>> Tarihi Yaşayan Şehir: Sinop

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ">> Tarihi Yaşayan Şehir: Sinop"

Transkript

1 Ekim 2012

2 >> Tarihi Yaşayan Şehir: Sinop SİNOP yatırım ortamı Sinop, binlerce yıllık tarihi ile Karadeniz Bölgesi nin en eski yerleşim yerlerindendir. M.Ö lerden itibaren dönemin önde gelen uygarlıklarına ev sahipliği yapan Sinop; stratejik konumu, sahip olduğu doğal limanı, tarıma ve yerleşime elverişli iklimi ile her dönem ele geçirilmek uğruna savaşlar verilen bir yerleşim merkezi olmuştur. Akalar, Gaşgalılar, Hititler, Frigler, Pontus, Roma, Bizans gibi geçmişin büyük kavimlerine ve devletlerine ev sahipliği yapmış olan Sinop bu zengin geçmişinin izlerini ve eserlerini kuşaktan kuşağa aktarmıştır yılında Selçukluların şehri ele geçirmesi ile Sinop ta Türk egemenliği dönemi başlamıştır. Takip eden dönemde, Candaroğulları ve Osmanlı hakimiyetinde olan Sinop ta, geçmişin birikimi tarihi kalede, sokaklarda, camilerde, medreselerde vücut bulmuştur.

3 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 3 Sinop binlerce yıllık tarihi ile Karadeniz Bölgesi nin en eski yerleşim yerlerindendir.

4 >> Karadeniz in İncisi SİNOP yatırım ortamı Sinop zengin ve köklü tarihinin yanında, Anadolu nun en kuzey noktasında, gün geçtikçe hareket kazanan iş hayatı, zengin su ürünleri potansiyeli, pek çok tarım faaliyetine uygun yumuşak iklimi, hızla büyüyen üniversitesi ve buna bağlı olarak artan genç nüfusu ile öne çıkmaktadır. Genel Bilgiler Nüfus (2011) Nüfus Yoğunluğu 34,6 (Kişi sayısı / km 2 ) Toplam Yüz Ölçümü km 2 Kıyı Uzunluğu 175 km Ormanlık Alan / Toplam Yüzölçüm %59,6 İlçe Sayısı 9

5 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 5 Sinop doğal güzellikleriyle insanları cezbetmektedir.

6 >> Sinop: Doğal Güzel SİNOP yatırım ortamı Sinop Anadolu nun en kuzey noktasında yer almaktadır. Batıda Kastamonu, doğuda Samsun, güneyde ise Çorum ile komşudur. Kuzeyinde ise Karadeniz ile 175 kilometrelik bir sahil şeridi bulanan il, kilometre karelik yüzölçümü ile ülkemizin toplam yüzölçümünün %0.8 ini oluşturmaktadır. Denize paralel olarak uzanan dağlar, merkez ilçe sahillerine yaklaştıkça alçalır ve sahilde ovalar meydana getirir. En yüksek nokta Ayancık ta bulunan metre yüksekliğindeki Zindan Dağı dır. Önemli akarsulardan Gökırmak, Boyabat ovasını sulayıp Kızılırmak a karışır. Çatalzeytin, Ayancık, Karasu, Kanlıçay (Güzelceçay) ve Kabalı çayları Karadeniz e dökülür yılı verilerine göre il nüfusu, dir. Sinop el değmemiş doğası, koyları, gölleri, şelaleleri, yaylaları, eşsiz denizi ve kumsalları ile pek çok tabiat harikasına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye nin en kuzey noktası olan İnceburun ve bölgedeki deniz feneri turistlerin en yoğun ziyaret ettiği alanların başında gelmektedir. Akliman, Hamsilos Koyu ve Sarıkum eşsiz güzellikleri ile ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır. Erfelek Şelaleleri dünyada çok ender rastlanabilecek özelliklere sahiptir. Uzun ve doğal kumsalları ve berrak mavi denizi de Sinop u doğal güzellikler alanında ön plana çıkaran bir diğer önemli tabi zenginliklerdendir.

7 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 7 Sinop el değmemiş doğası, koyları, gölleri, şelaleleri, yaylaları, eşsiz denizi ve kumsalları ile pek çok tabiat harikasına ev sahipliği yapmaktadır.

8 SİNOP yatırım ortamı >> Karadeniz in Sosyal Hayatı Sinop ta Sinop, sosyal hayat açısından oldukça canlı bir kenttir. Bir sahil kenti olmanın bahşettiği tüm özellikleri taşıyan Sinop, özellikle bahar ve yaz aylarında karnaval yerine dönmektedir. Yazın adeta turist akınına uğrayan Sinop ta yılın 3 ayı konaklayacak otel bulmak oldukça güçleşmektedir. Turizmdeki bu canlılık, yıllar geçtikçe artan turist rakamlarına yansımaktadır yılında olan turist sayısı, 2011 yılında e ulaşmıştır. İl özellikle tiyatro faaliyetleri açısından oldukça aktiftir. Yine ildeki çeşitli salonlarda düzenli olarak konserler düzenlenmektedir. Sinop Üniversitesi de her geçen yıl artan öğrenci sayısı ve etkinleri ile şehrin sosyal ve kültürel hayatına oldukça önemli katkılarda bulunmaktadır.

9 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 9 Bir sahil kenti olmanın bahşettiği tüm özellikleri taşıyan Sinop ta, özellikle bahar ve yaz aylarında şehir adeta bir karnaval yerine dönmektedir.

10 >> Nitelikli İşgücü SİNOP yatırım ortamı Sinop, sahip olduğu eğitim seviyesi yüksek nüfusu ile yatırımcılara nitelikli işgücü temini konusunda gereken arzı sağlayabilecek durumdadır. Özellikle tekstil ve ağaç işleri alanında ciddi birikime sahip bir çalışan kitlesine sahip olan Sinop ta, İŞKUR ve diğer paydaş kuruluşların yürüttüğü çalışmalar ile diğer iş kollarında da ihtiyaç duyulan nitelikte personeli yetiştirmek mümkündür. 37,1 31,4 24,7 24,7 17,2 12,9 8,1 6,9 4,7 5,9 5,8 5,3 5,4 Sinop taki işgücünün dağılımına bakıldığında, tekstilin hem işgücü büyüklüğü hem de firma sayısı bakımından lider olduğu görülmektedir. Ön plana çıkan diğer sektörler ise özellikle Boyabat ta yoğunlaşan tuğla, Dikmen de yoğunlaşan su ürünleri ve il geneline dağılmış olan gıda ve ağaç ürünleri sektörleridir.

11 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 11 Sinop sahip olduğu eğitim seviyesi yüksek genç nüfusu ile yatırımcıya önemli avantajlar sunmaktadır.

12 >> Sinop Çalışanından SİNOP yatırım ortamı MEMNUN Sinop işgücü piyasası üzerine yapılan anketlere göre, işverenlerin %75 i istihdam ettiği personelin yeterli olduğunu düşünmektedir. Sinop ta faaliyet gösteren firmaların istihdam sayıları dikkate alındığında; 10 dan fazla işçi çalıştıran firma sayısının 348, 1 den fazla işçi çalıştıran firma sayısı olduğu görülmektedir. Sinop ta yer alan firmaların sektör içerisindeki dağılımı, Türkiye nin firma sektör dağılımı ile benzerlik göstermektedir. Hizmet ve sanayi Sinop un öncelikli sektörleri olarak ön plana çıkmaktadır.

13 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 13 2% Yetersiz 2% Sinop İli Çalışan Yeterliliği 21% Yeterli 75% Nüfusun Yaş Gruplarına Göre Dağılımı Sinop, genç nüfusu ile istihdam açısından yatırımcıya büyük avantajlar sunmaktadır yaş arasında yoğunlaşan nüfus, Sinop ta yatırım yapmayı planlayan girişimciler için gerekli işgücünü sağlamaya yeterlidir.

14 SİNOP yatırım ortamı >> Üniversite Sanayiye Nitelikli İşgücü Sağlıyor Sinop Üniversitesi nde 4 fakülte, 2 yüksekokul, 2 enstitü ve 4 meslek yüksekokulu bulunmaktadır akademik yılı itibariyle, lisans ve ön-lisans düzeyinde 4.239, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ise 74 öğrencinin öğrenim gördüğü üniversite, Sinop un potansiyelini arttıracak atılımlar gerçekleştirmektedir.

