HAVAYI İHTİYACINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRME

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HAVAYI İHTİYACINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRME"

Transkript

1 VRV SİSTEMLERİ HAVAYI İHTİYACINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRME

2 BİNA SAHİPLERİ İÇİN AVANTAJLAR Daikin ın özel inverter teknolojisi ve gelişmiş soğutucu akışkan kontrol teknolojisi sayesinde, VRV III klima sistemi son derece verimli şekilde çalışır. Bu sayede yüksek enerji tasarrufu sağlanarak, İŞLETME MALİYETLERİ ÖNEMLİ DERECEDE DÜŞÜRÜLÜR ve daha iyi bir bina yönetimi sağlanır. DANIŞMANLIK VE TASARIM OFİSLERİ İÇİN AVANTAJLAR Daikin ın VRV sistemleri, çeşitli bina büyüklükleri ve kurulum koşulları için geniş bir dizi modelde mevcut iç ve dış üniteleri kapsamaktadır. Yüksek soğutucu akışkan boru uzunluğu ve diğer özellikler, bina ihtiyaçlarının karşılanmasında MUHTEŞEM ESNEKLİK üzerinde çok az sınırlamada bulunur. MONTAJI YAPANLAR İÇİN AVANTAJLAR Daikin, klima sistemleri normlarını aşan şekilde ekipman fonksiyonlarını da optimize ederek VRV dış üniteler için kompakt bir tasarım sunmaktadır. Kompakt üniteler, çatı üstü gibi sınırlı alanlarda MONTAJI KOLAYLAŞTIRIR ve verimli alanı daha az kullanır. Daha kolay montaj işlemi HIZLI KURULUM ve zamandan tasarruf sağlar. SON KULLANICILAR İÇİN AVANTAJLAR KONFORLU BİR ORTAM sağlamak için Daikin, salt klimanın ötesine geçen hava işleme sistemleri sunar. Havayı rahat bir sıcaklığa getirmenin yanı sıra, havalandırma, nemlendirme ve diğer süreçlerle hava kalitesi iyileştirilebilir. Gelişmiş, merkezi kontrol sistemleri sayesinde KULLANIMI KOLAYDIR.

3 İÇİNDEKİLER VRV ENERJİ VERİMLİ BİR YAKLAŞIM 5 VRV 'NİN 25 YILLIK TARİHÇESİ 6 HI-VRV NEDİR? 8 HANGİ VRV DIŞ ÜNİTE SİSTEMİ BANA EN İYİ ÇÖZÜMÜ SUNAR? 10 Hava soğutmalı dış ünite sistemleri 10 Su soğutmalı dış ünite sistemleri 11 DIŞ ÜNİTE YELPAZESİ GENEL GÖRÜNÜMÜ 12 İÇ ÜNİTE YELPAZESİ GENEL GÖRÜNÜMÜ 14 HAVALANDIRMA SERİSİ GENEL GÖRÜNÜMÜ 16 AĞ ÇÖZÜMLERİ GENEL GÖRÜNÜMÜ 17 GÜÇLÜ SEÇİM PROGRAMLARI 18 VRV Pro 18 VRV Xpress 19 HAVA SOĞUTMALI VRV DIŞ ÜNİTE SİSTEMLERİ 20 Bina sahipleri için avantajlar 22 Danışmanlık ve tasarım ofisleri için avantajlar 25 Montaji yapanlar için avantajlar 27 Son kullanıcılar için avantajlar 30 Gelişmiş hava soğutmalı VRV teknolojileri 32 VRV ısı geri kazanımı 34 VRV heat pump 42 SU SOĞUTMALI VRV DIŞ ÜNİTE SİSTEMLERİ 62 Avantajlar 64 Gelişmiş su soğutmalı VRV teknolojileri 68 Standart seri 70 Jeotermal serisi 73 İÇ ÜNİTELER 76 Dairesel atışlı kaset tipi 78 Küçük gizli tavan tipi (otel tipi) 90 Duvar tipi 108 Tavan tipi 116 Kasetli döşeme tipi 122 HAVALANDIRMA SİSTEMİYLE ENTEGRE ÇALIŞMA 130 Isı geri kazanımlı havalandırma 132 %100 Taze havayla çalışabilen ünite 136 Klima santraline bağlanabilen VRV uygulamaları 138 KULLANICI DOSTU SİSTEMLER 140 Bireysel kumanda sistemleri 142 Merkezi kumanda sistemleri 144 Network çözümleri 145

4 Daikin Europe N.V. DAIKIN HAKKINDA Daikin endüstriyel tesislerde, ticari işletmelerde ve konutlarda kullanım için tasarlanan yüksek kaliteli klima cihazlarının üretiminde gösterdiği başarılarla dolu yaklaşık 85 yıllık deneyimi ile dünya çapında bir üne sahiptir. Daikin kalitesi Daikin'ın herkesçe kabul edilen yüksek kalitesi tamamen tasarım, üretim, test ve satış sonrası destek aşamalarına gösterdiği yakın ilgiden kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda, ürün kalitesine ve güvenilirliğine sağlayacağı katkıların doğrulanması için her bileşen dikkatli şekilde seçilir ve zorlu testlerden geçirilir. ÇEVRE BİLİNCİ Klima ve Çevre Klima sistemleri, iç mekan konforunu önemli şekilde yükselterek, en zor iklim koşullarında bile optimum çalışma ve yaşam koşulları sağlar. Geçtiğimiz yıllarda, çevre kirliliğini azaltma ihtiyacı yönünde küresel bilinç oluşturmayı hedefleyen Daikin, klima sistemlerinin üretilmesi ve işletimi ile ilgili ortaya çıkan olumsuz etkileri sınırlamak amacıyla çok büyük çaba göstermiştir. Bu sayede, yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen ve gelişmiş çevre koruma tekniklerine sahip modeller geliştirilerek, çevre üzerindeki etkinin sınırlanmasına önemli bir katkıda bulunulmuştur. 4 Bu işaret, klimanın çevreye olan etkisini azaltmak amacıyla Daikin tarafından teknolojiye yatırım yapılan özellikleri vurgulamaktadır. Bu işaret sayfa 7, 22, 23, 27, 30, 34, 42 ve 46'da bulunmaktadır.

