HAYVANLAR ALEMİ. Akvaryum kurumu,balık bakımı,tür seçimi,balıkların ömrünü uz

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HAYVANLAR ALEMİ. Akvaryum kurumu,balık bakımı,tür seçimi,balıkların ömrünü uz"

Transkript

1 HAYVANLAR ALEMİ Akvaryum kurumu,balık bakımı,tür seçimi,balıkların ömrünü uz HAYVANLAR ALEMİ -> Akvaryum kurumu,balık bakımı,tür seçimi,balıkların ömrünü uz LOVE_PRiNCESS #1/1 Tarih: 23 Kasım 2010, 02:58 Mesaj konusu: Akvaryum kurumu,balık bakımı,tür seçimi,balıkların ömrünü uz A) Akvaryum kurulumu Akvaryum kurarken öncelikle ucuz diye ince camlı akvaryum almayınız camın çatlama riski vardır. Akvaryumunuza koyucağınız taşları kaynar suyun içinde biraz kaynatmanız akvaryuma mikrop bulaşmaması için gereklidir. Gelelim akvaryum kurumuna 1)Akvaryumu fazla güneş almıyan elektrik prizlerine yakın yerlere kurmalıyız. 2) Akvaryum kapı girişlerinde bulunmamamalı ve yerden en az cm yüksekte düz zeminde bulunmalıdır. Gelsin resimler: ( RESİMLERİ BAŞKA BİR SİTEDEN ALDIM, AYRICA KULLANDIĞIM DİĞER RESİMLERDE İNTERNETTENDİR, BAZI BİLGİLERDE ANSİKLOPEDİKTİR. BAZI YAZILARDA ALINTIDIR. ONUN DIŞINDA ANLATIM VE GERİ KALAN YAZILAR BANA AİTTİR. ) Boş bir tank alınır ve içi güzelce temizlenir( sabun ve deterjan gibi kimyasallar kullanmayın ) Daha sonra tortu zemine yayılır.tortunun üzerine taşlar yerleştirilir.

2 Daha sonra iyice yıkanmış ve temizlenmiş kumu taşların üzerine döşemeye (kum rengi isteğinize göre değişir) Daha sonra en az 3 gün dinlendirilmiş su tanka yavaşça eklenir.su eklenmesi bittikten sonra akvaryuma ısıtıcı ve fitre eklenir. Isıtıcı ve filtre 1-2 gün çalıştırılır. Yavaş yavaş canlı eklenir. Akvaryuma dekorasyon malzemeleri eklenmeye başlar. Canlı bitki tercih ederseniz bitki ekimine başlanır.

3 Bitkiler ekilir ve büyümeleri için zaman verilir. ve ilerleyen zamanda akvaryumunuz tamamlanmış olur

4 akvaryum bitkilendirilmesi hakkında açmış olduğum bir konuyuda buraya link olarak koyuyorum bitkilendirme ile ilgili konum B) Akvaryumda Tür Seçimi Akvaryumda tür seçininde önceliği akvaryumunuzun kaç litre su aldığına göre yapmalısınız. Örneğin : 80 litrelik bir akvaryumunuz var bu akvaryumda rahatça tropikal(canlı doğuran) besliyebilirsiniz En az 125 litre ve üstü için ise cichlid türlerini besliyebilirsiniz. Her balığın yaşayacağı litre farkılıdır.aldığınız akvaryum için petshopçunuza tür konusunda danışabilirsiniz. Eğer akvaryumunuza koyucağınız türleri siz seçicekseniz hangi balığın hangisiyle uyumlu olduğunu bilmeniz gerekmektedir. İşte bu türleride bu tablodan rahatça bulabilirsiniz

