NRW.INVEST Geleceği Olan Yatırım Projelerinizde Partneriniz

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NRW.INVEST Geleceği Olan Yatırım Projelerinizde Partneriniz"

Transkript

1 NRW.INVEST Geleceği Olan Yatırım Projelerinizde Partneriniz

2 2 SERVICE AT ITS BEST Kuzey Ren-Vestfalya ya hoş geldiniz Projenize nasıl destek oluyoruz? Projenizin en erken safhalarında dahi bulunduğunuz ülkeden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bulunduğunuz ülkede ya bir temsilciliğimiz mevcuttur, ya da Düsseldorf taki merkezimizde bulunduğunuz ülkeden sorumlu bir uzman görevlendirilmiştir. Uzmanlarımız dilinizi konuşmakta ve yatırım projenize ilişkin beklentilerinizin neler olduğunu bilmektedir. Yatırım ve yerleşim projelerinizde size danışmanlık yapıyor, yatırım projeniz için uygun yerleri arıyor ve önerilerde bulunuyoruz. Bir yatırım yeri olarak Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti hakkında kapsamlı bilgiler sunuyor, ekonomik yapı, endüstri kümelenmeleri, özel teşvik programları ve daha birçok konuda sizi bilgilendiriyoruz. Vergisel ve hukuksal konularda gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Finansman imkânları arayışınızda size yardımcı oluyoruz. Biz sizin için varız yatırım ve yerleşim projenizi başarıyla sonuçlandırdıktan sonra da! Eğer şirketinizle Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti nde hali hazırda faaliyet gösteriyorsanız, yeni şirket kurma veya genişleme yatırımlarında da NRW.INVEST size en güvenilir şekilde eşlik eder. Projenize bizimle hız kazandırın: Kuzey Ren-Vestfalya da en mükemmel yatırım ortamı sizi bekliyor!

3 SERVICE AT ITS BEST 3 NRW.INVEST Yatırımcılar için One-Stop-Acentesi İyi bir başlangıç, bir yatırım projesini ticari başarıya ulaştıran en temel unsurlardan biridir. Yatırım projenizde başından itibaren doğru adımları atabilmeniz ve hızlı bir ilerleme sağlayabilmeniz için eyaletin ekonomik kalkınma ajansı NRW.INVEST size mümkün olan en iyi desteği sağlamaktadır. Firma kurma ve yerleşim işlemleriniz boyunca projenizle ilgili tüm sorularınızda, konusunun uzmanı çözüm ortağınız olarak yanınızda yer alıyoruz. Bunu yaparken de size oldukça geniş kapsamlı bir hizmet portföyü sunuyoruz. Bir One-Stop-Acen tesi olarak, sahip olduğumuz uzmanlık bilgilerimizin yanı sıra yerel ve bölgesel ekonomik destek ve teşvik kurumları, eyalet hükümeti, şirketler, birlikler, sanayi ve ticaret odaları ve ekonomiye yakın diğer kuruluşlarla olan bağlantılarımızı da hizmetinize sunuyoruz. Geleceği olan yatırım projelerinizde partneriniz Merkezi eyalet başkenti Düsseldorf ta bulunan NRW.INVEST GmbH, 1960 yılında kurulmuştur. NRW.INVEST GmbH, yabancı firmalara ve Alman firmalarına Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti ne yatırım yapma ve yerleşme projelerinde destek olmaktadır. Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti hükümeti NRW.INVEST GmbH nın tek hissedarıdır ve Ekonomi, Enerji, Sanayi, KOBİ ve Zanaat Bakanlığı tarafından temsil edilmektedir. NRW.INVEST GmbH nın Japonya ve ABD deki iki iştirakinin yanında Çin, Hindistan, Kore, Rusya ve Türkiye de temsilcilikleri bulunmaktadır.

