Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi"

Transkript

1 Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan ve hayatı her anlamda kolaylaştıran bir yazılımdır. Karar destek sistemi ile bir davanın usul ve esas kurallarına uygun olarak açılması amaçlanırken, süreç yönetimi sistemi ile de açılmış bir davaya ilişkin tüm aşamaların elektronik ortamda takip edilebilmesi amaçlanır. DavaProWeb in hukukçulara sunduğu başlıca faydalar; seçilen dava türüne göre içtihat mevzuat ve bilgi notları sunmak, duruşma, ara karar ve bilirkişi raporları gibi davanın seyrindeki önemli detayları uyarı sistemi ile hatırlatarak dava sürecini rahatça yönetmenizi sağlamak, avukatların gözünden kaçabilecek detaylara bağlı olarak ortaya çıkan hataları önlemek, sekretarya maliyetlerinin düşürülmesini sağlamaktır. Bir web uygulaması olan DavaProWeb e günün her saatinde internet aracılığı ile bulunduğunuz her yerden ulaşabilirsiniz.

2 Programa Giriş İşlemi Nasıl Yapılır? 1. Herhangi bir internet tarayıcı çift tıklanarak açılır.(google Chrome, MozillaFireFox, İnternet Explorer) 2. Açılan ekranın adres çubuğuna giris.davapro.com yazılır. Açılan ekrandaki Kullanıcı Adı ve Şifre girilerek, Giriş butonuna basılır ve programa giriş yapılır.

3 3-Açılan arayüz DavaProweb in Ana Menüsü dür. Bu bölüm Davalar, Vekaletler, Büro Yönetimi, Raporlar ve Dilekçeler olmak üzere 5 ana bölümden oluşmaktadır. I-Vekâletler Müvekkil bilgilerinin sisteme girildiği bölümdür. Bu bölümde müvekkil kaydı yapılabildiği gibi, başka müvekkil bilgileri eklenebilir, kayıtlı olan müvekkil bilgilerine ulaşılabilir ve bilgiler güncellenebilir. Müvekkil bilgileri sisteme nasıl girilir? Programın ana ekranındaki Vekâletler butonu tıklanır.

4 Ekranın sağ tarafında bulunan Yeni Vekâlet Oluştur butonu tıklanır.

5 Açılan penceredeki vekâlet bilgileri doldurularak İleri butonuna basılır. Burada bulunan alanların tamamı doldurulması zorunlu alanlardır. Doldurmadığınız takdirde, ileri butonu çalışmaz. Vekalet numarası sistemde daha önce kaydedilmiş bir numara ise, sistem yeni numarayı sıralı olarak kendisi verir. Vekâlet Bilgilerini eksiksiz doldurup İleri butonu tıklandığında açılan Vekâlet Yetkileri penceresinde, müvekkilin avukata verdiği yetkiler işaretlenerek İleri butonu tıklanır. Belirtilen vekâlet yetkilerinden işaretledikleriniz otomatik olarak hazırlamış olduğunuz vekaletnameye yansıyacaktır.

6 Vekalet Yetkileri seçildikten sonra İleri butonu tıklandığında, sisteme daha önce giriş yapmış avukatlar ekranda daha önce kaydedilmiş olan avukatların isimlerini görecektir. Vekâlete Bağlı Avukatlar bölümünde, vekâlet verilen avukatlar işaretlenerek İleri butonu tıklanır.

7 Müvekkil Bilgileri bölümünde, yeni müvekkil bilgisi, müvekkilin şahıs ya da şirket olması ayrımına göre Şahıs veya Şirket butonları tıklanıp, ilgili alanlar doldurularak kaydedilmek suretiyle eklenir. "İleri butonu tıklanır. Şahıs ise;

8 Şirket ise;

9 Özet ve Kaydet bölümü, vekâletle ilgili şimdiye dek girmiş olduğunuz bilgileri toplu olarak görebileceğiniz bir ara yüzdür. Önceden kaydedilmiş bilgiler kontrol edilir ve doğru ise Kaydet butonu tıklanarak işlem tamamlanır. Yanlış veya eksik bilgi girildiği fark edilirse, Geri butonu tıklanarak bu bilginin girildiği alanlarda gerekli düzeltmeler yapılabilir. Sistemde vekâlet nasıl aranır? 1-Programın ana menüsündeki Vekâletler butonu tıklanır. 2-Ekrana gelen pencerenin sağ tarafında bulunan Bul alanına, Noter adı, Noter tarihi, yevmiye no gibi kriterlerden biri girilerek daha önce düzenlenmiş olan vekalete ilişkin bilgileri arama işlemi gerçekleştirilir.

