TEMİZ ODA HVAC (Isıtma - Havalandırma ve Hava Şartlandırma) ve PANEL SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TEMİZ ODA HVAC (Isıtma - Havalandırma ve Hava Şartlandırma) ve PANEL SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ"

Transkript

1 1 TEMİZ ODA HVAC (Isıtma - Havalandırma ve Hava Şartlandırma) ve PANEL SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ I. Temiz Oda HVAC ve Panel Sistemi ISO EN TS Standartlarına uygun olarak tasarlanmış II. Temiz Odalar iki grupta oluşturulmalıdır. Bunlardan; II-A. Birinci Temiz Oda Grubu nda Çizim-1 de gösterildiği şekilde, 3 aşamalı airlock lar ve B klas (1.000) koridor yoluyla 3 adet B klas (1.000) odalara, ve 2 adet B klas (1.000) depolara açılan geçişler ve işlevsel birimler bulunmalıdır. II-B İkinci Temiz Oda Grubu nda ise Çizim-2 de gösterildiği şekilde, 2 aşamalı airlock lar yoluyla 2 adet C klas (10.000) odaya açılan geçişler bulunmalıdır. II-C. Çizimler yol gösterici olup, proje yetkilisinin yönlendirmesi doğrultusunda mevcut alanların durumuna uygun şekilde sistemde gerekli uyarlamalar yapılacaktır. III. Yüklenici firma, hazırlayacağı sistemlere ait uygulama projelerini (mekanik tesisat, elektrik, data, medikal gazlar, vd.) proje yetkilisinin onayına sunacak ve onaylandıktan sonra uygulamasına başlayacaktır. IV. Uygulama sırasında projede yapılması gerekebilecek olası değişiklikler için yüklenici firma revizyon projeyi, yine proje yetkilisinin onayına sunacak ve onaylandıktan sonra uygulamasını sürdürecektir. 1. TEMİZ ODA PANEL KURULUMU Teknik şartnamenin bu bölümü, iki grupta oluşturulacak olan (bkz. Çizim-1 ve Çizim-2) Temiz Odaların panel sistemlerinin kurulumuyla ilgilidir Duvarlar Temiz Oda içindeki ara bölme duvarlar ile camlı yüzeylerdeki alt ve üst kısımlar Temiz Oda Panelleri ile oluşturulmalıdır Paneller poliüretan dolgulu ve M1 yanmazlık sınıfında olmalı, panel kalınlığı 60 mm Panel yüzey malzemesi olarak, 0,60 mm galvanizli saç üzeri 75 mikrometre antibakteriyel PVDF kaplı sac kullanılmalıdır Temiz Oda içinde kalan panellerin her iki yüzeyi de düz olmalı ve Paneller arasındaki özel elemanlar ile kilitlenmelidir Duvarları zemine bağlamak için, zemindeki kot bozukluğunu düzeltmek için özel ayarlanabilir zemin profilleri kullanılmalı; profil ile döşeme malzemesi, duvar panellerine çıkıntısız olarak birleşebilmelidir Panellerin kapı ve camlarla olan birleşimi, herhangi bir şekilde çıkıntı olmayacak şekilde düzenlenmelidir.

2 Panel sistemleri açık ve aydınlık renkte olmalı; RAL 9002 (pebble beyazı) veya RAL 9010 (iceberg beyazı) olmalı, proje yetkilisinin renk konusunda onayı sonrası uygulamaya başlanmalıdır Kapılar Temiz Odalarda kullanılacak kapılar poliüretan dolgulu olmalı ve kalınlığı 60 mm Kapıların bağlantısı, Temiz Oda içinde herhangi bir çıkıntı oluşturmayacak şekilde gerçekleştirilmelidir Temiz Oda kapılarında, (i) Hidrolik kapı kapatıcı, (ii) Temiz Oda kapısı camı bulunmalıdır Personel Airlock kapıları kendi içlerinde bir elektronik kilit sistemi ile kontrol edilmelidir. Bir kapı açıldığında diğer kapı açılmamalıdır ve yeşil-kırmızı uyarı ışıklarıyla açık-kapalı kapı konumları belirtilmelidir Tavan Asma tavan 1200 mm eninde paneller kullanılarak oluşturulmalıdır Tavanlar yürünebilir tipte olmalı ve 150 kg/m 2 yayılı yük taşıyabilmelidir Tavan panellerin içi poliüretan dolgulu ve M1 yanmazlık sınıfında olmalı ve panel kalınlığı 60 mm Tavan panel yüzey malzemesi olarak, 0,60 galvanizli sac üzeri 75 mikrometre antibakteriyel PVDF kaplı saç kullanılmalıdır Panelin oda içine bakan yüzeyinde düz sac, dışarıda kalan yüzeylerde ise hafif oluklu sac kullanılmalıdır Zamanla sehim olmasını önlemek için özel askı profilleriyle asılmalıdır Tavan askı sistemi için, gerektiği takdirde, tavana konstrüksiyon yapılmalıdır Aydınlatma ve Armatürleri x55 Watt lık Özel Oda aydınlatma armatürü kullanılmalıdır Temiz Oda Armatürü, temiz oda duvarıyla hem yüz olacak şekilde tasarlanmalı ve girinti- çıkıntı olmamalıdır Temiz Oda Armatürü sızdırmaz tip Temiz Oda içerisinde aydınlatma şiddeti, yerden 1 metre yükseklikte 500 lux olacak şekilde aydınlatma yapılmalıdır Temiz Odalarda her bağımsız mekanın aydınlatma grubu ayrı olarak kontrol edilmelidir.