4 4 SERVICE AT ITS BEST Genel bakışta yatırım merkeziniz

5 1 : Lejant SERVICE AT ITS BEST 5 Havalimanı Liman ICE Nehir / Suyolu Kuzey Ren-Vestfalya daki tüm ilçe merkezleri ve bagımsız sehirler gösterilmistir. Kanalı Otoyl Ülke sınırı Kuzey Ren-Vestfalya: Alman ekonomisinin merkezi Almanya nın en çok rağbet gören yatırım merkezi Eyalet başkenti Düsseldorf u merkez alan ve yarıçapı 500 km yi kapsayan çember içinde 150 milyon tüketici Dünya sıralamasında ilk 20 arasında yer alan gayri safi milli hasıla (GSMH) Yılda yaklaşık 6 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan, dünyanın en büyük fuar alanı Japonya dan daha yüksek nüfus yoğunluğu ü yurtdışından gelen yaklaşık üniversite öğrencisi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan 4 merkez

6 Yatırım tercihiniz için 10 iyi sebep

7 1 Almanya nın 1 numaralı yatırım merkezi Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine yurt dışından yapılan yatırımlar Almanya nın diğer eyaletleri ile kıyaslandığında rekor düzeydedir. Almanya daki doğrudan yabancı yatırımların (FDI) %27,1 i Kuzey Ren-Vestfalya da gerçekleşmektedir. Aralarında 3M, BP, Ericsson, Ford, LG Electronics, QVC, Sany, Toyota ve Vodafone gibi dünyaca ünlü markaların da bulunduğu in üzerinde yabancı şirket bu bir numaralı yatırım merkezinde konuşlanmış olup, Almanya ve Avrupa faaliyetlerini Kuzey Ren-Vestfalya dan yönetmektedir. 2 Avrupa nın en büyük pazarlarından biri Ekonominin kalbi burada atıyor: Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya nın en yüksek nüfuslu eyaleti olup, burada yaşayan yaklaşık 18 milyon nüfus, 500 milyar Euro yu aşan gayri safi yurtiçi hâsıla ile Almanya nın toplam gayri safi yurtiçi hâsılasının beşte birinden fazlasını üretmektedir. Almanya nın toplam ihracatının %16,4 ü Kuzey Ren-Vestfalya menşelidir. Almanya ya yapılan toplam ithalatın da %22,8 i Kuzey Ren-Vestfalya tarafından gerçekleştirilmektedir. Aralarında Aldi, C&A, Deichmann, Metro, Rewe ve Tengelmann gibi perakende devlerinin de yer aldığı en büyük 40 Alman şirketinin 16 sının merkezi buradadır. Bölgede yoğunlaşmış bu büyük ekonomik güç, yatırımcılara çok sayıda yeni imkânlar sunmaktadır. 3 Avrupa nın kapısı Son derece geniş ulaşım ağı: Kuzey Ren-Vestfalya mobiliteyi yeni bir boyuta taşımaktadır. Bu alandaki başarı, dünyanın çeşitli metropollerine 400 ü aşkın uluslararası doğrudan uçuş imkânı sağlayan 6 havalimanı, kilometreden fazla demiryolu ağı, kilometre otoyol ve kilometrelik şehirlerarası ve bölge karayolu ile mümkün olmaktadır. Eyalet, sahip olduğu suyolları ile de çok avantajlı bir konumdadır. Yaklaşık 720 kilometrelik suyolu ve yılda 125 milyon ton mal aktarımının gerçekleştirildiği dünyanın en büyük iç limanı olan Duisburg limanı dahil 120 liman eyalet sınırları içinde bulunmaktadır. Avrupa nın başka hemen hemen hiçbir bölgesinde bu kadar iyi bir ulaşım ve lojistik altyapısı şirketlerin istifadesine sunulmamıştır. Avrupa nın satın alma gücünün neredeyse yarısını oluşturan 150 milyon tüketiciye buradan bir kamyonun bir günde kat edebileceği mesafe dâhilinde ulaşmak mümkündür.