5 Bu tablo ile akvaryumda balıklar arası kavgaları ve ölümleri önleyebilirsiniz. C ) Balık Bakımı ve Balıkların Ömrünü Uzatmak için Pratik Bilgiler Öncelikle balık beslemek için akvaryum alınız. Fanuslarda,küçük kaplarda hatta bardaklarda balık beslemeye kalkmayınız. Balıklarınızı önürleri azalır ve çabuk ölürler. 1) Akvaryumunuzda filtre kullanın (iç fitre yada dış filtre olması sizin seçiminiz aldığınız akvaryumun boyutuna göre filtreler iç filte,dış filtre, fiyat açısından değişmektedir.) 2) Akvaryumunuzda ısıtıcı kullanın akvaryumunuzun boyuna göre ısıtıcılar satılmaktadır. Isıtma: Termometreniz ile ısıyı belli bir noktada tutabilrsiniz.. Akvaryum sıcaklığı genel olarak derece arasında olursa iyi olur. Her tür balık aynı ortamda yaşayamayabilir, dolayısıyla aynı sıcaklıkta sağlıklı yaşayabilecek balıkları beslemelisiniz. 3)Akvaryuma en az 3 gün dinlendirilmiş su ekleyin 4)Su eklerken akvaryumdaki suyun tamamnını değiştirmeyin akvaryumda ki suyun %60 yada %70 ini alın ve temiz su ekleyin. Bu şekilde eski su ile temiz su birleşicek ayrıca balıkların suya alışması kolaylaşıcaktır. 5)Balıklarınızı düzenli besleyin. 6)Akvaryumunuzda ışıklandırma kullanın. Işıklandırma: Işıksız bir akvaryum hem sizin izleme zevkinizi azaltır hem de balıklar için sağlıksız bir ortam yaratır. Floresan

6 lambalar, ışıklandırma için en fazla kullanılan yöntemdir bunu uygulayabilirsiniz. Ayrıca bitkiler için de ışık gerekir. Bu nedenle düzgün bir ışıklandırma yapmak şart. Işığın her gün aynı saatlerde açık olması daha iyi olur. Ne kadar açık tutacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. 7)Akvaryum temizlerken sabun,deterjan gibi kimysal temizlik maddeleri kullanmayın. Çok az tuz ile akvaryumu iyice temizleyin ve akvaryumu defalarca durulayın tuz kalıntısı kalmasın. Balık hastalıkları için ilaç kullanın.ancak ilaçların kullanma talimatlarına uygun olarak kullanın fazla kullanımı yada az kullanımı balıklarınız için öldürücü olabilir. 9)Suyun sertliği ülkemizde bölgeden bölgeye değişmektedir.su sertliği ve su ph ını ayarlamak için petshopçunuza danışın. 10)Balıklarınızı fazla beslemeyin.doyma hisleri olmadığı için fazla yemekten ölebilirler. 11)Düzenli olarak filtre temizliği yapın. Filtre Temizliği için : Filtreyi fişten çıkarın akvaryumdan alıp lavabo da içini açın ve süngerini iyice su ile yıkayın sabun vb kimyasal kullanmayın. Daha sonra filtrenin diğer parçalarını açın ve pervane,su üfleme yerlerini yıkayın,içinde haala artık varsa küçük bir çubukla iyice temzileyin. Daha sonra filtreyi birleştirin ve akvaryuma yerleştirip çalıştırın D) Balık Üretimi Balık üretmen gerçekten zevklidir. Hem akvaryumunuzdaki tür devamlılığı sağlanır hemde tecrübe kazandırır. Balık üretirken sağlıklı nesiller amaçlanmalıdır.bü yüzden de akvaryuma sağlıklı balıklar seçilmelidir. Sağlıklı balık nasıl seçilir?:

7 1) Petshopçuda balık seçerken alıcağınız balığın renkleri canlı olmalıdır. 2) Alıcağınız balık hareket halinde ve aktif olmalıdır. 3) Alıcağınız balığın bulunduğu akvaryumda ölü yada ölemkte olan balık olmamalıdır. Gelelim balık üretimine balıklar yumurtlayarak yada canlı doğuran dediğimiz balıkların küçük yavruları yumurtasız olarak üretmesiyle gerçekleşir. Canlı doğuran balıkların üretimi çok kolaydır.hızlı ürerler. Bu balıkları beslemek kolaydır ve çok çeşitli renklerde ve şirin görünüştedirler. 1) Canlı doğuran üretimi canlı doğuranlar: Lepistes,Plati,Molly,Velifera,Kılıçkuyruk vb türlerdir. Lepisteslerin hamile olduğunu karnının arka kısmının siyah olması ve şişkin olması ile anlaşılır. Bu durumda dişi lepistes başka bir akvaryuma alınır ve akvarumun dibine iyice bitki rafya döşenir.balık doğurduğunda yavrular bikti ve rafya araşında saklanır. Daha sonra dişi balık ana akvaryuma alınır yavrular büyülür. Yavrulara çok inceltilmiş balık yemi verilebilir.kaliteli yem tercih ederseniz daha iyi olur. 2) Ağızda kuluçka yapanlar Bu guruba ağırlıklı olarak Malawi Gölü cichlidleri, Tanganika gurubu cichlidleri ve Victoria gölü cichlidleri dahildir. Çok nadir olarak diğer türlerden de Arowana gibi ağızda kuluçka yapanlar vardır. Malawi cichlidleri üretimi en basit olan türlerden biridir.genellikle erkekler dişilerden daha gösterişli daha canlı renkli,daha büyük olup anal ve sırt yüzgeçleri dişilere göre daha uzun ve sivridir. Dişi erkek oranı olarak 1 erkek 4-5 dişi tavsiye ederim. Üreme döneminde balıklarda yumurta tüpçükleri çıkacaktır. Bu dönemde balıkların üreyeceğini anlayabilirsiniz. Hazır olan dişi erkeğin çağırdığı

8 bölgesine gider ve burada çiftleşme dansı yaparlar. Dişi yumurtalarını dökerken erkek bir taraftan dölleme yapar ve diğer yaklaşan balıkları oradan kovalar.dişi döllenmiş balıkları ağzında toplar ve kuluçka dönemi başlar. Kuluçka dönemi bu balıklarda gündür. Seri üretimde dişi balığın fazla hırpalanmaması ve daha fazla yavru alımı için erken kusturma ve anne ağzı dışında kuluçkalama yapılır. Bu süre 8-10 günden önce olmamalıdır.balık ağzında sürekli olarak yavrularını azaltıyorsa veya yavruları her seferde yutuyor/tükürüyorsa 4. günden sonra kusturulmalıdır. Ne kadar erken kusturursanız yumurtaların mantarlaşma olasılıkları o kadar yüksek olacaktır. Tanganika ağızda kuluçka yapan cichlidlerindede aynı durum geçerlidir. Yeni doğan yavrulara karınlarındaki yumurta sarısı yokulduğunda tercihen artemia verilmesi yerinde olacaktır. Fakat toz haline getirilmiş yemlerdende kullanabilirsiniz. Balıklarınız ortalama ayda 1-1,5 cm arasında büyümelidir. 3) Yumurta Dizenler /b:747455b8f8 4)Yumurta dökenler /b:747455b8f8 E) Yeni Başlıyanlar için Balık tavsiyeleri Lepistes: Canlı doğuran balıklara (yumurtaların anne karnında döllendiği ve yavruların yumurtadan annenin karnında çıktığı tür) dahil olan lepistesler, belki de en ünlü akvaryum balığıdır. Erkeklerinin kuyrukları gösterişli renkler ve desenlerle kaplıdır. Tıpkı tavuskuşlarında olduğu gibi dişileri az renkli ve gösterişsizdir. Gruplar halinde dolaşırlar, bitkilerin arasında gezmeyi severler. Tetra:

9 Bu balıklar devamlı sürü halinde gezerler. Yerlerinde durmaz, devamlı hareket ederler.kalabalık bir grup halinde satın alınması yerinde olur. Plati: Küçük, sevimli ve canlı renkli balıklardır. Diğer balıklarla rahat rahat geçinirler. Çiftli gruplar halinde dolaşmayı severler. Bunlar da canlı doğuranlara dahildir. Kılıç kuyruk: Uzun ve narin bu balıkların erkek olanlarının kuyrukları kılıç gibi uzundur. Bunlar da genelde diğer balıklarla sorun çıkarmadan yaşarlar ama erkekleri kendi aralarında biraz dalaşırlar. Bu nedenle ya bir tane ya da üçten fazla sayıda erkek bulundurmalısınız. Bu türden de pek kolay yavru alınmaz.