15 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 15 Sinop Üniversitesi, bünyesindeki fakülte ve yüksekokullar ile bölgeye nitelikli işgücü ve teknik eleman sağlamaktadır

16 >> Sinop un Ara Eleman Potansiyeli SİNOP yatırım ortamı Sinop ta yerleşik sanayi işletmelerinin ara eleman ihtiyacını karşılamaya yetecek miktarda mesleki ortaöğretim kurumu ilde eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

17 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 17 Meslek Lisesi Adı Kız Teknik ve Meslek Lisesi Öğrenci Eğitim Verilen Bölümler Sayısı 324 Bilişim Teknolojileri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Giyim Üretim Teknolojisi, Yiyecek İçecek Hizmetleri Merkez Ticaret Meslek Lisesi 75. Yıl Cumhuriyet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Sinop Teknik ve EML, Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Boyabat Ticaret Meslek Lisesi Boyabat Kız Teknik ve Meslek Lisesi Boyabat Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Boyabat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Durağan Atatürk Mesleki Teknik Eğitim Lisesi Erfelek Şehit Özkan Çelikkaya Çok Prog. Lisesi Gerze Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Gerze Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi İmam Hatip Lisesi Türkeli Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Bilişim Teknolojileri, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama ve Perakende, Yiyecek İçecek Hizmetleri Hemşirelik, Acil Sağlık Hizmetleri ve Acil Tıp Teknisyeni Ahşap Teknolojisi, Bilişim Teknolojileri, Denizcilik, Elektrik Elektronik, İnşaat Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende Bilişim Teknolojileri, Çocuk Gelişimi, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Giyim Üretim Hizmetleri, El Sanat Hizmetleri Hemşirelik Bölümü Metal İşleri, Makine Teknik İşleri, Mobilya İç Dekorasyon İşleri, Elektrik Elektronik İşleri, Bilişim Teknolojileri Çocuk Gelişimi, Metal Teknolojisi, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Bilişim Teknolojisi Elektrik Elektronik, Bilgisayar, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Elektrik-Elektronik, Bilişim Teknolojileri, Muhasebe, Tekstil, Ahşap Teknolojisi, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, İmam Hatip Programları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri İmam Hatip Programları Bilgisayarlı Muhasebe, Bilişim Teknolojisi, Giyim Teknolojisi, İmam Hatip Programları

18 >> Yatırımcının Yeri Hazır SİNOP yatırım ortamı Sinop un sanayi altyapısı hızla gelişmekte, adım adım çağın ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. İlde halihazırda 1 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) aktif olarak faaliyet göstermektedir. Sinop Organize Sanayi Bölgesi, 2001 yılında 100 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Boyabat Organize Sanayi Bölgesi ise 2013 yılında 72 hektarlık alanı ile sanayicilerin hizmetine açılacaktır. Ayrıca, Sinop ta 5 Küçük Sanayi Sitesi (KSS) bulunmakta ve yatırımcıların ara madde ve yan sanayi ihtiyaçları yerleşik firmalarca karşılanmaktadır.

19 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 19 OSB Faaliyet Durumu Doluluk Oranı (%) Toplan Alan (ha) Sektörel Yapı Sinop OSB Faal Tekstil, Plastik Doğrama, Gıda, Mobilya Boyabat OSB Faal Tahsis Aşamasında 72 -

20 >> Sinop Ulaşım SİNOP yatırım ortamı İmkanları Sinop özellikle ulaşım alanında yatırımcıya pek çok alternatif sunabilmektedir. Büyük ve güvenli limanı, yeni yapılan karayolu bağlantıları ve her gün karşılıklı uçak seferleri ile Sinop ulaşım açısından yatırımcılar için oldukça caziptir. Özellikle Karadeniz Havzasında yer alan ülkelere yönelik üretim ve ihracat yapmayı planlayan üreticiler için, Sinop önemli limanlara olan yakınlığı ile bir ihracat üssü olmaya adaydır. Metropol Uzaklık (km) Ulaşım Türü Süre (saat) İstanbul 691 km Havayolu 1 saat Ankara 428 km Karayolu 6 saat Samsun 163 km Karayolu 2 saat

21 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 21 Denizyolu Sinop Limanı Teknik Özellikleri Liman Alanı Gemi Kabul Kapasitesi m 2 (Açık Saha) 400 Adet Gümrük ve Pasaport Kontrol Limanda Sağlanan Hizmetler Barınma Atık Atma, Elektrik Yükleme ve Boşaltma Havayolu Sinop şehir merkezine ve Sinop Limanı na 10 km uzaklıkta bulunan Sinop Havaalanı ile İstanbul a her gün ulaşım sağlanmaktadır. Karayolu

22 >> Potansiyel Yatırım Alanları SİNOP yatırım ortamı Sinop yatırımcıya avantaj sağlayan stratejik konumu, orman zenginliği, büyük su ürünleri potansiyeli ile yatırımcılara birbirinden avantajlı yatırım imkanları sunmaktadır. İmalat sanayinin yanı sıra eşsiz doğası ve denizi ile Karadeniz Bölgesi nin turizm merkezi ve ülkemizin yeni Bodrum u olmaya aday olan Sinop, turizm alanında yatırım yapacak girişimcileri beklemektedir.

23 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 23 Sektör Yatırım Altyapısı Turizm Su Ürünleri Ağaç İşleri Tekstil Hazır Giyim Hizmet Sektörü Sağlık Enerji Eşsiz Doğal Güzellikler Konaklama İmkanları Çeşitli Uygarlıklara Evsahipliği Teşvikler Doğal Kaynaklar Kalifiye İşgücü Sinop Üniversitesi nin En Güçlü Fakültesi Teşvikler Zengin Orman Varlığı Yan Sanayinin Varlığı Kalifiye İşgücü Teşvikler Önemli Örneklerin Varlığı Kalifiye İşgücü Teşvikler Genç Nüfus Sinop Üniversitesi Kalifiye İşgücü Teşvikler Özel Hastane Eksikliği Teşvikler Biyoenerji Potansiyeli Rüzgar Enerjisi Potansiyeli

24 >> Yeni Teşvik Sistemi SİNOP yatırım ortamı Sosyo ekonomik gelişmişlik endeksine göre yapılan değerlendirmeye göre Sinop, 5. derece gelişmiş bölge kategorisinde yer almaktadır ve Yeni Yatırım Teşvik Sistemi nin pek çok avantajını yatırımcılara sunmaktadır. Sinop, 5. Bölge avantajlarından faydalanan ve ülkemizin en batısında yer alan illerinden birisidir.

25 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 25 İstanbul SİNOP Samsun Ankara Sinop İstanbul ve Ankara Samsun 5. Derece Gelişmiş 1. Derece Gelişmiş 3. Derece Gelişmiş Metropollere Uzaklık Ankara İstanbul Samsun Km Nüfus 4.9 Milyon 13.6 Milyon 1.3 Milyon

26 >> Teşvik Uygulamaları ve Destek Unsurlar SİNOP yatırım ortamı Genel Teşvik Uygulamaları KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Bölgesel Teşvik Uygulamaları KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Yatırım Yeri Tahsisi Faiz Desteği Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Yatırım Yeri Tahsisi Stratejik Yatırımların Teşviki KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Yatırım Yeri Tahsisi Faiz Desteği KDV İadesi

27 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 27 Genel Teşvik Uygulamaları Bölgesel, büyük ölçekli, ve stratejik yatırımlar ile teşvik edilmeyecek yatırım konuları hariç olmak üzere bölge ayrımı yapmaksızın TL lik asgari yatırım tutarı sağlayan yatırımlar için sunulan uygulamadır. Asgari TL Yatırım Genel Teşvik Uygulamaları Sektör Ayrımı Gözetmeksizin Yatırım Yeri Ayrımı Gözetmeksizin Genel Teşvik Sisteminden yararlanacak yatırımlar için Teşvik Belgesi kapsamında yapacakları makine ve teçhizat, ithal ve yerli teslimleri KDV den istisna edilir. Genel Teşvikten yararlanacak yatırımlar için Teşvik Belgesi başvurusu Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmektedir.

