Hz. Mevlana, Gökyüzünde Anıldı Gökyüzü Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen Hz. Mevlana yı Anma Etkinlikleri çerçevesinde Gökyüzü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hz. Mevlana, Gökyüzünde Anıldı Gökyüzü Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen Hz. Mevlana yı Anma Etkinlikleri çerçevesinde Gökyüzü"

Transkript

1 Gökyüzü nün Yıldızı İstanbul Şampiyonu Gökyüzü İlköğretim Okulu 7-B Sınıfı öğrencimiz olan Muhammed Talha Aydoğan, tarihleri arasında, Esenler Belediyesi Spor Kompleksinde yapılan ve açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ın yaptığı Mücadele Sporları Festivali nde Taekwondo Branşında, 50 Kg da bütün rakiplerini yenerek İstanbul Şampiyonu olup Altın Madalya kazanmıştır. Sayfa 10 Gökyüzü G ökyüzü E Eğitim ğitim K Kurumları nın urumları n nın A Adatepe da Anaokulu şubesi 12 Eylül 2011 tarihinden itibaren eğitim hayatına başlamıştır yaşlarında ve oyun gruplarında kaliteli eğitim anlayışı ile hizmet vermektedir. Ülkemizde ismini çocukların koyduğu tek okul olan Gökyüzü Eğitim Kurumlarının Adatepe şubesi her yaş gruplarından öğsayfa 9 renci kayıtlarına başladı. GÖK GÖ KYÜZÜ Yıl: 2 Sayı: 3 Gökyüzü Fen Lisesi nden Comenius Konuklarına Mükemmel Ev Sahipliği Özel Maltepe Gökyüzü Fen Lisesi olarak Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca yürütülmekte olan Hayat Boyu Öğrenme/Comenius Programı kapsamında 2011 yılı Teklif Çağrısına istinaden yaptığımız Gençlerin Eğitiminde Sağlıklı Besin ve Beslenme Alışkanlıkları (Healthy Food and Eating Habits in Teenagers Education) adlı projemizin ilk toplantısı İstanbul da / tarihleri arasında yapıldı. Sayfa 9 Hz. Mevlana, Gökyüzünde Anıldı Gökyüzü Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen Hz. Mevlana yı Anma Etkinlikleri çerçevesinde Gökyüzü İlköğretim Okulu nun hazırladığı program Mutasavvıf Yazar Cemalnur Sargut un katılımı Sayfa 3 ile gerçekleşti. INTERNATIONAL FOOD FESTIVAL Fransız yazar ve illüstratör Claire Franek, Gökyüzü Eğitim Kurumları nın da destekleyicisi olduğu İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF) kapsamında 5 Ekim 2011 Çarşamba günü okulumuzu ziyaret ederek öğrencilerimizle buluştu Sayfa 6 rkezi nde Şişli Bilim Me G ökyüzü Koleji 9. sınıflar tarihinde 80 den fazla interaktif deney ünitesi, sergi bölümleri, Deprem ve Yangın Eğitimi ni içeren bölümlerin yer aldığı Şişli BiSayfa 4 lim Merkezi ni gezdiler. BAŞYAZI Yazar Claire Franek Gökyüzü nde Gökyüzü İlköğretim Okulu İngilizce öğretmenleri ile 6. Sınıf öğrencilerimizin katılımıyla 10 Ocak Salı günü okulumuzun Marmara Salonunda INTERNATIONAL FOOD FESTIVAL organizasyonu düzenlenmiştir. Bu organizasyonda öğrencilerimiz... Sayfa 10 Sistem Meselesi Gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız kelimelerden biri de sistem dir. Sistem uygun değil, bu sistemle netice alınmaz... Sayfa 6

2 2 HABER GÖKYÜZÜ Gökyüzü Eğitim Kurumları görkemli bir açılışla yeni eğitim-öğretim yılına merhaba dedi Açılışta birinci sınıflar sahneye davet edilip taçları ve hediyeleri verildikten sonra öğretmenleri ile buluşturuldu.sınıflarına Keloğlan, Pamuk Prenses, Hacivat, Karagöz ve Nasred- din Hoca karakterleri ile geçtiler. Karakterlerin yaptığı animasyonlar ve yarışmalar çocukların çok hoşuna gitti. Öğrencilerimiz hafta boyunca oyun hamurları ile oynayıp, çizgi çalışmaları, mandala çalışmaları yaptılar. Oryantasyon haftası sonunda ilk ses olan e yi tanıyıp, alfabeyi öğrenmeye başladılar eğitim-öğretim yılında Özel Maltepe Gökyüzü İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencileri harfleri kısa sürede öğrendiler. Ailelerini ve öğretmenleri mutlu ettiler. Okul Müdürü Selim GENÇ ve 1.sınıf öğretmenleri onların bu mutlu gününde yanlarında olmak için sürpriz bir okuma partisi düzenledi. Okumanın önemi üzerinde duruldu. Okulumuzun resmini taşıyan kocaman pasta geldi. Bütün öğrenciler hiç beklemedikleri bir anda böyle bir sürprizle karşılaşınca çok mutlu oldular. Danslar edildi,şarkılar söylendi.hatta içlerinden bazıları: Bugün dünyanın en güzel günü olmalı. dedi. Sözün özü, Özel Gökyüzü İlköğretim Okulu nun öğrencileri okumanın eğlenceli olduğunu yaşayarak öğrendiler eğitim ve öğretim yılının birinci dönemini tamamlamak üzereyiz. Oldukça yoğun bir dönem geçirdik. Bu dönemde hem derslerin yoğunluğu hem de yapmaya çalıştığımız etkinlikler çok zamanımızı aldı. Sonunda çeşitli derslerden hazırlamış olduğumuz projelerin sunumunu da tamamladık. Gerçekten verdiğimiz emeklere değen bir çalışma yapmışız. Keyifli sunumlar ve güzel projeler hazırladık. İkinci dönemde bu işi daha ustaca yapacağımıza inanıyoruz.

3 GÖK GÖ KYÜZÜ HABER 3 Hz. Mevlana, Gökyüzü nde Anıldı Gökyüzü Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen Hz. Mevlana yı Anma Etkinlikleri çerçevesinde Gökyüzü İlköğretim Okulu nun hazırladığı program Mutasavvıf Yazar Cemalnur Sargut un katılımı ile gerçekleşti. Program İlköğretim Okul Müdürü Selim Genç ve Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Kamil A. Kırkıç tarafından yapı- lan açılış konuşmalarıyla başladı. Gökyüzü Eğitim Kurumları Konferans Salonu nda 23 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Gökyüzü G Eğitim Kurumları Kurucu Genel Müdürü Dr. H Hüseyin Emin Öztürk Hz. Mevlana nın yüce şahsiyem tiyle tiyy insanlar üzerinde birti leştirici özelliği bulunduğuna leş vurgu vur yaptı. Konuşmaların ardından TaK savvuf dünyasının önemli sav isimlerinden Cemalnur Sargut isim izleyicilere Mevlana ve aşkı izley anlattı. anla Mevlana ile Şems arasındaki aşka da değinen Sarsınd gut, Mevlana'nın Şems'i tanı- 29 Aralık 2011 Perşembe günü Özel Gökyüzü İlköğretim Okulu 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik atık malzemelerin geri dönüşümü konulu bir madan önce her şeyi bildiğini; ancak sonrasında hakikatleri görmeye başladığını aktardı. Cemalnur Sargut un konuşmalarıyla ile devam eden etkinlik, Revnak Kadın Tasavvuf Musiki Topluluğu nun vermiş olduğu konser ve sema gösterisiyle sona erdi. Programa yoğun ilgi gösteren katılımcılar etkinlik bitiminde Cemalnur Sargut a kitaplarını imzalatıp yazarla sohbet ettiler. seminer verilmiştir. Anadolu Cam, ÇEVKO ve Maltepe Belediyesi işbirliğiyle Maltepe ilçesindeki ilköğretim okulu öğrencilerinin çevre bilincini kazanmalarına yönelik verilen eğitimde, her atığın çöp olmadığı, geri dönüştürüldüğünde ülke ekonomisine ve insanlığa sağlayacağı yararlar, eğitim koordinatörü Tayibee Ünver ve eğitmen Melis Güneroğlu tarafından sunu nu ve videolarla anlatılmıştır. Öğrencilerle soru cevap şeklinde sürdürülen eğitim öncesi ve sonrasında uygulanan anket sonuçları da bu seminerin öğrenciler için ne kadar faydalı olduğunu göstermiştir. Ö zel Gökyüzü İlköğretim Okulu anasınıfları Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nı kutladılar. Müzik eşliğinde dans edildi, yumurta taşıma, çuval yarışı, başın üstünde lego taşıma oyunları oynandı. Ve miniklerin getirdikleri yemişler, meyveler, pasta, böreklerle lezzetli bir masa hazırlandı. Çocuklar oyunlarla tükettikleri enerjilerini kurulan masalardaki lezzetli yiyeceklerle yeniden topladılar. Kasım 2011 tarihinde 1-A,1B,1-C sınıfı öğrencileri ile Samandıra Atçılık Kulübü ne gidildi. Öğrenciler atlar hakkında kısa bir eğitim aldıktan sonra seyisler eşliğinde atlara sıra ile bindiler. Daha sonra gruplar eşliğinde ahırlar gezilerek diğer atları da incelediler. Öğrencilerin bu gezi ve etkinlikten çok mutlu oldukları gözlendi. Keyifli bir şekilde okula döndüler.