10 3- Arama sonucunda ekrana gelen vekâletler için, kırmızı ok işareti ile belirtilmiş başlıklardan biri tıklanarak, bulunan kayıtlar arasında istenen kritere göre sıralama yapılabilir. Örneğin, Noter Adı kriteri tıklandığında, bulunan kayıtlar, Noter Adı bilgisine göre sıralanacaktır. Vekâlet No kriteri tıklandığında girilen vekalet numarası ile sistemde kayıtlı müvekkil bilgilerine ulaşılır. Vekâlet bilgileri nasıl güncellenir?

11 Bulduğunuz vekâletin üzerine bir kez tıklayarak, alt tarafa açılan bölümdeki vekalet düzenle butonu ile vekâletteki bilgileri düzenleyebilir, vekalet sil butonuyla bilgileri silebilirsiniz. Vekâlet durumu değiştir butonuyla ise azil ve istifa halleri tarihleriyle birlikte kaydedilebilir. II- Davalar : Bu modül yeni bir dava açılmasını veya daha önce açılmış bir davanın izlenmesi veya bu davaya ilişkin bilgilerin güncellenmesini sağlar. Yeni bir dava açmanız için öncelikle açacağınız davanın türünü sistemden bulmanız gerekir. Dava türü seçimi şu şekilde yapılır: Ana menüde bulunan Davalar butonu tıklanır.

12 Ekranın sağ köşesinde bulunan Yeni Dava Kartı Aç butonu tıklanır.

13 Açılmak istenen dava, Dava Türü Seçimi penceresindeki arama ekranına davanın adı yazılarak bulunabileceği gibi alt kısımdaki Seçiminizi Yapınız bölümünden de bulunabilir. Davanın adını yazarak davayı aramanız halinde dava adının içinde geçen kelimelerin bulunduğu dava türleri de listelenir. Söz konusu dava adının birkaç harfini yazmanız halinde de ilişkin dava türleri listelenecektir.

14 Dava türlerine davanın adını yazarak ulaşabileceğiniz gibi, sistemde verili olan dava türü içinden seçerek de ulaşabilirsiniz. Seçiminizi Yapınız ibaresinin yan tarafında bulunan oku tıkladığınızda, sistemdeki davaların hukuk, iş, ceza, idare, icra ve iflas olmak üzere beş kategoriye ayrıldığını göreceksiniz. Bunlardan herhangi birini seçtiğinizde bu kategoriyi oluşturan dava türlerine ulaşmanız mümkündür.

15 Seçilen davanın isminin üzerine tıkladığınızda açılan arayüzde davayı nasıl açmak istediğiniz sorulur ve üç seçenek sunulur. Yeni Bir Dava Kartı ile seçeneğini seçtiğinizde, programın karar destek sistemini kullanmadan dava bilgilerini, dilekçe alanlarını, müvekkil ve karşı taraf bilgilerini programa girerek açmak istediğiniz davanın dilekçesine ulaşabilirsiniz. Karar destek sistemi ile yeni bir dava kartı ile seçeneğini seçtiğinizde, bu modülde yer alan davayla ilgili esasa ve usule ilişkin sorular, bilgi notları, kanun maddesi ve içtihatlara ulaşabileceğiniz gibi, açmak istediğiniz davanın dilekçesine ulaşabilirsiniz. Devam eden dava süreci için yeni bir dava kartı ile seçeneğini seçtiğinizde, Yeni bir dava kartı ile seçeneğini seçtiğinizde takip edilen sürece benzer bir akış gerçekleşecektir. Programın karar destek sistemini kullanmadan dava bilgilerini, dilekçe alanlarını, müvekkil ve karşı taraf bilgilerini programa girerek açmak istediğiniz davanın dilekçesine ulaşabilirsiniz. Alt ayrımlar; I)Yeni bir dava kartı ile seçildiğinde

