>> Tarihi Yaşayan Şehir: Sinop

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ">> Tarihi Yaşayan Şehir: Sinop"

Transkript

1 Ekim 2012

2 >> Tarihi Yaşayan Şehir: Sinop SİNOP yatırım ortamı Sinop, binlerce yıllık tarihi ile Karadeniz Bölgesi nin en eski yerleşim yerlerindendir. M.Ö lerden itibaren dönemin önde gelen uygarlıklarına ev sahipliği yapan Sinop; stratejik konumu, sahip olduğu doğal limanı, tarıma ve yerleşime elverişli iklimi ile her dönem ele geçirilmek uğruna savaşlar verilen bir yerleşim merkezi olmuştur. Akalar, Gaşgalılar, Hititler, Frigler, Pontus, Roma, Bizans gibi geçmişin büyük kavimlerine ve devletlerine ev sahipliği yapmış olan Sinop bu zengin geçmişinin izlerini ve eserlerini kuşaktan kuşağa aktarmıştır yılında Selçukluların şehri ele geçirmesi ile Sinop ta Türk egemenliği dönemi başlamıştır. Takip eden dönemde, Candaroğulları ve Osmanlı hakimiyetinde olan Sinop ta, geçmişin birikimi tarihi kalede, sokaklarda, camilerde, medreselerde vücut bulmuştur.

3 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 3 Sinop binlerce yıllık tarihi ile Karadeniz Bölgesi nin en eski yerleşim yerlerindendir.

4 >> Karadeniz in İncisi SİNOP yatırım ortamı Sinop zengin ve köklü tarihinin yanında, Anadolu nun en kuzey noktasında, gün geçtikçe hareket kazanan iş hayatı, zengin su ürünleri potansiyeli, pek çok tarım faaliyetine uygun yumuşak iklimi, hızla büyüyen üniversitesi ve buna bağlı olarak artan genç nüfusu ile öne çıkmaktadır. Genel Bilgiler Nüfus (2011) Nüfus Yoğunluğu 34,6 (Kişi sayısı / km 2 ) Toplam Yüz Ölçümü km 2 Kıyı Uzunluğu 175 km Ormanlık Alan / Toplam Yüzölçüm %59,6 İlçe Sayısı 9

5 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 5 Sinop doğal güzellikleriyle insanları cezbetmektedir.

6 >> Sinop: Doğal Güzel SİNOP yatırım ortamı Sinop Anadolu nun en kuzey noktasında yer almaktadır. Batıda Kastamonu, doğuda Samsun, güneyde ise Çorum ile komşudur. Kuzeyinde ise Karadeniz ile 175 kilometrelik bir sahil şeridi bulanan il, kilometre karelik yüzölçümü ile ülkemizin toplam yüzölçümünün %0.8 ini oluşturmaktadır. Denize paralel olarak uzanan dağlar, merkez ilçe sahillerine yaklaştıkça alçalır ve sahilde ovalar meydana getirir. En yüksek nokta Ayancık ta bulunan metre yüksekliğindeki Zindan Dağı dır. Önemli akarsulardan Gökırmak, Boyabat ovasını sulayıp Kızılırmak a karışır. Çatalzeytin, Ayancık, Karasu, Kanlıçay (Güzelceçay) ve Kabalı çayları Karadeniz e dökülür yılı verilerine göre il nüfusu, dir. Sinop el değmemiş doğası, koyları, gölleri, şelaleleri, yaylaları, eşsiz denizi ve kumsalları ile pek çok tabiat harikasına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye nin en kuzey noktası olan İnceburun ve bölgedeki deniz feneri turistlerin en yoğun ziyaret ettiği alanların başında gelmektedir. Akliman, Hamsilos Koyu ve Sarıkum eşsiz güzellikleri ile ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır. Erfelek Şelaleleri dünyada çok ender rastlanabilecek özelliklere sahiptir. Uzun ve doğal kumsalları ve berrak mavi denizi de Sinop u doğal güzellikler alanında ön plana çıkaran bir diğer önemli tabi zenginliklerdendir.

7 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 7 Sinop el değmemiş doğası, koyları, gölleri, şelaleleri, yaylaları, eşsiz denizi ve kumsalları ile pek çok tabiat harikasına ev sahipliği yapmaktadır.

8 SİNOP yatırım ortamı >> Karadeniz in Sosyal Hayatı Sinop ta Sinop, sosyal hayat açısından oldukça canlı bir kenttir. Bir sahil kenti olmanın bahşettiği tüm özellikleri taşıyan Sinop, özellikle bahar ve yaz aylarında karnaval yerine dönmektedir. Yazın adeta turist akınına uğrayan Sinop ta yılın 3 ayı konaklayacak otel bulmak oldukça güçleşmektedir. Turizmdeki bu canlılık, yıllar geçtikçe artan turist rakamlarına yansımaktadır yılında olan turist sayısı, 2011 yılında e ulaşmıştır. İl özellikle tiyatro faaliyetleri açısından oldukça aktiftir. Yine ildeki çeşitli salonlarda düzenli olarak konserler düzenlenmektedir. Sinop Üniversitesi de her geçen yıl artan öğrenci sayısı ve etkinleri ile şehrin sosyal ve kültürel hayatına oldukça önemli katkılarda bulunmaktadır.

9 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 9 Bir sahil kenti olmanın bahşettiği tüm özellikleri taşıyan Sinop ta, özellikle bahar ve yaz aylarında şehir adeta bir karnaval yerine dönmektedir.

