KOBERZ BARO WEB SİSTEMİ BAROLARA ÖZEL

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KOBERZ BARO WEB SİSTEMİ BAROLARA ÖZEL"

Transkript

1 KOBERZ BİLİŞİM KOBERZ BARO WEB SİSTEMİ BAROLARA ÖZEL Referanslar: Diyarbakır Barosu 2011 Yazılım ve Tasarım: Adres: Koberz Bilişim Bilgisayar Teknik Sistem Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri T.Özal Bulvarı Bayramoğlu Sitesi 9.Blok No:1/3 Bağlar/Diyarbakır E-Posta: Tel: (+90) GSM: (+90)

2 GİRİŞ Koberz Baro Web Sistemi özel olarak Barolar için tasarlanmış, yazılımı Baroların kurumsal yapısına uygun olarak üretilmiş ve sunucu donanımı çeşitli seçeneklere ayrılmış bir sistemdir. Bir Baro için gerekli bütün yazılımsal fonksiyonları barındıran Koberz Baro Web Sistemi profesyonel anlamda yıllarca sorunsuz hizmet verecek ve günümüz internet dünyasında geri kalmayacak şekilde ileri teknolojilerle hazırlanmıştır. Sistem bütün avukatların ve yöneticilerin üye olabildiği şekilde tasarlanırken, aynı zamanda bütün sistem üyelerinin birbirlerine e-posta yazabilecek şekilde hazırlanmıştır. Üye, giriş esnasında.. yeni mesajınız var mesajı ile karşılanmakta ve kaç okunmamış mesajın olduğu pano sağ üst köşesinde görülmektedir. Güvenli şekilde Posta Kutusu, Toplu Mesaj Gönder gibi özelliklerin kullanılabildiği sistemde, sistem yöneticileri istedikleri sayıda avukat ve site üyesine toplu mesaj gönderebilmektedir. Mesajlarım, Yeni Mesaj Yaz, Birden Fazla Kişiye Mesaj Yaz, Belirli Bir Gruba Mesaj Yaz ve Bütün Üyelere Mesaj Yaz fonksiyonlarına sahip olan sistem Baroların ihtiyaç duyduğu bütün özelliklere sahiptir. Koberz Baro Web Sistemi özellikle Başkanlık, Komisyonlar, Etkinlik Takvimi ve Dosyalar sistemiyle tamamen eşsiz hale gelmiştir. Barolar için yazılmış Forum, Manşet Yönetimi, Anket, Blok Yönetimi gibi özellikler ise sistemin eksiz olmasındaki en önemli bölümlerden birkaçıdır. İçerik yönetimi kolay, kullanışlı ve çok fonksiyonlu olarak hazırlanmıştır. Her içeriğe Resim Galerisi eklenebildiği gibi, içeriği olmayan Resim Galerisi de oluşturulabilmektedir. İçerik Yönetiminde SEO girdilerini otomatik hale getiren sistem Baro'da yıllarca hizmet vermiş ve Basın Yayın alanında deneyim sahibi olan kişilerin öneri ve deneyimlerinden yararlanılarak ortaya çıkarılmıştır.

3 YÖNETİM PANELİ KULLANIMI Kayıt Ol s4 Hesap Aktifleştirme s5 Şifremi Unuttum s5 Üye Girişi s6 Profilini Düzenle s7 Şifre Değiştir s8 Gelen Mesaj Kutusu s8 Mesaj Yaz s9 Toplu Mesaj Gönder s10 Üyeler ve Üye Yönetimi s11 Üyelik Ayarları s12 Üye Grupları s12 Üye Yetki Yönetimi s13 Menü Yönetimi s14 Resim Galerisi Kategorileri s15 Yeni Galeri Ekleme s16 Galeriye Resim Ekleme s17 İçerik Kategorileri s19 İçerik Yönetimi s20-21 Sayfa Yönetimi s22-23 Blok Yönetimi s24 Dosya Yönetimi s25 Etkinlik Takvimi s26 Anket Yönetimi s27 Başkanlık Yönetimi s28-29 Komisyonlar s30 Videolar s31 Forum Yönetimi s32-33 Manşet Yönetimi s34 Arşiv s35 Kurumsal e-posta s35

4 KAYIT OL Not: Üye olabilmek için öncelikle sistem yöneticisinin Üyelik Ayarları menüsündeki Üyelik Açık mı? seçeneğini EVET olarak ayarlamış olması gerekmektedir. Sisteme üye kaydı izni verilmişse Anasayfa'dan Kayıt Ol menüsü tıklanarak aşağıdaki formu eksiksiz doldurmak gerekmektedir. Üyelik Ayarları menüsündeki Üyelik Aktivasyonu seçeneği Otomatik Onaylı olarak ayarlanmışsa üyelik bu formu doldurduktan sonra hayata geçecektir. Bu seçenek E-Posta Onaylı olarak ayarlanmışsa üyenin e-posta adresine giden aktivasyon yapıldıktan sonra üyelik tamamlanmış olacaktır. Ancak bu seçenek Admin Onaylı olarak ayarlanmışsa üyelik Admin tarafından kabul edilene kadar onay bekleyecektir.

