Atina nın 1836 daki nüfusu on beş bin Yunanlı ve çoğunluğunu Bavyeralıların teşkil ettiği iki bin beş yüz yabancıdan oluşuyormuş.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Atina nın 1836 daki nüfusu on beş bin Yunanlı ve çoğunluğunu Bavyeralıların teşkil ettiği iki bin beş yüz yabancıdan oluşuyormuş."

Transkript

1 Fransız seyyah Baptistin Poujoulat nın, yıllarında Anadolu, Mezopotamya ve Mısır a yaptığı seyahati, mektuplar halinde anlattığı kitabından ilginç bilgiler: Mektup 1: Atina nın 1836 daki nüfusu on beş bin Yunanlı ve çoğunluğunu Bavyeralıların teşkil ettiği iki bin beş yüz yabancıdan oluşuyormuş. Genç kral Othon un, eşi prenses Oldembourg ile beraber, Kasım 1836 sonunda Atina ya gelmesi bekleniyormuş. Şubat 1836 da, Kral Othon için büyük bir sarayın inşasına başlamış ama gerekli para olmadığı için iş çok yavaş ilerliyormuş. Herkes gelirken onun gerekli parayı getireceğini düşünüyormuş. Parthenon Perikles in zamanında yapılmış. Parthenon un tamamı, 1687 yılında, Venediklilerin bombardımanında bir kısmı yıkılana kadar, olduğu gibi duruyormuş Kasım ında Parthenon mabedinin ortasında müzeye çevrilmiş çirkin bir cami varmış. Mektup 3: 1837 başlarında, Aydın ve Kütahya sancaklarına yayılmış olarak yaşayan altı yüz civarında Yörük aile varmış. Ekilmemiş arazilerde sürülerini otlatmak karşılığı olarak bu sancakların paşalarına küçük bir vergi öderlermiş. Turgutlu nun 1837 yılındaki nüfusu beş bin kişi imiş. Bunun bini Rum, ellisi Ermeni gerisi de Türk imiş. İki Hıristiyan halkın bir kilisesi, Türklerin ise sekiz camisi varmış. Turgutlu hiçbir paşalığa tabi değilmiş. Buranın vergi gelirleri Padişahın odalıklarına verilirmiş. Büyük İskender, Sardes in arşivinde bulduğu belgelerden, eski Pers valilerinin Yunanlılara Makedonyalılar ile savaşmaları için bağış yaptıklarını öğrenmiş. Demosthen in burada saklanan dokümanlar arasındaki mektupları ona, Atina nın bu büyük hatibinin Asya nın hazinelerini bazen kendi hesabına aktardığını göstermiş. Alaşehir in 1837 yılı başındaki nüfusu on iki bin Türk, üç bin Rum dan oluşuyormuş. Müslümanların sekiz camisi, Hıristiyanların ise iki kilisesi varmış. Denizli, antik zamanlarda yokmuş. Türkler tarafından kurulmuş. Denizli nin 1837 yılındaki nüfusu on beş bin Türk, üç bin Rum ve iki bin Ermeni den oluşuyormuş. Bu tarihten yaklaşık yüz yıl önce, şimdiki şehrin batısında aynı isimli başka bir şehir varmış. Eski Denizli bir depremle yıkılmış. On üç bin kişilik nüfusunun büyük bir kısmı yok olmuş. Kurtulanlar şimdiki Denizli yi kurmuşlar. Mektup 4: Antik Laodice (Eskihisar) Roma imparatorları tarafından Küçük Asya daki eyaletlerinin başşehri olarak seçilmiş. Bu şehir tüylerinin inceliği ile meşhur koyunların yününün satışından büyük bir gelir ediyormuş. Bu koyun cinsi şimdi yok olmuş.

2 Mektup 5: Mektup 6: 1837 yılında, Kuşadası nda Fransız konsolosluğu varmış de Anadolu nun her şehrinde ve çok kullanılan yollar üzerindeki kasabalarda sadece hükümet görevlilerine ve seyahat edenlere tahsis edilmiş atlar varmış. Bir ata, dört km için, o devirdeki Fransız parası ile beş santim ödeniyormuş. Manisa nın 1837 yılındaki nüfusu yetmiş bin Türk, bin Rum, bin Ermeni ve dört yüz Yahudi ailesinden oluşuyormuş de, Papazlı kasabasında hepsi Rumlara ait beş yüz ev varmış. Buradaki Rumlar ektikleri toprağa sahip değillermiş. Önce, ektikleri her iki yüz yirmi beş metrekare tarla için beş kuruş (o zamanki Fransız parası ile bir frank) arazi vergisi, daha sonra da, Manisa valisine elde ettikleri ürünün onda birine tekabül eden bir ürün vergisi öderlermiş. Bu vergi Manisa paşalığındaki her köy için aynı imiş. Küçük Asya nın köylerindeki papazlar sadece papazlık rütbesini satın almakla kalmayıp ayrıca her yıl Alaşehir deki (Philadelphie) Piskoposa işgal ettikleri mevki için altı yüz beş kuruş (takriben 120 frank) öderlermiş. Buradaki papazların hem dini hem de sivil iki görevleri varmış. Papazlar, reayaların hükümete karşı yaptıklarından da sorumlularmış. Papazlı kasabasından dört saat kadar sonra gelen geniş ovada, içinde koni şeklinde topraktan yapılmış sayısız höyüklerin bulunduğu Lidya kral ailelerine ait nekropol bulunuyormuş. Bu antik mezarların içinde bir tanesi hepsinden daha yüksektir. Bu Kresüs ün babası, Alyattes in mezarı imiş. Bu muazzam tümsek, altmış metre yüksekliğindeymiş, çevresi de bin yüz metre imiş. Tarihin babası Herodot, Alyattes in mezarının Lidya daki en yüksek mezar olduğunu ve bunun sadece Mısır daki piramitlerden ve Babil de bulunanlardan daha küçük olduğunu belirtmiş. Mektup 7: Kula nın 1837 deki nüfusu altı bin Türk ve beş yüz Rum dan oluşuyormuş de Hollanda nın İzmir de bir konsolosu varmış. Adı da, Van-Eineps imiş. Takmak, yüz evden oluşan bir Türk köyü imiş. Burası aynı zamanda çevredeki dokuz köyün de bağlı olduğu bölge merkeziymiş. Buranın idarecisinin adı Ahmet Nuri imiş. Aslen Çerkez olan Ahmet Nuri, 1822 yılında genelkurmay başkanı olan Hurşit Paşanın silahtarlığını yapmış. Bu Ahmet Nuri, Arnavutluk taki Yanya şehrinin valisi olan, meşhur Tepedelenli Ali Paşanın konağını yirmi kişilik bir birlikle basıp, onu öldürmüş. Sonra da bu zalim paşanın kafasını İstanbul a götürüp, bizzat kendisi Sultan Mahmut a teslim etmiş. Sultan Mahmut ta ona mükafat olarak içi kürklü bir elbise vermiş. Kendisi 1837 de bu elbiseyi hala giyiyormuş. Mektup 8: Uşak ın 1837 deki nüfusu yirmi bin kişiymiş. Bunun iki bini Ermeni, bin beş yüzü Rum, geri kalanı da Türk müş. Uşak taki Rumlar, aynen Kula ve Göbek teki Rumlarda olduğu gibi, eski ana

3 dillerini tamamen unutmuşlar. Sadece Türkçe konuşuyorlarmış. İncil i Türkçeye çevirmişler, dualarını Türkçe yapıyorlarmış. Papazları bile Homer in dilinden tek kelime bilmiyorlarmış de Kütahya Anadolu daki en büyük paşalığın merkeziymiş. Kütahya nın o zamanki nüfusu yetmiş bin Türk, iki bin Ermeni, bin beş yüz Rum dan oluşuyormuş. Şehrin altı hamamı, dört kervansarayı ve otuz camisi varmış. Hıristiyanların ise üç kilisesi bulunuyormuş. O zaman Toros ordu kumandanı olan Hafız Paşa buradaki valiliği sırasında Asonos tan getirdiği taşlarla Kütahya da büyük bir at eğitim yeri inşa ettirmiş. Eski Rodos valisi olan Dilaver Paşa, Hafız Paşanın yerine Kütahya ya vali olmuş. Mısırlı Mehmet Ali Paşanın oğlu İbrahim Paşa, 2 Şubat 1833 tarihinde bir muhafız alayı, iki süvari alayı ve altı topla Kütahya ya gelmiş. Konya daki galibiyetinden sonra Kütahya ya yaklaşan paşadan korkan halkın bir kısmı Yelce Dağ a kaçmış. Mısırlı paşa halkı sakinleştirmek için ordusunu Porsuk nehri kıyısındaki ovada bırakmış. Sadece on beş kişilik bir süvari birliği ile şehre girmiş. Birkaç gün önce İstanbul a giden vali Rauf Paşanın sarayına yerleşmiş. 16 Nisan 1833 de Kütahya da yapılan bir antlaşma ile Mısırlılar Küçük Asya dan ayrılmışlar. Mektup 9: 1837 yılında Eskişehir in nüfusu iki yüz Türk ailesinden oluşuyormuş. Şehrin iki kervansarayı, dört camisi varmış. Bu camilerden birinde Ertuğrul un oğlu Osman ın eşi güzel Malhatun un babası büyük şeyh, Edebali nin mezarı bulunuyor. Şehir iki kısma bölünmüş. Eskişehir in meşhur kaplıcaları şehrin aşağı bölgesinden çıkıyormuş. Lüle taşından yapılmış pipo başları o devirde de meşhurmuş ve genellikle Almanya ya gönderiliyormuş. Birinci Haçlı seferi zamanında Godefroy de Bouillon un ordusu ile Kılıçaslan ın ordusu 1 Temmuz 1097 de Eskişehir ovasında savaşmışlar. Bu savaşı Haçlılar kazanmış. İnönü adlı kasabanın adı, civarda bulunan, mezar olarak kullanılmış çok sayıdaki mağaradan dolayı delmektedir. (İn/Mağara-Önü) de Söğüt, yüz Türk ve elli Rum ailesinden oluşan karma bir köymüş. Osmanlı imparatorluğunu kuran Osman ın babası Ertuğrul un kabri Söğüt ün on beş dakika kuzeyinde üzerinde kurşun kaplı bir kubbe ve altın renkli hilal olan bir mozolede bulunuyor. O devirde İstanbul dan Mekke ye giden hacılar Ertuğrul un mezarı önünde durup kendisine dua ederlermiş. Osman 1326 senesinde, yetmiş yaşında Söğüt te ölmüş. Ölmeden az önce, oğlu Orhan ın Bursa yı ele geçirdiğini öğrenmiş. Ölüm döşeğinde, cenazesinin Bursa ya götürülmesini ve bu şehre gömülmesini vasiyet etmiş. Mektup 10: 1837 de kenarlarında güzel ağaçlar ve evlerin bulunduğu iki akarsu Bursa yı dört bölgeye ayırıyormuş. Bu bölgelerin her biri şehirde yaşayan dört ayrı halkın biri tarafından kullanılıyormuş. Küçük Asya da yolları buradakiler kadar geniş, buradakiler kadar bakımlı ve temiz başka bir şehir yokmuş.