10 >> Nitelikli İşgücü SİNOP yatırım ortamı Sinop, sahip olduğu eğitim seviyesi yüksek nüfusu ile yatırımcılara nitelikli işgücü temini konusunda gereken arzı sağlayabilecek durumdadır. Özellikle tekstil ve ağaç işleri alanında ciddi birikime sahip bir çalışan kitlesine sahip olan Sinop ta, İŞKUR ve diğer paydaş kuruluşların yürüttüğü çalışmalar ile diğer iş kollarında da ihtiyaç duyulan nitelikte personeli yetiştirmek mümkündür. 37,1 31,4 24,7 24,7 17,2 12,9 8,1 6,9 4,7 5,9 5,8 5,3 5,4 Sinop taki işgücünün dağılımına bakıldığında, tekstilin hem işgücü büyüklüğü hem de firma sayısı bakımından lider olduğu görülmektedir. Ön plana çıkan diğer sektörler ise özellikle Boyabat ta yoğunlaşan tuğla, Dikmen de yoğunlaşan su ürünleri ve il geneline dağılmış olan gıda ve ağaç ürünleri sektörleridir.

11 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 11 Sinop sahip olduğu eğitim seviyesi yüksek genç nüfusu ile yatırımcıya önemli avantajlar sunmaktadır.

12 >> Sinop Çalışanından SİNOP yatırım ortamı MEMNUN Sinop işgücü piyasası üzerine yapılan anketlere göre, işverenlerin %75 i istihdam ettiği personelin yeterli olduğunu düşünmektedir. Sinop ta faaliyet gösteren firmaların istihdam sayıları dikkate alındığında; 10 dan fazla işçi çalıştıran firma sayısının 348, 1 den fazla işçi çalıştıran firma sayısı olduğu görülmektedir. Sinop ta yer alan firmaların sektör içerisindeki dağılımı, Türkiye nin firma sektör dağılımı ile benzerlik göstermektedir. Hizmet ve sanayi Sinop un öncelikli sektörleri olarak ön plana çıkmaktadır.

13 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 13 2% Yetersiz 2% Sinop İli Çalışan Yeterliliği 21% Yeterli 75% Nüfusun Yaş Gruplarına Göre Dağılımı Sinop, genç nüfusu ile istihdam açısından yatırımcıya büyük avantajlar sunmaktadır yaş arasında yoğunlaşan nüfus, Sinop ta yatırım yapmayı planlayan girişimciler için gerekli işgücünü sağlamaya yeterlidir.

14 SİNOP yatırım ortamı >> Üniversite Sanayiye Nitelikli İşgücü Sağlıyor Sinop Üniversitesi nde 4 fakülte, 2 yüksekokul, 2 enstitü ve 4 meslek yüksekokulu bulunmaktadır akademik yılı itibariyle, lisans ve ön-lisans düzeyinde 4.239, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ise 74 öğrencinin öğrenim gördüğü üniversite, Sinop un potansiyelini arttıracak atılımlar gerçekleştirmektedir.

15 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 15 Sinop Üniversitesi, bünyesindeki fakülte ve yüksekokullar ile bölgeye nitelikli işgücü ve teknik eleman sağlamaktadır

16 >> Sinop un Ara Eleman Potansiyeli SİNOP yatırım ortamı Sinop ta yerleşik sanayi işletmelerinin ara eleman ihtiyacını karşılamaya yetecek miktarda mesleki ortaöğretim kurumu ilde eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

17 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 17 Meslek Lisesi Adı Kız Teknik ve Meslek Lisesi Öğrenci Eğitim Verilen Bölümler Sayısı 324 Bilişim Teknolojileri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Giyim Üretim Teknolojisi, Yiyecek İçecek Hizmetleri Merkez Ticaret Meslek Lisesi 75. Yıl Cumhuriyet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Sinop Teknik ve EML, Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Boyabat Ticaret Meslek Lisesi Boyabat Kız Teknik ve Meslek Lisesi Boyabat Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Boyabat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Durağan Atatürk Mesleki Teknik Eğitim Lisesi Erfelek Şehit Özkan Çelikkaya Çok Prog. Lisesi Gerze Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Gerze Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi İmam Hatip Lisesi Türkeli Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Bilişim Teknolojileri, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama ve Perakende, Yiyecek İçecek Hizmetleri Hemşirelik, Acil Sağlık Hizmetleri ve Acil Tıp Teknisyeni Ahşap Teknolojisi, Bilişim Teknolojileri, Denizcilik, Elektrik Elektronik, İnşaat Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Muhasebe Finansman, Pazarlama ve Perakende Bilişim Teknolojileri, Çocuk Gelişimi, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Giyim Üretim Hizmetleri, El Sanat Hizmetleri Hemşirelik Bölümü Metal İşleri, Makine Teknik İşleri, Mobilya İç Dekorasyon İşleri, Elektrik Elektronik İşleri, Bilişim Teknolojileri Çocuk Gelişimi, Metal Teknolojisi, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Bilişim Teknolojisi Elektrik Elektronik, Bilgisayar, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Elektrik-Elektronik, Bilişim Teknolojileri, Muhasebe, Tekstil, Ahşap Teknolojisi, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, İmam Hatip Programları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri İmam Hatip Programları Bilgisayarlı Muhasebe, Bilişim Teknolojisi, Giyim Teknolojisi, İmam Hatip Programları

18 >> Yatırımcının Yeri Hazır SİNOP yatırım ortamı Sinop un sanayi altyapısı hızla gelişmekte, adım adım çağın ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. İlde halihazırda 1 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) aktif olarak faaliyet göstermektedir. Sinop Organize Sanayi Bölgesi, 2001 yılında 100 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Boyabat Organize Sanayi Bölgesi ise 2013 yılında 72 hektarlık alanı ile sanayicilerin hizmetine açılacaktır. Ayrıca, Sinop ta 5 Küçük Sanayi Sitesi (KSS) bulunmakta ve yatırımcıların ara madde ve yan sanayi ihtiyaçları yerleşik firmalarca karşılanmaktadır.

