Hukuk Fakültesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hukuk Fakültesi 2015-2016"

Transkript

1 Hukuk Fakültesi

2

3 Dekanın Mesajı Değerli Arkadaşlar, Öncelikle adaleti sağlamaya ilişkin mesleki eğitim ve öğretimin yapıldığı Hukuk Fakültesi nde okuma düşüncesinde olan sizleri gönülden kutluyorum. Sizleri, etik değerlerle donatılmış, hukukun üstünlüğüne ve evrensel ilkelerine bağlı, içinde yaşadığı toplumu tanıyan, özgürlükçü, çağdaş, rekabete açık, yeni ve öncü bilgiye ulaşmayı hedefleyen, yeni sorunlara çözüm üretebilecek yeterli teorik ve uygulama bilgisine sahip, ulusal, uluslararası düzenleme ve uluslar üstü yaklaşımları bilen ve uygulayan; uluslararası ve disiplinler arası işbirliği ile her türlü kaynağı etkili ve verimli kullanan adil hukukçular olarak yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Sizleri daha donanımlı hukukçular olarak yetiştirmek amacıyla, hukuk fakülteleri programlarında mutlaka bulunması gereken derslerin yanında, programımızda, Siyaset Bilimi, Bilişim Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku, Banka Hukuku, İmar Hukuku, Spor Hukuku, Basın Hukuku, İş Sağlığı ve Güvenliği Hukuku, Sağlık Hukuku, Gen Hukuku, Tüketici Hukuku, Avrupa Sözleşme Hukuku, Uluslararası Satım Hukuku, Mukayeseli Satım Hukuku, Kooperatif Hukuku, Çocuk Hukuku, Trafik Hukuku, Ombudsmanlık ve İlaç Hukuku gibi seçimlik derslere, yabancı hukuk sistemleri ile bağlantılı International Human Rights Law, Public International Law, International Criminal Law, European Union Law, Introduction to Turkish Law ve Introduction to Common Law gibi derslere ve klinik eğitim kapsamında staj ve sanal duruşma uygulamalarına yer vermekteyiz. Bunun yanı sıra gerçekleştirdiğimiz anlaşmalarla Erasmus ve yurt dışında Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde yaz ve kış okulu programlarına katılma ve yabancı yargı sistemlerini yakından tanıma imkanı da sunabilmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Ülkemizin çeşitli illerinden ve yurtdışından iyi bir hukuk eğitimi alabilmek için Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi çatısı altında bir araya gelmeyi düşünen sevgili öğrenciler; gönlünüzden geçen Hukuk Fakültesi ni kazanmanızı ve eğitim süreniz boyunca başarılı olmanızı temenni eder, en iyi dileklerimi sunarım. Prof. Dr. Murat ŞEN Dekan

4 Hukuk

5 Misyon - Vizyon FAKÜLTEMİZ Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2008 yılında İç Anadolu nun gözde şehirlerinden biri olan Kayseri de kurulmuş ve ilk öğrencilerini akademik yılında alarak ilk mezunlarını akademik yılında vermiştir. Günümüz dünyasında, tüm alanlarda olduğu gibi hukuk sahasında da yeni bakış açılarının ortaya konulmasının zorunlu hale geldiği bilinciyle hareket eden Fakültemiz, ulusal ve uluslararası yargı sisteminde görev alacak, çağdaş, üstün nitelikli, geleceği görebilen, iç hukuk düzenlemelerinin yanı sıra uluslararası ve uluslarüstü hukuk düzenlemelerini ve uygulamalarını bilen, iyi ve adil hukukçular yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda Fakültemizde, öğrendiklerini sorgulayan ve araştıran, ulusal ve uluslararası rekabete hazır ve açık, ortaya çıkan yeni sorunlara çözüm üretebilecek yeterli teorik ve uygulama bilgisine sahip nitelikli hukukçular yetiştirilmektedir. MİSYONUMUZ 1. Etik değerlerle donatılmış, 2. İnsanlık onuruna saygılı, 3. Hukukun üstünlüğüne ve evrensel ilkelerine bağlı, 4. Geleceği görebilen, yeni ve öncü bilgiye ulaşmayı hedefleyen, aktif bir yabancı dil eğitimi eşliğinde teorik eğitimi uygulamalı eğitim ile birleştiren, yeni sorunlara çözüm üretebilecek yeterli teorik ve uygulama bilgisine sahip, rekabete açık, özgürlükçü, çağdaş, içinde yaşadığı toplumu tanıyan, milli bilinç ve özgüven sahibi, 5. Ulusal ve uluslararası düzenlemelerle uluslar üstü yaklaşımları bilen, uygulayan, disiplinler arası işbirliği ile her türlü kaynağı etkili ve verimli kullanan, 6. Ulusal ve uluslararası hukuk düzenlerine yönelik nitelikli ve adil hukukçular yetiştirmek ve bilimsel bir disiplin olan hukuka katkıda bulunmak görevimizdir. VİZYONUMUZ 1. Nitelikli eğitim-öğretim sunmak, 2. Bilimsel çalışmalarla hukukun gelişimine katkıda bulunmak, 3. Ulusal ve uluslararası alanda saygınlık kazanmış bir fakülte konumuna ulaşmak, 4. Fikri ve vicdanı hür, üstün nitelikli hukukçular yetiştirmektir.