16 Açılan ara yüzde dava bilgileri ile dava dilekçesine ait bilgiler yer almaktadır. Girmiş olduğunuz dava bilgileri davanın ana kartına aktarılırken, dilekçeye ait bilgiler de dava dilekçesine aktarılır.

17 Bu bilgiler doldurulup ileri butonu tıklandığında ulaşılan vekalet ara yüzünde ana menüdeki vekalet modülünden girilen vekil ve müvekkil isim ve soy isimleri bulunur. Vekâlet numarasının sol tarafındaki klasör tıklandığında, müvekkil ve avukat ismi çıkar. Klasörün sol tarafındaki kare tıklandığında müvekkil ve avukat isimleri sağ tarafa eklenir. Okun anlamı tıklandığında aşağıya bilginin açılıyor olması.

18 İleri butonu tıklandığında karşı taraf bilgilerinin girileceği ara yüz gelir.

19 Karşı taraf bilgileri, karşı tarafın şahıs veya şirket olmasına bağlı olarak, Şahıs Ekle veya Şirket Ekle butonlarına tıklandığında çıkan alanlara kaydedilir ve İleri butonu tıklanır. Son aşamada girilen bilgileri toplu olarak görebileceğiniz Özet ve Kaydetme arayüzü açılır. Kaydet butonuna basılarak bu bilgiler kaydedilir.

20 İşlem yapmak için ekranda beliren başlıklardan birini tıklayabilirsiniz.

21 *Dilekçe Yazdır tıklandığında, söz konusu dava türü ile ilişkili dava dilekçelerine ulaşabilirsiniz. Seçilen dilekçe ismi tıklandığında dava dilekçesi ekrana gelecektir. Ekrana gelen dilekçede {$EFRecordContext1} tane çocukları bulunmaktadır şeklinde kodlu alanlar göreceksiniz. Bunlar, dilekçe metninin her somut olaya göre değiştiği göz önüne alınarak sisteme konmuştur. Bu kodlu alanlarda gördüğünüz bilgiler Dava Bilgileri ekranında görülen sorulara verdiğiniz cevaplardır.

22 Dilekçe üzerinde ikonlar ile düzeltmeler yapabileceğiniz gibi, metin içeriğinde de gerekli gördüğünüz düzeltmeleri yapabilirsiniz ve bu dilekçenin çıktısını ekranın sağ alt köşesinde bulunan yazdır butonu ile alabilirsiniz.

23

24 Ayrıca, değişiklik yaptığınız dilekçeleri sisteme kaydedebilirsiniz. Bunun için altta bulunan Tasarım Görünümüne Dön butonunu tıkladığınızda açılan dilekçe metninde değişikliği yaptıktan sonra farklı kaydet butonunu tıklayınız. Kaydettiğiniz bu dilekçeyi sistemdeki diğer dilekçelerle birlikte görebilirsiniz. *Dava Kartına git tıklandığında

25 Dava kartında dava konusu, dava, taraf, tebligat bilgileri, ara kararlar, duruşma tarihleri bulunur. Dava sürecini yönetebileceğiniz yerdir.

26 Dava Bilgileri Düzenle butonu tıklandığında ekrana gelen dava bilgileri doldurulduğunda, bu bilgiler sol tarafta görülecektir.

27 Dava konusu düzenle butonu ile dava konusunu yazabilirsiniz.

28 Ana kartta görülen Yapılması Gereken İşler, açılmış bir dava sürecine ilişkin yönlendirmenin yapıldığı bölümdür. Bu yönlendirme sisteme daha önce girmiş olduğunuz veriler dikkate alınarak yapılmaktadır. Davanın tarafları sisteme önceden kaydedilmemişse Taraf Gir, Müvekkil Ekle ve Avukat Ekle butonları tıklanarak bu bilgilerin girişini yapabilirsiniz. Bu bilgileri daha önce girmiş olmanız halinde bu butonlar ekranda görünmez. Dilekçe Yazdır ve Gönderildi butonları aktif hale gelir.

