DERİN SEX DERİN SEKS ÖZEL TANITIM VERSİYONU. Doç. Dr. Ümit Sayın

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DERİN SEX DERİN SEKS ÖZEL TANITIM VERSİYONU. Doç. Dr. Ümit Sayın"

Transkript

1 DERİN SEX DERİN SEKS ÖZEL TANITIM VERSİYONU Doç. Dr. Ümit Sayın

2 2 Derin Sex Cinsellikte Farklı Boyutlar; Yeni Açılımlar

3 Ümit Sayın Derin Sex 3 TANITIMLAR

4 4 Derin Sex

5 Ümit Sayın Derin Sex 5 TANITIM 1: WORKSHOPLAR HOLİSTİK NEO-TANTRA VE ESR (Artırılmış Cinsel Doyum) WORKHOPLARI Holistik Neo-Tantra ve ESR Workshopları kadınlara ve erkeklere (ayrı ya da karışık) verilen 3 modülden veya basamaktan oluşan workshoplardır. Kadınlar için ayrıca bir dördüncü modül daha vardır. Neo Tantra workshoplarının amacı kadınların ve erkeklerin kendilerinin ve birbirlerinin vücutlarını daha iyi tanıyarak; duygularını, beyin kimyalarını, vücut kimyalarını, psikolojilerini daha iyi anlamaları; birbirine daha fazla haz vererek; daha doyum ve mutluluk içinde bir birlikteliği paylaşmalarını sağlamaktır. Bu workshoplarda ESR (Artırılmış Cinsel Doyum) da öğretilmektedir. Birinci Neo-Tantra Workshopı bir gün (Cumartesi veya Pazar), toplam 8-9 saat; ikinci ve üçüncü Neo-Tantra Workshopları ikişer gündür (her workshop toplam 18 saat). Her workshopı alabilmek için bir önceki workshopı daha önceden almış olmak gerekir. Her bir workshop arasında en az 2 ay süre olmalıdır ve workshoplarda öğretilen pratik bilgiler ve egzersizler 2 ay süreyle uygulanmalıdır. Tüm workshopların bitiminde kişilere katılım ve Neo-Tantra Sertifikası verilir. Ayrıca Tantra eğitmeni yetiştirmek için beş modülden oluşan veya beş basamaklı ayrı bir workshop serisi daha vardır. Bu Eğitmen workshoplarının her biri Cuma-Cumartesi-Pazar olmak üzere 2.5 gündür (22 saat). Beş Tantra Eğitmen workshopını bitiren kişilere Tantra Eğitmeni sertifikası verilir. Bu konudaki detaylı bilgileri edinme web adresi: iletişim adresi: dur. Workshoplara katılmak isteyenler aşağıdaki bilgileri adresine yollamalıdırlar: İsim-Soyad: Meslek: Eğitim: E-Posta 1: E-Posta 2: Cep Telefonu: Ev Telefonu: Katılınmak istenen dönem veya tarih: Web sitesi (varsa): Diğer iletişim yolları:

6 6 Derin Sex TANTRA Tantra kelimesi tan kökünden gelir; uzanmak, devam etmek, çoğalmak anlamlarına gelir. Tantra bilgiyi geliştiren, çoğaltan anlamında kullanılır. Tantra felsefesinin Vedik yazıtlarda 2. yüzyıldan beri kullanıldığı söylenmektedir. Budizmin ve Hinduizmin bir kolu olarak doğmuştur. Tantra da hedef vücudun haz alma yeteneklerinin yok edilmesi yerine, bilenerek ve en üst hazlara ulaşarak, bilincin aşılmasıdır. Tantra, meditasyon, yoga, nefes egzersizleri, içsel bağımsızlığın sağlanması gibi pek çok unsuru içinde barındırır. Özellikle 2. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasında temel felsefesi ve yöntemleri geliştirilmiştir. Tantra cinselliğin hem erkekte, hem de kadında çok farklı boyutlarda yaşanmasını amaçlayan bir düşünce, eylem ve esrime sistemidir. Bu günkü modern tıbbın ve modern cinsellik teorilerinin ulaştığı noktada, 1500 yıl önce Tantristlerin cinsellikle ilgili pek çok gerçeği gördüklerine, deneyimlediklerine şahit oluyoruz. Bugün bilim son 50 yılda insan cinselliği ile ilgili pek çok farklı gerçek keşfetmiştir. Modern seks terapisi bile Tantra dan ve Tantrik cinsellikten çok şey öğrenmiş ve bunu uygulamaya koymuştur. Örneğin Masters & Johnson ın uyguladıkları sensate focus (dokunmaya odaklanma) egzersizleri eski Hint ve Tantra geleneklerinden alınmıştır. NEO TANTRA Batı bilimi ve uygulamalarıyla eski Hint ve Tantra geleneklerinin birleştirilmesi sonucunda sentezi yapılmış yeni uygulamalar ve felsefeler bütünüdür. Bugün Avrupa ve ABD de binlerce Tantra okulu, eğitim atölyesi ve workshop ı bulunmaktadır. Neo-Tantra nın hedefi insanlara bedenleri ve cinsellikleriyle ilgili unutmuş oldukları ve ayırdına varamadıkları bazı unsurları ve hazları hatırlatmak, tekrar yaşatmaktır. Neo-Tantra da, klasik Tantraya oranla cinsellik eğitimine ve cinsellikle ilgili bilgilere ağırlık verilir. Tantrik cinselliğin temelinde şu öğeler vardır: Meditasyon (bilincin ve şu anın ayırdındalığını sağlama, parasempatik ve sempatik otonom sinir sistemleri üzerinde kontrol sağlayabilme) Yoga (Hatha Yoga, vücudun kas sistemini ve beyin-vücut bütünlüğünü sağlayabilme) Nefes egzersizleri (doğru nefes almayı öğrenmek)

7 Ümit Sayın Derin Sex 7 Pelvis egzersizleri Doğru yaşamak (kendiyle barışık, tutarlı ve beden/zihin uyumunu sağlayarak yaşamak) Cinsel potansiyeli geliştirmek. Cinselliği ve orgazmı bilinen boyutların çok üzerinde yaşamak. Cinselliği kutsal bir tören olarak yaşayabilmek. Sanıldığının aksine Tantra kuramlarının temelinde sınırsız ve rastgele seks yaşama yoktur, cinselliği doğru yaşama vardır. Pek çok Tantrist kendi derin felsefelerinin de bir ürünü olarak monogamik (tek eşli) bir yaşam sürmektedirler. Eşlerin birbirlerine karşı son derece saygılı ve verici olması, cinselliği kutsal bir esrime töreni olarak yaşaması, cinsellikte ortaya çıkarılabilecek potansiyellerin ayırdına varmaları Tantrik cinselliğin özünde olan bir gerçekliktir. Tantrik cinsellik veya Neo-Tantra bugün Batı da gözlemlenen ve insanları daha çok yanlızlaştırıp, depresyona sokan aşırı cinsel yozlaşmaya karşı çıkar. Örneğin eşlerin birbirini aldatması, rastgele cinsellik yaşaması, sürekli partner değiştirmesi Tantra felsefesine aykırıdır. Neo-Tantra nın temelinde şunlar vardır: Monogamik ve dürüst bir yaşam, cinsellikteki tüm yozlaşmaların önlenmesi. Eşlerin birbirini ve vücutlarını çok iyi tanımaları. Eşlerin birbirlerine maksimum düzeyde haz vermeyi sağlamaları. Eşlerin bütünsel bir uyumu sağlayıp, birbirlerinin cinsel potansiyellerini geliştirmeleri. Eşlerin cinselliği uzun, süreğen ve içsel potansiyelerini açığa çıkarcı bir biçimde cinselliği bir esrime yöntemi olarak yaşamaları. Aile kurumunun kayıtsız şartsız korunması. HOLİSTİK NEO-TANTRA WORKSHOPLARI Birinci Holistik Neo-Tantra Workshopu Meditasyon (Zazen)/ Nefes alma egzersizleri / Pelvis egzersizleri ve bazı Yoga egzersizleri / Tantra ve Neo-Tantra / Tantra da nerdesiniz?/ Psikometrik testler, ölçümler/ Holistik cinsellik / Uzak Doğu da Cinsellik / Tantrik Felsefe / Tantrik Cinsellik / Taoist felsefe ve Taoist cinsellik / Modern bilim ve Tantra / Vücudunu tanımak / Erkek ve kadında temel cinsel anatomi ve fizyoloji / Tantrik orgazm/ Artırılmış Cinsel Doyum (ESR)/ PC-kası / Kegel Egzersizleri / G-Noktası ve diğer

8 8 Derin Sex bölgeler (yeni bulunan erojen noktalar) / Orgazmın temelleri, yeni orgazm anlayışı / Kadın cinselliği konusunda en son bulgular/ Yin ve Yang uyumu; Yin ve Yang hakkında bilimin izahı / Taocu felsefe ve Tantra nın modern bilimle yorumlanması / Kama sutra / Beyin ve Tantra, modern bilimin cinsellik hakkındaki bulguları / Cinselliği geliştiren diğer teknikler İNSANLARI ETKİLEME SANATI WORKSHOPLARI Workshop Çeşitleri: Erkeklerin kadınları etkileme sanatı Kadınların erkekleri etkileme sanatı Pazarlamacılıkta insanları etkileme sanatı Reklamcılıkta insanları etkileme sanatı Politikacılıkta insanları etkileme sanatı Kendisiyle barışık yaşama sanatı İnsanlarla barışık yaşama ve insanları etkileme sanatı Psikolojik savaş ve psikolojik savaşa karşı koyma 1) Birinci Workshop: Karşı Cinsin Birbirini Etkilemesi Workshopları Bu workshop erkek-kadın karışık 2 modüldür. Herbir modül Cumartesi-Pazar (Her gün 7-8 saat) olmak üzere iki gündür. Workshopın tamamı dört gündür. 2 modülü de tamamlayanlara Katılım Sertifikası verilir. Workshoplarda interaktif eğitim, psikometrik testler, psikodrama, oyun ve teatral öğeler de öğretilmektedir. Bu konudaki detaylı bilgileri edinme web adresi: dur. iletişim adresi: dur. Workshoplara katılmak isteyenler aşağıdaki bilgileri adresine yollamalıdırlar: İsim-Soyad: Meslek: Eğitim: E-Posta 1: E-Posta 2:

9 Ümit Sayın Derin Sex 9 Cep Telefonu: Ev Telefonu: Katılınmak istenen dönem veya tarih: Web sitesi (varsa): Diğer iletişim yolları: A) İnsan psikolojisi ve beyin hakkında temel bilgiler. Algı fizyolojisi / Algı psikolojisi/ Subliminal psikoloji/ Bilinç dışı ve bilinç dışı psikolojisi/ Kollektif bilinç dışı psikolojisi/kısa beyin fizyolojisi/ Renklerin psikolojisi/ Vücut dili, vücut dili psikolojisi, vücut dilinden çıkarılabilecek sonuçlar/ Kişilik yapıları/ İnsanlarda kişilik bozuklukları/ Karakter analizi/psikometrik testler nelerdir? Ne işe yarar?/ Karşınızdaki insanı anlamak için kısa psikometrik testler/ İmaj yaratmak/ Marka aratmak / EGO ve Egoya hitap etmek/ NLP, meditasyon, yoga, kişilik gelişim yöntemleri/psikodrama, interaktif egzersizler/diğer B) Erkeklerin Kadınları Etkilemesi Kadınların özellikleri / Kadın fizyolojisi ve hormonlar/kadınların BEYNİ/ Kadın psikolojisi / Kadın sınıflamaları /Kadınların ilgilerini ölçmek /Kadınına göre davranmak /Kadınların önemsedikleri unsurlar /Kadınların ilgilerini çekmek için yöntemler /Kadın cinselliği /Kadınları cinsel yönden daha iyi tatmin etmek/karşınızdaki kadınları anlamak için psikometrik testler/psikodramalar, oyunlar, karşılıklı skeçler, interaktif egzersizler/diğer C) Kadınların Erkekleri Etkilemesi Erkeklerin özellikleri /Erkek fizyolojisi/erkek BEYNİ/Erkek psikolojisi /Erkek sınıflamaları /Erkeklerin ilgilerini ölçmek /Makyaj ve estetik /Kendinizi erkeklere prezante etmek /Erkeklerin önemsedikleri ve beğendikleri unsurlar /Erkek cinselliği /Erkekleri cinsel yönden tatmin edebilmek /Erkekleri anlayabilmek için psikometrik testler /Psikodramalar, oyunlar, karşılıklı skeçler, interaktif egzersizler/diğer D) İnsanları Etkilemede Diğer Temel Unsurlar Egoya hitap edin/karşınızdaki beğenin ve beğendinizi gösterin/karşınızdakinin /psikolojisini anlayın/karşınızdakini sınıflandırın/karşınızdaki olun, onu oynayın/önce ben değil önce sen imajı/kendi imajınızı seçin ve belirleyin/polyanna olmak/karşınızdakiyle ilgilenmek/farklı ortak noktalar yaratmak /İnsanları sevmek/karşınızdaki kişiliği belirleyin, kartları ona göre oynamak/kendinizi farklı tanıtmak/isteklerizin ayırdında olmak/karşınızdaki insanın

10 10 Derin Sex sizde görmek istediklerini keşfetmek, ona göre oynamak/yaşam bir psikodramadır, hayatı oynayın/diğer 2) İkinci Workshop: Pazarlama ve Reklamcılıkta İnsanları Etkileme Sanatı Bu workshop erkek-kadın karışık 2 modüldür. Herbir modül Cumartesi-Pazar (Her gün 7-8 saat) olmak üzere iki gündür. Workshopın tamamı dört gündür. 2 modülü de tamamlayanlara Katılım Sertifikası verilir. Workshoplarda interaktif eğitim, psikometrik testler, psikodrama, oyun ve teatral öğeler de öğretilmektedir. Ayrıca bir de ileri üçüncü modül vardır. Bu konudaki detaylı bilgileri edinme web adresi: dur. iletişim adresi: dur. Workshoplara katılmak isteyenler aşağıdaki bilgileri adresine yollamalıdırlar: İsim-Soyad: Meslek: Eğitim: E-Posta 1: E-Posta 2: Cep Telefonu: Ev Telefonu: Katılınmak istenen dönem veya tarih: Web sitesi (varsa): Diğer iletişim yolları: A) İnsan psikolojisi ve beyin hakkında temel bilgiler. Algı fizyolojisi /Algı psikolojisi /Subliminal psikoloji / Bilinç dışı ve bilinç dışı psikolojisi / Kollektif bilinç dışı psikolojisi / Kısa beyin fizyolojisi / Renklerin psikolojisi/ Vücut dili, vücut dili psikolojisi, vücut dilinden çıkarılabilecek sonuçlar / Kişilik yapıları /İnsanlarda kişilik bozuklukları /Karakter analizi /Psikometrik testler nelerdir? Ne işe yarar? /Karşınızdaki insanı anlamak için kısa psikometrik testler /İmaj yaratmak /Marka yaratmak / EGO yu anlamak ve Egoya hitap etmek / NLP, meditasyon, yoga, kişilik gelişim yöntemleri/psikodrama, interaktif egzersizler/ Pazarlama psikolojisi/reklamcılık psikoloji

11 Ümit Sayın Derin Sex 11 B) Pazarlama Kadın cinselliği /Erkek cinselliği/cinsellik ve pazarlama /Pazarlama nedir? /Reklamcılık nedir?/pazarlama teknikleri nelerdir /İnsan psikolojisi pazarlama tekniklerinde nasıl kullanılır /Algı psikolojisi ve pazarlama /İnsan psikolojisinin evreleri ve pazarlama /Otonom sinir sistemi ve telkine yatkınlık /Hipnoz ve telkin/ İkna yöntemleri /Vücut diliyle insanları ikna yöntemleri /Pazarlayacağınız malı veya nesneyi en ideal nasıl paketlersiniz? Nasıl bir ğaket içinde sunarsınız? /Pazarlayacağınız malı nasıl ucuz gösterirsiniz? /Pazarlama yapacağınız hedef kitleyi nasıl saptarsınız? /Pazarlamaya yapacağınız hedef kitlenin psikolojisini nasıl belirlersiniz? /Pazarlama yapacağınız hedef kitledeki insanları nasıl etkiler ve ikna edersiniz /İnsanları bir konuda bir malı kullanmaya ve satın almaya nasıl ikna edersiniz? / Oyunlar /Psikodramalar /Pazarlama teknikleri ve problemler, yapay olgular /Kendinizi bir pazarlamacı olarak nasıl daha iyi pazarlarsınız? C) Reklamcılık REKLAMCILIK NEDİR?/Nasıl en iyi reklamcı olunur?/en ideal reklam nedir?/cinsellik ve reklamlar/insan algı psikolojisi reklamlarda nasıl kullanılır?/cinsellik reklamlarda nasıl kullanılır / /İnsanları reklamla nasıl ikna edersiniz?/insanlar reklamlarla nasıl etkilenir?/reklamlar ve zihin /kontrolü/reklamlar ve beyin yıkama/tarihteki reklamcılık örnekleri/reklamlar ve algı psikolojisi/reklamcılığın ilkeleri/grafik reklamcılığı/televizyon reklamcılığı/reklamlar ve hipnoz nedir?/reklamlar ve sublimal algı nedir? /Reklamlar ve telkin nedir?/reklam denemeleri/oyunlar, interaktif çalışmalar/psiko drama/reklam problemleri /

12 12 Derin Sex TANITIM 2: Yakında Benzer Konularda çıkacak kitaplar ( )

13 Ümit Sayın Derin Sex 13 TANITIM 3: Kegel Perineometer Kegel Perineometer, Kegel egzersizleri ile PC-Kaslarının (PFM) geliştirilmesi sırasında kullanılmak üzere tasarlanmış ve PC- Kaslarının gücünü ölçen özel tıbbi bir ölçüm aletidir. Bu alet sayesinde PC-Kaslarınınızın gücünü ölçebilir ve bir biyo-feedback (geri besleme) mekanizmasıyla, kas gücünüzdeki gelişimi ve ilerlemeyi gözlemleyip kayıt edebilirsiniz! Kegel Perineometer dan edinmek için aşağıda verilen e-posta ile temas kurup, istenen bilgileri doldurduktan sonra ısmarlayabilirsiniz. PC-Kaslarının Kegel Perineometer sayesinde geliştirebilen kadınlar şu özelliklere sahip olabilirler: Stress inkontinansı isimli idrarını tutamama gibi bir rahatsızlıktan kurtulurlar. Doğum öncesinde Peritron ile Kegel egzersizleri yapılması doğum komplikasyonlarını azaltır, doğumu kolaylaştırır. Doğum sonrasında Peritron ile Kegel egzersizleri yapılması doğum sonrası gelişen komplikasyonları azaltır, postpartum cinsel fonksiyon bozukluklarını önler. Vajinusmus vakalarında, cinsel hazzın ve cinsel ilişkiye alışılmasında çok önemli bir yol kat edebilirler. Kadınlarda görülen pek çok cinsel fonksiyon bozukluğunun tedavisinde Peritron ile yapılan Kegel egzersizleri çok önemlidir ve fonksiyon bozukluğunu yenmeye yardımcı olur. Orgazm olamıyan kadınların, orgazm olmayı öğrenmesi kolaylaşabilir. Vajinal orgazm olamayanlar, vajinal orgazm olmayı öğrenebilirler. Tekli vajinal orgazm olanlar, çoğul (multiple) orgazm olmayı öğrenebilirler. PC-Kaslarını çok geliştirmeyi başarabilenler, hiç bir uyarı olmaksızın sadece bu vajinal kasları sıkarak orgazm olmayı çok kolaylaştırabilirler. Peritron ile PC-Kaslarını geliştiren kadınlarda orgazmların kalitesi, sıklığı, sayısı ve şiddeti çok artar. Erkeklere çok daha fazla cinsel haz verebilirler. Arapların ünlü yöntemi Kabbazayı öğrenebilirler. Cinsellikten ve cinsel ilişkiden çok daha fazla zevk alabilirler Pek çok cinsel fonksiyon bozukluğunda bu alet, cinsel sorunları çözücü rol oynar. ESR geliştirebilirler.

14 14 Derin Sex Haberleşmeniz gereken e-posta: İsim-Soyad: Meslek: Eğitim: E-Posta 1: E-Posta 2: Cep Telefonu: Ev Telefonu: TANITIM 4: Tantra Koltuk Tantrik veya Kama Sutra pozisyonlarının uygulanabilmesi için özel olarak ergonomik olarak dizayn edilmiş Tantra koltuğu piyasadaki fiyatlarının yarı fiyatına sitesinden adresiyle yazışarak edinebilirsiniz. Detaylı bilgi için: Koltuğun üzerinin kaplamasını istediğiniz renk ile birlikte aşağıdaki bilgileri adresine yollayınız, özel olarak imal edilip, gün içinde adresinize teslim edilecektir: İsim-Soyad: Meslek: Eğitim: E-Posta 1: E-Posta 2: Cep Telefonu: Ev Telefonu: Adres: Tantra koltuğun üzerinde istediğiniz renk:

15 Ümit Sayın Derin Sex 15

16 16 Derin Sex DERİN SEKS ÖZEL TANITIM VERSİYONU Değerli Dostum İlhan Güngören in Anısına...

