GENEL GÖRÜNÜM. Ukrayna Güvenlik Konseyi Ukrayna nın elinde önceki gün ateşlenen füzelerden bulunmadığını açıkladı.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GENEL GÖRÜNÜM. Ukrayna Güvenlik Konseyi Ukrayna nın elinde önceki gün ateşlenen füzelerden bulunmadığını açıkladı."

Transkript

1 GENEL GÖRÜNÜM Çin Merkez Bankası yılın ikinci yarısında likiditenin uygun seviyelerde olduğunu, 2014 yılında aşırı likidite konusunda endişelenmeye gerek olmadığını, kredilerin yılın ikinci yarısında yavaşlayacağını ve yeniden kredilendirme programının miktarını artırabileceklerini açıkladı. Euro Bölgesi nde cari işlemler dengesi Mayıs ayında 8.9 milyar Euro ( önceki 18.7 milyar Euro) fazla verirken, net yatırım akışı ise milyar Euro (önceki: -107 milyar Euro) oldu. CHP, IŞİD için Meclis araştırması açılmasını istedi. İMF Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi ndeki toparlanmanın kırılgan, çok sınırlı ve dengesiz olduğunu; ECB nin gevşek para politikasının devam etmesi gerektiğini söyledi. AB Ukrayna üzerinden yapılan uçuşların Bulgaristan, Türkiye, Romanya, Polonya ya kaydırıldığını ve bu ülkelerdeki hava trafiğinin %10-15 arası artmasının beklendiğini açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, İstanbul ve Ankara daki İsrail Elçilikleri önündeki protestoların ardından Türkiye deki tüm İsrailli diplomatların ailelerine ülkelerine dönmeleri için direktif verdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov düşen uçakla ilgili objektif bir soruşturma açılması çağrısı yaparken; bu aşamada ateşkesin artık bir zorunluluk olduğunu söyledi. Ukrayna Güvenlik Konseyi Ukrayna nın elinde önceki gün ateşlenen füzelerden bulunmadığını açıkladı. Başbakan Erdoğan: Türkiye ile İsrail arasında normalleşmenin olmasının görüldüğü gibi mümkün olmadığını söyledi. IMF Ukrayna ya bir sonraki yardım diliminin serbest kalmasına yeşil ışık yaktı. CHP, TRT'nin gelirlerinin yeniden düzenlenmesi için kanun teklifi verdi. Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı IMF İcra Direktorleri Kurulu'na atandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Brezilya da Rus gazetecilerle gerçekleştirdiği görüşmede ABD tarafından Rusya aleyhine getirilen yaptırımların ABD nin kendisini de etkileyeceğini belirtti. Rusya Başbakanı yaptırımların BM tarafından desteklenmediğini ve illegal olduğunu, Ukrayna daki durumu iyileştirmeyeceğini ve ikili ilişkileri 80 lere geri götürebileceğini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu nun SSK olarak 58,6 milyar, Bağ-kur olarak 24 milyar, toplam 85 milyar lira alacağı olduğunu açıkladı.

