ZEYTİNYAĞI STOK, FİLTRASYON VE PAKETLENME SİSTEMLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ZEYTİNYAĞI STOK, FİLTRASYON VE PAKETLENME SİSTEMLERİ"

Transkript

1 , ZEYTİNYAĞI STOK, FİLTRASYON VE PAKETLENME SİSTEMLERİ

2 GİRİŞ TEKNOLOJİ HER ALANDA HIZLA GELİŞİYOR. GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ İÇİN KULLANILAN EN YAYGIN SİSTEMLER, KONTİNÜ SİSTEM ZEYTİNYAĞI EKSTRASİYON SİSTEMLERİDİR. BU SİSTEMLER İLE ÜRETİM SÜRELERİ KISALMAKTA, MAALİYETLER DÜŞMEKTEDİR. YAĞ KALİTESİ, TEKNOLOJİ GELİŞTİKÇE ARTMAKTADIR. ANCAK ZEYTİNYAĞI İÇİN EN UZUN SÜRE STOK TANKLARINDA VE AMBALAJDA GEÇER. TEKNOLOJİ HARİKASI SİSTEMLERLE ÜRETİLEN ZEYTİNYAĞININ AYNI KALİTEDE KALABİLMESİ, DOĞRU STOKLAMA, DOĞRU FİLTRASYON, DOĞRU AMBALAJLAMA VE DOĞRU SAKLAMA İLE MÜMKÜNDÜR. AYNI AĞACIN ZEYTİNİNDEN, AYNI ANDA ÜRETİLMİŞ ZEYTİNYAĞINI 2 AYRI ÜRETİCİYE VERDİĞİMİZİ DÜŞÜNELİM. 6 AY SONRA HER İKİSİNDENDE YAĞLARI GERİ İSTEDİĞİMİZİ DÜŞÜNELİM. SİZCE BU YAĞLAR AYNI OLACAK MIDIR? ELBETTE HAYIR...

3 SICAKLIK, NEM, RUTUBET, IŞIK,SAKLAMA KABININ MALZEMESİ, POMPA TİPİ, FİLTRE MALZEMESİ VE HATTA TİTREŞİM BİLE ZEYTİNYAĞI KALİTESİNİ ETKİLER. HERŞEYDEN ÖNCE ZEYTİNYAĞININ AKTARILMASI İÇİN DOĞRU POMPA VE DOĞRU STOK KABI SEÇİLMELİDİR. DOĞRU STOKLAMA ARAÇLARI PASLANMAZ ÇELİK STOK TANKLARI VEYA CAM ŞİŞELERDİR. BÜYÜK CAM TANKLAR DAYANIKLI DEĞİLDİR. BU NEDENLE YÜKSEK MİKTARLAR, ANCAK PASLANMAZ ÇELİK TANKLARDA SAKLANABİLİR. PASLANMAZ ÇELİK STOK TANKLARI; IŞIK, HAVA (OKSİJEN), NEM VE DIŞ ORTAMDAKİ TOZ, KOKU GİBİ DIŞ ETKENLERİ ZEYTİNYAĞINDAN UZAK TUTMAYA OLANAK SAĞLAR. UNUTMAYIN BİR ÇOK İNSANIN EMEĞİ VE ÇABASI İLE ÜRETİLEN ZEYTİNYAĞI İYİ KOŞULLARI HAKKEDEN BİR ÜRÜNDÜR. POMPALAR: POMPALARIN İYİ VE KÖTÜ YÖNLERİ OLABİLİR. ideal POMPALAR DÜŞÜK DEVİRLİ OLANLARDIR. A) SANTRİFÜJ POMPALAR : ÇOK ÇIRPAR, SIK KULLANIMINDA OKSİDASYON ARTABİLİR ANCAK ÇOK EKONOMİKTİR. YÜKSEK KAPASİTELİ İŞLETMELERDE YÜKSEK DEBİLİ OLANLAR SIKÇA KULLANILIR.

4 B) İMPELLER POMPALAR: DÜŞÜK DEVİRLİ ÇALIŞIRLAR, NEOPREN STATÖRLÜDÜRLER. NEOPREN GIDAYA VE ZEYTİNYAĞINA UYGUN BİR PLASTİK TİPİDİR. YAĞ BU TİP POMPALAR DOĞRU KULLANILIRSA ÇOK ISINABİLİR. POMPA KALİTELİ DEĞİLSE PLASTİK KOKUSU MAMULE SİNEBİLİR. C)MONOPOMPLAR: MALAKSÖRDEN DEKANTÖRE HAMUR BASMAK İÇİN VE PRİNANIN UZAKLAŞTIRILMASINDA KULLANILIR. ZEYTİNYAĞI BASMAYA UYGUN DİZAYN EDİLMİŞ OLANLARIDA VARDIR.

5 D) DİŞLİ POMPALAR: DÜŞÜK DEVİRLİ ÇALIŞIRLAR, DİŞLİ KUTUSU AYRI OLAN MODELLERDE ISINMA OLMADAN ÇALIŞILABİLİR. PAHALI POMPALARDIR ANCAK EN DOĞRU POMPA TİPLERİNDEN BİRİDİR. EMİŞ ÖZELLİĞİDE VARDIR. E)ÇAKÇAK POMPALAR: EMİŞ ÖZELLİĞİDE OLAN EKONOMİK DÜŞÜKDEVİRDE AÇLIŞAN KÖPÜRTME YAPMAYAN GÜZEL POMPALARDIR. ÇOĞUNLUKLA DEMİR GÖVDELİ OLANLARI PİYASADA BULUNUR. PASLANMAZ ÇELİK OLAN MODELLERİ TAVSİYE EDİLİR.

6 A) DÜZ ALTLI LANCALAR: KISA SÜRELİ SAKLAMA İÇİN EN BASİT TANKLARDIR STOKLAMA SİSTEMLERİ C) YÜZER KAPAKLI LANCALAR: UZUN SÜRELİ SAKLAMA İÇİN KULLANILABİLEN TANKLARDIR, AZOT SİSTEMİ GEREKMEZ. B) AYAKLI LANCALAR: KISA SÜRELİ SAKLAMA İÇİN İDEAL TANKLARDIR. DOĞRU TASARIMA VE AKSESUARLARA SAHİP, DOĞRU ŞEKİLDE ÜRETİLMİŞ TANKLAR KALİTEYİ ARTTIRIR.

7 D) AYAKLI TANKLAR: UZUN SÜRELİ STOKLAMA VE DİNLENDİRME İÇİN EN İDEAL TANKLARDIR. AZOT ALTINDA SAKLAMA YAPILABİLİR E) YATIK TANKLAR: SARNIÇ VEYA ALÇAK TAVANLI ALANLARDA KULLANIMA UYGUNDUR. ARAÇ ÜSTÜ TANKLAR OLARAKTA KULLANILIRLAR. F) FORKLİFT TİPİ TANKLAR: MAMUL NAKLİ İÇİN GEREKEBİLENSTOK TANKLARIDIR.

8 G) PAÇAL TANKLARI: KARIŞTIRICILI TANKLARDIR. İSTENEN KALİTEDE YAĞ HAZIRLALAMAK İÇİN KULLANILIR. H) SERPANTİNLİ TANKLAR: SOĞUK HAVALARDA ZEYTİNYAĞININ AKIŞKAN HALE GELMESİ İÇİN KULLANILIR. I) RÖMORK TİPİ TANKLAR: NAKİL AMAÇLI TANKLARDIR.

