E-TİCARET İÇİN HUKUK. av. sertel

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "E-TİCARET İÇİN HUKUK. av. sertel şıracı sertel@sertels.av.tr @sertels"

Transkript

1 E-TİCARET İÇİN HUKUK av. sertel

2 İLGİLİ MEVZUAT 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun ve bu kanunun dayanağı olduğu diğer yönetmelikler 6 Mart 2011 tarihli ve sayılı mesafeli sözleşmelere dair yönetmelik 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun Türk Ticaret Kanunu FSEK, Markaların Korunması Hakkında KHK Türk Ceza Kanunu (Dolandırıcılık, Kaçacakçılık vb.) Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı

3 TANIMLAR Elektronik ticaret: Fizikî olarak karşı karşıya gelmeksizin elektronik ortamda gerçekleştirilen ticarî faaliyetlerdir. Hizmet sağlayıcı: Bilgi toplumu hizmeti sağlayan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Ticarî iletişim: Alan adları ve elektronik posta adresi dışında meslekî veya ticarî faaliyet kapsamında kazanç sağlamaya yönelik olarak elektronik ticarete ilişkin her türlü iletişimidir.

4 5651 SAYILI KANUNA GÖRE İNTERNETİN AKTÖRLERİ İÇERİK SAĞLAYICI YER SAĞLAYICI ERİŞİM SAĞLAYICI

5 İŞ MODELLERİ B2B Tacirler arası B2C Tacir ile tüketici arası C2C Bireyler arası B2G Tacir ile devlet arası Third Party - Grup Alışveriş

6 B2B İşletmeden işletmeye yapılan ticarettir.

7 B2C Tacir ile tüketici arasında yapılan ticarettir.

8 C2C Bireyler arası yapılan alışveriştir.

9 C2G ve B2G Birey ve şirketler ile devlet kurumları arasında elektronik ortamdaki alışveriştir.

10 Third Party Grup alışveriş siteleri ve özel fırsat siteleri ile oluşan bir modeldir. Kampanya bazlı çalışılır.

11 E-TİCARET GENEL ÇALIŞMA SİSTEMİ BANKA ÖDEME SİSTEMİ SİPARİŞ - ÖDEME MÜŞTERİ SATICI ÜRÜN ÜRETİCİ ÜRÜN - HİZMET TESLİMAT LOJİSTİK

12 TEMEL İŞLEMLER ALAN ADI ve MARKA TESCİLİ SİTE TASARIMI ŞİRKET KURULUŞU, MUHASEBE SİTE OLMASI GEREKEN SÖZLEŞMELER

13 TEMEL İŞLEMLER ALAN ADI ve MARKA TESCİLİ Başka bir marka ile karışıklığa yol açacak alan adı seçilmemelidir. Bunun araştırması tpe.gov.tr den yapılabilir. Seçilen marka mutlaka tescil edilmelidir. AKSİ HALDE; Öncelikli hak sahibi alan adının ve markanın iptalini sağlayabilir. Marka hakkına tecavüz ve haksız rekabet davası açabilir.

14 TEMEL İŞLEMLER SİTE TASARIMI Site tasarımının kopya olması; Haksız rekabet, FSEK ve hatta 554 Sayılı KHK ile tasarım hakkı ihlali olabilir. Tasarımı yapacak tarafla sözleşme yapılmalı, iş tanımı, süre, ödeme, iş teslimi ve cezai şartlar net olarak belirlenmelidir. Barındırma hizmeti verilecek yer ile site standartlarına göre sözleşme yapılmalıdır.

15 TEMEL İŞLEMLER ŞİRKET KURULUŞU Her elde edilen gelir için vergi ödenmelidir. Ödemeler banka üzerinden yapılacağı için bu bedeller tespit edilecektir. Bir süre sonra şüpheli işlem olarak banka tarafından izlemeye alınacak ve sizinle irtibata geçilecektir. Bankanın sizin yaptığınız iş ile ilgili şüphe duyması halinde hakkınızda maliyeye bildirimde bulunması ödevidir. Yapacağınız işin kapasitesine göre ; Şahıs, Limited, Anonim Şirket kuruluşu yapabilirsiniz.