2 Avrupa Merkez Bankası Avrupa bankalarına yönelik stres testi sonuçlarının Ekim ayında açıklanacağını bildirdi. ECB açıklamasında stres testi ile birlikte kaldıraç oranlarının da açıklanacağını ve bankalara sermayelendirme planlarını açıklamak için iki hafta süre verileceğini belirtti. Fitch, 2014 yılı yarıyıllık gözden geçirme raporunda Euro Bölgesindeki istikrar artışının küresel düzeyde ülke notlarının izlendiği trendin toparlanmasına ve negatif görünümlerin yılın ilk yarısında azalmasına yardımcı olduğunu belirtti ve kredi notlarına yönelik aşağı yönlü baskıların azaldığına işaret etti. CHP Milletvekili Umut Oran, IŞİD'in elindeki rehinelere ilişkin DDK ve Teftiş Kurulu Başkanlığına başvurdu. CHP, dört eski bakan hakkında kurulan soruşturma komisyonu başkanlığına, söz konusu bakanlar hakkındaki fezlekelerin komisyon üyelerine verilmesi için başvurdu. Euro Bölgesi nde Haziran da TÜFE aylık bazda % +0.1 (önceki:%-0.1),; yıllık bazda ise % +0.5 (önceki:%+0.5) artış gösterdi. Euro Bölgesi nde inşaat üretimi Mayıs ta aylık bazda % -1.5 (önceki:%+0.8) gerilerken, yıllık bazda ise % +3.5 (önceki:%+8.0) artış gösterdi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Türkiye ve Katar'ı, Mısır'ın İsrail ve Hamas için önerdiği ateşkesi "sabote etmekle" suçladı. Ukrayna Ordusu, Rusya yı Ukrayna üzerinde bir savaş uçağını düşürmekle suçladı. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan düşürerek %8.25 olarak belirledi. TCMB marjinal fonlama oranı %12, acık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11,5 düzeyinde sabit tutulurken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise %8 den % 7,5 e indirdi. TCMB yaptığı açıklamada kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiğini, yurt içi özel kesim nihai talebinin ılımlı bir eğilim sergilediğini ve talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin ettiğini belirtti. ABD de haftalık devam eden işsizlik başvuruları 2 milyon 597 bin kişi (önceki: 2 milyon 548 bin); bir önceki haftanın işsizlik başvuruları 305 bin kişi oldu. ABD de Haziran ayı konut başlangıçları 893 bin (önceki: 1 milyon) kişi oldu. ABD de inşaat ruhsatları Haziran ayında 963 bin (önceki: 990 bin), değişimi %-4.2 (önceki: %-6.4) oldu. İsrail Gazze'ye kara operasyonu başlattı. Çatışmalarda bir İsrail askeri ölürken, operasyonun 11'inci gününe kadar, Gazze'de hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı ise 258'e ulaştı.

3 Malezya Havayolları na ait 298 kişi taşıyan ve Amsterdam Kuala Lumpur seferini yapan bir yolcu uçağı ayrılıkçıların kontrolünde olan Ukrayna nın doğusunda düşürüldü. Düşürülen uçakla ilgili Ukrayna ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar birbirini suçladı. Çin Başbakanı Li Keqiang yüzde 7.5'ten bir parça yüksek ya da düşük büyüme yaşanmasının kabul edilebileceğini ve istihdam artısını yeterli düzeyde tutacak bir büyüme oranının sorun teşkil etmeyeceğini bildirdi. Japonya Merkez Bankası BOJ'un Haziran ayında düzenlenen toplantısının bugün açıklanan ayrıntıları bankanın yönetim kurulu üyelerinin, Ukrayna ve Irak gibi bölgelerden kaynaklanan jeopolitik risklerin yakından izlenmesi gerektiği konusunda fikir birliği içinde olduğunu gösterdi. Çin'de ortalama konut fiyatları Haziran ayında aylık bazda yüzde düşerken(mayıs: %- 0.15), yıllık bazda ise yüzde 4.05 (mayıs:%+5.35) artış gösterdi. BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna daki durumu görüşmek üzere olağanüstü toplanacak. St. Louis FED Başkanı James Bullard ters repo uygulamasına destek verdi ve bunun FED in en önemli oranı olduğunu dile getirdi. Bullard ayrıca uzun vadeli tahvillerin faizlerinin aşırı düşük olmasını endişe verici bulduğunu dile getirdi. Başbakanlık ile Aile ve Sosyal Politikalar, Bilim, Sanayi Ve Teknoloji, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gençlik ve Spor, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kalkınma Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarına Ait Atama Kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mevcut denetimlerine ilave olarak artık binaların her bir katı içinde ayrı ayrı beton denetimi yapılacağını açıkladı. İtalya da global dış ticaret dengesi Mayıs ayında milyar Euro (önceki: milyar Euro); AB ile dış ticaret dengesi Mayıs ayında milyar Euro (önceki: milyar Euro) olarak açıklandı. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, YSK'ya yaptığı başvuruda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "İsviçre bankalarında hesabının olup olmadığının" araştırılmasını istedi. İngiltere de ILO normlarına göre Haziran ayında işsizlik oranı %6.5 (önceki: %6.6) olarak açıklandı. Ukrayna Merkez Bankası politika faizini %9.5 ten %12.5 e yükselttiğini açıkladı. Euro Bölgesi nde MD dış ticaret dengesi Mayıs ayında milyar (önceki: 15.7 milyar) olarak gerçekleşti. Almanya nın 10 yıl vadeli ihalesinde arzın 1.6 kat talep (önceki: 1.2 kat talep) gelerek 3.3 milyar Euro satış yapıldı, faiz %1.2 (önceki: %1.39) olarak gerçekleşti.

