DEĞİŞKEN SOĞUTUCU AKIŞKAN DEBİLİ KLİMA SİSTEMLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DEĞİŞKEN SOĞUTUCU AKIŞKAN DEBİLİ KLİMA SİSTEMLERİ"

Transkript

1 DEĞİŞKEN SOĞUTUCU AKIŞKAN DEBİLİ KLİMA SİSTEMLERİ

2 Daikin Europe N.V. s. 02 Daikin, endüstriyel, ticari ve konut tipi kullanım için yüksek kaliteli iklimlendirme ekipmanlarını 70 yıldır başarılı bir şekilde üretme deneyimine dayanan dünya çapında bir üne sahiptir. Daikin Europe N.V. Çevre Bilinci İklimlendirme ve çevre İklimlendirme sistemleri, önemli düzeyde iç mekan konforu sağlayarak, çok zor iklim koşullarında bile ideal çalışma ve yaşam koşulları sağlamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda, çevre kirliliğini azaltma ihtiyacı yönünde küresel bilinç oluşturmayı hedefleyen, Daikin in da içinde bulunduğu bazı üreticiler, klima sistemlerinin üretilmesi ve işletimi ile ilgili ortaya çıkan olumsuz etkileri sınırlamak amacıyla çok büyük çaba gösterdiler. Bu sayede, enerji tasarrufu ve gelişmiş çevre koruma tekniklerine sahip modeller geliştirilerek, çevre üzerindeki etkinin sınırlanmasına önemli bir katkıda bulunulmuştur.

3 içindekiler s. 03 İçindekiler GİRİŞ 4 ÖZELLİKLER Geniş Uygulama Yelpazesi Çevre Bilinci Montaj ve Bakım Kolaylığı 23 DIŞ ÜNİTELER VRVIII VRV-WII Aksesuarlar 40 İÇ ÜNİTELER Özellikler Teknik özellikler 49 HAVALANDIRMA HRV - Isı Geri Kazanımlı Havalandırma FXMQ-MFV1 - %100 Taze Havayla Çalışabilen Ünite VRV+EXV-kit - Klima Santraline Bağlanabilen VRV Uygulamaları 65 GÜÇLÜ SEÇİM PROGRAMLARI VRV XPRESS VRV PRO 67 KULLANICI DOSTU KONTROL SİSTEMLERİ Bireysel Kumanda Sistemleri Merkezi Kumanda Sistemleri Network Çözümleri Aksesuarlar 76

4 s. 04 VRV Sistemlerinin Tarihçesi 1987 Daikin Industries Ltd. tarafından 1982 yılında geliştirilen orijinal VRV iklimlendirme sistemi VRV standart formatında Avrupa da piyasaya sunuldu. VRV D serisi tek bir dış üniteye bağlı 4 iç üniteden şartlandırılmış hava sağlayabiliyor Aynı soğutma devresinde farklı iç ünitelerden eşzamanlı olarak soğutma ve ısıtma sağlayan VRV ısı geri kazanımlı sistemin piyasaya sürülmesiyle 1991 yılında bir adım ileri gidildi Sürekli yüksek kalite ve verimlilik, VRV konseptinin geniş kitlelerce kabul görmesini ve Daikin ın ISO9001 sertifikasıyla ödüllendirilen ilk Japon iklimlendirme sistemleri üreticisi olmasını sağladı. Daikin, VRV teknolojisinde başka bir dev gelişme de tek 1 dış üniteden 16 adede kadar iç üniteyi çalıştırabilen VRV Inverter H serisidir Bu senenin sonunda, tek bir dış üniteden 8 adet iç üniteyi çalıştırabilen yeni VRV Inverter G serisi üretilmeye başlandı. Inverter kapasite kontrolü sistem etkinliği ve verimliliğini büyük ölçüde arttırdı Enerji verimliliği ve sistem esnekliği alanında yapılan düzenli iyileştirmeler, taze hava beslemesinin (HRV) ve bilgisayarlı yönetimin (DACMS) VRV de bir araya getirildiği gelişmiş Hi-VRV nin geliştirilmesini sağladı CFC esaslı tüm ekipmanların üretiminin aşamalı olarak durdurulacağı tarihlerin yaklaşmasıyla Daikin Europe, R-407C kullanan VRV klima ünitelerinin üretimini hızlandırdı. Daikin Europe 25. kuruluş yıl dönümünü kutlarken bir ISO14001 çevre sertifikası ile ödüllendirildi ve R-407C kullanan yalnız soğuk ve heat pump VRV Inverter K serisini piyasaya sürdü. 16 adede kadar iç ünite 1 tek dış üniteye bağlanabiliyor.

5 s R-22 yi kullanan VRV Plus serisi, tek soğutma çevriminde 30 adede kadar iç üniteden oluşan yüksek kapasitede iklimlendirme sistemlerinin gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde son teknolojilerle tasarlandı. R-407C yi kullanan ve tek bir dış üniteye 16 iç üniteyi bağlamaya olanak tanıyan VRV ısı geri kazanımlı serinin üretimiyle bir adım daha ileri gidildi VRV Plus serisine son olarak, R-407C kullanan VRV Plus ısı geri kazanımlı seri eklendi.tek bir soğutma çevrimine 32 iç ünite bağlanabiliyor Daikin, dünyanın R-410A ile çalışan ilk değişken soğutucu akış sistemli iklimlendirme sistemi olan VRVII yi piyasaya sundu. Yalnız soğuk, heat pump ve ısı geri kazanımlı modellere sahip olan sistem, önceki VRV sistemlerine göre önemli ölçüde bir ilerlemeyi temsil ediyor ve Daikin'ın yeni teknolojiyi nasıl yenilikçi olarak kullandığını sergiliyor. 40 kadar iç ünite ısı geri kazanımlı ve heat pump modeller, tek soğutma çevriminde bağlanabiliyor Daikin, büyük ilgili toplayan VRVII inverterli DX soğutmalı sisteminin kullanım kapsamını yeni bir su soğutmalı model olan VRV-WII ile genişletti. 10, 20 ve 30HP modellerine sahip olan sistem, R-410A soğutucu akışkanla çalışıyor ve hem heat pump hem de ısı geri kazanımlı modelleri bulunuyor Yüksek kapasiteli sistem ihtiyaçlarının artmasından dolayı Daikin Europe, R-407C kullanan heat pump VRV Plus serisini piyasaya sürdü. Tek bir soğutma çevriminde 32 iç ünite bağlanabiliyor Daikin, yüksek COP sağlayan ve R-407C kullanan esnek tasarım özelliklerine sahip yeni VRVII serisinin üretimine başladı VRVII-S serisinin geliştirilmesiyle VRV nin kullanım alanı hafif ticari sektörleri kapsayacak şekilde genişledi. 4, 5 ve 6HP kapasite seçeneklerine sahip sistem, 9 odaya kadar montaj edilebilecek şekilde tasarlandı Mühendislik tarafı büyük ölçüde yenilenen VRVIII ile Daikin, büyük ilgi çeken VRV dizisinin üçüncü kuşağını ilan etti. Sadece heat pump ve yalnız soğuk modellerine sahip olan VRVIII, önceki VRV sistemlerinin üstün özelliklerinin tamamını kapsıyor. Ayrıca, önemli düzeyde yeni tasarım parçalara, montaj ve bakım iyileştirmelerine de sahip.