4 4 HABER GÖK GÖ KYÜZÜ 10 Kasım Atatürk ü Anma Haftası G ökyüzü Eğitim Kurumları öğrencileri 10 Kasım da düzenledikleri programda okudukları şiirlerle,sergiledikleri G ökyüzü Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri arasında bu yıl dördüncüsü düzenlenen Akıl Oyunları Yarışması nın ön elemesi 22 Aralık 2011 tarihinde yapıldı. Öğrencilerin piyeslerle, yaptıkları konuşmalarla Atatürk ün önderliğinde başlayan yokluklar içerisindeki bir ülkenin, birlik ve beraberlik içinde yürüttüğü milli mücadele sonucunda bağımsızlığını ilan etmesini ve tüm yaralarını sararak modern bir cumhuriyete dönüşmesini anlattılar. Atatürk ün hayatını anlatan gösterimle Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ü ölümünün 73. yıldönümünde andılar. Öğrenciler, bir kez daha O nun bıraktığı emanete sahip çıkmanın sorumluluğunu ve gururunu yaşadılar. büyük ilgi gösterdikleri yarışmanın 30 Aralık ta yapılacak finalinde yer almayı hak kazanan öğrencilerimiz Beyzanur Kayadibi-Selva Hazine; Serranur Demir-Sümeyye Demir; Furkan Ayhan-Berşan Karagül; Muhsine Ertürk-Sümeyye Demirdöven; Sena Varinlioğlu-S.Fatih Muharremgil adlı öğrencilerimize başarılar diliyoruz tarihinde Gökyüzü Koleji 9. Sınıf öğrencileri dünya denizlerinde yaşayan canlıları içinde barındıran ve bu özelliğiyle alanında bir ilk olan İstanbul Akvaryum a gittiler. Doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdüren15 bin deniz canlısını yakından incelediler ve güzel bir gün yaşadılar. Eğlenceli Bir Gün Gökyüzü Koleji 11 A sınıfı öğrencileri için günü Aydos Ormanları nın temiz havasında sabah çayının yanında simit-peynirle yapılan kahvaltıy- la başladı. Çevreyi gezip doğayı keşfeden öğrenciler açlıklarını mangal keyfiyle giderdikten sonra paintball aktivitesiyle neşeli saatler geçirdiler. 16 Ekim 2011 tarihinde yapılan 33. Kıtalar Arası Avrasya Maratonu nun 8 kilometrelik halk koşusuna Gökyüzü Eğitim Kurumları öğrencileri ve velileri coşku ve heyecanla katıldı. Havanın yağmurlu olması ka- tılımcıları yıldırmadı. Öğrenciler ve veliler, Asya kıtasından Avrupa kıtasına yürüyerek geçmenin keyfini yaşarken, özellikle Boğaziçi Köprüsü üzerinde fotoğraf çektirip, kendileri için önemli bir hatıraya sahip oldular. e d n i z e k r e Şişli Bilim M G ökyüzü Koleji 9. sınıflar tarihinde seksenden fazla interaktif deney ünitesi, sergi bölümleri, Deprem ve Yangın Eğitimi'ni içeren bölümlerin yer aldığı Şişli Bilim Merkezi ni gezdiler. Öğrenciler fen ve teknoloji ile ilgili deneyleri yerinde yaparak, deprem platformunda ise gerçek bir deprem anında ne yapılması gerektiğini uygulayarak öğrenme imkanı buldular.

5 GÖKYÜZÜ HABER 5 GÖKYÜZÜ KOLEJİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ NDE Gökyüzü Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri arasında matematik öğretmenlerinin hazırladığı Bir Kelime Bir İşlem yarışması yapıldı. Öğrencilerin kelime dağarcıklarını Gökyüzü Koleji 11A ve 11B sınıfı öğrencileri, 22 Aralık 2011 Perşembe günü Yabancı Diller Zümresi tarafından düzenlenen İngilizce Bilgi Yarışması nda karşı karşıya geldiler. Kıyasıya bir mücadele sonunda 30 sorudan oluşan bu eğlenceli yarışmayı 11B sınıfından Firdevs Basmaz, Gökşah Gök, Fatih Kaptan, Berk Ata ve Buket Bozkurt kazandı. zenginleştirmek ve pratik zekalarını geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın ön elemesi tarihinde yapılırken; öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği finali ise tarihinde gerçekleşti. Heyecanlı ve çekişmeli geçen yarışmada 9-A sınıfından Zehra Zeynep Pehlivan ile Halil İbrahim Yener isimli öğrencilerden oluşan grup birinci oldu. 12 DİL sınıfı öğrencileri tarihinde hayallerini süsleyen İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümlerini gezdiler. Öğretim görevlileriyle görüşüp hem bu bölümlerin misyonu, vizyonu, tarihçesi ve fakültenin öğrencilere sunduğu olanaklar hem de mezuniyet sonrası iş imkanları hakkında bilgi edindiler. ÖĞRENCİLERDEN AKİF VE VATAN Sevilmeye layık olan en anlamlı değerdir vatan. Herkes sever, nesillerini gönül huzuruyla bırakacağı bu barınağı. Fakat; sevdikleri kadar ızdırap çekenler, yalnız Akiflerdir. Akif için vatan, uğrunda ölünecek yegane varlıktı; ölene kadar da acı çekilecek. Fakat; Şüheda gövdesi bir baksana dağlar, taşlar dediği İslam topraklarını, düşman çizmesi altında görmek, onun yüreğinde tahammül edilemez bir inkisara sebep oluyordu. Hüsranı, şöyle dile geliyordu: Meğer bu haybetin altında kıvranırken ben, Kopar kopar da gidermiş o lime lime diyar! Dönünce arkama, baktım: Ne yer durur, ne de yar. Yabancı ellere geçmiş birer birer, hepsi; Kalan şu kubbede, hasir bir ümmetin ye si! Şimdi onun tek arzusu,asım ın neslinin batıla karşı muzafferiyetini görmekti. İnayetkarların en yücesine niyaz ediyordu: İlahi! Bir müeyyed, bir kerim el yok mu,tutsun da Çıkarsın Şark ı zulmetten, götürsün fecri maksuda? Kabul etti Rabbi, Akif in duasını Kendisinin, Bedir in arslanları olarak tarif ettiği Asım ın nesli, vatanı, bir daha yabancı ellere geçmeyecek şekilde Akif e yer ve yar etti. YERinde ruhu şad olsun. NİHAN FEYZA LEZGİOĞLU 11-B GÖKYÜZÜ NDE KARİYER GÜNLERİ Gökyüzü Koleji 11. Ve 12. Sınıf öğrencileri ve öğretmenleri birlikte Marmara Salonu nda düzenlenen moral kahvaltısında tarihinde özel bir bankada şube müdürü olan Hüseyin İslamoğlu 11. Ve 12. Sınıf öğrencilerimizle Kariyer Günleri çalışmaları kapsamında bir araya geldi. Konuğumuz İşletme bölümünün çalışma alanlarının çok geniş olduğunu belirtirken Türkiye de bankacılık sistemi ve katılım bankalarıyla ilgili bilgiler de verdi. Türkiye de çok fazla İşletme mezunu olduğunu bu yüzden bu bölümü seçecek olan öğrencilerimizin mutlaka bir alanda uzmanlaşması gerektiğinin altının çizildiği seminer öğrencilerimizin sorularıyla sona erdi. ÖĞRENCİLER ve ÖĞRETMENLER KAHVALTIDA BULUŞTU buluştu. Kahvaltı programına Gökyüzü Eğitim Kurumları Genel Müdür Yardımcısı Dr. Arif Kamil Kırkıç ve Okul Müdürü Kemal Sarı ve öğretmenler katıldılar. Okul yöneticileri yaptıkları konuşmalarda kahvaltının amacının öğrencilerimizin birbirleriyle kaynaşmasını sağlamak olduğunu belirtti. Son olarak Okul Müdürü Kemal Sarı, öğrencilere moral kahvaltısını tekrarlayacaklarını sözlerine ekledi. Gökyüzü Koleji Hukuk Fakültesi nde tarihinde 12. Sınıflar öğretmenleri eşliğinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ne gittiler. Dekanlık binasını, doktora salonu ve konferans salonunun yanı sıra Hukuk Fakültesi dersliklerini de gezdiler. Kendilerine eşlik eden Hukuk Fakültesi asistanı öğrencilerin sorularını yanıtladı. Öğrenciler üniversite sınavı öncesi hem bölümleri daha yakından tanıma imkanı buldular hem de eğlenceli vakit geçirdiler. Özel Gökyüzü Eğitim Kurumları Fen Lisesi öğrencileri, sevgi ve hoşgörüsüyle tüm dünyayı etkileyen Hz. Mevlana yı vuslatının 738. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenledi. Öğrencilerin hazırladığı programda Hz. Mevlana nın hayatı, eserleri ve düşünceleri üzerine çalışmalar sunuldu. O nun çizdiği yolda ilerlemenin öneminden bahseden öğrencilerin Hz. Mevlana dan seçip okudukları şiirler duygulu anlar yaşattı.