6

7 Hukuk KARİYER İMKANLARI Hakimlik Savcılık Avukatlık Noterlik Kaymakamlık Müfettişlik Akademisyenlik Hukuk Müşavirliği Bürokrasi ve özel sektör alanlarında üst düzey yöneticilik UYGULAMALI EĞİTİM VE ÖĞRENCİ STAJI Öğretilen bilgi kadar bilginin nasıl öğretildiği de önemlidir. Bu önemli noktadan hareketle üstün nitelikli hukukçular yetiştirmeyi amaçlayan Fakültemizde, teorik dersler pratik (uygulama) çalışmalarla desteklenerek öğrencilerin gerekli donanıma sahip olmaları sağlanmaktadır. Gerçek bir duruşma salonu şeklinde düzenlenen derslikte, teorik derslerin pratik uygulaması yapılmakta, lisans eğitimi aşamasında öğrenciler meslek hayatına hazırlanmaktadırlar. Bu amaçla farazi duruşmalar yapılarak öğrencilerimiz, adliyelerdeki sona ermiş dava dosyası örneklerindeki konular üzerinden yaşanmış gerçek hayat olaylarının uygulamasını yapma imkanına ulaşabilmektedirler. Uygulama imkânı sadece Fakültedeki derslikle sınırlı bulunmamakta aynı zamanda teorik bilgilerin pekiştirilmesi ve uygulama yetisinin kazanılması amacıyla yirmi işgünü süren öğrenci stajı zorunlu tutulmaktadır.