6 Hi-VRV s. 06 nedir? Son yıllarda, otel, banka ve ofis mimarisinde estetik amaçlı yapılan değişiklikler ve özellikle giydirme cam cepheler sonucunda ortaya çıkan yüksek ısı kazançları iklimlendirmenin önemini daha da arttırmıştır. Bu yüzdendir ki; artık modern projelerde iklimlendirme gerekli bir unsur olarak kabul edilmektedir. Öte yandan elektronik ofis cihazlarının kullanımı, aydınlatma ihtiyacı v.b. faktörler bina içindeki ısı kazançlarını o kadar arttırmaktadır ki, kışın bile soğutma ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında ısıtma ve soğutma ihtiyacı, gün içinde binada bulunan personel sayısına ve yoğunluğuna bağlı olarak önemli ölçüde değişebilmektedir. Artık son kullanıcı klima sisteminden sadece ısıtma veya soğutma değil, çok daha fazlasını beklemektedir. İdeal modern sistem; yüksek verimli, enerji tasarruflu, montajı kolay, esnek, emniyetli ve kullanıcı dostu olmalıdır. Binanın taze hava ihtiyacı, enerji sarfiyatını arttırmadan karşılanmalı ve sistem yönetimi, binanın her türlü ihtiyacına cevap verebilecek şekilde olmalıdır. Daikin Hi-VRV sistemi tüm bu talepleri karşılamaktadır. İKLİMLENDİRME NETWORK ÇÖZÜMLERİ HAVALANDIRMA KONTROL VE YÖNETİM Daikin ın yazılım paketi olan yenilikçi Hi-VRV seçim programı, sistemin olanaklarını en iyi şekilde kullanmanıza imkan tanır ve kullanıcısına mükemmel bir hizmet garantisi sağlar. Artık Daikin iklimlendirme projenizi temel prensiplere göre zorlanmadan adım adım planlayabilirsiniz.

7 s. 07 ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA Isı ve nem; taze hava ile egzoz havası arasında transfer edilir. Bu sayede; Dış hava şartları, iç hava şartlarına yaklaştırılır. Enerji sarfiyatı önlenir. Isıtma/soğutma kapasitesinde önemli ölçüde azalma sağlanmış olur. DEĞİŞKEN SOĞUTUCU AKIŞKAN DEBİSİ Yalnız soğuk, heat pump ve ısı gerikazanımlı (VRVII) seriler bulunmaktadır. Bir dış ünite grubuna (tek bir soğutma çevrimi) 64 adet iç üniteyi bağlamak mümkündür. Inverter kompresörlü sistem sayesinde dış üniteler, mekanın ısıtma/soğutma ihtiyacına göre modülasyonlu olarak çalışır, böylece işletmede ciddi enerji tasarrufu sağlanır. NETWORK ÇÖZÜMLERİ Maksimum adede kadar iç ünitenin bağlı olduğu sistemlerin kontrol ve yönetiminde en ideal çözümdür. VRV sistemlerinde detaylı gözlem ve kolay kontrol imkanı sağlar. (maksimum 2x64 iç ünite kontrolü) Maksimum adede kadar iç ünitenin bağlı olduğu VRV sistemlerinin kontrol ve idaresinde en ideal çözümdür. VRV sistemlerinde detaylı gözlem ve kontrol fonksiyonlarının LonWorks networkleri ile entegrasyon imkanı. VRV sistemin Bina Yönetim Sistemine entegrasyonu imkanı.

8 VRV Sistemleri s. 08 VRVIII INVERTER YALNIZ SOĞUK Tek sistemden soğutma yapabilmektedir. Ek bir adaptör PCB ye ihtiyaç duymadan tek bir dış üniteye 29 adet iç ünite bağlanabilmektedir. 5, 8, 10, 12, 16 ve 18HP modelleri ile daha küçük tesislerdeki uygulamalara, küçük kapasite artırımlarına ve güncellemelere uygundur. VRVIII INVERTER HEAT PUMP Tek sistemden ısıtma yada soğutma yapılabilmektedir. Tek bir dış üniteye maksimum 64 adet iç ünite bağlanabilmektedir. 5HP den başlayan geniş kapasite aralığı 8HP - 54HP arasında 2HP lık artışlar yapılarak eski veya yeni, küçük veya büyük tüm binalardaki ısıtma ve soğutma ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilmektedir. VRVIII INVERTER ISI GERİ KAZANIMLI Tek sistemden aynı anda hem ısıtma hem de soğutma yapılabilmektedir. Tek bir dış üniteye maksimum 40 adet iç ünite bağlanabilmektedir. 8HP - 48HP arasında 2HP lık artışlar yapılarak eski veya yeni, küçük veya büyük tüm binalardaki ısıtma ve soğutma ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilmektedir. Isı geri kazanımı, soğutma modunda ortamdan çekilen ısının, ısıtma gereken alanlara aktarılması sayesinde sağlanır. Böylece sistemde ekstra enerji tasarrufu sağlanır. Sistemdeki bu ısı transferi BS üniteleri sayesinde sağlanır.

9 s. 09 VRV sistemleri VRV-WII INVERTER HEAT PUMP Hava soğutmalı sistemlerden farkı, hava soğutmalı kondenser yerine, su soğutmalı kondenserlerin kullanılmasıdır. Tek sistemden ısıtma yada soğutma yapılabilmektedir. Tek bir dış üniteye ekstra PCB adaptörüne ihtiyaç duyulmadan maksimum 32 adet iç ünite bağlanabilmektedir. 10HP, 20HP ve 30HP modelleri mevcuttur. VRV-WII INVERTER ISI GERİ KAZANIMLI Hava soğutmalı sistemlerden farkı, hava soğutmalı kondenser yerine, su soğutmalı kondenserlerin kullanılmasıdır. Tek sistemden aynı anda hem ısıtma hem de soğutma yapılabilmektedir. Tek bir dış üniteye ekstra PCB adaptörüne ihtiyaç duyulmadan maksimum 32 adet iç ünite bağlanabilmektedir. 10HP, 20HP ve 30HP modelleri mevcuttur. Isı geri kazanımı, soğutma modunda ortamdan çekilen ısının, ısıtma gereken alanlara aktarılması sayesinde sağlanır. Böylece sistemde ekstra enerji tasarrufu sağlanır. Sistemdeki bu ısı transferi BS üniteleri sayesinde sağlanır.