28 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I >> Bölgesel Teşvik SİNOP yatırım ortamı Uygulamaları Gelişme potansiyeli en yüksek illerden biri olan Sinop yatırımcılara büyük fırsatlar sunmaktadır. Bölgesel teşvik kapsamında %90 a varan vergi indirimi, TL ye varan faiz desteği, 7 yıla varan sigorta primi işveren hissesi desteği, bedelsiz yatırım yeri desteği, alınacak makine ve teçhizatta KDV ve gümrük vergisi istisnası uygulanmaktadır.

29 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 29 Bölgesel Teşvik Uygulamaları Bölgenin kalkınması için öncelik verilen sektörlerde Ekonomi Bakanlığı nca belirlenen asgari sabit yatırım tutarını aşan ve bulunduğu bölgedeki şartları sağlayan yatırımlar için sunulan uygulamadır. OSB deki Yatırımlara Ekstra Katkı Desteklenen Sektörler Öncelik Arz Eden Yatırımlar Bölgesel Teşvik Uygulamaları Asgari Yatırım Tutarını Sağlayan Kümelenme ve AR-GE Yatırımları Bölgesel Teşvik Uygulamalarından yararlanacak yatırımlar için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Sinop Yatırım Destek Ofisi sürecin başından sonuna kadar yatırımcılara ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır.

30 >> Bölgesel Teşvikte Destek Unsurları SİNOP yatırım Ortamı Sigorta Primi İşveren Hissesi %40 a varan yatırıma katkı oranı Gümrük Vergisi Muafiyeti Desteği KDV İstisnası Bölgesel Teşvikte Destek Unsurları Vergi İndirimi %90 a varan vergi indirimi %50 ye varan yatırıma katkı oranı Faiz Desteği TL ye varan faiz desteği Yatırım Yeri Tahsisi

31 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 31 Bölgesel Teşvik Uygulaması Örnek Sinop OSB de Yatırımcı İstanbul dan geliyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması 50 Kişilik İstihdam İstanbul da Giyim Eşyası Üretimi Teşvik Edilmiyor 2 Milyon TL lik Giyim Eşyası Üretimi Sinop ta TL nin Üzerindeki Giyim Eşyası Üretimi Yatırımları Teşvik Ediliyor

32 Bölgesel Teşvik Uygulaması Örnek Sinop ta Yapılan Yatırımla Sağlanan Destekler SİNOP yatırım ortamı Sinop OSB de 2 milyon TL tutarında bir yatırım senaryosu üzerinde toplam devlet desteklerini hesaplayalım. Örnek olayımızda; Yatırımcı 2 milyon TL tutarında bir yatırım yapmıştır. %10 yıllık faizle 1 milyon TL'lik kredi kullanmıştır. Yatırımcı 50 işçi çalıştıracaktır. Yatırımcıya yılda TL vergi tahakkuk etmiştir. Yatırımcı TL lik yerli makine almıştır. Yatırımcı TL lik ithal makine almıştır. Yatırımcıya TL lik yatırımına karşılık geri dönecek toplam meblağ Faizin 5 puanlık bölümü devlet tarafından desteklenir. İşçilerin sigorta primlerini işveren hissesi devlet tarafından ödenecektir. Yatırımcı vergisini yatırım tutarının yarısına kadar %90 indirimli ödeyecektir. Yatırımcı yerli makine için KDV ödemeyecektir. Yatırımcı ithal makine için gümrük vergisi ödemeyecektir. Yatırımcının faydalanabileceği azami devlet desteği TL Yatırımcının faydalanabileceği devlet desteği TL Yatırımcının faydalanabileceği vergi indirimi TL Yatırımcının muaf olduğu KDV tutarı TL Yatırımcının muaf olduğu gümrük vergisi tutarı TL TL

33 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 33 Bölgesel Teşvik Sistemi Desteklenen Sektörler Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler 5. Bölge 6. Bölge Entegre Damızlık Hayvancılık Yatırımları Dahil Olmak Üzere Entegre Hayvancılık Yatırımları Su Ürünleri Yetiştiriciliği Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı Tekstil Ürünleri İmalatı* Giyim Eşyası İmalatı Bavul, El Çantası, Saraciye, Ayakkabı vb. İmalatı Ağaç ve Mantar Ürünleri İmalatı Kağıt ve Kağıt Ürünleri İmalatı İlaç/Eczacılıkta ve Tıpta Kullanılan Kimyasal ve Bitkisel Kaynaklı Ürünlerin İmalatı Metalik Olmayan Mineral Ürünlerin İmalatı Demir- Çelik Dışındaki Ana Metal Sanayi, Metal Döküm Sanayi Metal Eşya Makine ve Teçhizat İmalatı Büro, Muhasebe ve Bilgi İşlem Makineleri İmalatı Elektrikli Makine ve Cihazları İmalatı Radyo, Televizyon, Haberleşme Teçhizatı ve Cihazları İmalatı Tıbbi Aletler Hassas Ve Optik Aletler İmalatı Motorlu Kara Taşıtı ve Yan Sanayi** Mobilya İmalatı (Sadece Plastikten İmal Edilenler Hariç) Oteller Öğrenci Yurtları Soğuk Hava Deposu Hizmetleri Lisanslı Depoculuk Eğitim Hizmetleri (Okul Öncesi Eğitim Hizmetleri Dahil, Yetişkinlerin Eğitilmesi ve Diğer Eğitim Faaliyetleri Hariç) Hastane Yatırımı, Huzurevi*** Akıllı Çok Fonksiyonlu Teknik Tekstil Atık Geri Kazanım veya Bertaraf Tesisleri Kömür Gazı Üretimi (Sentez Gazı) Seracılık 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 10 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 3 yıldız ve üzeri 100 öğrenci 500 m 2 1 Milyon TL kişi 50 Milyon TL 10 dekar 500 m 2 5 dekar

34 SİNOP yatırım ortamı >> Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Ülkemizde sanayi dönüşümünü hızlandırmak, katma değeri yüksek ürünleri üretebilmek ve ülkemizin 2023 vizyonunda belirlenen 500 milyar $ lık ihracat hedefini yakalamak amacıyla, bölge ayrımı gözetmeksizin asgari yatırım tutarının üzerinde gerçekleşen yatırımlara sağlanan destektir.

35 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 35 Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Bu destek kapsamında alınacak makine ve teçhizat için KDV ve Gümrük Vergisi istisnası, %80 e varan vergi indirimi, 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği ve bedelsiz yatırım yeri sağlanmaktadır. Ülkemizin Teknolojik Dönüşümünü Sağlayan Teknoloji Yoğun Olan Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Her Bölgede Büyük ölçekli yatırımların teşviki kapsamında desteklenecek yatırımlar için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Sinop Yatırım Destek Ofisi, sürecin başından sonuna kadar yatırımcıya ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir.

36 SİNOP yatırım Ortamı >> Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki KDV İstisnası Sigorta Primi İşveren Hissesi %11 e Varan Yatırıma Katkı Oranı 7 Yıl Boyunca Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Vergi İndirimi %80 e varan vergi indirimi %50 ye varan yatırıma katkı oranı Faiz Desteği TL ye varan faiz desteği Gümrük Vergisi Muafiyeti Desteği Yatırım Yeri Tahsisi

37 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 37 Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Asgari Yatırım Tutarları ve Sektörleri Yatırım Konuları Rafine Edilmiş Petrol Ürünleri İmalatı Kimyasal Madde ve Ürünlerin İmalatı Liman ve Liman Hizmetleri Yatırımları Motorlu Kara Taşıtları Ana Sanayi Yatırımları Motorlu Kara Taşıtları Yan Sanayi Yatırımları Demiryolu ve Tramvay Lokomotifleri ve/veya Vagon İmalatı Yatırımları Transit Boru Hattıyla Taşımacılık Hizmetleri Yatırımları Elektronik Sanayi Yatırımları Tıbbi Alet, Hassas ve Optik Aletler İmalatı Yatırımları İlaç Üretimi Yatırımları Hava ve Uzay Taşıtları ve/veya Parçaları İmalatı Yatırımları Makine (Elektrikli Makine ve Cihazlar Dahil) İmalatı Yatırımları Metal Üretimine Yönelik Yatırımlar Asgari Sabit Yatırım Tutarları 1 Milyar TL 200 Milyon TL 200 Milyon TL 200 Milyon TL 50 Milyon TL 50 Milyon TL

38 >> Stratejik Yatırımların Teşviki SİNOP yatırım ortamı Büyüme potansiyeli yüksek olan sektörlerin ara malı ithalat bağımlılığını azaltacak, Ar-Ge içeriği yüksek katma değerli ürünleri üretecek yatırımlar stratejik yatırımlar olarak değerlendirilmektedir.