8 4 Dünya çapında araştırma-geliştirme Gerek elit üniversite unvanına sahip RWTH Aachen Üniversitesi nde, gerekse Jülich Araştırma Merkezi, Alman Havacılık ve Uzay Dairesi, Leibniz Topluluğu nun 11 enstitüsü, 13 Fraunhofer Enstitüsü, 12 Max-Planck Enstitüsü ve yüksekokullarla işbirliği içinde bulunan diğer 100 civarındaki araştırma merkezlerinde binlerce bilim adamı ve geliştirme mühendisi çalışmakta, kendi alanlarındaki teknik bilgi birikimini her geçen gün daha da ileriye taşımaktadırlar. Bu sayede Avrupa nın söz konusu bu en yoğun araştırma ağında inovasyon ve teknoloji transferi için en ideal koşullar oluşmaktadır. 5 Yüksek nitelikli iş gücü Kuzey Ren-Vestfalya, son derece nitelikli akademisyen ve kalifiye elemanlara sahip olan bir eyalettir. Bölgedeki 71 üniversite ve meslek yüksekokulunda ü yurtdışından gelen toplam öğrenci başarılı bir mesleki gelecek için eğitim görmektedir. Daha genç yaştaki öğrenciler ise Kuzey Ren-Vestfalya da eğitim veren 7 uluslararası okulda okuyarak uluslararası kabul gören diplomalar alabilmektedirler. Eyaletin ileri derecede gelişmiş işletmelerinde de mükemmel düzeyde eğitilmiş kalifiye elemanlar yetişmektedir. Başarılı şirketlerin itici gücünü teşkil eden iş gücü cevheri bu şekilde ortaya çıkarılmaktadır. 6 Dünyanın en büyük fuar alanı Görmek ve görülmek, hem de dünyanın en büyük fuar alanında. Nitekim Dortmund, Düsseldorf, Essen ve Köln şehirleri ile Kuzey Ren-Vestfalya, dünyadaki fuar merkezleri arasında 1 numaradır. Anuga, Boot, Drupa, Medica veya Photokina gibi hitap ettikleri sektörlerde öncü olan 60 ı aşkın uluslararası fuar, her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçiyi eyalete çekmektedir. Başka bir ifade ile bu, yeni müşteriler kazanmak için her yıl 6 milyon yeni fırsat demektir. 7 Uluslararası düzeyde rekabetçi vergi sistemi Almanya, vergi oranları çok yüksek olan ülkelerden biri olma imajından uzun süre önce kurtulmuştur. Sermaye şirketlerinin toplam vergi yükü Almanya da %30 civarında olup, uluslararası karşılaştırmalarda söz konusu bu yük orta sıralarda yer almaktadır. Bu sayede şirketler yatırımlarına çok daha fazla maddi kaynak ayırabilme imkânına sahip olmaktadır.

