SEÇİMLERİN KADERİ AVRUPA DAKİ HALKIMIZIN ELİNDE

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SEÇİMLERİN KADERİ AVRUPA DAKİ HALKIMIZIN ELİNDE"

Transkript

1 İran ın Londra Büyükelçiliği Yumurta Yağmuruna Tutuldu Day-Mer de Yapılan Denizleri Anma Etkinliğine Yoğun İlgi Walthamstow un Bir Günü: Faşîstler, Anti- Faşistler ve Binden Fazla Polis Sayfa 2 Sayfa 25 Sayfa 27 telgraf.co.uk HAFTALIK HABER GAZETESİ Carşamba, 13/05/ Sayı SEÇİMLERİN KADERİ AVRUPA DAKİ HALKIMIZIN ELİNDE Alevilerin inanç özgürlüğü mücadelesi ne kadar kutsal ise Kürt halkının özgürlük mücadelesi de bir o kadar kutsaldır Turgut Öker Geçtiğimiz Pazar günü Wood Green de bulunan Dominion Centre da yapılan Tv10 ile dayanışma gecesinden konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu eski başkanı ve HDP İstanbul milletvekili adayı Turgut Öker HDP nin Türkiye halklarının acılarının bileşeni olduğunu belirterek, bu ülkeyi ırkçı ve kafatasçı yöneticilerden kurtarmak için yola çıktıklarını ifade etti. Öker ayrıca HDP ile ittifağı eleştiren kesimlere de cevap vererek; kim ne derse desin bu Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonun, hepimizin kararıdır, ve yolumuz açıktır dedi. Kürt hareketinin ve Alevi hareketinin ortak mücadelesinin önemine değinen Öker; Alevilerin inanç özgürlüğü mücadelesi ne kadar kutsal ise Kürt halkının özgürlük mücadelesi de bir o kadar kutsaldır dedi. HDP İLE İTTİFAKI SORGULAMAK SİZİN EN SON İŞİNİZ OLMALI Binden fazla kişinin katıldığı Tv 10 ile dayanışma gecesinde bir konuşma yapan Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil de, HDP ile ilgili bazı Alevilerden gelen tepkilere cevap verdi. Erbil, HDP nin Alevilerin taleplerini kabul ettiğini ve ittifakın da bu temelde gerçekleştiğini ifade ettikten sonra şunları belirtti; Ben özellikle farklı siyasi partilere oy verecek dostlardan isteğim, oy verdikleri partilerin Alevilerin taleplerine kulak vermelerini sorgulamalarını istiyorum. Eğer bu sorgulamayı yapamıyorsanız, eğer oy verdiğiniz partiyi Alevilerin taleplerini kabul eden bir noktaya getiremiyorsanız, o zaman Alevilerin taleplerini Kabul eden HDP ile ittifakı sorgulamak sizin en son işiniz olmalı. Haberin devamı sayfa... de Tory Hükümeti İlk Gününe Protesto İle Başladı Geçtiğimiz Perşembe günü Birleşik Krallıkta yapılan genel parlamento seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 36 sını alarak 331 milletvekili çıkaran Muhafazakar partisine karşı Cumartesi günü yüzlerce kişi başbakanlık önünde toplanarak protesto gösterisi yaptı. Gösterilerde polisler ile eylemciler arasında çatışmalar yaşanırken, birçok eylemci gözaltına alındı. Eylemde mevcut seçim sistemi de eleştirilirken, Muhafazakar partinin aldığı oyun kayıtlı seçmen sayısının yüzde 24 üne denk geldiğini ve bu yüzdelik ile çoğunluğun temsil edilmediği ifade edildi. Devamı sayfa de

2 2 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015 İran ın Londra Büyükelçiliği Kapısına Faşist İran Rejimi Asıldı İran ın Londra büyükeleçiliği önünde toplanan Kürdistanlılar Faşist İran Rejimi yazılı afişi astıktan sonra binayı yumurta yağmuruna tuttu. İran rejiminin istihbarat elemanlarının tecavüzünden kurtulmak için Doğu Kürdistan ın Mahabad kentinde intihar etmek zorunda kalan Ferinaz Xoşrowanî için hafta sonu iki tane eylem düzenlendi. Cumartesi günü Trafalgar meydanında toplanan bir grup Kürdistanlı Ferinaz Xoşrawani nin resimlerini taşıyarak İran rejimini protesto etti. Pazar günü İran ın Londra büyükelçiliğinin önünde toplanan Kürdistanlılar elçiliğin kapısına Faşist iran rejimi yazısı astıktan sonra, binayı yumurta yağmuruna tuttular. BİR YIL İÇERİSİNDE 753 KİŞİ İDAM EDİLDİ Ferinaz Xoşrawani nin ölümünden sonra başta Mahabad ta olmak üzere Doğu Kürdistan ın birçok kentinde yoğun protesto gösterileri yaşanmıştı. İran rejimi güvenlik güçleri protestoculara çok sert müdahale etmiş ve birçok kişiyi yaralamıştı. İran da insan hakları ihlalleri devam ederken BM raporu bir yıl içerisinde 753 kişinin idam edildiğini açıkladı. BM, İran da geçen yıl 753 kişinin idam edildiğini açıkladı. BM İnsan Hakları İran Özel Raportörü Ahmed Şahid, 16 Mart ta İnsan Hakları Konseyi ne sunacağı raporunda, İran da 2014 te 753 kişi idam edildi. Bu, son 12 yılın en yüksek rakamı dedi BM, İran da geçen yıl 753 kişinin idam edildiğini açıkladı. BM İnsan Hakları İran Özel Raportörü Ahmed Şahid, 16 Mart ta İnsan Hakları Konseyi ne sunacağı raporunda, İran da 2014 te 753 kişi idam edildi. Bu, son 12 yılın en yüksek rakamı dedi. Geçen yıl idam edilenler arasında 25 kadının bulunduğuna işaret eden Şahid, 53 kişinin ise halk önünde idam edildiği bilgisini verdi. Hasan Ruhani, ılımlı söylemlerle seçilmişti, katliam ve idama sarılmıştı. HAFTALIK HABER GAZETESI ROJNAMEYA NÛÇEYAN A HEFTANE Editör Alaettin Sinayiç Muhabirler Esra Türk Erem Kansoy Yasemin Kazan Grafiker Yüksel Adıgüzel Reklam Dilek Bozkurt Soru ve görüşleriniz: Adres: Tel News Ltd. 33 Dalston Lane, London, E8 3DF Telefon: Web:

3 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS

4 4 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015 YPG Saflarında Savaşan İngiliz Yaralandı Ocak ayında İngiltere nin Dorset kentinden Rojava ya giderek YPG ye katılan Jac Holmes adlı İngiliz gencin Daiş ile çıkan çatışmada yaralandığı haberi geldi. Rojava nın Til Nasir yakınlarında yaralandığı belirtilen 22 yaşındaki Jac Holmes Daily mail gazetesine verdiği demeçte dönmek istemediğini ifade etti. Rojava da yaşananları her gün izlemenin ve bunun karşısında Britanya hükümetinin ve dünyanın sessizliğini izlemenin kendisini rahatsız ettiğini belirten Jac Holmes, hiç bilmediği topraklardaki insanların mücadelesine destek olmak için yola çıktığını belirtti. Rojava tamamen özgürleşene kadar orada kalıp savaşmaya devam edeceğini belirten Jac Holmes, belki özgürleştikten sonra da buralarda kalıp oranın gelişimine destek sunmaya çalışacağını açıkladı. YPG saflarında savaşan Konstandinos Eric Scurfield adlı genç Britanyalı da 2 Mart ta Rojava da Daiş ile çıkan çatışmada yaşamını yitirmişti. Cenazesi 26 Mart ta Nottingham da toprağa verilmişti. Rojava nın Qamîşlo kentine bağlı Til Berak ta 2 Mart ta yaşamını yitiren Britanya vatandaşı YPG li savaşçı Konstandinos Erik Scurfield in (Kemal) annesi Vasilis Scurfield Başbakan David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama ve Avrupa Komisyonu nun başkanı Jean-Claude Juncker in dikkatine yönelik bir imza kampanyası başlattı. DAİŞ in durdurulmasında hükümetlerin kararlı hareket etmesi için konunun parlamentoda tartışılabilmesini sağlamak amacıyla yüz bin imzaya ihtiyaç olduğunu ifade eden anne Scurfield, imza kampanyasının mümkün olduğunca her kesime ulaştırılmasını talep etti. Stop ISIS. Act decisively (DAİŞ i durdurun. İstikrarlı Davranın) başlığıyla hazırlanan kampanyaya üzerinden imza verilerek destek olunabilir. Konstandinos Eric Scurfield Holloywood Sahnelerinden YPG Saflarına Pek çok Hollywood filminde rol alan İngiliz aktör, Michael Enright, Daiş e karşı savaşmak için Rojava ya giderek YPG saflarına katıldı. Birçok Hollywood filminde rol alan İngiliz aktör, Michael Enright, IŞİD e karşı savaşmak için YPG saflarında eğitim alıyor. Karayip Korsanları, Knight and Day başta olmak üzere çok sayıda Hollywood yapımında rol alan İngiliz aktör Michael Enright, sinema kariyerine ara verdi. Daily Mail in haberine göre 51 yaşındaki aktör Kobani ye geçerek YPG ye katıldı. Enright, 2 aydır savaş eğitimi alıyor. Haberde Enright ın 16 yaşında sinemaya adım attığı ve 19 unda da tanınan bir aktör haline geldiği ancak askeri faaliyette hiç bulunmadığı belirtildi. Hollywood yıldızının YPG ye katıldıktan sonra askeri eğitim aldığı ifade edildi. Enright, filmlerinde hep Radikal silahlı düşmanları öldürdüğünü ve bu rolün gerçeğe dönüştüğünü söyledi. ABD ye ya da İngiltere ye dönmek istemediğini ve burada mutlu olduğunu belirten Michael Enright, Eğer İngiltere ciddi bir şekilde IŞİD i vursaydı örgüt bugün Rojava ve Suriye de kalmazdı diye konuştu.

5 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS Halkevi Yeni Yönetimini Belirledi 1984 yılından bu yana başken Londra da topluma hizmet veren Halkevi yeni dönem yönetimini belirledi. Dalston bölgesinde hizmet veren Halkevi ne 9 kişilik yönetim kurulu seçildi. 12 Nisan 2015 tarihinde yapılan Britanya Kürt Halk Meclisi Genel Kongresinde 151 kişilik yönetim kurulu belirlenmişti. Britanya Kürt Halk Meclisi bünyesinde çalışmalarını yürüten Halkevi yeni örgütlenme sistemi içerisinde mevcut yönetimini halk meclisine seçilen 151 kişilik yönetim içerisinden seçti. Hafta sonu yapılan toplantıda belirlenen yönetim kurulu üyeleri şöyle: Yaşar İsmailoğlu, İbrahim Çolak, Yeter Kurban, Nazlı Akkaya, Filiz Doğan, Songül Çulcu, Emine Karasoylu, Sinan Aslan ve Fırat Kuzu. Halkevi Dalston Lane, E8 3DF adresinde hizmet veriyor.