17 Ümit Sayın Derin Sex 17 Yazar Hakkında Bilgi: 1961 yılında Muğla da doğan H. Ümit Sayın, 1966 yılında ailesinin İstanbul a yerleşmesiyle ilk öğrenimini Melihat Şefizade İlkokulunda, Orta öğrenimini Kadıköy Maarif Kolejinde tamamladı yılında İstanbul Tıp Fakültesine girdi da Tıbbı bitirip, 1987 yılında Cerrahpaşa Farmakoloji Anabilim Dalında ihtisasa başladı da Kanada St. John s da Memorial University of Newfoundland de Psikoloji bölümünde bir yıla yakın eğitim gördü yılında İngiltere Oxford Üniversitesi, Deneysel Psikoloji departmanında ve daha sonra Hollanda Groningen Üniversitesi, Tıbbi Kimya departmanında çalıştı ve araştırma yaptı te akademi ortamında gelişen bazı olaylar sonucu Türkiye de bilim yapılamayacağı kanaatine varan Sayın, 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri Wisconsin Üniversitesi, Nöroloji bölümüne doktora sonrası eğitim yapmak üzere gitti. Yaklaşık sekiz yıl ABD de akademik kadroda nörobilim, elektrofizyoloji, nöropsikofarmakoloji, öğrenme, epilepsinin mekanizmaları konularında çalışan Sayın 2002 yılında Türkiye ye dönüş yaptı. Halen İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde Doçent olarak çalışmaktadır. Bilimsel çalışmaları arasında 50 civarında uluslararası bilimsel yayını ve bildirisi, 4 kitap çevirisi, Cinselliğin Farklı Boyutları (1993-YOL Yayınları), Gizli Örgütler, 11 Eylül ve Büyük Ortadoğu Projesi (2006-Neden Kitap), Derin Devletler, Gizli Projeler ve Kirli Gerçekler (2006-Neden Kitap), Dünyayı Yöneten Gizli Güçler ((2007-Neden Kitap) isimli dört kitabı

18 18 Derin Sex vardır. Popüler bilim yazıları da yazan Sayın ın Bilim ve Ütopya, TÜBİTAK Bilim Teknik ve diğer dergilerde yayınlanmış yaklaşık 60 civarında popüler bilim makalesi mevcuttur. Kadın dergilerinde de arasında yazılar yazan Sayın, elinizde tutmakta olduğunuz kitapta kadın ve erkek cinselliğini çok daha detaylı olarak işlemektedir.

19 Ümit Sayın Derin Sex 19 TEŞEKKÜR Bu kitapta ilk kez Türk okurlarına sunulan Kadınca Raporunun gerçekleştirilmesini sağlayan rahmetli Duygu Asena ya ve Kadınca dergisi çalışanlarına, Hülya Raporunun gerçekleştirilmesini sağlayan Hülya Avşar a ve Hülya dergisi çalışanlarına; Cinselliğin Farklı Boyutlarını 1993 yılında yayınlayan rahmetli İlhan Güngören e ve YOL yayınlarına teşekkür ederim. Kitabı baştan birkaç kez okuyarak, tüm kitabın redaksiyonunda bana yardım eden Dr. Özlem Yalçın a çok teşekkür ederim.

20 20 Derin Sex İÇİNDEKİLER Cinsel Aydınlanma ve Cinselliğin Farklı Boyutları Cinsel Devrim Beynimize Batı Kültürü Tarafından Yerleştirilen Cinsellik Cinselliğin Tarihinde İki Ekstrem: Doğu Felsefesinde ve Büyü Ritüellerinde Cinsellik Uzak Doğu da Cinsellik ve Cinsel Nirvana Kama Sutra Cinsellik Hakkındaki Raporların Sonuçları: Dünya Nerede, Türkiye Nerede? Kadının ve Erkeğin Anatomi ve Fizyolojisinin Temel Hatları PC-Kası ve Cinsellik Grafenberg Noktası (G-Noktası ) Yeni Bir Orgazm Anlayışına Doğru Orgazmın Psikolojisi: Bir Garip İkilem Cinsel Haz Nesneleri Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

21 Ümit Sayın Derin Sex 21 Farklı Cinsel Tercihler: Lezbiyenler ve Eşcinseller 21. Yüzyılın Cinsel Çılgınlığı: Sadomazohizm Hiperseksüel Kadınlar ve Frijid Kadınlar Cinsellikte Yaşanan Gariplikler Afrodizyaklar Beyin Kimyasında Cinselliği Yaklayanlar Cinsel Potansiyel Erkeklerde ve Kadınlarda Nasıl Artırılır? ÖNSÖZ Bu kitaptaki yazılar son kırk yılda cinsellik konusunda Batı kitaplarında yayınlanmış bilimsel bilgilerden kaynağını alan makalelerden oluşmaktadır. Kitabın temel amacı insan cinselliğini öncelikle kadınlara, sonra da erkeklere farklı boyutları ile anlatıp, insanların konuşamadığı, sorgulayamadıkları cinsellikle ilgili

22 22 Derin Sex tabuları yıkmak ve cinselliğe yeni bir bakış açısı getirmektir. En önemlisi yaşayamadıkları veya yaşanamayan cinsel ekstaziyi onlara bir ölçüde tanıtmaktır. Uzun süredir bu konuları araştırmaktayım. Bu kitap 1993 yılında YOL yayınlarından çıkan Cinselliğin Farklı Boyutları isimli kitabımın genişletilmiş ve tekrar ele alınıp, baştan yazılmış yeni versiyonudur. Önceki baskıda kitapta yer alan makaleler tekrar gözden geçirilerek genişletildi; daha sonra yazılmış makalelerden bazıları kitaba eklendi. Cinselliğin Farklı Boyutlarını hazırlarken 1990 ların başıydı. Türkiye de cinsellikle ilgili konular, YOL yayınlarının da yardımıyla yeni yeni Türk entellektüellerinin kütüphanelerinde yer almaya başlamıştı, kadın ve erkek cinselliği yeni yeni sorgulanıyordu. Kadınca Raporu yeni yayınlanmıştı, değerlendirmeler yapılıyordu. Türk kadını yeni yeni uyanıyordu. Kadın dergilerinde yazdığım makaleler muzır kurullarına takılıyor, mahkemelik oluyordu yılında ABD den döndükten sonra Kadınca Raporunun benzeri bir anketi kadın dergilerinden birisinde yapmaya karar verdim ve Hülya dergisinde yayınladım. Bu anketlerin sonuçlarını irdeleyecek olan Türk Kadınında Cinsel Davranış isimli kitabım ise ilk kez Türk kadınının cinsel profili hakkında bize net bilgiler verecek. Örneğin ABD ve Avrupa daki kadınların sadece % ünün cinsel ilişki ile orgazm olabilmesine karşın, Türkiye deki eğitimli kadınlar ın sadece % i cinsel ilişki ile orgazm olabiliyorlar; bu sonuç, eğitimli olan Türk kadınlarının bile cinselliği pek fazla bilememelerinden, kendilerini eğitememelerinden ve erkeklerin bilgisizliklerinden, yetersizliklerinden kaynaklanıyor. Sonuçta Türk kadınları çok zor cinsel doyuma erişiyorlar ve zor orgazm oluyorlar.

23 Ümit Sayın Derin Sex lı yıllarda cinsellik konusunda radikal, gerçekçi makaleler yazmaya karar verince aklıma gelen ilk yayın organı 1991 yılında o dönemin en çok satan, en radikal ve devrimci kadın dergisi Kadınca olmuştu, yılları arasında Kadınca dergisine kadın ve erkek cinselliği hakkında yazdığım yazıları yılları arasında Cosmopolitan dergisine devam ettirdim; bu makaleler yılları arasında diğer dergilerde sürdü. Kültürümüzde kadınlarımızın konumuna baktığımızda ne yazık ki onlara hak ettikleri hukuki ve sosyal değeri veremediğimizi görüyoruz. Arap kültürünün ve belki de eski Bizans kültürünün olumsuz etkileriyle neredeyse hiçe indirgenmeye çalışılan kadın cinselliği konusunda erkeklerimizin ve kadınlarımızın çok cahil olması 1991 yılında beni bu yazıları yazmaya itmişti. Amerika ya gittiğim 1994 yılında gördüm ki aslında ABD bile çok daha iyi durumda değil; İnsanın, Cinsel devrimi yapan ülke burası mı? diyesi geliyordu! Halen gazetelerde toplumun cinsel cehaletinden bahsediliyor, içler acısı istatistikler yayınlanıyordu! Türk aile yapısının korunması için de gerek erkeğin, gerekse kadının cinsel fizyoloji ve cinsel doyum konusunda yeterince bilgilenmesi gerekli, bu bilgilenme olmadan mutlu ve uyumlu bir birliktelik sürdürebilmek mümkün görünmemektedir! Bugün Türkiye deki boşanmaların büyük bir çoğunluğu cinsel uyumsuzluk nedeniyle gerçekleşmektedir! Her şeyden önce cinselliğin konuşulmasının ayıp olması, cinselliğin yorgan altında gizlice yaşanmasının gerektiği, gibi sorunlu inançlardan kaynaklanan davranış bozukluklarının yıkılması gerektiğine inanıyorum. Cinsellik öğrenilebilen, geliştirilebilen, insanın normal psikolojik akardengesinin (hemostasis) sağlanmasında ve kişiliğinin olgunlaşmasında çok etkin bir rolü olan doğal, fizyolojik bir olgudur. Evliliklerin pek çoğu ne yazık ki cinsel

24 24 Derin Sex uyumsuzluk ve cehalet yüzünden bir açmaza sürüklenmekte ve insanlar yıllar boyu mutsuz bir beraberliğe katlanmaktadırlar. Cinselliğin yaşantıya yeni boyutlar getirebileceği ve hayatı daha haz dolu ve anlamlı kılabileceği bir abartı değil, özgür Batı da, Avrupa da ya da Uzak Doğu da pek çok çiftin yaşayabildiği, tadını çıkardığı bir realitedir. Kitabın genelinde kadın ve erkek cinselliği bilimsel bir yaklaşımla ele alınmıştır. Biz erkekler uyumlu ve haz dolu bir birliktelik kurabilmek için kadınları çok daha iyi tanımaya mecburuz. Amaç maço erkek kültüründe sanıldığının aksine kadınları yatakta çıldırtmak değil, onları çok daha iyi anlamak ve onlarla uyum sağlamaya çalışmak olmalıdır. Batı kapitalizmi aşırı abartılmış seksi ( overheated sex ) insanların beyinlerine çok farklı ve gerçeğe uymayan kalıplarla sokmaktadır; sadece daha fazla satış yapmayı amaçlayan bu kapitalist mentalitenin en çarpıcı örneklerine, erkek dergilerinin abartılı, yanlış bilgiler içeren, çıplaklık dolu parlak sayfalarında ve pornografide rastlıyoruz. Ayrıca, cinsellik erkeğin kadını hakimiyeti altına aldığı ve perişan ettiği bir güç gösterisi değil, erkekle kadının barış ve uyum içinde, birbirlerine haz vermek ve hayatı daha anlamlı kılmak için yaşadıkları törensel bir esrime yöntemidir. İnsan cinselliğinin sınırları ve alınabilecek hazlar konusunda bugün bilinenler kanımca çok yetersizdir; cinsellikte hem kadın, hem de erkek sanıldığından çok daha güçlü doyumlar yaşayabilir ve bu öğrenilebilen, zamanla potansiyeli arttırılabilen bir olgudur. Ülkemizde pek çok kişi cinselliği boyutsuz yaşamaktadır, halbuki bu konuda keşfedilebilecek çok değişik boyutlar, henüz bilinmeyen türlü yeni renkler, yeni kıtalar olduğunu sanıyorum. Potansiyellerinin çok yüksek olduğuna inandığım kadınlar bu kitaptan hiç olmazsa tek bir boyut kazanıp, erkekleri bu doğrultuda

25 Ümit Sayın Derin Sex 25 eğitebilirlerse, ya da erkekler kadınlara bazı gerçekleri öğretip, yaşatabilirlerse ne mutlu! Dr. Ümit Sayın Kızıltoprak, İstanbul 2010

26 26 Derin Sex ÖNSÖZ RAHMETLİ İLHAN GÜNGÖREN İN CİNSELLİĞİN FARKLI BOYUTLARI İSİMLİ KİTABIM İÇİN 1993 YILINDA YAZDIĞI ÖNSÖZ İlhan Güngören Türk toplumuna bazı ilkleri tanıtan bir yazar, düşünür ve çevirmendi. Doğu gizemciliği, Zen, Meditasyon, Uzakdoğunun yıllar önce keşfetmiş olduğu sevişme sanatları Türk okuruna tanıttığı eserlerden bir kaç tanesiydi! İlhan Güngören i 2000 yılının Haziran ayında geçirdiği feci bir trafik kazasının ardından gelişen komplikasyonlar sonucunda kaybettik. İlhan Güngören in anısına, İlhan Güngören e sevgilerimle... Seks haz almasını, haz vermesini bilenler için olağanüstü güzel, yaşamı yaşanmaya değer kılan bir şey... Seksten yeterli bir doyum elde edebilenler yalnız kendileri mutlu olmakla kalmıyor çevrelerine de mutluluk yayıyorlar. Ya haz almasını ve haz vermesini bilemeyen, beceremeyenler, seksten umdukları, bekledikleri doyumu elde edemeyenler... Onların içine düşecekleri karamsarlığı, yaşayacakları cehennem hayatını tahmin etmek hiç de güç değil. Bu kimseler için nevrozlar, ruh ve sinir hastalıkları kapıda beklemektedir. Kuşkusuz mutsuzluklarını çevrelerine de yansıtacaktır bu kimseler. Bunun böyle olmasına rağmen cinselliği kirli, pis bir şey olarak kötü gözle gören, günahla, ayıpla özdeşleştiren Hristiyanlığın etkisi altında gelişmiş Batı uygarlığı bundan otuz kırk yıl öncesine kadar cinsellikle ilgili bilgilere karşı, eğitim ve öğretime karşı çok katı bir sansür uygulamıştı. Olasılıkla Ortodoks Bizans ın etkisi

27 Ümit Sayın Derin Sex 27 altında kalmış olan Anadolu Müslümanlığı da cinselliğe karşı bu olumsuz tutumu benimsemiş ve günümüze dek Batıdaki uygulamalardan daha da katı bir biçimde yasakçılığı süregelmiştir. İktidar partilerinin vaatlerine rağmen Muzır Yasası, Muzır Yasasının öngördüğü ağır para cezaları, Konut Fonu gibi düzenlemeler günümüzde de yürürlüktedir. Ama yasaklar yalnız yasaların koyduklarıyla sınırlı değil, ahlak yasaları da cinsellikle ilgili konularda sizden bilgisiz kalmanızı istiyor. Toplumun onayını kazanmış terbiyeli, efendiden bir kimse cinsellikle ilgili bilgileri içeren kitapları okumamalıdır, ileri geri, uluorta cinsellikten konuşmamalıdır... Diyelim ki bu kitabı satın aldınız. Olasılıkla kitabı kimseye göstermeden gizli gizli okumaya çalışacaksınız. Çünkü cinsellik konusunda bilgi veren bir kitap okumak da en azından ayıptır. Hele kadınlar için cinsellik konusunda bilgisizlik, cahillik en büyük erdem, en büyük meziyettir. İşte bunun için sevişmekten haz alamayan, orgazm olamayan o kadar çok kadın olmasına şaşmamak gerekli. Yasakçılara, sansür yanlılarına sorarsanız cinsellik doğal bir içgüdü. İçgüdüler gerektiğinde bize yol gösterecektir. Bunun için de cinsellik konusunda bilgiye, eğitime, öğretime gerek yoktur. Cinsel bilgi vermek iddiasıyla yazılan kitapların amacı cinsel istekleri kışkırtmak, cinselliği para kazanmak için pazara çıkartmaktır. Bütünüyle yanlış bir düşünce bu... İnsanın iç güdülerin dizginlenmesi doğrultusunda insanlık kadar eski bir uygulama içgüdüleri adamakıllı zayıflatmıştır. İnsan doğadan, özellikle kendi doğasından öylesine kopmuş ya da kopartılmıştır ki insanın cinselliğinde doğal olan hiç, ama hiçbir şey kalmamıştır. İnsanlar için cinsellik doğal değil baştan sona sorunlarla, korkularla, tedirginliklerle dopdolu karmaşık bir olgudur. Elbette insanın içinde cinsel enerjiye dönüşebilecek bir enerji akımı vardır, ama cinsel

28 28 Derin Sex uyarılara cinsel tepkinin kendiliğinden, doğal olarak oluştuğu yolundaki görüş bütünüyle çürütülmüştür. Bilim duyuların, algıların nasıl olup da cinsel uyarı ya da cinsel hazza dönüştüğü konusunda pek fazla bir şey söyleyemiyor. Çıplak bir insan görmek, ya da başka bir kimseye dokunmak cinsel bir uyarı yapabilir, yapmayabilir de. Yalnız şunu söyleyebilirim; farklı kimseleri uyaran farklı algılar olabilir. Bu kitabın bir yerinde yazarın da değindiği gibi bir kadın ayakkabısı gören bir fetişistin kadın ayakkabısı karşısında son derece uyarılması, büyük bir haz duyması mümkündür. Cinselliğin doğal ve içgüdüsel olduğunu savunanlar için böyle bir cinsel tepkiye mantıklı bir açıklama bulmak her halde pek kolay olmayacak. Bana kalırsa bunun tek bir açıklaması olabilir. Bazı kimselerin bazı algıları cinsel uyarıya, cinsel hazza dönüştürmeyi şu şekilde ya da bu şekilde öğrenmiş olmaları. Bugün bu konuda bilimin son sözü şu: cinsellik öğrenilebilir, öğretilebilir, geliştirilebilir, değiştirilebilir, hatta bütünüyle silinip yok edilebilir yılında Hindistan da New Delhi de toplanan Orgazm Konferansına sunulan bir bildiriden, bir bisikletçi kızın bir saatte 134 defa orgazm olduğunun bilimsel verilerle kanıtlandığını öğreniyoruz. Dünyada yaşamı boyu bir kez bile orgazm olamayan bunca kadın varken bir kadının bir saat içerisinde 134 defa orgazm olması nasıl açıklanabilir? Bu durum bilgi ve bilgisizlik, eğitim ve eğitimsizlik arasında büyük bir uçurum olduğunu göstermiyor mu? Batı mutlu, başarılı bir cinsel yaşamın ancak bilgiyle ve eğitimle olabileceğini yavaş yavaş anlamaya başlamıştır. Ama bunun böyle olduğu binlerce yıldan beri Doğu da biliniyordu. Çin de, Hindistan da hatta Müslüman Arap dünyasında cinselliği öğretmeyi, geliştirmeyi, daha iyi bir seks için bilgiler vermeyi amaçlayan kitaplar yazılmıştır. Çin de ve Japonya da yastık altında saklandıklarını anıştırmak için yastık kitabı

29 Ümit Sayın Derin Sex 29 adı verilen cinsel birleşme pozisyonlarını gösteren resimlerden oluşan albümler yeni evlilere armağan olarak verilirdi. Hindistan da ve Çin Hindi nde daha çocuk denecek yaşlardan başlayarak genç kızlara, bu kitapta PC kası olarak tanıtılan ve cinsel gücü arttırdığı saptanmış olan, kasık kaslarını geliştiren egzersizler, danslar öğretilmekte ve böylelikle cinsel eğitim çok erken yaşlarda başlatılmaktadır yılında, bundan beş yüz yıl önce Tunus lu bilgin Şeyh Nefzavi nin yazmış olduğu Itırlı Bahçe adlı seks elkitabını yayımlamıştım. Kitap yayımlanır yayımlanmaz toplatılıp yargılandıktan sonra aklandı. Bakınız Şeyh Nefzavi bu kitapta kitabının savunmasını nasıl yapıyor? Diyor ki, Tanrı huzurunda tereddüt etmeden yemin ederim ki bu kitaptaki bilgiler gereklidir. Bu kitabı okumayan ya da hafife alanlar tüm bilimlerin düşmanı, utanılacak derecede cahil kimselerdir. Ben de, elinizde tuttuğunuz kitap için Tanrı huzurunda yemin etmeden benzer şeyler söylemek istiyorum. Eski çağlarda seksle ilgilenmek, bu konularda bilgi ve deneyim sahibi olmak yalnızca imparatorların, imparatoriçelerin, padişahların, kralların, kraliçelerin, prenslerin, prenseslerin, şehzadelerin tekelinde olan bir ayrıcalıktı. Bütün dinler, sosyal sistemler biz sıradan, sokaktaki insanları cinsel hazların, cinsel çeşitlemelerin dışında tutmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. En önemlisi, bizi bilgi edinmeyi ayıp bir şey, bilgisizliğinse erdem olduğuna inandırdılar. Cinselliği ayıpla, günahla özdeşleştirerek beyinlerimizi yıkadılar.ama çağımız bilgi çağıdır. Tüm ayrıcalıkların tartışıldığı demokrasi çağıdır. Eski çağlarda imparatorlara, imparatoriçelere, padişahlara tanınan ayrıcalıklardan sizler de niçin yararlanmayasınız? Bunu başarabilmenize tek engel bilgi eksikliğidir. Bu bilgiden sizi uzak tutan da sansürdür, yasaklardır, ayıplardır. Cinselliğinizden tam olarak yararlanmanıza konan engeller insan olmaktan doğan

