İKLİMLENDİRME HAKKINDA Sıkça Sorulan Sorular

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İKLİMLENDİRME HAKKINDA Sıkça Sorulan Sorular"

Transkript

1 İKLİMLENDİRME HAKKINDA Sıkça Sorulan Sorular

2 2 Giriş Her Mevsim Mükemmel Konfor Seksen yılı aşkın bir süredir, Daikin optimum soğutma ve ısıtma konforu sunan yüksek kaliteli iklimlendirme sistemlerini geliştirmekte ve üretmektedir. Evler ve işletmeler için mükemmel konfor ve toplam çözümler sunan sistemler, çevreyle ilgili artan kaygılara ve en yüksek seviyede yenilik ve kalite taleplerine de riayet etmektedir lerden bu yana yenilikler alanında her zaman öncü olan Daikin, tamamı aynı teknolojik mükemmelliğin ve başlangıçtan bu yana Daikin ürünlerinin simgesi olan kaliteye gösterilen özenin sonucu olan çözümlerini geliştirmeye devam etme konusuna verdiği önemi aynen sürdürmektedir. Aslında başarıya ulaşılması, ancak garanti edilen teknik üstünlüğün yanı sıra müşterilerimize her bakımdan mükemmel bir destek verilmesi sayesinde mümkün olabilir. Daikin, en üst kalite seviyesinde müşteri hizmetleri sağlanması ve her ülkede en iyi distribütör ve bayiler ile çalışılmasına çok önem vermektedir. Yenilikçilik alanında tartışılması bile mümkün olmayan bu zengin kültürümüzle birlikte dünya çapındaki ağımız, konfor çözümlerinde dünyanın en iyisi ve bir numarası olma amacımızın ve tutkumuzun gerçekleştirilmesine büyük katkıda bulunmaktadır.

3 3 Bu broşürün temel amacı, yeni bir klima satın alırken akla gelen en yaygın soruların bazılarına yanıt vermektir. Broşürde sağlık, çevre, teknoloji, maliyetler, bakım ve kurulum olmak üzere 5 ana kategoride gruplandırılmış kolay anlaşılır cevapları ve açıklamaları içermektedir. Daha fazla sorunuz veya desteğe ihtiyacınız varsa yardım almak için yerel Daikin bayinize başvurabilirsiniz. Çünkü Daikin in tek bir nihai hedefi vardır: size Her Mevsimde Mükemmel Konfor sağlamak! Size en yakın Daikin bayisi için: adresindeki bayi bulucumuzu ziyaret edin. İçindekiler Sağlık 4 Çevre 6 Teknoloji 9 Maliyetler Ve Bakım 10 Montaj 12 Çevre Bilinci 14