5 VRV ENERJİ VERİMLİ BİR YAKLAŞIM Piyasada türünün en gelişmiş sistemi olarak geniş kabul gören VRV, gelişmiş inverter ve heat pump teknolojilerinin güçlü bir kombinasyonunu temsil etmektedir. Ters çevrimli bir heat pump olarak bu sistem, ayrı bir ısıtma sistemine ihtiyacı ortadan kaldırarak eksiksiz bir iç mekan sağlar ve fosil yakıtlı ısıtma sistemlerine kıyasla 4 kata kadar çıkış verimi kazanımı sunar. VRV soğutma modundan ısıtma moduna çevrilebilir veya aynı anda bir binanın farklı kısımlarını hem ısıtabilir hem soğutabilir. Isı geri kazanım modunda, soğutma çalışması sırasında iç ünitelerden çıkan ısı sadece ısıtma gerektiren alanlardaki ünitelere aktarılır ve bu şekilde enerji verimi maksimum seviyeye çıkartılırken, elektrik masrafları düşürülür ve 9'a* varan seviyede kısmi yük verimi sağlanır. Bu üstün performans değerleri başlıca, gereken soğutma ve ısıtma yüküne uygun olarak soğutucu akışkan debisini ayarlayan sistemin inverter kontrollü kompresörünün bir sonucu olarak elde edilmektedir. Bu sayede sistemin çalıştırılmasından sıcaklık ayarına ulaşmasına kadar geçen süre yaklaşık % 33 kısaltılır ve oda sıcaklık dalgalanmaları düzenlenir. Ayrıca çalıştırma/durdurma çevrimleri azaltılır ve dış hava sıcaklık değişimlerine uygun olarak güç girişi ve çalışma kapasitesi düzenlenir. Kısacası enerji verimi ve kullanıcı konforu arttırılır, CO 2 emisyonu azaltılır ve sabit devirli kontrol sistemlerine kıyasla yaklaşık % 30 daha fazla enerji tasarrufu sağlanır**. Çevreyi göz önünde bulundurarak Daikin ın iyi bilinen çevre bilinci ve F gazı yönetmeliklerine bağlılığı, VRV 'nin hem şarj hem sistem çalışması sırasında soğutucu akışkan sızıntı kontrolü kapasitesine yansımaktadır. Bu önemli özellik, devreye alma sırasında ek soğutucu akışkan şarjı miktarının otomatik olarak kontrol edilebilmesini sağlar. Önceki bakım kontrolünden sonra herhangi bir soğutucu akışkan kaçağı olup olmadığını belirlemek amacıyla bir HVAC teknisyeni tarafından elektronik sızıntı kontrolü 30 saniyeden kısa sürede manuel olarak başlatılabilir. Bu sayede verim kayıplarının, tüketimin ve CO 2 emisyonlarının artması önlenir. Kaçak önleme sistemi, kapatma vanalarından önce flanşlı ve konik bağlantılar yerine kaynaklı bağlantılar ve ayrıca sensörler ve manometre delikleri yerine kaynaklı basınç sensörleri ve elektronik manometreler kullanılarak desteklenmektedir. Ayrıca benzer boyutlu VRV II sistemlerine kıyasla VRV III'ün soğutucu akışkan içeriği %10 daha azdır. Ayrıca tedarikçilerden temin edilen parçalarda da olmak üzere kurşun, kadmiyum, heksavalent krom, civa, PBB'ler ve PBDE'lerin aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasına ilişkin RoHS düzenlemelerine büyük önem verilmiştir. * REYQ8P8 % 50 soğutma % 50 ısıtma yükü. Koşullar: dış sıcaklık 11 C KT, iç sıcaklık: 18 C YT, 22 C KT. ** Daikin Sky Air inverter ile non-inverter karşılaştırması vaka analizi.

6 VRV 'NİN 25 YILLIK TARİHÇESİ Daikin Industries Ltd. tarafından 1982 yılında geliştirilen orijinal VRV iklimlendirme sistemi, VRV standart formatında Avrupa da piyasaya sunuldu. VRV D serisi tek bir dış üniteye bağlı 6 iç üniteden şartlandırılmış hava sağlayabiliyor. CFC esaslı tüm ekipmanların üretiminin aşamalı olarak durdurulacağı tarihlerin yaklaşmasıyla Daikin Europe, R-407C kullanan VRV klima ünitelerinin üretimini hızlandırdı. Daikin Europe 25. kuruluş yıl dönümünü kutlarken bir ISO14001 çevre sertifikası ile ödüllendirildi ve R-407C kullanan yalnız soğuk ve heat-pump VRV Inverterli K serisini piyasaya sürdü. 16 adede kadar iç ünite 1 tek dış üniteye bağlanabilir. VRV II-S serisinin geliştirilmesiyle VRV nin kullanım alanı hafif ticari sektörleri kapsayacak şekilde genişledi. 4, 5 ve 6HP kapasite seçeneklerine sahip sistem, 9 odaya kadar kontrol edilebilecek şekilde tasarlandı Aynı soğutma devresinde farklı iç ünitelerden eşzamanlı olarak soğutma ve ısıtma sağlayan VRV ısı geri kazanımlı sistemin piyasaya sürülmesiyle 1991 yılında bir adım ileri gidildi. Sürekli yüksek kalite ve verimlilik, VRV konseptinin geniş kitlelerce kabul görmesini ve Daikin ın ISO9001 sertifikasıyla ödüllendirilen ilk Japon iklimlendirme sistemleri üreticisi olmasını sağladı. Daikin, VRV teknolojisinde başka bir dev adım atar: tek 1 dış üniteden 16 adede kadar iç üniteyi çalıştırabilen VRV Inverter H serisi. Daikin, dünyanın R-410A ile çalışan ilk değişken soğutucu akış sistemli iklimlendirme sistemi olan VRV II yi piyasaya sundu. Yalnız soğuk, heat pump ve ısı geri kazanımlı modellere sahip olan sistem, önceki VRV sistemlerine göre önemli ölçüde bir ilerlemeyi temsil etmekte ve Daikin'ın yeni teknolojiyi yenilikçi uygulamasını sergilemektedir. Isı geri kazanımlı ve heat pump modellerde 40 kadar iç ünite, tek soğutma çevriminde bağlanabiliyor.

7 2009 Daikin VRVIII serisini, 8HP'den 30HP'ye kadar 9 farklı dış ünite kombinasyonunda mevcut olan yeniden tasarlanan su soğutmalı VRV -WIII ile genişletti. Ayrıca bir jeotermal model de mevcuttur. Bu sistem, yenilenebilir enerji kaynağı olarak jeotermal ısıyı kullanıyor ve -10 C'ye kadar dış sıcaklıkta ısıtma modunda çalışabilir Daikin, büyük ilgili toplayan VRV II inverterli DX soğutmalı sisteminin kullanım kapsamını, yeni bir su soğutmalı model olan VRV -WII ile genişletti. 10, 20 ve 30HP modellerine sahip olan sistem, R-410A soğutucu ile çalışıyor ve hem heat pump hem de ısı geri kazanımlı modelleri mevcut. Mühendislik tarafı büyük ölçüde yenilenen VRV III ile Daikin, büyük ilgi çeken VRV dizisinin üçüncü kuşağını ilan etti. Isı geri kazanımlı, heat pump ve soğutma modelleri bulunan VRV III, önceki VRV sistemlerinin üstün özelliklerinin tamamına sahip. Ayrıca, önemli düzeyde yeni tasarım parçalara, montaj ve bakım iyileştirmelerinin yanı sıra otomatik şarj ve test özelliğine de sahip. Bir sisteme 64 adet iç ünite bağlanabilir. Daikin, ısıtmaya optimize edilmiş yeni heat pump serisini (VRV III-C) geliştirdi. Bu yeni seri -25 C'ye kadar inen genişletilmiş çalışma aralığına ve yeni geliştirilen 2 aşamalı kompresör sistemiyle düşük çevre sıcaklıklarında son derece iyileştirilmiş COP değerlerine sahip.

