Türkiye nin Öncü Girişimcileri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye nin Öncü Girişimcileri"

Transkript

1 Türkiye nin Öncü Girişimcileri

2 Türkiye nin Öncü Girişimcileri (I) 1. Ali Muhittin Hacı Bekir; ülkemizin yaşayan eski şirketi, 1777 den itibaren, akide şekercisi. Şekere tarçın, limon gül, portakal kattı ve yenilikçilik yaptı. Sarayın dikkatini çekti ve saraya şekercibaşı oldu de Viyana fuarına devlet teşviki ile gitti ve orada gümüş madalya aldı. 2. Hacı Şakir; Kazan Tatarı Hacı Ali Bey19. yy sonlarında Volga nehri kıyısında sabun ve mum üretirdi. Volganın sel suları sonucu evi yıkıldı ve İstanbul a taşındı.laleli de üretimine devam etti. Oğlu Hacı Şakir Sabuncuzade baba mesleğinin sırlarıyla büyüdü. Cumhuriyetin ilk yıllarında İSO nun kuruluşunda etkin rol almış ve ilk şirketidir.

3 Türkiye nin Öncü Girişimcileri (II) 3. Aslan Çimento; 1910 da liderliğini Rum asıllı bir girişimcilerin yaptığı, yerel girişimcilerin örgütlenerek kurduğu, hisseli bir şirket olarak kuruldu. Orijinal adı, Memalik-i Osmaniyye de Suni çimento ve hidrolik kireç imalina Mahsus ASLAN Osmanlı Anonim Şirketi. Zamanının modern teknolojileriyle donatıldı. Müşterileri Osmanlı hükümeti kurumlarıydı de yine Rum asıllı olan bir vatandaşın kurduğu başka bir çimento fabrikası ile 1919 da birleşti. Cumhuriyet sonrası halka açılıp tamamen anonim bir şirket kuruldu. Aslan çimento olarak ülkemizde 19892a kadar hizmet verdi. O tarihten sonra meşhur Alman Lafarge (yapı malzemeleri şirketi) tarafından satın alındı ve çok modern bir fabrika oldu. Yolları 1919 a kadar başarı ile giderek birleşen iki fabrika sahibinin de ortak yanı, ticareti çok iyi bilen iki Rum kökenli vatandaşımız olmalarıydı. Osmanlı döneminde çimento, imalat sanayi alanında tekstilden sonraki ikinci üretim alanıdır.

4 Türkiye nin Öncü Girişimcileri (III) 4. Eyüp Sabri Tuncer; Eyüp Sabri bey, kuruluşunu 1923 olarak ilan ettiği, Ulus Anafartalar cd. deki imalathanesinde ürünlerini satarken o gün için devrim sayılabilecek bir promosyon kampanyası düzenlemişti. Tüm ürünlerini kalem kalem fiyatlarıyla gösteren bir broşür hazırladı ve her broşüre de bir kupon ekledi; ilave esans hediye eden. Eyüp Sabri beyin oğlu Sabahattin bey, bir röportajında o promosyon bizim ilk ve son reklamımızdı bir daha reklema ihtiyaç duymadık der. Sabahattin bey AÜ Ziraat Fak. nde asistandı. O tarihe kadar ithal edilen esansı yerli imal etmeyi başardı. Bu başarı onun fiyatlarını çok aşağı indirerek pazarını genişletmesini sağladı. 5. Hasan Tahsin Piyale; İlk Türk makarna fabrikası 1922 de Hasan Tahsin bey tarafından kuruldu ve makarna el presleriyle üretilmekteydi. Hasan Tahsin bey teknolojiye çok meraklıydı, İtalya ya giderek farklı makarna kalıp makinelerini (fiyonk, salyangoz, şehriye, v.b.) getirdi yılında İzmir İktisat Kongresinde ödül aldı daha sonra yurt dışına açıldı ve oralarda da bir çok ödül aldı.