3 Döşeme Proje kapsamında yer alan mekanlara cgmp-uyumlu Vinil kaplama döşeme yapılmalıdır Döşeme malzeme, cgmp temiz oda döşemelerinin temizliğinde kullanılan temizlik malzemelerine dayanıklı 1.6. Temiz Oda Panel ve Kapı Camları Temiz Oda Panellerinde ve Kapılarında kullanılacak camlar panel ve kapılarla iki taraftanda hem yüz olmalı ve girinti-çıkıntı olmayacak şekilde birleşmelidir Temiz Oda camların her iki yüzünde de lamine 2 katlı en az 3 mm kalınlığında cam 1.7 Malzeme Airlock Geçiş Kutusu (Pass-Box) Malzeme Airlock sistemi paket sistem Kapılar elektronik airlock olarak kontrol edilmelidir Pass-Box, Hepa 14 Filtreli olacak şekilde tasarlanmalıdır. 2. TEMİZ ODA HVAC (Isıtma - Havalandırma ve Hava Şartlandırma) SİSTEMİ Teknik şartnamenin bu bölümü, iki grupta oluşturulacak olan (bkz. Çizim-1 ve Çizim-2) Temiz Odaların ısıtma, havalandırma ve hava şartlandırma sistemleriyle ilgilidir. Projelendirme Kriterleri olarak, Ankara için Dış Hava Şartları: Yaz : 34 C KT / 20 C YT Kış :- 12 C KT - Rüzgarlı İç Hava Şartları : Yaz Kış : 22 C ± 2 / Nem : 1. Temiz Oda Grubu için, %50 RH ±10 2. Temiz Oda Grubu için, %20-40 RH olacak şekilde sistem tasarlanmalıdır HAVALANDIRMA SİSTEMİ Temiz odaların havalandırma sistemi aşağıda tarif edildiği gibi olmalıdır: (i) Ortamlara % 20 Taze Havalı Klima Santralı ile toplam m³/h taze hava basılmalıdır. (ii) Odalar arası basınç farkı 15 Pa (iii) Temiz odaların bütün bölümlerindeki ses (gürültü) değerleri 50 Db in (elli desibel) altında

4 Hijyenik Klima Santralı, Karışım Havalı (AHU 1) Klima Santralı, %20 taze havalı olmalı ve bina dışında çalışmalıdır Vantilatör, m 3 /saat güçte Aspiratör, m 3 /saat güçte olmalıdır Soğutucu, 7/12 C Sulu Batarya özelliğinde Isıtıcı, 90/70 C Sulu Batarya özelliğinde Ön Filtre, G4 + F7 torba özelliğinde Son Filtre F9 rigid özelliğinde Hijyenik Klima Santralı, Karışım Havalı (AHU 2) Klima Santralı, %20 taze havalı olmalı ve bina dışında çalışmalıdır Vantilatör, m 3 /saat güçte Aspiratör, m 3 /saat güçte Soğutucu, 7/12 C Sulu Batarya özelliğinde Isıtıcı, 90/70 C Sulu Batarya özelliğinde Ön Filtre, G4 + F7 torba özelliğinde Son Filtre, F9 rigid özelliğinde Kanallar Klima santrallarında şartlandırılan hava, tavanlara monte edilecek olan hava kanallarında homojen olarak dağıtılmalıdır Hava kanalları uygun kalınlık ve kesitte elektrogalvanizli sactan, kenet kıvırma metodu ile kendinden flanşlı prefabrik olarak imal edilmiş Hava kanalları yeterli sayıda desteklerle tavan ve duvarlara sabitlenmelidir Kanal İzolasyonu: Üfleme hava kanalları ısı kaybına karşı kendinden yapışkanlı, kauçuk köpüğü ile izole edilmelidir. Bina dışında kalan kanallar alüminyum gofrajlı sac ile kaplanmalıdır.