16 ÜYELİK SÖZLEŞMESİ GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ İŞLETME BİLGİLERİ ÖN BİLGİLENDİRME FORMU MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

17 ÜYELİK SÖZLEŞMESİ Tüketicilerin uyması gereken temel şartlar Kullanım koşulları GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ Kişisel bilgilerin nasıl kullanılacağının bilgisi İŞLETME BİLGİLERİ Tüzel kişi ise ticari unvanı,gerçek kişi ise adı soyadı, Adres, telefon ve e-posta bilgileri, Ticaret sicil ya da vergi numarası, Sorumlu kişi bilgisi

18 ÖN BİLGİLENDİRME FORMU 4077 Sayılı Tüketici Kanunu ve B2C satış yapan e ticaret şirketlerini açısından en önemli ikincil mevzuat olan Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik kapsamında tüketici satın alma işlemini tamamlamadan evvel kredi kartı bilgilerini sisteme girdikten sonraki adımda, vereceği siparişin detaylarını içerir kısa bir metin olan Ön Bilgilendirme Formu nu mutlaka onaylamış olmalıdır. Bu metnin eksik olması kanun ve yönetmeliğe aykırılık oluşturacağı için bir takım cezalar söz konusu olabilir.

19 MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ Ön Bilgilendirme Formu tüketici tarafından onaylandıktan sonra daha detaylı şekilde düzenlenmiş ve mevzuata uygun olarak hazırlanmış olan Mesafeli Satış Sözleşmesinin de Tüketici tarafından onaylanması gereklidir. Bir tüketicinin şikayeti üzerine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişleri inceleme yapabilir.

20 ÖN BİLGİLENDİRME FORMU Satıcının detaylı iletişim bilgileri, satışa konu mal ya da hizmetin temel nitelikleri, her türlü dahil olmak üzere mal veya hizmetin Türk Lirası olarak satış fiyatı, teslim masrafları, varsa vade taksit bilgileri, cayma hakkının şartları ve nasıl kullanılacağı vs gibi bazı temel bilgilerin yer alması gereklidir. Bu formu bir sayfa civarında, satış işleminin en önemli kısımlarını içeren bir belge olarak düşünebilirsiniz.

21

22

23 Bir web sitesi üzerinden ürün satışı yapmak demek Tüketici Kanunu anlamında Mesafeli Satış yapmak demektir. Mesafeli satışlar; yazılı, görsel, telefon ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan ve malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi veya ifası kararlaştırılan satışlardır. Mesafeli bir satış şeklinde tüketici ile satıcı arasında kurulan sözleşmeler de Mesafeli Sözleşmeler olarak adlandırılır.

24 Tüketici Kanunu 9/A maddesinde Mesafeli Sözleşmelere yer verilmiş ve Mesafeli Sözleşmeleri konu almak üzere Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik de yayınlanmıştır. Tüketici Kanunu nda tek madde ile düzenlenen Mesafeli Sözleşmelerin nasıl olması gerektiği ve diğer hususlar Yönetmelikte detaylı olarak düzenlenmiştir. Yönetmeliğe göre bir e-ticaret sitesinden ürün ya da hizmet satışı yapılırken Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesinin tüketici tarafından onaylanması gereklidir.

25 Bu iki metin Tüketici mevzuatı çerçevesinde bir e-ticaret sitesinden ürün ya da hizmet satın alan tüketicinin mutlak suretle onaylaması gereken iki metindir. Genelde uygulamada metinler check out sayfasında ya da adımlarında daha küçük bir pencerede gösterilir ve tüketici tarafından bir kutucuk tıklanarak onaylaması istenir. Bu metinlerin de check out bölümünde bir sırası vardır. Hem Ön Bilgilendirme Formu hem de Mesafeli Satış Sözleşmesi, kredi kartı bilgileri girilip, vade taksit vs gibi tüm maddi kısımlar tüketici tarafından seçildikten sonra tüketicinin karşısına çıkarılmalıdır. Çünkü iki metnin içinde de satılan mal ya da hizmetin fiyatı, vade farkı, kargo bilgisi gibi hususların yer alması gereklidir.