9

10 J) DÜZ ALTLI BÜYÜK HACİMLİ TANKLAR: HER EBATTA YAPILABİLİRLER ANCAK TERCİHEN BÜYÜK MİKTARLARIN STOKLAMASI İÇİN ÜRETİLİRLER. GENELLİKLE BÜYÜK İŞLETMELER VE RAFİNE TESİSLERİ TERCİH EDER. NOT: TANK HACMİ BÜYÜDÜKÇE, TANK MALİYETİ DÜŞER.

11

12 K) CEKETLİ TANKLAR : ISITMA İHTİYACI OLAN DURUMLARDA SERPANTİNE ALTERNATİF BİR YÖNTEMDİR. ZEYTİNYAĞINDA DAHA VERİMLİ OLMASI, BAKIMININ VE TAMİRİNİN DAHA KOLAY OLMASI VEDE MAALİYETİNİN DAHA DÜŞÜK OLMASI NEDENİYLE TERCİH EDİLİRLER. BUNLARIN DIŞINDA ÇEŞİTLİ ALTERNATİFLER İHTİYACA GÖRE TEK TEK KULLANILABİLECEĞİ GİBİ, TANKLARDA BİRARADA DA KULLANILABİLİRLER: - KARIŞTIRICILAR: YANDAN VEYA DİKEY - SERPANTİNLER: ISTMA VEYA SOĞUTMA - CEKETLER: ISITMA VEYA SOĞUTMA - İZOLASYON - LOADCELL VE İNDİKATÖR İLE TARTIM SİSTEMLİ MAMUL TAKİP SİSTEMLERİ - REZİSTANSLI TERMOSTATLI ISITMA SİSTEMLERİ - DERİN KONİKLİ DİNLENDİRME TANKLARI - PRİZMATİK TANKLAR - 2 VEYA 3 KATLI YERDEN TASARRUF SAĞLAYAN TANKLAR - ÜST ÜSTE KOYULABİLEN FORKLİFT TİPİ TANKLAR GİBİ SEÇENEKLER VARDIR.

13 L) LOADCELL VE İNDİKATÖRLÜ TANKLAR : STOKĞUN 1KG HASSASİYETLE TAKİP EDİLEBİLMESİNE OLANAK SAĞLAYAN TARTIM SİSTEMLERİDİR. AYRICA PAÇAL YAPILACAĞI ZAMAN FORMÜLASYON BU TİP TANKLAR İLE ÇOK HASSAS ŞEKİLDE YAPILABİLİR. KALİTE ARTAR. BİLGİSAYAR BAĞLANTILARI SAYESİNDE UZAKTAN ERİŞİM İLE TAKİP HASSASİYETİ ARTAR. DAHA HASSAS HESAPLAR TUTULABİLİR. DAHA VERİMLİ İMALAT PROGRAMLARI OLUŞTURULABİLİR.

14 BORU TESİSATLARI: KÜÇÜK İŞLETMELER İÇİN BORU TESİSATI PEK TERCİH EDİLMEZ ANCAK BÜYÜK İŞLETMELERDE BORU TESİSATI OLMAK ZORUNDADIR. DOĞRU BİR TESİSAT, MAALİYETLERİ DÜŞÜRECEĞİ GİBİ ÇALIŞMA KOLAYLIĞIDA SAĞLAR. ÖRNEK OLARAK: ARA KAT VANALARI İLE İLK DİNLENEN KISMI FİLTREYE GÖNDEREBİLİR, BÜYÜK FİNANSAL VE İŞGÜCÜ TASARRUFLARI SAĞLAYABİLİRSİNİZ.

15

16 HAVA KİLİTLERİ VE AZOT SİSTEMLERİ: UZUN SÜRELİ STOK İÇİN AZOT KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİDİR. AZOT SİSTEMLERİNİN DOĞRU VE VERİMLİ ÇALIŞABİLMESİ İÇİNDE HAVA KİLİDİ SEÇİMİ DOĞRU YAPILMALIDIR. NEOPREN HAVA KİLİTLERİ: AZOTSUZ TANKLARDA VE TÜPLÜ AZOT SİSTEMLERİ İLE KULLANIRLAR. FERMENTASYON HAVA KİLİTLERİ: ŞARAP FERMENTASYONUNDA KULLANLAN HAVA KİLİDİDİR. BAĞZI ÜRETİCİ FİRMALAR EKONOMİK OLMASI SEBEBİYLE, BU UYGUN OLMAYAN HAVA KİLİDİNİ ÖNEREBİLİRLER, ANCAK ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE KULLANIMI YOKTUR. AZOT SİSTEMLERİ İLE KULLANILMAZLAR. AZOT PURJÖRÜ: AZOT SİSTEMLERİ İÇİN EN DOĞRU HAVA KİLİDİDİR. TANKLARIN BU SİSTEME UYGUN OLARAK ÜRETİLMİŞ OLMASI GEREKİR, ÇÜNKÜ TANK SÜREKLİ OLARAK 15 MİLİBAR BASINÇ ALTINDA DURACAKTIR. TANKTAN MAMUL ÇEKİLDİĞİNDE, YANİ TANK BOŞALTILDIKÇA, ÖNCE AZOT GAZININ TANKA GİRMESİNİ SAĞLAR. BÖYLECE TANKA TEKRAR MAMUL DOLDURULANA KADAR TANK İÇİNDE SADECE AZOT GAZI OLACAKTIR. YANİ BELLİ BİR SÜREDEN SONRA (VE BU SÜREDE TANKIN KAPAĞI HİÇ AÇILMAMIŞ İSE) TANKTA HİÇ OKSİJEN KALMAZ, SADECE AZOT KALIR VE YAĞINIZIN ASİDİTESİ ÇOK DAHA AZ ARTAR.

17 TÜP ARABASI ŞEKLİNDE AZOT SİSTEMİ : EN BASİT SİSTEMDİR. MİKRO İŞLETMELERE UYGUNDUR. istasyon TİPİ AZOT SİSTEMİ : TÜM TANKLARA AZOT GAZI BORU HATTI ÇEKİLMESİ GEREKİR. ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE UYGUNDUR. YÜKSEK VERİMLE ÇALIŞIR.

18 AZOT JENERATÖRLERİ : BÜYÜK İŞLETMELERDE ÇOK MİKTARDA AZOT İHTİYACI OLMAKTADIR. SERBEST HAVADA %70 ORANINDA OLAN ATIL GAZLARDAN AZOT GAZI ZENGİNLEŞTİRİLEREK %99,9 SAFLIĞA GETİRİLİR VE İÇERİĞİNDE OKSİJEN OLMADIĞI İÇİN MAMULLER BOZULMADAN/ OKSİDE OLMADAN ÇOK UZUN SÜRE SAKLANABİLİR.