6 6 HABER Yazar Claire Franek Gökyüzü nde Fransız yazar ve illüstratör Claire Franek, Gökyüzü Eğitim Kurumları nın da destekleyicisi olduğu İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF) kapsamında 5 Ekim 2011 Çarşamba günü okulumuzu ziyaret ederek öğrencilerimizle buluştu Öğretmenler Günü nde Gökyüzü nde Şölen Vardı 24 Kasım Öğretmenler Günü nde hem öğrencilerimizin hem de Gökyüzü Eğitim Kurumu nun öğretmenleri için hazırladıkları etkinlikler ile öğretmenlerimiz Gökyüzü nde adeta bir şölen yaşadılar. 24 Kasım Öğretmenler Günü programı okulumuzun konferans salonunda öğrencilerimizin hazırladıkları etkinlikler ile kutlandı.günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından okulumuzun parlayan yıldızları öğretmenlerine yazdıkları şiirleri ve mektupları okuyarak öğretmenlerine duygusal anlar yaşattılar.1. sınıf öğrencimizin müzik öğretmeni ile beraber seslendirdiği şarkılarla program sona erdi. 5.Sınıfların Hayvanat Bahçesi Gezisi 20 Ekim 2011 tarihinde 5-A, 5-B sınıfları Darıca Hayvanat Bahçesini ziyaret etti. Hayvanları gözlemledikten sonra hayvanat bahçesi içinde bulunan resim atölyesinde resimlerini yaptılar. Öğrenciler bu gezi ve etkinlikten çok mutluluk duydular. Konferans salonumuzda öğrencilerimizle söyleşi yapan ve onların sorularını cevaplayan Franek, söyleşi sonunda bir çizim de Gökyüzü nün yıldızları için yaptı.okul Müdürümüz Selim GENÇ, Franek e hediye takdim ederek teşekkürlerini iletti. Ardından yapılan atölye çalışmasında öğrencilerimize bugüne kadarki yaptığı çizimleri ve bu eserlerinin çıkış hikayelerini anlatan Franek, öğrencilerimizin kitaplarına resimlerini çizerek, kendine has bir yöntemle kitaplarını imzaladı. Sınıflarımızı ziyaret edip öğrencilerimizin sorularını yanıtlamaya devam eden Franek, onlarla hatıra fotoğrafı çektirmeyi de unutmadı. Özel Maltepe Gökyüzü İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Muhammed Talha AYDOĞAN Haziran tarihleri arasında Tekirdağ da düzenlenen ve 61 ilden 1754 sporcunun yarıştığı Minikler Türkiye Taekwondo Şampiyonası nda 40 kg da Türkiye 3.sü olarak bronz madalya kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulubü nün lisanslı sporcusu olan öğrencimiz; planlı ve programlı bir şekilde yaptığı çalışmalar sonunda yarışmacı olarak elde ettiği, kondisyon, teknik ve taktik ile kazandığı Türkiye derecesinin haklı gururunu ve bu büyük başarının sevincini yaşıyor ve duygularını şu sözleriyle dile getiriyor: Allah ın izni ile derece yaptım ve çok mutluyum. Bu başarımı, spora başladığım günden beri beni sırtında taşıyan, motive eden, her an yanımda olan babama, anneme; bendeki tekvando yeteneğini keşfeden ve beni bu spora yönlendiren öğretmenim Erkan Güneş e ve bana her türlü desteği vererek başarımı takdir eden ve beni onurlandıran Gökyüzü Eğitim Kurumları nın Kurucusu Dr. Hüseyin Emin Öztürk e, Okul Müdürüm Selim Genç e, tüm öğretmen ve arkadaşlarıma armağan ediyorum. Okulumuzun bayrağını gururla taşıyan ve öğretim yılında yapılacak olan, MEB Okullararası İstanbul ve Türkiye şampiyonalarında okulumuzu temsil edecek olan şampiyonumuza şimdiden başarılar diliyoruz. 8. Sınıf Word Play Kelime Yarışması Yapıldı Tüm 8. sınıf öğrencileri arasında Pazartesi günü Word Play-Kelime Oyunu adlı yarışma yapılmıştır. Her kurdan 3 öğrenci olmak üzere toplam 9 öğrencimiz birincilik için yarışmıştır. Bu kıyasıya mücedeleyi kazanan ise 8-B sınıfından Emine Nur Usta isimli öğrencimiz olmuştur. GÖKYÜZÜ BAŞYAZI Dr. Hüseyin Emin Öztürk Genel Müdür SİSTEM MESELESİ Gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız kelimelerden biri de sistem dir. Sistem uygun değil, bu sistemle netice alınmaz, sisteme yazık oluyor, eğitimde sistem değişiyor, bütün suç sistemde be kardeşim gibi sayısız ifadelere şahit olmuşuzdur, zaman zaman. Nedir sistem? Sistem; bir bütünü meydana getiren parçalar topluluğu. Yani usul ve metot. Büyüklerimiz vusulsüzlüğmüz, usulsüzlüğümüzdendir derken, herhangi bir neticeye ulaşamamamızın, metod ve sistemimizin yanlış olmasından kaynaklandığını ifade etmek istemişlerdir herhalde. Sistem bu kadar önemli de peki nerede hata yapılıyor ve sistem başarısız oluyor da, her zaman sistem sorgulanıyor, suçlanıyor, hatta değiştirilmeye çalışılıyor. Herhangi bir gayeye ulaşmak için oluşturulan küçüklü büyüklü, ister bireysel, ister toplumsal sistemlerin temel kriterleri kanaatimizce şunlar olmalıdır: * Sistem insani olmalı: İster sosyal, ister hukuki, ister ekonomik oluşturulan bütün sistemler insan doğasına (yaratılışına) uygun olmalıdır. İnsan doğasına uymayan etik değerler taşımayan sistemlerin çöküşü kaçınılmazdır. * Sistem sosyal yapıya uygun olmalı: Oluşturulan sistem toplumun tarihinden getirdiği inancına ve kültürel değerlerine uygun olmalıdır. Bu hakikatle çatışan ve çelişen sistemler gücü elinde de bulundursa uzun ömürlü olamıyorlar. * Sistem fonksiyonel olmalı: Çok yönlü olmayan sistemler ihtiyaçları karşılayamıyor. Böyle olunca da sistem ya sorgulanıyor, ya da suçlanıyorlar. * Sistem anlaşılır, kolay ve benimsetici olmalı: Karışık, girift, çelişkili ve zorlayıcı sistemleri fert ve toplumlar benimsemiyor. * Sistem her yönüyle rasyonel olmalı: Şüphesiz ki imkanlar ve kaynaklar sınırsız değildir. İhtiyaçların temininde hedeflere ulaşmada imkan ve kaynaklar iyi hesabedilmelidir. Yeniden yapılandırılmaya çalışılan Milli Eğitim sistemimizde bu temel kriterler göz önüne alınarak yapılmalıdır. Çünkü çağdaş dünyada ülkemizin hak ettiği yere gelmesi eğitim sistemimizin sağlıklı yapılandırılmasıyla mümkündür. Bu günlerde gündeme gelen ve tartışılan kesintisiz zorunlu eğitim sistemi mi, yoksa kesintili zorunlu eğitim sistemi mi? Sayılar çok önemli değil. Önemli olan yukarıda bahsettiğimiz temel kriterlere uygun olup olmamasıdır. Sistemin ana unsuru insan olduğuna göre Milli Eğitim sistemimiz çocuklarımızın doğuştan getirdikleri fıtratlarına uygun zihinsel, bedensel ve duygusal yeteneklerini dikkate alarak onları koruyup geliştirmeli, onların dengeli ve duyarlı iyi bir insan olmalarını sağlamalıdır. Yorucu bir eğitim dönemi sonucunda yarıyıl tatiline giren bütün öğrencilerimize mutlulukla geçen bir tatil ve başarılarla dolu bir ikinci yarıyıl dilerim.

7 GÖK GÖ KYÜZÜ Özel Maltepe Gökyüzü İlköğretim Okulu öğrencilerinin hazırladıkları 738. Şeb-i Arus ve Hz. Mevlana yı anma programını izleyenlere sundular. Programda ilköğretim öğrencilerinin hazırladıkları piyes, okudukları şiirler ve koro çalışmaları coşkuyla alkışlandı. Türkiye nin en kıymetli neyzenlerinden biri olan Ney- 7 zen Ender Doğan ın da katılımıyla renk kattığı programın devamında Genel Müdürümüz Dr. Hüseyin Emin ÖZTÜRK ün yazdığı ilahiyi, Neyzen Ender DOĞAN ve müzik öğretmenimiz Gülperi Şen ile beraber seslendirmesi salondaki coşkuyu arttırdı. Bu güzel duygularla anma programımız sona erdi. İlköğretim 8. Sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen gezilerimize bir tane daha ekledik. Sabah okulumuzun Marmara Salonunda hep beraber yapılan eğlenceli kahvaltıdan sonra İstanbul Akvaryum un yolunu tuttuk. Eğlenceli bir yolculuğun sonunda gezi alanına vardığımızda öğrencilerin heyecanları yüzlerinden okunuyordu. Sualtı dünyasının gizemli bir o kadar da ilginç ve eğlenceli dünyasını incelerken rehberimizin anlatımları bazen şaşkınlıkla Gökyüzü İlköğretim Okulu Öğrencileri İstanbul! a d m u y Akvar 4.Sınıflar Miniatürk ve Koç Müzesi ndeydi Bu gezi bizim dördüncü sınıf olarak hep birlikte yaptığımız ilk gezimizdi ve tadına doyulmayacak kadar güzeldi. B iz 4-A / B sınıfı öğrencileri olarak hep birlikte gezdik, eğlendik ve öğrendik. Önce Koç Müzesi ni gezdik, çok ilginç arabalar, bisikletler, oyuncaklar gördük, bisikletin tarihçesi ile ilgili tanıtım filminde rol aldık. Daha sonra ilk atlıkarıncalara binme mutluluğunu yaşadık. En önemlisi de Koç Müzesi nin tanıtım filminde oynadık. Eski uçaklar ve tanklar çok ilgimizi çekti. Müze gezimizi tamamladıktan sonra Miniatürk turuna başladık. Neler gördük neler. Birçok kültürel değerlerimizin birebir Gökyüzü İlköğretim Okulu 6. Sınıf öğrencileri Türkçe-Sosyal Zümresi nin tarihinde düzenlediği gezide İSAM ı (İslam Araştırmaları Merkezi ) ve Şemsi Efendi Kütüphanesi ni ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz İSAM da bir kütüphanede araştırma yaparken nelere dikkat edileceğini ve nasıl araştırma yapılabileceğini kütüphane rehberinden dinleyerek bilgilerine yenilerini eklediler. Şemsi Efendi kütüphanesinde ise yanlarında getirdikleri kitapları ve oradan temin ettikleri hikaye kitaplarını okuyup, incelediler. Ge- HABER bazen korkuyla takip edildi. Özellikle köpekbalıklarının bulunduğu bölüm öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi. Yolculuğumuz yalnızca sualtıyla sınırlı kalmadı yağmur ormanlarının fantastik ortamı da öğrencileri büyüledi. Son olarak sahilde yemeklerimizi yiyip yola koyulduğumuzda öğrencilerimiz, yoğun SBS atmosferinden biraz uzaklaşmanın rahatlığı içindeyken ; biz de onların dünyalarına yeni bilgiler kazandırmanın mutluluğu içindeydik. yapılmış minyatürlerini, İstanbul un muhteşem yapılarını... Bizi en çok etkileyen de Kurtuluş Savaşı nın temsil edildiği müze bölümünün büyüleyici atmosferiydi. Bu gezi bizim dördüncü sınıf olarak hep birlikte yaptığımız ilk gezimizdi ve tadına doyulmayacak kadar güzeldi. Öğretmenlerimizin söylediği gibi bizler artık gerçekten büyümüşüz. Bize bu unutulmaz günü yaşatan öğretmenlerimize teşekkür ederiz. zimizin ikinci bölümünde öğrencilerimiz akademik sınavlar öncesinde Tepe Nautilius Alışveriş Merkezinde bowling oynayarak eğlendiler.

8 8 HABER GÖK GÖ KYÜZÜ Anasınıfları Kütüphanede Öğrenciler seçtikleri kitapları inceleyerek zaman geçirdiler ve kütüphane kurallarına uymaya özen gösterdiler. Anasınıfı öğrencilerimizle Bülent Ecevit Kültür Merkezi Kütüphanesi ne gezi düzenledik. Gezi yerine ulaşıncaya kadar serviste çeşitli şarkılar söylediler. Kültür Merkezi ne gelince çocuklar servislerden indirildi. Sıra- yı bozmamaya ve sessiz olmaya özen göstererek kütüphanenin çocuk bölümüne geçtiler. Önce kütüphane görevlisi kısa bir konuşma yaparak kütüphane kurallarını çocuklara anlattı. Kitapları okuduktan sonra masanın üzerine bırakmalarını rica etti. Öğrenciler seçtikleri kitapları inceleyerek zaman geçirdiler ve kütüphane kurallarına uymaya özen gösterdiler. Ayrılma zamanına kadar birkaç kitabı inceleme fırsatı buldular ve incelenen kitaplar kütüphanecinin söylediği gibi masaların üzerine bıraktılar. Yine sıra olarak ve sessizliğe dikkat ederek gezi yerinden ayrılıp servislerle okula geldiler. Gökyüzü İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencileri ile eğitim-öğretim yılının ilk gezisi yapıldı. 1-A, 1-B ve 1-C sınıfı öğrencileri ile birlikte Pendik Neomarin deki Safari Park a gidildi. Bu gezi ile öğrencilerimiz eğlendiler. Atlı karıncalardan, gondola, çarpışan arabalardan su kaydırağına, hızlı trenden zıp zıp arabaya kadar birbirinden ilginç oyuncaklara bindiler. En önemlisi de paylaşmayı, yardımlaşmayı ve güzel vakit geçirmeyi öğrendiler. Ana Sınıfları Cam Atölyesinde Özel Gökyüzü İlköğretim Okulu anasınıfı öğrencileri için cam atölyesine eğitsel bir gezi düzenlendi. Öğrenciler uzun bir yolculuktan sonra Beykoz Cam Vakfı Atölyesine ulaştılar. Önce sıcak cam atölyesi gezilip büyük fırınlarda kumun nasıl cam haline getirildiğini, cama nasıl şekil verildiğini gözlemleme fırsatı buldular. Rehber öğrencilere camın oluşum hikayesini anlatarak çocukların meraklı sorularını cevaplandırdı. Ardından öğrenciler atölyenin vitrinlerindeki ve mağazasındaki çeşitli cam malzemeleri incelediler. AVRASYA MARATONU Bu sene 33. sü düzenlenen Geleneksel Avrasya Maratonu na Gökyüzü Eğitim Kurumları olarak soğuk havaya rağmen, 35 kişi ile ka- tılım sağlanmıştır. Sorunsuz bir şekilde final çizgisine kadar koşan öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. 6. Sınıflar Keşifte Gökyüzü İlköğretim Okulu 6. Sınıf öğrencileri Türkçe-Sosyal Zümresi nin tarihinde düzenlediği gezide Hüsrev Tayla tarafından yapılan Zeynep Fadıllıoğlu tarafından iç mimarisi tasarlanan Türkiye nin en modern camisi olarak nitelendirilen Şakirin Camisi ni keşfetme fırsatını buldular. Osmanlı Devleti döneminde Kösem Valide Sultan tarafından Mimar Kasım Ağa ya yaptırılan, çinileriyle de dünyaca ünlü Çinili Camisini yerinde gördüler. Mimar Sinan eserlerinden, hanım sultanlar adına yaptırılmış üç camiden biri olan Valide Atik Cami ve Külliyesi hakkında bilgi sahibi oldular. Daha sonra Üsküdar ın manevi önderlerinden, halka şeyh, padişahlara mürşid olmuş Aziz Mahmud Hüdayi Hz.nin Türbesini ziyaret ederek gezilerini sonlandırdılar.

