne düğüm adresinin yazılması gerekir. İleri ayarlar menüsünde iken aşağı yukarı tuşlarına aşağıdaki mesaj gözükene kadar basılır. H a b e r l e ş m e A y a r l a r ı Bu konumda iken SET tuşuna basılır.ekranda, A d r e s = Yazısı görülür.yukarı tuşuna basılarak ekrandaki rakam 007 yapılır. A d r e s = SET tuşuna basılır seçilen değer kaydedilir. Sil tuşuna ard arda basılarak menülerden çıkılır. RQ30 rölesinin haberleşme ayarı tamamlanmıştır. Şimdi Elektrik sayacını GEPA PC SUIT yazılımına tanıtalım. GEPA PC SUIT programında "cihazlar" yazısının altındaki boş bölgeye fare imleci getirilerek fare nin sağ tuşu tıklanır.açılan pencerede "yeni cihaz ekle satırı tıklanır. Açılan pencere aşağıdaki gibi doldurulur.

18 Ekle butonuna basılır.işlem tamam mesajı alınır.tamam butonuna basılır."cihaz ekleme" işlemi tamamlanmış olur.daha sonra cihaz ekle penceresi kapatılır. Bu tanıtımlardan sonra GEPA PC SUIT programı nın cihazlar bölümünde eklenen tüm cihazlar görülür. Böylelikle, 3adet ROC200 aşırıakım rölesi,3 adet AN96LH Enerji analizörü, 1 adet RQ30 Reaktif güç rölesi,1 adet Elektrik sayacı nın hepsini birden uzaktan izleme için gerekli ayarlar yapılmıştır. Tarama ayarları : Bütün bu ayarlamalardan sonra,söz konusu cihazları uzaktan,bulunduğumuz yerden izleyebiliriz.bunun için önce tarama ayarlarını yapmamız gerekir. GEPA PC SUIT programında,aşağıda görülen, tarama ayarları simgesi tıklanır.

19 Aşağıda görülen pencere açılır. Bu pencerede ismi görülen cihazlardan taramaya dahil edilmek istenenler çift tıklanarak aşağıda görüldüğü gibi taramaya dahil edilirler.tarama aralığı istenen sıklığa göre seçilir. istenilirse data logger fonksiyonu işaretlenerek,ölçülen değerler kaydedilir. Kaydedilecek bilgilerin

20 hangi klasöre kaydedileceği "Gözat" butonunun yanındaki kutuya yazılır. Önce "Uygula" sonra "çık" butonuna basılır. Tarama ayarları tamamlanmıştır. Uzaktan izleme: GEPA PC SUIT programında,aşağıda görülen, Taramayı başlat simgesine tıklandığında tarama başlar. GEPA PC SUIT programında sol alt köşede "tarama aktif" mesajı görülür. Tarama listesinde bulunan cihazlar sırayla taranır.eğer herhangi bir sorun yoksa,uzaktan izlenen cihazlarla ilgili bilgiler alınmaya başlar. Şimdi AŞIRI AKIM F1 rölesini izlemek isteyelim. GEPA PC SUIT programında,cihazlar sütunundaki "AŞIRI AKIM F1"Yazısı çift tıklanır,ekranda aşağıdaki pencere açılır. Eğer iletişimde bir sorun yok ve iletişim sağlandıysa,sol alt köşede "İletişim başarılı"mesajı gözükür.ve alınan bilgiler ekranda görülmeye başlar. Aşırı akım rölesi ile ilgili bütün bilgilere,ayarlara,arıza kayıtlarına, sinyallerin durumuna,bu sayfalardan erişilebilir. Benzer şekilde, "AŞIRI AKIM F2", "AŞIRI AKIM F3", yazıları çift tıklanarak bu rölelerle ilgili bilgiler ekrana getirilerek izlenebilir. Aşırı akım rölesi ile ilgili olarak ekrana gelen sayfada bağlantı şekli ethernet server 1 idi Ethernet server client olarak kullanılsaydı bağlantı şeklini de değiştirmek gerekirdi.bunun için Cihazlar sütununda AŞIRI AKIM F1 yazısı önce sol sonra sağ tıklanır. Açılan pencerede "Cihazı Düzenle "satırı tıklanır

