Hukuk Fakültesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hukuk Fakültesi 2015-2016"

Transkript

1 Hukuk Fakültesi

2

3 Dekanın Mesajı Değerli Arkadaşlar, Öncelikle adaleti sağlamaya ilişkin mesleki eğitim ve öğretimin yapıldığı Hukuk Fakültesi nde okuma düşüncesinde olan sizleri gönülden kutluyorum. Sizleri, etik değerlerle donatılmış, hukukun üstünlüğüne ve evrensel ilkelerine bağlı, içinde yaşadığı toplumu tanıyan, özgürlükçü, çağdaş, rekabete açık, yeni ve öncü bilgiye ulaşmayı hedefleyen, yeni sorunlara çözüm üretebilecek yeterli teorik ve uygulama bilgisine sahip, ulusal, uluslararası düzenleme ve uluslar üstü yaklaşımları bilen ve uygulayan; uluslararası ve disiplinler arası işbirliği ile her türlü kaynağı etkili ve verimli kullanan adil hukukçular olarak yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Sizleri daha donanımlı hukukçular olarak yetiştirmek amacıyla, hukuk fakülteleri programlarında mutlaka bulunması gereken derslerin yanında, programımızda, Siyaset Bilimi, Bilişim Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku, Banka Hukuku, İmar Hukuku, Spor Hukuku, Basın Hukuku, İş Sağlığı ve Güvenliği Hukuku, Sağlık Hukuku, Gen Hukuku, Tüketici Hukuku, Avrupa Sözleşme Hukuku, Uluslararası Satım Hukuku, Mukayeseli Satım Hukuku, Kooperatif Hukuku, Çocuk Hukuku, Trafik Hukuku, Ombudsmanlık ve İlaç Hukuku gibi seçimlik derslere, yabancı hukuk sistemleri ile bağlantılı International Human Rights Law, Public International Law, International Criminal Law, European Union Law, Introduction to Turkish Law ve Introduction to Common Law gibi derslere ve klinik eğitim kapsamında staj ve sanal duruşma uygulamalarına yer vermekteyiz. Bunun yanı sıra gerçekleştirdiğimiz anlaşmalarla Erasmus ve yurt dışında Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde yaz ve kış okulu programlarına katılma ve yabancı yargı sistemlerini yakından tanıma imkanı da sunabilmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Ülkemizin çeşitli illerinden ve yurtdışından iyi bir hukuk eğitimi alabilmek için Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi çatısı altında bir araya gelmeyi düşünen sevgili öğrenciler; gönlünüzden geçen Hukuk Fakültesi ni kazanmanızı ve eğitim süreniz boyunca başarılı olmanızı temenni eder, en iyi dileklerimi sunarım. Prof. Dr. Murat ŞEN Dekan

4 Hukuk

5 Misyon - Vizyon FAKÜLTEMİZ Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2008 yılında İç Anadolu nun gözde şehirlerinden biri olan Kayseri de kurulmuş ve ilk öğrencilerini akademik yılında alarak ilk mezunlarını akademik yılında vermiştir. Günümüz dünyasında, tüm alanlarda olduğu gibi hukuk sahasında da yeni bakış açılarının ortaya konulmasının zorunlu hale geldiği bilinciyle hareket eden Fakültemiz, ulusal ve uluslararası yargı sisteminde görev alacak, çağdaş, üstün nitelikli, geleceği görebilen, iç hukuk düzenlemelerinin yanı sıra uluslararası ve uluslarüstü hukuk düzenlemelerini ve uygulamalarını bilen, iyi ve adil hukukçular yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda Fakültemizde, öğrendiklerini sorgulayan ve araştıran, ulusal ve uluslararası rekabete hazır ve açık, ortaya çıkan yeni sorunlara çözüm üretebilecek yeterli teorik ve uygulama bilgisine sahip nitelikli hukukçular yetiştirilmektedir. MİSYONUMUZ 1. Etik değerlerle donatılmış, 2. İnsanlık onuruna saygılı, 3. Hukukun üstünlüğüne ve evrensel ilkelerine bağlı, 4. Geleceği görebilen, yeni ve öncü bilgiye ulaşmayı hedefleyen, aktif bir yabancı dil eğitimi eşliğinde teorik eğitimi uygulamalı eğitim ile birleştiren, yeni sorunlara çözüm üretebilecek yeterli teorik ve uygulama bilgisine sahip, rekabete açık, özgürlükçü, çağdaş, içinde yaşadığı toplumu tanıyan, milli bilinç ve özgüven sahibi, 5. Ulusal ve uluslararası düzenlemelerle uluslar üstü yaklaşımları bilen, uygulayan, disiplinler arası işbirliği ile her türlü kaynağı etkili ve verimli kullanan, 6. Ulusal ve uluslararası hukuk düzenlerine yönelik nitelikli ve adil hukukçular yetiştirmek ve bilimsel bir disiplin olan hukuka katkıda bulunmak görevimizdir. VİZYONUMUZ 1. Nitelikli eğitim-öğretim sunmak, 2. Bilimsel çalışmalarla hukukun gelişimine katkıda bulunmak, 3. Ulusal ve uluslararası alanda saygınlık kazanmış bir fakülte konumuna ulaşmak, 4. Fikri ve vicdanı hür, üstün nitelikli hukukçular yetiştirmektir.

6

7 Hukuk KARİYER İMKANLARI Hakimlik Savcılık Avukatlık Noterlik Kaymakamlık Müfettişlik Akademisyenlik Hukuk Müşavirliği Bürokrasi ve özel sektör alanlarında üst düzey yöneticilik UYGULAMALI EĞİTİM VE ÖĞRENCİ STAJI Öğretilen bilgi kadar bilginin nasıl öğretildiği de önemlidir. Bu önemli noktadan hareketle üstün nitelikli hukukçular yetiştirmeyi amaçlayan Fakültemizde, teorik dersler pratik (uygulama) çalışmalarla desteklenerek öğrencilerin gerekli donanıma sahip olmaları sağlanmaktadır. Gerçek bir duruşma salonu şeklinde düzenlenen derslikte, teorik derslerin pratik uygulaması yapılmakta, lisans eğitimi aşamasında öğrenciler meslek hayatına hazırlanmaktadırlar. Bu amaçla farazi duruşmalar yapılarak öğrencilerimiz, adliyelerdeki sona ermiş dava dosyası örneklerindeki konular üzerinden yaşanmış gerçek hayat olaylarının uygulamasını yapma imkanına ulaşabilmektedirler. Uygulama imkânı sadece Fakültedeki derslikle sınırlı bulunmamakta aynı zamanda teorik bilgilerin pekiştirilmesi ve uygulama yetisinin kazanılması amacıyla yirmi işgünü süren öğrenci stajı zorunlu tutulmaktadır.

8 Hukuk TEKNOLOJİNİN ETKİN KULLANIMI Öğrencilerimiz, kendilerine üniversitemiz tarafından sunulan kablosuz internet bağlantısı, hukuk ve diğer alanlardaki veri tabanlarına kolay ulaşım gibi imkanlarla ders anında dahi ilgili mevzuat ve yargı kararlarından yararlanabilmektedirler. GENEL BİLGİLER Puan Türü TM-3 Eğitim Dili Türkçe İngilizce Hazırlık Seçmeli Eğitim Süresi 4 yıl YABANCI DİL Fakültemizin temel amaçlarından biri İngilizce bilen hukukçu yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda seçmeli hazırlık sınıfı eğitimi sunulmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin eğitim-öğretim sürecinin sonunda belirli bir dil düzeyine ulaşmasının sağlanması hedeflenmektedir. Öğrencilerimiz eğitim-öğretim dönemi boyunca İngilizce olarak işlenen seçimlik hukuk derslerini alabilmekte ve bu sayede Legal Writing(Hukuki Yazışmalar), Contract Law(Sözleşme Hukuku) gibi derslerle hukuk alanında uluslararası düzeyde hukuk metinlerini inceleme imkanına sahip olabilmektedirler. Ayrıca yurt dışında anlaşmalı olduğumuz ABD, Almanya, İsveç, İtalya, İrlanda, Çek Cumhuriyeti ve Güney Kore gibi ülkelerdeki Hukuk Fakültelerinde, gerek Erasmus programı ve gerekse yaz ve kış okulu imkanı da sayesinde öğrencilerimize farklı hukuk sistemlerini yerinde görebilme fırsatını yakalayabilmektedirler. ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ Uluslararası işbirliği kapsamında Fakültemiz, ikili anlaşmalarla İsveç, İtalya, Almanya, Çek Cumhuriyeti gibi birçok Avrupa ülkesindeki Hukuk Fakülteleri ile Erasmus kapsamında karşılıklı öğrenci ve öğretim üyesi değişimini gerçekleştirmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz Avrupa hukuk sisteminin işleyişini yakından tanıma imkanı bulmakta; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Topluluğu Adalet Divanı gibi pek çok yargısal kurumun işleyişini yerinde görme imkânına sahip olmaktadır. Diğer taraftan Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda ve Güney Kore gibi ülkelerle yapılan işbirliği çerçevesinde Fakültemiz öğrencileri, yaz ve kış okuluna katılmanın yanı sıra Amerikan hukuk sistemini ve yabancı hukuk sistemlerini yakından tanıma imkânı bulmaktadır.