8 NEDİR? Son yıllarda, oteller, bankalar ve ofisler gibi akıllı binaların tasarımında giderek artan şekilde geniş cam yüzeylerin kullanılmaya başlanması ve bunun sonucu olarak artan güneş ısısının kazanımının sadece iklimlendirme vasıtasıyla dağıtılabileceği görülmüştür. Bu sebeple, iklimlendirme sistemleri daha fazla önem kazanmış olup, bugün pek çok modern mimari konseptinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul görmektedir. İKLİMLENDİRME VRV Elektronik ofis ekipmanlarının kullanımının artması, kışın bile iç mekanda sıcaklıkların rahatsız edici seviyelere ulaşmasına neden olacak kadar termal yükleri arttırmıştır. Binadaki kişi sayısı ve yoğunluğa bağlı olarak soğutma ve ısıtma talebi gün boyunca önemli ölçüde değişebilmektedir. Ancak son kullanıcılar artık iklimlendirme sistemlerinden soğutma ve ısıtmadan daha fazlasını beklemektedir. NETWORK ÇÖZÜMLERİ KONTROL VE YÖNETİM HAVALANDIRMA İdeal modern sistem enerji tasarruflu, kurulumu kolay, esnek, güvenilir ve kullanıcı dostu olmalıdır. Enerji sarfiyatını arttırmadan taze hava sağlanabilmelidir ve orta ölçekliden büyük ölçekli binalara kadar merkezi kontrol sistemlerinin olanakları bu açıdan göz önünde bulundurulmalıdır. Daikin Hi-VRV sistemi bütün bu talepleri karşılamaktadır. Daikin ın yazılım paketi olan yenilikçi Hi-VRV seçim programı, sistemin olanaklarını en iyi şekilde kullanmanıza imkan tanır ve son kullanıcıya mükemmel bir hizmet garantisi sağlar. Artık Daikin iklimlendirme projenizi temel prensiplere göre zorlanmadan, adım adım planlayabilirsiniz.

9 VRV HAVALANDIRMA NETWORK ÇÖZÜMLERİ DEĞİŞKEN SOĞUTUCU AKIŞKAN DEBİSİ Isı geri kazanımlı ve heat pump modellerinde mevcuttur. Tek soğutma çevriminde 64 adede kadar iç ünitenin çalışabildiği hızlı cevaplama sistemine sahiptir. Inverter kompresörlü sistem sayesinde, kontrol edilen zondaki soğutma/ısıtma ihtiyacına göre dış ünite kapasitesi ayarlanabilmektedir. Her zonun kontrol edilebilmesi, VRV çalışma maliyetini mutlak asgari seviyede tutar. HAVALANDIRMA Daikin, işyerleri, oteller, mağazalar ve diğer ticari mekanlara taze hava sağlamak için bir dizi çözüm sunar; bu çözümler, birbirini tamamlayıcı ve VRV sisteminin kendisi gibi esnektir. Mevcut sistemler: Isı geri kazanımlı havalandırma %100 Taze Havayla Çalışabilen Ünite Klima santraline bağlanabilen VRV uygulamaları NETWORK ÇÖZÜMLERİ adede kadar iç ünitenin (Sky Air ve VRV ) kontrolü ve yönetimi için temel çözümdür. VRV sistemlerinin ayrıntılı ve kolay görüntülenmesine ve kullanımına imkan tanır (maksimum 2 x 64 kontrol grubu). Maksimum VRV iç ünitenin tam kontrolü ve yönetimi için ideal çözümdür. VRV sistemlerinin görüntüleme ve kumanda fonksiyonları, LonWorks ağlarına açık entegre edilmiştir. VRV ve BYS sistemleri arasında sorunsuz bağlantı için entegre kumanda sistemidir.

10 HANGİ VRV DIŞ ÜNİTE SİSTEMİ BANA EN İYİ ÇÖZÜMÜ SUNAR? HAVA SOĞUTMALI DIŞ ÜNİTE SİSTEMLERİ VRV ISI GERİ KAZANIMLI: Tek sistemden eş zamanlı ısıtma ve soğutma yapılabilir. Soğutma çalışması sırasında iç ünitelerden çıkan ısı sadece ısıtma gerektiren alanlardaki ünitelere aktarılır ve bu şekilde enerji verimi maksimum seviyeye çıkartılırken, elektrik masrafları düşürülür ve (9'a 1 varan seviyede) kısmi yük verimi sağlanır. -20 C'ye kadar soğutma çalışma sıcaklık aralığı (teknik soğutma) YÜKSEK COP KOMBİNASYONU Daikin ısı geri kazanım aralığında en yüksek enerji verimi MİNİMUM YER İHTİYACI KOMBİNASYONU Isı geri kazanım aralığında optimize yer ihtiyacı 1 REYQ8P8 %50 soğutma %50 ısıtma yükü. Koşullar: dış sıcaklık 11 C KT, iç sıcaklık: 18 C YT, 22 C KT. VRV HEAT PUMP: Tek sistemden ısıtma veya soğutma YÜKSEK COP KOMBİNASYONU Daikin heat pump aralığında en yüksek enerji verimi ISITMAYA OPTİMİZE EDİLMİŞ VRV HEAT PUMP Düşük çevre sıcaklıklarında ısıtma için geliştirilen sektördeki ilk sistemdir. -25 C'ye kadar dış sıcaklıkta ısıtma için genişletilmiş çalışma aralığı Düşük çevre sıcaklıklarında istikrarlı ısıtma kapasitesi ve yüksek verim (-10 C dış sıcaklıkta COP > 3) MİNİMUM YER İHTİYACI KOMBİNASYONU Heat pump serisinde optimize yer ihtiyacı ŞIK İÇ ÜNİTELİ VRV HEAT PUMP Şık ve sessiz iç ünitelere sahip yenilikçi VRV teknolojisi VRV III-S HEAT PUMP Özellikle küçük kapasiteler için tasarlanmıştır Alan tasarruflu tasarım

11 SU SOĞUTMALI DIŞ ÜNİTE SİSTEMLERİ Su devresinde enerji depolanması sayesinde tüm binada ısı geri kazanımı sağlar. Kompakt tasarım ve üst üste montaj mümkündür. Su borusu olasılıkları neredeyse sınırsız olduğundan çok katlı ve büyük binalar için uygundur. STANDART SERİ: VRV -W ISI GERİ KAZANIMLI (1): Tek soğutucu akışkan sisteminden eş zamanlı ısıtma ve soğutma VRV -W HEAT PUMP (2): Tek soğutucu akışkan sisteminden ısıtma veya soğutma (1) (2) YENİ JEOTERMAL SERİSİ: Harici ısıtma veya soğutma kaynağına ihtiyaç yoktur. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak yeraltı suyuyla ısıtma Isıtma modunda giren su sıcaklığı çalışma sıcaklık aralığını -10 C'ye kadar genişletme Isı geri kazanımlı ve heat pump modellerinde mevcuttur.