19 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 19 OSB Faaliyet Durumu Doluluk Oranı (%) Toplan Alan (ha) Sektörel Yapı Sinop OSB Faal Tekstil, Plastik Doğrama, Gıda, Mobilya Boyabat OSB Faal Tahsis Aşamasında 72 -

20 >> Sinop Ulaşım SİNOP yatırım ortamı İmkanları Sinop özellikle ulaşım alanında yatırımcıya pek çok alternatif sunabilmektedir. Büyük ve güvenli limanı, yeni yapılan karayolu bağlantıları ve her gün karşılıklı uçak seferleri ile Sinop ulaşım açısından yatırımcılar için oldukça caziptir. Özellikle Karadeniz Havzasında yer alan ülkelere yönelik üretim ve ihracat yapmayı planlayan üreticiler için, Sinop önemli limanlara olan yakınlığı ile bir ihracat üssü olmaya adaydır. Metropol Uzaklık (km) Ulaşım Türü Süre (saat) İstanbul 691 km Havayolu 1 saat Ankara 428 km Karayolu 6 saat Samsun 163 km Karayolu 2 saat

21 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 21 Denizyolu Sinop Limanı Teknik Özellikleri Liman Alanı Gemi Kabul Kapasitesi m 2 (Açık Saha) 400 Adet Gümrük ve Pasaport Kontrol Limanda Sağlanan Hizmetler Barınma Atık Atma, Elektrik Yükleme ve Boşaltma Havayolu Sinop şehir merkezine ve Sinop Limanı na 10 km uzaklıkta bulunan Sinop Havaalanı ile İstanbul a her gün ulaşım sağlanmaktadır. Karayolu

22 >> Potansiyel Yatırım Alanları SİNOP yatırım ortamı Sinop yatırımcıya avantaj sağlayan stratejik konumu, orman zenginliği, büyük su ürünleri potansiyeli ile yatırımcılara birbirinden avantajlı yatırım imkanları sunmaktadır. İmalat sanayinin yanı sıra eşsiz doğası ve denizi ile Karadeniz Bölgesi nin turizm merkezi ve ülkemizin yeni Bodrum u olmaya aday olan Sinop, turizm alanında yatırım yapacak girişimcileri beklemektedir.

23 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 23 Sektör Yatırım Altyapısı Turizm Su Ürünleri Ağaç İşleri Tekstil Hazır Giyim Hizmet Sektörü Sağlık Enerji Eşsiz Doğal Güzellikler Konaklama İmkanları Çeşitli Uygarlıklara Evsahipliği Teşvikler Doğal Kaynaklar Kalifiye İşgücü Sinop Üniversitesi nin En Güçlü Fakültesi Teşvikler Zengin Orman Varlığı Yan Sanayinin Varlığı Kalifiye İşgücü Teşvikler Önemli Örneklerin Varlığı Kalifiye İşgücü Teşvikler Genç Nüfus Sinop Üniversitesi Kalifiye İşgücü Teşvikler Özel Hastane Eksikliği Teşvikler Biyoenerji Potansiyeli Rüzgar Enerjisi Potansiyeli

24 >> Yeni Teşvik Sistemi SİNOP yatırım ortamı Sosyo ekonomik gelişmişlik endeksine göre yapılan değerlendirmeye göre Sinop, 5. derece gelişmiş bölge kategorisinde yer almaktadır ve Yeni Yatırım Teşvik Sistemi nin pek çok avantajını yatırımcılara sunmaktadır. Sinop, 5. Bölge avantajlarından faydalanan ve ülkemizin en batısında yer alan illerinden birisidir.

25 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 25 İstanbul SİNOP Samsun Ankara Sinop İstanbul ve Ankara Samsun 5. Derece Gelişmiş 1. Derece Gelişmiş 3. Derece Gelişmiş Metropollere Uzaklık Ankara İstanbul Samsun Km Nüfus 4.9 Milyon 13.6 Milyon 1.3 Milyon

26 >> Teşvik Uygulamaları ve Destek Unsurlar SİNOP yatırım ortamı Genel Teşvik Uygulamaları KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Bölgesel Teşvik Uygulamaları KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Yatırım Yeri Tahsisi Faiz Desteği Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Yatırım Yeri Tahsisi Stratejik Yatırımların Teşviki KDV İstisnası Gümrük Vergisi Muafiyeti Vergi İndirimi Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Yatırım Yeri Tahsisi Faiz Desteği KDV İadesi

27 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 27 Genel Teşvik Uygulamaları Bölgesel, büyük ölçekli, ve stratejik yatırımlar ile teşvik edilmeyecek yatırım konuları hariç olmak üzere bölge ayrımı yapmaksızın TL lik asgari yatırım tutarı sağlayan yatırımlar için sunulan uygulamadır. Asgari TL Yatırım Genel Teşvik Uygulamaları Sektör Ayrımı Gözetmeksizin Yatırım Yeri Ayrımı Gözetmeksizin Genel Teşvik Sisteminden yararlanacak yatırımlar için Teşvik Belgesi kapsamında yapacakları makine ve teçhizat, ithal ve yerli teslimleri KDV den istisna edilir. Genel Teşvikten yararlanacak yatırımlar için Teşvik Belgesi başvurusu Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmektedir.