39 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 39 Stratejik Yatırımların Teşviki Bölge farkı gözetmeksizin asgari 50 milyon TL üzerindeki, ithalata bağımlılığı azaltacak yatırımlarda alınacak makine ve teçhizat için KDV ve gümrük vergisi istisnası, %90 a varan vergi indirimi, 7 yıla varan sigorta primi işveren hissesi desteği, bedelsiz yatırım yeri, 50 milyon TL ye varan faiz desteği ve bina inşaat harcamaları için KDV iadesi destekleri sağlanmaktadır. %50 den fazlası ithalatla karşılanan Asgari Yatırım Tutarı 50 Milyon TL Asgari %40 katma değer üreten İthalata Bağımlılığı Azaltacak Stratejik Yatırımların Teşviki İthal değeri son 1 yıl itibarı ile en az 50 milyon dolar olan Stratejik yatırımların teşviki kapsamında desteklenecek yatırımlar için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı sürecin başından sonuna kadar yatırımcıya ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir.

40 SİNOP yatırım Ortamı >> Stratejik Yatırımların Teşviki Gümrük Vergisi Muafiyeti Desteği KDV İadesi KDV İstisnası Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Yüzde 15 e Varan Yatırıma Katkı 7 Yıl Boyunca Bina İnşaat Harcamaları İçin Stratejik Yatırımların Teşviki Vergi İndirimi %90 a varan vergi indirimi %50 ye varan yatırıma katkı oranı Faiz Desteği 50 Milyon TL ye varan faiz desteği Yatırım Yeri Tahsisi

41 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 41 >> Yatırımcıya Nakdi Kaynak Sağlıyoruz Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı 2011 Mali Destek Programları kapsamında 2012 yılında bölgeye 16 milyon TL lik hibe şeklinde yatırım finansmanı sağlamıştır. Böylece; ilimizde bulunan kuruluşlara yatırım aşamasında sağlanan hibe desteğiyle firmaların teknik, mali ve işgücü kapasiteleri güçlendirilmiştir.

42 SİNOP yatırım ortamı >> Diğer Finansman Kaynakları Teşvik Sistemi ve KUZKA Mali Destekleri dışında ilimizde çeşitli kurumlar tarafından uygun şartlarda yatırım finansmanı desteği etkin bir şekilde sağlanmaktadır.

43 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 43 Sinop ta Sizin için Çalışan Birileri Var! Sinop Yatırım Destek Ofisi, işletmelerimizin ve yatırımcılarımızın sorunları ile ilgilenmek üzere şu alanlarda hizmet vermektedir: Genel teşvik başvurularının alınması ve değerlendirilmesi. Bölgesel, büyük ölçekli yatırımlar ve stratejik yatırımların teşvik başvurularında danışmanlık sağlanması. Ücretsiz Danışmanlık Hizmetleri (Yatırım Finansmanı, Yatırım Yeri, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkiler v.b.) Teknik Destek (Fizibilite Etüdü, Pazar Araştırması, Yer Tahsisi Süreçleri v.b.) Bürokratik Sorunların Çözülmesi (İzin, Ruhsat, Yatırım Yeri Tahsisi v.b.) Eğitim Desteği (Girişimcilik, Dış Ticaret, İhracat İşlemleri, Üretim Planlaması v.b.)

44

Uzak Çağların Yakın Kenti

Uzak Çağların Yakın Kenti ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Uzak Çağların Yakın Kenti Çankırı da Neolitik Devir den (M.Ö. 7000-5000) bu yana kesintisiz bir yaşamın hüküm sürdüğü bilinmektedir. Çankırı sırasıyla

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI. 15 Kasım 2012 İSTANBUL. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI. 15 Kasım 2012 İSTANBUL. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 15 Kasım 2012 İSTANBUL Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü 1. HAZIRLIK SÜRECİ YENİ TEŞVİK SİSTEMİNİN HEDEFLERİ Ø

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ Ahmet GÜNEŞ Dış Ticaret Uzmanı BURSA 21/05/2015 1 SUNUM PLANI 1. Yeni Teşvik Sisteminin Hazırlık Süreci

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 20 ŞUBAT 2014 ANKARA SUNUM PLANI 1.Teşvik Sistemi 2.Atık Geri Kazanım veya Bertaraf Tesisi Yatırımları 3.Alt Bölge Destekleri 2 SUNUM PLANI 1.Teşvik

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. Bu uygulamalar kapsamında sağlanacak destek unsurları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. Bu uygulamalar kapsamında sağlanacak destek unsurları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. YENİ TEŞVİK SİSTEMİ UYGULAMALAR 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi 4 farklı uygulamadan oluşmaktadır: 1- Genel Teşvik Uygulamaları 2- Bölgesel

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ M. Özger BOZOĞLU Dış Ticaret Uzmanı Ahmet GÜNEŞ Dış Ticaret Uzmanı İSTANBUL 10/12/2014 1 SUNUM PLANI 1.

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI ŞUBAT 2015

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI ŞUBAT 2015 T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI ŞUBAT 2015 İZMİR YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİNİN HEDEFLERİ 1. Mevzuat ve Hedefler Tasarrufların katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirilmesi, Üretim ve

Detaylı

YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 3 Temmuz 2014 YATIRIM TEŞVİK MEVZUATI 15 Haziran 2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar (19 Haziran 2012 tarih

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ VE ATIK YÖNETİMİ DESTEKLERİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ VE ATIK YÖNETİMİ DESTEKLERİ T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ VE ATIK YÖNETİMİ DESTEKLERİ Ahmet GÜNEŞ Dış Ticaret Uzmanı ANKARA 21/10/2015 1 SUNUM PLANI 1. Teşvik Sisteminin

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ T.C. Ekonomi Bakanlığı TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ Dr. Mehmet Yurdal ŞAHİN Genel Müdür Yardımcısı 11 Şubat 2016, ANKARA Sunum Planı 1. Yatırım Teşvik Sistemi

Detaylı

KONUM & STRATEJİK FIRSATLAR. Türkiye; Kıtaların kesişim noktasında, Kayseri; Türkiye nin merkezinde yer almaktadır.

KONUM & STRATEJİK FIRSATLAR. Türkiye; Kıtaların kesişim noktasında, Kayseri; Türkiye nin merkezinde yer almaktadır. KONUM & STRATEJİK FIRSATLAR Türkiye; Kıtaların kesişim noktasında, Kayseri; Türkiye nin merkezinde yer almaktadır. Komşu ülkelere karayolu, demiryolu ve limanlar ile kolay ulaşım. TARİHSEL GELİŞİM M.Ö.

Detaylı

DOĞU MARMARA BÖLGESİ NDE 2006-2010 DÖNEMİNDE YATIRIM TEŞVİKLERİNDEN YARARLANMA DURUMU DEĞERLENDİRMESİ

DOĞU MARMARA BÖLGESİ NDE 2006-2010 DÖNEMİNDE YATIRIM TEŞVİKLERİNDEN YARARLANMA DURUMU DEĞERLENDİRMESİ DOĞU MARMARA BÖLGESİ NDE 2006-2010 DÖNEMİNDE YATIRIM TEŞVİKLERİNDEN YARARLANMA DURUMU DEĞERLENDİRMESİ Yayın Tarihi: Mayıs, 2011 MARKA Yayınları Serisi DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI DOĞU MARMARA BÖLGESİ

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ (2012) YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ (2012) YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ (2012) YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 1 YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI T.C. Ekonomi Bakanlığı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Müdürlüğü tarafından 01 Ocak 2012

Detaylı

Tekstilin aprelenmesi yatırımları için 10 Milyon TL, diğer yatırım konularında 2 Milyon TL

Tekstilin aprelenmesi yatırımları için 10 Milyon TL, diğer yatırım konularında 2 Milyon TL EK-2 A SEL DESTEKLERDEN FAYDALANABİLECEK SEKTÖRLER VE LER İTİBARİYLE ASGARİ YATIRIM TUTARLARI VEYA KAPASİTELERİ Sektör Kodu 1 0122.2 2 0500.0.04 3 15 US-97 Kodu Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler

Detaylı

BÖLGESEL DESTEKLERDEN FAYDALANABİLECEK SEKTÖRLER VE BÖLGELER İLE ŞEHİRLER İTİBARİYLE ASGARİ YATIRIM TUTARLARI VEYA KAPASİTELERİ

BÖLGESEL DESTEKLERDEN FAYDALANABİLECEK SEKTÖRLER VE BÖLGELER İLE ŞEHİRLER İTİBARİYLE ASGARİ YATIRIM TUTARLARI VEYA KAPASİTELERİ BÖLGESEL DESTEKLERDEN FAYDALANABİLECEK SEKTÖRLER VE BÖLGELER İLE ŞEHİRLER İTİBARİYLE ASGARİ YATIRIM TUTARLARI VEYA KAPASİTELERİ 1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge (*) Sektör Kodu Bölgesel

Detaylı

MUĞLA DA YATIRIMCILARIMIZIN FAYDALANACAĞI TEŞVİKLER

MUĞLA DA YATIRIMCILARIMIZIN FAYDALANACAĞI TEŞVİKLER MUĞLA DA YATIRIMCILARIMIZIN FAYDALANACAĞI TEŞVİKLER YENİ TEŞVİK SİSTEMİ HAKKINDA Yeni Teşvik Sistemi 6 bölgeden oluşmakta, Muğla ilimiz 1. bölgede yer almaktadır. 14.07.2009 tarihli ve 2009/15199 sayılı

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ 2012

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ 2012 YENİ TEŞVİK SİSTEMİ 2012 Önceki Teşvik Sisteminin Değerlendirilmesi Yeni Teşvik Sisteminin Değerlendirilmesi TR32 Düzey 2 Bölgesi Değerlendirmesi Hazırlayan: Emrah ÇELİK Aydın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 16 MAYIS 2014 ANKARA 1. Yatırım Teşvik Sistemi 2. Destek Oran ve Süreleri 3. Ankara Ġlinde Sağlanan Destekler 4. Yatırım Teşvik Belgesi 2 YATIRIM TEŞVİK

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. Stratejik Yatırımların Teşviki KDV İstisnası ü ü ü ü. Bölgesel Teşvik Uygulamaları

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. Stratejik Yatırımların Teşviki KDV İstisnası ü ü ü ü. Bölgesel Teşvik Uygulamaları UYGULAMALAR YENİ TEŞVİK SİSTEMİ 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi 4 farklı uygulamadan oluşmaktadır: 1- Genel Teşvik Uygulamaları 2- Bölgesel

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI. 22 Nisan 2014. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ANKARA

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI. 22 Nisan 2014. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ANKARA T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 22 Nisan 2014 ANKARA NİN HEDEFLERİ Cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin üretiminin artırılması, Teknolojik

Detaylı

YENĠ TEġVĠK DÜZENLEMELERĠ BĠLGĠ NOTU

YENĠ TEġVĠK DÜZENLEMELERĠ BĠLGĠ NOTU YENĠ TEġVĠK DÜZENLEMELERĠ BĠLGĠ NOTU M. Aykut KELECĠOĞLU, Nisan 2012. Yeni teşvik sistemi ile ilgili açıklamalar 5-6 Nisan 2012 tarihlerinde Başbakanımız ve Ekonomiden sorumlu devlet bakanımız tarafından

Detaylı

Bölgesel Teşvik Uygulamaları

Bölgesel Teşvik Uygulamaları Yeni Teşvik Yasasında dört ana başlık var. Genel Teşvik Uygulamaları KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti içeriyor. Bölge ayrımı yapılmaksızın, Teşvik edilmeyecek yatırım konuları ile diğer teşvik

Detaylı

Başvuru Merci: Ekonomi Bakanlığı, Sanayi Odaları, Kalkınma Ajansları, Bakanlıkça görevlendirilecek diğer Odalar

Başvuru Merci: Ekonomi Bakanlığı, Sanayi Odaları, Kalkınma Ajansları, Bakanlıkça görevlendirilecek diğer Odalar Destek Mevzuatı: 2012/3305 sayılı Karar ve 20.06.2012 tarih ve 28329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan söz konusu Karar ın uygulanmasına ilişkin 2012/1 sayılı Tebliğ ile yürürlüğe girmiştir. Amaç: Tasarrufların

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ANKARA

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ANKARA T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI ANKARA SUNUM PLANI 1. Yeni Teşvik Sisteminin Hazırlık Süreci 2. Yeni Teşvik Sistemi 3. Öncelikli Yatırımlar 4. Kümelenme Yatırımları

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI Nisan 2015 Sunum Planı 1. Yatırım Teşvik Sistemi a) Amaç ve İlgili Mevzuat b) Yatırım Teşvik Sistemi - Destek Unsurları - Yatırım

Detaylı

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA)

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) EK-2 Bölgeler Düzey 2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) SEKTÖRÜN US 97 KODU Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler 1911 *derinin tabaklanması,

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI

GÜNEY EGE BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI GÜNEY EGE BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI 1. YENİ TEŞVİK SİSTEMİ HAKKINDA Yeni Teşvik Sistemi 6 bölgeden oluşmakta, Aydın ve Denizli illerimiz 2. Bölgede ilimiz 1. bölgede yer almaktadır. 14.07.2009

Detaylı

Bölgeler. 6. Bölge (Şanlıurfa) 50 90 60 90 80 20

Bölgeler. 6. Bölge (Şanlıurfa) 50 90 60 90 80 20 T. C. KARACADAĞ KALKINM A AJANSI Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi YENİ DEVLET TEŞVİKLERİ İLE GELEN BÜYÜK FIRSATLAR Şanlıurfa Yeni Teşvik Sistemine göre 6. Bölgede yer almakta olup, Desteklenen Sektörlerin

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. Bu uygulamalar kapsamında sağlanacak destek unsurları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. Bu uygulamalar kapsamında sağlanacak destek unsurları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. YENİ TEŞVİK SİSTEMİ UYGULAMALAR 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi 5 farklı uygulamadan oluşmaktadır: 1- Genel Teşvik Uygulamaları 2- Bölgesel

Detaylı

Yeni Teşvik Sistemi,

Yeni Teşvik Sistemi, Yeni Teşvik Sistemi, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı (*) Karara ilişkin uygulama tebliği (**) resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte yürürlüğe girmiştir. (*) Karar sayısı:

Detaylı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği. Yeni Teşvik Sistemi. 4. Bölge Teşvikleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği. Yeni Teşvik Sistemi. 4. Bölge Teşvikleri Yeni Teşvik Sistemi 4. Bölge Teşvikleri Ekim 2013 İçerik Yeni Teşvik Sistemi Amaçları Yeni Teşvik Sistemi Uygulamaları Genel Teşvikler Bölgesel Teşvikler Büyük Ölçekli Ya>rımlar Stratejik Ya>rımlar 4.

Detaylı

SİRKÜLER NO: 2015/22

SİRKÜLER NO: 2015/22 27.04.2015 SİRKÜLER NO: 2015/22 Konu: Yatırım Teşvik Uygulamalarında Değişiklik Hk. 8 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2015/7496 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2012/3305 sayılı Yatırımlarda

Detaylı

KDV. Muğla da Yatırımcılarımızın Faydalanacağı Teşvikler AR-GE VERGİ VERGİ YATIRIM YERİ FAİZ GÜMRÜK VERGİSİ SİGORTA PRİMİ T.C. MUĞLA VALİLİĞİ GÜMRÜK

KDV. Muğla da Yatırımcılarımızın Faydalanacağı Teşvikler AR-GE VERGİ VERGİ YATIRIM YERİ FAİZ GÜMRÜK VERGİSİ SİGORTA PRİMİ T.C. MUĞLA VALİLİĞİ GÜMRÜK Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan yeni teşvik sistemi, ülkemizin tüm bölgeleri için önemli destekler getirmiştir. Yeni teşvik sistemi, ilimizde yatırım yapmak isteyenlere çok cazip fırsatlar sunmaktadır.

Detaylı

Alan: 1.453,97 km² Kıyı Uzunluğu: 291 km Marmara ve Ege Denizi ne kıyı.