30 30 Derin Sex haklarımızın çok açık bir ihlalidir. Doğanın insana bağışladığı güzellikleri kullanmasına izin vermemek insanı güdük bırakmak ve onun kendini gerçekleştirme ve tüm olanaklarını değerlendirme hakkını elinden almaktır. Peki nedir bilginin bize kazandıracakları? Cinselliğimizi nereye kadar iyileştirebiliriz? İnsanın cinsel potansiyeli nedir? Bilmiyoruz, çünkü bunları bilmemize bugüne kadar fırsat verilmedi. Cinsellikle ilgili bilgiler, keşifler yatak odalarının kapılarını aralayıp dışarı çıkamadı. Bu bilgiler bu keşifler sahipleriyle birlikte mezara gömüldüler. Bugün elimizde insanın cinsel potansiyelini belirleyen kırık dökük bilgiler var. Bugün atık kadının sınırsız çok-orgazmlılığından söz ediliyor. Erkeklerin de tıpkı kadınlar gibi boşalmadan pek çok kez orgazm olabileceği ileri sürülüyor. Orgazmın kadında olsun erkekte olsun beş on saniye değil saatlerce sürebileceği konusunda iddialar var ve bütün bunları ortaya atanlar ise hekimlik mesleğinin saygın üyeleridir. Bugün artık kozmik orgazm konuşulup tartışılıyor. Bütün bunlardan çıkan sonuç insanın cinsel potansiyelinin ya tavanı yok ya da tavan her türlü tahminlerimizi aşan bir yükseklikte. Kendi cinselliğimizin farklı boyutlarını keşfetmek ve bu keşiflerin bize kazandıracağı imkanlardan yararlanmak içinse yalnız ve yalnız iki şeye ihtiyacımız var. Bilgi ve özgürlük! Kitabın yazarı Dr. Ümit Sayın ı öğrencilik yıllarından beri tanıyorum. Aramızdaki büyük yaş farkına rağmen arkadaşım olduğunu söyleyebilirim. Burada kendisini övecek bir şey yazmayacağım. Çünkü bu kitapla hak ettiği övgüyü toplayacaktır. Florya, Nisan 93 İlhan Güngören

31 Ümit Sayın Derin Sex 31 1 CİNSEL AYDINLANMA VE CİNSELLİĞİN FARKLI BOYUTLARI Şimdiye dek Kadınca da ve diğer kadın dergilerinde yazdığım yazılarda cinselliğe değişik ve toplumumuzda pek alışılmamış bir yönden bakmaya çalıştım. Kimi zaman değindiğim sınırları zorlayan bilgiler sizlere biraz uçuk, biraz abartılı, biraz da uzak gelmiş olabilir, fakat bize gelen mektuplardan, kadın dergilerdeki yazarlık deneyiminden edinilen sonuçlar bizleri farklı düşünmeye zorladı; değerlendirilmekte olan Kadınca Raporu nun ve Hülya Raporu nun sonuçlarından ortaya çıkan bazı gerçekler sanırım sizleri şaşırtacak! Veriler eğitimli, ekonomik özgürlüğünü kazanmış ve büyük şehirlerde yaşayan okurlarımızın geldiği aşamanın çok da kötü bir noktada olmadıklarını gösteriyor. Bu yazılarımın şu anda okumakta olduğunuz kitapta toplanmasının amacı şimdiye dek vurguladığım alışılmamış farklılıkları bir arada derlemek! Cinselliği tek boyutta yaşayanların bir boyut daha kazanabilmeleri yolunda bir iki adım atabilmeleri umuduyla

32 32 Derin Sex yayınlıyoruz bu kitabı! Cinselliğin Farklı Boyutları 1 yaklaşık 17 yıl önce basılmıştı. Daha sonra kadın dergilerinde bahsedildiği üzere klasik bir kült kitabı oldu! O zamandan bu zamana çok şey değişti, dünya bambaşka bir dünya; Türkiye, bambaşka bir Türkiye! Ama cinsellikteki temel bilgiler aynı kaldı. Cinsellik gereğinden fazla abartılmıyor mu? diyeceksiniz. Belki de hak0lısınız, yaşantı cinsellik üzerine dayanmıyor ve hayat süresince uğraşılabilecek ve zevk alınabilecek çok fazla konu var. Cinsellik, yazılarımda belirttiğim gibi bazı insanlarda vazgeçilmez bir tutku haline gelebiliyor, bazı insanlar ise güçlü inhibisyonlarını (kalıplaşmış psikolojik baskı) hayatı boyu sürdürüyorlar. Normal cinsellik nedir? Normal haz sınırları nelerdir? Bunu kestirebilmek ve insanlara şablonlar halinde uygulamak çok zor. Fakat şurası açık ki ülkemizde cinsellik halen bir tabu, erkekler ve kadınlar yaşantıları boyunca bu konudaki cehaletleri, kalıplaşmış davranışları, inhibisyonları, önyargıları yüzünden mutsuz yıllar geçiriyorlar, bu mutsuzluk bazen psikosomatik hastalıklara veya nevrozlara dönüşüyor 2. Hiç şüphesiz ki psikolojik problemlerin temelinde cinsel sorunlar yatıyor olabilir; Freud un cinsel tabulara karşı oluşturduğu yeni cephe nedeniyle ona çok şey borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Cinsel davranış kendini ifade etmenin ve kendini gerçekleştirmenin bir yolu ve normal 1 Ümit Sayın, Cinselliğin Farklı Boyutları, İstanbul: Yol Yayınları, Kurban Özuğurlu, Evlilik Raporu, İstanbul: Altın Kitaplar, 1986; Aysel Ekşi, Gençlerimiz ve Sorunları, İstanbul: İ.Ü. Yayınları, 1982.

33 Ümit Sayın Derin Sex 33 psikolojik dengenin kurulmasında önemli bir katkısı var. Psikiyatrik problemlerde bu denge bozulmakta veya cinsel davranıştaki yetersizlikler psikiyatrik sorunların ağırlaşmasına neden olmakta. Cinselliğin yanlış, hastalıklı ve yetersiz yaşanması şu ana nedenlere dayanıyor: BİLGİSİZLİK VE EĞİTİMSİZLİK Gençlerimiz kendi vücutları konusunda çok cahil ve ürkekler. Ne lisede ne de üniversitede cinsellik, doğum kontrolü, cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, cinsel sapmalar konusunda tutarlı ve ayrıntılı bilgi verilmiyor. Tıp fakülteleri bile bu konuda çok ürkek! Bazı psikiyatri kliniklerinin haricinde cinselliği ders olarak işleyen kürsü yok. Bu konudaki eğitimin liselerde başlaması, üniversitelerde sürmesi ve dersleri verecek öğretmenlerin eğitilmesi gerekli! Henüz bu konudaki temel tıp kitapları bile Türkçeye çevrilmemiş. Doktorların da çok bilgili oldukları iddia edilemez. Örneğin kendi kendini tatminin sapıklık olduğunu düşünen bir psikiyatr cinsel sorunları olan hastalarını nasıl tedavi edebilecek? Normal cinsel ilişkinin sadece üç dakika sürmesi gerektiğini sanan bir doktor erken boşalma problemlerini nasıl tedavi edecek? Üniversitelerin, Milli Eğitim Bakanlığının ve Sağlık Bakanlığının bu konuda yayınlar yapması, seminerler düzenlemesi gerekli. Bu konuda üstlisans seviyesinde bu kitabın ilk versiyonunun yayınlandığı 1993 yılında hiç bir ders yoktu; 2010 yılında da yok.

34 34 Derin Sex TOPLUMUN KALIPLAŞTIRDIĞI TABULAR VE ÖNYARGILAR Toplumumuz bazı tabuların ve geleneklerin etkisi ile cinselliğe çok dar kalıplardan bakıyor. Dünyadaki hızlı ekonomik ve bilimsel gelişim günlük yaşam biçimlerini de değiştiriyor. Gelişmiş ülkelerde cinsellik çok doğal bir olgu olarak karşılanıyor ve bizim yaşadığımızdan daha az çelişkiler yaşıyorlar. Kendini ifade edebilme özgürlüğü insanlara kişiliklerinin daha genç yaşlarda gelişebilmesi olanağını sağlıyor. KESİLDİ CİNSELLİK VE AİLE KURUMU Devletin en temel kurumlarından birisi aile kurumudur. Eğer aile kurumunu çökertirseniz, Ulus devletlerin en temel çekirdeğini de çökertmiş olursunuz. Aile kurumunun korunması ve güçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle cinselliğin de aileye, toplumun tüm bireylerine

35 Ümit Sayın Derin Sex 35 öğretilmesi ve cinsel doyumun nasıl yaşanacağının tüm topluma yayılması gerektiğini düşünüyorum. Bu ancak eğitimle ve insanları bilgilendirmekle mümkün olabilir. Sanıldığının aksine insanlar cinsellik konusunda bilgilendiğinde, o sevgiliden o sevgiliye gitmeyecekler ve aile kurumlarını sadece seks için yıkmayacaklar; daha haz ve doyum dolu bir birliktelikle aile kurumunu veya birliktelikleri güçlendirecekler. Bu kitabın hedefi cinselliği dünyadaki en önemli tutku haline getirmek için yöntemler öğretmek değil, kendi vücudunuzda bir yolculuğa çıkmanız ve kendinizi keşfetmeniz için bir kapı aralamaktır. BU BÖLÜMÜN BU KISMININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BİR ADET DERİN SEKS KİTABI ALINIZ VEYA YAKINDA GÖSTERECEĞİMİZ ADRESTEN YARI FİYATINA DOWNLOAD EDİNİZ.

36 36 Derin Sex 2 CİNSEL DEVRİM Bildiğiniz gibi cinsel devrimin başlaması 1950 li 60 lı yıllara; Beat akımının, doğum kontrol haplarının ve Masters & Johnson lu araştırmaların çalkantılı geçmişine uzanır ve mini etek modasının cüretli günleriyle hatırlanır. Hele o günlerin cinselliğe davetkâr müzikleri ve filmleri pek çoğumuzun hafızasından henüz silinmedi ama ille de seks dediği iddia edilen cinsel devrim kadınların statüsüne bir sürü yeni boyutlar kazandırarak, erkeklerinkinden de bir sürü eski boyutlar götürerek 80 li yıllarda önemini yitirdi ve romantik aşkların o basit bayağı, hayvansal sekse (!) tercih edilmesine neden oldu. Artık Batılı kadınlar özgürce kadehlerini yudumlarken, bir grup aday arasından o geceyi birlikte geçirecekleri prensi seçme ve ona gülümseme şansına sahipler, canları erkek bedeninden sıkılınca da fantezi olsun diye bir zıpçıktıya aşık olabiliyorlar. Çünkü kadın ekonomik yönden bağımsız ve en önemlisi birkaç zevkli kasılma uğruna 9 ay boyunca başka bir canlı ile birlikte yaşamak zorunda değil. Postmodern din adamları da pek eskisi kadar bozulmuyorlar içine şeytan girmiş kadınlara. Üstüne üstlük kadınların çoğu cinselliği farklı yaşayabileceğini anlamış durumda; sadece bir erkeğin 5 dakikalık aşkı da

37 Ümit Sayın Derin Sex 37 yeterli olmuyor onları tatmin etmeye. Tıp ise erkeklerden yana; bir tıp kitabı normal cinsel ilişkiyi beş dakika olarak tanımlıyor, bazı ender vakalarda ise 10 dakikanın üstüne çıkılırmış 3! Hite, Cosmo ve Redbook raporlarının söylediğine bakılırsa da kadınların ancak % 30 u cinsel ilişki ile orgazm olabiliyorlarmış; bu oran eğitimli Türk kadınları arasında Türkiye deki anketlere göre % lere düşüyor; öyleyse kadınların bir kişiyle doyum sağlayıcı bir ilişki kurabilme olasılıkları bayağı azaltmakta. Türkiye gibi kültürel ve ekonomik baskıların insanın bağımsızlaşmasını engellediği ülkelerde toplumsal yaptırımlar ve bütün diğer kurumlar kendi etkinliğini gösterip bu ülkelerde cinsel devrim gibi bir olgunun başlamasını bile olanaksız kılıyor, ama yine de en azından İstanbul da böyle bir potansiyelin var olduğunu biliyoruz. Ayrıca kendi doğasına dürüst davranan kızların da orospu damgası yememesi ve cinselliğin doğal bir fizyolojik fonksiyon olarak kabul edilmesi gerek; ama ben 3 The Merc Manual, 1987, S:

38 38 Derin Sex hekim hemcinslerim arasında bazı geleneklerin hakim olduğunu görüp bazen bayağı umutsuzluğa kapılıyorum! Fakat bir kısmının erkeklerimizden daha fazla geliştiğine inandığım kadınlarımıza dünyanın cinsellik konusunda nerede olduğunu anlatmak onları erkeklere karşı daha bağımsız kılar sanırım. Erkeklere karşı daha bağımsız olmak erkekleri gelecekte kullanmak, onları alt edilecek birer nesne olarak görmek anlamına gelmemeli. Aksine hedef eşitlik ve erkeklerle bütünleşmek, sevgi, dostluk ve empati ile erkeklere yaklaşmak olmalı. Cinselliğin Farklı Boyutlarının daha önceki baskısı bu konuda pek çok çevre tarafından yanlış anlaşıldı. Kadınların özgürleşmesi, erkeklerin de özgürleşmesi ile birlikte gelişebilmeli, onları aldatmaları ile birlikte değil! Son yıllarda aldatmaya ait kitapların çok satması, bu konudaki TV programlarının revaçta olması, ciddi bir

39 Ümit Sayın Derin Sex 39 dezinformasyonu da birlikte getirmektedir. Halbuki Türklerin temel kültürel yapısında kadın, erkek eşitliği çekirdek aile yapısının özünü teşkil etmekteydi. KESİLDİ 1. HER KADINDA ÇOK ORGAZM OLABİLME POTANSİYELİ VARDIR Her kadında sadece orgazm olma değil, art arda orgazm olma potansiyeli var. Amerikalı kadınların % 67 si bazen, % 10 u da sürekli art arda orgazm olabilmekte 4. Bu oran eğitimli Türk kadınlarında ilk belirlemelere göre (bazen birden fazla orgazm olma) % 50 civarlarında. 5 4 Linda Wolfe, The Cosmo Report, London: Corgi Books, 1982, S: Ümit Sayın et al. Orgasmic Behavior in Educated Turkish Women. Proc. 3rd European Academy of Forensic Science

40 40 Derin Sex Art arda orgazm saniye aralıklarla süren ve tüm vücuda yayılan kasılmaların çok kısa bir durgunluk döneminden sonra tekrar başlaması biçiminde tanımlanabilir. Bazı kadınlarda bu durgunluk dönemi de ortadan kalkar ve süreğen kasılmalarla 5-15 dakika sürebilen orgazm nöbetleri (status orgasmus) gerçekleşir, KESİLDİ HER KADIN CİNSEL AÇIDAN ÇOK İSTEKLİ VE YETKİN BİR DÜZEYE GELEBİLİR Kadınların beynindeki cinselliği baskılamaya çalışan toplumun kalıpları ortadan kalktığında bile onların beyinlerine kazınmış olan inhibisyonların yok edilmesi çok güç. Çocukluk çağında insanlara doğal olmamayı öğreten püriten mentalitenin baskıları davranışçı psikanalistleri terletecek düzeyde güçlü ve ancak cinselliğin doğal bir tepki olduğunu benimseyen bir ortamda uzun sürede düzelebilir. KESİLDİ CİNSELLİĞİN TEK AMACI ORGAZM OLMAK DEĞİLDİR Cinsellik tüm vücutta duyumsanacak ve iki vücudun her yönüyle birbirine haz verebileceği bir eylem; bazen bir dokunuş bazen bir öpüş ve Triennal Meeting, Istnbul, Turkey, Eylül Forensic Science International, Vol. 136 (Suppl. 1), S: 186.

41 Ümit Sayın Derin Sex 41 gülümseme ve bazen de birkaç söz ve sevecenlik insanlar için gerekli olan güven, sıcaklık, empati gibi iletişimlerin birbirine aktarılmasını sağlar. Orgazm, orgazm diye didinen iki vücudun ne kadar mekanik hale gelebileceğini düşünebiliyor musunuz? Halbuki her şeyi olağanlığa, böylesiliğe bırakmak ve orgazmı cinsel ayinin kısa ve öylesine geliveren bir parçası olarak ele almak çok önemli. KESİLDİ 2. KADINLARDA BİRBİRİNDEN FARKLI ÜÇ ORGAZM BİÇİMİ VARDIR: KLİTORAL ORGAZM, G NOKTASI ORGAZMI, VE BİLEŞKE ORGAZMI; HER KADIN BUNLARDAN EN AZ BİRİSİNİ YAŞAYABİLİR İnsan (Homo sapiens) yaklaşık iki milyon yıllık bir evrimin bir sonucu bu duruma gelmiştir. İki milyon yılın insan zihninde canlandırılması çok zordur. Genetik olarak DNA sı bizlere en yakın primatlar olan Goril ve Şempanze dişilerinde orgazm olayına rastlanmamıştır 6. KESİLDİ 6 Son yıllarda bu görüş değişmiş, üst düzey primatlarda da orgazm benzeri davranışların görüldüğü rapor edilmiştir. Yeni Bir Orgazm Anlayışına Doğru isimli bölüme bakınız.

42 42 Derin Sex 3. İNSANLAR CİNSEL HAZ NESNELERİNİ DEĞİŞTİRİP GELİŞTİREBİLİRLER, BÖYLECE SOYUT ALGI KAPILARININ AÇILMASI CİNSEL HAZZI YOĞUNLAŞTIRIR, KESKİNLEŞTİRİR İnsanlarda cinsel uyarının kökeni nedir sorusunu yanıtlamak imkansız, kökenine inmeksizin doğallığını yaşamak daha güzel sanırım. Hepimiz bazı uyarılardan etkileniyoruz, bazı uyarılar ise şimdi pek bir etki yapmasa bile günün birinde bizi bayağı kontrolü altına alabiliyor. KESİLDİ KESİLDİ 4. MASTÜRBASYON ZARARLI DEĞİL, AKSİNE CİNSEL KİŞİLİĞİN GELİŞMESİ İÇİN ÇOK GEREKLİDİR KESİLDİ 5. BUGÜN VAHŞİ KAPİTALİZMİN ETKİSİNDEKİ BATILILAŞMA DEĞERLERİNİ ELEŞTİRİSİZ KABUL ETMEK HATALIDIR Batı kültürü (Avrupa, Kuzey Amerika, Anglosakson, Germen vb) ve onun geliştirdiği

43 Ümit Sayın Derin Sex 43 kapitalist ideoloji Homo sapiensin doğasına uzak ve onu yanlızlaştıran, acımasız, yarışmacı bir ideolojiyi de birlikte getirmiştir. Halbuki Doğu Felsefeleri yüzlerce yıl insani değerlerin yüceltilmesi ve cinselliğin de insani değerler zinciri içinde ele alınması için kendi iç felsefesini tutarlı bir biçimde kurmuştur 7. Batı bugün bazı kalıpları bundan sonraki konuda da ele alacağımız gibi beynimize medya ile pompalamakta ve medya aracılığıyla yeni kalıplar için insanlar şartlandırılmaktadır. Örneğin Türkiye de 1993 yılında Kadınca Raporunu yanıtlayan kuşak ile 2003 yılında Hülya Raporunu yanıtlayan kuşak birbirlerinden hem değer yargıları, hem de davranış biçimleri açısından çok farklıdır 8. Erkeklerin dünya görüşleri ve psikolojik yapılarına da bu medya faaliyeti büyük ölçüde yansımıştır. On yıl kadar kısa zamanda bile toplumun değer yargıları, dünya görüşü çok değişmiştir. KESİLDİ 7 İlhan Güngören, Yumuşak Sevişme, İstanbul: YOL Yayınları, 2003; Jolan Chang, Taocu Sevişme ve Seks, Çeviri: İlhan Güngören, İstanbul: YOL Yayınları, 1985; Jolan Chang, Sevişen Çiftlere Taocu Sevişme, Çeviri: İlhan Güngören, İstanbul: YOL Yayınları, Ümit Sayın, Türk Kadınında Cinsel Davranış (hazırlanıyor).