9 Hukuk Yabancı Öğretim Üyeleri Hukuk Fakültesinde Öğretim üyesi değişim programı çerçevesinde yurt dışından gelen yabancı öğretim üyeleri fakültemizde pek çok ders vermiştir. Introduction to American Law ve American Civil Procedure Law dersleri Prof. Dr. Jeffrey E. Thomas tarafından; Europen Union Law dersi Almanya Lüneburg Üniversitesi nden Prof. Dr. Jürgen W. Simon tarafından; International Human Rights Law dersi Doç. Dr. Rana Lehnardt tarafından; Contract Law dersi Lecturer Mark Lehnardt tarafından; Introduction to Turkish Law, European Union Law ve International Human Rights Law dersleri de Doç. Dr. Ferhad Mehdiyev tarafından verilmiştir. ANLAŞMALI OLDUĞUMUZ YURT DIŞI EĞİTİM PROGRAMI OLAN ÜNİVERSİTELER ÌÌThe University of Rostock (Universität Rostock), Almanya ÌÌUniversity of Sassari, İtalya ÌÌÖrebro University School of Law, İsveç ÌÌMetropolitan University Prague, Çek Cumhuriyeti ÌÌHankuk University of Foreign Studies Law School, Güney Kore ÌÌBelmont University College of Law, Amerika Birleşik Devletleri Belmont Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yaptığımız yaz okulu programı: Fakültemiz ABD nin Tennessee eyaletindeki Belmont Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile 14 Haziran-1 Temmuz 2013 tarihleri arasında ortaklaşa yaz okulu programı düzenlemiştir. Dekanımız Prof. Dr. Murat Şen in de katıldığı bu programda Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 18 genç hukukçu adayı, Belmont Üniversitesi nin kampüsünün bulunduğu Tennessee eyaletinin başkenti olan Nashville şehrinde, Amerikan Hukuk sistemine ilişkin dersler almışlardır. Eyaletin yüksek mahkemesi ve meclisi gibi önemli kurumlar ziyaret edilmiştir. Yüksek mahkemeyi ziyaret eden öğrencilerimiz kendilerine rehberlik eden Yüksek Mahkeme Genel Sekreterinden konu hakkında ayrıntılı bilgi almışlardır. Birçok hukukçunun arzuladığı ancak gerçekleştiremediği bir imkanı yakalayan öğrenciler, yetkililerden, birinci ağızdan uygulamalı bilgi almanın mutluluğunu yaşamışlardır. Bu program Türk hukukundan farklı bir hukuk sistemini tanıtmanın yanında yeni bir ülkeyi tanıma fırsatı da sağlamıştır. Bu bağlamda CNN ve coca cola gibi firma ziyaretlerinin yanı sıra Ruby Falls gibi turistik geziler de gerçekleştirilmiştir. Farklı bir ülkede arkadaşlıklar kurmanın yanı sıra, farklı bir hukuk sistemine sahip toplumun içinde bulunup gözlem yapma fırsatı yakalayan genç hukukçular, programa katılmaktan son derece memnun olduklarını ifade etmişlerdir.

10

11 Hukuk ÇİFT ANADAL İMKANI Çift anadal programı, başarı şartını gerçekleştiren öğrencilerin Melikşah Üniversitesi nin diğer bir programını da eş zamanlı olarak okuyup iki ayrı diploma alabilmesine imkân sağlayan programdır. Bu bağlamda Hukuk Fakültesini okuyan bir öğrencinin şartlarını gerçekleştirmesi halinde eşzamanlı olarak Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik veya Psikoloji gibi bir programı da okuyarak o programın da diplomasına sahip olması mümkündür. y Çift anadal programı Melikşah Üniversitesi nde yürütülen programlar arasında açılabilmekte ve öğrenci, duyurulmuş olan çift anadal diploma programına, anadal diploma programının en erken üçüncü ve en geç beşinci yarıyılının başında başvurabilmektedir. y Öğrencinin çift anadal diploma programına başvurabilmesi için başvurduğu döneme kadar anadal diploma programında aldığı tüm kredili derslerin başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Başvuru anında anadal diploma programındaki genel not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.00 olan ve aynı zamanda anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20 de bulunan öğrenciler ikinci anadal diploma programına başvurabilmektedir. y Çift anadal programındaki öğrenci, anadal diploma programında kurum içi geçiş hükümlerine uygun koşulları sağladığında ikinci anadal diploma programına yatay geçiş yapabilmektedir. y Çift anadal programından ayrılan bir öğrenci, yandal programının tüm gereklerini yerine getirmişse yandal sertifikası almaya hak kazanmaktadır. YANDAL İMKANI Yandal programı, kendi bölümünün lisans programını başarı ile yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda öğrenim görmelerini ve disiplinler arası birikime sahip olmalarını sağlamaktadır. y Öğrenciler, lisans öğrenimi sırasında aynı anda bir yan dal programına kaydolabilmektedir. Bu programa başvuracak öğrencilerin başvurduğu yarıyıla kadar aldığı tüm kredili dersleri başarıyla tamamlaması şarttır. Öğrencinin başvuru sırasında anadal programındaki genel not ortalamasının da 4.00 üzerinden en az 2.50 olması gerekmektedir. y Başvurular, anadal lisans programının en erken üçüncü, en geç altıncı yarıyılının başında yapılmaktadır. Bir yandal programındaki derslerin kredisi toplamda en az 18, en çok 24 olabilir. y Öğrencinin yandal programındaki başarı durumu, anadal programındaki mezuniyetini etkilememektedir. Yandal programını tamamlayan öğrenciye eğitim aldığı alanda sadece başarı belgesi (yandal sertifikası) düzenlenmektedir. Bu belge diploma yerine geçmemektedir.

12 Bilimsel Etkinlikler FAKÜLTEMİZDE BİLİMSEL ETKİNLİKLER Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi olarak güncel hukuki gelişmeleri sempozyum, panel, konferans gibi etkinliklerle ele almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cilt 1, Sayı 1, Haziran 2012 Cilt 3, Sayı 2, Aralık 2014 y Mukayeseli Hukuk Semineri düzenlendi. y Uluslararası Milletlerarası Satım Hukuku (CISG) Sempozyumu tertip edildi. y Eğitimden Hayata Avukatlık Mesleği konulu bir panel gerçekleştirildi. y 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kapsamında Kadın ve Şiddet konulu panel düzenlendi. y Japon öğrencilerin de katılımıyla Etnik Sorunlar üzerine bir konferans tertiplendi. y Güney Kore de The Development of Law in a Connected World ve Azerbaycan da Hukuk Devletinin Güncel Sorunları konulu Uluslararası sempozyumlar düzenlendi. y Sözleşme Hukukunun Temel Problemleri Melikşah ta konuşuldu. y Avukatlık Kanun Taslağı Üzerine HSYK üyesi ve Kayseri Baro Başkanı ile söyleşi yapıldı. y Karşılaştırmalı Anayasa Hukukunda Din ve Vicdan Özgürlüğü konuşuldu. y Gözyaşının Dinmediği Topraklar: Türk-İslam Coğrafyasında İnsan Hakları İhlalleri paneli yapıldı. y Uluslararası Türk ve Kore Hukukunda Yargı Sempozyumu ilklerden biriydi. y Azerbaycan 2020: Geleceğe Bakış Geliştirme Strateji Sürecinde İnsan Haklarının Etkili Korunması tartışıldı. y Demokratikleşme Paketi konulu panel gerçekleştirildi. y Başkanlık Sistemi ve Türkiye Konferansı gerçekleştirildi. y Hocalı Katliamı Melikşah ta konuşuldu. y İnsan Haklarının Korunması ve Kurumsallaştırılması paneli yapıldı. y 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu Sempozyumu yapıldı. y Gen Hukuku Sempozyumu Türkiye de ilk kez Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesinde gerçekleştirildi.

13 Sosyal ve Kültürel Etkinlikler FAKÜLTEMİZDE SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Öğretim Elemanı, öğrenci ve öğrenci kulüplerinin katılımlarıyla pek çok sosyal ve kültürel etkinlik düzenlemiştir. Bu etkinliklerden başlıcaları şunlardır: y Kayseri Marina da yapılan kahvaltıda Dekan, Öğretim Üyesi ve öğrencilerin buluşması, y Öğretim Üyeleri ve öğrencilerle birlikte Konya gibi tarihi ve turistik mekânlara yapılan geziler, y Yaklaştıkça uzaklaşan ve uzaklaştıkça yaklaşan Erciyes Dağı nda, Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin kaynaşmasını sağlayan Kayseri nin yerel değeri sucuk ekmek partisi, y Türkiye nin önemli hukuk bürolarından seçkin hukukçuların, avukatların öğrencilerle söyleşileri, y Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen Adalet Akademisi gezisi, y Hukuk Fakültelerinin laboratuvarı sayılan adliyelere yapılan geziler, y Bir meslek teşekkülü olan Barolara ziyaret (Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin Kayseri Barosu nu ziyaretleri), y Öğrencilerle yapılan tanışma toplantıları, y Oryantasyon günleri, toplantı ve programları, y Öğrenci kulüpleriyle yapılan sosyal etkinlikler, y Hukuk Fakültesi mezuniyet programı, y Cumhuriyet Başsavcıları ile söyleşiler (Kayseri Cumhuriyet Başsavcısının öğrencilerle söyleşi programı), y Sosyal içerikli seminer programları (Ahmet Şerif İzgören ile Geleceği Yönetmek konulu seminer), y Yurtdışında gerçekleştirilen yaz ve kış okulu programları (ABD nin Belmont Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yaz okulu programının gerçekleştirilmesi), y Yurtdışındaki üniversiteler, kurum ve kuruluşlar ile yapılan işbirliği programları (Azerbaycan Milli İlimler Akademisi ile Hukuk Devletinin Güncel Sorunları konulu konferans), y Hukuk Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Türk Halk Müziği Korosu.