4 4 SAĞLIK

5 5 Klima kullanımı nedeniyle soğuk algınlığına yakalanır mıyım? Hayır. Soğuk algınlığına yalnızca soğuk algınlığına yol açan virüslere temas ederek yakalanırsınız. Ancak, uygun olmayan şekilde kullanılan ve bakımı yapılan klimalar, soğuk algınlığına benzer semptomlara yol açabilir. Klimanın içinin temiz kalmasını sağlayan, küf ve bakteri oluşumunu önleyen düzenli bakımın yanı sıra, klimayı ortamı soğuturken çok düşük sıcaklıklara ayarlamaktan da kaçınmalısınız. Sağlıklı iç ortam sıcaklığı nedir? Klimanın 25 C nin altında ve dış ortam sıcaklığından maksimum 6 C daha düşük bir sıcaklığa ayarlanmaması tavsiye edilir. Örneğin, dışarıda hava sıcaklığı 32 C ise, iç ortam sıcaklığının 26 C den daha düşük olmaması gerekir. Daha düşük sıcaklıklar, iç ortamdaki nemin azalmasına yol açar ve bu da, burun ve boğaz zarını kurutarak soğuk algınlığına benzer belirtiler gösterir. Çok sıcak günlerde dış ortamla iç ortam sıcaklıkları arasındaki farkın arttırılması kabul edilebilir; ancak bu fark, soğuk ve sıcak ortamlar arasındaki geçişte yüksek sıcaklık farkından kaynaklanan soğuk şok stresinden kaçınmak için 10 C yi geçmemelidir Klimanın üflediği hava dışarıdaki havadan daha mı temizdir? Daikin Ururu Sarara dışındaki standart klimalar, yalnızca iç ortamdaki havayı devri daim eder. Bazı modellerde iç ortamdaki havayı temizleyen hava temizleme filtreleri bulunmaktadır, dolayısıyla gereken şekilde bakım yapıldığı takdirde, klimanın üflediği hava genel iç ortam havasından daha temizdir. Ancak, dışarıdaki havadan daha temiz olması, dışarıda (sanayi, trafik) ve içeride (kimyasal temizlik maddelerinin, sentetik kumaşların kullanılması, vs) bulunan kirleticilerin yoğunluğu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Daikin Ururu Sarara, temizlenmiş dış ortam havasını odaya verme özelliği ile benzersiz bir klimadır ve iç ortam havasının temizlenmesinde Daikin Streamer hava temizleme teknolojisini kullanmaktadır. Klima kullanımı alerjik reaksiyona veya diğer rahatsızlıklara yol açar mı? Hayır. Gerektiği gibi bakım yapılan (temizlenen) ve kullanılan klimalar, alerjiye veya rahatsızlığa yol açmaz. Ancak, bazı iç parçaları düzenli olarak ıslandığı için klimaya uygun şekilde bakım yapılması ve temizlenmesi gereklidir. Küf ve bakteri oluşumunu önlemek için klimaların temizlenmesi gerekir.

6 6 ÇEVRE

7 7 Klimalar evde cereyana neden olur mu? Klimayı evinizde istediğiniz gibi konumlandırabilir ve hava akışını istediğiniz şekilde kontrol edebilirsiniz. Akım ve istenilen sıcaklık birbirine yakın olduğunda, modern klimalar, fanların minimum hızda çalıştığı standby (bekleme) modunda çalışmaktadır. Çeşitli ayarlara ve seçeneklere bağlı olarak cereyan kolaylıkla önlenebilmektedir Klimalar kloroflorokarbonlarla (CFC) ozon tabakasına zarar verir mi? Hayır yılından bu yana, Avrupa da kloroflorokarbon ihtiva eden klimalar satılmamaktadır. Bugün piyasada bulunan bütün klimalarda ozon tabakasına zarar vermeyen soğutucu akışkanlar kullanılmaktadır Klima çalışırken uyuyabilir miyim? Çok gürültü yapmaz mı? Bu tamamen klimanın modeline bağlıdır. Daikin, hafif bir yaprak hışırtısı veya sakin nefes alma seviyesi olan 19 db(a) (Ses Basınç Seviyesi) kadar sessiz bir seviyede çalışabilen piyasadaki en sessiz ürünlerden bazılarını üretmektedir Klima her zaman duvara asılı bir kutu olmak zorunda mıdır? Duvara monte edilen üniteler, en sık kullanılan klima üniteleridir, ancak çok farklı modeller de bulunmaktadır. Örneğin, döşeme tipi üniteler, zeminin yakınına radyatör gibi monte edilebilmekte veya tavan tipi üniteler tavana asılmakta ve böylelikle duvarda yer kaplamamaktadır. Ayrıca, tamamen gizli olan kanal tipi üniteler de bulunmaktadır (bazen gizli tavan üniteleri olarak da adlandırılır) (yükseltilmiş tavanda veya teknik odada) ve iklimlendirilmiş hava odaya (odalara) hava kanallarıyla dağıtılır.

