Sayı: 90 Haziran 2013

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sayı: 90 Haziran 2013"

Transkript

1 Sayı: 90 Haziran 2013 Argande doğduğu yere geri döndü Ban Ki-moon Karadeniz Eğitim Kutusu projesini ziyaret etti 6 bin gönüllü 20 şehirde 'Haydi Yapalım Türkiye' dedi Benim Dünyam anketinin ilk sonuçları açıklandı AKD'ye ve Kuzey Doğa Koruma Derneği'ne "Yeşil Oscar"

2

3 BM Genel Sekreteri Karadeniz Eğitim Kutusu projesini Sochi de ziyaret etti BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Sochi de bir or taöğretim sınıfındaki çevre ile ilgili eğitim seti Karadeniz Eğitim Kutusu'nun anlatıldığı derse katıldı. Ankara, Haziran 2013 Karadeniz Eğitim Kutusu, UNDP ve Coca-Cola firmasının su ortaklığı olan Her Damla Değer Katar projesi tarafından tasarlandı ve dağıtıldı. Bu eğitim kutusunda Karadeniz i anlatan, öğretmenler için hazırlanmış kılavuzun haricinde çocukların eğlenirken öğrenebileceği 50 adet oyun bulunuyor. Karadeniz Eğitim Kutusu projesi Türkiye'de başlatıldı ve Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde hazırlandı. 2 bin kutu Türkiye'nin Karadeniz kıyı şehirlerine dağıtıldı. Karadeniz Eğitim Kutusu, daha sonra Ukrayna diline ve Rusçaya çevrildi. Ukrayna da 1400 adet, Rusya da bin adet kutu dağıtıldı. Karadeniz Eğitim Kutusunun Rusça versiyonunun açılışı Sochi de Ban Ki-moon unda da katılımıyla üst düzey bir etkinlikte kutlandı. Şu anda Romanya ve Bulgaristan'da Karadeniz Eğitim Kutuları geliştiriliyor ve yakında Gürcistan için de çalışmalara başlanılması planlanıyor. Uluslararası Tanınırlılık Karadeniz Eğitim Kutusu projesi çok olumlu yorumlar ve tepkiler alıyor. Öğretmenler, Eğitim Bakanlığı çalışanları ve bilim adamları Karadeniz Eğitim Kutusu nun Karadeniz Bölgesi için ne kadar yararlı olduğunu vurguluyor. Kutunun içeriğinin kullanıcı dostu olduğu da belirtiliyor. Kore nin bir şehri olan Yeosu da düzenlenen Expo 2012 de Karadeniz Eğitim Kutusu, su konusunda en iyi 11 küresel uygulamadan biri olarak kabul edildi.

4

5 Hayalet ağları çıkarmak için geri sayım başladı Hayalet Ağ Avcıları projesi ile yerleri belirlenen ağları çıkarmak için dalışlar başladı. Proje, Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) COMDEKS desteğinde yürütülüyor. Ankara, Haziran 2013 Gökova Yelken Kulübü tarafından yürütülen projede, hayalet ağların deniz dibinden çıkarılması için hazırlıklar tamamlandı ve dalışlar Mayıs ayı sonunda başladı. Çalışmalar, internet sitesinden takip edilebiliyor Proje kapsamında kurulan internet sitesinden, yapılan çalışmalara ilişkin tüm gelişmeler takip edilebiliyor. internet adresinden, proje hakkında geniş ve ayrıntılı bilgilerin yanı sıra hayalet ağ sorunuyla ilgili aydınlatıcı veriler, etkileyici fotoğraflar ve proje hakkındaki haberler ziyaretçilere sunuluyor.

6 SAD dan, sorumlu balıkçılık için sorumlu tüketici hareketi Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) tarafından yürütülen Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş projesi ile hazırlanan ankette, konunun tüketici tarafı masaya yatırılıyor. Ankara, Haziran 2013 Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) COMDEKS desteğindeki projenin alanda yarattığı değişimin yanı sıra arz-talep ilişkilerinde yerel ekonomi aleyhine ortaya çıkan değişimler anketle tespit ediliyor. Projenin yarattığı değişim ölçülüyor SAD tarafından hayata geçirilen anket çalışması, konuyla ilgili uzmanlar tarafından projenin yürütüldüğü Datça- Bozburun Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi nde uygulanıyor. Anket çalışmasıyla, projenin alanda yarattığı değişim ve etkiler ölçülüyor ve bundan sonraki çalışmalarda verim artışı için ölçü ve metod belirlemede referans noktalar saptanıyor. Hem bilinç hem sorumluluk Anket çalışmasıyla ayrıca, bölge halkının deniz koruma faaliyetlerinde rol ve sorumluluk alma kapasitesi belirlenirken, nesli tehlike ve ileri seviyede tehlike altındaki türler hakkında bilinç oluşturulması da amaçlanıyor. Projeyle ilgili gelişmeler internet sitesinden de takip edilebiliyor.

7 Koruma Alanları için katılım belgeli e-öğrenme başladı Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi projesi kapsamında hazırlanan Deniz Koruma Alanları e-öğrenme uygulaması başladı. Uygulamaya egitim.dka.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. Ankara, Haziran internet adresinden ulaşılabilen ve iki modülden ulaşılan e-öğrenme uygulamasında daha önce proje kapsamında yapılan kamu personeline yönelik eğitimler ve sunumlardan yararlanıldı. Eğitimi tamamlayanlara katılım belgesi veriliyor Uygulamada birinci modül, "Korunan Alanlar, Biyolojik Çeşitlilik ve Deniz Koruma Alanlarına Giriş" konularından oluşuyor. İkinci modül ise "İş Geliştirme Birimi Eğitimi: Çevre Ekonomisi, Denizel Biyolojik Çeşitlilik, Finansal Sürdürülebilirlik, Pazarlama ve Doğal Kaynak Envanteri ve Yönetimi" konularını içeriyor. Eğitime katılarak derslerin takibini tamamlayanlara katılım belgesi veriliyor.

8 Eğitimde İyi Örnekler Konferansı nda Enerji Verimli Okul Binası tanıtıldı Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesinin ortaklarından Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitimde İyi Örnekler Konferansı nda bütünleşik bina tasarımı yaklaşımı ile tasarımı yapılan enerji verimli okul binasını tanıttı. Ankara, Haziran 2013 Konferansın bu yılki teması Eğitimi Dönüştürmek" idi. Konferansa Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ömer Açıkgöz katıldı. Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi iyi örnekler arasında Mesleki Eğitimde Güncel Gelişmeler ve Beklentiler paneline katılan Açıkgöz sunumunda Türkiye de meslekler ve beceriler haritası, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 650 mesleğin EUROPASS sertifikaları, ortaöğretimde yeniden yapılanma çalışmaları, mesleki ve teknik eğitim alanındaki yönetici ve öğretmenlerin eğitimi, Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı konularında bilgi verdi. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ya da dâhil olunan iyi örnekler de eğitimde tanıtıldı. Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürütülen Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi de bu örnekler arasında yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Çevre ve Şehicilik Bakanlığı projenin diğer ortakları arasında yer alıyor. Tasarım aşamasındaki üç bina yakında kullanımda Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi kapsamında sürdürülebilirlik prensibi esas alınarak bütünleşik bina tasarımı yaklaşımı ile üç adet binanın tasarım işleri devam ediyor. Binalardan ilk ikisi, Ankara Eryaman Mahallesi'nde yapılacak ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Yenilenebilir Enerji Teknik Meslek Lisesi" olarak kullanılacak. Okul yapıları, derslik binası ve atölye binası olmak üzere iki ana bölümden oluşacak. Üçüncü bina ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Sincan- Etimesgut Bölgesi Hizmet Binası olarak tasarlanıyor. Ayrıntılı bilgi için:

9 Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kalkınmadaki rolü İstanbul da tartışıldı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı nın Kalkınma Politikası Bürosu ve Krizleri Önleme ve Atlatma Bürosu ortaklığında düzenlenen ve üç gün süren toplantıda UNDP nin kalkınma programlarında bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasının sağladığı fırsatlar tartışıldı. Ankara, Haziran 2013 Sosyal ağlar ve mobil teknolojiler, toplumsal ve siyasi hareketlere küresel olarak destek sağlanması ve yerel düzeyde insanların harekete geçmesi için yeni iletişim kanalları sağlıyor. Gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir şekilde yaygınlaşan cep telefonu ve diğer bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) katılım, sorumluluk alma ve hesap verebilirlik konularında yeni alanlar yaratıyor. Bu durum bireyler ve hükümetler arasındaki ilişkiyi dönüştürerek yeni bir sosyal sözleşmenin oluşmasına öncülük ediyor. Yeni medya kanalları sayesinde bireyler tüm dünyaya seslerini duyurabiliyor. Tüm bunlara ek olarak, pek çok insan ilk defa yönetişim ve çatışmanın dönüşümü süreçlerine aktif olarak katılıyor. Bu bağlamda, İstanbul da UNDP tarafından organize edilen uygulama toplantısı, kalkınma için BİT ve e-yönetişim ile krizleri önleme uygulamalarını güçlendirmeyi amaçladı. Ayrıca toplantıda, bilgi ve iletişim teknolojileri ile krizleri önleme uygulamalarının ortak çalışmayla güçlendirilmesi için yeni stratejiler ve mekanizmalar geliştirildi. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse, toplantı UNDP nin ve ulusal ortaklarının BİT, yönetişim ve krizleri önleme alanında yaptıkları çalışmalarını daha ileri götürmeyi amaçladı. Üç gün süren olan uygulama toplantısı oldukça etkileşimli bir biçimde yürütüldü. Toplantı, aynı zamanda Güney ülkeleri arasında deneyim paylaşımına da olanak tanıdı. Hangi sonuçlar elde edildi? Uygulama toplantısına 55 ten fazla ülkeden gelen UNDP ülke ofislerinin personelleri, ulusal paydaşlar ve diğer paydaşlar arasından yaklaşık 60 kişi katıldı. Toplantının bitiminde, UNDP BİT, Yönetişim ve Kriz Kılavuz Notu nun gözden geçirilmesi ve uygulanabilir ve somut bir işbirliği ile ortak girişimlere öncülük edecek BİT, E-Yönetişim ve Krizleri Önleme Uygulamaları arasındaki iletişim ve koordinasyon artırıldı.