12 DIŞ ÜNİTE YELPAZESİ GENEL GÖRÜNÜMÜ Sistem Tip Ürün adı ISI GERİ KAZANIMLI REYHQ-P Yüksek COP kombinasyonu REYQ-P8/P9 Minimum yer ihtiyacı kombinasyonu RXYHQ-P8 Yüksek COP kombinasyonu HAVA SOĞUTMALI HEAT PUMP Isıtmaya optimize RTSYQ-P heat pump RXYQ-P(A)/P8(A) Minimum yer ihtiyacı kombinasyonu Şık iç üniteli RXYQ-PR heat pump RXYSQ-PAV VRV III-S (Monofaze) RXYSQ-PAY VRVIII-S (Trifaze) Soğutma kapasitesi (kw) 1 11,2 14,0 15,5 22,4 28,0 33,5 40,0 45,0 49,0 Isıtma kapasitesi (kw) 2 12,5 16,0 18,0 25,0 31,5 37,5 45,0 50,0 56,5 SU SOĞUTMALI STANDART SERİ H/R - H/P JEOTERMAL SERİSİ H/R - H/P YENİ RWEYQ-P RWEYQ-PR Soğutma kapasitesi (kw) 3 22,4 26,7 44,8 49,1 Isıtma kapasitesi (kw) 4 25,0 31,5 50,0 56,5 1 Nominal soğutma kapasitesi: iç ortam sıcaklığı: 27 C KT, 19 C YT, giriş su sıcaklığı: 30 C, eşdeğer boru uzunluğu: 7,5m, kot farkı: 0m. 2 Nominal ısıtma kapasitesi: iç ortam sıcaklığı: 20 C KT, dış ortam sıcaklığı: 7 C KT, 6 C YT, eşdeğer boru uzunluğu: 7,5m, kot farkı: 0m. 3 Nominal soğutma kapasitesi: iç ortam sıcaklığı: 27 C KT, 19 C YT, giriş su sıcaklığı: 30 C, eşdeğer boru uzunluğu: 7,5m, kot farkı: 0m. 4 Nominal ısıtma kapasitesi: iç ortam sıcaklığı: 20 C KT, giriş su sıcaklığı: 20 C, eşdeğer boru uzunluğu: 7,5m, kot farkı: 0m.

13 Kapasite (HP) ,9 61,5 67,0 71,4 77,0 82,5 89,0 94,0 98,0 105,0 111,0 116,0 120,0 126,0 132,0 138,0 143,0 147,0 62,5 69,0 75,0 81,5 88,0 94,0 102,0 107,0 113,0 119,0 126,0 132,0 138,0 145,0 151,0 158,0 163,0 170,0 53,4 67,2 71,5 75,8 80,1 63,0 75,0 81,5 88,0 94,5

14 İÇ ÜNİTE YELPAZESİ GENEL GÖRÜNÜMÜ VRV iklimlendirme sistemleri, ofislere, otellere, alışveriş merkezlerine ve diğer pek çok ticari mekana yazın serinlik ve kışın sıcaklık getiriyor. Bu durum, kapalı mekanları daha rahat yaşanır bir hale getirmiş ve çalışma rahatlığını arttırmak için zemin hazırlamıştır. İklimlendirme gereksinimi ne olursa olsun, bir Daikin iç ünitesiyle karşılanabilmektedir. 26 farklı iç ünite modeline sahip toplam 110 varyasyonlu VRV ile iklimlendirme kolaylıkla sağlanabilir. Kapasite Tip Model Ürün adı Dairesel atışlı kaset tipi FXFQ-P8 KASET TİPİ 4 yöne üflemeli kaset tipi FXZQ-M9 2 yöne üflemeli kaset tipi FXCQ-M8 Tek yöne üflemeli kaset tipi FXKQ-MA Küçük gizli tavan tipi (otel tipi) FXDQ-M9 İnce gizli tavan tipi FXDQ-PB YENİ GİZLİ TAVAN TİPİ İnce gizli tavan tipi Inverterli gizli tavan tipi FXDQ-NB FXSQ-P Inverterli gizli tavan tipi FXMQ-P Büyük gizli tavan tipi FXMQ-MA 3 DUVAR TİPİ Duvar tipi FXAQ-MV TAVAN TİPİ Tavan tipi FXHQ-MA 4 yöne üflemeli tavan tipi FXUQ-MA DÖŞEME TİPİ Kasetli döşeme tipi Gizli döşeme tipi FXLQ-MA FXNQ-MA Soğutma kapasitesi (kw) 1 2,2 2,8 3,6 4,5 5,6 7,1 8,0 9,0 11,2 14,0 22,4 28,0 Isıtma kapasitesi (kw) 2 2,5 3,2 4,0 5,0 6,3 8,0 9,0 10,0 12,5 16,0 25,0 31,5 1 Nominal soğutma kapasitesi: iç ortam sıcaklığı: 27 C KT, 19 C YT, dış ortam sıcaklığı: 35 C KT, eşdeğer boru uzunluğu: 5m, kot farkı: 0m. 2 Nominal ısıtma kapasitesi: iç ortam sıcaklığı: 20 C KT, dış ortam sıcaklığı: 7 C KT, 6 C YT, eşdeğer boru uzunluğu: 5 m, kot farkı: 0m. 3 VRV III-S'e (RXYSQ-PAV, RXYSQ-PAY) bağlanamaz. 4 Yukarıdaki tablodaki iç üniteler RXYQ-PR'ye bağlanamaz.

15 Kapasite Tip Model Ürün adı KASET TİPİ Dairesel atışlı kaset tipi FCQ-C 4 yöne üflemeli kaset tipi FFQ-B Küçük gizli tavan tipi (otel tipi) FDBQ-B GİZLİ TAVAN TİPİ İnce gizli tavan tipi FDXS-E/C Inverterli gizli tavan tipi FBQ-C Duvar tipi FTXG-E CTXG-E DUVAR TİPİ Duvar tipi FTXS-G Duvar tipi FTXS-F TAVAN TİPİ Tavan tipi FHQ-B DÖŞEME TİPİ Kasetli döşeme tipi Yer - tavan tipi FVXS-F FLXS-B 1 Yukarıdaki tablodaki iç üniteler sadece RXYQ-PR'ye bağlanabilir.

16 HAVALANDIRMA SERİSİ GENEL GÖRÜNÜMÜ Hava debisi (m 3 /s) Tip Cihaz modeli İç hava kalitesi bileşenleri VAM-FA Havalandırma ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA 1 VKM-GM Havalandırma 2 Nemlendirme 3 %100 taze havayla çalışan VKM-G Havalandırma 3 %100 taze havayla çalışan %100 TAZE HAVAYLA ÇALIŞABİLEN ÜNİTE 2 FXMQ-MF Havalandırma 3 %100 taze havayla çalışan KLİMA SANTRALİNE BAĞLANABİLEN VRV UYGULAMALARI 3 RXQ-P(A) + EXV kiti Havalandırma 3 %100 taze havayla çalışan 1 VKM-GM ve VKM-G, RXYQ-PR'ye bağlanamaz. 2 RXYQ-PR ve VRV III-S'e (RXYSQ-PAV, RXYSQ-PAY) bağlanamaz. 3 Yalnız soğuk dış ünite (RXQ-P(A)) içindir. 4 %100 taze havayla çalışan, taze havanın aktif soğutulması veya ısıtılmasıdır. 5 Havalandırma serisi RXYQ-PR'ye bağlanamaz.