10 Özellikler s GENİŞ UYGULAMA ARALIĞI 1 VRVIII Yalnız Soğuk/Heat Pump Dış Ünite Ürün Gamı 5HP 8,10,12HP 14,16,18HP VRVIII Yalnız Soğuk VRVIII Heat Pump Dış Ünite Sayısı* Kompresör Sayısı* Bağlanabilir Maksimum İç Ünite Sayısı Minimum Kapasite İndeksi (%50 Diversite) Maksimum ** Kapasite İndeksi (%130 Diversite) Kapasite Kademeleri RXQ5P RXYQ5P ,5 162,5 18 RXQ8P RXYQ8P RXQ10P RXYQ10P RXQ12P RXYQ12P RXQ14PA RXYQ14PA RXQ16PA RXYQ16PA RXQ18PA RXYQ18PA RXYQ20P RXYQ22P RXYQ24P RXYQ26P RXYQ28P RXYQ30P RXYQ32P RXYQ34P RXYQ36P RXYQ38P RXYQ40P RXYQ42P RXYQ44P RXYQ46P RXYQ48P RXYQ50P RXYQ52P RXYQ54P * Optimize yerleşim kombinasyonları esas alınmıştır. ** Daha fazla bilgi için lütfen firmamıza danışınız.

11 Dış ünite s. 11 8,10,12HP 14,16HP 2 VRVIII Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite Ürün Gamı VRV III Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite Sayısı Kompresör Sayısı Bağlanabilir Maksimum Iç Ünite Sayısı Minimum Kapasite Indeksi (%50 Diversite) Maksimum Kapasite Indeksi (%130 Diversite) Kapasite Kademeleri REYQ8P REYQ10P REYQ12P REYQ14P REYQ16P REYQ18P REYQ20P REYQ22P REYQ24P REYQ26P REYQ28P REYQ30P REYQ32P REYQ34P REYQ36P REYQ38P REYQ40P REYQ42P REYQ44P REYQ46P REYQ48P VRV-WII Dış Ünite Ürün Gamı 10HP VRV-WII Heat Pump VRV-WII Isı Geri Kazanımlı Dış Ünite Sayısı* Kompresör Sayısı Bağlanabilir Maksimum İç Ünite Sayısı Minimum Kapasite İndeksi (%50 Diversite) Maksimum Kapasite İndeksi (%130 Diversite) Kapasite Kademeleri RWEYQ10M RWEYQ20M RWEYQ30M İç Ünite Kapasiteleri Model Kapasite indeksi , , Örnek: Seçilen iç üniteler: FXCQ25 + FXFQ100 + FXMQ200 + FXSQ40 Kapasite toplamı: = Muhtemel dış ünite REYQ12P

12 Geniş Uygulama Aralığı s Geniş İç Ünite Model Seçenekleri VRV iklimlendirme sistemleri, ofis, otel, alışveriş merkezi ve diğer pek çok ticari mekana yazın serinlik, kışın sıcaklık getiriyor. Bu durum kapalı mekanları daha rahat yaşanır hale getirmiş ve çalışma rahatlığını arttırmak için zemin hazırlamıştır. İklimlendirme gereksinimi ne olursa olsun, bir Daikin iç üniteyle karşılanabilmektedir. 13 farklı iç ünite modeline sahip toplam 75 değişik seçenek İle iklimlendirme kolaylıkla sağlanabilir. Kaset tipi Gizli tavan tipi Kasetli döşeme tipi

13 s. 13 İç üniteler Dairesel atışlı kaset tipi Kompakt kaset tipi (600x600mm) 2 yöne üflemeli kaset tipi Tek yöne üflemeli kaset tipi Küçük gizli tavan tipi (otel tipi) İnce gizli tavan tipi Gizli tavan tipi (orta statik basınçlı) Gizli tavan tipi (yüksek statik basınçlı) Duvar tipi Tavan tipi 4 yöne üflemeli tavan tipi Kasetli döşeme tipi Gizli döşeme tipi FXFQ FXZQ FXCQ FXKQ FXDQ FXDQ FXSQ FXMQ FXAQ FXHQ FXUQ FXLQ FXNQ Gizli döşeme tipi Tavan tipi Duvar tipi

14 Geniş Uygulama Aralığı s Havalandırma Sistemi ile Entegre Çalışma Daikin, işyerleri, oteller, mağazalar ve diğer ticari mekanlara taze hava sağlamak için bir dizi çözüm sunar. Bu çözümler birbirini tamamlayıcı ve esnektir. HRV - ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA 9 Taze hava ile egzoz havası arasında ısı ve nem transferi sayesinde; Dış hava şartlarını, iç hava şartlarına yaklaştırır. Enerji kaybı geri kazanılır. İklimlendirme kapasitesinde önemli seviyede azalma sağlanır. 9 Isı eşanjörü, alınan taze havanın nem ve sıcaklığını iç koşullara uygun şekilde ayarlar. 9 Bu sayede iç ve dış ortamlar arasında sağlanan denge, iklimlendirme sistemi üzerindeki soğutma/ısıtma yükünü azaltır. (Isı ve nem transfer edilir) 9 Daha küçük iç üniteler seçilerek daha fazla enerji tasarrufu sağlanır. %40 a kadar daha küçük iç ünitelere sahiptir. Tüm VAM sisteminin kendini amorti etmesi, ±2,5 yıl*dır *Koşullar: - Soğutmada dış ortam şartları: 30 C / Isıtmada dış ortam şartları: - 8 C - Soğutmada iç ortam şartları: 24 C / Isıtmada iç ortam şartları: 22 C - Oda başına havalandırma: 150m 3 /h 9 Taze hava gereksinimleri için ideal modüler konsept FXMQ-MFV1 %100 TAZE HAVAYLA ÇALIŞABİLEN ÜNİTE 9 %100 taze hava ile çalışma mümkündür. 9 Mobilya, dekorasyon ve tesisat için maksimum zemin ve duvar alanı bırakır. 9 Çalışma sıcaklık aralığı, -5 C ile 43 C arasındadır Pa dan yüksek cihaz dışı statik basınç uzun kanal çekilmesine ve esnek uygulamaya imkan tanır. Geniş alanlarda kullanım için idealdir. 9 Drenaj pompası kiti opsiyonel olarak mevcuttur. VRV+EXV-KIT - Klİma Santralİne Bağlanabİlen VRV UYGULAMALARI 9 Inverter kontrollü ünitelere sahiptir. 9 Geniş kapasite aralığındadır. (5HP ile 18HP arası) 9 Yalnız soğuk 9 Kontrol z: Daikin kumandayla (DDC kumanda gerekli değildir) hava sıcaklığının (emiş sıcaklığı, oda sıcaklığı) kontrolü yapılır. 9 Farklı genleşme vanası kitleri mevcuttur. 9 Drenaj pompası kiti opsiyonel olarak mevcuttur.