10 Toplantıda ayrıca Güney-Güney İşbirliği ve bölge içi işbirliklerinin geliştirilmesi de amaçlandı.

11 Orman mühendislerine yönelik kapsamlı eğitim verildi Ankara, Haziran 2013 Orman Mühendisleri Odası tarafından, UNDP ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) nun katkıları ile düzenlenen Proje Döngü Yönetimi Eğitimi tamamlandı. Kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında çalışan orman mühendislerine yönelik eğitim dört hafta sürdü. Eğitimlerde proje döngü yönetiminin parçası olan proje hazırlama, mantıksal çerçeve, izleme ve değerlendirme, iletişim, kaynak oluşturma ve bütçeleme gibi konuların yanı sıra orman yönetimi, Binyıl Kalkınma Hedefleri gibi konularda da bilgi verildi. Eğitimlere katılan 74 kişi sertifikalarını 6 Mayıs 2013 tarihinde Ankara da düzenlenen törenle aldı. Sertifika törenine Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ali Küçükaydın, FAO Türkiye Temsilcisi Mustapha Sinaceur, UNDP Türkiye Program Yöneticisi Dr. Leyla Şen ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü nün eğitime katılan çalışanları ve özel sektörden çok sayıda orman mühendisi katıldı. Bu eğitim, orman mühendislerine yönelik yapılmış en kapsamlı proje döngü yönetimi eğitimi olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

12 Akdeniz Koruma Derneği'ne ve Kuzey Doğa Koruma Derneği'ne "Yeşil Oscar" Akdeniz Koruma Derneği (AKD) Başkanı Zafer Kızılkaya ve Kuzey Doğa Koruma Derneği Başkanı Dr. Çağan Şekercioğlu, Yeşil Oscar olarak bilinen Uluslararası Whitley Doğa Koruma Ödülü ne layık görüldü. Ankara, Haziran 2013 AKD, ödülü Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi balıkçılığa kapalı alanların koruma etkinliğini yerel balıkçıların katılımı ile artırma çalışmalarından dolayı aldı. AKD, Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteğinde gerçekleştirilen pek çok proje yürütüyor. GEF desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve UNDP tarafından yürütülmekte olan Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi desteğindeki farklı projelerin yürütücüsü olan AKD Başkanı Zafer Kızılkaya, Yeşil Oscar olarak bilinen Uluslararası Whitley Doğa Koruma Ödülü ne layık görüldü. Ödül, yerel balıkçıların katılımı ile Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi ndeki balıkçılığa kapalı alanların korunmasını artırma çalışmalarından dolayı AKD ye verildi. Dr. Çağan Şekercioğlu, ilk Whitley Altın Ödülünü 2008 yılında almıştı. Şekercioğlu bu sene Whitley Altın Ödülleri'nin 20. Yılı Ödülünü aldı. Bu ödül geçmişte Whitley Doğa Koruma Ödülü'nü alanlara veriliyor ve Şekercioğlu bu ödülü Türkiye'nin ilk yabanıl yaşam koridoru girişimi vesilesiyle aldı. Çağan Şekercioğlu bu ödüle son 20 yıl içinde Whitley Doğa Koruma ödüllerini almış 167 aday arasından layık görüldü. Diğer bir deyişle, Çağan Şekercioğlu, doğa korumada Türkiye'yi dünya gündemine taşıması nedeniyle son 20 yılda Whitley Doğa Koruma ödülünü kazanmış en başarılı kişi olarak seçildi. Kuzey Doğa Derneği'nden Dr. Çağan Şekercioğlu, 227 çeşit kuşa ev sahipliği yapan Kuyucuk Gölü'nün uluslararası Ramsar alanı olarak tanınmasında önemli bir rol oynadı. Aynı zamanda Şekercioğlu, etobur hayvanlar için Türkiye'nin ilk yabanıl yaşam koridoru girişimini GEF Küçük Destek

13 Programının desteği ile başlattı. Ödülü İngiltere Prensesi verdi İngiltere Kraliyet Coğrafya Derneği nde yapılan törende Kızılkaya ya ve Şekercioğlu'na ödülünü İngiltere Prensesi Anne takdim etti. Prenses Anne yaptığı konuşmada, Buradaki Whitley ödülüne layık görülenler, kendi yerel halklarıyla yakın ilişki içerisinde, doğa-insan ilişkisinin yarattığı sorunları bilen ve bunlara pratik çözümler yaratırken, yerel insanları ve resmi yetkilileri işin içerisine katabilen ender yeteneklere sahip insanlardır. Gelin şunu kabul edelim, çoğumuz bu yetenekten yoksunuz, ama Whitley ödül sahipleri bu alanın uzmanları dedi. Pek çok proje yürütüyor AKD, sürdürülebilir balıkçılık açısından büyük önem taşıyan balıkçılığa kapalı alanlardaki denetlemelerin etkisinin artırılması amacıyla yerel balıkçıların yer aldığı bir deniz korucusu sistemi kurulması ve yerel balıkçılara alternatif gelir kaynağı olabilecek Geleneksel Balıkçılık Turizmi gibi pek çok proje de yürütüyor. BBC Türkçe'nin Zafer Kızılkaya ve Çağan Şekercioğlu ile yaptığı röportajı izlemek için bubağlantıya tıklayabilirsiniz. Kazananların ödül töreninde yaptığı konuşmaları dinlemek için:

14 Benim Dünyam anketinin ilk sonuçları açıklandı Ankara, Haziran ülkeden 560 bin kişinin katıldığı Benim Dünyam anketinin ilk sonuçlarına göre, bireyler için "iyi bir eğitim", "daha iyi sağlık hizmetleri" ve "dürüst ve duyarlı bir hükümet" konuları öncelikli. Daha iyi bir dünya için hazırlanan Benim Dünyam isimli Birleşmiş Milletler küresel anketi bireyleri, BM sisteminde kendilerine bir yer bulmaya ve seçenekler arasından oylama yaparak bir sonraki küresel kalkınma gündeminin belirlenmesi sürecinde yer almaya çağırıyor. Benim Dünyam anketi bu anlamda ezber bozan bir girişim. Bireylerin kendi hayatlarında değişiklik sağlayacak en önemli konuları ve hem kendilerin hem de ailelerinin yüzleştikleri en önemli zorlukları oylarıyla belirtmeleri için uygulanan ve şimdiye kadar 194 ülkeden 560 binden fazla bireyin oy verdiği bir anket 'Benim Dünyam'. Ruanda dan Pilipinler e, Meksika dan Amman ve Madrid e kadar pek çok birey, okullardan, camilerden, ofislerden ve mülteci kamplarından oy kullanarak herkes için daha iyi bir dünyanın tanımlanmasına yardımcı oldu. Benim Dünyam anketinin ilk sonuçları Mayıs ayında 2015 sonrası diyalog sürecinde kurulan BM Genel Sekreteri Üst Düzey Paneli nin geleceğin uluslararası kalkınma gündemi hakkında tavsiyelerini açıkladığı New York buluşması sonrasında açıklandı. Benim Dünyam anketinin gerçek zamanlı sonuçları BM Genel Sekreteri ne ve Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu na düzenli olarak iletiliyor. Şimdiye kadar oyların yüzde 57 si çevrimdışı olarak, yüzde 35 i internet sitesi üzerinden, yüzde 8 i de cep telefonları aracılığıyla toplandı. Dünya genelinde bireyler ne diyor? Benim Dünyam anketi 16 konu arasından katılımcıların kendileri ve aileleri için en önemli gördükleri 6 tanesini seçmeleri isteniyor. Bugüne kadar yapılan oylamaların sonucuna göre bireylerin hayatlarını iyileştirmesi için en önemli gördüğü konular arasında ilk üç sırayı iyi bir eğitim, daha iyi sağlık hizmetleri ve dürüst ve duyarlı bir hükümet oluşturuyor. Temiz suya erişim ve sağlık ve besleyici ve satın alınabilir gıda konuları da bireyler tarafından hayatlarını iyileştirmek için büyük önem taşıyan konular arasında görülüyor. Bireylerin ağırlıklı olarak sağlık ve eğitim konularında oy kullanmaları, tamamlanması için son bin gün kaldığı açıklanan Binyıl Kalkınma Hedefleri nin (BKH) geçerliliğini koruduğunu ortaya koyuyor. Benim Dünyam anketi bireylere BKH lerinin başarılarını devam ettirmek ve 2015 sonrası için yoksulluğun ortadan kaldırılması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması konularını temel alan iddialı bir kalkınma gündeminin hazırlanmasına yardım etmek için bir fırsat sunuyor.