9 8 En yüksek performansa sahip olanların eyaleti Kendileri küçük, potansiyelleri büyük: Kuzey Ren-Vestfalya, ağırlıkla küçük ve orta ölçekli firmaların yerleşik olduğu bir eyalettir. Bölgenin iktisadi omurgasını meydana getiren yaklaşık KOBİ, eyaletimizin gücünü ve kalitesini temsil eder. Söz konusu işletmeler birçok alanda Almanya nın en iyileri olarak kabul edilir ve yine bunların çoğu kendi sektörlerinde, kendi niş pazarlarında dünya lideridir. Ekonomi, teknoloji ve bilim alanlarında en ileri performansı sağlayan bu firmalar aynı zamanda yenilikçiliğin taşıyıcıları konumundalar. Ve bu şampiyonlar ve gizli şampiyonlar çoğu zaman uluslararası yatırımcıları da bir mıknatıs gibi kendilerine çekiyor. Zira birçok yatırımcı Araştırma & Geliştirme, Satış & Hizmetler vb. alanlarda iş ortakları arıyor. 9 Mükemmel arsalar ve gayrimenkuller Yüzölçümü kilometrekareden fazla olan Kuzey Ren- Vestfalya da şirketler yerleşim bakımından en iyi imkânlara sahiptir. En mükemmel konumlarda, merkez veya çevre bölgelerde, her ihtiyaca uygun, büyük ve küçük, üretim ve ticari amaçlara uygun araziler ve gayrimenkuller mevcuttur. Üstelik uluslararası bir kıyaslama yapıldığında çok hesaplı fiyatlarla. 10 Avrupa nın en zengin rekreasyon ve kültür coğrafyalarından biri Kuzey Ren-Vestfalya, hareketli iş dünyasının dışında kültürel aktiviteler ve eğlence bakımından da oldukça geniş bir portföye sahiptir. Yılda yaklaşık 20 milyon misafir ağırlayan eyaletin Almanya daki en gözde seyahat destinasyonları arasında yer alması da bundan dolayıdır. Dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilere yönelik olarak eyaletin en büyük cazibe merkezleri arasında Düsseldorf, Köln ve Ruhr bölgesi şehirlerindeki etkinlikler ile alışveriş olanakları sayılabilir. Kültürel etkinlikleriyle de eyalet yine en üst seviyede yer alır: Mevcut 900 den fazla müze ve 130 dan fazla sahne, Kuzey Ren-Vestfalya yı Paris ve Londra ile birlikte Avrupa nın çok yönlü kültür bölgelerinden biri haline getirmektedir. UNESCO, eyalette bulunan dört yapıyı dünya kültür mirası olarak ilan etmiştir: Aachen Katedrali, Köln Katedrali, Brühl deki Augustusburg Sarayı ve Essen deki Zeche Zollverein Taş Kömürü Ocağı km uzunluğundaki bisiklet yolları, km den fazla yürüyüş yolları ve ayrıca Alplerin kuzeyindeki en büyük kayak bölgesi de açık hava aktivitelerini mümkün kılan etkenlerdendir. Kuzey Ren-Vestfalya, eyalet olarak bütün bu zenginlikleri ve bundan çok daha fazlasını bünyesinde barındıran bir bölgedir.

10 10 SERVICE AT ITS BEST Tüm dünyada temsil ediliyoruz NRW.INVEST Merkez İrtibat Büroları NRW.INVEST GmbH Petra Wassner Völklinger Straße Düsseldorf, Germany Tel.: Faks: E-posta: Yan Kuruluşlar NRW.INVEST (NORTH AMERICA) LLC Dr. John D. Gatto 150 North Michigan Avenue, Suite 2940 Chicago, IL 60601, USA Tel.: Faks: E-posta: NRW Japan K.K. Georg K. Löer New Otani Garden Court 7F 4-1 Kioicho, Chiyoda-ku Tokyo , Japan Tel.: Faks: E-posta: NRW.INVEST China/Beijing Xingliang Feng Unit 1218, Landmark Tower 2 8 North Dongsanhuan Road, Chaoyang District Beijing , P.R. China Tel.: Faks: E-posta: NRW.INVEST China/Nanjing Jun Xu 25/F Jiangsu International Trade Mansion 50, Zhong Hua Lu Nanjing , P.R. China Tel.: Faks: E-posta: NRW.INVEST China/Shanghai Huaizhen Huang 17A, Tomson Commercial Building No. 710 Dongfang Road Shanghai , P.R. China Tel.: Faks: E-posta:

11 SERVICE AT ITS BEST 11 NRW.INVEST India/Pune Golak C. Misra Office No. 106, Metro House Mangaldas Road, Bundgarden Pune, , India Tel.: E-posta: NRW.INVEST India/Mumbai Shreeram S. Iyer Strategic IT Advisor C-1403, 14th floor, RNA Height, J.V. Link Road Andheri (East) Mumbai, , India Tel.: Faks: E-posta: NRW.INVEST Korea Soyeon Kim Korea Business Center RM , Gangnam-daero, Seocho-gu Seoul, , Korea Tel.: Faks: E-posta: NRW.INVEST Russia/Moscow Ekaterina Karpushenkova 1. Kasatschi per., 7 Moscow, , Russia Tel.: Faks: E-posta: NRW.INVEST Russia/St. Petersburg Tatjana Schwarzkopf Finlyandskij Prospekt 4 A Business Centre Petrovskij Fort 8th Floor, Room 811 St. Petersburg, , Russia Tel.: Faks: E-posta: NRW.INVEST Turkey Dr. Adem Akkaya Inönü Cad. 24/4 Gümüssuyu Taksim Istanbul, Turkey Tel.: Faks: E-posta: Künye Yayımlayan: NRW.INVEST GmbH Völklinger Straße Düsseldorf, Germany Tel.: Faks: E-posta: Yetkili Kişi: Manuela Ehresmann, Pazarlama Müdürü Son Güncelleme: Nisan 2014 Baskı: ALBERSDRUCK GmbH & Co. KG DE Tasarım ve Üretim: DIE PR-BERATER GmbH Worringer Straße Köln Resimler: Kapak: Martin Barraud / Getty Images Sayfa 2-3: Oliver Franke / Tourismus NRW e.v. Sayfa 6-9: NRW.INVEST Arka kapak: NRW.INVEST / B. Petershagen