21 aşağıdaki pencere ekrana gelir. Görüldüğü gibi bağlantı şekli "server eth.1" olarak görülmektedir. Bağlantısı kutucuğuna tıklanarak mevcut seçeneklerden "eth.1" seçilir. Şimdide, Cihazlar sütununda "ANALİZÖR F1" yazısına çift tıklayalım. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. Enerji analizörünün ölçtüğü tüm bilgiler ekranda izlenmeye başlar Benzer şekilde "ANALİZÖR F2" "ANALİZÖR F3"

22 yazıları çift tıklanarak,bu analizörlerle ilgili bilgiler ekrana getirilerek izlenebilir. Benzer şekilde GEPA PC SUIT programında,cihazlar sütununda,"reaktif" yazısı çift tıklanır. Aşağıda görülen pencere ekrana gelir. Bu sayede reaktif güç rölesinin bağlı olduğu şebeke ile ilgili elektriki büyüklükler ve kondansatör kademelerinin değerleri,hangi kademe kaç kere devreye girmiş çıkmış, kaç dakika devrede kalmış,enerji sayaçlarının kaydettiği değerler,akım ve gerilimdeki harmoniklerin yuzdesi,endüktif ve kapasitif reaktif enerilerin aktif enerjiye oranları,her faz için ayrı ayrı ve toplam olarak izlenebilir.istenilirse kondansatör grupları röle manuel mod 'a geçirilerek uzaktan devreye alınıp çıkartılabilir.ayar değerleri değiştirilebilir. Ölçülen büyüklükler, istenilen bir dosyada exel formatında kaydedilebilir. Ledlerin Görevleri: CGG 100 GPRS GATEWAY üzerinde 6 adet Led bulunmaktadır.bunlar: 1."ETHERNET GW" Ledi Bu LED normalde Flaş yapmaktadır. SAYAÇ LEDİ yandığında bu LED sönmektedir. Cihaz normal çalışırken bu LED sürekli flaş yapacaktır. 2. "SAYAÇ" Ledi Bu LED de normalde Flaş yapmaktadır. ETHERNET GW LEDİ yandığında ve SAYAÇ OKUNUYOR LEDi yandığında bu LED sönmektedir.cihaz normal çalışırken bu LED sürekli flaş yapacaktır. 3."SAYAÇ OKUNUYOR"Ledi Sayaçla haberleşilirken yanmaktadır. 4."LİNK" Ledi,ETHERNET GATEWAY ADSL Modeme bağlı iken yanmaya başlar ve bağlı olduğu sürece yanık kalır. 5."CONNECT" Ledi İzleme yapılan tarafta GEPA PC SUIT programında tarama aktif iken yada "Oku" komutu verildiği zaman yanar. Tabii ki iletişim sğlanmış ise. 6. "SERİAL"Ledi Data haberleşmesi yapıldığı sürece yanar.

23 Port Yönlendirme: Port yönlendirme işlemi,çok kullanıcılı ADSL modemlerde gerekli olan bir işlemdir.çok kullanıcılı modemler aynı anda birden fazla bilgisayarın internet erişimlerini sağlarlar. Aynı anda birden fazla bilgisayarın internet erişimlerini "NAT" (Network Address Translation ) özelliği sayesinde sağlarlar. NAT, Ancak, sizin bilgisayarınızdan daha önceden yapılmış bir isteğe cevap olarak gelen veriyi yalnızca sizin bilgisayarınıza aktarır. Eğer dışarıdan gelen bir bağlantı isteği sizin bilgisayarınızdan daha önceden istenilen bir isteğe cevap değilse bu bağlantı isteği sizin bilgisayarınıza aktarılmaz. Çok kullanıcılı modemler kendisine bağlı her bilgisayara bir local IP adresi atar. Bu IP adresini şu şekilde öğrenebiliriz. Uzaktan izlemeyi yapacağımız bilgisayarın internet erişimi var iken,bilgisayar da Windows işletim sisteminde "Başlat" butonuna basılır. Açılan pencerede "Çalıştır" simgesi tıklanır.aşağıdaki pencere ekrana gelir. "cmd" yazılıp tamam butonuna tıklanır. Açılan pencerede "ipconfig" yazılıp ENTER tuşuna basılır. Ekranda aşağıdaki gibi bir pencere açılır Yukarıda IP adres olarak " "değeri görülmektedir.bu adres adsl modeme bağlı olan bizim bilgisayarımıza adsl Modem tarafından atanan IP adresidir.port yönlendirmede gerekecektir. ADSL Modemde örnek olarak "5001" no lu portu bizim IP adresli bilgisayarımıza yönlendirdiğimizde, bundan sonra modemimizin 5001 nolu portuna gelen bağlantı isteklerini modemimiz bizim IP adresli bilgisayarımıza iletecektir. Bu Ethernet Gateway "Client" olarak

