7 Herrenweide Yeşil Alanı. 7 Herrenweide

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "7 Herrenweide Yeşil Alanı. 7 Herrenweide"

Transkript

1 7 Herrenweide 7 Herrenweide Yeşil Alanı A little green area is located directly across the flat of Mrs. Hische. She asked us for help in redesigning the space. The question arose whether it is possible to make the area more attractive for the residents without becoming part of the ongoing gentrification process in St.Pauli. On a cold and rainy Saturday afternoon we were able to gather about ten neighbours to collect their ideas and to initiate them to take action together. We handed different-coloured flags out to the residents to make it easy for them to express their ideas. They were able to mark specific spaces of the green area and their desired purpose. Additionally we spread artificial neon-coloured dog poo to admonish dog owners. Bayan Hische nin dairesinin karşısında küçük yeşil bir alan yer alıyordu. Bize bu alanın yeniden tasarlanması isteği ile başvurdu. Ortaya çıkan soru şuydu: Ya bahçenin yeniden tasarımı bölgenin daha da çekici gelmesine katkı da bulunarak St.Pauli semtinde devam eden getrifikasyon sürecine katkıda bulunur mu? Soğuk ve yağmurlu bir cumartesi akşamüstü gününde tüm komşuları ile birlikte Mrs.Hische ile toplanarak endişemiz ve önerimiz hakkında fikirlerini aldık. Fikirlerini belirtebilmeleri için herkese farklı renkte bayraklar dağıttık. Böylece, bu bayraklar ile yeşil alanda istedikleri yeri ve önerilerini işaretleyebiliyorlardı. Ek olarak, yeşil alana suni kopek dışkısı yayarak kopek sahiplerini uyardık. Unfortunately we weren t able to motivate the residents enough to build an ongoing community of interests and to work self-organized on the project. Fakat sonuçta mahalle sakinlerini, bir araya getirip bir ortak fikir bulma konusunda motive edici ve proje üzerine kendi kendilerine iş üretebilecekleri bir süreç, sonuç elde edemedik.

2

3 8 The Graphic Design Department 8 Grafik Tasarım Bölümü Our partner and support in terms of (typo-)graphic design is the graphic design department with professor Ingo Offermanns. Therefore it goes without saying, that we provided them assistance when they needed help in arranging their new studio. The new space is bright and open. The studio consists of one big central room and four workrooms seperated by glass walls. We quickly realized, that the individual ideas about how the space should be arranged would be hard to reconcile. We asked the graphic designers to individually sketch their ideas in a floor plan. We analyzed their sketches and just created a combined plan. The resulting floor plan allowed to arrange the studio in the best possible way concerning the wishes and ideas of each one of them. Tipografik tasarim için işbirliği yaptığımız ve bizi destekleyen partnerimiz grafik tasarım bölümü ve profesör Ingo Offermanns. Dolayısı ile, istedikleri zaman yeni stüdyolarına dair yenileme ve düzenleme için desteğimiz eksik etmedik. Yeni mekanları ışıklı ve açık; büyük merkezi bir oda ve camdan duvarlar ile ayrılmış dört çalışma odalarından oluşuyordu. Mekanın nasıl organize edilmesi hakkındaki bireysel fikirlerin bir araya getirilmesinde, uzlaşılmasında zorluk olacağını düşündük. Bu nedenle bu bölümdeki grafik tasarımcılara kendi fikirlerini mekanın taban planında çizmelerini istedik. Zemin şeması üzerindeki tüm bu taslak çizimleri bir araya getirdik. Sonuç olarak tüm mekan planını ortak istek ve önerilere göre en iyi şekilde uyguladık ve böylece grafik atölyesinin mekanını düzenlemiş olduk.