14 Lisans Ders Programı Sanal Duruşma İzle LİSANS PROGRAMI DERS MÜFREDATI BİRİNCİ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl Dersin Adı Dersin Adı Hukuk Başlangıcı Hukuk Metodolojisi Anayasa Hukuku Genel Teorisi Türk Anayasa Hukuku Medeni Hukuk-I (Giriş-Kişiler Hukuku) Medeni Hukuk- II (Aile Hukuku) Türk Dili-I Türk Dili - II Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II Academic Reading and Writing- I Academic Reading and Writing-II Proficiency B1-I Proficiency B1-II Seçimlik Ders İktisat Ortak Seçmeli Ders Seçimlik Ders Seçimlik Ders İKİNCİ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl Dersin Adı Dersin Adı Ceza Hukuku Genel Hükümler-I Ceza Hukuku Genel Hükümler-II Borçlar Hukuku Genel Hükümler-I Borçlar Hukuku Genel Hükümler-II İdare Hukuku-I İdare Hukuku-II Türk Hukuk Tarihi-I Türk Hukuk Tarihi-II Devletler Genel Hukuku İnsan Hakları Hukuku Hukuk Felsefesi Hukuk Sosyolojisi Research Paper and Writing and Presentation-I/Proficiency B2-I Research Paper and Writing and Presentation-II/ Proficiency B2-II Seçimlik Ders Seçimlik Ders Seçimlik Ders ÜÇÜNCÜ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl Dersin Adı Dersin Adı Ceza Özel Hukuku-I Ceza Özel Hukuku-II Eşya Hukuku-I Eşya Hukuku-II Medeni Usul Hukuku-I Medeni Usul Hukuku-II Ticari İşletme Hukuku Şirketler Hukuku Borçlar Hukuku Özel Hükümler-I Borçlar Hukuku Özel Hükümler-II Mali Hukuk Vergi Hukuku İdari Yargı Seçimlik Ders Seçimlik Ders Seçimlik Ders DÖRDÜNCÜ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl Dersin Adı Dersin Adı Ceza Yargılaması Hukuku-I Ceza Yargılaması Hukuku-II Miras Hukuku-I Miras Hukuku-II Kıymetli Evrak Hukuku Deniz Ticareti ve Sigorta Hukuku İcra Hukuku İflas Hukuku Bireysel İş Hukuku Toplu İş Hukuku Adli Tıp Sosyal Güvenlik Hukuku Bitirme Stajı Devletler Özel Hukuku Bağlama Kuralları Vatandaşlık ve Yabancılar Hukuku Seçimlik Ders Seçimlik Ders Seçimlik Ders

15 Lisans Ders Programı LİSANS PROGRAMI SEÇİMLİK DERSLER Roma Hukuku Rekabet Hukuku Siyaset Bilimi Seçim Hukuku Hukuk ve Ekonomi Avrupa İnsan Hakları Hukuku Yargı Örgütü Hukuku Reklam Hukuku Introduction to the European Union Azerbaycan Hukukuna Giriş Issues in Global Politics Kooperatif Hukuku Diksiyon ve Konuşma Atipik Sözleşmeler Muhasebe Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Siyasi Tarih Adli Metinler ve Meslek Kuralları Legal Writing Özelleştirme Hukuku Viktimoloji Memur Hukuku Constitutional Law İletişim Hukuku Türk Dış Politikası International Politics and Law Anglo-Sakson Hukukuna Giriş International Commercial Law Siyaset Sosyolojisi Aile Düzenine Karşı Suçlar Bilimsel Araştırma Teknikleri International Political Economy Türk Siyasetinde Güncel Meseleler Patent Hukuku Siyasal Partiler Hukuku Türk Siyasal Rejimi Introduction to Turkish Law İnşaat Hukuku Einführung Ins Türkische Recht Uzay ve Hava Hukuku Kavaidi Külliye Introduction to Common Law Anayasa Yargısı İş Sağlığı Güvenliği Hukuku Hukuk Devleti ve İktidar Kuramı Maden Hukuku Kadın Hukuku ve Ailenin Korunması Spor Hukuku Temel Bilişim Teknolojileri Basın İş Hukuku Adli Yazışma ve Tebligat Hukuku Avrupa Birliği Mülteci Hukuku Başkanlık Sistemi Milletlerarası Tahkim Hukuku European Union Law Vergi Suçları ve Cezaları Contract Law Türk Demokrasi Uygulamaları Bilgi Hukuku İmar Hukuku Uluslararası İlişkiler Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Kriminoloji International Criminal Law Çevre Hukuku Hukuk Uygulamaları International Organizations and Turkey Avrupa Birliği Hukuku Criminology Çalışma Örgütleri Gıda Hukuku Avukatlık ve Noterlik Hukuku Kamu İhale Hukuku Deniz İş Hukuku Toprak Hukuku Adli Kolluk Turizm Hukuku Islamic Law International Law Milletlerarası Satım Hukuku Banking Law Milletlerarası Ticari Akitler Hukuku Mukayeseli Sözleşmeler Hukuku Arabuluculuk Mukayeseli Haksız Fiil Hukuku International Trade Law Spor Ceza Hukuku Mukayeseli Özel Hukuka Giriş Human Rights in International Relations Askeri Ceza Hukuku Turkish Foreign Policy Avrupa Birliği Ceza Hukuku International Organizations and Turkey Avrupa Birliği Özel Hukuku Trafik Hukuku İnfaz Hukuku Bilişim ve İnternet Hukuku E-Ticaret Hukuku Banka Hukuku Karşılaştırmalı Özel Hukuk Constitutionalism in Comparative Perspective International Law and Turkish Foreign Policy Medya Hukuku Kamu Alacaklarının Tahsili Hukuku Gen Hukuku Vergi Yargılaması Hukuku Sağlık Hukuku Foreign Policy and Human Rights Farazi Mahkeme Yarışmalarına Hazırlık Uluslararası Ceza Hukuku Sermaye Piyasası Hukuku Mülteci Hukuku Enerji Hukuku Disiplin Hukuku Tüketici Hukuku Finansal Kiralama Hukuku Yerel Yönetimler İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar İslam Hukuku Türk Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Yolu Çocuk Hukuku International Arbitration International Human Rights Law European Union Private Law Bilişim Suçları European Union Refugee Law Ombudsmanlık Private International Law Fikri Mülkiyet Hukuku

16 Yüksek Lisans Ders Müfredatı YÜKSEK LİSANS PROGRAMI ÖZEL HUKUK DERS MÜFREDATI Yüksek Lisans Tezi İş Görme Sözleşmeleri Modern Sözleşme Tipleri Haciz Hukuku Kira Hukuku Bireysel İş Hukukunda Temel Kavramlar Sağlık Hukuku Milletlerarası Tahkim Medeni Usul Hukukunda İspat Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda Yaptırımlar Hukukta Yorum ve Hermenötik Teminat Borcu Doğuran Sözleşmeler Akdi Sorumluluk Banka Hukuku Uluslararası Satım Hukuku (Cısg) Kıymetli Evrak Hukukunda Güncel Sorunlar Tebligat Hukuku Kusursuz Sorumluluk Hukuku Tüketici Hukukunda Güncel Sorunlar Hukukta Araştırma Yöntemleri Toplu İş Sözleşmesi Hukuku İş Sözleşmesinden Doğan Borçlar Toplu İş Hukukunda Güncel Sorunlar İş Hukukunda Çalışma ve Dinlenme Süreleri Sosyal Güvenlik Hukukunun Genel Esasları İş Sözleşmesinin Feshi Akit Dışı Sorumluluk Hukuku Basın İş Hukuku Tazminat Hukuku Yenilik Doğuran Haklar Teminat Sözleşmesi İnşaat Hukuku İş Kazası ve Meslek Hastalığından Doğan Sorumluluk Anabilim Dalı Semineri Şirketler Hukukunda Güncel Sorunlar Avrupa Sözleşme Hukuku Özel Hukukta Faiz Sigorta Hukukunda Güncel Sorunlar Evlilik Birliğinde Mal Rejimleri Kanun Yolları İflasın Ekonomik Analizi Bireysel İş Hukukunda Güncel Sorunlar İflasın Hukuki Sonuçları İflas Davası Üçlü Borç İlişkileri Rehnin Paraya Cevrilmesi İnternet Hukuku Özel Hukukun Anayasal Temelleri Özel Hukukta Faiz Sendikalar Hukuku Boşanma Hukuku Genel İşlem Koşulları Taşıma Hukuku Çek Hukuku Özel Emeklilik Sistemi Marka Hukuku Sigorta Kolları Tahkim Hukuku Kefalet Hukuku Kullandırma Borcu Doğuran Sözleşmeler Avrupa Müşterek Satım Hukuku İş Sözleşmesinin Askıya Alınması Mukayeseli Miras Hukuku İş Yargılamasında Bilirkişilik İş İlişkisinde Kişilik Haklarının Korunması Şirketler Hukukunda Yeniden Yapılandırma İş Sağlığı ve Güvenliği Hukukunda Güncel Sorunlar

17 Yüksek Lisans Ders Müfredatı YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KAMU HUKUKU DERS MÜFREDATI Yüksek Lisans Tezi İdare Hukuku Anabilim Dalı Semineri Anayasa Yargısında Yorum Yöntemleri İdari Yargı Ceza Muhakemesinde Kanun Yolları İdari Sözleşmeler Hukuku Uluslararası Örgütler Anayasa Yargısı İdarenin Sorumluluğu İnsan Hakları Hukuku Kamu Malları Ceza Usul Hukuku Hükümet Sistemleri Ceza Hukukunun Güncel Sorunları Amme Alacakları Tahsili Usulü Hukuku İfade Özgürlüğü ve Nefret Söylemi Katma Değer Vergisi Kanunu Uygulaması Yerel Yönetimler Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Hukuku Ekonomik Kamu Hukuku Ceza Muhakemesinde Koruma Tedbirleri Seçim Sistemleri Rehnin Paraya Cevrilmesi Avrupa Topluluğu Hukuku İnternet Hukuku Suçun Özel Görünüş Biçimleri Özel Hukukun Anayasal Temelleri Sağlık Hukuku İnsan Hakları Hukuku Hukukta Araştırma Yöntemleri Vergi Suç ve Cezaları İktidar Kuramı Kamu Denetçiliği Kurumu Anayasal Vergilendirme İlkeleri Kamu İhale Hukuku Çağdaş Demokrasilerde Anayasa Yapımı Memur Hukuku Anayasa Şikayeti Anayasa Hukuku Hukuk Devlet Kuramı Ceza Hukuku Kamu İdaresinin Güvenirliliğine ve İşleyişine Karşı Şuçlar