12 NRW.INVEST GmbH North Rhine-Westphalia Völklinger Straße 4, Düsseldorf, Germany

Ülkemizin olmazsa olmazlarından Hessen eyaleti. HESSEN IN CAZIBESINI TANIMLAYAN SEBEPLER

Ülkemizin olmazsa olmazlarından Hessen eyaleti. HESSEN IN CAZIBESINI TANIMLAYAN SEBEPLER Hessen Eyaleti Ekonomi, Ulasım ve Bölgesel Kalkınma Bakanlıgı HESSEN IN CAZIBESINI TANIMLAYAN SEBEPLER AVRUPA NIN KALBINDE ULUSLARARASI BIR YATIRIM VE TICARET MERKEZI Ülkemizin olmazsa olmazlarından Hessen

Detaylı

Almanya da baş arılı bir ş irket kuruluş u yapmaya yönelik rehber

Almanya da baş arılı bir ş irket kuruluş u yapmaya yönelik rehber The Mayor City of Cologne Almanya da başarılı bir şirket kuruluşu yapmaya yönelik rehber Almanya da baş arılı bir ş irket kuruluş u yapmaya yönelik rehber Köln Avrupa piyasasına girmeniz için en uygun

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ Ağustos 2013, sayı:81 Mart 2012, sayı:72 Bu sayımızda neler var: Yan Sanayi Fuarları: *Midest Yan Sanayi Fuarı *Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka Takip Etmelisiniz: *ASELSAN

Detaylı

BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 27 ŞUBAT- 3 MART 2012 ALMANYA TEKNİK GEZİ PROGRAMI RAPORU

BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 27 ŞUBAT- 3 MART 2012 ALMANYA TEKNİK GEZİ PROGRAMI RAPORU BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 27 ŞUBAT- 3 MART 2012 ALMANYA TEKNİK GEZİ PROGRAMI RAPORU İÇİNDEKİLER ÖZET... 1 GİRİŞ... 3 1. HAMBURG... 4 1.1. HAMBURG LİMAN İŞLETMECİSİ (HAMBURG PORT CONSULTING GMBH &

Detaylı

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA

İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA İHRACAT SEKTÖRLERİ AÇISINDAN HOLLANDA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ AR & GE ve MEVZUAT ŞUBESİ ARALIK 2009 İÇİNDEKİLER I. HOLLANDA HAKKINDA GENEL BİLGİLER...

Detaylı

Geleceğe doğru. Türkiye ve Niedersachsen için Perspektifler. Türk-Alman Business Center www.tabc-niedersachsen.de

Geleceğe doğru. Türkiye ve Niedersachsen için Perspektifler. Türk-Alman Business Center www.tabc-niedersachsen.de Geleceğe doğru Türkiye ve Niedersachsen için Perspektifler Türk-Alman Business Center www.tabc-niedersachsen.de Içerik Niedersachsen e Hoş Geldiniz s. 03 Büyük Avrupai Merkez s. 04 Küresel Oyuncuların