Alan: 1.453,97 km² Kıyı Uzunluğu: 291 km Marmara ve Ege Denizi ne kıyı. COĞRAFİ YAPI 2 Alan: 1.453,97 km² Kıyı Uzunluğu: 291 km Marmara ve Ege Denizi ne kıyı. Arazi Alan (hektar) Oran Tarım Alanı 424.272 %29.31 Çayır Mera 81.006 %5.6 Orman 680.220 %47 Tarım dışı 261.802 %18.09

Detaylı

EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI PROJE BAZLI DESTEK SİSTEMİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI PROJE BAZLI DESTEK SİSTEMİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ PROJE BAZLI DESTEK SİSTEMİ 2017 EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ Sunum Planı 1 Mevzuat ve Hedefler 2 Yatırım Teşvik Sistemi

Detaylı

EK-2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) SEKTÖRÜN US 97 KODU

EK-2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) SEKTÖRÜN US 97 KODU EK-2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgel er Düzey 2 SEKTÖRÜN US 97 KODU Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler 1911 *derinin tabaklanması,

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ BİLGİ NOTU

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ BİLGİ NOTU YENİ TEŞVİK SİSTEMİ BİLGİ NOTU Sayın Başbakan ve ilgili Bakanın yapmış olduğu sunumlardan derlenen yeni teşvik sistemine ait bilgi notu aşağıda olup konuya ilişkin Kararname ve uygulama Tebliğinin yayımlanması

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI Nisan 2016 Sunum Planı 1. Yatırım Teşvik Sistemi a) Amaç ve İlgili Mevzuat b) Yatırım Teşvik Sistemi - Destek Unsurları - Yatırım

Detaylı

YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YENİ SİSTEM

YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YENİ SİSTEM T.C. B A Ş B A K A N L I K H A Z İ N E M Ü S T E Ş A R L I Ğ I YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YENİ SİSTEM 01.10.2009 Sunum Planı Yeni Teşvik Sisteminin Hedefleri Teşvik Unsurları Yeni Teşvik Sisteminin

Detaylı

MALATYA KONFEKSİYON YATIRIMLARI REHBERİ

MALATYA KONFEKSİYON YATIRIMLARI REHBERİ MALATYA KONFEKSİYON YATIRIMLARI REHBERİ Nüfus Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinin ekonomik açıdan en gelişmiş ilidir. 2010 ADNKS verilerine göre il nüfusu 740.643, il merkezi nüfusu 400 binin üzerinde, şehirleşme

Detaylı

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALĐYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALĐYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler EK - 2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALĐYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgeler Düzey 2 SEKTÖRÜN US 97 KODU Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler 1911 *derinin tabaklanması,

Detaylı

1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge

1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge SEGE 2011 6 BÖLGE Ankara Antalya Bursa 1. Bölge 2. Bölge 3. Bölge 4. Bölge 5. Bölge 6. Bölge Eskişehir İstanbul İzmir Kocaeli Muğla 8 İL Adana Aydın Bolu Çanakkale Denizli Edirne Isparta Kayseri Kırklareli

Detaylı

EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI PROJE BAZLI DESTEK SİSTEMİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI PROJE BAZLI DESTEK SİSTEMİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ PROJE BAZLI DESTEK SİSTEMİ Yatırım Teşvik Sistemi (2012/3305) BÖLGESEL TEŞVİKLER ÖNCELİKLİ YATIRIMLAR BÜYÜK ÖLÇEKLİ YATIRIMLAR STRATEJİK YATIRIMLAR

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI. Ocak 2015. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ANKARA

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI. Ocak 2015. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ANKARA T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI Ocak 2015 ANKARA SUNUM PLANI 1. Yeni Teşvik Sisteminin Hazırlık Süreci 2. Yeni Teşvik Sistemi 3. Öncelikli Yatırımlar 4. Kümelenme

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE OTOMOTİV SANAYİ

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE OTOMOTİV SANAYİ T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE OTOMOTİV SANAYİ Dr. Erdal BAL 4 Nisan 2013 Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP), TÜBİTAK MAM Kocaeli SUNUM PLANI 1. Hedefler

Detaylı

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA)

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgeler Düzey 2 SEKTÖRÜN Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak US 97 KODU Sektörler 1911 *derinin tabaklanması,

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI Kasım 2016 Sunum Planı 1. Yatırım Teşvik Sistemi a) Amaç ve İlgili Mevzuat b) Yatırım Teşvik Sistemi - Destek Unsurları - Yatırım

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI Ekim 2016 Sunum Planı 1. Yatırım Teşvik Sistemi a) Amaç ve İlgili Mevzuat b) Yatırım Teşvik Sistemi - Destek Unsurları - Yatırım

Detaylı

Temel Ekonomik Göstergeler. İzmir

Temel Ekonomik Göstergeler. İzmir Temel Ekonomik Göstergeler İzmir 2015 İzmir... İzmir çok yönlü üretim olanakları, zengin doğal kaynakları ve nitelikli yaşam kalitesini bir arada sunabilmesiyle hem Türkiye hem de dünya ölçeğinde öne çıkan

Detaylı

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) SEKTÖRÜN US 97 KODU. 80 (809 hariç)

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) SEKTÖRÜN US 97 KODU. 80 (809 hariç) Ek 2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgeler Düzey 2 SEKTÖRÜN US 97 KODU Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler 1911 *derinin tabaklanması,

Detaylı

KONUM & STRATEJİK FIRSATLAR. Türkiye; Kıtaların kesişim noktasında, Kayseri; Türkiye nin merkezinde yer almaktadır.

KONUM & STRATEJİK FIRSATLAR. Türkiye; Kıtaların kesişim noktasında, Kayseri; Türkiye nin merkezinde yer almaktadır. KONUM & STRATEJİK FIRSATLAR Türkiye; Kıtaların kesişim noktasında, Kayseri; Türkiye nin merkezinde yer almaktadır. Komşu ülkelere karayolu, demiryolu ve limanlar ile kolay ulaşım. TARİHSEL GELİŞİM M.Ö.

Detaylı

Invest in TEŞVİK SİSTEMİ

Invest in TEŞVİK SİSTEMİ Invest in TEŞVİK SİSTEMİ 2015 2 İçerik 19 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayınlanan 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar, 20 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayınlanan Yatırımlarda

Detaylı

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ SUNUM PLANI 1. YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ 2. YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİNDE DESTEK UNSURLARI 3. YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI 4. DESTEK ORAN

Detaylı

TARİHİ VE COĞRAFİ YAPISI

TARİHİ VE COĞRAFİ YAPISI 1 TARİHİ VE COĞRAFİ YAPISI 2 Çanakkale yaklaşık 5000 yıllık (M.Ö. 3000) bir yerleşim alanıdır. Troya halkı Çanakkale ye yerleşmiş en eski topluluklardan biridir. Tarihde Çanakkale de gerçekleşmiş Troya

Detaylı

T.C. B A Ş B A K A N L I K STEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

T.C. B A Ş B A K A N L I K STEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI T.C. B A Ş B A K A N L I K YENİ TEŞVİK K SİSTEMS STEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI MEVCUT TEŞVİK SİSTEMİ Genel Teşvik Uygulamaları Bölgesel Teşvik Uygulamaları Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki KDV

Detaylı

Temel Ekonomik Göstergeler. İzmir

Temel Ekonomik Göstergeler. İzmir Temel Ekonomik Göstergeler İzmir 2016 İzmir... İzmir çok yönlü üretim olanakları, zengin doğal kaynakları ve nitelikli yaşam kalitesini bir arada sunabilmesiyle hem Türkiye hem de dünya ölçeğinde öne çıkan

Detaylı

Yeni Yatırım Teşvik Paketinin Bursa ya Getirdikleri...