4

5 9 Ganztagsschule St. Pauli 9 St. Pauli Tümgün Okulu The district school Ganztagsschule St.Pauli is as diverse and colorful as the district itself. Initiating for the project was the request by the art class to find a way to present their artworks in the window area at the entrance of the school. One of the basic assumptions of experimental design is, that one rarely finds the best possible solution for a problem, where one first assumed it to be found. Therefore we took a closer look at the school. We came across a chaotic and disadvantagous appearance of the entrance area. We proposed a catalogue of measures to the school board members. The main aim of the measures was to clear the unique view to the harbour. The former rarely visible logo of the school on an acrylic glass pane supposed to be printed on balcony balustrades. Information material would be presented in a showcase and an old rolling shutter would be removed. In addition we designed a big showcase for the forecourt, which shows the works of the art classes. St. Pauli Tümgün Okulu semt okulu tıpkı St.Pauli semti gibi kozmopolit ve renkli. Projenin amacı, sanat dersinden çıkan ürünlerin perceler kenarlarında sergilenmesi idi. Deneysel tasarımın ana varsayımı ise, bir kural olan en iyi çözümün aranırken aslında nadiren bulunması. Bu nedenle, okula daha yakından baktık. Okul girişinin kaotik ve dezavantajlı olduğunu gördük. Akrilik cam panelin üstünde, neredeyse silikleşmiş okul logosunu ise balkon korkuluğuna önerdik. İlgili enformasyon vitrinde sergilenmesini ve eski pancurun kaldırılmasını önerdik. Dahası, sanat dersinin işlerini gösterebilmek için dış avluda büyük bir camekan tasarladık.

6

7 10 SC Sternschanze 10 SC Sternschanze The football club SC Sternschanze asked for our help to overcome several minor and major problems concerning their club house. The club s office, the changing rooms and a function room including a bar and a little kitchen, which provides snacks and drinks, take place in the new club house. The club s major concern was to cover their expenses while providing moderate prices. Unfortunately, the club members seemed to not make use of the offers as well as the non-members didn t seem to realise that the bar is open for them as well. SC Sternschanze futbol kulübü minor ve büyük sorunları bulunan kulüp binasının nasıl üstesinden gelebileceği konusunda destek istediler. Kulübün ofisi, soyunma odaları ve bir küçük mutfak artı barı olan toplantı odasını içeriyor. Kulüp binasının amacı, sadece giderlerinin masraflarını karşılayarak uygun fiyat ile üyelerine hizmet vermekti. Ne yazik ki, kulüp barının fazla müşterisi yoktu. Kulüp genel kurul üyeleri birçok sorunu listelediler. Bu sorunları inceleyip analiz edip kategorize ettik. The board members of the sports club named a list of problems, which we analysed and classified. It rapidly became apparent that the SC was capable to solve most of the problems on their own. We tried to give them thought-provoking impulses and new perspectives and decided to pick and work on two concrete design issues. We designed a kind of a guidance system to catch the attention of new visitors and guide them directly to the bar. For the function room itself we created a variable box system, which can be transformed in different seatings, a shelf system or a stage. Sonuç olarak gördük ki, kulüp birçok problemi kendi kendilerine çözebilecek kapasitede ve yetideydi. İki somut tasarım konusu üzerinde doğrudan bilgi ve yeni perspektifler önerdik. Yeni konuk ve müşterilerinin dikkatini çekebilecek bir provakatif rehber hazırladık. İçinde barı olan toplantı odası için farklı birçok kutu sistemi tasarladık. Bu sistem istenildiği zaman değiştirilerek oturma yeri, raf ya da bir sahne halini alabiliyordu.