28 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I >> Bölgesel Teşvik SİNOP yatırım ortamı Uygulamaları Gelişme potansiyeli en yüksek illerden biri olan Sinop yatırımcılara büyük fırsatlar sunmaktadır. Bölgesel teşvik kapsamında %90 a varan vergi indirimi, TL ye varan faiz desteği, 7 yıla varan sigorta primi işveren hissesi desteği, bedelsiz yatırım yeri desteği, alınacak makine ve teçhizatta KDV ve gümrük vergisi istisnası uygulanmaktadır.

29 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 29 Bölgesel Teşvik Uygulamaları Bölgenin kalkınması için öncelik verilen sektörlerde Ekonomi Bakanlığı nca belirlenen asgari sabit yatırım tutarını aşan ve bulunduğu bölgedeki şartları sağlayan yatırımlar için sunulan uygulamadır. OSB deki Yatırımlara Ekstra Katkı Desteklenen Sektörler Öncelik Arz Eden Yatırımlar Bölgesel Teşvik Uygulamaları Asgari Yatırım Tutarını Sağlayan Kümelenme ve AR-GE Yatırımları Bölgesel Teşvik Uygulamalarından yararlanacak yatırımlar için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Sinop Yatırım Destek Ofisi sürecin başından sonuna kadar yatırımcılara ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır.

30 >> Bölgesel Teşvikte Destek Unsurları SİNOP yatırım Ortamı Sigorta Primi İşveren Hissesi %40 a varan yatırıma katkı oranı Gümrük Vergisi Muafiyeti Desteği KDV İstisnası Bölgesel Teşvikte Destek Unsurları Vergi İndirimi %90 a varan vergi indirimi %50 ye varan yatırıma katkı oranı Faiz Desteği TL ye varan faiz desteği Yatırım Yeri Tahsisi

31 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 31 Bölgesel Teşvik Uygulaması Örnek Sinop OSB de Yatırımcı İstanbul dan geliyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması 50 Kişilik İstihdam İstanbul da Giyim Eşyası Üretimi Teşvik Edilmiyor 2 Milyon TL lik Giyim Eşyası Üretimi Sinop ta TL nin Üzerindeki Giyim Eşyası Üretimi Yatırımları Teşvik Ediliyor

32 Bölgesel Teşvik Uygulaması Örnek Sinop ta Yapılan Yatırımla Sağlanan Destekler SİNOP yatırım ortamı Sinop OSB de 2 milyon TL tutarında bir yatırım senaryosu üzerinde toplam devlet desteklerini hesaplayalım. Örnek olayımızda; Yatırımcı 2 milyon TL tutarında bir yatırım yapmıştır. %10 yıllık faizle 1 milyon TL'lik kredi kullanmıştır. Yatırımcı 50 işçi çalıştıracaktır. Yatırımcıya yılda TL vergi tahakkuk etmiştir. Yatırımcı TL lik yerli makine almıştır. Yatırımcı TL lik ithal makine almıştır. Yatırımcıya TL lik yatırımına karşılık geri dönecek toplam meblağ Faizin 5 puanlık bölümü devlet tarafından desteklenir. İşçilerin sigorta primlerini işveren hissesi devlet tarafından ödenecektir. Yatırımcı vergisini yatırım tutarının yarısına kadar %90 indirimli ödeyecektir. Yatırımcı yerli makine için KDV ödemeyecektir. Yatırımcı ithal makine için gümrük vergisi ödemeyecektir. Yatırımcının faydalanabileceği azami devlet desteği TL Yatırımcının faydalanabileceği devlet desteği TL Yatırımcının faydalanabileceği vergi indirimi TL Yatırımcının muaf olduğu KDV tutarı TL Yatırımcının muaf olduğu gümrük vergisi tutarı TL TL

33 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 33 Bölgesel Teşvik Sistemi Desteklenen Sektörler Bölgesel Teşviklerden Yararlanacak Sektörler 5. Bölge 6. Bölge Entegre Damızlık Hayvancılık Yatırımları Dahil Olmak Üzere Entegre Hayvancılık Yatırımları Su Ürünleri Yetiştiriciliği Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı Tekstil Ürünleri İmalatı* Giyim Eşyası İmalatı Bavul, El Çantası, Saraciye, Ayakkabı vb. İmalatı Ağaç ve Mantar Ürünleri İmalatı Kağıt ve Kağıt Ürünleri İmalatı İlaç/Eczacılıkta ve Tıpta Kullanılan Kimyasal ve Bitkisel Kaynaklı Ürünlerin İmalatı Metalik Olmayan Mineral Ürünlerin İmalatı Demir- Çelik Dışındaki Ana Metal Sanayi, Metal Döküm Sanayi Metal Eşya Makine ve Teçhizat İmalatı Büro, Muhasebe ve Bilgi İşlem Makineleri İmalatı Elektrikli Makine ve Cihazları İmalatı Radyo, Televizyon, Haberleşme Teçhizatı ve Cihazları İmalatı Tıbbi Aletler Hassas Ve Optik Aletler İmalatı Motorlu Kara Taşıtı ve Yan Sanayi** Mobilya İmalatı (Sadece Plastikten İmal Edilenler Hariç) Oteller Öğrenci Yurtları Soğuk Hava Deposu Hizmetleri Lisanslı Depoculuk Eğitim Hizmetleri (Okul Öncesi Eğitim Hizmetleri Dahil, Yetişkinlerin Eğitilmesi ve Diğer Eğitim Faaliyetleri Hariç) Hastane Yatırımı, Huzurevi*** Akıllı Çok Fonksiyonlu Teknik Tekstil Atık Geri Kazanım veya Bertaraf Tesisleri Kömür Gazı Üretimi (Sentez Gazı) Seracılık 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 10 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 1 Milyon TL 3 yıldız ve üzeri 100 öğrenci 500 m 2 1 Milyon TL kişi 50 Milyon TL 10 dekar 500 m 2 5 dekar