10 Japon: Bu tombul balık, beslenmesi en rahat olan türlerden biridir. Soğuk sularda bile rahat rahat yaşar. Hatta daha büyük olanları küçük ve alçak havuzlarda bile beslenir. Küçük ve havalandırmasız fanuslarda satıldığı görülse de bu yanlış bir uygulamadır. Geniş ve havalandırmalı akvaryumlarda rahat ederler. Veliera: Bu balık mollylerle çok yakın akrabadır.üretimi değerlerine göre biraz daha zordur. Molly: Barışçıl bir balıktır.kolaylıkla bakılabilir.üretimi yapılabilir. Zebra:

11 Oldukça dayanıklı bir türdür. Fazla nazlı değildir. Kavgacı bir balık değildir, kendisini rahatsız edenlerden de rahatça kaçacak kadar hızlıdır. Yeni başlayanlar için rahatça önerebileceğimiz bir türdür. Yumurtayla ürer. F) Balık Hastalıkları ve Tedavileri 1) Beslenme Bozukluğundan Kaynaklanan Hastalıklar Şişmanlık: Balıklarda fazla ve yanlış beslenme sonucu görülür.görünüşte zararlı değildir ama üretim yapmak istiyorsanız,balıkların şişmanlıktan yumurtalıklarının yağlanması ve bunun sonucu yavru üretiminin durması sorun yaratabilir.kısırlık oluşabilir. Çok beslenme sonucunda balık şişmanlıktan ölebilir yada fazla beslenmesi sonucunda balıklarda doyma bilinci olmadığından çok yemekten ölebilir. Bağırsak iltihabı: Bir hafta kadar yemeden kesilen balık ayrı bir akvaryuma alınmalı hastalık kaybolana kadar az ve değişik yemlenmelidir,hastalığa sebep olan yemde bir süre verilmemelidir.hastalığın oluşma sebepleri; -Yemde aşırı tuz bulunması -Sürekli kuru beslenme -Tek tip canlı yemin sürekli verilmesi Belirtisi:İltihaplı,kanlı dışkı. Kabızlık: Balığın anüsünde asılı duran dışkı,gözle görülür karın şişliği,yeme ilgisizlik,ilerleyen durumlarda balığın hiç dışkı çıkarmaması ve yemden tamamen kesilmesi şeklinde görülür. Tedavi olarak balığa Parafin Oil'de yarım saat bekletilmiş karides unu,canlı yem ve haşlanmış ıspanak verilmelidir.geçmemesi durumunda eğer mümkünse

12 Hint yağı ile anüsten lavman yapılabilir.kabızlığın sebebi devamlı kuru yemlemedir. Haşlanmış ıspanağı tercih edebilirsiniz. Kısırlık: Ölümcül bir hastalık değildir ancak üretimi durdurur. Sebepleri şişmanlık,kabızlık vb birçok nedendir. 2) MANTAR, PARAZİT VE BAKTERİLERİN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR Mantar,parazit ve bakteriler akvaryumlarımıza daima dışarıdan girerler.bitki,hasta balık,temizliğinden emin olunmayan canlı yemler akvaryumlarımıza bu canlıların girmesine ve bazen tüm balıklarımızı kaybetmeye varan hastalıklara sebebiyet verirler.bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapılması gerekenler; ---Yeni dikilecek bitki,yarım lt kadar suya atılan dezenfektan içerisinde 2 saat kadar bekletilmeli, ---Yeni alınacak balığın güvenliğinden endişe duyuyorsanız bir hafta kadar başka bir akvaryumda karantinada bekletilmesi, ---Kaynağı bilinmeyen canlı yemlerin kullanılmaması,steril olduklarına dikkat etme, ---Balıkların besinlerine ve akvaryum suyuna özen göstermek. Bütün bunlara dikkat etmemize rağmen yinede akvaryumlarımıza şanssızlık sonucu hastalık bulaşabilir.o zaman hastalığı zamanında teşhis etmeli ve hemen tedaviye başlamalıyız. Teşhis ve tedavide geç kalmayın. Mantar Hastalığı: Mantar,sağlığı bozulmuş,yaralanmış balıklarda kolaylıkla ortaya çıkabilen bir hastalıktır.sağlıklı balıklara zararı dokunmaz. Bir salgın tehlikesi yoktur.kötü beslenme,bakımsızlık,yaralanma,ani ısı ve su değişimi sonucu direnci kırılan balıklar tehlike altındadır.

