Türkiye'de Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi ve İzmir Örneği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye'de Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi ve İzmir Örneği"

Transkript

1 Türkiye'de Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi ve İzmir Örneği Neşe Kumral, Ege Üniversitesi, İktisat Bölüm Başkanı İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkan Vekili AB BÖLGESEL KALKINMA POLİTİKASI SEMİNERİ 7 HAZİRAN 2007 PERŞEMBE İzmir Ticaret Odası

2 İçerik Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi Türkiye de Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi İzmir

3 Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi 1980 öncesi ithal ikamesi büyüme politikalarının uygulandığı dönemde bölgesel politikalar, Bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının kaldırılmasına yönelik dengeli ekonomik kalkınma anlayışına dayalıdır. Bu dönemde geri kalmış bölgelere yönelik çeşitli yardımlarla gelişmişlik farklılıkları ortadan kaldırılmaya çalışılmış ve bu süreç, Merkezi yönetim tarafından yürütülmüştür.

4 Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi Ancak geleneksel bölgesel politikalar bölgesel gelişmişlik farklılıklarını ortadan kaldırma konusunda beklenen sonuçları sağlayamamış ve, Devlet yardımlarının uzun dönemdeki faydası sorgulanmaya başlanmıştır. Yardımların; bölgeleri pasifleştirdiği, girişimciliği baskıladığı, ekonomik yatırımı çekmiş olmasına rağmen yatırımın nitelik ve derinliğini artırmadığı yönünde eleştiriler gelmiştir.

5 Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi Bu sorunlar, bölgesel politikalarda yeni bir paradigma arayışına yol açmış, ve sonuçta, 1980 sonrası küresel ekonomi döneminin dinamikleriyle uyumlu, Endojen Büyüme Kuramına dayalı ve, Bölgelerin rekabet gücünü arttırmaya odaklanan, yeni bir paradigma geliştirilmiştir.

6 Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi Yeni paradigmanın strateji, hedef, araç ve aktörleri şu şekilde özetlenebilir; Strateji: Bölgesel gelişme politikaları, mekansal özellikler göz önünde tutularak hazırlanmış, entegre kalkınma stratejilerine, dayalı olmalıdır.

7 Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi Hedef: Bölgesel politikalar sadece geri kalmış bölgelere yönelik olmamalıdır. Bu bölgeler kadar gelişmiş bölgeler de politika hedefleri içinde yer almalı ve bu bölgelerin rekabet avantajı korunmaya ve artırılmaya çalışılmalıdır.

8 Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi Araçlar: Doğrudan yardımlar bölgenin kaynaklarını harekete geçirerek sürdürülebilir bir gelişme sürecini başlatacak, ve rekabet gücünü artıracak politikalarla uyumlu olmalıdır. Bu doğrultuda kamu yatırımlarının spesifik hedefleri arasında; geleneksel altyapı yatırımları (havaalanı, otoban vs.), bilim ve teknoloji parkları, araştırma enstitüleri, teknoloji merkezleri tarafından sağlanan hizmetlerin geliştirilmesi yer almalıdır.

9 Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi Aktörler: İzlenen politikaların tasarımı, uygulanması, denetimi aşamalarına o bölgede yaşayanların katılımı ve şeffaflık/sorumluluk ilkeleriyle bütünleştiren yönetişim anlayışı benimsenmelidir (bottom-up). (Mario Pezzini, Cultivating Regional Development: Main Trends and Policy Challenges in OECD Regions, OECD, Head of Territorial Reviews and Governance Division, 21/01/03).

10 Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi Geleneksel Bölgesel Politikalar Yeni Paradigma Hedef Gelirin yeniden dağılımı yoluyla azgelişmiş bölgelerin çıklarının (mali gelirler, istihdam, altyapı) telafi edilmesi Bölgelerin rekabet gücü açısından sahip olduğu potansiyel açığa çıkarılmalı Strateji Sektörel yaklaşım Entegre kalkınma projeleri Araç Sübvansiyonlar ve devlet yardımları Geleneksel ve modern altyapılar Aktör Merkezi yönetim Çok düzeyli ve aktörlü yönetim

11 Türkiye de Bölgesel Politikalar 1960 sonrasında DPT, 5 yıllık kalkınma planları çerçevesinde bölgesel politikadaki öncelikleri belirlemiştir. Bu dönemde öne çıkan kavramlar; sektörel yaklaşım, az gelişmiş bölgelere doğrudan yardımlar, dengeli kalkınma, bölgesel farklılıkların giderilmesidir. Ancak bölgesel farklılıkların giderilmesi konusunda istenen gelişme sağlanamamıştır. AB 1980 lerden sonra içsel büyüme kuramına dayalı bölgesel politika yaklaşımını benimsemiştir, Türkiye de benzer bir gelişme yaşanmamıştır.