15 s Arttırılmış Boru Uzunluğu maksimum u bor um 5 m m i s Mak luğu 16 n uzu ru r bo m eğe Eşd ğu 190 nlu uzu 90m 15m İç üniteler arası kot farkı Dış ünitenin, iç üniteden yukarıya yerleştirilmesi durumunda yükseklik farkı standart olarak 50m dir. (*90m ye kadar da arttırılabilir) 50m (90m*) İç ve dış üniteler arasındaki kot farkı VRVIII sistemde, sistemin toplam bakır borulama uzunluğu 1.000m dir. Maksimum borulama mesafesi ise 165m dir. (190m eşdeğer borulama uzunluğu) 165m Maksimum boru uzunluğu *1 VRVIII Dış ünitenin, iç üniteden aşağıya yerleştirilmesi durumunda ise yükseklik farkı standart olarak 40m dir. (*90m ye kadar arttırılabilir) İlk branşmandan sonra en uzaktaki iç üniteye olan mesafe 90 m dir. (İlk branşmana en uzak iç ünite ile en yakın iç ünite boru uzunlukları arasındaki fark en az 40 m olmalıdır. Aksi halde ilk branşmandan sonra en uzaktaki iç üniteye olan mesafe 40 m dir.) * Daha fazla bilgi için, lütfen firmamıza danışınız. VRV-WII Maksimum borulama mesafesi 150m dir. (175m eşdeğer) Sistemin uzun mesafelere kadar soğutucu akışkan taşıma kabiliyeti olması, sistemin iç ünite ile dış ünite arasındaki farkın 50m ve iç ünitelerin arasındaki farkın 15m olacak şekilde dizaynına müsaittir. Bu sayede, 15 katlı binalarda bile tüm dış üniteler çatıya monte edilebilmektedir. VRV-WII ile iç ünitelerarasındaki maksimum boru uzunluğu: 120m (Eşdeğer boru uzunluğu: 140m) Su boruları Soğutucu akışkan boruları (Toplam boru uzunluğu: 300m) İç üniteler arasındaki kot farkı: 15m VRV-WII ile iç üniteler arasındaki kot farkı: VRV-WII yukarıdaysa 50m VRV-WII aşağıdaysa 40m İç ortama montaj VRVWII Su borusu uzunluğu, ısı kaynağı ekipmanına bağlıdır. ** 40 m eğer VRV-WII dış ünitesi iç ünitelerden aşağıdaysa u bor mum 20 m i s k Ma luğu 1 n uzu ru r bo m eğe Eşd ğu 140 nlu uzu

16 Geniş Uygulama Aralığı s Süper Sessiz Mod 5HP 8HP 10HP 12HP 14HP 16HP 18HP 1. Kademe 50dB(A) 2. Kademe 45dB(A) 14,7 19,9 19,9 20,9 19,9 20,1 20,2 %100 %98 %78 %69 %55 %49 %44 11,9 15,1 15,1 15,6 15,5 15,6 15,6 %93 %74 %59 %51 %43 %38 %34 1. kademe, çalışma ses değerini 50dB(A) ya sabitler. 8HP kapasitede bir dış ünitenin ses seviyesi 50dB(A) değerine sabitlendiğinde, ünite nominal kapasitesinin %98 inde çalışacaktır. 2. kademe, çalışma ses değerini 45dB(A) ya sabitler. 8HP aynı kapasitede ki dış ünitenin ses seviyesi 45dB(A) ya sabitlendiğinde, dış ünite nominal kapasitesinin %74 ünde çalışacaktır. Bazı uygulamalarda dış ünite çalışma ses seviyesi çok yüksek olabilir. Buna rağmen VRVIII süper sessiz modu, gürültü kirliliğini önlemek amacıyla ses seviyesinin sabitlenmesine imkan vermektedir. 9 Daha Az Yer İhtiyacı VRV-WII Yeni su soğutmalı kondenserin benimsenmesi ile soğutucu akışkan kontrol devresinin optimizasyonu sağlanmış ve bu sayede sektördeki en küçük ve en hafif dizayn ortaya çıkmıştır. 150kg ağırlığında ve 1.000mm yüksekliğindeki üniteler montajı kolaylaştırmakla birlikte üst üste montaj imkanı ile yerden tasarruf sağlamaktadır. Üst üste montaj mümkündür. Tavan yüksekliği 3.200mm veya daha yüksek Kat zemini mm

17 s Kendini Yedekleme Fonksiyonu Kompresör arızası durumunda, uzaktan veya dış ünite üzerinden (aynı zamanda farklı üniteler arası) kontrol edilebilen emniyet fonksiyonu; diğer kompresörün max. 8 saat geçici kapasiteyle acil durum çalışmasını sürdürmesine olanak sağlamaktadır. Sistem kaldığı yerden çalışmaya devam eder. 11 Tüm Yıl Boyunca Soğutma ve/veya Isıtma 9 Tüm yıl boyunca eş zamanlı soğutma ve/veya ısıtma yapabilecek şekilde dizayn edilmiş VRV ısı geri kazanım sistemleri modüler olduklarından; binanın ortam koşullarına veya bina içinde sıcak veya soğuk bölgelere göre değişen ısı yüklerine sahip odalar veya zonlar için idealdir. 9 Aynı toplantı odası için; günün hangi saati olduğuna, ortamda bulunan kişi sayısına, yerleşime ve kullanım dağılımına bağlı olarak ısı yüklerinde değişiklik olabilmektedir. 9 Dış ortam soğuksa ve iç ortamın da ısıtılması gerekiyorsa; hava soğutmalı dış ünitenin kapasitesi düşer. Su soğutmalı sistemlerde ise böyle bir sorun yoktur. Kazan, her zaman uygun ve yeterli ilave ısıyı iç ortama sağlamaktadır.