17 AĞ ÇÖZÜMLERİ GENEL GÖRÜNÜMÜ Kontrol Görüntüleme Seçenekler Diğer kontrol fonksiyonları Temel kontrol fonksiyonları: ON/OFF, sıcaklık ayarı, hava akış ayarları Otomatik soğutma/ısıtma geçişi Haftalık program kontrolü Yangın acil durum durdurma kontrolü Temel görüntüleme fonksiyonları: ON/OFF durumu, çalışma modu, sıcaklık ayarı Filtre yenileme göstergesi Arıza kodu Parolalı güvenlik Dokunmatik ekran Günlük/aylık/yıllık raporlar Gsm üzerinden iletişim Grafikli rapor Görselleştirme Ppd (Faturalandırma Özelliği) Webden erişim ve kontrol Http seçeneği Ekonomik mod Ön soğutma / ısıtma Soğutma ve ısıtma arasında 0 Güç sınırlama kontrolü Değişen sıcaklık, sensör vasıtasıyla aşırı soğumayı önler Serbest soğutma geçişi İklimlendirme ağı servis sistemi ACNSS bağlantısı Program planlama Kullanım kolaylığı Maks. iç ünite grubu DS-NET + + 4x10 INTELLIGENT TOUCH CONTROLLER x64 INTELLIGENT MANAGER DMS-IF 1 64 BACNET 2 4x64 1 Lonworks network uyumlu geçit 2 BACnet network uyumlu geçit

18 GÜÇLÜ SEÇİM PROGRAMLARI 1. VRV PRO, TASARIM ARACI ÖZELLİKLER: VRV Pro seçim programı gerçek bir VRV tasarım aracıdır. Program, karmaşık boru tesisatı kurallarını göz önünde bulundurarak VRV klima sistemlerinin net ve ekonomik bir şekilde tasarlanmasını sağlar. Ayrıca optimum çalışma çevrimleri ve maksimum enerji verimi sağlar. Bu şekilde tasarımcıya her proje için doğru seçimler yapma ve cazip fiyat teklifleri hazırlama imkanı sunar. Program, mevcut proje bilgilerine göre Hızlı ve Uzman olmak üzere iki ayrı moda sahiptir. 1. VRV Pro Hızlı Modu: Sınırlı sayıda bina özelliği bulunan bu mod, başka bir yerden alınan mevcut yük hesaplamasını kullanarak boru tesisatı sisteminin tasarlanmasını sağlar. 2. VRV Pro Uzman Modu: Doğru bir yüksek hesaplaması yapabilmek için, geniş bir dizi bina özelliği gereklidir. Bu hesaplamadan sonra, uygun üniteler seçilir ve sıcaklık simülasyonu yapılabilir. Ayrıntılı raporun yanı sıra programda, enerji tüketimi, ilgili elektrik masrafları ve VRV sisteminin davranışı hakkında programda pek çok ek, değerli bilgi bulunmaktadır. Windows95, Windows98, WindowsNT, Windows2000, WindowsXP ve WindowsVista, Microsoft corporation şirketinin tescilli markalarıdır.

19 2. VRV XPRESS, HIZLI FİYAT TEKLİFİ ARACI VRV Xpress, Daikin VRV sistemi için yerinde fiyat teklifi hazırlamanızı sağlayan bir yazılım aracıdır. Profesyonel bir bütçe teklifi için 7 adımda sonuç sağlar: 1. İç üniteleri seçme 2. Dış üniteleri iç ünitelere bağlama 3. Bağlantılarla birlikte borulama şemasının otomatik oluşturulması 4. Kablolama şemasının otomatik oluşturulması 5. Olası merkezi kontrol sistemlerinin seçilmesi 6. Sonuçların MS Word, MS Excel ve AutoCAD'de görüntülenmesi 7. Projenin kaydedilmesi Windows95, Windows98, WindowsNT, Windows2000, WindowsXP ve WindowsVista, Microsoft corporation şirketinin tescilli markalarıdır. Daikin Europe Academy, VRV Pro'da nasıl çalışılacağı konusunda tasarımcılara özel eğitim kursları sunmaktadır. Bu eğitimden sonra bütün katılımcılara 1 yıllık yenilenebilir lisans verilecektir. Bu eğitim programları hakkında daha fazla bilgi ve VRV Xpress'in ücretsiz kopyasını almak için, Daikin temsilcinizle irtibat kurabilir veya Daikin Europe Extranet'e girebilirsiniz.

20 HAVA SOĞUTMALI VRV DIŞ ÜNİTE SİSTEMLERİ Hava soğutmalı VRV klima, Daikin tarafından 1987 yılında Avrupa'da piyasaya sunulmuştur ve o tarihten bu yana performans, kapasite, enerji verimi ve çevreye uygunluk açısından önemli geliştirmeler yapılmıştır. Piyasada türünün en KARMAŞIK VE KULLANIŞLI sistemlerinden biri olarak uluslararası kabul görmüş VRV aslında teknolojik olarak gelişmiş, yüksek verimli ticari ve endüstriyel iklimlendirme için kriter haline gelmiştir. Üçüncü nesil, ısı geri kazanımlı, heat pump, soğuk iklim ve mini modellerde sahip olan VRV sistemi SON DERECE ESNEKTİR ve sadece 2HP kapasite kademeleriyle 5 ila 54HP (heat pump minimum yer ihtiyacı) ve 8 ila 48HP (ısı geri kazanımlı minimum yer ihtiyacı kombinasyonu) arası çalışma kapasitesine sahiptir. VRV sisteminin kullanışlılığı, soğutmada -5 C ila 46 C (VRV III-S) ve ısıtmada -25 C ila 15 C (VRV III-C) çalışma sıcaklık aralığıyla da görülmektedir.

21 VRV ISI GERİ KAZANIMLI - YÜKSEK COP VE MİNİMUM YER İHTİYACI KOMBİNASYONU ŞIK İÇ ÜNİTELİ VRV HEAT PUMP YÜKSEK COP KOMBİNASYONLU VRV HEAT PUMP VRV III-S HEAT PUMP AVANTAJLAR S 22 GELİŞMİŞ VRV TEKNOLOJİLERİ S 32 VRV ISI GERİ KAZANIMLI - YÜKSEK COP VE MİNİMUM YER İHTİYACI KOMBİNASYONU S 34 ISITMAYA OPTİMİZE VRV HEAT PUMP YÜKSEK COP KOMBİNASYONLU VRV HEAT PUMP S 42 ISITMAYA OPTİMİZE VRV HEAT PUMP S 46 MİNİMUM YER İHTİYACI KOMBİNASYONLU VRV HEAT PUMP S 50 ŞIK İÇ ÜNİTELİ VRV HEAT PUMP S 55 MİNİMUM YER İHTİYACI KOMBİNASYONLU VRV HEAT PUMP VRV III-S HEAT PUMP S 89