9 GÖK GÖ KYÜZÜ HABER 9 Gökyüzü Eğitim Kurumları nın Adatepe Anaokulu Şubesi 12 Eylül 2011 tarihinden itibaren eğitim hayatına başladı yaşlarında ve oyun gruplarında kaliteli eğitim anlayışı ile hizmet vermektedir. Ülkemizde ismini çocukların koyduğu tek okul olan Gökyüzü Eğitim Kurumları nın Adatepe Şubesi her yaş grubundan öğrencilerini beklemektedir. Comenius: Gökyüzü Eğitim Kurumları Adatepe Anaokulu, Comenius okul ortaklığı projesi kapsamında yurt dışından gelen eğitimcileri ağırladı. Sinema etkinliğimiz: Çocuklarımızla birlikte Şirinler ve Alvin ve Sincaplar filmlerini izlemeye gittik. Çocuklar heyecanla ve keyifle sinemanın tadını çıkardılar. Öğretmenler Günü: Okulumuzun öğrencileri yıldızlar,şirinler, papatyalar, kelebekler kendi yaptıkları faaliyetlerle beraber bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutladılar. Okulumuz öğrencilerinden 4 yaş grubu hayatlarında ilk defa bir Postaneye giderek kendi yaptıkları faaliyetleri ailelerine gönderek sürpriz yaptılar. Kukla Tiyatrosu: Neden Baba Okulu Değil? adlı oyunu beğenerek izlediler. Çocuklar hayatlarında ilk defa bir kukla tiyatrosu ile tanıştılar. Bu etkinliğin amacı anasınıfından itibaren çocukları tiyatro ile tanıştırmak ve tiyatroyu sevdirmektir. Kütüphane Gezimiz: Maltepe Kütüphane gezimiz çocuklarımız için çok farklı bir etkinlik oldu. Çocuklarımız tarihi bir kütüphaneyi gezdiler. Kitapları incelediler. Örnek kitap okudular. Kitapların bizler için ne kadar önemli olduğunu gözlemlediler. Gökyüzü Fen Lisesi nden Comenius Konuklarına Mükemmel Ev Sahipliği Özel Maltepe Gökyüzü Fen Lisesi olarak Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca yürütülmekte olan Hayat Boyu Öğrenme/Comenius Programı kapsamında 2011 yılı Teklif Çağrı- sına istinaden yaptığımız Gençlerin Eğitiminde Sağlıklı Besin ve Beslenme Alışkanlıkları (Healthy Food and Eating Habits in Teenagers Education) adlı projemizin ilk toplantısı İstanbul da / tarihleri arasında yapıldı. Romanya nın koordinatörlüğünde Polonya, Litvanya ve Estonya dan toplam 26 öğrenci, öğretmenleri eşliğinde ilk kez okulumuzda bir araya gelerek birbirlerini tanıma fırsatı elde ettiler. Okul Müdürü Nuray Bora ve Gökyüzü Fen Lisesi öğrencileri çeşitli etkinliklerle konuklara hem kültürümüzü tanıttılar hem de mükemmel ev sahipliği yaptılar. Comenius proje grubu öğrencileri, Maltepe İlçesi Kaymakamı Ahmet Okur ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan ı makamlarında ziyaret ederek yürütülen proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verip Türk Eğitim Sistemi ile ilgili bilgi aldılar. Proje kapsamında görevli öğrenciler ve öğretmenler sonbahar ayı için hazırladıkları menülerin ve geleneksel yemeklerin sunumlarını yaparak gençlerin zararlı besinlerin farkına varıp daha sağlıklı beslenmeleri konusunda bilinçlenmeleri gereği vurgulandı. Verimli çalışmaların ardından konuk öğretmen ve öğrenciler, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı ve Taksim gibi İstanbul un tarihi ve turistik mekanlarını gezdiler. Eğlenceli ve güzel bu geziler sırasında misafirler İstanbul un çok kültürlü bir şehir olduğunu, hem Doğu hem de Batı kültürünü kaynaştırıp barındırdığını hayretler içinde belirterek ülkemize olan hayranlıklarını dile getirdiler. 7 günün sonunda hem öğretmenler hem de öğrenciler Türk misafirperverliği ve dostluğu karşısında duydukları memnuniyeti dile getirip gözyaşları arasında vedalaştılar.

10 10 HABER GÖKYÜZÜ Maltepe Gökyüzü Anaokulu Etkinlikleri Özel Maltepe Gökyüzü Anaokulumuz Eğitim-Öğretim yılına çok hızlı başladı. Her günümüz oldukça yoğun ve keyifli geçti. İşte aktivitelerimizden bazıları: Okulumuzda diş taraması yapıldı. Okul çapında tüm çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı kontrolleri yapıldı. Velilerimiz sonuçlardan haberdar edildi tarihinde Beykoz Cam Atölyesi ne düzenlenen gezimizde 5 yaş öğrencilerimiz Menekşeler A,B,C,D şubelerimiz cam işçiliğini inceleyerek anlamaya çalıştı. Kendi emekleriyle camdan çerçeve ve tabak yaptılar. KÜTÜPHANE tarihinde 6 yaş Parlayan A ve B şubelerimiz ile Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi Kütüphanesi ne gezi düzenlendi. Bu etkinlikte kitap sevgisi aşılamak ve onların kütüphane ortamlarına alışmaları amaçlandı.kitap demek hayat demektir. Tüm 5 yaş sınıflarımız kütüphanenin kitap kokan havasını soludular. AT ÇİFLİĞİ GEZİMİZ tarihinde 4 yaş Kardelenler A,B sınıflarımız ile Samandıra At Çiftliği ne gezi düzenlendi. Ata binmenin bu kadar keyifli olduğunu bilmiyorduk Çok güzel bir duygu. SİNEMA Maltepe Carrefour Sinema Gezimiz tarihinde 6 yaş Parlayan Yıldızlar A,B şubelerimizle Maltepe Carrefour Afm Sinemaları na Oyuncak Operasyonu adlı filme gidildi. Çocuklarımıza yardımseverlik ve paylaşma konusunu aşılamak için düzenlediğimiz etkinliği, tüm çocuklarımız dikkatle izledilerken, hem eğlendiler hem de öğrendiler. SATRANÇ ÇOK ZEVKLİ BİR OYUN Kim demiş satrancı büyükler oynar. Biz şimdiden ustalaştık bile.. İNGİLİZCE BİZE VIZ GELİR İngilizce şarkılar söylüyor,oyunlar oynuyoruz.derslerimiz çok zevkli geçiyor YÜZMEYE BAYILIYORUZ Havuz sefamız görülmeye değer. MATEMETİK ÇOK KOLAYMIŞ Var mı matematik kadar zevkli bir ders? Her fırsatta matematik yarışması yapıyoruz. GÖKYÜZÜ NÜN YILDIZI İSTANBUL ŞAMPİYONU Gökyüzü İlköğretim Okulu 7-B Sınıfı öğrencimiz olan MUHAMMED TALHA AYDOĞAN dan bir başarı haberi daha var. Öğrencimiz, tarihleri arasında, Esenler Belediyesi Spor Kompleksi nde yapılan ve açılışını Gençlik ve Spor Bakanı SUAT KILIÇ ın yaptığı MÜCADELE SPORLARI FESTİVALİ nde TAEKWONDO Branşında, 50 kg da bütün rakiplerini yenerek İSTANBUL ŞAMPİYONU olup Altın Madalya kazandı. Türkiye 3.sü olan, okulumuz bayrağını gittiği her yerde gururla taşıyan ve 2012 öğretim yılında yapılacak olan, MEB- Okullararası İSTANBUL ve TÜRKİYE Şampiyonaları nda okulumuzu temsil edecek olan ŞAMPİYONUMUZA başarılar diliyoruz. INTERNATIONAL FOOD FESTIVAL Gökyüzü İlköğretim Okulu İngilizce öğretmenleri ile 6. Sınıf öğrencilerimizin katılımıyla 10 Ocak Salı günü okulumuzun Marmara Salonu nda INTERNATIONAL FOOD FESTIVAL organizasyonu düzenlenmiştir. Bu organizasyonda öğrencilerimiz başta Türkiye nin yedi bölgesi olmak üzere İngiltere, Amerika, Almanya, İtalya, Fransa, Rusya, Çin, Hindistan, Meksika, Suudi Arabistan ve Bosna Hersek gibi yabancı ülkelerin yerel kostümlerini giyerek yemeklerini tanıtmışlardır. Okulumuz Genel Müdürü ve kurucusu Dr. Hüseyin Emin Öztürk, İlköğretim Okul Müdürümüz Selim Genç ve İlköğretim Müdür Yardımcımız Beyhan Özcan düzenlenen etkinliğe katılarak öğrencilerimizi gönülden tebrik etmişlerdir. Öğrencilerimiz yemekleri tadan misafirlerimize İngilizce, Almanca, Fransızca konuşarak ülkelerin yöresel yemeklerini tanıtmışlardır. Bu güzel yemek ziyafeti sonrasında misafirlerimiz, öğrencilerimizin hazırlamış oldukları proje sergisini gezmişlerdir. Öğrencilerin hem eğlenmelerini hem de aktif bir şekilde farklı dilleri kullanmalarını sağlayan eğitsel ve kültürel içerikli bu güzel organizasyona emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