6 6 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015

7 --- ÇARŞAMBA, 13 MAYIS Londra da Çekilen Diren Filmi İzleyiciyle Buluştu Eğitim Köşesi OKTAY ŞAHBAZ Urswick Ortaokulu Bilgisayar Bölüm Başkanı Kardeşler arası Uzun emekler ve özverili çalışmalar sonucunda tamamlanan Diren filminin, 9 Mayıs ta yapılan galasına yoğun ilgi vardı. Yaşamlarına Londra da devam eden toplumumuzun yetiştirdiği ik genç Birkan Tercanlı ve Baran Bolat, Diren isimli filmlerini Mayıs ayında gösterime sundu. 9 Mayısta Odeon Lee Valley sinemasında yapılan Gala gösterimine yoğun bir ilgi vardı. Birkan ve Baran arkadaşlar, sıfır bütçeyle çektikleri filmlerinde, Londra da doğup büyüyen bir gencin hikayesini anlatıyor. Film en başta, zayıf bir aile ilişkisi ve zorlu yaşam koşulları içinde bir çıkış yolu arayan gencin tutunduğu tek dal, fedakar annesi ve kızarkadaşıdır. Zorluklar ve sıkıntıların yakasını bırakmadığı gencin yaşamı içinde çıkmaza sürüklenişini beyaz perdeye yansıtan gençler, her üretken genç arkadaşlarımız gibi sponsor sıkıntıları ile de yüzleşti. Başrollerini Can Kabadayı ve Susku Ekim Kaya nın yaptığı filmin yönetmenliğini Birkan Tercan ve yardımcı yazarlık, yardımcı yönetmenlik ve filmin ses kayıtlarını ise Baran Bolat gerçekleştirdi. Diren filminde, Ayşe Nurdoğan, Erol Demir, Nazım Demir, Cem Yeşil, Dilan Seçgin, Ozan Opan, Mehmet Emin Şahin, Cem Ok ve Ufuk Bay da oyunculukları ile filmin yapım aşamasında büyük emek ortaya koydular. Film hakkında gazetemize açıklamada bulunan yönetmen Birkan Tercanlı, yaşadığımız ülkede toplumsal sorunlarımızı dile getirecek bir film hazırlamak istedim. Bu filmin aileleri etkilemesini değilde daha çok bir mesaj vermek ve çocuklarına daha duyarlı davranmaları gerektiğini göstermektirç biz gençlere biraz daha destek sunulması gerektiğini savunuyorum. Filmin yapım aşamasında ve günlük yaşantımız da da karşılaştığımız en büyük sorun, aile desteği ve ailenin biz gençlere olan inancı ve motivasyonu. Ailelerimiz gençlere dahada destek olmalı ve motive etmeli. CAFE OFF LICENCE/MARKET KEBAB TAKE AWAY FISH & CHIPS RESTAURANT İŞ KREDİSİ, SİGORTA BTL Mortgage, Is Kredisi, Business Plan ve Marketing Planlari MORTGAGE (BTL) Ve iş yeri krediniz icin tamamen guvenebileceginiz tek isim: Finans sektöründe de 25 senedir toplumumuzun hizmetindeyiz. SAİM KÖKSAL ARCIS FİNANCE & MANAGEMENT CONSULTANCY 73 Silver Street, Edmonton, London N18 1RP Tel: Mobile: WE ARE DIRECTLY AUTHORISED AND REGULATED BY FSA, CONSUMER CREDIT LICENCE NO: YOUR MORTGAGE IS AT RISK IF YOU DO NOT KEEP UP REPAYMENTS ON A MORTGAGE OR OTHER LOANS SECURED ON IT ilişkiler Bu hafta sizlere son dönemlerde sıkça rastladığım bir sorun hakkında bir yazı yazmak istedim. Özellikle yetişkinler olarak eş, dost ve akrabalarımız ile ilişkilerimizin iyi olmasına dikkat ederiz. Öyle ki bazen abla ve abilerimiz için her şeyi yapmaya hazır olan bir toplumuz. Fakat yeni kuşak gençlik ve çocuklarda şimdiden başlayan bir gerginlik var. Daha çok küçük yaşta bile kardeşler arasında kıskançlık, saldırganlık, bağımlılık, her şeyi tekeline alma eğilimi ve benzeri davranış bozukluklarına rastlamak mümkün. Durum böyle olunca ev içinde gerilim ve sıkıntı da eksik olmuyor. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalardan yola çıkarak sizlere bir şeyler anlatmak istedim, umarım faydalı olur. Her ne kadar kardeşler arasındaki bağ kültürümüzde çok değerli gibi görünse de bu ilişkinin temelinde rekabet her zaman bulunmaktadır. Çocukların bu rekabetlerinin temelinde anne ya da babaya yalnızca kendilerinin sahip olma, onları başkalarıyla paylaşmak istememe gibi düşünceler yatar. Kardeş ilişkilerinin temelinde iki önemli etken vardır. Bunlardan birincisi, annenin tutumu; ikincisi ise çocuğun sıra, yaş, cinsiyet gibi özellikleri. Bu sorun eğer anne ve baba çalışıyorsa daha da kotu olabilir. Çocukları ile fazla zaman ayıramayan aileler yaptıkları davranışlar ile çocuklar arasındaki rekabeti çoğu zaman derinleştirebilir. Bizim toplumda isteyerek yada istemeyerek en çok yapılan hatalardan bir tanesi de bu olarak görülüyor. Çocuklarımızı bir birbirleriyle karşılaştırmak onların zamanla birbirlerinde nefret etmesine neden olabilir. Özellikle çok başarılı olan çocuğu örnek olarak göstermek ve onun kadar başarılı olamayan kardeşi buna zorlamak, o düzeye çıkamayacağına inanan çocuğun, meşhur olmak için, olumsuz yollara sapmasına kadar varan davranış bozukluklarını benimsemesine neden olabilmektedir. Çocukları aşırı zorlamak, bir çok hallerde onları gerekli gereksiz birbiriyle karşılaştırmak, yetişkinlerin istediği gibi olumlu sonuç vermemektedir. Yetişkinler, çocuklarının olumlu ilişkiler kurmalarını istiyorlarsa Neden kardeşin gibi olamıyorsun? Anlamıyorum türünden kıyaslayıcı konuşmalardan sakınmalıdırlar. Anne-babanın dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de kıyaslamadır. Çocuklar arasında yapılan kıyaslama çocuklar arası rekabeti ve doğal olarak kıskançlığı ciddi anlamda tetikleyecektir. Bunun için ebeveynler her çocuğunun davranışını ayrı ayrı takdir etmeli ve her çocuğunun hatasını ayrı ayrı ele almalıdır. Bak ağabeyin ne kadar çalışkan sen de çalışsana! gibi klişeleşmiş bir söz çocuğu olumsuz etkiler. Eğer anne çocuğunun çalışmasını istiyorsa bunu diğer kardeşleriyle kıyaslamadan direk olarak uygun bir üslupla söylemelidir. Sonuç olarak başta da belirtildiği gibi çocuklar arasındaki kıskançlığa en büyük etken ebeveynin ve esas olarak annenin tavır ve tutumlarıdır. Her durumda çocuklarla ayrı ayrı ilgilenilmeli, onlara hayatlarında yaşayacakları değişiklerle ilgili açıklamalar yapılmalı, kıyaslamalardan kesin bir şekilde kaçınılmalıdır. Anne baba arasındaki problemler de çocukların duygu durumlarını etkilediğinden çocuklara anne ya da baba yanında bir taraf olma baskısından kaçınılmalıdır. Ayrıca çocuklar arasında yapılacak cinsiyete ilişkin ayrım da çocuğu çok olumsuz etkileyeceğinden bu şekilde yapılan evlat ayrımlarından kaçınılmalıdır.