4 İstanbul un başlattığı kıyafet reformu Bursa da pek bir şey değiştirmemiş. Türkler başlarında şişkin, kocaman beyaz veya yeşil bir türban, Ermeniler şapka olarak ters çevrilmiş tencereye benzeyen kestane rengi bir kalpak kullanıyorlarmış. Rumlar ve Yahudiler siyah bir elbise giyip mavi bir türban takıyorlarmış. Gayrimüslimlerin turbanda kullanabilecekleri tek renk mavi imiş. Bursa nın o zamanki nüfusu yüz bin civarında imiş. Bunun doksan bini Türk, beş bini Rum, üç bini Ermeni, iki bini ise Yahudi imiş. Burada Türklerin yüz elli camisi, Rumların üç, Ermenilerin de bir kilisesi varmış. Yahudilerin ise sinagogu bulunmuyormuş. Bursa, 2inci Mehmet in İstanbul un fethine kadar imparatorluğun başşehri imiş. Osman ın soyundan gelen daha önceki altı padişahın mezarları Bursa daymış. Osman ın oğlu Orhan ın, eşlerinin, onların iki oğullarının ve çocuklarının mezarları antik Prusias ın ilk kurulduğu kayalık bir tepenin üzerindeki büyük bir yapının içindeymiş. Burası eskiden kilise olarak yapılmış. İç duvarlarında mozaikle yapılmış haçları hala görmek mümkünmüş. Edirne yi, Sırbistan ı ve Arnavutluk u fetheden Murat ın kabri, şehrin dört km batısındaki Çekirge köyünde, çok güzel bir mozoledeymiş. Yıldırım Beyazıt ın mezarı, Yenişehir den Bursa ya gidişte sol kolda, kendisinin yaptırdığı büyük beyaz mermer caminin yanındaymış. Beyazıt, Bursa da değil, Alaşehir de öldü. Oğlu Musa, babasının cenazesini Bursa ya nakil iznini Timur dan almış. Çok sayıda vezirin, müftünün ve dervişin mezarı Uludağ ın eteğindeymiş. Bursa daki en kutsal türbe, Sultan Emir Veli diye adlandırılan, Şeyh Şemseddin Mehmet Bin Ali nin türbesiymiş. Kendisi daha çok Sultan Emir-i-Veli diye bilinirmiş. Padişahların türbeleri kadar güzel olan bu yapı, Bursa nın güneyinde, on beş dakikalık bir mesafede bir tepenin üzerindeymiş. Eski çağdaki bir Yunan inancı Bursa kaplıcalarını meşhur etmiş. Herkül, en gözde oğlu Hylas ı, istemeyerek öldürdükten sonra üzerine bulaşan kanları buradaki sularla yıkamış. Bu kaplıcaların suları çok şifalı ve çok sıcakmış. Bunlardan birine, sıcaklığından dolayı halk Eşek terleten adını vermiş. Kaplıcaların en büyüğü ve en önemlisinin adı Eski Kaplıcaymış. Burası Yunanlılardan kalmaymış. Eski Kaplıcanın beyaz mermerden yapılmış sekiz güzel sütunun taşıdığı çok büyük bir kubbesi varmış. Işık kubbedeki küçük deliklerden giriyormuş. Bütün kaplıcalar o devirde devlete aitmiş ve giriş ücreti düşükmüş. Askerlerden ve fakirlerden sadece üç para alınıyormuş (O devirdeki Fransız parası ile takriben dört santim). Mektup 11: Gemlik 1837 de Türk ve Rumların yaşadığı büyük bir kasaba imiş. Civardaki zengin ormanlardan kereste temini kolay olduğu için Osmanlı bahriyesi burada harp gemilerinin yapımı için bir tersane kurmuş. Birinci Haçlı Seferi zamanında Gautier ve Foucher d Orleans kumandasındaki Haçlılarla İznik sultanı Kılıçaslan arasında, 1097 de bir savaş olmuş. On beş bin Hıristiyan askerin yok olduğu bu kanlı savaş İznik in yirmi dört km batısında yapılmış. O zamanki savaş alanında şimdi Pazarköy adlı bir şehir varmış. Godefroy un İznik ten geçişinden bir buçuk asır sonra, bir Fransız kralı, 7inci Louis, ordusu ile İznik şehrinin karşısında kamp yapmış. Çadırında kabul ettiği Alman imparatoru Konrad ın temsilcileri

5 kendisine Alman Haçlılarının Bizans imparatoru Manuel tarafından görevlendirilen bir hain tarafından Laodice dağlarına nasıl götürüldüğünü ve orada Türkler tarafından merhametsizce nasıl katledildiklerini anlatmış. Daha sonra Alman imparatoru üstü başı kan içinde, geriye kalan birkaç adamı ile kralın huzuruna gelmiş. İki kral birbirine sarılıp üzüntü içinde gözyaşları dökerek öpüşmüşler. Konrad ın anlattıkları kralı çok üzmüş. Ama bu olaydan bir ay sonra, bu seferde Fransız kralı 7inci Louis, Cadmus dağından geçerken yenilip yok edilen ordusunun kaderi için gözyaşı dökmüş. İznik (Nice) kilisesinde, birincisi 325 yılında Constantin zamanında, ikincisi, 787 yılında imparatoriçe İren zamanında iki önemli din bilginleri toplantısı yapılmış. Karamürsel kasabası, Mürsel adını, bu bölgeyi Rumlardan fetheden Orhan ın en önemli komutanlarından biri olan Mürsel den almış. Gösterdiği kahramanlıklardan dolayı Mürsel e Kara lakabı verilmiş. Kendisi de bu lakabı alan Osman dan sonra Kara adı, bir ün ve şeref sıfatı haline gelmiş. Mektup 12: 1987 de, İstanbul daki antik üç su deposunun durumu şu durumdaymış: Birincisi, yani Constantin deposuna o zamanda haşmetli Valens su kemeri üzerinden Cydaris in suyu geliyormuş. Bu deponun kubbeli, çok büyük tavanını taşıyan Korient tarzındaki mermer sütunların adedini saymak için bir kayığa binmek gerekiyormuş. İkincisinde, yani Philoxenus deposunda su bulunmuyormuş. Bu depo, o sırada ipek ipliği üreticileri tarafından kullanılıyormuş. Her ne kadar, üç yüz on iki sütunu varsa da, Türkler buraya bin bir sütunlu su deposu diyorlarmış. Hepsinden daha küçük olan üçüncü depo terkedilmiş. Kullanılmıyormuş. Mektup 13: Yanyalı Ali Paşa nın ve oğullarının kellelerinin gömülü olduğu mezar Silivrikapı da imiş de, Müslüman olmayan bir kimse sadrazam fermanı olmadan Ayasofya camisine giremezmiş. Jüstinien tarafından buraya yaptırılan ilk kilise daha sonra yanıp yıkılmış. Ayasofya nın temelleri o kilisenin yerine kazılmış. On bin işçi, altı yıl çalışarak bu harika inşaatı tamamlamış. Yeni kilise gösterişli bir merasimle 22 Eylül 537 de imparator Jüstinien tarafından açılmış. Açılış töreninde arabasının önünde yürüyen Jüstinien, neşesini saklayamayıp halkın önünde şöyle bağırmış: Tanrım, bu büyük eseri tamamlamaya beni layık gördüğün için sana hamdolsun. Süleyman, seni geçtim. Ayasofya da kullanılan sütunların bazısı, Aurelien tarafından yapılan Roma daki Soleil mabedine aitmiş. Bu sütunlar eskiden Efes e getirilmiş. Muhtemelen antik Doğu nun en harika yapılarından biri olan Dian mabedinde kullanılmış. Diğer sütunlar ise Küçük Asya daki mabetlerden, Archipel adalarından, Yunanistan ve Mısır dan getirilmiş. Bu kilise İsa nın şerefine inşa edilmiş ve Gibbon un dediği gibi putperestliğin ganimetleri ile süslenmiş. Süleymaniye Camisi 1466 yılında yapılmış. İnşaatında Calcedoin deki Sainte-Euphemie kilisesinin malzemeleri kullanılmış. Büyükelçilerin bile Eyüpsultan camisini gezmesine müsaade edilmiyormuş. Avrupa da taç giymeye tekabül eden yeni padişahların kılıç kuşanmada kullandıkları kılıç, Eyüp teki bu camide saklanıyormuş.

6 1837 de İstanbul da bir esir pazarı varmış. Rusya, Karadeniz üzerinden esir ticaretini resmen yasakladıktan sonra İstanbul da beyaz Çerkez ve Gürcü esir bulmak gittikçe zorlaşmış. Artık beyaz esirlerin satıldığı halka açık yer yokmuş. Kaçırılıp gizli satılan bir Gürcü kıza otuz bin kuruş kadar para ödeniyormuş. Bu, o zamanki Fransız parası ile yedi bin beş yüz frank tutuyormuş. Mektup 15: Ekim 1836 da Gelibolu da büyük bir yangın çıkmış. Şehrin yarısı yanmış de Gelibolu da Fransız konsolosluğu varmış. Konsolosun adı M. Battu imiş. Haziran 1837 de İzmir ve civarında halkı korkunç şekilde kırıp geçiren bir veba salgını çıkmış. Şehirde günde beş yüz kişi ölüyormuş. Mektup 17: 1837 de Ankara da yirmi bin Türk, üç bin Katolik Ermeni, yedi yüz Rum ve beş yüz Yahudi yaşıyormuş. Bir asır önce buradan geçen Tournefort, Ankara da kırk bin Türk, beş bin Ermeni ve altı yüz Rum bulmuş. Yüz yıl içinde şehrin nüfusu yarıya inmiş. Türkler kötü giyiniyorlarmış. Rumların, Ermenilerin ve Yahudilerin üzerinde yırtık pırtık elbiseler varmış. Ankara, seyyahın o zamana kadar gördüğü şehirler arasında, İzmit ten sonraki en fakir şehirmiş. Ankara kalesinin en yüksek yerindeki, dört kenarında çatı pencereleri olan kare şeklindeki burcun içi yığılmış vaziyette mızraklar, oklar, zırh kalıntıları ve örme zırhlarla kaplı imiş. Bu silahların, Haçlılarla yapılan büyük savaştan geriye kalan silahlar olduğu tahmin ediliyormuş. Timurlenk, Asyalı bir fatihti. Yakıp yıkma tutkusu, kana susamışlık, onu hiçbir zaman dine ve ilme olan aşkından mahrum etmemiş. Hiçbir barbar, hiçbir savaşçı Timurlenk'ten daha fazla kan dökmemiş ondan daha fazla tahribat yapmamış. Geçtiği yerlerde, şehirleri ve halkları yok etmiş. Korkunç zaferlerini mağlup ettiklerinin cesetlerinden piramitler ve kuleler yaparak kutlama adeti varmış. İşte bu adam, bir halkı ölüme mahkum ettiğinde veya bir şehri yıkmaya karar verdiğinde, her zaman din adamlarının, bilim adamlarının ve hukukçuların hayatını bağışlamış, evlerine zarar vermemiş. Onun için ilim ve sanat kültürü en güçlü unvanlarmış Timurlenk, Kuran, ilim ve dahiler karşısında her zaman barbarlıktan vazgeçermiş. Timurlenk, bu cephesi ile Büyük İskender e benzermiş. İnsan haklarını korkunç şekilde ihlal eden Timurlenk, mührüne adaletin, kurtuluşun yegane prensibi olduğu cümlesini yazdırmış. Geçtiği yerlerin hiçbirinde arkasında ayakta duran bir tek güzel abide bırakmamış. Başşehri Semerkant a her geri gelişinde yeni saraylar, yeni parklar yaptırmış. Geçtiği her yerde harabeler bırakmış ama kendi şehrinde harikalar yaratmış. Sanki Semerkant tan başka bir yerde buradakinden daha büyük, daha güzel bir eser bulunmasını istemiyor gibiymiş. Fatih denen krallar arasında hiç biri, onun kadar çok krallığı emri altına almış ve dünya imparatorluğu hayaline onun kadar yaklaşmış. Mektup 18: 1837 de Küçük Asya daki Türkmen nüfusunun yüz bin kişi olduğu tahmin edilmekteymiş. Maraş, Halep ve Şam Paşalıklarında da Türkmenler varmış ama oradakilerin nüfusu kırk bini