11 GÖKYÜZÜ HABER Sınıflar Mühendislik Fakültesi nde Gökyüzü Koleji ve Fen Lisesi 12. sınıf öğrencileri tarihinde rehberlik birimi eşliğinde İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ne gitti. Yard. Doç. Dr. Faruk Eskibalcı nın planlamasını yaptığı gezide inşaat, kimya, malzeme ve metalurji, çevre, endüstri, jeoloji, jeofizik, maden, elektrik-elektronik ve makine mühendisliği bölümleri ve laboratuvarları incelendi. Gökyüzü nde Kariyer Günleri Devam Ediyor Mehmet Akif Ersoy Anıldı İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy, vefatının 75. yıldönümünde Gökyüzü Koleji öğrencileri tarafından düzenlenen programla anıldı. Öğrenciler hazırladıkları sunumla Mehmet Akif in hayatını ve eserlerini anlattılar. Türk Milleti ne armağan ettiği İstiklal Marşı ile gönüllerde ölümsüzleşen Mehmet Akif Ersoy hayatından kesitler anlatılarak örnek kişiliğiyle bir kez daha hatırlandı. Programda büyük şairin şiirleri ve ölümsüz mısraları öğrenciler tarafından okundu. Programı ilgiyle izleyen öğrenciler Mehmet Akif in şiirleriyle ve fikirleriyle Çanakkale ve Milli Mücadele ruhunu hissetmeye çalıştılar Çarşamba günü düzenlenen kariyer gününde, İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mesut Başak 11. Ve 12. sınıf öğrencilerine üniversite sınavı öncesinde yaşadıklarını anlattı. Anlatılanlar, tıp okumak isteyen ve yoğun çaba harcayan öğrencilerimiz için büyük bir moral ve motivasyon kaynağı oldu. Prof. Dr. Mesut Başak doktorluğun tüm meslekler arasında maddi değil manevi kazanç yönünün çok daha ağır bastığını ve mesleklerinin yaşamla ölüm arasında olduğunu fakat işini severek yapmanın yaşanabilecek tüm zorlukların üstesinden gelmek için çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirti. Program öğrencilerimizin meslekle ilgili sorularıyla sona erdi. Öğretmenler Günü Kutlandı Gökyüzü Eğitim Kurumları nda düzenlenen bir törenle 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı. Kutlama programı Gökyüzü Eğitim Kurumları nın yenilenen web sitesinin sürprizlerle dolu açılışıyla başladı. Açılışı gerçekleştiren Gökyüzü Eğitim Kurumları Genel Müdürü Dr. Hüseyin Emin Öztürk, yenilenen web sitesinin daima gelişen ve ilerleyen Gökyüzü Eğitim Kurumları nın bir parçası olduğunu vurguladı. Yapılan konuşmalarda Van depreminde hayatını kaybeden öğretmenler de hatırlatıldı. Program öğretmenler günü pastasının kesilmesiyle sona erdi. Münazara Yapıldı Gökyüzü Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri arasında tarihinde münazara düzenlendi. Sosyal ağlar kişinin gelişimi açısından yararlı mıdır, zararlı mıdır? konulu münazara yarışmasında 9. ve 10. sınıf öğrencileri kıyasıya yarıştı. Münazara sonunda Sosyal ağlar kişinin gelişimi açısından yararlıdır. görüşünü savunan Leyla Erdal, Zülal Yiğitoğlu, Ecenur Akdoğan ve Ayşenur Büyükgöz adlı 9.sınıf öğrencilerinden oluşan grup kazandı. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği münazara yarışması coşkulu bir finalle sona erdi. Fen Lisesi nde Quiz Show Sana Dün Bir Tepeden Baktım İstanbul... Gökyüzü Koleji 10. Sınıf öğrencileri tarihinde İstanbul Sapphire den İstanbul un eşsiz manzarasını seyrettiler. Öğrenciler, Avrupa nın en yüksek binasından Ayasofya, Süleymaniye, Dikilitaş ve Boğaziçi gibi tarihi ve kültürel mekanlarını bir anda görebilmenin heyecanını yaşadılar. Öğrenci Temsilcisi Seçildi Gökyüzü Koleji öğrencileri okulumuzda yapılan Okul Öğrenci Temsilcisi seçiminde sandık başındaki yerlerini aldılar. Demokratik bir ortamda oylarını kullanan öğrenciler vatandaşlık haklarının ve sorumluluklarının bilincinde olmayı öğrendiler. Seçim sonucunda 12 Dil sınıfından Yuşa Carbaş, öğrenci temsilcisi seçildi. Gökyüzü Fen Lisesi 9, 10 ve 11. Sınıf öğrencileri arasında tarihinde İngilizce Bölümü tarafından düzenlenen İngilizce Genel Kültür Yarışması gerçekleştirildi. Gruplara özellikle bu yıl AB Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında kabul edilen ve tarihleri arasında yürütülecek Gençlerin Eğitiminde Sağlıklı Besin ve Beslenme Kuralları adlı Comenius projesinde yer alan ülkeler Romanya, Litvanya, Polonya ve Estonya ve Türkiye ile ilgili coğrafya, tarih, genel kültür alanlarından sorular yöneltildi. Çok çekişmeli geçen yarışmada grupların birbirine çok yakın puanlar alması ve uzatmalarda da birincinin belirlenememesi üzerine yarışma ikinci bölümünün yapılması kararıyla sona erdi.

12 12 GÜNCEL Tarihi ve Kültürel Mirasımız Gökyüzü Koleji öğrencileri Sosyal Bilimler Bölümü rehberliğinde 14 Kasım- 09 Aralık tarihleri arasında Değerler Eğitimi çalışması kapsamında Tarihi ve Kültürel Mirasımız Koruyalım adlı konuyu işlediler. Öğrenciler yaptıkları araştırmaların sonucunu hazırladıkları kitapçıkla ve foto blok çalışmalarıyla arkadaşlarıyla paylaştılar. GÖKYÜZÜ Tarihte Bu Ay Sosyal Bilimler Zümresi tarafından yürütülen Tarihte Bu Ay çalışmayla öğrenciler Türk ve dünya tarihinde o ayda meydana gelen olayları araştırıp yazı ve görsel malzemelerle Sosyal Bilimler panosunda sergilediler. Şehir Üniversitesi ne Gezi Gökyüzü nde Turnuvalar Gökyüzü Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri arasında Beden Eğitimi öğretmenleri tarafından organize edilen voleybol, basketbol, futbol turnuvaları düzenlendi. Öğrencilerin bir takım kaptanı belirleyip kurdukları takımlarla turnuvada kıyasıya mücadele ettiler. Öğrenciler bu faaliyetler sayesinde hem boş vakitlerini etkili bir şekilde değerlendirme fırsatı buldular hem de keyifli zaman geçirdiler. Gökyüzü Koleji 12. Sınıf öğrencileri Perşembe günü geleneksel üniversite gezilerinden birini İstanbul Şehir Üniversitesi ne yaptılar. Öğrenciler bu yıl yapacakları tercihlere yardımcı olacak gezide Şehir Üniversitesi nin klasik Türk üniversite sisteminin dışında bir yapılanmayla açtığı İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve bölümleri hakkında bilgi aldılar. Sosyoloji ve Hukuk bölümleri ile okul kütüphanesini gezen öğrenciler geziden çok keyif aldıklarını ve bu gezinin kendilerine katkısının büyük olduğunu söylediler. 24 Kasım 2011 Perşembe günü, Özel Maltepe Gökyüzü Koleji 9-A / 9-B ve 9-C sınıfı öğrencileri, İngilizce derslerinde öğrendikleri kelimeleri pekiştirmek amacıyla Yabancı Diller Zümresi tarafından hazırlanan "İngilizce Tabu Yarışması"na katıldılar. Hem çok Yazarlar Öğrencilerle Buluşuyor Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak ve bu alışkanlığın sürekliliğini sağlamak amacıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen `Yazarlar Okullarda` projesinin ilk toplantısı Maltepe Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu nda 23 Aralık 2011 tarihinde ünlü yazar Beşir Ayvazoğlu nun katılımı ile gerçekleşti. Gökyüzü Koleji ve Fen Lisesi öğrencileri katıldıkları bu söyleşide kitaplarını okudukları ünlü yazarı yakından tanıma ve yazara sorular sorma imkanı buldular. Türk edebiyatının tanınmış yazarı Beşir Ayvazoğlu gençlere kendi kitap okuma serüvenini anlatarak gençlere okumanın önemini anlattı. Öğrenciler program sonunda ünlü yazara kitaplarını imzalattılar. Gökyüzü nde Tabu Yarışması güzel zaman geçirdiler hem de İngilizce cümleler kullanarak kelimeleri grup arkadaşlarına anlatmaya çalıştılar. Heyecanlı ve çekişmeli geçen yarışmayı Zeynep Zehra Pehlivan, Seher Tatlı, Leyla Erdal, Nida Okumuş ve Onur İbrahim adlı öğrencilerden oluşan grup kazandı. ÖĞRENCİLERDEN KİTAPLAR Benim hayatımda uzun zamandır yeri olan bir varlıktır kitap. Çoğu zaman kelimelerinde kendimi veya bir başkasını bulmuşumdur. Çoğu zaman bir zaman geçirme aracı, çoğu zaman bilgi edinme aracı olarak kullanmışımdır. Ama her ne olursa olsun kitap okumayı hiçbir zaman bırakamamışımdır. Günümüzde artık çoğu insan kitap okumuyor. Zaten ülkemizde de okuma oranı oldukça düşük. Çünkü kitaptan elde edebileceği birçok bilgiyi şu an internetten zahmetsizce ediniyor, sosyal ağlar sayesinde hiç sıkılmıyor, kitap okuma gereksinimi de ortadan kalkıyor. Bana göre istenilen her şey icat edilse de kitabın insan hayatında çok farklı ve özel bir yeri olacaktır. Zaten kitap insan için önemli bir şey olmasaydı bu teknolojik gelişmelere karşı duramayıp çoktan yok olup gitmişti. Bana göre kitap okumayan bir insan, aç ve susuz yaşayan bir insandan farksızdır. Kitap insan için bir ihtiyaç, bir yaşam kaynağı bir arkadaş bir dosttur. İlerleyen çağlarda ne olacağı bilinmez lakin kitap önümüzdeki elli yıl içinde artık bir tarihi eser olarak günümüze yansıtılacak, kitap okuyan insanların sayısı parmakla gösterilecek kadar azalacak, çoğu insan kitabın ne işe yaradığını bile bilmeyecek. Ama her şeye karşın benim gibi düşünen ve kelimenin tam anlamıyla kitap kurdu olan birçok insan kitaba gerekli ilgi ve alakayı gösterecek, kendi evlatlarına ve torunlarına bu sevgiyi çok güzel bir şekilde aşılayacaktır. Yunus Emre Babacan 9 Fen Lisesi