8 8 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015 KİM NE DERSE DESİN BU Haber: Alaettin Sinayiç Foto: Erem Kansoy-Yasemin Kazan Geçtiğimiz Pazar günü Wood Green de bulunan Dominion Centre da yapılan Tv10 ile dayanışma gecesinden konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu eski başkanı ve HDP İstanbul milletvekili adayı Turgut Öker HDP nin Türkiye halklarının acılarının bileşeni olduğunu belirterek, bu ülkeyi ırkçı ve kafatasçı yöneticilerden kurtarmak için yola çıktıklarını ifade etti. Katılımın çok yoğun olduğu dayanışma gecesi Hüseyin Mehmet Gazi dedenin konuşması ve seslendirdiği deyiş ile başladı. Gecede HDP li gençlerin geçen hafta yaptığı futbol turnuvasında şampiyon olan takıma kupası Turgut Öker tarafından verildi. Britanya Alevi gençleri de gecede sahneye çıkarak Turgut Öker şahsında tüm güçleriyle HDP nin yanında olduklarını ifade ettiler. Dayanışma gecesine katılan HDP İstanbul İkinci bölge birinci sıra adayı Turgut Öker 7 Haziran da yapılacak genel seçimlere ve Alevilerin HDP ile yapılan ittifakına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Öker, HDP ile ittifakı eleştiren kesimlere cevap vererek; kim ne derse desin bu Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonun, hepimizin kararıdır, ve yolumuz açıktır dedi. Kürt hareketinin ve Alevi hareketinin ortak mücadelesinin önemine de değinen Öker; Alevilerin inanç özgürlüğü mücadelesi ne kadar kutsal ise Kürt halkının özgürlük mücadelesi de bir o kadar kutsaldır dedi. ELİ KANLI DİKTATÖRE DUR DEME ZAMANI Oy kullanma hakkına sahip herkesi sandığa gitmeye çağıran Öker konuşmasında şu açıklamaları yaptı; Türkiye nin tüm farklı kimlikleri, tüm ezilen, sesleri kısılan halkları bu engelleri aştı zaten, barajlar yıkıldı zaten, şimdi sorun, iktidarı ele geçirmiş, devleti ele geçirmiş bu eli kanlı diktatör Tayip Erdoğan ı sandıkta da yenmek önemli. Özellikle Londra da yaşayan oy kullanma hakkına sahip olan canlar, şayet o gün sandık başına gitmezseniz bu anlattıklarımın hiçbiri karşılığını bulmamış olur. İki eliniz kanda da olsa Mayıs tarihinde sandık başına gidip Halkların Demokratik Partisine oy vererek, faşist Yezide dur diyelim. SEÇİMLERİN KADERİ AVRUPA DAKİ HALKIMIZIN ELİNDE Eş genel başkanımız Selahattin Demirtaş ın da dediği gibi bu seçimlerin kaderi Avrupa daki halkımızın elinde. Avrupa da 3 milyon civarında oy var, biz Dersim bombalandığında, Maraş kana bulandığında, Sivas, çorum kana bulandığında, Madımak ateşe verildiğinde, açlığımızdan, sefaletimizden dolayı, biz Kızılbaşlar o kutsal topraklarımızı terk etmek zorunda kaldık, acı çektik gözyaşı döktük, bugün Avrupa da yaşayan Kızılbaşlar olarak, burada bulunuşumuz ilk defa bizim lehimize dönüştü, ilk defa Avrupa da yaşıyor olmamız, Türkiye de devrimci güçlerin yürüttüğü mücadeleye ilk defa ciddi katkı sunma durumuna geldik. Avrupa da alacağımız 400 bin oy seçimlerin kaderini değiştirecektir. ALEVİLER HDP İLE NEDEN İTTİFAK YAPTI Ben 27 yıldır Alevilerin özgür bir şekilde yaşaması için mücadele veriyorum. Biz Avrupa da bir tane Alevi kültür merkezi ile başladık, şuanda 270 tane Alevi kültür merkezimiz var. Avrupa da önümüze koyduğumuz tüm hedefleri gerçekleştirdik. Yürüttüğümüz büyük mücadele ile artık kimseden korkmadan, cesurca sokaklara çıkabiliyoruz. Ama Türkiye de halen ciddi sıkıntılar var, Aleviler birlik değil. Biz daha üç yıl önceden, gezi süreci olmadan, daha İşid ortaya çıkmamışken, Sol sosyalist kesimler, Alevi hareketi ve Kürt hareketi bir araya gelmesini istedik, ve biz buna öncülük ettik. Bugün ne kadar doğru bir şey yaptığımızı görüyoruz. Kürt hareketi ile Alevi hareketini yan yana getirmekle çok doğru bir şey yapmışız. Biz 27 yıldır bağımsız bir Alevi örgütlenmesi olmamıza rağmen, tüm proglarımızda ve çalışmalarımızda dedik ki Alevilerin inanç özgürlüğü mücadelesi ne kadar kutsal ise Kürt halkının özgürlük mücadelesi bir o kadar kutsaldır. Şimdi bu iki damar birleşti ve Halkların Demokratik Partisi Alevilerin tüm taleplerini programına aldı. HDP bize siz mecliste kendi adınıza kimi görmek istiyorsanız kendiniz karar verin dedi. Biz 269 Alevi örgütü toplandık ve 265 temsilci bu öneriye evet dedik. Bu noktada kim ne derse desin bu AABK nin kararıdır, hepimizin kararıdır. Ve bu noktada da yolumuz açıktır. KÜRT GERİLLARI TÜM HALKLARI KORUYOR Bir aydır Türkiye deyim, her yeri geziyoruz, yıllardır bu Şafii, Sünni, bu Alevi, bu Müslüman diye halkları karşı karşıya getiren bu güçler öyle bir zehir saçmışlarki, şuanda da aynı güçler bu zehiri saçmaya devam ediyor. Ama artık bunu başaramayacaklar. Türkmenler ırakta kuşatıldılar, ölümle yüz yüze kaldılar, onların yardımına ne Nato ne de Birleşmiş milletler gitti, kendi kaderleri ile baş başa kaldılar. Süryaniler, Ezidiler Şengal dağında büyük bir soykırımla karşı karşıya kaldılar, yine Nato ne de BM yardımlarına gitmedi, onların imdadına kim yetişti, başta yiğit Kürt kadın gerillaları olmak üzere Kürt özgürlük hareketi yetişti. Bu biz Aleviler için bir dönüm noktası oldu. Kendi özgün kimliğimizi ve davamızı koruyarak, seçimden sonra da bizim davamız Alevi davası olacak. Amacımız güçlü bir Alevi hareketi yaratmak. Bizler mecliste kendi kökleri üzerinde güçlenen, Alevilerin ve Kızılbaşların birliğini sağlayan bir siyasi hareketin bugün olduğu gibi yine Ermenilerle, Süryanilerle, Ezidilerle ve Kürt Özgürlük Hareketi ile yoldaşça yolumuza devam edeceğiz.

9 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS HEPİMİZİN KARARIDIR HDP İLE İTTİFAKI SORGULAMAK SİZİN EN SON İŞİNİZ OLMALI Binden fazla kişinin katıldığı Tv 10 ile dayanışma gecesinde bir konuşma yapan Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil de, HDP ile ilgili bazı Alevilerden gelen tepkilere cevap verdi. Erbil, HDP nin Alevilerin taleplerini kabul ettiğini ve ittifakın da bu temelde gerçekleştiğini ifade ettikten sonra şunları belirtti; Ben özellikle farklı siyasi partilere oy verecek dostlardan isteğim, oy verdikleri partilerin Alevilerin taleplerine kulak vermelerini sorgulamalarını istiyorum. Eğer bu sorgulamayı yapamıyorsanız, eğer oy verdiğiniz partiyi Alevilerin taleplerini kabul eden bir noktaya getiremiyorsanız, o zaman Alevilerin taleplerini Kabul eden HDP ile ittifakı sorgulamak sizin en son işiniz olmalı. Erbil konuşmasında şunları belirtti; Seçim süreciyle birlikte Alevi tabanında bazı tartışmalar başlamış, Konfederasyon nasıl gider Alevileri bir partiye yamar, satar yada Alevilerin oylarını bir partiye yönlendirir. Onlara söylenmesi gereken şu; biz Alevilerin taleplerinden vazgeçmedik, bizler Alevilerin inanç değerlerinden vazgeçerek kimseyle ittifak yapmadık. Biz ALevilerin oy verdikleri partilerden gelen teklifleri değerlendirdik. Alevilerin HDP lileşmesinden çok, HDP nin Alevilerin talepleri kabul etmesi ile gerçekleşti. SİYASETİ ALEVİ BİLİNCİYLE YAPACAK SİYASETÇİLERE İHTİYACIMIZ VAR Alevilerin sorunu siyasi yollarla çözülecek sorunlardır. Biz inancımızı artık yaşayabiliyoruz, sorun yok. Ama bugün AKP Alevi dedelerini okullarda okutarak, kendisine biaat eden, Türk-İslam tezini savunan, Aleviliğin içini boşaltan çalışmalar yürütüyor. Bunun karşısında durmak için, bugün Suriye de bizi katleden zihniyete karşı durmak için siyasi arenada olmamız gerekiyor. Siyaseti Alevi bilinciyle yapabilecek siyasetçilerin oraya gitmesi gerekiyor. Alevi bilincinden taviz vermeden ittifaklar yapmak gerekiyor. Tam da bu bilinçle yapılan bu ittifak nedeniyle, Aleviler, Alevi örgütleri bunu söylüyoruz. Ama hiç bir Aleviye zorla, kafasına silah dayayarak oyunu bu partiye ver demiyoruz. Biz hangi siyasi parti ne demiş, Alevi kurumların başkanlarını nerede aday göstermiş, bunları anlatıyoruz. Bunları anlatmak bizim görevimiz. Sadece rapor vermek değil, aynı zamanda bu partinin, bu felsefenin yaklaşımını anlatıyoruz. Bunları yaparken Alevi örgütlerini parçalamak gibi hedefimiz yok. Önemli olan Alevilerin sorunlarının ve taleplerinin siyasi mercilerde çözülmesi için Aleviliğinden taviz vermeyen siyasetçileri oraya göndermektir. Bunun yolu da bu defa HDP den geçiyor. Dayanışma gecesinin müzik programında Sezgin Coşkun, Ali Sizer, Koma Zelal de sahneye çıkarak en güzel ezgilerini paylaştı.

10 10 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015

11 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS Tory Hükümeti İlk Gününe Protesto İle Başladı Foto: Erem Kansoy Geçtiğimiz Perşembe günü Birleşik Krallıkta yapılan genel parlamento seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 36 sını alarak 331 milletvekili çıkaran Muhafazakar partisine karşı Cumartesi günü yüzlerce kişi başbakanlık önünde toplanarak protesto gösterisi yaptı. Gösterilerde polisler ile eylemciler arasında çatışmalar yaşanırken, birçok eylemci gözaltına alındı. Eylemde mevcut seçim sistemi de eleştirilirken, Muhafazakar partinin aldığı oyun kayıtlı seçmen sayısının yüzde 24 üne denk geldiğini ve bu yüzdelik ile çoğunluğun temsil edilmediği ifade edildi. Birleşik Krallık ta Perşembe günü yapılan seçimlerde David Cameron un liderliğindeki Muhafazakar Parti seçimlerden zaferle çıkmış ve kazandığı 331 sandalye ile çoğunluk sayısını yakalamıştı. Cameron tarafından kurulan hükümetin birinci gününde başbakanlık binası önünde bir araya gelen yüzlere kişi protesto eylemi gerçekleştirdi. Kızgın eylemciler ara ara polis ile çatışırken sık sık Muhafazakar parti karşıtı sloganlar attı. Mevcut seçim sistemini de eleştiren eylemciler hükümetin aldığı yüze 36 lık oyun çoğunluk olmadığını, kendilerinin yüzde 64 lük çoğunluk olduğunu söylediler. London Black Revs, The Brick Lane Debates, BirminghamStrong Justice 4 ALL, Kashmiri Students Campaign UK, Rojava Solidarity Working Group, Class War, Occupy Democracy, Occupy UAL, Our Brixton ve Sisters Uncut gibi gruplar da eyleme destek verdiler. Toplamda 46,425,386 kayıtlı seçmenin olduğu seçimlere katılım oranının %66.1 olduğu seçimlerde İşçi Parti büyük bir kan kaybı yaşamış ve genel başkanı Ed Milliband istifa etmişti. Seçimlerde kan kaybeden diğer parti olan Liberal Demokratların genel başkanı Nick Clegg de istifa etmişti. Kendisi aday olduğu yerden kaybetmiş olsa da ülke genelinde oylarını yükselten UKİP in lideri Nigel Farage istifa eden üçüncü lider olmuştu. Ancak daha Farage daha sonra kararını değiştirerek başkanlığa devame edeceğini açıklamıştı.

