İMMB VE NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İMMB VE NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ"

Transkript

1 İMMB VE NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ DURAN KARAÇAY İMMB YÖNETİM KURULU BAŞKANI 2013 ULUSLARARASI İŞ MAKİNALARI KONGRESİ EYLÜL 2013

2 İMMB nin KURULUŞU VE AMACI İş Makinaları Mühendisleri Birliği Derneği Ağustos 1998 tarihinde, iş makinaları olarak adlandırılan makina ve ataşmanlarının tasarım, üretim, satış, servis, yedek parça, planlama, işletme ikmal, bakım-onarım ve eğitim hizmetlerinde çalışan makina mühendislerini bir çatı altında toplamak; teknolojinin bu alanda ulaştığı bilgi düzeyini izlemek ve yakalamak, bunu üyeleri ve ilgili sektörlerle paylaşmak; sektör çalışanlarının meslekleriyle ilgili gelişmelerini sağlamak amacıyla kuruldu. Kurucularının tamamı makina mühendisidir.

3 Bugün itibarıyla asıl ve fahri toplam üye sayımız 350 dir. Fahri üyelerimiz maden, fizik vb. diğer mühendislik disiplinlerinden veya mühendis olmayan iş makineleri sektöründe uzmanlaşmış kişilerden oluşmaktadır ULUSLARARASI İŞ MAKİNALARI KONGRESİ

4 Derneğimiz amaçları doğrultusunda, çoğunluğu ithal ürünler olan iş makinalarının tanınmasını, teknolojilerinin öğrenilmesini, iyi işletilmesini ve ekonomik ömürlerini verimli bir şekilde sürdürmesini sağlamak; verimliliği sağlayacak bilgi kaynaklarına en kısa sürede ulaşmak, bu bilgilere ihtiyaç duyacak nitelikli insan potansiyelinin güç birliğini oluşturmak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır ULUSLARARASI İŞ MAKİNALARI KONGRESİ

5 FAALİYETLERİMİZ Başlıca faaliyetlerimiz, üyeler ve sektör ilgilileri için, konusunda profesyonel firmalar ile birlikte her yıl 8-10 kez düzenlediğimiz seminerler ve teknik geziler gelmektedir. Bu tür etkinliklerimizin sayısı 100 ü geçmiştir, amaç,üyeler arasında bilgi ve deneyimleri paylaşmak ve bu bilgilerin teknik alt kadrolara ulaştırılmasını sağlamaktır.

6 SEMİNERLER GÜRİŞ İŞ MAKİNALARI ENDÜSTRİ A.Ş. SEMİNERİ

7 SEMİNERLER BORUSAN SEMİNERİ

8 SEMİNERLER ASC TÜRK MAKİNA (VOLVO) SEMİNERİ

9 SEMİNERLER METSO SEMİNERİ

10 SEMİNERLER UYGUNLAR LIUGONG SEMİNERİ

11 TEKNİK GEZİLER TCDD LOKOMOTİF MÜZESİ ESKİŞEHİR

12 TEKNİK GEZİLER MEKA BETON SANTRALLERİ FABRİKASI TEKNİK GEZİSİ

13 TEKNİK GEZİLER ÖZBEKOĞLU HELEZON KONVEYÖR FABRİKASI TEKNİK GEZİSİ

14 TEKNİK GEZİLER PETLAS LASTİK FABRİKASI TEKNİK GEZİSİ

15 TEKNİK GEZİLER HİDROMEK TEKNİK GEZİSİ

16 KONGRELER 6. HİDROLİK PNOMATİK KONGRESİ

17 SEMPOZYUMLAR TMMOB Makina Mühendisleri Odası II.İş Makinaları Sempozyumu ve Sergisi Eylül / 1 Ekim 2005 TÜNEL KAZMA MAKİNALARINDAN TBM (Tunnel Boring Machine) Duran KARAÇAY Makina Mühendisi Güriş İnşaat ve Mühendislik AŞ Makina İkmal Müdürü

18 İMMB DERGİSİ İMMB Dergisi yurdun her yanındaki, hatta yurt dışındaki üye ve meslektaşlarımıza ücretsiz olarak iletilmektedir. Dergilerimizde bugüne kadar 300 ü aşkın teknik makale yayınlanmıştır.