5 Türkiye nin Öncü Girişimcileri (IV) 6. Kılıçoğlu Kiremit Fabrikası; 1923 de genç Türkiye nin kiremitleri Marsilya dan ithal edilmekteydi. Meclis binasının kiremitleri Ankara lılardan bağış toplanarak tamir edildi, ancak tümüyle yeniden kaplamak için kiremit bulunamıyordu. Vehbi Koç tüm Ankara yı kapı kapı dolaştı ve bir miktar para karşılığı evlerin çatılarından kiremit topladı. Atatürk bu duruma çözüm getirmek üzere toprağı kiremite en uygun şehir olan Eskişehir de fabrika kurması için Sabri Kılıçoğlu na teşvik sağlanmasını istedi de kurulan tesis, 1949 da geliştirildi. Müşterileri arasında önce devlet kurumları vardı, sonra modern tesisler ile Avrupa ya açıkdı ve Avrupa nın en modern tesisleri arasında yer aldı. 7. Kafkas Kestane Şekeri; Yugoslavya lı pastacının oğlu olan Ali Şakir Tatveren bir müddet Sarıkamış ve Kafkasya da pasta ve şekerleme üretti da Kafkas şirketini kurdu ve üretimini Bursa da devam ettirdi de vefat etti, fakat eşi ve oğlulları üretimi başarı ile deva ettirdi, üzeri çikolata ile kaplı kestane şekerini üreterek, ürün yelpazasini pazar talebi olan bir ürün ile genişletti lerde teknolojisini yeniledi, 1980 de ürün yelpazesini daha geliştirdi bayilik sistemi ile pazarını iyica geliştirdi.

6 Türkiye nin Öncü Girişimcileri (V); 8. Uludağ gazoz; 1877 de maden aramak üzere Bursa ya gelen bir Fransız madenci, Keşiş dağlarında maden ararken ekşi bir su buldu, aslında bulduğu maden suyuydu.sarayın önde gelen isimlerine bunu anlattı ve onlarla ortaklaşa bir maden suyu tesisi, Keşiş maden suları adıyla kurdu da Mehmet Hakkı Erbak ilk kez gazlı meşrubatı yaptı ertesi yıl oğlu Uludağ gazozun orijinal formulunu üretti de de ilk gazozun işletim hakkı Uludağ maden Suları şirketine verildi. Daha sonra Keşiş dağının maden suyunu işleme hakkı Uludağ tesislerine verildi ve Keşiş dağı adı da ludağ olarak değiştirildi. Şirketin ürün dağıtımı 1946 ya kadar at arabalarıylaydı, CO2 gazı Bulgaristan dan, şişeleri Almanya dan, şişe kapağı Belçika dan ithaldi den sonra müthiş teknolojik altyapı yenilemesi yapıldı de Mehmet hakkı Erbak vefat etti ve oğlu nuri Erbak kolalı ve meyveli yeni ürünleri marka yaptı ve o günden itibaren başarılı çizgisi devam etti.

7 Türkiye nin Öncü Girişimcileri (VI); 9. Necip Akar ve Puro sabunu; 1935 de yaşanan aşırı soğuk ve grip salgını nedeni ile Necip Akar, tek ambalajlı ve gripi çabuk ve pratik bir şekilde tedavi eden bir ilaç üretti ve ruhsatını da aldı. Bakkallardan bile alınabiliyordu, piyasada inanılmaz tuttu. Daha sonra iyi bir yerli sabun üretmeyi kafasına koydu. Puro markası ile bu ürünü de başardı. Puro sabunu uçaktan atılan küçük el broşürleriyle tanıtıldı. Reklamcılık anlamında da yenilikçilik taşıdmaktaydı. Daha sonra fay ve pop markalı yerli çamaşır tozlarını üretti. Ardından opon isminde yeni bir ağrı kesici buldu. Ancak bu gün bu ilaçlar gelişen ecza teknoljisinin çok gerisinde kaldı ve halen sadece puro piyasadadır.

