05 Ocak - 09 Ocak 2015

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "05 Ocak - 09 Ocak 2015"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta noel ertesi ve yılbaşı olduğu için hacmin düşük olduğunu gördük. Veri akışı açısından ise çok önemli bir verinin olmadığı bir haftayı geride bıraktık. ABD tarafından açıklanan verilere baktığımızda Tüketici Güven Endeksi, Chicago İmalat PMI ve ISM İmalat PMI verilerinin beklenti altında kaldığını gördük. Ayrıca Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularında beklenti ve bir önceki haftanın üzerinde kalındığı görüldü. Ancak Bekleyen Konut Satışları verisindeki beklenti üzeri artış konut sektöründeki hareketliliğin devam ettiğini göstermesi açısından önemliydi. Avrupa tarafında geçtiğimiz hafta yılbaşı dolayısıyla Çarşamba yarım gün, Perşembe ise tam gün finansal piyasalar kapalıydı. Piyasaların bir buçuk gün kapalı olduğu haftada veri akışı azdı. Açıklanan verilere göz attığımızda Almanya ve Euro Bölgesi İmalat PMI verilerinin beklentilere yakın açıklandığını gördük. İngiltere den ise Ulusal Konut Fiyat Endeksi ve İmalat PMI verilerinin açıklandığını ve her iki verinin de beklentileri karşılamadığını gördük. Euro Bölgesi nin sorunlu ekonomilerinden Yunanistan da ise Cumhurbaşkanı nın parlamento tarafından seçilememesinin ardından erken seçim kararı alındı. Muhalif parti Syriza nın anketlerde birinci parti olduğu görülüyor. İktidara gelmeleri halinde milli gelirin yüzde 175 ini oluşturan devlet borcunun üçte ikisini silme vaadinde bulunana Syriza nın, Yunanistan ın AB ve Uluslararası Para Fonu ndan (IMF) aldığı krediyi yeniden müzakereye açmak istemesi yatırımcılar tarafından kaygıyla izleniyor. Asya tarafından açıklanan az veri içinde ön plana çıkanlar Çin den gelen veriler oldu. Haftanın ilk işlem gününde Çin deki sanayi kuruluş karlarının son iki yılın en sert düşüşü gösterdiği kaydedildi. Haftanın devamında açıklanan HSBC Nihai İmalat PMI verisi ise beklenti altında kalarak global ekonomiye ilişkin kaygıları arttırdı. Çin Devleti tarafından açıklanan İmalat PMI verisi ise 50,0 olan beklenti düzeyinin hemen üzerinde gelse de geçtiğimiz ayın altında kaldı. Geçtiğimiz hafta yurtiçinden açıklanan verilere baktığımızda Aralık ayına ait Tüketici Güven Endeksinin Kasım ayının altında kaldığını, Kasım ayına ait Dış Ticaret Açığının ise beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini gördük. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise 2015 yılına dair yaptığı açıklamada büyümenin daha yüksek, cari açık, enflasyon ve faizlerin ise daha düşük bir yıl olmasını beklediklerini belirtti. TCMB den gelen zorunlu karşılıkların arttırıldığı haberi ise piyasaların kapalı olduğu cumartesi günü açıklandı. TCMB nin yaptığı düzenlemenin iç piyasaya net etkisi 800 milyon ABD doları likidite azalışı yönünde olacaktır.

2 ABD ABD piyasalarında bu hafta yıl sonu havası hakimdi senesini geride bırakıp 2015 e girdiğimiz haftada ABD ekonomisinde işlerin yolunda gitmesiyle birlikte Dolar Endeksi nin 91,16 seviyesine çıkarak 2006 yılından bu yana en yüksek değere ulaştığını gördük. S&P %1, ,20 Hafta boyunca açıklanan verilere baktığımızda ilk olarak Dallas Merkez Bankası nın İmalat Endeksi takip edildi. Aralık ayına ait açıklanan endeks bir önceki aydan daha düşük geldi ve 4,1 seviyesine geriledi. Kasım ayında 10,5 olarak duyurulmuştu. Verinin en son 2013 Mayıs ayında negatif değerlere düştüğü görülüyor. Pazartesiye nazaran biraz daha hareketli geçen Salı gününde haftalık bazda açıklanan Zincir Mağaza Satışları takip edildi. Geçtiğimiz hafta %3.4 oranında yükselen veri, bu hafta sabit kaldı ve değişim olmadığı açıklandı. Johnson Redbook Endeksi olarak bilinen Kırmızı Kitap DOW %1, ,99 NASDAQ %1, ,81 verisi ise aylık bazda %0,5 oranında gerileme gösterdi. Yıllık bazda ise hafif yükselerek %5,4 düzeyinde açıklandı. Yine aynı gün açıklanan Tüketici Güven Endeksi ise önemli verilerden biriydi. Geçtiğimiz hafta Salı günü açıklanan ve son dönemdeki istikrarlı yükselişini sürdüren Michigan Tüketici Güveni ile ABD lilerin ekonomiye olan güveni bir kez daha tazelenmişti. Tüketici Güven Endeksi nde de bu bağlamda bir önceki aya göre olumlu beklentiler vardı düzeyinde olan beklentileri karşılayamasa da 92.6 seviyesi ile bir önceki aydan yüksek gelebilmeyi başardı. Kasım ayı verisi ise 91.0 seviyesine revize edildi yılının son gününde ABD piyasalarında istihdam ve konut verileri takip edildi. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerden olumsuz olarak seviyesinde açıklanırken, Devam Eden İşsizlik Başvuruları tam tersine beklentilerden iyi gelerek 2milyon 353bin kişi seviyesinde kaldı. Konut sektörüne baktığımızda da Bekleyen Konut Satışları ön plandaydı. Mevcut yapılar için imzalanan gayrimenkul sözleşmelerin miktarını belirleyen veri beklentilerden olumlu gelerek %0.8 oranında arttı. Geçtiğimiz ay ise satış rakamlarında %1.1 oranında gerileme görülmüştü. Yılın son gününde bir de Chicago PMI Endeksi duyuruldu. Aralık ayına ait beklentinin 60.2 olduğu veri, 58.3 seviyesinde geldi. Böylelikle Kasım ayının da gerisinde kalmış oldu.