19 DİNLENDİRME İLE KABA TORTUNUN UZAKLAŞTIRILMASI ZEYTİNYAĞI FABRİKADA ÜRETİLDİKTEN SONRA DUYUSAL, KİMYASAL VE BÖLGESEL (ZEYTİN CİNSİ) ÖZELLİKLERİNE GÖRE AYRI TANKLARDA STOKLANIR. İYİ BİR DİNLENME SAĞLAMAK İÇİN, STOK SAHASI DERECE ARASI OLMALIDIR. BUNU SAĞLAMAK İÇİN KLİMATİZE YÖNTEMLER VEYA TANKLARIN CEKET (CİDAR) YADA SERPANTİN İLE ISITILMALARI TERCİH EDİLEBİLİR. ZEYTİNYAĞI, STOK TANKININ EBADINA GÖRE 7 İLA 20 GÜN ARASINDA DİNLENDİRİLEREK KABA TORTUNUN ÇÖKMESİ SAĞLANIR. BU ESNADA AZOT GAZI ALTINDA ÇALIŞMAK ÇOK ÖNEMLİDİR. ZİRA TORTULARI OLUŞTURAN PARTİKÜLLER ORGANİK MADDEDİR VE ÇÜRÜME/ BOZULMA OLASILIKLARI VARDIR. ORTAMDAN OKSİJENİN UZAKLAŞTIRILMASI (AZOT İLE) VE TANKIN TAM DOLDURULMASI DAHA İYİ SONUÇ ALINMASINI GARANTİLER. TANK DİBİNDE BİRİKEN TORTULAR,ALT VANADAN ALINARAK TORTU TANKLARINA ALINIR VE BİR DEFA DAHA DİNLENDİRİLİR. BURADA AMAÇ DÜŞÜK KALİTE BİLE OLSA YAĞI KAZANABİLMEKTİR.

20 FİLTRASYON AŞAMALARI ZEYTİNYAĞI DİNLENDİRİLDİKTEN VE DİBE ÇÖKEN EN KABA TORTUSU ALINDIKTAN SONRA FİLTRE EDİLMELİDİR. FİLTRASYON ZEYTİNYAĞININ RAF ÖMRÜNÜ UZATIR VE CAM GİBİ BERRAK OLMASINI SAĞLAR, MÜŞTERİYİ KENDİNE ÇEKER. FİLTRASYONDA BİR KAÇ AŞAMA VARDIR. 1) EĞER YAĞ BAŞKA BİR FİRMADAN TEMİN EDİLİYORSA, İŞLETMEYE GELEN YAĞ STOK TANKLARINA ALINMADAN ÖNCE GAF TİPİ TORBALI ÖN FİLTRE İLE FİLTRE EDİLMELİ, EN KABA TORTU VE NAKİL ARACI KAYNAKLI OLABİLECEK EMPÜRİTELER TUTULMALI, MÜMKÜN OLAN EN TEMİZ YAĞ İŞLETMEYE ALINMALIDIR. 2) DİNLENDİRME SONRASINDA 10 İLA 20 MİKRON ARALIĞINDA FİLTRELEME İMKANI SAĞLAYAN KİESELGUHR (DİATOMİT ) FİLTRE İLE FİLTRELEMESİ YAPILMALIDIR. BU FİLTRASYON KAĞIT MALİYETİNİN AZALTILMASINDA BÜYÜK ROL OYNAR. 3) PLAKALI PARLATMA (KAĞIT/KARTON) FİLTRESİ İLE ZEYTİNYAĞI 2 MİKRON DÜZEYİNDE FİLTRELENEBİLİR. BU SAYEDE CAM GİBİ BERRAK OLUR. RAF ÖMRÜ 3 MİSLİNE KADAR UZAR.

21 GAF TİPİ TORBALI FİLTRELER: ÖN FİLTREDİR. KABA TORTU VE PİSLİK TUTMAKTA KULLANILIR. 20 MİKRONA KADAR FİLTRELEME YAPABİLİR. TEKLİ, İKİLİ, ÜÇLÜ, DÖRTLÜ, ALTILI, SIRALI VE MODÜLER MODELLERİ VARDIR. RAFİNE TESİSLERİ VE ALIM SATIM YAPAN FİRMALARCA KULLANILIR. FİLTRE TORBALARININ KUMAŞI GIDAYA UYGUN MOPLEN İPLİKTEN ÖRMEDİR. POMPA YARDIMIYLA BASINÇ ALTINDA, KAPALI FİLTRELEME YAPAR.

22 KİESELGUHR FİLTRELER: YATIK VE DİK KASETLİ TİPLERİ VARDIR. ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE 6m² YE KADAR YATIK, 8m² DEN 30m² YE KADAR DA DİKEY KASETLİ OLAN MODELLER KULLANILIR. 10 MİKRONA KADAR FİLTRELEME YAPABİLİR. BİR ÇOK FİRMA KİESELGUHR FİLTREDEN SONRA TENEKELERE DOLUM YAPMAKTADIR. ANCAK ŞİŞE DOLUMU İÇİN PLAKALI PARLATMA (KAĞIT/KARTON) FİLTRESİ KESİNLİKLE KULLANILMALIDIR. KİESELGUHR VE SELULOZ YAĞIN TADINI, KOKUSUNU, RENGİNİ DEĞİŞTİRMEZ. AMA YAĞDAN AYRILAN TORTUNUN RENGİ, TADI VE KÖTÜ KOKUSU ELBETTEKİ GİDECEKTİR. FİLTRE TELLERİ KUMAŞ GİBİ DOKUNMUŞ ÖZEL ÖLÇÜDE MALZEMELERDİR. FİLTRASYON BU TELLERİN ÜZERİNE KAPLANAN SELULOZ VE KİESELGUHR SAYESİNDE YAPILIR. SAATLİK KAPASİTELERİ ORTALAMA 500 LT İLE LT ARASINDA OLAN MODELLER VARDIR.

23

24 KİESELGUHR FİLTRELER 4 BAR BASINÇLA ÇALIŞABİLİRLER. BU NEDENLE ÇALIŞIRKEN CİDDİYET VE DİKKAT ÇOK ÖNEMLİDİR. DİKEY KASETLİ FİLTRELER, TİTREŞİM MOTORLARI SAYESİNDE ALT KAPAKTAN KOLAYCA TOPRAĞI DÖKERLER. SEKTÖRDEKİ EN HIZLI TEMİZLENEN VE TEKRAR FİLTRASYONA HAZIR HALE GELEBİLEN FİLTRELERDİR. BU FİLTRELERDE ÖNCE SELULOZ SONRA KİESELGUHR KAPLAMASI YAPILIR. FİLTRASYON HIZLI BAŞLAR MAKİNE TIKANDIKÇA KAPASİTE DÜŞER. FİLTRE TOPRAĞI BASINÇLI HAVA İLE KURUTULUR BU SAYEDE TOPRAKTA ÇOK AZ YAĞ KALIR. KULLANILAN FİLTRASYON MALZEMESİ KALİTESİ, ÜRÜN KALİTESİNİ ETKİLER.

25 KİESELGUHR FİLTRELERİN DÜNYA GENELİNDE ZEYTİNYAĞI İÇİN OLAN MODELLERİNDEN, 5 m² DEN DAHA BÜYÜK YÜZEY ALANLI OLANLARI YATIK KASETLİ OLARAK ÜRETİLMEZ. BUNUN SEBEBİ 6 m² VE ÜSTÜ YATIK KASETLİ FİLTRELER, SANTRİFÜJ ETKİSİYLE KASETLERİ İÇERİSİNDE DÖNDÜREREK TOPRAĞI BOŞALTIRLAR. BU FİLTRELER MEYVESUYU, ŞARAP GİBİ SEKTÖRLERDE OLDUKÇA VERİMLİ ÇALIŞSALARDA ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE BU GEÇERLİ DEĞİLDİR. ZİRA ZEYTİNYAĞINI EMEN TOPRAK KASETLERE YAPIŞIR VE KOLAY SÖKÜLMEZ. BU NEDENLE BU FİLTRELER SÜREKLİ AÇILMAK ZORUNDA KALIR. ÜST KISMINDA MOTOR OLAN BU FİLTRELERİN AÇILMASI VE KAPATILMASI BÜYÜK İŞÇİLİK VE VAKİT VE İŞ KAYBI GEREKTİRİR. MEYVESUYU /ŞARAP İÇİN YATIK KASETLİ OTOMATİK FİLTRE ZEYTİNYAĞINDA 6 m² ÜSTÜ MODELLER İÇİN, DİKEY KASETLİ VE TİTREŞİM MOTORLU KİESELGUHR FİLTRELER TERCİH EDİLMELİDİR.