8 Türkiye nin Öncü Girişimcileri (VII); 10.Kale kilit; Sivas Divriği doğumlu çoban Sadık Özgür, 1953 de İstanbul a geldi ve Tahtakale de karyola borusu ve gaz ocağı üretmeye başladı. İşini geliştirerek 1958 de Bahçelievler e taşındı ve orada kasa kilidi üretmeye başladı de ihracat yapmaya başladı da tesisini Güngören e taşıdı ve Türkiye nin ilk entegre teknolojik kilit fabrikasını kudu, daha sonra yeni şirketler ile 1986 da holding halini aldı. Kale Endüstri Holding in amiral gemisi olan kale kilit bu gün dünyada entegre tesisi olan 3 büyük firmadan birisidir.

9 Türkiye nin Öncü Girişimcileri (VIII); 11.MİGROS; 1955 de İstanbul Belediyesi, İsviçre Migros Koop. Birliği ile halka ucuz gıda ürünleri sağlamak üzere Migros işletmesini kurdu. Migros satış kamyonları, hareketli supermarket şeklinde her semtte belli bir noktada supermarket ürünlerini, paketli ve ambalajlı olarak (taze meyve ve sebzeleri) halka satışa sunuyordu. Halkımız Migros duraklarında ellerinde sepetleri ile her gün taze gıda ürünü almak üzere Migros durağına gidiyordu. Bu tarz satış öyle tuttu ki, Migros, 1972 de ilk mağazasını Şişli de açtı. Daha sonra İsviçre Kooperatifler Birliği isim hakkını sattı ve Belediye de aradan çekildi,1980 lerin sonunda Koç grubu satın aldı. Migros ismi ile supermarketler tüm Türkiye ye yayıldı.

10 Türkiye nin Öncü Girişimcileri (IX); 12.DYO boya, Durmuş Yaşar; Rodos doğumlu olan ancak daha sonra ailesiyle İzmir e göçüp orada yaşamaya başlayan Durmuş Yaşar, bu eşsiz güzellikteki adanın ressam adası ve gül bahçesi olarak anıldığını duyunca resim sanatıyla ilgilenmeye başladı ve boyalar ile ilgili bilgisi gelişti de boya ve denizcilik malzemeleri satmaya başladı. Boya ticareti yapmak çok cazip geldi, ressamlıktan fazla para kazandırıyordu de de ilk boya imalathanesini kudu ve hemen hemen tümü ithal olan Türkiye boya pazarında yerli üretim markalar ile önemli bir yer edindi. Ancak fabrikalaşmak gerekiyordu, 1954 de Hollanda lı Sadolin firması ile yaptığı anlaşma ile ileri teknolojiyi getirdiler. Böylece Türkiye nin ilk boya fabrikası kuruldu. TSKB, yatırım, İş Bankası da işletme sermayesi kredisi verdi de nanoteknolojiyi kullanarak, kendi kendini temizleyen, yanmayan akıllı boyaları imal ederek bir ilke daha imza attı.

11 Ve Diğerleri - I (*); 13. Broderi Narin, emprime ve kadife. 14. Burla makine, 15. Turyağ ve Tursil, 16. Emülzer yalıtım malzemeleri, 17. Banat fırça, 18. Kristal zeytinyağı, 19. Zihni Derin çay fabrikası, 20. Yeşil kundura, 21. Ömür restoran, 22. Profilo holding, profil üretiminden televizyon üretimine, 23. Elginkan holding, ECA armatürleri, 24. Muhteşem Kot bey ve eseri kot pantolon, 25. PEVA Pazar araştırma şirketi, 26. Eczacıbaşı ilaç fabrikası, (*) Kaynak: Şafak Altun, Öncü Girşimciler, Türkiye nin İlkleri, Elma Yayıncılık, 2010.