18 Geniş Uygulama Aralığı s Korozyon Önleyici Kaplama Isı eşanjörünün özel korozyon önleyici kaplaması, asit yağmuru ve tuz korozyonuna karşı 5 ile 6 kat arası daha fazla dayanıklılık sağlar. Ünitenin alt kısmında paslanmaz çelik sac kullanımı ek bir koruma sağlamaktadır. Isı eşanjörü Korozyona dayanıklı ısı eşanjörü kesit görünüşü Hidrofilik film Alüminyum Korozyona dayanıklı Akrilik reçine Korozyon direncinde gelişme Korozyon direnci derecesi Kaplamasız Korozyon önleyici kaplanmış Tuz korozyonu 1 5 ila 6 Asit yağmuru 1 5 ila 6 Performans Testleri: VDA Wechseltest 1 Çevrim içeriği (7 gün): 9 24 saat tuz püskürtme testi SS DIN saat nem çevrimi testi KFW DIN saat oda sıcaklığı & oda nem testi periyodu: 5 çevrim Korozyon derecesi Çevrim Kesternich testi (SO2) 9 1 çevrimin içeriği (48 saat DIN50018'e göre (0.21) 9 Test periyodu: 40 çevrim Çıplak alüminyum DAIKIN P.E. Korozyon derecesi Çevrim

19 9 s Çalışma Sıcaklık Aralığı VRVIII Dış ünitenin gelişmiş PI kumandası sayesinde VRVIII serisinin soğutma modunda -5 C ye kadar, ısıtma modunda -20 C ye kadar ortam sıcaklıklarında çalışmasına imkan tanır Soğutma 43 C KT -5 C KT Isıtma 15,5 C YT Soğutma 43 C KT -5 C KT Soğutma ve Isıtma 15,5 C YT -5 C YT Isıtma 15,5 C YT C YT VRVIII Yalnız Soğuk / Heat Pump C YT VRVIII Isı Geri Kazanımlı VRV-WII Su soğutmalı üniteler hem soğutma hem ısıtmada 10 C ile 45 C arasında geniş çalışma aralığına sahiptir Soğutma 45 Isıtma 45 C C 10 C VRV-WII Heat Pump / Isı Geri Kazanımlı 14 Düşük Çalışma Ses Seviyesi 9 Daikin tarafından yapılan ses seviyelerini azaltmaya yönelik araştırmalar sonucunda inverterli scroll kompresör ve fan geliştirilmiştir. 9 Daikin iç üniteleri, 25dB(A) ya varan çok düşük ses seviyelerine sahiptir. db(a) Algılanan ses Ses Örneği 0 Duyma eşiği - 20 Çok sessiz Yaprak hışırtısı 40 Sessiz Sessiz oda 60 Orta seviyede Normal konuşma 80 Çok yüksek Şehir trafiği gürültüsü 100 Aşırı gürültülü Senfoni orkestrası 120 Hissetme eşiği Jet sesi DAIKIN İÇ ÜNİTE

20 Çevre Bilinci s ÇEVRE BİLİNCİ 1 Daha Yüksek EER/COP 1. Seçenek: Kompakt Kombinasyonlar 5HP den 54HP ye kadar kompakt kombinasyonlar ile en küçük alan sağlanır. HP EER/COP Değerleri HP EER 3,17 3,02 3,68 3,62 3,49 3,28 3,26 3,20 3,11 3,09 3,02 COP 3,88 3,69 4,08 4,04 3,47 3,84 3,83 3,81 3,83 3,79 3,69 1. Seçenek: Yüksek EER/COP Kombinasyonları Yüksek EER/COP kombinasyonları ile 16HP den 36HP ye kadar dış ünitelerle yüksek enerji verimi sağlanır. HP İyileştirilmiş EER/COP Değerleri 9 %30 ARTIŞ HP EER 4,04 3,88 3,78 3,62 4,02 3,94 3,84 3,77 3,60 3,56 3,49 COP 4,27 4,15 4,09 4,04 3,97 4,20 4,13 4,09 4,05 4,02 3,99 2 Daha Az Soğutucu Akışkan Şarjı Önceki serilere kıyasla, VRVIII sistemdeki soğutucu akışkan miktarı en azdır. 10HP R-22 VRV-K R-407C VRV-K R-410A VRVII R-410A VRVIII Soğutucu 13,5 kg 11,2 kg 8,6 kg 8,4 kg akışkan şarjı %100 %83 %63,7 %62,2 9 %37,8 AZALMA 3 Geliştirilmiş Soğutucu Akışkan Sızdırmazlığı Soğutucu akışkan sızdırmazlığını arttırmak amacıyla ünitedeki tüm konik ve flanşlı bağlantılar kaynaklı bağlantılarla değiştirilmiştir. Konik veya flanş bağlantı Kaynak bağlantısı

21 4 Soğutucu Akışkan Sızıntı Kontrolü s. 21 Tüm sistemin soğutucu akışkan hacmi aşağıdaki veriler kullanılarak hesaplanır: Dış sıcaklık Referans sistem sıcaklıkları Referans basınç sıcaklıkları Soğutucu akışkan yoğunluğu İç ünite tipi ve sayısı Soğutucu akışkan sızıntı kontrolü çalıştırıldığında, ünite soğutma moduna geçer ve hafızadaki verilere dayalı olarak belirli referans koşullarını kopyalar. Ortaya çıkan sonuçlar, soğutucu akışkan kaçağı olup olmadığını gösterir. 5 RoHS Uygunluğu Elektrikli ve elektronik ekipmanda tehlikeli maddelerin sınırlanmasıdır. (2002/95/EC). Tehlikeli maddeler ise Kurşun (Pb), Kadmiyum (Cd), Heksavalent Kromyum (Cr6+), Cıva (Hg), Polibrominatlı bifeniller (PBB), Polibrominatlı difenieteri (PBDE) kapsamaktadır. RoHS denetiminin sadece küçük ve büyük ev ekipmanları için geçerli olmasına karşın, Daikin çevre politikası VRVIII ün tamamen RoHS ye uyumlu olmasını sağlamaktadır. 6 Inverter Teknolojisi Lineer VRV sistemi, küçük ve büyük alanlarda tam kontrol sağlamak amacıyla, kumanda basamaklarını azaltmaktan, inverter ve ON/OFF kontrollü kompresörler üzerinde ek kontrol sağlayan ve soğutucu akışkan basınç sensörlerini kullanan değişken bir Orantısal Entegre (PI) kumanda sistemi kullanmaktadır. Bu sistem ile farklı kapasiteye ve tipe sahip 60 adede kadar iç ünitenin dış ünite kapasitesinin %50~200 oranında kumanda edilebilmesine imkan tanır. 5 HP dış üniteler sadece inverter kontrollü kompresör kullanır. VRV sistemleri, her bir zonun ayrı ayrı kontrol edilmesine imkan verdiğinden işletme maliyetleri düşüktür. Böylelikle, sadece iklimlendirme ihtiyacı olan odalar ısıtılıp soğutulurken, iklimlendirme ihtiyacı olmayan odalarda sistem tamamen kapatılabilir. %100 5HP/14kW DIŞ ÜNİTE %100 8HP/22,4kW DIŞ ÜNİTE Kompresör Kapasite Kontrolü 1 18 Kademe Kompresör Kapasite Kontrolü 1 24 Kademe %24 Fazla Ağırlık Az %19 Fazla Ağırlık Az %100 10HP/28kW DIŞ ÜNİTE 12HP/33,5kW DIŞ ÜNİTE %100 14HP/40,0kW DIŞ ÜNİTE 16HP/44,5kW DIŞ ÜNİTE %100 18HP/44,5kW DIŞ ÜNİTE Kompresör Kapasite Kontrolü % Fazla 37 Kademe 1 Ağırlık Az Kompresör Kapasite Kontrolü % Fazla 51 Kademe Ağırlık 1 Az Kompresör Kapasite Kontrolü % Kademe 1 Fazla Ağırlık Az