15

16 6 bin gönüllü 20 şehirde 'Haydi Yapalım Türkiye' dedi Bir günlük çöp toplama etkinliği olan Mayıs ayında Türkiye de düzenlenen Haydi Yapalım Türkiye kampanyası ile bir günde, 20 farklı şehirden 6 bin gönüllü 30 ton atık topladı. Ankara, Haziran 2013 Haydi Yapalım (Let s Do It) kampanyası, çevre konusunda farkındalık yaratmayı ve her bir bireyin içinde yaşadığı toplum için gönüllü olarak fark yaratabileceğini göstermeyi hedefliyor. Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV) de kampanyaya Ankara daki etkinliği organize ederek katıldı. Mühye Köyü nde 250 gönüllünün katılımı ile yapılan etkinlik için Birleşmiş Milletler Gönüllüleri ne, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ITC Invest Trading & Consulting AG, Türkiad ve TEMA destek verdi. Birlemiş Milletler Gönüllüleri Program Asistanı Burcu Tamgaç Mörel, 11 Mayıs günü sabahı Ankara da yağmur yağdığını görünce gönüllülerin katılımın az olmasından endişe duydum. Fakat buluşma yerine gittiğimde yağmurlukları ve şemsiyeleri ile gelmiş farklı yaş gruplarından heyecanlı gönüllüler ile karşılaştım. Gün boyunca yağan yağmura rağmen gönüllülerin daha fazla çöp toplamak için bitmeyen enerjilerini görmek beni bundan sonraki etkinlikler için çok motive etti. diyor. Etkinlik ilk olarak 2008 yılında Estonya da yapıldı. Bu sene Türkiye, 40 bin gönüllünün katıldığı Bosna Hersek ve 60 bin gönüllünün katıldığı Kosova gibi, etkinliğe katılan 100 ülkeden biri oldu. Türkiye genelinde 6 bin gönüllünün etkinliğe katılmış olması iyi bir şey olsa da önümüzdeki yıllarda katılımcı sayısının artacağına inanıyorum diye ekliyor Burcu.

17 Argande doğduğu yere geri döndü Güneydoğu Anadolu'da Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler projesinin ikinci aşaması kapsamında Güneydoğu Anadolu'da düzenlenen organizasyonla bu güne kadar projeye destek veren ulusal ve yerel düzeydeki paydaşlar bir araya geldi. Ankara, Haziran 2013 Program, Şanlıurfa'da yapılan Proje Yönlendirme Komitesi - Yerel Danışma Komitesi ortak toplantısı ile başladı. Ulusal ve bölgesel düzeydeki iyi örneklerin, ihtiyaç ve önceliklerin paylaşıldığı toplantının ardından bugüne kadar projeye destek veren paydaşlara teşekkür plaketleri GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil tarafından verildi. Ardından, Argande'nin Sonbahar/Kış koleksiyonu Bilge Tuğsuz'un koreografisi ile sergilendi. Proje destekçileri için düzenlenen gezide, Şanlıurfa, Mardin ve Argande üretiminin yapıldığı Batman 19 Mayıs ÇATOM atölyesi ziyaret edildi. Argande'nin yeni koleksiyonunun üretimine devam eden atölye çalışanları ile bugüne kadar projeye destek vermiş tasarımcıları bir araya getiren buluşma yerel ve ulusal basında da geniş yer buldu. Proje destekçilerinin Batman ziyareti devam ederken Argande'nin Sonbahar/Kış koleksiyonunun katalog çekimleri de Mardin'de gerçekleşti. Argande markasının yüzü Sema Şimşek'in de aralarında bulunduğu modeller, Argande tasarımlarıyla fotoğrafçı Gencer Bavbek'e poz verdiler. Fotoğraf: Billur Saatçi

18 Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu na başvurular sona erdi Gelecek Turizmde - Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Projesi'ne ön başvuru süresi sona erdi. Ankara, Haziran 2013 Destek Fonu, Anadolu Efes, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle, sürdürülebilir turizmle yerel ekonomiye ve kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirildi. Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Türkiye genelinde yoğun ilgi gördü. Fona 60 ilden 250'nin üzerinde başvuru yapıldı. Ön değerlendirme sonucu başarılı bulunan projeler, Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan Sürdürülebilir Turizm ve Proje Geliştirme Atölye Çalışması'na katılacaklar. Bu projeler şöyle: Hüsamettindere Köyü: Türkiye'nin İlk Ekomüzesi - Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Derneği - Bolu, Mudurnu İstiklalden İstikbale Turizm - Ersizlerdere Yardımlaşma ve Dayanışma Ekonomik Kalkınma Eğitim ve Eko Turizm Derneği Kastamonu, Küre Kızlar Öğreniyor Siirt Turizmle Gelişiyor Projesi - Siirt'i Geliştirme ve Kalkındırma Derneği - Siirt Kültür Rotalarında Kadın ve Konaklama - Kültür Rotaları Derneği - Şanlıurfa, Afyonkarahisar Kültür Turizminde Baksı Konukseverliği - Baksı Kültür Sanat Vakfı - Bayburt, Bayraktar Köyü Mardin'de Kadınlar Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılması - Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı - Mardin Seferihisar'ın Yavaş Mutfağı - Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi - İzmir, Seferihisar Turizm ve Deniz Kaplumbağaları Birlikte Yaşasın - Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (Dekamer) - Muğla Turizmde Farklı Pencereler - Uzundere Doğa Gençlik ve Spor Kulubü Derneği Erzurum %100 Misia - Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği - Bursa, Misi Köyü Detaylı Bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz.

19 GAP Enerji Verimliliği Kuluçka Merkezi'nin kurulması için Gaziantep te protokol imzalandı Kuluçka merkezi iş modelinin tanımlanması için süren sekiz aylık istişareler sonunda, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Üniversitesi, GAP Enerji Verimliliği Kuluçka Merkezi nin Gaziantep te kurulması ve Ankara, Haziran işletilmesi 2013 protokolünü imzaladı. GAP Enerji Verimliliği Kuluçka Merkezi, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi nde açılacak. Enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine destek vermesinin yanı sıra merkez, sanayi bölgelerinde, kamu binalarında, özel konutlarda ve hizmet sektörü binalarında enerji verimliliği potansiyellerinin değerlendirilmesi ve enerji verimliliği önlemlerinin alınması ve uygulanması için danışmanlık hizmeti de verecek. Yasal süreçlerin tamamlanması, enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin belirlenmesi ve yenilenmesinden sonra, merkez kurulacak ve 2013 ün ikinci yarısında çalışmalarına başlayacak. Merkez ile birlikte girişimciler için daha uygun bir iş ortamı GAP Bölge İdaresi tarafından UNDP nin teknik desteği ile koordine edilen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji verimliliğinin arttırılması projesinin önceliklerinden biri de enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin bölgede konumlanmasını sağlamak. Şu anda Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde konumlu bir enerji verimliliği danışmanlık şirketi bulunmuyor. Bölgedeki bu danışmanlık hizmetlerini Türkiye nin diğer illerinden gelen şirketler veriyor. Test ve ölçüm aletlerinin yüksek maliyeti enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin bölgede olmamasının sebeplerinden biri. Bu sebeple enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin makul fiyatlardaki test aletlerine sahip olabileceği bir kuluçka merkezinin kurulmasının bölgedeki girişimciler için uygun bir iş ortamı sağlayacağına inanılıyor. Projenin bütçesi, merkezin kurulması ve çalışmaya başlaması ve finansal sürdürebilirliğini güvence altına alıncaya kadar operasyonel maliyetlerinin karşılanması için yeterli.

20 UNDP Başkanı bir kez daha dünyanın en güçlü 100 kadınından biri oldu Forbes dergisi, UNDP Başkanı Helen Clark ı sürdürülebilir büyümeyi desteklemek ve yoksulluğu azaltmak için toplumsal cinsiyet eşitliğine yaptığı vurgu nedeniyle dokuzuncu kez dünyadaki en güçlü yüz kadın arasında gösterdi. Ankara, Haziran 2013 Forbes dergisi yaptığı açıklamada, BM kalkınma sisteminin öncü örgütü UNDP nin başkanı olarak ikinci dört yıllık dönemine başlayan Helen Clark, yıllık 5.8 milyar dolarlık bir bütçeye ve 177 farklı ülkede 8 bin çalışana başkanlık ediyor. Sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak ve yoksulluğu azalmak için bulduğu çözüm toplumsal cinsiyet eşitliği ve üreme sağlığına yönelik büyük yatırımlar yapılmasını sağlıyor dedi. Forbes dergisi aynı zamanda Helen Clark ın, 2009 yılında UNDP nin ilk kadın başkanı olmadan önce Yeni Zelanda da seçilmiş ilk kadın başbakanı da olduğunu belirtti. Helen Clark aralarında Alman Başbakanı Angela Merkel, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Gates Vakfı Eş Başkanı Melinda Gates, ABD Devlet Başkanı nın eşi Michelle Obama, eski ABD Devlet Bakanı Hillary Clinton ve Facebook Üst Düzey Yöneticisi Sheryl Sandberg in de bulunduğu yüz kişiden oluşan listede 21. sırada yer alıyor. Helen Clark ın UNDP Başkanlığı nda ikinci dört yıllık görev süresi Nisan ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurul unda Genel Sekreter Ban Ki-moon tarafından onaylanmıştı. Clark, Yeni Zelanda da art arda üç dönem boyunca başbakanlık görevini üstlendikten sonra UNDP Başkanı olarak Nisan 2009 da göreve başladı. Helen Clark, BM nin küresel kalkınma ağını yöneten ve BM Kalkınma Grubu na başkanlık eden ilk kadın. Helen Clark, başkan olarak yeniden atanması üzerine yaptığı açıklamada, İkinci dönemim boyunca sürdürülebilir insani kalkınma ve yoksullukla mücadele UNDP nin temel hedefleri olmaya devam edecek dedi. Clark, Yeni dönemde Binyıl Kalkınma Hedefleri ne ulaşmak için sürdürdüğümüz çabaların 2015 ve sonrasında artırılması çalışacağım. Bu vizyon ile UNDP yi daha şeffaf, güvenilir ve etkin bir organizasyon haline getireceğiz diye ekledi. Amerikan Üniversitesi Helen Clark ı Dünyayı Değiştiren 20 Kadın arasında ilk sıraya taşırken, Foreign Policy dergisi Mayıs-Haziran 2013 sayısında Helen Clark ı gezegen üzerindeki en güçlü 500 kadın arasında gösterdi.