12 12 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015 HACKNEY, HARİNGEY, ENFİELD VE İSLİNGTON İŞÇİ PARTİ DEDİ Toplumumuzun yoğun olarak yaşadığı Kuzey Londra nın Hackney, Haringey, Enfield ve İslington bölgelerinde İşçi Partili adaylar Meg Hillier, Diane Abbott, Joan Ryan, Kate Osamor, David Lammy, Catherine West, Jeremy Corbyn, Emily Thornberry seçimlerden başarıyla çıkarak milletvekili seçildiler. CATHERINE WEST DAVID BURROWES DAVİD LAMMY ENFİELD NORTH TA JOAN RYAN ZORLU YARIŞI KAZANDI İşçi Parti li Joan Ryan, Muhafazakar Parti li Nick debois ya 2010 genel seçimlerinde, kaybettiği milletvekilliği sandalyesini zorlu bir yarış sonucunda tekrar kazandı. Ryan, 20,172 oy ile, 1,086 çoğunluk kazanarak debois ı geride bırakarak, ülke genelinde büyük bir yenilgi yaşayan, İşçi Parti için önemli bir kazanç elde etti. DIANE ABBOTT EMILY THORNBERRY JEREMY CORBYN Ryan, zafer konuşmasında seçim kampanyasına destek verenlere ve ailesine teşekkür edip, mücadele eden bir milletvekili olacağını dile getirdi. Ryan şöyle konuştu: Son beş senede, Enfield North ta çok zor bir zaman geçirdik. Chase Farm hastanesini korumak için mücadele edeceğim. Ulusal Sağlık Kurumu nu (NHS) korumak için ve Enfield halkının ihtiyacı olan bütün hizmetleri korumak için mücadele edeceğim. Enfield North ın bütün çocuklarının iyi eğitim almaları için mücadele edeceğim. Daha fazla staj imkanları, düşük üniversite harçları, adil vergi oranları, en kısa zamanda saatte sekiz sterlin asgari ücret uygulanması, bölgedeki aileler için daha iyi evler, ilk evlerini satın alanlara destek için mücadele edeceğim. Zor olacak, ama hep birlikte çalışırsak, Enfield de yaşayanlar ve çalışanlar için daha iyi bir gelecek sağlayabiliriz. ENFIELD NORTH- KATILIM %66 İşçi Parti- Joan Ryan: 20,172 Muhafazakar Parti- Nick de Bois: 19,086 Christian Peoples- Yemi Awowla: 207 Ukip- Deborah Cairns: 4,133 Yeşiller- David Flint: 1,303 Liberal Demokrat Parti- Cara Jenkinson: 1,059 TUSC- Joe Simpson: 177 Kate Osamor Edmonton da İşçi Parti nin Oylarını Arttırdı Edmonton da 1997 yılından itibaren milletvekili olan Andy Love ın emekli olmasıyla, İşçi Parti nin Edmonton adayı olan Kate Osamor, parti nin oylarını arttırarak büyük bir başarı elde etti. Osamor, 25,388 oy ile, en yakın rakibi, JOAN RYAN Muhafazakar Parti li Türk aday, Gönül Daniels ı, 15,419 oy çoğunluğuyla geride bıraktı. Böylece, Edmonton da, 2010 seçimlerinde %53.7 oy alan İşçi Parti, bu yıl %61.4 oy oranını yakalamış oldu. Osamor, zafer konuşmasında şöyle konuştu: İşçi Parti sadece NHS i kurtarabilir. Ben 15 yılımı NHS e verdim ve milletvekili olarak zamanımı, aynı değerlerle, vermekten onur duyarım. EDMONTON- KATILIM %63 İşçi Parti- Kate Osamor: 25,388 Muhafazakar Parti- Gönül Daniels: 9,969 Yeşiller- Douglas Coker: 1,358 TUSC- Lewis Peacock: 360 Liberal Demokrat Parti- David Schmitz: 897 Ukip- Neville Watson: 3,366 ENFIELD SOUTHGATE- KATILIM %70 Muhafazakar Parti- David Burrowes: 22,624 ( ,928) İşçi Parti- Bambos Charalambous: 17,871 ( ,302) Yeşiller- Jean Robertson Molly: 1,690 (2010, aday değişimi var- 632) Ukip- David Schofield: 2,109 (2010, aday değişimi var- 505) KATE OSAMOR Liberal Democrat- Paul Smith: 1,518 (2010, aday değişimi var- 6,124) HACKNEY SOUTH & SHOREDITCH- KATILIM %57 İşçi Parti- Meg Hillier: 30,663 Yeşiller- Charlotte George: 5,519 Bağımsız- Russell Shaw Higgs: 78 Liberal Demokrat Parti- Ben Mathis: 2,136 Ukip- Angus Small: 1,818 Muhafazakar Parti- Jack Tinley: 6,420 Bağımsız- Gordon Shrigley: 28 TUSC- Brian Debus: 302 HACKNEY NORTH- KATILIM %56 İşçi Parti- Diane Abbott: 31,357 Muhafazakar- Amy Gray: 7,349 Yeşiller- Heather Finlay: 7,281 Liberal Demokrat- Simon de Deney: 2,492 Ukip- Keith Fraser: 1,085 TOTTENHAM- KATILIM %60 İşçi Parti- David Lammy: 28,654 Muhafazakar Parti- Stefan Mrozinski: 5,090 Liberal Demokrat Parti- Turhan Özen: 1,756 Ukip- Tariq Saeed: 1,512 MEG HILLIER Yeşiller- Dee Searle: 3,931 Tusc- Jenny Sutton: 1,324 HORNSEY & WOOD GREEN- KATILIM %73 İşçi Parti- Catherine West: 29,417 Liberal Demokrat Parti- Lynne Featherstone: 18,359 Yeşiller- Gordon Peters: 3,146 Ukip- Clive Morrison: 1,271 Muhafazakar Parti- Suhail Rahuja: 5,347 İSLINGTON NORTH İşçi Parti- Jeremy Corbyn: 29,659 Muhafazakar Parti- Dr Alex Burghart: 8465 Yeşiller- Caroline Russell: 5,043 Ukip- Greg Clough: 1,971 Liberal Demokrat Parti- Julian Gregory: 3,984 Sosyalist (Britanya)- Bill Martin: 112 İSLINGTON SOUTH & FINSBURY İşçi Parti- Emily Thornberry: 22,547 Yeşiller- Charlie Kiss: 3,371 Ukip- Pete Muswell: 3,375 Muhafazakar Parti- Dr Mark Lim: 9,839 Liberal Demokrat Parti- Terry Stacy: 4,829

13 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS EMEKÇİLERİ ZORLU YILLAR BEKLİYOR Birleşik Krallık genelinde 7 Mayıs ta yapılan genel seçim sonuçları siyaset sahnesinde deprem yarattı. Sonuçlar açıklandıktan sonra üç parti liderinden peş peşe istifalar geldi. Muhafazakar parti başkanı David Cameron Kraliçe Elizabeth i ziyaret ederek hükümeti kurma yetkisi aldıktan hemen sonra işbaşı yaparak hükümeti kurdu. bıraktığımız yerden devam edeceğiz diyen Cameron, yeni dönem kabinesinde bir çok aynı bakan ile devam etti- Liberal Demokrat Parti nin hükümet ortağı olmamasıyla bakanlıklarda yeni isimlere de yer açıldı. Cameron ın bakanlarının merhametli ve adil yaklaşımlarının olacağı söylediği aktarıldı. Fakat, seçim beyanlarında sosyal yardım harcamasında 12 milyar kesinti ve İnsan Hakları Yasası nın (Human Rights Act) kaldırılması yer alan Muhafazakar Parti, yeni kabinesiyle bunları gerçekleştirmesi bekleniliyor. Avrupa İnsan Hakları Antlaşmasının Birleşik Krallık yasalarına dahil edilmesini sağlayan Human Rights Act ın kaldırılmaması için Change.org da imza kampanyası başlatıldı. Seçimlerin Galibi: Muhafazakar Parti ve İskoçya Ulusal Parti Aldığı %36.9 oy ile 331 milletvekili çıkaran Muhafazakar Parti tek başına iktidar olacak çoğunluğu bu şekilde elde etmiş oldu. İngiltere genelinde Muhafazakar Parti oylarını artırırken, İskoçya da ise İskoçya Ulusal Parti 56 milletvekili çıkararak seçimlerden büyük bir zaferle çıktı. Toplamda 46,425,386 kayıtlı seçmenin olduğu seçimlere katılım oranının %66.1 olduğu seçimlerde partilerin kazandıkları milletvekili sayısı şöyle: Muhafazakar Parti (Conservatives) : %36.9 ile 331 milletvekili İşçi Parti (Labour): %30.5 ile 232 milletvekili UKİP: %12.6 ile 1 milletvekili Liberal Demokrat Parti (Lib Dem): %7.8 ile 8 milletvekili İskoçya Ulusal Partisi (SNP): %4.7 ile 56 milletvekili Yeşiller Partisi (Green): %3.8 ile 1 milletvekili Seçimlerden zaferle ayrılan ve tahminlerin üzerinde destek gören Muhafazakâr Parti lideri David Cameron, Buckhingham Sarayı nda İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth in huzuruna çıkıp hükümeti kurma yetkisi aldıktan sonra, başbakanlık konutuna dönüp zafer konuşması yaptı. Cameron, AB üyeliğinin referanduma götürülmesi dâhil seçim kampanyası boyunca verilen sözleri tutacaklarını söyledi. Muhafazakar Parti lideri Cameron; İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda için varılan yerinden yönetim, yetki devri uygulamasını da en kısa sürede yürürlüğe sokacaklarını ifade etti. İskoçya Ulusal Partisinden büyük çıkış SNP genel seçim kampanyasını, İskoçya nın bağımsızlığı vaadi üzerinden yürütmedi, bunun yerine kemer sıkmaya son, sağlık sistemini koruma, sosyal harcamaları artırma, İskoçya yı nükleer silahlardan arındırma vaatleri öne çıktı. Ancak İskoçya da Mayıs 2016 da bölgesel parlamento seçimleri yapılacak. SNP bu seçim kampanyasında konuyu yeniden gündeme getirecek. SNP lideri Nicola Sturgeon kampanyası boyunca yakında ikinci bir bağımsızlık referandumu isteyip istemeyecekleri sorusuna net bir yanıt vermedi. 3 Parti Lideri İstifa Etti Seçim sonuçları netleştiğinde İşçi parti, Liberal Demokrat parti ve UKİP liderleri istifa etti. Ancak UKİP lideri Nigel Farage dün yaptığı açıklamada başkanlığa devam edeceğini belirterek istifasını geri çekti. Milliband: Artık Liderliği Başkasının Yapma Zamanı geldi Ed Miliband, 17 yaşında katıldığı İşçi Partisi nin lideri olma ayrıcalığına sahip olduğu için partiye teşekkür etti ve ailesiyle vakit geçirmek için sabırsızlandığını söyledi. Miliband, İşçi Partisi nin geri döneceği sözünü verdi ve Mücadele devam ediyor dedi. Miliband, parlamentodaki sandalyelerini kaybeden arkadaşları için çok üzgün olduğunu söyledi ve İngiltere nin daha güçlü bir İşçi Partisi ne ihtiyacı var. Artık liderliği başkasının almasının zamanı geldi dedi. İşçi Partisi, 2010 yılındaki genel seçimlerde parlamentoya 258 milletvekili sokmuştu. Bu seçimlerde ise bu rakam 234 e düştü. Parti özellikle İskoçya da büyük kan kaybetti. Ed Miliband, partinin yeni lideri seçilene kadar yardımcısı Harriet Harman ın geçici olarak görevi üstleneceğini söyledi. Liberal Demokrat Parti Büyük Bir Hezimete Uğradı Liberal Demokrat Parti ülke genelinde adeta hezimete uğradı. Parti lideri Nick Clegg istifa etti. İktidarın küçük ortağı Liberal Demokrat Parti nin lideri Nick Clegg, istifa konuşmasında Bu seçimlerin Liberal Demokratlar için fevkalade zor olmasını zaten bekliyordum dedi. Arkadaşlarının parlamentodaki sandalyelerini kaybetmeleri için çok üzücü diyen Clegg, sonuçların tahmin edebileceğinden çok daha ezici olduğunu söyledi. Liberal Demokrat Parti nin 2010 seçimlerinde elde ettiği 57 milletvekili sayısı bu seçimlerde 8 e düştü. Irkçı Parti Oyları Yükseltti Ancak Liderini Seçtiremedi Irkçı ve Faşist politikaları ile ön plana çıkan Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKİP) ülke genelinde oylarını ciddi anlamda yükseltirken genel başkanı Nigel Farage seçilemedi. UKİP ülke genelinde aldığı yüzde 12.7 oya rağmen parlamentoya sadece 1 milletvekili gönderebildi. MUHAFAZAKAR PARTİ 18 YIL SONRA İLK KABİNESİNİ KURDU Seçimlerden zaferle çıkan Muhafazakar Parti, 18 yıl sonra tek başına iktidar olarak kabinesini kurdu. Başbakan David Cameron, Pazartesi günü bir araya getirdiği kabinesiyle ilk toplantısını gerçekleştirdi. Seçim kampanyası süresince Bakanlık görev dağılımları: Maliye Bakanı- George Osborne İçişleri Bakanı Theresa May Dışişleri Bakanı- Philip Hammond İş ve Emeklilik Bakanı- Ian Duncan Smith Savunma Bakanı- Michael Fallon Sağlık Bakanı- Jeremy Hunt Adalet Bakanı- Michael Gove Ticaret Bakanı- Sajid Javid House of Commons Başkanı- Chris Grayling Eğitim Bakanı ve Kadın ve Eşitlikten sorumlu bakan- Nicky Morgan Enerji ve İklim Değişikliği bakanı- Amber Rudd Toplum ve Belediyeler Bakanı- Greg Clark Uluslararası Gelişim Bakanı- Justine Greening Ulaşım Bakanı- Patrick McLoughlin Kültür Medya ve Spor Bakanı- John Whittingdale Çevre, Gıda ve Tarım Bakanı- Elizabeth Truss İstihdam Bakanı- Priti Patel Ana Muhalefet İşçi Parti nin Gölge Kabinesi: Ana Muhalefet ve İşçi Parti geçici başkanı- Harriet Harman Gölge Maliye Bakanı- Chris Leslie Gölge Dışişleri Bakanı- Hilary Benn Gölge İçişleri Bakanı- Yvette Cooper Gölge Adalet Bakanı- Lord Falconer of Thoroton Gölge Sağlık Bakanı- Andy Burnham Gölge Ticaret Bakanı- Chuka Umunna Gölge İş ve Emeklilik Bakanı- Rachel Reeves Gölge Eğitim Bakanı- Tristram Hunt Gölge Savunma Bakanı- Vernon Coaker Gölge Toplum ve Belediyeler Bakanı- Emma Reynolds Gölge Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı- Caroline Flint Gölge House of Commons Bakanı- Angela Eagle Gölge Ulaşım Bakanı- Michael Dugher Gölge Uluslararası Gelişim Bakanı- Mary Creagh Gölge Çevre, Gıda ve Tarım Bakanı- Maria Eagle Gölge Kadın ve Eşitlikler Bakanı- Gloria De Piero Gölge Kültür, Medya ve Spor Bakanı- Chris Bryant.