34 SİNOP yatırım ortamı >> Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Ülkemizde sanayi dönüşümünü hızlandırmak, katma değeri yüksek ürünleri üretebilmek ve ülkemizin 2023 vizyonunda belirlenen 500 milyar $ lık ihracat hedefini yakalamak amacıyla, bölge ayrımı gözetmeksizin asgari yatırım tutarının üzerinde gerçekleşen yatırımlara sağlanan destektir.

35 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 35 Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Bu destek kapsamında alınacak makine ve teçhizat için KDV ve Gümrük Vergisi istisnası, %80 e varan vergi indirimi, 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği ve bedelsiz yatırım yeri sağlanmaktadır. Ülkemizin Teknolojik Dönüşümünü Sağlayan Teknoloji Yoğun Olan Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Her Bölgede Büyük ölçekli yatırımların teşviki kapsamında desteklenecek yatırımlar için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Sinop Yatırım Destek Ofisi, sürecin başından sonuna kadar yatırımcıya ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir.

36 SİNOP yatırım Ortamı >> Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki KDV İstisnası Sigorta Primi İşveren Hissesi %11 e Varan Yatırıma Katkı Oranı 7 Yıl Boyunca Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Vergi İndirimi %80 e varan vergi indirimi %50 ye varan yatırıma katkı oranı Faiz Desteği TL ye varan faiz desteği Gümrük Vergisi Muafiyeti Desteği Yatırım Yeri Tahsisi

37 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 37 Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Asgari Yatırım Tutarları ve Sektörleri Yatırım Konuları Rafine Edilmiş Petrol Ürünleri İmalatı Kimyasal Madde ve Ürünlerin İmalatı Liman ve Liman Hizmetleri Yatırımları Motorlu Kara Taşıtları Ana Sanayi Yatırımları Motorlu Kara Taşıtları Yan Sanayi Yatırımları Demiryolu ve Tramvay Lokomotifleri ve/veya Vagon İmalatı Yatırımları Transit Boru Hattıyla Taşımacılık Hizmetleri Yatırımları Elektronik Sanayi Yatırımları Tıbbi Alet, Hassas ve Optik Aletler İmalatı Yatırımları İlaç Üretimi Yatırımları Hava ve Uzay Taşıtları ve/veya Parçaları İmalatı Yatırımları Makine (Elektrikli Makine ve Cihazlar Dahil) İmalatı Yatırımları Metal Üretimine Yönelik Yatırımlar Asgari Sabit Yatırım Tutarları 1 Milyar TL 200 Milyon TL 200 Milyon TL 200 Milyon TL 50 Milyon TL 50 Milyon TL

38 >> Stratejik Yatırımların Teşviki SİNOP yatırım ortamı Büyüme potansiyeli yüksek olan sektörlerin ara malı ithalat bağımlılığını azaltacak, Ar-Ge içeriği yüksek katma değerli ürünleri üretecek yatırımlar stratejik yatırımlar olarak değerlendirilmektedir.

39 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 39 Stratejik Yatırımların Teşviki Bölge farkı gözetmeksizin asgari 50 milyon TL üzerindeki, ithalata bağımlılığı azaltacak yatırımlarda alınacak makine ve teçhizat için KDV ve gümrük vergisi istisnası, %90 a varan vergi indirimi, 7 yıla varan sigorta primi işveren hissesi desteği, bedelsiz yatırım yeri, 50 milyon TL ye varan faiz desteği ve bina inşaat harcamaları için KDV iadesi destekleri sağlanmaktadır. %50 den fazlası ithalatla karşılanan Asgari Yatırım Tutarı 50 Milyon TL Asgari %40 katma değer üreten İthalata Bağımlılığı Azaltacak Stratejik Yatırımların Teşviki İthal değeri son 1 yıl itibarı ile en az 50 milyon dolar olan Stratejik yatırımların teşviki kapsamında desteklenecek yatırımlar için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı sürecin başından sonuna kadar yatırımcıya ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir.

40 SİNOP yatırım Ortamı >> Stratejik Yatırımların Teşviki Gümrük Vergisi Muafiyeti Desteği KDV İadesi KDV İstisnası Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Yüzde 15 e Varan Yatırıma Katkı 7 Yıl Boyunca Bina İnşaat Harcamaları İçin Stratejik Yatırımların Teşviki Vergi İndirimi %90 a varan vergi indirimi %50 ye varan yatırıma katkı oranı Faiz Desteği 50 Milyon TL ye varan faiz desteği Yatırım Yeri Tahsisi

41 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 41 >> Yatırımcıya Nakdi Kaynak Sağlıyoruz Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı 2011 Mali Destek Programları kapsamında 2012 yılında bölgeye 16 milyon TL lik hibe şeklinde yatırım finansmanı sağlamıştır. Böylece; ilimizde bulunan kuruluşlara yatırım aşamasında sağlanan hibe desteğiyle firmaların teknik, mali ve işgücü kapasiteleri güçlendirilmiştir.