8 Hukuk TEKNOLOJİNİN ETKİN KULLANIMI Öğrencilerimiz, kendilerine üniversitemiz tarafından sunulan kablosuz internet bağlantısı, hukuk ve diğer alanlardaki veri tabanlarına kolay ulaşım gibi imkanlarla ders anında dahi ilgili mevzuat ve yargı kararlarından yararlanabilmektedirler. GENEL BİLGİLER Puan Türü TM-3 Eğitim Dili Türkçe İngilizce Hazırlık Seçmeli Eğitim Süresi 4 yıl YABANCI DİL Fakültemizin temel amaçlarından biri İngilizce bilen hukukçu yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda seçmeli hazırlık sınıfı eğitimi sunulmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin eğitim-öğretim sürecinin sonunda belirli bir dil düzeyine ulaşmasının sağlanması hedeflenmektedir. Öğrencilerimiz eğitim-öğretim dönemi boyunca İngilizce olarak işlenen seçimlik hukuk derslerini alabilmekte ve bu sayede Legal Writing(Hukuki Yazışmalar), Contract Law(Sözleşme Hukuku) gibi derslerle hukuk alanında uluslararası düzeyde hukuk metinlerini inceleme imkanına sahip olabilmektedirler. Ayrıca yurt dışında anlaşmalı olduğumuz ABD, Almanya, İsveç, İtalya, İrlanda, Çek Cumhuriyeti ve Güney Kore gibi ülkelerdeki Hukuk Fakültelerinde, gerek Erasmus programı ve gerekse yaz ve kış okulu imkanı da sayesinde öğrencilerimize farklı hukuk sistemlerini yerinde görebilme fırsatını yakalayabilmektedirler. ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ Uluslararası işbirliği kapsamında Fakültemiz, ikili anlaşmalarla İsveç, İtalya, Almanya, Çek Cumhuriyeti gibi birçok Avrupa ülkesindeki Hukuk Fakülteleri ile Erasmus kapsamında karşılıklı öğrenci ve öğretim üyesi değişimini gerçekleştirmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz Avrupa hukuk sisteminin işleyişini yakından tanıma imkanı bulmakta; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Topluluğu Adalet Divanı gibi pek çok yargısal kurumun işleyişini yerinde görme imkânına sahip olmaktadır. Diğer taraftan Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda ve Güney Kore gibi ülkelerle yapılan işbirliği çerçevesinde Fakültemiz öğrencileri, yaz ve kış okuluna katılmanın yanı sıra Amerikan hukuk sistemini ve yabancı hukuk sistemlerini yakından tanıma imkânı bulmaktadır.

9 Hukuk Yabancı Öğretim Üyeleri Hukuk Fakültesinde Öğretim üyesi değişim programı çerçevesinde yurt dışından gelen yabancı öğretim üyeleri fakültemizde pek çok ders vermiştir. Introduction to American Law ve American Civil Procedure Law dersleri Prof. Dr. Jeffrey E. Thomas tarafından; Europen Union Law dersi Almanya Lüneburg Üniversitesi nden Prof. Dr. Jürgen W. Simon tarafından; International Human Rights Law dersi Doç. Dr. Rana Lehnardt tarafından; Contract Law dersi Lecturer Mark Lehnardt tarafından; Introduction to Turkish Law, European Union Law ve International Human Rights Law dersleri de Doç. Dr. Ferhad Mehdiyev tarafından verilmiştir. ANLAŞMALI OLDUĞUMUZ YURT DIŞI EĞİTİM PROGRAMI OLAN ÜNİVERSİTELER ÌÌThe University of Rostock (Universität Rostock), Almanya ÌÌUniversity of Sassari, İtalya ÌÌÖrebro University School of Law, İsveç ÌÌMetropolitan University Prague, Çek Cumhuriyeti ÌÌHankuk University of Foreign Studies Law School, Güney Kore ÌÌBelmont University College of Law, Amerika Birleşik Devletleri Belmont Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yaptığımız yaz okulu programı: Fakültemiz ABD nin Tennessee eyaletindeki Belmont Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile 14 Haziran-1 Temmuz 2013 tarihleri arasında ortaklaşa yaz okulu programı düzenlemiştir. Dekanımız Prof. Dr. Murat Şen in de katıldığı bu programda Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 18 genç hukukçu adayı, Belmont Üniversitesi nin kampüsünün bulunduğu Tennessee eyaletinin başkenti olan Nashville şehrinde, Amerikan Hukuk sistemine ilişkin dersler almışlardır. Eyaletin yüksek mahkemesi ve meclisi gibi önemli kurumlar ziyaret edilmiştir. Yüksek mahkemeyi ziyaret eden öğrencilerimiz kendilerine rehberlik eden Yüksek Mahkeme Genel Sekreterinden konu hakkında ayrıntılı bilgi almışlardır. Birçok hukukçunun arzuladığı ancak gerçekleştiremediği bir imkanı yakalayan öğrenciler, yetkililerden, birinci ağızdan uygulamalı bilgi almanın mutluluğunu yaşamışlardır. Bu program Türk hukukundan farklı bir hukuk sistemini tanıtmanın yanında yeni bir ülkeyi tanıma fırsatı da sağlamıştır. Bu bağlamda CNN ve coca cola gibi firma ziyaretlerinin yanı sıra Ruby Falls gibi turistik geziler de gerçekleştirilmiştir. Farklı bir ülkede arkadaşlıklar kurmanın yanı sıra, farklı bir hukuk sistemine sahip toplumun içinde bulunup gözlem yapma fırsatı yakalayan genç hukukçular, programa katılmaktan son derece memnun olduklarını ifade etmişlerdir.