44 44 Derin Sex BU BÖLÜMÜN BU KISMININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BİR ADET DERİN SEKS KİTABI ALINIZ VEYA YAKINDA GÖSTERECEĞİMİZ ADRESTEN YARI FİYATINA DOWNLOAD EDİNİZ.

45 Ümit Sayın Derin Sex 45 3 BEYNİMİZE BATI KÜLTÜRÜ TARAFINDAN YERLEŞTİRİLEN CİNSELLİK Daha önceki bölümde de belirttiğim gibi, kültür ve medyanın beyin yıkama mekanizmaları tamamen insanın cinselliğini şekillemektedir. Vahşi kapitalizm, tüm vahşetini cinsel beyinleri şekillerken de göstermektedir. Pek çok yazımda belirttiğim gibi cinsellik öğrenilebilen, farklı yönlere kanalize edilebilen bir olgu. Cinsellik konularının işlenmesi çift tarafı keskin bir bıçak gibi, insanları çok kolay yanlış ve belirli hedeflere yönelik bilgilendirmek mümkün. Özellikle bazı yapılanmalar ve kuruluşlar karlarını ve satışlarını arttırabilmek için abartıyı fantezi düzeyinin bayağı üzerine çıkartmaktalar. Batı kapitalizmi ve sizi şekillemek isteyen ideoloji aslında tüm içgüdülerinizi ve cinsel yaşantınızı da kontrol altına almayı becerebiliyor artık. İsterseniz madde madde Batı kültürünün beynimizde yaratmış olduğu mitoslardan bazılarına değinelim. ERKEKLERLE VE KADINLARLA İLGİLİ BEYNİMİZE YERLEŞTİRİLEN CİNSELLİK

46 46 Derin Sex KESİLDİ 1.ERKEKLERİN GÜÇLÜ OLDUĞU SAYILARLA İFADE EDİLEN DEĞERLERİN ÜSTÜN OLDUĞU, CİNSELLİKTE EN ÖNEMLİ ŞEYİN PERFORMANS OLDUĞU Vahşi kapitalizm ve Batı kültürü bizlere sayıyla ifade edilen değerlerin iyi, doğru ve güzel olduğunu öğretmektedir. Örneğin fazla sayıda ejakülasyon (boşalma), fazla orgazm, fazla kadın veya erkek partner sayısı hep özendirilen değerlerdir. Bu örneklere pornografide ve cinselliği şekilleyen diğer unsurlarda da rastlamaktayız. Bir erkeğin boşalmayı denetim almak yerine, ne kadar fazla boşalırsa o kadar başarılı olarak görülmesi son derece sorunlu bir mentalitenin ürünüdür. Kapitalist sistem erkeklerden çok kısa sürede ve fazla sayıda boşalmalarını ister! Bu sistem için çok uygun bir davranış tarzıdır; çünkü eski Çinliler, BU BÖLÜMÜN BU KISMININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BİR ADET DERİN SEKS KİTABI ALINIZ VEYA YAKINDA GÖSTERECEĞİMİZ ADRESTEN YARI FİYATINA DOWNLOAD EDİNİZ. 3. ERKEK CİNSELLİKTE SORUMLULUĞU ALMALI VE KADIN ÇEKİNİK KALMALIDIR Batının bizim beynimize koyduğu kalıplardan birisi de erkeğin ve kadının içine

47 Ümit Sayın Derin Sex 47 cinselliğin doğal olarak konduğu ve erkeğin aslında ne yapacağını bildiği önyargısıdır. Aslında ne erkekler, ne de kadınlar sevişmeyi bilmezler! Sadece bildiklerini sanırlar. Belki 1970 lerdeki Cinsel Devrim bu konuda bazı olumlu atılımlara neden olmuştur, ama yine de fazla bir ilerleme kaydedilmemiştir. Cinsellikte kadınların da etkin olmaları gerektiği tarzı ve fikri Batı da 1970 lerde Cinsel Devrimle gelişmiş olmasına rağmen, Doğu da ve Türklerde çok eskilere dayanmaktadır. Çin le sürekli kültür alışverişi içinde bulunan eski Türk lerde ve Türk lerle akrabalığa sahip olduğu iddia edilen Japonlarda kadın cinsellikte çok aktiftir; o kadar ki bu kültürlerde erkekleri cinsellik yönünden eğiten kurumlar vardır (örneğin Japonya daki Geisha lık kurumu), üstelik bu kurumlardaki kadınlara kültür tarafından saygı duyulurdu. Gerek Çinde, gerekse Japonya da (Hindistan da da Tantrik kültürde) bu kadınlar düşünsel alanda da gelişmiş, erkeklerle felsefe, şiir, edebiyat paylaşabilecek biçimde eğitilmişlerdi; yani cinsellik beynin diğer fonksiyonlarından farklı bir biçimde ele alınmıyordu. Püriten Yahudi kültürü ve de onun etkisinde kalan Hristiyan kültürü kadını aşağılamayı ve ondan sadece çocuk yapmasını beklemiştir. Erkek, Batı kültüründe kadını çocuk yapan ve cinsel amaçları için kullanan eve hapsolmuş bir köle haline getirirken, Doğu kültürü kadına nasıl daha fazla cinsel haz alacağını yüzyıllar önce öğretmeye başlamıştır. Hiç kuşkusuz ki iklimlerin de cinsel davranışla ve kültürlerde cinsel davranışın gelişmesiyle ilişkisi vardır. Sıcak iklimlerde yaşayan kültürler çok daha kolay yiyeceklere erişirken,

48 48 Derin Sex soğuk iklimlerde yaşayanların yaşamlarını sürdürebilmek için avlanması, yiyecek temin etmesi ve vücut ısılarını muhafaza etmek için daha fazla enerji harcamaları, ateş (odun, kömür) temin etmeleri gerekmektedir. Ayrıca sıcak iklimlerde insanlar daha açık giyinmek zorundadırlar, soğuk iklimlerin aksine; bu da sürekli karşılıklı cinslerin uyarılmalarını getirecektir. Ayrıca sıcak iklimler cinsellikle ilgili hormonların daha aktif çalışmasını sağlar, sadece gün ışığının daha fazla görülmesi bile melatoninden, serotonine, ACTH a, testesterona kadar pek çok hormonun plazma seviyesini etkiler. Az güneş ışığı sadece cinsel istekleri azaltmakla kalmaz, insanlarda depresyon bile oluşturur; bu nedenle İskandinav ülkelerinde depresyonu tedavi etmek için ultraviyole odalarında insanlar bir süre bekletilmektedirler. Dolayısıyla, iklim koşulları kültürü, beslenme tarzını ve davranış tarzını etkiler. Cinsel davranış da hem kültürden hem de iklim koşullarından etkilenir. Ortadoğu daki kültürlerde ve Sami ırkında erkek ve kadınlarda cinsel isteklerin fazla olması erkek egemen toplumlarda kadın cinselliğinin baskılanmasına yol açarken, Hindistan da cinselliğin çok serbest yaşandığı bazı Tantrik alt kültürlerin oluşmasına neden olmuştur. Şamanist kültürlerde ise kadın cinsel açıdan çok serbesttir. Türkler de şamanist bir kültürden geldikleri için kadının serbestisine büyük önem vermişlerdir. Türk kültürlerinde kadın erkekle birlikte savaşan, ona destek olan bir karaktere sahiptir. Bize öğretilen resmi tarih hatalarla ve yanlışlarla doludur, çünkü bize kendi tarihimizi bile Batılılar öğretmektedirler! Şamanist kültürlerin çoğunda

49 Ümit Sayın Derin Sex 49 kadın şamanlar da mevcuttur ve kadın şamanlar sağaltımın yanısıra cinsellik gibi konularda son derece doğaya uygun davranılmasından yanadırlar, doğa bir şaman sağaltıcının temel öğretmenidir. Bu nedenle şamanist kültürler cinsellikte kadını aktif olarak eğitirler. Eski Türklerde de bu böyle olmuştur. Cinsel serbesti Türk kadınının temel bir yapısıyken, dinsel baskının fazla olduğu kültürlerin etkisiyle, sonra da Batı kültürünün etkisiyle kadın cinsellik açısından geri plana itilmiştir. 4. ERKEK VE KADIN HER ZAMAN SEKS İSTER VE HER ZAMAN BUNA HAZIRDIR Batı pornografisi ve kalıpları kapitalist pazara hizmet ettiği için, gerçeklerle ilgili pek çok davranış kalıbını distorsiyona uğratıp, değiştirmiştir. Erkek ve kadının cinselliğe her zaman hazır olduğu, her zaman bunu istediği düşüncesi son derece abartılıdır. Cinsel isteği kadınlarda ve erkeklerde değiştirici parametreleri sıralayalım isterseniz: 1) İklim ve coğrafi koşullar. 2) Kültürün öğrettikleri ve sosyal tabular. KESİLDİ Cinsel istekleri belirleyen parametrelerden sadece bazılarını sıraladık. Bu kadar fazla parametrenin birlikte geliştirdiği bir davranış biçimi hakkında Batı kalıpları ile hareket etmenin ne kadar anlamsız olacağını takdir edersiniz

50 50 Derin Sex herhalde! Sonuçta Batı kültürü bizden hem cinselliğe her zaman hazır olmamızı beklerken, hem de cinselliğe tonlarca ket vurmaktadır. Kapitalist kültür benzer çelişkileri birlikte getirmektedir, çağımızın nevrotik çıplak maymunu 9 gün boyu cinsellikle ilgili yaşadığı çelişkilerden ve tutarsızlıklardan dolayı bayağı bir frustrasyona uğrar. Batı vahşi kapitalist kültüründeki pornografide kadınların hemen tümü hiperseksüeldir. Bu kadınlar seks ve cinsel organ için çıldırırlar. Kadınların beynini şekillemeye çalışan pornografideki kadın imajı tabii ki son derece yanlıştır. Kadınlar belirli koşullarda cinsel isteklerini arttırırlarken (bazen de hiperseksüelleşirken) genelde kadın hakkında beyinlere sokulmaya çalışılan kalıpların çoğu yanlıştır. Cinsel davranış tamamen bireyin beyni ile ilgilidir ve hiç bir kalıba sokulamaz. Fantezi modelinde kadın tiplemesi ise bambaşka bir yapıya bürünmektedir. Panseksüelist bir yazar olan Henry Miller cinsellik literatüründe önemli bir akım başlatmış olsa da, tanımladığı cinselliğin büyük çoğunluğu abartı doludur: 9 Çıplak Maymun, 1970 lerde Cinsel Devrimin öncülü olan Desmond Morris tarafından yazılmış bir kitaptır. Özellikle o dönemlerde Yaratılışçılara tepki olarak, bazı biyolog veya yazarlar Homo sapiens için tüylerini dökmüş bir primat olduğu için Çıplak Maymun ifadesini kullanmışlardır.

51 Ümit Sayın Derin Sex Çılgın gibi hareket ediyor, dudaklarımı, boğazımı, kulaklarımı ısırıyor, bu hareketleri deli gibi tekrar ediyordu. Oh, devam et, ver onu bana... Tanrım ver onu bana! Bir orgazmdan çıkıp diğerine giriyor, itiyor, çırpınıyor, çarpıyor, kalçasını sallıyordu. Bir domuz gibi inliyordu ve sonra nefes nefese kalmış bir biçimde gelmem için yalvarıyordu. Gel artık, çıldıracağım. Rahminin ağzına elektrik verircesine boşaldım! Erotika da ve pornografi filimlerinde tanımlanan kadınların çoğu günlük hayatta rastlanan kadınların aksine seks için deli olurlar, bir erkekle yatıp sonra koşa koşa başka birisine giderler, aynı anda pek çok erkekle sevişmekten hoşlanırlar; fantezilerinin ve yapabileceklerinin sınırları yoktur. Hiç bir değerleri yoktur. Dostluk, arkadaşlık, dürüstlük gibi soyut eğilimler onlarda pek gelişmemiştir. Orgazmları adeta epilepsi (sara) nöbetleri gibidir; bir başladılar mı bitmek bilmez. Bu fantezi modellerine uygun kadınlara ender olarak rastlanabilirse de kadınların büyük çoğunluğu doğru dürüst cinselliklerini bile yaşayamazlar, kendilerini keşfetmemişlerdir. Batı kültürü bir yandan onların toplumsal ortamda hanım hanımcık olmasını isterken, yatak odasında ise hiperseksüelleşen bir orgazm makinasına dönüşmesini ister. Böyle bir şey yoktur. Bir kadın art arda orgazm olmadan da çok mutlu bir hayat yaşayabilir. Her kadın art arda orgazmı öğrenebilmesine rağmen, bir kaç kez orgazm olmak bile pek çok kadına yetebilir. Haz alırken fantezi modellerindeki kadınları taklit etmesi gerekmez. Dünyadaki kadın kadar cinsel davranış

52 52 Derin Sex biçimi vardır. BU BÖLÜMÜN BU KISMININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BİR ADET DERİN SEKS KİTABI ALINIZ VEYA YAKINDA GÖSTERECEĞİMİZ ADRESTEN YARI FİYATINA DOWNLOAD EDİNİZ.

53 Ümit Sayın Derin Sex 53 4 CİNSELLİĞİN TARİHİNDE İKİ EKSTREM: DOĞU FELSEFESİNDE VE BÜYÜ RİTÜELLERİNDE CİNSELLİK UZAK DOĞU'DA CİNSELLİK VE CİNSEL NİRVANA Bu konuda sunulacak iki ekstrem cinsellik tarihinde yaşanan iki ekstremden bahsetmektedir. Bunlardan bir tanesi Doğu Felsefesindeki sınırları zorlayan ve cinsellik yeteneklerini neredeyse sınırsızlığa çıkaran Uzak Doğu Gizemi ve Cinsellik, diğeri ise bilimin öncülü olan ve Homo sapiens in dünyasında onbinlerce yıl var olmuş, ritüelleri ile farklı algı kapılarını şekillemiş Büyü ve Cadılıktır. Satanizmin temel felsefesinde de var olan ağır cinsel tema tüm büyü ve parapsikoloji ile uğraşan kültlerin yüzyıllarca bir esrime yöntemi olmuştur. Satanizm ve büyü aslında tüm eski Mezopotamya kökenli dinler ve kültlerin içinde var olmuştur J. M. Roberts, The Mythology of Secret Societies, London: Paladin Press, 1974; Murry Hope, The Psychology of Rituals, Oxford: Elemnet Books, 1988.

54 54 Derin Sex BU BÖLÜMÜN BU KISMININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BİR ADET DERİN SEKS KİTABI ALINIZ VEYA YAKINDA GÖSTERECEĞİMİZ ADRESTEN YARI FİYATINA DOWNLOAD EDİNİZ. BÜYÜ VE BÜYÜSEL RİTÜELLER '...Yol Bağlama, kızın kısmetini bağlamaya benzer ama bunda muska yapılmaz. Yolu bağlanacak kızın saçından üç tel çalınır. Saçlar cinciye götürülür. Cinci, kızın saçlarını erkeğin bıyığından ya da saçından alınan üç telle, ayrı ayrı birbirine bağlar. Cinleri çağırmak için bir tas ılık suyun içine üç küçük çakıl taşı atar. Her taş atışta 'ya cin' deyip arkaya doğru üfler, sonra saçları, bir küçük yumak gibi yapıp bir muşambaya sıkı sıkıya sarar; muşambayı ocakta ısıtıp 'la gayrihi aklihi, la gayrihi fikrihi' diyerek, bastırıp yassılaştırır. Kızın adını söyleyerek muşambaya üfler. Erkek, bir Cuma gecesi yatsıdan sonra bu muşambayı kızın geçeceği yolda ya toprağa gömer ya da bir taşın altına saklar. Muşambanın çevresine küçük bir taşla bir üçgen çizer, üç kulvallah bir elham, bir de 'kuleuzubirabinnas' okuyup üçgenin çevresine üfler. Ertesi gün gene kızın geçeceği yolun başka bir yerlerine cinciden alacağı üç paketi üçgen oluşturacak biçimde toprağa gömer. Bu işlemden sonra en erken yedi gün en geç kırk gün içinde kız kendini isteyenlerden yüz çevirip bu işlemi

55 Ümit Sayın Derin Sex 55 yapana döner...' (Not: Internetten alınmış bir büyü yöntemidir, anonim olarak internette yayınlanmaktadır, benzeri pek çok komik büyü yöntemi pek çok internet sitesinde vardır) Büyü, tüm insanlığı yüzyıllar boyunca bilimin etkilediğinden çok daha fazla etkilemiş, insanların kafalarını yüzyıllarca yormuş; pekçoğunu da korkutmuş, büyü nedeniyle sapıtanlar da az değil! Bilim bugün doğa üstü güçleri ve büyüyü kabul etmiyor, fakat insanlar hala bilimin maddeyi ve enerjiyi kontrol ederek yarattığı 'bilimsel büyünün' mükemmeliğinin hiç farkına varmadan kendilerini kolayca bir fanteziler diyarına bırakıp, gerçek ötesi bir dünyada 'doğaüstü büyünün ve büyücülerin' onlara sunacakları mucizeleri bekliyorlar. BİLİM VE BÜYÜ Büyü kelimesi eski Babil dilindeki Magus teriminden gelir, çoğulu Magi (Maji)dir. Öğrenilmiş, saygı duyulan, kutsal bilgi anlamındadır. Maji doğaüstü, henüz varlığı ve yapısı çözümlenmemiş güçlerin yardımıyla gerçeği bulma, doğadaki bu gerçekleri ve olayları istemli olarak kontrol edebilme uğraşısıdır. BU BÖLÜMÜN BU KISMININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BİR ADET DERİN SEKS KİTABI ALINIZ VEYA YAKINDA GÖSTERECEĞİMİZ ADRESTEN YARI FİYATINA DOWNLOAD EDİNİZ.

56 56 Derin Sex 5 KAMA SUTRA Kama Sutra 11 MS I. ile IV. yüzyılda yazıldığı düşünülen bir eser. Eski Hintlilerin şevişme sanatını anlatıyor. Pek çok Hint destanına dayandığı ve pek çok farklı versiyonları olduğu için çağımıza değişerek gelmiş. Cinsellik konusunda yazılmış bilinen en eski el kitaplarından birisi ve bize Doğu kültürünün cinselliği ne kadar 11 Vatsyayana. Kama Sutra, Çev. Mustafa Küpüşlüoğlu, Ayşegül Deniz, İstanbul:Çivi Yazıları, 2000; Vatsyayana, Kama Sutra: Eski Hintlilerin Sevişme Sanatı, Çev. İlhan Güngören ve Ömer Güngören, İst.: YOL yayınları, 1997.

57 Ümit Sayın Derin Sex 57 önemsediğini ve nasıl yaşadığını sistematik olarak anlatan eserlerden birisi. Hristiyanlık Orta Çağda cinselliği yasaklayıp, her türlü cinsel aktiviteyi hermetik olarak yorumlarken ve bu aktivitelere girenleri cadı olarak yakarken (Orta Çağda yaklaşık 10 milyona yakın insanın engizisyonda işkence görüp, cadı olarak yakıldığı bilinmektedir) Hindistan ve Çin, cinselliği son derece farklı yorumluyordu. Kama Sutra Sir Richard Burton tarafından İngilizceye çevrilip, Batı da yayınlandığında da büyük tepki çekmiş ve bazı yerlerde yasaklanmıştır. Püriten Hristiyan ve Yahudi ahlakı cinselliği ve hazzı insana yasaklamayı yüzyıllar boyunca bir görev bilmişlerdir. Halbuki Doğu kültürleri, yüzlerce yıl cinselliği ve cinsel birleşmeyi şiirsel ve yüceltilmiş bir dille işlemişlerdir. Kama Sutra, Tantrizm ve Taoizm ile ilgili yapıtlar bu tarihsel gerçeğin en önemli kanıtlarıdırlar.