3 ABD Yeni yılın ilk işlem gününde tüm dünyada olduğu gibi ABD ye de İmalat PMI rakamları yön verdi. Aralık ayına ait Üretim PMI verisinin geçen ay ile paralel olarak 53.7 seviyesinde geleceği öngörülüyordu. Ancak endeks, beklenti üzerinde geldi ve 53.9 olarak duyuruldu. Hemen ardından açıklanan Tedarik Yönetim Enstitüsü(ISM) İmalat İstihdam verisi yine beklenti üzerinde geldi ve 56.8 düzeyinde duyuruldu. Bir önceki ay 54.9 seviyesinde gelmişti. ISM in açıkladığı ve ABD için haftanın son önemli verisi olan İmalat Endeksi olumlu gelen diğer imalat rakamlarının aksine beklentinin ve bir önceki ayın gerisinde kalarak 55.5 seviyesinde açıklandı. Hafta içerisinde eski FED başkanlarından Alan Greenspan ülke ekonomisi ve gündemde olan para politikaları konusunda düşüncelerini aktardı. Greenspan ABD ekonomisindeki toparlanmanın iyice rayına oturduğunu düşünenlerin arttığı bir dönemde durumun tam da öyle olmadığını düşündüğünü belirtti. Katıldığı bir programda açıklamalar yapan eski FED başkanı; Amerika diğer ülkelerden daha iyi durumda, ancak tam anlamıyla toparlanmış değil, ülke ekonomisi halen oldukça durgun. diye konuştu. Ekonominin tamamıyla toparlanabilmesi için şirketlerin katma değeri yüksek, üretken varlıklara daha fazla yatırım yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Bunun yanında konut piyasasının yeniden yükselmeye ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

4 AVRUPA Avrupa tarafında geçtiğimiz hafta, yılbaşı dolayısıyla Çarşamba yarım gün, Perşembe ise tam gün finansal piyasalar kapalıydı. Avrupa tarafından açıklanan verilere baktığımızda haftanın ilk önemli verisi, beklenti dahilinde gelen Almanya İmalat PMI oldu. 50 nin üzerinde gerçekleşmelerde imalat sektöründe genişlemeye işaret eden veri, geçtiğimiz ayda açıklandığı gibi 51.2 seviyesinde geldi. Euro Bölgesi ne ait İmalat PMI ise 50.6 düzeyinde gelerek, beklentinin hafif altında kaldı. Rakamın, bir önceki ayda açıklandığı gibi 50.8 seviyesinde gelmesi bekleniyordu. Hafta boyunca açıklamalarını takip ettiğimiz Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Draghi, merkez bankasının fiyat istikrarını koruma görevini yerine getirememesine yönelik risklerin 6 ay önceye göre yükseldiğini söyledi. Draghi ayrıca, gerekmesi durumunda 2015 yılı başında harekete geçmeye hazır olunduğu ifadesini yineledi. DAX %1, ,73 FTSE %0, ,8 NASDAQ %1, ,29 Avrupa nın diğer bir önemli ekonomisi olan İngiltere den gelen verilere baktığımızda, Ulusal Konut Fiyat Endeksi ve İmalat PMI beklentilerin altında kaldı. Mortgage lı ev fiyatlarında olan aylık değişimi ölçen Ulusal Konut Fiyat Endeksi, aylık bazda %0.2 seviyesinde yıllık bazda ise %7.2 düzeyinde artsada beklenti altında kalmış oldu. Endeks in aylık bazda %0.3 seviyesinde, yıllık bazda ise %7.5 düzeyinde gelmesi bekleniyordu. Beklentinin 53.6 olduğu İmalat PMI ise 52.5 seviyesinde açıklanarak Sterlin de yılın ilk işlem gününde yaşanan ağır değer kaybını tetikledi. Geçtiğimiz ay İmalat PMI 53.5 düzeyinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi nin sorunlu ekonomilerinden Yunanistan da ise Cumhurbaşkanı nın parlamento tarafından seçilememesinin ardından erken seçim kararı alındı. Muhalif parti Syriza nın anketlerde birinci parti olduğu görülüyor. İktidara gelmeleri halinde milli gelirin yüzde 175 ini oluşturan devlet borcunun üçte ikisini silme vaadinde bulunana Syriza nın, Yunanistan ın AB ve Uluslararası Para Fonu ndan (IMF) aldığı krediyi yeniden müzakereye açmak istemesi yatırımcılar tarafından kaygıyla izleniyor.