13 Teşhis:Yaralarda ve deride bozulma,pamuk görüntüsü almış deri parçaları,iştah kaybı,saklanma. Tedavi:Balığın mantarlı kısmına mümkünse akvaryumcularda bulunan mantar ilaçlarından sürülebilir,isısı 30 C a yükseltilmiş ve düzenli havalandırılan bir akvaryuma alınmalı,bir hafta kadar ilaçları prospektüslerine göre kullanmalıdır.ilaçlarda bulunan etkin maddeler(pennicline,phenoxyethanol) Balık Sülüğü: Teşhis:Paraziti taşıyan balık,ondan kurtulmak için anormal hareketler yapar,kuma ve otlara sürtünür. Tedavi:Bu belirtileri gösteren balıkları %3 oranında eritilmiş tuzlu suyla banyo yaptırılmalıdır.bu banyo sülüklerin bayılarak düşmelerini sağlar.düşmeyenler olursa bir cımbızla alınabilir.balığı kendi akvaryumuna koymadan önce üzerindeki ölü pulları su çalkantısı sayesinde almak iyi olur.dikkat edilmesi gereken akvaryumların ısılarının aynı olmasıdır. Balık Yengeci: Teşhis:Balık devamlı huzursuz bir hareketlik içindedir.gözle rahatça görülebilen parazit,başındaki iki koluyla balığa tutunur ve kanını emerek beslenir.bu parazit gerçek yengeç familyasındandır. Tedavi:Bildiğimiz sofra tuzu ile akvaryumdan çıkarılan balık üzerindeki yengeç bayıltılır ve bir cımbızla balığın gövdesinden alınır.balığı zedelememeye dikkat edilmelidir. Kara Benek: Teşhis:Kist halinde koyu renkli benekler.kist şeklinde görülen bu lekelerin altında yuvalanmış parazitler bulunur. Tedavi:İlk iş akvaryumu sümüklü böceklerden arındırmaktır çünkü parazit ara hayvan olarak sümüklü böcekleri kullanır.tedavide akvaryumculardan bulabileceğiniz Nitrofurazon ihtiva eden ilaçları kullanmalıdır.tedavi banyo şeklinde yapılmalıdır.

14 Beyaz Benek: Teşhis:Deri ve yüzgeç üzerinde oluşan beyaz noktalar.her noktanın içerisinde ir parazit bulunur.belirli bir gelişimin sonunda parazit üreme amacıyla balıktan ayrılır ve akvaryumun dibine çöker.24 saat gibi kısa bir sürede parçaya ayrılır ve bu şekilde çoğalarak tekrar balıklara tutunur.acil önlem alınmadığı takdirde akvaryumda bir salgın başlayacaktır. Tedavi:Parazit balığın üzerinde yok edilemez.üreme için balıktan ayrılması beklenmeli,etkili tedavide kinin kullanmalıdır.ama kinin bulmak biraz zor olacağı için tedavinin daha kolay yolu akvaryumcularda elde edeceğiniz bu hastalık için üretilmiş ilaçları kullanmaktır.ilacın etken maddesi(mercurochrom).bir diğer yöntem Metilen mavisi kullanmaktır.balıkları kumsuz ve bitkisiz başka bir akvaryuma alarak metilen mavisi akvaryumu mavi renge dönüştürecek kadar dökülmeli,bolca havalandırmalı ve suyunu haftada bir 1/2 oranında değiştirmeli,durum takip edilerek parazit görülmeyene kadar bu işleme devam edilmelidir.diğer akvaryumda kalan parazitler balıklar olmadığı için öleceklerdir. Hidrokoride ve Libellula: Teşhis:Cilt üzerinde oluşan sarı lekeler.daha çok solungaçlara yakın yerlerde yuvalanır,balığa vantuzlarıyla yapışarak süratle çoğalır.tedavide geç kalınırsa özellikle yavru balıklarda çok ölümcüldür. Tedavi:%5 lik Metilen mavisi ile 10 lt ye 5 damla akvaryum ilaçlanır.5 günlük tedaviden sonra akvaryumun suyu tamamen değiştirilir.bütün bitkiler dezenfekte edilir ve aynı işlem bir kez daha yapılır.daha kolay bir yöntem ise;akvaryum tamamıyla karartılır ve sadece bir yerden küçük bir açıklık bırakılır,buraya konulacak cam parçası üzerine parazitler ışık almak için toplanacaktırlar,camın çıkarılmasıyla parazitlerden kurtulunabilir. Patlak Göz:

15 Gözün birisi yada ikisi yuvasına sığmayacakmış gibi şişerek patlar,daha çok Japon türlerinde görülen bu hastalık sonucu balı kör olur.bazen gözlerini kaybeden balık bu şekilde yaşayabilmektedir.nitrofurazon ihtiva eden bir ilaçla balık ayrı bir akvaryumda ilaçlanmalı ve şişlik kontrol altına alınasıya kadar tedaviye devam edilmelidir.şişen gözler genellikle eski haline gelmez. Ağız Yaraları: Teşhis:Baş kısmında özellikle ağız çevresinde oluşan beyaz mantar tabakası. Tedavi:Pamukçuk adıyla da bilinen bu hastalık tedavisinde balık ayrı akvaryuma alınır,diğer akvaryum dezenfekte edilir.balık 10 lt ye 100 mg Terramycin'le tedavi edilir.2 günde hastalık iyileşir. Kuyruk Çürümesi: Teşhis:Çok renkli balıklarda sıkça rastlanan bir hastalıktır.kuyruk ve yüzgeçlerde kırmızı beneklerle başlar,üst

16 kısımlarından çürümeye başlar gövdeye doğru yayılır. Çürüme gövdeye geçince ölüm kaçınılmazdır. Tedavi:10 lt suya 250 gr eritilmiş kaya tuzu ile balık banyo yaptırılır yada akvaryuma kaya tuzu eklenir yada akvaryuma 10 lt ye 750 mg. Terramycin karıştırılır.kısa sürede hastalı tedavi edilir. Pul dökülmesi: Teşhis:Oksijen yetersizliğinde olduğu gibi balık su yüzeyinde yüzer,hareketleri ağırdır,pullarının bir kısmı dökülmüştür.ilerleyen safhalarda pullar tamamen dökülür. Tedavi:Hasta balık ayrılır ve akvaryumun suyu tamamen değiştirilip dezenfekte edilir.tamamen iyileşme garantisi olmayan Chloromycetin tedavisi 10 lt ye 600 mg uygulanır. Balık Veremi: Teşhis:Fazla dolaşmayan balık,iştahsız refleksleri zayıf ve zayıflamıştır. Tedavi:Gerçek verem mikrobunun yarattığı bir hastalıktır,100 lt suya 2 gr. Streptomcin veya Para Amine Salisilic acid ile ilaçlanır.tek bir balıkta belirti varsa balık ayrılmalıdır. Balık hastalık ve tedavilerini araştırdım ve bu sonuçları buldum umarım bunlarda işinize yarar. Yardımcı olabildiysem ne mutlu yorumlarınızı bekliyorum. yorumlara rep

Kavi (1) (Gine Domuzu) Bakım Rehberi

Kavi (1) (Gine Domuzu) Bakım Rehberi 1 Kavi (1) (Gine Domuzu) Bakım Rehberi Gine domuzları, bir aile evcili olmak için en sevimli ve harika hayvanlardır. 5 yıldan 7 yıla kadar ya da daha fazla yaşayabilirler; bu yüzden bir gine domuzu beslemeye

Detaylı

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung Künye Bu broşür, Federal Sağlık Bakanlığının talimatıyla, Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi (BZgA: Bundeszentrale für gesundheitliche

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN EL HİJYENİ

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN EL HİJYENİ İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN EL HİJYENİ Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Uzm. Dr. Turan Buzgan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Resimleyen

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Sayfa: 1 BÖLÜM I... 4 GİRİŞ... 4 Kaynak nedir... 4 BÖLÜM II... 4 KAYNAK VE KESİM İŞİ TÜRLERİ... 5 1. GAZ KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM... 5 2. ELEKTRİK KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM İŞLERİ...