12 Bölgesel Farklılıklar Turkey Mexico Slovak Republic Poland Belgium Korea United Kingdom Hungary Canada OECD average Portugal Austria Italy Germany United States Czech Republic Denmark Spain Ireland Norway France Finland Australia Netherlands Greece Japan Sweden Index of Gini 2001

13 Index of Per Capita GDP for the Most Developed 10 NUTS2 Regions of EU25 (According to PPP, EU25 = 100, 2002). (Eurostat News Release 47/ Nisan 2005, DPT) Inner London (İngiltere) 315 Bruxelles-Capitale (Belçika) Lüksemburg Hamburg (Almanya) İle de France (Fransa) Wien (Avusturya) Bershire, BuckinghamshireOxfordshire Provincia Autonoma Bolzano (İtalya) Stockholm (İsveç) Oberbayern (Almanya) TR42 (Kocaeli,Bolu,Sakarya,Yalova,Düzce)

14 Index of Per Capita GDP for the Least Developed NUTS2 Regions of EU25 (According to PPP, EU25 = 100, 2002). (Eurostat News Release 47/ Nisan 2005, DPT) Lubelskie (Polonya) Podkarpackie (Polonya) Warminsko - Mazurskie (Polonya) Podlaskie (Polonya) Świętokrzyskie (Polonya) Észak Magyaroszág (Macaristan) Opolskie (Polonya) Eszag-Alföld (Macaristan) Východné Slovensko (Slovakya) Letonya TRB2 (Bitlis, Hakkari, Muş, Van) 10

15 Türkiye de Bölgesel Politikalar Türkiye de bölgesel politikalarda 1999 Helsinki süreci ile birlikte önemli adımlar atılmıştır. Ön ulusal kalkınma planı ( ) hazırlanmış, İBBS(NUTS) sınıflamasına geçilmiş, AB destekli bölgesel kalkınma programlarına başlanmış, Kalkınma ajansları kurulmuştur.

16 Türkiye de Bölgesel Politikalar 9. 5 Yıllık Kalkınma Planında ( ) bölgesel politika alanında belirlenen, Temel Amaç; İçsel potansiyelin harekete geçirilmesi ve yerel kaynakların verimli kullanımı için bölgesel gelişme politikasının hayata geçirilmesinde AB bölgesel gelişme araçlarından en üst düzeyde yararlanarak etkin koordinasyon yapısının oluşturulması, bunun için gerekli kurumsal kapasitenin ve insan kaynaklarının geliştirilmesidir.

17 Türkiye de Bölgesel Politikalar Temel Politikalar; İstikrarlı ve sürdürülebilir büyüme politikası Küresel piyasalarda sürekli ve önemli bir yer sağlayacak olan, yeniliklere dayalı sürdürülebilir rekabet politikası Bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının azaltılmasına yönelik bölgesel gelişme politikası

18 Türkiye de Bölgesel Politikalar Öncelik Alanları: Bölgelerin içsel potansiyellerinin harekete geçirilmesi ve yerel kaynakların verimli kullanımı yolu ile rekabet gücü kapasitelerinin artırılması ve sürdürülebilir gelişmenin sağlanması. Bölgesel gelişme politika uygulamalarının ve uygulama araçlarının birbirleri ile uyumlaştırılması ve çok düzeyli ve aktörlü etkin bir koordinasyon yapısının sağlanması.

19 Türkiye de Bölgesel Politikalar Yerel ve merkezi düzeyde kurumsal kapasitenin artırılması ve insan kaynaklarının geliştirilmesi. Bölgesel politika uygulamalarına yönelik etkin bir izleme ve değerlendirme mekanizmasının oluşturulmasıdır. (Bölgesel Gelişme Politikaları ve AB ye Ekonomik Sosyal Uyum Özel İhtisas Komisyon Raporu, 2006).