5 ASYA Asya tarafından açıklanan verilere baktığımızda, haftanın ilk işlem gününde Çin deki sanayi kuruluş karlarının son iki yılın en sert düşüşü gösterdiği kaydedildi. Haftanın devamında açıklanan HSBC Nihai İmalat PMI verisi ise beklenti olan 49,5 düzeyinin hemen üzerinde 49,6 seviyesinde açıklandı. Veri geçtiğimiz ayın üzerinde gelse de imalat sektöründeki genişlemeyi gösteren 50 düzeyinin altında kalmış olduğu için global ekonomiye ilişkin kaygıları arttırdı. Çin Devleti tarafından açıklanan İmalat PMI verisi ise 50,0 olan beklenti düzeyinin hemen üzerinde 50,1 seviyesinde geldi ancak geçtiğimiz ayın altında kaldı. Çin İmalat Dışı PMI ise Aralık ayında geçtiğimiz ayın hemen üzerinde 54,1 düzeyinde geldi. Japonya hisselerine yılın son işlem gününde enerji hisselerinin düşüş kaydetmesi negatif yansırken, Çin hisselerinde ise düşük İmalat PMI rakamlarının ardından hükümetin teşvikleri Nikkei %2, Hang Seng %2, Shangai %2, ,68 artıracağı haberleri ralliye neden oldu. Japonya da ise haftanın son işlem günü Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kuroda nın açıklamaları takip edildi. Kuroda; Tekrar parasal genişlemeye gidilmesi durumunda Merkez Bankası nın pek çok aracının bulunduğunu, enflasyon hedefine ulaşılması konusunda Merkez Bankası nın gelecek mali yılda kararlığının devam edeceğini belirtti. Ayrıca Japonya Merkez Bankası nın yüzde 2 lik fiyat hedefine ulaşması için gerekli olması halinde teşvikleri genişletmeye hazır olduklarını belirtti. Yılbaşı dolayısıyla bir çok piyasanın tatil olduğu geçtiğimiz hafta öne çıkan verilere baktığımızda; Yılın son işleminde Avustralya dan beklentilere paralel %0.5 düzeyinde açıklanan Özel Sektör Kredisi ve yine yılın son işlem gününde beklentinin üzerinde 49.6 seviyesinde açıklanan Çin den HSBC İmalat Satınalma Müdürleri Endeksi ni görmekteyiz. Yeni yıla girdiğimizde ise öne çıkan veriler Çin den beklentilere paralel 50.1 düzeyinde İmalat PMI ve 54.1 seviyesinde açıklanan Çin Üretim Dışı İmalat PMI ön plandadır.

6 TÜRKİYE Geçtiğimiz hafta yurtiçinden açıklanan verilere baktığımızda Aralık ayına ait Tüketici Güven Endeksinin Kasım ayının altında kaldığını, Kasım ayına ait Dış Ticaret Açığının ise beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini gördük. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise 2015 yılına dair yaptığı açıklamada büyümenin daha yüksek, cari açık, enflasyon ve faizlerin ise daha düşük bir yıl olmasını beklediklerini belirtti. TCMB den gelen zorunlu karşılıkların arttırıldığı haberi ise piyasaların kapalı olduğu cumartesi günü geldi. TCMB nin yaptığı düzenlemenin iç piyasaya net etkisi 800 milyon ABD doları likidite azalışı yönünde olacaktır. Hafta içinde gelen verilerin detayına bakacak olursak Tüketici Güven Endeksinin Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3 oranında azalarak Kasım ayındaki 68,7 düzeyinden 67,7 düzeyine indiğini gördük. Dış Ticaret Açığı verilerine baktığımızda ise, Kasım ayında Türkiye'nin dış ticaret açığının yıllık bazda yüzde 15 artarak 8,3 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz. Piyasa beklentisinin 7,8 milyar dolar olduğu veri beklentileri aşarak 2014'ün şu ana kadarki en yüksek ticaret açığı olarak kayda geçti. Böylece 11 aylık dış ticaret açığı da 34,6 milyar dolara çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Kasım ayında ihracat yüzde 7,5 daralarak 13,1 milyar dolara indi. Özellikle Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapılan ihracatta yaşanan yüzde 8,3 düşüş, genel ihracat performansını da düşürdü. Türkiye toplam ihracatının yüzde 40'ından fazlasını AB ülkelerine yapıldığı göz önüne alındığında Euro Bölgesindeki ekonomik yavaşlamanın ülke ekonomisine de yansıdığı görülüyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yılın kasım ayında yüzde 66,3 olarak gerçekleşirken, bu yılın aynı ayında yüzde 61,2'ye düştü. TCMB zorunlu karşılık oranlarında ve rezerv opsiyon mekanizmasında değişikliğe gitti. Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla bankaların ve finansman şirketlerinin yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranları, çekirdek dışı yükümlülüklerde vadelerin uzamasını teşvik edici yönde değiştirildiği belirtildi. Buna göre yabancı para zorunlu karşılık oranlarındaki artışla Merkez Bankası nın döviz rezervlerine yaklaşık 3,2 milyar ABD doları tutarında katkı sağlanacağı, hâlihazırda yüzde 11,7 olan yabancı para ortalama zorunlu karşılık oranının ise yüzde 12,8 seviyesine yükseleceği belirtildi. Ayrıca rezerv opsiyon mekanizmasında yapılan teknik ayarlamaya göre Merkez Bankası rezervlerinden 2,4 milyar ABD Doları serbest kalabileceği belirtildi. Böylelikle TCMB nin yaptığı düzenlemenin rezervlere net etkisi 800 milyon ABD doları artış yönünde olacaktır. Yani mevcut düzenleme piyasadan 800 milyon ABD doları para çekilmesi anlamı taşımaktadır.