19 WEB SAYFASI Bilgi aktarımının yapıldığı sitemizden tüm duyurularımıza, etkinliklerimize, yayınların arşivlerine ve teknik dokümanlara ulaşılabilmektedir.

20 GRUP MAIL İnternet ortamında 450 kişinin üye olduğu bir mail gurubu adresimiz olup (gruba üye olan üyelerimiz ve sektör ilgililerimiz sektörle ilgili konuları ve sorunları gruba bu ortamda duyurmaktadır.

21 KATILDIĞIMIZ FUARLAR Sektöre yönelik başta KOMATEK, ANKOMAK, ARUSDER olmak üzere çeşitli fuar organizasyonlarına ve kongrelerine standımızla katılmakta, üyelerimizin katılımını da sağlayarak fuara katılan firmalarımız ziyaret edilerek bilgi paylaşımında bulunulmaktadır.

22 İŞ MAKİNALARI MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ Derneğimiz,amaçları doğrultusunda, eğitim tesisleri açılması, eğitim verilmesi, verilen eğitimin belgelendirilmesi vb. amaçlarla, odaklandığı eğitim faaliyetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için 2007 yılında İş Makinaları Mühendisleri Birliği İktisadi İşletmesini (İMMB-İŞ) kurdu. Artan bir ivme ile fiziki durumunu ve kadrosunu güçlendirip, hizmet kalitesini yükselterek faaliyet alanlarını genişletme kararı alan Derneğimiz, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu nun 3. maddesine göre İl Milli Eğitim Müdürlüğü nün 11/03/2009 Tarih Sayılı ile karar yazısı ile kurum açma onayı alarak T.C. MEB Özel İş Makinaları Mühendisleri Birliği Meslek Kursu nu açmıştır. Bu gün bulunduğu Uzayçağı Caddesi NO:62 / OSTİM/ANKARA adresinde toplam 300 m 2 kapalı alan ve kiralık 2000 m 2 açık uygulama alanında derneğimiz ve meslek kursumuz eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

23 T.C. MEB ÖZEL İMMB MESLEK KURSU Bu eğitim kurumu ile sektördeki eğitimli iş gücü açığının kapatılması için katkı sağlanması amaçlanmıştır. Üyeleri, iş makinaları sektörünün içinde, sorunları bire bir yaşayan kişilerden oluşan Derneğimiz, verilecek eğitimlerin kalitesinin de beklentilere cevap verecek seviyede olmasının gayreti içindedir. Üyeleri ile birlikte bu eğitimlerin takipçisidir.

24 T.C. MEB ÖZEL İMMB MESLEK KURSU İş makinalarının seçiminde kullanılmasında, bakım ve onarımında yapılan hatalar sebebiyle oluşan arızalar her yıl ciddi iş gücü kaybına ve yedek parça israfına sebep olmaktadır. Bunun en önemli sebebi eğitimsizliktir. İyi eğitilmemiş operatör veya tamirci ciddi maddi kayıplara sebep olmaktadır.

25 T.C. MEB ÖZEL İMMB MESLEK KURSU Arıza nedeniyle üretim alanı dışına çıkan makinalar ekonomi için büyük bir kayıptır. Şantiyede üretim zincirinin kopması nedeniyle oluşan genel kayıplar bir makinanın arızalanması sebebiyle, diğer makinaların çalışmaması, boşa çıkan iş makinaları ve insan potansiyelini düşündüğümüzde kayıpların çığ gibi büyüdüğü görülür. Arızanın tespiti, yedek parça temini, makinada arızalı parçanın sökülüp takılması için geçen süreler şantiyede kayıpları arttırır. Bu kadar yüksek gideri, eğitime zaman ve kaynak ayırmak suretiyle azaltabilirsiniz.

26 EĞİTİME ÖNEM VERELİM İş makinaları OPERATÖRLERİNİ VE TAMİRCİLERİNİ EĞİTELİM. Şantiyelerde bu konuyla ilgili yetişmiş makina mühendisi bulundurulması, tamir ve bakım giderlerini önemli ölçüde düşüreceği gibi, plansız duruşların da önüne geçecektir. Şunu unutmayalım ki, bu sektörde eğitimsiz personel en PAHALI PERSONEL dir.