5 HESAP AKTİVASYONU Sistem Yöneticiniz Üyelik Ayarları bölümünde üye kaydını Admin Onaylı veya Otomatik olarak ayarlamamışsa, Üye Kaydı Formu'nu doldurduğunuz andan itibaren E-posta hesabınıza bir Aktivasyon kodu gelecektir. Üye Kaydı Formunda belirtilen e-posta adresine otomatik olarak gönderilen Aktivasyon Kodu resimde görülen satıra yapıştırıldıktan sonra o sırada görünen Güvenlik Kodunu forma yazarak Aktifleştir düğmesine basınız. Güvenlik Kodu: Bu kod, kötü niyetli yazılımların otomatik olarak Kayıt Formu'nu doldurup seri kayıtlar yapmasını engellemek amacıyladır. Aynı zamanda Üyelik Kaydı yapan kişinin bunu bilinçli olarak yaptığını ve akli dengesinin yerinde olduğunu göstermektedir. E-Posta Aktivasyonu: Bu aktivasyondaki amaç, Üyelik Kaydı yapan kişinin formda belirttiği e-posta adresini yönettiği, oraya gönderilen e-postalara ulaşabildiğini gösterir. Böylelikle kötü amaçlı kimselerin başkasına ait bir e-posta adresi gösterip Üyelik Kaydı yapması engellenmektedir. Not: Koberz Baro Web Sistemi üyeleri gruplara ayırmaktadır. Sistem Yöneticiniz yeni üyelerin otomatik olarak hangi gruba gireceğini ayarlamışsa yeni üyelere o gruba dahil olacaktır. Daha fazla bilgi için bakınız Üyelik Ayarları ŞİFREMİ UNUTTUM İnternet kullanıcılarının sık sık başına geldiği bir durumdur. Diğer taraftan kötü niyetli kişilerin şifreyi ele geçirmek için yararlanmaya çalıştıkları yöntemlerden bir tanesi olmaıs dolayısıyla önemlidir. Şifrenizi unuttuysanız Üye Girişi menüsünün hemen altında bulunan Şifremi Unuttum linkini tıklayınız. Daha sonra e-posta adresinizi yazınız. E-posta adresinize gelen yönergeleri takip ederek yeni şifre elde edeceksiniz.

6 ÜYE GİRİŞİ Koberz Baro Web Sistemi, sisteme üye olan veya sisteme üyeliği yapılan her kesin çeşitli aktivitelerde bulunabildiği bir şekilde hazırlanmıştır. Bu yetki ve aktiviteler sistem yöneticinizin Üyelik Ayarları bölümündeki Üye Yetki Yönetimi kısmında izin verdiği ölçüde olacaktır. Bundaki amaç, Avukat, Stajer Avukat ve diğer gruplardaki üyelerin görmesi gereken bölüm ve ayrıntıları farklı şekilde sunmak ve her kesin kendisi için gerekli işlemleri yapabilmesidir. Üye girişi yaparak diğer üyelere, Baro Yöneticisi veya Sistem Yönetisicine e-posta yazabilirsiniz. Aynı zamanlarda onlardan size gönderilmiş e-postaları okuyabilirsiniz. Anasayfa'da bulunan Avukat Girişi buttonunu tıkladıktan sonra kullanıcı adınız ve şifrenizi girerek kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Girip yapar yapmaz Toplam.. Adet Okunmamış Mesajınız Var karşılanacaksınız. Panelin sağ üst çubuğunda ise her zaman kaç okunmamış mesajınız olduğunu görebilmektesiniz.

7 Daha iyi bir hizmet vermek amacıyla sisteme üye olan her kesin bir Profjili vardır. Siteye ilk giriş yapan üyelerin öncelikle yapması gereken işlemlerden biri de kendi profilini düzenlemektir. PROFİLİNİ DÜZENLE Profilinizi ne zaman isterseniz güncelleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle şu anda kullandığınız şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Daha sonra dilerseniz Ad, Soyad, E-Posta Adresi, Cep Telefonu, Oturduğunuz Yer gibi her zaman Sistem Yöneticinize ve Baroya yararlı olabilecek verileri girebilirsiniz. Hakkımda kısmındaki amaç kendi hakkınızda kısa bir şeyler yazmanızdır. Forum ve benzeri yerlerde bu kısım ziyaretçilere görünebilir. Profil Resmi kısmında kendi gerçek resminizi kullanmanızı öneririz. Böylelikle sizi sistemde arayan bir ziyaretçi veya yöneticinin sizin gerçek bilgileriniz ile karşılaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra Değiştir düğmesine tıklayarak son güncelleme ve değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

8 ŞİFRE DEĞİŞTİR Sisteme üye Avukatlar bir süre sonra şifre değişikliği ihtiyacını duyabilirler. İnternet dünyası için 72 günde bir şifre değişikliği uzmanlarca önerilmektedir. Siz sisteminizi açık unutmuş olabilirsiniz. Veya Toplum Mühendisliği yapan birisi şifrenizi ele geçiriyor olabilir. Bu nedenle Şifre Değişikliği sırasında güncel şifreniz öncelikli sorulmaktadır. Şifrenizi bilmiyorsanız Şifre Değişikliği yapamazsınız. Şifre değişikliği için öncelikli olarak Şimdiki Şifrenizi yazmanız, daha sonra ise iki defa yeni şifrenizi yazmanız ve Değiştir düğmesine tıklamanız gerekmektedir. GELEN MESAJ KUTUSU Üye girişi gerçekleştiren her üye sistemin e-posta hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bunun için menüde bulunan Mesajlar sekmesini tıklamak ve menüden bir istenen hizmeti seçmek gerekmektedir. Mesajlarım menüsü tıklandığında yukarıdaki resimde görüldüğü gibi üyeye gönderilmiş olan mesajlar listelenmektedir. Mesajın okunup okunmadığı, kim tarafından gönderildiği, konu başlığı ve hangi tarihte gönderildiği görülmektedir. Resmin sağında görünen İşlem ikonu tıklandığında ise Cevap Yaz ve Sil seçenekleri görünmektedir. Bu hizmet sadece sisteme üye kişiler içindir ve tamamen iç hizmet kapsamındadır. Buradan hotmail, yahoo, gmail gibi adreslere mesaj gönderilemediği gibi, dış servis sağlayıcalardan de mesaj gelmemektedir.

9 MESAJ YAZ Sistem üyelerine mesaj yazabilmek için Mesajlar sekmesinden Yeni Mesaj menüsünü tıklayınız. Üyeye mesaj yazmak için sağ tarafa bulunan form açıldıktan sonra Alıcı kısmına üyenin sicil numarasını girmeniz gerekmektedir. Daha sonra konu başlığı ve mesajınızı yazarak Gönder buttonuna tıklayınız. Üye sisteme giriş yapar yapmaz yeni mesajın geldiğini bildiren uyarı ile karşılaşacaktır.