8 8 TEKNOLOJİ

9 9 Inverter ne demektir? Inverter, modern klimalarda kullanılan ve kompresörün değişken hızlarda çalışabilmesine olanak sağlayan ve dolayısıyla sağladığı kapasiteyi akıcı bir şekilde ayarlayabilen elektronik bir parçaya verilen teknik terimdir. Kapasiteyi ayarlamak için kapatılıp açılan kompresörlerin kullanıldığı eski, daha az gelişmiş klimalarla karşılaştırıldığında inverter ünite, tüm soğutma sezonu boyunca %30 ila %50 oranında daha az elektrik tüketmektedir. Soğutucu akışkan klima ünitesinde ne anlama gelmektedir? Odanın soğutulması, odadaki ısı enerjisi alınarak dışarı üflenmek suretiyle sağlanır. Soğutucu akışkan, klimanın boru sisteminin içinde akan ve bu ısı enerjisini içeri ve dışarı arasında nakleden sıvıdır. Kullanılan maddeler, prosesin enerji açısından verimli ve kullanımı güvenli olan teknoloji ile gerçekleştirilebilir olmasını sağlayan özelliklere sahiptir. Birden fazla iç ünite için tek bir dış ünite kullanabilir miyim? Evet, multi-split dış ünite olarak adlandırılan ünitelerle bu kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu üniteler, birden fazla (5 e kadar) iç üniteye hizmet verebilmektedir. Klimalar soğutmanın yanı sıra etkili ısıtmayı da garanti edebilmekte midir? Evet. Isı pompalı klima ile ısıtma, halen enerji verimliliği en yüksek olan ve genellikle de maliyet açısından en etkin ısıtma şeklidir. Klimanın ısı pompası, iç ortamdaki havayı doğrudan ısıtırken, havadan suya veya yerden suya ısı pompaları, ilk olarak suyu ısıttığı ve ardından su odayı ısıttığı ve bu ilave adımda da enerji kaybına yol açtığı için geleneksel radyatörler suyu ısıtan ısıtma pompalarından daha verimlidir.

10 10 MALİYETLER VE BAKIM

11 11 Klima ne kadar elektrik tüketir? Modern klimalar, beklediğinizden daha az elektrik tüketmektedir. Örneğin, Daikin FTXS25K + RXS25K sistemi (orta büyüklükte bir oda için uygun ünite) tipik bir soğutma mevsiminde (EN14825 standardına göre) yaklaşık olarak 137 kwh elektrik tüketir. Bu, 9 /kwh Avusturya oranı ile hesaplanan 12 Euro nun bir miktar üzerindedir. Ancak, fiilen ne kadar enerji tüketildiği, klimanın nasıl kullanıldığına ve modelin verimliliğine bağlıdır. Klimam için ne sıklıkta servis kontrolü yaptırmalıyım? Bu yerel ulusal mevzuata bağlı olabilir. Ancak Daikin, klimanın uzun ömürlü olmasını ve sorunsuz çalışmasını sağlamak ve yukarıda bahsedilen sağlıkla ilgili sorunlardan kaçınabilmek için yıllık olarak servis kontrolü ve bakım yapılmasını tavsiye etmektedir. Yeni satın alınan bir klimanın ortalama kullanım ömrü ne kadardır? Düzenli olarak ve gerektiği gibi bakım yapılan Daikin klima üniteleri, yaklaşık 14 yıl kullanım ömrü olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, halen piyasada 20 yıldan fazla bir süredir çalışmakta olan çok sayıda Daikin ünitesi bulunmaktadır. Geleneksel yollarla (örneğin gaz) karşılaştırıldığında klima ile ısınmak daha mı ucuzdur? Bu büyük ölçüde yerel elektrik ve gaz fiyatlarına bağlıdır, ancak birçok bölgede daha ucuz olduğu söylenebilir. Bu, ısı pompalı klimanın ısıtma esnasında ısı enerjisinin büyük bir kısmını, tamamen ücretsiz olan dışarıdaki havadan alması sayesinde gerçekleşmektedir. Avusturya daki enerji fiyatları göz önüne alındığında, ısı pompalı klima ile ısıtma, gazlı brülöre göre %60 daha ucuza gelmektedir.