Detaylı

BİLGİ NOTU ANKARA KALKINMA AJANSI SİLİKON VADİSİ ZİYARETİ VE BİLİŞİM EKOSİSTEMİ DÜNYA ÖRNEKLERİ

BİLGİ NOTU ANKARA KALKINMA AJANSI SİLİKON VADİSİ ZİYARETİ VE BİLİŞİM EKOSİSTEMİ DÜNYA ÖRNEKLERİ BİLGİ NOTU ANKARA KALKINMA AJANSI SİLİKON VADİSİ ZİYARETİ VE BİLİŞİM EKOSİSTEMİ DÜNYA ÖRNEKLERİ 26 KASIM 2012 1 İÇİNDEKİLER 1. SAN FRANCISCO, BİLİŞİM VADİSİ VE KALİFORNİYA...5 1.1. SAN FRANCISCO...5 San

Detaylı

TALLİNN RİGA VİLNİUS MİNSK KİEV BRATİSLAVA KİŞİNEV BÜKREŞ SOFYA ATİNA ANKARA KIBRIS BEYRUT KAHİRE

TALLİNN RİGA VİLNİUS MİNSK KİEV BRATİSLAVA KİŞİNEV BÜKREŞ SOFYA ATİNA ANKARA KIBRIS BEYRUT KAHİRE MOSKOVA BAKÜ TAŞKENT AŞKABAT TİFLİS KİŞİNEV KİEV BÜKREŞ ATİNA KIBRIS SOFYA ÜSKÜP BELGRAD SARAY BOSNA Ljubljana BUDAPEŞTE VİYANA VARŞOVA AMSTERDAM DUBLİN LONDRA Edinburgh BRATİSLAVA BRÜKSEL PRAG MİNSK VİLNİUS

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN )

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN ) KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ( HANNOVER VE KÖLN ) Etüd-Araştırma Servisi Mart 2007 İÇİNDEKİLER GİRİŞ..3 BÖLÜM I ALMANYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1.Ülke Kimliği... 4 1.2. Siyasi ve İdari Sistem... 5 1.3.

Detaylı

Yükseklere. Aşağı Saksonya Tutkuların eyaleti

Yükseklere. Aşağı Saksonya Tutkuların eyaleti Yükseklere Aşağı Saksonya Tutkuların eyaleti Künye Yayınlayan: Innovatives Niedersachsen GmbH, Schillerstraße 32, 30159 Hanover www.innovatives.niedersachsen.de Basın hukuku sorumlusu: Dr. Stefan Franzke

Detaylı

BİLİŞİM ve ANKARA BİLİŞİM VE ANKARA ARAŞTIRMALAR SERİSİ - 3. www.ankaraka.org.tr

BİLİŞİM ve ANKARA BİLİŞİM VE ANKARA ARAŞTIRMALAR SERİSİ - 3. www.ankaraka.org.tr BİLİŞİM VE ANKARA ARAŞTIRMALAR SERİSİ - 3 1 2 İÇİNDEKİLER 1. BİLİŞİM... 4 2. BİLİŞİM ve ANKARA... 5 a. AR-GE ve İnovasyonun Başkenti Ankara... 5 b. Nitelikli İnsan Gücüyle Ankara... 7 c. Sürdürülebilir

Detaylı

İSTANBUL KALKINMA AJANSI

İSTANBUL KALKINMA AJANSI Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B2 Blok Kat: 16 34149 Yeşilköy Bakırköy / İSTANBUL T: +90 212 468 34 00 F: +90 212 468 34 44 www.istka.org.tr - iletisim@istka.org.tr 2 3 4 İÇİNDEKİLER 1. STRATEJİK

Detaylı

Kümelenme Modeli ve Türkiye deki Kümelenme Çalışmaları. Hazırlayan:Stajer Sercan Bozkurtoğlu

Kümelenme Modeli ve Türkiye deki Kümelenme Çalışmaları. Hazırlayan:Stajer Sercan Bozkurtoğlu Kümelenme Modeli ve Türkiye deki Kümelenme Çalışmaları Hazırlayan:Stajer Sercan Bozkurtoğlu 2013 İÇİNDEKİLER Kümelenmenin Tanımı...3 Kümelenmenin Nedenleri ve Ekonomiye Etkisi...4 Kümelenme Evreleri...6