10 GRUBA MESAJ GÖNDERİMİ Sistem Yöneticisi istediği sayıda Üye Grubu yaratabilmektedir. Avukat, Stajer Avukat ve daha pek çok yeni üye grubu açabililir. Gerektiğinde Sistem Yöneticisi bu gruplardan herhangi birine Toplu Mesaj gönderme ihtiyacı duymaktadır. Koberz Baro Web Sistemi bu ihtiyacı da karşılar niteliktedir. Bunun için Mesajlar sekmesinden Belirli Bir Gruba menüsünü tıklamak gerekmektedir. Aşağıdaki resimde görünen formda hangi gruba mesaj göndereceğini seçmesi gerekmektedir. Daha sonra konu başlığı ile mesajı yazması ve Gönder buttonuna tıklaması yeterlidir. Sistem Yöneticisi belli bir üye veya gruba değil de bütün üyelere aynı anda bir mesaj gönderme ihtiyacı duyabilmektedir. Bu bir bayram mesajı veya herhangi bir etkinliğin hakkında olabilir. TOPLU MESAJ GÖNDERİMİ Bunun Mesajlar sekmesinden Bütün Üyelere menüsünü tıklaması ve sağda görünen forma mesajın konusunu ve mesajı yazması yeterlidir.

11 ÜYELER VE ÜYE YÖNETİMİ Koberz Baro Web Sisteminin en önemli özelliklerinden biris de sistemin üyelik altyapısıdır. Tamamen BARO için düşünülen ve oturtulan üyelik yapısı sayesinde hem kurumun hem de üyelerin daha fazla yararlanabileceği bir sistem haline gelmiştir. Üyeler ile ilgili yönetici ayarları için Üyelik Ayarları sekmesini tıklayınız. Üstteki resimde Üye Listesi görülmektedir. Sistem Yöneticisi isterse elle istediği sayıda kişinin üyeleğini kendisi gerçekleştirebililir. Bu durumda üyelere aktivasyon mesajı da gönderilmeyecektir. Bunun için yukarıdaki resimde görünen Yeni Üye Ekle düğmesini tıklaması ve açılan formda Kullanıcı Adı (Sicil No), Kullanıcı E-Posta Adresi'ni girmesi, kullanıcının üye olacağı Üye Grubu'nu seçmesi gerekmektedir. Sistem Yöneticisi yukarıdaki listeden herhangi bir üyeyi seçerek Düzenle düğmesine bastıktan sonra üyelik bilgilerini güncelleyebilmektedir. İsterse çok sayıda üyeyi seçerek Sil düğmesine basarak toplu silme işlemi de yapabilmektedir. Yukarıdaki resimde görünen Hesap Durumu ise, hangi üyenin şu anda Aktif olduğunu, hangi üyenin ise Pasif olduğunu göstermektedir.

12 ÜYELİK AYARLARI Üyelik Ayarları sistemin üyelik politikası anlamına gelmektedir. Örneğin yeni üye olan bir kişinin hangi gruba direkt üye olmasını istiyorsunuz? Bunun için Yeni Üye Grubu seçeneğinde bir grup seçmeniz gerekmektedir. Sistem üyeliğe açık mı? Örneğin üyesi az olan bir BARO bütün üyeleri bir merkezden ekleyebilir. Bu durumda kimsenin siteden üye olmaması için Üyelik Açık mı? seçeneğinde Kapalı seçilmelidir. Yeni üye olan bir kişi hangi onaydan geçmelidir? Örneğin Üyelik Aktivasyonu seçeneğinde bunun için Admin Onaylı, E-Posta Onaylı veya Otomatik Onaylı'yı seçebilirsiniz. ÜYELİK AYARLARI Sistem Yönetisi istediği sayıda Üye Grubu açabilmektedir. Yukarıdaki resimde göründüğü gibi fare ile tutarak grupların yerleri değiştirilebilir, alt bir grup başka bir üst grubun altına getirilebilmektedir. Yeni bir gurp için Yeni Üye Grubu Ekleyin düğmesine tıklayınız.

13 ÜYE YETKİ YÖNETİMİ Sistemin en önemli bölümüdür. Bu bölüm sistemde istikrarın sağlanması için en iyi şekilde ayarlanmalıdır. Yetki Yönetimi Mantığı: Kurumsal sistemde Sistem Yöneticisi, Avukat, Stajer Avukat, Komisyonlar, Editörler, Moderatörler gibi daha pek çok üye grubu ihtiyacı doğabilmektedir. Bu nedenle Sistem Yöneticisi çoğu zaman bu bölümler için Yönetici Şifresini farklı kişilere vermek zorunda kalabilmektedir. Bu da karmaşaya ve istikrarsızlığa yol açabilmektedir. Üye Yetki Yönetimi her bir üye grubu için ayrı bir yetki standardı getirmektedir. Sistem Yöneticisi böylelikle Editörler adlı bir grup açabilir ve bu grubun yetkisini sadece İçerikleri Onaylamakla sınırlı tutabilir. Böylelikle bu grup üyeleri içerik ekleyemezken sadece başka üyelerin eklediği içerikleri kontrol ederek onaylayabilir ve yayınlayabilir. Örneğin yukarıdaki resimde Üyelik Rolleri için yetki yaplaşımı yapılmıştır. Buna göre Site Yöneticisi, Avukat, Stajyer Avukat ve Kandın Merkezi adlı üye grupları arasında aşağıdaki yetkiler paylaşılmıştır. Üye Ekleyebilme, Üyeleri Düzenleyebilme, Üyeleri Silebilme, Üye Yönetimini Görüntüleyebilme, Üye Yetkilerini Düzenleyebilme, Üye Ayarlarını Değiştirebilme ve Yönetici Linkleri Görüntüleyebilme. Resimde göründüğü gibi yetkilerin tamamı Siste Yöneticisi grubuna verilmiştir. Böylelikle bütün bu konularda sorumluluk Sistem Yöneticisi'ndedir. Ama örneğin mesaj gönderimi yetkileri aşağıdaki gibi yapılmıştır.