22 Çevre Bilinci s Konfor Getiren Akıllı Kontrol PID kontrollü elektronik genleşme vanası iç ünitelerin yük değişimlerine göre soğutucu akışkan miktarını sürekli olarak ayarlar. VRV sistem bu sayede konforlu oda şartlarını neredeyse sabit bir seviyede tutar ve klasik ON/OFF kontrol sistemlerindeki sıcaklık değişikliklerine neden olmaz. Soğutma VRV SERİSİ (DAIKIN PID Kontrollü) ON/OFF kontrollü klima (2,5HP) Yavaş başlama Sıcaklığı sabit tutar Daha az sıcaklık farkı Emiş havası sıcaklığı Zaman Not: Grafik, gerçek ısı yükü varsayılarak test odasında ölçülen verileri göstermektedir. Set sıcaklığı Non-inverter klima Termostat oda sıcaklığını, ayarlanan değerden ± 0,5 C hassasiyetle kontrol edebilir. İnverter klima Başlama süresi 1/3 oranında kısaltılmıştır Sıcak ve soğuk çevrimleri tekrarlar Geniş sıcaklık farkı 8 Daha Az Dur-Kalk Çalışması 9 Daikin ın benimsediği çoklu kompresörlerle kapasiteyi ayarlayabilme tekniği, kapasite ve frekanstaki aşırı yük durumundan dolayı oluşan geçiş kaybı ve güç dalgalanmalarının minimuma indirilmesini sağlamıştır. 9 Daikin 5HP küçük kapasiteli kompresörler kullanarak daha yüksek kapasiteli bir kompresörün ürettiği dalgalanma etkisinden daha az bir dalgalanma etkisi yaratmıştır. 9 Daikin ın çok sayıda kompresör kullanım sistemi %50 yedekleme imkanı da sağlamaktadır. 9 Küçük kompresörler daha ucuz olup değiştirilmeleri daha hızlıdır. Kapasite %50 %60 %55 % açık 116+açık Frekans 9 Soğutucu Akışkan Geri Toplama Fonksiyonu Soğutucu akışkan geri kazanım fonksiyonu, tüm genleşme vanalarının açılmasını sağlar. Bu sayede tüm soğutucu akışkan, bakır boru sisteminden tahliye edilebilir.

23 s MONTAJ VE BAKIM KOLAYLIĞI 1 Otomatik Şarj Fonksiyonu Klasik Yöntem: 1. İlave soğutucu akışkan şarj hacminin hesaplanması 2. Üniteye ilave soğutucu akışkan şarj edilmesi 3. Soğutucu akışkan tüpünün ağırlığının ölçülmesi 4. Basınca göre (test işlemi) karar verme VRVIII Ancak VRVIII te PCB üzerindeki bir buton vasıtasıyla VRVIII ünitesi gerekli miktarda soğutucu akışkan ile otomatik olarak şarj edilebildiğinden bu 4 adıma gerek kalmaz. Gerekli miktarda soğutucu akışkan bir seferde sisteme aktarıldıktan sonra otomatik şarj işlemi durur. İç ortam sıcaklığı 32 C İç ortam sıcaklığı 20 C nin altına düşerse manuel yükleme gereklidir. (Sistemi aşırı şarj etmemek için) Isıtmaya ayarlandıktan sonra ortamın sıcaklığı 20 C ye yükselince, otomatik şarj fonksiyonunu başlatmak için şarj butonuna basılması gerekir. Soğutucu akışkan kaçak kontrolü, sadece otomatik şarj fonksiyonu ile mümkündür. 20 C 0 C Otomatik şarj fonksiyonu Manuel şarj 43 C Dış ortam sıcaklığı 2 Otomatik Test Soğutucu akışkan şarjı bittikten sonra, PCB üzerindeki test işlem butonuna basılarak kablolama, kapatma vanaları, sensörler ve soğutucu akışkan hacim kontrolü başlatılır. Bu kontroller tamamlandığında test otomatik olarak durur. 3 Kolay Bakım Otomatik Arıza Arama Fonksiyonu PCB deki butonla devreye sokulan bu fonksiyon, arıza gidermeyi hızlandırır, çalıştırma ve bakım için kullanılmalıdır. Bağlantısı kesilmiş termistörler, arızalı selenoid vanalar veya motorlu vanalar, kompresör arızaları, iletişim hataları vb. arızaları hızlı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Otomatik Bilgi Depolama Ünite çalıştığı sırada, son 5 dakikanın verileri otomatik olarak kaydedilir. Arıza durumunda, son 5 dakikanın verileri incelenerek problemin yeri ve arızanın nedeni belirlenir. Ardından arızanın nedenini ortadan kaldırmak için gerekli önlemler uygulanır.

24 Montaj ve Bakım Kolaylığı s Kompresörlerin Çalışma Çevrimi Çoklu dış ünite sisteminin sıralı çalışması ile kompresörlerin çalışma süreleri dengelenir ve çalışma ömürleri uzatılır. 5 Kısa Montaj Süresi Küçük soğutucu akışkan boruları ve REFNET joint aksesuarları sayesinde, VRV boru montajı çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. VRV sisteminin montajı kat bazında uygulanabilir; bu sayede binanın bölümleri çok hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanabilir ve projenin nihai olarak tamamlanmasını beklemeden iklimlendirme sistemi aşamalı olarak devreye alınıp kullanılabilir. 6 Modüler ve Hafif Modüler tasarım ünitelerinin sıra halinde birleştirilebilmelerine imkan tanımaktadır. Dış ünitelerin tasarımı, ticari asansörle binanın tepesine çıkartılabilmelerine imkan tanıyacak kadar kompakttır ve özellikle dış ünitelerin her bir kata monte edilmesi gerektiğinde şantiyede nakliye sorunu oluşturmamaktadır. 7 Yapısal takviye gerektirmez Dış ünitelerin hafif ve titreşimsiz yapıları sayesinde, zemin takviyesine gerek kalmamakta ve toplam inşaat maliyetleri düşmektedir.