58 58 Derin Sex Kama Sutra aşk sanatı hakkında yazılmış tarihteki en ünlü kitaplardan birisidir. Derleyen kişinin Hindistandaki Vatsyayana mezhebinden Mallagana olduğu sanılmaktadır, ama Kama Sutra Hindu kültürünün ve felsefesinin bir parçasıdır. Yazar dini bazı yazıtları kaleme alırken kültürün bir parçası olan sevişme sanatına da değinmiştir. Kama Sutra yazıldığı tarihlerde kültürlü bir Hindu dan üç temel prensibe uymasını beklenirdi; bunlar, Dharma (gerçek ve dini değerler), Artha (dünya güzellikleri ve değerleri), Kama (aşk ve zevk alma sanatı). Mükemmeleşmek Dharma, Artha ve Kama nın mutlak uyumuna bağlıydı. Kama Sutra (Aşk Yazıtları) tarihte ilk kez birleşme pozisyonlarını, cinsel oyunları, öpüşme şekillerini tanımlayan kitap olarak yüzyıllarca elden ele dolaştı. Kama Sutra bir seks kitabı veya pornografik eser değil, bir sanat yapıtıdır. Kama Sutra da anlatılmak istenen şey, aşkın ve cinselliğin hazza ait bir yönü olduğu kadar spritüel bir yönü de olduğudur. Bu birleşmede haz çok üst seviyelere kadar çıkarılabilir, ama unutulmaması gereken şey her türlü hazzın ruhumuzun derinliklerinde çok yeni kapılar ve boyutlar açabileceğidir.

59 Ümit Sayın Derin Sex 59 Kama Sutra nasıl başladı? Kama Sutra efsanesi de kendine göre eğlenceli: Yoga, meditasyon ve büyünün yaratıcısı olan Tanrı Shiva günün birinde canının şevişmek istediğini farketmişti. Karısı ünlü Tanrıça Parvatiyi yanına alarak Kailesh dağındaki sarayına çekildi. On bin yıl boyunca odalarından çıkmadılar. Sadece kapıda nöbet beklemekte olan beyaz öküz Nandi, içeride olanları duydu ve biliyordu KESİLDİ

60 60 Derin Sex BU BÖLÜMÜN BU KISMININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BİR ADET DERİN SEKS KİTABI ALINIZ VEYA YAKINDA GÖSTERECEĞİMİZ ADRESTEN YARI FİYATINA DOWNLOAD EDİNİZ.

61 Ümit Sayın Derin Sex 61 6 CİNSELLİK HAKKINDAKİ RAPORLARIN SONUÇLARI: DÜNYA NEREDE, TÜRKİYE NEREDE? Bilindiği üzere bu kitap erkek cinselliğini de ele almakla birlikte temelde kadın cinselliği üzerine yazılmış bir kitaptır. Kadınların cinsel davranışlarını daha ziyade Kinsey Raporları (1948 ve 1953), Hite Raporu (1976 ve 1981) ve Cosmo Raporu (1983) ile tanımaya başladık. Türkiye de ise gazetelerin üstünkörü ve pek bilimsel olmayan tutarsız anketlerinden başka bir detaylı ankete rastlamamız mümkün olmadı. Kadınların cinsel davranışı bir muamma olduğu için, onların davranışlarını bu tip anketlerle anlamaya çalışmak belki de bir ön fikir verme açısından önem taşımaktadır. Bu bölümde çok kısa olarak kadınların cinselliğini ele alan raporların bir özetinden bahsedeceğiz. Bu raporlar arasında öncelikle Hite Raporu, Cosmo Raporundan kısaca bahsedecegiz Hite, S., Hite Raporu, Kadınların Cinselliği Konusunda En kapsamlı Araştırma, Cep/Cinsellik Yayınları, 1984; Linda Wolfe, Cosmo Report, New York: Corgi Books, 1983.

62 62 Derin Sex Son olarak yılında HÜLYA dergisinde yaklaşık 660 kişi arasında yapmış olduğum bir anket sonucunu özetleyeceğim, Türkiye de ilk kez gerçekleştirilen bu anketlerle ilgili bazı ön bilgiler vereceğim yılları arasında yaklaşık 1500 civarındaki KADINCA okurları arasında ve HÜLYA dergisindeki 660 kişilik detaylı anketler birleştirilip yaklaşık 2200 kişi hakkındaki sonuçları ilk kez açıklayan Türk Kadınında Cinsel Davranış isimli bir kitap henüz yazım aşamasında, 10 yıla yayılmış olan bu çalışmada detaylı olarak Türk kadınlarının son 10 yıl içinde cinsel davranışlarının nasıl değiştiğini izleyebileceksiniz. Hiç unutulmaması gereken bu anketlere yanıt veren kadınların yaklaşık % 90 ının lise ve üniversite mezunu oldukları. Yani aslında bu anketler eğitimli Türk kadınının cinsel davranışını araştırmaktadır, tüm Türk toplumuna genellenemez! Özellikle de kadın dergisi okuyan bir popülasyonda yapılmış rastgele seçime dayanan bir çalışmadır!

63 Ümit Sayın Derin Sex 63 HITE RAPORU VE COSMO RAPORLARINDAN BAZI ALINTILAR kişi arasında 1970 li yıllarda yapılan Hite Raporu ve yaklaşık kişi arasında 1982 de yapılan Cosmo Raporunun daha ziyade eğitimli ve feminist kadınlarda yapılmış olduğuna dikkatinizi çekerim. Burada verilen yanıtların bazılarının önyargılı ve erkeklere karşı saldırgan olma ihtimali vardır. Ayrıca bu gruptaki lezbiyen veya biseksüel popülasyonu da oldukça fazladır. Aşağıdaki belirlemeler Hite Raporu ve diğer bazı araştırmalardan yapılan bazı alıntıları içermektedir. 13 Shere Hite, The Hite Raporu, İst.: Cep, 1984; Linda Wofe, The Cosmo Report, London: Corgi Books, Ayrıca Hite Raporu hakkındaki internetteki bilgiler kullanılmıştır.

64 64 Derin Sex MASTÜRBASYON

65 Ümit Sayın Derin Sex 65 Araştırmalardaki kadınlar mastürbasyonla kendi kendilerine birkaç dakika içinde kolaylıkla orgazm olduklarını ifade etmişlerdir. Ankete katılanların %82 si kendilerini tatmin ettiklerini söylemişler, bunların da %95 i birkaç dakikada kolaylıkla ve düzenli olarak her istedikleri anda orgazm olduklarını ifade etmişlerdir. Mastürbasyon konusunda çeşitli raporlara yayılan görüşler şöyledir: Birçok kadın mastürbasyon sözcüğünü orgazmla eşdeğerde tutuyor. Kadınların kolaylıkla, zevkle ve istedikleri zaman orgazm olabilmeleri onların kendi vücutlarından zevk almasını çok iyi bildiklerini kuşkusuz kanıtlamakta. Hite raporu kendi kendine tatminin çok önemli olduğunu kanıtlamaya çalışmış bir rapordur. Cosmo Raporundaki verilere göre Amerikan kadınlarının % 53 ü halen mastürbasyona devam etmekte, sadece % 9.4 ü mastürbasyon yapmamakta, % 37 si ise partnerleri olmadığı zaman mastürbasyon yapmaktadırlar. Bir kadının dediği gibi: Mastürbasyonun önemi kendini gerçekten sevmek, tüm olarak kendinize bakmak ve kendi bedeninizle doğal bir şekilde ilişki kurmaktadır. Mantıksal olarak her kadının yaşamının bir parçası olması gereken normal bir etkinliktir. KESİLDİ

66 66 Derin Sex Mastürbasyon Tipleri TİP I: % 73 Sırt üstü yatarken klitoris/vulva bölgesinin elle uyarılması. IA: (% 47): Klitoral bölgenin uyarılması. (% 17): Klitoral bölgenin değişikliklerle uyarılması; doğrudan doğruya klitorisin uyarılması/bazen vajinaya girişle devam edilen klitoral uyarılma. TİP IB: % 8.8 Klitoral/vulva bölgesinin uyarılması. TİP II: % 5.5 Yüzüstü yatarken klitoris/. KESİLDİ Orgazmın Aşamalarında Neler Hissediyorlar? Uyarılma Uyarılma sırasındaki duyguların kendinden geçercesine algılandığı biçimindeki anlatımlara bakılırsa, bunun zevkinin kuşkusuz en az orgazm zevki kadar şiddetli olduğu kanısına varılabilir. Hiç kimse uyarılmaktan hoşlanmadığını belirtmiyor, o andaki duyguları hakkında olumsuz bir şey söylemiyor. Kadınların çoğu bu devrede bütün bedenlerinin duyarlı olduğunu belirtiyor. Bir çok kadın uzun uyarılma devrelerinin hoşlarına gittiğini söylüyorlar.

67 Ümit Sayın Derin Sex 67 Ama bazı kadınlar erkeklerin uzun uyarılma sürelerini beklemek istemediklerden yakınıyorlar. Erkek orgazm olup kadını uyarılmış durumda bırakırsa, bunun pek hoş bir durum olmadığını belirtiyorlar. Bazı kadınlar orgazmsız, uzun uyarılma sürelerini çok rahatsızlık verici bulduklarını belirtiyorlar. Orgazmın eşiğine gelip, kadını oraya getiren uyarmanın değiştirilmesi ya da sona erdirilmesi halinde inanılmaz bir rahatsızlık duyduklarını söylüyorlar. Orgazm Orgazm sırasında, kadınlar (ve erkekler) kasılmış ve gerilmiş olur, çoğunlukla bu kadının dümdüz ve hareketsiz yatması demektir. Ama çoğu kadın hiçbir belirti göstermemektedir (alışılmış kıvrılma ve gerilme belirtileri gibi).

68 68 Derin Sex KESİLDİ Cinsel Birleşme Sırasında Oluşan Orgazm İle Cinsel Birleşme Olmadan Erişilen Orgazm Değişik midir? İnsan klitorisinin başı ve gövdesi, en az erkek penisi kadar büyük, etkileyici ve kullanımda duyarlı olan gizli bir klitoral sistemin yüzeyden görünen ya da açıktaki bir belirtisinden başka bir şey değildir ve cinsel uyarıya birim olarak penisle aynı şekilde tepki gösterir. Kadınların büyük çoğunluğunda cinsel ilişki sırasında orgazm görülmez (% 66-70), bu kadınlarda orgazm klitoraldir. ABD de % civarlarında olan bu oran Türkiye deki kadın dergisi okuyan eğitimli kadınlarda % civarında, bu oranda kadın cinsel ilişki ile orgazm olamamaktadır. Yani cinsel ilişki ile bir kadının orgazm olması çok zordur; bunun için kendi kendisini eğitmesi ve kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Klitoral- Vajinal İkilemi Kadınların çoğu, cinsel birleşme sırasındaki orgazmın daha yayılmış, cinsel birleşmesiz orgazmın ise daha şiddetli olduğunu ileri sürüyorlar. Gerek ABD deki araştırmaların, gerekse bizim Türkiye deki çalışmalarımızın gösterdiği üzere kadınlarda vajinal orgazm daha ziyade vücuda yayılan ve tüm bedeni kapsayan bir orgazm biçimidir. Klitoral

69 Ümit Sayın Derin Sex 69 orgazm ise daha ziyade bölgesel ama. KESİLDİ

70 70 Derin Sex KADINLAR CİNSEL BİRLEŞME SIRASINDA NASIL ORGAZM OLUYORLAR? Master ve Johnson ın Teorisi: Vajinal kanalın penisle gerilmesi sonucunda klitoral derinin iki tarafında küçük dudakçıklarda mekanik bir çekilme oluşur. Penisin ileri geri hareketiyle, klitoral derinin iki yanına yapılan çekilişle klitorisin kendisi aşağı vulvaya doğru çekilir. Penis gövdesi aktif koitus okşamasından geri çekilme devresine geçince, klitoris derisinin çekilmesi biraz azalır. Klitorisin, penisin aktif okşama hareketiyle beraber ritmik bir şekilde hareketi, dolaylı ya da ikincil derecede önemli bir uyarma oluşturur. Bu tür ikincil klitoral uyarılmanın, vajinal kanala yönelmiş penisin tam penetrasyon halinde bulunduğu her koital pozisyonda görülmektedir. Koitus sırasındaki hareketler bu derinin ve klitorisin deri içindeki gövdesinin ve yan bacaklarının basınçla ve hareketle uyarılmasını sağlar ve bu da bir süre sonra orgazmı tetikler. Bu görüş son yıllarda Grafenberg noktasının keşfiyle sarsılmıştır. Vajinal orgazm konusundaki görüşler halen çok farklı noktadadır. Cinsel ilişki sırasında klitoris de uyarılabilir, Grafenberg noktası da (bu konuda G-Noktası ve Yeni bir Orgazm Anlayışı isimli konulara bakınız)

71 Ümit Sayın Derin Sex 71 KADINCA RAPORUNUN ÖN DEĞERLENDİRMESİ ( ) KADINCA RAPORU SORULARININ YANITLARI 14 Ekim 1993 ayı ile Nisan 1994 arasında Kadınca Dergisinde yapılan anket aşağıdaki soruları içeriyordu. Özellikle feministlerin ve kadın özgürlük hareketini destekleyenlerin okuduğu bir dergiydi o zamanlar Kadınca. Anket sorularını hazırlayıp, İlhan Güngören le ziyaret ettiğimiz rahmetli Duygu Asena nın eline tutuşturmuştum formları. Bu anketin öneminden dem vurmuştum. Duygu Asena da benim anlattıklarımı dinleyip, hem Kadınca Dergisinde makaleler yazmamı sağlamış, yılları arasında yapılan HÜLYA RAPORU nun da soruları KADINCA RAPORUNDAKİ sorulardan alındığı için HÜLYA RAPORUNDA soruları ve yanıt yüzdelerini ileride Hülya Raporunu anlatırken bir daha vermiyoruz; sadece kısa bir ön değerlendirmeyi yayınlıyoruz. Tüm sorulara verilen detaylı araştırma çalışması Türk Kadınında Cinsel Davranış isimli kitapta yayınlanacaktır.

72 72 Derin Sex hem de bir 6-8 ay bu anketin Kadınca içinde ek olarak yayınlanmasını sağlamıştı. Yıllarca 1993 yılında toplamış olduğum formlar bilgisayarda istatistik programına geçirilip, yayınlanmayı bekledi, anketlerin bir kısmını bir ön çalışma olarak bir kongrede de yayınladık 15. Değerlendirmeye toplam 1535 Kadınca okurunun doldurmuş olduğu formu alıyoruz. DEMOGRAFİK BİLGİ: Kadınca Raporu nun nüvesini gençler oluşturuyordu. Katılanların % 75.4 ü 30 yaşın altındaki gençlerden oluşuyordu. % 67.7 si inançsız veya az inançlı sayılabilecek bir kitleyi oluşturuyordu. Yanıtların % 82 si büyük şehirlerden gelmekteydi. Yanıt verenlerin % 60.2 si Üniversite mezunu veya üstünü oluşturuyordu. % 30.7 si evlenmemiş olduğu halde bakire değildi. Yani 1993 yılına göre çok serbest bir kadın profilini ele almaktaydı Kadınca Raporu. 15 Ümit Sayın, et al. Aberrant and Variant Sexual Behavior in Turkish Women. Proc. 3rd European Academy of Forensic Science Triennal Meeting, Istnbul, Turkey, Eylül Forensic Science International, Vol. 136 (Suppl. 1), pp: 288; Ümit Sayın, et. al. Sexual Behavior in Educated Turkish Women. Proc. 3rd European Academy of Forensic Science Triennal Meeting, Istnbul, Turkey, Eylül Forensic Science International, Vol. 136 (Suppl. 1), pp:287.; Ümit Sayın, et al. Orgasmic Behavior in Educated Turkish Women. Proc. 3rd European Academy of Forensic Science Triennal Meeting, Istnbul, Turkey, Eylül Forensic Science International, Vol. 136 (Suppl. 1), pp:186.

73 Ümit Sayın Derin Sex 73 Soru 1- Yaş Grubu YAŞ GRUBU Yüzde % 20 yaş ve altı arası arası arası ve üstü 13 Soru 2: İnançları 0-Çok dindarım ve bağlı bulunduğum dinin tüm kurallarını tamamıyla yerine getiriyorum. 1-Dindarım, ama dinin gerektirdiği tüm kuralları çeşitli nedenlerle tam olarak uygulayamıyorum. 2-Dindar değilim, ama Tanrıya inanıyorum, inançlarım var. 3-Dinsizim ve Tanrıya inanmıyorum. İnanç Yüzde % Soru 3: Yaşadığınız yerin büyüklüğü hangisine uyuyor den az arası arası dan fazla Yaşanılan Yer Yüzde % 0 6.7

74 74 Derin Sex Soru 4: Eğitim düzeyi 0-Eğitimsiz 1-İlkokul 2-Ortaokul 3-Lise mezunu 4-Üniversite mezunu 5-Üst lisans, doktora ve üstü Eğitim Düzeyi Yüzde % 0-Eğitimsiz İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Üst Lisans, doktora 6.4 Soru 5: Kişisel gelir (bu soru o dönemdeki gelirlerin bugünküne göre farklılıklar göstermesi nedeniyle atlandı) Soru 6: Evlilik durumu nedir? Evlilik durumu Yüzde % A) Evlenmemiş ve bakire 17.7 B) Evlenmemiş ve bakire değil 30.7 C) Evli 36.6 D) Dul veya boşanmış 12.1

75 Ümit Sayın Derin Sex 75 E) Birden fazla evlilik 2.9 Soru 7: İşiniz Nedir? (Bu soru da atlandı) Soru 8: Oturmakta olduğunuz eve gelen toplam gelir ne kadardır (Bu soru da atlandı) CİNSELLİK Bu soruyu yanıtlayanların % 96.9 u tedavi gerektirmekte olan ciddi bir psikiyatrik bozukluğa sahip değildi. Soru 9: Herhangi bir ruhsal bunalım geçirip, bunun için tedavi gördünüz mü? Sorunun yanıtı Yüzde % A) Hayır geçirmedim 72.3 B) Kısa süreli bir ruhsal bunalım (depresyon, manik atak, anksiyete) 24.6 geçirdim, şimdi kendimi normal hissediyorum C) Uzun süreli tedavi gerektiren bir ruhsal bunalım geçirdim ama şimdi 1.5 kendimi normal hissediyorum. D)Ruhsal rahatsızlığım halen devam 1.7 etmekte, tedavi görüyorum. VÜCUT İMAJI

76 76 Derin Sex Soru 10: Kendinizi bir bütün olarak beğeniyor musunuz? Soruya yanıt Yüzde % A) Evet 64.5 B) Hayır 11.4 C) Kararsızım 23.9 Soru 11 ve Soru 12 vücutlarının beğenilen ve beğenilen yönleri ile ilgiliydi. Bu soruya verilen yanıtlar atlandı sorular arasında verilen yanıtlara bakınca kendine güvenen, erkekler üzerinde hakimiyet kurabileceğine inanan, kendini beğenen bir Kadınca okuru portresi ortaya çıkıyordu. Soru 13: Kendinizi cinsel yönden çekici buluyor musunuz? Soruya yanıtlar Yüzde % A) Çok çekici buluyorum 26.5 B) Çekici buluyorum ama bazı değişiklikler geçirmem gerekebilir 58.6 C) Çekici bulmuyorum 7.2 D) Kendimi hiç beğenmiyorum 0.5 E) Kararsızım 7.1 Soru 14: Sizce erkekler sizi çekici buluyorlar mı? Soruya yanıt Yüzde % A) Evet 51.3

77 Ümit Sayın Derin Sex 77 B) Hayır 1.9 C) Bazı erkekler çekici buluyor 41.9 D) Kararsızım 4.7 Soru 15: Bir erkeği kolayca baştan çıkarabileceğinize inanıyor musunuz? Soruya yanıt Yüzde % A) Evet 35.7 B) Erkeğine göre değişebilir, 47.8 bazılarını baştan çıkarırım. C) Hayır, kimseyi baştan çıkaramam 2.9 D) Kararsızım veya hiç denemedim 13.3 KESİLDİ G-NOKTASI VE DİĞER Kadınca kadınları ilk defa G-Noktası ile ilgili bilgileri benim Kadınca da yazmış olduğum makalelerden almışlardı. O zamanlar hiç kimsenin inanası gelmiyordu, böyle bir noktanın varlığına; bu nedenle, Grafenberg noktasını işaretleyenler büyük olasılıkla tam emin olmadan veya keşfetmeden işaretlediler, 1993 te G-Noktası nın Türkiye de tam olarak ne olduğu bilinmiyordu; yani Kadınca kadınlarında G-Noktası bulunma oranının % 17.8 olması ihtimali çok zor. KESİLDİ

78 78 Derin Sex FANTEZİ Soru 46: Cinsel fantezileriniz var mı? Varsa ne zaman kurarsınız? (birden çok yanıt) Soruya yanıt Yüzde % A) Hayır hiç yok 8.3 B) Eşimle ilişki sırasında 27.1 C) Kendi kendimi tatmin ederken 49.4 D) Düşümde görürüm 18 E) Cinsel yönden pek aktif olmadığım zamanlarda 17.7 Soru 47: Kendi kendinizi uyarırken kurduğunuz fantezi hangisine uymakta (birden çok yanıt) Soruya yanıt Yüzde % A) Tanıdığım birisiyle veya eşimle 54.6 sevişmek B) Hiç tanımadığım birisiyle sevişmek 32.6 C) Grup seksi veya rastgele 12.4 insanlarla sevişmek D) Tecavüze uğramak, bir cinsel nesne olarak kullanılmak, 13.8 bağlanmak, aşağılanmak E) Bir veya bir kaç erkeği kendi kontrolüm altına almak, onları 6.7 bağlamak, etkisiz kılıp, birer nesne olarak kullanmak F) Lezbiyen ilişkide bulunmak 19.6

79 Ümit Sayın Derin Sex 79 G) Kendi vücudunu sattığını düşünmek, fahişelik yapmak H) Diğer 7.6 DOĞUM KONTROLÜ Soru 48: Hangi doğum kontrol yöntemini kullanıyorsunuz? Soruya yanıt Yüzde % A) Doğum kontrol hapı 8.4 B) Spiral 13.8 C) Gün sayma 18.9 D) Kondom (prezervatif) 16.7 E) Dışarı boşalma (coitus 42.2 interraptus) Soru 49: Hiç kürtaj oldunuz mu? Soruya yanıt Yüzde % A) Hayır 65.4 B) Sadece bir kez 15.9 C) 1-3 arasında 14.4

80 80 Derin Sex D) 4-6 arasında 2.9 E) 6 dan fazla 1.3 Kadınca kadınları arasında lezbiyenlik pek yaygın değildi. Yaklaşık % 13 oranında Kadınca kadını lezbiyen ilişkide bulunmuştu; % 19 u da fantezilerinde lezbiyen ilişkiler hayal etmişti. Yani toplam % 32 lik bir lezbiyenlik potansiyelinden bahsedebilirdik 1993 yılında Türkiye de. Yani maksimum üç kadından birinde lezbiyen eğilimler olabilirdi! KESİLDİ HÜLYA RAPORUNUN ÖN DEĞERLENDİRMESİ ( ): Hülya Dergisinde Kasım 2003-Mayıs 2004 tarihleri arasında yaptığımız Türk Kadınının cinselliği ile ilgili anketi 660 Hülya okuru yanıtladı 16. Bu anket son yıllarda Türkiye de bu konuda sayısı daha sonra gelen yanıtlarla 750 ye ulaştı. Burada verilen sonuçlar bu 660 kadın üzerine ve yazı Hülya dergisinde 2005 Haziran ında yayınlandığı şekliyledir; Hülya dergisinde yayınlanan değerlendirme bu 660 anket formu üzerine yapılmıştır. İlerideki bir tarihte yazılmakta olan konuyla ilgili diğer kitapta detaylı olarak verilecek sonuçlarda küçük değişiklikler olabilecektir. Hülya Raporunda da, kıyaslama kolaylığı olsun diye Kadınca Raporundaki aynı sorular sorulmuştur; sadece bir kaç soru değişiktir.