Detaylı

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ BALIKLAR ve SU ÜRÜNLERİ 811ORK046 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

FİDANLIK KURULUŞUNA VE ÇALIŞMALARINA AİT TEMEL ESASLAR VE FİDAN, TOHUM ÜRETİMİ VE AĞAÇ ISLAHI ÇALIŞMALARI

FİDANLIK KURULUŞUNA VE ÇALIŞMALARINA AİT TEMEL ESASLAR VE FİDAN, TOHUM ÜRETİMİ VE AĞAÇ ISLAHI ÇALIŞMALARI FİDANLIK KURULUŞUNA VE ÇALIŞMALARINA AİT TEMEL ESASLAR VE FİDAN, TOHUM ÜRETİMİ VE AĞAÇ ISLAHI ÇALIŞMALARI 1-GİRİŞ: Belirli bir amaç doğrultusunda, daha sonra başka yerlere dikilmek üzere, ihtiyaç duyulan

Detaylı

BÖLÜM 1 RESMİ PROGRAM

BÖLÜM 1 RESMİ PROGRAM İÇİNDEKİLER 1 1 RESMİ PROGRAM 2 2 RESMİ PROGRAM 3 3 RESMİ PROGRAM 4 4 RESMİ PROGRAM BÖLÜM 5 RESMİ PROGRAM 5 AT VEYA PONY 6 İNSANLARIN ATLARLA OLAN ORTAK NOKTALARI 7 İNSANLARIN ATLARDAN FARKLILIKLARI 8

Detaylı

BUDAMANIN TANIMI VE AMAÇLARI

BUDAMANIN TANIMI VE AMAÇLARI BUDAMANIN TANIMI VE AMAÇLARI Ağaca belirli bir şekil vermek, onun büyümesini, çiçeklenmesini ve verimini etkilemek ve düzenlemek, meyvenin kalitesini yükseltmek veya ağaçtaki bir zararlanmayı tamir etmek

Detaylı

Su ve Enerji Verimliliği

Su ve Enerji Verimliliği HAYATIN HER NOKTASINDA Su ve Enerji Verimliliği T.C. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İhtiyacın kadar kullanmak Bu bir dengedir. Aslında tasarruf denge demektir. Bizim

Detaylı

BAĞCILIKTA BUDAMA. Uygulanış biçimlerime göre: a) Saf budama b) Karışık budama. Budama seviyelerine göre: a) Kısa budama b) Orta budama c) Uzun budama

BAĞCILIKTA BUDAMA. Uygulanış biçimlerime göre: a) Saf budama b) Karışık budama. Budama seviyelerine göre: a) Kısa budama b) Orta budama c) Uzun budama BAĞCILIKTA BUDAMA Asmanın çubuk, yaprak, sürgün gibi vegetatif aksamı ile salkım ve tane gibi generatif kısımlarının asmadan uzaklaştırılması işlemine budama denir. Asmaların yapraksız olduğu dinlenme

Detaylı

Kimya Her Yerde. Ünite

Kimya Her Yerde. Ünite Ünite 4 Kimya er Yerde Su ve ayat 208 azır Gıdalar ve Temizlik Malzemeleri 224 Polimerler, Kozmetikler, İlaçlar, Kırtasiye Malzemeleri 242 Sanayide Kimya 260 Çevre Kimyası 276 ÜNİTE - 4 KİMYA ER YERDE

Detaylı

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat

Bir damla su. Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir damla su I Bu kitap Hazar Arıtım ın emek ve katkılarıyla hazırlanmıştır. Ali Polat Bir Damla Su ALİ POLAT Bu yapıtın tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan yapıt yeniden basılamayacağı gibi kayıt,

Detaylı

Son çare miting olmasın!..