Detaylı

EXPO 2020 İZMİR EXPO 2020 İZMİR HERKES İÇİN SAĞLIK PROJESİ ARAŞTIRMASI İZMİR 2012

EXPO 2020 İZMİR EXPO 2020 İZMİR HERKES İÇİN SAĞLIK PROJESİ ARAŞTIRMASI İZMİR 2012 EXPO 2020 İZMİR EXPO 2020 İZMİR HERKES İÇİN SAĞLIK PROJESİ ARAŞTIRMASI İZMİR 2012 YAZAN VE YÖNETEN İZMİR YAŞAR ÜNİVERSİTESİ- İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ- ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN BÖLÜMÜ-

Detaylı

İ STA NB U L K A LK I NM A A JA NS I

İ STA NB U L K A LK I NM A A JA NS I Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B2 Blok Kat: 16 34149 Yeşilköy Bakırköy / İSTANBUL T: +90 212 468 34 00 F: +90 212 468 34 44 www.istka.org.tr - iletisim@istka.org.tr 2 İSTA NB U L K AL KIN

Detaylı

ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI

ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI SERHAT BÖLGESİNİN KALKINMASINDA ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI SERHAT BÖLGESİNİN KALKINMASINDA ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI HAZIRLAYANLAR Metehan AKKAYA Muhammed

Detaylı

YÜKSELİŞ SÜRÜYOR... 2014 YILLIK RAPOR

YÜKSELİŞ SÜRÜYOR... 2014 YILLIK RAPOR YÜKSELİŞ SÜRÜYOR... 2014 YILLIK RAPOR 24,2 TOPLAM SATIŞLAR %29 ARTARAK 24,2 MİLYAR TL YE YÜKSELİRKEN, ESAS FAALİYET KÂRI 1 MİLYAR 359 MİLYON TL, NET KÂR İSE 1 MİLYAR 819 MİLYON TL OLARAK GERÇEKLEŞTİ. 18,3

Detaylı

YÜKSELİŞ SÜRÜYOR... 2014 YILLIK RAPOR

YÜKSELİŞ SÜRÜYOR... 2014 YILLIK RAPOR YÜKSELİŞ SÜRÜYOR... 2014 YILLIK RAPOR 24,2 TOPLAM SATIŞLAR %29 ARTARAK 24,2 MİLYAR TL YE YÜKSELİRKEN, ESAS FAALİYET KÂRI 1 MİLYAR 359 MİLYON TL, NET KÂR İSE 1 MİLYAR 819 MİLYON TL OLARAK GERÇEKLEŞTİ. 18,3

Detaylı

Hazar Bölgesi katma değeri yüksek sektörleri ile pek çok yatırımcının dikkatini çekiyor.

Hazar Bölgesi katma değeri yüksek sektörleri ile pek çok yatırımcının dikkatini çekiyor. HAZAR STRATEJİ ENSTİTÜSÜ YAYINIDIR ŞUBAT 2013 SAYI: 03 Hazar Bölgesi katma değeri yüksek sektörleri ile pek çok yatırımcının dikkatini çekiyor. Orta Asya da Turizmin Yeni Yüzü: Özbekistan Soğuk savaş biterken

Detaylı

www.pwc.com/tr 2041 de Türkiye Geleceğe bakış

www.pwc.com/tr 2041 de Türkiye Geleceğe bakış www.pwc.com/tr 2041 de Türkiye Geleceğe bakış Mayıs 2012 Yönetici özeti Türkiye nin ekonomik görünümü 2041 yılında oldukça farklı bir konuma gelecek. Uzun vadeli ekonomik büyümeyi sağlamak için sayısı

Detaylı

İSTANBUL BÖLGESEL VE ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ (İFM)

İSTANBUL BÖLGESEL VE ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ (İFM) SERPAM İstanbul Üniversitesi Sermaye Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezi ARAŞTIRMA DİZİSİ-1 İSTANBUL BÖLGESEL VE ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ (İFM) EKİM 2012 SUNUŞ İstanbul un uluslararası finans merkezi

Detaylı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İçerik Takdim ve Teşekkür... 1 1. Giriş... 3 2. Küme Analizi... 7 2.1. Sektörel Analiz... 7 2.2. Yerel Ekonomi...