4 ABD de MBA piyasa endeksi (önceki: 353.9), MBA piyasa endeksi değişikliği %-3.6 (önceki: %+1.9); MBA satın alma endeksi (önceki: 181.7), MBA satın alma endeksi değişimi %-7.6 (önceki: %+3.7) olarak gerçekleşti. ABD de Haziran ayı kapasite kullanımı oranı % 79.1 (önceki: %79.1) oldu; imalat üretimi ise %+0.1 (önceki: %+0.6) artış gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Torba Tasarı'da madencilerle ilgili olan düzenlemelerin hemen çıkarılması için hükümete çağrıda bulundu. ABD de Temmuz ayı NAHB konut piyasası endeksi 53 (önceki: 49) olarak gerçekleşti. ABD ve Arupa Birliği Ukrayna daki kriz nedeniyle Rusya ya uyguladığı yaptırımları genişletme kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı nın açıkladığı yeni yaptırım listesinde Gazprombank, Petrol devi Rosneft ve silah üreticisi Kalashnikov Concern gibi Rusya nın önde gelen bankaları, savunma ve enerji firmaları bulunuyor. Hamas ve İsrail, BM nin isteği üzerine dokuz gündür süren saldırıların ardından bugün saatleri arasında beş saatlik bir geçici ateşkes uygulanmasında anlaştı. Federal Reserve Başkanı Janet Yellen Cumhuriyetçiler tarafından hazırlanan ve FED'in faiz kararlarını matematiksel formüllere bağlayan tasarıya karşı çıktı. Türkiye nin İran aleyhinde doğalgaz fiyatları ile ilgili uluslararası mahkemede açtığı davanın ikinci turu bugün Lahey de başlayacak. FED Başkanı Janet Senato Bankacılık Komitesi nde yaptığı konuşmada FED in para politikası kararlarında bağımsız olduğunu söyledi. Yellen, enflasyon ve işsizlikte hedeflere henüz ulaşılmadığını belirtti ve faiz artırımındaki zamanlamanın FED'in hedeflerine ilerlemesine bağlı olduğunu vurguladı. FED'ın yayınlanan ekonomik koşullar hakkındaki anketi ihtiva eden Bej Kitap Raporu, iyimserliğin genişleyen bir görünüm sergilediğine işaret etti. Anketin yapıldığı 12 fed bölgesinden 7 tanesinde kalifiye işgücü bulma sıkıntısı yaşandığı ve oto satışlarının perakendecilik sektörünün yoluna öncülük etmeye devam ettiği gözlendi. Raporda söz konusu 12 bölgenin tamamında istihdam koşullarının toparlanma gösterdiği ifade edilirken, aynı şekilde bölgelerin tamamında tüketici harcamalarında artış yaşandığı yer aldı. ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Çin'ın kur politikalarının dünya standartlarına uygun hale getirilmesinin ABD için kritik önem taşıdığını kaydetti. Avrupa Komisyonu, Rusya nın Almanya nın kuzeydoğusunda bulunan Opal gaz boru hattına tam erişime izin verip vermeme konusundaki kararını belirsiz bir süre için erteledi. Brezilya Merkez Bankası faiz oranlarının değiştirmeyerek yüzde 11 seviyesinde bıraktı.