7 geçmemekteymiş. Bu halk asırlar boyunca babadan gördükleri hayat tarzını hiç değiştirmemiş. Türkmenlerin asil ve cömert bir karakteri varmış. Bir seyyah, Türkmenlerden yatacak bir yer veya yiyecek bir şey isterse, bu ricaları sanki dini bir görevmiş gibi yerine getirilirmiş. Türkmenler Sünni mezhebindenmiş. Hükümete hiç vergi ödemezler, sadece kendi sürülerinin geliri ile geçinirlermiş de Yozgat ta beş bin Türk, bin Rum ve bin Ermeni yaşıyormuş. Yozgat, Anadolu daki en kuvvetli derebeylerden meşhur Çapanoğlu nun kaldığı yermiş. Türkmen asıllı olan Çapanoğlu nun ailesi Osmanlıların Anadolu yu fethinden beri bu bölgeye hakim olmuşlar. Kontrolleri altındaki bölge batıda Kızılırmak a, kuzeyde Zile ye uzanıyormuş. Tokat, Çapanoğlu hakimiyetini tanımış. Güneyde Kayseri ye kadar bütün Kapados bölgesine de hakimmiş. Kontrolü altındaki bölgede yaşayan halk 1837 de bile onun hatırasını şükranla anıyormuş. Çapanoğlu Babıali nin emirlerine boyun eğmek istememiş. Bunun üzerine padişah 1814 de buraya bir ordu göndermiş. Çapanoğlu kahramanca dayanmasına rağmen hiç ümit kalmayınca kuşatılmış sarayında ölümü kabul etmiş. Ölümünden sonra kontrolü altındaki bölgeler eski zenginliklerini ve canlılıklarını kaybetmişler de Kayseri nin nüfusu dokuz bin Türk, altı bin Ermeni ve dört bin Rum dan oluşmaktaymış. Şehrin içindeki binaların birçoğu ve surları 1834 yılındaki depremde yıkılmış. Dört bin kişi evlerin enkazı altında kalmış. Camiler, kiliseler, kervansaraylar kısmen yıkılmış. Erciyes dağının güneyindeki birçok köy tamimiyle yıkılmış. Komtzi adlı bir kasabanın bulunduğu yerde, suyu tuzlu bir göl oluşmuş. Şehrin çevresi dört mil uzunluğunda surlarla çevriliymiş. Çökmüş koruma duvarları dışında, içi kokuşmuş su ile dolu bir hendek bulunuyormuş. Evleri taştan yapılmış ve genellikle iki katlıymış. Yolları çok darmış. Anadolu daki en güzel camilerden biri olan Avat camisinin bir kısmı depremden yıkılmış. Kayseri nin etrafı kömür renginde tozlu bir toprakla çevriliymiş de Sivas, küçük Ermenistan ın başşehriymiş. Büyük Selahattin tarafından üç yüz yıl önce tekrar inşa edilen Sivas, Küçük Asya nın en büyük, en zengin şehirlerinden biriymiş. O zamanlar burada yüz elli bin kişi yaşarmış. Türk, Ermeni ve Rumlardan oluşan şimdiki nüfusu ise on beş bini geçmiyormuş. Timurlenk 1400 yılında, on sekiz günlük bir kuşatmadan sonra Sivas ı ele geçirmiş görülmemiş bir katliam yapmış. Mektup 19: 1837 de, Sivas ın güneydoğu yönünde, sekiz saatlik bir mesafede, altmış evlik Dikilitaş adlı bir Türk köyü varmış. Bu köy vergi ödemezmiş. Buna karşılık, Malatya ya gidecek yolcuları Kürtlerin saldırısından korumak için muhafız vermekle yükümlüymüş. Muhafızlara bu iş için para ödenmiyormuş, sadece küçük bir bahşiş veriliyormuş. Dini, vatanı ve rütbesi ne olursa olsun bir yabancı hiç para vermeden üç gün müddetle bu köyde yiyip, içip, kalabiliyormuş Yabancıların kalacağı yerin kapısının üzerinde şunlar yazıyormuş: Merhametli ve affedici Tanrı adına yabancılar burada kalabilir de,eski Malatya (antik Meliten) tamamen yıkılmış durumdaymış. Çevresi dört km olan koruma duvarları her yerde çökmüş. Koruma hendekleri yarı yarıya dolmuş. Burada sadece elli civarında Türk aile yaşıyormuş. Osmanlılar zamanla eski Malatya yı tamamen terk edip, güneyde, iki saatlik bir mesafede Yeni Malatya yı kurmuşlar. Yeni Malatya ya ilerlerken karşıda Mursul dağı görülüyormuş. Bu çıplak, üzerinde hiçbir şey yetişmeyen dağ ile eteklerindeki göz alıcı yeşillik insanı şaşırtan bir zıtlık

8 oluşturuyormuş. Yeni Malatya, büyük bir çölün ortasına kurulmuş harika bir vaha gibiymiş. Buraya gelirken ilk göze çarpan şehrin görünüşünü saklayan çok büyük bahçelermiş. Şehir sanki yeşillikler içinde saklanmış gibiymiş. Şehir, etrafa dağılmış çok sayıda villadan oluşuyormuş. Yeni şehirde on beş bin Türk ve beş bin Ermeni yaşıyormuş. Bütün evler topraktan yapılmış ve tek katlıymış. Çevrelerinde çamurdan yapılmış alçak duvarları olan yüz metrekarelik bahçeler varmış. Mektup 20: 1837 de Kürdistan bölgesi, Ermenistan ın güneyinde, kuzeybatıdan güneydoğuya doğru uzanan üç yüz seksen km uzunluğunda, iki yüz km genişliğinde bir bölgeymiş. Bu bölgede zengin otlaklar ve verimli araziler varmış. Bu bölgedeki Kürtlerin büyük çoğunluğu çadırlarda değil büyük şehirlerde ve kasabalarda yaşıyorlarmış. Bu şehirlerden Herezur un nüfusu sekiz bin, antik adı Arbelles olan Erbil de dört bin kişi yaşıyormuş. Zagros sıradağları Kürtlerin doğudaki sınırı oluyormuş. Arap çölleri Kürt bölgesinin güney sınırını, Harput bölgesi kuzey sınırını, Alacadağ da, batı sınırını oluşturuyormuş. O tarihte Alacadağ bölgesinde sadece Kürtler yaşıyormuş. En olanaklı bilgilere göre Kürtlerin nüfusu üç milyon civarındaymış. Bu nüfusun takriben yüz binini Hıristiyan Nesturiler oluşturuyormuş. Diğer Kürtler, Şii tarikatına bağlıymışlar ama onların Müslümanlığı Mages inancına benzeyen bazı takıntılarla karışmış. Müslüman Kürtlerin camileri yokmuş. Namaz kılmıyorlar, Ramazanda oruç tutmuyorlar, Hacca hiç gitmiyorlarmış. Kürtler, Xenophon un dediği gibi, Kadük soyundan geliyorlarmış. Kadükler, kralın gücüne ve eski Pers valilerinin askerlerine her zaman kafa tutarlarmış. Kürtler, bu isyan etme ve özgür olma ruhunu 1837 de de kusursuz koruyorlarmış. Mektup 21: Reşit Paşa 1836 yılında Sivas valisi imiş. Eylül 1836 da padişahtan ordunun başında Kürt ve Yezidi bölgesine ilerlemesi emrini almış. Bağdat tan Ali Rıza Paşa, Musul dan Mehmet Paşa kendisine katılmış. Kırk bin kişilik Osmanlı ordusu isyancıların elindeki Cezire, Urde, Telefar ve Sincar daki kalelere hücum etmişler. Kürtler ele geçirdikleri Türklere çok acımasız davranmışlar. Gözlerini oymuşlar. Tırnaklarını sökmüşler. Canlı canlı yakmışlar. Osmanlı paşaları da Kürtlerin bu barbarlığına, Kürt esirleri kazığa oturtarak karşılık vermişler. Karşılıklı korkunç cezalandırmalar üç ay sürmüş. Silahlı çatışmada ve işkencede on bin kadar Kürt hayatını kaybetmiş. Bu müddet zarfında Osmanlı ordusu da dört bin kayıp vermiş. Sayısız Kürt köyü talan edilmiş, yakılmış. Mehmet Reşit Paşa, Ocak 1837 de Diyarbakır yakınında ateşli bir hastalıktan ölmüş. Padişah ordu komutanlığına Hafız Paşa yı getirmiş. Savaş hiç aralıksız devam etmiş. Hafız Paşa nın Mezopotamya seferi büyük başarı ile sonuçlanmış. On beş bin Kürt'ü savaş dışı bıraktıktan sonra altı bin Kürt ailesini Diyarbakır a taşımış ve ekmeleri için toprak vermiş. Hafız Paşa Cezire'de asayişi tesis ettikten sonra bu bölgeden ayrılmadan önce planlarını bizzat kendisinin çizdiği bir kışlanın inşaatını hemen başlatmış. Ayrıca Telafar ve çevresinden beş yüz kişiyi askere alıp Osmanlı birliklerine katmış. Bu parlak başarıdan sonra birliklerini Alacadağ daki Kürtlerin üzerine yönlendirmiş.

