Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Elektrik Tesisatının İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından İncelenmesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Elektrik Tesisatının İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından İncelenmesi"

Transkript

1 T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Elektrik Tesisatının İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından İncelenmesi Alper Yasin ÖZÇELİK İSG Uzm.Yrd. Elektrik Müh. İSTANBUL-2014

2 İçerik Genel Bilgiler Elektrikli Ateşleme Kaynakları Elektrikli Aletlerde Kullanılan Koruma Tipleri Elektrikli Aletlerde Kullanılan Koruma Yöntemleri Mevzuat Sonuçlar ve Öneriler

3 PATLAMA ÜÇGENİ Genel Bilgiler

4 Elektrikli Ateşleme Kaynakları Elektrik Arkı Sıcak Yüzeyler Statik Elektrik Arızalar

5 Elektrik Arkı Şalterler açılıp kapandığında, Elektrostatik olarak yüklü elemanlar deşarj olduklarında, Kablolar hasar gördüklerinde, Kısa devre anında meydana gelen dengeleme akımı Elektrikli ekipmanların çalışmasında ortaya çıkar. Patlayıcı ortamı ateşlemesini önlemek için alev sızdırmaz ( exproof) cihazlar kullanılmalıdır.

6 Sıcak Yüzeyler Elektrikli aletlerin (aydınlatma armatürleri gibi) yüzeylerinin çalışmalarından dolayı ısınır ve patlama riski olan ortamlarda tehlike arz eder.

7 Statik Elektrik Sürtünme ve hava akımı gibi olaylar sonucu yalıtkan maddelerin yüzeylerinde serbest elektronların toplanması sonucu oluşur, Ani yük boşalmalarına sebep olması nedeniyle büyük kazalara sebep olabilir.

8 Arızalar Elektrikli ekipmanlarda meydana gelebilecek kısa devre gibi durumlardan dolayı patlama tehlikesi yaşanabilir.

9 ELEKTRİKLİ ALETLERDE KULLANILAN KORUMA TİPLERİ d-tipi Koruma (Alev Sızmaz Koruma) e-tipi Koruma, Artırılmış Emniyet p-tipi Koruma, Basınçlı Tip Koruma q-tipi Koruma, Kumlu Koruma m-tipi Koruma, Kapsüllü Koruma n-tipi Koruma o-tipi Koruma i-tipi Koruma

10 d-tipi Koruma (Alev Sızmaz Koruma) Ark veya ısı üreten alet (transformatör, kesici, yol verici gibi) basınca dayanıklı bir muhafaza içerisine yerleştirilir. d-tipi muhafaza sayesinde, içinde patlayan gaz, dış kısımda hazır bekleyen ve patlama kıvamında olan gazı ateşleyemez Patlama anında sızan alev soğur ve ısısı da dış ortamdaki gazı patlatmaya yetmez.

11 e-tipi Koruma, Artırılmış Emniyet Normal çalışması icabı ark çıkarmayan fakat buna rağmen patlayıcı ortamı tehlikeye düşürmemesi için ilave önlem alınan bir uygulamadır Ek bir tedbirdir. Klemens kutuları, kablo bağlantıları, sincap kafes asenkron motor ve küçük transformatörlerde uygulanabilir.

12 p-tipi Koruma, Basınçlı Tip Koruma Patlayıcı gaz veya buharın girmesi istenmeyen bölge dışarıya karşı basınç altında tutularak patlayıcı gazın tehlikeli bölgeye girmesi önlenir. Basınçlı hava ile tehlikeli bölgenin basıncı bir miktar yüksek tutulur.

13 q-tipi Koruma, Kumlu Koruma Gaz girmesi istenmeyen bölmeleri kuvars kumu veya tozu ile doldurularak patlayıcı gaz veya buharın bu bölmelere girmesi önlenir. Kum hem gazın sıcak yüzeylere girmesine ve hem de sıcak elektronik yüzeylerin soğumasına yardımcı olmaktadır.

14 m-tipi Koruma, Kapsüllü Koruma Isı veya ark üreten aletler veya parçaları reçine gibi bazı kimyasal madde içine gömülerek ortamı tehlikeye düşürmesi önlenir. Büyük miktarda enerji üretmeyen transformatör ve rölelerde de uygulanmaktadır Ölçü, kumanda kontrol gibi otomasyon devrelerinde yaygındır.