5 Bir internet sitesinde yayınlanan habere göre; CHP İstanbul milletvekili Aydın Ayaydın, SPK nın ortaklıktan çıkarma tebliğinde küçük şirket ortaklarının paylarının alım fiyatının belirlenmesinde 30 gün yerine 1 yıllık sürenin esas alınmasını öngören kanun teklifi verdi. İsrail, Mısır ın Gazze de ateşkes önerisini kabul etti. Türkiye de Nisan ayında işsizlik oranı %9 (Mart:%9.7) olarak gerçekleşti. Iraklı Kürt yönetim sözcüsü Safın Dizai, Ankara da yapılan görüşmeler sırasında Türkiye den daha çok Kürt petrolünü ithal etmesini talep ettiklerini söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi son 1 ayda ırak nedeniyle 2,5 milyar dolar'lık ihracat kaybı yaşandığını söyledi. Ayrıca Zeybekçi petrol fiyatlarında biraz daha gerileme beklediklerini, Türkiye de 6 bölgede yatırımları teşvik edici düzenlemeler yapıldığını açıkladı.* Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları için kamu kaynaklarından bir bütçe ayrılıp ayrılmadığına ilişkin soru önergesine, "Bakanlığımız da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır" dedi. Ayrıca, gelişmiş ülkelerdeki toparlanmanın büyümeyi destekleyici nitelikte olduğunu, yılın 2. yarısında en büyük ticaret yapılan bölge olan AB'nin daha hızlı toparlanma sürecine girmesini beklediklerini, ECB'nin parasal gevşetme politikası başlatmasının gelişmekte olan ülkeleri olumlu etkileyeceğini, Avrupa'daki toparlanma Irak'ı telafi edeceğini, yılsonu % 4 büyüme hedefinin tutacağını belirtti. Türkiye de Haziran ayında bütçe açığı 613 milyon TL, faiz dışı fazla 959 milyon TL olarak gerçekleşti. İngiltere de Haziran ayında TÜFE aylık %+0.2 (önceki: %-0.1), yıllık %+1.9 (önceki: %+1.5); çekirdek TÜFE aylık %+0.2 (önceki: %0), yıllık %2 (önceki: %+1.6); perakende fiyat endeksi aylık %+0.2 (%+0.1), yıllık %+2.6 (önceki: %+2.4) olarak gerçekleşti. Almanya da ZEW ekonomik eğilim endeksi Temmuz ayında 27.1 (önceki: 29.8); ZEW cari koşullar endeksi Temmuz ayında 61.8 (önceki: 67.7) oldu. Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2014 Haziran ayı raporuna göre yeni konut fiyatları önceki aya göre %0,34 yükseldi. ABD de Temmuz ayı Empire State imalat sanayi PMI endeksi (önceki: 19.28); Haziran ayı ithalat fiyatları endeksi %+0.1 (önceki: %+0.1); Haziran ayı otomobil harici perakende satışlar %+0.4 (önceki: %+0.1); Mayıs ayı işletme stokları %+0.5 (önceki: %+0.6) oldu. ABD FED Başkanı Yellen, yüksek düzeyde genişleyici para politikalarına halen ihtiyaç olduğunu, işgücüne katılım düzeyi beklentilerin altında kaldığını, enflasyon son aylarda yükseldi ancak halen FED'in hedefinin altında olduğunu, ekonomik risklerin önümüzdeki aylarda yakından izlenmesi gerektiğini, istihdamın beklenenden güçlü olursa faizlerin beklenenden önce artabileceğini, ekonomik performansın zayıf olması durumunda gevşeme yönündeki politikaların daha uzun sürebileceğini belirtti.