12 Ve Diğerleri II (*); 27. Arçelik ve Koç Holding, 28. STFA grubu, 29. ETİ, unlu mamuller, 30. Çanakkale seramik, 31. Dimes meyve suları, 32. Otokar ve havalı apollo otobüsleri, 33. Demirdöküm radyatör ve Koç Grubu, 34. İdaş, yaylı yatak 35. A&B Halkla İlişkiler Firması, 36. Pınar Süt ve Yaşar Grubu, 37. Escort ilk yerli PC, 38. Uno, ilk paketli ekmek, 39. Turkcell, NY borsasında bir ilk, 40. Designnobis şirketi; inovativ tekne ve diğerleri (ODTÜ Teknokent ten). (*) Kaynak: Şafak Altun, Öncü Girşimciler, Türkiye nin İlkleri, Elma Yayıncılık, 2010.

2004 ve 2006 yıllarında yayınlanan 1. ve 2. Aile İşletmeleri Kongre Kitapları nın Kıdemli İşletmeler bölümünde yer alan işletmeler ile 3.

2004 ve 2006 yıllarında yayınlanan 1. ve 2. Aile İşletmeleri Kongre Kitapları nın Kıdemli İşletmeler bölümünde yer alan işletmeler ile 3. KIDEMLİ İŞLETMELER * Prof.Dr.Tamer KOÇEL Ülkemizdeki kıdemli (eski, köklü) işletmeleri tanıtmayı amaçlayan bu bölümle ilgili olarak bazı hususları belirtmek yararlı olacaktır. Bunları sırasıyla ele alalım.

Detaylı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 120 Yıllık Tarihi Bir Çınar Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Raif Kaplanoğlu Nihat Balkan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yayınları 120 Yıllık Tarihi Bir Çınar: BTSO Yazarlar Raif KAPLANOĞLU Nihat BALKAN ISBN

Detaylı

Fabrika Referanslarımız

Fabrika Referanslarımız Proje Adı Şehri Adel Kalemcilik İstanbul SWMP/EY2400 8 200 Akıncı Avionik Atölye Ankara PROVİ 600 Alarko Test Standı İstanbul PROVİ 4 150 Alkali Koruma Kocaeli STANDALONE/EY3600 1 100 Amcor Tobacco İzmir

Detaylı

MARKALARI 3. YÖNETİCİler SEKTÖREL HEDEFLER DÜNDEN bugüne TÜRKİYE DE MARKALAŞMA SÜRECİ 2023 YILINA NASIL HAZIRLANIYORLAR?

MARKALARI 3. YÖNETİCİler SEKTÖREL HEDEFLER DÜNDEN bugüne TÜRKİYE DE MARKALAŞMA SÜRECİ 2023 YILINA NASIL HAZIRLANIYORLAR? YÖNETİM TECRÜBE MARKALAŞMA HİZMET KALİTE ÜRÜN MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİCİler SEKTÖREL HEDEFLER DÜNDEN bugüne TÜRKİYE DE MARKALAŞMA SÜRECİ 2023 YILINA NASIL HAZIRLANIYORLAR? MARKALARI 3 Türkiye nin lider

Detaylı

En iyi süt ve süt ürünleri markası*

En iyi süt ve süt ürünleri markası* 18- Pınar Süt Faaliyet Raporu 2010 2010 Yılı Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi En iyi süt ve süt ürünleri markası* Pınar Süt, sergilediği etkin yönetim, üretim, pazarlama ve satış faaliyetleri sonucunda

Detaylı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ve 22 trilyon dolarlık ekonomiyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ve 22 trilyon dolarlık ekonomiyi temsil eden Avrupa Ticaret ve Sanayi Avrupa Odalar Birliği nde Türk başkan yardımcısı Hisarcıklıoğlu devri İş dünyasının çatı örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), tarihi bir başarıya imza attı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,

Detaylı

Şişecam Topluluğu Dergisi Ocak - Şubat - Mart 2015 Sayı 298

Şişecam Topluluğu Dergisi Ocak - Şubat - Mart 2015 Sayı 298 Şişecam Topluluğu Dergisi Ocak - Şubat - Mart 2015 Sayı 298 Şişecam Topluluğu olarak bu sene 80. yılımızı kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Bu heyecanla, gurur verici başarılarla dolu 80 yılımızı anlatan