7 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi günü Asya bölgesinden açıklanacak önemli bir veri olmadığı için haftaya 10:00 da Türkiye den gelecek Aralık ayı enflasyon verileri ile başlayacağız. Ardından 11:30 da İngiltere den açıklanacak Yapı PMI verisi ve 15:00 de Almanya dan gelecek Aralık ayı TÜFE verisini izleyeceğiz. Salı günü veri akışı Avustralya dan 02:30 da açıklanacak Ticaret Dengesi ve 03:45 te Çin den gelecek HSBC Hizmet PMI verisi ile başlayacak. 10:55 te Almanya, 11:00 de Euro Bölgesi 11:30 da ise İngiltere Hizmet PMI verileri izlenecek. 15:30 da Kanada dan gelecek Hammadde Fiyat Endeksinin ardından 16:45 te ABD Hizmet PMI, 17:00 de ABD Fabrika Siparişleri ve ISM İmalat Dışı PMI verileri takip edilecek. Çarşamba günü 05:30 da Çin den gelecek ihracat ve ithalat verileri ile başlayacak. 09:00 da Almanya dan Perakende Satışlar, 10:55 te ise İşsizlik Oranı açıklanacak. 12:00 de gelecek Euro Bölgesi Aralık ayı TÜFE ve İşsizlik Oranı verilerinin ardından 15:15 de ABD den ADP Özel Sektör İstihdam verisi takip edilecek. 15:30 da ise ABD den ve Kanada dan açıklanacak Ticaret Dengesi verilerinin ardından 17:00 de Kanada dan gelecek Ivey PMI verisi izlenecek. 21:00 de ise günün ve haftanın en önemli haberlerinden son FED -FOMC toplantısına ait toplantı tutanakları açıklanacak. Perşembe günü 01:30 da FOMC üyelerinden Evans ın konuşması ile başlayacak. 02:30 da Avustralya dan gelecek Yapı İzinleri dışından Asya bölgesinden gelecek önemli bir veri bulunmuyor. Güne 09:00 da Almanya dan açıklanacak Fabrika Siparişleri ve 12:00 de Euro Bölgesinden gelecek Perakende Satışlar verileri ile başlayacağız. 14:00 de İngiltere Merkez Bankası nın (BOE) faiz kararı, 15:30 da ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları takip edilecek. Cuma günü veri akışı 02:30 da Avustralya Perakende Satışlar verisi ile başlayacak. 03:30 da ise Çin TÜFE verileri gelecek. 09:00 da Almanya dan Sanayi Üretimi ve Ticaret Dengesi, 11:30 da da İngiltere den Sanayi Üretimi, İmalat Üretimi ve Ticaret Dengesi verileri takip edilecek. 15:30 da ise global piyasaların yakından takip edeceği ABD Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ve İşsizlik Oranı izlenecek. 15:30 da gelecek diğer önemli veriler ise ABD saatlik Kazanç Endeksi ve Kanada Yapı İzinleri ve İşsizlik Oranı verileri olacak.