81 Sayı Ümit Sayın Derin Sex 81 yapılmış en büyük ve detaylı anketlerden birisiydi ve bize 2000 li yıllarda Türk kadınının bulunduğu yeri göstermek açısından önemli bazı veriler sundu. Anket Grubu: Hülya Raporunda Yaş Dağılımı (17-63) YAŞ Anket grubumuz yaklaşık 660 kadından oluşmaktaydı. Anketi yanıtlayan kişilerin en küçük yaşı 17, en büyük yaş ise 63 olarak saptandı. Anket grubumuzun eğitim seviyesine bakarak bu anketin eğitimli Türk kadınlarında yapıldığını söyleyebiliriz, grubun % 57 si üniversite mezunu veya yüksek lisans yapmakta, % 31.6 sı lise mezunu, % 3.4 ü ise ilkokul mezunu veya eğitimsiz. Gruptaki medeni hal sorusunu ele aldığımızda şu sonuca varıyoruz: Evlenmemiş bakire olanlar grubun % 15.2 sini oluştururken, evlenmemiş bakire

82 82 Derin Sex olmayanlar % 38 ini oluşturmakta, evliler % 31.2 iken, birden fazla evlilik geçirmişler % 4.6 sını oluşturmakta, dul olanlar ise % 11.1 i civarında. Evli olmayan kadınların arasında bakire olma oranı bakire olmayanların 2.5 katı daha az. Evlilik Durumu Grubun Tümüne Oranı % Bakire Bakire değil Evli Dul Fazla Evlilik Ekonomik durumu genellikle orta ve iyi sınıftan olan Hülya Raporu grubunun dini inancı ise aşağıdaki gibi bulunmuştur. Yapılan istatistikler dine inanışla veya dindarlıkla cinsel davranış arasında çok anlamlı fark olmadığını göstermektedir. Fakat ateistlerde ve dindar olmayanlarda orgazm olma ve cinselliği daha farklı, detaylı yaşama oranı daha fazla bulundu, buda daha once yapmış olduğumuz anketlerle örtüşmekte.

83 Ümit Sayın Derin Sex 83 Dini İnanç Gruba Oranı % Çok Dindar Dindar Dindar Değil Ateist HÜLYA RAPORUNDAKİ KADINLARIN KENDİ VÜCUT İMAJLARIYLA İLGİLİ YANITLARI Hülya kadınları, kendi vücutlarını beğeniyorlar, ama büyük bir çoğunluğu bazı değişiklikler geçirirlerse cinsel yönden daha çekici hale gelebileceklerini düşünüyorlar. Oldukça büyük bir çoğunluk erkeklerin onları beğendiğini düşünmekte. Erkekleri baştan çıkarmak konusunda ise kendilerine o kadar fazla güvenmiyorlar, büyük çoğunluk bazı erkekler üzerinde etkili olabileceğini düşünüyor. Diğer ülkelerdeki çalışmalarda kendi vücudunu beğenen ve erkeklere karşı kendine güveni olan kadınların cinsel tepkilerinin ve orgazm olma sıklıklarının daha fazla olduğu bulunmuştu. Bizim çalışmamız da bu sonuçları destekler nitelikte. Vücut imajı ve erkekler üzerindeki etkileri fazla olan kadınların daha doyumlu bir cinselliğe sahip oldukları bu raporun da sonuçlarından birisi. Anketteki kadınların % 24 ü cinsel yaşantılarından hiç memnun değiller, % 35 i bazen memnun, bu sonuçlar kadınların % 60 a yakın bir kısmının cinsel yaşantısından memnun olmadığını

84 84 Derin Sex ve farklı bir cinsellik arzuladıklarını gösteriyor. Başka bir soruya verilen yanıttan çıkan sonuç ise ilişkilerinden memnun olanlar sadece grubun % 25 i, geri kalanlar ya ilişkilerinden memnun değiller, ya da cinselliği çok farklı biçimlerde yaşamak istiyorlar. Bu grup özellikle evli kadınlar için geçerli, evli kadınlarda farklılık yaşamak isteme oranı diğerlerine göre neredeyse bir kaç misli. Soru Yanıt EVET HAYIR Çekici buluyor, ama değişiklik geçirmesi gerekli Kararsız Kendinizi bir bütün olarak beğeniyor musunuz? % 59 % 6.5 % 23.9 % 11 EVET HAYIR Çekici buluyor, ama değişiklik geçirmesi gerekli Hiç bulmuyor kararsız Çekici veya Kendinizi cinsel yönden çekici buluyor musunuz? % 38.2 % 8.5 % 43.9 % 9.4 EVET HAYIR Bazı erkekler çekici buluyor Kararsızım Sizce erkekler sizi % 48.9 % 3.7 % 35.6 % 11.8

85 Ümit Sayın Derin Sex 85 çekici buluyorlar mı? EVET HAYIR Erkeğine gore değişir Kararsızım, denemedim Bir erkeği kolayca baştan çıkarabilir misiniz? % 33.7 % 6.2 % 44.2 % 15.8 İLK CİNSEL DENEYİMLE İLGİLİ YANITLAR Gruptaki kadınların % 15.6 sı ilk cinsel deneyimini 15 yaşın altında, % 49 u yaş arasında, % 30 u yaşları arasında, geri kalanlar ise daha yukarı yaşlarda yaşamışlar. Bu deneyim hakkındaki düşünceleri ise fazla iyi değil: KESİLDİ. KADINLAR KAÇ ERKEKLE SEVİŞMİŞLER? Hülya Raporu kadınları sanıldığı kadar çapkın değiller! Anketi yanıtlayanların % 34.2 si sadece hayatları boyunca bir erkekle seviştiğini söylerken, % 33 ü 2-5 arasında, % 14 ü 6-10 arasında erkekle birlikte olmuş. 10 dan fazla

86 86 Derin Sex erkekle birlikte olanların toplam sayısı % 13 iken, 20 yi aşıp kendilerini Amerikalı kadınlardan bile daha çapkınlaştıranların oranı sadece % 6.7. Bu % 6.7 lik gruba baktığınız zaman cinsel tepkileri ve davranış biçimleri de oldukça uçuk! Büyük çoğunluğu pornografiden hoşlanıyor ve türlü fanteziler ya da varyasyonlara sahipler. SEVİŞME SIRASINDAKİ ÖĞELER Hülya kadınları sevişmekten ve ön oyunlardan hoşlanıyor. % 9 u 30 dakikadan fazla ön oyunlar yaparken, % 14 ü 20 dakika % 32 si dakika arasında sevişiyor. Sadece % 11 için ön oyunlar 5 dakikadan az. KESİLDİ HÜLYA KADINLARINDA ORGAZM Hülya Raporu Orgazm konusunda daha önce yapmış olduğumuz raporlardaki sonuçlarla paralel sonuçlar ortaya koydu. Yaşamakta olduğunuz cinsellikte partnerinizle sevişirken orgazm olur musunuz? sorusuna Evet her ilişkide orgazm olurum diyenlerin oranı % 29, İlişkilerde sıklıkla (ilişkilerin % 80 inde) orgazm olanlar % 24, genellikle (ilişkilerin % 50 sinde) orgazm olanlar % 19, bazen orgazm olanlar (ilişkilerin % 20 sinde) % 12, hiç orgazm olmayanlar ise % 16 civarında, KESİLDİ

87 Ümit Sayın Derin Sex 87 HÜLYA KADINLARI ORGAZM OLURKEN NELER HİSSEDİYORLAR? Orgazmlara genellikle eşlik eden duygu depersonalizasyon duygusu; yani vücudu bir yabancı, bir başka yerde gibi algılama. Fisher ın konuştuğu kadınlar depersonalizasyon duygusunu şöyle tanımlıyorlar: Vücudum sanki yaşamayan bir nesne, Ellerim kollarım, beynim sanki benim değil, Vücudumu ölmüş gibi hissediyorum, Vücudumun dışına çıkmış gibi hissediyorum, Vücudum her zaman olduğundan daha az duyarlı, sanki uyuşuk. Bu duyguya vajinal orgazmı yaşayan kadınlarda daha sık rastlanıyor. KESİLDİ ART ARDA ORGAZM Art arda orgazm, bir orgazmın başlayıp 5-20 saniye sürmesinden sonra kısa bir süre sonra uyarı devam ettiği sürece tekrar orgazm olabilme yetisi. Art arda orgazmın gelişmesinde en önemli faktör ise kadınlarda hem klitoral hem de vajinal uyarının gerçekleşmesi. KESİLDİ HÜLYA KADINLARINDA VAJİNAL-KLİTORAL İKİLEMİ Bilindiği üzere Batıdaki raporlarda kadınların sadece % 30 u (Hite raporu, 1976) ve % 34 ü (Cosmo raporu, 1983) cinsel ilişki ile orgazm olabiliyordu. Bizim daha önceki Türk kadınlarında

88 88 Derin Sex yaptığımız anketlerde bu oran % 12.9 civarlarında idi. Hülya kadınlarında ise sadece cinsel ilişki ile orgazm olabilme oranı % 25 çıktı. Yani her dört kadından sadece biri erkeğin cinsel organının vajinaya girebilmesi ile orgazmı yaşayabiliyor, geri kalanlar öncelikle klitoral olmak üzere başka uyarılara ihtiyaç duyuyor. Bu konudaki oranları sıralarsak: Sadece cinsel ilişkiye orgazm olur...% 25 Cinsel ilişkinin yanında klitoral uyarıya da ihtiyaç duyar...% 42 Cinsel ilişkinin ardından klitoral uyarıya da ihtiyaç duyar...% 14 Orgazm olmaz veya başka şeyler gerekli...% 18 Hülya kadınlarının yaklaşık % 45 i ise sevişme ve ön oyunlar başladıktan 10 dakika içinde orgazm olabiliyorlar. Bu oran da Batıdaki diğer raporlarla çelişkili, çünkü genelde kadınların orgazm olabilmesi için daha uzun süreli sevişme ve uyarılma gerektiği bilinmekte. Hülya kadınlarının çoğunluğu klitoral orgazmı vajinal orgazma tercih ediyorlar ve bu konuda bilgililer, vücutlarını tanıyorlar. Erkekleri memnun etmek için orgazm taklidi yapmayı seviyorlar, yani erkeklerle oynamayı ve onları işletmeyi seviyorlar. En fazla zevk aldıkları dönem ise % 47 sinde regl döneminden sonra veya ovülasyon (yumurtlama) dönemi olan reglden 2 hafta sonra!

89 Ümit Sayın Derin Sex 89 HÜLYA KADINLARINDA KENDİ KENDİNİ TATMİN VE CİNSEL UYARILMA YAŞI Hülya kadınlarının % 39 u hiç kendi kendini tatmin etmezken, % 9 u günde en az bir kere, % 21 i ilişkide boşalamamışsa, % 12 si haftada 3-5 kez, % 20 si ayda 3-5 kez mastürbasyon yapmakta KESİLDİ BU BÖLÜMÜN BU KISMININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BİR ADET DERİN SEKS KİTABI ALINIZ VEYA YAKINDA GÖSTERECEĞİMİZ ADRESTEN YARI FİYATINA DOWNLOAD EDİNİZ.

90 90 Derin Sex 7 KADININ VE ERKEĞİN ANATOMİSİNİN TEMEL HATLARI KADININ ANATOMİK YAPISI Çeşitli internet sitelerinden ve temel tıp kitaplarından derlenmiştir. Kullanılan resimler, internette bulunan ve anonimleşmiş resimlerdir. Bazı resimler ; (son erişim 8 Nisan 2010) sitelerinden alınmıştır. Bu konuda sitenin sahibi ve yapımcısı Dr. Kağan Kocatepe den yazılı izin alınmıştır.

91 Ümit Sayın Derin Sex 91 Kadın Anatomisi

92 92 Derin Sex Kadın genital (cinsiyet oluşumu ya da üreme ile ilgili) organları dış genital ve iç genital organlardan oluşur: 1- Dış Genital Organlar: Vulva, Mons Pubis, Labia Majora (Büyük Dudaklar), Labia Minora (Küçük Dudaklar), Bartholin Bezleri (Glandula Vestibularis Major), Vestibulum (Introitus) Vajina, Orifisyum Üretra Eksterna, Skene Bezleri (Glandula Vestibularis Minor), Himen, Klitoris, Perine. 2- İç Genital Organlar: Vajina, Rahim (Uterus), Tubalar ve Ovarium ları kapsamaktadır. 3- Destek Dokuları: İç Genital Organ Bağları, Pelvis Bağ Dokusu, Pelvis Tabanı. 4- Genital Organ Damarları: Arterler, Venalar, Lenf Yolları, Lenf Bezleri. 5- Genital Organ Sinirleri. DIŞ GENİTAL ORGANLARIN ANATOMİSİ

93 Ümit Sayın Derin Sex 93 Vulva Kadında dış genital organların tümünü meydana getiren oluşumlara Vulva denilmektedir. Vulva terimi ile Mons Pubis (pubis tepesi), Labia Majora (büyük dudaklar), Labia Minora (küçük dudaklar), Vestibulum, Orifisyum Üretra Eksterna (idrar deliği), Skene Bezleri (Paraüretral Kanallar), Himen (kızlık zarı), Bartholin Bezleri, Klitoris ve Bulbus Vestibuli gibi kadın dış genital organlarının tümü ifade edilir. KESİLDİ BU BÖLÜMÜN BU KISMININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN BİR ADET DERİN SEKS

94 94 Derin Sex KİTABI ALINIZ VEYA YAKINDA GÖSTERECEĞİMİZ ADRESTEN YARI FİYATINA DOWNLOAD EDİNİZ.

95 Ümit Sayın Derin Sex 95

96 96 Derin Sex ERKEKTE ANATOMİK YAPI son erişim tarihi , bu site sayfasındakir resimler ve bilgiler site sahibi ve yapımcısı Dr. Kağan Kocatepenin yazılı izni ile alınmıştır. Bu bölümdeki bazı resimler internette anonimleşmiş resimlerden alınmıştır..

97 Ümit Sayın Derin Sex 97 Erkek üreme organları da aynen kadınlarda olduğu gibi dışta yer alanlar ve içte yer alanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Erkeğin dış genital organlarını penis ve içinde erbezlerini (testisleri) barındıran torba (skrotum) adı verilen yapı oluşturur. TESTİSLER 0.5 m den uzun ve 900 den fazla kıvrımlı seminifer tübüllerden oluşur. Spermler seminifer tübüllerden yaklaşık 6 m boyundan epididime girer. Epididim vas deferensa açılır ve prostat bezine girmeden hemen önce vas deferens ampullası adı verilen genişleme gösterir. KESİLDİ

Erken boşalmamak için en iyi yardımcı kaynak için burayı tıklayın

Erken boşalmamak için en iyi yardımcı kaynak için burayı tıklayın Prematür Ejakülasyon (Erken Boşalma) Erkekler arasında Erken gelmek, Erken orgazm veya Hızlı boşalmak olarak da ifade edilen erken boşalma, cinsel ilişki sırasında erkeğin vajinaya girmeden, giriş sırasında

Detaylı

Cinsel Terapi: Cinsel Terapi Nedir? Ne değildir? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Cinsel Terapi: Cinsel Terapi Nedir? Ne değildir? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim En farklı cinsel bozukluklar dahi, bir çiftin cinsel terapi veya cinsel danışmanlık hizmeti almasını gerektirebilir. Bu noktada terapi uzmanı seçme konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir? Seanslarda neler

Detaylı

UYGULAMALI SOSYAL PSİKOLOJİ (Baron, Byrne ve Suls, 1989; Bilgin, 1999) PSİ354 - Prof.Dr. Hacer HARLAK

UYGULAMALI SOSYAL PSİKOLOJİ (Baron, Byrne ve Suls, 1989; Bilgin, 1999) PSİ354 - Prof.Dr. Hacer HARLAK UYGULAMALI SOSYAL PSİKOLOJİ (Baron, Byrne ve Suls, 1989; Bilgin, 1999) Sosyal Psikoloji Uygulamaları HUKUK SAĞLIK DAVRANIŞI KLİNİK PSİKOLOJİ TÜKETİCİ DAVRANIŞI VE PAZARLAMA POLİTİKA ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ SOSYAL

Detaylı

Farkındalık sadece içerden açılan bir kapıdır

Farkındalık sadece içerden açılan bir kapıdır Farkındalık sadece içerden açılan bir kapıdır Çalışanlarınızın zorlu gelişim yolculuklarındaki ilk ve en önemli basamağın farkındalık olduğunu artık biliyoruz, ancak nasıl oluyor da o evreye dokunmakta

Detaylı

Kadınlar Ne İster? Erkekler Ne Verir?