9 Bu kitabın yazarı, 24 Ağustos 1837 de, Malatya dan ayrıldıktan iki buçuk saat sonra, yüz Türk evinden oluşan Erket adlı bir köye gelmiş. Dört saat sonra da, Argah adlı Kürt köyüne ulaşmış. Bu köy yüksek bir tepenin üzerinde bulunuyormuş. Argah halkı Osmanlı ordusuna karşı koymadan teslim olduğu için onlara kötü bir şey yapılmamış. Argah a yüz adım mesafede, gölgelik hiçbir yerin olmadığı tozlu bir toprağın üzerinde, her yaştan kadın, erkek, dört bin esir Kürt oturmuş bekliyorlarmış. Yakıcı güneşten korunmak için yüzlerini tozla kaplamışlar. Bu zavallılar dört günden beri burada imişler. Yiyecek olarak herkese sadece bir parça siyah ekmek ve yakındaki dereden getirilen su veriliyormuş. Son üç gün içinde yirmi kadar çocuk ölmüş. Bu dört bin Kürt, altı yüz asker tarafından denetim altında tutuluyormuş. Buradaki albay, komutandan emir beklediğini, gelecek talimata göre bu zavallıları ya Malatya ya, ya da başka bir yere götüreceğini söylemiş. Esir Kürtler artık ölüme mahkum edilmiyor, Hafız Paşa nın projesine göre kendi paşalığına bağlı değişik köylere yerleştirilip, ekmeleri için kendilerine toprak veriliyormuş. Yazar, Osmanlı karargahına giderken yolda Osmanlı ordusu tarafından tahrip edilmiş on beş Kürt köyü saymış. Savaştan dolayı isyancıların ektikleri buğday ve arpaları hasat etmeye imkan bulamadıkları tarlalar görmüş. O sene, bu bölgede çok büyük bir tahıl kaybı olacağı tahmin ediliyormuş. Hafız Paşa nın kampı, aralarında yollar olacak şekilde dizilmiş altı yüz çadırdan oluşuyormuş. Bu çadırlar bin beş yüz kişilik bir süvari alayı ve her biri bin sekiz yüz kişilik, iki piyade alayından oluşan toplam beş bin dört yüz asker tarafından kullanılıyormuş. Bu askerler Hafız Paşa kumandasındaki bu bölgede operasyonlar yapan yirmi bin kişilik ordunun bir parçası imiş. Üzerleri mavi, beyaz, siyah, gri ve yeşil renklerden oluşan çadırlar renklerine göre gruplanmış. Her birinin üzerinde ay şeklinde küçük kırmızı bayraklar varmış. Güneş batmaya başladığı sırada, bir İtalyan müzisyen tarafından yönetilen ordu bandosu kaldıkları çadırın karşısına yerleşmiş ve hoş Donizetti parçaları çalmaya başlamış. Mektup 22: Samsat ta 1837 de iki bin Kürt ailesi bulunuyormuş de Urfa nın çevresi dört mil uzunluğunda surlarla çevriliymiş. Şehrin beş kapısı varmış. Bu kapılar her akşam kapanır, sabah güneş doğarken açılırmış. Urfa nın evleri taştan yapılmış. Bu evlerin çoğunun üzerinde Türklerin Mekke ye, Hıristiyanların Kudüs e hacca gittikleri tarihi gösteren yazılar yazılıymış. Şehrin ortasında, Haçlıların zamanındaki gibi bir çan kulesi olan ama daha sonra camiye çevrilmiş eski bir kilise varmış. Urfa nın nüfusu 1837 de dört bin Müslüman, bin Ermeni ve yüz kadar Jacbit aileden oluşuyormuş. O zamanki Urfa valisi Şerif Paşa imiş. Bu vali, on iki yıl önce İstanbul da bir hamalmış. Hamallar çok kuvvetli oldukları için şehirde kendilerine yarı deve denirmiş. Sultan Mahmut, Tatlısu da onun ne kadar kuvvetli olduğunu görünce saraya almış. O da Urfa valiliğine kadar yükselmiş yılında, Antioche (Antakya) prensi Bohemond, Tancrede, Baudoin de Bourg ve Josselin de Courtney, kalabalık bir ordu ile halkı açlık çeken Harran ı kuşatmak için Fırat ı geçmişler. Harran halkı Haçlıların niyetlerini uzun zamandan beri bildikleri için Müslüman şeflere heyetler gönderip yardım istemişler. Bohemond la Baudouin aptalca Harran ı kimin alacağını tartışırken Sokman komutasındaki yedi bin Türkmen süvari ile Musul eyaletinden üç bin Türk, Kürt ve Araplardan oluşan bir birlik Harran a

10 ulaşmış. Müslümanlar ilk hücumdan itibaren savaş alanında üstünlük sağlamış. Haçlılar kamplarını ve malzemelerini bırakıp kaçmışlar. Urfa kontu Jasselin esir alınmış. Bohemond, Tancrede ve orduyu takip eden Urfa nın iki patriği bu korkunç felaketten şans eseri kurtulmuşlar. Baudouin daha sonra otuz beş bin parça altın ve yüz altmış Müslüman esirin serbest bırakılması karşılığında hürriyetine kavuşmuş. Bu seferde iki binden fazla Hıristiyan yok olmuş. Mektup 23: Araplar tarafından, Arapça kuyu manasına gelen El-Bir diye, Türkler tarafındansa Birecik diye adlandırılan antik Birha, 1837 de yarısı harabe haline gelmiş koruma duvarları ile çevrilmiş. Duvarların çevresi bir saatlik bir mesafe uzunluğundaymış. Birecik in güneye bakan sadece bir kapısı varmış. Üzeri demir levhalarla kaplanmış olan bu kapı akşamları kapatılıyormuş. Şehrin antik kalesi koruma duvarlarının içinde, kuzeydoğu yönünde, kayalık sivri bir tepenin üzerine kurulmuş. Eski zamanlarda çok olağanüstü olan bu kale birçok noktada çökmüş. Bu kaleye koruma hendekleri üzerine konmuş açılıp kapanan bir köprü üzerinden giriliyormuş. Bu kalenin temelinin çevresi takriben bir mil miş ama yukarıya doğru koni şeklinde küçülüyormuş. Barut bulunmadan önce bu kale ele geçirilemez olarak kabul ediliyormuş. Kalenin en yüksek yerindeki bir binanın içinde çelikten yapılmış üzerinde Arap harfleri ile yazılmış yazılar olan miğferler, örme zırhtan gömlekler ve diğer eski askeri malzeme kalıntıları bulunuyormuş. Orada ayrıca ucunda yanıcı madde kaplı bir kumaş parçası bulunan oklar varmış. Buradaki malzemelerin Haçlı seferi zamanından kalmış olduğu tahmin ediliyormuş. Birecik'in evleri küçük kare taşlardan yapılmış. Şehirde bir kervansaray, dört cami, bir kilise ve hamamlar varmış. Buranın nüfusu beş bin Müslüman ve aslından ayrılmış yüz elli Ermeni den oluşuyormuş. Şehir Urfa paşalığına bağlı bir muslin tarafından yönetiliyormuş. Nisan 1833 de imzalan Kütahya antlaşmasına göre Tel-Başer, Mehmet Ali Paşanın Suriye nin kuzeydoğusunda sahip olduğu bölgenin sınırında bulunuyormuş. Kaynağını Tel-Başer in kuzeyinden alan ve Jerablus un yakınından Fırat a dökülen Sadjur adlı nehir bu sınırı belirliyormuş. Mısır Paşası, Sadjur nehrinin batı yakasına geçmek isteyenler için o devirde yedi günlük bir karantina tatbik ediyormuş. Osmanlılarla, kendisine bağlı Mısır arasındaki savaştan önce Cansu nehri, Messis yakınında dokuz kemerli çok güzel bir köprü varmış. Osmanlı ordusu Beylan daki yenilgisinden sonra Konya istikametine çekilirken bu köprüyü tahrip etmiş. Cansu nehri 1837 de, ya bu köprünün harabeleri üzerinden ya da suyun derin olmadığı yerden geçilebiliyormuş. Türk ordusunun 24 Haziran 1839 da İbrahim Paşa kumandasındaki Mısır ordusuna yenilgisinden iki gün sonra sultan Mahmut vefat etmiş. Kaptan Paşa Ahmet, imparatorluğa ihanet edip Osmanlı donanmasını Mısır daki paşaya götürmüş. Hafız Paşa Mısırlıların tekliflerine rağmen vatanına ihanet etmemiş. Abdülmecit, Asya seraskerliğini yine Hafız Paşa ya bırakmış. Bu onun için daha kıymetli bir şeref olmuş. Zira şimdiye kadar bir Türk paşası bir savaşı kaybederse gözden düşer, sürgüne gönderilir veya öldürülürmüş. Meşhur 3 Kasım 1839 Hattı-Şerif in ilanından sonra Babıali, imparatorluğun eyaletlerinde yeni bir idari sistemini işleme koymuş. Bu kanunda şöyle deniyormuş: Ulemalar arasında veya Hattı-Şerif

TARİH BOYUNCA ANADOLU

TARİH BOYUNCA ANADOLU TARİH BOYUNCA ANADOLU Anadolu, Asya yı Avrupa ya bağlayan bir köprü konumundadır. Üç tarafı denizlerle çevrili verimli topraklara sahiptir. Dört mevsimi yaşayan iklimi, akarsuları, ormanları, madenleriyle

Detaylı

SELANİK AYASOFYA CAMİSİ

SELANİK AYASOFYA CAMİSİ SELANİK AYASOFYA CAMİSİ BAKİ SARI SAKAL SELANİK AYASOFYA CAMİSİ Aya Sofya (Azize Sofya) tapınağı Selanik in merkezinde, Ayasofya ve Ermou sokaklarının kesiştiği noktadadır. Kutsal İsa ya, Tanrının gerçek

Detaylı

2. İstanbul Boğazı 31 kilometre uzunluğundadır. 3. İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa yı birbirinden ayırır. 4. İstanbul Boğazını turistler çok severler.

2. İstanbul Boğazı 31 kilometre uzunluğundadır. 3. İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa yı birbirinden ayırır. 4. İstanbul Boğazını turistler çok severler. İstanbul Boğazı İstanbul Boğazı Karadeniz ve Marmara Denizi ni birbirine bağlar. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinden ayırır. İstanbul u da ikiye böler. Uzunluğu 31 kilometredir. Genişliği ise 700 metre

Detaylı

SURUÇ İLÇEMİZ. Suruç Meydanı

SURUÇ İLÇEMİZ. Suruç Meydanı SURUÇ İLÇEMİZ Suruç Meydanı Şanlıurfa merkez ilçesine 43 km uzaklıkta olan ilçenin 2011 nüfus sayımına göre toplam nüfusu 100.912 kişidir. İlçe batısında Birecik, doğusunda Akçakale, kuzeyinde Bozova İlçesi,

Detaylı

Roma ve Bizans Dönemi Tarihi Eserleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Roma ve Bizans Dönemi Tarihi Eserleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Roma ve Bizans Dönemi Tarihi Eserleri Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Antik Yerleşimler......................... 4 0.2 Roma - Bizans Dönemi Kalıntıları...............

Detaylı

ANTAKYA SAMANDAĞ GEZİSİ I 25 HAZİRAN 2012 MUSA DAĞI SİMON DAĞI

ANTAKYA SAMANDAĞ GEZİSİ I 25 HAZİRAN 2012 MUSA DAĞI SİMON DAĞI ANTAKYA SAMANDAĞ GEZİSİ I 25 HAZİRAN 2012 MUSA DAĞI SİMON DAĞI Harbiye de kaldığımız Otelde akşam Antakya mezeleri ile özel tavuk yedik, Antakya mezelerini tattık, sabah kahvaltıdan sonra, özel minibüslerle

Detaylı

SORU CEVAP METODUYLA TEKRAR (YÜKSELİŞ-DURAKLAMA VE AVRUPA)

SORU CEVAP METODUYLA TEKRAR (YÜKSELİŞ-DURAKLAMA VE AVRUPA) SORU CEVAP METODUYLA TEKRAR (YÜKSELİŞ-DURAKLAMA VE AVRUPA) Osmanlı devletinde ülke sorunlarının görüşülüp karara bağlandığı bugünkü bakanlar kuruluna benzeyen kurumu: divan-ı hümayun Bugünkü şehir olarak

Detaylı

MİLLİ MÜCADELE TRENİ www.egitimhane.com

MİLLİ MÜCADELE TRENİ www.egitimhane.com MİLLİ MÜCADELE TRENİ TRABLUSGARP SAVAŞI Tarih: 1911 Savaşan Devletler: Osmanlı Devleti İtalya Mustafa Kemal in katıldığı ilk savaş Trablusgarp Savaşı dır. Trablusgarp Savaşı, Mustafa Kemal in ilk askeri

Detaylı

HALFETİ İLÇEMİZ. Halfeti

HALFETİ İLÇEMİZ. Halfeti HALFETİ İLÇEMİZ Halfeti Şanlıurfa merkez ilçesine 112 km mesafede olan ilçenin yüzölçümü 646 km² dir. İlçe; 3 belediye, 1 bucak, 36 köy ve 23 mezradan oluşmaktadır. Batısında Gaziantep iline bağlı Araban,

Detaylı

Ramazanoğlu Medresesi: 1540 yılında yapılmış klasik Osmanlı medresesidir.