14 MENÜ YÖNETİMİ Koberz Baro Web Sistemi çok dilli olduğundan Menü Yönetimi bütün dillerdeki menülerin yönetildiği tek yerdir. Site temasında yer alan Üst Menü, Sol Menü, Sağ Menü ve Alt Menü gibi menülerin yönetimi burada gerçekleştirilmektedir. Fare ile bir menü üyesi seçilerek sürükleme suretiyle yeri değiştirilebilir. Yeni bir menü öğesi için Yeni menü Ekleyin düğmesini tıklayarak yeni öğeye bir isim vermek gerekmektedir. Çok dilli olması nedeniyle, eklenen her menü diğer dillerde de eklenmelidir. Aksi taktirde aynı menü diğer dillerde görünmeyecektir.

15 RESİM GALERİSİ KATEGORİLERİ Sistemde içeriklerden bağımsız Resim Galerisi açılabilmektedir. Bu galerinin en önemli özelliklerinden birisi resimlerin topluca bir seferde eklenebiliyor olmasıdır. Ayrıca her resme bir açıklama yazılabilmesi, resimlerin slayt şeklinde izlenebilmesi de önemli özelliklerindendir. Resim Galerisine resim yükleyebilmeniz için daha önce Resim Galerisi Kategorileri menüsünden kategori yaratmış olmanız gerekmektedir. Resim Galerisi Kategorileri menüsünü tıklayarak sağ taraftaki bölüme giriniz. Burada hangi dillerde hangi adla galeri açıldığını görmekteyiz. İstediğimiz sayıda yeni Resim Galerisi açabiliriz. Galerilermiz hangi dilin altında açılmışsa o dilde görünecektir. Sağdaki panoda sadece Türkçe için galerilerin açıldığı görülmektedir. Yeni bir galeri için üstteki Yeni Galeri Ekleyin düğmesine tıklayınız.

16 YENİ GALERİ EKLEME FORMU Yeni Galeri Ekleyin düğmesini tıkladıktan sonra açılan aşağıdaki formu doldurarak EKLE düğmesine tıklayınız. Sistem Yöneticisi her galerinin her kes tarafından görünmesini istemeyebilir. Bazen sadece sistem üyelerinin görmesi gereken, üzerinde karar verilmemiş olan veya kamuoyuna açık olmayan resimleri sadece üyelerin görebileceği şekilde yayınlamak isteyebilir. Üstteki resimde görülen en önemli noktalardan birisi de bu galerinin kimler tarafından görülebileceğidir. Yukarıda görünen Ziyaretçi, Site Yöneticisi, Avukat, Stajyer Avukat sekmelerinden hangisi tıklanırsa o gruptaki her kes bu galeri altında yayınlanan resimleri görüntüleyebilecektir.

17 GALERİYE RESİM EKLEME Herhangi bir Galeri Kategorisine resim ekleyebilmek için Sistem Yöneticisi menüsünden Resim Galerisi sekmesini tıklayınız. Yukarıdaki resimde göründüğü gibi Resim Listesi sayfası açılacaktır. Burada herhangi bir kategori seçtikten sonra Bu Kategoriye Resim Ekle düğmesine tıklayınız. Aşağıdaki resimdeki bölüm açılacaktır. Gözat düğmesite tıklayarak açılan pencerede istediğiniz sayıda fotoğrafı topluca seçebilir ve yükleyebilirsiniz. Lütfen bütün resimler yüklenene kadar bekleyiniz. Bu süre resimlerin sayısı ve boyutlarına göre değişebilmektedir.

18 RESİM AÇIKLAMALARI Eklediğiniz resimlerin sağ tarafında bulunan araçlarda bulunan ikonlar galerinin düzenlenmesinde önemlidir. Baştaki kalemli ikonu tıklayarak resmin adını veya açıklamasını yazabilirsiniz. Ortadaki kırmızı ikon ile resmi silebilirsiniz. Sondaki ikon ise yüklediğiniz resimlerin slaytını başlatmaktadır.

19 İÇERİK KATEGORİLERİ Sitede yayınlanacak içeriklerin yer alacağı kategoriler... İhtiyaç duyduğunuz kadar kategori açabilirsiniz. Kaç dilde yayın yapıyorsanız her dil menüsünde kategorinin o dildeki adını girmelisiniz. Yeni kategori açmak için Yeni Kategori Ekleyin düğmesine tıklayınız. Varolan kategorilere çift tıkladıktan sonra açılan Kategoriyi Düzenle düğmesini tıklayarak adını düzenleyebilir veya açılan Sil düğmesine tıklayarak silebilirsiniz.

20 İÇERİK YÖNETİMİ İçerik Yönetimi sekmesinden İçerik Yönetimi menüsünü tıklayınız. Açılan bölümde şimdiye kadar yayınlamış olduğunuz bütün içerikler listelenecektir. İçerik Listesi penceresi üzerindeki araçlar çubuğu size yardımcı olacaktır. Resimde göründüğü gibi yeni bir içerik eklemek için EKLE, var olan içeriklerden bir tanesini düzenlemek için içeriği tıkladıktan sonra DÜZENLE, bir içeriğe resim galerisi eklemek için RESİM GALERİSİ, sadece yayınlanmış olan içerikleri listelemek için YAYINDAKİLER, sadece onay bekleyenleri görüntülemek için ONAY BEKLEYENLER, onay bekleyen bir içeriği onaylamak için listeden seçip ONAYLA, onaylanmış bir içeriği yayından kaldırmak için ONAY KALDIR ve silmek için de içeriği seçtikten sonra SİL düğmesine tıklayınız. İçerikler ID, Başlık, Kategori, Dil, Durum, Yayın Tarihi, Kullanıcı Adı, Ad Soyad ve Üye Grubu bilgilerini gösterecek şekilde listelenmektedir. Yeni bir içerik eklemek için EKLE düğmesine tıklayınız. Açılan Yeni İçerik Ekle Formu'nda içerik başlığını giriniz. Daha sonra içeriğin hangi dilde yayınlanacağını belirlemek için dil seçiniz. Ardından içeriği kimlerin görebileceğine karar veriniz. Ziyaretçi, Site Yöneticileri, Avukat, Stajyer Avukat ve diğer üye gruplarından hangileri içerikleri görebilecekse onay işareti bırakınız.