42 SİNOP yatırım ortamı >> Diğer Finansman Kaynakları Teşvik Sistemi ve KUZKA Mali Destekleri dışında ilimizde çeşitli kurumlar tarafından uygun şartlarda yatırım finansmanı desteği etkin bir şekilde sağlanmaktadır.

43 S i N O P Y A T I R I M O R T A M I 43 Sinop ta Sizin için Çalışan Birileri Var! Sinop Yatırım Destek Ofisi, işletmelerimizin ve yatırımcılarımızın sorunları ile ilgilenmek üzere şu alanlarda hizmet vermektedir: Genel teşvik başvurularının alınması ve değerlendirilmesi. Bölgesel, büyük ölçekli yatırımlar ve stratejik yatırımların teşvik başvurularında danışmanlık sağlanması. Ücretsiz Danışmanlık Hizmetleri (Yatırım Finansmanı, Yatırım Yeri, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkiler v.b.) Teknik Destek (Fizibilite Etüdü, Pazar Araştırması, Yer Tahsisi Süreçleri v.b.) Bürokratik Sorunların Çözülmesi (İzin, Ruhsat, Yatırım Yeri Tahsisi v.b.) Eğitim Desteği (Girişimcilik, Dış Ticaret, İhracat İşlemleri, Üretim Planlaması v.b.)

44

Uzak Çağların Yakın Kenti

Uzak Çağların Yakın Kenti ÇANKIRI TİCARET VE SANAYİ ODASI çankırı yatırım ortamı >> Uzak Çağların Yakın Kenti Çankırı da Neolitik Devir den (M.Ö. 7000-5000) bu yana kesintisiz bir yaşamın hüküm sürdüğü bilinmektedir. Çankırı sırasıyla

Detaylı

ÇORUM YATIRIM REHBERİ. Çorum Yatırım Rehberi

ÇORUM YATIRIM REHBERİ. Çorum Yatırım Rehberi ÇORUM YATIRIM REHBERİ İÇİNDEKİLER ÇORUM İLİ GENEL BİLGİLER...4 ÇORUM VE İLÇELERİ...5 ÇORUM COĞRAFİ KONUM VE İKLİM...6 EĞİTİM...7 SAĞLIK...9 ÇORUM TARIM VE HAYVANCILIK... 10 TABİİ KAYNAKLAR... 14 ÇORUM

Detaylı

Tarihe Ev Sahipliği Yapan Beyaz Kent

Tarihe Ev Sahipliği Yapan Beyaz Kent SİİRT Siirt Türkiye nin önemli sosyoekonomik gelişme alanlarından GAP Bölgesindeki 9 ilden biri 2000-2010 yılları arasında nüfusu en çok artan 18. il 2010 Nüfus Sayımına göre 30 yaş altı nüfusta Türkiye

Detaylı

Osmaniye nin İlçeleri. Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER GENEL BİLGİLER

Osmaniye nin İlçeleri. Genel Bilgiler GENEL BİLGİLER GENEL BİLGİLER İÇİNDEKİLER GENEL BİLGİLER...2 SOSYAL GÖSTERGELER...6 TARIM...8 SANAYİ...10 KÜLTÜR VE TURİZM...19 ENERJİ......23 DIŞ TİCARET...24 LOJİSTİK......27 OSMANİYE DE DEVAM EDEN KAMU YATIRIMLARI...28 NEDEN OSMANİYE?...31

Detaylı

GÜNEY EGE BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI

GÜNEY EGE BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI GÜNEY EGE BÖLGESİNDE YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARI 1. YENİ TEŞVİK SİSTEMİ HAKKINDA Yeni Teşvik Sistemi 6 bölgeden oluşmakta, Aydın ve Denizli illerimiz 2. Bölgede ilimiz 1. bölgede yer almaktadır. 14.07.2009

Detaylı

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI 16 MAYIS 2014 ANKARA 1. Yatırım Teşvik Sistemi 2. Destek Oran ve Süreleri 3. Ankara Ġlinde Sağlanan Destekler 4. Yatırım Teşvik Belgesi 2 YATIRIM TEŞVİK

Detaylı

ŞIRNAK. Ortadoğu ya açılan kapı YATIRIM ORTAMI

ŞIRNAK. Ortadoğu ya açılan kapı YATIRIM ORTAMI ŞIRNAK YATIRIM ORTAMI Ortadoğu ya açılan kapı Şırnak Yatırım Destek Ofisi Vakıfkent Mahallesi Uludere Caddesi No: 16 Şırnak T: (0 486) 16 4 68 F: (0 486) 16 4 68 www.sirnakayatirim.com info@dika.org.tr

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK MEVZUATININ TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

YATIRIM TEŞVİK MEVZUATININ TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ YATIRIM TEŞVİK MEVZUATININ TRA1 DÜZEY 2 BÖLGESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. KUZEYDOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI (KUDAKA) YATIRIM TEŞVİK MEVZUATININ TRA 1 DÜZEY 2 BÖLGESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

Detaylı

SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI

SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI Bu eserin tüm telif hakları Samsun Ticaret ve Sanayi Odası na aittir. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası nın ismi kaydedilmek koşulu ile yayından alıntı yapmak mümkündür. Ancak Samsun Ticaret ve Sanayi Odası

Detaylı

Invest in TEŞVİK SİSTEMİ

Invest in TEŞVİK SİSTEMİ Invest in TEŞVİK SİSTEMİ 2015 2 İçerik 19 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayınlanan 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar, 20 Haziran 2012 de Resmi Gazete de yayınlanan Yatırımlarda