29 Dilekçe Yazdır butonu tıklandığında, dava türüne bağlı sistemdeki tüm dava dilekçeleri gelir.

30 Gönderildi butonu tıklandığında Davetiye Geldi? (Duruşma Tarihi) butonu aktif hale gelir. Ekranda açılan Davetiye (Çağrı Belgesi Bilgileri) penceresine size tebliğ edilen davetiyedeki bilgileri doldurup sisteme kaydedebilirsiniz. Kırmızı ile belirtilen alanlar doldurulması zorunlu alanlardır. Ekrandaki Duruşma Bilgisi Gir butonu tıklandığında duruşmaya katılıp katılmadığınız sorulur.

31 Duruşmaya katılındı mı sorusuna Evet cevabını verdiğinizde duruşmada verilen ara karara ilişkin bilgileri girebileceğiniz bir pencere açılır. Bu pencereden ara karar metnini manuel girebileceğiniz gibi duruşma sonuçları seçeneklerinden birini seçmeniz de mümkünüdür.

32 Bu halde seçmiş olduğunuz sonuca ilişkin veri girişi alanları gelir. Örneğin, duruşmada ihtiyati tedbir kararı alınması halinde, bir sonraki pencerede ihtiyati tedbire ilişkin detayların girileceği alanlar gelir. İleri butonuna bastığınızda, bir sonraki duruşmaya ait bilgilerin girilebileceği alanlara ulaşabileceğiniz Yeni Duruşma Bilgileri gelir.

33 Hayır cevabını verdiğinizde sağ altta Tebligat Bilgisi Gir butonu aktif hale gelir. Bu buton tıklandığında ara karara ilişkin bilgileri girebileceğiniz bir pencere açılır. Bu pencereden ara karar metnini manuel girebileceğiniz gibi, duruşma sonuçları seçeneklerinden birini seçmeniz de mümkündür.

34

35 Taraflar bölümünde yeni avukat ve müvekkil isimleri eklenmesi mümkündür. Benzer durum karşı taraf avukat ve müvekkil isimleri için de geçerlidir. +( ) butonu kullanılarak yeni eklemeler yapılabilir. Ayrıca Tebligat, Cevap Tebligatı ve Düplik bilgilerinin girişi de bu bölümden yapılmaktadır.

36 Dava kartı ekranının alt bölümünde dava sürecinde karşılaşabileceğiniz durumlarla ilgili başlıklar (Duruşmalar, Bilirkişi, Keşif, İhtiyati Tedbir, Teminat, İcra ve Islah) göreceksiniz. Bu bölüm yardımıyla dava süreç yönetimini sürdürmeniz mümkün olacaktır. Duruşmalar, Bilirkişi, Keşif, İhtiyati Tedbir, Teminat, İcra ve Islah gibi başlıkların altında bulunan alanlara gireceğiniz veriler yardımıyla, dava sürecini süre ve belgeler yönünden daha sıhhatli yürütmeniz mümkün olacaktır. Sisteme girdiğiniz veriler yardımıyla sistem sizi uyaracaktır.

37 Her bir başlığın yan tarafında bulunan aşağı doğru okları tıklayarak bu alanlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

38

39 : Dosya ekle butonu ile süreçte dosyaya giren belgeleri sisteme kaydetmeniz, böylece belgeleri elektronik ortamda takip etmeniz mümkün olacaktır. : Düzenle butonu ile ilgili kayıt üzerinde gerekli düzeltmeleri yapmanız mümkün olacaktır.