HAVAYI İHTİYACINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRME

HAVAYI İHTİYACINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRME VRV SİSTEMLERİ HAVAYI İHTİYACINIZA GÖRE ŞEKİLLENDİRME www.daikin.eu BİNA SAHİPLERİ İÇİN AVANTAJLAR Daikin ın özel inverter teknolojisi ve gelişmiş soğutucu akışkan kontrol teknolojisi sayesinde, VRV III

Detaylı

izin işiniz VRV ÜRÜN SERİSİ TİCARİ KATALOG

izin işiniz VRV ÜRÜN SERİSİ TİCARİ KATALOG izin işiniz bizim işimiz VRV ÜRÜN SERİSİ TİCARİ KATALOG Avantajları Bina Bina sahipleri için için avantajlar Daikin ın Daikin ın özel inverter özel inverter teknolojisi teknolojisi ve değişken ve değişken

Detaylı

kataloğu VRV KONFOR TASARIM RESTORANLAR BANKALAR HAVALANDIRMA MAĞAZA ISITMA VERİMLİLİK NEMLENDİRME

kataloğu VRV KONFOR TASARIM RESTORANLAR BANKALAR HAVALANDIRMA MAĞAZA ISITMA VERİMLİLİK NEMLENDİRME MAĞAZA VRV OTELLER ISITMA OFİS TASARIM RESTORANLAR Ticari BANKALAR SİNEMALAR SICAK SU SICAKLIK OFİS ISITMA ISITMA Çözümler ISITMA BANKALAR HAVALANDIRMA VERİMLİLİK NEMLENDİRME OTELLER OKULLAR SOĞUTMA RESTORANLAR

Detaylı

Bireysel ve Ticari Klimalar. Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri

Bireysel ve Ticari Klimalar. Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri Bireysel ve Ticari Klimalar Inverter Split Klimalar ve VRF Klima Sistemleri Systemair Güveni Tedarikçi olarak siparişten teslimata, dokümantasyondan satış sonrası hizmetlere kadar her aşamada verdiğimiz

Detaylı

SYSTEM J-IIS J-II V-II VR-II Isı Geri Kazanım

SYSTEM J-IIS J-II V-II VR-II Isı Geri Kazanım SYSTEM JIIS JII VII VRII Isı Geri Kazanım 02 AIRSTAGE TM VRF sistemleri, bir çok binanın gereksinimlerine uygun, yaratıcı havalandırma çözümleri için tasarlanmıştır. AIRSTAGE TM VRF sistemleri rezidans

Detaylı

SOĞUTMA. ticari ve konut uygulamaları için iklimlendirme

SOĞUTMA. ticari ve konut uygulamaları için iklimlendirme emura SOĞUTMA İKLİMLENDİRME ISITMA MERKEZİ SİSTEMLER ÜRÜN KALİTESİNDE LİDER FİRMA Daikin ticari, endüstriyel ve konut uygulamaları için yüksek enerji verimliliğine ve çok geniş bir seçim aralığına sahip,

Detaylı

Bizim Teknolojimiz, Sizin Yarınlarınız

Bizim Teknolojimiz, Sizin Yarınlarınız izim Teknolojimiz, Sizin Yarınlarınız R410 Yüksek Performanslı VRF Klima Sistemleri R410 Teknolojinin Tarihi daha verimli, daha sofistike KX2 KX4 KX6 (8~12HP) www.formgroup.com Yeni Seri Ürün Gamı İçindekiler

Detaylı

Yüksek Performanslı VRF Klima Sistemleri

Yüksek Performanslı VRF Klima Sistemleri Bizim Teknolojimiz, Sizin Yarınlarınız Yüksek Performanslı VRF Klima Sistemleri 2015 50Hz 14KX03E-1 Yeni VRF inverter klima sistemleri Yüksek Performanslı VRF Klima Sistemleri 2015 Yeni KURULUM ESNEKLİĞİ

Detaylı

Yeni tasarım kompakt dış ünite. Yüksek Verimli İşletim Sistemi. Tasarımda Esneklik 8, 10, 12HP

Yeni tasarım kompakt dış ünite. Yüksek Verimli İşletim Sistemi. Tasarımda Esneklik 8, 10, 12HP Monitor Mode All Passage Name Lobby Passage Top 10/11/2008 Thu. 02:20 PM Up Down Set Temp. Fan 21.5 C High 21.5 C Med Expand Status Mode On Heat On Heat Entrance On Auto 24.0 C Low Staff Room Off PC Room

Detaylı

Daikin, DX havalandırma için piyasadaki en geniş seriyi sunmaktadır. Küçük ölçekli ısı geri kazanımlı havalandırma sistemlerinden büyük ölçekli klima

Daikin, DX havalandırma için piyasadaki en geniş seriyi sunmaktadır. Küçük ölçekli ısı geri kazanımlı havalandırma sistemlerinden büyük ölçekli klima Daikin, DX havalandırma için piyasadaki en geniş seriyi sunmaktadır. Küçük ölçekli ısı geri kazanımlı havalandırma sistemlerinden büyük ölçekli klima santrallerine kadar çok geniş bir seriyle ofisler,

Detaylı

EVİNİZ İÇİN. klima sistemleri DUVAR TİPİ ÜNİTE FTXS-G

EVİNİZ İÇİN. klima sistemleri DUVAR TİPİ ÜNİTE FTXS-G EVİNİZ İÇİN klima sistemleri DUVAR TİPİ ÜNİTE FTXS-G AKILLI TASARIM İkili veya Çoklu İstediğiniz iklimlendirme çeşidine göre iki farklı model arasından seçim yaparak soğutma ve ısıtma (heat pump) ihtiyaçlarınızı

Detaylı

İnsan ve çevre sağlığı için geliştirilen bina iklimlendirme sistemleri

İnsan ve çevre sağlığı için geliştirilen bina iklimlendirme sistemleri İnsan ve çevre sağlığı için geliştirilen bina iklimlendirme sistemleri Yüksek kapasiteli VRF sistemi dış ünitenin seri şekilde bağlanması ile 4 HP lik kapasite sağlanır. Birbirine bağlama yeteneği HP lik

Detaylı

KX Sistem Üstün Özellikleri

KX Sistem Üstün Özellikleri Bizim Teknolojimiz, Sizin Yarınlarınız R410A KX Sistem Üstün Özellikleri Yüksek Performanslı VRF Klima Sistemleri R410A Teknolojinin Tarihi daha verimli, daha sofistike KX2 KX4 KX6 (8~12HP) www.formgroup.com

Detaylı

Isıtma. Katalogu İKLİM KONFORU. Tüm Mevsimlerde SON KULLANICILAR İÇİNDİR. Isıtma. Klima. Merkezi Sistemler. Soğutma

Isıtma. Katalogu İKLİM KONFORU. Tüm Mevsimlerde SON KULLANICILAR İÇİNDİR. Isıtma. Klima. Merkezi Sistemler. Soğutma SON KULLANICILAR İÇİNDİR Isıtma Tüm Mevsimlerde İKLİM KONFORU Katalogu Isıtma Klima Merkezi Sistemler Soğutma Isıtma - Sıcak kullanım suyu - Soğutma Daikin Altherma, YÜKSEK VERİMLİ ÇÖZÜMLER konutlarda

Detaylı

Satış Müdürü Zafer Arı zaferari@contek.com.tr. Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Par serpilpar@contek.comtr.