26

27 Hem Ön Bilgilendirme Formu nun hem de Mesafeli Satış Sözleşmesinin, tüketicinin onayladığı haliyle ve daha sonra kolayca erişebileceği bir şekilde 3 yıl boyunca saklanması gereklidir Tarihli Yönetmelikle 3 yıl saklama şartı getirilmiştir. Yani birçok e-ticaret sitesinde olduğu gibi bu metinleri tüketiciye sadece alışveriş sırasında onaylatıp çöpe atmak, yani saklamamak hukuka aykırıdır. Olası bir tüketici şikayeti vs gibi durumda E- Ticaret Sitesi işletmecisinin tüketicinin onayladığı metne ulaşması gereklidir. Sözleşmenin bir örneğinin tüketiciye verilmesi gereklidir. Bunun nasıl yapılacağı yazılmamıştır fakat ile göndermekle konu çözülür. Aynı zamanda ürün teslimatında faturaya da eklenebilir.

28 CAYMA HAKKI Tüketicinin aldığı mal ya da hizmetten vazgeçmesini sağlayan bir haktır. Malın tesliminden ya da hizmetler söz konusu olduğunda mesafeli satış sözleşmesinin onayı tarihinden itibaren 7 gün içinde tüketici hiçbir gerekçe göstermeden malı ya da hizmeti iade ederek ödemiş olduğu bedeli satıcıdan geri isteme hakkına sahiptir Site işletmecisine süresi içinde böyle bir talep gelirse talep tarihinden itibaren 10 gün içinde tüketicinin ödediği parayı iade etmek ve en geç 20 gün içinde tüm masrafları site işletmecisine ait olmak üzere ürünü iade almakla yükümlüdür. Mesafeli Satış Sözleşmesine bu hakkı sınırlayan kayıtlar konması durumunda otomatik olarak geçersiz kabul edilir.

29 CAYMA HAKKI İSTİSNALAR Tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmeleri, Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan malların teslimine ilişkin sözleşmeler. Tüketici tarafından ambalajının açılmış olması şartıyla, ses veya görüntü kayıtlarına, yazılım programlarına ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler. Gazete, dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler. Bahis ve piyangoya ilişkin hizmetlerin ifasına ilişkin sözleşmeler. Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler.

30 Tüketici Hukuku Anlamında Ayıp Satışa konu olan mal ya da hizmetin taahhüt edilen kriterleri sağlamaması maddi, hukuki ya da teknik anlamda eksik, bozuk olmasıdır. E-ticaret sitesinden satın aldığınız gömleği talimata uygun yıkamanıza rağmen ilk yıkama da solması ya da Kapıdan teslim edilen cam vazonun kutuyu açtığınızda kırık çıkması

31 AÇIK AYIP Ürün ya da hizmette ilk anda gözle görülür bir sorunun olduğu durumlarda açık ayıp söz konusudur ve ürünün teslim ya da hizmetin gerçekleşmesi tarihinden itibaren 30 gün içinde bu ayıbın satıcıya bildirilmesi gereklidir. Ayıp, süresi içinde bildirilmez ise Tüketici ürünü ayıplı haliyle kabul etmiş sayılır. Tüketici süresi içinde bildirim yaparak ayıplı malı iade edip parasını geri alma, malın ayıpsız olanı ile değiştirilmesini isteme, ayıp oranında satış fiyatından indirim ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahip olur. Ayıplı mal nedeniyle başka bir ürün ya da kişinin maddi zarar görmesi halinde buna ilişkin tazminat isteme imkanıdır.

32 GİZLİ AYIP İlk anda anlaşılamayacak, kullanım sırasında ortaya çıkabilecek kusurlar için kullanılan tabirdir. Bu tür bir ayıp söz konusu ise Tüketici nin haklarını kullanma süresi ürünün teslimi ya da hizmetin başlamasını müteakip 2 yıldır. Tüketici nin kullanabileceği yasal haklar açık ayıptaki ile aynıdır. Burada yaşanacak riskleri azaltmak için, mal ya da hizmetin sağlandığı tedarikçi ile yapılacak sözleşmede,tüketici Hukuku nedeniyle oluşabilecek sorumluklardan Tedarikçi nin yükümlü olacağını hüküm altına almak gerekiyor.

33 İNCELEME MAKAMLARI TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ Tüketiciler ile satıcı veya sağlayıcılar arasında çıkan uyuşmazlıkları çözümlemek amacıyla il ve ilçe merkezlerinde hakem heyetleri bulunur. İl hakem heyetleri il merkezi sınırları içinde, ilçe hakem heyetleri ise ilçe sınırları içinde görevli ve yetkilidir. Başvurular, tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin ikametgahının bulunduğu yerdeki hakem heyetine yapılır. İl Hakem Heyetleri her yıl Bakanlık tarafından açıklanan değerin altındaki uyuşmazlıklara bakmaz. Bu değer 2012 için 3.032,65 TL dir. Bunun altındaki bedeller için İlçe Tüketici Heyetleri görevlidir.