24 kullanıldığında,modemden bilgisayara doğru yapılacak port yönlendirmede kullanılacak IP adresidir. Ethernet Gateway "server olarak kullanıldığında yapılan port yönlendirme işlemi,modemden Gateway e doğru olduğu için yukarıda görülen " " nolu IP adresi kullanılamaz bunun yerine Gateway için kullanılan " " no lu IP adresi kullanılır. Port yönlendirme için modeme verilecek bilgiler port numarası ve IP adresidir. Aynı modeme bağlı birkaç bilgisayar olduğunda,modemin sizin bilgisayarınıza atadığı IP adresi,bilgisayar ve modemin her açılış ve kapanışında farklı olabilir. Halbuki " Client" olarak kullanımda açılan porta yazılan IP adresinin sabit kalması gerekir. Bilgisayarımızın Modemden hep aynı IP adresini alabilmesi için aşağıdaki işlemler yapılır.( Aşağıdaki işlemler sadece "Client" olarak kullanım içindir.) Denetim masasında,ağ bağlantıları simgesi tıklanır,aşağıdaki pencere açılır, Açılan pencerede Yerel Ağ Bağlantısı simgesi tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır Açılan pencerede Özellikler kutusu tıklanır.

25 Aşağıdaki pencere açılır. Bu pencerede önce, İnternet iletişim Kuralları (TCP/IP) satırı tıklanır Sonra Özellikler kutusu tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır.

26 Bu pencere aşağıdaki gibi doldurulduktan sonra "Tamam" kutusuna tıklanır.sabit IP işlemi tamamlanmıştır.

27 Şimdi Bir ADSL Modem üzerinde port yönlendirmesinin nasıl yapıldığını inceleyelim. Piyasada çok sayıda marka ve modelde ADSL modem bulunmakla birlikte pek çoğu birbirine benzer özelliktedir.bura da iki farklı marka ve model üzerinde port yönlendirmesi nin nasıl yapılacağı anlatılacaktır. Öncelikle Zoom marka ADSL X5 Modemde port yönlendirmesini inceleyelim. Öncelikle İnternet tarayıcısı çalıştırılır ( İnternet explorer veya firefox) Adres satırına adresi yazılır,enter tuşuna basılır, Açılan pencerede kullanıcı adı : olarak "admin " şifre olarak : "zoomadsl" yazılır, Tamam tuşuna basılır, Aşağıdaki pencere ekrana gelir.

28 Bu pencerede "Advanced Setup" düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Bu pencerede "Virtual Server"düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır.

29 Açılan bu pencere aşağıdaki gibi doldurulur. "Add This Setting" düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir.