8

9 11 GWA Showcase 11 GWA Vitrin The GWA, a community centre in the district of St. Pauli, requested us to redesign the promotion of their social and communal services. They used to present themselves in a leased glass showcase at urban railway station Reeperbahn with nice installations, flyers and posters. St.Pauli semtinde bulunan toplum merkezi GWA hizmetlerinin tanıtımlarının yeniden tasarlanmasını istediler. GWA nın bulunduğu ve etkinliklerini Reeber tren istasyonunda bulunan camdan bir vitrinde enstalasyonlar, el ilanları ve posterler ile tanıtıyordu. Our idea was to create a moment of interaction between the showcase and the viewer in order to communicate their services in a new and unusual way. A button on the outside of the showcase activates a thermal printer inside. The printer produces a take-away voucher listing the services of GWA. The printing information can be easily updated via USB. We wanted the showcase to become an interactive communication system for GWA which could also be used as a mobile information and propaganda tool. Aklımızdaki fikir, yeni ve alışık olmadığımız bir yolla, bu camekanlı yer ile yeri seyredenler arasında bir an yaratmaktı. Vitrinde yer alan bir düğmeye dokunulduğunda, içerdeki ısıya duyarlı yazıcı çalışmaya başlıyordu. Yazıcı GWA nın hizmetlerinin listesini içeren bir tanıtım belgesi yazdırıyordu. İsteyen alıp gidebiliyordu. Yazıya verilen bilgi, USB ile çok pratik bir şekilde güncelleniyordu. Vitrini, GWA nın inter-aktif iletişim sistemi haline getirdik.

10

Türkiye nin en büyük veri tabanı olma yolunda ilerliyoruz

Türkiye nin en büyük veri tabanı olma yolunda ilerliyoruz SETUR YAZI / ARTICLE ŞEBNEM CAN FOTOĞRAFLAR / PHOTOGRAPHS BARIŞ ÂŞIK Türkiye nin en büyük veri tabanı olma yolunda ilerliyoruz BECOMING TURKEY S MOST COMPREHENSIVE DATABASE 46 Teknolojinin gelişmesiyle

Detaylı

Aktüel / Actuel. Şerife Deniz Ulueren

Aktüel / Actuel. Şerife Deniz Ulueren Aktüel / Actuel Nisan-Haziran / April-June 2008/No.25 Türk tasarım dünyasının önemli isimlerinden Mehmet Yavaş; Yakın zamana kadar rekabet fiyat ve kalite ile yapılıyordu. Ama artık rekabet tasarım ile

Detaylı

A-205/11:10-12:00 "21.Yüzyıl Eğitim Programları İşlemsel Düşünme ve Kod Tasarım"

A-205/11:10-12:00 21.Yüzyıl Eğitim Programları İşlemsel Düşünme ve Kod Tasarım Marija Petreska - ESL Teacher / Hristo Uzunov A-205/10:00 10:50 Teaching with Technology What are the most common tools that you use in your classroom lately? What is the feedback from the students in

Detaylı

2012 yıl sonu beklentileri 2012 year - end expectations

2012 yıl sonu beklentileri 2012 year - end expectations OCTOBER 2012 ISSUE 47 / EKİM 2012 SAYI 47 2012 yıl sonu beklentileri 2012 year - end expectations İÇİNDEKİLER INDEX 2012 YILI SONU BEKLENTİLERİ 2012 YEAR - END EXPECTATIONS ING BANK, PINAR ABAY: BÜYÜMENİN

Detaylı

Focus on outputs in final phase of project

Focus on outputs in final phase of project 2/2009 Focus on outputs in final phase of project Projenin son aşamasında çıktılara odaklanma Tusenet newsletter / Tusenet haber bülteni Project financed by Swedish International Development Cooperation

Detaylı

SAYI 4/2012 www.havakargoturkiye.com

SAYI 4/2012 www.havakargoturkiye.com SAYI 4/2012 KÜNYE TÜRKİYE IDENTITY DISC İLK ULUSAL ETKİNLİĞİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK H ava Kargo Türkiye ailesi olarak; ilk ulusal etkinliğimizi 4 Mayıs 2012 tarihinde Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık

Detaylı

Review. Nasıl pilot oldular? How do I become a pilot? Boeing Raporu; 1 milyon pilot ihtiyacı olacak! 1 million pilots predicted to be needed.