14 14 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015

15 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS Öker den Haringey Esnafına Ziyaret HDP İstabul ikinci bölge birinci sıraya adayı Turgut Öker Pazartesi günü Haringey esnafını ziyaret etti. Sabah erken saatlerde Kürt Toplum Merkezinde Kürt halk meclisi üyeleri ile kahvalatıda bir araya geldi. Yapılan kahvaltılı toplantıda gündem yaklaşan genel seçimlerdi. Kahvaltı programından sonra kalabalık bir grupla Haringey de bulunan esnafı ziyaret eden Öker e Britanya Kürt Halk Meclisi eşbaşkanı Türkan Budak, Roj kadın meclisi temsilcileri, Ciwanen Azad temsilcileri, BAF başkanı İsrafil Erbil, Alevi gençlik temsilcileri eşlik etti. Tek tek esnafları ziyaret eden Öker hem esnafı dinledi, hem de yaklaşan seçimlere dönük duyarlılık çağrısı yaptı. Öker Cemevini de ziyaret ettikten sonra ülkedeki seçim çalışmalarına katılmak üzere Türkiye ye döndü. HDP yurtdışında oyların tutulduğu odalara güvenlik kamerası istedi HDP, yurtdışında kullanılan oyların güvende olmadığı endişesinin Bern Konsolosluğu da seçim materyallerinin tutulduğu çok anahtarlı odanın daha önce belirtilmeyen yedek anahtarının ortaya çıkması üzerine YSK ya başvurarak, bu odalara güvenlik kamerası konulmasını istedi. Yazılı bir açıklama yapan HDP, yurt dışında ilk olarak Ağustos 2014 te oy kullanma hakkı elde eden Türkiyeli seçmenlerin, 7 Haziran da ise ilk kez milletvekili seçimleri için 54 ülkede 112 temsilcilikte oy kullanacağını hatırlattı. Yurt dışında oy kullanımının birçok ülkedeki temsilciliklerde 8-31 Mayıs tarihleri arasında yapıldığı da vurgulanan açıklamada, Bu ülkelerde 24 gün sürecek oy kullanımında her gün seçim merkezlerinde kullanılan oy sayısı tespit edilerek torbalar halinde saklama kuruluna teslim ediliyor ardından muhafaza odasına alınıyor. OYLAR GÜVENDE Mİ? Yurt dışı temsilciliklerindeki muhafaza odalarında bu kadar uzun süre bekleyecek oy pusulalarının güvende olamayacağı tartışılırken odanın iki parti temsilcisi ve konsolosluk görevlisinde olmak üzere 3 anahtarla koruma altına alınması uygulaması geliştirildi. Ancak 10 Mayıs tarihinde yaşanan bir olay, bu uygulamanın oyların güvende olduğu intibası yaratma amacından öteye gitmediğini ortaya çıkardı dedi. TEMSİLCİLİKTE YEDEK ANAHTARLAR VAR 91 bin bin kayıtlı Türkiyeli seçmenin bulunduğu İsviçre de oy kullanılan 3 merkezden biri olan Bern Konsolosluğu nda gerçekleşen olayın oyların güvende olup olmadığı yönündeki endişeleri haklı çıkardığı vurgulanan HDP açıklamasında şunlar ifade edildi: HDP temsilcilerinin tutanak altına aldığı olaya göre, Bern Konsolosluğunda kurayla muhafaza odasının anahtarı verilen iki parti temsilcisinden biri olan AKP li temsilci, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın gönlündeki partiye destek için gittiği Almanya daki etkinliğine yanına anahtarını alarak gitti. Bu durumda anahtarı olmadan açılamaması gereken muhafaza odasının kapısı çilingir yardımı olmadan açılarak oy pusulaları alındı. Bu durum verilen anahtarların yedeklerinin temsilcilikte bulunduğunu ve tüm konsoloslukların partilerin haberi olmaksızın sandıklara ve seçim materyallerine erişilebileceği ve oyların değiştirebileceği ortaya çıkmış oldu. HDP YSK YA BAŞVURDU HDP nin bugün bu durumu YSK ya bir dilekçe ile bildirerek yurtdışında seçim güvenliğinin tehdit altında olduğunu ve bu sebeple sandıkların 24 saat izlenebilmesini sağlayacak bir kamera sisteminin tüm yabancı seçim bölgelerinde uygulanması önerisinde bulundu. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt imzasıyla YSK ya gönderdiği dilekçede ortaya çıkan güvenlik açığının yurtdışı seçim sürecini açıkça tehdit ettiğine dikkat çekilerek, diğer yurt dışı seçim merkezlerinde de anahtarların çoğaltılmış olması ihtimaline karşın tüm saklama odalarının içinde 24 saat aktif güvenlik kamerası kurulması istenen dilekçede şöyle denildi: Ekteki tutanaklardan da anlaşılabileceği üzere 10 Mayıs ta Bern Konsolosluğu nda seçim materyallerinin tutulduğu odaya erişimle ilgili ortaya çıkan güvenlik açığının yurt dışı seçim sürecini açıkça tehdit ettiği görülmektedir. Diğer yurtdışı seçim merkezlerinde de anahtarların çoğaltılmış olması ihtimali göz önünde bulundurularak tüm güvenli odaların içinde ve giriş kısımlarında 24 saat aktif ve kayıtlı olabilecek güvenlik kameralarının kurulması ve tüm müşahitlerin izleyebileceği imkanların sağlanması kritik bir gereklilik halini almıştır. Bu konuda YSK nın gerekli önlemleri almasını diliyor, sonucu hakkında partimizin bilgilendirilmesini umuyoruz. Başvuruya Bern de 10 Mayıs ta tutulan tutanaklar da eklendi.

16 16 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015 İngiliz vatandaşı çocuğu olan kaçak göçmenler oturum alma hakkına sahip İçişleri Bakanlığı nın (Home Office) 9 Temmuz 2012 yılında çıkardığı bir kanun sayesinde İngiltere de kaçak bulunan ya da vizeli gelip de vize süresi bitmiş olanların İngiliz vatandaşı çocuğu varsa oturum alma şansına kavuştuğuna dikkat çeken Kılıç & Kılıç Avukatlık Bürosu Göçmenlik Uzmanı Emel Yılmaz, bu durumda olan birçok müvekkilerine oturum aldıklarını söyledi. Kaçak durumdaki kişinin İngiliz vatandaşı çocuğunun olmasının bu tür bir oturum başvurusu için yeterli olduğunu kaydeden Yılmaz, kişinin eşinden/partnerinden boşanmış olmasının ya da ayrı yaşıyor olmasının böyle bir başvuru yapmaya engel olmadığını ifade etti. Göçmenlik Uzmanı Emel Yılmaz konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: Temmuz 2012 yılında çıkan bir yasa ile bu ülkede kaçak durumda olup da İngiliz vatandaşı çocuğu olanların oturuma başvurma hakkı doğdu. Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bu yana yüzlerce müvekkilimize bu yasaya dayalı olarak oturum aldık. Kişinin bu yasadan dolayı oturuma başurması için halen evli olması şartı aranmıyor; yani çocuğunun olduğu eşinden/partnerinden boşanmış ya da ayrılmış olması sorun değil. Kişi evli değilse çocuğuyla resmi görüşme hakkının olması yeterli. Böyle bir başvuru için partnerin ya da eski partnerin rızasının olması da gerekmiyor. Ayrıca bu tür bir başvuru için kişinin belli bir gelirinin olması ya da çalışma şartı aranmıyor. Kişinin eşi yardım alıyorsa bile kaçak durumdaki kişinin başvuru hakkı var. İNGİLTERE DE HERHANGİ BİR KAYDIN OLMASI ŞART DEĞİL Kaçak durumdaki bir kişinin İngiliz vatandaşı çocuğundan dolayı oturuma başvurması için İngiltere de herhangi bir kaydının olması şartının aranmadığının da altını çizen hukukçu Emel Yılmaz, başvuracak kişinin sadece Türk pasaportuna ihtiyacı olduğunu söyledi. Yılmaz sözlerini şöyle devam etti: Kaçak durumdaki ya da vize süresini aşmış kişinin böyle bir başvuru için Türk pasaportunun olması gerekiyor. Her Türkiye vatandaşı, İngiltere de kaçak ya da hiçbir kaydı yoksa bile, belli evrakları sağlayarak Türk konsolosluğundan Türk pasaportunu çıkarabilir. Oturuma başvuracak kişinin pasaportu eğer Home Office te ise o zaman Türk pasaportu çıkarma şartı da yok. Bu tür oturum başvurularında Home Office in bazen DNA testi isteyebildiğine dikkat çeken Yılmaz, başarılı bir başvuru sonunda alınan oturumun her Göçmenlik Uzmanı Emel Yılmaz iki buçuk yılda bir yenilenmek şartıyla 10 yıllık olduğunu söyledi. Yılmaz oturumun türü ve özellikleriyle ilgili olarak ise şöyle konuştu: Normalde bu tür bir oturum alındığında 10 yıl boyunca yardım almama şartı konuyordu. Ancak yardım almama şartı ile ilgili olarak bazı müvekkilerimiz adına yaptığımız itiraz başvurularından da şu ana kadar hep olumlu sonuç aldık. Yani yadım almama şartına itiraz edip ortadan kaldırabiliyoruz ve kişi devlet yardımı da alabilecek duruma geliyor. Bu tür oturum sahibi kişiler rahatlıkla Türkiye ye gidebiliyor, İngiltere de resmi olarak çalışabiliyor ya da kendi işini kurabiliyor. Bu durumda olanların iyi bir dosya ile başvurmaları gerektiğinin de altını çizen Yılmaz, kişinin oturum alma şansının belli kriterlere göre değiştiğini söyledi. Konuyla ilgili daha geniş bilgi almak isteyenler ve numaralı telefonları arayabilirler. Kılıç & Kılıç Avukatlık Bürosunun yeni adresi: 307 West Green Road, N15 3PA, London.

17 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS

18 18 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015 Türk Büyükelçiliği Önüne Siyah Çelenk Haber: Şükrü Bolat Fotoğraf: Erem Kansoy 28 Mart ta Suriye nin İdlib köyünde, 25 Nisan da Cisr eş- Şuğur da Alevilere karşı yapılan katliâmlar; Britanya Alevi Federasyonu tarafından TC Londra Büyükelçiliği ne siyah çelenk bırakılarak protesto edildi. Çarşamba günü başkent Londra da, TC Büyükelçiliği nin önünde toplanan kalabalık, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ın Anısına, Dersim katliamları Anısına ve Suriye de yaşamını yitiren tüm Aleviler ve bugüne kadar yapılan katliamlarla hayatını kaybeden tüm Aleviler adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Siyah Çelenk bırakmak isteyen gruba; önce üç kişi tarafından bırakabileceği ifade edilmesine rağmen, daha sonra polislerin TC büyükelçilik yetkililerinden aldığı talimat ile Büyükelçilik yetkililerinin siyah Çelenk bırakma eylemine izin vermedikleri belirtilerek çelenk bırakılması engellendi. Bunun üzerine TC Büyükelçiliğinin Londra daki Binasının önüne siyah çelenk bırakılması kararlaştırılarak yaşanan olaylar, yapılan açıklamalarla kınandı. Türkiye başta olmak üzere; Diktatör ve Gerici rejimlerin, Suriye Halkları üzerinden hesap yaparak katliamlarına devam ettikleri belirtildi. AKP hükümetleri tarafından desteklenmiş olan cihatçı çetelerin, bugüne kadar Suriye topraklarında genç, yaşlı demeden yüz binlerce insanın hayatına kıydığı vurgulandı. 28 Mart ta Suriye de İdlib köyünü ve 25 Nisan da Cisr eş-şuğur bölgesini ele geçiren El Kaide nin Suriye kolu; Nusra Cephesi öncülüğündeki cihatçı çeteler, Cisr eş-şuğur un yaklaşık 3 kilometre güney batısında yer alan ve çoğunluğunu Alevilerin oluşturduğu, İştebrak Köyü nde katliam yapmış, Katliamda onlarca Alevi yaşamını yitirmişti. Katliam görüntüleri, çetelerin, kendi sosyal medya sayfalarında propaganda amaçlı yayınlanmış, Türkiye ve başta Avrupa olmak üzere bir çok Alevi, Gazeteci, Yazar, Aydın ve Sanatçı; Alevi katliamlarına sessiz kalmamak gerektiğini vurgulayarak, yaşananları protesto etmişlerdi. TC. Londra Büyükelçiliği önünde yapılan konuşmalarda; Ortadoğuda kendi iktidarlarını gericilik üzerine inşaa eden diktatörlerin, sorgulamayan ve kadere boyun eğen toplumlar yaratmayı hedeflemekte olduğu ifade edilirken, Buna biaat etmeyen Alevilerin, diktatörlerin projesi içerisinde yer almayı ret ettiği vurgulandı. Biz Aleviler; bu katliamlara dur demek için, gereken tüm demokratik mücadelemize devam edeceğiz. Türkiye ve Avrupa Alevi kurumları olarak başta; Suriye-Türkiye sınırında ve tüm metropollerde, Suriyedeki Alevilerin sesi ve çığlığı olacağız. Özellikle belirtmek isteriz ki; başta Ingiletere hükümeti olmak üzere hiçbir kapitalist ve emperyalist rejim bu katliamlarda masum değildir. TC Londra Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen siyah çelenk bırakma eyleminde; Suriye de katledilen, Alevi çocuklar, kadınlar, yaşlılar başta olmak üzere; öldürülen, katliama uğrayan tüm halkların; Kürtlerin, Ermenilerin, Süryanilerin, Türkmenlerin, Ezidilerin ve Arapların katillerinin, Türkiye Cumhuriyeti devlet yöneticileri olduğu vurgulandı. Alevilere yapılan bu katliamların ve saldırıların bütün insanlığa karşı yapıldığı, vicdanlı, demokrat insanların, bu katliamlara ve bu saldırılara karşı mücadele etmesi gerektiği ifade edildi.