5 Üfleme Menfezleri: Uygun debide Hepa 14 sınıfı EU 1882 standartlarına uygun filtrelerden ortama hava üfleme yapılmalıdır NEM KONTROLÜ Birinci temiz oda grubunda (büyük bölüm) iç ortam sıcaklık ve nemi konfor kriterleri dahilinde % RH aralığında İkinci temiz oda gurubunda (küçük bölüm) nem alma sistemi bulunmalıdır. 22 C da % RH nem değerine kadar nem alma işlemi kontrol sistemi üzerinden ayarlanabilmelidir MEKANİK TESİSAT Klima santralleri dış ortamda çalışacak şekilde tasarlanmış olmalı; klima santrallerinin iç cidar malzemesi 304 kalite paslanmaz çelikten üretilmiş Klima santralının soğutucu bataryası; yeni kurulacak olan sulu soğutma sistemi ile 7/12 C soğuk su ile, ısıtıcı bataryası ise sistemde mevcut sistemde bulunan 90/70 C sıcak su ile beslenmelidir İki klima santralinin soğutucu bataryalarını beslemek için bina çatısına uygun kapasitede hava soğutmalı su soğutma sistemi (chiller) kurulmalıdır Soğuk su sistemi için gerekli pompa, rezerv tankı, büzüşme tankı ve benzeri tesisat aksesuarlarından oluşan uygun soğuk su sirkülasyon sistemi kurulmalıdır İki klima santralinin sıcak su bataryalarını beslemek için binanın bodrum katında bulunan kazan dairesinden uygun çapta borularla, gerekli tesisat aksesuarlarından oluşan sıcak su sistemi kurulmalıdır Boruların bataryalara bağlantılarında üç yollu, servomotorlu vanalar ve bunlara bağlı elektronik kontrol panelleri monte edilmeli, bu sayede ortam havasının sıcaklığı istenilen değerde tutulmalıdır Bataryalar ile kollektörler arasına uygun çaplı borular ile sıcak ve soğuk su tesisatları yapılmalı, ısı kaybı-kazancı ve yoğuşmaya karşı izole edilmelidir.

6 HVAC OTOMATİK KONTROL SİSTEMİ Ortamın sıcaklık otomasyon panosuna elektronik kontrol panelleri konulmalı ve bunlara bağlı saha elemanları ile kontrol gerçekleştirilmelidir. Bu sistemde kullanılacak elektronik kontrol paneli üzerinden: Sıcaklık set (ayar) ve actuel (gerçek) durum bilgileri, Nem set ve actuel durum bilgileri, ve Hava debisi set ve actuel durum bilgileri izlenebilmelidir Klima santralı elektronik kumanda panosu üzerinden: Klima santralında bulunan filtrelerin kirlilik durum bilgisi ve ikazı, ve Üfleme ve emme fan motorlarının arıza durum bilgisi ve ikazı takip edilebilmelidir Temiz Oda girişlerine hassas analog (magnohelic) manometreler monte edilmeli ve temiz odaların basınç farkları izlenebilmelidir Kumanda ve yönetim için gerekli bütün düzen, iklimlendirme sisteminin içinde Kumanda dolabı tesisin çalışması için gerekli bütün aç/kapa ve ayar düzenine sahip Kumanda dolabı, besleme, vantilatör, motor kumandası, genel kumanda otomatik ayarları ve odada mevcut durum ölçümü ile ilgili kontrol elemanları ile donatılmalıdır Sıcaklık ayarları yapmak üzere bir elektronik kontrol ünitesi kullanılmalı, bu ünite kumanda dolabına yerleştirilmelidir Otomatik kontrol için bilgisayar sistemi ve yazılımı verilmelidir (Honeywell / Automated Logic veya muadili olmalıdır).