13 GÖKYÜZÜ HABER 13 Gökyüzü nde Ebru Sanatı Türkçe-Sosyal Zümresi 7. Sınıf öğrencilerimiz için tarihinde Milli Şairimizin Fatih te sergilenen Vefatının 75. Yılında Mehmed Âkif Ersoy Sergisi ile Forum İstanbul AVM deki Magic Ice Müzesine gezi organize ettiler Yılı Mehmet Akif Ersoy Yılı kabul edilmesiyle Fatih Belediyesi nin Ali Emiri Kültür Merkezi nde kısa süreli olarak düzenlenen sergide Mehmed Âkif Ersoy un ailesine, hayatının farklı zamanlarına, Millî Mücadele yıllarındaki çabalarına, İstiklâl Marşı hatıralarına ve vefatından sonra geçen 75 yılın hatıratlarına ışık tutuluyor. Gökyüzü İlköğretim Okulu nun öğrencileri ünlü şairimizi ölüm yıl dönümünde onu anmanın ve hatıralarına ulaşmanın gururunu yaşadılar. Daha sonra Anadolu Medeniyetleri Ebru sanatı en eski Türk kâğıt süsleme sanatlarındandır. Orta Asya dillerinden Çağataycada hare gibi, damarlı anlamına gelen ebre kelimesi Ebru sanatının bilinen ilk adıdır. İpek yolu ile İran a gelen sanat burada Abru(su yüzü) ve Ebri (bulutumsu, bulut gibi)olarak isimlendirilmiştir. Daha sonra Türklerle birlikte Anadolu ya gelen bu sanatın adı Ebru olarak dilimize yerleşmiştir. Ebru cilt sanatının yanı sıra hat sanatında zemin ve pervaz olarak kullanılmıştır. Geleneksel sanatlarımızdan olan Ebru sanatı okulumuzda kulüp öğrencileri tarafından icra edilmektedir. 7.Sınıflar Basın Müzesi ve Türvak Gezisi 7. sınıf öğrencilerimiz Basın Müzesinin ve Türvak ı ziyaret ettiler. Gökyüzü İlköğretim Okulu 7. Sınıf öğrencileri Türkçe-Sosyal Zümresi nin tarihinde düzenlediği gezide Basın Müzesi ni ve Türvak ı ziyaret ettiler. Türvak Sinema TV Müzesi nde eski sinema sanatçılarının fotoğrafları, ilk kullanılan kameralar, TRT ye ait materyaller, eski tiyatro biletleri, film afişleri, sanatçıların balmumu heykelleri çocukların ilgisini çekti. 8. Sınıf öğrencilerimiz Küçüksu Kasrı Müzesi ve Beylerbeyi Sarayı nda GÖKYÜZÜ NÜN YILDIZLARI DOLMABAHÇE SARAYI NI ZİYARET ETTİ 23 Kasım 2011 tarihinde, 2-A, 2-B, 2-C ve 3-A, 3-B sınıfları Beşiktaş taki Dolmabahçe Sarayı nı ziyaret etti. Öğrenciler Dolmabahçe Sarayı nı ziyaret ederken oldukça mutlu ve heyecanlı zamanlar yaşadı. Minik yıldızlarımız Sultan Abdülmecit in yaptırdığı sarayda, rehber aracılığıyla Mustafa Kemal Atatürk ün yatak odasını, çalışma odasını, Mavi Salon u, Abdülaziz in yatak odasını gezdiler. Özellikle Atamızın hayata gözlerini yumduğu odada heyecanlanan öğrenciler, gezdikleri yerlerle ilgili notlar alarak bilgilerini arttırdılar. Öğrenciler o gün, tarihimizi yakından solumanın coşkusunu yaşadılar. Mehmet Akif Ersoy Sergisi ve Buz Müzesi Gezisi Basın Müzesi nde de ilk kullanılan baskı makineleri, Osmanlı Dönemi ne ait eski gazete haberleri, fotoğraf makineleri ve çok eski telefonlar vardı. Öğrencilerimiz iletişimin önemine ve gelişimine birebir tanıklık ettiler. Türk tarihinde faaliyet göstermiş birçok önemli şahsa ait hatıraları yerinde görme fırsatını yakaladılar. Gökyüzü İlköğretim Okulu 8. Sınıf öğrencileri Türkçe-Sosyal Zümresi nin tarihinde düzenlediği gezide Küçüksu Kasrı Müzesi ni ve Beylerbeyi Sarayı nı ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz Osmanlı Devletinin son dönemi ile Cumhuriyetin ilk yıllarına ait eserleri yerinde görme fırsatı yakaladıkları bu gezide; derste öğrendiklerini yaparak yaşarak bilgilerini pekiştirdiler. Türk tarihinde faaliyet göstermiş birçok önemli şahsa ait hatıraları yerinde görme fırsatını yakaladılar. Öğrencilerimiz bu sayede öğrendikleriyle kültürümüzün aktarılmasına katkıda bulunacaklardır. 2.SINIFLARIN HAYVAN BARINAĞI ZİYARETİ 11 Ekim 2011 tarihinde 2-A, 2-B ve 2-C sınıfları Tuzla Hayvan Barınağı nı ziyaret etti. Öğrenciler bu gezide çok mutlu oldular ve duygulandılar. Köpekleri sahiplenmeyi arzuladılar. Sürekli bakamayacakları köpekleri sahiplenmemeleri gerektiğini öğrendiler. Yanlarında götürdükleri yiyecek ve sütleri barınak gönüllüsüne teslim ederek barınaktan ayrıldılar. ve Türkiye Tarihi konseptli buz müzesini gezdiler. Öğrencilerimiz derste öğrenilen konuları yerinde görme fırsatını yakalayarak bu müzede kutup iklimini de yaşamanın farklılığını yakaladılar. Eko Okullar Çalışmaları Özel Gökyüzü İlköğretim Okulu, öğretim yılında Geri Dönüşüm ve Atık konusuyla ilk Eko Okullar Yeşil Bayrağını almanın gururuyla, öğretim yılında da iki yıl üzerinde çalışılacak olan Enerji konusuyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Enerji konusuyla ilgili, fen derslerinde deneyler yapılmakta, bilişim teknolojileri derslerinde afiş, bülten, takvim, pano hazırlanmakta, Türkçe derslerinde konuyla ilgili şiir, yazı çalışmaları, görsel sanatlar derslerinde de resim çalışmaları ile tüm öğrencilerimizin bu konuyla ilgili bir çalışma yapması, Enerji tasarrufu konusunda bilinçlenmeleri hedeflenmektedir. Okul Müdürümüz Selim Genç başkanlığında, bir müdür yardımcısı, üç Eko Okul öğretmeni ve otuz tane Eko Tim öğrencimizle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. A EUROPEAN POSTCARD EXCHANGE Özel Gökyüzü İlköğretim Okulu 2. kademe öğrencileri, her perşembe günü E-twinning Kulüp saatinde A European Postcard Exchange Proje konusu çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedirler. Türkiye nin de içinde bulunduğu toplam 9 ülkenin aynı yaş gurubu öğrencileri gerek e- twinning sitesi üzerinden, gerekse yoluyla aylık olarak belirlenen çalışma takvimine göre etkinliklerini yapıp internet ortamında yayınlamaktadırlar. Yeni arkadaşlar edinip, yeni ülkeler, kültürler hakkında bilgi edinmekten son derece mutlu olan öğrenciler sene sonunda açmayı planladıkları proje sergisiyle, deneyim ve kazanımlarını diğer öğrenci ve öğretmenleriyle paylaşacaklardır. PROJE MASKOTU Proje ile ilgili öğrencilerimiz geleneksel Türk Kültürünün sembolü olan Karagöz, Hacivat, Nasreddin Hoca, Keloğlan oyuncaklarını alıp, Hırvatistan daki okula kargo ile göndermiştir. Yanında oyuncakları tanıtan ingilizce olarak hazırladığımız ayrıntılı dokümanında bulunduğu bu paketimiz Hırvatistan da belli bir süre kalacak ve oradan da Polonya daki okula gönderilecektir. Bu şekilde her ülke kendi kültürünü tanıtacaktır. Mayıs ayında bu ülkelerin Maskotları Türkiye de olacaktır.