27 EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZ Ülkemizde mevcut çalışan iş makinası sayısının artmasına paralel olarak, teknik personel sayısında aynı oranda artış olmamaktadır. Mesleki yeterliliği olan operatör, tamirci, bakımcı, ambarcı ve makina mühendisi temininde güçlük vardır. Bir sivil toplum kuruluşu olarak, bu alanda kendimizi sorumlu hissederek, sektörün ihtiyacını karşılayacak nitelikte eğitimler vererek ve birikimlerimizi bu alana aktararak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Derneğimiz kanalıyla bugüne kadar aşağıda belirtilen konularda TOPLAM 5018 KİŞİYE EĞİTİM VERİLMİŞ VE BELGELENDİRİLMELERİ SAĞLANMIŞTIR.

28

29 YIL BAZINDA EĞİTİM VERİLEN VE BELGELENMESİ SAĞLANAN KİŞİ SAYISI EĞİTİM VERİLEN VE BELGELENDİRİLMESİ SAĞLANAN TOPLAM KİŞİ SAYISI 5018

30 OPERATÖR EĞİTİMLERİ 1- Makinaları tanıyan, kullanabilen belgesiz elemanlara yönelik MEB programlarına uygun 72 saat süreli eğitim programları. 2- Temel seviyeden yetiştirilecek, iş makinası kullanmaya uygun elemanların yeterli sürede eğitilerek makinayı kullanabilir hale getirilmesine yönelik eğitim programları. Bu eğitimler İMMB Meslek Kursumuzda düzenlendiği gibi, firmaların işyerlerinde, şantiyelerinde de düzenlenmektedir.

31 OPERATÖR EĞİTİMLERİ 2013 ULUSLARARASI İŞ MAKİNALARI KONGRESİ

32 TEMEL SEVİYEDEN OPERATÖR YETİŞTİRİLMESİ Temel seviyeden operatör yetiştirilmesine örnek olarak TÜPRAG firmasının Kışladağ / UŞAK altın madeni şantiyesinde verilen eğitimi gösterebiliriz. TÜPRAG firmasının, yöre köylülerinin istihdamına yönelik çalışmaları çerçevesinde; Altı hafta süreli teorik ve uygulamalı CAT D9T Dozer eğitimi ve dört hafta süreli CAT 785C 170 tonluk kaya kamyonu kullanma eğitimi yapılmış ve eğitimler sonucu yapılan sınavda başarılı olanlara operatörlük belgeleri verilmiştir.

33 TÜPRAG EĞİTİMLERİ KIŞLADAĞ/UŞAK ALTIN MADENİ 2013 ULUSLARARASI İŞ MAKİNALARI KONGRESİ

34 OPERATÖR KURSLARI 2013 ULUSLARARASI İŞ MAKİNALARI KONGRESİ

35 OPERATÖRLÜK BELGESİ 2013 ULUSLARARASI İŞ MAKİNALARI KONGRESİ

36 TEMEL VE MOBİL HİDROLİK EĞİTİMİ Derneğimiz, eğitim faaliyetlerine başladığı günden beri, iş makinalarında kullanılan hidrolik sistemler konusunda çalışanların bilgi eksikliğinin giderilmesini ön planda tutmaktadır.

37 EĞİTİMLERİMİZDE UZMAN EĞİTİCİ DESTEĞİ Eğitimlerimize kendi eğitmenlerimizle birlikte, verilen eğitim konusunun ilgili tarafları olan makina imalatçıları, distribütörleri, yağ, lastik, halat vb. konularda dünyanın ileri gelen firmalarının ülkemizdeki uzman eğiticileri de destek vermektedir. Ayrıca, yılda belirli periyotlarda düzenlenen eğitimlerde, ilgili firmaların uzman eğitimcileri, kursumuzdaki eğitimcilerimize de sektördeki son gelişmeler hakkında bilgilendirmektedirler.