18 Melikşahlılar Broşürlerdeki İmkanların Ötesindeki Üniversite Ali Osman Bağırgan Hukuk Merhabalar, Ben Ali Osman. Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Üniversitemizin burslu kontenjan imkanından yararlanmaktayım. Ülkemizde üniversitelere girmek isteyen her öğrenci gibi ben de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı na girdim, en az sınav süreci kadar stresli olan tercih sürecini atlattım. Sınava hazırlanan siz arkadaşlarımın ne derece sıkıntılı bir dönem içerisinde olduğunuzu anlayabiliyorum. Ancak ardından umutları da beraberinde getirecek olan bir sınav geçirdiyseniz, hayatınızın en güzel yaz aylarından birinin sizi beklediğini müjdelemek isterim. Her sabah Türkiye nin farklı bölgelerinden, farklı üniversitelerinden gelen davetiye postalarını aldığınızda söylemek istediklerim daha çok anlam kazanacaktır. Yaşadığım tüm stresi unutturan o davetiyelerden birisi de şu an öğrencisi olma ayrıcalığını yaşadığım Melikşah Üniversitesi tarafından gönderilmişti. Değerli arkadaşlar, şu an bu güzide eğitim ortamının bir üyesi olabilmeme vesile olan o broşürlerde bahsedilen tüm imkânların daha da fazlasıyla karşılaşmak ne kadar doğru bir tercih yaptığımı bana her an hatırlatmaktadır. Türkiye nin günden güne gelişen şehri Kayseri nin, hayırseverliği bir yaşam biçimi haline getirmiş insanlarının hiçbir fedakârlıktan kaçınmadanbizler için hazırladığı Melikşah Üniversitesi, teknolojiyi güçlü akademik kadrosuyla buluşturarak biz öğrencilere en üst seviyede eğitim vermeyi amaçlamıştır. Geniş kampüsü ve spor tesisleri, bizlerin her zaman hayalini kurduğumuz kampüs yaşantısını karşılamakta ve eğlenceli vakit geçirmemizi sağlamaktadır. Ayrıca başkanlığını üstlendiğim Melikşah Üniversitesi Genç Hukukçular Kulübü dahil, çeşitli kulüplerde görev alabilir, yurt içi ve yurt dışından gelen ünlülerin ve kıymetli akademisyenlerin söyleşilerine katılabilir, bizi bekleyen zorlu iş hayatı öncesinde, ilk deneyimlerimizi Melikşah Üniversitesi nde hep birlikte kazanabiliriz. Sevgili arkadaşlarım, başarı hikâyemizin Melikşah Üniversitesi nde başlaması inancıyla sizleri bu sıcak eğitim ortamında buluşmaya davet ediyorum.

19 Melikşahlılar Alanında Uzman Hocalar Gamze Öztürk Hukuk Melikşah Üniversitesi ni tercih etmemin sebebi gelişmeye açık yeni bir üniversite olmasıydı. Hukuk Fakültesi tercihimde ise sınırlı sayıda öğrenci alınması sayesinde tüm öğrencilerin öğrenim sürecinde daha etkin roller alması, kaliteli bir eğitim kadrosunun bulunması gibi faktörler etkili oldu. Burada geçirdiğim zaman içerisinde hocalarımızın öğrencilerle çok ilgili olduğunu, herhangi bir sorun karşısında kendilerine başvurulduğu zaman ellerinden gelen her türlü yardımı yaptıklarını, öğrencilerle görüşmeyi sadece bir görev olarak görmeyip, kapılarının bizlere daima açık olduğunu gördüm. Derslerimizde teorik bilgilerin yanı sıra iş hayatımızda bizlere fayda sağlayacak pratik bilgiler de verildi. Yurtdışından gelen alanında uzman hocalarımızdan dersler aldık. Ayrıca yurtdışındaki birçok seçkin üniversitelerle yapılan anlaşmalar ve uluslararası programlarla yurtdışında eğitim görmek Melikşah Üniversitesi öğrencileri için kolaylaşmış oldu. Bu şekilde hem farklı kültürleri tanıma, hem de Uluslararası hukuk, Avrupa Birliği hukuku gibi derslere ait konuları bizzat yerinde öğrenme şansımız arttı. Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesini seçerek meslek hayatıma doğru attığım ilk adıma en doğru yerden başladığımı düşünüyorum. Teoride ve Pratikte Canlı Bilgiler Furkan Erdem Hukuk Melikşah Üniversitesinin tercih etmemdeki en önemli etkenlerden birisi yaşadığım şehirde bulunması ve hayalimdeki fakültenin bu üniversitenin bünyesinde olmasıdır. Hazırlık sınıfı dahil ikinci senemi doldurduğum okulumda güzel anılar, arkadaşlıklar kazandığımı ve kaliteli bir eğitim aldığımı düşünüyorum. Üniversiteden önce aldığım sekiz yıllık İngilizce öğrenimimi buradaki bir yıllık hazırlık öğrenimiyle pekiştirdim ve yabancı uyruklu hocalarımızla pratik yaparak çok rahat bir şekilde İngilizce konuşabilir hale geldim. Hukuk öğrenimi açısından da birinci sınıfı bitiren bir öğrenci olarak şunu söyleyebilirim ki hocalarımız gerçekten çok iyiniyetli, gayretli ve öğrencileriyle arkadaş gibiler. Teoride ve pratikte bilgilerimizi canlı tutmak için sürekli çalışmalar yapmaktadırlar.

20 Melikşahlılar Neden Melikşah Üniversitesi? Esra Kara Hukuk Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Üniversitelerin artık sadece üniversite mezunu olmak için tercih edildiği şu yıllarda doğru tercih yaptığına inanan ve bu tercihinden hiçbir zaman pişman olmamış bir öğrenciyim. Her şeyin olduğu gibi her üniversitenin de bir tercih nedeni vardır, bazı öğrenciler kendi memleketleri olduğu için, bazıları sırf akrabalarının olduğu şehri kazanarak hazır çevreyi kullanmayı amaçladıklarından ve maalesef birçoğu da puanının karşılığına denk düştüğünden üniversiteleri tercih ederler. Bu anlık tercihler yapılırken insan kendi geleceğiyle oynadığını hissedemeyecek kadar heyecana sahip olmaktadır. Doğru üniversite, doğru pusula demektir. Hedefinizi belirleyin ve kariyer merdiveninizdeki ilk basamağınız Melikşah Üniversitesi olsun. Çünkü hayatın sizi nereye sürüklediği değil sizin hayatınızı nereye sürüklediğiniz çok daha önemlidir. Her geçen gün biraz daha farkına vardığım bir gerçekle, Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olmanın ayrıcalığını yaşayarak ve anlayarak emin adımlarla eğitim hayatıma devam ediyorum. Ülkemizin dört bir yanındaki Hukuk fakültelerinde mezun olma ihtimali varken neden Melikşah Üniversitesi? Web sitemizden kolaylıkla ulaşıp inceleme şansınızın olacağı çeşitli sosyal imkânlarla ve diğer etkinliklerin haricinde sadece yaşanılarak tecrübe edinilebilecek bilgiler vermenin daha verimli bir eğitim olacağını düşünüyorum. İlk olarak, mesleğinde belirli bir noktaya gelmiş, kendisini bu ülkeye hizmet etmeye adamış çok değerli hocalara sahip olacaksınız ki onların tek gayesi adalet anlayışı yüksek, bilgili, kültürlü, vizyon sahibi hukukçular yetiştirmektir. Üniversitemiz sayesinde yurtdışında eğitim fırsatlarıyla hedeflerinizi büyütmenin önü açılacaktır. Yabancı akademisyenlerle birlikte olacağınız konferanslar, seminerler hem derslerinize katkı sağlayacak hem de mesleki anlamda geleceğe yönelik bilgiler edineceksiniz. Zaten yapılan Uluslararası Sempozyumlarda okulumuzun başarısının önemli örneklerindendir. Önemle altının çizilmesi gereken noktalardan birisi de çok değerli hocalarımızdan alacağınız Akademik İngilizce dersleri olacaktır ki bu derslere girmeye başladığınızda ve hocalarımızla tanıştığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Gerek okulumuzun bizlere sunduğu sayısız imkânlar gerekse öğretmenlerimizin her konu da bizlere yardımcı olmaları ve kolay iletişime geçiyor olmamız hem derslerimizdeki başarımıza hem de kişisel gelişimimize büyük katkı sağlamaktadır. Melikşah Üniversitesi Ailesi nin üyesi olmak bir şanstır. Bu şansı birlikte paylaşmayı umut ettiğim sevgili öğrenci arkadaşlarıma doğru pusulayı bulup geleceklerine yön vermelerini tavsiye ediyorum.

Hukuk Fakültesi 2015-2016

Hukuk Fakültesi 2015-2016 Fakültesi 2015-2016 Dekanın Mesajı Değerli Arkadaşlar, Öncelikle adaleti sağlamaya ilişkin mesleki eğitim ve öğretimin yapıldığı Fakültesi nde okuma düşüncesinde olan sizleri gönülden kutluyorum. Sizleri,

Detaylı

Hukuk Fakültesi 2015-2016

Hukuk Fakültesi 2015-2016 Hukuk Fakültesi 2015-2016 Dekanın Mesajı Değerli Arkadaşlar, Öncelikle adaleti sağlamaya ilişkin mesleki eğitim ve öğretimin yapıldığı Hukuk Fakültesi nde okuma düşüncesinde olan sizleri gönülden kutluyorum.