8 EURUSD Geçtiğimiz hafta Avrupa tarafında izlediğimiz Almanya İmalat PMI beklenti dahilinde gelirken, Euro Bölgesi İmalat PMI beklentinin hafif altında kaldı. ABD tarafında ise, Tüketici Şartları ve ISM İmalat Endeksi beklentileri karşılayamazken, Beklemedeki Ev Satışları beklentileri karşıladı. Açıklamalarını takip ettiğimiz Avrupa Merkez Bankası Başkanı(ECB) Draghi, merkez bankasının fiyat istikrarını koruma görevini yerine getirememesine yönelik risklerin 6 ay önceye göre yükseldiğini söyledi. Gelecek hafta Almanya ve Euro Bölgesi nde Tüketici Fiyat Endeksi ile İşsizlik Oranlarını izlerken, ABD de, ISM İmal Olmayan Endeks ve bütün piyasaların merakla beklediği ABD Tarım Dışı İstihdam verisini izleyeceğiz. EURUSD paritesine teknik olarak baktığımızda; Hafta başında direncini test eden parite direncin geçilememesi ile aşağı yönlü trendini sürdürerek seviyesinden haftayı kapattı. Bu seyrini devam ettirmesi halinde izleyeceğimiz ilk destekler ve seviyelerinde bulunmakta. Euro lehine işlemlerin gerçekleşmesi durumunda ise ilk olarak ve dirençlerini takip ediyor olacağız seviyesi üzeri fiyatlamalar durumda ve izleyeceğimiz diğer dirençler nin önemli direnç seviyesi olduğunu bu seviye üzerinde ise ve kritik dirençlerini izleyeceğimizi belirtelim. Yukarı hareketin devamı adına kritik seviyesi üzeri kalıcılık gerektiğini, aksi halde tekrar geri çekilmeler görülebileceğini hatırlatmak isteriz.

9 GBPUSD Haftaya yükseliş yönünde başlayan GBPUSD paritesinde, yılbaşının yaşanıldığı geçen haftanın son işlem gününe kadar yatay seyir gözlendi. Sterlin, haftanın son işlem günü İngiltere'den gelen olumsuz imalat verilerinin etkisiyle Amerikan Doları karşısında 17 ayın en düşük seviyesine gerileyerek seviyesini gördü. Parite için önümüzdeki hafta İngiltere tarafında öne çıkacak verilere bakacak olursak; Pazartesi Yapı PMI haftanın ilk önemli verisi olarak izlenecek. Haftanın ilerleyen günlerinde Hizmetler PMI, Faiz Oranı Beyanatı, Endüstriyel Üretim, İmalat Üretimi ve Ticaret Dengesi takip edilecek. ABD tarafında ise Cuma günü açıklanacak olan Tarımdışı İstihdam verisi haftanın en önemli verisi konumunda. GBPUSD paritesine teknik açıdan bakacak olursak; Haftanın son işlem gününde İngiltere den açıklanan verilerin ardından önemli seviyesinin altında kapanış yapan paritede, yukarı yönlü fiyatlanmalarda seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde ve kritik direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası yukarı hareketin devamı için üzeri kalıcılık gerektiğini belirtelim altı hareketliliğin devam etmesi halinde ve 1.50 izleyeceğimiz ilk destek seviyeleri olacak.

10 USDJPY Amerikan Doları geçtiğimiz haftaya, yine Japon Yen i karşısında yükselişle başladı. Parite, Dolar endeksinin son 9 yılın en yüksek seviyesinde seyretmesiyle seviyesini gördü. Geçtiğimiz hafta paritedeki en fazla hareketlilik, yılsonu olması nedeniyle kar satışlarından kaynaklanan değer kayıpları oldu. USDJPY paritesi, seviyesine kadar geriledi. Perşembe günü Yılbaşı nedeniyle birçok piyasanın tatil olduğu günün ardından, USDJPY paritesinde yılın son günü yaşanan kar satışlarının ardından, değer kayıplarına haftanın son işlem günü Amerika dan açıklanan verilerin ardından devam etti. Paritenin seviyesinden seviyesine kadar gerilediği gözlendi. Sonrasında yaşanan toparlanma ile haftalık kapanışın civarından gerçekleştiği görüldü. Haftaya ABD Tarımdışı istihdam verisinin yanı sıra, parite için öne çıkan Japonya verilerine bakarsak; Haftanın ilk işlem gününde İmalat PMI ve haftanın son işlem gününde Döviz Rezervleri ve Aylık Bazda Önemli Endeks takip edilecek. USDJPY paritesine teknik açıdan bakacak olursak; Geçtiğimiz haftayı yatay seyirle geçiren paritede, yukarı yönlü fiyatlanmaların oluşması halinde ilk dirençler ve seviyelerinde bulunmakta nin ise kritik direnç konumunda olduğunu belirtelim. Geri çekilmelerde ise ve kritik destek seviyelerini takip edeceğiz.