Yeni Yatırım Teşvik Paketinin Bursa ya Getirdikleri... Yeni Yatırım Teşvik Paketinin Bursa ya Getirdikleri... 1. Yeni Teşvik Sisteminin Genel Görünümü Yeni teşvik sistemi, aşağıdaki dört bileşenden oluşmaktadır. - Genel teşvik uygulamaları - Bölgesel teşvik

Detaylı

EK-2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA)

EK-2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Çalışma Saatlerimiz Hafta İçi: 09:00-12:30 / 13:15-18:30 Referanslar EK-2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgeler Düzey 2 SEKTÖRÜN US 97 KODU

Detaylı

Kastamonu - Merkez İlçe

Kastamonu - Merkez İlçe Kastamonu - Merkez İlçe YATIRIM YERİ KATALOĞU Kastamonu - Merkez İlçesi uygun yatırım yerleri www.kuzka.org.tr Kastamonu OSB, şehre ve bölgeye ciddi ekonomik girdiler sağlamaktadır. OSB'de değişik sanayi

Detaylı

Batman da Yatırımın Avantajları

Batman da Yatırımın Avantajları BATMAN YATIRIM DESTEK OFİSİ Yeni Teşvik Sistemi ile Batman da Yatırımın Avantajları Batman 6. Bölgede Şehirleşme Oranı En Yüksek İl DİĞER BÖLGELER VE BATMAN Yeni teşvik sisteminin 6. bölgesinde yer alan

Detaylı

TEŞVİK SİSTEMİ tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi 5 farklı uygulamadan oluşmaktadır:

TEŞVİK SİSTEMİ tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi 5 farklı uygulamadan oluşmaktadır: TEŞVİK SİSTEMİ UYGULAMALAR 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi 5 farklı uygulamadan oluşmaktadır: 1- Genel Teşvik Uygulamaları 2- Bölgesel

Detaylı

KONUSUNU DEVLETT SAYILI. 8 Nisan. konulan başlıklı. vergi ve. takdirde. Yapılan

KONUSUNU DEVLETT SAYILI. 8 Nisan. konulan başlıklı. vergi ve. takdirde. Yapılan Vezin Sirküler 2015-024 SİRKÜLERİMİZİN KONUSUNU YATIRIMLARDA HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİ İK YAPILMASINA BAKANLAR KURULU KARARI OLUŞTURMAKTADIR. DEVLETT YARDIMLARI DAİR 2015/7496 SAYILI 8 Nisan 2015 tarihli

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI İZMİR ATATÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI İZMİR ATATÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI İZMİR ATATÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ Ahmet Cemil ALADAĞ Mehmet İNANIR Veysel AKYILDIZ 1. Yatırım Teşvik Sistemi a) Amaç ve İlgili Mevzuat b) Yatırım

Detaylı

SORULARLA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ EYLÜL 2012 / ZONGULDAK

SORULARLA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ EYLÜL 2012 / ZONGULDAK SORULARLA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ EYLÜL 2012 / ZONGULDAK 1-Son Teşvik Paketi nde Zonguldak ın üçüncü bölgede olması ne anlama geliyor. Bu paketin diğerlerinden bir farkı ve cazibesi var mı? 3. Bölgede yer

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK REHBERİ. Yatırımlarda Devlet Yardımları ve Uygulamaları KAYSERİ-SİVAS-YOZGAT

YATIRIM TEŞVİK REHBERİ. Yatırımlarda Devlet Yardımları ve Uygulamaları KAYSERİ-SİVAS-YOZGAT YATIRIM TEŞVİK REHBERİ Yatırımlarda Devlet Yardımları ve Uygulamaları KAYSERİ-SİVAS-YOZGAT Hazırlayanlar: Semih DEMİRTOKA - Proje ve İş Geliştirme Birimi Emrah ORAL - Proje ve İş Geliştirme Birimi (Sivas

Detaylı

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ. T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI Haziran 2012

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ. T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI Haziran 2012 YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI Haziran 2012 TEMEL YENİLİKLER Yeni Teşvik Sistemi (1 Ocak 2012 den itibaren geçerli) Daha önce İBBS-2 Bölgeleri kapsamında sağlanan Bölgesel

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI GENEL BİLGİLER Tüm ülkelerce değişik amaçlarla uygulanan ve temelde ülkedeki ekonomik ve sosyal sorunların giderilmesini hedef alan devlet yardımları,

Detaylı

EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ ( 2012/3305 KARAR) ANTALYA DEVLET DESTEKLERİ ZİRVESİ 23 MAYIS 2017

EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ ( 2012/3305 KARAR) ANTALYA DEVLET DESTEKLERİ ZİRVESİ 23 MAYIS 2017 EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ ( 2012/3305 KARAR) ANTALYA DEVLET DESTEKLERİ ZİRVESİ 23 MAYIS 2017 Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Sunum Planı

Detaylı

Neden Malatya ya yatırım yapmalı

Neden Malatya ya yatırım yapmalı Neden Malatya ya yatırım yapmalı 11 2011 Temel Bilgiler Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinin ekonomik açıdan en gelişmiş ilidir. 2010 ADNKS verilerine göre il nüfusu 740.643, merkez nüfusu 500 bin civarında,

Detaylı

ERZURUM İLİNDE UYGULANAN YATIRIM TEŞVİKLERİ

ERZURUM İLİNDE UYGULANAN YATIRIM TEŞVİKLERİ ERZURUM İLİNDE UYGULANAN YATIRIM TEŞVİKLERİ ERZURUM YATIRIM DESTEK OFİSİ 2014 1 EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIM TEŞVİK MEVZUATI ERZURUM UYGULAMASI 19 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI Şubat 2017 Sunum Planı 1. Yatırım Teşvik Sistemi a) Amaç ve İlgili Mevzuat b) Yatırım Teşvik Sistemi - Destek Unsurları - Yatırım

Detaylı

MÜKELLEF BĠLGĠLENDĠRME NOTU 2015-013

MÜKELLEF BĠLGĠLENDĠRME NOTU 2015-013 MÜKELLEF BĠLGĠLENDĠRME NOTU 2015-013 Konu : Yatırımlarda Devlet Yardımlarında yapılan değişiklikler hakkındadır. Tarih : 04.05.2015 15/6/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe

Detaylı

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (TASLAK) (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA)

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (TASLAK) (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (TASLAK) (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) Bölgeler Düzey 2 30 *büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri imalatı 1.BÖLGE TR10 (İstanbul) 2423

Detaylı

YENİ TEŞVİK YASASI (2012/3305) Karar Sayısı:2012/3305 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarih ve Sayısı:19.06.2012/28328

YENİ TEŞVİK YASASI (2012/3305) Karar Sayısı:2012/3305 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarih ve Sayısı:19.06.2012/28328 YENİ TEŞVİK YASASI (2012/3305) Karar Sayısı:2012/3305 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarih ve Sayısı:19.06.2012/28328 Yürürlükte olan düzenleme üç farklı kategoride değerlendirilebilir: 1. Genel Teşvik Uygulamaları

Detaylı

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI

T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI YATIRIM DESTEK OFİSLERİ T.C. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI GÜNEY EGE BÖLGESİNDE SAĞLIK SEKTÖRÜNE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ BİLGİ NOTU Yatırım Destek Ofisleri 03/08/2012 İçindekiler 1 DEVLET TEŞVİKLERİ... 2

Detaylı

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA)

BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) EK - 2 Bölgeler Düzey 2 BÖLGE BAZINDA DESTEKLENECEK SEKTÖRLER (US 97 ULUSAL FAALİYET VE ÜRÜN SINIFLAMASI KODLARIYLA) SEKTÖRÜN Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler US 97 KODU 1911 *derinin tabaklanması,

Detaylı

TEŞVİK SİSTEMİNDE SON DURUM

TEŞVİK SİSTEMİNDE SON DURUM TEŞVİK SİSTEMİNDE SON DURUM 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren ve daha sonraki değişiklikler ile güncel hale gelen yeni teşvik sistemi 5 farklı uygulamadan

Detaylı

EKONOMİK GELİŞMELER Mart - 2011

EKONOMİK GELİŞMELER Mart - 2011 EKONOMİK GELİŞMELER Mart - 2011 AR-GE MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU EKONOMİK RAPOR - MART 2011 İÇİNDEKİLER... 1 GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA (GSYH)... 2 İSTİHDAM - İŞSİZLİK VE İŞGÜCÜ

Detaylı

DUYURU: 10.04.2015/8

DUYURU: 10.04.2015/8 DUYURU: 10.04.2015/8 2015/7496 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Değişiklik Kararı) ile 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan

Detaylı

EKONOMİK GELİŞMELER Ağustos - 2011

EKONOMİK GELİŞMELER Ağustos - 2011 EKONOMİK GELİŞMELER Ağustos - 2011 AR-GE MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU EKONOMİK RAPOR AĞUSTOS 2011 İÇİNDEKİLER... 1 GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA (GSYH)... 2 İSTİHDAM - İŞSİZLİK VE

Detaylı

YATIRIMLARA PROJE BAZLI DEVLET YARDIMI VERİLMESİNE İLİŞKİN KARAR (2016/9495 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI)