10

11 Hukuk ÇİFT ANADAL İMKANI Çift anadal programı, başarı şartını gerçekleştiren öğrencilerin Melikşah Üniversitesi nin diğer bir programını da eş zamanlı olarak okuyup iki ayrı diploma alabilmesine imkân sağlayan programdır. Bu bağlamda Hukuk Fakültesini okuyan bir öğrencinin şartlarını gerçekleştirmesi halinde eşzamanlı olarak Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik veya Psikoloji gibi bir programı da okuyarak o programın da diplomasına sahip olması mümkündür. y Çift anadal programı Melikşah Üniversitesi nde yürütülen programlar arasında açılabilmekte ve öğrenci, duyurulmuş olan çift anadal diploma programına, anadal diploma programının en erken üçüncü ve en geç beşinci yarıyılının başında başvurabilmektedir. y Öğrencinin çift anadal diploma programına başvurabilmesi için başvurduğu döneme kadar anadal diploma programında aldığı tüm kredili derslerin başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Başvuru anında anadal diploma programındaki genel not ortalaması 4.00 üzerinden en az 3.00 olan ve aynı zamanda anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20 de bulunan öğrenciler ikinci anadal diploma programına başvurabilmektedir. y Çift anadal programındaki öğrenci, anadal diploma programında kurum içi geçiş hükümlerine uygun koşulları sağladığında ikinci anadal diploma programına yatay geçiş yapabilmektedir. y Çift anadal programından ayrılan bir öğrenci, yandal programının tüm gereklerini yerine getirmişse yandal sertifikası almaya hak kazanmaktadır. YANDAL İMKANI Yandal programı, kendi bölümünün lisans programını başarı ile yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda öğrenim görmelerini ve disiplinler arası birikime sahip olmalarını sağlamaktadır. y Öğrenciler, lisans öğrenimi sırasında aynı anda bir yan dal programına kaydolabilmektedir. Bu programa başvuracak öğrencilerin başvurduğu yarıyıla kadar aldığı tüm kredili dersleri başarıyla tamamlaması şarttır. Öğrencinin başvuru sırasında anadal programındaki genel not ortalamasının da 4.00 üzerinden en az 2.50 olması gerekmektedir. y Başvurular, anadal lisans programının en erken üçüncü, en geç altıncı yarıyılının başında yapılmaktadır. Bir yandal programındaki derslerin kredisi toplamda en az 18, en çok 24 olabilir. y Öğrencinin yandal programındaki başarı durumu, anadal programındaki mezuniyetini etkilememektedir. Yandal programını tamamlayan öğrenciye eğitim aldığı alanda sadece başarı belgesi (yandal sertifikası) düzenlenmektedir. Bu belge diploma yerine geçmemektedir.