Son çare miting olmasın!.. YIL: 4 SAYI: 21 1 TL! YIL: 1 SAYI: 1 7 TL Temmuz - Ağustos 2013 www.tusedad.org SİZİN DERGİNİZ Son çare miting olmasın!.. BAŞKAN DAN İ şimizin kaderi bu, yonca, saman ve mısır silajı derken iki ayı daha

Detaylı

Gastronomi Sektöründe Hijyen Kuralları

Gastronomi Sektöründe Hijyen Kuralları BILGI Gastronomi Sektöründe Hijyen Kuralları Almanya da her yıl, mikroorganizmaların ve özellikle de gıda maddelerinde bulunan bakteriler, virüsler veya parazitlerin neden olmuş olabileceği 100.000 in

Detaylı

VEREM HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ Hazırlayan: Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ

VEREM HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ Hazırlayan: Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ VEREM HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ Hazırlayan: Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ Verem Hastalığının başka ismi var mıdır? Evet. Tıpta tüberküloz olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca halk arasında ince hastalık, ciğerlerinde

Detaylı

KÜNYE. Deutsche AIDS-Hilfe e.v. Wilhelmstr. 138, 10963 Berlin Internet: www.aidshilfe.de E-Mail: dah@aidshilfe.de. 3., überarbeitete Auflage, 2008

KÜNYE. Deutsche AIDS-Hilfe e.v. Wilhelmstr. 138, 10963 Berlin Internet: www.aidshilfe.de E-Mail: dah@aidshilfe.de. 3., überarbeitete Auflage, 2008 TÜRKISCH KÜNYE Deutsche AIDS-Hilfe e.v. Wilhelmstr. 138, 10963 Berlin Internet: www.aidshilfe.de E-Mail: dah@aidshilfe.de 3., überarbeitete Auflage, 2008 Bestellnummer: 022002 Textgrundlage: Jan-Hendrik

Detaylı

Güvenli Olmayan Suya Bağlı Sağlık Sorunları Bu bölümde: Sayfa

Güvenli Olmayan Suya Bağlı Sağlık Sorunları Bu bölümde: Sayfa Güvenli Olmayan Suya Bağlı Sağlık Sorunları Bu bölümde: Sayfa Yeterli su güvenli su kadar önemlidir...47 Kadınların sıkıntısı...47 Suyu ne güvensiz yapar?...48 Timothy nin hikayesi...48 Mikroplar ve parazitler

Detaylı

ancak sorunu çözmez! GEÇTİĞİMİZ 2008-2009 yıllarında Et ithalatı fiyat ateşini düşürür

ancak sorunu çözmez! GEÇTİĞİMİZ 2008-2009 yıllarında Et ithalatı fiyat ateşini düşürür Çarşambanın gelişi, perşembeden bellidir! YIL: 1 SAYI: 5 72.5 Krş! Mayıs - Haziran 2010 YIL: 1 SAYI: 1 7 TL www.tusedad.org SİZİN DERGİNİZ Et ithalatı fiyat ateşini düşürür ancak sorunu çözmez! GEÇTİĞİMİZ

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 06 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ İnsülinler ve insülin uygulama

Detaylı

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

T.C. TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLKYARDIM VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI H. Fazıl İNAN* Zülfinaz KURT** İlknur KUBİLAY***

Detaylı

Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU. Süs Bitkileri Sektörü. Yatırım. El Kitabı

Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU. Süs Bitkileri Sektörü. Yatırım. El Kitabı Bu proje AB tarafından desteklenmektedir This project is funded by the EU Yatırım Süs Bitkileri Sektörü El Kitabı önsöz Ülkemizde dış mekan süs bitkileri üretiminde ve satışında başta Marmara, Ege ve

Detaylı

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır KKTC Başbakanı Central Hospital ı Ziyaret Etti KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Eşi Central Hospital ı ziyaret etti. Hastane yönetimiyle bir araya gelen Küçük ile hastane ve sağlık sektörü konularında bilgi

Detaylı