6 Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 2 milyar 755 milyon dolarla Net Şans - Hitay Ortak Girişim Grubu verdi. Bir internet sitesinde yayınlanan habere göre; ABD li borsa işletmecisi Nasdaq OMX ile stratejik ortaklığa giderek teknolojik altyapısını değiştirmeye hazırlanan borsa İstanbul da tüm güne yayılan tek seans uygulamasına geçilmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda "çözüm süreci paketi" olarak bilinen 6551 sayılı terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine dair kanunu onayladı. Çin de birinci yarı konut satışları yıllık yüzde 9.2 düşüşle 2.56 trilyon yen oldu. Çin de yılın ikinci çeyreğinde GSYIH bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.5 oranında artış gösterdi. GSYIH'nin gösterdiği artış dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ilk çeyrekte yasadığı güç kaybının ardından ikinci çeyrekte hükümetin aldığı politika kararları sayesinde toparlanmaya başladığını gösterdi. Çin'de sanayi üretimi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.2 oranında artış gösterdi. Senato Bankacılık Komitesi nde konuşan FED Başkanı Janet Yellen, parasal genişlemenin sonlanması ve istihdam piyasasındaki zayıf görünümün ardından faiz oranlarının düşük seviyede kalmaya devam edeceğini açıkladı. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika dan oluşan BRICS ülkeleri, küresel finans sisteminde daha etkin rol oynamak için bir uluslararası para fonu, bir de yardım fonu kurma kararı aldı. Kayseri Valiliği, Kayseri nin Melikgazi İlçesi nde yer alan 2 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ruhsat sahasını ihale yoluyla aramaya açacak. Türkiye de tarım ürünleri üretici fiyat endeksi Haziran ayında aylık bazda %-0.18 düşüş gösterirken, yıllık bazda ise %7,37 arttı. CHP Manisa milletvekili Hasan Ören, 28 yaşından gün almış askerlik yükümlülerinin TL bedel ödemek suretiyle askerlik hizmetini yapmış sayılmaları için kanun teklifi verdi. CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın ıstıfası için Anayasa Mahkemesi ne başvuruda bulundu. Euro Bölgesi sanayi üretimi Mayıs'ta aylık bazda % -1.1 (önceki:%+0.8) düşüş gösterirken, yıllık bazda ise %+0.5 (önceki:%+1.4) artış gösterdi. Almanya nın 6 ay vadeli borçlanma ihalesinde arzın 2 katı talep geldi, faiz oranı % oldu. Cumhurbaşkanı Gül, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani'yi kabul etti.

7 Yargıtay ın yapısını değiştiren Kanunun yürürlüğe girmesiyle yeniden belirlenmesi öngörülen Birinci Başkanlık Kurulu seçimleri 3. Haftasında tamamlandı. 12 asıl 8 yedek üye belirlenen Kurul ilk toplantısını yapmak üzere toplandı. Anayasa Mahkemesi'nin haklarında hak ihlali var kararı verdiği 236 sanıklı balyoz davasının yeniden yargılanmasına 3 Kasım 2014 tarihinde başlanacağı açıklandı. Ukrayna Savunma Bakanlığı, bir Ukrayna nakliye uçağının muhtemelen Rus sınırından atılan roketle düşürüldüğünü bildirdi. IMF, Euro bölgesi talebi desteklemeli, bankacılık birliğini tamamlamalı, yapısal reformda ilerlemesinin önemi, Euro bölgesinde herhangi bir negatif büyüme şoku ek kemer sıkmayı tetiklememesi gerektiğini, ek negatif şokların piyasadaki güvene zarar vereceği, toparlanmayı durdurabileceği ve deflasyona yol açabileceğini belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, kabine değişikliği kapsamında dışişleri bakanlığı görevini bıraktığını açıkladı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüştü. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre: Türkiye nin 2014 yılı ihracatı 14 Temmuz itibariyle, 2013 yılının aynı dönemine göre % 7.0 artışla 81 milyar 848 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Mısır, bir haftadır süren saldırıların durması için, İsrail ve Hamas arasında bu sabah başlaması öngörülen bir ateşkes önerisinde bulundu. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları Mısır ın önerisini reddetti. Çin de Haziran ayında doğrudan yabancı yatırımlar bir önceki yılın aynı ayına göre %0.2 lik bir artışla milyar dolar oldu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi yaptığı açıklamada büyük ölçekli kamu ya da özel sektör tahvili alımlarının ECB'nin enflasyonu düşük seviyede ve istikrarlı tutma görevi ile uyumlu olduğunu söyledi. Citigroup finansal kriz sırasında Kurumun sattığı konut kredisine dayalı yatırım araçlarının kalitesine yönelik soruşturmada yetkili otorite ile 7 milyar dolar ceza ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Japonya Merkez Bankası, bu yıl büyüme beklentisini %1.1 den %1 e düşürürken, 2015 yılı için %1.5 ve 2016 yılı için %1.3 olan büyüme beklentilerinde ise değişikliğe gitmedi.