20 İzmir Belli Başlı Sosyo-Ekonomik Göstergeler İtibari İle İzmir

21 Kişi Başı GSYİH (bin USD) (Competitive Cities in the Global Economy, OECD Territorial Reviews,2006) San Francisco Washington Boston New York 52, ,3 61,6 Londra Paris Viyana Stockholm Münih Brüksel Helsinki Kopenhag 37,6 36,7 35, ,5 42,7 46,2 Roma Hamburg 33,1 30,9 Tokyo Madrid Lisbon Varşova Atina 23,1 20,1 29, ,1 Mexico City İstanbul 14,3 10,9 İzmir Ankara 10 9,6 Kişi Başı GSYİH

22 İşgücü Verimliliği (bin USD) (Competitive Cities in the Global Economy, OECD Territorial Reviews,2006) San Francisco Washington Boston New York Londra Paris Viyana Stockholm Münih Brüksel Helsinki Kopenhag Roma Hamburg Tokyo Madrid Lisbon Varşova Atina Mexico City İstanbul İzmir Ankara 37 30,7 26,2 27,8 71,7 70,6 82,6 84,4 68,1 65,3 79,9 76,1 59,3 60,5 57,6 60,7 48,9 102, ,9 119,2 132,1 156,6 İşgücü Verimliliği

23 Nüfus Artış Hızı 2004 (binde) (Türkiye de Bölgesel Gelişme Politikaları, Sektör-Bölge Yığınlaşmaları, TUSİAD-DPT, 2005) TÜRKİYE 18,29 TR51 (Ankara) 21,38 TR31 (İzmir) 22,39 TR10 (İstanbul) 33, TR10 (İstanbul) TR31 (İzmir) TR51 (Ankara) TÜRKİYE

24 Net Göç Hızı (Türkiye de Bölgesel Gelişme Politikaları, Sektör-Bölge Yığınlaşmaları, TUSİAD-DPT, 2005) TR10 (İstanbul) 46,09 TR31 (İzmir) 39,88 TR51 (Ankara) 25,59 TR10 (İstanbul) TR31 (İzmir) TR51 (Ankara)

25 İşsizlik Oranı 2004 (Türkiye de Bölgesel Gelişme Politikaları, Sektör-Bölge Yığınlaşmaları, TUSİAD-DPT, 2005) TÜRKİYE 6,05 9,55 22,77 TR51 (Ankara) 5,31 8,02 12,08 TR31 (İzmir) TR10 (İstanbul) 6,1 5,36 7,36 7,79 10,21 11, yaş arası yaş arası yaş arası

26 İzmir de İktisadi faaliyet kollarına göre GSYİH nın Sektörel Dağılımı (2000) 7,5 29,5 63 Tarım Sanayi Hizmetler

27 İzmir/Hizmetler İzmir, İstanbul ile birlikte, Türkiye de hizmetler sektörünün en yoğun faaliyet gösterdiği bölgedir (Türkiye de Bölgesel Gelişme Politikaları, Sektör-Bölge Yığınlaşmaları, TÜSİAD-DPT, 2005). Öne çıkan hizmet sektörleri, Mali Aracı Kuruluş Faaliyetleri Sağlık Ulaştırma, Depolama ve Haberleşme Toptan ve Parakende Ticaret Eğitim İnşaat Gayrimenkul, Kiralama ve İş faaliyetleri Oteller ve Lokantalar

28 İzmir-Sanayi Öne çıkan imalat sanayileri, (İllerde Öne Çıkan Sanayi Sektörleri, DPT,2006) Gıda ürünleri ve içecek imalatı (low-tech) Tekstil ürünleri imalatı (low-tech) Tütün ürünleri imalatı (low-tech) Bitkisel üretim (low-tech) İmalat sanayinin teknoloji temeline dayalı sınıflaması Ar&Ge yoğunluğuna bağlı olarak yapılmaktadır. Buna göre toplam brüt üretim değeri içinde Ar&Ge harcamalarının payı %5 den fazla olan sektörler yüksek teknoloji, %1.5-5 arasında olan sektörler yüksek-orta teknoloji, % arasında olan sektörler orta-düşük teknoloji, %0.7 den olan sektörler ise düşük teknoloji grubu içinde sınıflandırılmaktadır (OECD, Science, Technology and Industry Scoreboard, 2005).

29 İzmir-genel değerlendirme OECD tarafından belirlenen 78 metropol bölgeler içinde kişi başına GSYİH ve işgücü verimliliği açısından en alt sıralarda yer almaktadır. Kişi başına gelir refah düzeyinin, işgücünün verimliliği ise rekabet gücünün en önemli göstergeleridir.

30 İzmir-genel değerlendirme Nüfus artış hızı ve net göç oranı çok yüksektir. Düşük teknolojili sanayiler faaliyet göstermektedir, Bölgedeki yüksek öğretim kurumlarından mezun olan yüksek kaliteli işgücü, sanayideki düşük teknolojiye dayalı uzmanlaşma nedeniyle iş bulmada güçlük çekmekte veya niteliklerine uygun çalışma koşularında iş bulamamaktadır. Bu durum yüksek kaliteli işgücünün bölge dışına göç etmesine neden olmaktadır.