30 "Write Settings to Flash and Reboot "Düğmesi tıklanır 5001 no lu port Modemin Flash belleğine kaydedilir,modem kendiliğinden kapanıp yeniden açılır no lu port hizmete açılmıştır. Bundan böyle modem 5001 no lu porta gelen istekleri sizin no lu IP adresli bilgisayarınıza aktaracaktır. Sizin bilgisayarınıza modeminiz hangi IP adresini atadı ise sizin o IP adresini yazmanız gerekir,bunun yanında bu IP adresi önceki bölümlerde anlatıldığı gibi sabit IP olmalıdır.yoksa modeminiz her açılıp kapandığında farklı IP adresleri atayabilir. IP adresi değişincede modeminiz 5001 no lu porta gelen istekleri sizin bilgisayarınıza aktaramayacaktır. Bu port yönlendirme CEG Ethernet Gateway Client olarak çalışma durumunda yapılır. Server olarak çalıştığında ise IP adresi olarak ADSL modemin Bilgisayara atadığı IP adresi değil,ceg 100 Ethernet Gateway için belirlenmiş IP adresi yazılır. Aşağıda CEG 100 Ethernet Gateway in server olarak ayarlandığı ekran görülmektedir. Buradaki IP adresi CEG 100 Ethernet Gateway in IP adresidir. Modemin atadığı IP adresleri ile aynı olmayacak şekilde bir IP adresi seçilir.( Modemin atadığı IP adresleri ile aynı biçimde olmalıdır). Burada " " seçilmiş Bu durumda port yönlendirme sayfasında Host IP kutucuğuna " " adresi yazılmalıdır. Bu port yönlendirme işlemi sonunda ADSL modem 5001 no lu porta gelen istekleri " " IP adresli CEG 100 Ethernet Gateway' imize aktaracaktır.

31 INCA IM 204 ADSL Modem de Port Yönlendirme Bilgisayarınızın İnternet tarayıcısı çalıştırılır ( İnternet explorer veya firefox) Adres satırına adresi yazılır,enter tuşuna basılır, Açılan pencerede kullanıcı adı : olarak "admin " şifre olarak : "admin"yazılır, Tamam tuşuna basılır,aşağıdaki pencere açılır. Bu pencerede "Gelişmiş" yazısı tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır.

32 Bu pencerede,"sanal sunucu" düğmesi tıklanır. Aşağıdaki pencere açılır. Bu pencere aşağıdaki gibi doldurulur.

33 Ekle butonuna basılır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir.

34 "Uygula/Yeniden yükle" Düğmesi tıklanır.aşağıda görülen pencere ekrana gelir. "Sistemi Yeniden Yükle" butonu tıklanır. Aşağıdaki dialog kutusu ekrana gelir. Tamam butonuna tıklanır. Aşağıdaki pencere ekrana gelir. Port yönlendirme ile ilgili kayıtlar Modemin belleğine kaydedilir.modem kendiliğinden kapanıp yeniden açılır.

35 5001 no lu port hizmete açılmıştır. Bundan böyle modem 5001 no lu porta gelen istekleri sizin IP adresli bilgisayarınıza aktaracaktır. Sizin bilgisayarınıza modeminiz hangi IP adresini atadı ise sizin o IP adresini yazmanız gerekir,bunun yanında bu IP adresi önceki bölümlerde anlatıldığı gibi sabit IP olmalıdır.yoksa modeminiz her açılıp kapandığında farklı IP adresleri atayabilir. IP adresi değişincede modeminiz 5001 no lu porta gelen istekleri sizin bilgisayarınıza aktaramayacaktır. Bu port yönlendirme CEG Ethernet Gateway Client olarak çalışma durumunda yapılır. Server olarak çalıştığında ise IP adresi olarak ADSL modemin Bilgisayara atadığı IP adresi değil,ceg 100 Ethernet Gateway için belirlenmiş IP adresi yazılır. Aşağıda CEG 100 Ethernet Gateway in server olarak ayarlandığı ekran görülmektedir. Buradaki IP adresi CEG 100 Ethernet Gateway in IP adresidir. Modemin atadığı IP adresleri ile aynı olmayacak şekilde bir IP adresi seçilir.( Modemin atadığı IP adresleri ile aynı biçimde olmalıdır). Burada " " seçilmiş Bu durumda port yönlendirme sayfasında Yerel IP Adresi kutucuğuna " " adresi yazılmalıdır. Bu port yönlendirme işlemi sonunda ADSL modem 5001 no lu porta gelen istekleri " " IP adresli CEG 100 Ethernet Gateway' imize aktaracaktır.