GENEL GÖRÜNÜM. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Fransa ziyaretini erteleyerek Katar a gidiyor.

GENEL GÖRÜNÜM. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Fransa ziyaretini erteleyerek Katar a gidiyor. GENEL GÖRÜNÜM Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri için vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair anlaşmanın

Detaylı

21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler...

21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler... 21 Şubat 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... İşsizlik oranında 2013 yılının Kasım döneminde (Ekim-Kasım-Aralık) bir önceki yıla ve önceki döneme göre artış devam etti. İşsizlik oranındaki

Detaylı

TÜRKİYE DE BU HAFTA. 18 Nisan 2014. Son ekonomik gelişmeler...

TÜRKİYE DE BU HAFTA. 18 Nisan 2014. Son ekonomik gelişmeler... 18 Nisan 2014 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... Ocak-Mart 2014 dönemi bütçe verilerine bakıldığında, kaydedilen bütçe açığının geçen yıla göre arttığını görmekteyiz. Bu dönemde bütçe açığı

Detaylı

EKONOMİ ALMANAĞI 2013

EKONOMİ ALMANAĞI 2013 EKONOMİ ALMANAĞI 2013 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr / musiad@musiad.org.tr

Detaylı

15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler...

15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA. Son ekonomik gelişmeler... 15 Haziran 2012 TÜRKİYE DE BU HAFTA Son ekonomik gelişmeler... ABD, Türkiye ve bazı ülkeleri İran yaptırımlarından muaf tuttu... Nisan ayında cari işlemler açığında düzelme devam etti ve açık 4.96 milyar

Detaylı

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da sanayi üretimi Eylül'de aylık % +1.4 (önceki: %-4.0), yıllık % -0.1 (önceki:% - 2.8) değişim gösterdi.

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da sanayi üretimi Eylül'de aylık % +1.4 (önceki: %-4.0), yıllık % -0.1 (önceki:% - 2.8) değişim gösterdi. GENEL GÖRÜNÜM Almanya'da sanayi üretimi Eylül'de aylık % +1.4 (önceki: %-4.0), yıllık % -0.1 (önceki:% - 2.8) değişim gösterdi. Almanya'da dış ticaret dengesi Eylül'de +18.5 milyar Euro (önceki: +17.5)

Detaylı

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da GfK tüketici güven endeksi Ekim'de 8.3 (önceki:8.6) olarak açıklandı.

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya'da GfK tüketici güven endeksi Ekim'de 8.3 (önceki:8.6) olarak açıklandı. GENEL GÖRÜNÜM Almanya'da GfK tüketici güven endeksi Ekim'de 8.3 (önceki:8.6) olarak açıklandı. Fransa'da tüketici güven endeksi Eylül'de 86 (önceki:86) olarak açıklandı. ABD'de 2. çeyrek revize GSYİH %