15 n-tipi Koruma Normal çalışmada elektrikli aletin patlayıcı ortamı ateşleme ihtimali az olduğu yerlerde kullanılır.

16 o-tipi Koruma Ark veya ısı çıkaran aletler yağa daldırılarak patlayıcı ortamdan izole edilirler.

17 i-tipi Koruma Elektrikli cihaz kendinden emniyetli devreler içerir. Patlayıcı ortama giden enerji kısıtlanır, bu sayede ortamın ateşlenmesi engellenir.

18 Elektrikli Aletlerde Kullanılan Koruma Yöntemleri Elektrik Motorları i. d-tipi "alev-sızdırmaz" ii. iii. iv. e-tipi "artırılmış emniyetli" p-tipi "basınçlı" n-tipi "ark çıkarmaz"

19 i. d-tipi korumalı elektrik motorları En yaygın kullanılan koruma yöntemidir. Motoru dış ortamdan izole eder. Pompalar, fanlar, eziciler, konveyör sistemleri, miller, vinçler kullanım alanlarından bazılarıdır.

20 d-tipi korunmuş motorların temel karakteristikleri aşağıdaki gibidir. 1. Alev yolu içerir. 2. Kuvvetlendirilmiş gövde, bağlantı kutusu ve son koruyuculara sahiptir. 3. Motor bileşenleri arasındaki birleşme yüzeyi daha büyüktür. 4. Dış çevreye ark akışı oluşmasını önlemek amacıyla motor mili ile yataklar arasındaki açıklık azaltılmıştır. 5. Tüm komponentler için basınç testi yapılır. (gövde, son koruyucular, bağlantı kutuları ve bağlantı kutusu gövdesi ) 6. Patlamaya karşı korunmuş kablo girişleri kullanılmalıdır.

21 Ex-e tipi korumalı elektrik motorları Normal çalışması icabı ark çıkarmayan fakat buna rağmen patlayıcı ortamı tehlikeye düşürmemesi için ilave önlem alınan sincap kafesli asenkron elektrik motorlarında gerçekleştirilen bir uygulamadır.

22 Ex-p, tipi korumalı elektrik motorları Patlayıcı gaz veya buharın girmesi istenmeyen bölge dışarıya karşı basınç altında tutularak patlayıcı gazın tehlikeli bölgeye girmesi önlenir. Büyük ve fırçalı motorlarda uygulanır. İşletme maliyetleri ve bakım giderlerinin yüksek olmasından dolayı çok yaygın olmayan bir uygulamadır.

23 Ex-n Ark Çıkarmayan (Non Sparking) Motorlar Ex-e tipi korumanın daha az hassas şeklidir Ex na motorların normal motorlardan farkı rotorun aşırı ısınmamasıdır.

24 Devre Kesici ve Yol Vericiler Çalışma prensibinden dolayı ark çıkaran aletlerdir. d ve ya p tipi koruma uygulanır. İşletme şartlarına göre boyutları değişkenlik gösterir.

25 Transformatörler d-tipi korunurlar Yağlı trafolarda, o-tipi yani yağlı koruma uygulanmaktadır. Patlayıcı gaz yükseldiğinde elektrik kesilmesini sağlamak amacıyla transformatörün giriş ve çıkışında kesiciler bulunmaktadır.

26 Genel Amaçlı Exproof Cihaz ve Ek Kutular Sanayide kablo eklemek ve içerisine cihaz yerleştirmek maksadı ile geliştirilmiş genel amaçlı exproof ekipmanlar mevcuttur. Kablo bağlama elemanı ( ek kutusu) olarak kullanıldığı gibi içerisine istenirse kontaktör, sigorta veya kesici konularak bir motora yol vericisi veya herhangi bir şalt kutusu şeklini alabilmektedir.

27 d-tipi korunan kutularda, tıpkı motor şasilerinde olduğu gibi alev yolları mevcuttur. Kutu içerisinde oluşabilecek kıvılcım bu alev yollarından soğuyarak dışarıya iletilir. e ve ya i-tipi koruma da uygulanabilir. motor yol verme, kumanda, bağlantı kutusu gibi farklı uygulamalarda kullanılmaktadır.