12 12 MONTAJ

13 13 Klimalar her tip eve monte edilebilir mi? Hemen hemen evet. Konut tipi klimaların büyük bir kısmı hafiftir, dolayısıyla alçı duvarlara bile monte edilmesinde bir sorun yoktur. Tek kısıtlayıcı gereklilik, evde ve iyi kalitede elektrik kaynağının bulunmasıdır. Dizel jeneratörler gibi ekipmanlardan sağlanan elektrik inverter klimalar için uygun nitelikte olmayabilir. Klima herhangi bir kişi tarafından monte edilebilir mi yoksa montaj için bir uzmana mı ihtiyaç var? Klima montajı, özel aletlerin ve cihazların kullanılmasını gerektirir, dolayısıyla profesyonel bir tesisatçı tarafından monte edilmelidir. Ayrıca, klimalar soğutucu akışkan içerdiğinden (Kyoto protokolü kapsamında olan maddeler) birçok ülkenin mevzuatı, klimaların sertifikalı kişiler tarafından monte edilmesini ve bakımlarının yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Klima sisteminin montajı ne kadar sürer? Birçok durumda, klimayı monte etmek bir gün veya daha kısa sürmektedir. Ancak montaj süresi, boruların kaç duvardan geçeceği, elektrik kaynağının yeri ve elektrik dağıtım panosunda klimanın bağlanacağı boş uç olup olmadığı gibi birçok faktöre bağlıdır. Evim için uygun boyuttaki klimayı nasıl seçmeliyim? Uygun boyutta klimanın seçimi bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Çünkü klimanın boyutu yalnızca iklimlendirilecek olan oda sayısına bağlı değil, aynı zamanda pencerelerin büyüklüğüne ve yönüne, pencerelerin aldığı güneş ışığına ve diğer faktörlere de bağlıdır. Genel kabul görmüş temel kural olarak, iklimlendirilecek olan alanın her metre karesi için 60W ile 120W arasında soğutma kapasitesine ihtiyaç vardır.

14 14 Çevresel Farkında Klima, en sert hava koşullarında bile, ferahlatıcı çalışma ve yaşam koşulları sağlayarak içerideki havayı iyileştirir. Ancak son yıllarda Daikin, çevreyi koruma ihtiyacının farkında olarak, üretimine ve çalışmasına bağlı olumsuz etkileri sınırlama konusunu oldukça doğal karşıladı. Sonuç olarak, yenilikçi üretim teknikleri ile birleştirilen, yeni enerji tasarruflu ekipmanlar, çevre üzerindeki herhangi bir etkiyi en aza indirdi. Çevre taahhüdü Atıkların azaltılması Çevre endişesi, tasarım ve üretimden işgücünün gündelik faaliyetlerine kadar Daikin in küresel faaliyetlerinde içselleştirilmiştir. Daikin ısı pompaları, şirket içinde geliştirilen inverter teknolojisi ile birlikte rakipsiz iç ortam ısıtma konforu ve proses verimliliği sağlamaktadır. Daikin, ISO14001 çevre sertifikasına sahip olan Avrupa nın ilk klima üreticisidir ve Daikin in bütün tesisleri ve bağlı ortaklıkları halen benzer şekilde sertifikalıdır. Şirketin sıfır atık politikası, ürünlerinin pek çoğunun geri dönüşümünü, yeniden kullanılmasını veya geri kazanımını sağlamaktadır. Isı Pompası Verimliliği Isı pompaları, ısı enerjisini dış havadan çekebilmektedir. Daikin sistemleri, konforlu ve etkin iç ortam ısıtması sağlama ve aynı zamanda sektörün ısıtma ve soğutma gerekliliklerini tam olarak karşılama kapasitesine sahiptir. Geri dönüşüm malzemeleri Daikin, işinin doğası gereği malzemelerin geri dönüşümünü sağlamaktadır. Örneğin, ön işleme tabi tutulmuş atık sulardan geri kazanılan çamur, çimento üretiminde kullanılmaktadır. Diğer tipteki atıkların geri dönüşümü de iadeli ambalajlara yapılan yatırımlarla desteklenmektedir.