Detaylı

EKONOM BÜLTEN AK PARTİ GRUP BAŞKANLIĞIII EKONOMİ MÜŞAVİRLİĞIIIIIII 02 ARALIK 2014

EKONOM BÜLTEN AK PARTİ GRUP BAŞKANLIĞIII EKONOMİ MÜŞAVİRLİĞIIIIIII 02 ARALIK 2014 AK PARTİ GRUP BAŞKANLIĞIII EKONOMİ MÜŞAVİRLİĞIIIIIII EKONOM BÜLTEN 02 ARALIK 2014 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, günübirlik Ankara ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan

Detaylı

Küresel güvenlik tehditleri Ekonomilerde yavaşlama Piyasalarda tedirginlik. Dünya Türkiye İnşaat Sektörü

Küresel güvenlik tehditleri Ekonomilerde yavaşlama Piyasalarda tedirginlik. Dünya Türkiye İnşaat Sektörü Küresel güvenlik tehditleri Ekonomilerde yavaşlama Piyasalarda tedirginlik Dünya Türkiye İnşaat Sektörü Ekim 2014 Ekim 2014 ÖZETİN ÖZETİ Ortadoğu, Avrupa'da 17. yüzyılda yaşanan din savaşlarını andıran,

Detaylı

Haftanın Gündemi-Beklentiler

Haftanın Gündemi-Beklentiler 14 Ağustos 2015 Haftanın Gündemi-Beklentiler Siyasi belirsizliğin kur ve faizler üzerindeki etkisi izlenirken; TCMB toplantısı var... Küresel piyasalarda Çin in para birimini devalüe etmesi ve bunun etkileri

Detaylı

104,1 milyar TL. 70,0 milyar TL. 66,8 milyar TL. 16.270 kişi. 990 adet. 9,3 milyar TL. Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği

104,1 milyar TL. 70,0 milyar TL. 66,8 milyar TL. 16.270 kişi. 990 adet. 9,3 milyar TL. Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği 2014 Kısaca Türkiye Katılım Bankaları Birliği Dünya da 40 yaşına giren faizsiz bankacılık ya da bizdeki adıyla katılım bankacılığı Türkiye de 30 yaşına basmış bulunmaktadır. V. Derya GÜRERK TKBB Başkanı

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 13 EKİM 17 EKİM 2014

HAFTALIK BÜLTEN 13 EKİM 17 EKİM 2014 13 EKİM 17 EKİM 2014 HAFTANIN ÖZETİ Hafta içerisinde global büyüme kaygılarıyla Fed'in faiz artırım adımını erteleyebileceğine ilişkin beklentiler ve petrol fiyatlarının dört yılın en düşük seviyelerine

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. EKONOMİK GELİŞMELER ÖZET DEĞERLENDİRME RAPORU NİSAN 2010/II HAZIRLAYANLAR Mustafa ŞİMŞEK Fulya BAYRAKTAR Faruk SEKMEN EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Nisan 2010

Detaylı

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi.

GENEL GÖRÜNÜM. Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi. GENEL GÖRÜNÜM Almanya da Mayıs ayında ÜFE aylık bazda % -0.2 (önceki:% -0.1), yıllık bazda ise % -0.8 (önceki:%-0.9) düşüş gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye, Hindistan, Güney Kore, Malezya, Umman,

Detaylı

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA...

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda veri trafiğinin yoğun geçtiği bir haftayı geride bıraktık. Teker teker bölgelere kısaca değinecek olursak; ABD tarafında,

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. EKONOMİK GELİŞMELER ÖZET DEĞERLENDİRME RAPORU HAZIRLAYANLAR Mustafa ŞİMŞEK Fulya BAYRAKTAR Faruk SEKMEN EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ Ocak 2011 2011 yılı Ocak

Detaylı

Haftanın Gündemi-Beklentiler

Haftanın Gündemi-Beklentiler 12 Haziran 2015 Haftanın Gündemi-Beklentiler Küresel piyasalarda Fed toplantısı ve Yunanistan izlenirken; yurtiçinde koalisyon görüşmeleri önem taşıyor... Küresel piyasalar bu hafta nisbeten sakindi. 16-17