22 BİNA SAHİPLERİ İÇİN AVANTAJLAR INVERTER TEKNOLOJİSİ Lineer VRV sistemi, küçük ve büyük alanlarda tam kontrol sağlamak amacıyla, kumanda basamaklarını azaltmak, inverter ve ON/OFF kontrollü kompresörler üzerinde ek kontrol sağlamak için soğutucu akışkan basınç sensörlerini kullanan, değişken bir Orantısal Entegre (PI) kumanda sistemi kullanmaktadır. Bu sistem ise farklı kapasiteye ve tipe sahip 64 adede kadar iç ünitenin dış ünite kapasitesinin %50~130 oranında kumanda edilebilmesine imkan tanır. 5HP dış üniteler sadece inverter kontrollü kompresör kullanmaktadır. VRV sistemleri, her zonun ayrı kontrol edilebilmesine izin verdiğinden düşük çalışma maliyetine sahiptir. Böylece, sadece iklimlendirme ihtiyacı olan odalar ısıtılıp soğutulurken, iklimlendirme ihtiyacı olmayan odalarda sistem tamamen kapatılabilir. 5HP/14kW DIŞ ÜNİTE 8HP/22.4kW DIŞ ÜNİTE %100 %100 Kompresör Kapasite Kontrolü 18 Kademe Kompresör Kapasite Kontrolü 24 Kademe %100% 10HP/28kW DIŞ ÜNİTE 12HP/33.5kW DIŞ ÜNİTE 24% %100 Az Ağırlık Fazla 14HP/40.0kW DIŞ ÜNİTE 16HP/44.5kW DIŞ ÜNİTE 19% %100 Az Ağırlık Fazla 18HP/44.5kW DIŞ ÜNİTE Kompresör Kapasite Kontrolü %14 Az 37 Kademe Ağırlık Fazla Kompresör Kapasite Kontrolü %10 Az 51 Kademe Ağırlık Fazla Kompresör Kapasite Kontrolü %9 Az 55 Kademe Ağırlık Fazla

23 DAHA SEYREK ÇALIŞMA/DURMA ÇEVRİMİ Daikin ın benimsediği çoklu kompresörlerle kapasiteyi ayarlayabilme tekniği, kapasite ve frekanstaki aşırı yük durumundan dolayı oluşan geçiş kaybının ve güç dalgalanmalarının minimuma indirilmesini sağlamıştır. Daikin küçük 5HP inverter kompresörler kullandığı için, harmonik etki tek bir büyük kompresörün oluşturduğundan daha azdır. Daikin ın çok sayıda kompresör kullanımı sistemi % 50 yedekleme imkanı da sağlamaktadır. Küçük kompresörler daha ucuzdur ve daha hızlı değiştirilebilir. Kapasite 50% 60% 65% 55% üzeri 116+üzeri Frekans SADECE KAYNAKLI BAĞLANTILAR Soğutucu akışkan sızdırmazlığını arttırmak amacıyla ünitedeki tüm konik ve flanşlı bağlantılar kaynaklı bağlantılarla değiştirilmiştir. Ayrıca dış ünitenin ana borusundaki tüm bağlantılar da kaynaklıdır. Konik veya flanş bağlantı Kaynak bağlantısı ROHS UYUMLULUĞU Elektrikli ve elektronik ekipmanda Tehlikeli Maddelerin sınırlanması (2002/95/EC). Tehlikeli maddeler, Kurşun (Pb), Kadmiyum (Cd), Heksavalent Kromyum (Cr6+), Cıva (Hg), Polibrominatlı bifeniller (PBB), Polibrominatlı difenieteri (PBDE) kapsamaktadır. RoHS denetimi sadece küçük ve büyük ev ekipmanları için geçerli olmasına karşın, Daikin çevre politikası VRV 'nin tamamen RoHS ye uyumlu olmasını sağlamaktadır.

24 KOROZYON ÖNLEYİCİ KAPLAMA Korozyona dayanıklı ısı eşanjörü kesit görünümü Isı eşanjörünün özel korozyon önleyici kaplaması, asit yağmuru ve tuz korozyonuna karşı 5 ile 6 kat arası daha fazla dayanıklılık sağlar. Ünitenin alt kısmında paslanmaz çelik sac kullanımı ek bir koruma sağlamaktadır. Isı eşanjörü Hidrofilm kaplama Alüminyum Korozyona dayanıklı Akrilik reçine Korozyon direncinde gelişme Korozyon direnci derecesi Kaplamasız Korozyon önleyici kaplanmış Tuz korozyonu 1 5 ila 6 Asit yağmuru 1 5 ila 6 Yapılan testler: VDA Wechseltest 1 çevrim içeriği (7 gün): 24 saat tuz püskürtme testi SS DIN saat nem çevrimi testi KFW DIN saat oda sıcaklığı ve oda nem testi periyodu: 5 çevrim Korozyon derecesi Çevrim Çıplak alüminyum DAIKIN P.E. Kesternich testi (SO2) DIN50018'e göre 1 çevrim (48 saat) içeriği (0,21) test periyodu: 40 çevrim Korozyon derecesi Çevrim ÇALIŞMA ÇEVRİMİ Çok sayıda dış ünite sistemi Çoklu dış ünite sisteminin sıralı çalışması ile kompresörlerin çalışma süreleri dengelenir ve çalışma ömürleri uzatılır. ARDIŞIK ÇALIŞTIRMA 1 güç kaynağına 3 dış ünite bağlanabilir ve ardışık olarak açılabilir. Bu sayede devre kesicilerin sayısı ve kapasiteleri küçülür ve kablo bağlantıları basitleşir (10 HP veya daha küçük modeller için).

25 DANIŞMANLIK VE TASARIM OFİSLERİ İÇİN AVANTAJLAR GENİŞ ÇALIŞMA SICAKLIK ARALIĞI VRV sistemi hemen her yere monte edilebilir. Dış ünitenin gelişmiş PI kontrolü, VRV serisinin soğutma modunda 43 C'ye kadar (VRV III-S, 46 C'ye kadar) ve ısıtma modunda -20 C'ye kadar (VRV III-C, -25 C'ye kadar) çevre sıcaklığında çalışmasını sağlar. Teknik soğutma fonksiyonuyla, ısı geri kazanımlı sistemin soğutulmasında çalışma sıcaklık aralığı -5 C'den -20 C'ye kadar 1 genişletilir ISI GERİ KAZANIMLI YÜKSEK COP KOMBİNASYONU MİNİMUM YER İHTİYACI KOMBİNASYONU Soğutma 43 C KT HEAT PUMP YÜKSEK COP KOMBİNASYONU SOĞUK BÖLGELER İÇİN HEAT PUMP ŞIK İÇ ÜNİTELİ MİNİMUM YER İHTİYACI KOMBİNASYONU Soğutma 43 C KT Soğutma 43 C KT VRV III-S HEAT PUMP Soğutma 46 C KT Isıtma 15,5 C YT Soğutma ve Isıtma 15,5 C YT Isıtma 15,5 C YT Isıtma 15,5 C YT Isıtma 15,5 C YT C YT Teknik Soğutma Teknik Soğutma -5 C KT -5 C YT -5 C KT -5 C KT C YT -20 C YT -20 C KT -20 C YT -20 C YT -25 C KT 1 Daha fazla bilgi ve sınırlamalar için bayinizle irtibat kurun.