38 EĞİTİMCİLERİN EĞİTİMİ TEKNO VİNÇ POTAIN KULE VİNCİ EĞİTİMİ

39 EĞİTİMCİLERİN EĞİTİMİ PUTZMEISTER BETON POMPASI EĞİTİMİ

40 EĞİTİMCİLERİN EĞİTİMİ SİF - JCB VIBROMAX SİLİNDİR EĞİTİMİ

41 EĞİTİMCİLERİN EĞİTİMİ GÜRALP VİNÇ TAVAN VİNCİ EĞİTİMİ

42 EĞİTİMCİLERİN EĞİTİMİ TEMSA KOMATSU EKSKAVATÖR ARIZA BELİRLEME EĞİTİMİ

43 EĞİTİMCİLERİN EĞİTİMİ ECE FİLTRE EĞİTİMİ

44 EĞİTİM PROGRAMI MODÜLÜ HAZIRLANMASI Derneğimiz, ayrıca üyelerimizin bulunduğu inşaat firmaları tarafından talep edilen eğitim ve belgelendirme programlarının Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü eğitim ve belgelendirme programları arasında yer almaması durumunda eğitim müfredatlarını hazırlayarak bakanlık onayına sunmaktadır. Ör. TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE İŞ MAKİNALARI BAKIM ONARIM VE OTOMOTİV ELEKTROMEKANİĞİ PROGRAMLARI tarafımızdan hazırlanmış ve Bakanlık onayı alınmıştır, firmaların eğitim talepleri doğrultusunda kullanılmaktadır.

45 KURUM VE KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ ASO (Eğitim İşbirliği) ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ (Kümelenme Çalışmaları) ERKUNT MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ (Eğitim İşbirliği) GAZİ ÜNİVERSİTESİ (Seminer Çalışmaları) HALK EĞİTİM MERKEZLERİ ve MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ İMDER - MAKTEK (İş Makinaları Alt Komisyonu Üyeliği) İNTES İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI (Meslek Standardı Hazırlama) MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU (Meslek Standardı Hazırlama) MMO (Seminer Çalışmaları) ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİĞİ (Sektör Platformu Üyeliği) OSTİM ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (Kümelenme Çalışmaları) TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ (Eğitim İşbirliği) 2013 ULUSLARARASI İŞ MAKİNALARI KONGRESİ

46 KURUM VE KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ TÜRKİYE MÜTEAHİTLER BİRLİĞİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

47 KURUM VE KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ İMMB İŞİM KÜMESİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

48 KURUM VE KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ İMMB ve ASO EĞİTİM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI

49 KURUM VE KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ İŞ MAKİNALARI TANITIM SEMİNERLERİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

50 YAYINLAR İMMB DERGİSİ ( üç ayda bir yayınlanır) İMMB AJANDASI (her yıl başı basılır) İMMB Madeni Yağ Komisyon Raporu Yağcı Bakımcı Eğitimi Ders Notları Operatör Eğitim Kitapçıkları

51 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ Derneğimizin kalite yönetim sisteminin kurulması tamamlanmış ve belgelendirilmiştir. 3 yıl önce TS-EN-ISO 9001:2008 sistemini kurarak, öncelikle derneğimizde kurumsallaşmayı sağlamak hedeflenmiştir.

52 HEDEFLER 1- Verilen eğitimlerin kalitesini yükseltmek, sektörümüze yönelik nitelikli işgücünü arttırmak. 2- Meslek Kursumuzu, iş makinası konusunda meslek okulu haline getirmek. Derneğimiz, bu hedeflerini ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışarak gerekleştirmek azmindedir.

53 NİTELİKLİ ELEMAN ARZI EKSİKLİĞİ İş Makinaları Mühendisleri Birliği nin amacına, çalışmalarına ve hedeflerine baktığımızda iş makinaları konusunda nitelikli elaman arzındaki eksikliği mühendis, tekniker, teknisyen ve operatör mesleklerinin tamamında görmekteyiz. Türkiye nin bu eksikliği giderme potansiyelinin olduğunu aşağıdaki verilerden göreceğiz.

54 NİTELİKLİ ELEMAN ARZI EKSİKLİĞİ öğretim yıl itibarıyla 5061 meslek ve teknik lise, 126 özel meslek ve teknik lise, 178 üniversite, 110 üniversitede mühendislik bölümü, yaklaşık 70 üniversitede makina mühendisliği bölümü var yılı itibarıyla 580 meslek yüksekokulu var. Bu sayılar her yıl arttmaktadır. Yüksek öğrenimdeki görencilerin %30 u meslek yüksek okullarında eğitim görüyor. Dünya ortalaması %28, buna göre meslek yüksek okullarında okuyan öğrenci oranı ülkemizde oldukça iyi, ancak, mezuniyet durumuna baktığımızda kayıtlı öğrencilerin üçte biri okulu bitiriyor.