15 15 Avrupa nın yeni enerji etiketi: enerji verimliliği çıtasını yükseltiyor Tüketicilere yeni enerji performansı standartları hakkında bilgi vermek için Avrupa da yeni bir enerji etiketi yürürlüğe konmaktadır yılında çıkarılan mevcut Avrupa enerji etiketi, etkisini göstermektedir. Tüketiciler tek biçimli etiketleme kriterlerine dayanarak karşılaştırma yapabilmekte ve satın alma kararlarını verebilmektedir. Mevsimsel verimlilik, tüm sezon üzerindeki klima verimliliğini yansıttığından, 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni etiket, son kullanıcıların daha da bilinçli seçimler yapabilmelerini sağlamaktadır. Yeni enerji etiketinde koyu yeşilden (enerji verimliliği en yüksek) kırmızıya (en düşük verimlilik) kadar değişen renklerle yansıtılan A+++ dan D ye kadar sınıflandırmalar yer almaktadır. Yeni etiketteki bilgiler yalnızca, ısıtma (SCOP) ve soğutma (SEER) ile ilgili yeni mevsimsel verimlilik derecelendirmelerini değil, aynı zamanda yıllık enerji tüketimi ve ses seviyesi bilgilerini de içermektedir. Daikin mevsimsel verimliliğe öncülük etmektedir Sezonsal Verimlilik Eko-Tasarım konusundaki muazzam zorluklara rağmen, Daikin, tereddütsüz bir şekilde bu yeni mevzuatı hemen uygulamaya koymayı tercih etmiştir. Daikin 2010 yılında, mevsimsel verimlilik için yeni hafif bir ticari ürün grubunu piyasaya sürdü. Bu ürün grubundaki Seasonal Smart serisi, halen son derece zorlu 2014 yasal gerekliliklerine uygundur. Bugün Daikin, 12kW güce kadar olan konut tipi ve hafif ticari ürün grubunun tamamının mevsimsel performansını ortaya koymakla gurur duymaktadır

16 Genel Müdürlük Hürriyet Mah. Yakacık D-100 Kuzey Yan Yol No:49/1_2 Kartal/İSTANBUL Tel: (0216) Pbx Faks: (0216) Yenibaraj Mah Sk. No:4 Gülek Plaza A Blok Asma Kat Seyhan/ADANA Tel: (0322) Faks: (0322) Bahçekapı Mah. Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi Sk. No:5 Etimesgut/ANKARA Tel: (0312) Faks: (0312) Demircikara Mah. Narenciye Cad Sk. Nail Apt. No:2/7 ANTALYA Tel: (0242) Faks: (0242) Tesisat İş Merkezi 1443 Sk. B Blok No :2/T Yenişehir/İZMİR Tel: (0232) Faks: (0232) İncilipınar Mah. 3 Nolu Cad. Akınalan İş Merkezi No:7/C Şehitkamil/GAZİANTEP Tel: (0342) Faks: (0342) Cumhuriyet Mah. Yavuz Selim Bulvarı Çelikler İş Merkezi No:178/A TRABZON Tel: (0462) Faks: (0462) Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi Hendek/SAKARYA Tel: (0264) Pbx Faks: (0264)

SOĞUTMA. ticari ve konut uygulamaları için iklimlendirme

SOĞUTMA. ticari ve konut uygulamaları için iklimlendirme emura SOĞUTMA İKLİMLENDİRME ISITMA MERKEZİ SİSTEMLER ÜRÜN KALİTESİNDE LİDER FİRMA Daikin ticari, endüstriyel ve konut uygulamaları için yüksek enerji verimliliğine ve çok geniş bir seçim aralığına sahip,

Detaylı

Daikin öncülük ediyor: Sezonsal verimlilik için yeni hafif ticari ürün gamı sunuyor

Daikin öncülük ediyor: Sezonsal verimlilik için yeni hafif ticari ürün gamı sunuyor Daikin öncülük ediyor: Sezonsal verimlilik için yeni hafif ticari ürün gamı sunuyor Her Mevsim KLİMA KONFORU Klima Merkezi Sistemler Endüstriyel Soğutma 30 80 Daikin öncülük ediyor: Sezonsal verimlilik

Detaylı

İçindekiler. Klimalar. Kombiler. Termosifonlar. Ani Su Isıtıcıları

İçindekiler. Klimalar. Kombiler. Termosifonlar. Ani Su Isıtıcıları 1 İçindekiler Klimalar Hangi Model kaç BTU? Klima Üstün i Enerji Verimliliği Yeni Enerji Regülasyonu Ücretsiz Keşif Split Klimaları Farklı Kılan Çift Yönlü Taze Hava Sistemi Ev Tipi Klimalar Salon Tipi

Detaylı

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite Logamax Buderus Plus GB162 Yoğuşmalı Duvar Kazan Tipi Yoğuşmalı Kazan 65-100 kw Logamax plus GB162 Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite 1 Logamax plus GB162 Performansı, memnuniyetinizi artıracak. Kaliteli

Detaylı

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Fanlar Isı Geri Kazanım Üniteleri Soğutma Grupları ve Klimalar Hava Dağıtım Ürünleri Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Systemair den akıllı havalandırma çözümleri

Detaylı

izin işiniz VRV ÜRÜN SERİSİ TİCARİ KATALOG

izin işiniz VRV ÜRÜN SERİSİ TİCARİ KATALOG izin işiniz bizim işimiz VRV ÜRÜN SERİSİ TİCARİ KATALOG Avantajları Bina Bina sahipleri için için avantajlar Daikin ın Daikin ın özel inverter özel inverter teknolojisi teknolojisi ve değişken ve değişken

Detaylı

TASARIM İŞLEV YENİDEN TANIMLANDI!

TASARIM İŞLEV YENİDEN TANIMLANDI! www.daikin.com.tr emura TASARIM İŞLEV YENİDEN TANIMLANDI! HER ŞEY TAMAMEN TASARIMLA ALAKALI Daikin Emura nın en önemli özelliği if ÖDÜLÜ görünüşüdür. Ölçülü, ancak şık görünümü Daikin ın herkesçe Daikin

Detaylı

Isıtma. Katalogu İKLİM KONFORU. Tüm Mevsimlerde SON KULLANICILAR İÇİNDİR. Isıtma. Klima. Merkezi Sistemler. Soğutma

Isıtma. Katalogu İKLİM KONFORU. Tüm Mevsimlerde SON KULLANICILAR İÇİNDİR. Isıtma. Klima. Merkezi Sistemler. Soğutma SON KULLANICILAR İÇİNDİR Isıtma Tüm Mevsimlerde İKLİM KONFORU Katalogu Isıtma Klima Merkezi Sistemler Soğutma Isıtma - Sıcak kullanım suyu - Soğutma Daikin Altherma, YÜKSEK VERİMLİ ÇÖZÜMLER konutlarda

Detaylı

HAVAYI İHTİYACINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRME

HAVAYI İHTİYACINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRME VRV SİSTEMLERİ HAVAYI İHTİYACINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRME www.daikin.eu BİNA SAHİPLERİ İÇİN AVANTAJLAR Daikin ın özel inverter teknolojisi ve gelişmiş soğutucu akışkan kontrol teknolojisi sayesinde, VRV III

Detaylı

Yeni enerji yönetmeliğine uygun Bosch Inverter klimalar, her mevsim dilediğiniz havayı sunar.

Yeni enerji yönetmeliğine uygun Bosch Inverter klimalar, her mevsim dilediğiniz havayı sunar. Yeni enerji yönetmeliğine uygun Bosch Inverter klimalar, her mevsim dilediğiniz havayı sunar. Bosch Klimalar 2015 www.bosch-home.com/tr Sadece bugünkü değil gelecekteki yaşamımızı da iyileştiren teknolojiler.

Detaylı

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın.