7 7 3. DİĞER ŞARTLAR 3.1. Bütün temiz oda HVAC ve panel sistemleri, ISO EN TS standartlarına uygun olarak tasarlanmış olmalı; kurulumu DQ (Dizayn kalifikasyonu) ve IQ (Montaj Kalifikasyonu)na uygun olarak gerçekleştirilmeli, montajlı ve çalışır vaziyette teslim edilmelidir Bütün sistemler, teslim tarihinden itibaren 2 (iki) yıl süreyle Mühendislik hesaplarındaki hatalara, Tesisat kaçaklarına, Malzeme ve işçiliğe karşı garantili 3.3. Bütün sistemler, 3.2 maddesinde belirtilen sürenin sonrasında, 10 (on) yıl süreyle ücreti mukabili yedek parça, bakım, onarım ve servis garantili 3.4. Bütün sistemlerin kurulumu tamamlandıktan sonra, sistemlerin Akredite bir kuruluş tarafından ISO Standartlarına uygunluğuyla ilgili validasyon testlerinden [OQ (Çalışma kalifikasyonu) ve PQ (Performans kalifikasyonu)] başarıyla geçmesi üstlenici firmanın garantisi kapsamında 3.5. Üstlenici firma, Türkiye de insan hücresi/insan kök hücresi üretim tesisi temiz oda - HVAC sistemlerini kurma tecrübesine sahip olmalı ve bunu ihale dosyasında belgelemelidir Üstlenici firma, yukarıdaki 3.5 maddesinde belirtilen vasıfa sahip değilse, mümessili bulunduğu temiz oda partisyon sisteminin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde insan hücresi/insan kök hücresi üretim tesisi kurulumunda kullanıldığına dair referans vermeli ve bunu ihale dosyasında belgelemelidir Üstlenici firma, daha önce kurmuş olduğu ve referans olarak verebileceği insan hücresi üretim tesisi temiz oda ve HVAC sistem kurulumlarını ihale dosyasında listelemelidir Firmalar teklif ettikleri sistem ve cihazların özellikleri hususunda orijinal katalogları üzerinde Teknik şartnameye Madde Madde cevap vermelidirler Klima santraliyle ilgili olarak hijyenik klima santrali üretimi yetkili Eurovent belgesi bulunmalı ve ihale dosyasında belgelemelidir Su soğutma (chiller) sisteminde CE sertifikası bulunmalı ve bu özellik ihale dosyasında belgelenmelidir Teklif veren firmalar TSE tarafından onaylı Teknik Servis Yeterlilik Belgesi ne sahip olmalıdırlar Klima santrali, soğutma grubu ve pompa gibi üretici firma garanti ve servis belgeleri iş bitiminde sunulmalıdır Temiz oda HVAC ve panel sistemiyle ilgili her türlü detaylı dökümantasyon, teknik çizim, vb. iş bitiminde teslim edilmelidir İş, sözleşme tarihinden itibaren 100 gün içinde tamamlanmalıdır.

8 8 Çizim-1. Birinci Temiz Oda Grubu ( 1 )

9 9 Çizim-2. İkinci Temiz Oda Grubu ( 2 )

SR EK-1 STANDART İLAN FORMU VE BAŞVURU EVRAKLARI

SR EK-1 STANDART İLAN FORMU VE BAŞVURU EVRAKLARI SR EK-1 STANDART İLAN FORMU VE BAŞVURU EVRAKLARI CEYBROSS TRADING LTD CEYBROSS TRADING LTD, Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı kapsamında sağlanan mali destek ile Bibliotheque Suriçi nde

Detaylı

A - DEĞİŞKEN GAZ DEBİLİ KLİMATİZASYON

A - DEĞİŞKEN GAZ DEBİLİ KLİMATİZASYON BİLGİ TEKNOLOJİLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI-BİLGİ İŞLEM CİHAZ ODASININ KLİMASININ YENİLENMESİ VE YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ YAPILMASI İŞİNE AİT TEKNİK ŞARTNAME A - DEĞİŞKEN GAZ DEBİLİ KLİMATİZASYON SİSTEMİ VE

Detaylı

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ

FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ FUTBOL FEDARASYONU LEVENT NETWORK ALT YAPI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER: 1- KABLOLAMA ALT YAPISI UTP CAT5E DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH CORDLAR PRİZLER UTP CAT6 DATA KABLOSU PATCH PANELLER PATCH