55 NİTELİKLİ ELEMAN ARZI EKSİKLİĞİ Mesleki ve teknik lise sayısında geçen yıla oranla, özel liselerde 2.8 kat, resmi liselerde %12 artış var. Bu liselerde sektörümüzün ilgi alanındaki mesleklerde yaklaşık bir milyon öğrenci vardır yılı itibarıyla toplamda yaygın eğitim kurumu vardır. 969 halk eğitim merkezi, 310 meslek eğitim merkezi, 362 pratik kız sanat okulu, 4429 muhtelif kurslar, 9 turizm eğitim merkezi, 9486 kuran kursu, 3961 özel dershane, 3270 motorlu taşıt sürücü kursu, 427 özel eğitim kurumu bulunmaktadır.

56 NİTELİKLİ ELEMAN ARZ DENGESİNİ SAĞLAMAK Bu yüksek insan kaynağı potansiyeli ve eğitim kurumları içinde fırsatları araştırıp, iş makinası sektöründe nitelikli personel kaynağına dönüştürerek arz dengesini sağlamak gerekir. Bütün bunların bilincinde olan İMMB kısıtlı olanakları ile yeni projeler yaratarak sektöre katkı vermektedir.

57 NİTELİKLİ ELEMAN ARZ DENGESİNİ SAĞLAMAK Bu projelerimizden en önemlilerinden bir tanesi de halk eğitim merkezleri ve mesleki eğitim merkezleri ile iletişim içinde olmak. Bu eğitim merkezlerinin kendi bölgesinde iş makinaları konusunda vermek istedikleri eğitimlerde, bünyelerinde bulunmayan eğiticilerin temin edilmesinde yardımcı olmak. Uzman eğiticileri ihtiyaç olan yerlere yönlendirip eğitim merkezlerinin amaçları doğrultusundaki çalışmalarına katkıda bulunmak. Böylece sektörün ihtiyacı olan personelin yaşadığı ve çalıştığı yerde eğitim almasını sağlamış oluyoruz.

58 NİTELİKLİ ELEMAN ARZ DENGESİNİ SAĞLAMAK İş makinası sektöründe eğitimli personel arzını arttırmak için yapılanların geliştirilmesi ve arttırılmasının, makina imalatçılarının ve distribütörlerinin, yukarıda belirttiğimiz örgün ve yaygın eğitim kurumlarına eğitici ve eğitim araçları desteğinde bulunmaları, bu desteği sürekli bir program dahilinde zamana uygun olarak yenileştirerek yapmalarıyla olacağı düşüncesindeyiz.

59 NİTELİKLİ ELEMAN ARZ DENGESİNİ SAĞLAMAK Dünyadaki bazı firmaların insan kaynakları ve eğitim programlarını incelersek, örneğin: Almanya'da bir iş makinası üreticisi firmasının eğitim departmanının profesyonel meslek eğitimi bölümünde, ekipman mekanikçisi, elektrik ve elektronik teknisyeni, makina sistem operatörü yetiştirmek için ortaokul ve lise mezunu kişiler 2 yıl ile 3 yarı dönem arasında pratik uygulama eğitimi, pedagojik seminer ve eğitim gezilerine katılarak eğitim görüyor.