11 S&P 500 SP500 Yakın Vadeli Kontratı'nın bu hafta, daha önceki raporlarımızda da varlığından bahsettiğimiz uzun vadeli yükseliş kanalının üst bandını kıramayıp geri çekildiğini takip ettik. Geçtiğimiz haftalarda sürekli tazelediği rekor seviyeler ile 2090 direncine kadar yükselen kontrat, daha fazla alıcı bulamayıp yılbaşında yaşanan likidite azlığının da etkisiyle geri çekildi. Haftalık kapanışını da kritik 2044 desteği üzerinde gerçekleştirdi. 9 Ocak Cuma günü ABD Tarımdışı İstihdam Raporu açıklanacak. Bu önemli verinin kontrat üzerindeki etkilerini takip edeceğiz. Kontrata teknik açıdan bakacak olursak; İşlemlerin 2011 yılından bu yana uzun vadeli yükseliş kanalı içerisinde gerçekleştiğinden daha önceki haftalık raporlarımızda da bahsetmiştik. Bu hafta başında, kanalın üst bant seviyesi olan 2090 direncini kıramayıp hafta içerisinde negatif yönde hareket ettiğini ve kapanışını kritik 2044 desteği üzerinde gerçekleştirdiğini gördük. SP500 Yakın Vadeli Kontrat'ta, 2044 seviyesi altında geri çekilmelerin devam etmesi halinde ve kritik 1980 desteklerini takip edeceğiz. Eğer kritik 1980 desteği kırılırsa daha aşağıda 1954 ve 1933 destekleri takip edilebilir desteği üzerinde tutunma sağlanır ve alım yönlü işlemler oluşursa da, ve yeniden 2090 dirençlerini izliyor olacağız. Daha yukarıda da 2103 ve 2120 dirençlerini bulunmaktadır.

12 ALTIN ALTIN'ın yılın son haftasında dalgalı seyir içerisinde olduğunu gördük. Haftanın ilk işlem gününde 1186 desteğine kadar geriledikten sonra bu seviye üzerinde tutunmayı başarmış ve gün içerisinde tepki alımlarının yaşanmasıyla 1207 direncini test etmişti. Haftanın sonuna doğru da Dolar Endeksi'nin neredeyse 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkması ve 90 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ettiğini görüldü. Endeks ile ters korelasyon ilişkisi içerisinde bulunan ALTIN'ın geri çekilmeye başladığını takip ettik. Negatif yönlü hareket ile 1174 seviyesinin aşağısına sarkmış ancak tepki alımları ile haftayı 1186 desteğinin hemen üzerinde haftalık kapanışını yapmıştır. ALTIN a teknik açıdan bakacak olursak; Hafta boyunca dalgalı bir seyir içerisinde yön arayan ALTIN, Cuma günü Dolar endeksi'ndeki güçlenme ile geri çekilse de bulduğu tepki alımları sonrası yükselerek kapanışını 1186 desteği üzerinden gerçekleştirdi. İşlemlerin yukarı yönlü devam etmesi halinde ilk olarak kritik 1196 direncini takip edeceğiz. Bu önemli direncin kırılması durumunda daha yukarıda ve kritik 1255 dirençleri bulunmaktadır kritik direncinin üzerindeki fiyatlamalarda alım iştahının artabileceğini belirtmek isteriz. Aksi halde tekrar geri çekilmeler görülebilir desteğinde tutunmanın sağlanamaması ve geri çekilme oluşması halinde ise ve kritik 1155 desteklerini izliyor olacağız seviyesinin ALTIN'da kritik destek olduğunu, bu seviye aşağısında satış baskısının artabileceğini belirtelim. Bu durumda da ve 1105 destekleri izlenebilir.

13 BRENT Petrolde hafta boyunca yaşanan önemli gelişmelere baktığımızda; Irak ve Rusya da petrol üretim seviyeleri 20 yılı aşkın bir sürenin en yükseğine çıktı. OPEC in petrol üretimi ise, aralık ayında %1 den az gerileyerek 12 üyeli grubun üretimi düşürmeme kararı almasından bu yana ilk kez düşüş gösterdi. BRENT Petrol haftaya direnci altında açılarak başladı ve seviyesine kadar yükseldi. Sonrasında hafta boyu düşüş eğiliminde olduğu görülen BRENT, Cuma günü kritik desteğini denedi. Desteğin çalışması sonrası yaşanan toparlanma ile haftayı düzeyinde kapattı. Yeniden görülebilecek geri çekilmelerde takip edeceğimiz ilk destekler ve kritik seviyesinde bulunmakta. Kritik seviyesi altı kalıcılıkta geri çekilmenin hızlanabileceğini ve bu durumda ve desteklerini izleyeceğimizi belirtelim ise bir sonraki kritik destek seviyesi konumunda seviyesi üzeri fiyatlamalar devam ettiği sürece ise ve dirençlerini takip ediyor olacağız seviyesi üzeri işlemlerde toparlanmanın görülebileceğini ve bu durumda ise ve ün izleyeceğimiz diğer dirençler olduğunu ifade edelim.