14 GÖ 14 REHBERLİK GÖKYÜZÜ Çocuk dünyaya geldiğinde ilk önce anne-babasıyla iletişim kurar. Anne, babanın çocuğa olan sevgisi, ilgisi, gözlemlemesi, ihtiyaçlarını karşılaması onu bir birey haline getirecektir. Amaç kuşkusuz sağlıklı bir kişiliğe sahip insan yetiştirmektir. Çocuk her gelişim döneminde farklı gereksinimlere sahiptir. Bunların önemli bir bölümü aile tarafından karşılanır. Gereksinimleri karşılanmayan çocuk kendi öz benliğinden utanç duymaya başlayarak sağlıksız büyür. Çocuğun temel gereksinimlerini şu şekilde sıralayabiliriz; 1- DOKUNULMA : Çocuğa dikkat etme, davranışlarını seyrederek ona aferin, haydi yine yap gibi geri bildirim verme, tutma ve kucaklama, yüreklendirme, övme ve ona sıcaklık gösterme. 2- GÜVEN : Çocuğun sağlığıyla ilgilenme, yeteri kadar yiyecek ve giyecek verme, onu tehlikeli durumlardan koruma. 3- YAPI/DÜZEN: Çocuğa yön verme, örnek olma, yapabileceği ve yapamayacağı davranışların sınırlarını belirtme, tutarlı hareket etme. 4- SOSYALLEŞME : Çocuğun duygularını olduğu gibi tanımlama, onu yansıtma, ona zaman verme, dış dünya ile arasında köprü görevini görme, özdeşim kurabileceği bir kişi olma. 5- UYARILMA: Oyun yoluyla ve çocuğun dünyasına giren değişik olaylarla acı, haz, neşe, heyecan gibi duyguları açığa çıkarma. 6- KENDİNİ DEĞERLİ GÖRME : Çocuğu ciddiye alma, ben önemliyim, bana kötü bir şey olmasını istemezler, beni ben olduğum için seviyorlar duygusunu verme. Bu gereksinimler karşılanmadığı zaman çocuğa sen ve senin gereksinimlerin önemli değil mesajı verilmiş olur. Çocuk, normal yollardan karşılanmayan gereksinimlerini normal dışı yollardan elde etmeye çalışır. Normal koşullarda anne, babasının dikkatini çekemeyen çocuk, onaylanmayan davranışlarda bulunarak dikkat çekmeye çalışır. Her yaşta insanın önemli iki temel ruhsal gereksinimi vardır; 1- Sevmek ve sevilmek 2- Kendisi ve başkaları için değerli olmak. Sağlam ve sağlıklı kişilik gelişimi için çocuğun gereksinimlerinin doyurulması ve ileride bu gereksinimlerini kendi kendine doyurabilme yetenek ve sorumluluğunun gelişmesine olanak sağlanması gerekir. Ailenin çocuğa karşı tutumunun iki temel öğesi vardır: Sevgi ve Disiplin Anne ve babanın yaklaşımında, bu iki etmenin ölçüsü ve kararlılığı çocuğun davranışlarını büyük ölçüde belirler. ANNE BABA TUTUM ŞEKİLLERİ Aşırı verici, koruyucu ve aşırı disiplinsiz tutum : Bu tutumda sevgi ve disiplinsizlik iki aşırı uçtadır. Çocuktan az şey beklenir ve disiplin uygulanmaz, çocuk ne kadar büyürse büyüsün aile ona ilk yıllarda olduğu gibi daima vermeye ve korumaya eğilimlidir. Bu tarz yetişen çocuk sorumluluk almakta güçlük yaşar. Sınırlarını bilmekte zorlanabilir ve özgüven sorunu yaşayabilir. Aşırı koruyuculuğun bir sonucu da aşırı hoşgörü ve şımartma olabilir ve bu kez çocuk, anne babasını yönetmeye başlar. Bu çocuklar şımarık, bencil, başkalarına hak tanımaz olur ve sonu gelmez isteklerle çevrelerini bıktırırlar. İlgisiz ve aşırı disiplinsiz tutum : Bu tutum içerisinde çocuk yeterli sevgi ve bakım görmez ve hazır olmadığı çağlarda bağımsızlığa zorlanır. Bu tutuma reddedici tutum da denebilir. Çocuk kendisini değerli görme duygusundan yoksun kalır. Bu tutum içindeki çocuklar duygularını açıklamakta zorlanırlar. Aşırı verici, koruyucu ve aşırı disiplinli, denetimli tutum: Sevgi aşırı verici ve koruyucu bir davranışla sunulur. Ancak çocuğa bir bebek gibi bakıldığı halde kendisinden beklenenler çoktur. Bu beklentiler sevgi ile beraber sunulduğunda çocuklar tarafından kolay benimsenir ve benliğe sindirilir. Bu tarz tutum içindeki çocuk kendisine aşırı kontrol koyar ve başkalarını anlamakta zorlanabilir. Çocuk kurallara uyan, dikkatli olabilir. Ama çekingen, kendi kararlarını veremeyen bir kişiliğe girebilir. Dengesiz ve kararsız tutum: Çocuğa davranışları karşısında bazen Evet bazen de Hayır denmesi çocuğun doğru ile yanlışı ayıramamasına neden olur. Çocuk kararsız ve tutarsız davranışlar karşısında nasıl davranacağını bilemez. Çünkü bu durumdaki davranış, diğer bir durumda kabul edilemez bir davranış olmuştur. Çocuk bu durumda iç çatışmalar ve huzursuzluklar yaşayacaktır. Bu tutum karşısında tutarsız ve dengesiz davranışlar göstermeye başlayacaktır. Anne babanın tutumları arasında tutarsızlık : Bu tutumda, bir çocuğa annenin ayrı, babanın ayrı bir tutum izlemesi söz konusudur. Çocuğa konulan sınırların sürdürülebilmesi için anne-babanın davranışlarında tutarlı olması gerekir. Çocuğun benlik kavramı, kendi için önem taşıyan büyüklerin ona gösterdikleri tutumların bir yansıması olduğundan ana babadan gelen olumsuz tutumlar, çocuğun kendini değersiz bulmasıyla sonuçlanabilir. İstenen davranışları yaptığında ödüllendirilmeyen ve desteklenmeye çocuk onaylanan ve onaylanmayan davranışlarının ayrımını yapmada giderek güçlük çeker. Bütün bu tutumların yanı sıra çocuğun sağlıklı kişilik gelişimini sağlayan bir tutum daha vardır: Güven Verici, Hoşgörülü Demokratik Aile Tutumu: Çocuğa karşılıksız sevgi verilmesi esastır. Demokratik anne-baba çocuğa insan olarak saygı gösterir. Her çocuğun kendine haz özellikleri olduğunu kabul eder, abla, abi, kardeş karşılaştırması yapmaz. Çocuğun yeteneklerini en iyi düzeyde açığa çıkarmasına, kendini gerçekleştirmesine izin verir. Katı kurallar yerine prensipler getirir, bu prensiplerin nedenini açıklar. Çocuğun özdisiplin geliştirmesini hedefler. Girişimci, sorumluluk alan çocuk yetişmesini sağlar. Çocuğa sınırlar öğretilir ve bu sınırlar içinde özgür ve söz sahibi olması hedeflenir. Çeşitli konularda karar alınırken çocuğun da fikri alınır. Demokratik anne-baba tutumunda eşler arası uyum söz konusudur. Ortak tavır sergilenir. Böyle bir ortamda yetişen çocuklar bağımsız, kendine güvenen, benlik saygısı yüksek, sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişirler. Her anne babanın bilerek ya da bilmeyerek çocuklarına karşı tutumu değişik olabilmektedir. Bazı çocuklar daha çok sevilmekte, bazılarına baskı yapılmakta, bazıları ise sevilmeyen istenmeyen çocuklar olarak görülmektedir. Bütün bu tutumlar çocuğun hem kişiliğinin hem de sosyal gelişiminin değişik biçimler kazanmasına neden olmaktadır. Sizler ebeveyn olarak ; Okul Gazetesi Gökyüzü Eğitim Kurumları Basın Yayın ve Kültür - Edebiyat Kulubü Yayınıdır. Sayı 3 Yıl:2 OCAK 2012 İmtiyaz Sahibi Dr. Hüseyin Emin ÖZTÜRK İcra Kurulu Başkanı B. Kamil A. KIRKIÇ Genel Yayın Yönetmeni Selim GENÇ Editör Firuzan ERDEM Fatma ÇELİKPENÇE Denetleme Kurulu Selim GENÇ Kemal SARI Nuray BORA Elif KAYA Zeynep A. TUR işbirliğine yatkın, çalışmaktan zevk alan, kendini ve diğer insanları seven, yaratıcı, vicdan sahibi bireylerin yetişmesi için, sevecen ve dengeli bir ortamda, sorumlulukların paylaşıldığı, hoşgörünün hakim olduğu, demokratik bir tutumla, duyarlı, dengeli ve sağlıklı çocuklar yetiştirebilirsiniz. REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK BİRİMİ GÖKYÜZÜ Yayın Kurulu Nurhayat GÖZÜKÜÇÜK Aynur AYYILDIZ Gülşah CENGİZ Beyhan ÖZCAN Reklam Sorumlusu Pınar BOZKURT Grafik Tasarım: Platin Ajans Baskı: Dergah Ofset Evren Mh. Camiiyolu Sk. No:50 Güneşli Bağcılar/İSTANBUL Baskı Türü: Yerel Süreli Baskı Tarihi: Yönetim ve Yazışma Adresi: Esenkent Mah. Nadide Cad. No:57 Maltepe / İSTANBUL TEL:

15 GÖK GÖ KYÜZÜ HABER 15 GÖKYÜZÜ NDE SEN DE KULAÇ AT Gökyüzü Eğitim Kurumları kapalı yüzme havuzunda her yıl olduğu gibi bu yıl da yüzücü yetiştirmeye devam ediyor. Kış döneminde çocuklar için hafta sonu yoğun ilgi gören kapalı havuzda gelen talep üzerine seans saatlerini artırıldı. Sporda Büyük Başarı eğitim öğretim yılı spor faaliyetleri programı gereğince Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Genç Erkek Futsal (salon futbolu) müsabakalarında Gökyüzü Eğitim Kurumları ilçe dördüncüsü olmuştur. Maltepe İlçesinde bulunan tüm resmi ve özel okullardan zorlu ekiplerle yaptıkları çekişmeli mücadelelerden sonra bu başarıyı kazanan futbol takımımızı ve onları çalıştıran Beden Eğitimi Öğretmeni Serhat Özçelik i tebrik ediyoruz. Gökyüzü Eğitim Kurumları öğrencilerine daha iyi ve kaliteli hizmet vermek için Çok Amaçlı Spor Salonunu yeniledi. Salonun bir bölümünde, zemine döşenen tatami sayesinde öğrenciler Beden Eğitimi derslerinde jimnastik, halkoyunları ve eğitsel oyunları daha sağlıklı ve eğlenceli olarak yapıyorlar. Öğrencilerimiz tarafından Beden Eğitimi derslerinde kullanılmak üzere planlanan bu salon, zemin yapısı ve ortam koşulları ile Taekwondo, Jimnastik, Halk Oyunları, Plates Fitness Yoga Eğitsel Oyunlar gibi daha birçok spor branşına uygun kullanım alanları sunuyor.

16

Hayrünnisa Gül. Çocuğa yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Çınaraltında Hoş Bir Sada. Niçin Yaşam Becerileri Merkezi? Hakkı Haykırış: Çanakkale

Hayrünnisa Gül. Çocuğa yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Çınaraltında Hoş Bir Sada. Niçin Yaşam Becerileri Merkezi? Hakkı Haykırış: Çanakkale ÇINAR KOLEJİ KÜLTÜR-EDEBİYAT DERGİSİ YIL 18 SAYI 18 HAZİRAN 2013 Çocuğa yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Hayrünnisa Gül Röportaj Bir Dünya Projesi Niçin Yaşam Becerileri Merkezi? Çınaraltında Hoş

Detaylı

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI E-DERGİ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PEV Liselerinde Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyetimizin 90.yıldönümünde, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün açtığı aydınlık

Detaylı

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2 ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI Adına Sahibi : Metin BEKİŞ / GENEL MÜDÜR Yazı İşleri Müdürü : Kürşat KAYA / Nimet ÖZARABACI Tuba BAYKAL / Ahmet AKKAYA Yayın Kurulu

Detaylı

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz;

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz; YAZ MEVSİMİ Nİ PASTELLE BOYADIK! EĞİTİM 05 BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11 CAPRICE TE 5 GÜN GEZİLERİMİZ 15 EĞİTİM OKULUM ÖZEL SİLİVRİ FATİH İLKÖĞRETİM OKULU YAYIN ORGANIDIR. MAYIS 2010 YIL:2

Detaylı

Comenius Projesi Galler Programı...

Comenius Projesi Galler Programı... Avrasya Maratonu ndayız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 31.si düzenlenen Avrasya Maratonu Halk Koşusu na okulumuz öğrenci, öğretmen ve velileriyle birlikte katıldık. SAYFA 3 te.

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

19 MAYIS ATATÜRK Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

19 MAYIS ATATÜRK Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI 19 MAYIS ATATÜRK Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI Ulusumuzun tüm onur ve asaletiyle, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ün rehberliğinde tarih sahnesinde şaha kalkışının başlangıcı olan 19 Mayıs Atatürk

Detaylı

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik.