26 PLAKALI PARLATMA FİLTRELERİ : (KAĞIT / KARTON FİLTRELER) 40X40 VE 20X20 CM ÖLÇÜLERİNDE OLURLAR. ZEYTİNYAĞININ MÜKEMMEL FİLTRASYONU BU AŞAMADA BİTER. 1,5 MİKRONA KADAR FİLTRASYON YAPILABİLİR. EMPÜRİTELERİN UZAKLAŞTIRILMASI ZEYTİNYAĞININ RAF ÖMRÜNÜ UZATIR, CAM AMBALAJLARDA ÜRÜNÜN DAHA ŞIK DURMASINI SAĞLAR. ÖZELLİKLE BİR ÇOK EV HANIMI YAĞ İÇİNDEKİ TORTUDAN RAHATSIZ OLUR. BERRAK MAMUL MÜŞTERİNİN İÇİNİ RAHATLATIR, GÜVEN GETİRİR. FİLTRE KAĞITLARI SELULOZ VE KİESELGUHRDAN ÜRETİLİR VE ZEYTİNYAĞININ KİMYASAL ÖZELLİKLERİNİ DEĞİŞTİRMEZ. KİESELGUHR VE PLAKALI FİLTRELER YAĞ İÇERİSİNDEN SADECE TORTUYU VE BİR MİKTAR RUTUBETİ ALIR. TORTU VE RUTUBET KAYNAKLI BULANIKLIK, MATLIK, KOKU VE TAT BİLEŞENLERİ UZAKLAŞTIRILIR. YAĞ KALİTESİ ARTAR. BU TİP FİLTRELERDE BİR MİKTAR ALT TABLAYA YAĞ BİRİKMESİ NORMALDİR. BU FİLTRELERDE DİKKAT EDİLECEK EN ÖNEMLİ NOKTALARDAN BİRİDE FİLTRE KARTONLARININ DOĞRU DİZİLMESİDİR. VANALARIN OLDUĞU TARAFTAN KAĞIT DİZİLMEYE BAŞLANIR VE METAL PLAKA İLE İLK PLASTİK PLAKA ARASINA KAĞIT KOYULMAZ. BİRİNCİ VE İKİNCİ PLASTİK PLAKA ARASINA KOYULACAK KAĞIDIN BULUTLU YÜZEYİ VANALARA DÖNÜK OLMALIDIR. SONRAKİ KAĞITLAR BİR TERS BİR DÜZ DİZİLEREK EN SONA KADAR GİDİLİR.SON PLAKA İLE METAL PLAKA ARASINA KAĞIT KONMAZ. SAATTE 250 KG KAPASİTEDEN SAATTE 2 TON KAPASİTEYE KADAR MODELLERİ VARDIR. DAHA ÇOK PLAKA DAHA ÇOK KAPASİTE SAĞLAR. 40X40 CM EBATLI PARLATMA FİLTRESİ

27 20X20 EBATLI FİLTRELER: BUTİK VE KÜÇÜK İŞLETMELERE UYGUN MODELLERDİR. MAKSİMUM KAPASİTE 500 LT/SAATTİR. ÇALIŞMA PRENSİBİ BÜYÜK FİLTRELER İLE AYNIDIR. 36 VE 40 PLAKALI MODELLER ZEYTİNYAĞINDA KULLANILABİLİR. DAHA AZ SAYIDA PLAKASI OLAN FİLTRELERDEN YAĞ ZOR GEÇTİĞİ İÇİN POMPA ZORLANIR VE ISINIR, BU NEDENLE TERCİH EDİLMEMELİDİR. FİLTRE PLAKALARI GIDAYA UYGUN MOPLEN MALZEMEDEN ÜRETİLMEKTEDİR. MOPLEN YOĞURT KAPLARININDA ÜRETİLDİĞİ MALZEMEDİR. HER FİLTRE PLAKASI AYNI DEĞİLDİR. SİYAH RENKLİ PLAKALAR DÜŞÜK KALİTE PLASTİKTİR VE HEM MAMUL SAĞLIĞI AÇISINDAN HEMDE SİZİN SAĞLIĞINIZ AÇISINDAN SAKINCALIDIR.

28 KİESELGUHR FİLTRELER POMPA VE ELEKTRİK TESİSATLARI ÜZERİNDE GELİRKEN, PLAKALI FİLTRELER POMPASIZ SATILABİLİR. BU DURUMDA DOĞRU KAPASİTEDE VE ÖZELLİKTE POMPA SEÇİLMELİ VE KULLANILMALIDIR. AKSİ TAKTİRDE YA POMPA YANACAKTIR, YADA FİLTRELEME VERİMİ İLE KALİTESİ DÜŞECEKTİR. BU KONUDA ÜRETİCİ FİRMANIN ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALMAK EN DOĞRUSU OLACAKTIR. ZEYTİNYAĞI UZUN SÜRELER SAKLANAN BİR ÜRÜNDÜR. ZEYTİNYAĞI DİNLENDİRİLDİKTEN SONRA HEMEN FİLTRE EDİLMELİ VE DOLDURULACAĞI ZAMANA KADAR TANKTA AZOT ALTINDA SAKLANMALIDIR. EN DOĞRU İŞLEM SIRASI 1) DİNLENDİRME 2) KİESELGUHR FİLTRE İLE FİLTRELEME 3) STOKLAMA 4) DOLUMDAN ÖNCE PLAKALI FİLTRE İLE FİLTRELEMEDİR.

29 PAMUKLU STATİK FİLTRELER: SAĞLIK AÇISINDAN VE YAĞ KALİTESİ AÇISINDAN ZEYTİNYAĞI TESİSLERİNDE KULLANILAN EN YANLIŞ EKİPMANDIR. ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE DEDEDEN KALMA DEVRİ KAPANMIŞ ÇOK ESKİ BİR TEKNOLOJİDİR. KUSURLARI: 1) KULLANILAN PAMUK GIDA ÜRETİMİ İÇİN ÜRETİLMEMEKTEDİR. ZİRAAT İLAÇLARI İÇERİR. 2) AÇIK FİLTRE OLDUKLARI İÇİN YAĞ HAVA İLE UZUN SÜRE ETKİLEŞİMDE KALIR. 3) YAĞ DAMLAYARAK DÖKÜLDÜĞÜ İÇİN YÜZEY ALANI ARTAR VE HAVA İLE KARIŞIR, YAĞ İÇERİĞİNDEKİ POLİFENOLLERİ KAYBEDER, KOKU VE AROMASINI KAYBEDER, ASİDİK DEĞERİ YÜKSELİR. 4) TEMİZLENMESİ ZOR FİLTRELERDİR. ÜSTÜ TAM AÇIK OLDUĞU İÇİN TOZ TOPLAR. 5) FİLTRELEMENİN HIZLI OLABİLMESİ İÇİN YAĞ SICAKLIĞI 25 DERECELERE KADAR YÜKSELTİLİR. UNUTMAYINKİ YAĞ SICAKLIĞI 22 DERECEYİ GEÇMEMELİDİR. 6) YAĞ DAMLALARI IŞIĞA MARUZ KALIR VE YAĞIN RENGİ DEĞİŞİR. 7) ÇOK DÜŞÜK KAPASİTELİDİR. 8) ÇOK YER KAPLAR