19 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS Özgürleştirme ve Yeniden İnşa Birlikte Sürecek Röportaj: Yasemin Kazan Kobani Kantonu Yönetimi Başkanı Enver Müslim: Kobani yi yeniden inşa ederken, kendi irademizle ve gücümüzle; halkımızı, topraklarımızı, onurumuzu savunmaya da devam edeceğiz. Kobani nin yeniden inşası için Amed de 2-3 Mayıs tarihlerinde düzenlenen konferansın sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: İnançla el ele vererek tüm sömürgeci güçlere en güzel cevabı Kobani yi hep birlikte inşa ederek vereceğiz. Birlik ruhu ile korunmuş Kobani nin, inşasının da bu ruhla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kobani nin demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir şekilde yeniden inşasının yanı sıra direnişin yarattığı etkilere de yer veren sonuç bildirgesinde şu açıklamalar da dikkati çekiyor: Kobani direnişiyle hem askeri anlamda hem de siyasi anlamda ilk kez Kürdistani güçler birbirine bu kadar yakınlaştı ve sömürgeci zihniyetin sınırlarını anlamsızlaştırdı. Toplumun iradesi, iktidarcı kapitalist sistemin tüm saldırılarını boşa çıkarılabileceğini kanıtladı. Bu açıklamalara bakılırsa; Ortadoğu da Kürtsüz bir barışın ve istikrarın olmayacağı görülüyor. Kimseye boyun eğmeyeceğiz, ya özgürlük ya ölüm şiarıyla direnen Kobani, bizlere yeni bir yaşam biçimini öğretiyor ve öğretmeye de devam edecek Konferans öncesi Enver Müslim e yönelttiğimiz sorular arasında göç edenlerin akibeti ve sınır kapısı sorunu da vardı. Konferansta bu iki konuya yönelik alınan kararlar; Kobani halkının tekrar geri dönmesi ve inşa çalışmalarına aktif bir şekilde dahil olması yönündeydi. Sınır kapısı engelinin kalkması için ise; tüm uluslararası kurum ve kuruluşlara diplomatik çalışmalar başlatmaları çağrısı yapıldı. Enver Müslim Amed de, Kobani yi yeniden inşa etmek insanlık değerlerine sahip çıkmaktır sloganıyla organize edilen konferansa yönelik görüşlerini şöyle açıkladı: Amacımız Kobani nin her yönüyle yeniden inşası; yani şehrin bütün renkleri ile yeniden canlandırılması, çocukların okullarına geri dönebilmesi, göz yaşı döken annelerin topraklarına yeniden kavuşması Bu konferansla hedeflenen yeniden inşa süreci sadece binaların inşası kapsamıyor: Eğitim, sosyal, kültürel, ekonomik, ekolojik ve yaşamsal tüm faaliyetleri idame ettirebilmek ve bunları da aşama aşama aktif hale getirebilmek. Konferansta sunduğumuz rapor var olan koşullar çerçevesinde detaya inilerek mühendisler tarafından hazırlanmıştır. Birinci aşama mevcut sorunları paylaştırmaktı; herkesin bir görev üstlenebilmesi, ikinci aşama ise bu görev alanlarının dağılımı ve bir sonraki konferansın geniş çapta yapılabilmesi Yani tüm uluslarası kamuoyunu dahil edebileceğimiz bir çalışma başlatmak. Delegasyonlar bu raporu dağıtıp, paylaşılabilir, tartışmaya açabilir ve daha fazla ne katabilirim diye çalışma yürütebilirler. Bu çalışmalarla beraber yavaş yavaş inşa da devam edecek. Kobani yalnızca Kürtlerin şehri değil onu maddi ve manevi anlamda destekleyen tüm insanların şehridir. Bu konferansta Kürdistani bütün değerlerin, örgüt ve kurumların yer alması ve önümüzdeki uluslararası konferans için de bir zemin oluşturacaktır. Direnişin devam ettiği dönemde; Göstereceğimiz direniş zaferi getirecektir. Daiş in Kobani ye girme hesabı yanlıştır açıklamasını yapan Enver Müslim in, zafer sonrası Kobani nin inşası ve bölgedeki duruma yönelik sorularımıza yanıtları ise şöyle: Daiş tehlikesinin devam etmesi inşa sürecini nasıl etkileyecek? Daiş tehlikesi kolay kolay bitecek gibi değil. Bölgede Musul ve Rakka gibi iki önemli şehri elinde tutuyor ve bunun yanı sıra Çeçenistan ve Afganistan gibi ülkelerden de besleniyor. Daha önceden örgütlenmiş bir yapı olması sebebiyle kolayca bitirilemez. Biz de bunun farkında olduğumuz için Kobani yi yeniden inşa ederken, kendi irademizle ve gücümüzle; halkımızı, topraklarımızı, onurumuzu savunmaya da devam edeceğiz. Özgürleştirme ve yeniden inşa birlikte devam edecek. Olası bir katliamın vebali herkesin boynunadır Kobani nin yeniden inşasında uluslararası destek alabilmek için ne tür temaslarınız oldu? Bulunduğumuz konum gereği etrafımız Daiş çeteleri ile sarılı ve savaş halen tüm gerçekliği ile devam ediyor. Daiş vahşetine karşı direnen bir halka bütün insanlığın sahip çıkması gerekiyor çünkü bu direniş insanlık onurunun tarihi bir direnişidir. Uluslararası anlamda diyaloglarımız kesilmiş değil; ancak netice itibarı ile çok fazla bir ilerleme de yok. Bu konuda çok büyük bir kaygı taşıdığımızı söyleyemem. Bugüne kadar desteklerini sunanların bunu devam ettireceklerine inancımız tam. Eğer destek göremezsek de, Kobani halkı daha öncede yaptığı gibi yine direnir ve yeniden yapılandırmaya var gücüyle yine devam eder. Ancak olası bir katliamın vebali herkesin boynunadır. Biz yapabileceğimizi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Şuan için Kobani de herhangi bir inşa çalışması söz konusu mu? Yeniden inşa boyutuyla birçok kesim tarafından verilmiş sözler var. Tabi bunların hepsi halen söz aşamasında ve pratik anlamda atılmış bir adım henüz yok. Sadece sağlık alanından uluslararası bazı kurumların pratik çalışmaları başladı ve devam ediyor. Yapacağımız diğer konferansta durum biraz daha netleşecek. Yenilmezliğin yenilmesi Rojava nın insansızlaştırılması yani Kürtsüzleştirilmesi çabaları var mı? Kobani nin düştü düşecek açıklamaları konusunda neler söyleyeceksiniz? Uluslararası destek gören Daiş vahşetinin salmış olduğu korku, işgal ettikleri yerlerde hakimiyetlerini kolaylıkla sağlayabilmeleri, zihinlerde onlar yenilemez algısını yarattı. Kobani direnişi Daiş in yenilmezliğinin yenilmesidir. Daiş çeteleri Kobani de hakimiyetlerini kolaylıkla sağlayacaklarını zannediyordu fakat sonuç hiç de bekledikleri gibi olmadı. Ne onların ne de onlar üzerinden hesap yapanların Kobani deki planları tuttu. Kobani halkı tarihi bir mücadele vererek bu planları bozdu. Bu mücadelenin bedeli yüzlerce gencimizin kanıyla ödendi. Eğer biz Kobani de direnmeseydik bugün Daiş Türkiye ye girmişti. Kürtler, Türkler, Ermeniler, Asuriler ve Araplar her zaman beraberce yaşadı ve böyle de yaşamaya devam etmek istiyor. Bizler demokratik bir Suriye için mücadele veriyoruz. Her halkın, kimliğin, inancın kendisini özgürce ifade ettiği ve örgütlendiği bir demokratik Suriye için bu mücadelemiz devam edecek. Bu mücadelemiz Ortadoğu sorununa da çözüm olacaktır. Türkiye nin Daiş ile işbirliği yaptığını kanıtlar nitelikte Daiş çetesini destekleyen ülkeler olduğunu ifade ettiniz. Hangi ülkeler destek veriyor ve bununla ilgili herhangi bir kanıt veya belge var mı? Bir bütün olarak devletleri suçlamak istemiyoruz, ancak kimi kurum ve kuruluşlar aracılığıyla Daiş e destek ve yardım yapıldığı açıkça ortada. Akçapınar sınır kapısından yaralı Daiş üyelerinin geçirilmesi, Cerablus ve Til Abyad tarafında geçişlerin yapılması, Daiş in hakim olduğu köylerde Türkiye treninin durması ve Mürşitpınar sınır kapısından giren bomba Daiş ile işbirliği yapan birkaç ülke gibi, bu saydığım olaylar da Türkiye nin Daiş ile işbirliği yaptığını kanıtlar nitelikte Hatta bu yaşananları bizzat Türkiye hükümetine de sorduk ve önerilerde bulunduk. Daiş ile işbirliği yapan kurum ve karanlık organizasyonların açığa çıkarılması için bağımsız bir komisyon oluşturulmalıdır. Tabi ki Türkiye de Daiş e düşman olanlar ile ortak mücadele yürütüğümüzü de eklemekte fayda var. Biz mücadelemizi pratik anlamda yürütürken onlar da kendi ağları çerçevesinde teorik anlamda bu mücadeleyi sürdürüyorlar. Daiş hepimizin ortak düşmanıdır, bu nedenle ortak düşmana birlikte karşı durmalıyız. Bizler Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmayı temenni ediyoruz. Bizlerin Türkiye ye yaklaşımı kardeşçe bir yaklaşımdır, Türkiye den beklentimiz de böyle bir yaklaşımdır. Türkiye nin bize yaklaşımı Daiş in yaklaşımından farksız olur Kobani ye gönderilen insani yardımların geri çevrilmesi ve Mürşitpınar sınır kapısının açılması konusunda Türkiye ile temaslarınız var mı? Bu kapı açılmazsa Kobani nin inşası nasıl gerçekleşecek? Biz Türkiye nin sınır kapısını açmayacağını iddia etmiyoruz. Fakat üç tarafımız da Daiş çetesi ile çevrili ve Türkiye de sınır kapısını kapatırsa, o zaman Türkiye nin bize yaklaşımı Daiş in yaklaşımından farksız olur. Bizim talebimiz kapının resmi olarak açılmasıdır. Bu konuda devlet yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. En son Başbakan Davutoğlu na bu konuda bir mektup da gönderdik. Kobani nin yeniden inşa edilebilmesi, halkın geri dönebilmesi ve yeniden normal yaşamına devam edebilmesi için bu kapının açılması gerekiyor. Mevcut durumdaki gibi sınır kapısının sadece bazı insani yardımlara açık olması yeterli değil. Şuan binlerce kişi Kobani de yaşamını çok zor koşullarda idame ettirmeye çalışıyor. Bu anlamda çok ciddi ihtiyaçlar var; su ve gıda ihtiyacından ilaç ihtiyacına kadar Mürşitpınar sınır kapısının açılması konusunda çalışmalarımız ve girişimlerimiz devam edecek. Kobani den göç edenlerin bazıları geri döndü ancak kalanların geri dönmesi için neler yapılıyor? Göç edenlerin geri dönüşleri konusundaki çalışmalarımız savaş döneminde bile devam etti. Dönenler için bir kamp inşa ettik. Ancak bunun birçok zorluğu var; şehirde halen birçok patlamamış bomba ve mayın, sınır kapısı ve altyapı sorunu var. Uluslararası kurumlardan bu konuda destek ve dayanışma olmazsa geri dönüşler mevcut durumda biraz zor olacak. Bunun yanı sıra bazı kesimlerin Kobani ve tüm Rojava nın boşaltılması, insansızlaştırılması gibi uğraş ve istekleri durumu daha da zorlaştırıyor. Kantonlar arası yardımlaşma yapılabiliyor mu? Mevcut fiziki koşullardan kaynaklı zorluklar var fakat buna rağmen hem Afrin hem de Cezire kantonlarının destekleri devam ediyor.

20 20 ÇARŞAMBA, 13 MAYIS 2015

Ülkelerimiz Hidro Elektrik Santralleri çöplüğüne dönüştürülüyor! Kar uğruna doğanın talanına dur diyelim!

Ülkelerimiz Hidro Elektrik Santralleri çöplüğüne dönüştürülüyor! Kar uğruna doğanın talanına dur diyelim! Yeni Dünya İçin ÇAĞRI Özel Sayı Eylül 2012 Fiyatı: 1,00 TL Ülkelerimiz Hidro Elektrik Santralleri çöplüğüne dönüştürülüyor! Kar uğruna doğanın talanına dur diyelim! Hey Tekstil de Direniş Frito Lay büyüyor,

Detaylı

Demokratik Gelişim Enstitüsü 11 Guilford Street Londra WC1N 1DH Birleşik Krallık tarafından yayınlanmıştır.

Demokratik Gelişim Enstitüsü 11 Guilford Street Londra WC1N 1DH Birleşik Krallık tarafından yayınlanmıştır. TÜRKİYE PROGRAMI 27 Kasım - 01 Aralık 2011 tarihleri arasında İrlanda Cumhuriyetine gerçekleştirilen Çatışmaların Çözümü konulu Karşılaştırmalı Çalışma Ziyareti Raporu 2 TÜRKİYE PROGRAMI 27 Kasım - 01

Detaylı

Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi Parkı Değerlendirmesi. Mensur Akgün, Burak Cop, Yunus Emre, Çağla Gül Yesevi

Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi Parkı Değerlendirmesi. Mensur Akgün, Burak Cop, Yunus Emre, Çağla Gül Yesevi Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi Parkı Değerlendirmesi Mensur Akgün, Burak Cop, Yunus Emre, Çağla Gül Yesevi Gezi Parkı nda Ne Oldu? Katılımcıların Penceresinden Bir Gezi

Detaylı

Yeni Kadın 13. Kongresi; Birlik, Mücadele, Zafer Şiarıyla Gerçekleştirildi!