21 Daha sonra içeriğin yayınlanacağı kategoriyi seçiniz. Eğer içerik daha önce bir yerde yayınlamışsa ve siz sadece ona link vermek istiyorsanız Bağlantı Linki formuna linki yapıştırınız. SEO: Sef Url, Title, Açıklama ve Keywords kısımları formda otomatik doldurulmaktadır. Başlığı girer girmez bu bölüm eksiksiz dolmaktadır. İçerik yayınlandıktan kısa bir süre sonra Google ve diğer arama motorları bu içeriğinizi kuvvetle muhtemel indeksleyeceklerdir. Arama motorları içeriğinizi indekslerken URL olarak Sef Url kısmında otomatik olarak oluşan linki esas alacaklardır. DİKKAT! Başlık yazarken hata yapmamaya çalışınız. Hatalı bir şekilde arama motorlarında indekslenen içerikleri düzelttiğiniz zaman otomatikmen Sef Url de değişeceğinden kırık link meydana gelecektir. İÇERİK RESMİ: İçeriğinize resim eklemek için FTP programı kullanmak zorunda değilsiniz. Resminizi öncede Photoshop veya Paint gibi programlarla düzenlemek zorunda da değilsiniz. Yeni İçerik Ekle formunun altında bulunan Gözat düğmesini tıklayarak içeriğin resmini seçiniz. Sistem Anasayfa için ayrı, detay sayfası için ise ayrı boyutlarda iki adet resim üretecek ve sunucunuza yükleyecektir. Böylelikle içerikler daha kolay eklenirken ziyaretçiler de daha hızlı görüntüleyebilecek ve resimleri en uygun boyutta görebileceklerdir. Yukarıda göründüğü araçları kullanarak içeriklerinizi yayınlayabilirsiniz.

22 SAYFA YÖNETİMİ Kurumsal yayında bazen içerik kategorileri dışında sayfalar gerekmektedir. Özellikle bu sayfaların seçilmiş bir menüde yayınlanmasını ihtiyacı hasıl olmaktadır. Sayfa Yönetimi bölümü bu nedenle ihtiyaca uygun şekilde hazırlanmıştır. İçerik Yönetimi sekmesinden Sayfa Yönetimi menüsünü tıklayarak sayfalarınızı yönetebilirsiniz. Resimde göründüğü gibi değişik içeriklerdeki sayfalar bu araçlarla açılabilmektedir. Bun için Yeni Sayfa Ekle düğmesine tıklayınız. Açılan formda sayfa adını yazar yazmas Sayfa Url yani Sef Url kendilğinden oluşacaktır. DİKKAT! Başka bir yerde veya sitenizde yayınlanmış bir içeriği sayfa olarak menüde bulundurmak istiyorsanız, formdaki Bu Bir Bağlantıdır sekmesinde EVET'i işaretleyiniz ve Sayfa Link bölümüne sayfanın gideceği linki yapıştırınız. Eğer amacınız bu değilse bu bölümlerde değişiklik yapmayınız.

23 Sayfanın şimdilik yayında olmasını istemiyorsanız Yayınlansın sekmesini iptal ediniz. Dilerseniz sayfanızın yayınlanacağı kategoriyi seçebilirsiniz. Sayfanızın içeriği hangi dilde ise menüden o dili seçmeniz önerilir. Sayfanızın yeni pencerede açılmasını isyorsanız Target seçeneğinde Farıklı Sayfada Açılsın seçeneğini tıklayınız. Daha sonra sayfanız hangi menüde görünsün istiyorsanız o menüyü seçiniz. RESİM EKLE: Gözat düğmesini tıklayarak açılan pencerede resim ekleyebilirsiniz. Resminiz hangi boyutta olursa olsun sistem kendine uygun boyutlara getirip kullanaıcaktır. Bu sırada resmin piksellerinde herhangi bir kalite sorunu meydana gelmeyecektir.

24 BLOK YÖNETİMİ Baro Web Sitesinin SAĞ ve SOL bölümlerinde stunlar bulunmaktadır. Sistem Yöneticisi kimi zaman bu bloklarda çeşitli büyüklüklerde bloklar yayınlamak istemektedir. Başa bir yerde yayınlanan herhangi bir BARO aracı veya ilgili bir etkinlik olabilir. Bazen de bu bloğun ALT veya ÜST yerde durması ihtiyacı doğmaktadır. Blok Yönetimi bu ihtiyaca uygun olarak klasik blok anlayışınfan farklı olarak hazırlanmıştır. İçerik Yönetimi sekmesinde Blok Yönetimi menüsünü tıklayarak bu bölüme girebilirsiniz. Sağdaki resimde görüldüğü gibi Sol Blok adlı bir blok yaratılmıştır. Resimde görünmeyen Sağ Blok da daha aşağıda yer almaktadır. Burada Sol Blok altında 3 dil açılmıştır. Yeni açtığınız her blok her dil için ayrı adlandırılmaktadır. Dilerseniz hangisinin üstte, hangisinin altta yayınlanacağına karar verir, fare ile sürükleyerek yeni yerine bırakırsınız. Blok adlarını düzenlemek veya silmek için blok adına çift tıklayınız.