Detaylı

Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ VE HALI ŞUBESİ

Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ VE HALI ŞUBESİ Halı Pazarı Olarak ALMANYA TEMEL EKONOMİK GÖSTERGELER GENEL VE SEKTÖREL BİLGİLER İTKİB GENEL SEKRETERLİĞİ TEKSTİL, DERİ VE HALI ŞUBESİ ARALIK 2014 İÇİNDEKİLER Halı Pazarı Olarak ALMANYA I. ALMANYA HAKKINDA

Detaylı

DÜNYAYI LÜKSEMBURG DAKİ MERKEZ OFİSİNİZDEN FETHEDİN

DÜNYAYI LÜKSEMBURG DAKİ MERKEZ OFİSİNİZDEN FETHEDİN DÜNYAYI LÜKSEMBURG DAKİ MERKEZ OFİSİNİZDEN FETHEDİN L Lüksemburg, Avrupa piyasasına açılan kapınız Lüksemburg da Merkez Ofis 2 Küresel veya Avrupa merkez ofisiniz için neden Lüksemburg u düşünmelisiniz?

Detaylı

TRA2 BÖLGESİNİN KALKINMASINDA ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI ŞUBAT 2011

TRA2 BÖLGESİNİN KALKINMASINDA ÇAĞRI MERKEZİ FIRSATI ŞUBAT 2011 T. C. S E R H A T K A L K I N M A A J A N S I Sayfa T. C. S E R H A T K A L K I N M A A J A N S I Sayfa I T. C. S E R H A T K A L K I N M A A J A N S I Sayfa II ÖNSÖZ Genel olarak müşteri ne ister? Sorusunun

Detaylı

KOCAELİ BİLİŞİM VADİSİ ÖN ARAŞTIRMA RAPORU

KOCAELİ BİLİŞİM VADİSİ ÖN ARAŞTIRMA RAPORU KOCAELİ BİLİŞİM VADİSİ ÖN ARAŞTIRMA RAPORU Yayın Tarihi: Mayıs, 2011 MARKA Yayınları Serisi KOCAELİ BİLİŞİM VADİSİ ÖN ARAŞTIRMA RAPORU MAYIS 2011 1. GENEL BAKIŞ 1.1. Bilişim sektörünün tanımlanması 70

Detaylı

YAZILIM: EKONOMİNİN YENİ KALKINMA GÜCÜ

YAZILIM: EKONOMİNİN YENİ KALKINMA GÜCÜ YAZILIM: EKONOMİNİN YENİ KALKINMA GÜCÜ YAZILIM SEKTÖRÜNÜN KRİTİK SEKTÖR OLARAK KONUMLANDIRILMASI İÇİN STRATEJİ ÖNERİSİ ARALIK 2009, İSTANBUL RAPOR HAKKINDA İşbu Rapor, Yazılım Sanayicileri Derneği (Kısaca

Detaylı

KONYA DÜNYA TİCARET MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK

KONYA DÜNYA TİCARET MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK İHRACAT DERGİSİ NİN ÜCRETSİZ EKİDİR! KONYA AB YE BALO İLE GİRECEK İSTİHDAMI EN HIZLI ARTAN İKİNCİ İL İLK BÖLGESEL İNOVASYON MERKEZİ KONYA DA YAPILACAK Sektör Çeşitliliği ile TÜRKİYE 4DÖRDÜNCÜSÜ KONYA DÜNYA

Detaylı

Türkiye de Yazılım Sektörü

Türkiye de Yazılım Sektörü Türkiye de Katkı Sağlayanlar Mariye Umay Akkaya Zeynep Baktır Mustafa Canlı Anıl Çekiç Hüseyin Rahmi Çetin Murat Duran Erdem Erkul Aydın Kolat Gülara Tırpançeker Murad Tiryakioğlu Editör Murad TİRYAKİOĞLU

Detaylı

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano ISSN:2148-5585 Ocak, 2015 - Dört ayda bir yayınlanır. Ankara Özel Sayısı Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano Ankara'nın iş ve

Detaylı