Kadınlar Ne İster? Erkekler Ne Verir? Kadınlar Ne İster? Erkekler Ne Verir? BU KİTABI OKUYUN VE İLİŞKİLERİNİZDE GÜÇLÜ, BAŞARILI VE SEVGİ DOLU OLUN İşte size NLP Lideri Mustafa KILINÇ tan sayfalarını peşpeşe çevireceğiniz bir kitap daha. İster

Detaylı

AİLE ve EVLİLİK EĞİTİM PROGRAMI PROJE DOSYASI

AİLE ve EVLİLİK EĞİTİM PROGRAMI PROJE DOSYASI AİLE ve EVLİLİK EĞİTİM PROGRAMI PROJE DOSYASI Hayat Boyu Aile Danışma Merkezi; Toplumun çekirdeği olan ailenin doğru temeller üzerine inşası konusunda danışmanlık hizmeti vermek, ailenin önemiyle ilgili

Detaylı

TANI, TEDAVİ VE ARAŞTIRMA AÇISINDAN CİNSEL BOZUKLUKLAR VE DSM 5. Prof. Dr. Cem İncesu Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı

TANI, TEDAVİ VE ARAŞTIRMA AÇISINDAN CİNSEL BOZUKLUKLAR VE DSM 5. Prof. Dr. Cem İncesu Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı TANI, TEDAVİ VE ARAŞTIRMA AÇISINDAN CİNSEL BOZUKLUKLAR VE DSM 5 Prof. Dr. Cem İncesu Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Açıklama (2011-2013) Danışman: Pfizer Konuşmacı: Pfizer

Detaylı

9. Sigarayı bırakma zamanı

9. Sigarayı bırakma zamanı 9. Sigarayı bırakma zamanı 1 9. Sigarayı bırakma zamanı Dünyada 8 saniyede 1 can alan, yılda 4 milyon kişinin ölümüne neden olan, dünyada her 10 erişkinden birinin ölüm nedeni sayılan sigarayı bırakmak

Detaylı

İSTEK ÖZEL ACIBADEM İLKOKULU PDR BÖLÜMÜ 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

İSTEK ÖZEL ACIBADEM İLKOKULU PDR BÖLÜMÜ 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İSTEK ÖZEL ACIBADEM İLKOKULU PDR BÖLÜMÜ 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İSTEK ÖZEL ACIBADEM İLKOKULU Yaş Dönem Özellikleri BÜYÜME VE GELİŞME Gelişme kavramı düzenli, sürekli ve uyumlu bir ilerlemeyi dile

Detaylı

İŞARET DİLİNİN GELİŞİMİ KURUMLARARASI İŞBİRLİĞİNE BAĞLIDIR - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

İŞARET DİLİNİN GELİŞİMİ KURUMLARARASI İŞBİRLİĞİNE BAĞLIDIR - Genç Gelişim Kişisel Gelişim SİVAS BELEDİYESİ İŞARET DİLİ EĞİTMENİ MUSTAFA EPİK. İŞARET DİLİNİN GELİŞİMİ KURUMLARARASI İŞBİRLİĞİNE BAĞLIDIR. İŞBİRLİĞİ İÇİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR MUTLAKA BAŞARILI OLACAKTIR SORU- Bize kısaca kendinizi

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

MÜHENDİSLİK KARİYERİ Mühendislik Kariyeri Mezun olduktan sonra çalışmak için seçtiğiniz şirket ne olursa olsun genelde işe basit projelerle başlayacaksınız. Mühendis olmak için üniversitede 4 yıl harcamanıza

Detaylı

içindekiler BÖLÜM 1 GİRİŞ 1 B Ö L Ü M 2 PUBERTE, SAĞLIK VE BİYOLOJİK TEMELLER 49 B Ö L Ü M 3 BEYİN VE BİLİŞSEL GELİŞİM 86

içindekiler BÖLÜM 1 GİRİŞ 1 B Ö L Ü M 2 PUBERTE, SAĞLIK VE BİYOLOJİK TEMELLER 49 B Ö L Ü M 3 BEYİN VE BİLİŞSEL GELİŞİM 86 içindekiler BÖLÜM 1 GİRİŞ 1 Tarihsel Bakış Açısı 3 Erken Tarih 3 Yirminci ve Yirmi Birinci Yüzyıllar 3 Ergenliğe İlişkin Kalıpyargılar 6 Ergenliğe Pozitif Bir Bakış Açısı 7 Amerika Birleşik Devletleri

Detaylı

21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da

21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da 21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da geleceğin mimarı nesiller artık bizim ellerimizde, güvenle... Keşke Hep Çocuk Kalsak! Büyüyünce ne olacaksın diye sorarlar. Oysa çocuk kalmak en güzel şey değil midir?

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORGULAMA PROGRAMI

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORGULAMA PROGRAMI 3-4 Aile bireyleri birbirlerine yardımcı olurlar. Anahtar kavramlar: şekil, işlev, roller, haklar, Aileyi aile yapan unsurlar Aileler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar Aile üyelerinin farklı rolleri

Detaylı

Sosyal psikoloji bakış açısıyla İş Sağlığı ve Güvenliği İle İlgili Kurallara Uyma Durumunun İncelenmesi. Prof. Dr. Selahiddin Öğülmüş

Sosyal psikoloji bakış açısıyla İş Sağlığı ve Güvenliği İle İlgili Kurallara Uyma Durumunun İncelenmesi. Prof. Dr. Selahiddin Öğülmüş Sosyal psikoloji bakış açısıyla İş Sağlığı ve Güvenliği İle İlgili Kurallara Uyma Durumunun İncelenmesi Prof. Dr. Selahiddin Öğülmüş Canlılar hayatta kalmak için güdülenmişlerdir İnsan hayatta kalabilmek

Detaylı

www.powerboyworld.com

www.powerboyworld.com www.powerboyworld.com PowerBoy aşk ilişkilerinde cinsel mutluluğu ve güveni artırmaya yardımcı olan kaliteli ürünler üretmektedir. Biz bunu Aşk Sanatı Felsefemiz olarak adlandırıyoruz. Ürünlerimiz PowerBoy

Detaylı

KİŞİLİK GELİŞİMİ. Carl Rogers & Abraham Maslow

KİŞİLİK GELİŞİMİ. Carl Rogers & Abraham Maslow KİŞİLİK GELİŞİMİ Carl Rogers & Abraham Maslow 1 CARL R. ROGERS(1902 1987) 2 CARL ROGERS IN YAŞAMI Illinois de 8 Ocak 1902 de katı dini görüşleri olan çiftçi bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi.

Detaylı

Dünyayı Değiştiren İnsanlar

Dünyayı Değiştiren İnsanlar Dünyayı Değiştiren İnsanlar Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,

Detaylı

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Y jenerasyonunun internet bağımlılığı İK yöneticilerini endişelendiriyor. Duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonel bulmak zorlaştı. İnsan

Detaylı

CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI

CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI CİNSEL TERAPİ EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI Bu programın amacı cinsellik, cinsel gelişim, cinsel bozukluklar, cinsel kimlik durumları, cinsel yönelim, parafililer, cinsel istismar ve cinsel işlev bozuklukları

Detaylı

İngilizce öğretmenlerinin asenkron eğitimden ürkmeleri

İngilizce öğretmenlerinin asenkron eğitimden ürkmeleri Bu yazının birinci bölümünde sizi hayal kırıklığına uğratmış olabilirim, çünkü okurun bu tür yazılara genellikle kısa yolun kısasını bulmak için baktıklarını biliyorum. Fakat bu konuda verimli ve nispeten

Detaylı

18-24 Mart Yaşlılar Haftası münasebetiyle Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Karabük Alzheimer Derneği organizasyonluğunda üniversitemiz ev sahipliğinde Yaşlılık-Bunama ve Alzheimer Hastalığı Tanıtım ve Bilinçlendirme

Detaylı

Farmakoloji Uzmanlık Eğitiminden Ne Bekliyoruz?

Farmakoloji Uzmanlık Eğitiminden Ne Bekliyoruz? Farmakoloji Uzmanlık Eğitiminden Ne Bekliyoruz? Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji AbD. Trabzon, Ekim 2007 Tıbbi Farmakolog Farmakolog:

Detaylı

İSTANBUL DA GENÇLER ARASINDA CİNSELLİK ARAŞTIRMASI RAPORU

İSTANBUL DA GENÇLER ARASINDA CİNSELLİK ARAŞTIRMASI RAPORU İSTANBUL DA GENÇLER ARASINDA CİNSELLİK ARAŞTIRMASI RAPORU Kültegin Ögel Ceyda Y. Eke Nazlı Erdoğan Sevil Taner Bilge Erol İstanbul 2005 Kaynak gösterme Ögel K, Eke C, Erdoğan N, Taner S, Erol B. İstanbul

Detaylı

RUH SAĞLIĞI ALANINDA ÇALIŞAN MESLEKLER

RUH SAĞLIĞI ALANINDA ÇALIŞAN MESLEKLER RUH SAĞLIĞI ALANINDA ÇALIŞAN MESLEKLER Sağlık Dünya Sağlık Örgütü tanımlaması Biyolojik, ruhsal ve sosyal iyilik hali. Tıp Özgül bir kurama ve bu kuramdan biçimlenen yöntemle belirlenen uygulamalarla biyolojik,

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

SINIF YÖNETİMİNİN TEMELLERİ

SINIF YÖNETİMİNİN TEMELLERİ SINIF YÖNETİMİNİN TEMELLERİ Yrd. Doç. Dr. Çetin ERDOĞAN cerdogan@yildiz.edu.tr Sınıf Nedir? Ders yapılır Yaşanır Zaman geçirilir Oyun oynanır Sınıf, bireysel ya da grupla öğrenme yaşantılarının gerçekleştiği

Detaylı

Medya ve Toplumsal Cinsiyet

Medya ve Toplumsal Cinsiyet Medya ve Toplumsal Cinsiyet Medya: Haberleşmenin büyük insan gruplarına aktarımını sağlayan araçlar Televizyon Sinema Radyo Kitaplar Gazeteler, dergiler ve çizgi romanlar Bilgisayar ve internet Televizyon

Detaylı

Bu resmi ne yönden yada nasıl gördüğünüz,nasıl yorumladığınız çok önemli! Çünkü medya artık hayatımızın her alanında ve her an yanı başımızda!

Bu resmi ne yönden yada nasıl gördüğünüz,nasıl yorumladığınız çok önemli! Çünkü medya artık hayatımızın her alanında ve her an yanı başımızda! SUNUMUMUZA HOŞGELDİNİZ Bu resmi ne yönden yada nasıl gördüğünüz,nasıl yorumladığınız çok önemli! Çünkü medya artık hayatımızın her alanında ve her an yanı başımızda! Haber ve bilgi verme amacı başta olmak

Detaylı

DUYGUSAL ZEKA. Birbirinden tamamen farklı bu iki kavrama tarzı, zihinsel yaşantımızı oluşturmak için etkileşim halindedirler.

DUYGUSAL ZEKA. Birbirinden tamamen farklı bu iki kavrama tarzı, zihinsel yaşantımızı oluşturmak için etkileşim halindedirler. 0212 542 80 29 Uz. Psk. SEMRA EVRİM 0533 552 94 82 DUYGUSAL ZEKA Son yıllarda yapılan pek çok çalışma zeka tanımının genişletilmesi ve klasik olarak kabul edilen IQ yani entelektüel zekanın yanı sıra EQ

Detaylı

KAYNAK: Birol, K. Bülent. 2006. "Eğitimde Sanatın Önceliği." Eğitişim Dergisi. Sayı: 13 (Ekim 2006). 1. GİRİŞ

KAYNAK: Birol, K. Bülent. 2006. Eğitimde Sanatın Önceliği. Eğitişim Dergisi. Sayı: 13 (Ekim 2006). 1. GİRİŞ KAYNAK: Birol, K. Bülent. 2006. "Eğitimde Sanatın Önceliği." Eğitişim Dergisi. Sayı: 13 (Ekim 2006). 1. GİRİŞ Sanat, günlük yaşayışa bir anlam ve biçim kazandırma çabasıdır. Sanat, yalnızca resim, müzik,

Detaylı

Nasıl Bir Zekâya Sahipsiniz? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim. Ayın Testi

Nasıl Bir Zekâya Sahipsiniz? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim. Ayın Testi Ayın Testi Prof. Gardner yıllar boyu hâkimiyetini sürdüren, insanların tek bir zekâya sahip oldukları IQ denen zekâ anlayışını kırdı. Gardner'a göre insanların sahip oldukları çoklu zekâların her biri

Detaylı

DAVRANIŞ BİLİMLERİ DAVRANIŞ BİLİMLERİNİN İNCELENDİĞİ SİSTEMLER

DAVRANIŞ BİLİMLERİ DAVRANIŞ BİLİMLERİNİN İNCELENDİĞİ SİSTEMLER DAVRANIŞ BİLİMLERİ DAVRANIŞ BİLİMLERİNİN İNCELENDİĞİ SİSTEMLER Doç. Dr. Mahmut AKBOLAT Davranış Bilimleri I. Fizyobiyolojik Sistem A Biyolojik Yaklaşım II. Psikolojik Sistem B. Davranışçı Yaklaşım C. Gestalt

Detaylı

Aşık olduğumuz kişiyi neden unutamayız?

Aşık olduğumuz kişiyi neden unutamayız? sağlık (/saglik) Aşık olduğumuz kişiyi neden unutamayız? 04.10.2016 Salı 13:11 3 0 Uzman Psikolog Özge Genlik aşık olduğumuz kişiyi neden unutamadığımızı anlattı Aşık olduğumuz kişiyi unutmak yerine anlamlandırmamız

Detaylı

Üniversite Öğrencilerine Altın Değerinde Tüyolar - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Üniversite Öğrencilerine Altın Değerinde Tüyolar - Genç Gelişim Kişisel Gelişim Prof. Dr. Erol ÖZMEN erolozmen@yahoo.com Üniversiteye başlamak her gençte büyük bir heyecan yaratır. Yaşamının önemli bir dönemecinde olduğunu fark etmesi yanında genci üniversite yaşamının albenisi de

Detaylı

Dünyayı Değiştiren İnsanlar

Dünyayı Değiştiren İnsanlar Dünyayı Değiştiren İnsanlar MARIA MONTESSORI Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil, doğumdan altı yaşa kadar olan süredir. Çünkü bu, bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği

Detaylı

BİZ KİMİZ? ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu, Atatürk ü ve ideolojisini daha iyi tanımak ve tanıtmak için 1989 yılında ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan bir düşünce topluluğudur. Atatürkçü

Detaylı

ÇOKLU ZEKA ÖZELLİKLERİ

ÇOKLU ZEKA ÖZELLİKLERİ ÇOKLU ZEKA ÖZELLİKLERİ I- Açıklama Sizi tam olarak tanımladığına inandığınız her cümlenin yanına 1 yazın. Eğer ifade size uygun değilse, boş bırakın. Sonra her bölümdeki sayıları toplayın. Bölüm 1 Nesneleri

Detaylı

Medeniyet Okulları REHBERLİK SERVİSİ SUNAR..

Medeniyet Okulları REHBERLİK SERVİSİ SUNAR.. Medeniyet Okulları REHBERLİK SERVİSİ SUNAR.. ÖĞRENCİLERDE PERFORMANS, MOTİVASYON VE BAŞARI GELİŞTİRME TEKNİKLERİ Skeçler, Testler, Video çekimleri Başarıya Ulaşmak İçin HEDEF BELİRLEMEK PLAN OLUŞTURMAK

Detaylı

MENTAL ARİTMETİK, PARİTMETİK VE SOROBON EĞİTİM /KURS ÖNERİ FORMU

MENTAL ARİTMETİK, PARİTMETİK VE SOROBON EĞİTİM /KURS ÖNERİ FORMU MENTAL ARİTMETİK, PARİTMETİK VE SOROBON EĞİTİM /KURS ÖNERİ FORMU 1.Eğitimin/Kursun Amacı: Bu program ile kursiyerlerin; 1. Paritmetik (parmakla aritmetik) ve Soroban (Japon Abaküsü) Sistemi nde sayıları

Detaylı

BÜTÜNSEL LİDERLİK INTEGRAL LEADERSHIP Kişisel Bütünlük olmadan Şirket Bütünlüğü olmaz ve Zafer Kazanılamaz 3-4 IYUL 2015 BAKÜ MARRIOT ABSHARON HOTEL

BÜTÜNSEL LİDERLİK INTEGRAL LEADERSHIP Kişisel Bütünlük olmadan Şirket Bütünlüğü olmaz ve Zafer Kazanılamaz 3-4 IYUL 2015 BAKÜ MARRIOT ABSHARON HOTEL BÜTÜNSEL LİDERLİK INTEGRAL LEADERSHIP Kişisel Bütünlük olmadan Şirket Bütünlüğü olmaz ve Zafer Kazanılamaz 3-4 IYUL 2015 BAKÜ MARRIOT ABSHARON HOTEL 1 BÜTÜNSEL LİDERLİK INTEGRAL LEADERSHIP Hem patronların

Detaylı

Bodrum da Can Arif Semineri

Bodrum da Can Arif Semineri Bodrum da Can Arif Semineri Can Arif semineri 3 Mayıs Pazar günü saat 19.00 / 22.00 de Bodrum Maya Otel salonunda düzenleniyor. Etkinlik rezervasyonlarının, organizasyon sorumlusu Dilek Ayanoğlu tarafından

Detaylı

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri 1 Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri Bugün kızla tanışma anında değil de, flört süreci içinde olduğumuz bir kızla nasıl konuşmamız gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya

Detaylı

Sosyal Bilimler Enstitüsü. Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi (Yüksek lisans,tezli) 1. Yarı Yıl

Sosyal Bilimler Enstitüsü. Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi (Yüksek lisans,tezli) 1. Yarı Yıl Sosyal Bilimler Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi (Yüksek lisans,tezli) 1. Yarı Yıl BES505 Spor Bilimlerinde Araştırma Teknikleri K:(3,0)3 ECTS:8 Bilimsel araştırma niteliği ve tanımı özellikleri,

Detaylı

Özgüven Nedir? Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven Nedir? Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Nedir? Özgüven; kendimiz ve yeteneklerimiz hakkında pozitif ve gerçekçi bir anlayışa sahip olduğumuz anlamına gelmektedir. Diğer taraftan, özgüven eksikliği ise; kendinden şüphe duymak, pasiflik,

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

Çocuğunuz ne kadar zeki?

Çocuğunuz ne kadar zeki? On5yirmi5.com Çocuğunuz ne kadar zeki? Psikolojik Danışman Yusuf Menki ile zeka testi konusunu konuştuk. Yayın Tarihi : 20 Aralık 2012 Perşembe (oluşturma : 1/4/2016) Gizem Gül'ün röportajı Hepimiz zeki

Detaylı

Sahaja Yoga ÜNİVERSİTE Programları

Sahaja Yoga ÜNİVERSİTE Programları 2013 Sahaja Yoga ÜNİVERSİTE Programları Meditasyon - Hint Kınası - Hint Müziği - Hint Dansı Sahaja Yoga, her insanın içinde var olan pozitif potansiyeli açığa çıkarmayı hedef alan, iç huzur ve denge sağlayan,

Detaylı

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz.

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz. ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Aralık 2014-23 Ocak 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

ÖZEL EGEBERK ANAOKULU Sorgulama Programı. Kendimizi ifade etme yollarımız

ÖZEL EGEBERK ANAOKULU Sorgulama Programı. Kendimizi ifade etme yollarımız Disiplinlerüstü Temalar Kim Olduğumuz Bulunduğumuz mekan ve zaman Kendimizi ifade etme Kendimizi Gezegeni paylaşmak Bireyin kendi doğasını sorgulaması, inançlar ve değerler, kişisel, fiziksel, zihinsel,

Detaylı

KAYİYEM. Proje Sorumluları

KAYİYEM. Proje Sorumluları MENTORLUK PROGRAMI Programın Amacı Bilkent Mezunlar Derneği (BILMED) ve Bilkent Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Merkezi (KAYIYEM) ile ortak yapılması planlanan projenin amacı Bilkent öğrencileri ile Bilkent

Detaylı

ARAŞTIRMANIN KAPSAMI. Saha Tarihi: 9-10 Nisan 2011. 134 ilçe. 35 il. 200 mahalle/ köy. 2366 görüşme

ARAŞTIRMANIN KAPSAMI. Saha Tarihi: 9-10 Nisan 2011. 134 ilçe. 35 il. 200 mahalle/ köy. 2366 görüşme ARAŞTIRMANIN KAPSAMI Saha Tarihi: 9-10 Nisan 2011 35 il 134 ilçe 200 mahalle/ köy 2366 görüşme ARAġTIRMANIN KAPSAMI Türkiye nüfus 73,7 milyon 15-30 YaĢ nüfus 17,3 milyon Araştırma saha uygulama Araştırma

Detaylı

'Yaşam, seçimler üzerine kurulu'

'Yaşam, seçimler üzerine kurulu' 'Yaşam, seçimler üzerine kurulu' Yeni yıl için yeni kararlar almak, yeni seçimler yapmak zorunda olanlar, Prof. Dr. Kemal Sayar'ın önerilerini okumadan adım atmasın. Psikiyatr olan Prof. Dr. Kemal Sayar

Detaylı

Bunu herkes yapıyor! -Gerçekten herkes mi? Nasıl korunmam gerektiğini biliyorum! -Kalbini, gönlünü nasıl koruyacaksın? www.gerçeksevgibekler.

Bunu herkes yapıyor! -Gerçekten herkes mi? Nasıl korunmam gerektiğini biliyorum! -Kalbini, gönlünü nasıl koruyacaksın? www.gerçeksevgibekler. Bunu herkes yapıyor! -Gerçekten herkes mi? Nasıl korunmam gerektiğini biliyorum! -Kalbini, gönlünü nasıl koruyacaksın? www.gerçeksevgibekler.de www.wahreliebewartet.de Avrupa ülkelerindeki gençlik denilince

Detaylı

Sinirbilimsel Yaklaşımlar

Sinirbilimsel Yaklaşımlar Çağlayan Taybaş c.taybas@gmail.com Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar İçindekiler 1) Romanların Beyin Üzerindeki Etkileri 2) Sağ Beyniniz mi Baskın Sol Beyniniz mi? Cevap: İkisi de Değil 3) Kontrollü

Detaylı

UYUŞTURUCU ÖZGÜRLÜĞÜN SONU!