40 Yeni butonu ile yeni bir kayıt girmeniz mümkün olacaktır. *Kapat butonu tıklandığında

41 Ekrana ana menü gelir. ii) Karar destek sistemi ile yeni bir dava kartı ile seçildiğinde:

42 Karar destek sistemi ile amaçlanan, davanın açılması esnasında usul ve esas yönünden gerekli hususları kullanıcıya hatırlatmaktır. Kullanıcının bu yönde bilgilendirilmesi modülde yer alan davaya ilişkin sorular, içtihatlar, kanun maddeleri ve bilgi notları yardımıyla sağlanacaktır. Her soru önceki soruya verdiğiniz evet veya hayır cevabına bağlı olarak değişebilir. Soru ekranında sorunun ilişkin olduğu hukuki bilgiyle ilgili açıklamalar yer alır. Bu açıklamalar evet hayır cevabına göre değişmez.

43 Cevap vermiş olduğunuz sorular ve cevapları ekranın sağ tarafında görülür.

44 Ayrıca, her sorunun altında söz konusu soruyla ilgili kanun maddesi ve içtihat butonları yer alır. Bu butonları tıkladığınızda ilgili kanun maddesi ve içtihat metinlerine ulaşılır.

45

46 Kanun ve içtihat metinlerinden sorguya geri dönmeniz sorguya geri dön butonu ile mümkündür. Ekranın sağ tarafında bulunan Bilgi Notları nda, davayla ilgili bazı pratik bilgilere ulaşmanız mümkündür.

47 Cevabını vermiş olduğunuz sorunun cevabında düzeltme yapmak istediğinizde, sağ panelde yer alan Cevaplanan Sorular kısmındaki herhangi bir soruyu tıklamanız yeterlidir. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan Sorgudan Çık butonu sorgudan çıkmanızı sağlayacaktır.

48

49 Sistem, verilen cevaplarda usul veya esasa ilişkin eksiklik tespit ettiğinde açıklamalar yoluyla uyarıda bulunur. Bazı durumlarda ise bu tip eksiklikler halinde kullanıcıyı sorgudan çıkarır. Sorgudan çıkarılma halleri hak düşürücü süre ve esasla ilgili kanunda tahdidi olarak belirtilmiş hallerle sınırlı tutulmuştur. Bu iki durumda kullanıcı sorgudan çıkarıldınız uyarısı ile sorgudan çıkarılır. Kişi sorgudan çıkarılsa da, Cevaplanan Sorular kısmında yer alan sorulardan herhangi birini tıklayarak tekrar sorguya dönebilir.

50 Aynı ekranda görünen Bir Sonraki Adıma Geç butonu tıklandığında kullanıcı sorgudan çıkar ve Karar destek sistemi ile yeni bir dava kartı ile modülünün dördüncü basamağı olan Dava Bilgileri ne gelir.

51 Sorgunun eksiksiz tamamlanması halinde, Sorguyu Başarıyla Tamamladınız uyarısının bulunduğu ekran gelir. Aynı ekranda görünen Bir Sonraki Adıma Geç butonu tıklandığında, kullanıcı Karar destek sistemi ile yeni bir dava kartı ile modülünün dördüncü basamağı olan Dava Bilgileri ne gelir.

52 Karar destek sistemi ile yeni bir dava kartı ile seçildiğinde ekrana gelen Karar Destek Sistemi (KDS) basamağı tamamlandıktan sonraki süreç yukarıda bahsedilen Yeni bir dava kartı ile süreciyle aynıdır. Karar Destek Sistemini Dava Bilgileri, Vekalet, Karşı Taraf, Özet ve Kaydetme takip eder. iii) Devam eden dava süreci için yeni bir dava kartı ile seçildiğinde