60 NİTELİKLİ ELEMAN ARZ DENGESİNİ SAĞLAMAK Bir başka bölümünde orta okul ve liseyi bitirenlere veya terk edenlere 3 yıllık uygulamalı meslek eğitimleri ve daha üst seviyede eğitimleri kendi bünyesinde ve üniversitelerle işbirliği ile veriyor. Bir başka örnek, Amerika'da iş makinası üreticisinin desteklediği ThinkBIG programları 2 ve 4 yıllık eğitimlerle firmaya ve sektöre eğitimli personel kazandırmaktadır. Bu örnekleri Japonya, Kore, Çin ve diğer ülkelerin iş makinası üreticilerinin bazılarının benzer eğitim departmanlarıyla çoğaltabiliriz

61 NİTELİKLİ ELEMAN ARZ DENGESİNİ SAĞLAMAK Ülkemizin Avrupa'da 5. Dünyada 12. iş makinası pazarı olduğu, mevcut iş makinası ve 2023 için hedeflenen iş makinası sayılarına baktığımızda Türkiye ye iş makinası satan firmalar, distribütör firmalar ve yerli imalatçı firmalar, eğitim işbirliğini meslek kursları, meslek liseleri, teknik liseler ve üniversitelerle birlikte yapmalıdır. Yapılan eğitim işbirlikleri var, ancak, eğitim programı olarak, süre olarak ve süreklilik olarak maalesef yeterli değildir.

62 NİTELİKLİ ELEMAN ARZ DENGESİNİ SAĞLAMAK Bu kongrenin sektörde eğitimli iş gücü yetiştirmenin farkındalığını arttıracağını ve iş makinası sektörü tarafları ile eğitim kurumları arasındaki işbirliğini arttırarak sektörün ihtiyacına cevap verecek eğitim kurumlarının oluşmasına ivme kazandıracağını umuyor ve yürekten inanıyorum. Bu vesile ile kongreyi düzenleyen başta İMDER Yönetim Kurulu Üyelerine, kongre sekretaryasına ve destekleyen Sayın Bakanımıza, sektör temsilcilerine ve katılımcılara temsil ettiğim İş Makinaları Mühendisleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu ve Üyeleri adına teşekkür eder saygılarımı sunarım.

63 TEŞEKKÜRLER DURAN KARAÇAY İMMB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

7EĞİTİM. Ankara Sanayi Odası

7EĞİTİM. Ankara Sanayi Odası 7EĞİTİM 2009 yılında Odamız üyelerine yönelik olarak 12 farklı konuda eğitim düzenlenmiştir. Yoğun talep üzerine, bu eğitimlerden Satış-Pazarlama Teknikleri Eğitimi 12 kez, Temel İlkyardım Eğitimi ise

Detaylı

Ankara Sanayi Odası 2014 Yılı Çalışma Programı

Ankara Sanayi Odası 2014 Yılı Çalışma Programı Ankara Sanayi Odası 2014 Yılı Çalışma Programı Vizyonumuz Başkenti sanayi ve teknolojide lider yapmak. Misyonumuz Ankara sanayicisinin yüksek katma değer üretmesine, rekabet gücünün artırılmasına katkı

Detaylı

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal ATATÜRK

Detaylı

STRATEJİK PLANI 2013-2017

STRATEJİK PLANI 2013-2017 ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ STRATEJİK PLANI 2013-2017 1 İÇİNDEKİLER 1. GENEL BİLGİLER 3 1.1. Tarihçe 3 1.2. Organizasyon 4 2. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ 6 3. DURUM ANALİZİ

Detaylı

OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal

OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal EYLÜL 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Avrupa'dan Afrika'ya korhan@ostim.com.tr OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal gerekse uluslararası ilgi artarak devam ediyor. 6 farklı sektörde güç birliğine

Detaylı

APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM

APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM 2013 APL & CAREER PLANNING CENTERS IN SOCIAL SERVICES FOR SENTENCED WOMEN TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM İ Ç İ N D E K İ L E R Giriş... 3 Türk Milli Eğitim Sisteminin Yapısı... 5 1. Örgün Eğitim... 5 Okul Öncesi

Detaylı

EĞİTİMLER 2014-2015. PP 72 İzmir PİM.