Detaylı

TEMİZ VE STERİL ÜRETİM ALANLARI PLANLAMA KRİTERLERİ

TEMİZ VE STERİL ÜRETİM ALANLARI PLANLAMA KRİTERLERİ 1 TEMİZ VE STERİL ÜRETİM ALANLARI PLANLAMA KRİTERLERİ H. Metin KENTER ÖZET Medikal malzeme ve ekipman imalatında, ilaç üretimi ve ilaç yan sanayinde ürünü mikroorganizmalardan ve partiküllerden korumak

Detaylı

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname 2012 MALİ SUÇLARI ARAŞTIRMA KURULU BAŞKANLIĞI T.C. Maliye Bakanlığı Dikmen Kampüsü N Blok 06100 Çankaya, ANKARA ĠÇĠNDEKĠLER 1 GİRİŞ... 5 2 TANIM ve

Detaylı

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Çeker Ocak Teknik Şartnamesi

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Çeker Ocak Teknik Şartnamesi ŞRT.02 Çeker Ocak Teknik Şartnamesi 1 / 2 1. Çeker ocak kullanıcıyı ve laboratuvar çalışma ortamını EN14175 standartlarını sağlayacak şekilde toksik gazlardan koruyabilecek özellikte 2. Cihaz ortamdan

Detaylı

EVSEL VE KÜÇÜK TÜKETİMLİ TİCARİ TESİSLERDE DOĞAL GAZ İÇ TESİSAT TEKNİK ŞARTNAMESİ

EVSEL VE KÜÇÜK TÜKETİMLİ TİCARİ TESİSLERDE DOĞAL GAZ İÇ TESİSAT TEKNİK ŞARTNAMESİ EVSEL VE KÜÇÜK TÜKETİMLİ TİCARİ TESİSLERDE DOĞAL GAZ İÇ TESİSAT TEKNİK ŞARTNAMESİ REVİZYON BÖLÜMÜ ESKİ YENİ (Kasım 2009 R1) Sayfa 5; 5.Terim ve Tarifler Yapı yüksekliği: Bodrum katlar, asma katlar ve çatı

Detaylı

21.000 ADET YENİDOGAN ve PEDİATRİ HASTALAR İçİN COMPOUNDER CİHAZI İLE TOTAL PARENTERAL NÜTRİSYON (TPN) HAZıRLAMA İşİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ

21.000 ADET YENİDOGAN ve PEDİATRİ HASTALAR İçİN COMPOUNDER CİHAZI İLE TOTAL PARENTERAL NÜTRİSYON (TPN) HAZıRLAMA İşİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ 21.000 ADET YENİDOGAN ve PEDİATRİ HASTALAR İçİN COMPOUNDER CİHAZI İLE TOTAL PARENTERAL NÜTRİSYON (TPN) HAZıRLAMA İşİ HİzMET ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. İşİN KO USU 1.1. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa

Detaylı

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI PROJE (MEKANİK TESİSAT, ASANSÖR, A.İ.T.M.) HAZIRLAMA ve MESLEKİ DENETİM ESASLARI

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI PROJE (MEKANİK TESİSAT, ASANSÖR, A.İ.T.M.) HAZIRLAMA ve MESLEKİ DENETİM ESASLARI tmmob makina mühendisleri odası TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI PROJE (MEKANİK TESİSAT, ASANSÖR, A.İ.T.M.) HAZIRLAMA ve MESLEKİ DENETİM ESASLARI Aralık 2008 / ANKARA tmmob makina mühendisleri odasý Meşrutiyet

Detaylı

STERİL VE TEMİZ ÜRETİM ALANLARIN TASARIMINDA, TESİSAT MÜHENDİSİ AÇISINDAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

STERİL VE TEMİZ ÜRETİM ALANLARIN TASARIMINDA, TESİSAT MÜHENDİSİ AÇISINDAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR Turkish Society of HVAC & Sanitary Engineers VI. INTERNATIONAL HVAC+R TECHNOLOGY SYMPOSIUM 3-5 May 2004 Istanbul STERİL VE TEMİZ ÜRETİM ALANLARIN TASARIMINDA, TESİSAT MÜHENDİSİ AÇISINDAN DİKKAT EDİLMESİ

Detaylı

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI AKSA DOĞAL GAZ 2013 ÖNSÖZ Doğal gaz gibi çevreci enerji kaynağının kullanımındaki artış sevindirici bir gelişmedir. Hizmet kuruluşları olarak bizlere düşen önce etkin

Detaylı

SAFE&SAFER Chemotherapy Management Standards Onkoloji Eczacıları Derneği'nin Kemoterapi Hazırlama ve Uygulama alanındaki kalite standartlarıdır.