53 Yeni bir dava kartı ile seçeneğini seçtiğinizde takip edilen sürece benzer bir akış gerçekleşecektir. Programın karar destek sistemini kullanmadan dava bilgilerini, dilekçe alanlarını, müvekkil ve karşı taraf bilgilerini programa girerek açmak istediğiniz davanın dilekçesine ulaşabilirsiniz. III) Büro Yönetimi Avukat Bilgileri: Bir avukatlık bürosunda bir avukat çalışabileceği gibi birkaç avukatın birlikte çalışması da mümkündür. Bu bölümde, büroda çalışan tüm avukatların bilgileri (ad, soyad, TC kimlik no, baro sicil no, T.B.B. numarası, cep telefonu, e-posta adresi vb.) programa girilerek Kaydet butonu tıklanarak avukat kayıt bilgisi gerçekleştirilir. Kullanıcı Yetki Bilgileri: Avukatlık bürolarındaki her bir avukat aynı zamanda programın bir kullanıcısıdır. Programda istenilen kişiye istenilen yetki verilmesi sistem tarafından belirlenen yönetici kullanıcısına ait olup bu bölümde gerçekleşir. Örneğin; avukat, bürosunda çalışan kâtibine programda bilgileri görebilme yetkisini verebilir, ancak, kâtibinin kayıt silmesini men edebilir.

54 Programı, birden fazla kişiyi yetkilendirmek yoluyla kullanmanız mümkün. Büro Yönetimi, yeni kullanıcı eklemenizi veya var olan kullanıcıları değiştirebilmenizi sağlar. Programın ana ekranındaki Büro Yönetimi butonu tıklanır. Sağ tarafta bulunan Yeni Kullanıcı butonu tıklanır.

55 Gelen pencereden gerekli bilgiler girilerek yeni kullanıcı oluşturulur. Kullanıcı avukat ise, pencerenin altında bulunan Kullanıcı Avukat mı? yazısının yanındaki kutucuk işaretlenir.

56 Yeni kullanıcı veya yeni kullanıcı avukat ekleme işlemi tamamlanmıştır. Kullanıcıya yetki verilmesi işlemi sağ tarafta bulunan alan üzerinden yapılır. Kullanıcı tüm yetkilere sahip kılınabildiği gibi, sahip olduğu yetkiler kısıtlanabilir. Ekranın sağ tarafında çeşitli modüller üzerinden yetkiler belirtilmiştir. Evet veya hayır cevaplarıyla kullanıcının hangi alanlarda yetkili olduğu belirlenir. IV)Raporlar Sisteme girişi yapılan tüm alanların raporunun oluşturulabildiğiniz, oluşturulan raporu Excel, Pdf ve Csv formatlarında bilgisayarınıza kayıt edebileceğiniz modüldür. Yeni Rapor Nasıl Oluşturulur? Yeni bir rapor oluşturabilmek için, programın giriş ekranından Raporlar, daha sonra da sağ taraf da bulunan Yeni Rapor Oluştur butonuna tıklanır.

57 Açılan penceredeki alana, raporun içeriğini anlatan bir başlık girilir ve İleri butonuna basılır.

58 Gelen pencerenin sol üst tarafında bulunan, arama bölümü kullanılarak istenilen alanlar kolayca bulunup, 1 kere tıklatarak rapora eklenir. Yanlış eklediğiniz ya da kaldırmak istediğiniz rapor alanı üzerine gelerek, çarpı butonuna basarak eklediğiniz alanı rapordan kaldırabilirsiniz. Gerekli alanlar seçildikten sonra İleri butonuna tıklatılır. Koşul olarak belirtilmek istenilen alanlar bu bölümden seçilmektedir. Örneğin İli Ankara olan müvekkil koşulunu koymak için, sol taraf da ki alanlardan Müvekkil Kayıtlı İl alanı seçilir. Üst kısımdaki Koşul kısmından = seçilir ve yanındaki Koşul Değeri Giriniz alanına Ankara yazılır ve ekle butonuna basılır.

59 Belirlemek istediğiniz diğer koşulları da belirledikten sonra İleri butonuna tıklanır.

60 Yapılan işlemlerin özet görüntüsü, gösterilmektedir. Kontrol edildikten sonra Kaydet butonuna basılarak oluşturulan rapor kayıt edilir.

61 Rapor ekranından Rapor Oluştur butonuna basılarak rapor ekrana yazdırılır. Rapor Düzenle butonu ile oluşturduğunuz rapor da düzenleme yapabilir, Rapor Sil butonu ile de oluşturulan raporu silebilirsiniz.