28 Kablolar Yapıları icabı normal çalışma şartlarında ark çıkarmazlar. Ancak herhangi bir nedenle kopar veya kesilir ise ark çıkarabilirler. Ex-koruma olarak, kablolarda iki önlem alınır. Birincisi dış kılıfın zırhlı yapılarak kesilme, kopma ve ezilmenin korunması, ikincisi de yanmanın önlenmesidir. Yandıklarında alevi ilerletmeyecek yapıda olmaları gerekmektedir.

29 Kablolar patlama korumalı cihazlara bağlanırken, cihazın patlama korumalı özelliğini bozmamalıdır.

30 Kablo Bağlama Elemanları Kablo Ekleri Geçmeli Tip Ekleme (Fiş-priz)

31 Kablo Ekleri Kablolar özel kimyasal maddelerle ve piyasada kolayca bulunan ekler ile birbirlerine bağlanmaktadır. Yer altı şehir şebekelerinde kullanılan kablo ek tertibatı ve ek mufları patlayıcı ortamlarda kullanılabilir. Özel kablo ekleri yer altı madenlerinde ve hareketli açık maden işletmelerinde kullanılır.

32 Geçmeli Tip Ekleme (FİŞ-PRİZ) Hareketli elektrik şebekesinde ve 10 kv' a kadar uygulanmaktadır. Kolayca çekilerek açılmamalı ve ark çıkmasına neden olmamalıdırlar. Kablolarda 3 fazın yanı sıra bir de pilot damarı mevcuttur. Fişin pilot ucu diğer faz pimlerinden daha kısadır ve fiş açılırken önce pilot pimi çıkar ve elektriğin kesilmesini sağlar. Çalışma güvenliğini artırmak için sigorta korumalı prizler geliştirilmiştir.

33 Aydınlatma Aygıtları 1. Akkor Flamanlı Aydınlatma Aygıtı Anahtar kısmında ark çıkabilir. En önemli sorun ampulün cam yüzeyinin ve duy kenarlarının yüzey ısısıdır. Özel ampul imal edilmesi veya normal ampullerin kullanılabilmesi için tedbir alınması gerekir. Üç tip koruma uygulanır. i. d-tipi koruma ii. iii. e-tipi koruma d ve e-tipi koruma

34 i. d-tipi koruma Ampul özel imal edilmiş bir cam fanus ile kaplıdır. Bu cam 10 veya 15 atmosfer statik basınca ve ayrıca darbelere dayanıklı olarak imal edilmiş olmalıdır. Basınca dayanıklı muhafazayı cam fanus oluşturur. Ampul değiştirmek için elektriğin kesilmiş olması gerekir.

35 ii. e-tipi koruma Özel fanus imali yerine özel ampul imal edilirse e-tipi koruma uygulanabilir Ampul biraz büyükçe imal edilerek yüzeyin genişlemesi ve böylece yüzey sıcaklığının düşmesi sağlanır. Darbelere, toz ve neme karşı önlem alınır. Bu maksatla cam fanusun üzerine bir çelik ızgara geçirmek yeterli olmaktadır.

36 iii. d ve e-tipi karışık koruma Ampul değişimi esnasında ark ampulün dip kısmında çıkar. Yaylı bir mekanizma ile kontağın duyun dışında ufak hacimli başka bir bölmede oluşması sağlanır. Ampulün üzerine cam fanus geçirilir ve tel kafesle de darbelere karşı korunmalıdır.

37 2. Floresan tüplü armatörler Ark çıkaran kısmı Starter' larıdır. Akkor flamanlı lambalarda olduğu gibi tüpün yüzey sıcaklığı da sorundur. Starterin özel korumaya ve floresan tüpünde basınca ve darbelere dayanıklı özel bir tüp içerisine konulması gerekir veya özel bir floresan tüp imal edilerek starter ve yüzey sıcaklığı sorunu ortadan kaldırılabilir.

38 İki tip koruma tipi uygulanır. i. d-tipi koruma ii. e-tipi koruma

39 1. d-tipi korunmuş floresan tüplü armatürler Starter ve floresan tüp iki ayrı d-tipi korunmuş muhafaza içersine yerleştirilir. Floresan tüp ise basınca dayanıklı özel imal edilmiş bir cam tüp içersine konulur.