14 USDTRY Türkiye açısından sakin bir haftayı geride bıraktık. Fakat global piyasalarda yaşanan gelişmelerin Türk Lirası nı daha çok etki altında bıraktığını görmekteyiz. Haftanın ilk işlem gününde önemli veri açıklanmazken ABD den gelen Tüketici Güven Endeksi beklenti altında kalarak 92.6 düzeyinde gerçekleşti ve USDTRY kurunda sınırlı hareketliliğe sebep oldu. Çarşamba günü Türkiye Ticaret Açığı beklentinin üzerinde gelerek 8 Milyar 320 Milyon Dolar düzeyinde açıklandı ve TL de sınırlı değer kayıpları görüldü. Haftanın son işlem gününde Dolar endeksinde görülen güçlenme USDTRY kurunda yukarı yönlü sert hareketliliklere sebep oldu ve haftayı seviyesi altında kapanışla tamamladı. Kura teknik olarak baktığımızda; Haftaya desteği üzerinde başladığını gördüğümüz USDTRY kurunda salı günü yaşanan sert yükselişle li seviyeler test edildi. Kur yılın son gününü ise 2.33 civarından tamamladı. Yeni yılın ilk, haftanın ise son işlem gününde Dolar endeksinde yaşanan değerleme sonucu tekrar seviyesi test edildi ve kur haftayı kritik direncinin hemen altında kapattı. Yukarı yönlü hareketlilik ve seviyesi üzeri kalıcılık halinde alışların hızlanabileceğini belirtelim. Bu durumda ve dirençlerini takip edeceğiz. Fiyatlamaların kritik seviyesi altında gerçekleşmesi halinde ise izleyeceğimiz destekler ve kritik seviyelerinde bulunmakta. Ayrıca desteğinin önemli olduğunu, bu seviye üzerinde hareketlilik devam ettiği sürece yukarı hareketliliğin devamını beklediğimizi, desteğin kırılması durumunda ise geri çekilmenin hız kazanabileceğini belirtmek isteriz.

15 EURTRY Yurt içinde önemli bir verinin olmadığı haftada salı günü Tüketici Güveni Endeksi açıklandı. Euro Bölgesinde ise haftanın son işlem gününde AMB Başkanı Mario Draghi 'nin konuşmaları ile Euro Bölgesi ve Almanya İmalat PMI verileri takip edildi. Salı günü açıklanan Tüketici Güveni Endeksi Aralık ayında 67.7 düzeyinde gelerek bir önceki ay gerçekleşen 68.7 düzeyinin altında kaldı ve TL de sınırlı değer kayıplarına sebep oldu. Haftanın son işlem gününde AMB Başkanı Mario Draghi; deflasyon riskine karşı parasal genişleme ihtimalinin arttığı sinyali vermesi ve Euro Bölgesi ve Alman İmalat PMI verilerinin beklenti altında kalması ile EURTRY kurunda satış baskısı görüldü ve kur haftayı kritik desteğinin hemen üzerinde kapattı. Kura teknik olarak baktığımızda; Haftaya seviyesinde başladığını gördüğümüz EURTRY, kurunda Salı günü gerçekleşen sert yükseliş sonrası seviyesine doğru hareketlilik gözlendi ve bu seviyede kalıcılık sağlanamadı. Haftanın son işlem gününde Euro bölgesinde gelen olumsuz İmalat PMI verileri ve öncesinde AMB Başkanı Draghi nin konuşması sonrası Euro da yaşanan sert satışlar sonrası kritik desteğinin hemen üzerinde haftayı tamamlandı. EURTRY kurunda yukarı yönlü hareketlilik ve seviyesi üzeri kalıcılık halinde kritik ve dirençleri izlenebilir. Fiyatlanmaların seviyesi altında gerçekleşmesi durumunda satışların hızlanabileceğini ve bu durumda ve desteklerini takip edeceğimizi belirtmek isteriz.

16 VIOP 30 Haftaya kritik direncinin hemen altında bir açılışla başlayan VİOP30 Şubat Vadeli Kontrat ta, hafta boyunca direnci denemelerinin olduğu görüldü. Denemelerde üzeri kalıcılık sağlanamadı ve haftalık kapanış seviyesinden gerçekleşti. Kontratta üzeri kalıcılık halinde alış iştahının artmasını beklediğimizi belirtelim. Bu durumda izleyeceğimiz ilk dirençler ve seviyelerinde bulunmakta ilk hedef fiyat ve kritik direnç konumunda direnci geçilemez ise geri çekilmelerde sırasıyla ve desteklerini izleyeceğiz ilk kritik desteğimiz. Kırılması halinde ise ve önemli desteklerinin gündeme gelebileceğini belirtelim desteğinin altında ise geri çekilmenin devamının gelebileceğini, üzeri tutunma sağlanması halinde ise tekrar yukarı hareketlilik görülebileceğini belirtmek isteriz.

17 Kasım - 21 Kasım 2014

17 Kasım - 21 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda ekonomik veri trafiğinin yoğun olmadığı bir hafta geçirdik. Açıklanan veriler arasında ABD den açıklanan verilere

Detaylı

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA...