26 ÇOK SAYIDA KİRACI FONKSİYONU Bu fonksiyon, bir iç ünitenin ana güç kaynağı kapatıldığında tüm VRV sisteminin kapatılmamasını sağlar. Bu sayede, otel odasından ayrılırken, ofis binasının bir kısmı tatildeyken vs. iç ünitenin ana sigortası kapatılabilir. * Bu opsiyon şu iç ünitelerde mevcuttur: FXFQ-P8, FXZQ-M9, FXDQ-M9, FXDQ-PB, FXDQ-NB, FXSQ-P, FXMQ-P, FXAQ-MV Gerekli seçenekler için iç ünitelerin aksesuarlar tablosuna bakınız. Tipik otel uygulaması TV TV TV Kapalı KART YUVASI KART KART 220 V YAPISAL TAKVİYE GEREKTİRMEZ Dış ünitelerin vibrasyonsuz ve yeterince hafif (18HP için maksimum 585 kg) yapıları sayesinde, zemin takviyesine gerek kalmamakta ve toplam inşaat maliyetleri düşmektedir.

kataloğu VRV KONFOR TASARIM RESTORANLAR BANKALAR HAVALANDIRMA MAĞAZA ISITMA VERİMLİLİK NEMLENDİRME

kataloğu VRV KONFOR TASARIM RESTORANLAR BANKALAR HAVALANDIRMA MAĞAZA ISITMA VERİMLİLİK NEMLENDİRME MAĞAZA VRV OTELLER ISITMA OFİS TASARIM RESTORANLAR Ticari BANKALAR SİNEMALAR SICAK SU SICAKLIK OFİS ISITMA ISITMA Çözümler ISITMA BANKALAR HAVALANDIRMA VERİMLİLİK NEMLENDİRME OTELLER OKULLAR SOĞUTMA RESTORANLAR

Detaylı

SOĞUTMA. ticari ve konut uygulamaları için iklimlendirme

SOĞUTMA. ticari ve konut uygulamaları için iklimlendirme emura SOĞUTMA İKLİMLENDİRME ISITMA MERKEZİ SİSTEMLER ÜRÜN KALİTESİNDE LİDER FİRMA Daikin ticari, endüstriyel ve konut uygulamaları için yüksek enerji verimliliğine ve çok geniş bir seçim aralığına sahip,

Detaylı

Bireysel ve Ticari Klimalar. Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri

Bireysel ve Ticari Klimalar. Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri Bireysel ve Ticari Klimalar Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri Systemair Güveni Tedarikçi olarak siparişten teslimata, dokümantasyondan satış sonrası hizmetlere kadar her aşamada verdiğimiz

Detaylı

SYSTEM J-IIS J-II V-II VR-II Isı Geri Kazanım

SYSTEM J-IIS J-II V-II VR-II Isı Geri Kazanım SYSTEM JIIS JII VII VRII Isı Geri Kazanım 02 AIRSTAGE TM VRF sistemleri, bir çok binanın gereksinimlerine uygun, yaratıcı havalandırma çözümleri için tasarlanmıştır. AIRSTAGE TM VRF sistemleri rezidans

Detaylı

Yeni tasarım kompakt dış ünite. Yüksek Verimli İşletim Sistemi. Tasarımda Esneklik 8, 10, 12HP

Yeni tasarım kompakt dış ünite. Yüksek Verimli İşletim Sistemi. Tasarımda Esneklik 8, 10, 12HP Monitor Mode All Passage Name Lobby Passage Top 10/11/2008 Thu. 02:20 PM Up Down Set Temp. Fan 21.5 C High 21.5 C Med Expand Status Mode On Heat On Heat Entrance On Auto 24.0 C Low Staff Room Off PC Room

Detaylı

Isıtma. Katalogu İKLİM KONFORU. Tüm Mevsimlerde SON KULLANICILAR İÇİNDİR. Isıtma. Klima. Merkezi Sistemler. Soğutma

Isıtma. Katalogu İKLİM KONFORU. Tüm Mevsimlerde SON KULLANICILAR İÇİNDİR. Isıtma. Klima. Merkezi Sistemler. Soğutma SON KULLANICILAR İÇİNDİR Isıtma Tüm Mevsimlerde İKLİM KONFORU Katalogu Isıtma Klima Merkezi Sistemler Soğutma Isıtma - Sıcak kullanım suyu - Soğutma Daikin Altherma, YÜKSEK VERİMLİ ÇÖZÜMLER konutlarda

Detaylı

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği HVAC bina teknolojisi deneyimli ortaklardan gelen enerji tasarrufu ve garantili konfor Siemens in

Detaylı

K L İ M A S İ S T E M L E R İ

K L İ M A S İ S T E M L E R İ KLİM SİSTEMLERİ Klima büyük ya da küçük her türlü binanın hava sıcaklığını, hareketini ve temizliğini kontrol etmenin ideal bir yoludur. Günümüzün çok iyi yalıtılmış ve gün geçtikçe daha da fazla elektronik

Detaylı

%30. Daire İstasyonu sistem konsepti projenizle en önde olun. www.tr.evoflat.danfoss.com. TASARIM REHBERİ A DAN Z YE Danfoss EvoFlat sistemi

%30. Daire İstasyonu sistem konsepti projenizle en önde olun. www.tr.evoflat.danfoss.com. TASARIM REHBERİ A DAN Z YE Danfoss EvoFlat sistemi TASARIM REHBERİ A DAN Z YE Danfoss EvoFlat sistemi Daire İstasyonu sistem konsepti projenizle en önde olun %30 Merkezi ısıtma konusunda bilinç arttırıldığında enerji tüketimi %30 düşürülebilmektedir. www.tr.evoflat.danfoss.com

Detaylı

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite Logamax Buderus Plus GB162 Yoğuşmalı Duvar Kazan Tipi Yoğuşmalı Kazan 65-100 kw Logamax plus GB162 Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite 1 Logamax plus GB162 Performansı, memnuniyetinizi artıracak. Kaliteli

Detaylı

İçindekiler. Klimalar. Kombiler. Termosifonlar. Ani Su Isıtıcıları

İçindekiler. Klimalar. Kombiler. Termosifonlar. Ani Su Isıtıcıları 1 İçindekiler Klimalar Hangi Model kaç BTU? Klima Üstün i Enerji Verimliliği Yeni Enerji Regülasyonu Ücretsiz Keşif Split Klimaları Farklı Kılan Çift Yönlü Taze Hava Sistemi Ev Tipi Klimalar Salon Tipi

Detaylı

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr VİZYON ACP YAPI ELEMANLARI on beş yılı aşkın sektör tecrübesi ile çağdaş yapı malzemeleri ve otomasyon sistemleri konusunda CE belgesi ve ISO sertifikalarına sahip

Detaylı

enerji verimliliği yüksek düşük CO emisyonlarına Altherma düşük sıcaklıklı, Altherma yüksek sıcaklıklı, Altherma Flex, Solar kolektör uygulamaları

enerji verimliliği yüksek düşük CO emisyonlarına Altherma düşük sıcaklıklı, Altherma yüksek sıcaklıklı, Altherma Flex, Solar kolektör uygulamaları Yeni bir konut projesi ya da yenileme projesi için bir ısıtma sistemine ihtiyacınız varsa, Daikin size her tipte enerji verimliliği yüksek ve düşük CO 2 emisyonlarına sahip ısıtma çözümleri sunacaktır.