21

22 Uluslararası Caz Günü ne İstanbul ev sahipliği yaptı Bu yıl ikincisi kutlanan Uluslararası Caz Günü ne İstanbul ev sahipliği yaptı. İstanbul Aya İrini Müzesi nde düzenlenen Uluslararası Caz Günü konserinin yanı sıra dünyanın dört bir tarafında, barış, diyalog ve işbirliği için güçlü bir araç olarak cazın rolüne vurgu yapan konserler ve eğitim programları düzenlendi. Ankara, Haziran 2013 UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, 20 Nisan da kutlanan Uluslararası Caz Günü nde: Hiçbir müzik türü, diplomatik bir araç olarak caz kadar güçlü değil, dedi. Bokova şunları ekledi: Neredeyse bir asırdır, caz tutkunun ve cömertliğin evrensel dili oldu. Farklı kültürlerden, dinlerden, uluslardan olan insanları bir araya getirdi, iletişimlerini ve işbirliklerini güçlendirdi. Caz müziği ilk olarak ABD nin New Orleans kentinde 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Afrika gelenekleri ile Avrupa müzik formlarını bir araya getiren çeşitli türlerde tüm dünyaya yayıldı. Özgürlüğün evrensel bir dili olarak kabul edilen caz için kutlanan bu günde, özellikle yeni teknolojiler ve sosyal ağlar gibi iletişim araçları ile sosyal gelişimi desteklemeyi amaçlanıyor. Müzik direktörlüğünü John Beasley'nin üstlendiği Uluslararası Caz Günü Konseri'nde, ünlü piyanist ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock başta olmak üzere, Wayne Shorter, Diane Reeves, Marcus Miller, Al Jarreau, Joss Stone, Terri Lyne Carrington, Hugh Masekela ve ünlü birçok isim sahne aldı.

23 Ban: Susuz bir geleceği önlemek elimizde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, uluslararası topluluğun Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşma çabalarını yoğunlaştırdığı ve 2015 sonrası sürdürülebilir kalkınma gündeminin belirlendiği bir dönemde, su ve biyolojik çeşitliliğin iki önemli konu olduğunu söyledi. Ankara, Haziran 2013 Ban 22 Mayıs Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, "Dünya yüzeyinde bol miktarda bulunmasına rağmen, suyun sadece çok küçük bir kısmı insanlar için kullanılabilir tatlı sudan oluşuyor. Her geçen gün su sorununun büyüdüğü ve su standartlarının asgarinin de altına düştüğü günlerden geçiyoruz. Bu şekilde devam etmesi halinde ileride insanların suya olan talepleri karşılanamayacak" dedi. Biyolojik çeşitliliğin su güvenliğinin sağlanması açısından ekosistemler üzerinde önemli bir rol oynadığını belirten Ban, "Ekosistemler, yerel, bölgesel ve küresel seviyede, su kaynaklarının devamlılığının sağlanmasını ve kalitesinin yükselmesini sağlıyor." Ban sözlerine şöyle devam etti: "Ormanlar erozyonun önlenmesine katkı yapıyor ve su kaynaklarını koruyor. Sulak alanlar sel riskini azaltıyor. Hızlı kentleşme sonucu su sorununun şiddetli bir şekilde hissedileceği şehirlerde, doğa temelli çözümlerin şehir planlamasına eklenmesinin şehirlerin su kaynaklarının korunmasına yardım edeceği görülüyor." Bu senenin Biyolojik Çeşitlilik Günü teması Su ve Biyoçeşitlilik idi, bu sene aynı zamanda BM tarafından Uluslar arası Su İşbirliği yılı olarak da belirlenmişti.

24 Küresel gıda fiyatlarında iki ay üst üste artış yaşandı BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) dünya genelinde gıda fiyatlarının iki ay üst üste artığını, ancak 2013 yılında yüksek bir tahıl rekoltesi elde edilmesinin beklendiğini belirtti. Ankara, Haziran 2013 FAO tarafından aylık olarak yayınlanan gıda endeksi rakamlarına göre gıda fiyatları Nisan ayında Mart ayına göre yüzde bir oranında artış gösterdi ve iki puanlık yükselişle 215,5 oldu. FAO gıda endeksi et, süt ve süt ürünleri, tahıl, yağ ve şeker fiyatlarına göre belirleniyor. FAO, dünyanın en büyük süt üreticisi olan Yeni Zelanda da üretimin düşmesi nedeniyle süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında yükseliş yaşandığını açıkladı. FAO tahıl ürünleri endeksi 10 puan yani yüzde 4,1 lik düşüş göstermiş olsa da 2012 yılının aynı tarihine oranla 11 puan daha yüksek olduğu tespit edildi. Beklenmeyen hava koşulları yaşanmazsa tahıl ürünlerindeki yükselen trend tüm yıl boyunca devam edecek. FAO ya göre 2013 yılında elde edilecek tahıl rekoltesinin milyon tonla rekor seviyelere ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti.

25 Genç işsizliği krizinin uzun vadeli etkileri onlarca yıl hissedilebilir Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) nün hazırladığı Gençliğin Küresel İstihdam Eğilimleri 2013 raporuna göre, bu yıl dünyada yaklaşık 73 milyon gencin işsiz kalmasının bekleniyor. Ankara, Haziran 2013 Gençliğin Küresel İstihdam Eğilimleri 2013: Risk altında bir nesil başlıklı ILO raporuna göre, geçici işlerin artması, gelişmiş ekonomilerde gençlerin heveslerini giderek kaybetmeleri, gelişmekte olan ülkelerde ise mevcut işlerin düşük kaliteli, kayıtsız, geçinmeyi ancak sağlayan işler olması genç işsizliğini artırıyor. ILO, raporda, genç işsizliği krizinin uzun vadeli etkilerinin onlarca yıl hissedileceğini belirtti ve sorunun çözümü için yaratıcı ve geniş çaplı politika çözümlerinin uygulanması için çağrı yaptı. Rapora göre, 2012 ve 2013 yıllarında ekonomik kriz sonrası küresel iyileşmenin yavaşlamasının genç işsizliğini daha da arttırdı ve iş arayanlar gençler için iş kuyrukları daha da uzadı. Rapor şunları ekliyor: Gençlerin büyük kısmı iş aramayı bıraktı. Ayrıca uzun süredir devam eden işsizlik krizi nedeniyle gençler yapacakları iş ile ilgili daha az seçici yılında genç işsizlik oranı %12.8 ILO raporuna göre küresel genç işsizlik oranları 2009 da yüzde 12,7, 2011 de yüzde 12,3 iken 2012 yılında yüzde 12,4 ve 2013 te de yüzde 12,6. Rapor, 2018 yılı itibarıyla küresel genç işsizlik oranının yüzde 12,8 e çıkacağını öngörüyor. Bu yükselişle birlikte bölgesel farklılıklar da artacak. Gelişmiş ekonomilerdeki beklenen iyileşmeler özellikle Asya gibi diğer bölgelerde yükselen genç işsizliği ile dengelenecek.

Hedef 1: KAPASİTE GELİŞTİRME

Hedef 1: KAPASİTE GELİŞTİRME Proje, Küresel Çevre Fonu (GEF) mali desteğiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Projesi. Proje Hedefleri. Genel Hedef: Amaçlar:

Kadın Dostu Kentler Projesi. Proje Hedefleri. Genel Hedef: Amaçlar: Kadın Dostu Kentler Projesi İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün ulusal ortağı ve temel paydaşı olduğu Kadın Dostu Kentler Projesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu-UNFPA ve Birleşmiş Milletler

Detaylı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Dr. Muhyettin SĐRER Saha Koordinatörü GAP Bölge Kalkınma Đdaresi Başkanlığı / Birleşmiş

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN PROJE GELİŞTİRME

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN PROJE GELİŞTİRME SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN PROJE GELİŞTİRME Yaşanabilir bir dünya, Yaşanabilir bir bugün ve yarın için Proje gelişlriyoruz! Proje Belirlenmiş bir hedefe ulaşmak amacıyla, belirli bir yerde ve süre içinde,

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE SÖZLEŞMESİ 12. TARAFLAR KONFERANSI (COP12) EKİM 2015 TARİHLERİNDE ANKARA DA YAPILACAKTIR.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE SÖZLEŞMESİ 12. TARAFLAR KONFERANSI (COP12) EKİM 2015 TARİHLERİNDE ANKARA DA YAPILACAKTIR. [ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE SÖZLEŞMESİ 12. TARAFLAR KONFERANSI (COP12) 12-23 EKİM 2015 TARİHLERİNDE ANKARA DA YAPILACAKTIR. [ Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele 12. Taraflar Konferansı

Detaylı

AKILLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAPSAYICI ÇÖZÜMLER

AKILLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAPSAYICI ÇÖZÜMLER İŞLETME 2023 AKILLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KAPSAYICI ÇÖZÜMLER KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PAZARYERİ 10 ARALIK 2O14 KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL KSS Pazaryeri Akıllı, Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Çözümlerin

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) İşletme Sayısı (2013) % Mikro 1 9 3.303.073 93,68% KüçükÖlç.İşl. 10 49 190.514 5,40% OrtaB.İşl. 50 249 27.330

Detaylı

KADIN DOSTU KENTLER - 2

KADIN DOSTU KENTLER - 2 KADIN DOSTU KENTLER - 2 KADIN DOSTU KENT NEDİR? KADINLARIN Sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlere İstihdam olanaklarına Kaliteli, kapsamlı kentsel hizmetlere (ulaşım, konut vb) Şiddete maruz kaldıkları takdirde

Detaylı

BU YIL ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI!

BU YIL ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI! BU YIL ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI! Birleşmiş Milletler Genel Kurulu; kooperatiflerin sosyo-ekonomik kalkınmaya, özellikle yoksulluğun azaltılmasına, istihdam yaratılmasına ve sosyal bütünleşmeye olan

Detaylı

Proje Önerileri Çağrısı

Proje Önerileri Çağrısı Proje Önerileri Çağrısı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Suriye Kadınlarının Toplum Gönüllülüğü Temelli Çözümlerle Toplumsal ve Ekonomik Entegrasyonunun Güçlendirilmesi Projesi Küçük Ölçekli Girişimler

Detaylı

Eğitimde ve Toplumsal Katılımda Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması Projesi

Eğitimde ve Toplumsal Katılımda Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması Projesi Eğitimde ve Toplumsal Katılımda Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması Projesi 2005-2008 Gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerimiz var... Birleşmiş Milletler Bin Yıl Hedefleri: Tüm kız ve erkek çocuklarının ücretsiz,

Detaylı

Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023

Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023 Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023 İÇERİK Amaç, Vizyon Hazırlık Süreci İnovasyona Dayalı Mevcut Durum Stratejiler Kümelenme ile ilgili faaliyetler Sorular (Varsa) İNOVASYON & KÜMELENME

Detaylı

BİR ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE GİRİŞİMİ DRYNET PROJESİ

BİR ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE GİRİŞİMİ DRYNET PROJESİ BİR ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE GİRİŞİMİ DRYNET PROJESİ 11.09.2008, Kamu- STK Diyalog Toplantısı: Çölleşme ile Mücadelede Ortaklıklar AB Deneyimi ve CRIC7 için Fırsatlar ANKARA DRYNET PROJESİ Birleşmiş Milletler

Detaylı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi 12.12.12 Atılım Üniversitesi, Ankara Pelin Kihtir Öztürk pelin.kihtir@undp.org UNDP Türkiye üç alanda çalışıyor: 1. Demokratik

Detaylı

İşimizi aşımızı müşterimizi Sosyal Medyayla BÜYÜTÜYORUZ.

İşimizi aşımızı müşterimizi Sosyal Medyayla BÜYÜTÜYORUZ. Yeni nesil dijital liderlik ajansı İşimizi aşımızı müşterimizi Sosyal Medyayla BÜYÜTÜYORUZ. Dijital yolculukta, 48 milyon sabit internet kullanıcısı, 45.3 milyon mobil internet kullanıcısı 8 milyon aktif

Detaylı

ZORLUKLAR, FIRSATLAR VE STRATEJĐLER

ZORLUKLAR, FIRSATLAR VE STRATEJĐLER Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası FĐNANSAL EĞĐTĐM VE FĐNANSAL FARKINDALIK: ZORLUKLAR, FIRSATLAR VE STRATEJĐLER Durmuş YILMAZ Başkan Mart 2011 Đstanbul Sayın Bakanım, Saygıdeğer Katılımcılar, Değerli Konuklar

Detaylı

3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği Konutu, Ankara Saat: 16:00. Çevre ve Orman Bakanlığı nın Saygıdeğer Müsteşar Yardımcısı,

3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği Konutu, Ankara Saat: 16:00. Çevre ve Orman Bakanlığı nın Saygıdeğer Müsteşar Yardımcısı, Türkiye nin İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı nın Geliştirilmesi Projesi nin Açılış Toplantısında Ulrika Richardson-Golinski a.i. Tarafından Yapılan Açılış Konuşması 3 Temmuz 2009 İngiltere Büyükelçiliği

Detaylı

ÜNİVERSİTE VE SOSYAL SORUMLULUK. Prof. Dr. Yunus Söylet İstanbul Üniversitesi Rektörü

ÜNİVERSİTE VE SOSYAL SORUMLULUK. Prof. Dr. Yunus Söylet İstanbul Üniversitesi Rektörü ÜNİVERSİTE VE SOSYAL SORUMLULUK Prof. Dr. Yunus Söylet İstanbul Üniversitesi Rektörü Küreselleşmenin etkisi Devlet bir çok sosyal alandan çekilmiştir Küresel ekonomi sürecinde özelleştirmeler ile eşitsizlik,

Detaylı

Küresel Çevre Yönetimi için Ulusal Kapasite Öz Değerlendirme Analizi

Küresel Çevre Yönetimi için Ulusal Kapasite Öz Değerlendirme Analizi Küresel Çevre Yönetimi için Ulusal Kapasite Öz Değerlendirme Analizi REPUBLIC OF SLOVENIJA MINISTRSTRY OF ENVIRONMENT AND SPATIAL PLANNING Milena Marega Bölgesel Çevre Merkezi, Slovenya Ülke Ofisi Sunum

Detaylı

Küme Bazlı Yerel Ekonomik Kalkınma Girişimleri ve Yenilikçilik

Küme Bazlı Yerel Ekonomik Kalkınma Girişimleri ve Yenilikçilik AGORADA 2012 BÖLGESEL İNOVASYON STRATEJİSİNİN UYGULANMASI: BİR ADIM SONRASI 19.10.2012 / Samsun Küme Bazlı Yerel Ekonomik Kalkınma Girişimleri ve Yenilikçilik Bülent Açıkgöz BM Ortak Program Yöneticisi

Detaylı

GAP BÖLGESİ NDE TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ENTEGRE KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROJESİ

GAP BÖLGESİ NDE TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ENTEGRE KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROJESİ GAP BÖLGESİ NDE TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ENTEGRE KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROJESİ PROJENİN GEREKÇESİ VE AMACI Tarım sektörü Türkiye nin Gayri Safi Katma Değerinin yaklaşık %9 unu oluştururken, bu oran

Detaylı

WORLD FOOD DAY 2010 UNITED AGAINST HUNGER

WORLD FOOD DAY 2010 UNITED AGAINST HUNGER DUNYA GIDA GUNU ACLIGA KARSI BIRLESELIM Dr Aysegul AKIN FAO Turkiye Temsilci Yardimcisi 15 Ekim 2010 Istanbul Bu yılki kutlamanın teması, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde dünyadaki açlıkla mücadele

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) İşletme Sayısı (2013) % Mikro 1 9 3.303.073 93,68% KüçükÖlç.İşl. 10 49 190.514 5,40% OrtaB.İşl. 50 249 27.330

Detaylı

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Sonrası Kalkınma Gündemi

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Sonrası Kalkınma Gündemi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Sonrası Kalkınma Gündemi Musa Rahmanlar Ankara/2016 Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Dairesi/Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü İçerik 1. Sürdürülebilir

Detaylı

KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ

KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ BASINDAN EKONOMİ HABERLERİ 24 MAYIS 2016 SALI KIBRIS GENÇ TV (23.05.2016) KALKINMA BANKALARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ Kalkınma Bankası'nın Türkiye Kalkınma Bankası ile yürüttüğü Teknik İşbirliği Programı kapsamında;

Detaylı

Anadolu Bacıları ndan Tam Destek

Anadolu Bacıları ndan Tam Destek Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme - PANPEK Projesinin Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi Ankara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, Polatlı Ticaret Odası, Başkent Üniversitesi,

Detaylı

Sayın Mehmet CEYLAN BakanYardımcısı Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Sayın Mehmet CEYLAN BakanYardımcısı Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sayın Mehmet CEYLAN BakanYardımcısı Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Üçüncü Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı Habitat III 17-20 Ekim 2016, Kito Sayfa1

Detaylı

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 60

Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı/ 60 ÖZET: Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı nın (BAKA) yeni Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, görevine geçen ay başladı. Özen; ilk olarak ekip arkadaşlarım diye hitap ettiği BAKA nın personeliyle toplantı yaptı,

Detaylı

MAVİ BAYRAK ARAŞTIRMA SONUÇLARI

MAVİ BAYRAK ARAŞTIRMA SONUÇLARI MAVİ BAYRAK ARAŞTIRMA SONUÇLARI FEE nin 2011 yılında Mavi Bayraklı plaj ve marina yöneticilerine yönelik olarak düzenlenen anket sonuçları açıklandı. Toplamda 33 ülkeden 1151 plaj ve marina yöneticisinin

Detaylı

AB ve Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu - IV Tüketicinin ve Sağlığın Korunması Hibe Programı

AB ve Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu - IV Tüketicinin ve Sağlığın Korunması Hibe Programı AB ve Türkiye Diyaloğu - IV Tüketicinin ve Sağlığın Korunması Avrupa Birliği Bakanlığı, Katılım Öncesi AB Mali Yardımı kapsamında finanse edilen diyalog sürecini desteklemeye devam etmektedir. Diyaloğu-IV

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

İçindekiler. Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler

İçindekiler. Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler w İçindekiler Hakkımızda Misyon Vizyon TKYD Üyelik Ayrıcalıkları Faaliyetler Çalışma Grupları Eğitim Programları İhtisas Programları Anadolu Seminerleri Kurumsal Yönetim Kütüphanesi Yayınlar Zirve ve Paneller

Detaylı

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL

24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL 24 HAZİRAN 2014 İSTANBUL UNCTAD Dünya Yatırım Raporu Türkiye Lansmanı Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü «UNCTAD» ın Uluslararası Doğrudan Yatırımlara ilişkin olarak hazırladığı Dünya Yatırım

Detaylı

ELÇİN ÜNER GfK Türkiye Yönetici Ortağı

ELÇİN ÜNER GfK Türkiye Yönetici Ortağı Sürdürülebilir Marka Şehir: İzmir Araştırması ELÇİN ÜNER GfK Türkiye Yönetici Ortağı Araştırmanın Amacı İzmir in sürdürülebilirlik konusunda bir marka şehir olması yolunda İzmir de yapılan / yapılması

Detaylı

Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM

Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM HAZIRLAYANLAR: Md. Yrd. Şinasi BAYRAKTAR Baş Öğretmen Dr. Ayşegül GÜLTEKİN TOROSLU Uzman Öğretmen Menevşe SARAÇOĞLU Öğretmen Sevgi SÜREK 15 Kasım

Detaylı

Temiz üretimin altı çizilmeli ve algılanması sağlanmalıdır

Temiz üretimin altı çizilmeli ve algılanması sağlanmalıdır KSS Söyleşileri Temiz üretimin altı çizilmeli ve algılanması sağlanmalıdır Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Çevre Projeleri Koordinatörü Ferda Ulutaş ile Vakfın faaliyetleri, kurumsal sosyal sorumluluk

Detaylı

Denizlerimizi ve Kıyılarımızı Koruyalım

Denizlerimizi ve Kıyılarımızı Koruyalım Denizlerimizi ve Kıyılarımızı Koruyalım Denizlerimiz ve kıyılarımız canlı çeşitliliği bakımından çok zengin yerler. Ancak günümüzde bu çeşitlilik azalma tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun birçok nedeni

Detaylı

Global Compact Türkiye Üye Etkileşim Toplantısı. 25 Ekim yıl

Global Compact Türkiye Üye Etkileşim Toplantısı. 25 Ekim yıl Global Compact Türkiye 2002-2017 Üye Etkileşim Toplantısı 25 Ekim 2017 Rakamlarla Global Compact Türkiye* 151 Şirket 62 STK 22 İş Dünyası Derneği 10 Üniversite 6 Diğer Dünyada 15. Avrupa da 6. Ağ *Ekim

Detaylı

Amasya da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek Projesi. Ülker Şener 1 Temmuz 2011, Amasya

Amasya da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek Projesi. Ülker Şener 1 Temmuz 2011, Amasya Amasya da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek Projesi Ülker Şener 1 Temmuz 2011, Amasya Projenin Hedefleri Projenin hedefi: Amasya da çalışmayan ama çalışmak isteyen ya da aktif olarak iş arayan 300

Detaylı

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR?

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Haziran 2010 SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Proje Koordinatörleri: İndeks Araştırma Ekibi Simge Şahin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Giriş:

Detaylı

* Kuruluşunuzun Adı. 1) STK ya İLİŞKİN BİLGİLER 2) 1. BAĞLANTI KİŞİSİNE İLİŞKİN BİLGİLER. Page 1

* Kuruluşunuzun Adı. 1) STK ya İLİŞKİN BİLGİLER 2) 1. BAĞLANTI KİŞİSİNE İLİŞKİN BİLGİLER. Page 1 1. Hayata Destek Derneği (HDD), Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı (MAG), Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MK) bir araya gelerek Sivil Toplum Afet Platformunu (SİTAP) kurmak üzere çalışmalara

Detaylı

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ KURULUŞ 2 Temmuz 2010 tarihinde Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ve Mardin Valisi Sayın Hasan DURUER tarafından resmi açılışı gerçekleştirilmiştir. Mardin

Detaylı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Sakarya Ticaret Borsası Sakarya da Tarım ve Hayvancılık Sektör Analizi ve Öneriler Raporu Projesi 1. Proje fikrini oluşturan sorunları nasıl

Detaylı

Ekim Ayı Tekstil Gündemi

Ekim Ayı Tekstil Gündemi 11.11.2016 Konfeksiyon işçileri suistimalleri bildirmek için cep telefonu kullanıyor Kamboçya da tekstil sektöründe çalışan işçilerin asgari ücreti arttırılacak Etiyopya da yaşanan olaylarda Türk firması

Detaylı

Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) Çalışma Usulleri Belgesi

Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) Çalışma Usulleri Belgesi Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) Çalışma Usulleri Belgesi 1. BAŞLIK Platformun adı: Sivil Toplum Afet Platformu (SİTAP) 2. AMAÇ SİTAP ın kuruluş amacı, afet risklerinin azaltılması, afet sonrası müdahale

Detaylı

PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU

PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU T. C. DİYARBAKIR-ŞANLIURFA KALKINMA AJANSI PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU Diyarbakır 2010 GİRİŞ TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Düzey 2 Bölgesi Kalkınma Ajansı, 25.02.2006 tarih ve 5449

Detaylı

DÜNYA DA BU HAFTA 14 18 ARALIK 2015

DÜNYA DA BU HAFTA 14 18 ARALIK 2015 DÜNYA DA BU HAFTA 14 18 ARALIK 2015 AVRUPA'DA İNŞAAT ÜRETİMİ EKİMDE ARTTI Euro Bölgesinde inşaat üretimi yıllık yüzde 1,1 artış kaydetti Euro Bölgesinde inşaat üretimi ekim ayında aylık bazda yüzde 0,5,

Detaylı

MFİB Tarafından Açılan Üç Yeni Hibe Programının Tanıtımı. 6 Temmuz 2012 2012 yılı 2. ABUDYK Toplantısı Antalya

MFİB Tarafından Açılan Üç Yeni Hibe Programının Tanıtımı. 6 Temmuz 2012 2012 yılı 2. ABUDYK Toplantısı Antalya MFİB Tarafından Açılan Üç Yeni Hibe Programının Tanıtımı 6 Temmuz 2012 2012 yılı 2. ABUDYK Toplantısı Antalya 1 1) Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Yerel ve Ulusal STK ların Kapasitesinin Güçlendirilmesi

Detaylı

DİKMEN BÖLGESİ STRETEJİK GELİŞİM PLANI 2012-2014

DİKMEN BÖLGESİ STRETEJİK GELİŞİM PLANI 2012-2014 DİKMEN BÖLGESİ STRETEJİK GELİŞİM PLANI 2012-2014 Eyül 2011 Bu yayın Avrupa Birliği nin yardımlarıyla üretilmiştir. Bu yayının içeriğinin sorumluluğu tamamen The Management Centre ve Dikmen Belediyesi ne

Detaylı

Samsung ilk akademisini Bayrampaşa'da açtı

Samsung ilk akademisini Bayrampaşa'da açtı On5yirmi5.com Samsung ilk akademisini Bayrampaşa'da açtı Samsung Akademi, Bayrampaşa'da kalifiyeli eleman yetiştiriyor. Yayın Tarihi : 21 Mart 2013 Perşembe (oluşturma : 7/9/2016) Abdullah Güner'in röportajı

Detaylı

Türkler Kendi işinin patronu olmak istiyor!

Türkler Kendi işinin patronu olmak istiyor! Amway Avrupa nın Dünya Girişimcilik Haftası na özel 16 Avrupa ülkesinde yaptırdığı Girişimcilik Anketi sonuçları açıklandı! Türkler Kendi işinin patronu olmak istiyor! Amway Avrupa tarafından yaptırılan

Detaylı

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI Bölgesel Yenilik Stratejisi Çalışmaları; Kamu Kurumlarında Yenilik Anketi İstanbul Bölgesel Yenilik Stratejisi Kamu Kurumlarında Yenilik Anketi Önemli Not: Bu anketten elde

Detaylı

Türkiye de Stratejik Çevresel Değerlendirme: İhtiyaçlar, Zorluklar ve Fırsatlar

Türkiye de Stratejik Çevresel Değerlendirme: İhtiyaçlar, Zorluklar ve Fırsatlar Technical Assistance for Implementation of the By-Law on Strategic Environmental Assessment EuropeAid/133447/D/SER/TR Stratejik Çevresel Değerlendirme Yönetmeliği'nin Uygulanması Teknik Yardım Projesi

Detaylı

2011 YILI FAALİYET RAPORU Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı

2011 YILI FAALİYET RAPORU Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı 2011 YILI FAALİYET RAPORU Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı YÖNETİM KURULU 2011 FAALİYETLERİ 13.07.2011 Batı Akdeniz bölgesinin istihdam sorununa çözüm yaratmak amacıyla Akdeniz Radyo Televizyon

Detaylı

Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı

Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı Canan Ercan Çelik TEİD, Yönetim Kurulu Üyesi Borusan Holding Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı Misyon: Evrensel Etik İlkelerin Türkiye de toplumun her kesiminde benimsenmesi ve uygulanmasına önderlik etmek

Detaylı

TANDEM - KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ 2015-2016

TANDEM - KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ 2015-2016 TANDEM - KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ 2015-2016 SIK SORULAN SORULAR 1. TANDEM: Kültür Yöneticileri Değişimi Nedir? TANDEM Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye-Avrupa Birliği

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Yayın Tarihi :06.12.2014 Sayfası :1-16. Syf Yayın Tarihi :06.12.2013 Sayfası :10.Syf Yayın Tarihi :06.12.2014 Sayfası :7. Syf Yayın Tarihi :06.12.2014 Sayfası :1-11. Syf Yayın Tarihi :06.12.2014 Sayfası

Detaylı

AB MALİ YARDIMLARI VE TÜRKİYE

AB MALİ YARDIMLARI VE TÜRKİYE AB MALİ YARDIMLARI VE TÜRKİYE Eskişehir Sanayi Odası 25 Kasım 2015 Mali Yardımlar IPA Fonları 2014-2020 Döneminde 4.453,9 milyon avro Ana yararlanıcı kamu, bakanlıklar Türkiye AB Programları Toplam bütçe

Detaylı

TURMEPA Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Deniz Temiz Turmepa

TURMEPA Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Deniz Temiz Turmepa TURMEPA 2003-2005 yılları süresince Deniz Temiz Derneği/TURMEPA nın İstanbul Boğazı ve İzmir Körfezi nde katı ve sıvı atık temizliği için başlattığı projeye destek verdik. Deniz Temiz Turmepa işbirliğiyle

Detaylı

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi KATILIMCI DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİM-STK İŞBİRLİĞİ 1. TOPLANTI

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi KATILIMCI DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİM-STK İŞBİRLİĞİ 1. TOPLANTI Sivil Toplum Geliştirme Merkezi KATILIMCI DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİM-STK İŞBİRLİĞİ 1. TOPLANTI 25-26 Kasım 2005, İstanbul Sivil Toplumun Geliştirilmesi İçin Örgütlenme Özgürlüğünün Güçlendirilmesi Projesi,

Detaylı

Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de!

Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de! BASIN BÜLTENİ 18 Mart 2014 Türkiye busuu'da en hızlı büyüyen ülkelerden birisi... Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de! 40 milyonun üzerinde kullanıcıyla dünyanın en büyük sosyal

Detaylı

1- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Seferihisar da Toplanacak!- 03.09.2014

1- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Seferihisar da Toplanacak!- 03.09.2014 1- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Seferihisar da Toplanacak!- 03.09.2014 Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu ve Değerlendirme Toplantısı, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında Türkiye'nin en

Detaylı

1- Fitili Tarım Bakanı ateşledi 700 bin çiftçi 100 milyon Euro luk verimlilik sağladı

1- Fitili Tarım Bakanı ateşledi 700 bin çiftçi 100 milyon Euro luk verimlilik sağladı 1- Fitili Tarım Bakanı ateşledi 700 bin çiftçi 100 milyon Euro luk verimlilik sağladı SERPİL Timuray, 4 yıl önce Danone Türkiye Genel Müdürlüğü görevinden ayrılıp Vodafone Türkiye CEO luğuna geçerken Gıda,

Detaylı

Antalya da AB İşlerinin Yönetilmesine Yönelik Kapasitelere İlişkin Eğitim İhtiyaç Analizi

Antalya da AB İşlerinin Yönetilmesine Yönelik Kapasitelere İlişkin Eğitim İhtiyaç Analizi Antalya da AB İşlerinin Yönetilmesine Yönelik Kapasitelere İlişkin Eğitim İhtiyaç Analizi 1 Giriş Bu özet raporda, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Antalya Valiliği ile birlikte Mart-Nisan-Mayıs 213

Detaylı

Merhaba değerli hanımlar;

Merhaba değerli hanımlar; o r k i M i d e r k Merhaba değerli hanımlar; Sizlere yeni bir müjdeli haberim var. Ülkemize mikrokredi uygulamasını kazandırıp girişimci hanımlarımızı ortaya çıkartan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, Sosyal

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI Sürdürülebilirlik vizyonumuz 150 yıllık bir süreçte inşa ettiğimiz rakipsiz deneyim ve bilgi birikimimizi; ekonomiye, çevreye, topluma katkı sağlamak üzere kullanmak, paydaşlarımız

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANLIK SU ÖDÜLÜ YÖNETMELİĞİ (5.Dünya Su Forumu İstanbul 2009)

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANLIK SU ÖDÜLÜ YÖNETMELİĞİ (5.Dünya Su Forumu İstanbul 2009) TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANLIK SU ÖDÜLÜ YÖNETMELİĞİ (5.Dünya Su Forumu İstanbul 2009) 1. GİRİŞ Dünyanın suyla ilgili en büyük etkinliği olan Dünya Su Forumu, Dünya Su Konseyi ve ev sahibi ülkenin ortak

Detaylı

TEMİZ BİR GELECEK İÇİN bir adım daha atıyoruz! Bilgi, birikim ve deneyimlerinizle yön verin, destekleyin!.. 1 Haziran 2015 Son Katılım Tarihi

TEMİZ BİR GELECEK İÇİN bir adım daha atıyoruz! Bilgi, birikim ve deneyimlerinizle yön verin, destekleyin!.. 1 Haziran 2015 Son Katılım Tarihi İŞ REHBERLERİ TEKNİK REHBERLER Turkey SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK REHBERLERİ YARIŞMA JÜRİSİ VE PANELİSTLER TEMİZ BİR GELECEK İÇİN bir adım daha atıyoruz! Bilgi, birikim ve deneyimlerinizle yön verin, destekleyin!..

Detaylı

KADIN KÜ LTÜ R MERKEZLERI MODEL ARAYIŞI ÇALIŞTAYI SONÜÇ RAPORÜ

KADIN KÜ LTÜ R MERKEZLERI MODEL ARAYIŞI ÇALIŞTAYI SONÜÇ RAPORÜ KADIN KÜ LTÜ R MERKEZLERI MODEL ARAYIŞI ÇALIŞTAYI SONÜÇ RAPORÜ KADIN KÜLTÜR MERKEZLERİ MODEL ARAYIŞI ÇALIŞTAYI Şanlıurfa Valiliği ve GAP İdaresi Başkanlığı işbirliği ile Şanlıurfa da Kadın Kültür Merkezleri

Detaylı

UNDP İspanya BinyılKalkınma Hedefleri Fonu BM Ortak Programı ILO, UNDP, IOM, FAO

UNDP İspanya BinyılKalkınma Hedefleri Fonu BM Ortak Programı ILO, UNDP, IOM, FAO UNDP İspanya BinyılKalkınma Hedefleri Fonu BM Ortak Programı ILO, UNDP, IOM, FAO Yüksek büyüme hızı, ancak yüksek işsizlik oranları Genç işsizlik oranı ulusal işsizlik oranının iki katı (% 27.5) Genç kadın

Detaylı

Dağlık alanda yaşayan insanlar ve yaşadıkları çevreler için birlikte çalışmak

Dağlık alanda yaşayan insanlar ve yaşadıkları çevreler için birlikte çalışmak Dağlık alanda yaşayan insanlar ve yaşadıkları çevreler için birlikte çalışmak BİZ KİMİZ? Dağ Ortaklığı bir Birleşmiş Milletler gönüllü ittifakı olup, üyelerini ortak hedef doğrultusunda bir araya getirir.

Detaylı

TEKSTĐL SEKTÖRÜ NÜN BÖLGESEL ANALĐZĐ: ÇEVRE YÖNETĐMĐ VE TEMĐZ ÜRETĐM. Tekstil Sektöründe Temiz Üretim Sempozyumu

TEKSTĐL SEKTÖRÜ NÜN BÖLGESEL ANALĐZĐ: ÇEVRE YÖNETĐMĐ VE TEMĐZ ÜRETĐM. Tekstil Sektöründe Temiz Üretim Sempozyumu Türkiye nin Tekstil Sektöründe KOBİ ler İçin Sürdürülebilir Ağlar ve İlişkiler Zinciri Oluşturulması Birleşmiş Milletler Ortak Programı TEKSTĐL SEKTÖRÜ NÜN BÖLGESEL ANALĐZĐ: ÇEVRE YÖNETĐMĐ VE TEMĐZ ÜRETĐM

Detaylı

AB PROGRAMLARI VE TÜRKİYE

AB PROGRAMLARI VE TÜRKİYE AB PROGRAMLARI VE TÜRKİYE Çisel İLERİ 13 Ocak 2017 İKV Kamuoyu Araştırması 2016 Araştırmanın Künyesi: Nisan 2016 Türkiye genelinde 18 il 1254 katılımcı 7 bölge Araştırmayı nerede yaptık? AB yi duydunuz

Detaylı

Vatandaşlık Eğitimi Merkezi (CCE) Varşova, 22 Ekim 2013

Vatandaşlık Eğitimi Merkezi (CCE) Varşova, 22 Ekim 2013 Vatandaşlık Eğitimi Merkezi (CCE) Varşova, 22 Ekim 2013 CCE Hakkında bir sivil toplum kuruluşudur; 1994 yılında kurulmuştur; demokratik devletlerde gerekli olduğu düşünülen vatandaşlık bilgi ve becerilerini

Detaylı

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Bu program Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Kadın İşletmelerine Finansman

Detaylı

Sık Sorulan Sorular. TANDEM KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİMİ Türkiye Avrupa Birliği (AB) 2016-2017 Soru listesi:

Sık Sorulan Sorular. TANDEM KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİMİ Türkiye Avrupa Birliği (AB) 2016-2017 Soru listesi: Sık Sorulan Sorular TANDEM KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİMİ Türkiye Avrupa Birliği (AB) 2016-2017 Soru listesi: 1. Tandem: Kültür Yöneticileri Değişimi Nedir?...s.3 2. Program nasıl çalışıyor? Not edilmesi

Detaylı

ISSAI UYGULAMA GİRİŞİMİ 3i Programı

ISSAI UYGULAMA GİRİŞİMİ 3i Programı ISSAI UYGULAMA GİRİŞİMİ 3i Programı 3i Programme Taahhütname ARKA PLAN BİLGİSİ Temel denetim alanları olan mali denetim, uygunluk denetimi ve performans denetimini kapsayan kapsamlı bir standart seti (Uluslararası

Detaylı

Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu temalı Toplantı İstanbul TOBB Plaza da Gerçekleşti

Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu temalı Toplantı İstanbul TOBB Plaza da Gerçekleşti Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu temalı Toplantı İstanbul TOBB Plaza da Gerçekleşti Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye nin Konumu Toplantısı TOBB Plaza da

Detaylı

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye-Kürdistan Ekonomik ilişkileri. 02 Temmuz 2014

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye-Kürdistan Ekonomik ilişkileri. 02 Temmuz 2014 Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye ile Kürdistan arasındaki ekonomik ilişkiler son yılların en önemli rakamlarına ulaşmış bulunuyor. Bugünlerde petrol anlaşmaları ön plana

Detaylı

BODRUM MANDALİNASI ÜRÜNLERİ, ANTALYADA BEĞENİLDİ

BODRUM MANDALİNASI ÜRÜNLERİ, ANTALYADA BEĞENİLDİ BODRUM MANDALİNASI ÜRÜNLERİ, ANTALYADA BEĞENİLDİ Bu yıl 26 30 ekim tarihleri arasında 7. Kez düzenlenen Yörex Yöresel Ürünler Fuarı Antalya Expo Center Fuar ve Kongre Merkezinde yapıldı. Türkiye nin birçok

Detaylı

OKULLAR YENİ YAŞAM ALANLARIMIZ

OKULLAR YENİ YAŞAM ALANLARIMIZ OKULLAR HAYAT OLSUN OKULLAR YENİ YAŞAM ALANLARIMIZ Okullarımız halka açıldı Okullar eğitim-öğretim saatleri dışında; akşam saatleri, hafta sonları ve yaz aylarında halkımızın hizmetine açıldı. Derslikler,

Detaylı

Çocuğa karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı

Çocuğa karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı 2015 2016 2017 Çocuğa karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı 2015 2017 2015 Gösterge temelli izleme ve raporlama eğitimleri, toplantılar, yayınlar... I1. Genel Kurul, 8 Mayıs, Ankara Çalışma grupları

Detaylı

Sivil Yaşam Derneği. 4. Ulusal Gençlik Zirvesi Sonuç Bildirgesi

Sivil Yaşam Derneği. 4. Ulusal Gençlik Zirvesi Sonuç Bildirgesi Sivil Yaşam Derneği 4. Ulusal Gençlik Zirvesi Sonuç Bildirgesi GİRİŞ Sivil Yaşam Derneği 21-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Konya da 4. Ulusal Gençlik Zirvesi ni düzenlemiştir. Zirve Sürdürülebilir Kalkınma

Detaylı

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek in Konuşma Metni

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek in Konuşma Metni GSO-TOBB-TEPAV Girişimcilik Merkezinin Açılışı Kredi Garanti Fonu Gaziantep Şubesi nin Açılışı Proje Değerlendirme ve Eğitim Merkezi nin Açılışı Dünya Bankası Gaziantep Bilgi Merkezi Açılışı 23 Temmuz

Detaylı

SAĞLIKLI ŞEHİR HAREKETİ KADIN ÇALIŞMALARI Kasım Eylül 2011

SAĞLIKLI ŞEHİR HAREKETİ KADIN ÇALIŞMALARI Kasım Eylül 2011 SAĞLIKLI ŞEHİR HAREKETİ KADIN ÇALIŞMALARI Kasım 2009- Eylül 2011 ESKİŞEHIR TEPEBAŞI BELEDİYESİ NCE YAŞANABİLİR BİR KENT Güçlü Dayanışma içinde Kendi yaşamını etkileyen kararlara katılımı olan bir toplum

Detaylı

www.gencfikirlerguclukadinlar.com

www.gencfikirlerguclukadinlar.com www.gencfikirlerguclukadinlar.com 2013 Proje Hakkında Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Intel Türkiye ve KAGİDER tarafından hayata geçirilmektedir. 18 30 yaş arası gençlerin, yaşadıkları

Detaylı

Mesleki eğitim tanıtım ve işbirliği protokolü

Mesleki eğitim tanıtım ve işbirliği protokolü http://www.iha.com.tr/balikesir-haberleri/mesleki-egitim-tanitim-ve-isbirligi-protokolu-balikesir- 1685591/ Mesleki eğitim tanıtım ve işbirliği protokolü Meslek lisesi Organize Sanayi Bölgesi ile İl Milli

Detaylı

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU

BASIN BİRİMİ GÜNLÜK YAYIN RAPORU Sayfası :8. Syf Sayfası :11. Syf Sayfası :4. Syf Sayfası :İnternet Sitesi Meslekdaşlardan Selvitopu na Ziyaret Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yönetimi, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin

Detaylı

Değerli İhracatçılar, Değerli Basın Mensupları,

Değerli İhracatçılar, Değerli Basın Mensupları, Sayın Başbakanım, Değerli Bakanlarım, Değerli İhracatçılar, Değerli Basın Mensupları, 26 ihracatçı sektörümüzdeki, 61 bin ihracatçımızın temsilcisi Türkiye İhracatçılar Meclisi nin Sektörler Toplantısı

Detaylı

Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir.

Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir. Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir. Dijital Pazarlama, rekabet avantajı için yeni kaynaklara ulaşımı

Detaylı

Sivil Düşün bir Avrupa Birliği programıdır.

Sivil Düşün bir Avrupa Birliği programıdır. Sivil Düşün bir Avrupa Birliği programıdır. Facebook / SivilDusun Twitter / SivilDusun YouTube / sivildusunab Instagram / sivildusun Çalışmalarınızla ilgili duyuruları haber@sivildusun.eu adresine iletebilirsiniz.

Detaylı

Şişecam, Yenişehir de dünya genelinde tek lokasyonda kurulu en büyük Cam Kompleksi nin yeni yatırımlarını açtı.

Şişecam, Yenişehir de dünya genelinde tek lokasyonda kurulu en büyük Cam Kompleksi nin yeni yatırımlarını açtı. Basın Bülteni Şişecam, Yenişehir de dünya genelinde tek lokasyonda kurulu en büyük Cam Kompleksi nin yeni yatırımlarını açtı. Şişecam, Yenişehir Cam Kompleksi nde yer alan Anadolu Cam Fabrikası 4. Cam

Detaylı

TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI HALUK DİNÇER İN KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ HAKKINDA HER ŞEY KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ KONUŞMASI

TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI HALUK DİNÇER İN KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ HAKKINDA HER ŞEY KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ KONUŞMASI TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI HALUK DİNÇER İN KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ HAKKINDA HER ŞEY KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ KONUŞMASI 7 Ocak 2015 İstanbul, Sabancı Center Sayın Konuklar, Değerli Basın Mensupları,

Detaylı

Sürdürülebilir Kırsal Planlamada Doğa Turizmi ve Yerellik

Sürdürülebilir Kırsal Planlamada Doğa Turizmi ve Yerellik Sürdürülebilir Kırsal Planlamada Doğa Turizmi ve Yerellik Yrd.Doç.Dr. Gül GÜNEŞ Atılım Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü İşletme Fakültesi ggunes@atilim.edu.tr

Detaylı

TÜRKİYE DE DENİZ STRATEJİSİ ÇERÇEVE DİREKTİFİ KONUSUNDA KAPASİTE GELİŞTİRME PROJESİ ( )

TÜRKİYE DE DENİZ STRATEJİSİ ÇERÇEVE DİREKTİFİ KONUSUNDA KAPASİTE GELİŞTİRME PROJESİ ( ) TÜRKİYE DE DENİZ STRATEJİSİ ÇERÇEVE DİREKTİFİ KONUSUNDA KAPASİTE GELİŞTİRME PROJESİ (06.04.2016) Saygıdeğer Büyükelçiler, Avrupa Birliği (AB) Delegasyonunun Çok Değerli Temsilcileri, Sayın Basın Mensuplarımız

Detaylı

MALİYE BAKANI SAYIN MEHMET ŞİMŞEK İN MAKROEKONOMİK GELİŞMELER İLE 2010 YILI OCAK- HAZİRAN DÖNEMİ MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİNİ

MALİYE BAKANI SAYIN MEHMET ŞİMŞEK İN MAKROEKONOMİK GELİŞMELER İLE 2010 YILI OCAK- HAZİRAN DÖNEMİ MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİNİ MALİYE BAKANI SAYIN MEHMET ŞİMŞEK İN MAKROEKONOMİK GELİŞMELER İLE 2010 YILI OCAK- HAZİRAN DÖNEMİ MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİNİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISI KONUŞMA METNİ

Detaylı

Fark Ettikçe, Birlikte Güçleniyoruz...

Fark Ettikçe, Birlikte Güçleniyoruz... Kadın Örgütlerinin Engelli Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Arttırılması Projesi Fark Ettikçe, Birlikte Güçleniyoruz... Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen Kadın Örgütlerinin

Detaylı

TEB KOBİ BANKACILIĞI

TEB KOBİ BANKACILIĞI TEB KOBİ BANKACILIĞI Türkiye de KOBİ ler İşletme Büyüklüğü İstihdam Grubu (Çalışan Sayısı) 2011 İşletme Sayısı % Toplam İstihdam % Ortalama Çalışan Sayısı Mikro 1-19 2.522.011 97,30% 5.362.905 46,60% 2

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014 Türkiye Cumhuriyeti Yalın Altı Sigma Konferansı-5 / 7-8 Kasım 2014 Sürdürülebilir Bir Üretim Altyapısı Çevreye Duyarlı VGM Güvenli Verimli BSTB İleri Teknoloji Yüksek Katma Değer 2 20 nün Kuruluşu 17 Ağustos

Detaylı

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2016 YILI YILLIK İŞ PLANI

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2016 YILI YILLIK İŞ PLANI KONU Tahmini Maliyet (TL) Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Sorumlu Kişi İşbirliği Yapılacak Kurumlar ve Kişiler Performans 1.1.1.1 2013 yılında istihdam edilmesi planlanan basın ve halkla ilişkiler personelinin

Detaylı