Review. Nasıl pilot oldular? How do I become a pilot? Boeing Raporu; 1 milyon pilot ihtiyacı olacak! 1 million pilots predicted to be needed. IFTE İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı nın resmi dergisi ve kataloğudur. / IFTE Istanbul Flight Training Exhibition official magazine. www.ifteistanbul.com Review Ekim / October 2014 www. ifteistanbul.com

Detaylı

AN ASSESSMENT OF HIGH SCHOOL BIOLOGY CURRICULUM IMPLEMENTATION

AN ASSESSMENT OF HIGH SCHOOL BIOLOGY CURRICULUM IMPLEMENTATION AN ASSESSMENT OF HIGH SCHOOL BIOLOGY CURRICULUM IMPLEMENTATION A THESIS SUBMITTED TO THE GRADUATE SCHOOL OF SOCIAL SCIENCES OF MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY BY EBRU ÖZTÜRK IN PARTIAL FULFILLMENT OF

Detaylı

AN EXPLORATORY STUDY OF ENGLISH LANGUAGE TEACHERS BELIEFS, ASSUMPTIONS, AND KNOWLEDGE ABOUT LEARNER-CENTEREDNESS

AN EXPLORATORY STUDY OF ENGLISH LANGUAGE TEACHERS BELIEFS, ASSUMPTIONS, AND KNOWLEDGE ABOUT LEARNER-CENTEREDNESS AN EXPLORATORY STUDY OF ENGLISH LANGUAGE TEACHERS BELIEFS, ASSUMPTIONS, AND KNOWLEDGE ABOUT LEARNER-CENTEREDNESS Suzan HATİPOĞLU KAVANOZ Öğr. Gör. Dr. Yıldız Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Yabancı

Detaylı

Uluslararas Marka Olmak Ne Demek?

Uluslararas Marka Olmak Ne Demek? RÖPORTAJ Bülent Bulgurlu: Uluslararas Marka Olmak Ne Demek? FULYA SARI MA 76 fulya.sari@mac.com Sizce uluslararası marka olmak ne demektir? BB: Kolay bir iş değil uluslararası bir marka olmak. Ama yaptığınız

Detaylı

Autumn / Winter 2013 Sonbahar / Kış 2013 Newsletter

Autumn / Winter 2013 Sonbahar / Kış 2013 Newsletter NEWS FROM THE REAL ESTATE MARKETS GAYRİMENKUL PİYASALARINDAN HABERLER Autumn / Winter 2013 Sonbahar / Kış 2013 Newsletter BU SAYIDA / IN THIS ISSUE - 2013 Yılına Yönelik Gayrimenkul Piyasasına Genel Bakış

Detaylı

Psikodrama Teknikleri Kullanılarak Yapılan Grup Uygulamasının Ergenlerin Çatışma Çözme Becerilerine Etkisinin İncelenmesi

Psikodrama Teknikleri Kullanılarak Yapılan Grup Uygulamasının Ergenlerin Çatışma Çözme Becerilerine Etkisinin İncelenmesi Kuram ve Uygulamada Eğitim Bilimleri Educational Sciences: Theory & Practice - 11(2) Bahar/Spring 601-614 2011 Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları İletişim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Psikodrama Teknikleri

Detaylı

iser 2015 World Conference on Education Book of Abstracts

iser 2015 World Conference on Education Book of Abstracts iser 2015 World Conference on Education A framework and research agenda for 21st century education Istanbul Yeditepe University, Turkey Book of Abstracts iser 2015 is sponsored by iser 2015 World Conference

Detaylı

Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Paylaşım Sitelerini Kullanma Amaçları ve Bu Sitelerin Eğitimlerinde Kullanılması ile İlgili Görüşleri *

Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Paylaşım Sitelerini Kullanma Amaçları ve Bu Sitelerin Eğitimlerinde Kullanılması ile İlgili Görüşleri * Sakarya University Journal of Education, 2/3 (Aralık /December 2012) ss. 49-67. Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Paylaşım Sitelerini Kullanma Amaçları ve Bu Sitelerin Eğitimlerinde Kullanılması ile İlgili