31 İzmir-genel değerlendirme Buna karşılık iç göç olarak, düşük kaliteli uzmanlaşmamış işgücü bölgeye gelmektedir. Bu yöndeki göç hareketi İzmir de, *Yaratıcı sınıfın (creative class) gelişmesine, *Yenilikçilik kapasitesinin artmasına ve *İleri ve ileri/orta teknoloji (high-tech&high/medium tech) içeren iç ve dış yatırımların bölgeye gelmesine engel olmaktadır

32 İzmir-genel değerlendirme Yaratıcı Sınıf (creative class); Mühendislik, mimarlık, sanat, tıp, ekonomi, eğitim, fen gibi alanlarda eğitim veren kurumlar, bir bölgenin yaratıcı sınıfının oluşmasını sağlar. Yaratıcı sınıfın varlığı ve özellikle de heterojen yapısı farklı fikirlerin bir araya gelerek yeni fikirlerin ve bakış açılarının doğmasını, dolayısı ile bölgenin yenilikçilik kapasitesinin artmasını sağlayabilir. (Florida, R. (2002) The Rise of the Creative Class and how it s transforming work, leisure,community,&everydaylife.theperseus Books Group,New York).

33 Vizyon İzmir in vizyonu; Zengin doğal, tarihi, kültürel ve insan kaynaklarını koruyan ve sürdürülebilir kılan, yenilik ve teknoloji ile bütünleştiren, rekabet gücüne sahip, bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltmış, yaşam kalitesi yüksek bir dünya kenti olmaktır. (İzmir Kalkınma Ajansı Ön Bölgesel Gelişme Planı 2006)

34 İzmir-Öneriler 1.İzmir Kalkınma Ajansının Yeniden Faaliyete Geçmesi İzmir bölgesel kalkınma konusunda oldukça zengin kurumsal alt yapı ve deneyime sahiptir. Bu alanda çok sayıda çalışma yapılmıştır ve, uzman yetişmiştir (critical mass). Ancak bu kapasitenin etkin bir şekilde kullanılabilmesini ve kurumlar arasında sinerjik işbirliğini sağlayacak olan İzmir Kalkınma Ajansının faaliyeti durdurulmuştur. Bu konudaki yasal sorunların çözülüp, Ajansın en kısa süre içinde faaliyete geçmesi İzmir in sosyo-ekonomik kalkınmasında en önemli adım olacaktır.

35 İzmir-Öneriler 2. Bölge Bilim Konseyi nin (regional science council) Kurulması Bilim konseyinin amacı; Bölgede bilim, teknoloji ve yeniliklere dayalı bir sosyo-ekonomik büyüme stratejisi izlenmesi ve bu şekilde bölgenin sahip olduğu bilimsel ve teknolojik varlıkların, sosyal ve ekonomik yarar sağlayacak şekilde kullanılması olmalıdır.

36 İzmir-Öneriler Bilim Konseyi; sanayi, üniversite ve ekonomik kalkınma konusunda faaliyet gösteren kurumların işbirliği ile kurulmalı ve bölgeye özgü ortak bir bilim vizyonu ve bu vizyonun hayata gecmesi için gerekli stratejiyi oluşturmalıdır.

37 İzmir-Öneriler Bilim Konseyinin oluşturduğu sanayi, üniversite ve ekonomik kalkınma kurumları arasındaki işbirliği, bölgedeki bilgi (knowledge) havuzunun genişlemesine yol açar. Bilgi tabanının genişlemesiyle birlikte bu bilgi tabanına dayalı uygulama alanları artar (yenilikler/innovations) ve sonuçta yerel endüstriyel faaliyet çeşidi çoğalır. Geniş bir bilgi tabanı büyük çapta üretim yapan ve farklı bilgi parçalarını bir araya getirerek katma değeri yüksek ürünler üreten firmaların bölgede kurulmasını ve bölgeye çekilmesini sağlar.

38 İzmir-Öneriler Bir incubator haline dönüşen bu bölgeler, özellikle farklı alanlarda faaliyet gösteren ve katma değeri yüksek ürünler üreten KOBİ lerin kurulması yönünde önemli bir teşvik sağlar. Türkiye nin büyüme motorlarından biri olan İzmir metropol bölgesi; bilim,teknoloji ve yeniliklere dayalı kalkınma politikası ile küresel ölçekte bilgiye dayalı sanayileri ile rekabet gücüne sahip bir dünya şehri olabilir.