Detaylı

Tablo 4. Ders Programı 13 Ekim 2015 tarihli Akademik Kurul da değiştirilmiş metin BİRİNCİ YIL

Tablo 4. Ders Programı 13 Ekim 2015 tarihli Akademik Kurul da değiştirilmiş metin BİRİNCİ YIL Tablo 4. Ders Programı 13 Ekim 2015 tarihli Akademik Kurul da değiştirilmiş metin BİRİNCİ YIL I. Yarıyıl. Yarıyıl Kodu Dersin Adı T U AKTS Kodu Dersin Adı T U AKTS 103 HISTR 211 101 105 107 TURK 111 ENG

Detaylı

MEF ÜNİVERSİTESİ HUKUK LİSANS DERS PROGRAMI BİRİNCİ YIL. I. Yarıyıl II. Yarıyıl Kodu Dersin Adı T U AKTS Kodu Dersin Adı T U AKTS HUK 103

MEF ÜNİVERSİTESİ HUKUK LİSANS DERS PROGRAMI BİRİNCİ YIL. I. Yarıyıl II. Yarıyıl Kodu Dersin Adı T U AKTS Kodu Dersin Adı T U AKTS HUK 103 MEF ÜNİVERSİTESİ UK LİSANS DERS PROGRAMI BİRİNCİ YIL I. Yarıyıl. Yarıyıl Kodu Dersin Adı T U AKTS Kodu Dersin Adı T U AKTS 103 HISTR 201 101 105 107 TURK 101 ENG 101 Roma Hukuku: Genel Hükümler Atatürk

Detaylı

T.C. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ (Çift Anadal ve Yandal Başvuruları Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı)

T.C. TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ (Çift Anadal ve Yandal Başvuruları Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı) TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ÇİFT ANADAL (İŞLETME BÖLÜMÜ İÇİN) Lisans Ders Programı BİRİNCİ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl HUK 101 Medeni Hukuk-I 3 0 3 HUK 102 Medeni Hukuk-II 3 0 3 HUK 104 Anayasa

Detaylı

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 DERS MÜFREDATI

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 DERS MÜFREDATI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 DERS MÜFREDATI Tablo 1 1. Dönem (Güz) 2. Dönem (Bahar) Hukuka Giriş ve n HKUK 131 Temel Kavramları 4 0 4 4 HKUK 106 Aile 5 0 5 6 Medeni Hukuka Giriş ve Genel

Detaylı

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 2013-2014 DERS MÜFREDATI

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 2013-2014 DERS MÜFREDATI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FÜLTESİ 2013-2014 DERS MÜFREDATI *Tablo 1 1. Dönem (Güz) 2. Dönem (Bahar) Hukuka Giriş ve n HKUK 131 Temel Kavramları 4 0 4 4 HKUK 106 Aile 5 0 5 6 Medeni Hukuka Giriş ve HKUK

Detaylı

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Öğrenci Odaklı Üniversite Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi ve FATÜBAT tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi ni onurlandırmanızı diler, saygılar sunarım. Prof. Dr. M. Ramazan YİĞİTOĞLU

Detaylı

Tablo 4. Ders Programı BİRİNCİ YIL. I. Yarıyıl II. Yarıyıl Kodu Dersin Adı T U AKT S HUK 103 2 0 3 ECON 114 2 0 3 HUK 104

Tablo 4. Ders Programı BİRİNCİ YIL. I. Yarıyıl II. Yarıyıl Kodu Dersin Adı T U AKT S HUK 103 2 0 3 ECON 114 2 0 3 HUK 104 Tablo 4. Ders Programı BİRİNCİ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl 103 HIT R 201 LAW 101 105 107 TURK 101 ENG 101 Roma Hukuku: Genel Hükümler Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I Hukuka Giriş (Introduction to Law)

Detaylı

EK 1 Tablo 1 ÖĞRETİM PROGRAMI TABLOSU Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Lisans Programı ŞUBE SAYISI

EK 1 Tablo 1 ÖĞRETİM PROGRAMI TABLOSU Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Lisans Programı ŞUBE SAYISI GÜZ BAHAR DERSİN KODU VE ADI T P K AKTS ŞUBE SAYISI DERSİN KODU VE ADI T P K AKTS 1. YARIYIL 2. YARIYIL EK 1 Tablo 1 ÖĞRETİM PROGRAMI TABLOSU Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Lisans Programı ŞUBE

Detaylı

2011-2012 AKADEMİK YILI HUKUK FAKÜLTESİ DERS PROGRAMI

2011-2012 AKADEMİK YILI HUKUK FAKÜLTESİ DERS PROGRAMI 011-01 AKADEMİK YILI HUKUK FAKÜLTESİ DERS PROGRAMI BİRİNCİ YIL Adı LAW 101 Hukuk Başlangıcı LAW 111 Anayasa Hukuku 5 5 LAW 11 ECON 111 LAW 131 Medeni Hukuk I (Temel Kavramlar ve Kişiler Hukuku) Introduction

Detaylı

HUKUK FAKÜLTESİ. Adalet ve Hakkaniyete Dayanan Bir Hukuk Anlayışı

HUKUK FAKÜLTESİ. Adalet ve Hakkaniyete Dayanan Bir Hukuk Anlayışı HUKUK FAKÜLTESİ Adalet ve Hakkaniyete Dayanan Bir Hukuk Anlayışı Hukuk Fakültesi, gerek bireyler, gerek bireylerle kamu otoritesi arasındaki kuralları, bu kuralların dayandığı hukuki ve felsefi temelleri

Detaylı

M.Ü.HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARILI DERS PROGRAMI I. SINIF BİRİNCİ ÖĞRETİM - TEK NUMARALI ÖĞRENCİLER (1.

M.Ü.HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARILI DERS PROGRAMI I. SINIF BİRİNCİ ÖĞRETİM - TEK NUMARALI ÖĞRENCİLER (1. I. SINIF BİRİNCİ ÖĞRETİM - TEK NUMARALI ÖĞRENCİLER HUKUK BAŞLANGICI İKTİSAT ANAYASA HUKUK BAŞLANGICI İKTİSAT ANAYASA 10.30-11.20 ROMA ANAYASA 11.30-12.20 ROMA ANAYASA 13.00-13.50 ROMA 13.00-13.50 İKTİSAT

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek; on yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik; yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir. Konfüçyüs REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1 Tanıtım Gösterisi Hazırlayan: Arş. Gör. Ahmet Cengizhan Dirican İçerik 1. 1. Üniversitemiz 2. 2. Bilgisayar Mühendisliği 3. 3. Bölümümüz

Detaylı

BİLGİ İşletme 2013-2014

BİLGİ İşletme 2013-2014 BİLGİ İşletme 2013-2014 Sosyal Medya Uzmanı Yeni işletme dünyasından birkaç örnek Etik Ticaret Yöneticisi Yeşil Pazarlama Danışmanı Sürdürülebilir Proje Uzmanı Veri bilimcisi Uluslararası Raporlama Uzmanı

Detaylı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tanıtım Gösterisi 1 İçerik 1. Üniversitemiz 2. Bilgisayar Mühendisliği 3. Bölümümüz 4. Son Sözler 2 Üniversitemiz 3 1. Teknoloji Enstitüsü

Detaylı

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ Doğuş markası, eğitime adanmış yarım asra yaklaşan bir anlam ifade etmektedir. Doğuş Üniversitesi eğitimde ilklerin sahibi, yeniliklerin öncüsü olarak, geçmişinden

Detaylı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2014-2015 Öğretim Yılı Ders Programı I. Sınıf Tek 13.00-13.45 13:55-14:40 15:00-15:45 15:55-16:40 17:00 17:45

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2014-2015 Öğretim Yılı Ders Programı I. Sınıf Tek 13.00-13.45 13:55-14:40 15:00-15:45 15:55-16:40 17:00 17:45 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2014-2015 Öğretim Yılı Ders Programı I. Sınıf Tek 13.00-13.45 13:55-14:40 15:00-15:45 15:55-16:40 17:00 17:45 Genel Kamu Hukuku Genel Kamu Hukuku Hukuk Başlangıcı

Detaylı

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans Programı

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans Programı Yeni Nesil Devlet Üniversitesi SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans Programı 2015-2016 Tanıtım Broşürü Bölüm Hakkında Genel Bilgiler Kamu Yönetimi, işlevsel anlamda kamu politikaları

Detaylı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖĞRETİM YILI DERS PROGRAMI (GÜZ)

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖĞRETİM YILI DERS PROGRAMI (GÜZ) İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 ÖĞRETİM YILI DERS PROGRAMI (GÜZ) I. Sınıf Tek 13.10-13.55 14.05-14.50 15.10-15.55 16.05-16.40 17.10-17.55 Genel Kamu Hukuku Genel Kamu Hukuku Kişiler e Aile

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 1 Haydarpaşa Yerleşkesinin Tarihçesi Fakültemizin de içinde bulunduğu Haydarpaşa yerleşkesinin temeli 11 Şubat 1895 tarihinde atılmıştır. Açılış tarihi ise 6 Kasım

Detaylı

w w w. b e z m i a l e m. e d u. t r

w w w. b e z m i a l e m. e d u. t r w w w. b e z m i a l e m. e d u. t r Dünden Bugüne... Yıl 1843 Osmanlı Padişahı II.Mahmut un eşi ve Padişah Abdülmecit in annesi Bezmiâlem Valide Sultan, bir rüya görecek ve bu rüyadan sonra, İncelikler

Detaylı

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU HUKUKU ANABİLİM DALI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARI GENEL BİLGİ Anabilim dalımızın amacı; uluslararası hukuka uygun olarak, bilimsel veriler ışığında,

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ MÜFREDATI 2013 2014 DERS VE KREDİ LİSTESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ MÜFREDATI 2013 2014 DERS VE KREDİ LİSTESİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ MÜFREDATI 2013 2014 DERS VE KREDİ LİSTESİ 1.SINIF GÜZ YARIYILI (1. YARIYIL) 1- HUK-101 Hukukun Temel Kavramları 3 3 5 2- HUK-103 Medeni Hukuk I 4 4 6 3- HUK-105 Anayasa

Detaylı

2016-2017. Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı

2016-2017. Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı 2016-2017 Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı FAKÜLTE VE BÖLÜMLER FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Matematik Bölümü Mütercim Tercümanlık Bölümü Psikoloji Bölümü GÜZEL SANATLAR,

Detaylı

Fakültemiz; Fakültemiz yeni kurulmasına rağmen hızla büyümekte ve kadrolarını genişletmektedir.