SAFE&SAFER Chemotherapy Management Standards Onkoloji Eczacıları Derneği'nin Kemoterapi Hazırlama ve Uygulama alanındaki kalite standartlarıdır. SAFE&SAFER Chemotherapy Management Standards Onkoloji Eczacıları Derneği'nin Kemoterapi Hazırlama ve Uygulama alanındaki kalite standartlarıdır. BASKI 1 2010 BASKI 2 2011 2013 İÇERİK 1. Personel 1.1. Doğrudan

Detaylı

Isı Yalıtım Yönetmeliği

Isı Yalıtım Yönetmeliği Isı Yalıtım Yönetmeliği BİNALARDA ISI YALITIMI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM : Amaç ve Kapsam, Dayanak Amaç ve Kapsam Madde 1 Bu yönetmelik, binalardaki ısı kayıplarının azaltılması, enerji tasarrufu sağlanması

Detaylı

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI AKSA DOĞAL GAZ 2014 ÖNSÖZ Doğal gaz gibi çevreci enerji kaynağının kullanımındaki artış sevindirici bir gelişmedir. Hizmet kuruluşları olarak bizlere düşen önce etkin

Detaylı

GHP SERİSİ HİJYENİK PAKET KLİMA CİHAZLARI

GHP SERİSİ HİJYENİK PAKET KLİMA CİHAZLARI GHP SERİSİ HİJYENİK PAKET KLİMA CİHAZLARI GHP serisi hijyenik paket klima cihazları modern ameliyathanelerin ve temiz odaların özel gereksinimlerini karşılamak amacıyla dizayn edilmiş, en son teknoloji

Detaylı

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI AKSA DOĞAL GAZ 2012 ÖNSÖZ Doğal gaz gibi çevreci bir enerji kaynağının kullanımının her geçen gün daha da yaygınlaşıyor olması, insanımız ve ülkemiz için sevindirici

Detaylı

ARGON GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

ARGON GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ ARGON GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. İşin Konusu:.. projesinin, odalarına yangına karşı otomatik Argon gazlı söndürme sistemleri ve otomasyonu sağlayacak olan yangın algılama

Detaylı

Mobil Mutfak Teknik Şartnamesi

Mobil Mutfak Teknik Şartnamesi TÜRKKIZILAYI Mobil Mutfak Teknik Şartnamesi 1. KONU 1.1 Bu teknik Şartname Türk Kızılayı nın olası afet ve acil durumlarda beslenme hizmet kapasitesini arttırmak üzere alınacak Mobil Mutfak ta kullanılacak

Detaylı

İSTANBUL CEVAHİR ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE MERKEZİ

İSTANBUL CEVAHİR ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE MERKEZİ İSTANBUL CEVAHİR ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE MERKEZİ KİRACI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. Giriş 1.1. Hoş geldiniz 1.2. Bu Teknik Şartname neden okunmalı? 1.3. Teknik Şartnameyi nasıl kullanmalıyım? 1.4. Terimler ve Tanımlar

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 1. 1.1 İşin Kapsamı... 1. 1.2 Tasarım ve İşçilik... 1. 1.3 Uygulanabilir Standartlar... 2

İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 1. 1.1 İşin Kapsamı... 1. 1.2 Tasarım ve İşçilik... 1. 1.3 Uygulanabilir Standartlar... 2 İÇİNDEKİLER 1 GENEL TEKNİK ŞARTLAR... 1 1.1 İşin Kapsamı... 1 1.2 Tasarım ve İşçilik... 1 1.3 Uygulanabilir Standartlar... 2 2 ISITMA, HAVALANDIRMA VE KLİMA SİSTEMLERİ... 2 2.1 İşin Kapsamı... 2 2.1.1

Detaylı

tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ

tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ 1 Katı,sıvı veya gaz türünde bir yakıtın yakılması suretiyle enerji elde edilmesi ve bu enerjinin değişik amaçlarla verimli kullanıma sunulması,

Detaylı

40 60 ( ), 3. 779 : G4- : F7 V : F 9 V

40 60 ( ), 3. 779 : G4- : F7 V : F 9 V KLS PAKET TİP HİJYENİK KLİMA CİHAZI Temiz oda tekniği sağlık, gıda sektöründe ve endüstride bazı hassas cihazların üretimlerinde kullanılmaktadır. Temiz oda cihazlarının özellikleri belirlenirken kullanım

Detaylı

1. GENEL HÜKÜMLER. 1.6. İSTEKLİnin Ankara da kendisine ait teknik destek vereceği ofisi bulunacaktır. ÜSTTEN ÜFLEMELİ HASSAS KONTROLLÜ KLİMA 1.