25 DOSYA YÖNETİMİ Dosya yönetiminin amacı hem ziyaretçiler hem de Sistem Yöneticisi için kolaylık oluşturmaktır. Örneğin klasik yöntemlerde Sistem Yöneticisi önceliklde.doc veya.xsl dosyasını herhangi bir FTP programı ile sunucuya yüklemekteydi. Daha sonra siteye bir içerik ekleyerek bu içeriğe HTML kodları ile Download edilecek dosyanın linkini eklerdi. Koberz Baro Web Sisteminde ise içerik ekleme ile dosya ekleme aynı anda gerçekleşmektedir. İçerik Yönetimi sekmesinden Dosya Yönetimi'ni tıklayınız ve EKLE düğmesini tıklayarak Dosya Ekleme Formu'unu açınız. Ekleyeceğiniz dosya için bir başlık girdikten sonra kısa bir açıklama yazınız ve Gözat düğmesini tıklayarak açılan pencereden yayınlanacak dosyayı seçiniz. Formun aşağısında bulunan sekmelerde kimlerin bu dosyayı görebileceği de seçiminize bırakılmıştır. EKLE düğmesine tıklayarak sisteme ekleyiniz. Ziyaretçiler Anasayfa'daki Bilgi Deposu'nda bu başlığı tıkladığında dosya indirme penceresi açılacaktır. Böylelikle hem dosya yükleme hem dosya indirme kolaylaştırılmış, güncelleme ihtiyacı doğduğunda da yine kolaylık sağlanmıştır.

26 ETKİNLİK TAKVİMİ Etkinlik Takvimi Baro'ların ihtiyaç duyduğu en kurumsal fonksiyonlardan biridir. Koberz Baro Web Sisteminde tamamen Barolara göre geliştirilen bu modül sayesinde aşağıdaki kolaylıklar sağlanmaktadır. Hızlı ve kolay şekilde etkinlik ekleme. Sayısız sayıdaki etkinliği ekleyebilme ve gerektiğinde düzenleyebilme, Etkinlik Adı, Etkinlik Konusu, Etkinlik Tarihi, Etkinlik Yeri, Etkinliğe Davet Edilenlerin Listesi, Katılımcıların Listesi, Hakkında Kısa Açıklama, Etkinliği Kimlerin Görebileceğini Belirleyebilme, Etkinliğin Hangi Dilde Görüneceği. ETKİNLİK EKLE: İçerik Yönetimi sekmesinden Etkinlik Takvimi menüsünü tıklayınız. Sağdaki resimde görünen form açılacaktır. Etkinlik Adını girdikten sonra yayınlanacağı dili seçiniz ve kimlerin bu etkinliği görebileceğine karar veriniz. Daha sonra etkinliğin gerçekleşeceği Tarihi belirleyiniz. Etkinliğin konusunu girdikten sonra formun alt bölümünde bulunan Katılımcılar, Davetliler, Yer ve Açıklama kısmını doldurarak EKLE düğmesine tıklayınız.

27 ANKET YÖNETİMİ Sistemde istenilen sayıda Anket açılabilmektedir. Bu amaçla İçerik Yönetimi sekmesinden Anket Yênetimi menüsünü tıklayınız. Açılan bölümde Anket Listesi'ni görmektesiniz. Daha önce açtığınız anketler, bu anketlerin soruları listelenmektedir. Aynı zamanda bu anketlerden hangilerinin şu anda Aktif, yani yayında olduğunu da görmektesiniz. Menü Çubuğu: Yeni bir Anket eklemek için lütfen EKLE düğmesine tıklayınız. Açılan forma uygun bir Anket sorusu girdikten sonra cevap seçeneklerini giriniz. Sağdaki resimde Anket Seçenekleri + başlığının yanındaki artı (+) ikonunu tıklayarak istediğiniz sayıda cevap formu üretebilirsiniz. Ya da ürettiğiniz formların sağındaki SİL düğmesini tıklayarak bazılarını kaldırabilirsiniz.

28 BAŞKANLIK YÖNETİMİ Başkanlık Yönetimi'nin amacı Web Sitenize giren ziyaretçilerin şu anki Başkan'ın gerekli bütün bilgilerine ulaşması ve BARO'nun geçmişteki tüm Başkanlarını dönem bilgileri ile beraber görebilmesidir. BARO'da kim hangi tarihler arasında Başkanlık yaptı, hangi Hukuk Fakültesi'nden mezundu gibi bilgilerin yanında özgeçmişi vs. gibi bilgiler ziyaretçiler için önem arzetmektedir. Web Sitenizin normal bir haber sitesini aşıp kurumsal bir ağa dönüşmesindeki en önemli faktörlerden bir tanesi de budur. Başkanlık Yönetimi için İçerik Yönetimi sekmesinden Başkanlık menüsüne tıklayınız. Açılan listede her döneme ait Başkanın listesi görülmektedir. Başkan'ın bilgilerini güncellemek için adını tıklayarak üst araçlar menüsündeki Düzenle ikonunu tıklayınız. ARAÇLAR: Resimde liste araç çubuğunu görmektesiniz. Ekle düğmesine tıklayarak yeni bir Dönem ve Başkan ekleyebilir, listeden bir dönem seçerek Düzenle düğmesine tıklamak suretiyle bilgileri güncelleyebilir veya yine listeden bir veya birkaç isim seçerek SİL düğmesine basabilir ve böylelikle silebilirsiniz. YENİ BAŞKAN EKLE: Yeni Başkan veya Dönem eklemek için EKLE düğmesine tıklayınız. Açılan bölümdeki formda gerekli bilgileri giriniz. Bu içeriği hangi Dil için giriyorsanız formda dilini seçiniz. Böylelikle diğer dillerde görünmeyecektir. Başkanın Adı ve Soyadı'nı girerek diğer bilgilere geçiniz.

29 İsterseniz bu bilgileri bütün ziyaretçilerin görmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için formdaki Üye Gurp ACL kısmında hangi grupların görebileceğini seçiniz. Aşağıda görülen formda Başkan'ın Bitirdiği Hukuk Fakültesi, Mezuniyet Yılı, Doğum Yılı, Başkanlık Dönemi Başlangıç ve Bitiş Tarihi ve E-posta Adresini giriniz. Ziyaretçiler Başkanlık sayfasına tıkladıklarında bu bilgileri görebileceklerdir. Formdaki Özgeçmiş kısmını da girdikten sonra aşağıdaki bölümleri girmelisiniz: Resim Ekleme kısmın kolaylaştırılmıştır. Yerleştirmek istediğiniz resmi Gözat düğmesine tıklayarak bulup seçmeniz yeterlidir. Sistem resmin uygun boyutunu otomatik olarak hazırlamakta ve tasarımın uygun görülen yerine yerleştirmektedir.