EĞİTİMLER 2014-2015. PP 72 İzmir PİM. EĞİTİMLER 2014-2015 ENDÜSTRİyel Otomasyon TEKNOLOJİleri Kursları TEKNİK Seminerler STANDARDlar ve Uygulamalarına Yönelik Seminerler İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENliği Eğitimleri ENERJİ Yöneticisi Eğitimleri ÜRETİM

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ TÜRK YAN SANAYİ BORSASI BÜLTENİ Ağustos 2013, sayı:81 Mart 2012, sayı:72 Bu sayımızda neler var: Yan Sanayi Fuarları: *Midest Yan Sanayi Fuarı *Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka Takip Etmelisiniz: *ASELSAN

Detaylı

MLMM DEN ESiNLENEREK HAZIRLANAN

MLMM DEN ESiNLENEREK HAZIRLANAN MLMM DEN ESiNLENEREK HAZIRLANAN İÇİNDEKİLER I. BÖLÜM: BİR MESLEKİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİ YAKLAŞIMI OLARAK OKUL-İŞLETME EŞLEŞTİRME MODELİ 1. İHTİYAÇ ANALİZİ 2. İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK OKULLARIN BELİRLENMESİ

Detaylı

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2. KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.02-01 İşbu rapor, Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği İçin KOBİ lerin

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ. 2015 Yılı Performans Programı. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ. 2015 Yılı Performans Programı. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ 2015 Yılı Performans Programı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Üst Yönetici Sunuşu Kırıkkale Üniversitesi, Ankara nın hemen yanı başındaki merkezi konumu ile gerek öğrencilerin

Detaylı

26. DÖNEM ŞUBE GENEL KURULUNA SUNULAN ÇALIŞMA GRUP RAPORLARI

26. DÖNEM ŞUBE GENEL KURULUNA SUNULAN ÇALIŞMA GRUP RAPORLARI 26. DÖNEM ŞUBE GENEL KURULUNA SUNULAN ÇALIŞMA GRUP RAPORLARI 27.01.2012 İZMİR 26. DÖNEM ÇALIŞMA GRUP RAPORLARI ÖNSÖZ Şubemizde 2010-2011 yılarını kapsayan 25. dönemde üyelerimizin gönüllü katılımları

Detaylı

TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ

TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ i Prof.Dr. Mustafa BALOĞLU Yrd.Doç.Dr. Nail YILDIRIM Esra KARABAĞ KÖSE Ali UÇAR Tokat-2012 ii Bu rapor, T.C. Kalkınma Bakanlığı nın genel koordinasyonunda

Detaylı

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3.

ÖNSÖZ. 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ. 5 2-DURUM ANALİZİ. 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ. 7 2.2. 8 2.3. 1 2 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 1- EGE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 5 2-DURUM ANALİZİ... 7 2.1. EGE ÜNİVERSİTESİ TARİHSEL GELİŞİMİ... 7 2.2. YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER VE MEVZUAT ANALİZİ... 8 2.3.KURULUŞUN

Detaylı

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI İDARE FAALİYET RAPORU T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Nisan-2014 Hazırlayan: Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörlüğü Taşlıçiftlik Yerleşkesi TOKAT www.gop.edu.tr

Detaylı

ANKARA İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİ SEKTÖR ANALİZİ

ANKARA İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİ SEKTÖR ANALİZİ ANKARA İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİ SEKTÖR ANALİZİ Ocak 2014 Ankara Hazırlayan: Erdal ERTUĞRUL Kıdemli Uzman Koordinasyon: Dr. Oktay KÜÇÜKKİREMİTÇİ - Müdür Dr. Faruk Cengiz TEKİNDAĞ - Müdür Ömür GENÇ Müdür

Detaylı

TÜRKİYE EĞİTİM MECLİSİ SEKTÖR RAPORU 2011

TÜRKİYE EĞİTİM MECLİSİ SEKTÖR RAPORU 2011 Şubat 2012 TÜRKİYE EĞİTİM MECLİSİ SEKTÖR RAPORU 2011 Şubat 2012 2011 Sektör Raporu ISBN : 978-605-137-118-4 TOBB Yayın Sıra No: 2012/160 TOBB yayınları için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir.