Fakültemiz; Fakültemiz yeni kurulmasına rağmen hızla büyümekte ve kadrolarını genişletmektedir. HOŞGELDİNİZ Fakültemiz; Bilimsel tutum ve becerileri kazanmış, mesleki donanım sahibi, içinde bulunduğu eğitimsel süreçlerle ilgili, toplumsal meselelere duyarlı, hür düşünen, demokratik ilkelere bağlı,

Detaylı

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ DERS KATALOĞU

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ DERS KATALOĞU YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ DERS KATALOĞU BİRİNCİ SINIF 1. Yarıyıl/1. Term LAW101 Hukuk Başlangıcı / Introduction to Law 2 3 LAW103 Anayasa Hukuku Genel Teorisi /General Theory of Constitutional

Detaylı

ÜNİVERSİTEDE KULLANILAN TERİMLER

ÜNİVERSİTEDE KULLANILAN TERİMLER ÜNİVERSİTEDE KULLANILAN TERİMLER Yükseköğretim: Ortaöğretime dayalı ve en az dört yarı yılı kapsayan her kademedeki eğitimöğretimin tümüdür. Yükseköğretimde önlisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim

Detaylı

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi nde Eğitim

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi nde Eğitim 2013 w w w. b e z m i a l e m. e d u. t r Ü Dünden Bugüne... Yıl 1843 Osmanlı Padişahı II.Mahmut un eşi ve Padişah Abdülmecit in annesi Bezmiâlem Valide Sultan, bir rüya görecek ve bu rüyadan sonra, İncelikler

Detaylı

İKİNCİ YIL ÜÇÜNCÜ YIL

İKİNCİ YIL ÜÇÜNCÜ YIL ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ LİSANS DERS PROGRAMI (II.Öğretim) 101 İktisada Giriş I 2 0 2 4 102 İktisada Giriş II 2 0 2 4 103 Genel Muhasebe I 2 0 2 4 104 Genel Muhasebe II 2 0 2 4 105

Detaylı

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ LİSANS ÇİFT ANADAL VE YAN DAL UYGULAMA YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ LİSANS ÇİFT ANADAL VE YAN DAL UYGULAMA YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ LİSANS ÇİFT ANADAL VE YAN DAL UYGULAMA YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL YÖNERGESİ

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL YÖNERGESİ ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL YÖNERGESİ Amaç Madde 1- Bu yönergenin amacı, Acıbadem Üniversitesi Fakülteleri nde, Acıbadem Üniversitesi Lisans, Ön Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ Amaç MADDE 1- (1) Yandal programının amacı, kayıtlı olduğu lisans programını başarı ile yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerini

Detaylı

ADALET ÖNLİSANS UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI DERS KİTABININ ADI SAYFA SAYISI SATIŞ FİYATI-TL I.YARIYIL

ADALET ÖNLİSANS UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI DERS KİTABININ ADI SAYFA SAYISI SATIŞ FİYATI-TL I.YARIYIL ADALET ÖNLİSANS UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI Klavye Kullanımı (1-2) 86 8,00 Adalet Meslek Etiği 122 12,00 Hukuka Giriş 82 8,00 Yargı Örgütü 103 10,00 Anayasa Hukuku Bilgisi 92 9,00 Medeni Hukuk Bilgisi 136

Detaylı

Bölümümüzün Vizyonu: Bölümümüzün Misyonu:

Bölümümüzün Vizyonu: Bölümümüzün Misyonu: Bölümümüzün Vizyonu: Uluslararası düzeyde ilişkiler kuran, üniversitemizin akademik, kültürel, kültürlerarası gelişim ve ilişkilerine katkı sağlayan bir bölüm olmak. Bölümümüzün Misyonu: Ulusal ve uluslararası

Detaylı

20* 20** - 12* 3** 30 - Eğitim Fakültesi mezunu olmak. (Programa kesin kayıt yaptıran 12 SÖZ 5 SÖZ 20* 5**

20* 20** - 12* 3** 30 - Eğitim Fakültesi mezunu olmak. (Programa kesin kayıt yaptıran 12 SÖZ 5 SÖZ 20* 5** - Kontenjan ALES Puan TC UŞAK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü 2015-2016 öğretim yılı güz yarıyılında lisansüstü programlara alınacak öğrenci kabul koşulları, kontenjanları,

Detaylı

T.C. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL LİSANS PROGRAMI YÖNERGESİ* BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

T.C. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL LİSANS PROGRAMI YÖNERGESİ* BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar T.C. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL LİSANS PROGRAMI YÖNERGESİ* Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Madde 1- (1) Bu yönergenin amacı, İstanbul Medipol Üniversitesinde

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ UYGULADIĞI EĞİTİM, ULUSAL TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON KURULU (UTEAK) TARAFINDAN AKREDİTE EDİLEN ÜLKEMİZDEKİ SAYILI TIP FAKÜLTELERİNDEN BİRİSİ http://tip.marmara.edu.tr

Detaylı

Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektronik Mühendisliği Bölümü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 1 Elektronik Mühendisliği Bölümü Tanıtım Gösterisi Hazırlayan: Arş. Gör. Hasan Hüseyin Sönmez İçerik 1. Üniversitemiz 2. Elektronik Mühendisliği 3. Bölümümüz 4. Son Sözler

Detaylı

T.C MARMARA ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu

T.C MARMARA ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu T.C MARMARA ÜNİVERSİTESİ Adalet Meslek Yüksekokulu KAMPÜSÜN TARİHÇESİ Yüksekokulumuzun da içinde bulunduğu Haydarpaşa yerleşkesinin temeli 11 Şubat 1895 te atılmıştır. Açılış tarihi ise 6 Kasım 1903 tür.

Detaylı

NEDEN İSTANBUL KEMERBURGAZ HUKUK FAKÜLTESİ?

NEDEN İSTANBUL KEMERBURGAZ HUKUK FAKÜLTESİ? ç HUKUK NEDİR? Hukuk bireyler arasındaki, bireylerle devletler arasındaki ve devletlerle devletler arasındaki ilişkileri düzenleyen, uygulaması devlet yaptırımına bağlanabilen kurallar bütünüdür. Bu kurallar

Detaylı

NEDEN İSTANBUL KEMERBURGAZ HUKUK FAKÜLTESİ?

NEDEN İSTANBUL KEMERBURGAZ HUKUK FAKÜLTESİ? ç HUKUK NEDİR? Hukuk bireyler arasındaki, bireylerle devletler arasındaki ve devletlerle devletler arasındaki ilişkileri düzenleyen, uygulaması devlet yaptırımına bağlanabilen kurallar bütünüdür. Bu kurallar

Detaylı

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ YATAY GEÇİŞ İLKELERİ A-FAKÜLTE İÇİ VE FAKÜLTELER ARASI YATAY GEÇİŞ İLKELERİ

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ YATAY GEÇİŞ İLKELERİ A-FAKÜLTE İÇİ VE FAKÜLTELER ARASI YATAY GEÇİŞ İLKELERİ A-FAKÜLTE İÇİ VE FAKÜLTELER ARASI 02 Mayıs 2014 tarih ve 28988 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak bazı maddelerinde değişiklik yapılan 24 Nisan 2010 tarih ve 27561 sayılı Yükseköğretim Kurumlarında Ön

Detaylı

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ YATAY GEÇİŞ İLKELERİ

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ YATAY GEÇİŞ İLKELERİ A- FAKÜLTE İÇİ VE FAKÜLTELER ARASI 02 Mayıs 2014 tarih ve 28988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak bazı maddelerinde değişiklik yapılan 24 Nisan 2010 tarih ve 27561 sayılı Yükseköğretim Kurumlarında Ön

Detaylı

BİZ SİZ HEPİMİZ. Biz: Hakkımızda I Siz: Misyonumuz I Hepimiz: Vizyonumuz

BİZ SİZ HEPİMİZ. Biz: Hakkımızda I Siz: Misyonumuz I Hepimiz: Vizyonumuz www.tugva.org BİZ Türkiye Gençlik Vakfı, merkezi Türkiye, çalışma alanı dünya olan, yenilikçi olmaktan ve icat çıkarmaktan çekinmeyen yeni nesil gençlik vakfı dır. TÜGVA, geleneklerine bağlı kalarak, çağın

Detaylı

Ege Üniversitesi Egitim Fakültesi

Ege Üniversitesi Egitim Fakültesi T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ A. Kuruluş 1998 yılında kurulan Fakültemiz, lisans ve lisansüstü eğitim programlarıyla güçlenerek gelişmektedir. Fakültemiz lisans programlarına 1999-2000 öğretim

Detaylı

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANA DAL VE YAN DAL PROGRAMI UYGULAMA USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGESİ

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANA DAL VE YAN DAL PROGRAMI UYGULAMA USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGESİ Senato tarihi:30/11/2011 Toplantı no:2011/21 T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANA DAL VE YAN DAL PROGRAMI UYGULAMA USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

%30 u İngilizcedir. MÜDEK 2/27

%30 u İngilizcedir. MÜDEK 2/27 MÜDEK Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği dir. Müdek, farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları

Detaylı

DÜNYA ŞEHRİ İSTANBUL DA GENÇ BİR ÜNİVERSİTE

DÜNYA ŞEHRİ İSTANBUL DA GENÇ BİR ÜNİVERSİTE DÜNYA ŞEHRİ İSTANBUL DA GENÇ BİR ÜNİVERSİTE FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ TOPLANTI GÜNDEMİ 2 TARİHİN DERİNLİKLERİNDEN, BİLİMİN VE SANATIN UFUKLARINA KURULUŞ TOPLANTI GÜNDEMİ 3 Fatih Sultan Mehmet

Detaylı

GELECEĞE HAZIRLIK REHBERİ. www.ticaret.edu.tr

GELECEĞE HAZIRLIK REHBERİ. www.ticaret.edu.tr GELECEĞE HAZIRLIK REHBERİ www.ticaret.edu.tr BAŞKAN IN MESAJI Yoğun bir sınav dönemine hazırlanacak ve sonrasında geleceğinize yön vereceğiniz bir tercih yapacaksınız. İstediğiniz bölümü kazanmak için