30 DOLUM HATLARI DOLUM EN ZOR VE MEŞAKKATLİ AŞAMADIR. DOLUMHANELERDE HERŞEYDEN ÖNCE HİJYENE ÖNEM VERİLMELİDİR. MAKİNE SEÇİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER: 1. DOLUMU PLANLANAN AMBALAJ TİPLERİ 2. DOLDURULACAK MAMULÜN KALİTESİ 3. PLANLANAN SAATLİK, AYLIK VE YILLIK KAPASİTELER 4. TESİSİN KURULACAĞI FİZİKSEL ALAN 5. TESİSİN KURULACAĞI BÖLGE 6. SATIŞIN YAPILACAĞI HEDEF ÜLKE DOLUM HATLARI ÜÇE AYRILIR 1. MANUEL KULLANIMLI BASİT HATLAR 2. YARI OTOMATİK HATLAR 3. TAM OTOMATİK HATLAR

31 BUTİK (KÜÇÜK) DOLUM HATLARI ŞİŞE TENEKE PET GİBİ AMBALAJLARIN TAMAMINI DOLDURABİLEN TARTIM ESASLI DOLUM MAKİNESİ. KAPASİTELERİ SAATLİK 500 KG DAN 3 TONA KADAR OLABİLMEKTEDİR. HASSAS ÇALIŞIR. OLDUKÇA HIZLIDIR. ŞİŞE DOLDURMAK İÇİN EN BASİT MODELDİR. SAATTE 150 ŞİŞE DOLDURABİLİR. MANUEL VE YARI OTOMATİK MAKİNELERDE AMBALAJ MAKİNEYE ELLE KOYULUR. İŞÇİLİK ÖN PLANDADIR. ANCAK KÜÇÜK İŞLETMELER ÇOĞUNLUKLA AİLE İŞLETMELERİ OLDUĞU İÇİN İŞÇİLİK MAALİYETLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMAZ. AYRICA OTOMATİK HAT MAALİYETLERİ DÜŞÜNÜLÜNCE BU TİP MAKİNELERİN ÖNEMİ ARTAR. TESİS BÜYÜSE KAPASİTE ARTSA BİLE BU MAKİNELER ÖZEL DURUMLARDA KULLANILMAYA DEVAM EDİLİR.

32 MASA ÜSTÜ TİP ŞİŞE DOLUM MAKİNELERİ 2 VEYA 4 NOZÜLLÜ OLARAK ÜRETİLİRLER. SAATTE 500 ADET CAM ŞİŞEYE KADAR KAPASİTE İLE ÇALIŞABİLİRLER. VOLUMETRİK (HACİMSEL) DOLUM MAKİNELERİ: BASINÇLI HAVA GEREKTİRİR. HATA PAYLARI YÜKSEKTİR VE SADECE 5 LT YE KADAR AMBALAJLARA UYGUNDUR. KISITLI KULLANIM ALANI NEDENİYLE ÇOK TERCİH EDİLMEZLER. 5LT AMBALAJLARDA SAATTE 200 ADEDE KADAR DOLUM YAPILABİLİR. CAM PET TENEKEYE UYGUNDUR.

33 ALUMİNYUM KAPAK KAPATMA: MASA VE TEZGAHLAR: KÜÇÜK MAKİNELERİN ÇOĞU MASA ÜSTÜ TASARIMLIDIR. AYRICA AMBALAJLARIN PAKETLENMESİ ESNASINDADA ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇTIR. KENDİNDEN VİDALI KAPAKLAR ŞİŞEYE VİDALANIR, SONRA SOLDAKİ ALET İLE ETEĞİ MÜHÜRLENİR. ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE HEDİYELİK ÜRÜNLER HARİCİNDE MANTAR KULLANILMAZ. ÇÜNKÜ MANTARLAR YAĞLANIR SERTLEŞEREK KÜÇÜLÜR VE BİR SÜRE SONRA YAĞIN İÇİNE DÜŞEBİLİR. CAM PET VE TENEKE AMBALAJLARIN ÇAKMA TİP TABİR EDİLEN "PRES ON" KAPAKLARI SAĞDAKİ MAKİNE İLE KAPATILIR. MEKANİK OLARAK ÇALIŞIR. PET ŞİŞELER İÇİN BOĞAZDAN YAKALAMA APARATI VARDIR.

34 KAPŞONLAMA: AMBALAJLARA ŞIK BİR GÖRÜNÜM SAĞLADIĞI GİBİ ÜRÜNÜ İLK DEFA MÜŞTERİNİN AÇTIĞININ GARANTİSİDİR. KAPŞONLAR ISI ETKİSİYLE ISITILARAK BÜZÜLÜR. KÜÇÜK İŞLETMELERDE ÜRETİM VE SON KULLANMA TARİHİ EL KAŞELERİ İLE BASILABİLİR. ETİKETLEME: YUVARLAK AMBALAJLARA SADECE TEK ETİKET YAPIŞTIRILABİLEN BU MODEL İLE SAATLİK OLARAK ŞİŞE ETİKETLENEBİLİR. KÜÇÜK ŞİŞELER İÇİN EN BASİT AMBALAJ YUVARLAK AMBALAJLARDIR.

35 YARI OTOMATİK DOLUM HATLARI YARI OTOMATİK DOLUM HATLARINDA MAKİNELEREAMBALAJLAR ELLE BESLENİR ANCAK DOLUM İŞLEMLERİ DAHA HIZLI VE DAHA PRATİKTİR. BU SAYFADA GÖRÜLEN MAKİNE DÜŞÜK KAPASİTELİ OLARAK TEMİN EDİLDİKTEN SONRA KAPASİTE ARTTIKÇA İLAVELERLE DAHA YÜKSEK KAPASİTELİ HALE GETİRİLEBİLİR. ÖRNEĞİN TEK TARTIM ESASLI DOLUM NOZÜLÜ İLE TEMİN EDİLEN MAKİNEYE DAHA SONRA BİR TARTIM ESASLI DOLUM VE 6 ADET ŞİŞE DOLUM NOZÜLÜ EKLENEBİLİR. HATTA TARTIM ESASLI KISIMA KONVEYÖR BANT EKLENEREK TAM OTOMATİK HALE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR. EN BASİT HALİ İLE YILDA 100 TON, EN GELİŞMİŞ MODELİ İLE YILDA 400 TONA KADAR MAMUL DOLDURULABİLİR. MAMULÜ STOK TANKINDAN OTOMATİK OLARAK GEREKTİKÇE ÇEKER. ŞİŞE DOLUM İÇİN VAKUMLU DOLUM DESTEK SİSTEMİ VARDIR. CAM PET SERAMİK TENEKE NUMUNE ŞİŞESİ GİBİ TÜM AMBALAJLAR BU MAKİNE İLE DOLDURULABİLİR.