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI*

BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* BFT10 AKÜ TEST CİHAZI* TANITIM DÖKÜMANI *Bu dokümanda verilen resim,çizim ve diğer teknik bilgiler cihazların temel ortak özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır ve modelden modele değişiklik

Detaylı

Güvenlik Şartları. Uyarılar GEM-15 RTU

Güvenlik Şartları. Uyarılar GEM-15 RTU Güvenlik Şartları DİKKAT: Bu kullanım kılavuzuna uyulması, cihazın arızasız çalışması ve garanti haklarının kaybolmaması için şarttır. Bu nedenle, cihaz devreye alınmadan önce bu kullanma talimatı dikkatlice

Detaylı

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell)

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell) OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ Web Server OZS164... Sadece 1 adet cihaz kontrolü Web Server OZW672... 1, 4 ya da 16 adet cihaz kontrolü

Detaylı

MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu

MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu TDD-278 Rev.6 Harezmic Kullanma Kılavuzu Sayfa 1 / 32 MG-7200 / MG-7400 Serisi MaviGard Akıllı Analog Adresli Sistem Yangın Alarm Santralları Kullanma Kılavuzu İÇİNDEKİLER No Bölüm Sayfa 1 Giriş 3 2 Uyarılar

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ SORUNLARINI GİDERME Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

EKOM-FPLC-X KULLANMA KILAVUZU. İçindekiler :

EKOM-FPLC-X KULLANMA KILAVUZU. İçindekiler : EKOM-FPLC-X KULLANMA KILAVUZU İçindekiler : 0. Giriş 1. Ön Bilgiler 1.1 Kullanıcı Giriş Ekranı 1.2 Nümerik Giriş Ekranı 1.3 Alfanümerik Giriş Ekranı 1.4 Mesaj Ekranı 1.5 Ana Ekran 2. Ayarlar Menüsü 2.1

Detaylı

ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU

ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU ORISOFT V.36/V.37/V3.8 KULLANMA KILAVUZU - PROGRAMIN BİLGİSAYARA KURULUMU - BİLGİSAYAR BAĞLANTISI VE PROGRAMA GİRİŞ a) Kullanıcı Ayarları AYAR MENÜSÜ A) FABRİKA AYARLARI a) Alıcının Vericiye bağlanarak

Detaylı

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X6 K U L L A N I M K I L A V U Z U Model 5590 İçindekiler Genel Bakış...5 1. Kurulum Talimatları...6 Ürün Kutusunda Bulunanlar... 6 Başlamadan Önce... 7 X6 nın Kurulması... 8 1. Adım: Yazılımın Kurulması...

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Word Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft Word Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft Word Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Eylül-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ - 1-1. MS-WORD UN GENEL YAPISI - 3-1.2.

Detaylı

Access Veritabanında önce tablolar işlemleri yapılır. Tablo yaratmak için kullanabilecek 3 seçenek bulunmaktadır.

Access Veritabanında önce tablolar işlemleri yapılır. Tablo yaratmak için kullanabilecek 3 seçenek bulunmaktadır. BÖLÜM16 2. TABLOLAR Access Veritabanında önce tablolar işlemleri yapılır. Tablo yaratmak için kullanabilecek 3 seçenek bulunmaktadır. Tasarım görünümünde tablo oluştur : Tablo tanımlanırken bu alan kullanılır.

Detaylı

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3.

TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. TEKNİK SERVİS OTOMASYONU... 4 1. PROGRAMIN SİSTEME KURULUŞU... 4 2. PROGRAMIN KURULUŞUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKLİ İLK İŞLEMLER... 9 3. PROGRAMIN KULLANIMI... 10 3.1 KULLANICI GİRİŞİ... 10 3.2 PROGRAMIN

Detaylı

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

NETCAD Bu belgedeki tüm bilgiler önceden uyarı yapılmadan değiştirilebilir ve Ulusal CAD ve GIS Çözümleri Mühendislik Bilgisayar A.Ş. adına verilmiş herhangi bir taahhüt niteliği taşımaz. Bu belgede açıklanan

Detaylı

Sayfa 1 / 57. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

Sayfa 1 / 57. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com WDS-540 Kablosuz AP-Router Sayfa 1 / 57 Sayfa 2 / 57 İçindekiler Bölüm 1 Giriş... 4 1.1 Hoşgeldiniz... 4 1.2 Bu Kılavuz Hakkında... 4 1.3 Telif Hakkı Bildirisi... 4 Bölüm 2 Kablosuz Ağınızın Tasarımı...