Detaylı

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ http://muhendislik.sdu.edu.tr/endustri Ekim, 2012 Isparta SDÜ MF Endüstri Mühendisliği Bölümü 2012 2 ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

Detaylı

DEVLET ve VAKIF (ÖZEL) ÜNİVERSİTELERİN 2013 TABAN PUANLARI KONTENJAN YERLEŞEN SAYILARI ve 2013-2014 ÜCRETLERİ OKAN ÜNİVERSİTESİ

DEVLET ve VAKIF (ÖZEL) ÜNİVERSİTELERİN 2013 TABAN PUANLARI KONTENJAN YERLEŞEN SAYILARI ve 2013-2014 ÜCRETLERİ OKAN ÜNİVERSİTESİ DEVLET ve VAKIF (ÖZEL) ÜNİVERSİTELERİN 2013 TABAN PUANLARI KONTENJAN YERLEŞEN SAYILARI ve 2013-2014 ÜCRETLERİ OKAN ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL VAKIF (ÖZEL) Programın Kodu Meslek Yüksekokulu Programın Adı ve

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PUAN BURS 2015-2016 EĞİTİM YILI TÜRÜ ORANI KONTENJAN. Ücretli

2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PUAN BURS 2015-2016 EĞİTİM YILI TÜRÜ ORANI KONTENJAN. Ücretli FAKÜLTE / PROGRAM EĞİTİM DİLİ EĞİTİM SÜRESİ ZORUNLU HAZIRLIK PROGRAMI -16 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PUAN BURS -16 EĞİTİM YILI TÜRÜ ORANI KONTENJAN TAVAN PUAN 14 LYS SONUÇLARINA GÖRE EN YÜKSEK BAŞARI SIRASI TABAN

Detaylı

HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI G Ü Z DÖNEMİ HAFTALIK DERS PROGRAMI

HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI G Ü Z DÖNEMİ HAFTALIK DERS PROGRAMI HUKUK FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI G Ü Z DÖNEMİ HAFTALIK DERS PROGRAMI (1. Yarıyıl) 1. Sınıf Adı T AKTS Dil Z/S Öğretim Üyesi Gün Saat Yer HUK101 Hukuk Başlangıcı / Introduction To Law HUK103

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ

HİTİT ÜNİVERSİTESİ YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ HİTİT ÜNİVERSİTESİ YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ Amaç MADDE 1- (1) Bu yönergenin amacı; Hitit Üniversitesinin fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında normal ve ikinci öğretimlerde anadal önlisans/lisans

Detaylı

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ VE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ NE HOŞGELDİNİZ

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ VE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ NE HOŞGELDİNİZ FEN BİLİMLERİ VE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ NE HOŞGELDİNİZ Sevgili Öğrenciler, GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Gümüşhane Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 2008 yılında kurulmuş ve 2009

Detaylı

2015-2016 Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı

2015-2016 Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı 2015-2016 Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı FAKÜLTE VE BÖLÜMLER FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Matematik Bölümü Mütercim Tercümanlık Bölümü Psikoloji Bölümü GÜZEL SANATLAR,

Detaylı

EĞİTİM İŞ TECRÜBESİ ÖZGEÇMİŞ. Yrd. Doç. Dr. Ece Baş Süzel ece.bas@bilgi.edu.tr

EĞİTİM İŞ TECRÜBESİ ÖZGEÇMİŞ. Yrd. Doç. Dr. Ece Baş Süzel ece.bas@bilgi.edu.tr ÖZGEÇMİŞ Yrd. Doç. Dr. Ece Baş Süzel ece.bas@bilgi.edu.tr EĞİTİM 2011-2015 Doktora İstanbul Üniversitesi, İstanbul Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ph.D. Tez Konusu: Gerçek Olmayan Vekâletsiz İş Görme ve Menfaat

Detaylı

AMASYA ÜNİVERSİTESİ AMASYA SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

AMASYA ÜNİVERSİTESİ AMASYA SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU AMASYA ÜNİVERSİTESİ AMASYA SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU DIŞ TİCARET PROGRAMI TANITIM BROŞÜRÜ KURULUŞ 08.04.2010 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu`nda bölümümüzün birinci öğretimine 2010-2011 öğretim

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ UYGULADIĞI EĞİTİM ULUSAL TIP EĞİTİMİ AKREDİTASYON KURULU TARAFINDAN AKREDİTE EDİLEN ÜLKEMİZDEKİ SAYILI TIP FAKÜLTELERİNDEN BİRİSİ İSTANBUL DA TEK TIP FAKÜLTESİ http://tip.marmara.edu.tr

Detaylı

21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da

21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da 21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da geleceğin mimarı nesiller artık bizim ellerimizde, güvenle... Keşke Hep Çocuk Kalsak! Büyüyünce ne olacaksın diye sorarlar. Oysa çocuk kalmak en güzel şey değil midir?

Detaylı

(EK-C) TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ MUHASEBE VE FİNANSAL YÖNETİM PROGRAMI TYYÇ BİLGİ PAKETİ ÖRNEĞİ

(EK-C) TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ MUHASEBE VE FİNANSAL YÖNETİM PROGRAMI TYYÇ BİLGİ PAKETİ ÖRNEĞİ TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ MUHASEBE VE FİNANSAL YÖNETİM PROGRAMI TYYÇ BİLGİ PAKETİ ÖRNEĞİ (EK-C) BAŞKENT Üniversitesi Muhasebe ve Finansal Yönetim Bölümü (Türkçe) Genel Bilgi Muhasebe ve Finansal Yönetim

Detaylı

Basın ve Yayın Bölümü

Basın ve Yayın Bölümü Dünyada, ülkenizde ve yaşadığınız yerde olup bitenlerden haberdar olmak için bastıramadığınız bir merak ve ilginiz varsa, bir de öğrendiklerinizi paylaşmaktan keyif alıyorsanız ve bunu önemli görüyorsanız,

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL PROGRAMININ ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 (1) Bu yönergenin amacı, İstanbul Kültür Üniversitesi

Detaylı

T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ BURS YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ BURS YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ BURS YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler (12.12.2012 Tarih ve 2012 / 23 Sayılı Senato Kararı) (17.12.2012 Tarih ve 2012 /25 Sayılı Mütevelli Heyeti Kararı) Amaç MADDE 1 1.

Detaylı

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YANDAL İLE DEĞİŞİM PROGRAMLARINA İLİŞKİN UYGULAMA ESASLARI YÖNERGESİ

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YANDAL İLE DEĞİŞİM PROGRAMLARINA İLİŞKİN UYGULAMA ESASLARI YÖNERGESİ BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YANDAL İLE DEĞİŞİM PROGRAMLARINA İLİŞKİN UYGULAMA ESASLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak Amaç Madde 1 (1) Bu yönergenin

Detaylı

Özel üniversitelerin burs olanakları-2012

Özel üniversitelerin burs olanakları-2012 On5yirmi5.com Özel üniversitelerin burs olanakları-2012 Özel üniversiteler, kendilerini tercih edecek adaylara hangi olanakları sunuyor? Yayın Tarihi : 24 Temmuz 2012 Salı (oluşturma : 11/22/2015) Gizem

Detaylı

MEF ÜNİVERSİTESİ LİSANS ÖĞRENCİLERİ BURS YÖNERGESİ

MEF ÜNİVERSİTESİ LİSANS ÖĞRENCİLERİ BURS YÖNERGESİ MEF ÜNİVERSİTESİ LİSANS ÖĞRENCİLERİ BURS YÖNERGESİ I. AMAÇ, TANIMLAR, GENEL HÜKÜMLER Amaç Madde 1. Bu yönergenin amacı, MEF Üniversitesi nde, lisans düzeyinde verilen eğitimöğretimin niteliğini burs ve

Detaylı

Çeyrek asırdır Türkiye de eğitimin ciddi bir iş olduğunun farkında olan Bilfen Liseleri; evrensel ilkeler ışığında, spora, müziğe, sanata ve kültürel

Çeyrek asırdır Türkiye de eğitimin ciddi bir iş olduğunun farkında olan Bilfen Liseleri; evrensel ilkeler ışığında, spora, müziğe, sanata ve kültürel Çeyrek asırdır Türkiye de eğitimin ciddi bir iş olduğunun farkında olan Bilfen Liseleri; evrensel ilkeler ışığında, spora, müziğe, sanata ve kültürel etkinliklere meraklı; yabancı dili iyi konuşan, akademik

Detaylı

MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik; Yeni Yüzyıl Üniversitesinde çift anadal ve yandal eğitim-öğretim programlarına ilişkin hükümleri kapsar.

MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik; Yeni Yüzyıl Üniversitesinde çift anadal ve yandal eğitim-öğretim programlarına ilişkin hükümleri kapsar. YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Yeni Yüzyıl Üniversitesinde bir lisans eğitim-öğretimine

Detaylı

ESOGÜ Fen-Edebiyat Fakültesi İSTATİSTİK BÖLÜMÜ

ESOGÜ Fen-Edebiyat Fakültesi İSTATİSTİK BÖLÜMÜ 2014 ESOGÜ Fen-Edebiyat Fakültesi İSTATİSTİK BÖLÜMÜ Kontenjan 60 Puan Türü MF-1 Eğitim Dili Türkçe Eğitim Süresi 4 yıl Yer ESOGÜ Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü Meşelik Yerleşkesi, 26480 ESKİŞEHİR

Detaylı

5. İstenen tüm belgeleri, kayıt görevlilerine teslim etmek üzere, üzerine adınızı yazdığınız boş Mütevelli zarfa yerleştiriniz.