39 İzmir-Öneriler 3. Mevcut Sektörel Yapının Daha Yüksek Katma Değer Yaratabilen bir Yapıya Dönüşmesi 3.1.Organik tarım ve buna dayalı sanayi İzmir in organik tarım açısından Türkiye içindeki payı (2006): Çiftçi sayısı:%16.36 Üretim alanı (ha):%24 Üretim miktarı (ton): %7.56 İşlenmiş ürün miktarı (ton): %7.38 İşlenmiş ürün ihracatı (ton): %6.33

40 İzmir-Öneriler 3.2.Biyoteknoloji; Tarım biyoteknolojisi Nitelikli / fonksiyonel gıda üretimi, Bitki hastalıkları ve zararlılarının tanı ve mücadelesinde moleküler biyoloji tekniklerinin geliştirilmesi, nitelikli tohumlar geliştirmek ve hastalık ve zararlılardan,arındırılmış bitki materyallerinin (tohumluk, fide, fidan gibi) kitle üretimlerini gerçekleştirmek

41 İzmir-Öneriler Endüstriyel Biyoteknoloji Alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi (biyokütleden etanol, aseton, butanol, metan, hidrojen vb. alternatif enerji kaynaklarının üretimini), Çevre dostu endüstriyel üretim (Bioremediation), Verimi düşük, çevre kirletici etkisi ve toksik atık oranı fazla, yan reaksiyonları çok ve enerji yoğun kimyasal proseslerin yerini alacak, biyokatalizörlerin kullanıldığı çevre dostu üretim; özellikle gıda,tekstil ve kağıt sanayi. (TUBİTAK vizyon 2023 biyoteknoloji alanındaki öncelikler)

42 İzmir-Öneriler 3.3.Turizm ve deneyim ekonomisi(experience economy/meaningful experience), Mutfak turizmi (culinary tourism), organik tarım çiftlikleri /gourmet institute kurulması dünyaca ünlü şeflerin yetiştirilmesi, gıda festivali,vs./ Konferans, festival, konser, sergi, fuar, spor, kültür vs. turizmi (event tourism), Sağlık turizmi vs.

43 İzmir-Öneriler 3.4.Nanoteknoloji Tabanlı Tekstil Nanomalzemeler kullanılarak çok çeşitli fonksiyonlara sahip akıllı tekstil ürünlerinin üretimi Tıbbi Aletler; Hassas ve Optik Aletler ile Saat İmalatı (high- tech) Yüksek teknolojiye dayalı bu imalat sanayinde İzmir, işyeri ve istihdam sayısı itibariyle yüksek bir yoğunlaşma katsayısına sahiptir başka bir ifade ile Türkiye ortalaması üzerinde bir değere sahiptir (İllerde Öne Çıkan Sanayi Sektörleri, DPT,2006)

44 İzmir-Öneriler Motorlu Kara Taşıtı, Römork ve Yarı Römork İmalatı (medium-high tech), Özel sektör verimlilik yoğunlaşma katsayısı (işgücünün verimliliği Türkiye ortalamasının üzerinde) ve yabancı sermaye yatırımlarının yüksek olduğu bir sektör. (İllerde Öne Çıkan Sanayi Sektörleri, DPT,2006)

45 İzmir-Öneriler ICT-Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri ICT kullanımının artması İzmir in mevcut geleneksel sanayi alt yapısının daha yüksek katma değer yaratan modern bir yapıya dönüşmesinde çok önemli bir rolü vardır. İzmir bu açıdan önemli bir potansiyele sahip çünkü sahip olduğu 5 üniversitesinde ICT alanında tüm mühendislik bölümlerine sahiptir ve öğrenciler yüksek kalitede eğitim almaktadır.

46 Türkiye'de Bölgesel Politikalarda Paradigma Değişimi ve İzmir Örneği Dinlediğiniz İçin Teşekkür Ederim

Ege University Working Papers in Economics 2010 http://www.iibf.ege.edu.tr/economics/tartisma

Ege University Working Papers in Economics 2010 http://www.iibf.ege.edu.tr/economics/tartisma Ege University Working Papers in Economics 2010 http://www.iibf.ege.edu.tr/economics/tartisma YARATICILIK VE İZMİR ÜZERİNE Neşe Kumral Working Paper No: 10 / 01 May 2010 Department of Economics Ege University

Detaylı

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE VE YENİLİK 1 İ Ç İ N D E K İ L E R İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ SUNUŞ GİRİŞ GENEL BAKIŞ TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ

Detaylı

TR41 Bölgesi İlleri Kümelenme Analizleri. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı

TR41 Bölgesi İlleri Kümelenme Analizleri. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı TR41 Bölgesi İlleri Kümelenme Analizleri Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı 2012 BÖLÜM 1: İstatistiki Analizler... 3 Kümelenme... 3 Giriş... 3 Dünyada Başarılı Küme Örnekleri... 4 Küme Aktörleri:...