36 KONVEYÖR BANT EKLENEREK TARTIM ESASLI KISIM TAM OTOMATİK TENEKE DOLUM HATTINA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLMEKTEDİR. OPTİK SENSÖRLER İLE ÇALIŞAN SİSTEMDE TIRNAKLI ZİNCİR KONVEYÖR VE LOADCELL YÜK HÜCRELERİ VARDIR.

37 YARI OTOMATİK SEVİYE ESASLI ŞİŞE DOLUM MAKİNESİ: NOZÜLLÜ OLARAK ÜRETİLİRLER. SAATTE 500 İLE 2000 ŞİŞE ARASINDA KAPASİTE İLE ÇALIŞABİLİRLER. VAKUMLU DOLUM DESTEK SİSTEMİ SAYESİNDE DOLUM HIZI 3 MİSLİ ARTAR. OTOMATİK BESLEME POMPALIDIR. AYARLANAN SEVİYEDE DOLUMU KESER. ÜZERİNDE PLAKALI FİLTRE OLAN MODELLERİDE VARDIR. ÇOK TERCİH EDİLEN ÇOK EKONOMİK VE PRATİK BİR MODELDİR.

38 CAM PET VE TENEKE AMBALAJLARIN ÇAKMA TİP TABİR EDİLEN "PRES ON" KAPAKLARI SAĞDAKİ MAKİNE İLE KAPATILIR. PNÖMATİK OLARAK ÇALIŞIR. PET ŞİŞELER İÇİN BOĞAZDAN YAKALAMA APARATI VARDIR. OTOMATİK HATLAR ÜZERİNEDE MONTE EDİLEBİLİRLER.

39 ALUMİNYUM KAPAK KAPAMA MAKİNESİ: ALUMİNYUM KAPAKLARI KAPAMAK İÇİN KULLANILIR SAATLİK KAPASİTESİ ADETTİR. MAKİNENİN SAĞ TARAFINDAKİ KOL ÇEKİLDİĞİNDE ŞİŞE YÜKSELİR VE SIVAMA BIÇAKLARI KAPAĞA VİDA İZİNİ AÇAR. ETEĞİDE BU ESNADA BÜZÜLEN KAPAK TAM OLARAK KAPANMIŞ OLUR. BU MAKİNELERDE EN SAĞLIKLI ÇALIŞAN TİP 3 VEYA 4 SIVAMA DİSKİ OLAN MODELLERDİR. 2 DİSKLİ MODELLER KAPAKLARI DAHA ÇOK ÇİZER. ELEKTRİKLİDİR. KOL YERİNE PNÖMATİK KALDIRMA SEÇENEĞİDE VARDIR.

40 KAPÜŞONLAMA MAKİNESİ: KAPATILMIŞ ŞİŞELERİN NAYLON KAPŞONLARININ KAPATILMASI İÇİN KULLANILIR. AYRICA İNKJET YAZICI EKLENEREK ÜRETİM VE SON KULLANMA TARİHİ, PARTİ NUMARASI, BARKOD YAZMA İŞLEMLARİDE BU BANT ÜZERİNDE YAPILABİLİR.

41 TENEKELER İÇİN KONVEYÖR BANT: TENEKELER KAPATILDIKTAN SONRA TENEKELERİN ÜZERİNE İNKJET YAZICI İLE ÜRETİM VE SON KULLANMA TARİHİ, PARTİ NUMARASI, BARKOD YAZILMASI GEREKLİDİR. VE KANUNEN ZORUNLUDUR. BANT VE İNKJET AYRI SATILIRLAR. KONVEYÖR BANT NAKİL VE KALİTE KONTROL AMAÇLI OLARAKTA KULLANILABİLİR.

42 TENEKELER VE ŞİŞELER İÇİN KONVEYÖR BANT: TENEKELER VE ŞİŞELER, İNKJET YAZICI İLE ÜRETİM VE SON KULLANMA TARİHİ, PARTİ NUMARASI, BARKOD YAZILMASI İÇİN BU BANTTAN GEÇİRİLİR. BANT VE İNKJET AYRI SATILIRLAR. AYNI ZAMANDA BU BANT İLE ÇAKMA TİP PRES ON KAPAKLAR KAPATILABİLİR. AYRICA ŞİŞELERE KAPŞONLAMA YAPMAKTA BU BANT İLE MÜMKÜNDÜR. ÇOK FONKSİYONLU BİR MODELDİR. VE BİR ÇOK KÜÇÜK FİRMA BU MODELİ TERCİH EDER. TEK KUSURU AYNI ANDA TENEKE VE ŞİŞE PAKETLEMESİNİN YAPILMASINA OLANAK VERMEMESİDİR.

43 YARI OTOMATİK ETİKETLEME MAKİNESİ: ŞİŞE VE TENEKELERE KENDİNDEN YAPIŞKANLI ETİKETLERİN YAPIŞTIRILMASI İÇİN KULLANILIR. YUVARLAK AMBALAJLARA ÖN VE ARKA ETİKET YAPIŞTIRIR. PRİZMATİK AMBALAJLARA ÖN VE ARKA ETİKET YAPIŞTIRABİLİR. AYAK PEDALLIDIR. DOKUNMATİK EKRANDAN HAFIZA OLUŞTURULARAK ÇALIŞILABİLİR. 1 SAATTE YUVARLAK AMBALAJLAR İLE 800 ADET ETİKETLEME YAPILABİLİR. KÜÇÜK İŞLETMELER İÇİN ÇOK KULLANIŞLIDIR.

44 SHRİNK PAKETLEME: TENEKE VE ŞİŞELER İÇİN EN EKONOMİK PAKETLEME YÖNTEMİDİR. KOLİ STOĞU VE KOLİ AMBALAJSAHASINDAN KURTARIR. SAATTE ADET PAKET YAPILABİLİR. ISI ETKİSİYLE NAYLON BÜZÜŞTÜRÜLÜR VE AMBALAJLAR BİR ARADA TUTULMUŞ OLUR. OTOMATİK BESLEMELİ MODELLERİDE VARDIR.

45 OTOMATİK DOLUM HATLARI OTOMATİK VOLUMETRİK DOLUM MAKİNESİ: TENEKE VE ŞİŞELER İÇİN EN EKONOMİK OTOMATİK DOLUM MAKİNESİDİR. 5 LT YE KADAR TENEKE DOLUMU YAPABİLİR. KOMPRESÖR GEREKTİRİR. 5 LT TENEKELERDE SAATTE 450 ADEDE KADAR DOLUM YAPILABİLİR. BU MAKİNENİN ARKASINA PNÖMATİK KAPAK KAPAMA EKLENEREK PET ŞİŞE, CAM ŞİŞE VE TENEKELERE ÇAKMA KAPAKLAR KAPATILABİLİR. CAM ŞİŞELER İÇİN ALUMİNYUM KAPAK SIVAMA MAKİNESİ EKLENMELİDİR.