40 2. e-tipi Korunmuş Floresan Armatürler Starter ve yüzey sıcaklığı sorununu çözmek için akkor flamanlı armatürlerde olduğu gibi özel floresan lamba imal edilmiştir. Bu floresanlarda starter görevini tüp içine yerleştirilmiş olan şerit halindeki bir direnç üstlenir. Floresan ampul bu direnç yardımı ile start alır. Bu nedenle bu tip floresan lamba tüplerinin ucunda tek pim vardır. Tek pimli özel floresan kullanılarak yapılan bir ex-korumalı armatürde, ark çıkaran kısım olmadığı için e-tipi koruma uygulanabilir. Bu durumda basınca dayanıklı bir koruyucu tüpe gerek yoktur.

41 3. Civa buharlı armatürler Starter varsa d tipi Starter yoksa e tipi

42 Mevzuat Avrupa Birliği Mevzuatı (ATEX) Bölge tarifleri ve exproof ile ilgili birçok teknik hususları da içermektedir Patlayıcı ortamda kullanılan elektrik ve mekanik tüm aletleri kapsamaktadır Aletleri kullanma ortamlarına göre kategorilere ayırmıştır.

43 Türkiye de Mevzuat 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik, Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler İle İlgili Yönetmelik, Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği,

44 Sonuçlar ve Öneriler Risk Değerlendirmesi yapılmalı, Öncelikli olarak elektrikli cihaz ve tesisatın patlayıcı gazın hiç olmadığı ve ya en az olduğu yerlere kurulmalı, Mümkün değilse elektrik tesisatı ve teçhizatının alev sızdırmaz (Exproof) özellikte olmalı, Havalandırmayla ortamdaki patlayıcı özellikteki maddeler uzaklaştırılmalı, Statik elektriğin oluşması önlenmeli

45 Topraklama ve yıldırımdan korunma tesisatı uygun yapılmalı, Tesisatın kontrolü, topraklama ölçümü ve periyodik bakımı düzenli ve yetkili kişilerce yapılmalı, Saha işaretlemelerinin eksiksiz yapılması, Çalışanlara oto kontrol geliştirmeye yönelik düzenli olarak görsel materyal ağırlıklı eğitimler verilmesi,

46

47 Teşekkürler Alper Yasin ÖZÇELİK İSG Uzm. Yrd. Elektrik Müh.

PATLAMA RİSKİ OLAN ORTAMLARDA ELEKTRİK TESİSATI

PATLAMA RİSKİ OLAN ORTAMLARDA ELEKTRİK TESİSATI PATLAMA RİSKİ OLAN ORTAMLARDA ELEKTRİK TESİSATI Alper Yasin ÖZÇELİK İSG Uzm. Yrd./İSGÜM Ülkemizde ve dünyada madenlerden, akaryakıt istasyonlarına, petrol ve kimya tesislerinden, un fabrikalarına kadar

Detaylı

ATEX 94/9 PATLAYICI ORTAMLAR ve

ATEX 94/9 PATLAYICI ORTAMLAR ve TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR UBESİ ATEX 94/9 PATLAYICI ORTAMLAR ve EX-PROOF ELEKTRİK K EKİPMANLARI MURAT YAPICI Elektrik Mühendisi EMO İzmir Şube (20452) murat.yapici@emo.org.tr İLGİLİ KURULU

Detaylı

ATEX 94/9 PATLAYICI ORTAMLAR ve

ATEX 94/9 PATLAYICI ORTAMLAR ve TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI izmir ubesi ATEX 94/9 PATLAYICI ORTAMLAR ve EX-PROOF ELEKTRİK K EKİPMANLARI MURAT YAPICI Elektrik Mühendisi EMO İzmir Şube (20452) murat.yapici@exproofnet.com İLGİLİ KURULU

Detaylı

EXPROOF. PATLAYICI ORTAMLAR ve PATLAYICI ORTAMLARDA KULLANILAN ELEKTRİK AYGITLARI HAKKINDA GENEL BİLGİ

EXPROOF. PATLAYICI ORTAMLAR ve PATLAYICI ORTAMLARDA KULLANILAN ELEKTRİK AYGITLARI HAKKINDA GENEL BİLGİ EXPROOF PATLAYICI ORTAMLAR ve PATLAYICI ORTAMLARDA KULLANILAN ELEKTRİK AYGITLARI HAKKINDA GENEL BİLGİ Yazan : Elektrik Yük. Müh. M. Kemal Sarı Sürüm Eylül 2007 1 ÖZET EXPROOF PATLAYICI ORTAMLAR ve PATLAYICI