34 İNCELEME MAKAMLARI TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ Bunlar yargılama yetkisine sahip heyetlerdir. Başlarında hakim bulunmaz ve asla mahkeme değillerdir. E-ticaret Sitesi için, verebileceği karar ücret iadesi, malın değişimi ya da bedelinde indirim kararıdır. Bunun dışında çok istisnai bir durum yoksa başka bir karar verilemez. Verilen kararlara karşı da tarafların Tüketici Mahkemesinde itiraz etme hakkı vardır. İtiraz edilmez ise karar kesinleşir ve icra yoluyla verilen karar yerine getirilebilir.

35 İNCELEME MAKAMLARI TÜKETİCİ MAHKEMELERİ Genel olarak e-ticaret sitelerinde çok büyük rakamlarla satışlar yapılmadığı için Tüketici Mahkemeleri ile sık sık karşılaşılmaz yılı için 1.161,67 TL nin altındaki uyuşmazlıklarda Tüketicilerin doğrudan Tüketici Mahkemesi ne başvurması mümkün değildir. Bu rakamın altındaki talepler için mutlaka İlçe Hakem Heyetine başvurulması şarttır. Bu parasal sınır da her yıl güncellenerek yeniden belirlenir.

36 İNCELEME MAKAMLARI BAKANLIK TARAFINDAN YAPILAN İŞLEMLER Ayrıca müfettişler, yapılan inceleme esnasında e-ticaret sitesinde genel olarak mevzuata aykırı bir durum görürlerse bu konuda da işlem yapma hakkına sahiptir. Burada mevzuata aykırı görülen işlemler için para cezası verme yetkisi bulunmaktadır. Site açıldığı günden beri tüketici hukuka uygun olmayan şekilde hareket etmişse yapılan işlem başına para cezası kesmek gündeme gelebilir ki işlem başı ceza tutarı 270 TL civarındadır.

37 SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR İŞLEM KAYNAKLI SORUNLAR Ürün beğenilmemesi Sitedeki ile gönderilen ürünün uyuşmaması Teslimat sorunları Doğrudan pazarlama yöntemleri (spam)

38 SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR İŞLEM KAYNAKLI SORUNLAR Doğrudan Pazarlama 5 Kasım 2008 tarih ve 5809 sayılı Elektronik HaberleĢme abonelik sözleģmelerine iliģkin 50(5) maddesi Doğrudan pazarlama veya siyasi propaganda amaçlı ya da ve cinsel ön izni olmaksızın gönderilmesi mümkün olmakla birlikte; bu tip iletiler müteakip iletileri almayı reddetme imkanı tanınması gerekmektedir.

39 YENİLİKLER E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı AB 2000/31 sayılı Direktif ine uyum amaçlanmış; Yeni Direktif çalışmaları da dikkate alınmış; Tasarı, TBMM ye sunulmuştur. Temelde iki konuyu düzenlemektedir: 1. Elektronik araçlarla yapılan sözleşmelerde bilgi verme ve hizmeti sunanlar için getirilen yükümlülüklerdir. Bu yükümlülükler incelendiğinde daha ziyade elektronik hizmetin alıcısının satın alacağı mal ya da hizmeti tanıyabilmesi,onu yanıltabilecek bilgilerin önüne geçilmesine ilişkindir. Diğer yükümlülükler ise sözleşmenin sonradan erişilebilir kılınması ve hataların sonradan düzeltilmesine imkan verilmesi ile ilgilidir. 2. İstenmeyen elektronik iletilere ilişkindir.