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak 2014 YÖNETİCİ ÖZETİ Birleşmiş

Detaylı

2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz

2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz 2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz 2013 Dünya Ekonomisi ve Küresel Kriz 2012 yılında yüzde 3 lük büyüme ile toparlanmaya başlayan dünya ekonomisinde 2013 yılında kırılganlık ve belirsizliğin devam etmesi,

Detaylı

Siyasi belirsizlik ekonomiyi vuruyor

Siyasi belirsizlik ekonomiyi vuruyor Siyasi belirsizlik ekonomiyi vuruyor T ürkiye Müteahhitler Birliği, iş dünyası ve ekonomi çevreleri tarafından merakla beklenen 3 aylık İnşaat Sektörü Analizi ni yayımladı. Seçimler Bitti, Yeni Gündemler

Detaylı

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER OCAK 2015 2014 YILINDA TÜRKİYE, DÜNYA EKONOMİSİ 2015 YILINDAN BEKLENTİLER RAPORU OCAK 2015 ÖNSÖZ Dünya ekonomisi

Detaylı

[Tarihi seçin] EY EY. www.imsad.org Her hakkı saklıdır.

[Tarihi seçin] EY EY. www.imsad.org Her hakkı saklıdır. [Tarihi seçin] EY EY 1 İMSAD Aylık Rapor-Şubat 212 TÜRKİYE VE DÜNYADA GÜNDEM İçeride beklentiler olumluya döndü Yılbaşından bu yana Türkiye ye 3 milyar dolarlık para girişinin olduğunun belirtilmesi, TCMB

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni

Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi. Aylık Ekonomi Bülteni Strateji Planlama ve Kurumsal Performans Yönetimi Aylık Ekonomi Bülteni Ocak, 2015 Öne Çıkanlar İçindekiler Sayfa Öne Çıkanlar 1 Öne Çıkanlar 2 3 Dünya Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Piyasa Gelişmeleri Makroekonomik

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak- Mart 2015 2015 YÖNETİCİ ÖZETİ

Detaylı

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte.

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte. FED'in faiz artırımına başlama ihtimali 2015 haziran-temmuz döneminden, 2015 mart-nisan dönemine kayarken, piyasa parametrelerinin şekillenmesinde etkili değişken sayısı artıyor. Zihinlerde 'serseri mayın'

Detaylı

Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü

Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk. Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Düşük Büyüme - Orta Demokrasi - Yüksek Risk Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü Nisan 2014 Nisan 2014 ÖZETİN ÖZETİ Gelişen dünya ülkelerinde yaşanan son gelişmeler iyi bir yönetimin ve duyarlı politik sistemlerin

Detaylı

TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş. TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş. 1 OCAK - 30 HAZİRAN 2015 KONSOLİDE ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER A. GENEL BİLGİLER... 3 Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Hakkında Özet Bilgi... 3 Sermaye

Detaylı

Yıllık Ekonomik Rapor 2014 2014

Yıllık Ekonomik Rapor 2014 2014 Yıllık Ekonomik Rapor 21 21 Yıllık Ekonomik Rapor T.C. MALİYE BAKANLIĞI YILLIK EKONOMİK RAPOR 21 Yıllık Ekonomik Rapor 21 Yıllık Ekonomik Rapor, Maliye Bakanlığı internet sitesinde yer almaktadır. (http://www.maliye.gov.tr)

Detaylı

2015 II. ÇEYREK STRATEJİ RAPORU

2015 II. ÇEYREK STRATEJİ RAPORU STRATEJİ RAPORU İÇİNDEKİLER SAYFA NO YÖNETİCİ ÖZETİ 2 KÜRESEL GÖRÜNÜM 3 TÜRKİYE EKONOMİSİ 7 VARLIK YÖNETİM MODELİ 13 HİSSE SENEDİ 14 SABİT GETİRİLİ YATIRIMLAR 16 KIYMETLİ MADENLER 17 DÖVİZ SEPETİ 17 BMD

Detaylı