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik. Kutlamalar ve Törenler Ölümsüz Eserin Cumhuriyet 89 Yaşında 10 Kasım da Ata mızı Saygıyla Andık Vatan Sevdası ve Sahnede Çanakkale Zaferi Neşe ve Eğlence Dolu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Detaylı

Bu proje Türkiye için bir şans

Bu proje Türkiye için bir şans YENİ EĞİTİM DÖNEMİNDE ÇEKMEKÖY DE HİZMETİNİZDEYİZ ÇINAR EĞİTİM KURUMLARI YAYINI TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu: Bu proje Türkiye için bir şans TÜRKİYE NİN İLK Çekmeköy: (216) 429

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

MünazaraKulübü. eğitim kurumları. YarıẟmadanYarıẟmaya. Yayın İletiẟim Kulübü. burası

MünazaraKulübü. eğitim kurumları. YarıẟmadanYarıẟmaya. Yayın İletiẟim Kulübü. burası MünazaraKulübü YarıẟmadanYarıẟmaya Yayın İletiẟim Kulübü İletiẟim: okulummarmara@mek.k12.tr ilknurakgun@mek.k12.tr Yayın İletiẟim Kulübü Öğretmeni: İlknur Akgün Kulüp Öğrencileri: Büẟra Genç, Burak Sezer

Detaylı

MERHABA Sevgili Sezinliler

MERHABA Sevgili Sezinliler Albina Nur Aksoy 8C MERHABA Sevgili Sezinliler Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Görsel Yönetmen

Detaylı

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları

iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları iletişim bülteni ÖZ-DE-BİR SINAVI 8. SINIFLAR BİRİNCİSİ EGE ERDEM TÜBİTAK ARAŞTIRMA PROJELERİ ANKARA BÖLGE İKİNCİSİ ARIN TEKİNEL Şubat-Mart 2013 Sayı: 4 SERGIEV POSAD AVRUPA KUPASI ŞAMPİYONASI BİRİNCİSİ

Detaylı

Sarıkamış Bir Hüznün Tarihi. Anasınıfından Muhteşem Performans. Kulüpler Sayfa 8 de. Sultan Alparslan Koleji Rallisi Muhteşem Geçti

Sarıkamış Bir Hüznün Tarihi. Anasınıfından Muhteşem Performans. Kulüpler Sayfa 8 de. Sultan Alparslan Koleji Rallisi Muhteşem Geçti İNGİLİZCE TEOG 8. Sınıf öğrencilerimiz aktiviteli, eğlenceli ve oyun dolu İngilizce dersleriyle 1.TEOG sınavına hazırlandılar. 04 05 HAYALİMDEKİ EV Okulumuz 3. Sınıf zümresi tarafından Hayat Bilgisi dersi

Detaylı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı

HAZİRAN 2014 / 11. Sayı HAZİRAN 2014 / 11. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 43 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 44 Yabancı Diller 6 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 7 Tuzla Anaokulu 50 Sayısal Bölüm 9 Ataşehir

Detaylı

Önce İyi İnsan Yetiştirir. Şubat 2013 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL OKUL BÜLTENİ

Önce İyi İnsan Yetiştirir. Şubat 2013 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL OKUL BÜLTENİ Önce İyi İnsan Yetiştirir. Şubat 2013 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL OKUL BÜLTENİ EDİTÖRDEN Işık Ailesinin Değerli Üyeleri, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi olarak 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı nın

Detaylı

23 NİSAN COŞKUSU. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladık.

23 NİSAN COŞKUSU. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladık. 23 NİSAN COŞKUSU 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 91. yılında, öğrencilerimiz günün anlamına uygun bir program hazırladılar.

Detaylı

{içindekiler} Anasınıfı. Kreş. Ödül Töreni. İlköğretim Okulu. Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları. Yaşamın Temel Kaynağı Su. Dünya Matematik Günü

{içindekiler} Anasınıfı. Kreş. Ödül Töreni. İlköğretim Okulu. Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları. Yaşamın Temel Kaynağı Su. Dünya Matematik Günü {içindekiler} Anasınıfı 5 Kreş 6 Ödül Töreni 7 İlköğretim Okulu 8 Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları 10 Yaşamın Temel Kaynağı Su 11 Dünya Matematik Günü 12 İletkenler ve Yalıtkanlar 13 Konferans ve Seminerler

Detaylı

Gönüllü Özel Okullar Asfa Ferda da buluştu

Gönüllü Özel Okullar Asfa Ferda da buluştu Asfa Ankara Ferda Koleji, 500 Tam Puanla SBS Türkiye Birincisi Çıkardı. Özel Asfa Ferda Koleji 8.Sınıf Öğrencisi Burak Çetin ŞENTÜRK, 2012 SBS de tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Başarısında,

Detaylı

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI UYUM HAFTASI BAŞLADI 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı, 10 Eylül 2012 Pazartesi günü, Okul Öncesi ve 1. Sınıf öğrencileri için büyük bir coşkuyla başladı. Öğrencilerimiz, yöneticileri

Detaylı

Bu sayımızda neler var

Bu sayımızda neler var Bu sayımızda neler var 22 7. Bilgiçağı Matematik Olimpiyatları ödülleri 06-08 Akademisyenlerle buluşma 10-19 Sınıflarımızdan haberler 40-41 Değerler eğitimi 34-35 Kopya baba istemiyorum 20 Bilgiçağı nda

Detaylı

Sahnede profesyonelleri aratmadılar S:14 MİLLÎ EĞİTİM VAKFI ÖZEL GÜZELBAHÇE OKULLARI GAZETESİDİR. TEMMUZ 2012 - YIL 2 / SAYI 4

Sahnede profesyonelleri aratmadılar S:14 MİLLÎ EĞİTİM VAKFI ÖZEL GÜZELBAHÇE OKULLARI GAZETESİDİR. TEMMUZ 2012 - YIL 2 / SAYI 4 23 Nisan, "Okulda Bayram" etkinliğiyle kutlandı S:5 Sahnede profesyonelleri aratmadılar S:14 Mutlu ederek, mutlu oluyoruz S:16 MİLLÎ EĞİTİM VAKFI ÖZEL GÜZELBAHÇE OKULLARI GAZETESİDİR. TEMMUZ 2012 - YIL

Detaylı

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin

MERHABA KIŞ 2012. Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu. Sorumlu Müdür Can Vuran. Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Tunca TOSUN 2C MERHABA Sahibi Özel Sezin Okulu Ltd. Şti. adına Gülin Sezin Toroslu Sorumlu Müdür Can Vuran Genel Yayın Yönetmeni Pelin Sezin Sanat Yönetmeni Semra Bolat Editör Yüksel Altıntaş Nigar Tokat

Detaylı

HABER 2011 YILI YATIRIMLARI GÖZ DOLDURUYOR. Özel Haber: Uluğbey Mahallesi yeniden yapılanmaya hazır. Altındağ ın her yerinde şantiyemiz var

HABER 2011 YILI YATIRIMLARI GÖZ DOLDURUYOR. Özel Haber: Uluğbey Mahallesi yeniden yapılanmaya hazır. Altındağ ın her yerinde şantiyemiz var SAYFA SAYFA 01 01 03 GÜNCEL HAMAMÖNÜ NDE GÜZELLER GEÇİDİ Yalnızca Ankara nın değil, tüm dünyanın ilgi odağı haline gelen Hamamönü, 17 ülkeyi temsilen Türkiye ye gelen güzelleri ağırladı. Bütün dünyaca

Detaylı

2 yeni park daha! Sancaktepe de Aşıklar Şöleni. » Kar Yağışına Anında Müdahale! » Sancaktepe Belediyespor'dan gol yağmuru: 8-0

2 yeni park daha! Sancaktepe de Aşıklar Şöleni. » Kar Yağışına Anında Müdahale! » Sancaktepe Belediyespor'dan gol yağmuru: 8-0 Sancaktepe de Aşıklar Şöleni Sancaktepe Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği 3. Aşıklar Şöleni ile davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı... 16 da AYLIK GELİŞİM BÜLTENİ ÜCRETSİZDİR

Detaylı

ARALIK 2014 Sayı:10. önemli tarihi ve turistik yerleri ziyaret etme fırsatı buldular. Londra da Thames Nehri boyunca yürüyüş yapan öğrenciler

ARALIK 2014 Sayı:10. önemli tarihi ve turistik yerleri ziyaret etme fırsatı buldular. Londra da Thames Nehri boyunca yürüyüş yapan öğrenciler ARALIK 2014 Sayı:10 Okulumuz dil eğitimini desteklemek amacıyla 3-24 Ağustos 2014 tarihleri arasında düzenlediği İngiltere Dil Okulu programı ile öğrenciler yaşayarak ve gezerek dil öğrenme fırsatı buldu.

Detaylı

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları Kasım 2010 Sayı: 2 iletişim bülteni Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları Adına Sahibi Prof.

Detaylı

MERSİN POLİS DERGİSİ. Ocak, Şubat, Mart, Nisan Yıl:2013 Sayı 4 04 BAŞYAZI ARİF ÖKSÜZ 06 10 NİSAN POLİS HAFTASI 12 AKDENİZ OYUNLARINA HAZIRLANIYORUZ

MERSİN POLİS DERGİSİ. Ocak, Şubat, Mart, Nisan Yıl:2013 Sayı 4 04 BAŞYAZI ARİF ÖKSÜZ 06 10 NİSAN POLİS HAFTASI 12 AKDENİZ OYUNLARINA HAZIRLANIYORUZ 06 MERSİN POLİS DERGİSİ Ocak, Şubat, Mart, Nisan Yıl:2013 Sayı 4 04 Mersin İl Emniyet Müdürlüğü 4 Aylık Kurumsal Haber Araştırma Fikir Dergisi İmtiyaz Sahibi Arif ÖKSÜZ Mersin Emniyet Müdürü Sorumlu Yazı

Detaylı

Altındağ Belediyesi zirvede!

Altındağ Belediyesi zirvede! SAYFA 01 SIYAH MAVI KIRMIZI SARI 2 ZABITADAN HURDA 16 OPERASYONU Altındağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Altındağ daki hurdalıklarla mücadelesine kararlılıkla devam ediyor. BAŞKAN TİRYAKİ ŞANTİYELERİ DENETLEDİ

Detaylı

Gelişim Akademisi. Bir sosyal merkezden de öte... Yollar Bahara Hazırlandı. Arap Baharı Kadınları Başakşehir deydi. Kültür-Sanatta Bahar Coşkusu

Gelişim Akademisi. Bir sosyal merkezden de öte... Yollar Bahara Hazırlandı. Arap Baharı Kadınları Başakşehir deydi. Kültür-Sanatta Bahar Coşkusu Nisan 2012 I Yıl: 3 I Sayı: 25 I Ücretsizdir Yollar Bahara Hazırlandı Arap Baharı Kadınları Başakşehir deydi Kültür-Sanatta Bahar Coşkusu Bir sosyal merkezden de öte... Gelişim Akademisi DÜNYAYI BİLGİ

Detaylı