Detaylı

AŞIK OLAN DOĞRU SÖYLER

AŞIK OLAN DOĞRU SÖYLER AŞIK OLAN DOĞRU SÖYLER AŞIK OLAN DOĞRU SÖYLER Trabzonlu gençlerin katkılarından oluşan bu derleme, 2010 yılının ilkbahar ve yaz aylarında Trabzon da yapılan atölye çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya

Detaylı

Lifelong Learning and its Reflections on Turkish Elementary Education Curricula *

Lifelong Learning and its Reflections on Turkish Elementary Education Curricula * Lifelong Learning and its Reflections on Turkish Elementary Education Curricula * Yaşam Boyu Öğrenme ve Türkiye deki İlköğretim Programlarına Yansımaları Abstract Melek DEMİREL ** Hacettepe University

Detaylı

ARKADAŞLAR ÖNEMLİDİR Demanslı bir arkadaşınızla bağınızı nasıl koruyabilirsiniz

ARKADAŞLAR ÖNEMLİDİR Demanslı bir arkadaşınızla bağınızı nasıl koruyabilirsiniz Hafızanızı ve becerilerinizi kaybetmek zaten zor, arkadaşlarınızı kaybetmek daha da zor ARKADAŞLAR ÖNEMLİDİR Demanslı bir arkadaşınızla bağınızı nasıl koruyabilirsiniz ANLA ALZHEIMER S EĞİT AUSTRALIA It

Detaylı

KIŞ DEPRESYONUNDAN NASIL KORUNABİLİRİZ? SİGARADAN KURTARAN BESİNLER. How can we avoid winter depression? BREZİLYA NIN LOKOMOTİFİ SAO PAULO

KIŞ DEPRESYONUNDAN NASIL KORUNABİLİRİZ? SİGARADAN KURTARAN BESİNLER. How can we avoid winter depression? BREZİLYA NIN LOKOMOTİFİ SAO PAULO BREZİLYA NIN LOKOMOTİFİ SAO PAULO Sao Paulo the leading city of Brazil İSTANBUL UN SIRA DIŞI BİNALARI Extraordinary buildings of Istanbul KIŞ DEPRESYONUNDAN NASIL KORUNABİLİRİZ? How can we avoid winter

Detaylı

The Effects of Group Investigation and Cooperative Learning Techniques Applied in Teaching Force and Motion Subjects on Students Academic Achievements

The Effects of Group Investigation and Cooperative Learning Techniques Applied in Teaching Force and Motion Subjects on Students Academic Achievements The Effects of Group Investigation and Cooperative Learning Techniques Applied in Teaching Force and Motion Subjects on Students Academic Achievements Nilüfer OKUR AKÇAY 1, Kemal DOYMUŞ 2 ABSTRACT The

Detaylı

Autumn/Winter 2013 Sonbahar/Kış 2013 Newsletter

Autumn/Winter 2013 Sonbahar/Kış 2013 Newsletter NEWS FROM THE REAL ESTATE MARKETS GAYRİMENKUL PİYASALARınDAN HABERLER Autumn/Winter 213 Sonbahar/Kış 213 Newsletter BU SAYIDA / IN THIS ISSUE -- 213 Yılı 4. Çeyreğinde Gayrimenkul Piyasasına Genel Bakış

Detaylı

NEGOTIATION PRACTICES

NEGOTIATION PRACTICES NEGOTIATION PRACTICES Negotiation 1 Ülkenizde iş görüşmelerinde konuya hemen girmek ve işin temel noktalarına hemen görüşmelerden önce girmek uygun mudur? Her yerde bu anlayışın etkili olmadığı görülmektedir.

Detaylı

Preservice Teachers Perceptions of Group Work

Preservice Teachers Perceptions of Group Work Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi,Cilt 11,Sayı 3,Aralık 2010,Sayfa 205-223 Öğretmen Adaylarının Grup Çalışmalarına İlişkin Algıları Gürcü KOÇ ERDAMAR 1 Hüsne DEMİREL 2 ÖZET Bu çalışmada öğretmen

Detaylı

2023'E NE KADAR YAKINIZ?