YATIRIMLARA PROJE BAZLI DEVLET YARDIMI VERİLMESİNE İLİŞKİN KARAR (2016/9495 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI) Sayı : 2016/219 8 Tarih : 19.12.2016 Ö Z E L B Ü L T E N YATIRIMLARA PROJE BAZLI DEVLET YARDIMI VERİLMESİNE İLİŞKİN KARAR (2016/9495 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI) 1 A-KONU Bilindiği üzere 2016 yılında

Detaylı

Bilindiği üzere, ülkemizde üretim yapısının yeniden şekillendirilmesi amacıyla, Yeni Teşvik Sistemi oluşturulmuş olup, yatırımcılara yeni imkanlar

Bilindiği üzere, ülkemizde üretim yapısının yeniden şekillendirilmesi amacıyla, Yeni Teşvik Sistemi oluşturulmuş olup, yatırımcılara yeni imkanlar Bilindiği üzere, ülkemizde üretim yapısının yeniden şekillendirilmesi amacıyla, Yeni Teşvik Sistemi oluşturulmuş olup, yatırımcılara yeni imkanlar sunulmuştur. YENİ TEŞVİK SİSTEMİ İLE İLLERİMİZ SOSYO-EKONOMİK

Detaylı

Yatırım Teşvikleri Mevzuatı Cenk Ulu Durul Kayılı Fırat Pişirici

Yatırım Teşvikleri Mevzuatı Cenk Ulu Durul Kayılı Fırat Pişirici www.pwc.com Yatırım Teşvikleri Mevzuatı Cenk Ulu Durul Kayılı Fırat Pişirici 14. Çözüm Ortaklığı Platformu Dijital Dönüşümü Anlamak İçerik 1. Yatırım Teşvik Mevzuatı - Mevzuatın Amacı - 2012 den Günümüze

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Teşvik Belgesi Alma İşlem Basamakları

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Teşvik Belgesi Alma İşlem Basamakları Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Teşvik Belgesi Alma İşlem Basamakları 2013 TEŞVİK BELGESİ ALMA İŞLEM BASAMAKLARI Başvuru Mercii: Ekonomi Bakanlığı (Ancak, büyük ölçekli yatırımlar, bölgesel

Detaylı

Sayı : 2015 / 85 Konu: Bilgilendirme 10 Nisan 2015

Sayı : 2015 / 85 Konu: Bilgilendirme 10 Nisan 2015 Sayı : 2015 / 85 Konu: Bilgilendirme 10 Nisan 2015 Değerli Üyemiz, Ertürk Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti. tarafından yayınlanan 38 nolu sirküler ilişikte sunulmuştur. Bilgilerinizi rica eder, çalışmalarınızda

Detaylı

İZMİR DE GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ GELİŞTİRME TOPLANTILARI : FİNANSMAN KAYNAKLARINA ERİŞİM. 26 Şubat 2015 - İZMİR

İZMİR DE GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ GELİŞTİRME TOPLANTILARI : FİNANSMAN KAYNAKLARINA ERİŞİM. 26 Şubat 2015 - İZMİR İZMİR DE GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ GELİŞTİRME TOPLANTILARI : FİNANSMAN KAYNAKLARINA ERİŞİM 26 Şubat 2015 - İZMİR Sunum Planı 2 DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET TİCARETİNİN DESTEKLENMESİ 3 DÜNYA HİZMET İHRACATI

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. TRA 1 Düzey 2 Bölgesi Erzurum Erzincan Bayburt Uygulaması

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. TRA 1 Düzey 2 Bölgesi Erzurum Erzincan Bayburt Uygulaması YENİ TEŞVİK SİSTEMİ TRA 1 Düzey 2 Bölgesi Erzurum Erzincan Bayburt Uygulaması i Yeni Teşvik Mevzuatına Genel Bakış Yeni Teşvik Sistemi 19 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete de yayınlanmış ve 1 Ocak 2012

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ UYGULAMALAR YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi 4 farklı uygulamadan oluşmaktadır: 1- Genel Teşvik Uygulamaları 2-

Detaylı

TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEŞVİK UYGULAMA VE YABANCI SERMAYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İstanbul - 30 Ekim 2011 2 3 4 5 6 7 8 9 SUNUM PLANI SUNUM PLANI 1. Devlet Yardımları ve Mevzuatı 2. Yatırım Teşvik Sistemi - Teşvik Sistemleri - Destek

Detaylı

STEMİNİN 2009 YILI SONU İTİBARIYLA UYGULAMA SONUÇLARI

STEMİNİN 2009 YILI SONU İTİBARIYLA UYGULAMA SONUÇLARI T.C. BAŞBAKANLIK Hazine Müsteşarlığı YENİ TEŞVİK K SİSTEMS STEMİNİN 2009 YILI SONU İTİBARIYLA UYGULAMA SONUÇLARI Ali BABACAN Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımc mcısı 8 Şubat 2010 Yeni Teşvik Sistemi Yeni

Detaylı

MEVCUT TEŞVİK SİSTEMİ

MEVCUT TEŞVİK SİSTEMİ MEVCUT TEŞVİK SİSTEMİ enel Teşvi Uygulamaları Bölgesel Teşvik Uygulamaları üyük Ölçekli Yatırımların Teşviki S KDV İstisnası S Gümrük Vergisi Muafiyeti S KDV İstisnası S Gümrük Vergisi Muafiyeti S Vergi

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ 2016 İçerik 19 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayınlanan 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar, 20 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayınlanan Yatırımlarda

Detaylı

Yatırım Teşvikleri 5 Aralık 2011

Yatırım Teşvikleri 5 Aralık 2011 www.pwc.com/tr Yatırım Teşvikleri Açılış Konuşması Cenk Ulu 2 İçerik 1. Yatırımlarda Devlet Yardımları Mevzuatı 2. Teşvik Sistemi 3. Muafiyetler ve İstisnalar 4. Faiz Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi

Detaylı

KIRŞEHİR SANAYİ RAPORU

KIRŞEHİR SANAYİ RAPORU KIRŞEHİR SANAYİ RAPORU KIRŞEHİR SANAYİ RAPORU KIRŞEHİR SANAYİ RAPORU Şekil 1 Kırşehir Sanayi Rekabetçilik Eksenleri İş Yapma Düzeyi Yenilikçilik potansiyeli Girişimcilik Düzeyi Teşviklerden yararlanma

Detaylı

İŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI BATMAN İLİ SONUÇ RAPORU

İŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI BATMAN İLİ SONUÇ RAPORU İŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI BATMAN İLİ SONUÇ RAPORU 1 İŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI BATMAN İLİ SONUÇ RAPORU İÇİNDEKİLER ARAŞTIRMANIN KAPSAM VE AMACI... 2 BATMAN İLİNİN TEMEL İŞGÜCÜ PİYASASI BİLGİLERİ...

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI

T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI Nedir? Teşvik belgesi, yatırımın karakteristik değerlerini ihtiva eden, yatırımın bu değerler ve tespit edilen şartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi halinde üzerinde

Detaylı

TeĢvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

TeĢvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ TeĢvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ SUNUM PLANI 1. YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ 2. YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİNDE DESTEK UNSURLARI 3. YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI 4. DESTEK ORAN

Detaylı

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ MERSİN GENEL BİLGİLER Nüfus Mersin: 1.705.774 Türkiye: 76.667.864 Okur Yazarlık Oranı (6+Yaş) Mersin: %95 Türkiye: %93 İlçe

Detaylı

DAYANAK. 2013 DAKA Bütçe ve Çalışma Programı. 2014-2023 Bölge Planı. Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destek Yönetmeliği

DAYANAK. 2013 DAKA Bütçe ve Çalışma Programı. 2014-2023 Bölge Planı. Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destek Yönetmeliği DAYANAK 2013 DAKA Bütçe ve Çalışma Programı 2014-2023 Bölge Planı Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destek Yönetmeliği Kalkınma Ajansları Destek Yönetimi Kılavuzu PROGRAMIN AMACI Yatırım teşvik uygulamaları

Detaylı

EKONOMİK GELİŞMELER Eylül

EKONOMİK GELİŞMELER Eylül EKONOMİK GELİŞMELER Eylül - 2011 AR-GE MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU EKONOMİK RAPOR EYLÜL 2011 İÇİNDEKİLER... 1 GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA (GSYH)... 2 İSTİHDAM - İŞSİZLİK VE İŞGÜCÜ

Detaylı