Detaylı

ELEKTRİK ENERJİSİNDEN KAYNAKLI YANGIN MAKİNA KIRILMASI ELEKTRONİK CİHAZ HASAR NEDENLERİ VE ÖNLEMLERİ AYHAN İŞLER. Elektrik Mühendisi

ELEKTRİK ENERJİSİNDEN KAYNAKLI YANGIN MAKİNA KIRILMASI ELEKTRONİK CİHAZ HASAR NEDENLERİ VE ÖNLEMLERİ AYHAN İŞLER. Elektrik Mühendisi ELEKTRİK ENERJİSİNDEN KAYNAKLI YANGIN MAKİNA KIRILMASI ELEKTRONİK CİHAZ HASAR NEDENLERİ VE ÖNLEMLERİ AYHAN İŞLER Elektrik Mühendisi 1 Giriş: Normal şartlar altında elektrik enerjisinden sağlanan yararlar

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PARAFUDUR VE SİGORTALAR 522EE0129 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YG TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA SİSTEMİ 522EE0130 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

PATLAYICI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ

PATLAYICI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ PATLAYICI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ Nihat EĞRİ * *İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimya Yüksek Mühendisi İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitü Müdürlüğü (İSGÜM) negri@csgb.gov.tr ;

Detaylı

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI TC. ADANA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYESĠ ASKĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI Mustafa C. AKPINAR ĠĢ Güvenliği Uzmanı Haziran-2011 ADANA SU ve KANALĠZASYON ĠDARESĠ ĠÇĠNDEKĠLER BİRİNCİ

Detaylı

ELEKTRİKLE İLGİLİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

ELEKTRİKLE İLGİLİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ELEKTRİKLE İLGİLİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ BÖLÜM 1: ELEKTRİK ENERJİSİ 1.1 Elektriğin hayatımızdaki yeri ve önemi: Elektrik, hayatımızda çok önemli bir yer tutar. Onsuz hiçbir şey yapılamaz. Yemek yerken,

Detaylı

ACİL DURUM MÜDAHELE. Acil durum yönetiminin safhaları 1. Önleme/Azaltma 2. Ön hazırlık 3. Duruma Müdahale 4. Düzeltme ve Onarma

ACİL DURUM MÜDAHELE. Acil durum yönetiminin safhaları 1. Önleme/Azaltma 2. Ön hazırlık 3. Duruma Müdahale 4. Düzeltme ve Onarma ACİL DURUM MÜDAHELE TSE 18001 ŞARTI: Kuruluş, olayların ve acil durumların meydana gelme olasılığını tahmin etmek, bu durumlarda yapılacakları belirlemek ve bunlardan kaynaklanabilecek muhtemel hastalık

Detaylı

Yeraltı Madenlerinde Elektriksel Güvenlik

Yeraltı Madenlerinde Elektriksel Güvenlik 1954 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ ŞUBESİ Yeraltı Madenlerinde Elektriksel Güvenlik Bülent Özgümüş Elektrik Y. Mühendisi EMO Zonguldak İl Temsilcisi 1 1 1954 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

Detaylı

MADENĠġYERLERĠNDE Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠBÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MADENĠġYERLERĠNDE Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ YÖNETMELĠĞĠ BĠRĠNCĠBÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADENĠġYERLERĠNDE Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ YÖNETMELĠĞĠ Amaç BĠRĠNCĠBÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; sondajla maden çıkarılan işlerin yapıldığı işyerleri ile yeraltı

Detaylı

19 Eylül 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28770 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

19 Eylül 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28770 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: 19 Eylül 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28770 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: MADEN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE

Detaylı

YÖNETMELİK. a) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 uncu maddesine dayanılarak,

YÖNETMELİK. a) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 uncu maddesine dayanılarak, 19 Eylül 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28770 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: YÖNETMELİK MADEN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik; 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren maden işyerlerini kapsar.