Detaylı

BACnet Arayüzü LonWorks Arayüzü

BACnet Arayüzü LonWorks Arayüzü 358 Kumanda Sistemleri Kumanda Sistemleri Tekli kontrol sistemleri 361 Kablolu / uzaktan kumanda 361 Online Controller 364 Seçenekler ve Aksesuarlar 380 Kablosuz oda sıcaklığı sensörü 380 Kablolu oda sıcaklığı

Detaylı

Satış Müdürü Zafer Arı zaferari@contek.com.tr. Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Par serpilpar@contek.comtr.

Satış Müdürü Zafer Arı zaferari@contek.com.tr. Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Par serpilpar@contek.comtr. ŞİRKET PROFİLİ Contek, faaliyetlerine 87 yılında Almanya da Contek GMBH olarak başlamıştır. Halen Contek Klima San. Ve Tic.A.Ş nin ve iştirak şirketlerinin yurtdışı operasyonlarını yürütmektedir. 5 yılında

Detaylı

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 22 BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 2.1 GİRİŞ Kapalı mekânlarda çok sayıda insanın bulunuşu, endüstriyel ortamlarda ise bazı uygulamalar yüzünden kirlenen hava sürekli veya geçici olarak yenilenmek zorundadır.

Detaylı

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın.

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch Klimalar 2013 www.bosch-home.com/tr BoschHomeTurkiye Sadece bugünkü değil gelecekteki yaşamımızı da iyileştiren teknolojiler. Bosch un sürdürülebilir,

Detaylı

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Fanlar Isı Geri Kazanım Üniteleri Soğutma Grupları ve Klimalar Hava Dağıtım Ürünleri Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Systemair den akıllı havalandırma çözümleri

Detaylı

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar TERMO TEKNİK MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar Evomax www.termoteknik.com İÇİNDEKİLER Termoteknik ve Ideal Sterad Group un Tanıtımı 4 Yoğuşma Teknolojisi 5 Evomax Kazanın Özellikleri

Detaylı

Flexline. Klima Santrali

Flexline. Klima Santrali Flexline Klima Santrali İçindekiler HAKKIMIZDA... 1. ÜRÜN SERTİFİKALARI... 1.1. CE İşareti... 1.2. EUROVENT Sertifikası... 1.3. GOST Sertifikası... 1.4. TSEK Sertifikası... 1.5. ISO 9001 Sertifikası...

Detaylı

KONUTLAR VE MÜSTAKİL EVLER İÇİN BİREYSEL ISITMA SİSTEMLERİ

KONUTLAR VE MÜSTAKİL EVLER İÇİN BİREYSEL ISITMA SİSTEMLERİ KONUTLAR VE MÜSTAKİL EVLER İÇİN BİREYSEL ISITMA SİSTEMLERİ Hoşgeldiniz Vorlage 1 09/2006 Viessmann Werke KONUTLAR VE MÜSTAKİL EVLER İÇİN BİREYSEL ISITMA SİSTEMLERİ Program içeriği: Bireysel sistemlerin

Detaylı

Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR

Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR İçindekiler Kullanım Bölümü Genel Kurulum bilgileri Kurulum hakkında bilgiler Ürün bilgiler NIBE SPLIT özellikleri NIBE SPLIT çalışma esası Drenaj tepsisi ısıtıcı, kontrol

Detaylı

HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA...

HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA... HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA... Kanallı Klimalar ve Hava Isıtıcılar İÇİNDEKİLER GENEL ÖZELLİKLER 4 KANAL TİPİ SPLIT KLİMALAR 8 KANAL TİPİ HAVA ISITICILAR 13 ÇATI TİPİ PAKET KLİMALAR 17 ESNEK HAVA KANALLARI

Detaylı

Yeni enerji yönetmeliğine uygun Bosch Inverter klimalar, her mevsim dilediğiniz havayı sunar.

Yeni enerji yönetmeliğine uygun Bosch Inverter klimalar, her mevsim dilediğiniz havayı sunar. Yeni enerji yönetmeliğine uygun Bosch Inverter klimalar, her mevsim dilediğiniz havayı sunar. Bosch Klimalar 2015 www.bosch-home.com/tr Sadece bugünkü değil gelecekteki yaşamımızı da iyileştiren teknolojiler.

Detaylı

MODEL RX5 SERİSİ ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA. En iyisini yapmaya konsantre oluyoruz. Her zaman ve her koşulda...

MODEL RX5 SERİSİ ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA. En iyisini yapmaya konsantre oluyoruz. Her zaman ve her koşulda... MODEL RX5 SERİSİ ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA En iyisini yapmaya konsantre oluyoruz. Her zaman ve her koşulda... Basit ve Verimli Mükemmel Hava Kalitesi ve inanılmaz Isı Değiştirici Verimliliği Rulo

Detaylı

Electrifying Innovations

Electrifying Innovations Electrifying Innovations Türkçe Baskısı 2013 Fotovoltaik Evirici Ürün Grubu 3 İçindekiler Fotovoltaik Evirici Ürün Grubu 2013 04 Şirket Seri eviriciler 10 Seri eviriciler tek fazlı REFUsol 003K 004K 005K

Detaylı

Sabit Debili %100 Taze Havalı Primer Havalandırma Santralı Kontrol Sistemi

Sabit Debili %100 Taze Havalı Primer Havalandırma Santralı Kontrol Sistemi Sabit Debili %100 Taze Havalı Primer Havalandırma Santralı Kontrol Sistemi Sistem; ısıtıcı serpantin, taze hava ve egzoz havası damperleri ile aspiratör ve vantilatörden oluşmaktadır. Sistem %100 Taze

Detaylı

Enerji verimliliği uygulama kılavuzu. Basınçlı hava sistemleri. www.testo.com.tr. Testo Çözümü Örnek uygulama

Enerji verimliliği uygulama kılavuzu. Basınçlı hava sistemleri. www.testo.com.tr. Testo Çözümü Örnek uygulama Testo Çözümü Örnek uygulama Enerji verimliliği uygulama kılavuzu Basınçlı hava sistemleri Basınçlı hava sistemleri, çoğu işyeri ve özellikle de üretim tesisi için başlıca araçlardan olmasına rağmen, genellikle

Detaylı

AQUAREA ÜRÜN 2013 / 2014. ısıtma ve soğutma sistemleri YENİ AQUAREA HAVADAN SUYA ISI POMPASI 2013 / 2014

AQUAREA ÜRÜN 2013 / 2014. ısıtma ve soğutma sistemleri YENİ AQUAREA HAVADAN SUYA ISI POMPASI 2013 / 2014 AQUAREA ÜRÜN YELPAZESİ yüksek verimli ısı pompası teknolojisi 2013 / 2014 YENİ AQUAREA HAVADAN SUYA ISI POMPASI 2013 / 2014 ısıtma ve soğutma sistemleri ısıtma ve soğutma sistemleri YENİ 2013 / 2014 AQUAREA

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı