Sayı: 90 Haziran 2013

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sayı: 90 Haziran 2013"

Transkript

1 Sayı: 90 Haziran 2013 Argande doğduğu yere geri döndü Ban Ki-moon Karadeniz Eğitim Kutusu projesini ziyaret etti 6 bin gönüllü 20 şehirde 'Haydi Yapalım Türkiye' dedi Benim Dünyam anketinin ilk sonuçları açıklandı AKD'ye ve Kuzey Doğa Koruma Derneği'ne "Yeşil Oscar"

2

3 BM Genel Sekreteri Karadeniz Eğitim Kutusu projesini Sochi de ziyaret etti BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Sochi de bir or taöğretim sınıfındaki çevre ile ilgili eğitim seti Karadeniz Eğitim Kutusu'nun anlatıldığı derse katıldı. Ankara, Haziran 2013 Karadeniz Eğitim Kutusu, UNDP ve Coca-Cola firmasının su ortaklığı olan Her Damla Değer Katar projesi tarafından tasarlandı ve dağıtıldı. Bu eğitim kutusunda Karadeniz i anlatan, öğretmenler için hazırlanmış kılavuzun haricinde çocukların eğlenirken öğrenebileceği 50 adet oyun bulunuyor. Karadeniz Eğitim Kutusu projesi Türkiye'de başlatıldı ve Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde hazırlandı. 2 bin kutu Türkiye'nin Karadeniz kıyı şehirlerine dağıtıldı. Karadeniz Eğitim Kutusu, daha sonra Ukrayna diline ve Rusçaya çevrildi. Ukrayna da 1400 adet, Rusya da bin adet kutu dağıtıldı. Karadeniz Eğitim Kutusunun Rusça versiyonunun açılışı Sochi de Ban Ki-moon unda da katılımıyla üst düzey bir etkinlikte kutlandı. Şu anda Romanya ve Bulgaristan'da Karadeniz Eğitim Kutuları geliştiriliyor ve yakında Gürcistan için de çalışmalara başlanılması planlanıyor. Uluslararası Tanınırlılık Karadeniz Eğitim Kutusu projesi çok olumlu yorumlar ve tepkiler alıyor. Öğretmenler, Eğitim Bakanlığı çalışanları ve bilim adamları Karadeniz Eğitim Kutusu nun Karadeniz Bölgesi için ne kadar yararlı olduğunu vurguluyor. Kutunun içeriğinin kullanıcı dostu olduğu da belirtiliyor. Kore nin bir şehri olan Yeosu da düzenlenen Expo 2012 de Karadeniz Eğitim Kutusu, su konusunda en iyi 11 küresel uygulamadan biri olarak kabul edildi.

4

5 Hayalet ağları çıkarmak için geri sayım başladı Hayalet Ağ Avcıları projesi ile yerleri belirlenen ağları çıkarmak için dalışlar başladı. Proje, Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) COMDEKS desteğinde yürütülüyor. Ankara, Haziran 2013 Gökova Yelken Kulübü tarafından yürütülen projede, hayalet ağların deniz dibinden çıkarılması için hazırlıklar tamamlandı ve dalışlar Mayıs ayı sonunda başladı. Çalışmalar, internet sitesinden takip edilebiliyor Proje kapsamında kurulan internet sitesinden, yapılan çalışmalara ilişkin tüm gelişmeler takip edilebiliyor. internet adresinden, proje hakkında geniş ve ayrıntılı bilgilerin yanı sıra hayalet ağ sorunuyla ilgili aydınlatıcı veriler, etkileyici fotoğraflar ve proje hakkındaki haberler ziyaretçilere sunuluyor.

6 SAD dan, sorumlu balıkçılık için sorumlu tüketici hareketi Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) tarafından yürütülen Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş projesi ile hazırlanan ankette, konunun tüketici tarafı masaya yatırılıyor. Ankara, Haziran 2013 Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) COMDEKS desteğindeki projenin alanda yarattığı değişimin yanı sıra arz-talep ilişkilerinde yerel ekonomi aleyhine ortaya çıkan değişimler anketle tespit ediliyor. Projenin yarattığı değişim ölçülüyor SAD tarafından hayata geçirilen anket çalışması, konuyla ilgili uzmanlar tarafından projenin yürütüldüğü Datça- Bozburun Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi nde uygulanıyor. Anket çalışmasıyla, projenin alanda yarattığı değişim ve etkiler ölçülüyor ve bundan sonraki çalışmalarda verim artışı için ölçü ve metod belirlemede referans noktalar saptanıyor. Hem bilinç hem sorumluluk Anket çalışmasıyla ayrıca, bölge halkının deniz koruma faaliyetlerinde rol ve sorumluluk alma kapasitesi belirlenirken, nesli tehlike ve ileri seviyede tehlike altındaki türler hakkında bilinç oluşturulması da amaçlanıyor. Projeyle ilgili gelişmeler internet sitesinden de takip edilebiliyor.

7 Koruma Alanları için katılım belgeli e-öğrenme başladı Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi projesi kapsamında hazırlanan Deniz Koruma Alanları e-öğrenme uygulaması başladı. Uygulamaya egitim.dka.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. Ankara, Haziran internet adresinden ulaşılabilen ve iki modülden ulaşılan e-öğrenme uygulamasında daha önce proje kapsamında yapılan kamu personeline yönelik eğitimler ve sunumlardan yararlanıldı. Eğitimi tamamlayanlara katılım belgesi veriliyor Uygulamada birinci modül, "Korunan Alanlar, Biyolojik Çeşitlilik ve Deniz Koruma Alanlarına Giriş" konularından oluşuyor. İkinci modül ise "İş Geliştirme Birimi Eğitimi: Çevre Ekonomisi, Denizel Biyolojik Çeşitlilik, Finansal Sürdürülebilirlik, Pazarlama ve Doğal Kaynak Envanteri ve Yönetimi" konularını içeriyor. Eğitime katılarak derslerin takibini tamamlayanlara katılım belgesi veriliyor.

8 Eğitimde İyi Örnekler Konferansı nda Enerji Verimli Okul Binası tanıtıldı Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesinin ortaklarından Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitimde İyi Örnekler Konferansı nda bütünleşik bina tasarımı yaklaşımı ile tasarımı yapılan enerji verimli okul binasını tanıttı. Ankara, Haziran 2013 Konferansın bu yılki teması Eğitimi Dönüştürmek" idi. Konferansa Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ömer Açıkgöz katıldı. Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi iyi örnekler arasında Mesleki Eğitimde Güncel Gelişmeler ve Beklentiler paneline katılan Açıkgöz sunumunda Türkiye de meslekler ve beceriler haritası, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 650 mesleğin EUROPASS sertifikaları, ortaöğretimde yeniden yapılanma çalışmaları, mesleki ve teknik eğitim alanındaki yönetici ve öğretmenlerin eğitimi, Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı konularında bilgi verdi. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ya da dâhil olunan iyi örnekler de eğitimde tanıtıldı. Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürütülen Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi de bu örnekler arasında yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Çevre ve Şehicilik Bakanlığı projenin diğer ortakları arasında yer alıyor. Tasarım aşamasındaki üç bina yakında kullanımda Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi kapsamında sürdürülebilirlik prensibi esas alınarak bütünleşik bina tasarımı yaklaşımı ile üç adet binanın tasarım işleri devam ediyor. Binalardan ilk ikisi, Ankara Eryaman Mahallesi'nde yapılacak ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Yenilenebilir Enerji Teknik Meslek Lisesi" olarak kullanılacak. Okul yapıları, derslik binası ve atölye binası olmak üzere iki ana bölümden oluşacak. Üçüncü bina ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Sincan- Etimesgut Bölgesi Hizmet Binası olarak tasarlanıyor. Ayrıntılı bilgi için:

9 Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kalkınmadaki rolü İstanbul da tartışıldı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı nın Kalkınma Politikası Bürosu ve Krizleri Önleme ve Atlatma Bürosu ortaklığında düzenlenen ve üç gün süren toplantıda UNDP nin kalkınma programlarında bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasının sağladığı fırsatlar tartışıldı. Ankara, Haziran 2013 Sosyal ağlar ve mobil teknolojiler, toplumsal ve siyasi hareketlere küresel olarak destek sağlanması ve yerel düzeyde insanların harekete geçmesi için yeni iletişim kanalları sağlıyor. Gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir şekilde yaygınlaşan cep telefonu ve diğer bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) katılım, sorumluluk alma ve hesap verebilirlik konularında yeni alanlar yaratıyor. Bu durum bireyler ve hükümetler arasındaki ilişkiyi dönüştürerek yeni bir sosyal sözleşmenin oluşmasına öncülük ediyor. Yeni medya kanalları sayesinde bireyler tüm dünyaya seslerini duyurabiliyor. Tüm bunlara ek olarak, pek çok insan ilk defa yönetişim ve çatışmanın dönüşümü süreçlerine aktif olarak katılıyor. Bu bağlamda, İstanbul da UNDP tarafından organize edilen uygulama toplantısı, kalkınma için BİT ve e-yönetişim ile krizleri önleme uygulamalarını güçlendirmeyi amaçladı. Ayrıca toplantıda, bilgi ve iletişim teknolojileri ile krizleri önleme uygulamalarının ortak çalışmayla güçlendirilmesi için yeni stratejiler ve mekanizmalar geliştirildi. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse, toplantı UNDP nin ve ulusal ortaklarının BİT, yönetişim ve krizleri önleme alanında yaptıkları çalışmalarını daha ileri götürmeyi amaçladı. Üç gün süren olan uygulama toplantısı oldukça etkileşimli bir biçimde yürütüldü. Toplantı, aynı zamanda Güney ülkeleri arasında deneyim paylaşımına da olanak tanıdı. Hangi sonuçlar elde edildi? Uygulama toplantısına 55 ten fazla ülkeden gelen UNDP ülke ofislerinin personelleri, ulusal paydaşlar ve diğer paydaşlar arasından yaklaşık 60 kişi katıldı. Toplantının bitiminde, UNDP BİT, Yönetişim ve Kriz Kılavuz Notu nun gözden geçirilmesi ve uygulanabilir ve somut bir işbirliği ile ortak girişimlere öncülük edecek BİT, E-Yönetişim ve Krizleri Önleme Uygulamaları arasındaki iletişim ve koordinasyon artırıldı.

10 Toplantıda ayrıca Güney-Güney İşbirliği ve bölge içi işbirliklerinin geliştirilmesi de amaçlandı.

11 Orman mühendislerine yönelik kapsamlı eğitim verildi Ankara, Haziran 2013 Orman Mühendisleri Odası tarafından, UNDP ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) nun katkıları ile düzenlenen Proje Döngü Yönetimi Eğitimi tamamlandı. Kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında çalışan orman mühendislerine yönelik eğitim dört hafta sürdü. Eğitimlerde proje döngü yönetiminin parçası olan proje hazırlama, mantıksal çerçeve, izleme ve değerlendirme, iletişim, kaynak oluşturma ve bütçeleme gibi konuların yanı sıra orman yönetimi, Binyıl Kalkınma Hedefleri gibi konularda da bilgi verildi. Eğitimlere katılan 74 kişi sertifikalarını 6 Mayıs 2013 tarihinde Ankara da düzenlenen törenle aldı. Sertifika törenine Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ali Küçükaydın, FAO Türkiye Temsilcisi Mustapha Sinaceur, UNDP Türkiye Program Yöneticisi Dr. Leyla Şen ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü nün eğitime katılan çalışanları ve özel sektörden çok sayıda orman mühendisi katıldı. Bu eğitim, orman mühendislerine yönelik yapılmış en kapsamlı proje döngü yönetimi eğitimi olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

12 Akdeniz Koruma Derneği'ne ve Kuzey Doğa Koruma Derneği'ne "Yeşil Oscar" Akdeniz Koruma Derneği (AKD) Başkanı Zafer Kızılkaya ve Kuzey Doğa Koruma Derneği Başkanı Dr. Çağan Şekercioğlu, Yeşil Oscar olarak bilinen Uluslararası Whitley Doğa Koruma Ödülü ne layık görüldü. Ankara, Haziran 2013 AKD, ödülü Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi balıkçılığa kapalı alanların koruma etkinliğini yerel balıkçıların katılımı ile artırma çalışmalarından dolayı aldı. AKD, Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteğinde gerçekleştirilen pek çok proje yürütüyor. GEF desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve UNDP tarafından yürütülmekte olan Türkiye nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi desteğindeki farklı projelerin yürütücüsü olan AKD Başkanı Zafer Kızılkaya, Yeşil Oscar olarak bilinen Uluslararası Whitley Doğa Koruma Ödülü ne layık görüldü. Ödül, yerel balıkçıların katılımı ile Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi ndeki balıkçılığa kapalı alanların korunmasını artırma çalışmalarından dolayı AKD ye verildi. Dr. Çağan Şekercioğlu, ilk Whitley Altın Ödülünü 2008 yılında almıştı. Şekercioğlu bu sene Whitley Altın Ödülleri'nin 20. Yılı Ödülünü aldı. Bu ödül geçmişte Whitley Doğa Koruma Ödülü'nü alanlara veriliyor ve Şekercioğlu bu ödülü Türkiye'nin ilk yabanıl yaşam koridoru girişimi vesilesiyle aldı. Çağan Şekercioğlu bu ödüle son 20 yıl içinde Whitley Doğa Koruma ödüllerini almış 167 aday arasından layık görüldü. Diğer bir deyişle, Çağan Şekercioğlu, doğa korumada Türkiye'yi dünya gündemine taşıması nedeniyle son 20 yılda Whitley Doğa Koruma ödülünü kazanmış en başarılı kişi olarak seçildi. Kuzey Doğa Derneği'nden Dr. Çağan Şekercioğlu, 227 çeşit kuşa ev sahipliği yapan Kuyucuk Gölü'nün uluslararası Ramsar alanı olarak tanınmasında önemli bir rol oynadı. Aynı zamanda Şekercioğlu, etobur hayvanlar için Türkiye'nin ilk yabanıl yaşam koridoru girişimini GEF Küçük Destek

13 Programının desteği ile başlattı. Ödülü İngiltere Prensesi verdi İngiltere Kraliyet Coğrafya Derneği nde yapılan törende Kızılkaya ya ve Şekercioğlu'na ödülünü İngiltere Prensesi Anne takdim etti. Prenses Anne yaptığı konuşmada, Buradaki Whitley ödülüne layık görülenler, kendi yerel halklarıyla yakın ilişki içerisinde, doğa-insan ilişkisinin yarattığı sorunları bilen ve bunlara pratik çözümler yaratırken, yerel insanları ve resmi yetkilileri işin içerisine katabilen ender yeteneklere sahip insanlardır. Gelin şunu kabul edelim, çoğumuz bu yetenekten yoksunuz, ama Whitley ödül sahipleri bu alanın uzmanları dedi. Pek çok proje yürütüyor AKD, sürdürülebilir balıkçılık açısından büyük önem taşıyan balıkçılığa kapalı alanlardaki denetlemelerin etkisinin artırılması amacıyla yerel balıkçıların yer aldığı bir deniz korucusu sistemi kurulması ve yerel balıkçılara alternatif gelir kaynağı olabilecek Geleneksel Balıkçılık Turizmi gibi pek çok proje de yürütüyor. BBC Türkçe'nin Zafer Kızılkaya ve Çağan Şekercioğlu ile yaptığı röportajı izlemek için bubağlantıya tıklayabilirsiniz. Kazananların ödül töreninde yaptığı konuşmaları dinlemek için:

14 Benim Dünyam anketinin ilk sonuçları açıklandı Ankara, Haziran ülkeden 560 bin kişinin katıldığı Benim Dünyam anketinin ilk sonuçlarına göre, bireyler için "iyi bir eğitim", "daha iyi sağlık hizmetleri" ve "dürüst ve duyarlı bir hükümet" konuları öncelikli. Daha iyi bir dünya için hazırlanan Benim Dünyam isimli Birleşmiş Milletler küresel anketi bireyleri, BM sisteminde kendilerine bir yer bulmaya ve seçenekler arasından oylama yaparak bir sonraki küresel kalkınma gündeminin belirlenmesi sürecinde yer almaya çağırıyor. Benim Dünyam anketi bu anlamda ezber bozan bir girişim. Bireylerin kendi hayatlarında değişiklik sağlayacak en önemli konuları ve hem kendilerin hem de ailelerinin yüzleştikleri en önemli zorlukları oylarıyla belirtmeleri için uygulanan ve şimdiye kadar 194 ülkeden 560 binden fazla bireyin oy verdiği bir anket 'Benim Dünyam'. Ruanda dan Pilipinler e, Meksika dan Amman ve Madrid e kadar pek çok birey, okullardan, camilerden, ofislerden ve mülteci kamplarından oy kullanarak herkes için daha iyi bir dünyanın tanımlanmasına yardımcı oldu. Benim Dünyam anketinin ilk sonuçları Mayıs ayında 2015 sonrası diyalog sürecinde kurulan BM Genel Sekreteri Üst Düzey Paneli nin geleceğin uluslararası kalkınma gündemi hakkında tavsiyelerini açıkladığı New York buluşması sonrasında açıklandı. Benim Dünyam anketinin gerçek zamanlı sonuçları BM Genel Sekreteri ne ve Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu na düzenli olarak iletiliyor. Şimdiye kadar oyların yüzde 57 si çevrimdışı olarak, yüzde 35 i internet sitesi üzerinden, yüzde 8 i de cep telefonları aracılığıyla toplandı. Dünya genelinde bireyler ne diyor? Benim Dünyam anketi 16 konu arasından katılımcıların kendileri ve aileleri için en önemli gördükleri 6 tanesini seçmeleri isteniyor. Bugüne kadar yapılan oylamaların sonucuna göre bireylerin hayatlarını iyileştirmesi için en önemli gördüğü konular arasında ilk üç sırayı iyi bir eğitim, daha iyi sağlık hizmetleri ve dürüst ve duyarlı bir hükümet oluşturuyor. Temiz suya erişim ve sağlık ve besleyici ve satın alınabilir gıda konuları da bireyler tarafından hayatlarını iyileştirmek için büyük önem taşıyan konular arasında görülüyor. Bireylerin ağırlıklı olarak sağlık ve eğitim konularında oy kullanmaları, tamamlanması için son bin gün kaldığı açıklanan Binyıl Kalkınma Hedefleri nin (BKH) geçerliliğini koruduğunu ortaya koyuyor. Benim Dünyam anketi bireylere BKH lerinin başarılarını devam ettirmek ve 2015 sonrası için yoksulluğun ortadan kaldırılması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması konularını temel alan iddialı bir kalkınma gündeminin hazırlanmasına yardım etmek için bir fırsat sunuyor.

15

16 6 bin gönüllü 20 şehirde 'Haydi Yapalım Türkiye' dedi Bir günlük çöp toplama etkinliği olan Mayıs ayında Türkiye de düzenlenen Haydi Yapalım Türkiye kampanyası ile bir günde, 20 farklı şehirden 6 bin gönüllü 30 ton atık topladı. Ankara, Haziran 2013 Haydi Yapalım (Let s Do It) kampanyası, çevre konusunda farkındalık yaratmayı ve her bir bireyin içinde yaşadığı toplum için gönüllü olarak fark yaratabileceğini göstermeyi hedefliyor. Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV) de kampanyaya Ankara daki etkinliği organize ederek katıldı. Mühye Köyü nde 250 gönüllünün katılımı ile yapılan etkinlik için Birleşmiş Milletler Gönüllüleri ne, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ITC Invest Trading & Consulting AG, Türkiad ve TEMA destek verdi. Birlemiş Milletler Gönüllüleri Program Asistanı Burcu Tamgaç Mörel, 11 Mayıs günü sabahı Ankara da yağmur yağdığını görünce gönüllülerin katılımın az olmasından endişe duydum. Fakat buluşma yerine gittiğimde yağmurlukları ve şemsiyeleri ile gelmiş farklı yaş gruplarından heyecanlı gönüllüler ile karşılaştım. Gün boyunca yağan yağmura rağmen gönüllülerin daha fazla çöp toplamak için bitmeyen enerjilerini görmek beni bundan sonraki etkinlikler için çok motive etti. diyor. Etkinlik ilk olarak 2008 yılında Estonya da yapıldı. Bu sene Türkiye, 40 bin gönüllünün katıldığı Bosna Hersek ve 60 bin gönüllünün katıldığı Kosova gibi, etkinliğe katılan 100 ülkeden biri oldu. Türkiye genelinde 6 bin gönüllünün etkinliğe katılmış olması iyi bir şey olsa da önümüzdeki yıllarda katılımcı sayısının artacağına inanıyorum diye ekliyor Burcu.

17 Argande doğduğu yere geri döndü Güneydoğu Anadolu'da Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler projesinin ikinci aşaması kapsamında Güneydoğu Anadolu'da düzenlenen organizasyonla bu güne kadar projeye destek veren ulusal ve yerel düzeydeki paydaşlar bir araya geldi. Ankara, Haziran 2013 Program, Şanlıurfa'da yapılan Proje Yönlendirme Komitesi - Yerel Danışma Komitesi ortak toplantısı ile başladı. Ulusal ve bölgesel düzeydeki iyi örneklerin, ihtiyaç ve önceliklerin paylaşıldığı toplantının ardından bugüne kadar projeye destek veren paydaşlara teşekkür plaketleri GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil tarafından verildi. Ardından, Argande'nin Sonbahar/Kış koleksiyonu Bilge Tuğsuz'un koreografisi ile sergilendi. Proje destekçileri için düzenlenen gezide, Şanlıurfa, Mardin ve Argande üretiminin yapıldığı Batman 19 Mayıs ÇATOM atölyesi ziyaret edildi. Argande'nin yeni koleksiyonunun üretimine devam eden atölye çalışanları ile bugüne kadar projeye destek vermiş tasarımcıları bir araya getiren buluşma yerel ve ulusal basında da geniş yer buldu. Proje destekçilerinin Batman ziyareti devam ederken Argande'nin Sonbahar/Kış koleksiyonunun katalog çekimleri de Mardin'de gerçekleşti. Argande markasının yüzü Sema Şimşek'in de aralarında bulunduğu modeller, Argande tasarımlarıyla fotoğrafçı Gencer Bavbek'e poz verdiler. Fotoğraf: Billur Saatçi

18 Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu na başvurular sona erdi Gelecek Turizmde - Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Projesi'ne ön başvuru süresi sona erdi. Ankara, Haziran 2013 Destek Fonu, Anadolu Efes, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle, sürdürülebilir turizmle yerel ekonomiye ve kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirildi. Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Türkiye genelinde yoğun ilgi gördü. Fona 60 ilden 250'nin üzerinde başvuru yapıldı. Ön değerlendirme sonucu başarılı bulunan projeler, Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan Sürdürülebilir Turizm ve Proje Geliştirme Atölye Çalışması'na katılacaklar. Bu projeler şöyle: Hüsamettindere Köyü: Türkiye'nin İlk Ekomüzesi - Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Derneği - Bolu, Mudurnu İstiklalden İstikbale Turizm - Ersizlerdere Yardımlaşma ve Dayanışma Ekonomik Kalkınma Eğitim ve Eko Turizm Derneği Kastamonu, Küre Kızlar Öğreniyor Siirt Turizmle Gelişiyor Projesi - Siirt'i Geliştirme ve Kalkındırma Derneği - Siirt Kültür Rotalarında Kadın ve Konaklama - Kültür Rotaları Derneği - Şanlıurfa, Afyonkarahisar Kültür Turizminde Baksı Konukseverliği - Baksı Kültür Sanat Vakfı - Bayburt, Bayraktar Köyü Mardin'de Kadınlar Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılması - Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı - Mardin Seferihisar'ın Yavaş Mutfağı - Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi - İzmir, Seferihisar Turizm ve Deniz Kaplumbağaları Birlikte Yaşasın - Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (Dekamer) - Muğla Turizmde Farklı Pencereler - Uzundere Doğa Gençlik ve Spor Kulubü Derneği Erzurum %100 Misia - Nilüfer Misi Köyü Kadınları Kültür ve Yardımlaşma Derneği - Bursa, Misi Köyü Detaylı Bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz.

19 GAP Enerji Verimliliği Kuluçka Merkezi'nin kurulması için Gaziantep te protokol imzalandı Kuluçka merkezi iş modelinin tanımlanması için süren sekiz aylık istişareler sonunda, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Üniversitesi, GAP Enerji Verimliliği Kuluçka Merkezi nin Gaziantep te kurulması ve Ankara, Haziran işletilmesi 2013 protokolünü imzaladı. GAP Enerji Verimliliği Kuluçka Merkezi, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi nde açılacak. Enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine destek vermesinin yanı sıra merkez, sanayi bölgelerinde, kamu binalarında, özel konutlarda ve hizmet sektörü binalarında enerji verimliliği potansiyellerinin değerlendirilmesi ve enerji verimliliği önlemlerinin alınması ve uygulanması için danışmanlık hizmeti de verecek. Yasal süreçlerin tamamlanması, enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin belirlenmesi ve yenilenmesinden sonra, merkez kurulacak ve 2013 ün ikinci yarısında çalışmalarına başlayacak. Merkez ile birlikte girişimciler için daha uygun bir iş ortamı GAP Bölge İdaresi tarafından UNDP nin teknik desteği ile koordine edilen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji verimliliğinin arttırılması projesinin önceliklerinden biri de enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin bölgede konumlanmasını sağlamak. Şu anda Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde konumlu bir enerji verimliliği danışmanlık şirketi bulunmuyor. Bölgedeki bu danışmanlık hizmetlerini Türkiye nin diğer illerinden gelen şirketler veriyor. Test ve ölçüm aletlerinin yüksek maliyeti enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin bölgede olmamasının sebeplerinden biri. Bu sebeple enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinin makul fiyatlardaki test aletlerine sahip olabileceği bir kuluçka merkezinin kurulmasının bölgedeki girişimciler için uygun bir iş ortamı sağlayacağına inanılıyor. Projenin bütçesi, merkezin kurulması ve çalışmaya başlaması ve finansal sürdürebilirliğini güvence altına alıncaya kadar operasyonel maliyetlerinin karşılanması için yeterli.

20 UNDP Başkanı bir kez daha dünyanın en güçlü 100 kadınından biri oldu Forbes dergisi, UNDP Başkanı Helen Clark ı sürdürülebilir büyümeyi desteklemek ve yoksulluğu azaltmak için toplumsal cinsiyet eşitliğine yaptığı vurgu nedeniyle dokuzuncu kez dünyadaki en güçlü yüz kadın arasında gösterdi. Ankara, Haziran 2013 Forbes dergisi yaptığı açıklamada, BM kalkınma sisteminin öncü örgütü UNDP nin başkanı olarak ikinci dört yıllık dönemine başlayan Helen Clark, yıllık 5.8 milyar dolarlık bir bütçeye ve 177 farklı ülkede 8 bin çalışana başkanlık ediyor. Sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak ve yoksulluğu azalmak için bulduğu çözüm toplumsal cinsiyet eşitliği ve üreme sağlığına yönelik büyük yatırımlar yapılmasını sağlıyor dedi. Forbes dergisi aynı zamanda Helen Clark ın, 2009 yılında UNDP nin ilk kadın başkanı olmadan önce Yeni Zelanda da seçilmiş ilk kadın başbakanı da olduğunu belirtti. Helen Clark aralarında Alman Başbakanı Angela Merkel, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Gates Vakfı Eş Başkanı Melinda Gates, ABD Devlet Başkanı nın eşi Michelle Obama, eski ABD Devlet Bakanı Hillary Clinton ve Facebook Üst Düzey Yöneticisi Sheryl Sandberg in de bulunduğu yüz kişiden oluşan listede 21. sırada yer alıyor. Helen Clark ın UNDP Başkanlığı nda ikinci dört yıllık görev süresi Nisan ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurul unda Genel Sekreter Ban Ki-moon tarafından onaylanmıştı. Clark, Yeni Zelanda da art arda üç dönem boyunca başbakanlık görevini üstlendikten sonra UNDP Başkanı olarak Nisan 2009 da göreve başladı. Helen Clark, BM nin küresel kalkınma ağını yöneten ve BM Kalkınma Grubu na başkanlık eden ilk kadın. Helen Clark, başkan olarak yeniden atanması üzerine yaptığı açıklamada, İkinci dönemim boyunca sürdürülebilir insani kalkınma ve yoksullukla mücadele UNDP nin temel hedefleri olmaya devam edecek dedi. Clark, Yeni dönemde Binyıl Kalkınma Hedefleri ne ulaşmak için sürdürdüğümüz çabaların 2015 ve sonrasında artırılması çalışacağım. Bu vizyon ile UNDP yi daha şeffaf, güvenilir ve etkin bir organizasyon haline getireceğiz diye ekledi. Amerikan Üniversitesi Helen Clark ı Dünyayı Değiştiren 20 Kadın arasında ilk sıraya taşırken, Foreign Policy dergisi Mayıs-Haziran 2013 sayısında Helen Clark ı gezegen üzerindeki en güçlü 500 kadın arasında gösterdi.

21

22 Uluslararası Caz Günü ne İstanbul ev sahipliği yaptı Bu yıl ikincisi kutlanan Uluslararası Caz Günü ne İstanbul ev sahipliği yaptı. İstanbul Aya İrini Müzesi nde düzenlenen Uluslararası Caz Günü konserinin yanı sıra dünyanın dört bir tarafında, barış, diyalog ve işbirliği için güçlü bir araç olarak cazın rolüne vurgu yapan konserler ve eğitim programları düzenlendi. Ankara, Haziran 2013 UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, 20 Nisan da kutlanan Uluslararası Caz Günü nde: Hiçbir müzik türü, diplomatik bir araç olarak caz kadar güçlü değil, dedi. Bokova şunları ekledi: Neredeyse bir asırdır, caz tutkunun ve cömertliğin evrensel dili oldu. Farklı kültürlerden, dinlerden, uluslardan olan insanları bir araya getirdi, iletişimlerini ve işbirliklerini güçlendirdi. Caz müziği ilk olarak ABD nin New Orleans kentinde 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Afrika gelenekleri ile Avrupa müzik formlarını bir araya getiren çeşitli türlerde tüm dünyaya yayıldı. Özgürlüğün evrensel bir dili olarak kabul edilen caz için kutlanan bu günde, özellikle yeni teknolojiler ve sosyal ağlar gibi iletişim araçları ile sosyal gelişimi desteklemeyi amaçlanıyor. Müzik direktörlüğünü John Beasley'nin üstlendiği Uluslararası Caz Günü Konseri'nde, ünlü piyanist ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock başta olmak üzere, Wayne Shorter, Diane Reeves, Marcus Miller, Al Jarreau, Joss Stone, Terri Lyne Carrington, Hugh Masekela ve ünlü birçok isim sahne aldı.

23 Ban: Susuz bir geleceği önlemek elimizde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, uluslararası topluluğun Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşma çabalarını yoğunlaştırdığı ve 2015 sonrası sürdürülebilir kalkınma gündeminin belirlendiği bir dönemde, su ve biyolojik çeşitliliğin iki önemli konu olduğunu söyledi. Ankara, Haziran 2013 Ban 22 Mayıs Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, "Dünya yüzeyinde bol miktarda bulunmasına rağmen, suyun sadece çok küçük bir kısmı insanlar için kullanılabilir tatlı sudan oluşuyor. Her geçen gün su sorununun büyüdüğü ve su standartlarının asgarinin de altına düştüğü günlerden geçiyoruz. Bu şekilde devam etmesi halinde ileride insanların suya olan talepleri karşılanamayacak" dedi. Biyolojik çeşitliliğin su güvenliğinin sağlanması açısından ekosistemler üzerinde önemli bir rol oynadığını belirten Ban, "Ekosistemler, yerel, bölgesel ve küresel seviyede, su kaynaklarının devamlılığının sağlanmasını ve kalitesinin yükselmesini sağlıyor." Ban sözlerine şöyle devam etti: "Ormanlar erozyonun önlenmesine katkı yapıyor ve su kaynaklarını koruyor. Sulak alanlar sel riskini azaltıyor. Hızlı kentleşme sonucu su sorununun şiddetli bir şekilde hissedileceği şehirlerde, doğa temelli çözümlerin şehir planlamasına eklenmesinin şehirlerin su kaynaklarının korunmasına yardım edeceği görülüyor." Bu senenin Biyolojik Çeşitlilik Günü teması Su ve Biyoçeşitlilik idi, bu sene aynı zamanda BM tarafından Uluslar arası Su İşbirliği yılı olarak da belirlenmişti.

24 Küresel gıda fiyatlarında iki ay üst üste artış yaşandı BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) dünya genelinde gıda fiyatlarının iki ay üst üste artığını, ancak 2013 yılında yüksek bir tahıl rekoltesi elde edilmesinin beklendiğini belirtti. Ankara, Haziran 2013 FAO tarafından aylık olarak yayınlanan gıda endeksi rakamlarına göre gıda fiyatları Nisan ayında Mart ayına göre yüzde bir oranında artış gösterdi ve iki puanlık yükselişle 215,5 oldu. FAO gıda endeksi et, süt ve süt ürünleri, tahıl, yağ ve şeker fiyatlarına göre belirleniyor. FAO, dünyanın en büyük süt üreticisi olan Yeni Zelanda da üretimin düşmesi nedeniyle süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında yükseliş yaşandığını açıkladı. FAO tahıl ürünleri endeksi 10 puan yani yüzde 4,1 lik düşüş göstermiş olsa da 2012 yılının aynı tarihine oranla 11 puan daha yüksek olduğu tespit edildi. Beklenmeyen hava koşulları yaşanmazsa tahıl ürünlerindeki yükselen trend tüm yıl boyunca devam edecek. FAO ya göre 2013 yılında elde edilecek tahıl rekoltesinin milyon tonla rekor seviyelere ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti.

25 Genç işsizliği krizinin uzun vadeli etkileri onlarca yıl hissedilebilir Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) nün hazırladığı Gençliğin Küresel İstihdam Eğilimleri 2013 raporuna göre, bu yıl dünyada yaklaşık 73 milyon gencin işsiz kalmasının bekleniyor. Ankara, Haziran 2013 Gençliğin Küresel İstihdam Eğilimleri 2013: Risk altında bir nesil başlıklı ILO raporuna göre, geçici işlerin artması, gelişmiş ekonomilerde gençlerin heveslerini giderek kaybetmeleri, gelişmekte olan ülkelerde ise mevcut işlerin düşük kaliteli, kayıtsız, geçinmeyi ancak sağlayan işler olması genç işsizliğini artırıyor. ILO, raporda, genç işsizliği krizinin uzun vadeli etkilerinin onlarca yıl hissedileceğini belirtti ve sorunun çözümü için yaratıcı ve geniş çaplı politika çözümlerinin uygulanması için çağrı yaptı. Rapora göre, 2012 ve 2013 yıllarında ekonomik kriz sonrası küresel iyileşmenin yavaşlamasının genç işsizliğini daha da arttırdı ve iş arayanlar gençler için iş kuyrukları daha da uzadı. Rapor şunları ekliyor: Gençlerin büyük kısmı iş aramayı bıraktı. Ayrıca uzun süredir devam eden işsizlik krizi nedeniyle gençler yapacakları iş ile ilgili daha az seçici yılında genç işsizlik oranı %12.8 ILO raporuna göre küresel genç işsizlik oranları 2009 da yüzde 12,7, 2011 de yüzde 12,3 iken 2012 yılında yüzde 12,4 ve 2013 te de yüzde 12,6. Rapor, 2018 yılı itibarıyla küresel genç işsizlik oranının yüzde 12,8 e çıkacağını öngörüyor. Bu yükselişle birlikte bölgesel farklılıklar da artacak. Gelişmiş ekonomilerdeki beklenen iyileşmeler özellikle Asya gibi diğer bölgelerde yükselen genç işsizliği ile dengelenecek.

Sayı: 114 Haziran 2015

Sayı: 114 Haziran 2015 Sayı: 114 Haziran 2015 Gelecek Turizmde 3. dönem başvuruları başladı UNDP Özel Ödülü Soma da Önce Kadın a İnsan hakları mekanizmasını güçlendirmek için işbirliği Kadınların emeği Argande nin Yaz 2015 koleksiyonunda

Detaylı

Sayı: 101 Mayıs 2014

Sayı: 101 Mayıs 2014 Sayı: 101 Mayıs 2014 Argande'nin yeni koleksiyonu Nemrut Dağı'ndan Bilgi paylaştıkça çoğalır Gençler gönüllülüğü tartışıyor Deniz ve kıyı koruma alanları için yeni projelere çağrı Türkiye girişimcilik

Detaylı

Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor

Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor Düşler Akademisi nin 2013-2014 eğitim programı, ilk dönemini geride bıraktı. Eğitim programının ikinci dönemi 10 Şubat ta açılıyor. Ankara,

Detaylı

Enerji verimli ev aletlerinde yeni bakış açısı Şanlıurfa, Malatya ve Safranbolu Gelecek Turizmde dedi

Enerji verimli ev aletlerinde yeni bakış açısı Şanlıurfa, Malatya ve Safranbolu Gelecek Turizmde dedi Sayı: 108 Aralık 2014 GAP Bölgesi nden geleceği aydınlatan parlak fikirler Enerji verimli ev aletlerinde yeni bakış açısı Şanlıurfa, Malatya ve Safranbolu Gelecek Turizmde dedi Yeni Ufuklar podcastları

Detaylı

Sayı: 102 Haziran 2014

Sayı: 102 Haziran 2014 Sayı: 102 Haziran 2014 Kalkınma açık havada: #bencemümkün Düşük salımlı kalkınma stratejisi devreye sokulmalı Startup Women ilk kez Türkiye de, Ankara da düzenlendi Sürdürülebilir enerji çözümleri ve özel

Detaylı

Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir?

Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir? Sayı: 105 Eylül 2014 Küresel İnsani Gelişme Raporu Ankara da ve İstanbul da tanıtılıyor Misi Köyü 10 yıl sonra ilk ipeğine kavuştu Kapsayıcı büyüme öğrenen bir toplumla nasıl sürdürülebilir? GAP GREEN

Detaylı

Mukim temsilciden: Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Türkiye. Küresel İnsani Gelişme Forumu İstanbul da. Mersin de Küresel İlkeler Sözleşmesi ne imza

Mukim temsilciden: Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Türkiye. Küresel İnsani Gelişme Forumu İstanbul da. Mersin de Küresel İlkeler Sözleşmesi ne imza Sayı: 75 Mart 2012 Mukim temsilciden: Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Türkiye Mersin de Küresel İlkeler Sözleşmesi ne imza Podcastlarımızı yayınlayan radyo sayısı 11 e yükseldi Küresel İnsani Gelişme Forumu

Detaylı

Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor

Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor Sayı: 115 Temmuz 2015 Kadın dostu kentler bir araya geldi Yetersiz finansman, mültecileri destekten mahrum bırakıyor Türkiye Paris 2015 İklim Zirvesi ne hazırlanıyor Yeni kalkınma hedeflerinde gönüllülerin

Detaylı

Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başlıyor Bilenler bilmeyenlere öğretmeye hız verdi

Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başlıyor Bilenler bilmeyenlere öğretmeye hız verdi Sayı: 65 Mayıs 2011 Dostluk treni ile İstanbul'dan Kars'a seyahat Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başlıyor Bilenler bilmeyenlere öğretmeye hız verdi Türkiye nin yeni İklim Değişikliği

Detaylı

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx? UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?websayfano=3927 20 02 2013 www.undp.org.tr/print.aspx?websayfano=3931

Detaylı

Sayı: 113 Mayıs 2015

Sayı: 113 Mayıs 2015 Sayı: 113 Mayıs 2015 UNDP Başkanı Türkiye yi ziyaret etti Gelecek Turizmde geleceğin turizm projelerini arıyor Futbol taraftarları Ebolayla mücadeleyi destekledi Kuluçka Merkezi enerji verimliliğini artıracak

Detaylı

2006 Dünya Su Günü: Su ve kültür. "Su paylaşımındaki eşitsizliğe son verme zamanı" Türkiye ve küresel ısınma

2006 Dünya Su Günü: Su ve kültür. Su paylaşımındaki eşitsizliğe son verme zamanı Türkiye ve küresel ısınma Sayı: 4 Nisan 2006 2006 Dünya Su Günü: Su ve kültür Türkiye ve küresel ısınma 'Doğu Anadolu Kalkınma' projesinin etkileri "Su paylaşımındaki eşitsizliğe son verme zamanı" Daha çok gence erişmek için bilgisayar

Detaylı

Önleyici diplomasi Bir seçim değil, gereklilik. Türkiye'nin ilk PAN Parkı: Küre Dağları Milli Parkı

Önleyici diplomasi Bir seçim değil, gereklilik. Türkiye'nin ilk PAN Parkı: Küre Dağları Milli Parkı Sayı: 77 Mayıs 2012 Önleyici diplomasi Bir seçim değil, gereklilik BM Genel Sekreter Yardımcısı Rebeca Grynspan Türkiye deydi Yeryüzünde Bir Gün: Küresel bir film deneyimi Türkiye'nin ilk PAN Parkı: Küre

Detaylı

Muğla'nın meyveleri: Kültürel miras Türkiye'de UNDP ve Avrupa Birliği ortaklığı. Çilek kokulu günler İklim Değişikliği Raporu Ankara'da tanıtıldı

Muğla'nın meyveleri: Kültürel miras Türkiye'de UNDP ve Avrupa Birliği ortaklığı. Çilek kokulu günler İklim Değişikliği Raporu Ankara'da tanıtıldı Sayı: 26 Şubat 2008 Bulgar gençlerin görüşleri AB'den sonra değişti Muğla'nın meyveleri: Kültürel miras Türkiye'de UNDP ve Avrupa Birliği ortaklığı Çilek kokulu günler İklim Değişikliği Raporu Ankara'da

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6. hızla. Sessiz kaldıkça. sona yaklaşıyoruz CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Kasım-Aralık 2012 Sayı: 6 Sessiz kaldıkça hızla sona yaklaşıyoruz İŞLETME 2023 CUMHURİYETİN 1OO. YILINDA KURUMSAL KURUMSAL SORUMLULUK PAZARYERİ SORUMLULUK

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179. yaşında...

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179. yaşında... CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2014 Sayı: 13 ISSN 2147-6179 yaşında... TTNET 2013 yılında 4.000 kişiye internet eğitimi verdi Kurumsal sosyal sorumluluk stratejisini, bilgiye

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Mayıs-Haziran 2014 Sayı: 15 ISSN 2147-6179

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Mayıs-Haziran 2014 Sayı: 15 ISSN 2147-6179 CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Mayıs-Haziran 2014 Sayı: 15 ISSN 2147-6179 Vay canına! dedirten kimya yaratıyoruz. Çocuklara kimyayı eğlendirerek öğreten Kids Lab, İstanbul Modern de yeniden

Detaylı

DAVOS ZİRVESİ NDE DEĞERLENDİRİLDİ YENİ KÜRESEL ŞARTLAR. EKONOMİDE DÖNÜŞÜM PROGRAMI NIN İKİNCİ PAKETİ NELERİ KAPSIYOR? >s.30

DAVOS ZİRVESİ NDE DEĞERLENDİRİLDİ YENİ KÜRESEL ŞARTLAR. EKONOMİDE DÖNÜŞÜM PROGRAMI NIN İKİNCİ PAKETİ NELERİ KAPSIYOR? >s.30 Sayı: 249 YENİ KÜRESEL ŞARTLAR DAVOS ZİRVESİ NDE DEĞERLENDİRİLDİ HOLLANDALI GİRİŞİMCİLERİN TÜRK PAZARINDAKİ FIRSATLARI DEĞERLENDİRME TURU BAŞLADI >s22 EKONOMİDE DÖNÜŞÜM PROGRAMI NIN İKİNCİ PAKETİ NELERİ

Detaylı

Üniversiteler ve teknoparklar. Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; ENGLISH SUMMARY P.58

Üniversiteler ve teknoparklar. Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; ENGLISH SUMMARY P.58 Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı www.bebka.org.tr ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR YIL: 2 SAYI: 7 TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL 2013 Kalkınmanın bilimsel ve teknolojik üsleri; Üniversiteler ve teknoparklar KALKINMA

Detaylı

S rumluluk. Kentsel Dönüşüm tamam, www.tukcev.org.tr. ...yükümlülüklerini yerine getirmelerinde bizimle iş birliği yapan bazı firmalar...

S rumluluk. Kentsel Dönüşüm tamam, www.tukcev.org.tr. ...yükümlülüklerini yerine getirmelerinde bizimle iş birliği yapan bazı firmalar... S rumluluk Ekim-Kasım-Aralık 2012...yükümlülüklerini yerine getirmelerinde bizimle iş birliği yapan bazı firmalar... Kentsel Dönüşüm tamam, Peki ya Çevre? Çevre Komisyonu Çevreye karşı Başkanı sorumluluğumuz

Detaylı

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI Bursa - 2014 3 SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM

Detaylı

MARTI. 2015 Yılı Proje Teklİf Çağrıları İlan Edİldİ

MARTI. 2015 Yılı Proje Teklİf Çağrıları İlan Edİldİ MARTI ZAFER KALKINMA AJANSI KURUMSAL DERGİSİ - ISSN: 1303-0272 Mart 2015 YIL: 5 SAYI: 13 İHRACAT PAZARLAMA İSTİHDAM TOPLUM KÜLTÜR EĞİTİM AR-GE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İŞGÜCÜ DESTEK BAŞARI 2015 Yılı Proje Teklİf

Detaylı

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. BOLGEMIZIN URETTIGI PROJE SAYISI 1.000 I ASTI artı Dergimizin 7. sayısını M siz değerli paydaşlarımız ve okuyucularımıza ulaştırmanın memnuniyetini duyuyoruz. Bir önceki sayımızdan bugüne Ajansımızda ve

Detaylı

2011 den ne bekliyoruz?

2011 den ne bekliyoruz? Kasım Aralık 2010 Sayı:30 2010 da neler yaşandı? 2011 den ne bekliyoruz? Sayfa 8 ATB den tarım sektörüne eğitim desteği Sayfa 20 2.Yörex Fuarı geliyor! 28 Nisan-1 Mayıs 2011 Sayfa16 Vali Altıparmak: EXPO

Detaylı

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2012 Sayı: 1. Tıpkı insanlar gibi. kurumlar da kendi kişiliklerini geliştirirler

CSR Turkey. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2012 Sayı: 1. Tıpkı insanlar gibi. kurumlar da kendi kişiliklerini geliştirirler CSR Turkey Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi Ocak-Şubat 2012 Sayı: 1 Tıpkı insanlar gibi kurumlar da kendi kişiliklerini geliştirirler C M Y CM MY CY CMY K Çocuk okuru olmayan bir toplumun büyük okuru

Detaylı

Hedefe ulaşmak için GİRİŞİMCİLİK

Hedefe ulaşmak için GİRİŞİMCİLİK www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 12 Ekim-Kasım-Aralık 2014 Hedefe ulaşmak için GİRİŞİMCİLİK GİRİŞİMCİ ADAYLARINA CESARET VERİYORUZ BEBKA nın 2015

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Geleceğe yatırım. www.bebka.org.tr YATIRIMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ

Geleceğe yatırım. www.bebka.org.tr YATIRIMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 11 Temmuz-Ağustos-Eylül 2014 Geleceğe yatırım YATIRIMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ Kalkınma Bakanı Cevdet

Detaylı

TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 40 - Mart 2011 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. iş dünyasında kurallar baştan yazılıyor;

TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 40 - Mart 2011 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. iş dünyasında kurallar baştan yazılıyor; TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 40 - Mart 2011 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. ARtık kararları iş dünyasında kurallar baştan yazılıyor; kadınlar İçindekiler Editörden 12 Türkiye ekonomisinin lokomotifi:

Detaylı