40 TEŞEKKÜRLER --- SORULAR av. sertel

Adı : Mesafeli Satış Sözleşmesi. Madde 1- Taraflar. 1.1. Satıcı. Adresi. TeleEmail : 1.2. Alıcı. Adı soyadı/tc.no Adresi Telefon E-mail

Adı : Mesafeli Satış Sözleşmesi. Madde 1- Taraflar. 1.1. Satıcı. Adresi. TeleEmail : 1.2. Alıcı. Adı soyadı/tc.no Adresi Telefon E-mail Mesafeli Satış Sözleşmesi Madde 1- Taraflar 1.1. Satıcı Adı : Adresi TeleEmail : 1.2. Alıcı Adı soyadı/tc.no Adresi Telefon E-mail Madde 2- Konu-Mesafeli Satış Sözleşmesi İşbu sözleşmenin konusu, ALICI

Detaylı

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Mesafeli Satış Sözleşmesi Mesafeli Satış Sözleşmesi Madde1- Taraflar 1.1. Satıcı Adı : Adresi TeleEmail : 1.2. Alıcı Adı soyadı/tc.no Adresi Telefon E-mail Madde 2- Konu İşbu sözleşmenin konusu, ALICI nın SATICI ya ait http://www

Detaylı

İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ SÖZLEŞMESİ (Uzak Mesafeli Satış Sözleşmesi) Madde 1- Taraflar. 1.1. Satıcı

İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ SÖZLEŞMESİ (Uzak Mesafeli Satış Sözleşmesi) Madde 1- Taraflar. 1.1. Satıcı İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ SÖZLEŞMESİ (Uzak Mesafeli Satış Sözleşmesi) Madde 1- Taraflar 1.1. Satıcı Adı : Firma Ekipmanları Taner Kaya (Bundan sonra www.firmaekipmanlari.com / SATICI olarak anılacaktır)

Detaylı

Adı : Hi Tec Support Dış Ticaret LTD ŞTİ Adresi Mimar Sinan Mahallesi Yedpa Ticaret Merkezi H1 Caddesi 2. Pasaj

Adı : Hi Tec Support Dış Ticaret LTD ŞTİ Adresi Mimar Sinan Mahallesi Yedpa Ticaret Merkezi H1 Caddesi 2. Pasaj Madde 1- Taraflar 1.1. Satıcı Adı : Hi Tec Support Dış Ticaret LTD ŞTİ Adresi Mimar Sinan Mahallesi Yedpa Ticaret Merkezi H1 Caddesi 2. Pasaj No :108 Ataşehir- Istanbul TeleEmail : Tel: 0216 661 3313 E-Posta:

Detaylı

SATICI: İSTASYON MAH LONDRA ASFALTI NO :21 KEŞAN EDİRNE Adresine Mukim.YARAMAN GIDA TURİZM SANAYİ VE TİCARE T ANONİM ŞİRKETİ

SATICI: İSTASYON MAH LONDRA ASFALTI NO :21 KEŞAN EDİRNE Adresine Mukim.YARAMAN GIDA TURİZM SANAYİ VE TİCARE T ANONİM ŞİRKETİ İşbu sözleşme 13.06.2003 tarih ve 25137 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereği internet üzerinden gerçekleştiren satışlar için sözleşme

Detaylı

TÜRK SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ

TÜRK SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sayın Nihat ERGÜN Bakan T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ANKARA Sayın Bakanım, TÜRK SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ İstanbul, 20 Ocak 2011 Ref: CBS/kt/11-100 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında

Detaylı

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ 1- KONU: İşbu sözleşmenin konusu, ALICI nın SATICI ya ait http://www.hilti.com.tr internet sitesinden elektronik ortamda siparişini yaptığı satış ücreti belirtilen ürünün/ürünlerin

Detaylı

3.1 Ürünün/lerin türü, cinsi, miktarı, modeli, rengi, satış bedeli, teslimat bilgileri aşağıdaki gibidir. Şöyle ki; Adet Peşin Fiyatı Vadeli Fiyatı

3.1 Ürünün/lerin türü, cinsi, miktarı, modeli, rengi, satış bedeli, teslimat bilgileri aşağıdaki gibidir. Şöyle ki; Adet Peşin Fiyatı Vadeli Fiyatı Mesafeli Satış Sözleşmesi Enka STORE MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ 1. SÖZLEŞMENİN TARAFLARI 1.1. ALICI Adı/Soyadı/Unvanı : Adresi : Telefon : Eposta adresi : 1.2. SATICI Unvanı : Adresi : Telefon : Faks :

Detaylı

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ Madde 1- Taraflar 1.1. Satıcı Adı: NOY MÜH.YAZILIM REKL. VE EVCIL HAYVAN MALZ.TIC.LTD.STI.-ilkakvaryumum.com Adresi: Fatih Mahallesi, Cengiz Topel Caddesi, Barbaros 2 Sokak, Gül