UYUŞTURUCU ÖZGÜRLÜĞÜN SONU! Risk Faktörleri BİRECİK RAM Tedavi İçin Psikolojik sorunları olan ya da herhangi bir madde bağımlılığı bulunan ebeveynin çocukları daha büyük risk altındadırlar. Madde kullanan ve tedavi olmak isteyen,

Detaylı

Yukarıdaki soru, bu yazının meselesini tüm boyutlarıyla içermese de konuyla ilgili karşılaştığım soruların özünü teşkil etmektedir.

Yukarıdaki soru, bu yazının meselesini tüm boyutlarıyla içermese de konuyla ilgili karşılaştığım soruların özünü teşkil etmektedir. Evlilik öncesi cinsel ilişki, bir mesele olarak, pek çok insan açısından spesifik bir önem taşımamaktadır. Ancak, konuyla ilgili bana gelen sorular, psikolojik danışma seanslarında karşılaştığım hikâyeler,

Detaylı

GENÇLER ARASINDA İNTERNET BAĞIMLILIĞI FARKINDA MIYIZ?

GENÇLER ARASINDA İNTERNET BAĞIMLILIĞI FARKINDA MIYIZ? farkında mıyız? GENÇLER ARASINDA İNTERNET BAĞIMLILIĞI FARKINDA MIYIZ? genclerfarkindamiyiz.com İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) tarafından yürütülecek olan Gençler Arasında İnternet Bağımlılığı-

Detaylı

GİRİŞ. Konuşma Başlatıcı Eğitim Araçları

GİRİŞ. Konuşma Başlatıcı Eğitim Araçları GİRİŞ Konuşma Başlatıcı Eğitim Araçları Giriş Konuşma Başlatıcı Eğitim Araçlarıs İçindekiler: Eli Lilly ve Şirketten Mektup s. 2 Giriş Healthy Interactions LLC Hakkında s. 3 Konuşma Başlatıcı Eğitim Araçları

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE AKADEMİK YAZMA, UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ FAALİYET RAPORU

GAZİ ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE AKADEMİK YAZMA, UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ FAALİYET RAPORU 1 GAZİ ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE AKADEMİK YAZMA, UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ FAALİYET RAPORU Tarihçe Merkezimiz 15 Mart 2015 tarihinde yönetmeliğimizin 29296 sayılı resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte

Detaylı

Patronun hizmetini yapıyor Çalışan kadından bahsediyorum. Ben kocama muhtaç değilim diye evvela ailesini dağıtıyor.

Patronun hizmetini yapıyor Çalışan kadından bahsediyorum. Ben kocama muhtaç değilim diye evvela ailesini dağıtıyor. Babalarını Yola Getiren Kızlar! Prof. Dr. Hasan Şimşek İstanbul Kültür Üniversitesi (www.hasansimsek.net) 28 Aralık 2014 Yakın geçmişte Cübbeli Ahmet Hoca hakkında bir yazı yazdım. Özellikle dindar geçinen

Detaylı

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve Hayatın hemen hemen her alanında bir şekilde karşımıza çıkan Facebook ve Twitter, İngilizce öğrenmek için iyi bir araç olabilir mi? İngilizce eğitimi uzun ve önemli bir süreçtir. Genelde ilkokul çağlarında

Detaylı

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANLIK EĞİTİMİ PROGRAMLARINI DEĞERLENDİRME ANKETİ

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANLIK EĞİTİMİ PROGRAMLARINI DEĞERLENDİRME ANKETİ ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANLIK EĞİTİMİ PROGRAMLARINI DEĞERLENDİRME ANKETİ* Sayın katılımcı bu anket, bölümümüzdeki araştırma görevlilerinin uzmanlık eğitim programları hakkındaki duygu ve düşüncelerini

Detaylı

KURUMSAL REKLAMIN ANLATTIKLARI. Prof. Dr. Müge ELDEN Araş. Gör. Sinem YEYGEL

KURUMSAL REKLAMIN ANLATTIKLARI. Prof. Dr. Müge ELDEN Araş. Gör. Sinem YEYGEL I KURUMSAL REKLAMIN ANLATTIKLARI Prof. Dr. Müge ELDEN Araş. Gör. Sinem YEYGEL II Yay n No : 1668 flletme Ekonomi : 186 1. Bask - A ustos 2006 - STANBUL ISBN 975-295 - 561-4 Copyright Bu kitab n bu bas

Detaylı

MİTOLOJİ İLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR

MİTOLOJİ İLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR MİTOLOJİ İLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR Mit, Mitoloji, Ritüel DR. SÜHEYLA SARITAŞ 1 Kelime olarak Mit Yunanca myth, epos, logos Osmanlı Türkçesi esâtir, ustûre Türkiye Türkçesi: söylence DR. SÜHEYLA SARITAŞ

Detaylı

Yaz l Bas n n Gelece i

Yaz l Bas n n Gelece i Emre Aköz Yeni Okur-Yazarlar ve Gazetelerin Geleceği ABD li serbest gazeteci Christopher Allbritton õn yaşadõklarõ bize yazõlõ medyanõn (ki bu tabirle esas olarak gazeteleri kastediyorum) geleceği hakkõnda

Detaylı

Türk Dili II (TURK 102) Ders Detayları

Türk Dili II (TURK 102) Ders Detayları Türk Dili II (TURK 102) Ders Detayları Ders Adı Ders Kodu Dönemi Ders Saati Uygulama Saati Laboratuar Saati Kredi AKTS Türk Dili II TURK 102 Her İkisi 2 0 0 2 2 Ön Koşul Ders(ler)i Dersin Dili Dersin Türü

Detaylı

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Psikoloji Psikoloji bilimi, insanı anlamada bu bütünsel bakış açısını koruyan bir yaklaşım sergiler. Amacı insanı daha iyi anlamak ve ona yardımcı olmaktır. Psikoloji,

Detaylı

SORU-Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

SORU-Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar? CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İİBF ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ FURKAN AKYÜZ KİŞİSEL GELİŞİMİ ÖNEMSEYEREK KİŞİSEL GELİŞİM DERGİ VE KİTAPLARI OKUYARAK ÖZGÜVEN SORUNUMU AŞTIM VE ÖNYARGILARIMDAN

Detaylı

Aşk Her Yerde mi? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Aşk Her Yerde mi? - Genç Gelişim Kişisel Gelişim Aşk, üç harften oluşan, ancak herkes için ayrı bir anlam taşıyan dev bir sözcük. Yüzyıllarca şairlerin, filozofların, bilim adamlarının tanımlamaya çalıştığı, herkesin kendince yaşadığı, yaşamak istediği

Detaylı

DİNAMİK OKUMA. Eğitimin Amacı: Kimler Katılmalı? Katılmak İçin 7 Neden:

DİNAMİK OKUMA. Eğitimin Amacı: Kimler Katılmalı? Katılmak İçin 7 Neden: DİNAMİK OKUMA Eğitimin Amacı: Eksik ve yanlış okuma öğreniminden kaynaklanan, yavaş okuma ve yeterince anlayamama sorunlarının ortadan kaldırılması, okuma hızının ve anlama düzeyinin artırılması. Kimler

Detaylı

Kadınlar kimsenin namusu değildir

Kadınlar kimsenin namusu değildir Kadınlar kimsenin namusu değildir Son dönemlerde medyada namus cinayetlerine sıkça rastlanmaya başlandı. Kadınlarımız vahşice öldürüldü. Bu tür insan hakları ihlallerinin yapıldığı olaylar karşısında sessiz

Detaylı

ULUSAL VEYA ETNİK, DİNSEL VEYA DİLSEL AZINLIKLARA MENSUP OLAN KİŞİLERİN HAKLARINA DAİR BİLDİRİ

ULUSAL VEYA ETNİK, DİNSEL VEYA DİLSEL AZINLIKLARA MENSUP OLAN KİŞİLERİN HAKLARINA DAİR BİLDİRİ 209 ULUSAL VEYA ETNİK, DİNSEL VEYA DİLSEL AZINLIKLARA MENSUP OLAN KİŞİLERİN HAKLARINA DAİR BİLDİRİ Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nun 20 Aralık 1993 tarihli ve 47/135 sayılı Kararıyla ilan edilmiştir.

Detaylı

Aklımızı Değişen İklime mi Borçluyuz? Nüzhet Dalfes İTÜ

Aklımızı Değişen İklime mi Borçluyuz? Nüzhet Dalfes İTÜ Aklımızı Değişen İklime mi Borçluyuz? Nüzhet Dalfes İTÜ Ani iklim değişiklikleri insanın aklını başına mı getirdi? Akıl Zekâ=intelligence William H. Calvin Nörofizyolog Washington Üniversitesi,Tıp Fakültesi

Detaylı

DEĞİŞEN ANNE BABA ROLLERİ

DEĞİŞEN ANNE BABA ROLLERİ DEĞİŞEN ANNE BABA ROLLERİ Çağdaş kuramlar kişiliğin kalıtımla getirilen bir takım özellikler ve çevreyle kurulan etkileşimler sonucu oluştuğunu ileri sürmektedir. Aile, hem kalıtımla aktarılan özellikler

Detaylı

Yenilenen Geçici Hayvan Bakım Merkezi açıldı

Yenilenen Geçici Hayvan Bakım Merkezi açıldı Yenilenen Geçici Hayvan Bakım Merkezi açıldı Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, bakım ve rehabilitasyon çalışmaları tamamlanarak dünya standartlarında bir tesis haline getirilen Bodrum Belediyesi

Detaylı

21.10.2009. KIŞILIK KURAMLARı. Kişilik Nedir? Kime göre?... GİRİŞ Doç. Dr. Halil EKŞİ

21.10.2009. KIŞILIK KURAMLARı. Kişilik Nedir? Kime göre?... GİRİŞ Doç. Dr. Halil EKŞİ KIŞILIK KURAMLARı GİRİŞ Doç. Dr. Halil EKŞİ Kişilik Nedir? Psikolojide kişilik, kapsamı en geniş kavramlardan biridir. Kişilik kelimesinin bütün teorisyenlerin üzerinde anlaştığı bir tanımlaması yoktur.

Detaylı

Dil Öğrenme ve yazım dili öğrenme

Dil Öğrenme ve yazım dili öğrenme Dil Öğrenme ve yazım dili öğrenme Đyi bir başarı için gerekli olanşartlar Çocuğunu desteklemek isteyen annebabalar için çeşitli tavsiyeler Elisabeth Grammel und Claudia Winklhofer Übersetzung: Abdullah

Detaylı

2002-2003 Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Eğitimi (teorik temel) Eğitmen: Prof. Dr. M. Z. Sungur/ İstanbul

2002-2003 Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Eğitimi (teorik temel) Eğitmen: Prof. Dr. M. Z. Sungur/ İstanbul H. GAYE TOLUN Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Kişisel Bilgi: Doğum tarihi: 19.10.1971 Doğum yeri: Ankara Medeni durum: Evli, 1 çocuklu Eğitim ve Görev: 2008 Serbest Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Yazarlar Hakkında. Giriş: Markalarla Oynamak

İÇİNDEKİLER. Yazarlar Hakkında. Giriş: Markalarla Oynamak İÇİNDEKİLER Yazarlar Hakkında Teşekkür Giriş: Markalarla Oynamak XI XIII XV 1 Bu Kitaptan En İyi Şekilde Yararlanmak 1 Markanın Yeniden Tanımlanması 4 Rüyalar ve Hayaller Nasıl Sağlam Sonuçlar Üretebilir

Detaylı

Erken Bo alma. (Prematür ejakülasyon) ile ilgili Bilgilendirme Bro ürü. www.späterkommen.de

Erken Bo alma. (Prematür ejakülasyon) ile ilgili Bilgilendirme Bro ürü. www.späterkommen.de Erken Bo alma (Prematür ejakülasyon) ile ilgili Bilgilendirme Bro ürü www.späterkommen.de Erken bo alma sorununuz var ml test edin Erken boşalma riskinizi, aşağıdaki uzman kişilerce hazırlanmış sorulara

Detaylı

Hakkımızda GHA 2007 / 2

Hakkımızda GHA 2007 / 2 Tanıtım Hakkımızda Kurucumuz, yaşam ile ilgili araştırma, deneyim, gözlem ve eğitim ile hayatın bilinçle uygulanması gereken bir süreç olduğunu belirledi ve bu bilincin insanlığa verilmesini hedefledi.

Detaylı

GÜNLÜK OLARAK NEDEN YETERLİ MİKTARDA KALSİYUM ALMALIYIZ?

GÜNLÜK OLARAK NEDEN YETERLİ MİKTARDA KALSİYUM ALMALIYIZ? GÜNLÜK OLARAK NEDEN YETERLİ MİKTARDA KALSİYUM ALMALIYIZ? Kalsiyum bir çok kişinin bildiği gibi kemik ve dişlerin yapı, oluşum ve sürdürülmesinde temel bir gereksinimdir. Kemik erimesini azaltmada yardımcı

Detaylı

Rehberlik bir süreçtir. Bir anda olup biten bir iş değildir. Etkili sonuçlar alabilmek için belli bir süre gereklidir.

Rehberlik bir süreçtir. Bir anda olup biten bir iş değildir. Etkili sonuçlar alabilmek için belli bir süre gereklidir. Rehberlik Servisinin Ve Rehberliğin Tanıtılması Rehberlik Nedir? Rehberlik; eğitimde bir hizmet alanı olarak demokratik ortam içinde öğrencinin bedensel, zihinsel ve sosyal bütün kapasitelerini en ileri

Detaylı

Asistanlıkta Psikoterapi Eğitimi Neden Önemlidir? Doğan Şahin İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri AD Sosyal Psikiyatri Servisi

Asistanlıkta Psikoterapi Eğitimi Neden Önemlidir? Doğan Şahin İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri AD Sosyal Psikiyatri Servisi Asistanlıkta Psikoterapi Eğitimi Neden Önemlidir? Doğan Şahin İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri AD Sosyal Psikiyatri Servisi Başta ABD olmak üzere birçok ülkede tıp ve uzmanlık eğitiminde (psikiyatri dışı)temel

Detaylı

Resesif (Çekinik) Kalıtım

Resesif (Çekinik) Kalıtım 12 Resesif (Çekinik) Kalıtım İngiltere' deki Guy's ve St Thomas Hastanesi ve IDEAS Genetik Bilgi Parkı tarafından hazırlanan broşürlerden kendi k a l i t e s t a n d a r t l a r ı n a u y g u n o l a r

Detaylı

Psikolog Psikoterapist Aile Danışmanı Sibel CESUR AKYUNAK

Psikolog Psikoterapist Aile Danışmanı Sibel CESUR AKYUNAK Psikolog Psikoterapist Aile Danışmanı Sibel CESUR AKYUNAK Evlilikte uyum ve Dayanışma Evilik, iki kişinin farklı değerler, farklı kültürlerle ve iki ayrı aile öyküsüyle bir araya geldikleri ve kendilerini

Detaylı

Diğer: Diğer:... Diğer:...

Diğer: Diğer:... Diğer:... Anket Üniversite Bu anket formu, işitme engellilerin üniversite eğitimlerini desteklemeyi amaçlayan bir proje çerçevesinde sizlerin sorunlarını değerlendirmek için hazırlanmıştır. Ad Soyad: Devam ettiğiniz

Detaylı

Öğretmen Sohbetleri II "İnsan İlişkilerine Dair Psikoloji Söyleşileri"

Öğretmen Sohbetleri II İnsan İlişkilerine Dair Psikoloji Söyleşileri Öğretmen Sohbetleri II "İnsan İlişkilerine Dair Psikoloji Söyleşileri" Terakki Vakfı Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi olarak kurumumuzda çalışan arkadaşlarımıza yönelik, içeriği eğitimin

Detaylı

AİLEYE MUTLULUK YAKIŞIR! HAYAT SEVİNCE VE SEVİLİNCE GÜZEL

AİLEYE MUTLULUK YAKIŞIR! HAYAT SEVİNCE VE SEVİLİNCE GÜZEL AİLEYE MUTLULUK YAKIŞIR! HAYAT SEVİNCE VE SEVİLİNCE GÜZEL Ey İnsanlık! Sizi bir tek canlı varlıktan yaratan, ondan da eşini var eden ve her ikisinden de bir çok erkek ve kadın üreten Rabbınıza karşı sorumluluğunuzun

Detaylı

Seks. Psikolojiye Giriş. 2 zekice soru. Arasınav. Bizi Güdüleyen Nedir? Seks Ders 14

Seks. Psikolojiye Giriş. 2 zekice soru. Arasınav. Bizi Güdüleyen Nedir? Seks Ders 14 Psikolojiye Giriş Seks Bizi Güdüleyen Nedir? Seks Ders 14 2 Arasınav 2 zekice soru En yüksek puan 94 En yüksek %10 89 ve üstü En yüksek %25 85 ve üstü Zaman ölçümlerine bakmak bebeklerin zihinleri hakkında

Detaylı

ÇOCUĞUNUZUN İŞİTMESİ NORMAL Mİ?

ÇOCUĞUNUZUN İŞİTMESİ NORMAL Mİ? ÇOCUĞUNUZUN İŞİTMESİ NORMAL Mİ? Cerrahi Servisler İnsanlar duyuları aracılığı ile dış dünyayı algılar, ruhsal, zihinsel, sosyal gelişimini sağlar. Duyulardan birinin eksikliği, algılamanın bütünlüğünü

Detaylı

ARAMIZDA ÇOK FARKLAR VAR

ARAMIZDA ÇOK FARKLAR VAR ARAMIZDA ÇOK FARKLAR VAR BİRLİK BULAMACI YERİNE GERÇEK BİRLİK A. GİRİŞ Başlangıçta,eşler arasındaki farklar bazen heyecanlı olabilir. Kendinde olmayan özellikleri eşinde bulunca yaşama renk katacağı olur

Detaylı

Beyni geliştirmek ve zekâmızı parlatmak mümkün. Beyin, yeni bilgiler ve beyin faaliyetleri ile gelişir ve büyür.

Beyni geliştirmek ve zekâmızı parlatmak mümkün. Beyin, yeni bilgiler ve beyin faaliyetleri ile gelişir ve büyür. Beyni geliştirmek ve zekâmızı parlatmak mümkün. Beyin, yeni bilgiler ve beyin faaliyetleri ile gelişir ve büyür. Kullanılmayan beyinde kısmi ve genel büzülme meydana gelir. Bilim adamlarının araştırmaları,

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER (HİT102U)

HALKLA İLİŞKİLER (HİT102U) DİKKATİNİZE: BURADA SADECE ÖZETİN İLK ÜNİTESİ SİZE ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR. ÖZETİN TAMAMININ KAÇ SAYFA OLDUĞUNU ÜNİTELERİ İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNDEN GÖREBİLİRSİNİZ. HALKLA İLİŞKİLER (HİT102U) KISA ÖZET

Detaylı

GÖREVLENDIRME KARARLARI

GÖREVLENDIRME KARARLARI Portal Adres GÖREVLENDIRME KARARLARI : www.hakimiyet.com İçeriği : Gündem Tarih : 21.01.2015 : http://www.hakimiyet.com/genel/gorevlendirme-kararlari-h783915.html 1/3 GÖREVLENDIRME KARARLARI 2/3 GÖREVLENDIRME

Detaylı

MAVİ YAKALILARIN ÇALIŞMAYA YÖNELİK TUTUMLARI

MAVİ YAKALILARIN ÇALIŞMAYA YÖNELİK TUTUMLARI MAVİ YAKALILARIN ÇALIŞMAYA YÖNELİK TUTUMLARI ÇALIŞMA PSİKOLOJİSİ VERİ BANKASI ÖRNEĞİ www.calismapsikolojisi.net Yrd. Doç. Dr. Burcu KÜMBÜL GÜLER Kocaeli Üniversitesi Gündem İnsan Kaynakları ve Çalışma

Detaylı

8. Araştırmacılar Zirvesi, 9-10 Kasım 2004

8. Araştırmacılar Zirvesi, 9-10 Kasım 2004 , Biz araştırmacılar müşterilerimizin pazarlama, satış çabalarına destek olmak için varız... Tüketiciye odaklanma : Davranışlarının ardındaki nedenleri anlamak Onlara doğru mesajları iletmek Onları etkilemek

Detaylı

DİN VEYA İNANCA DAYANAN HER TÜRLÜ HOŞGÖRÜSÜZLÜĞÜN VE AYRIMCILIĞIN TASFİYE EDİLMESİNE DAİR BİLDİRİ

DİN VEYA İNANCA DAYANAN HER TÜRLÜ HOŞGÖRÜSÜZLÜĞÜN VE AYRIMCILIĞIN TASFİYE EDİLMESİNE DAİR BİLDİRİ 215 DİN VEYA İNANCA DAYANAN HER TÜRLÜ HOŞGÖRÜSÜZLÜĞÜN VE AYRIMCILIĞIN TASFİYE EDİLMESİNE DAİR BİLDİRİ Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nun 25 Kasım 1981 tarihli ve 36/55 sayılı Kararıyla ilan edilmiştir.

Detaylı