Yeni Kadın 13. Kongresi; Birlik, Mücadele, Zafer Şiarıyla Gerçekleştirildi! ATiK EMPERYALİZME, FAŞİZME ve HER TÜRDEN GERİCİLİĞE KARŞI Sayı: 249 15 Şubat 2015 ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) Yayın Organı İnternet: www.atik-online.net Yeni Kadın 13. Kongresi; Birlik,

Detaylı

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ 05 KASIM 2012 Editör: Özgür TONUS ADOM YAYINI NO: 02 Sempozyum Kayıt Deşifresi: Aslıhan İLHAN Cansu TAHAN Elif TEKİN Fatih

Detaylı

Odamız Kurum İçi Eğitim düzenliyor

Odamız Kurum İçi Eğitim düzenliyor sayı 238 / 1 haziran 2014 TMMOB 43. Olağan Genel Kurul 1 Haziran 2014 1 Sonuç Bildirisi...4 te TMMOB 43. Dönem Kurulları... 6 da TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YAYIN ORGANIDIR Denetleme Kurulu ilk toplan

Detaylı

lüyorum. Ebeveynlerinizi seniz düşersiniz. i belki de hiçbir şeyi Bu hayat mağduri- kalmayacak vaziyet-

lüyorum. Ebeveynlerinizi seniz düşersiniz. i belki de hiçbir şeyi Bu hayat mağduri- kalmayacak vaziyet- 01-15 ARALIK 2014 \\ www.212haber.com // Yıl:4 Sayı: 66 Fiyatı: 1 HAYATI OGRETIYORLAR BUGÜNLERDE farklı bir İLKELERİNİZDEN TAVİZ VERMEYİN projeye imza atan Darülaceze, Hayat Okulu ile çınarlarından biri

Detaylı

Çatışma bitebilir ancak sınıf savaş sürecek

Çatışma bitebilir ancak sınıf savaş sürecek Aylık işçi gazetesi 3 Mayıs 2013 Sayı: 179 Fiyatı: 1 TL B Ü T Ü N Ü L K E L E R Đ N Đ Ş Ç Đ L E R Đ, B Đ R L E Ş Đ N! Çatışma bitebilir ancak sınıf savaş sürecek Çözüm ya da barış süreci, büyük bir siyasi

Detaylı

ORSAM BİRLİK Mİ, PYD NİN GÜÇ GÖSTERİSİ Mİ? ERBİL ANLAŞMASINDAN SONRA SURİYE KÜRT DİNAMİKLERİ

ORSAM BİRLİK Mİ, PYD NİN GÜÇ GÖSTERİSİ Mİ? ERBİL ANLAŞMASINDAN SONRA SURİYE KÜRT DİNAMİKLERİ Rapor No: 138, Aralık 2012 BİRLİK Mİ, PYD NİN GÜÇ GÖSTERİSİ Mİ? ERBİL ANLAŞMASINDAN SONRA SURİYE KÜRT DİNAMİKLERİ UNITY OR PYD POWER PLAY? SYRIAN KURDISH DYNAMICS AFTER THE ERBIL AGREEMENT Ortadoğu Stratejik

Detaylı

MILAS. Muğla 3-2-1 ile. Yıl: 12 Sayı: 3591 08 Haziran 2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Hasan Kökten

MILAS. Muğla 3-2-1 ile. Yıl: 12 Sayı: 3591 08 Haziran 2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Hasan Kökten Bağımsız Günlük Siyasi Gazete gazete MILAS Yıl: 12 Sayı: 3591 08 Haziran 2015 Pazartesi Fiyatı: 75 Krş. (KDV Dahil) Muğla 3-2-1 ile www.gunaydinmilas.com Milas ın gündemini gunaydinmilas.com dan takip

Detaylı

ORSAM ORTADOĞU STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ MISIR DA SON DÖNEMDE ÖNDE GELEN LAİK-LİBERAL-SOLCU HAREKETLER

ORSAM ORTADOĞU STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ MISIR DA SON DÖNEMDE ÖNDE GELEN LAİK-LİBERAL-SOLCU HAREKETLER Rapor No: 167, Eylül 2013 MISIR DA SON DÖNEMDE ÖNDE GELEN LAİK-LİBERAL-SOLCU HAREKETLER PROMINENT SECULAR-LIBERAL-LEFTIST MOVEMENTS IN EGYPT IN THE RECENT PERIOD ORTADOĞU Ortadoğu STRATEJİK Stratejik ARAŞTIRMALAR

Detaylı

1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜNDE ALANLARDAYIZ! İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ DİSK İN ANAYASA YA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ DÜNYADAN EMEK HABERLERİ

1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜNDE ALANLARDAYIZ! İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ DİSK İN ANAYASA YA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ DÜNYADAN EMEK HABERLERİ ŞUBAT-MART-NİSAN 2010 İKİ AYLIK YAYIN ORGANI YIL: 44 SAYI: 2010/2-3-4 İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ 1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜNDE ALANLARDAYIZ! DİSK İN ANAYASA YA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ TEKEL

Detaylı

bogaziçi bülteni yıl: 9 sayı: 31

bogaziçi bülteni yıl: 9 sayı: 31 bogaziçi bülteni yıl: 9 sayı: 31 Avrupa Çalışmaları Merkezi Öğrenci Forumu AVRUPA ÇALIŞMALARI MERKEZİ NEDİR? Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi Prof. Dr. Süheyla Artemel ve Nedret Kuran Burçoğlu

Detaylı

MEMUR-SEN. Memur Sendikaları Konfederasyonu nun Süreli Yayınıdır Yıl:8, Sayı:22, Mart 2014. MEMUR-SEN Büyük Türkiye

MEMUR-SEN. Memur Sendikaları Konfederasyonu nun Süreli Yayınıdır Yıl:8, Sayı:22, Mart 2014. MEMUR-SEN Büyük Türkiye Memur Sendikaları Konfederasyonu nun Süreli Yayınıdır Yıl:8, Sayı:22, Mart 2014 Büyük Türkiye Buluşmasında Muhteşem Coşku Başbakan R. Tayyip Erdoğan, Memur- Sen in düzenlediği Medeniyet, insan, demokrasi

Detaylı

YAȘLI OLMAK ÖNCE İNSAN ÇOCUKLAR. Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız. yiz.

YAȘLI OLMAK ÖNCE İNSAN ÇOCUKLAR. Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız. yiz. Görme engelliler için Sesli Dergi CD niz kapak içindedir biz bir yiz Yıl: 1 Sayı: 1 Temmuz-Ağustos-Eylül 2012 YAȘLI OLMAK Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız

Detaylı

Dilin kurusun. terbiyesiz kadın! Peygambere hakaret etmek hangi kitapta yazar. FPÖ nün fitne ve fesatlıkları nereye kadar. Haberin Devamı S.

Dilin kurusun. terbiyesiz kadın! Peygambere hakaret etmek hangi kitapta yazar. FPÖ nün fitne ve fesatlıkları nereye kadar. Haberin Devamı S. Peygambere hakaret etmek hangi kitapta yazar Dilin kurusun Haberin Devamı S. 4-5 de terbiyesiz kadın! FPÖ nün fitne ve fesatlıkları nereye kadar office@yenivatan.at Ocak/Januar 2008/86/Kostenlos Verlagspostamt

Detaylı

IRAK TA MEVCUT SİYASİ DURUM VE ÖNEMLİ SİYASİ GELİŞMELER

IRAK TA MEVCUT SİYASİ DURUM VE ÖNEMLİ SİYASİ GELİŞMELER IRAK TA MEVCUT SİYASİ DURUM VE ÖNEMLİ SİYASİ GELİŞMELER CURRENT SITUATION AND IMPORTANT POLITICAL DEVELOPMENTS IN IRAQ Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Center for Mıddle Eastern Strategıc Studıes

Detaylı

TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN IMPR BAŞKANI

TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN IMPR BAŞKANI TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN IMPR BAŞKANI IMPR RAPOR NO: 9 2011 TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI

Detaylı

Rusya dan gelen turist sayısı 10 yılda 5 kat arttı Turizm Bakanlığı Müsteşar. diğer hizmetlerin verilmesi konusunun

Rusya dan gelen turist sayısı 10 yılda 5 kat arttı Turizm Bakanlığı Müsteşar. diğer hizmetlerin verilmesi konusunun Rusya dan gelen turist sayısı 10 yılda 5 kat arttı Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan, Türkiye ye gelen turistlerin memnuniyetsizlik oranının sayısal olarak çok büyük bir boyutta olmadığını

Detaylı

SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010. CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler)

SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010. CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler) SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010 CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler) Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi Ankara - 2010 SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010 CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA

Detaylı

Almanya ya Türk Göçünün 50. Yılında Türk Alman İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği. 04-05 Mayıs 2011. Ankara

Almanya ya Türk Göçünün 50. Yılında Türk Alman İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği. 04-05 Mayıs 2011. Ankara Almanya ya Türk Göçünün 50. Yılında Türk Alman İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği 04-05 Mayıs 2011 Ankara İÇİNDEKİLER Selamlama ve Açılış 5 Jan SENKYR Konrad-Adenauer-Stiftung Türkiye Temsilcisi Açılış

Detaylı

Avrupa da Türkiye. Değişimin Kaçınılmazlığı

Avrupa da Türkiye. Değişimin Kaçınılmazlığı Avrupa da Türkiye Değişimin Kaçınılmazlığı Bağımsız Türkiye Komisyonu Üçüncü Raporu Mart 2014 Avrupa da Türkiye Değişimin Kaçınılmazlığı Bağımsız Türkiye Komisyonu Üçüncü Raporu Mart 2014 Bağımsız Türkiye

Detaylı

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com ZİRVE SONUÇ kitabı www.balkanekonomizirvesi.com www.balkanekonomizirvesi.com / 3 1. RUMELİSİAD ULUSLARARASI BALKAN EKONOMİ ZİRVESİ 01-02 ARALIK 2012 PROJE SAHİBİ DESTEKLEYEN KURUMLAR I. RUMELİSİAD ULUSLARARASI

Detaylı

Türkiye nin Çok Partili Hayata Geçiş Sürecinde Seçimler ve Seçmen Davranışları

Türkiye nin Çok Partili Hayata Geçiş Sürecinde Seçimler ve Seçmen Davranışları Türkiye nin Çok Partili Hayata Geçiş Sürecinde Seçimler ve Seçmen Davranışları Atacan Şahin / Siyasal İletişim Enstitüsü 1-) 1946 Seçimleri Türkiye de çok partili hayata geçişin ilk denemesi olan 1946

Detaylı

BİR UZUN YÜRÜYÜŞ KAMİL ATEŞOĞULLARI

BİR UZUN YÜRÜYÜŞ KAMİL ATEŞOĞULLARI 15-16 HAZİRAN İKİ UZUN GÜN VE BİR UZUN YÜRÜYÜŞ KAMİL ATEŞOĞULLARI DİSK BİRLEŞİK METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI BİRLEŞİK METAL-İŞ YAYINLARI Adres: Tünel Yolu Cad. No:2 81110 Bostancı-İSTANBUL Tel: (0 216) 380

Detaylı