Detaylı

Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi (2014-2023) 2. T A S L A K

Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi (2014-2023) 2. T A S L A K ii B Ö L G E S E L G E L İ Ş M E U L U S A L S T R A T E J İ S İ İ Ç İ N D E K İ L E R Yönetici Özeti... 1 1 GİRİŞ...14 1.1 Ulusal Kalkınma Hedefleri ve Yeni Bölgesel Politika... 14 1.2 BGUS Hazırlık

Detaylı

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI T.C. KALKINMA BAKANLIĞI BÖLGESEL GELİŞME VE YAPISAL UYUM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ağustos 2013 T A S L A K B Ö L G E S E L G E L İ Ş M E U L U S A L S T R A T E J İ S İ İ Ç İ N D E K İ L E R Yönetici Özeti...

Detaylı

BÖLGESEL GELİŞMEYİ ETKİLEYEN ULUSLARARASI EĞİLİMLER...

BÖLGESEL GELİŞMEYİ ETKİLEYEN ULUSLARARASI EĞİLİMLER... B Ö L G E S E L G E L İ Ş M E U L U S A L S T R A T E J İ S İ İ Ç İ N D E K İ L E R Yönetici Özeti... 1 1 GİRİŞ... 7 1.1 Ulusal Kalkınma Hedefleri ve Yeni Bölgesel Politika... 7 1.2 BGUS Hazırlık Süreci

Detaylı

2014-2023 İ ZMİ R BÖ LGE PLANİ

2014-2023 İ ZMİ R BÖ LGE PLANİ 2014-2023 İ ZMİ R BÖ LGE PLANİ Bilgi, Tasarım ve Yenilik Ü reten, Akdeniz'in Çekim Merkezi İ zmir Kasım 2013 İzmir 2013, İZKA Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmek kaydıyla alıntı yapılabilir. İzmir

Detaylı

T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı. TR82 Düzey 2 Bölgesi (Kastamonu, Çankırı ve Sinop İlleri) Bölge Planı 2014 2023

T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı. TR82 Düzey 2 Bölgesi (Kastamonu, Çankırı ve Sinop İlleri) Bölge Planı 2014 2023 T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı TR82 Düzey 2 Bölgesi (Kastamonu, Çankırı ve Sinop İlleri) Bölge Planı 2014 2023 Ağustos 2013 Sunuş Dünya da, özellikle de gelişmekte olan ekonomilerde sosyal ve ekonomik

Detaylı

Bölgesel Kalkınma da Ar Ge ve İnovasyonun Önemi: Karşılaştırmalı Bir Analiz

Bölgesel Kalkınma da Ar Ge ve İnovasyonun Önemi: Karşılaştırmalı Bir Analiz Bölgesel Kalkınma da Ar Ge ve İnovasyonun Önemi: Karşılaştırmalı Bir Analiz Nihat IŞIK Doç. Dr., Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, İ.İ.B.F., İktisat Bölümü nihatis@kmu.edu.tr Efe Can KILINÇ Arş. Gör.,

Detaylı

ORTA KARADENİZ (AMASYA-ÇORUM-SAMSUN-TOKAT) BÖLGESEL İNOVASYON STRATEJİSİ (2013-2023)

ORTA KARADENİZ (AMASYA-ÇORUM-SAMSUN-TOKAT) BÖLGESEL İNOVASYON STRATEJİSİ (2013-2023) ORTA KARADENİZ (AMASYA-ÇORUM-SAMSUN-TOKAT) BÖLGESEL İNOVASYON STRATEJİSİ (2013-2023) Bu strateji ve eylem planı, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından Technopolis Group un danışmanlığında yürütülen

Detaylı

TR21 TRAKYA BÖLGESİ 2014-2023 BÖLGE PLANI TASLAĞI

TR21 TRAKYA BÖLGESİ 2014-2023 BÖLGE PLANI TASLAĞI TR21 TRAKYA BÖLGESİ 2014-2023 BÖLGE PLANI TASLAĞI TRAKYA 07 Haziran 2013 1 2 - TR 21 Trakya Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı Taslağı İÇİNDEKİLER TABLOLAR 11 ŞEKİLLER 14 KISALTMALAR 15 SUNUŞ 17 TR21 TRAKYA

Detaylı

23-26 Mayıs 2006 İRLANDA BİYOTEKNOLOJİ ÇALIŞMA GEZİSİ RAPORU

23-26 Mayıs 2006 İRLANDA BİYOTEKNOLOJİ ÇALIŞMA GEZİSİ RAPORU 23-26 Mayıs 2006 İRLANDA BİYOTEKNOLOJİ ÇALIŞMA GEZİSİ RAPORU Seda ÖLMEZ ÇAKAR Atilla Hakan ÖZDEMİR Haziran 2006, ANKARA 1. SUNUŞ Ülkemizde biyoteknoloji, ulusal strateji çalışmalarında uzun bir süredir

Detaylı

KALKINMA AJANSI UYGULAMASININ GELİŞMİŞ VE AZ GELİŞMİŞ ÜLKE ÖRNEKLERİ AÇISINDAN SONUÇLARI

KALKINMA AJANSI UYGULAMASININ GELİŞMİŞ VE AZ GELİŞMİŞ ÜLKE ÖRNEKLERİ AÇISINDAN SONUÇLARI T.C. Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalı KALKINMA AJANSI UYGULAMASININ GELİŞMİŞ VE AZ GELİŞMİŞ ÜLKE ÖRNEKLERİ AÇISINDAN SONUÇLARI Ayşenur SEZGİN Yüksek Lisans Tezi Çorum

Detaylı

İSTANBUL KALKINMA AJANSI

İSTANBUL KALKINMA AJANSI Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B2 Blok Kat: 16 34149 Yeşilköy Bakırköy / İSTANBUL T: +90 212 468 34 00 F: +90 212 468 34 44 www.istka.org.tr - iletisim@istka.org.tr 2 3 4 İÇİNDEKİLER 1. STRATEJİK

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ'NDE BÖLGESEL POLİTİKA'NIN GELİŞİMİ ve YAPISAL FONLAR

AVRUPA BİRLİĞİ'NDE BÖLGESEL POLİTİKA'NIN GELİŞİMİ ve YAPISAL FONLAR AVRUPA BİRLİĞİ'NDE BÖLGESEL POLİTİKA'NIN GELİŞİMİ ve YAPISAL FONLAR Dr. Ergüder CAN Dilek Akdenizli KOCAGÜL Temmuz / 2008 Av r u p a B i r l i ğ i ' n d e B ö l g e s e l Po l i t i k a n ı n G e l i ş

Detaylı

Adana ilinde KBGSYİH rakamları Dolar bazında incelendiğinde; 1987 yılında 1.654 Dolar olan KBGSYİH nın yıllar itibariyle dalgalanmalı bir seyir

Adana ilinde KBGSYİH rakamları Dolar bazında incelendiğinde; 1987 yılında 1.654 Dolar olan KBGSYİH nın yıllar itibariyle dalgalanmalı bir seyir Adana ilinde KBGSYİH rakamları Dolar bazında incelendiğinde; 1987 yılında 1.654 Dolar olan KBGSYİH nın yıllar itibariyle dalgalanmalı bir seyir izlediği görülmektedir. İlin KBGSYİH sında kriz dönemlerine

Detaylı

İ STA NB U L K A LK I NM A A JA NS I

İ STA NB U L K A LK I NM A A JA NS I Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B2 Blok Kat: 16 34149 Yeşilköy Bakırköy / İSTANBUL T: +90 212 468 34 00 F: +90 212 468 34 44 www.istka.org.tr - iletisim@istka.org.tr 2 İSTA NB U L K AL KIN

Detaylı

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2. KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.02-01 İşbu rapor, Kısa Dönemli Uzman, Ümit Evren ve Funda Karabak

Detaylı

İzmir Kümelenme Stratejisi 2013-2018

İzmir Kümelenme Stratejisi 2013-2018 İzmir Kümelenme Stratejisi 2013-2018 Bu sayfa bilinçli olarak boş bırakılmıştır. Bu Strateji Belgesi, İzmir Kümelenme Stratejisinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Zobu Danışmanlık uzmanları M. Hakan

Detaylı

GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2)

GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2) T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Belge Başlığı GIDA ve İÇECEK SEKTÖRÜ RAPORU (2013/2) Sektörel Raporlar ve Analizler Serisi 1 İçindekiler Tablolar Listesi..3 Şekiller Listesi... 3 Kısaltmalar

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ NİSAN 2006 Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur. Mustafa Kemal ATATÜRK 1 İÇİNDEKİLER : GİRİŞ... 3 1. Türkiye

Detaylı

İstanbul Sanayinin Desantralizasyonu - Doğu Marmara Bölgesi Değerlendirmesi

İstanbul Sanayinin Desantralizasyonu - Doğu Marmara Bölgesi Değerlendirmesi İstanbul Sanayinin Desantralizasyonu - Doğu Marmara Bölgesi Değerlendirmesi İÇİNDEKİLER 1. BÖLGE VİZYONU, SANAYİ İLE İLGİLİ OLARAK BELİRLENMİŞ MEVCUT POLİTİKA VE STRATEJİLER... 3 2. MEVCUT PLANLAR ve DEVAM

Detaylı

İzmir Kümelenme Stratejisi

İzmir Kümelenme Stratejisi 2 İzmir Kümelenme Stratejisi 2013-2018 Bu Strateji Belgesi, İzmir Kümelenme Stratejisinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Zobu Danışmanlık uzmanları M. Hakan ZOBU ve Fevzi DOĞU tarafından hazırlanan

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ (2006-2010)

BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ (2006-2010) BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ (2006-2010) GİRİŞ Küreselleşme olgusunun gelişiminde önemli etkisi olan bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yenilikler, ekonomik ve sosyal yaşamın her alanını ve toplumun tüm

Detaylı

TARTIŞMA METNİ 2012/6 http ://www.tek.org.tr BÖLGESEL GELİŞME VE BÖLGELER ARASI GELİŞMİŞLİK FARKLARI. Lütfi Elvan

TARTIŞMA METNİ 2012/6 http ://www.tek.org.tr BÖLGESEL GELİŞME VE BÖLGELER ARASI GELİŞMİŞLİK FARKLARI. Lütfi Elvan TÜRKİYE EKONOMİ KURUMU TARTIŞMA METNİ 2012/6 http ://www.tek.org.tr BÖLGESEL GELİŞME VE BÖLGELER ARASI GELİŞMİŞLİK FARKLARI Lütfi Elvan Bu çalışma "YEREL EKONOMİLERİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMASI VE ÇANAKKALE

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU VE YENİLİKÇİLİK

BİLGİ TOPLUMU VE YENİLİKÇİLİK BİLGİ TOPLUMU VE YENİLİKÇİLİK Özel İhtisas Komisyonu Raporu Raportör: Yrd. Doç. Dr. M. Fatih BARIŞ Rapor içinde belirtilen görüşler komisyon katılımcılarının ve raportörün görüşlerini yansıtmaktadır. Bu

Detaylı

Sayı 10 Haziran 2014

Sayı 10 Haziran 2014 Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Bilimler Elektronik Dergisi Sayı 10 Haziran 2014 BÖLGESEL KALKINMADA GİRİŞİMCİLİĞİN VE TEKNOLOJİNİN YERİ: TR83 BÖLGE ANALİZİ 1 2 3 ÖZET Gelişmekte olan ülkeler, ekonomik kalkınmayı

Detaylı

TÜRKİYE DE AR-GE AR-GE NEDİR?

TÜRKİYE DE AR-GE AR-GE NEDİR? 1 AR-GE NEDİR? TÜRKİYE DE AR-GE Son üç yüz yıldır hüküm süren endüstri uygarlığı nın, yerini bilgi uygarlığı na bıraktığı günümüzde, şirketler ve ülkeler için Ar-Ge faaliyetleri daha da önem kazanmıştır.

Detaylı

II. ÇALIŞMA OTURUMU. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Rekabet Kurumu 2.Başkanı

II. ÇALIŞMA OTURUMU. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Rekabet Kurumu 2.Başkanı II. ÇALIŞMA OTURUMU Başkan : Prof. Dr. Erdoğan ALKİN İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı 3. Tebliğ : Geçmişten Günümüze Türkiye Ekonomisinin Yapısal

Detaylı

TR21 TRAKYA BÖLGE PLANI Tekirdağ, Edirne, Kırklareli 2010

TR21 TRAKYA BÖLGE PLANI Tekirdağ, Edirne, Kırklareli 2010 TR21 TRAKYA BÖLGE PLANI Tekirdağ, Edirne, Kırklareli 2010 TR21 TRAKYA BÖLGE PLANI 2010-2013 1 Trakya Kalkınma Ajansı Merkez ve Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi İskele Cad. No:12 59100 Tekirdağ Tel: 0282 263

Detaylı