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch Klimalar 2013 www.bosch-home.com/tr BoschHomeTurkiye Sadece bugünkü değil gelecekteki yaşamımızı da iyileştiren teknolojiler. Bosch un sürdürülebilir,

Detaylı

EVİNİZ İÇİN. klima sistemleri DUVAR TİPİ ÜNİTE FTXS-G

EVİNİZ İÇİN. klima sistemleri DUVAR TİPİ ÜNİTE FTXS-G EVİNİZ İÇİN klima sistemleri DUVAR TİPİ ÜNİTE FTXS-G AKILLI TASARIM İkili veya Çoklu İstediğiniz iklimlendirme çeşidine göre iki farklı model arasından seçim yaparak soğutma ve ısıtma (heat pump) ihtiyaçlarınızı

Detaylı

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği HVAC bina teknolojisi deneyimli ortaklardan gelen enerji tasarrufu ve garantili konfor Siemens in

Detaylı

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011 %0 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır Travel PLC Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu Mart 0 ÖNSÖZ Sorumlu Liderlik TUI Travel PLC nin dört anahtar değerinden biridir. Eğer bir süredir bizimle

Detaylı

Bireysel ve Ticari Klimalar. Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri

Bireysel ve Ticari Klimalar. Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri Bireysel ve Ticari Klimalar Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri Systemair Güveni Tedarikçi olarak siparişten teslimata, dokümantasyondan satış sonrası hizmetlere kadar her aşamada verdiğimiz

Detaylı

YER ISISI - EN SICAK ŞEKİLDE ÖNERİLİR YER ISISI ENERJİ KULLANIMI İÇİN REHAU SİSTEM TEKNİĞİ. www.rehau.com.tr. Yapı Otomotiv Endüstri

YER ISISI - EN SICAK ŞEKİLDE ÖNERİLİR YER ISISI ENERJİ KULLANIMI İÇİN REHAU SİSTEM TEKNİĞİ. www.rehau.com.tr. Yapı Otomotiv Endüstri YER ISISI - EN SICAK ŞEKİLDE ÖNERİLİR YER ISISI ENERJİ KULLANIMI İÇİN REHAU SİSTEM TEKNİĞİ www.rehau.com.tr Yapı Otomotiv Endüstri YER ISISI GEZEGENİMİZ ENERJİDİR Siz de jeotermal enerji kullanıcısı olun

Detaylı

Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye

Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji 1 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Öztok, Nilay Dirim, WWF-Türkiye Çeviri: Özge Kayakutlu Tasarım:

Detaylı

kataloğu VRV KONFOR TASARIM RESTORANLAR BANKALAR HAVALANDIRMA MAĞAZA ISITMA VERİMLİLİK NEMLENDİRME

kataloğu VRV KONFOR TASARIM RESTORANLAR BANKALAR HAVALANDIRMA MAĞAZA ISITMA VERİMLİLİK NEMLENDİRME MAĞAZA VRV OTELLER ISITMA OFİS TASARIM RESTORANLAR Ticari BANKALAR SİNEMALAR SICAK SU SICAKLIK OFİS ISITMA ISITMA Çözümler ISITMA BANKALAR HAVALANDIRMA VERİMLİLİK NEMLENDİRME OTELLER OKULLAR SOĞUTMA RESTORANLAR

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU NEDİR?

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? ENERJİ TASARRUFU NEDİR? Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ TANITIM KATALOĞU

ENERJİ VERİMLİLİĞİ TANITIM KATALOĞU ENERJİ VERİMLİLİĞİ TANITIM KATALOĞU Daha Yaşanılır Bir Dünya İçin, ENERJİ VERİMLİLİĞİ Enerji verimliliği; tüketilen enerji miktarının, üretimdeki miktar ve kaliteyi düşürmeden, ekonomik kalkınmayı ve sosyal

Detaylı

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA KULLANIM KILAVUZU NATURE PLUS INV 9/12/18/24 A Değerli Müşterimiz, Öncelikle doğa ve teknoloji dostu bir VESTEL ürününü tercih ettiğiniz için sizi kutlarız. Beklentilerinizin üzerinde

Detaylı

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 22 BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 2.1 GİRİŞ Kapalı mekânlarda çok sayıda insanın bulunuşu, endüstriyel ortamlarda ise bazı uygulamalar yüzünden kirlenen hava sürekli veya geçici olarak yenilenmek zorundadır.