46 OTOMATİK ALUMİNYUM KAPAK SIVAMA MAKİNESİ: CAM ŞİŞELERİN ALUMİNYUM KAPAKLARINI KAPATMAK İÇİN KULLANILIR. SAATLİK KAPASİTESİ 1800 ADETTİR. KAPAKLAR ŞİŞELERE OTOMATİK BESLENİR. OTOMATİK HATLARDA HER ŞİŞE TİPİ İÇİN YILDIZ, VİDA GİBİ İLAVE ATAŞMANLAR GEREKİR. BU NEDENLE AMBALAJ TİPİ SIKSIK DEĞİŞTİRİLEMEZ. AYRICA OTOMATİK HATLARDA AYARLARI ZOR YAPILDIĞINDAN AZ MİKTARLI PARTİLER HALİNDE ÇALIŞMAK MÜMKÜN OLMAZ.

47 OTOMATİK ETİKETLEME MAKİNELERİ: AMBALAJ TİPİ VE ETİKET TİPİNE GÖRE DEĞİŞİK MODELLERİ VARDIR. ŞİŞELERİN ETİKETLENMESİ OTOMATİK OLARAK BU MAKİNEDE YAPILIR. BU MAKİNELERE EK OLARAK OTOMATİK KAPŞONLAMA SİSTEMİ VE İNKJET YAZICI EKLENEBİLİR. 1 SAATTE 5000 ŞİŞE KAPASİTE İLE ÇALIŞABİLİRLER.

48

49 OTOMATİK ŞİŞE DOLUM HATTI: CAM VE PET ŞİŞELER İÇİN MODELLERİ VARDIR. OTOMATİK OLARAK SEVİYE ESASLI DOLUM YAPAR METAL KAPAKLARI KAPATIR. ARKASINA ETİKETLEME MAKİNESİ VEİNKJET EKLENİR. 1 TON SAAT KAPASİTEDEN 10 TON SAAT KAPASİTEYE KADAR MODELLERİ VARDIR. HAZIRLAYAN: RIFAT AVŞAR KAHYAOĞLU

50 OTOMATİK TEKENE DOLUM HATTI: TENEKELER İÇİN DEĞİŞİK MODELLERİ VARDIR. OTOMATİK TARTIM ESASLI DOLUM YAPAR ÇAKMA KAPAKLARI OTOMATİK KAPATIR. ARKASINA İNKJET YAZICI EKLENİR. 1 TON SAAT KAPASİTEDEN 10 TON SAAT KAPASİTEYE KADAR MODELLERİ VARDIR NOZÜLLÜ OLARAK ÜRETİLEBİLİRLER. OTOMATİK DOLUM HATLARININ ARKASINA GENELLİKLE OTOMATİK SHRİNK PAKETLEME VE OTOMATİK KOLİLEME HATLARIDA KURULUR.

51 HAZIRLAYAN: RIFAT AVŞAR KAHYAOĞLU KAHYAOĞLU PASLANMAZ ÇELİK SANAYİ GIDA VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ. ŞUBAT 2015 TÜM HAKLARI KAHYAOĞLU PASLANMAZ ÇELİK SANAYİ GIDA VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİNE AİTTİR. İZİNSİZ ÇOĞALTILMASI YASAKTIR.

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name.

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name. Ürün Kataloğu Sistem Çözümleri Innovation has a name. ÜRÜN KATALOĞU İÇİNDEKİLER İçindekiler 2 A.O. SMITH SU TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA 4 EVSEL ÇÖZÜMLER 6 Lal WP / Lal NP Ters Osmoz Su Arıtma Sistemleri 8 Lal-267WP

Detaylı

BÖLÜM 1: TEMİZ SU TESİSATI

BÖLÜM 1: TEMİZ SU TESİSATI BÖLÜM 1: TEMİZ SU TESİSATI 1.1 SIHHİ TESİSAT VE ÖNEMİ Temiz suyun sağlıklı bir şekilde kullanım yerlerine kadar iletilmesini, kirli ve pis suların toplanarak bina dışına çıkarılmasını sağlayan boru ağına

Detaylı

Polipropilen Çuval Üretim Tesisi Fizibilite Raporu

Polipropilen Çuval Üretim Tesisi Fizibilite Raporu 2014 Polipropilen Çuval Üretim Tesisi Fizibilite Raporu Bu rapor DİTAM tarafından yürütülen Diyarbakır İli Hammadde Potansiyelinin Açığa Çıkarılması Projesi kapsamında Diyarbakır ilinde yan sanayi yatırımı

Detaylı

Enerji verimliliği uygulama kılavuzu. Basınçlı hava sistemleri. www.testo.com.tr. Testo Çözümü Örnek uygulama

Enerji verimliliği uygulama kılavuzu. Basınçlı hava sistemleri. www.testo.com.tr. Testo Çözümü Örnek uygulama Testo Çözümü Örnek uygulama Enerji verimliliği uygulama kılavuzu Basınçlı hava sistemleri Basınçlı hava sistemleri, çoğu işyeri ve özellikle de üretim tesisi için başlıca araçlardan olmasına rağmen, genellikle

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU NEDİR?

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? ENERJİ TASARRUFU NEDİR? Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ YARDIMCI EKİPMANLARLA ÜRETİM - 2

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ YARDIMCI EKİPMANLARLA ÜRETİM - 2 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ YARDIMCI EKİPMANLARLA ÜRETİM - 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. OLUKLU MUKAVVA AMBALAJ ÜRÜNLERİ Hazırlayan M. Oğuzhan ÖNEN SA-02-2-5 ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ NİSAN 2002 ANKARA İÇİNDEKİLER TABLO LİSTESİ GİRİŞ 1 1. AMBALAJ 3 1.1 AMBALAJ NEDİR

Detaylı

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN

EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1. Yrd. Doç. Dr. Murat YILMAZTEKİN EKMEK ÜRETĐM TEKNOLOJĐSĐ - 1 EKMEK HAMURU HAZIRLAMA 1. EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER 2. EKMEK ÜRETİMİNDE YARDIMCI BİLEŞENLER 3. EKMEK HAMURU EKMEK ÜRETİMİNDE TEMEL BİLEŞENLER Ekmek hamuru hazırlarken

Detaylı

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye Setaltı bulaşık makineleri UC Serisi Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye UC-XL UC-L UC-M UC-S Önsöz Değerli gastronomlar, Son yıllarda gastronomi dünya çapında hızla değişim ve gelişim gösterdi.

Detaylı

MOTORLU TESTERELER. Motorlu Testerelerin Sınıflandırılması

MOTORLU TESTERELER. Motorlu Testerelerin Sınıflandırılması MOTORLU TESTERELER Tarihçesi; Alman mühendis Andreas Stihl, 1926 yılında elektrikli zincir testere, 1929 yılında ise benzinli zincir testereyi geliştirerek patentini almış ve kurduğu fabrika ile seri üretime

Detaylı

HAZIRLAYAN Öğr. Gör. Erdoğan ŞİMŞEK

HAZIRLAYAN Öğr. Gör. Erdoğan ŞİMŞEK HAZIRLAYAN Öğr. Gör. Erdoğan ŞİMŞEK 2013 I ÖNSÖZ Bu ders notu, MEB-YÖK Program Geliştirme Projesi, Sıhhi Tesisat dersi müfredat programında bulunan konulara paralel olarak hazırlanmıştır. Sıhhi Tesisat

Detaylı

- ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA -

- ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA - T.C ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ - ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA - NİHAT EĞRİ a CİHAT İMANCI b MEHMET SALİH AKPOLAT

Detaylı

Reklam İndeksi ÖNSÖZ. Hidrolik Motorlar. Sığınma İstasyonları Güvenli Olduklarından Emin Olmak. Sahtecilik. Lastik Depo ve Depolama Koşulları

Reklam İndeksi ÖNSÖZ. Hidrolik Motorlar. Sığınma İstasyonları Güvenli Olduklarından Emin Olmak. Sahtecilik. Lastik Depo ve Depolama Koşulları İŞ MAKİNALARI MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ DERGİSİ İş Makinaları Mühendisleri Birliği Derneği yayın organıdır. Üç ayda bir yayınlanır. ISSN 1306-6943 2014 Ağustos Sayı: 47 İMMB Adına Sahibi Duran KARAÇAY Sorumlu

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME KAT KALORİFERİ TESİSATI - 1 ANKARA - 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

ULUSAL HAVUZ ENSTİTÜSÜ TEKNİK KOMİSYONUNU ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA HAZIRLANMIŞTIR.