Satış Müdürü Zafer Arı zaferari@contek.com.tr. Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Par serpilpar@contek.comtr. ŞİRKET PROFİLİ Contek, faaliyetlerine 87 yılında Almanya da Contek GMBH olarak başlamıştır. Halen Contek Klima San. Ve Tic.A.Ş nin ve iştirak şirketlerinin yurtdışı operasyonlarını yürütmektedir. 5 yılında

Detaylı

K L İ M A S İ S T E M L E R İ

K L İ M A S İ S T E M L E R İ KLİM SİSTEMLERİ Klima büyük ya da küçük her türlü binanın hava sıcaklığını, hareketini ve temizliğini kontrol etmenin ideal bir yoludur. Günümüzün çok iyi yalıtılmış ve gün geçtikçe daha da fazla elektronik

Detaylı

MRV. 50/60Hz R410a. VRF Genel Katalog Değişken Debili Klima Sistemleri. Yetkili Satıcı. Klima Sistemleri

MRV. 50/60Hz R410a. VRF Genel Katalog Değişken Debili Klima Sistemleri. Yetkili Satıcı. Klima Sistemleri Yetkili Satıcı MRV 60Hz VRF Genel Katalog Değişken Debili Klima Sistemleri VRF Genel 2014 Katalog General Catalogue MRV 60Hz Klima Sistemleri Türkiye Distribütörü: PVG İklimlendirme San. ve Tic. Ltd. Şti.

Detaylı

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite

Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite Logamax Buderus Plus GB162 Yoğuşmalı Duvar Kazan Tipi Yoğuşmalı Kazan 65-100 kw Logamax plus GB162 Kompakt Boyutlar, Yüksek Kapasite 1 Logamax plus GB162 Performansı, memnuniyetinizi artıracak. Kaliteli

Detaylı

Flexline. Klima Santrali

Flexline. Klima Santrali Flexline Klima Santrali İçindekiler HAKKIMIZDA... 1. ÜRÜN SERTİFİKALARI... 1.1. CE İşareti... 1.2. EUROVENT Sertifikası... 1.3. GOST Sertifikası... 1.4. TSEK Sertifikası... 1.5. ISO 9001 Sertifikası...

Detaylı

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri

Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Fanlar Isı Geri Kazanım Üniteleri Soğutma Grupları ve Klimalar Hava Dağıtım Ürünleri Hava Perdeleri ve Isıtma Ürünleri Villavent Konut Havalandırma Sistemleri Systemair den akıllı havalandırma çözümleri

Detaylı

Sabit Debili %100 Taze Havalı Primer Havalandırma Santralı Kontrol Sistemi

Sabit Debili %100 Taze Havalı Primer Havalandırma Santralı Kontrol Sistemi Sabit Debili %100 Taze Havalı Primer Havalandırma Santralı Kontrol Sistemi Sistem; ısıtıcı serpantin, taze hava ve egzoz havası damperleri ile aspiratör ve vantilatörden oluşmaktadır. Sistem %100 Taze

Detaylı

İçindekiler. Klimalar. Kombiler. Termosifonlar. Ani Su Isıtıcıları

İçindekiler. Klimalar. Kombiler. Termosifonlar. Ani Su Isıtıcıları 1 İçindekiler Klimalar Hangi Model kaç BTU? Klima Üstün i Enerji Verimliliği Yeni Enerji Regülasyonu Ücretsiz Keşif Split Klimaları Farklı Kılan Çift Yönlü Taze Hava Sistemi Ev Tipi Klimalar Salon Tipi

Detaylı

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr VİZYON ACP YAPI ELEMANLARI on beş yılı aşkın sektör tecrübesi ile çağdaş yapı malzemeleri ve otomasyon sistemleri konusunda CE belgesi ve ISO sertifikalarına sahip

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar TERMO TEKNİK MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlar Evomax www.termoteknik.com İÇİNDEKİLER Termoteknik ve Ideal Sterad Group un Tanıtımı 4 Yoğuşma Teknolojisi 5 Evomax Kazanın Özellikleri

Detaylı

A - DEĞİŞKEN GAZ DEBİLİ KLİMATİZASYON

A - DEĞİŞKEN GAZ DEBİLİ KLİMATİZASYON BİLGİ TEKNOLOJİLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI-BİLGİ İŞLEM CİHAZ ODASININ KLİMASININ YENİLENMESİ VE YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ YAPILMASI İŞİNE AİT TEKNİK ŞARTNAME A - DEĞİŞKEN GAZ DEBİLİ KLİMATİZASYON SİSTEMİ VE

Detaylı

Logamax Buderus Plus GB012. Logamax plus GB112. Enerjinizi Boşa Harcamayın

Logamax Buderus Plus GB012. Logamax plus GB112. Enerjinizi Boşa Harcamayın Logamax Buderus Plus GB012 Yoğuşmalı Duvar Kombi Tipi Yoğuşmalı Kazan Logamax plus GB112 Enerjinizi Boşa Harcamayın 1 Üstün Teknoloji, Benzersiz Verim %109 Norm Kullanma Verimi Klasik kazanlarda, kazana

Detaylı

enerji verimliliği yüksek düşük CO emisyonlarına Altherma düşük sıcaklıklı, Altherma yüksek sıcaklıklı, Altherma Flex, Solar kolektör uygulamaları

enerji verimliliği yüksek düşük CO emisyonlarına Altherma düşük sıcaklıklı, Altherma yüksek sıcaklıklı, Altherma Flex, Solar kolektör uygulamaları Yeni bir konut projesi ya da yenileme projesi için bir ısıtma sistemine ihtiyacınız varsa, Daikin size her tipte enerji verimliliği yüksek ve düşük CO 2 emisyonlarına sahip ısıtma çözümleri sunacaktır.

Detaylı

Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR

Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR Kullanım ve Kurulum Klavuzu TR İçindekiler Kullanım Bölümü Genel Kurulum bilgileri Kurulum hakkında bilgiler Ürün bilgiler NIBE SPLIT özellikleri NIBE SPLIT çalışma esası Drenaj tepsisi ısıtıcı, kontrol

Detaylı

HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA...

HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA... HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA... Kanallı Klimalar ve Hava Isıtıcılar İÇİNDEKİLER GENEL ÖZELLİKLER 4 KANAL TİPİ SPLIT KLİMALAR 8 KANAL TİPİ HAVA ISITICILAR 13 ÇATI TİPİ PAKET KLİMALAR 17 ESNEK HAVA KANALLARI

Detaylı