2023'E NE KADAR YAKINIZ? YILYEAR: 15 SAYIISSUE: 74 KASIMNOVEMBER- ARALIKDECEMBER 2013 İhracata dayalı büyümeye ağırlık vermemiz gerekiyor We need to focus on growth by exports Mehmet BÜYÜKEKŞİ TİM Yönetim Kurulu Başkanı TIM President

Detaylı

Darülaceze nin emzirme odası ve diğer sanat odaları ile teferruatını gösteren albüm

Darülaceze nin emzirme odası ve diğer sanat odaları ile teferruatını gösteren albüm Darülaceze nin emzirme odası ve diğer sanat odaları ile teferruatını gösteren albüm Album displaying the details of nourishment room and other art rooms Dârülaceze nin emzirme odası ve diğer sanat odaları

Detaylı

İstanbul'da Hava Kirliliği

İstanbul'da Hava Kirliliği Sinema nedir? Ömer Kavur RA'64 ex., Mustafa Gürsel'in RC Yük'67 sorularını yanıtladı. Sayfa 22 İstanbul'da Hava Kirliliği Mezunlar Derneğinin düzenlediği panelde bu konuyu tartıştık. Sayfa 26 The Harem

Detaylı

Çalışan El Kitabı ve İş Etiği Kuralları

Çalışan El Kitabı ve İş Etiği Kuralları Çalışan El Kitabı ve İş Etiği Kuralları Employee Handbook and Rules of Business Ethics Şubat 2012 Rev: 01 İçindekiler 1 Kurumsal Değerlerimiz 5 Kurumsal Misyonumuz Kurumsal Vizyonumuz Görevimiz 7 Performans

Detaylı

27 ŞUBAT - 1 MART 2014 27 FEBRUARY - 1 MARCH 2014 SONUÇ RAPORU POST SHOW REPORT

27 ŞUBAT - 1 MART 2014 27 FEBRUARY - 1 MARCH 2014 SONUÇ RAPORU POST SHOW REPORT 27 ŞUBAT - 1 MART 2014 27 FEBRUARY - 1 MARCH 2014 SONUÇ RAPORU POST SHOW REPORT FUAR HAKKINDA MICE Endüstrisi profesyonelleri ACE of MICE Exhibition 2014 te buluştu! İlki düzenlenen ACE of MICE Exhibition

Detaylı

Yükselen De er: Türkiye kitab n n bas m na sa lad katk lardan dolay afla daki firmalara

Yükselen De er: Türkiye kitab n n bas m na sa lad katk lardan dolay afla daki firmalara 67 Yükselen De er: Türkiye kitab n n bas m na sa lad katk lardan dolay afla daki firmalara ve teflekkür ederiz. MÜSTAK L SANAY C VE fiadamlari DERNE Sütlüce Mah. mrahor Cad. No: 28 34445 Beyo lu- STANBUL

Detaylı

Education Supervisors Views on the New Curriculum and Its Implementation in Primary Schools

Education Supervisors Views on the New Curriculum and Its Implementation in Primary Schools Eurasian Journal of Educational Research, Issue 53, Fall 2013, 1-20 Education Supervisors Views on the New Curriculum and Its Implementation in Primary Schools Suggested Citation: Semiha ŞAHİN Şahin, S.

Detaylı

Kayıt, sınav tarihleri ve kurallar konusunda daha fazla bilgi için http://www.ydyom.metu.edu.tr/prf/anasayfa.htm adresini ziyaret ediniz.

Kayıt, sınav tarihleri ve kurallar konusunda daha fazla bilgi için http://www.ydyom.metu.edu.tr/prf/anasayfa.htm adresini ziyaret ediniz. Amaç ODTÜ-İYS, eğitim dili İngilizce olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin İngilizce dil yeterlik seviyelerini ölçmek için tasarlanmış bir sınavdır. Sınavın amacı,

Detaylı