1. GENEL HÜKÜMLER. 1.6. İSTEKLİnin Ankara da kendisine ait teknik destek vereceği ofisi bulunacaktır. ÜSTTEN ÜFLEMELİ HASSAS KONTROLLÜ KLİMA 1. 1. GENEL HÜKÜMLER 1.1. Teklif vermek isteyen firmalar bu şartnameyi karşılayan en yeni donanım en son sürümlerini teklif etmeli ve tekliflerin şartnamede belirtilen kurallara uygun hazırlanmasına özen

Detaylı

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Ultra Derin Dondurucu Teknik Şartnamesi

İlk Yayın Tarihi 29.04.2015 Ultra Derin Dondurucu Teknik Şartnamesi ŞRT.04 29.04.2015 Ultra Derin Dondurucu Teknik Şartnamesi /01 1. Cihaz -86 C sıcaklıkta çalışabilmelidir. 2. Cihazın kabinin yan duvarları en az 1 inç kalınlığında vakum panel ve köpük dolgu ile izole

Detaylı

TANSAN SIVI/GAZ YAKITLI S.KBP MODELİ KALORİFER KAZANLARI MONTAJ-KULLANMA-BAKIM KILAVUZU

TANSAN SIVI/GAZ YAKITLI S.KBP MODELİ KALORİFER KAZANLARI MONTAJ-KULLANMA-BAKIM KILAVUZU TANSAN SIVI/GAZ YAKITLI S.KBP MODELİ KALORİFER KAZANLARI MONTAJ-KULLANMA-BAKIM KILAVUZU GİRİŞ Öncelikle TANSAN markasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu kılavuzda TANSAN Sıvı/Gaz yakıt yakabilen

Detaylı

FM-200 GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

FM-200 GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. İşin Konusu FM-200 GAZLI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ projesinin odalarına yangına karşı otomatik FM-200 gazlı söndürme sistemleri ve otomasyonu sağlayacak olan yangın algılama

Detaylı

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü YÖNETMELİK

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü YÖNETMELİK 5 Aralık 2008 CUMA Resmî Gazete Sayı : 27075 Bayındırlık ve İskan Bakanlığından: YÖNETMELİK BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE

Detaylı

YÖNETMELİK BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ 5 Aralık 2008 CUMA Resmî Gazete Sayı : 27075 Bayındırlık ve İskan Bakanlığından: YÖNETMELİK BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE

Detaylı

TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ BATI KARADENİZ(DÜZCE) BÖLGE KAN MERKEZİ KARABÜK KAN BAĞIŞI MERKEZİ İNŞAAT TADİLAT VE ELEKTRİK İŞLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ BATI KARADENİZ(DÜZCE) BÖLGE KAN MERKEZİ KARABÜK KAN BAĞIŞI MERKEZİ İNŞAAT TADİLAT VE ELEKTRİK İŞLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ BATI KARADENİZ(DÜZCE) BÖLGE KAN MERKEZİ KARABÜK KAN BAĞIŞI MERKEZİ İNŞAAT TADİLAT VE ELEKTRİK İŞLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ İŞİN TANIMI Madde 1-Derneğimiz BATI KARADENİZ(DÜZCE) BÖLGE

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI İNSAN VE HASTA ASANSÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ A) ASANSÖRÜ TESİS EDECEK FİRMADA ARANACAK OLAN ASGARİ ŞARTLAR:

SAĞLIK BAKANLIĞI İNSAN VE HASTA ASANSÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ A) ASANSÖRÜ TESİS EDECEK FİRMADA ARANACAK OLAN ASGARİ ŞARTLAR: SAĞLIK BAKANLIĞI İNSAN VE HASTA ASANSÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ A) ASANSÖRÜ TESİS EDECEK FİRMADA ARANACAK OLAN ASGARİ ŞARTLAR: a) Asansörü tesis edecek olan firmanın kendisine ait(çok uluslu bir şirket ise

Detaylı