Detaylı

Düzce Yatırım Ortamı Raporu Sektörel Rapor Serisi VIII

Düzce Yatırım Ortamı Raporu Sektörel Rapor Serisi VIII Düzce Yatırım Ortamı Raporu Sektörel Rapor Serisi VIII Düzce Yatırım Destek Ofisi 2014 Giriş: Hazırlanan rapor, Düzce nin genel yapısı hakkında bilgiler vermekte ve bölgeye yatırım yapmayı düşünecek yatırımcılara

Detaylı

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Edirne İli Yatırım Ortamının Değerlendirilmesi

Trakya Kalkınma Ajansı. www.trakyaka.org.tr. Edirne İli Yatırım Ortamının Değerlendirilmesi Trakya Kalkınma Ajansı www.trakyaka.org.tr Edirne İli Yatırım Ortamının Değerlendirilmesi Ocak 2012 İÇİNDEKİLER 1.GİRİŞ 2. GENEL BİLGİLER 2.1. İlin Coğrafi Durumu 2.2. Ulaşım 2.3.Nüfus Trakya Kalkınma

Detaylı

ARDAHAN. YATIRIM REHBERİ Haziran 2012 VALİLİĞİ ARDAHAN T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I

ARDAHAN. YATIRIM REHBERİ Haziran 2012 VALİLİĞİ ARDAHAN T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I T Ü R K İ Y E H A R İ T A S I ARDAHAN ARDAHAN 1 2 Ö N S Ö Z Bir bölgenin veya ilin tarihi geçmişi, coğrafi yapısı, kültür birikimi ile ticari ve sosyal potansiyelini ortaya koyan değerleri gelecek kuşaklara

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI GENEL BİLGİLER Tüm ülkelerce değişik amaçlarla uygulanan ve temelde ülkedeki ekonomik ve sosyal sorunların giderilmesini hedef alan devlet yardımları,

Detaylı

(Makarna imalatında kullanılan irmik ile entegre irmik ve mısır irmiği yatırımları teşvikten faydalanabilecektir.)

(Makarna imalatında kullanılan irmik ile entegre irmik ve mısır irmiği yatırımları teşvikten faydalanabilecektir.) YENİ TEŞVİK SİSTEMİ I GİRİŞ Başbakan ve Ekonomi Bakanı tarafından 5 Nisan 2012 tarihinde basına açıklanan Türkiye nin 4. Yatırım Teşvik Paketine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ( Yatırımlarda Devlet Yardımları

Detaylı

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ. T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI Haziran 2012

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ. T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI Haziran 2012 YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI Haziran 2012 TEMEL YENİLİKLER Yeni Teşvik Sistemi (1 Ocak 2012 den itibaren geçerli) Daha önce İBBS-2 Bölgeleri kapsamında sağlanan Bölgesel

Detaylı

KONYA ve KARAMAN DA YATIRIM ORTAMI

KONYA ve KARAMAN DA YATIRIM ORTAMI KONYA ve KARAMAN DA YATIRIM ORTAMI Konya ve Karaman; Geleneksel ve Modern değerlerin kaynaştığı bir bölge Geniş Yatırım İmkanları... VİZYONUMUZ Kaynaklarını etkin ve çevreye duyarlı kullanan, sosyo-kültürel

Detaylı

Yeni Teşvik Sistemi. Bu çalışma Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeni Teşvik Sisteminin detaylarını anlatmaktadır.

Yeni Teşvik Sistemi. Bu çalışma Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeni Teşvik Sisteminin detaylarını anlatmaktadır. Yeni Teşvik Sistemi Bu çalışma Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeni Teşvik Sisteminin detaylarını anlatmaktadır. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı YENİ TEŞVİK SİSTEMİNİN AMACI Kalkınma Planları, Yıllık

Detaylı

DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI. Yalova İli Yatırım Ortamı Raporu

DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI. Yalova İli Yatırım Ortamı Raporu DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI Yalova İli Yatırım Ortamı Raporu Yalova Yatırım Destek Ofisi 02.06.2010 Yönetici Özeti Bu çalışma Yalova da mevcut yatırım ortamına ilişkin bilgiler sunmakta ve yatırımcılara

Detaylı

YATIRIM TEŞVİK REHBERİ. Yatırımlarda Devlet Yardımları ve Uygulamaları KAYSERİ-SİVAS-YOZGAT

YATIRIM TEŞVİK REHBERİ. Yatırımlarda Devlet Yardımları ve Uygulamaları KAYSERİ-SİVAS-YOZGAT YATIRIM TEŞVİK REHBERİ Yatırımlarda Devlet Yardımları ve Uygulamaları KAYSERİ-SİVAS-YOZGAT Hazırlayanlar: Semih DEMİRTOKA - Proje ve İş Geliştirme Birimi Emrah ORAL - Proje ve İş Geliştirme Birimi (Sivas

Detaylı

10. KALKINMA PLANI ve BGUS HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA TR 52 BÖLGESİ İÇİN KALKINMA ÖNCELİKLERİ ve STRATEJİLERİ

10. KALKINMA PLANI ve BGUS HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA TR 52 BÖLGESİ İÇİN KALKINMA ÖNCELİKLERİ ve STRATEJİLERİ 10. KALKINMA PLANI ve BGUS HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA TR 52 BÖLGESİ İÇİN KALKINMA ÖNCELİKLERİ ve STRATEJİLERİ GENEL EKONOMİK EĞİLİMLER BÜLTENİ KARAMAN 2012 ÖNSÖZ NEDEN BÖYLE BİR ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ DUYULDU?