Detaylı

İnşaat Sanayii YÜZKIRKÜÇ MAYIS - HAZİRAN 2014 TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI DOSYA YAŞAM İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İnşaat Sanayii YÜZKIRKÜÇ MAYIS - HAZİRAN 2014 TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI DOSYA YAŞAM İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İnşaat Sanayii TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI DOSYA YAŞAM İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MAYIS - HAZİRAN 2014 YÜZKIRKÜÇ DOSYA YAŞAM İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ 1 Editörden Sevgili okurlar;

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU Nisan 2014 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 2 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 8 TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9

Detaylı

Etkinlik 11 BAYOSB yatırımcısına özel kredi 36 EGEKOBİDER kahvaltı buluşmaları. İçindekiler

Etkinlik 11 BAYOSB yatırımcısına özel kredi 36 EGEKOBİDER kahvaltı buluşmaları. İçindekiler İçindekiler Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi İşletmeler Derneği EGE KOBİDER Adına İmtiyaz Sahibi Fettah GÜVENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ahmet KAPLAN Yayın Kurulu Aydın TELSEREN Prof. Dr. Edip TEKER Fahrettin

Detaylı

T.C. ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ ŞIRNAK MESLEK YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLAN (2013 2017)

T.C. ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ ŞIRNAK MESLEK YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLAN (2013 2017) T.C. ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ ŞIRNAK MESLEK YÜKSEKOKULU STRATEJİK PLAN (2013 2017) ŞIRNAK Haziran 2013 1 ÖNSÖZ Şırnak Üniversitesi Şırnak Meslek Yüksekokulu stratejik plan çalışmaları 22 Haziran 2011 tarihinde

Detaylı

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ 0 ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ÇANKIRI 2014 1 Eğitim işlerinde mutlaka başarılı olmak gereklidir. Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu surette olur. Mustafa Kemal ATATÜRK 2 İçindekiler I. GENEL BİLGİLER...

Detaylı

Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır.

Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır. 1 2 Ticarette en önde gördüğümüz esas muayyen tipler üzerinde işleme ve rasyonel çalışmadır. 3 4 İÇİNDEKİLER 1 Genel Bilgiler... 14 1.1 Yetki, Görev ve Sorumluklar... 14 1.2 İç Çevre Analizi... 16 1.2.1

Detaylı

http://strateji.aku.edu.tr/ HAZIRLAYAN: Afyon Kocatepe Üniversitesi, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı, Bütçe ve Performans Programı Müdürlüğü

http://strateji.aku.edu.tr/ HAZIRLAYAN: Afyon Kocatepe Üniversitesi, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı, Bütçe ve Performans Programı Müdürlüğü http://strateji.aku.edu.tr/ HAZIRLAYAN: Afyon Kocatepe Üniversitesi, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı, Bütçe ve Performans Programı Müdürlüğü Uzm. Ş. Özgün ÇITAK(Kapak Tasarımı) 2 SUNUŞ Tüm paydaşlarımızın

Detaylı

KONYA SANAYİ ODASI STRATEJİK PLANI

KONYA SANAYİ ODASI STRATEJİK PLANI KONYA SANAYİ ODASI STRATEJİK PLANI 2014 2017 Dönemi KSO Stratejik Planlama ve Denetleme Kurulu Konya Aralık 2014 İÇİNDEKİLER I- GİRİŞ... 3 II- GENEL PROFİL... 5 1- KSO nın Kısaca Tarihi... 5 2- KSO nın

Detaylı

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik teşvik kredi girişim sermayesi girişimcilik yeni girişimci sermaye yenilikçilik girişimcilik ve Yenilik Programı işgem risk iş melekleri işkur tübitak araştırma-geliştirme rekabet edebilirlik ORTA KARADENİZ

Detaylı

SUNUŞ. Prof. Dr. Filiz KILIÇ REKTÖR

SUNUŞ. Prof. Dr. Filiz KILIÇ REKTÖR SUNUŞ Nevşehir Üniversitesi olarak kurulduğumuz 17 Mayıs 007 tarihinden itibaren eğitimde kaliteyi ilke edinerek zorluklardan yılmadan ve azimle, daha iyi ve tercih edilir bir üniversite olmaya çalıştık.

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı Basyazı, Yıl: 51 Sayı: 597 ŞUBAT 2012 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar O. Murat PERÇİN A. Sabit YÖNEY Türkay BİRBEN

Detaylı

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ. Performans Programı (Nihai) 2012. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ. Performans Programı (Nihai) 2012. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Performans Programı (Nihai) 2012 Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur. (1935)

Detaylı

T.C. KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

T.C. KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler T.C. KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç MADDE 1- (1) Bu yönetmeliğin amacı; Küçükçekmece Belediyesinin; misyon, vizyon, stratejik amaç ve hedefleri

Detaylı