Detaylı

MOBİLTRON 2.(İKİNCİ) EL MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MOBİLTRON 2.(İKİNCİ) EL MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ MOBİLTRON 2.(İKİNCİ) EL MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ İşbu MOBİLTRON 2.(İKİNCİ) EL MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ (Bundan böyle SÖZLEŞME-2 olarak anılacaktır) ve Ekleri aşağıdaki koşullarda ve yalnızca mobiltron.com.tr

Detaylı

T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü

T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü 101 SORUDA TÜKETİCİ MEVZUATI VE ÖRNEK YARGITAY KARARLARI Haziran 2006 ANKARA Yayın No:158 SUNUŞ Son 60 yıl içinde büyük

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, mesafeli sözleşmelere ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlemektir.

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, mesafeli sözleşmelere ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlemektir. 27 Kasım 2014 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29188 Gümrük ve Ticaret Bakanlığından: YÖNETMELİK MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

YENİ TÜKETİCİ KANUNU İLE GETİRİLEN YENİLİKLER VE İLGİLİ YÖNETMELİKLER

YENİ TÜKETİCİ KANUNU İLE GETİRİLEN YENİLİKLER VE İLGİLİ YÖNETMELİKLER YENİ TÜKETİCİ KANUNU İLE GETİRİLEN YENİLİKLER VE İLGİLİ YÖNETMELİKLER PLAN 1. GENEL İLKELER 2. HAKSIZ ŞARTLAR 3. AYIPLI MAL 4. AYIPLI HİZMET 5. İŞYERİ DIŞINDA KURULAN SÖZLEŞMELER 6. MESAFELİ SÖZLEŞMELER

Detaylı

ELEKTRONİK TİCARETİN DÜZENLENMESİ HAKKINDA KANUN TASARISI NA İLİŞKİN TÜSİAD GÖRÜŞÜ

ELEKTRONİK TİCARETİN DÜZENLENMESİ HAKKINDA KANUN TASARISI NA İLİŞKİN TÜSİAD GÖRÜŞÜ 03.02.2012 Rev. 08.02.2012 TS/BTK/12-01 ELEKTRONİK TİCARETİN DÜZENLENMESİ HAKKINDA KANUN TASARISI NA İLİŞKİN TÜSİAD GÖRÜŞÜ Kanun Tasarısı hakkında TÜSİAD Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu

Detaylı

SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU METNİ

SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU METNİ SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU METNİ Esas No : 1/787, 2/34, 2/49, 2/109, 2/280, 2/461, 2/576, 2/726, 2/882 4/7/2013 Karar No: 14 TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

Detaylı

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN 12151 TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN Kanun Numarası : 6502 Kabul Tarihi : 7/11/2013 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 28/11/2013 Sayı : 28835 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 54 BİRİNCİ KISIM

Detaylı

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun İle Getirilen Değişiklikler

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun İle Getirilen Değişiklikler 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun İle Getirilen Değişiklikler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 07.11.2013 tarihi itibariyle TBMM de kabul edilmiş olup 28 Kasım 2013 tarihinde

Detaylı

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Bilişim hukukçularından, yeni e-ticaret Kanunu na geçer not Yeni e-ticaret Kanunu ile e-ticarete güvenin artacağı ve tüketici mağduriyetinin önemli ölçüde azalacağı ileri sürülürken, uygulamada oluşacak

Detaylı

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN TASARISI

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN TASARISI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN TASARISI BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Kanunun amacı; kamu yararına uygun olarak tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını

Detaylı

BIREYSEL YURTDIŞI TÜREV ARAÇLARIN ALIM SATIMINA ARACILIK İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ

BIREYSEL YURTDIŞI TÜREV ARAÇLARIN ALIM SATIMINA ARACILIK İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ BIREYSEL YURTDIŞI TÜREV ARAÇLARIN ALIM SATIMINA ARACILIK İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ Doküman No: 10SZ06 Sözleşme No YURTDIŞI TÜREV ARAÇLARIN ALIM SATIMINA ARACILIK İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ ( Yurtdışı

Detaylı

ELEKTRONİK TİCARETTE SÖZLEŞME VE SİPARİŞLER HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ELEKTRONİK TİCARETTE SÖZLEŞME VE SİPARİŞLER HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ELEKTRONİK TİCARETTE SÖZLEŞME VE SİPARİŞLER HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı, hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıların

Detaylı

d) Hizmet: Bir ücret veya menfaat karşılığında yapılan bedenî ve/veya fikrî faaliyetleri,

d) Hizmet: Bir ücret veya menfaat karşılığında yapılan bedenî ve/veya fikrî faaliyetleri, KANUN NO: 4077 TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN Kabul Tarihi: 23 Şubat 1995 Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 8 Mart 1995 - Sayı: 22221 5.t. Düstur, c.34 - s. BİRİNCİ KISIM AMAÇ, KAPSAM, TANIMLAR AMAÇ

Detaylı

TÜKETİCİ SÖZLEŞMELERİNDE 6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN İLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER VE 4077 SAYILI YASA İLE KARŞILAŞTIRMA

TÜKETİCİ SÖZLEŞMELERİNDE 6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN İLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER VE 4077 SAYILI YASA İLE KARŞILAŞTIRMA TÜKETİCİ SÖZLEŞMELERİNDE 6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN İLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER VE 4077 SAYILI YASA İLE KARŞILAŞTIRMA 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, 07.11.2013

Detaylı

TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı, elektronik iletişim araçlarıyla yapılan

Detaylı

BIREYSEL KALDIRAÇLI ALIM SATIM İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ. Sözleşme No. KALDIRAÇLI ALIM SATIM İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ ( Kaldıraçlı Sözleşme )

BIREYSEL KALDIRAÇLI ALIM SATIM İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ. Sözleşme No. KALDIRAÇLI ALIM SATIM İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ ( Kaldıraçlı Sözleşme ) Doküman No: 10SZ05 BIREYSEL KALDIRAÇLI ALIM SATIM İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ Sözleşme No KALDIRAÇLI ALIM SATIM İŞLEMLERİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ ( Kaldıraçlı Sözleşme ) Sözleşme Tarihi: İşbu Kaldıraçlı Sözleşme

Detaylı

YÖNETMELİK TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK

YÖNETMELİK TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK 15 Temmuz 2015 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 29417 Gümrük ve Ticaret Bakanlığından: YÖNETMELİK TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

Sayı : 2015 / 24 Konu: Bilgilendirme 16 Ocak 2015

Sayı : 2015 / 24 Konu: Bilgilendirme 16 Ocak 2015 Sayı : 2015 / 24 Konu: Bilgilendirme 16 Ocak 2015 Değerli Üyemiz, Ertürk Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti. tarafından yayınlanan 13 nolu sirküler ilişikte sunulmuştur. Bilgilerinizi rica eder, çalışmalarınızda

Detaylı

4077-6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN K ARŞILAŞTIRMASI

4077-6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN K ARŞILAŞTIRMASI ANKAR A BAROSU 4077-6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN K ARŞILAŞTIRMASI Ankara Barosu Tüketici Hakları Kurulu 2014 ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI Adliye Sarayı Kat: 5 Sıhhiye/ANKARA Tel: (0.312)

Detaylı

FONOTEL.. İLETİŞİM E-BAYİ ÜYELİK ve SANAL POS KULLANIM SÖZLEŞMESİ

FONOTEL.. İLETİŞİM E-BAYİ ÜYELİK ve SANAL POS KULLANIM SÖZLEŞMESİ FONOTEL.. İLETİŞİM E-BAYİ ÜYELİK ve SANAL POS KULLANIM SÖZLEŞMESİ 1) Kısaltma ve Tanımlar: İş bu sözleşmede geçen; BAYİFONOTEL: Hobyar Mah. Hamidiye Cad. Altın Han Kat : 2 No: 85 Sirkeci Fatih / İSTANBUL

Detaylı

SİRKÜLER İstanbul, 22.07.2015 Sayı: 2015/126 Ref: 4/126. Konu: TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK YAYINLANMIŞTIR

SİRKÜLER İstanbul, 22.07.2015 Sayı: 2015/126 Ref: 4/126. Konu: TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK YAYINLANMIŞTIR SİRKÜLER İstanbul, 22.07.2015 Sayı: 2015/126 Ref: 4/126 Konu: TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK YAYINLANMIŞTIR 15.07.2015 tarih ve 29417 sayılı Resmi Gazete de Ticari İletişim

Detaylı