Detaylı

iyi proje mutlaka destek görür... iyi proje mutlaka destek görür...

iyi proje mutlaka destek görür... iyi proje mutlaka destek görür... iyi proje 1 iyi proje PROJE ADI: Elma İşlemede Ön Boylama Sistemi ile İhracat Kapasitesinin Artırılması: Türkiye de ilk ve Tek: Robot Yönetimli Sistem PROJE SAHİBİ : Gülbudak Gıda Soğutma Ticaret Limited

Detaylı

İçindekiler... 2 3 4 5 6-7 8 9 10 11-13 14 15 16-17 18-20 21-23 24-25 26-27 28 29 30 31 32-33 34-35 36 37

İçindekiler... 2 3 4 5 6-7 8 9 10 11-13 14 15 16-17 18-20 21-23 24-25 26-27 28 29 30 31 32-33 34-35 36 37 İçindekiler... 2 3 4 5 6-7 8 9 10 11-13 14 15 16-17 18-20 21-23 24-25 26-27 28 29 30 31 32-33 34-35 36 37 Editörden Baş Yazı Fuarlar Çevreci İzeltaş a Ödül 38-39 40-41 42-43 44-48 49 Elektrikli El Aletlerinde

Detaylı

GOSBSAD. Türk ekonomisinin gelecek iki yılı. Ege Cansen. GOSB Club Restoran Sanayicinin lezzet durağı

GOSBSAD. Türk ekonomisinin gelecek iki yılı. Ege Cansen. GOSB Club Restoran Sanayicinin lezzet durağı G O S B S A N A Y İ C İ L E R İ D E R G İ S İ TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL 2009 SAYI: 17 Türk ekonomisinin gelecek iki yılı Ege Cansen GOSB Club Restoran Sanayicinin lezzet durağı Sevgili pazarlamacılar, karşınızda

Detaylı

DENiZLi DE CAM SANAYii DENIZLI TICARET ODASI IKI AYLIK HABER» FINANS» ARASTIRMA VE INCELEME DERGISI DENIZLI TICARET ODASI YIL 07 SAYI 65 OCAK 2011

DENiZLi DE CAM SANAYii DENIZLI TICARET ODASI IKI AYLIK HABER» FINANS» ARASTIRMA VE INCELEME DERGISI DENIZLI TICARET ODASI YIL 07 SAYI 65 OCAK 2011 DENIZLI TICARET ODASI IKI AYLIK HABER» FINANS» ARASTIRMA VE INCELEME DERGISI 65 65 DENIZLI TICARET ODASI YIL 07 SAYI 65 OCAK 2011 DENIZLI TICARET ODASI YIL 07 SAYI 65 OCAK 2011 DENiZLi DE CAM SANAYii TORBA

Detaylı

MAYIS 2012. YAYINA HAZIRLAYANLAR Origami Medya

MAYIS 2012. YAYINA HAZIRLAYANLAR Origami Medya MAYIS 2012 ORTA ANADOLU MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ADINA SAHİBİ Özkan AYDIN YAYIN KURULU BAŞKANI Adnan DALGAKIRAN YAYIN KURULU Adnan DALGAKIRAN, Kutlu KARAVELİOĞLU, Sevda Kayhan YILMAZ,

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

SAYI EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE

SAYI EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE SAYI 21 EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE SUNUŞ YIL 60, HENÜZ YOLUN BAŞI... Yıllar önce oluşturmaya başladığımız hayallerimiz ilk önce ulusal ve bölgesel yatırımları ile Türkiye nin

Detaylı

BEYSAD WEB SAYFASI HİZMETİNİZDE; www.beysad.org.tr

BEYSAD WEB SAYFASI HİZMETİNİZDE; www.beysad.org.tr Bu haftanın konu başlıkları; SAP'den Koç Holding'e ödül Beko, Avrupa da liderliğe koşuyor Jotun boya, 50 milyon dolarlık yatırımla Rusya da fabrika kuruyor Vestel Led&Led Lighting Fuarı'nda Meslek Lisesi

Detaylı

GEÇMİŞTEN BUGÜNE. Röportaj. RİSK ALMAYI SEVERiM FORMULA 1 YARIŞLARI ALPET TE. ZiYNET SALi ÜCRETSİZ İNTERNETLİ, BAHÇELİ CAFE DEVRİ!

GEÇMİŞTEN BUGÜNE. Röportaj. RİSK ALMAYI SEVERiM FORMULA 1 YARIŞLARI ALPET TE. ZiYNET SALi ÜCRETSİZ İNTERNETLİ, BAHÇELİ CAFE DEVRİ! E Y L Ü L 2 0 1 4 Y I L : 1 S A Y I : 2 Ü Ç A Y D A B I R Y A Y I M L A N I R Ü C R E T S İ Z D İ R RİSK ALMAYI SEVERiM Röportaj ZiYNET SALi GEÇMİŞTEN BUGÜNE FORMULA 1 YARIŞLARI ALPET TE ÜCRETSİZ İNTERNETLİ,

Detaylı

Bir Masal Kenti. Bursa

Bir Masal Kenti. Bursa 1 2 Bir Masal Kenti Bursa 3 4 5 6 Ben bir çınar ağacıyım... Ben bir çınar ağacıyım, 600 yıldır medeniyetleri seyreden, rüzgarıyla Mudanya yı, gölgesiyle Uludağ ı serinleten. Yeşilin göbeğinde Yeşil Cami

Detaylı

WORLD SARTEN AMBALAJIN SÜPERMARKETİ OLACAĞIZ ZEKİ SARIBEKİR

WORLD SARTEN AMBALAJIN SÜPERMARKETİ OLACAĞIZ ZEKİ SARIBEKİR SARTEN WORLD 2011 / 01 Sarten Ambalaj iç iletişim yayınıdır 4 ayda bir yayımlanır ZEKİ SARIBEKİR AMBALAJIN SÜPERMARKETİ OLACAĞIZ * Sarkap Manisa: Bir Örneği Daha Yok! * Silivri de Bir Kalite Merkezi *

Detaylı

Bu metin 28 29 Nisan 2014 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Balkan Kongresi başlıklı konferansta sunulan tebliğdir.

Bu metin 28 29 Nisan 2014 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Balkan Kongresi başlıklı konferansta sunulan tebliğdir. Bu metin 28 29 Nisan 2014 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Balkan Kongresi başlıklı konferansta sunulan tebliğdir. This paper was presented in International Balkan Congress

Detaylı

WORLD SARTEN GIDA AMBALAJINDA 1 NUMARA! SARTEN KARACABEY 2011 / 02

WORLD SARTEN GIDA AMBALAJINDA 1 NUMARA! SARTEN KARACABEY 2011 / 02 SARTEN WORLD 2011 / 02 Sarten Ambalaj iç iletişim yayınıdır 4 ayda bir yayınlanır SARTEN KARACABEY GIDA AMBALAJINDA 1 NUMARA! * Ambalajda bir ilk: Sarten Gebze ambalaj süpermarketi * İhracatta çok uluslu

Detaylı

POLONYA ÜLKE BÜLTENİ Mayıs 2009

POLONYA ÜLKE BÜLTENİ Mayıs 2009 POLONYA ÜLKE BÜLTENİ Mayıs 2009 1 ÜLKE PROFİLİ Resmi Adı Polonya Cumhuriyeti Yönetim Şekli Parlamenter Demokrasi İdrari Yapısı İktisadi ve coğrafi yapılarına göre birbirinden ayrılmış 16 ayrı yönetim birimi

Detaylı

Koray Sarıkaya ve Fırat Çalışır

Koray Sarıkaya ve Fırat Çalışır İÇİNDEKİLER 08 10 Koray Sarıkaya ve Fırat Çalışır Bülent Çimenli Sunuş... 4 Otel Profili... 6-7 Koray Sarıkaya / Koray Sarıkaya Emlak İnşaat Ortağı... 8-9 Mimar Fırat Çalışır / Koray Sarıkaya Emlak İnşaat

Detaylı

Bu haftanın konu başlıkları;

Bu haftanın konu başlıkları; Bu haftanın konu başlıkları; İhracatın Şampiyonları Vestel, Arçelik ve Habaş oldu Arçelik, Anadolu Efes ve Vestel net satışlarda dünyanın ilk 250 firması arasına girdi TÜRKBESD: Enerji verimli ürünler

Detaylı

2010 Faaliyet Raporu

2010 Faaliyet Raporu 2010 Faaliyet Raporu İçindekiler 07 MİSYON, VİZYON VE STRATEJİK HEDEFLER 09 TARİHÇE 13 ORTAKLIK YAPISI 15 İMKB PERFORMANSI 19 HALKA ARZA İLİŞKİN SONUÇLAR 00 BAŞLICA FİNANSAL GÖSTERGELER 22 SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ

Detaylı

kobigündem Lider Sac LTD, yeni tesisini devreye KAVSAN Kauçuk Ltd. yatırımlarla büyüyor Astaş Isıl İşlem büyümeye devam ediyor

kobigündem Lider Sac LTD, yeni tesisini devreye KAVSAN Kauçuk Ltd. yatırımlarla büyüyor Astaş Isıl İşlem büyümeye devam ediyor kobigündem Gündem Oluşturur A Y L I K İ Ş D Ü N Y A S I D E R G İ S İ YIL: 4 SAYI: 19 MAYIS-HAZİRAN 2013 Lider Sac LTD, yeni tesisini devreye aldı 22 DE KAVSAN Kauçuk Ltd. yatırımlarla büyüyor 10 DA Astaş

Detaylı

Başkandan KENTLERİMİZİN GELECEĞİ

Başkandan KENTLERİMİZİN GELECEĞİ Özel Sayý Ocak Yýl 34 Sayý 63 BÝRLÝK DERGÝSÝ Avrupa ya Açýlan Belediye ÝZMÝT SARAYBAHÇE Dosya: Yerel Demokraside Avrupa Boyutu OCAK Tarhan Erdem: Doðru Seçim Stratejisi Ýçin Kamuoyu Yoklamasý Þart Kent

Detaylı

Şanlıurfa İmalat Sanayisi ve Entegre Sınaî Kalkınma Planı

Şanlıurfa İmalat Sanayisi ve Entegre Sınaî Kalkınma Planı Şanlıurfa İmalat Sanayisi ve Entegre Sınaî Kalkınma Planı YUNUS ÇOLAK ŞANLIURFA YATIRIM DESTEK OFİSİ 01.01.2011 Şanlıurfa İmalat Sanayisi ve Entegre Sınaî Kalkınma Planı Yunus Çolak i ÖZET Geçmişi çok

Detaylı

01 OCAK 31 ARALIK 2014 DÖNEMİNE İLİŞKİN

01 OCAK 31 ARALIK 2014 DÖNEMİNE İLİŞKİN Sayfa No: 1 01 OCAK 31 ARALIK 2014 DÖNEMİNE İLİŞKİN Sayfa No: 2 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Değerli hissedarlarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve çalışanlarımız, 1933 yılında 24 personel,

Detaylı

Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI

Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI 25 2015 TE DE GÜVENLIĞIN KALESI OLMAYA DEVAM EDECEĞIZ aberlerimiz gurur verici; 2014 te farklı kanallarda büyümemizi sürdürmenin heyecanını yaşıyoruz. 2014 yılında

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN )

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN ) KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ( HANNOVER VE KÖLN ) Etüd-Araştırma Servisi Mart 2007 İÇİNDEKİLER GİRİŞ..3 BÖLÜM I ALMANYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1.Ülke Kimliği... 4 1.2. Siyasi ve İdari Sistem... 5 1.3.

Detaylı