Ramazanoğlu Medresesi: 1540 yılında yapılmış klasik Osmanlı medresesidir. Atatürk Müzesi Müze binası, eski Adana nın merkezi olan tarihi Tepebağ da, 19. yüzyılda yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. İki katlı, cumbalı, kırma çatılı, kâgir bir yapıdır. Bu özellikleri nedeniyle

Detaylı

ŞANLIURFA YI GEZELİM

ŞANLIURFA YI GEZELİM ŞANLIURFA YI GEZELİM 3. Gün: URFA NIN KALBİNDEN GÜNEŞİN BATIŞINA GEZİ TÜRKİYE NİN GURURU ATATÜRK BARAJI Türkiye de ki elektrik üretimini artırmak ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ndeki 9 ili kapsayan tarım

Detaylı

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Makedonya Cumhuriyeti ; 1991 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan,

Detaylı

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER BÖLGEMİZİ TANIYALIM TESTİ. 1- VADİ: Akarsuların yataklarını derinleştirerek oluşturdukları uzun yarıklardır.

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER BÖLGEMİZİ TANIYALIM TESTİ. 1- VADİ: Akarsuların yataklarını derinleştirerek oluşturdukları uzun yarıklardır. 1- VADİ: Akarsuların yataklarını derinleştirerek oluşturdukları uzun yarıklardır. PLATO: Çevresine göre yüksekte kalmış, akarsular tarafından derince yarılmış geniş düzlüklerdir. ADA: Dört tarafı karayla

Detaylı

Edirne Çarşıları. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Çarşıları. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Çarşıları Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Edirne Çarşıları ve İş Merkezleri................ 4 0.1.1 Alipaşa Çarşısı(Kapalı Çarşı).............. 4 0.1.2

Detaylı

Tokat ın 68 km güneybatısında yer alan Sulusaray, Sabastopolis antik kenti üzerinde kurulmuştur.

Tokat ın 68 km güneybatısında yer alan Sulusaray, Sabastopolis antik kenti üzerinde kurulmuştur. Çekerek ırmağı üzerinde Roma dönemine ait köprüde şehrin bu adı ile ilgili kitabe bulunmaktadır. Tokat ın 68 km güneybatısında yer alan Sulusaray, Sabastopolis antik kenti üzerinde kurulmuştur. Antik Sebastopolis

Detaylı

Arap Yarımadasından Mezopotamya'ya gelen Sami kökenli bir kavimdir.

Arap Yarımadasından Mezopotamya'ya gelen Sami kökenli bir kavimdir. Akadlar,Babiller,Asurlular ve Elamlılar Video Ders Anlatımı AKADLAR M.Ö. 2350 2150 Arap Yarımadasından Mezopotamya'ya gelen Sami kökenli bir kavimdir. Samiler tarafından Orta Mezopotamya da Kral Sargon

Detaylı

Anadolu eski çağlardan beri insanların dikkatini çekmiş, önemli bir yerleşim ve uygarlık merkezi olmuştur.

Anadolu eski çağlardan beri insanların dikkatini çekmiş, önemli bir yerleşim ve uygarlık merkezi olmuştur. Bilim Tarihi I Ders Notları ESKİÇAĞ DA BİLİM ANADOLU MEDENİYETLERİ Anadolu eski çağlardan beri insanların dikkatini çekmiş, önemli bir yerleşim ve uygarlık merkezi olmuştur. Hititler Anadolu da kurulan

Detaylı

Devleti yönetme hakkı Tanrı(gök tanrı) tarafından kağana verildiğine inanılırdı. Bu hak, kan yolu ile hükümdarların erkek çocuklarına geçerdi.

Devleti yönetme hakkı Tanrı(gök tanrı) tarafından kağana verildiğine inanılırdı. Bu hak, kan yolu ile hükümdarların erkek çocuklarına geçerdi. Orta Asya Türk tarihinde devlet, kağan adı verilen hükümdar tarafından yönetiliyordu. Hükümdarlar kağan unvanının yanı sıra han, hakan, şanyü, idikut gibi unvanları da kullanmışlardır. Kağan kut a göre

Detaylı

KRONOLOJİK İSLAM MİMARİSİ 2 SASANİLER-İSPANYA EMEVİLERİ-TULUNOĞULLARI

KRONOLOJİK İSLAM MİMARİSİ 2 SASANİLER-İSPANYA EMEVİLERİ-TULUNOĞULLARI KRONOLOJİK İSLAM MİMARİSİ 2 SASANİLER-İSPANYA EMEVİLERİ-TULUNOĞULLARI SASANİLER (226-651) Sasaniler daha sonra Emevi ve Abbasi Devletlerinin hüküm sürdüğü bölgenin doğudaki (çoğunlukla Irak) bölümüne hükmetmiştir.

Detaylı

KRONOLOJİK İSLAM MİMARİSİ 3 FATIMİLER-GAZNELİLER

KRONOLOJİK İSLAM MİMARİSİ 3 FATIMİLER-GAZNELİLER KRONOLOJİK İSLAM MİMARİSİ 3 FATIMİLER-GAZNELİLER Fatımiler Hz. Muhammed in kızı Fatma nın soyundan geldiklerine inanılan dini bir hanedanlıktır.tarihsel olarak Fatımiler İspanya Emevileri ile Bağdat taki

Detaylı

Osmanlı nın ilk hastanesi:

Osmanlı nın ilk hastanesi: mekan Osmanlı nın ilk hastanesi: Yıldırım Darüşşifası YAPIMI 1394 TE TAMAMLANAN VE OSMANLI DEVLETİ NİN İLK HASTANESİ OLARAK KABUL EDİLEN BURSA DAKİ YILDIRIM DARÜŞŞİFASI, OSMANLI NIN YAPI ALANINDA DEVLET

Detaylı

KUDÜS TE BULUNAN TARİHİ OSMANLI ESERLERİ

KUDÜS TE BULUNAN TARİHİ OSMANLI ESERLERİ KUDÜS TE BULUNAN TARİHİ OSMANLI ESERLERİ 2 www.mirasimiz.org.tr KUDÜS TE BULUNAN TARİHİ OSMANLI ESERLERİ Kudüs, Müslümanlarca kutsal sayılan bir şehirdir. Yeryüzündeki ikinci mescid, Müslümanların ilk

Detaylı

Tarihi Siyesepol Köprüsü nün altı 38 YEDİKITA EYLÜL 2014

Tarihi Siyesepol Köprüsü nün altı 38 YEDİKITA EYLÜL 2014 38 YEDİKITA EYLÜL 2014 Tarihi Siyesepol Köprüsü nün altı ... Nısf-ı Cihan İsfahan... Hz. Ömer (r.a.) devrinde fethedilmişti. Selçukluların başşehri, Harzemşahların, Timurluların ve Safevilerin gözdesiydi.

Detaylı

HAÇLI SEFERLERi Orta Çağ'da Avrupalıların Müslümanların elinde bulunan ve Hristiyanlarca kutsal sayılan Kudüs ve çevresini geri almak için

HAÇLI SEFERLERi Orta Çağ'da Avrupalıların Müslümanların elinde bulunan ve Hristiyanlarca kutsal sayılan Kudüs ve çevresini geri almak için HAÇLI SEFERLERi Orta Çağ'da Avrupalıların Müslümanların elinde bulunan ve Hristiyanlarca kutsal sayılan Kudüs ve çevresini geri almak için düzenledikleri seferlere "Haçlı Seferleri" denir. Haçlı Seferlerinin

Detaylı

Edirne Tarihi - Bizans Döneminde Edirne. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Tarihi - Bizans Döneminde Edirne. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Tarihi - Bizans Döneminde Edirne Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Hadrianopolis ten Edrine ye : Bizans Dönemi.......... 4 0.2 Hadrianopolis Önce Edrine

Detaylı

Edirne Camileri - Eski Cami. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Camileri - Eski Cami. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Camileri - Eski Cami Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Eski Cami (Cami-i Atik - Ulu Cami).............. 4 0.1.1 Eski Cami ve Hacı Bayram Veli Söylencesi.......

Detaylı

SİVEREK'TE TARİHİ ESERLER VE CAMİLER

SİVEREK'TE TARİHİ ESERLER VE CAMİLER SİVEREK'TE TARİHİ ESERLER VE CAMİLER» Genel Bilgi» Ulu Camii» Gülabibey Camii» Sulu Camii» Haliliye Camii» Eski Hükümet Konağı ve Gazipaşa İlkokulu» Yeraltı Hamamı» Abdalağa Hamamı» Hanlar» Serap Çeşmesi...»

Detaylı

Kars Fethiye Camii önünde

Kars Fethiye Camii önünde 27 HAZİRAN 2010 PAZAR Yusufeli nden ayrıldık, hava kararmadan KARS a girdik. Ben Kars a ilk defa geliyordum. Önce Kale mahallesine gittik. Kars Kalesi ni uzaktan gördük. Bayrak dalgalanıyor. Kale Mahallesi

Detaylı

"Satmam" demiş ihtiyar köylü, "bu, benim için bir at değil, bir dost."

Satmam demiş ihtiyar köylü, bu, benim için bir at değil, bir dost. Günün Öyküsü: Talih mi Talihsizlik mi? Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir adam yaşıyormuş. Çok fakirmiş. Ama çok güzel beyaz bir atı varmış. Kral bu ata göz koymuş. Bir zamanlar köyün birinde yaşlı bir

Detaylı

demir ve bronz çağlarının kalıntılarına ulaşılmış, medeniyetlerin doğup yıkıldığı Mezopotamya toprakları üzerindeki Ürdün de, özellikle Roma ve

demir ve bronz çağlarının kalıntılarına ulaşılmış, medeniyetlerin doğup yıkıldığı Mezopotamya toprakları üzerindeki Ürdün de, özellikle Roma ve İsrail - Ürdün Turu Büyük manzaraları görmek için plan yapın, ancak, sokaklarda dolaşmak ve böylesine eski ve kutsal bir yerin gündelik hayatına kendinizi kaptırmak için biraz zaman ayırın. Tarih : 12-09-2016-16-09-2016

Detaylı

SULTAN IZZETTIN KEYKAVUS TÜRBESİ, 1217, SİVAS

SULTAN IZZETTIN KEYKAVUS TÜRBESİ, 1217, SİVAS SELÇUKLU MİMARİSİ Selçuklular Orta Asya dan Anadolu ve Ön Asya ya yolculuklarında Afganistan, İran, Irak, Suriye topraklarındaki kültürlerden ve mimari yapılardan etkilenmiş, İslam dinini kabul ederek

Detaylı

OSMANLI YAPILARINDA. Kaynak: Sitare Turan Bakır, İznik

OSMANLI YAPILARINDA. Kaynak: Sitare Turan Bakır, İznik OSMANLI YAPILARINDA İZNİK ÇİNİLERİ Kaynak: Sitare Turan Bakır, İznik Çinileri, KültK ltür r Bakanlığı Osmanlı Eserleri, Ankara 1999 Adana Ramazanoğlu Camii Caminin kitabelerinden yapımına 16. yy da Ramazanoğlu