30 KOMİSYON YÖNETİMİ Baro çatısı altında kurulan çeşitli Komisyonlar, bu Komisyonlara bağlı üyeler, Komisyonları amaçları ve faaliyetleri Komisyon Yönetimi bölümünde yönetilebilmektedir. İçerikler Yönetimi sekmesinden Komisyonlar menüsünü tıklayarak bu Komisyonları yönetebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte sitenin Türkçe bölümünde Komisyonların adları görülmektedir. Web Siteniz kaç dilde yayın yapıyorsa bu bölümde her bir dil için Komisyon adını girmelisiniz. Fare ile sürükleyerek Komisyonların listedeki yerini değiştirebilirsiniz. Yeni bir Komisyon eklemek için listenin üstünde yer alan Yeni Komisyon Ekle düğmesine tıklayınız ve açılan formda Komisyon Adını giriniz. Komisyon adını düzenlemek için lütfen listeden bir komisyon adını çift tıklayınız. Açılacak olan Komisyon Düzenle düğmesine tıklayarak düzenleme işlemini gerçekleştiriniz.

31 VİDEO YÖNETİMİ Koberz Baro Web Sistemi'ne özgün videolar yüklemek mümkündür. Bunun için Web Sunucunuzun uygun olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki bir video dosyasını kolaylıkla seçip sitede yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Videonun boyutunun büyük olması veya formatının farklı olması önemli değil. Sistem 1 GB'den büyük dosyaları dahi sunucu için SWF'ye dönüştürüğ sitede yayınlayabilmektedir. İçerik Yönetimi sekmesinden Videolar mensüsüne tıklayınız. Sol resimde görünen Videolar'ınızın listesi bölümü açılacaktır. Araçlar menüsündeki EKLE düğmesini tıklayarak yeni video ekleme formuna geliniz. Sağ resimde görünen formda ekleyeceğiniz video için bir Ad (Başlık) girdikten sonra videonun yayınlanıp yayınlanmayacağına karar veriniz. Daha sonra videonun kimler tarafından seyredilebileceğine karar veriniz ve yüklenecek olan video dosyasını göstermek için SELECT FILES düğmesine basınız. Açılan windows penceresinden video dosyasını seçerek AÇ düğmesine tıklayınız. DİKKAT! Videonuz tamamen yüklenene kadar lütfen sistemde herhangi bir şey yapmayınız ve bekleyiniz. Videonuz yüklendikten sonra site tasarımında uygun görülen yerde yayına girecektir.

32 FORUM YÖNETİMİ Kurumsal konularla ilgili olarak ihtiyaç duyulan Forum, diğer bölümler gibi ACL (Üye Yetki Yönetimi)'den ayarlanmaktadır. ACL'den Sistem Yöneticisi'nin yetki verdiği kişiler yetkileri çerçevesinde işlem yapabilmektedirler. Hesabim sekmesinden Üye Yetki Yönetimi menüsüne tıklayarak Forum Yönetimi için alt resimde görüldüğü gibi ACL (Yetki Ayarları) yapabilirsiniz. Burada hangi gruptaki üyelerin neler yapabileceklerine karar vermelisiniz. Bu bölüm sitenizdeki istikrarın bel kemiğidir.

33 YENİ FORUM KATEGORİSİ EKLE Yeni bir Forum Kategorisi yaratmak içim Forum Yönetimi menüsünü tıkladıktan donra Yeni Kategori Ekle düğmesine tıklayınız. Yeni Kategoriye ad verdikten sonra Forum Kategori Link'i kendiliğinden oluşmaktadır. Sağdaki resimde Kategori adı Önek Kategori olarak verilince link kendiliğinden ornek_link olarak oluşmuştur. Böylelikle URL çubuğunda görülecek olan şekil bu olurken Google ve diğer arama motorlarında daha iyi indekslenecektir. DİKKAT! Kategori adını arama motorlarında indekslendikten sonra değiştirirseniz kırık link meydana gelecektir. Lütfen Kategorinize ad verirken en uygun adı veriniz. HER KATEGORİYE AYRI ACL AYARI! Bu form sırasında Sistem Yönetisi'nin işini kolaylaştıan ve Forum bölümüne daha çok düzen sağlayan ACL kısmını görmektesiniz. Örneğin yayınlanmasını istemediğiniz bir Kategoriyi burada yayına kapatabilirsiniz. Veya Kategoriyi açık bırakıp sadece Konu Açmayı engelleyebilirsiniz. Bu Kategoriyi kimler tarafınan görüntülenebileceği, kimlerin konu açabileceği ve kimlerin ise cevap yazabileceği önemlidir. Bu düzenlemeler burada yapıldıktan sonra yeni konunun açılması tamamlanmaktadır.

34 MANŞET YÖNETİMİ Manşet Yönetimi klasik kullanımı aşan bir şekilde hazırlanmıştır. Bu nedenle: Sitenizde yayınlanmış herhangi bir içeriği manşete çıkarabilirsiniz, Başka bir sitede yayınlanmış bir içeriğin linkini vererek kendi sitenizde manşete çıkarabilirsiniz. Manşette yayınlanmasını istediğiniz içerik için İçerik Yönetimi sekmesinen Manşet Yönetimi'ni tıklayınız ve listedeki araçlar menüsünden EKLE düğmesine tıklayınız. Daha sonra sağdaki resimdeki formu doldurunuz. Manşet Adını girdikten sonra içerik nerede daha önce yayınlanmışsa URL linkini Manşet Bağlantısı formuna yapıştırınız. Manşet için uygun gördüğünüz resmi Gözat düğmesine tıklayarak seçiniz ve EKLE düğmesine tıklayınız.