Detaylı

FINIMETAL DÜŞÜK DOLAŞIM SICAKLIĞI İLE ÇALIŞAN RADYATÖR. heatingthroughinnovation. Technology

FINIMETAL DÜŞÜK DOLAŞIM SICAKLIĞI İLE ÇALIŞAN RADYATÖR. heatingthroughinnovation. Technology FINIMETAL DÜŞÜK DOLAŞIM SICAKLIĞI İLE ÇALIŞAN RADYATÖR. heatingthroughinnovation. Technology 02 İçindekiler İÇİNDEKİLER. Giriş 03 Bir bakışta avantajları 04 Tadilat ve yeni binalar 10 İleriye yönelik ısıtma

Detaylı

Kullanma Kılavuzu. Logamax plus. Duvar Tipi Yoğuşmalı Kombi GB072-24 GB072-24K. Kullanıcı için. Lütfen kullanmadan önce dikkatle okuyunuz

Kullanma Kılavuzu. Logamax plus. Duvar Tipi Yoğuşmalı Kombi GB072-24 GB072-24K. Kullanıcı için. Lütfen kullanmadan önce dikkatle okuyunuz Kullanma Kılavuzu Duvar Tipi Yoğuşmalı Kombi 6 720 646 606-00.1O Logamax plus GB072-24 GB072-24K Kullanıcı için Lütfen kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 6 720 646 870 (11/2010) TR Önsöz Önsöz Sayın Müşterimiz,

Detaylı

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY:

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Turkey Sustainable Energy Financing Facility Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Katılımcı Bankalar: 2 İçindekiler 5 6 8 9 16 EBRD nin Sürdürülebilir Enerji Girişimi TURSEFF,

Detaylı

ısı pompaları Çevre Dostu Isıtma Çözümleri Faturayı Dünya ya kesmeyen ısıtma sistemleri

ısı pompaları Çevre Dostu Isıtma Çözümleri Faturayı Dünya ya kesmeyen ısıtma sistemleri ısı pompaları Çevre Dostu Isıtma Çözümleri Faturayı Dünya ya kesmeyen ısıtma sistemleri GÜNEŞ ENERJİSİ TÜM YIL BOYUNCA KULLANILIR ÜCRETSİZ ENERJİYE SINIRSIZ ERİŞİM Dimplex ısı pompaları gelecek için verimli

Detaylı

Kullanma Kılavuzu. Logano plus SB745. Yoğuşmalı Kazan. Kapasite aralığı 800-1200 kw. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz.

Kullanma Kılavuzu. Logano plus SB745. Yoğuşmalı Kazan. Kapasite aralığı 800-1200 kw. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz. 6 720 648 053-00.2T Kullanma Kılavuzu Yoğuşmalı Kazan Logano plus SB745 Kapasite aralığı 800-1200 kw Kullanıcı için Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz. 6 720 801 064 (2012/03) TR Önsöz Önsöz Sayın Müşterimiz,

Detaylı

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği 3 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Tapan ve

Detaylı

AB öncülüğünde İklim değişikliği ile mücadele

AB öncülüğünde İklim değişikliği ile mücadele AB öncülüğünde İklim değişikliği ile mücadele Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Avrupa Komisyonu AB öncülüğünde İklim değişikliği ile mücadele 2008 24 sayfa 16.2 x 22.9 cm Bu kitapçığa ve AB hakkındaki

Detaylı

Pratik Kılavuz Tesisat ve ısıtma sektörü için termal görüntüleme

Pratik Kılavuz Tesisat ve ısıtma sektörü için termal görüntüleme Pratik Kılavuz Tesisat ve ısıtma sektörü için termal görüntüleme Tesisat kaçaklarının bulunması ve ısıtma performansının izlenmesi için profesyonel çözümler. 1 Giriş Son yıllarda, endüstriyel pazar için

Detaylı