62 Yazdır butonu basılarak oluşturulan rapor dökümü direk yazdırılabilirsiniz. Ya da Dışa Aktar butonuna basıp, alt bölüme açılan butonlar kullanılarak, dosyayı CSV,EXCEL ve PDF formatlarında bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz. Kopyala butonuna basıp rapor dökümünü kopyalayıp istediğiniz bir editöre(word,excel vb) yapıştırabilirsiniz.

63 V)Dilekçeler Sistemde bulunan tüm dilekçeleri görebileceğiniz modüldür. Bunlar belli bir dava türüne özgü olarak belirlenmiş dilekçeler olabileceği gibi, dava sürecinde kullanılabilecek temyiz, ıslah talebi, davaya cevap, süre tutum dilekçesi gibi ortak dilekçeler de olabilir.

64 Bul alanına sabit dilekçe yazdığınızda, sürece ilişkin bu dilekçeleri toplu halde görmeniz mümkün olacaktır.

65 Bul alanıyla belli bir dilekçeyi aramanız da mümkündür. Aradığınız dilekçenin adının birkaç harfini girmeniz yeterli olacaktır.

66 Şifre Nasıl Değiştirilir? Programın ilk giriş ekranının sağ üst tarafında bulunan kullanıcı adı tıklanır. Gelen penceredeki Şifre İşlemleri alanı tıklanır. Eski Şifre ve Yeni Şifre girişi yapılır. Kaydet butonuna basılarak işlem tamamlanır.

67

*Dava Kartına git tıklandığında

*Dava Kartına git tıklandığında *Dava Kartına git tıklandığında Dava kartında dava konusu, dava, taraf, tebligat bilgileri, ara kararlar, duruşma tarihleri bulunur. Dava sürecini yönetebileceğiniz yerdir. Dava Bilgileri Düzenle butonu

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Nisan-2010 BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi GİRİŞ ÖEB Uygulamasına bağlanılabilmesi için aşağıdaki işlemler sırasıyla gerçekleştirilir. Uygulama internet

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU T.C. BAŞBAKANLIK Diyanet İşleri Başkanlığı TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ PROGRAMI GİRİŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanun un 44, 45 ve 60 ıncı maddelerine

Detaylı

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak)

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) Giriş VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) AKBS, 4 modülden oluşmaktadır. Merkez Uygulaması, Veri Gönderme Sistemi, Veri Karşılama Sistemi ve Veri İşleme Sistemi.

Detaylı

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir.

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Akademik Bilgi Sistemi ne http://mf.nigde.edu.tr/akbis adresinden

Detaylı

AVUKATLARIN BÜROLARINDA ELEKTRONİK OLARAK HAZIRLAYARAK GETİRDİKLERİ DOSYALARIN SİSTEME AKTARILMASI

AVUKATLARIN BÜROLARINDA ELEKTRONİK OLARAK HAZIRLAYARAK GETİRDİKLERİ DOSYALARIN SİSTEME AKTARILMASI AVUKATLARIN BÜROLARINDA ELEKTRONİK OLARAK HAZIRLAYARAK GETİRDİKLERİ DOSYALARIN SİSTEME AKTARILMASI Bu takipler avukatlar tarafından Exchange ismindeki bir program aracılığı ile UYAP sistemine uyarlı olarak

Detaylı

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler Ö ZEL PAZAR REHBERİ İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Özel Pazar İnternet Adresi ve Ana Sayfası... 3 3. Kullanıcı Kaydı ve Girişi... 5 3.1. Kullanıcı Kaydı... 5 3.2. Kullanıcı Girişi... 7 3.3. Kullanıcı Ana

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

YÜKÜMLÜ KAYIT VE TAKİP SİSTEMİ YÜKÜMLÜ KILAVUZU RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

YÜKÜMLÜ KAYIT VE TAKİP SİSTEMİ YÜKÜMLÜ KILAVUZU RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2015 YÜKÜMLÜ KAYIT VE TAKİP SİSTEMİ YÜKÜMLÜ KILAVUZU RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ELEKTRONİK GÜMRÜK İŞLEMLERİ DAİRESİ Versiyon 1.1 1 YÜKÜMLÜ KAYIT VE TAKİP SİSTEMİ (YKTS) Yükümlü Kayıt ve Takip

Detaylı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Güncelleme Tarihi: 29.01.2007 Yükleme Programa ait CD-ROM u bilgisayarınızın CD-ROM ünitesine takınız.