5. İstenen tüm belgeleri, kayıt görevlilerine teslim etmek üzere, üzerine adınızı yazdığınız boş Mütevelli zarfa yerleştiriniz. 2015-2016 ÖĞRETİM YILI ÜNİVERSİTEMİZE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİMİZİ TEBRİK EDİYOR, İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ KAYIT GÜNLERİNDE EMİNÖNÜ YERLEŞKEMİZE BEKLİYORUZ... İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ 2015 2016 ÖĞRETİM

Detaylı

T.C KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL YÖNERGESİ

T.C KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL YÖNERGESİ T.C KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL VE YANDAL YÖNERGESİ Dayanak Madde 1-Kadir Has Üniversitesi Çift Anadal Programı Yönergesi, Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında

Detaylı

(EK-C) TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ PROGRAMI TYYÇ BİLGİ PAKETİ ÖRNEĞİ

(EK-C) TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ PROGRAMI TYYÇ BİLGİ PAKETİ ÖRNEĞİ (EK-C) TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ PROGRAMI TYYÇ BİLGİ PAKETİ ÖRNEĞİ Genel Bilgi BAŞKENT Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü (Türkçe) Yoğun rekabet koşulları altında olan

Detaylı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi. Turizm Fakültesi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi. Turizm Fakültesi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi İzmir Temmuz 2014 İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi; 14.07.2010 tarihinde kabul edilen ve 22.07.2010 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan

Detaylı

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi A Blok, Pedagojik Formasyon Birimi, ELAZIĞ. Tlf: 0-424-2370000/4928

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi A Blok, Pedagojik Formasyon Birimi, ELAZIĞ. Tlf: 0-424-2370000/4928 D U Y U R U ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRETMENLİĞE KAYNAK OLUŞTURAN BÖLÜMLERİNİN SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE MEZUNLAR İÇİN 2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA

Detaylı

T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ FAKÜLTE KURULU TOPLANTI TARİHİ TOPLANTI SAYISI KARAR SAYISI 20.05.

T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ FAKÜLTE KURULU TOPLANTI TARİHİ TOPLANTI SAYISI KARAR SAYISI 20.05. T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ FAKÜLTE KURULU TOPLANTI TARİHİ TOPLANTI SAYISI KARAR SAYISI Fakültemiz Fakülte Kurulu, Dekan Prof. Dr. Ahmet UZUN başkanlığında toplandı.

Detaylı

SOSYAL VE BEŞERİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

SOSYAL VE BEŞERİ BİLİMLER FAKÜLTESİ SOSYAL VE BEŞERİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 2015-2016 Akademik Yılında Öğrenci Alacak Bölümlerimiz Felsefe Medya ve İletişim Sosyoloji Tarih Türk Dili ve Edebiyatı Türk- İslam Arkeolojisi Psikoloji Yüksek Lisans

Detaylı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAM İLANI

HİTİT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAM İLANI HİTİT Sİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE PROGRAM İLANI 2015 2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA AŞAĞIDA BELİRTİLEN PROGRAMLARA YÜKSEK LİSANS VE Sİ ALINACAKTIR 10-14 Ağustos 2015 BAŞVURU

Detaylı

Eğitmen. Eğitmenler Emekli Hakim Mevci ERGÜN Prof.Dr. Mehmet YÜCE Smmm.Önder TÜREMEN Program 03 Ocak 2011 - Pazartesi 05 Ocak 2011 - Çarşamba

Eğitmen. Eğitmenler Emekli Hakim Mevci ERGÜN Prof.Dr. Mehmet YÜCE Smmm.Önder TÜREMEN Program 03 Ocak 2011 - Pazartesi 05 Ocak 2011 - Çarşamba Mesleki Uzmanlık Sertifika ları Mesleki Uzmanlık Sertifika ları Emekli Hakim Mevci ERGÜN Prof.Dr. Mehmet YÜCE Smmm.Önder TÜREMEN 03 Ocak 2011 - Pazartesi 05 Ocak 2011 - Çarşamba 10 Oca 2011 - Pazartesi

Detaylı

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü. 30. yıl

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü. 30. yıl İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 30. yıl Peyzaj Mimarlığı Bölümü Kuruluş 30. yıl Peyzaj Mimarlığı Bölümü 1985 te İ.Ü. Orman Fakültesinin 3. bölümü olarak açılmıştır. Fakültemiz,

Detaylı

T.C. BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANA DAL VE YAN DAL PROGRAMI YÖNERGESİ

T.C. BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANA DAL VE YAN DAL PROGRAMI YÖNERGESİ T.C. BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANA DAL VE YAN DAL PROGRAMI YÖNERGESİ Amaç ve Kapsam MADDE 1- Bu Yönergenin amacı, kendi bölümlerinde lisans programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Zübeyr Yıldırım

Yrd. Doç. Dr. Zübeyr Yıldırım Yrd. Doç. Dr. Zübeyr Yıldırım zyildirim@antalya.edu.tr Uluslararası Antalya Üniversitesi Fakültesi, Üniversite Cd. No: 2 07190 Döşemealtı/Antalya 0 (242) 241 01 92 İş Deneyimi 2012 - Yardımcı Doçent Doktor,

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ Fakültemiz 2809 sayılı Kanunun Ek 30. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulunun 02.06.2000 tarih ve 2000-854 sayılı kararnamesiyle kurulmuş, 2001-2002 Eğitim

Detaylı

TOBB Üniversitesini tanıyalım

TOBB Üniversitesini tanıyalım On5yirmi5.com TOBB Üniversitesini tanıyalım TOBB Üniversitesi hakkında her şey... Yayın Tarihi : 16 Nisan 2013 Salı (oluşturma : 10/6/2015) TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ya da kısaca TOBB ETÜ,

Detaylı

ÇİFT ANADAL PROGRAMI YÖNERGESİ

ÇİFT ANADAL PROGRAMI YÖNERGESİ YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ ÇİFT ANADAL PROGRAMI YÖNERGESİ Amaç Madde 1. Çift anadal programının amacı, anadal lisans programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 1 Haydarpaşa Yerleşkesi Fakültemizin de içinde bulunduğu Haydarpaşa yerleşkesinin temeli 11 Şubat 1895 te atılmıştır. Açılış tarihi ise 6 Kasım 1903 tür. Bu tarihin,

Detaylı

2) İdari teşkilatları tanır. 3) İdari usul kavramını ve ilkelerini yorumlar. 4) İdarenin işlemlerini karşılaştırır. 5) İdarenin sözleşmelerini kavrar.

2) İdari teşkilatları tanır. 3) İdari usul kavramını ve ilkelerini yorumlar. 4) İdarenin işlemlerini karşılaştırır. 5) İdarenin sözleşmelerini kavrar. DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Yarıyıl T+U Kredi AKTS Saat İDARE HUKUKU 0102819 8 3+0 3 4 Ön Koşul Dersleri YOK Dersin Dili Türkçe Dersin Seviyesi Lisans Dersin Türü Dersin Koordinatörü Dersi Verenler Seçmeli

Detaylı

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ BURS YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ BURS YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ BURS YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç: Madde 1. (1) Bu yönergenin amacı, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinin önlisans, lisans ve lisansüstü

Detaylı

Aday Meslek Memurluğu Sınavı için aranan genel koşullara ek olarak adayların bilmeleri gereken hususlar:

Aday Meslek Memurluğu Sınavı için aranan genel koşullara ek olarak adayların bilmeleri gereken hususlar: Dışişleri Bakanlığı Giriş Sınavları (PS. İstanbul Aydın Üniversitesinin bu programı, öğrencileri Ekonomi Bakanlığı Diş Ticaret Müsteşarlığı, AB Bakanlığı, MIT Müsteşarlığı gibi kurumların giriş sınavlarına

Detaylı

Öğrenci Odaklı Üniversite TIP FAKÜLTESİ. Bilim, sanat ve hayatla iç içe eğitim

Öğrenci Odaklı Üniversite TIP FAKÜLTESİ. Bilim, sanat ve hayatla iç içe eğitim Öğrenci Odaklı Üniversite TIP FAKÜLTESİ Bilim, sanat ve hayatla iç içe eğitim İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ TIP FAKÜLTESİ Üst düzeyde bilgi birikimi ve bilgi-kullanım yetenekleri ile donatılmış,

Detaylı

GÜRCİSTANDA NEDEN OKUMALISINIZ?

GÜRCİSTANDA NEDEN OKUMALISINIZ? GÜRCİSTANDA NEDEN OKUMALISINIZ? 78 bin kilometrelik yüz ölçümüne sahip Gürcistan, bir Güney Kafkasya ülkesi. Güney batısında Türkiye ile sınır komşusu olan Gürcistan, okuma yazma oranının yüksek olması

Detaylı

ATILIM ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA YATAY GEÇİŞ ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç-Kapsam-Dayanak

ATILIM ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA YATAY GEÇİŞ ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç-Kapsam-Dayanak (22.06.2011 gün ve 06 Sayılı Senato Kararı) ATILIM ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA YATAY GEÇİŞ ESASLARINA İLİŞKİN YÖNERGE BİRİNCİ BÖLÜM Amaç-Kapsam-Dayanak Amaç MADDE 1-

Detaylı

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KURUM İÇİ VE ANABİLİM DALI/BÖLÜMLER ARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI VE ŞARTLARI

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KURUM İÇİ VE ANABİLİM DALI/BÖLÜMLER ARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI VE ŞARTLARI KAFKAS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KURUM İÇİ VE ANABİLİM DALI/BÖLÜMLER ARASI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI VE ŞARTLARI (07.08.2015) 1) Başvuru Tarihi Başlangıç : 10 Ağustos

Detaylı

IŞIK ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS, LİSANS VE LİSANSÜSTÜ BURS YÖNERGESİ

IŞIK ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS, LİSANS VE LİSANSÜSTÜ BURS YÖNERGESİ IŞIK ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS, LİSANS VE LİSANSÜSTÜ BURS YÖNERGESİ MADDE 1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu yönerge Işık Üniversitesi'nin öğrencilerine sunduğu burs ve indirimlerin çeşit, uygulama koşul ve işlemlerini

Detaylı