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

Teknotel. Genişbant Kablolu RTA230 ADSL Router Ürün Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

Teknotel. Genişbant Kablolu RTA230 ADSL Router Ürün Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Teknotel Genişbant Kablolu RTA230 ADSL Router Ürün Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu GÜVENLİK TALİMATLARI Kurulum Olası tehlikeleri önlemek üzere aşağıdaki hususları mutlaka okuyun 1. Cihazı kendi güç adaptörü

Detaylı

VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU

VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU >> VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU INFOMET Güvenlik Sistemleri Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat:12 No:1865 34384 Okmeydanı, İstanbul Tel: 0 (212) 320 08 80 pbx Faks: 0 (212) 320

Detaylı

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz MF302 Kullanım ve Kurulumu ile cihaz tanımlamalarına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

SerSa PDKS MODEL: C2-PROX KULLANMA KILAVUZU

SerSa PDKS MODEL: C2-PROX KULLANMA KILAVUZU SerSa PDKS MODEL: C2-PROX KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER PDKS HAKKINDA GENEL BİLGİ 2 1. SERSA PDKS MODEL:C2-PROX TEKNİK ÖZELLİKLERİ 3 2. SERSA PDKS MODEL:C2-PROX BAĞLANTI ŞEMASI 5 3. CİHAZIN ÇALIŞMASI 7

Detaylı

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu PC TABANLI GÖRÜNTÜ KARTI (GÜVENLİK AMAÇLI) Görüntü Kartları Model: VG4C-RT4 VG8C-RT4 VG4C-XP VG8C-EXP VG8C-XP-TV VG4C+ (Plus) VG8C-MPIV Kurulum ve Kullanım Kılavuzu UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI)

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 1.1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 2 1.1.1 Giriş:... 2 1.1.2 İşlem:... 2 1.1.3 Bellek:... 2 1.1.4 Çıkış:... 2 1.1.5

Detaylı

BİLGİSAYAR 2 DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR 2 DERS NOTLARI BİLGİSAYAR 2 DERS NOTLARI Doç. Dr. Muzaffer Dügel mdugel@gmail.com 1 DENETİM MASASI Denetim masası bilgisayarın hemen hemen bütün ayarlarının ve kontrollerinin yapıldığı araçları içeren bir penceredir.

Detaylı

LOG. Kullanım Kılavuzu. Özel Asistanınız. Sürüm: 1.1. www.teknikom.com

LOG. Kullanım Kılavuzu. Özel Asistanınız. Sürüm: 1.1. www.teknikom.com my LOG Özel Asistanınız Kullanım Kılavuzu Sürüm: 1.1 www.teknikom.com MYLOG KİŞİSEL SES KAYIT CİHAZI HAKKINDA...1 ÖNEMLİ UYARILAR...1 YASAL SORUMLULUK... 1 GÜVENLİK UYARISI... 1 SAYISAL TELEFONLARIN KAYDEDİLMESİ...

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM

BAŞLANGIÇ 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilgisayarı kapatma yolları hakkında bildiklerinizi söyleyiniz. 2. Flash diskin biçimlendirilmesi hakkında bildiklerinizi anlatınız. 1. BİLGİSAYARDA İLK ADIM Kişisel bilgisayarlar

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Kurulum ve Kullanım Kılavuzu VGUARD PC TABANLI KARTLAR Görüntü Kartları Model : VG4C-RT4 VG4C-EXP VG8C-EXP VG4C + VG8C-VG8C-EXP-TV Kurulum ve Kullanım Kılavuzu UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Kablosuz AP Router. NetMASTER

Kullanım Kılavuzu. Kablosuz AP Router. NetMASTER Kablosuz AP Router NetMASTER Kablosuz AP Router Kullanım Kılavuzu 1 Kablosuz AP Router İçindekiler 1 Giriş...8 Özellikler...8 Sistem Gereksinimleri...9 Bu kılavuz hakkında...9 Tanımlama düzenleri...9 Dizgi

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft PowerPoint Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft PowerPoint Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft PowerPoint Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Aralık-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ... 1 A. MS-POWERPOINT İ ÇALIŞTIRMA...

Detaylı