ULUSAL HAVUZ ENSTİTÜSÜ TEKNİK KOMİSYONUNU ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA HAZIRLANMIŞTIR. TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI HAVUZ TESİSATI MÜHENDİS YETKİLENDİRME KURSU NOTLARI MİEM ULUSAL HAVUZ ENSTİTÜSÜ TEKNİK KOMİSYONUNU ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA HAZIRLANMIŞTIR. E.ERKOÇ Güncelleme Mayıs 2007 HAVUZ

Detaylı

ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR

ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR İÇİN KILAVUZ İÇİNDEKİLER ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ HAKKINDA Isı Paylaşım Sistemi Nedir? Isı Paylaşım Sistemi Zorunlulukları

Detaylı

MULTIVAC vakum makineleri üreticileri arasında lider konumundadır. Ürün portföyümüz tezgah üstü ve tezgahlı vakum makinelerini, hazneli vakum

MULTIVAC vakum makineleri üreticileri arasında lider konumundadır. Ürün portföyümüz tezgah üstü ve tezgahlı vakum makinelerini, hazneli vakum Vakum Makineleri MULTIVAC vakum makineleri üreticileri arasında lider konumundadır. Ürün portföyümüz tezgah üstü ve tezgahlı vakum makinelerini, hazneli vakum makinelerini ve konveyörlü bant makinelerini

Detaylı

HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA...

HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA... HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA... Kanallı Klimalar ve Hava Isıtıcılar İÇİNDEKİLER GENEL ÖZELLİKLER 4 KANAL TİPİ SPLIT KLİMALAR 8 KANAL TİPİ HAVA ISITICILAR 13 ÇATI TİPİ PAKET KLİMALAR 17 ESNEK HAVA KANALLARI

Detaylı

1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ

1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ 1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ Yeraltı suları, akarsu, göl ve denizlerde oluşan çevre kirliliğinin en önemli kaynağı atık sulardır. Atık sular, su kaynaklarını kirletmesinin yanı sıra, besin zincirine

Detaylı

KLAVUZ KİTAP AĞUSTOS/2011

KLAVUZ KİTAP AĞUSTOS/2011 KLAVUZ KİTAP 2011 KLAVUZ KİTAP Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Hizmetleri Bilim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. SAĞLIK HĠZMETLERĠ A.ġ. STERĠLĠZASYON VE DEZENFEKSĠYON HĠZMETLERĠ KLAVUZ KĠTAPÇIĞI

Detaylı

BÖLÜM 4. DEPO BİNASI, DIŞ ve İÇ ÇEVRESİ

BÖLÜM 4. DEPO BİNASI, DIŞ ve İÇ ÇEVRESİ BÖLÜM 4 DEPO BİNASI, DIŞ ve İÇ ÇEVRESİ 1 İÇERİK Genel Bilgi Depo Binasının Özellikleri [Arazi, Kat Sayısı, Yapı, Zemin, Duvar ve Pencereler, Çatı, Kapı-Rampa-Körük Sistemleri, Aydınlatma Sistemleri, İklimlendirme

Detaylı

HAVUZ TANITIM VE KULLANIM KİTAPÇIĞI

HAVUZ TANITIM VE KULLANIM KİTAPÇIĞI HAVUZ TANITIM VE KULLANIM KİTAPÇIĞI 2 ÖNSÖZ...3 SKİMMERLİ SİSTEM NEDİR? (ÇELİK/PANEL)...4 SKİMMERLİ YÜZME HAVUZLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!...4 FİLTRASYON SİSTEMİ NEDİR? NE İŞE YARAR?...4 FİLTREMİZİN

Detaylı

Havalı diyafram pompalar

Havalı diyafram pompalar Havalı diyafram pompalar Genel Bilgiler Tapflo güvenilir pompa seçiminiz TAPFLO TÜRKİYE Türkiye satış ofisi - Tapflo Makina Yapı Endüstri Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti. ünvanı ile Ocak 007 yılında kurulmuştur.

Detaylı

TANSAN SIVI/GAZ YAKITLI S.KBP MODELİ KALORİFER KAZANLARI MONTAJ-KULLANMA-BAKIM KILAVUZU

TANSAN SIVI/GAZ YAKITLI S.KBP MODELİ KALORİFER KAZANLARI MONTAJ-KULLANMA-BAKIM KILAVUZU TANSAN SIVI/GAZ YAKITLI S.KBP MODELİ KALORİFER KAZANLARI MONTAJ-KULLANMA-BAKIM KILAVUZU GİRİŞ Öncelikle TANSAN markasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu kılavuzda TANSAN Sıvı/Gaz yakıt yakabilen

Detaylı

optimum Steril malzeme iş AkıŞı için ekipmanlar

optimum Steril malzeme iş AkıŞı için ekipmanlar Sistem Aksesuarları Ürün kataloğu OPTİMUM STERİL MALZEME İŞ AKIŞI İÇİN EKİPMANLAR Enfeksiyon kontrolü, yüksek verimlilik ve işyerinde en iyi ergonomik rutinleri elde etmek için steril malzemelerin tüm

Detaylı

GENLEŞME VE DENGE TANKLARI (DEĞİŞTİRİLEBİLİR MEMBRANLI)

GENLEŞME VE DENGE TANKLARI (DEĞİŞTİRİLEBİLİR MEMBRANLI) GENLEŞME VE DENGE TANKLARI (DEĞİŞTİRİLEBİLİR MEMBRANLI) ISITMA, KULLANMA ve İÇME SUYU TANKLARI KULLANMA VE MONTAJ KILAVUZU EK-71-01 Revizyon No/Tarih: 0/08.11.2011 Sayfa 1 / 16 İÇİNDEKİLER 1.) Giriş 2.)

Detaylı

SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER. SiSTEM LNG

SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER. SiSTEM LNG SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER SiSTEM LNG Değerli iş ortağımız, Dünyanın en büyük LPG dağıtım grubu SHV Gas ın bir üyesi olan İpragaz, 96 yılından beri dünyadaki tüm teknik gelişmeleri izliyor, ülkemizde uygulamaya

Detaylı

Türkiye de ve 40 ülkede tesisat ustalarının ilk tercihi.

Türkiye de ve 40 ülkede tesisat ustalarının ilk tercihi. Türkiye de ve 40 ülkede tesisat ustalarının ilk tercihi. Neden Kalde Kalde dünya çapında müşterilerine üstün kaliteli ürünler üretmede, entegre çözümler tasarlamada ve geliştirmede 37 yıldan fazla deneyimi

Detaylı

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME FRİGORİFİK ARAÇ VE ARAÇ KLİMASI ARIZA TESPİTİ Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim

Detaylı