YÖNETMELİK. MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik; 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren maden işyerlerini kapsar. 19 Eylül 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28770 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: YÖNETMELİK MADEN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

1. ASENKRON MOTORLAR

1. ASENKRON MOTORLAR 1. ASENKRON MOTORLAR Sanayi tesislerinde elektrik enerjisini dairesel harekete çevirebilmek için motorlar kullanılır. Motor sargılarına verilen alternatif akımın meydana getirdiği döner manyetik alanın

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ OG MODÜLER GİRİŞ HÜCRELERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sunuş 4. Bölüm 1 5 Gemi Üretim Prosesleri Esnasında Ortaya Çıkan Tehlikeler ve Alınması Gereken Tedbirler

İÇİNDEKİLER. Sunuş 4. Bölüm 1 5 Gemi Üretim Prosesleri Esnasında Ortaya Çıkan Tehlikeler ve Alınması Gereken Tedbirler İÇİNDEKİLER Sunuş 4 Bölüm 1 5 Gemi Üretim Prosesleri Esnasında Ortaya Çıkan Tehlikeler ve Alınması Gereken Tedbirler 1. Taşıma, Stoklama ve Kaldırma 5 2. Taşlama, Raspalama ve Boyama 9 3. Kesme ve Eğme

Detaylı

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası İş Güvenliği Uzmanlığı Deneme Sınavı - II (Maden-İnşaat- Makine, Sağlık Kuralları - Yedi Buçuk Toz - Balıkçı Gemileri - Elle Taşıma - İşyeri Bina KKD - Ekranlı Araçlar) Soru 01 Kuyuları ve giriş çıkış

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KUVVET TESİSATI ARIZA TESPİTİ VE ONARIMI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ İZOLATÖRLER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Sistemin avantajları. Yalıtım gazı olarak neden SF6?

Sistemin avantajları. Yalıtım gazı olarak neden SF6? Sistemin avantajları Opsiyonel olarak mikroişlemcili (intelligent relay) aşın akım rölesi ile SCADA sistemlerine uygunluk 2- Opsiyonel olarak LCD ekran üzerinden tek hat şeması ile sistemin izlenebilirliği

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YG TESİSLERİ ONARIM TEKNİĞİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı

Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı YÜKSEK GERİLİM GÜÇ KESİCİLERİNİN SEÇİMİ Doç. Dr. Özcan Kalenderli 2005-2006 Güz Yarıyılı Kesiciler Hakkında Bilgi Kesicilerin Anma Değerleri Anma Değerlerin Bulunması Powerworld Simülasyon 040020254 Murat

Detaylı

SEKİZİNCİ KISIM Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması

SEKİZİNCİ KISIM Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması SEKİZİNCİ KISIM - Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması SEKİZİNCİ KISIM Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Tehlikeli maddeler ile ilgili olarak uygulanacak

Detaylı

T İ G E M KÜLTÜRTEKNİK İŞLERİ TEKNİK YÖNERGESİ

T İ G E M KÜLTÜRTEKNİK İŞLERİ TEKNİK YÖNERGESİ T İ G E M KÜLTÜRTEKNİK İŞLERİ TEKNİK YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam ve Tanımlar 1. Amaç... 4 2. Kapsam... 4 3. Tanımlar... 4 İKİNCİ KISIM Uygulamalar BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler 4. Temel ilkeler...

Detaylı

Çalışma Ortamı Gözetimi

Çalışma Ortamı Gözetimi Çalışma Ortamı Gözetimi Atmosfer kirleticilerinin günde 8 saat maruz kalmak suretiyle uzun süre çalışan işçilerin sağlıklarına zararlı etkisi olmadığı kabul edilen en yüksek konsantrasyonu nedir? -MAK

Detaylı

KESİCİLERİN KARŞILAŞTIRILMASI

KESİCİLERİN KARŞILAŞTIRILMASI KESİCİLERİN KARŞILAŞTIRILMASI Hazırlayanlar Onur TEKİNALP 040020132 Ayhan POLAT 040020112 Anıl ÇAMCI 040020148 Mehmet Fatih ERBAŞ 040020122 Muzaffer Can SÜRÜCÜ 040020179 İsmail DİZ 040020163 Yüksek Gerilim

Detaylı

İŞYERLERİNDE GENEL OLARAK ALINMAYAN SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ İLE İLGİLİ MEVZUAT MADDELERİ

İŞYERLERİNDE GENEL OLARAK ALINMAYAN SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ İLE İLGİLİ MEVZUAT MADDELERİ İŞYERLERİNDE GENEL OLARAK ALINMAYAN SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ İLE İLGİLİ MEVZUAT MADDELERİ 31.05.2012 -İşçilerin özlük dosyaları oluşturulmamıştır. İşveren çalıştırdığı her işçi için bir özlük dosyası

Detaylı