Detaylı

FOSSATİ'NİN "AYASOFYA" ALBÜMÜ

FOSSATİ'NİN AYASOFYA ALBÜMÜ FOSSATİ'NİN "AYASOFYA" ALBÜMÜ Ayasofya, her dönem şehrin kilit dini merkezi haline gelmiştir. Doğu Roma İmparatorluğu'nun İstanbul'da inşa ettirdiği en büyük kilisedir. Aynı zamanda dönemin imparatorlarının

Detaylı

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük DİRİLİŞİN DESTANI: SAKARYA

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük DİRİLİŞİN DESTANI: SAKARYA 1 Kütahya- Eskişehir Savaşı nda ordumuz Sakarya Nehri nin doğusuna çekilmişti. 2 TEKÂLİF-İ MİLLİYE NİN SAKARYA SAVAŞI NA ETKİSİ Tekâlif-i Milliye kararları daha uygulamaya yeni başlandığı için Sakarya

Detaylı

HAÇLI SEFERLERİ TARİHİ 3.Ders. Dr. İsmail BAYTAK. HAÇLI SEFERLERİ Nedenleri ve Sonuçları

HAÇLI SEFERLERİ TARİHİ 3.Ders. Dr. İsmail BAYTAK. HAÇLI SEFERLERİ Nedenleri ve Sonuçları HAÇLI SEFERLERİ TARİHİ 3.Ders Dr. İsmail BAYTAK HAÇLI SEFERLERİ Nedenleri ve Sonuçları Hristiyanlarca kutsal sayılan Hz. İsa nın doğum yeri Kudüs ve dolayları, VII. yüzyıldan beri Müslümanlar ın elinde

Detaylı

İSKENDER İN İZİ PEŞİNDEN GORDİON UN KÖRDÜĞÜMÜ Ve kılıcını kaldırdı, tüm gücüyle düğümün üzerine indirdi. Artık Philip in oğlunun Anadolu ya sahip olması için hiçbir engel kalmamıştı. Gordionlu kahinlerin

Detaylı

HAZIRLAYAN GAZİANTEP SANAYİ ODASI TİCARET DAİRESİ EKİM

HAZIRLAYAN GAZİANTEP SANAYİ ODASI TİCARET DAİRESİ EKİM SURİYE ÜLKE RAPORU HAZIRLAYAN GAZİANTEP SANAYİ ODASI TİCARET DAİRESİ EKİM 2011 SURİYE ÜLKE VE İHRACAT RAPORU RESMİ ADI BAŞKENTİ DİL : Suriye Arap Cumhuriyeti : Şam (Damascus) : Arapça (resmi), Kürtçe,

Detaylı

Dinlerin Buluşma Noktası. Antakya

Dinlerin Buluşma Noktası. Antakya 80 Dinlerin Buluşma Noktası Antakya 81 82 Bu ay sizlere Anadolu nun en güzel yerlerinden biri olan Antakya yı tanıtacağız. Antakya Hatay ilimizin şehir merkezi. Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

SURİYE, FİLİSTİN VE BATI ARABİSTAN ESKİ ESERLERİ. (Yayına Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Nevzat ARTUÇ)

SURİYE, FİLİSTİN VE BATI ARABİSTAN ESKİ ESERLERİ. (Yayına Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Nevzat ARTUÇ) SURİYE, FİLİSTİN VE BATI ARABİSTAN ESKİ ESERLERİ (Yayına Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Nevzat ARTUÇ) Ankara 2012 SURİYE, FİLİSTİN VE BATI ARABİSTAN ESKİ ESERLERİ (Yayına Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Nevzat ARTUÇ)

Detaylı

Yahudiliğin peygamberi Hz. Musa dır. Bu nedenle Yahudiliğe Musevilik de denir. Yahudi ismi, Yakup un on iki oğlundan biri olan Yuda veya Yahuda ya

Yahudiliğin peygamberi Hz. Musa dır. Bu nedenle Yahudiliğe Musevilik de denir. Yahudi ismi, Yakup un on iki oğlundan biri olan Yuda veya Yahuda ya VAHYE DAYALI DİNLER YAHUDİLİK Yahudiliğin peygamberi Hz. Musa dır. Bu nedenle Yahudiliğe Musevilik de denir. Yahudi ismi, Yakup un on iki oğlundan biri olan Yuda veya Yahuda ya nispetle verilmiştir. Yahudiler

Detaylı

Emine Aydın. Resimleyen: Sevgi İçigen. yayın no: 104 ÇOCUKLAR için islâm TARiHi

Emine Aydın. Resimleyen: Sevgi İçigen. yayın no: 104 ÇOCUKLAR için islâm TARiHi yayın no: 104 ÇOCUKLAR için islâm TARiHi Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür Yayınevi editörü: Özkan Öze iç düzen/kapak: Zafer Yayınları Kapak illustrasyonu: Murat Bingöl isbn: 978 605 5523 16 9 Sertifika

Detaylı

SAMSUN BAHRİYE MEKTEBİ

SAMSUN BAHRİYE MEKTEBİ SAMSUN BAHRİYE MEKTEBİ BAKİ SARISAKAL SAMSUN BAHRİYE MEKTEBİ 1880 yılının başında Samsun da açıldı. Üçüncü Ordu nun sorumluluğu altındaydı. Okulun öğretmenleri subay ve sivillerdi. Bu okula öğrenciler

Detaylı

1891 MANASTIR SALNAMESİNDE MANASTIR VİLAYETİ

1891 MANASTIR SALNAMESİNDE MANASTIR VİLAYETİ 1891 MANASTIR SALNAMESİNDE MANASTIR VİLAYETİ BAKİ SARISAKAL 1891 MANASTIR SALNAMESİNDE MANASTIR VİLAYETİ BİNALAR VE ARAZİ LİSTESİ Manastır Vilayetinde Nüfus Cemaati İslam Ulah ve Rum Ermeni Bulgar Yahudi

Detaylı

ĐSTANBUL KÜLLĐYELERĐ (FATĐH / SULTAN SELĐM / ŞEHZADE MEHMET) TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU

ĐSTANBUL KÜLLĐYELERĐ (FATĐH / SULTAN SELĐM / ŞEHZADE MEHMET) TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU ĐSTANBUL KÜLLĐYELERĐ (FATĐH / SULTAN SELĐM / ŞEHZADE MEHMET) TEKNĐK GEZĐSĐ RAPORU Fakültemiz lisans programında açılan MĐM 376 Anadolu Uygarlıkları Teknik Seçmeli Dersi kapsamında yapılması planlanan Đstanbul

Detaylı

- 61 - Muhteşem Pullu

- 61 - Muhteşem Pullu Asaf Bey Çıkmazı Kabaltısı Sancak Mahallesindedir. Örtüsü sivri tonozludur. Sivri kemerle güneye ve ahşap-beton sundurmalı sivri kemerle kuzeye açılır. Üzerinde kesme ve moloz taşlardan yapılmış bir ev

Detaylı

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÖNEN MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE OTELCİLİK BÖLÜMÜ İNANÇ TURİZMİ

T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÖNEN MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE OTELCİLİK BÖLÜMÜ İNANÇ TURİZMİ T.C. BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÖNEN MESLEK YÜKSEKOKULU TURİZM VE OTELCİLİK BÖLÜMÜ İNANÇ TURİZMİ DANIŞMAN:Özer YILMAZ HAZIRLAYAN: Erşad TAN,Tacettin TOPTAŞ İÇİNDEKİLER GİRİŞ I-İNANÇ TURİZMİ A- İnanç Kavramı

Detaylı

9 EYLÜL 1922 BAKİ SARISAKAL

9 EYLÜL 1922 BAKİ SARISAKAL 9 EYLÜL 1922 BAKİ SARISAKAL 9 EYLÜL 1922 Güzel İzmir imizin kurtuluşu, bugün doksan birinci yılına basıyor. Bu mutlu günü anarken, harp tarihinde eşi görûlmiyen Başkomutanlık Meydan Muharebesindeki geniş

Detaylı

KARAMAN ERMENEK BALKUSAN KÖYÜ

KARAMAN ERMENEK BALKUSAN KÖYÜ KARAMAN ERMENEK BALKUSAN KÖYÜ MEHMET BİLDİRİCİ Balkusan köyü Ermenek- Karaman yolu üzerinde Ermenek ten yaklaşık 25 km uzaklıkta ormanlar içinde bir köy. 25 Ağustos 2011 günü benim ricam üzerine Ali Aktürk

Detaylı

Bugünkü Teknolojiyle Bile İnşa Edilmesi Mümkün Olmayan 19 Akıl A lmaz Antik Yapı

Bugünkü Teknolojiyle Bile İnşa Edilmesi Mümkün Olmayan 19 Akıl A lmaz Antik Yapı Bugünkü Teknolojiyle Bile İnşa Edilmesi Mümkün Olmayan 19 Akıl A lmaz Antik Yapı Bugünkü Teknolojiyle Bile İnşa Edilmesi Mümkün Olmayan 19 Akıl Almaz Antik Yapı 19. Büyük Hipostil Salonu Mısır Karnak Tapınağı

Detaylı

IV.HAFTA XX.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU

IV.HAFTA XX.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU IV.HAFTA XX.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU Osmanlı Devleti nin 19. yüzyılda uyguladığı denge siyaseti bekleneni vermemiş; üç kıtada sürekli toprak kaybetmiş ve yeni yeni önem kazanan petrol Osmanlı

Detaylı

SELANİK ESKİ CUMA CAMİSİ

SELANİK ESKİ CUMA CAMİSİ SELANİK ESKİ CUMA CAMİSİ BAKİ SARISAKAL SELANİK ESKİ CUMA CAMİSİ (AHEİROPİİTOS KİLİSESİ) Ahiropiitos Kilisesi, Egnatia Caddesinin kuzeyinde Ayasofya Sokağında bulunuyor. M.S. 451 yılında Halkidona da Selanik

Detaylı

Samaruksayı Seyir olarak bilinen köyün eski adı, Cumhuriyetin ilk yıllarında,

Samaruksayı Seyir olarak bilinen köyün eski adı, Cumhuriyetin ilk yıllarında, İKİSU KÖYÜ YERİ VE NÜFUSU İkisu Köyü, bağlı olduğu Yomra İlçesi nin güneybatısında yer alır. Yomra İlçesi ne 4 km., Trabzon İli ne 16 km. uzaklıktadır. Bu uzaklıklar köyün giriş uzaklığıdır. Köyün girişindeki

Detaylı

BİRECİK İLÇEMİZ Fırat ta Gün Batımı

BİRECİK İLÇEMİZ Fırat ta Gün Batımı BİRECİK İLÇEMİZ Fırat ta Gün Batımı Birecik ilçesi Şanlıurfa Merkez ilçesine 80 km uzaklıkta olup, yüzölçümü 852 km2 dir. İlçe merkez belediye ile birlikte 3 belediye ve bunlara bağlı 70 köy ve 75 mezradan

Detaylı

HALFETİ Yİ GEZDİĞİNİZDE SAŞIRACAKSINIZ! Şaşırarak gezdim Halfeti yi. Abdullah Öcalan ın doğduğu yer olan Halfeti ye, Acaba güvenli mi?

HALFETİ Yİ GEZDİĞİNİZDE SAŞIRACAKSINIZ! Şaşırarak gezdim Halfeti yi. Abdullah Öcalan ın doğduğu yer olan Halfeti ye, Acaba güvenli mi? HALFETİ Yİ GEZDİĞİNİZDE SAŞIRACAKSINIZ! Şaşırarak gezdim Halfeti yi. Abdullah Öcalan ın doğduğu yer olan Halfeti ye, Acaba güvenli mi? sorusunu sorarak gitmiştim halbuki. Fırat Fotoğrafçılar buluşması

Detaylı

1) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmamıştır?

1) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmamıştır? 1) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmamıştır? 1. A. Şehirde yaşıyanlar bazı kurallara uymak zorunda. 2. B. Suriye, Türkiye nin güney komşusudur. 3. C. Kırlarda benbeyaz papatyalar vardı.

Detaylı

AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ

AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ AYA THEKLA YERALTI KİLİSESİ Thekla, genç ve güzel bir kadın... Hem de bakire... Aynı Meryem gibi.. Halk bu yüzden, Thekla nın yaşadığı yeraltı kilisesine, Meryemlik demiş. Thekla nın yaşadığı, sonunda

Detaylı

Abd-i Kethüda (Cücük) Camisi

Abd-i Kethüda (Cücük) Camisi Eski Mağara Camisi'ne Yeni Mağara Camisi'nin batı duvarının yanından gidilerek ulaşılmaktadır. Tamamen terk edilmiş olan yapının içinin ve cephesi her geçen gün daha fazla tahrip olduğu görülmektedir.

Detaylı

Hırkatepe Köyü-Beypazarı (30 Kasım 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı

Hırkatepe Köyü-Beypazarı (30 Kasım 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı Hırkatepe Köyü-Beypazarı (30 Kasım 2008) Yazan ve fotoğraflayan: Hüseyin Sarı 30 Kasım 2008 Pazar günü, Ahmet Bozkurt un öncülüğünde Fotoğraf Sanatı Kurumu nun organize ettiği Beypazarı Köyleri fotoğraf

Detaylı

İLK ÇAĞ UYGARLIKLARI MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI MISIR UYGARLIĞI İRAN UYGARLIĞI HİNT UYGARLIĞI ÇİN UYGARLIĞI DOĞU AKDENİZ UYGARLIĞI

İLK ÇAĞ UYGARLIKLARI MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI MISIR UYGARLIĞI İRAN UYGARLIĞI HİNT UYGARLIĞI ÇİN UYGARLIĞI DOĞU AKDENİZ UYGARLIĞI İLK ÇAĞ UYGARLIKLARI MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI MISIR UYGARLIĞI İRAN UYGARLIĞI HİNT UYGARLIĞI ÇİN UYGARLIĞI DOĞU AKDENİZ UYGARLIĞI MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI Kelime anlamı İki nehrin arası olan Mezopotamya,

Detaylı

KAPADOKYA. Melih ÖZTEKİN. Eralp ÖZYAĞCI. Mert ÇİL. Başak DEMİRBAŞ

KAPADOKYA. Melih ÖZTEKİN. Eralp ÖZYAĞCI. Mert ÇİL. Başak DEMİRBAŞ KAPADOKYA Hazırlayanlar; Öğretmen;B. Perihan SALMAN Orçun Can CEVİZ ÖZEL EGE LİSESİ Melih ÖZTEKİN Eralp ÖZYAĞCI Mert ÇİL Başak DEMİRBAŞ 1 ÖNSÖZ Kapadokya yöresindeki eski çağlardan kalma bazı medeniyetler

Detaylı

GÖKDELEN YARIŞI 4500 YILDIR SÜRÜYOR

GÖKDELEN YARIŞI 4500 YILDIR SÜRÜYOR GÖKDELEN YARIŞI 4500 YILDIR SÜRÜYOR Dünyanın en yüksek yapısı binlerce yıl boyunca 146,5 metrelik Büyük Giza Piramidi idi. Günümüzde en yüksek bina 829,8 metrelik Burc Khalifa dır. İlk Firavunların Anıt

Detaylı

Kuruluş Dönemi Osmanlı Kültür ve Uygarlığı Flash Anlatım Perşembe, 12 Kasım :53 - Son Güncelleme Çarşamba, 25 Kasım :14

Kuruluş Dönemi Osmanlı Kültür ve Uygarlığı Flash Anlatım Perşembe, 12 Kasım :53 - Son Güncelleme Çarşamba, 25 Kasım :14 Kuruluş Dönemi Osmanlı Kültür ve Uygarlığı Flash Anlatım Kuruluş Dönemi Osmanlı Kültür ve Uygarlığı Ders Notu OSMANLI KÜLTÜR VE MEDENİYETİ (1300-1453) 1. OSMANLI'DA DEVLET ANLAYIŞI Türkiye Selçuklu Devleti

Detaylı

BİLDİRİCİ AİLESİ ANTALYA GEZİLERİ

BİLDİRİCİ AİLESİ ANTALYA GEZİLERİ BİLDİRİCİ AİLESİ ANTALYA GEZİLERİ Benim Antalya ya ilk gezim 1962 yılı Şubat tatilinde henüz İstanbul Teknik Üniversitesi nde öğrenci iken oldu. Tatbiki Mekanik Kolu ndan arkadaşlarımız, hocamız Sacit

Detaylı

Roma mimarisinin kendine

Roma mimarisinin kendine Roma Bahçe Sanatı Daha sonraları Roma İmparatorluğunun en fazla geliştiği yıllarda, Romalı generallerin harpler sonucu dünyanın dört köşesine Roma mimarisinin taşınmasına sebep olmuştur. Roma mimarisinin

Detaylı

Edirne Köprüleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Köprüleri. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Köprüleri Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Edirne Köprüleri......................... 4 0.1.1 Gazimihal Köprüsü.................... 4 0.1.2 Beyazid Köprüsü.....................

Detaylı

BÜLTEN İSTANBUL AZİZ BABUŞCU. FİLİSTİN MESELESİ 2 5 te B İ L G İ NOTU. Öğretmenler ile öğrenciler yıllar sonra bir araya geldi

BÜLTEN İSTANBUL AZİZ BABUŞCU. FİLİSTİN MESELESİ 2 5 te B İ L G İ NOTU. Öğretmenler ile öğrenciler yıllar sonra bir araya geldi 2 de Öğretmenler ile öğrenciler yıllar sonra bir araya geldi AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları nda AK Öğretmenler ile öğrenciler yıllar sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı. 8 de YIL: 2012 SAYI

Detaylı

HELEN VE ROMA UYGARLIKLARI

HELEN VE ROMA UYGARLIKLARI HELEN VE ROMA UYGARLIKLARI DERS NOTLARI-ŞİFRE ETKİNLİK TANER ÖZDEMİR DETAY TARİHÇİ TÜRK TELEKOM NURETTİN TOPÇU SOSYAL BİLİMLER LİSESİ TARİH ÖĞRETMENİ HELEN UYGARLIĞI Makedonyalı İskender in doğu ile batı

Detaylı

Rahman ve Rahim Olan Allah ın Adıyla EKONOMİK DURUM

Rahman ve Rahim Olan Allah ın Adıyla EKONOMİK DURUM 15.03.2010 Rahman ve Rahim Olan Allah ın Adıyla EKONOMİK DURUM 1.5 EKONOMİK DURUM 1.5. Ekonomik Durum Arabistan ın ekonomik hayatı tabiat şartlarına, kabilelerin yaşayış tarzlarına bağlı olarak genellikle;

Detaylı

AVRUPA DA MEYDANA GELEN TEKNİK GELİŞMELER : 1)BARUTUN ATEŞLİ SİLAHLARDA KULLANILMASI: Çinliler tarafından icat edilen barut, Çinlilerden Türklere,

AVRUPA DA MEYDANA GELEN TEKNİK GELİŞMELER : 1)BARUTUN ATEŞLİ SİLAHLARDA KULLANILMASI: Çinliler tarafından icat edilen barut, Çinlilerden Türklere, COĞRAFİ KEŞİFLER 1)YENİ ÇAĞ AVRUPASI AVRUPA DA MEYDANA GELEN TEKNİK GELİŞMELER : 1)BARUTUN ATEŞLİ SİLAHLARDA KULLANILMASI: Çinliler tarafından icat edilen barut, Çinlilerden Türklere, Türklerden Müslüman

Detaylı

AKROPOLİS de ONARIM YÖNTEMLERİ Eylül-2011

AKROPOLİS de ONARIM YÖNTEMLERİ Eylül-2011 Bilgi Paylaştıkça Değerlenir AKROPOLİS de ONARIM YÖNTEMLERİ Eylül-2011 Tarihi eserlerin onarım ve güçlendirmesi ile ilgili önemli bilgi ve tecrübe birikimine sahip olan ACIBADEM Restorasyon Mimarlık İnşaat

Detaylı

Tanrı nın İbrahim e Vaadi

Tanrı nın İbrahim e Vaadi Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Tanrı nın İbrahim e Vaadi Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Byron Unger ve Lazarus Uyarlayan: M. Maillot ve Tammy S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children

Detaylı

DURAKLAMA DEVRİ. KPSS YE HAZIRLIK ARİF ÖZBEYLİ Youtube Kanalı: tariheglencesi

DURAKLAMA DEVRİ. KPSS YE HAZIRLIK ARİF ÖZBEYLİ  Youtube Kanalı: tariheglencesi DURAKLAMA DEVRİ KPSS YE HAZIRLIK ARİF ÖZBEYLİ Youtube Kanalı: tariheglencesi 05.08.2017 OSMANLI DEVLETİ NİN GENEL DURUMU XVII.YÜZYILDA OSMANLI- AVUSTRYA VE OSMANLI- İRAN İLİŞKİLERİ a-avusturya ile İlişkiler

Detaylı

ÇIRAĞAN A DOKUNMA! Tarihi Fıstıklı Meydanı dev bir beton yığını altında kalıyor.

ÇIRAĞAN A DOKUNMA! Tarihi Fıstıklı Meydanı dev bir beton yığını altında kalıyor. Tarihi Fıstıklı Meydanı dev bir beton yığını altında kalıyor. Çırağan da tarih ve yeşil alan katliamına HAYIR! Çırağan da tarih ve yeşil alan katliamına HAYIR! Beşiktaş, Yıldız Mahallesi, Yeşil Fıstık

Detaylı

08 Mart 2010 Elazığ-Kovancılar Deprem Raporu

08 Mart 2010 Elazığ-Kovancılar Deprem Raporu İMO Diyarbakır Şube tarafından hazırlanan 08 Mart 2010 Elazığ-Kovancılar Deprem Raporu 1. Giriş 08 Mart 2010 Pazartesi günü saat 04:32 de (GMT: 02:32) Elazığ Kovancılar ilçesinde orta büyüklükte yıkıcı

Detaylı

AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı?

AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı? AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı? Ve orada kötü kalpli olarak gösterilen Pers İmparatoru Darius u Diğer ismiyle Dara yı Tarih 300 lü yılları gösteriyor. Ama İsa henüz doğmamış.