Detaylı

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRİM FORMU

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRİM FORMU İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI BİLDİRİM FORMU KULLANIM KILAVUZU 2012 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU 1. GİRİŞ 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu nün 11. maddesinde iş kazası ve meslek hastalığının tanımı yapılmıştır.

Detaylı

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU;

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; Rev_2012_1226_005 İçindekiler 01_Uygulamanın İçeriği 01_Hal Otomasyonunun Özelliği 02_Cari Kartların Tanımlanması 03_Yeni bir (müstahsil) tanımlama 04_Stok Kartlarının

Detaylı

KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ SOSYAL HAK VE YARDIM ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU_VERSİYON3

KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ SOSYAL HAK VE YARDIM ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU_VERSİYON3 KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ SOSYAL HAK VE YARDIM ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU_VERSİYON3 PERSONEL ÖDEMELERİ UYGULAMA DESTEK ŞUBESİ ANKARA EYLÜL-2011 I-SİSTEME GİRİŞ http://kbs.muhasebat.gov.tr/index.html

Detaylı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı EĞİTİM VE YETKİLENDİRME BİLGİ SİSTEMİ (EYBİS) DENETÇİ YETKİLENDİRME BAŞVURU ALANI KULLANICI KILAVUZU

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

GO Plus Diğer İşlemler

GO Plus Diğer İşlemler GO Plus Diğer İşlemler LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Diğer İşlemler...5 Birim Setleri...6 Birim Bilgileri...7 Çevrim Bilgileri...8 Kullanıldığı Kartlar...9 Döviz Tablosu...10 Döviz türleri

Detaylı

Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi Yaz Öğretimi Süreci Diğer Birimden Ders Alma

Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi Yaz Öğretimi Süreci Diğer Birimden Ders Alma Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi Yaz Öğretimi Süreci Diğer Birimden Ders Alma Yaz öğretiminde açılacak dersler; enstitülerde anabilim dalının olumlu görüşü üzerine, fakülte, konservatuar ve yüksekokullarda

Detaylı

OSGB LERİN İSG-KATİP İŞLEMLERİ

OSGB LERİN İSG-KATİP İŞLEMLERİ OSGB LERİN İSG-KATİP İŞLEMLERİ Ortak sağlık ve güvenlik birimleri (OSGB) İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yürütecekleri iş ve işlemleri, görevlendirdikleri sorumlu müdürlerinin kimlik bilgileri

Detaylı

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Versiyon 12. 2006 Mikro Yazılımevi A.Ş. Versiyon 12 1 İçindekiler Versiyon 12 nin ayrıcalığını yaşayın...6 1.Yeni bir yüz...7 2. Yeni Kuruluş programı ile iş akışınız çok daha hızlı......8 2.1 Programdan çıkmadan farklı firma datalarına geçiş....

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1.

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. kutuya kurulum dosyasını yapacağımız programın ismini giriyoruz.

Detaylı

Gruplar. Kurulum ve Bakım

Gruplar. Kurulum ve Bakım Gruplar Kurulum ve Bakım 2 Bu Kılavuz hakkında Bir XING Grubu seçtiğiniz için teşekkür ederiz! Grubunuzun kurularak çalışmasını sağlayacak olan bazı temel adımları aşağıda okuyacaksınız. Bu kılavuzun ilk

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI)

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LogoConnect FDA,Tek bir ticari sistemde birden fazla firma ile çalışan kullanıcıların, ticari sistem içinde bir firmadan diğer

Detaylı

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır.

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. Grup Haritası Aracı www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. İçindekiler: Giriş sayfa 1 Grup Haritası Erişim sayfa 2 Grup Haritasını Görüntüleme sayfa 3 Araç Çubuğu Simgeleri sayfa 5 Sütunlar

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı