Neden Atıfta Bulunmak Zorundayım?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Neden Atıfta Bulunmak Zorundayım?"

Transkript

1 Sınavı kazandığınız ve Bilkent Üniversitesi nin bir üyesi olduğunuz için sizi tebrik ediyoruz! Bu başarıyı elde etmek için çok çalıştınız ve bununla gurur duymalısınız. Başarılı bir üniversite öğrencisi olmanıza yardımcı olmak için size bu kitapçığı hazırladık. Bu kitapçık, üniversite ortamında ödevlerinizi nasıl yazmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. Üniversitede yapılan çalışmaların önemli bir bölümü AKADEMİK YAZI ile ilgilidir. Elbette lisede kompozisyon çalışmaları yapmışsınızdır; ancak akademik yazının farklı, kendine özgü KURALLARI vardır. Akademik yazı yazan bir üniversite öğrencisi olarak başarılı olabilmeniz için bu kuralları öğrenmeniz ve bunları kendi yazı tarzınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Lisede yazmış olduğunuz kompozisyonlarla karşılaştırıldığında akademik yazının önemli bir farkı vardır: kaynağa ATIFTA BULUNMAK. Atıfta bulunmak, başka bir yazardan aldığınız fikirleri, cümleleri ya da sözcükleri okuyucuya bildirmektir. Bilim alanlarında, başka bir yazarın çalışmasını kullanmış olduğunuzu dürüstçe ve açıkça göstermek çok önemlidir. Bu konunun hassasiyetinden ve öneminden dolayı Bilkent Üniversitesi nin akademik dürüstlüğe ilişkin özel kuralları ve yaptırımları vardır. (Bakınız Ek 1) Eğer, KAYNAĞINI BELİRTMEDEN (yazıdaki fikirleri nereden aldığınızı), başka bir yazarın düşüncelerini kullanırsanız, öğretim elemanlarına ve üniversiteye karşı zor durumda kalırsınız. Atıf yapma tekniği, başlangıçta size biraz zor ve alışılmamış gelse de, bu beceriyi ve gereklerini öğrenirken atıf yapmak alışkanlık haline gelecek ve yazı tarzınızın bir parçası olmaya başlayacaktır. Böylece gittikçe kendinizi bu konuda daha bilgili ve dolayısıyla emin hissedeceksiniz. Neden Atıfta Bulunmak Zorundayım? Üniversite öğrencisinden profesöre kadar herkes atıf yapmak zorundadır. Herhangi bir akademik kitaba ya da akademik dergiye bakacak olursanız, bütün yazarların atıf yapmış olduğunu görürsünüz. Aşağıdaki örneğe bakalım: Başka bir deyişle, strateji, bir organizasyonun uzun vadedeki geleceğini saptamak için kullanılan bir yaklaşımdır (Thomas, 1991). Whipp in (1998) de belirttiği gibi, bu kelime askeri kökenli olup Yunanca generallik anlamına gelen bir kelimeden türetilmiştir. Strateji kavramı, işletme alanında yeni bir anlam kazanmış ve çalışanların birbirleriyle olan rekabetini ifade etmek için kullanılmaya başlamıştı (Andrews, 1971). (Bell, 1998, s.450) Atıf yapılmasını gerektiren çeşitli nedenler vardır: 1. Herhangi bir fikir ya da düşüncenin kime ait olduğunu göstermek. Bu bir dürüstlük göstergesidir. Çığır açan yeni bir düşünce ya da buluşun sahibi bir mühendis, bir mucit ya da bir düşünür olduğunuzu farz edin. İki ay sonra sizin fikir ya da buluşlarınızı kullanan bir makale okuyorsunuz ve makale yazarı bunların size ait olduğunu belirtmiyor bile. Kızmaz mıydınız? Başka bir öğrenci kendi çalışması için

2 sizin fikirlerinizi kullansa, kızmaz mısınız? Bu yüzden, akademik yazılarda, fikirleri almış olduğunuz kaynakları göstermek, bu fikirleri üretmiş yazarlara karşı bir dürüstlük ve nezaket göstergesidir. 2. Düşünceleri akademik toplumla paylaşmak ve tartışmak. Akademik yazarlar, diğer öğretim elemanlarıyla sürekli iletişim içerisindedir. Atıflar, okuyucuya şu mesajı verir: Bunlar benim kullanmış olduğum kaynaklardır; ilgileniyorsanız bunlardan siz de yararlanabilirsiniz. Akademik yazılarda belirtilen her kaynak, okuyucuların daha fazla öğrenmelerini ve kullanmış olduğunuz kaynaklardan yararlanmalarını sağlamak için fırsattır. 3. Ayrıntılı bir çalışma yapmış olduğunuzu öğretim elemanına belgelemek. Atıf yaptığınızda, doğru kaynağı bulduğunuzu ve bunu okuyarak fikirlerinizi geliştirmiş olduğunuzu öğretim elemanına gösterebilirsiniz. 4. Yazının bütünü içerisindeki fikirlerden hangilerinin size ait olduğunu göstermek. Atıf yapmazsanız, öğretim elemanı konu hakkında okuyarak edinmiş olduğunuz fikirler ile sizin kendi geliştirdiğiniz fikirleri ayırt edemez. 5. Sizin yetenekli, sorumluluklarının bilincinde, üniversite ortamında yetişmekte olan akademik bir birey olduğunuzu kanıtlamak. Atıf Yapmak Nedir? Atıfta yapmayı anlatmanın en kolay yolu, bir örnek vermek olacaktır. Geçen yıl, 1. sınıf öğrencilerinden aşağıdaki konuyla ilgili bir ödev yazmaları istenmiştir: Bebeklerin öğretilmeye değil sevilmeye ve korunmaya ihtiyaçları vardır. Bu iddiayı insan psikolojisi ve beyin gelişimi teorilerine göre tartışınız. (ÇEVİRİ) Öğretim elemanı, insan ve beyin gelişimi ile ilgili konuyu sınıfta işlemiş ve konuyla ilgili gerekli kaynakları öğrencilere sağlamıştır. Aşağıdaki paragraf atıf yapmanın ne olduğunu anlatmak üzere bir öğrencinin ödevinden alınmıştır: Çocuk psikologlarının teorilerine ek olarak, son on yıldır çocuk bakımı ve beyin gelişimi hakkında birçok araştırma yapılmaktadır. Araştırmalar önemli bir noktayı ortaya çıkarmıştır; beyin gelişimini tamamlamadan çok önce çalışmaya başlamaktadır (Nash, 1997, s.12). Dolayısıyla, çocuğun yetişme ortamı kısıtlıysa, beyin gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir. Örneğin, Baylor Tıp Fakültesi nde araştırmacılar, çok oyun oynamayan bebeklerin beyin gelişiminin normalden %20 ila %30 daha az olduğunu göstermişlerdir (Kettering, 1998). Bu araştırma, çok küçük bebeklerin mümkün olduğunca çok hareket etmeleri ve oynamalarının teşvik edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Belki de aşırı korumacı davranan anne ve babalar, çocuklarının daha sonraki yaşamlarını tehlikeye atmış oluyorlar. Beyin gelişimini inceleyecek olursak en önemli yıl ilk yıldır (Newman, 2000, s.56); öyleyse sevginin ve koruma duygusunun tek başına yeterli olmadığı vurgulanmaktadır. (ÇEVİRİ)

3 Öğrenci, kompozisyonunda kullanmış olduğu kaynaklara açıkça atıf yapmıştır. Kompozisyonunun sonuna hangi kaynakları kullandığına dair bütün bilgileri içeren KAYNAKÇAYI da eklemiştir. Bu kaynakçanın bir kısmı aşağıdaki gibidir: Kettering, S. (1998). Early Brain Development London: Routledge. Nash, G. (1997): Fertile Minds Special Report. Time Magazine 149, Newman, F. (2000). Educating for the Future New York: Harcourt. Akademik Yazı Neleri İçerir? Örnekteki paragraf, akademik yazıya dair birtakım gerçekleri göstermektedir. 1. Sorunun Anlaşılması Öğrenciye verilen konu başlığına göre ilgili konuyu tartışması ya da konuyla ilgili fikir yürütmesi beklenmektedir. Başka bir deyişle, öğrenciden verilen önermenin doğru olup olmadığını tartışması ve görüşünü ELEŞTİREL bir tarzla DESTEKLEMESİ istenmektedir. Öğrencinin sadece konu hakkındaki kendi görüşlerini belirtmesi yeterli değildir. Mutlaka görüşlerini desteklemesi gerekmektedir. Desteklenmeyen görüşler kişisel olduğu için kabul edilemez. Örneğin, öğrenci bu kompozisyonda şu fikri yazmış olabilirdi. Bence, anne babalar bebekleri aşırı koruyucu tutum içerisindedirler. Bu ifade tek başına sadece şahsi bir fikirdir. Bu ifadenin, akademik yazının bir parçası olabilmesi için düşünceyi destekleyici nedenler verilmesi gerekir. Söz konusu örnekte, öğrenci kendi düşüncesini destekleyici KAYNAKLAR KULLANMIŞ, ATIFLARDA BULUNMUŞTUR. 2. Eleştirel Okuma Öğrenciden ayrıca konuyu TEORİLERİ ya da başka yazarların fikirlerini kullanarak tartışması istenmiştir. Bu, öğrencinin ÇEŞİTLİ KİTAPLAR OKUYARAK ARAŞTIRMA yapması demektir. Ancak sadece birçok kitap, makale ya da internet sitesi, bilgileri toplamak için yeterli olmamaktadır. İddiayı savunabilmek için kaynakların ELEŞTİREL OKUNMASI gerekmektedir. Bu, öğrencinin okurken ANALİZ ETMESİ, İRDELEMESİ, DEĞERLENDİRMESİ, ELEŞTİRMESİ, KIYASLAMASI VE SENTEZ YAPMASI anlamına gelir. Verilen örnekte, eleştirel okuma sonucunda öğrencinin, konuyla ilgili gerekli okumayı yapmış olduğu ve kendi eleştirel düşüncesini ve ayrıntılı bir çözümlemesini sunmuş olduğu açıkça görülmektedir. 3. Bir Düşünce (Sav) Ortaya Atmak ve Desteklemek Örnekte, öğrencinin kaynakları okuduktan ve daha çok bilgi topladıktan sonra düşüncesini AÇIK BİR DÜŞÜNCE (SAV) OLARAK SUNMASI gerekmiştir. Bu, öğrencinin verilen önermenin doğru olup olmadığına karar vermesi ve KAYNAKLARINI KULLANARAK FİKRİNİ nasıl SAVUNACAĞINA karar vermesi anlamına gelir. Örneğe baktığımızda öğrencinin kaynakları iki şekilde kullanmış olduğunu görüyoruz.

4 İlk olarak, Nash ve Newman dan aldığı ALINTIYI iki kere kullanmıştır. Alıntı, öğrencinin kaynak metinin yazarının kelimelerini bire bir almış olması demektir. Bunu göstermek içinde bu kelimeleri TIRNAK İŞARETİ içine almış ve sayfa numarasını açıkça belirtmiştir. Bire bir alıntı yapmak, yazarın önemli bir fikrini açık ve kısa ifade ettiği hallerde kullanılan bir tekniktir. İkinci olarak, öğrenci, Kettering in kitabından erken beyin gelişimi ile ilgili bilgileri ÖZETLEMİŞ VE KAYNAKTAKİ FİKİRLERİ KENDİ SÖZCÜKLERİ İLE YENİDEN İFADE ETMİŞTİR. Bu teknik, yazarın ifadesinin karmaşık ve uzun olduğu ve öğrencinin birçok bilgiyi kısaca vermesi gerektiği zaman kullanılır. Görüldüğü gibi, öğrenci bir kaynaktan almış olduğu düşünceyi kendi cümleleriyle ifade etmiş olsa bile, atıf yapmak zorundadır. 4. Yazma Süreci Öğrenci, fikirlerini derleyip topladıktan sonra YAZMA SÜRECİNE başlamıştır. Bu, öğrencinin ödev yazmaya başlamış olması demektir. Ancak, genellikle hiçbir ödev ilk oturuşta doğru olarak tamamlanmış olmaz. Genelde iyi bir ödev TEKRAR yazılıp, TEKRAR okunup, TEKRAR TEKRAR yazmakla ortaya çıkar. DÜŞÜNME VE TASLAK YAPMA süreci ve öğrencinin düşüncelerini geliştirerek kağıt üzerine dökmesi anlamına gelir. Çoğu zaman problemler yazı yazarken ortaya çıkar. Verilen örnekte, öğrenci ödevini düzelterek üç kere yazmıştır. 5. Kaynakça (Bibliyografya) Son olarak, öğrenci kullanmış olduğu kaynakların tümünü gösteren KAYNAKÇAYI ödevine eklemiştir. Bu örnekte öğrenci APA (American Psychological Association) yöntemini kullanmıştır. Atıfta bulunmak ve kaynakça göstermek için kullanılan değişik formatların örneklerini kitapçığın sonunda Ek 2 de görebilirsiniz. Yararlandığım Kaynakları Nasıl Belirtmeliyim? (Atıf Yapmak) Çalışma Düzeni Dönem içinde çeşitli ders, ödev ve projeleri yapmanız istenecektir. Bu nedenle, ilk günden itibaren bir çalışma düzeni kurmanız gerekir. 1. Kural Ödevleriniz için etiketli dosyalar hazırlayın. Her ödev için (kağıt üzerinde, diskette ya da bilgisayarda) ayrı bir dosya tutarsanız, notlarınızı ya da kaynaklarınızla ilgili bilgileri kaybetmezsiniz. Başarının anahtarı düzenli olmaktır. Okuma ve Not Alma Aldığınız derslerde birçok kitap ve makale okumanız gerekecektir. Ödevlerinizi yaparken UYGUN BÖLÜMLERİ ve UYGUN FİKİRLERİ SEÇMEYİ öğrenmek zorundasınız. Uygun bölümü bulduğunuzda, NOT ALMAK gerekecektir. Ancak not almak, doğrudan kopyalamak değildir.

5 Metnin bölümlerini doğrudan kopyalamak çalıntı sorununa yol açabilir. Bundan kaçınmak için, yararlandığınız KAYNAK METİNDEN ANLADIKLARINIZI not alın. Bunun için, not alırken kendi SORULARINIZI VE DÜŞÜNCELERİNİZİ de kaydedin. Bu şekilde, notlarınız sizin için ANLAMLI VE ELEŞTİREL bir nitelik kazanacaktır. Ayrıca, okuduğunuz parçadaki ANA FİKİR VE DESTEKLEYİCİ FİKİRLERİ bulup not etmelisiniz. NOT ALMAK, bir okuma parçasından bloklar halinde kopya etmek anlamına gelmez; not almak, önemli fikirleri seçip mümkün olduğunca kendi sözcüklerinizle yazmak demektir. Eğer yazarın kullandığı cümle ya da sözcükleri aynen kullanmak isterseniz, bu sözcükleri ALINTI olarak tırmak işaretleri içinde notlarınıza yazmanız gerekir. Özet yaptığınız, kendi sözcüklerinizle yeniden yazdığınız ya da alıntı yaptığınızda ise, parçadaki sayfa numarasını not etmeyi unutmayınız. 2. Kural Kitap, makale ve internet sitelerinden kopya çekmeyin. Önce tüm parçayı okuyun; sonra yazarın fikirlerini kendi sözcüklerinizle ifade ederek not alın. Yazarın sözcüklerini aynen yazacaksanız, alıntı yapın ve yazarın düşüncesine kendi düşüncenizi ve sorularınızı ekleyin. Kullandığınız Kaynaklar Hakkında Not Tutmak Kaynak, düşünme yeteneğinizi geliştirmek için okuduğunuz metinlerdir. Bu bağlamda, kullandığınız kaynağa atıf yapmanın yalnızca yazmaya başladığınızda gerekeceğini zannetmeyin okurken ve not alırken de atıf yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın! Birçok öğrencinin yaptığı hata, kaynaklara ilişkin bilgileri okurken not etmemeleridir. Diyelim ki, kütüphaneden seçtiğiniz on tane kitabı okudunuz; internette de üç sitede araştırma yaptınız; ödevinizi yazmaya başladığınızda yazarlara ilişkin bilgileri tümüyle anımsamanız mümkün olabilir mi? 3. Kural Kaynak kitaplara ilişkin bilgileri açık ve doğru not edin. Yani: yazarın adı / kitap adı / okunan bölüm başlığı ve sayfa numaraları / yayın yılı / yayınevi / yayın yeri. Bu bilgiyi ödevinize ait dosyaya koyun. Yararlandığınız internet sitelerini açık ve doğru not edin. Yani: site adı / okunan sayfaların başlığı / tüm http adresi / yazar / verilere ulaşılan tarih. Bu bilgiyi ödevinize ait dosyaya koyun. Metin İçinde Atıf ve Bibliyografya (Kaynakça) Metin içinde bir KAYNAĞA ATIFTA BULUNMAK için birkaç farklı yöntem vardır ve bunların her biri farklı kurallara uymayı gerektirir. Başlıca üç yöntem vardır: APA (American Psychological Association), MLA (Modern Language Association) ve CMS (Chicago Manual of Style). Alan ve dergilere bağlı olarak özellikle fen ve mühendislik dallarında başka formatlar da vardır. Tek bilmeniz gereken, öğretim elemanınız hangi yöntemi istiyorsa onu kullanmanız gerektiğidir.

6 4. Kural Hangi öğretim elemanının dersinde hangi atıf yöntemini kullanacağınızı öğrenin. Uzman Yardımı Kaynaklara nasıl atıf yapılacağını öğrenmek biraz zaman alabilir, ancak Bilkent öğrencisi olmak size bir avantaj sağlıyor: üniversitemizde akademik metin yazma konusunda öğrencilere yardımcı olacak pek çok birim vardır. Bu konuda yardım alabileceğiniz birimler bu kitapçığın bir sonraki bölümünde belirtilmiştir. 5. Kural Çalıntı suçlamasıyla karşılaşmak ya da akademik metin yazma konularında soru yada sorunlarınız var ise yardım isteyin! Akademik Metin Yazma Konusunda Yardım İsteyebileceğiniz Birimler Geçmiş bölümlerde de belirtildiği gibi, sizden bir günde akademik metin yazma becerisi kazanmanız beklenmiyor. Bilkent Üniversitesi nde birçok birim ve öğretim elemanı, İngilizce Hazırlama Programı nda, üniversite birinci sınıfta ve sonraki yıllarınızda, gerek sınıf ortamında, gerekse bireysel yardımla akademik yazı becerinizi geliştirmenizi sağlayacaklardır. Bu öğretim elemanlarını aşağıdaki birimlerde bulabilirsiniz: İDMYO İngilizce Hazırlık Programı hem İngilizce dil eğitimi verir hem de akademik metin yazma dersleri ve bireysel derslerle öğrencilerin İngilizce metin yazma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. http//www.bilkent.edu.tr/~busel/ İDMYO Fakülte Akademik İngilizce Programı (FAE), bütün fakültelerin tüm öğrencilerine akademik beceriler ve İngilizce ile ilgili dersler verilir. Bölümlerinin birinci sınıflarına geçmiş tüm öğrenciler, ENG 101 ve ENG 102 olmak üzere iki giriş dersi alacaklardır. FAE Programı nın öğretim elemanları, bu konularda rehberlik etmeye her zaman hazırdır. http//www.bilkent.edu.tr/~busel/faep.htm BilWrite (Bilkent University Writing Center), Bilkent Üniversitesi nin tüm öğrencilerine yardım sağlayan bir akademik beceri geliştirme merkezidir. Bu merkezin amacı, öğrencilere kendi sorunlarını belirleme ve çözmelerine yardım ederek onların öğrenim süreçlerini bağımsız olarak sürdürebilmelerini sağlamaktır. http//www.bilkent.edu.tr/~bilwrite Tüm bu birimler, İngilizce akademik becerilerinizi geliştirmenizde size yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Bu kitapçıkta şu ana kadar belirtilen konular, açılan dersler ve rehberlik hizmetlerinin yanı sıra üniversitemizdeki öğretim elemanları da metin yazmaya ilişkin soru ve sorunları olan öğrencilere her zaman yardımcı olurlar.

7 Öğretim Elemanları Ödevleriniz konusunda özel yardım almak için, adı geçen birimlerin yanı sıra dersini aldığınız öğretim elemanlarına da başvurabilirsiniz. Her öğretim elemanı, öğrencilerinin dersle ilgili sorunlarını çözmek için haftalık ofis saati ayırmaktadır. Öğretim elemanıyla görüşmekten çekinmeyin. Onlar öğrenmek ve akademik becerilerini geliştirmek isteyen öğrencileri memnuniyetle karşılar. Kaynaklar Akademik metin yazma ve kaynakların kullanımı konusunda bilgi edinmek için birçok kitap ve internet sitesinden de yararlanabilirsiniz. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir: Kural-Shaw, A. E. (2002) Çifte Dilli Bir Bakış: Üniversite Ortamında İnceleme Araştırma Yorum Çözüm Yaratma Yöntemleri İstanbul: Eren Yayıncılık- Kitap-Dağıtım Ltd. The University of Toronto Advice on Academic Writing page. Bu sitede akademik metin yazma, okuma, not alma ve dil bilgisi sorunlarına ilişkin öneriler bulacaksınız. Ayrıca kaynak kullanma ve atıf yapma yöntemlerine ilişkin bilgiler de bulabilirsiniz. Victoria Üniversitesi nin kapsamlı bir akademik yazı sitesidir. FAE programının FEASS birimi tarafından hazırlanan FROM BRAINSTORM TO BIBLIOGRAPHY adlı bilgi sitesidir. Capital Community College Library tarafından hazırlanan bu site akademik yazı yazma konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Purdue Üniversitesi nin sunduğu bu kılavuz, elektronik ve internet kaynaklarının kullanımına ilişkin tüm yöntemleri vermektedir. Sonsöz Kısacası, Bilkent Üniversitesi nde akademik düzeyde yazı yazmak sizin de çabanız sayesinde başarılabilir. Bu konuda sizlere yardımcı olacak öğretim elemanlarının ve akademik birimlerin yardımına başvurmaktan çekinmeyin.

8 AKADEMİK DÜRÜSTLÜK Akademik dürüstlüğe dair yönetmeliğin atıf yapmaya ilişkin iki maddesi vardır. Çalıntı ile ilgili: Madde 7- Bir Haftadan Bir Aya Kadar Üniversite'den Uzaklaştırma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır: Madde 7-j. (Ek: tarih 96 sayılı Senato Kararı) Başkasına ait düşünceyi, görüşü, buluşu ya da çalışmayı kaynak göstermeden kendisininmiş gibi sunarak ödevinde, projesinde, raporunda ve benzeri çalışmalarında kullanmak. Kopya ile ilgili: Madde 8- Bir ya da İki Yarıyıl için Üniversite'den Uzaklaştırma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır: Madde 8-l. (Değişik: tarih 50 sayılı Senato kararı) Sınavlarda kopya çekmek ve kopya çekilmesine izin vermek ya da bunlara teşebbüs etmek. Madde 8-m. (Ek: tarih 96 sayılı Senato Kararı) Ödev, proje, rapor, tez ve benzeri çalışmaları kısmen ya da tamamen başkasına yaptırmak ya da başkası için yapmak; başkasının çalışmasını olduğu gibi ya da değiştirerek kendisininmiş gibi kullanmak, tez çalışmalarında başkalarına ait düşünceyi, görüşü, buluşu kaynak göstermeden kendisininmiş gibi sunmak. Yönetmelik hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki adrese başvurun:

9 Congratulations on passing your exams and joining the Bilkent University community! You have obviously worked hard to get to this point and you should be proud of what you have accomplished so far. Now you are ready to move on to the next stage being a university student. To help you to succeed as a university student, this booklet is designed to outline some important differences between the work you completed successfully in high school and the work you will be asked to do at university. A major part of university study involves ACADEMIC WRITING. No doubt you have written essays in high school, but academic writing has different rules and CONVENTIONS (agreed practices and behaviour). To be successful as a university student and as an academic writer, you will need to learn these rules and conventions and make them part of your own writing style. One of the most obvious differences between high school writing and academic writing is the convention of CITING SOURCES. Citing sources means showing when you are using ideas, words or sentences from another writer. In the academic community, showing clearly and honestly when you have used another writer s work is considered very important. Bilkent University thinks this is so important that it has its own Policy on Academic Honesty (see Appendix One in this booklet). When you look at citation formats and how citations are used in books and articles, the whole process may seem very unusual at first. However, when you learn how and why this convention is used, citing sources will become part of your normal writing style and you will gradually feel more comfortable and confident as an academic writer. This booklet is designed to start you off in the process of learning about CITATION. Why Do I Need to Cite Sources? Everyone, whether an undergraduate student or a professor, has to cite sources. Look at any academic book or article in an academic journal and you will see that all the writers have citations in their writing. Here is an example: At its simplest, strategy may be best understood as an approach to identifying the long-term future of an organisation (Thomas, 1991). As Whipp (1998) points out, the term has military origins and is derived from the Greek word for generalship. The application of strategy in a management context rested heavily on its reformation to mean rivalry among peers for prizes in a defined game (Andrews, 1971). (Bell, 1998, p.450) There are several reasons why you should cite your sources:

10 1. One reason is to show who owns the ideas. This basic honesty is essential. Think of yourself as an engineer or inventor or thinker who has put forward a radically new idea or invention 2 months later you see an article which includes your ideas but does not say that they are yours. Wouldn t you be angry? If another student stole your ideas for an essay, wouldn t you be angry? That s why showing where you have got ideas from in academic essays is considered to be a matter of honesty and basic politeness to previous writers. 2. Another reason has to do with the sharing and discussion of ideas in the academic community. People who write academic books or articles join a kind of conversation with other academics. The citations say to the reader, These are my sources. Check them out if you are interested. Every time you write a paper, your citations are an invitation to the reader to go through your sources and learn more. 3. A third reason for citing sources is that citations document to your instructor that you have done detailed work. By citing your sources you can show your instructor how thorough you have been in finding and reading sources, and how you have developed your ideas for an essay. 4. A fourth reason for citations is that they help clarify which are your own ideas. If you do not cite any sources, how will your instructor know the difference between what you have read about a topic and what you think about the topic yourself? 5. And a final reason for citing sources is that it proves that you are a skilled, responsible academic individual who belongs in a university. What Does Citing Sources Mean? The easiest way to explain what citing sources means is by providing an example. Last year, students in a first year class were asked to write an essay with the following title: Babies should be loved and protected not taught. Discuss this statement in relation to theories of human psychology brain development. The instructor had presented some information about theories of human development (sources) and given the students several texts (sources) to read concerning new ideas about human brain development. This paragraph from one of the students essays shows what citing sources means: In addition to the theories of child psychologists, there has also been a lot of research in the last decade about child-rearing and brain development. An important point in the research seems to be that the brain begins working long before it is finished (Nash, 1997, p.12) and therefore the growing brain can suffer if the child only has a restricted environment. For example, researchers at Baylor College

11 of Medicine found that babies who do not play much develop brains 20% to 30% smaller than normal (Kettering, 1998). This research shows that very young babies should be encouraged to move and play more rather than less. Perhaps parents who over-protect their babies are making things worse for their baby in later life. If we look at brain development, the most important year is the first (Newman, 2000, p.56) so perhaps parents should think more about their baby s need for learning, not just love and protection. This student has clearly cited the sources she has used in her writing. At the end of her essay, the student also provided a REFERENCE LIST or BIBLIOGRAPHY that gave all the information about the books and articles she had read. Part of the reference list looked like this: Kettering, S. (1998). Early Brian Development. London: Routledge. Nash, G. (1997). Fertile Minds Special Report. Time Magazine 149, Newman, F. (2000). Educating for the Future, New York: Harcourt. Aspects of Academic Writing This example paragraph shows several things about academic writing: 1. Deciding What is Required The essay title asked the student to DISCUSS AN ISSUE OR PRESENT AN ARGUMENT. This means the student had to decide whether she thought the statement was true or not and SUPPORT her point of view by discussing the issue in a CRITICAL manner. The student could not just give her ideas about the issue with no support this would be a personal opinion and would not be acceptable. For example, for this essay, the student might have written: I think parents over-protect their babies. On its own, this is just a personal opinion. To make this statement part of an academic essay, the student would have to give reasons to support this point of view. In this example, the student has supported her view that parents should not over-protect their babies by USING SOURCES AND CITING SOURCES. 2. Reading Critically The essay title also asked the student to discuss the issue USING THEORIES or the ideas of other writers. This means the student had to RESEARCH the issue by READING A VARIETY OF SOURCES. However, just reading lots of books, articles or Internet sites and gathering lots of facts is not enough. To support the argument well, the student had to READ CRITICALLY. This means the student had to ANALYSE, EVALUATE, CRITICISE, COMPARE AND INTEGRATE the information as she read. As a result of critical reading, her essay represented A THOUGHTFUL ANALYSIS OF THE ISSUE, THE RELEVANT READING AND HER OWN CRITICAL THOUGHT.

12 3. Organising and Supporting an Argument When the student had read the sources and gathered more information, she had TO ORGANISE HER THINKING INTO A CLEAR ARGUMENT. This means that she had to decide whether she thought the statement was true or not and decide how to SUPPORT her point by USING SOURCES. If we look at the example, the student has used her sources in two ways. Firstly, she has chosen to use QUOTATION twice when she quotes Nash and Newman. Quotation means the student has used the exact words of another writer. To show this, she has put these words in QUOTATION MARKS (... ) and provided the precise page number. Using quotations is useful when the writer says something important in a clear, brief way. Secondly, the student has also SUMMARISED / PARAPHRASED information from Kettering s book about early brain development. This means she has shortened what a writer has said and expressed the information in her own words. This technique is very useful when what the writer has said is complicated or a lot of information needs to be presented in a shorter form. Please notice that even though the student has written the ideas in his / her own words, he / she still has to cite the source to show where the ideas or information have come from. 4. The Writing Process Once the student organised her thinking, she could start the WRITING PROCESS. This means the student probably started to write the essay. However, good essays are rarely written first time. Good, thoughtful essays are often the result of RE- WRITING, RE-READING AND RE-WRITING AGAIN. This process of THINKING AND DRAFTING (writing the essay or parts of the essay several times) means the student gradually developed his / her essay by trying to express her material and her thoughts on paper. Often only when you try to write something down clearly do you see problems or areas where you need more information. In this example, the student wrote three drafts of his / her essay. 5. Reference List or Bibliography Finally, the student had to include a BIBLIOGRAPHY OR REFERENCE LIST that gave full information for all her sources. In this example, the student has chosen to use the APA style of referencing. To see information about the examples of different styles of citing and referencing, see Appendix 2 at the back of this booklet. How Do I Cite Sources Properly? Getting Organised You will have several courses in one semester and several assignments or projects that you will be working on at the same time. If you are smart, you will get organised right from the start. Tip Number 1

13 Organise your work in clearly labelled files. If you have a file, for each essay or assignment (on paper or on your computer or floppy discs), it is easier to keep your notes together and to keep all the information about your sources somewhere where it will not be lost. Good organisation is often the secret of success! Reading and Note-taking You will be asked to read a lot of different books and articles in your courses. For your assignments, you will need to learn to CHOOSE TEXTS CAREFULLY and to SELECT RELEVANT IDEAS from the texts. Once you have found the relevant parts you need, you will need to MAKE NOTES FROM THE TEXT. The danger here is copying from the text. Copying parts of texts in your notes could lead to plagiarism problems in your essay. To avoid this problem, try to use your notes to ENGAGE WITH THE TEXT. This means including YOUR OWN QUESTIONS AND THOUGHTS about what you read in your notes. This will help to make your notes MEANINGFUL AND CRITICAL. It is also important that you UNDERSTAND THE MAIN POINTS AND THE SUPPORTING POINTS in the text and that you make clear NOTES of these points. Making NOTES does not mean copying whole chunks of the text it means picking out the important points and writing them down in your own words as much as possible. If you want to use the exact words of the writer, then you will have to put the words in your notes as a QUOTATION in quotation marks. Make sure you keep a note of the page numbers of information you have quoted summarised, paraphrased. Tip Number 2 Do not copy from books /articles / Internet sites. Always read a text thoroughly first and then write notes about the ideas in your own words, use the exact writer s words as a quotation and include your own thoughts and questions. Keeping Clear Notes of Sources The first thing you need to remember is that a source means anything that you read in order to develop your thinking. This means that you should not wait until you are writing to think about citing sources you should start thinking about citing sources while you are reading! The major mistake that many students make with citations is not making thorough notes when they are reading. If you read six books from the library, three journal articles and look at three Internet sites before you write an essay, how will you remember all the information about the books, articles and the sites when you start to write your essay and want to cite your sources? Tip Number 3 Keep clear notes of the books / articles you read. This includes author s full name/ title/ chapters or pages read/ date of publication/ publisher/ place of publication. Put the information in your essay file.

14 Keep clear notes of the Internet sites you use. This includes title of the site/ title of particular pages/ full http address/ author/ date you looked at the site. Put the information in your essay file. Citing Sources in Essays and Bibliographies To make things more difficult for students and academics, there are several different WAYS TO CITE SOURCES. These are called CITATION FORMATS and the rules in each format may seem complicated. There are three main formats APA (American Psychological Association), MLA (Modern Language Association) and CMS (Chicago Manual of Style), in addition to numerous individual journal-based formats, particularly used in science and engineering. However, don t panic about this. There is one basic thing that you need to remember you need to use whichever format your instructor asks for. To see how the different formats work, look at Appendix 2 in this booklet. Tip Number 4 Know which citation format to use for which instructor and ask your instructor for a citation guide. Getting Help Learning to cite sources takes a bit of time but you have a big advantage at Bilkent there are lots of people around to help students with academic writing. For a list of places where you can get help, see the next section in this booklet. Tip Number 5 If you have questions about plagiarism or academic writing, just ask for help! There are people here to help you. Places to Get Help As stated in the preceding sections, new university students are not expected to become academic writers overnight. Bilkent University has many units and teachers who will help you to develop a good academic writing style by providing courses and individual tutorial time in the prep-school, in your freshman year and beyond. There are teachers to help you in: BUSEL The English Language Preparatory Program provides students with English language instruction before taking COPE. As part of this program, the school provides intensive academic writing courses and a program of individual tutorials to help students improve their standard of writing in English.

15 BUSEL The Faculty Academic English Program (FAE) provides courses on academic skills and English language to all students in all the faculties. Students in their faculties will automatically take two introductory courses - Eng 101 and Eng in their first year, and the FAE instructors are always available to provide advice and guidance. BilWrite (Bilkent University Writing Center) helps all members of the Bilkent University writing community to improve their academic writing skills. The aim of the Center is to guide learners in identifying and overcoming their own difficulties, thus enabling them to become independent learners. These programs and centres have been established to help you to develop your academic skills in English. They provide specific courses and guidance on all the issues discussed in this booklet and the staff are always willing to support and listen to students who have questions about their writing. Course Instructors Of course, in addition to these resources and teams, you can always speak to your course instructor about specific help with an assignment or project. Your course instructor will have weekly office hours when she / he will be available to talk to students. Don t worry about going to see instructors instructors welcome students who want to learn more and want to improve their academic skills. Resources You can also learn more about academic writing and using sources from other books and many Internet sites available. Here are a few suggestions: Kural-Shaw, A. E. (2002) Çifte Dilli Bir Bakış: Üniversite Ortamında İnceleme Araştırma Yorum Çözüm Yaratma Yöntemleri. İstanbul: Eren Yayıncılık-Kitap-Dağıtım Ltd. The University of Toronto Advice on Academic Writing page. This site covers many issues related to academic writing including advice on reading, note-taking and grammar problems. The site also gives clear advice about using sources and citation formats. A comprehensive writing site from the University of Victoria. is an advice site from the FAE FEASS unit entitled From Brainstorming to Bibliography, which contains a booklet on writing term papers. Capital Community College Library s very detailed and useful guide to preparing

16 research paper in M.L.A. style. Purdue University s very thorough guide to using electronic or Internet sources in all formats. Conclusion In short, it's not that difficult to write academic pieces at Bilkent University. You just need to make the effort and you will discover that to start is to be halfway there. Instructors and academic units are here to provide you with the help you need. Here are the two clauses of the Bilkent University Policy on Academic Honesty that relate to citation, plagiarism and cheating: Plagiarism "The use of somebody else s ideas, viewpoints, findings or works in a paper, project report or a similar document which is presented as part of a course requirement, without proper acknowledgement of the source, can result in suspension from the University for one week to one month." (Item 7.j) Cheating "To cheat during an exam or to submit any homework, project, report, term paper or thesis which has been prepared by someone else as one s own work, to prepare the same for other persons, to submit someone else s work with or without amendments, and to present in a thesis someone else s ideas or findings without due acknowledgment of the source can result in suspension from the University for one to two semesters." (Item 8.l, 8.m) Read the full policy at:

First Stage of an Automated Content-Based Citation Analysis Study: Detection of Citation Sentences

First Stage of an Automated Content-Based Citation Analysis Study: Detection of Citation Sentences First Stage of an Automated Content-Based Citation Analysis Study: Detection of Citation Sentences Zehra Taşkın, Umut Al & Umut Sezen {ztaskin, umutal, u.sezen}@hacettepe.edu.tr - 1 Plan Need for content-based

Detaylı

AB surecinde Turkiyede Ozel Guvenlik Hizmetleri Yapisi ve Uyum Sorunlari (Turkish Edition)

AB surecinde Turkiyede Ozel Guvenlik Hizmetleri Yapisi ve Uyum Sorunlari (Turkish Edition) AB surecinde Turkiyede Ozel Guvenlik Hizmetleri Yapisi ve Uyum Sorunlari (Turkish Edition) Hakan Cora Click here if your download doesn"t start automatically AB surecinde Turkiyede Ozel Guvenlik Hizmetleri

Detaylı

ENG ACADEMIC YEAR SPRING SEMESTER FRESHMAN PROGRAM EXEMPTION EXAM

ENG ACADEMIC YEAR SPRING SEMESTER FRESHMAN PROGRAM EXEMPTION EXAM ENG111 2016-2017 ACADEMIC YEAR SPRING SEMESTER FRESHMAN PROGRAM EXEMPTION EXAM Exam Type Date / Classes / Time Written Thursday, September 22 nd, 2016 Classes & Time to be announced on September 20th.

Detaylı

YABANCI DİL I Zorunlu 1 1 4

YABANCI DİL I Zorunlu 1 1 4 Ders Öğretim Planı Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS 200001212010 YABANCI DİL I Zorunlu 1 1 4 Dersin Seviyesi Lisans Dersin Amacı After attending the Foreign Language I, students will

Detaylı

THE IMPACT OF AUTONOMOUS LEARNING ON GRADUATE STUDENTS PROFICIENCY LEVEL IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING ABSTRACT

THE IMPACT OF AUTONOMOUS LEARNING ON GRADUATE STUDENTS PROFICIENCY LEVEL IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING ABSTRACT THE IMPACT OF AUTONOMOUS LEARNING ON GRADUATE STUDENTS PROFICIENCY LEVEL IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING ABSTRACT The purpose of the study is to investigate the impact of autonomous learning on graduate students

Detaylı

A LANGUAGE TEACHER'S PERSONAL OPINION

A LANGUAGE TEACHER'S PERSONAL OPINION 1. Çeviri Metni - 9 Ekim 2014 A LANGUAGE TEACHER'S PERSONAL OPINION Why is English such an important language today? There are several reasons. Why: Neden, niçin Such: gibi Important: Önemli Language:

Detaylı

Mart Ayı Değerler Eğitimi. Samimiyet

Mart Ayı Değerler Eğitimi. Samimiyet Mart Ayı Değerler Eğitimi Samimiyet Darüşşafaka Orta Okulu Mart Ayı değeri olan Samimiyet değeri kapsamında etkinlik ve paylaşımlar düzenlemiştir. Yabancı diller bölümü; Samimiyet konusuyla ilgili olarak

Detaylı

Grade 8 / SBS PRACTICE TEST Test Number 9 SBS PRACTICE TEST 9

Grade 8 / SBS PRACTICE TEST Test Number 9 SBS PRACTICE TEST 9 Grade 8 / SBS PRACTICE TEST Test Number 9 SBS PRACTICE TEST 9 1.-5. sorularda konuşma balonlarında boş bırakılan yerlere uygun düşen sözcük ya da ifadeyi bulunuz. 3. We can t go out today it s raining

Detaylı

Islington da Pratisyen Hekimliğinizi ziyaret ettiğinizde bir tercüman istemek. Getting an interpreter when you visit your GP practice in Islington

Islington da Pratisyen Hekimliğinizi ziyaret ettiğinizde bir tercüman istemek. Getting an interpreter when you visit your GP practice in Islington Islington da Pratisyen Hekimliğinizi ziyaret ettiğinizde bir tercüman istemek Getting an interpreter when you visit your GP practice in Islington Islington daki tüm Pratisyen Hekimlikler (GP) tercümanlık

Detaylı

Welcome. Hos Geldiniz. Summer Schools Presentation. Yaz Okulları Sunumu. Sandi Engler Overseas College Counselor Yurtdışı Üniversiteler Danışmanı

Welcome. Hos Geldiniz. Summer Schools Presentation. Yaz Okulları Sunumu. Sandi Engler Overseas College Counselor Yurtdışı Üniversiteler Danışmanı Summer Schools Presentation Welcome Yaz Okulları Sunumu Hos Geldiniz Sandi Engler Overseas College Counselor Yurtdışı Üniversiteler Danışmanı Güniz Gücükoğlu Durmuş Assistant Counselor & Summer School

Detaylı

CALUM SAILS AWAY. Written and illustrated by Sarah Sweeney

CALUM SAILS AWAY. Written and illustrated by Sarah Sweeney CALUM SAILS AWAY Written and illustrated by Sarah Sweeney SEV Yayıncılık Eğitim ve Ticaret A.Ş. Nuhkuyusu Cad., No. 197 Üsküdar İş Merkezi, Kat 3, 34664 Bağlarbaşı, Üsküdar, İstanbul Tel.: (0216) 474 23

Detaylı

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT .. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY... /... AKADEMİK YILI... DÖNEMİ... /... ACADEMIC YEAR... TERM ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT Deneyimleriniz hakkındaki bu rapor, Mevlana Değişim Programı nın amacına

Detaylı

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Size iş imkanı sağlayacak bir sertifikaya mı ihtiyacınız var? Dünyanın önde gelen İngilizce sınavı TOLES, Hukuk İngilizcesi becerilerinin

Detaylı

Exercise 2 Dialogue(Diyalog)

Exercise 2 Dialogue(Diyalog) Going Home 02: At a Duty-free Shop Hi! How are you today? Today s lesson is about At a Duty-free Shop. Let s make learning English fun! Eve Dönüş 02: Duty-free Satış Mağazasında Exercise 1 Vocabulary and

Detaylı

İngilizce de selamlaşma maksatlı kullanılabilecek pek çok yapı vardır. Bunlar Türkçeleri ile beraber aşağıda verilmektedir:

İngilizce de selamlaşma maksatlı kullanılabilecek pek çok yapı vardır. Bunlar Türkçeleri ile beraber aşağıda verilmektedir: İngilizce de selamlaşma maksatlı kullanılabilecek pek çok yapı vardır. Bunlar Türkçeleri ile beraber aşağıda verilmektedir: Informal Greetings (Gayri Resmi selamlaşmalar) - Hi. (Merhaba) -Hello. (Merhaba)

Detaylı

Mantik (Dergah Yayinlari) (Turkish Edition)

Mantik (Dergah Yayinlari) (Turkish Edition) Mantik (Dergah Yayinlari) (Turkish Edition) Nurettin Topcu Click here if your download doesn"t start automatically Mantik (Dergah Yayinlari) (Turkish Edition) Nurettin Topcu Mantik (Dergah Yayinlari) (Turkish

Detaylı

5İ Ortak Dersler. İNGİLİZCE II Okutman Aydan ERMİŞ

5İ Ortak Dersler. İNGİLİZCE II Okutman Aydan ERMİŞ Listmania Part 2 Ünite 12 5İ Ortak Dersler İNGİLİZCE II Okutman Aydan ERMİŞ 1 Ünite 12 LISTMANIA PART 2 Okutman Aydan ERMİŞ İçindekiler 12.1. PRESENT PERFECT & PAST SIMPLE... 4 12.1.1. Review of verb forms...

Detaylı

Do not open the exam until you are told that you may begin.

Do not open the exam until you are told that you may begin. ÖRNEKTİR ÖRNEKTİR ÖRNEKTİR ÖRNEKTİR ÖRNEKTİR OKAN ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ MATEMATİK BÖLÜMÜ 03.11.2011 MAT 461 Fonksiyonel Analiz I Ara Sınav N. Course ADI SOYADI ÖĞRENCİ NO İMZA Do not open

Detaylı

The University of Jordan. Accreditation & Quality Assurance Center. COURSE Syllabus

The University of Jordan. Accreditation & Quality Assurance Center. COURSE Syllabus The University of Jordan Accreditation & Quality Assurance Center COURSE Syllabus 1 Course title Turkish in the Field of Media 2 Course number 2204333 Credit hours (theory, practical) 3 3 Contact hours

Detaylı

Lesson 66: Indirect questions. Ders 66: Dolaylı sorular

Lesson 66: Indirect questions. Ders 66: Dolaylı sorular Lesson 66: Indirect questions Ders 66: Dolaylı sorular Reading (Okuma) Could you tell me where she went? (Bana nereye gittiğini söyler misiniz?) Do you know how I can get to the hospital? (Hastaneye nasıl

Detaylı

Lesson 23: How. Ders 23: Nasıl

Lesson 23: How. Ders 23: Nasıl Lesson 23: How Ders 23: Nasıl Reading (Okuma) How are you? (Nasılsın?) How are your parents? (Ailen nasıl?) How was the interview? (Görüşme nasıldı?) How is your work? (İşin nasıl?) How do you go to school?

Detaylı

İTÜ DERS KATALOG FORMU (COURSE CATALOGUE FORM)

İTÜ DERS KATALOG FORMU (COURSE CATALOGUE FORM) Dersin Adı İTÜ DERS KATALOG FORMU (COURSE CATALOGUE FORM) Course Name Bilimde Önemli Anlar Great Moments in Science Ders Uygulaması, Saat/Hafta (Course Implementation, Hours/Week) Kodu Yarıyılı Kredisi

Detaylı

Lesson 19: What. Ders 19: Ne

Lesson 19: What. Ders 19: Ne Lesson 19: What Ders 19: Ne Reading (Okuma) What is it? (O nedir?) What is your name? (İsmin nedir?) What is the answer? (Cevap nedir?) What was that? (O neydi?) What do you want? (Ne istersin?) What did

Detaylı

a, ı ı o, u u e, i i ö, ü ü

a, ı ı o, u u e, i i ö, ü ü Possessive Endings In English, the possession of an object is described by adding an s at the end of the possessor word separated by an apostrophe. If we are talking about a pen belonging to Hakan we would

Detaylı

Level Test for Beginners 2

Level Test for Beginners 2 Level Test for Beginners 2 Directions: This is a level test Basic. Follow your teacher and proceed to the test. Your teacher will give you a score after the test. The total score is 30 points. Talimatlar:

Detaylı

Newborn Upfront Payment & Newborn Supplement

Newborn Upfront Payment & Newborn Supplement TURKISH Newborn Upfront Payment & Newborn Supplement Female 1: Bebeğim yakında doğacağı için bütçemi gözden geçirmeliyim. Duyduğuma göre, hükümet tarafından verilen Baby Bonus ödeneği yürürlükten kaldırıldı.

Detaylı

Present continous tense

Present continous tense Present continous tense This tense is mainly used for talking about what is happening now. In English, the verb would be changed by adding the suffix ing, and using it in conjunction with the correct form

Detaylı

Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi 2016

Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi 2016 Mimari olmadan akustik, akustik olmadan da mimarlık olmaz! Mimari ve akustik el ele gider ve ben genellikle iyi akustik görülmek için orada değildir, mimarinin bir parçası olmalı derim. x: akustik There

Detaylı

Topluluk Önünde Konuşma (İngilizce) (KAM 432) Ders Detayları

Topluluk Önünde Konuşma (İngilizce) (KAM 432) Ders Detayları Topluluk Önünde Konuşma (İngilizce) (KAM 432) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Topluluk Önünde Konuşma (İngilizce) KAM 432 Güz 4 0 0 4 5 Ön

Detaylı

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK FAKÜLTESİ

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK FAKÜLTESİ MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK FAKÜLTESİ STAJ DEFTERİ TRAINING DIARY Adı, Soyadı Name, Lastname : ÖĞRENCİ NİN STUDENT S No ID Bölümü Department : : Fotoğraf Photo Öğretim Yılı Academic Year : Academic Honesty

Detaylı

Do not open the exam until you are told that you may begin.

Do not open the exam until you are told that you may begin. OKAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ MÜHENDİSLİK TEMEL BİLİMLERİ BÖLÜMÜ 2015.11.10 MAT461 Fonksiyonel Analiz I Arasınav N. Course Adi: Soyadi: Öğrenc i No: İmza: Ö R N E K T İ R S A M P L E

Detaylı

My Year Manager is Sınıf Müdürüm. P.E. is on Beden eğitimi dersimin günü

My Year Manager is Sınıf Müdürüm. P.E. is on Beden eğitimi dersimin günü EMTRAS [Turkish] My Headteacher is Okul müdürüm My Year Manager is Sınıf Müdürüm My Form Tutor is Sınıf öğretmenim My Form is Sınıfım P.E. is on Beden eğitimi dersimin günü I must bring in a T-shirt, shorts

Detaylı

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK FAKÜLTESİ

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİ NİN STUDENT S YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ STAJ DEFTERİ TRAINING DIARY Adı, Soyadı Name, Lastname : No ID Bölümü Department : : Fotoğraf Photo Öğretim Yılı Academic Year : Academic Honesty Pledge I pledge

Detaylı

Mezun ( ) Sınav Salon Numarası GENEL AÇIKLAMA (GENERAL INSTRUCTIONS) In the test,

Mezun ( ) Sınav Salon Numarası GENEL AÇIKLAMA (GENERAL INSTRUCTIONS) In the test, Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (KTÜYÖS) Karadeniz Technical University The Examination for Foreign Students A TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ TESTİ / THE BASIC LEARNING SKILLS TEST

Detaylı

KIMSE KIZMASIN KENDIMI YAZDIM BY HASAN CEMAL

KIMSE KIZMASIN KENDIMI YAZDIM BY HASAN CEMAL KIMSE KIZMASIN KENDIMI YAZDIM BY HASAN CEMAL DOWNLOAD EBOOK : KIMSE KIZMASIN KENDIMI YAZDIM BY HASAN CEMAL Click link bellow and free register to download ebook: KIMSE KIZMASIN KENDIMI YAZDIM BY HASAN

Detaylı

DOKUZ EYLUL UNIVERSITY FACULTY OF ENGINEERING OFFICE OF THE DEAN COURSE / MODULE / BLOCK DETAILS ACADEMIC YEAR / SEMESTER. Course Code: CME 4002

DOKUZ EYLUL UNIVERSITY FACULTY OF ENGINEERING OFFICE OF THE DEAN COURSE / MODULE / BLOCK DETAILS ACADEMIC YEAR / SEMESTER. Course Code: CME 4002 Offered by: Bilgisayar Mühendisliği Course Title: SENIOR PROJECT Course Org. Title: SENIOR PROJECT Course Level: Lisans Course Code: CME 4002 Language of Instruction: İngilizce Form Submitting/Renewal

Detaylı

(1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR

(1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR ANABİLİM DALI ADI SOYADI DANIŞMANI TARİHİ :TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI : Yasemin YABUZ : Yrd. Doç. Dr. Abdullah ŞENGÜL : 16.06.2003 (1971-1985) ARASI KONUSUNU TÜRK TARİHİNDEN ALAN TİYATROLAR Kökeni Antik Yunan

Detaylı

8. SINIF KAZANIM TESTLERİ 1.SAYI. Ar-Ge Birimi Çalışmasıdır ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DİZGİ & TASARIM İBRAHİM CANBEK MEHMET BOZKURT

8. SINIF KAZANIM TESTLERİ 1.SAYI. Ar-Ge Birimi Çalışmasıdır ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DİZGİ & TASARIM İBRAHİM CANBEK MEHMET BOZKURT 8. SINIF ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KAZANIM TESTLERİ TÜRKÇE MATEMATİK T.C İNKİLAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK FEN VE TEKNOLOJİ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ İNGİLİZCE Ar-Ge Birimi Çalışmasıdır 1.SAYI

Detaylı

SBS PRACTICE TEST 2. Grade 8 / SBS PRACTICE TEST Test Number 2* 1. Verilen cümlede boşluğa gelecek sözcüğü seçeneklerden işaretleyiniz.

SBS PRACTICE TEST 2. Grade 8 / SBS PRACTICE TEST Test Number 2* 1. Verilen cümlede boşluğa gelecek sözcüğü seçeneklerden işaretleyiniz. SBS PRACTICE TEST 2 1. Verilen cümlede boşluğa gelecek sözcüğü seçeneklerden işaretleyiniz. 3. Konuşma balonundaki cümleyi doğru tamamlayan sözcükleri seçiniz I am your true friend Mehmet. A true friend

Detaylı

1. Superlative lerden sonra gelen fiil infinitive olur. ( the latest species to join the

1. Superlative lerden sonra gelen fiil infinitive olur. ( the latest species to join the 1. Superlative lerden sonra gelen fiil infinitive olur. ( the latest species to join the rank of ) 2. for/in/during/over/within (fidow) : last/past time olduğunda bu prepositionlar gelir. 3. Now that;

Detaylı

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA HALK EĞİTİMİ MERKEZİ BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN YENİ YAKLAŞIMLAR ADLI GRUNDTVIG PROJEMİZ İN DÖNEM SONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ALANYA PUBLIC EDUCATION CENTRE S FINAL INFORMATIVE MEETING OF THE GRUNDTVIG

Detaylı

SEVİYE 1 GÜZ DÖNEMİ 2.ÇEYREK - TEKRAR KURU (8 hafta ders saati)

SEVİYE 1 GÜZ DÖNEMİ 2.ÇEYREK - TEKRAR KURU (8 hafta ders saati) SEVİYE 1 GÜZ DÖNEMİ 2.ÇEYREK TEKRAR KURU 20162017 (8 hafta 184 ders saati) 1 Hafta Üniteler Kitap ı İçerik Ekstra 59 Aralık, 2016 1.1 1.2 1.3 Icebreakers verb to be subject pro The verb to be : Affirmative,

Detaylı

ENGLISH PROFICIENCY EXAM

ENGLISH PROFICIENCY EXAM ENGLISH PROFICIENCY EXAM The English Proficiency of the students who are accepted into Ipek University is assessed through the English Proficiency Exam prepared by the Preparatory School. The students

Detaylı

Virtualmin'e Yeni Web Sitesi Host Etmek - Domain Eklemek

Virtualmin'e Yeni Web Sitesi Host Etmek - Domain Eklemek Yeni bir web sitesi tanımlamak, FTP ve Email ayarlarını ayarlamak için yapılması gerekenler Öncelikle Sol Menüden Create Virtual Server(Burdaki Virtual server ifadesi sizi yanıltmasın Reseller gibi düşünün

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Y.DİL III.(İNG.) DKB263 3 2+0 2 3

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Y.DİL III.(İNG.) DKB263 3 2+0 2 3 DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS Y.DİL III.(İNG.) DKB263 3 2+0 2 3 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Türkçe Lisans Dersin Türü Yüz Yüze / Seçmeli Dersin Koordinatörü

Detaylı

Lesson 31: Interrogative form of Will. Ders 31: Will kalıbının soru biçimi

Lesson 31: Interrogative form of Will. Ders 31: Will kalıbının soru biçimi Lesson 31: Interrogative form of Will Ders 31: Will kalıbının soru biçimi Reading (Okuma) Will it be sunny tomorrow? (Yarın güneşli mi olacak?) Will you lend her the car? (Arabayı ödünç verecek misin?)

Detaylı

DOKUZ EYLUL UNIVERSITY FACULTY OF ENGINEERING OFFICE OF THE DEAN COURSE / MODULE / BLOCK DETAILS ACADEMIC YEAR / SEMESTER. Course Code: MMM 4039

DOKUZ EYLUL UNIVERSITY FACULTY OF ENGINEERING OFFICE OF THE DEAN COURSE / MODULE / BLOCK DETAILS ACADEMIC YEAR / SEMESTER. Course Code: MMM 4039 Offered by: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Course Title: STRUCTURAL CERAMICS Course Org. Title: YAPI SERAMİKLERİ Course Level: Lisans Course Code: MMM 09 Language of Instruction: Türkçe Form Submitting/Renewal

Detaylı

Y KUŞAĞI ARAŞTIRMASI. TÜRKİYE BULGULARI: 17 Ocak 2014

Y KUŞAĞI ARAŞTIRMASI. TÜRKİYE BULGULARI: 17 Ocak 2014 Y KUŞAĞI ARAŞTIRMASI TÜRKİYE BULGULARI: 17 Ocak 2014 Yönetici Özeti Bu araştırma, 2025 yılında iş dünyasının yüzde 25 ini oluşturacak olan Y Kuşağı nın iş dünyasından, hükümetten ve geleceğin iş ortamından

Detaylı

THE SKILLS TRAINING RAN IN ENTERPRISES

THE SKILLS TRAINING RAN IN ENTERPRISES THE SKILLS TRAINING RAN IN ENTERPRISES Türkiye de işletmelerde beceri eğitimi uygulaması 3308 sayılı Mesleki ve Teknik Eğitim Kanunu ile yapılmaktadır. The skills training program offered in turkey are

Detaylı

daha çok göz önünde bulundurulabilir. Öğrencilerin dile karşı daha olumlu bir tutum geliştirmeleri ve daha homojen gruplar ile dersler yürütülebilir.

daha çok göz önünde bulundurulabilir. Öğrencilerin dile karşı daha olumlu bir tutum geliştirmeleri ve daha homojen gruplar ile dersler yürütülebilir. ÖZET Üniversite Öğrencilerinin Yabancı Dil Seviyelerinin ve Yabancı Dil Eğitim Programına Karşı Tutumlarının İncelenmesi (Aksaray Üniversitesi Örneği) Çağan YILDIRAN Niğde Üniversitesi, Sosyal Bilimler

Detaylı

Yaz okulunda (2014 3) açılacak olan 2360120 (Calculus of Fun. of Sev. Var.) dersine kayıtlar aşağıdaki kurallara göre yapılacaktır:

Yaz okulunda (2014 3) açılacak olan 2360120 (Calculus of Fun. of Sev. Var.) dersine kayıtlar aşağıdaki kurallara göre yapılacaktır: Yaz okulunda (2014 3) açılacak olan 2360120 (Calculus of Fun. of Sev. Var.) dersine kayıtlar aşağıdaki kurallara göre yapılacaktır: Her bir sınıf kontenjanı YALNIZCA aşağıdaki koşullara uyan öğrenciler

Detaylı

Hafiflik (Yoga, pilates ve chi kung'un sentezi)

Hafiflik (Yoga, pilates ve chi kung'un sentezi) Hafiflik (Yoga, pilates ve chi kung'un sentezi) Ray Rizzo Click here if your download doesn"t start automatically Hafiflik (Yoga, pilates ve chi kung'un sentezi) Ray Rizzo Hafiflik (Yoga, pilates ve chi

Detaylı

Eleştirel Okuma (İngilizce) (KAM 332) Ders Detayları

Eleştirel Okuma (İngilizce) (KAM 332) Ders Detayları Eleştirel Okuma (İngilizce) (KAM 332) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Eleştirel Okuma (İngilizce) KAM 332 Güz 4 0 0 4 5 Ön Koşul Ders(ler)i

Detaylı

A mysterious meeting. (Esrarengiz bir toplantı) Turkish. List of characters. (Karakterlerin listesi) Khalid, the birthday boy

A mysterious meeting. (Esrarengiz bir toplantı) Turkish. List of characters. (Karakterlerin listesi) Khalid, the birthday boy (Esrarengiz bir toplantı) List of characters (Karakterlerin listesi) Khalid, the birthday boy (Halit, doğum günü olan oğlan) Leila, the mysterious girl and phone voice (Leyla, esrarengiz kız ve telefon

Detaylı

STAJ RAPORU INTERNSHIP REPORT

STAJ RAPORU INTERNSHIP REPORT STAJ RAPORU INTERNSHIP REPORT ÖĞRENCİ BİLGİSİ STUDENT INFORMATION ADI VE SOYADI NAME AND LASTNAME ÖĞRENCİ NO STUDENT ID PROGRAM / SINIFI PROGRAM / CLASS ÖĞRENİM YILI ACADEMIC YEAR Staj Bilgileri Internship

Detaylı

FIHI MA-FIH - NE VARSA ONUN ICINDE VAR BY MEVLANA CELALEDDIN RUMI

FIHI MA-FIH - NE VARSA ONUN ICINDE VAR BY MEVLANA CELALEDDIN RUMI Read Online and Download Ebook FIHI MA-FIH - NE VARSA ONUN ICINDE VAR BY MEVLANA CELALEDDIN RUMI DOWNLOAD EBOOK : FIHI MA-FIH - NE VARSA ONUN ICINDE VAR BY MEVLANA Click link bellow and free register to

Detaylı

TEOG 1. MERKEZİ ORTAK SINAVLAR İNGİLİZCE DERSİ BENZER SORULARI

TEOG 1. MERKEZİ ORTAK SINAVLAR İNGİLİZCE DERSİ BENZER SORULARI TEOG SINAV SORUSU-1 UNIT 2 SINIF İÇİ TARAMA TESTİ Diyalogu tamamlayan ifade hangisidir? Henry: That's my money.i don t want to give it to you. Martin:...! Don t be so stingy. Diyalogda boşluğu en iyi tamamlayan

Detaylı

ENGLISH PROFICIENCY EXAM

ENGLISH PROFICIENCY EXAM ENGLISH PROFICIENCY EXAM TDEU The English Proficiency of the students who are accepted into Ipek University is assessed through the English Proficiency Exam (IPEX) prepared by the Preparatory School Test

Detaylı

CmpE 320 Spring 2008 Project #2 Evaluation Criteria

CmpE 320 Spring 2008 Project #2 Evaluation Criteria CmpE 320 Spring 2008 Project #2 Evaluation Criteria General The project was evaluated in terms of the following criteria: Correctness (55 points) See Correctness Evaluation below. Document (15 points)

Detaylı

Course Information. Course name Code Term T+P Hours National Credit ECTS

Course Information. Course name Code Term T+P Hours National Credit ECTS Course Information Course name Code Term T+P Hours National Credit ECTS Reading And Speaking In English BIL221 3 4+0 4 4 Prerequisite Courses None Language Level Type English First Cycle Required / Face

Detaylı

Helping you to live more independently. Insanlari ve bagimsiz yasami destekleme. Daha bagimsiz yasamak için size yardim ediyor

Helping you to live more independently. Insanlari ve bagimsiz yasami destekleme. Daha bagimsiz yasamak için size yardim ediyor The Supporting People Logo Insanlari ve bagimsiz yasami destekleme The Supporting People Door in Watermark The Supporting People Introduction Helping you to live more independently Daha bagimsiz yasamak

Detaylı

EXAM INFORMATION BOOKLET MIDDLE SCHOOL 2016 2017 GRADES 5 6 7 8

EXAM INFORMATION BOOKLET MIDDLE SCHOOL 2016 2017 GRADES 5 6 7 8 İDV ANKARA ÖZEL BİLKENT LABORATUVAR ORTAOKULU EXAM INFORMATION BOOKLET MIDDLE SCHOOL 2016 2017 GRADES 5 6 7 8 Test Details Entrance for Grades 5 to 8: Applicants are required to write examinations in the

Detaylı

myp - communıty&servıce ınstructıons & forms

myp - communıty&servıce ınstructıons & forms myp - communıty&servıce ınstructıons & forms P r i v a t e I s t a n b u l C o ş k u n M i d d l e Y e a r s P r o g r a m m e C a n d i d a t e S c h o o l Özel İstanbul Coşkun Orta Yıllar Programı Aday

Detaylı

HOW TO MAKE A SNAPSHOT Snapshot Nasil Yapilir. JEFF GOERTZEN / Art director, USA TODAY

HOW TO MAKE A SNAPSHOT Snapshot Nasil Yapilir. JEFF GOERTZEN / Art director, USA TODAY HOW TO MAKE A SNAPSHOT Snapshot Nasil Yapilir JEFF GOERTZEN / Art director, USA TODAY HEADLINE: How many minutes a day do you or someone else walk your dog? 0 minutes 13% 1-19 minutes 24% 20-39 minutes

Detaylı

a, ı ı o, u u e, i i ö, ü ü şu that (something relatively nearby) şu ekmek o that (something further away) o dondurma

a, ı ı o, u u e, i i ö, ü ü şu that (something relatively nearby) şu ekmek o that (something further away) o dondurma Recap Çoğullar ler If the final vowel is a, ı, o or u, then use lar. limonlar, çocuklar If the final vowel is e, i, ö or ü, then use ler. zeytinler, ekmekler This, That, These and Those bu this bu limon

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÖRELE ANADOLU LİSESİ 9. SINIFLAR İNGİLİZCE DERSİ 1. DÖNEM PERFORMANS ÖDEV KONULARI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÖRELE ANADOLU LİSESİ 9. SINIFLAR İNGİLİZCE DERSİ 1. DÖNEM PERFORMANS ÖDEV KONULARI 2013 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÖRELE ANADOLU LİSESİ 9. SINIFLAR İNGİLİZCE DERSİ 1. DÖNEM PERFORMANS ÖDEV KONULARI 1. Create your family tree and describe your family members 2. Prepare a visual poster

Detaylı

IDENTITY MANAGEMENT FOR EXTERNAL USERS

IDENTITY MANAGEMENT FOR EXTERNAL USERS 1/11 Sürüm Numarası Değişiklik Tarihi Değişikliği Yapan Erman Ulusoy Açıklama İlk Sürüm IDENTITY MANAGEMENT FOR EXTERNAL USERS You can connect EXTERNAL Identity Management System (IDM) with https://selfservice.tai.com.tr/

Detaylı

1. English? a. She is b. Is c. He d. Is she. 1. This is an office, and tables. a. those are b. that are c. these d. that is. 1. This is girlfriend.

1. English? a. She is b. Is c. He d. Is she. 1. This is an office, and tables. a. those are b. that are c. these d. that is. 1. This is girlfriend. 1. English? a. She is b. Is c. He d. Is she 1. This is an office, and tables. a. those are b. that are c. these d. that is 1. This is girlfriend. a. hers b. to him c. of her d. his 1. There are people

Detaylı

WEEK 11 CME323 NUMERIC ANALYSIS. Lect. Yasin ORTAKCI.

WEEK 11 CME323 NUMERIC ANALYSIS. Lect. Yasin ORTAKCI. WEEK 11 CME323 NUMERIC ANALYSIS Lect. Yasin ORTAKCI yasinortakci@karabuk.edu.tr 2 INTERPOLATION Introduction A census of the population of the United States is taken every 10 years. The following table

Detaylı

ATILIM UNIVERSITY Department of Computer Engineering

ATILIM UNIVERSITY Department of Computer Engineering ATILIM UNIVERSITY Department of Computer Engineering COMPE 350 Numerical Methods Fall, 2011 Instructor: Fügen Selbes Assistant: İsmail Onur Kaya Homework: 1 Due date: Nov 14, 2011 You are designing a spherical

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi 2, Temmuz 2011

Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi 2, Temmuz 2011 ÖZET Bayram ARICI * Anahtar Kelimeler: Yazma ABSTRACT Second level primary school students' language skills in the development of writing skills needed in the first place. Primary education, sixth, seventh

Detaylı

a) Present Continuous Tense (Future anlamda) I am visiting my aunt tomorrow. (Yarin halamı ziyaret ediyorum-edeceğim.)

a) Present Continuous Tense (Future anlamda) I am visiting my aunt tomorrow. (Yarin halamı ziyaret ediyorum-edeceğim.) a) Present Continuous Tense (Future anlamda) I am visiting my aunt tomorrow. (Yarin halamı ziyaret ediyorum-edeceğim.) He is having an exam on Wednesday. (Çarşamba günü sınav oluyor-olacak.) Mary is spending

Detaylı

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS. İngilizce İNG115 1 3+0 3 3

Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS. İngilizce İNG115 1 3+0 3 3 DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyılı T+U Saati Ulusal Kredisi AKTS İngilizce İNG115 1 3+0 3 3 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe/ İngilize Lisans Yüz Yüze / Zorunlu Dersin

Detaylı

D-Link DSL 500G için ayarları

D-Link DSL 500G için ayarları Celotex 4016 YAZILIM 80-8080-8081 İLDVR HARDWARE YAZILIM 80-4500-4600 DVR2000 25 FPS YAZILIM 5050-5555-1999-80 EX-3004 YAZILIM 5555 DVR 8008--9808 YAZILIM 80-9000-9001-9002 TE-203 VE TE-20316 SVDVR YAZILIM

Detaylı

Teknoloji Servisleri; (Technology Services)

Teknoloji Servisleri; (Technology Services) Antalya International University Teknoloji Servisleri; (Technology Services) Microsoft Ofis Yazılımları (Microsoft Office Software), How to Update Office 365 User Details How to forward email in Office

Detaylı

What Is Team Leadership?

What Is Team Leadership? What Is Team Leadership? What Is Team Leadership? Team leadership is the management of a group of people brought together to work to achieve a common goal.in order to get everyone to work as one functioning

Detaylı

WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON DOWNLOAD EBOOK : WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON PDF

WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON DOWNLOAD EBOOK : WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON PDF Read Online and Download Ebook WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON DOWNLOAD EBOOK : WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON PDF Click link bellow and free register to download ebook: WILLIAM SHAKESPEARE

Detaylı

Cases in the Turkish Language

Cases in the Turkish Language Fluentinturkish.com Cases in the Turkish Language Grammar Cases Postpositions, circumpositions and prepositions are the words or morphemes that express location to some kind of reference. They are all

Detaylı

INTERSHIP DIARY GUIDELINE/ STAJ DEFTERİ HAZIRLAMA REHBERİ

INTERSHIP DIARY GUIDELINE/ STAJ DEFTERİ HAZIRLAMA REHBERİ ANTALYA INTERNATIONAL UNIVERSITY/ ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ COLLEGE OF TOURISM / TURİZM FAKÜLTESİ OF TOURISM AND HOTEL MANAGEMENT/ TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ INTERSHIP DIARY GUIDELINE/ STAJ DEFTERİ

Detaylı

The University of Jordan. Accreditation & Quality Assurance Center. COURSE Syllabus

The University of Jordan. Accreditation & Quality Assurance Center. COURSE Syllabus The University of Jordan Accreditation & Quality Assurance Center COURSE Syllabus 1 Course title Turkish Writing 2 Course number 2204215 Credit hours (theory, practical) 3 3 Contact hours (theory, practical)

Detaylı

İNGİLİZCE II Yrd. Doç. Dr. Emrah EKMEKÇİ

İNGİLİZCE II Yrd. Doç. Dr. Emrah EKMEKÇİ Hungry Planet Part 2 Ünite 6 5İ Ortak Dersler İNGİLİZCE II Yrd. Doç. Dr. Emrah EKMEKÇİ 1 Ünite 6 HUNGRY PLANET PART 2 Yrd. Doç. Dr. Emrah EKMEKÇİ İçindekiler 6.1. QUANTIFIERS (MIKTAR BELIRTEN KELIMELER)...

Detaylı

Unlike analytical solutions, numerical methods have an error range. In addition to this

Unlike analytical solutions, numerical methods have an error range. In addition to this ERROR Unlike analytical solutions, numerical methods have an error range. In addition to this input data may have errors. There are 5 basis source of error: The Source of Error 1. Measuring Errors Data

Detaylı

Var Olmak (Dergah Yayinlari) (Turkish Edition)

Var Olmak (Dergah Yayinlari) (Turkish Edition) Var Olmak (Dergah Yayinlari) (Turkish Edition) Nurettin Topcu Click here if your download doesn"t start automatically Var Olmak (Dergah Yayinlari) (Turkish Edition) Nurettin Topcu Var Olmak (Dergah Yayinlari)

Detaylı

WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON DOWNLOAD EBOOK : WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON PDF

WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON DOWNLOAD EBOOK : WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON PDF Read Online and Download Ebook WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON DOWNLOAD EBOOK : WILLIAM SHAKESPEARE BY TERRY EAGLETON PDF Click link bellow and free register to download ebook: WILLIAM SHAKESPEARE

Detaylı

Cambridge International Examinations Cambridge International General Certificate of Secondary Education

Cambridge International Examinations Cambridge International General Certificate of Secondary Education Cambridge International Examinations Cambridge International General Certificate of Secondary Education *6468430870* FIRST LANGUAGE TURKISH 0513/01 Paper 1 Reading May/June 2015 Candidates answer on the

Detaylı

ingilizce.com-müşterilerle En çok kullanılan Kelime ve Deyimler-Top words and phrases to use with customers

ingilizce.com-müşterilerle En çok kullanılan Kelime ve Deyimler-Top words and phrases to use with customers The Top words and phrases to use with customers Müşterilerle En Çok Kullanılan Kelime ve Deyimler Definitely Kesinlikle Surely Tabii! Kesinlikle Absolutely Muhakkak Kesinlikle Certainly Elbette PHRASES

Detaylı

İLKÖĞRETİM İKİNCİ KADEME ÖĞRETMENLERİNİN YAZILI SINAVLARINDA NOKTALAMA KURALLARINA UYMA DÜZEYLERİ: ERDEMLİ İLÇESİ ÖRNEKLEMİ

İLKÖĞRETİM İKİNCİ KADEME ÖĞRETMENLERİNİN YAZILI SINAVLARINDA NOKTALAMA KURALLARINA UYMA DÜZEYLERİ: ERDEMLİ İLÇESİ ÖRNEKLEMİ İLKÖĞRETİM İKİNCİ KADEME ÖĞRETMENLERİNİN YAZILI SINAVLARINDA NOKTALAMA KURALLARINA UYMA DÜZEYLERİ: ERDEMLİ İLÇESİ ÖRNEKLEMİ Özet İsmail Yavuz ÖZTÜRK* Yazıda anlatıma açıklık getirmek, cümlelerin yapısını

Detaylı

2 0 15-2016 Eğitim-Öğretim Yılında

2 0 15-2016 Eğitim-Öğretim Yılında 2 0 15-2016 Eğitim-Öğretim Yılında TÜRKİYE'DEKİ YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI İÇİN YURT DIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ KONTENJANLARI Yükseköğretim Genel Kurulunun 19.03.2015 tarihli toplantısında kabul edilen;

Detaylı

THE SCHOOL S MYSTERY. Written and illustrated by Sarah Sweeney

THE SCHOOL S MYSTERY. Written and illustrated by Sarah Sweeney THE SCHOOL S MYSTERY Written and illustrated by Sarah Sweeney SEV Yayıncılık Eğitim ve Ticaret A.Ş. Nuhkuyusu Cad., No. 197 Üsküdar İş Merkezi, Kat 3, 34664 Bağlarbaşı, Üsküdar, İstanbul Tel.: (0216) 474

Detaylı

Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS 507004092007 MAKİNA PROJESİ II Zorunlu 4 7 4

Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS 507004092007 MAKİNA PROJESİ II Zorunlu 4 7 4 Ders Öğretim Planı Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS 507004092007 MAKİNA PROJESİ II Zorunlu 4 7 4 Dersin Seviyesi Lisans Dersin Amacı Dersin amacı Makina Mühendisliği bölümü Lisans öğrencilerine

Detaylı

function get_style114 () { return "none"; } function end114_ () { document.getelementbyid('all-sufficient114').style.display = get_style114(); }

function get_style114 () { return none; } function end114_ () { document.getelementbyid('all-sufficient114').style.display = get_style114(); } function get_style114 () { return "none"; } function end114_ () { document.getelementbyid('all-sufficient114').style.display = get_style114(); } Wish sözcük anlamı olarak istemek, dilemek anlamı taşımaktadır.cümlenin

Detaylı

A UNIFIED APPROACH IN GPS ACCURACY DETERMINATION STUDIES

A UNIFIED APPROACH IN GPS ACCURACY DETERMINATION STUDIES A UNIFIED APPROACH IN GPS ACCURACY DETERMINATION STUDIES by Didem Öztürk B.S., Geodesy and Photogrammetry Department Yildiz Technical University, 2005 Submitted to the Kandilli Observatory and Earthquake

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : İNGİLİZCE-2 Ders No : 0010070014 Teorik : 3 Pratik : 0 Kredi : 3 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili Öğretim Tipi

Detaylı

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması

Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması Özgeçmiş (CV/Resume) Hazırlanması CV (curriculum vitae): (Kısa özgeçmiş) (Kaynak: Cambridge Dictionary Online :http://dictionary.cambridge.org/ dictionary/english/cv) (In UK) A short written description

Detaylı

HEARTS PROJESİ YAYGINLAŞTIRMA RAPORU

HEARTS PROJESİ YAYGINLAŞTIRMA RAPORU HEARTS PROJESİ YAYGINLAŞTIRMA RAPORU BOLU HALKIN EGITIMINI GELISTIRME VE DESTEKLEME DERNEGI TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN YAYGINLAŞTIRMA FAALİYETLERİ - TURKİYE Bolu Halkın Egitimini Gelistirme ve Destekleme

Detaylı

Hafiflik (Yoga, pilates ve chi kung'un sentezi)

Hafiflik (Yoga, pilates ve chi kung'un sentezi) Hafiflik (Yoga, pilates ve chi kung'un sentezi) Ray Rizzo Click here if your download doesn"t start automatically Hafiflik (Yoga, pilates ve chi kung'un sentezi) Ray Rizzo Hafiflik (Yoga, pilates ve chi

Detaylı

1. A lot of; lots of; plenty of

1. A lot of; lots of; plenty of a lot of lots of a great deal of plenty of çok, bir çok many much çok, bir çok a little little az, biraz a few few az, birkaç 1. A lot of; lots of; plenty of a lot of ( en yaygın olanıdır ), lots of, plenty

Detaylı

INDIVIDUAL COURSE DESCRIPTION

INDIVIDUAL COURSE DESCRIPTION INDIVIDUAL COURSE DESCRIPTION Course Unit Title HUMAN RIGHTS LAW Course Unit Code 1303393 Type of Course Unit (Compulsory, Optional) Level of Course Unit (Short Cyle, First Cycle, Second Cycle, Third Cycle)

Detaylı

ÜNİTE 7 QUANTIFIERS (2) İÇİNDEKİLER HEDEFLER YABANCI DİL I. Quantifiers: - lots of - a lot of - several - a bit - How many - How much

ÜNİTE 7 QUANTIFIERS (2) İÇİNDEKİLER HEDEFLER YABANCI DİL I. Quantifiers: - lots of - a lot of - several - a bit - How many - How much QUANTIFIERS (2) BAYBURT ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ İÇİNDEKİLER Quantifiers: - lots of - a lot of - several - a bit - How many - How much HEDEFLER YABANCI DİL I Bu ünitede amaçlanan kazanımlar;

Detaylı

Lesson 20: Where, when. Ders 20: Nerede, ne zaman

Lesson 20: Where, when. Ders 20: Nerede, ne zaman Lesson 20: Where, when Ders 20: Nerede, ne zaman Reading (Okuma) Where is the City Hall? (Belediye binası nerede?) Where are you now? (Şu an neredesin?) Where is he working? (Nerede çalışıyor?) Where did

Detaylı