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) GENEL TEŞVİK SİSTEMİ

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) GENEL TEŞVİK SİSTEMİ BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) GENEL TEŞVİK SİSTEMİ Alaattin ÖZYÜREK Şubat 2015 SUNUM PLANI I. BATI AKDENİZ DE TEŞVİK İSTATİSTİKLERİ II. YENİ TEŞVİK SİSTEMİNE İLİŞKİN GENEL HUSUSLAR III. YENİ TEŞVİK

Detaylı

MARDİN. Bereketli Hilal in Zirvesi YATIRIM ORTAMI

MARDİN. Bereketli Hilal in Zirvesi YATIRIM ORTAMI MARDİN YATIRIM ORTAMI Bereketli Hilal in Zirvesi Mardin Yatırım Destek Ofisi Ravza Caddesi Akkent Sitesi 4. Blok No: 7 Yenişehir, Mardin T: (0 482) 212 97 96 F: (0 482) 212 97 96 www.mardineyatirim.com

Detaylı

Tasarrufların katma değeri yüksek, bilgi yoğun teknoloji kullanan ve ihracat odaklı yatırımlara yönlendirilmesi,

Tasarrufların katma değeri yüksek, bilgi yoğun teknoloji kullanan ve ihracat odaklı yatırımlara yönlendirilmesi, Tasarrufların katma değeri yüksek, bilgi yoğun teknoloji kullanan ve ihracat odaklı yatırımlara yönlendirilmesi, Üretim ve istihdamın arttırılması, Uluslararası rekabet gücünü arttıracak ve Ar-Ge içeriği

Detaylı

İçindekiler 1. YATIRIMLARDA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ... 5 1.1 Genel Teşvik Sistemi... 7 1.2 Bölgesel Teşvik Uygulamaları... 9 1.

İçindekiler 1. YATIRIMLARDA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ... 5 1.1 Genel Teşvik Sistemi... 7 1.2 Bölgesel Teşvik Uygulamaları... 9 1. YATIRIM TEŞVİKLERİ VE MALİ DESTEKLER REHBERİ 2012 İçindekiler 1. YATIRIMLARDA YENİ TEŞVİK SİSTEMİ... 5 1.1 Genel Teşvik Sistemi... 7 1.2 Bölgesel Teşvik Uygulamaları... 9 1.3 Büyük Ölçekli Yatırımlar...

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. TRA 1 Düzey 2 Bölgesi Erzurum Erzincan Bayburt Uygulaması

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ. TRA 1 Düzey 2 Bölgesi Erzurum Erzincan Bayburt Uygulaması YENİ TEŞVİK SİSTEMİ TRA 1 Düzey 2 Bölgesi Erzurum Erzincan Bayburt Uygulaması i Yeni Teşvik Mevzuatına Genel Bakış Yeni Teşvik Sistemi 19 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete de yayınlanmış ve 1 Ocak 2012

Detaylı

KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI

KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI KDZ. EREĞLİ DE YASSI ÇELİĞE DAYALI YAN SANAYİ YATIRIMLARININ OLUŞTURULMASI ŞUBAT 2013 İÇİNDEKİLER 1. ERDEMİR TANITIMI... 3 2. TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜ... 4 3. TÜRKİYENİN 2023 HEDEFİNDE ÇELİK SEKTÖRÜNÜN ROLÜ...

Detaylı

İçindekiler. Önsöz...3. Değişen ve Gelişen Cumhuriyet Şehri Kırıkkale... 4. Yaşanabilir Bir Kent Kırıkkale... 5. İlin Ekonomik Görünümü...

İçindekiler. Önsöz...3. Değişen ve Gelişen Cumhuriyet Şehri Kırıkkale... 4. Yaşanabilir Bir Kent Kırıkkale... 5. İlin Ekonomik Görünümü... HEDEF BURADA İçindekiler Önsöz...3 Değişen ve Gelişen Cumhuriyet Şehri Kırıkkale... 4 Yaşanabilir Bir Kent Kırıkkale... 5 İlin Ekonomik Görünümü...7 Stratejik Konum... 9 İşgücü Potansiyeli...11 Ar-Ge Altyapısı...12

Detaylı

Bölgemiz İçin Kalkınmanın Anahtarı Filyos Projesi dir. Zonguldak- Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi (ÇAYORSAN) Zeki YURTBAY la Röportaj

Bölgemiz İçin Kalkınmanın Anahtarı Filyos Projesi dir. Zonguldak- Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi (ÇAYORSAN) Zeki YURTBAY la Röportaj Ekonomi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Dergisi u Yıl: 1 Sayı: 1 u Sahibi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat SARSIK u Sorumlu Müdür Önder ALKAN u Yayın Kurulu Rıfat

Detaylı

YENĠ TEġVĠK SĠSTEMĠNĠN ANTALYA ĠLĠNDE YAPILACAK YATIRIMLARA SAĞLAYACAĞI DESTEKLER. Serkan ERDĠNÇ, YMM

YENĠ TEġVĠK SĠSTEMĠNĠN ANTALYA ĠLĠNDE YAPILACAK YATIRIMLARA SAĞLAYACAĞI DESTEKLER. Serkan ERDĠNÇ, YMM 1- GĠRĠġ YENĠ TEġVĠK SĠSTEMĠNĠN ANTALYA ĠLĠNDE YAPILACAK YATIRIMLARA SAĞLAYACAĞI DESTEKLER Serkan ERDĠNÇ, YMM Bir ülkenin kalkınmasındaki en önemli unsurlardan biri olan özel sektör yatırımlarının Devlet

Detaylı