35 ARŞİV Arşiv sistemde kendiliğinden oluşan bir özelliktir. Siz siteye içerik ekledikçe arşive eklenmektedir. Arşiv, ziyaretçiler en iyi şekilde yararlanabilsin diye mantığına uygun hazırlanmaktadır. Sitenizin tasarımında uygun bir yere yerleştirilen Arşiv linki tıklandığında yukarıdaki bölüm ekrana gelmektedir. Burada Hiçbir kategori, yıl ve ay seçmeden Görüntüle düğmesine bastığınızda sitedeki bütün içerikler eklenme tarihine göre sıralanmaktadır. Kategori seçtiğinizde ise bütün yıllardaki içerikler sadece seçilen kategoridekilere uygun olarak tarihine göre sıralanmaktadır. İsterseniz bir Kategori seçip listelemek istediğiniz yıl ve ayı seçerek Görüntüle düğmesine basınız. KURUMSAL E-POSTA KULLANIMI Web Sitesinizdeki E-Posta menüsü tıklandığında üstteki resimde görülen Kullanıcı Adı ve Şifre isteyen form gelmektedir. Bilgiler doğru olarak girildikten sonra Oturum Aç düğmesine tıklandığında profesyonel olarak hazırlanmış Hotmail, Yaho, Gmail benzeri bir E-Posta yönetimi ile karşılanmaktasınız. Bu kurumsal panel sayesinde bütün BARO üyeleri kurumsal olarak e-posta gönderimi yapabilmektedir.

Gruplar. Kurulum ve Bakım

Gruplar. Kurulum ve Bakım Gruplar Kurulum ve Bakım 2 Bu Kılavuz hakkında Bir XING Grubu seçtiğiniz için teşekkür ederiz! Grubunuzun kurularak çalışmasını sağlayacak olan bazı temel adımları aşağıda okuyacaksınız. Bu kılavuzun ilk

Detaylı

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir.

Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Bu döküman Niğde Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi için kullanma kılavuzudur. İçerik olarak, sistemin kullanım şeklini göstermektedir. Akademik Bilgi Sistemi ne http://mf.nigde.edu.tr/akbis adresinden

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler Ö ZEL PAZAR REHBERİ İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Özel Pazar İnternet Adresi ve Ana Sayfası... 3 3. Kullanıcı Kaydı ve Girişi... 5 3.1. Kullanıcı Kaydı... 5 3.2. Kullanıcı Girişi... 7 3.3. Kullanıcı Ana

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

Küçük İşletme ve Kurumsal Hesaplara Yönelik 10 Adımda Nubuto

Küçük İşletme ve Kurumsal Hesaplara Yönelik 10 Adımda Nubuto Küçük İşletme ve Kurumsal Hesaplara Yönelik 10 Adımda Nubuto Küçük işletme ve Kurumsal hesaplara yönelik 10 Adımda Nubuto XTM International Ltd. tarafından yayımlanmış, İstanbul Arel Üniversitesi Mütercim

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak)

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) Giriş VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) AKBS, 4 modülden oluşmaktadır. Merkez Uygulaması, Veri Gönderme Sistemi, Veri Karşılama Sistemi ve Veri İşleme Sistemi.

Detaylı

T A N I T I M K I L A V U Z U

T A N I T I M K I L A V U Z U T A N I T I M K I L A V U Z U İçindekiler Güvenli kullanım uyarı ve tavsiyeleri...02 Arka panel açıklaması...03 Uzaktan kumandanın tanıtımı...04 Hızlı Erişim Menüsü...05 Ana Menü...06 Tivibu da Ara...06

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Nisan-2010 BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi GİRİŞ ÖEB Uygulamasına bağlanılabilmesi için aşağıdaki işlemler sırasıyla gerçekleştirilir. Uygulama internet

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

KLUBSİS KULLANIM KILAVUZU

KLUBSİS KULLANIM KILAVUZU KLUBSİS KULLANIM KILAVUZU KLUBSİS, üniversitemize internet üzerinden Yüksek Lisans ve Doktora başvurularını yapabilmeniz için tasarlanmıştır. Başvuru dönemlerinde açılacak programlara yönelik başvurularınızı

Detaylı

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır.

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. Grup Haritası Aracı www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. İçindekiler: Giriş sayfa 1 Grup Haritası Erişim sayfa 2 Grup Haritasını Görüntüleme sayfa 3 Araç Çubuğu Simgeleri sayfa 5 Sütunlar

Detaylı

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS Kullanıcı El Kitabı Türkçe Haziran 2010 Üzeri çizilmiş çöp bidonu sembolünün anlamı, ürünün Avrupa Birliğinde ayrı bir çöp yığınına ilave edilmesi gerektiğidir. Bu durum

Detaylı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı EĞİTİM VE YETKİLENDİRME BİLGİ SİSTEMİ (EYBİS) DENETÇİ YETKİLENDİRME BAŞVURU ALANI KULLANICI KILAVUZU

Detaylı

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1.

LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. LİGHTKOD SETUP MAKER KULLANIMI 1- Giriş Programı yükledikten sonra Setup Maker programını açtığımızda aşağıdaki pencereyi görürüz. Burada 1. kutuya kurulum dosyasını yapacağımız programın ismini giriyoruz.

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir.

Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. Bu kılavuzdaki bazı içerikler, yazılıma veya servis sağlayıcınıza bağlı olarak, telefonunuzdan farklı olabilir. - İnternet: http://www.samsung.com/tr - Faks: + 90 212 211 48 51 - Adres Samsung Electronics

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

CA Clarity PPM. Kaynak Yönetimi Kullanım Kılavuzu. Sürüm 14.1.00

CA Clarity PPM. Kaynak Yönetimi Kullanım Kılavuzu. Sürüm 14.1.00 CA Clarity PPM Kaynak Yönetimi Kullanım Kılavuzu Sürüm 14.1.00 Gömülü yardım sistemleri ve elektronik olarak dağıtılan materyalleri içeren bu Dokümanlar (bundan böyle "Dokümanlar" olarak anılacaktır) yalnızca

Detaylı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Güncelleme Tarihi: 29.01.2007 Yükleme Programa ait CD-ROM u bilgisayarınızın CD-ROM ünitesine takınız.

Detaylı