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda veri trafiğinin yoğun geçtiği bir haftayı geride bıraktık. Teker teker bölgelere kısaca değinecek olursak; ABD tarafında,

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun

Detaylı

16 Şubat - 20 Şubat 2015

16 Şubat - 20 Şubat 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta uluslar arası piyasalarda hangi gelişmelerin yaşandığını kısaca özetleyelim. ABD tarafı daha önceki haftalara göre sakin

Detaylı

22 Eylül - 26 Eylül 2014

22 Eylül - 26 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta açıklanan verilere baktığımızda FED in 2 gün süren FOMC Toplantı Sonuçları, İskoçya da yapılan Bağımsızlık Referandumu ve

Detaylı

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global Piyasalarda geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda öne çıkanlar FED toplantı tutanakları, Öncü PMI lar ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir.

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta da veri akışlarına dayalı oluşan hareketlerin görüldüğü kısmen dalgalı bir seyir vardı. Bu haftanın şüphesiz en önemli olayı Tarımdışı

Detaylı

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü.

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta kısmen karışık seyir izlendi. ABD verileri ve FED den gelen açıklamaların global düzeyde yine yön tayin edici olduğun bir hafta daha

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Geçtiğimiz hafta beklenen FED toplantısı sonucunda alınan kararlar ile varlık alımlarında azaltım ve yurtiçinde ise rüşvet ve yolsuzluk operasyonlar neticesinde

Detaylı

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta olumsuzluk yaratan iki faktör ortaya çıktı Çin deki büyüme endişeleri ve FED in QE azaltımıyla birlikte artan siyasi ve finansal

Detaylı

21 Şubat 01 Mart 2014

21 Şubat 01 Mart 2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta FED Toplantı Tutanaklarının sonucunda oluşan ABD faizlerinde yükselişlerin erken gelme ihtimalleri ön plana çıktı. Bununla birlikte

Detaylı

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *Tatil ABD Anma Günü *Tatil İngiltere *02:50 Japonya Ticaret Dengesi, İhracat ve İtlahat Hacmi Salı; *01:45 Yeni Zelanda Ticaret Dengesi, İhracat ve İthalat

Detaylı

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009 HAFTALIK GÖRÜNÜM T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ 06 13 Temmuz 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Küresel krizin etkisiyle 2008 in son çeyreğinde %6.2 küçülen Türkiye

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 31 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor Çin in şirketlerin hisse fiyatlarını desteklemek için hisse senedi satın

Detaylı

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi günü: *02:30 Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısının Konuşması *02:50 Japonya Çekirdek Makine Siparişleri *04:30 Çin Konut Fiyatları *07:30 Japonya

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 07 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart faiz artışı için Eylül ayının uygun olacağını

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00 HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 05 Haziran 2015 19:00 EUR/USD ANALİZİ Parite bu haftaya satıcılı başladı. Özellikle haftanın ilk işlem gününde sabah saatlerinde yoğun bir veri takvimini takip

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 10 Temmuz 2015 19:00. Yunanistan "Hayır" dedi

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 10 Temmuz 2015 19:00. Yunanistan Hayır dedi HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 10 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Yunanistan "Hayır" dedi Yunan vatandaşlar kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları

Detaylı

FOMC Tutanakları ve Jackson Hole

FOMC Tutanakları ve Jackson Hole 25 Ağustos 2014 FOMC Tutanakları ve Jackson Hole Bu haftanın en önemli gündemi FOMC toplantı tutanaklarının açıklanması ve Janet Yellen ın Jackson Hole daki konuşmaları idi. Jackson Hole daki konferansın

Detaylı

06 Temmuz 10 Temmuz 2015

06 Temmuz 10 Temmuz 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 09:00 Almanya Fabrika Siparişleri 11:30 Euro Bölgesi - Perakende PMI Endeksi, Sentix Yatırımcı Güven Endeksi 16:45 ABD Hizmet PMI Endeksi 17:00 ABD ISM

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009 T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ HAFTALIK GÖRÜNÜM 12-16 Ocak 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Sanayi Üretimi Kasım da %13.9 düştü... TCMB: Gelecek dönemde enflasyonun

Detaylı

KASIM 2014 - AYLIK RAPOR

KASIM 2014 - AYLIK RAPOR KASIM 2014 - AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 Giriş Sayfa İçindekiler 2 Ekim Ayı Özeti 3-4 Kasım ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-6 Ekonomik Takvim 7 ANALİZ

Detaylı

2015 Mayıs Ayı Beklenti Raporu

2015 Mayıs Ayı Beklenti Raporu TEMEL ANALİZ Değerli Yatırımcılar, 2015 yılının her ayı finansal varlıklar açısından epeyce hareketli geçmektedir. Makro-ekonomik gelişmelerin varlıklar üzerindeki etkileri, mevcut fiyatlamaların daha

Detaylı

ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi, 54,8 ile 56,2 olan beklentinin altında geldi.

ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi, 54,8 ile 56,2 olan beklentinin altında geldi. HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 26 Haziran 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ ABD ile G-7 arasında tahvil faizi farkı yükseliyor; ABD Hazine tahvilleri ile diğer gelişmiş ülke tahvilleri arasındaki

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 14 Ağustos 2015 19:00. Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 14 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin Baa3 kredi notunu ve negatif

Detaylı