Detaylı

Dünya Mirası Gezginleri Derneği ile 9 UNESCO Dünya Mirası nın ve 10 Adayının görüleceği. İsrail Turu. 2 Kasım 2014 9 Kasım 2014

Dünya Mirası Gezginleri Derneği ile 9 UNESCO Dünya Mirası nın ve 10 Adayının görüleceği. İsrail Turu. 2 Kasım 2014 9 Kasım 2014 Dünya Mirası Gezginleri Derneği ile 9 UNESCO Dünya Mirası nın ve 10 Adayının görüleceği İsrail Turu 2 Kasım 2014 9 Kasım 2014 1 1. Gün: 2 Kasım 2014 Pazar İstanbul Tel Aviv Beer Sheba Eilat Kızıl deniz

Detaylı

EDİRNE UZUNKÖPRÜ DOĞAL ORTAMI TEMİZ HAVASI İLE SÜPER BİR YAŞAM BURADA UZUNKÖPRÜ DE. MÜSTAKİL TAPULU İMARLI ARSA SATIŞI İSTER YATIRIM YAPIN KAZANIN

EDİRNE UZUNKÖPRÜ DOĞAL ORTAMI TEMİZ HAVASI İLE SÜPER BİR YAŞAM BURADA UZUNKÖPRÜ DE. MÜSTAKİL TAPULU İMARLI ARSA SATIŞI İSTER YATIRIM YAPIN KAZANIN EDİRNE UZUNKÖPRÜ MÜSTAKİL TAPULU İMARLI ARSA SATIŞI Yunanistan sınırına 6 kilometre uzaklıkta yer alan Edirne nin Uzunköprü ilçesi, Osmanlı İmparatorluğu nun Trakya daki ilk yerleşimlerinden biri. Ergene

Detaylı

Edirne Tarihi - Edirne nin Yaşadığı İşgaller. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Tarihi - Edirne nin Yaşadığı İşgaller. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Tarihi - Edirne nin Yaşadığı İşgaller Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Edirne nin Yaşadığı İşgaller - Dört İşgal Dönemi........ 4 0.2 İlk Rus İşgal

Detaylı

MAĞARALARI VE YERLEŞİM ALANI

MAĞARALARI VE YERLEŞİM ALANI TÜRKİYE DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI ENVANTERİ ENV. NO. 58.01.0.02 ÇİMENYENİCE KÖYÜ, KÖROĞLU TEPELERİ, I39-a4 MAĞARALARI VE YERLEŞİM ALANI İL SİVAS İLÇE HAFİK MAH.-KÖY VE MEVKİİ Çimenyenice Köyü GENEL

Detaylı

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktin soğuk geciktim kış geciktiniz kış mevsiminde uç, sınır, son, limit bulunuyor/bulunur

Detaylı

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye-Kürdistan Ekonomik ilişkileri. 02 Temmuz 2014

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye-Kürdistan Ekonomik ilişkileri. 02 Temmuz 2014 Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye ile Kürdistan arasındaki ekonomik ilişkiler son yılların en önemli rakamlarına ulaşmış bulunuyor. Bugünlerde petrol anlaşmaları ön plana

Detaylı

1-MERKEZ TEŞKİLATI. A- Hükümdar B- Saray

1-MERKEZ TEŞKİLATI. A- Hükümdar B- Saray 1-MERKEZ TEŞKİLATI A- Hükümdar B- Saray MERKEZ TEŞKİLATI Önceki Türk ve Türk-İslam devletlerinden farklı olarak Osmanlı Devleti nde daha merkezi bir yönetim oluşturulmuştu.hükümet, ordu ve eyaletler doğrudan

Detaylı

Gidyon un Küçük Ordusu

Gidyon un Küçük Ordusu Çocuklar için Kutsal Kitap sunar Gidyon un Küçük Ordusu Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: Janie Forest Uyarlayan: Ruth Klassen Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children www.m1914.org 2007 Bible

Detaylı

Dünya Mirası Gezginleri Derneği ile 9 UNESCO Dünya Mirası nın ve 10 Adayının görüleceği. İsrail Turu. 10 Kasım 2014 17 Kasım 2014

Dünya Mirası Gezginleri Derneği ile 9 UNESCO Dünya Mirası nın ve 10 Adayının görüleceği. İsrail Turu. 10 Kasım 2014 17 Kasım 2014 Dünya Mirası Gezginleri Derneği ile 9 UNESCO Dünya Mirası nın ve 10 Adayının görüleceği İsrail Turu 10 Kasım 2014 17 Kasım 2014 1 9 Kasım 2014 Pazar günü saat 23:00 te Atatürk Havaalanında buluşuyoruz.

Detaylı

Başlangıç Meridyeni ve Greenwıch - İstanbul

Başlangıç Meridyeni ve Greenwıch - İstanbul Mustafa ŞAHİN 29 Eylül 2015 Başlangıç Meridyeni ve Greenwıch - İstanbul Geçtiğimiz hafta İngiltere de Londra nın güneydoğusunda şirin bir kasaba ve üniversite şehri olan Greenwich teydik. Kasabadan adını

Detaylı

Tarihi Evlerin Restorasyon ve İmar Projesi Projenin Önemi: Projenin amacı: Projenin Uygulanması: Projenin Maliyeti:

Tarihi Evlerin Restorasyon ve İmar Projesi Projenin Önemi: Projenin amacı: Projenin Uygulanması: Projenin Maliyeti: Tarihi Evlerin Restorasyon ve İmar Projesi Kutsal Mescid in kutlu komşularının evlerini restore ederek onlara karşı vefa borcumuzu öderken Aksa dan Müslümanları uzaklaştırıp Yahudilere yer açmaya çalışan

Detaylı

50 MİMARİ I TAHİR AĞA TEKKESİ TAHİR AĞA TEKKESİ. Yazı ve Fotoğraf: İsmail Büyükseçgin /

50 MİMARİ I TAHİR AĞA TEKKESİ TAHİR AĞA TEKKESİ. Yazı ve Fotoğraf: İsmail Büyükseçgin / 50 MİMARİ I TAHİR AĞA TEKKESİ TAHİR AĞA TEKKESİ Yazı ve Fotoğraf: İsmail Büyükseçgin / seckinmimarlik@ttmail.com Yazı ve Fotoğraf: İsmail Büyükseçgin / seckinmimarlik@ttmail.com MİMARİ I TAHİR AĞA TEKKESİ

Detaylı

Katolikler bir hac yolculuğu gibi kilise yolunda dua ederek yürüyorlar

Katolikler bir hac yolculuğu gibi kilise yolunda dua ederek yürüyorlar 1845 Kapusen rahiplerin gelişi: Gürcistan'da yaşayan İtalyan asıllı 8 kapusen rahip yaşadıkları ülkeyi terk etmek zorunda kalmışlardı. Yolculuk sırasında Karadeniz üzerinden geçerken bu bölgede yalnız

Detaylı

LİKYA TURU 05-09 MAYIS 2015

LİKYA TURU 05-09 MAYIS 2015 Gidilecek Yerler : PAMUKKKALE - SAKLIKENT - KEKOVA - KAYAKÖY - GÖKOVA - KAŞ Süre : 3 Gece 4 Gün Başlangıç Tarihi : 5 Mayıs 2015 Bitiş Tarihi : 9 Mayıs 2015 Zümre : Sosyal Bilgiler Yaş Grubu : 5.,6.,7.,8.

Detaylı

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları

edersin sen! diye ciyaklamış cadı. Bunun hesabını vereceksin! Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları RAPUNZEL Bir zamanlar bir kadınla kocasının çocukları yokmuş ve çocuk sahibi olmayı çok istiyorlarmış. Gel zaman git zaman kadın sonunda bir bebek beklediğini fark etmiş. Bir gün pncereden komşu evin bahçesindeki

Detaylı

Edirne Hanları - Kervansarayları. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı

Edirne Hanları - Kervansarayları. Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Edirne Hanları - Kervansarayları Ahmet Usal - Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Aralık 25, 2006 2 İçindekiler 0.1 Edirne Hanları ve Kervansarayları............... 4 0.1.1 Rüstempaşa Kervansarayı................

Detaylı

Anadolu'da kurulan ilk Türk beylikleri

Anadolu'da kurulan ilk Türk beylikleri On5yirmi5.com Anadolu'da kurulan ilk Türk beylikleri Anadolu da kurulan ilk Türk Beylikleri ve önemi nelerdir? Yayın Tarihi : 2 Kasım 2012 Cuma (oluşturma : 11/18/2015) Anadolu da Kurulan İlk Türk Beylikleri

Detaylı

FATİH SULTAN MEHMET İN Sarayları

FATİH SULTAN MEHMET İN Sarayları 54 MİMARİ I FATİH SULTAN MEHMET İN SARAYLARI FATİH SULTAN MEHMET İN Sarayları Yazı ve Fotoğraf: İsmail Büyükseçgin / seckinmimarlik@ttmail.com Eski Saray (Beyazıt Sarayı) MİMARİ I FATİH SULTAN MEHMET İN

Detaylı

Ilgın Sahip Ata Vakıf Hamamı. Lala Mustafa Paşa Külliyesi ve Cami. Ilgın Kaplıcaları. Buhar Banyosu

Ilgın Sahip Ata Vakıf Hamamı. Lala Mustafa Paşa Külliyesi ve Cami. Ilgın Kaplıcaları. Buhar Banyosu Ilgın Sahip Ata Vakıf Hamamı Konya'nın 90 km kuzeybatısında yer alan ve 349 km2 yüzölçüme sahip olan Ilgın, günümüzden 3500 yıl önce şimdiki iskan yerinin 25 km kuzeydoğusunda Hititler tarafından "Yalburt"

Detaylı

Adıyaman'ın İsmi Nereden Geliyor?

Adıyaman'ın İsmi Nereden Geliyor? ADIYAMAN Adıyaman'ın İsmi Nereden Geliyor? Rivayete göre; Adıyaman şehrini doğu, batı ve güney yönlerinde derin vadiler çevirmiştir. Bu vadilerin yamaçları zengin meyve ağaçları ile kaplı olduğu gibi,

Detaylı

YILDIZ TEKNİK DOĞA BİLİMLERİ ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANI PROF. ERSOY, milliyet için İNC. ELEDİ- 1 / Serhat Oğuz

YILDIZ TEKNİK DOĞA BİLİMLERİ ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANI PROF. ERSOY, milliyet için İNC. ELEDİ- 1 / Serhat Oğuz Türkiye nin Afet Gerçeği YILDIZ TEKNİK DOĞA BİLİMLERİ ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANI PROF. ERSOY, milliyet için İNC ELEDİ- 1 / Serhat Oğuz http://www.milliyet.com.tr/yasam/habe r Prof. Şükrü Ersoy un yaptığı

Detaylı

ABD NİN KURULMASI VE FRANSIZ İHTİLALİ

ABD NİN KURULMASI VE FRANSIZ İHTİLALİ ABD NİN KURULMASI VE FRANSIZ İHTİLALİ 1215 yılında Magna Carta ile Kral,halkın onayını almadan vergi toplamayacağını, hiç kimseyi kanunsuz olarak hapse veya sürgüne mahkum etmeyeceğini bildirdi. 17.yüzyıla

Detaylı

Kalem İşleri 60. Ağaç İşleri 61. Hünkar Kasrı 65. Medrese (Darülhadis Medresesi) 66. Sıbyan Mektebi 67. Sultan I. Ahmet Türbesi 69.

Kalem İşleri 60. Ağaç İşleri 61. Hünkar Kasrı 65. Medrese (Darülhadis Medresesi) 66. Sıbyan Mektebi 67. Sultan I. Ahmet Türbesi 69. İÇİNDEKİLER TARİHÇE 5 SULTANAHMET CAMİ YAPI TOPLULUĞU 8 SULTAN I. AHMET 12 SULTAN I. AHMET İN CAMİYİ YAPTIRMAYA KARAR VERMESİ 15 SEDEFKAR MEHMET AĞA 20 SULTANAHMET CAMİİ NİN YAPILMAYA BAŞLANMASI 24 SULTANAHMET

Detaylı