12 Bilimsel Etkinlikler FAKÜLTEMİZDE BİLİMSEL ETKİNLİKLER Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi olarak güncel hukuki gelişmeleri sempozyum, panel, konferans gibi etkinliklerle ele almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cilt 1, Sayı 1, Haziran 2012 Cilt 3, Sayı 2, Aralık 2014 y Mukayeseli Hukuk Semineri düzenlendi. y Uluslararası Milletlerarası Satım Hukuku (CISG) Sempozyumu tertip edildi. y Eğitimden Hayata Avukatlık Mesleği konulu bir panel gerçekleştirildi. y 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kapsamında Kadın ve Şiddet konulu panel düzenlendi. y Japon öğrencilerin de katılımıyla Etnik Sorunlar üzerine bir konferans tertiplendi. y Güney Kore de The Development of Law in a Connected World ve Azerbaycan da Hukuk Devletinin Güncel Sorunları konulu Uluslararası sempozyumlar düzenlendi. y Sözleşme Hukukunun Temel Problemleri Melikşah ta konuşuldu. y Avukatlık Kanun Taslağı Üzerine HSYK üyesi ve Kayseri Baro Başkanı ile söyleşi yapıldı. y Karşılaştırmalı Anayasa Hukukunda Din ve Vicdan Özgürlüğü konuşuldu. y Gözyaşının Dinmediği Topraklar: Türk-İslam Coğrafyasında İnsan Hakları İhlalleri paneli yapıldı. y Uluslararası Türk ve Kore Hukukunda Yargı Sempozyumu ilklerden biriydi. y Azerbaycan 2020: Geleceğe Bakış Geliştirme Strateji Sürecinde İnsan Haklarının Etkili Korunması tartışıldı. y Demokratikleşme Paketi konulu panel gerçekleştirildi. y Başkanlık Sistemi ve Türkiye Konferansı gerçekleştirildi. y Hocalı Katliamı Melikşah ta konuşuldu. y İnsan Haklarının Korunması ve Kurumsallaştırılması paneli yapıldı. y 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu Sempozyumu yapıldı. y Gen Hukuku Sempozyumu Türkiye de ilk kez Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesinde gerçekleştirildi.

13 Sosyal ve Kültürel Etkinlikler FAKÜLTEMİZDE SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Öğretim Elemanı, öğrenci ve öğrenci kulüplerinin katılımlarıyla pek çok sosyal ve kültürel etkinlik düzenlemiştir. Bu etkinliklerden başlıcaları şunlardır: y Kayseri Marina da yapılan kahvaltıda Dekan, Öğretim Üyesi ve öğrencilerin buluşması, y Öğretim Üyeleri ve öğrencilerle birlikte Konya gibi tarihi ve turistik mekânlara yapılan geziler, y Yaklaştıkça uzaklaşan ve uzaklaştıkça yaklaşan Erciyes Dağı nda, Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin kaynaşmasını sağlayan Kayseri nin yerel değeri sucuk ekmek partisi, y Türkiye nin önemli hukuk bürolarından seçkin hukukçuların, avukatların öğrencilerle söyleşileri, y Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen Adalet Akademisi gezisi, y Hukuk Fakültelerinin laboratuvarı sayılan adliyelere yapılan geziler, y Bir meslek teşekkülü olan Barolara ziyaret (Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin Kayseri Barosu nu ziyaretleri), y Öğrencilerle yapılan tanışma toplantıları, y Oryantasyon günleri, toplantı ve programları, y Öğrenci kulüpleriyle yapılan sosyal etkinlikler, y Hukuk Fakültesi mezuniyet programı, y Cumhuriyet Başsavcıları ile söyleşiler (Kayseri Cumhuriyet Başsavcısının öğrencilerle söyleşi programı), y Sosyal içerikli seminer programları (Ahmet Şerif İzgören ile Geleceği Yönetmek konulu seminer), y Yurtdışında gerçekleştirilen yaz ve kış okulu programları (ABD nin Belmont Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yaz okulu programının gerçekleştirilmesi), y Yurtdışındaki üniversiteler, kurum ve kuruluşlar ile yapılan işbirliği programları (Azerbaycan Milli İlimler Akademisi ile Hukuk Devletinin Güncel Sorunları konulu konferans), y Hukuk Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Türk Halk Müziği Korosu.

14 Lisans Ders Programı Sanal Duruşma İzle LİSANS PROGRAMI DERS MÜFREDATI BİRİNCİ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl Dersin Adı Dersin Adı Hukuk Başlangıcı Hukuk Metodolojisi Anayasa Hukuku Genel Teorisi Türk Anayasa Hukuku Medeni Hukuk-I (Giriş-Kişiler Hukuku) Medeni Hukuk- II (Aile Hukuku) Türk Dili-I Türk Dili - II Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II Academic Reading and Writing- I Academic Reading and Writing-II Proficiency B1-I Proficiency B1-II Seçimlik Ders İktisat Ortak Seçmeli Ders Seçimlik Ders Seçimlik Ders İKİNCİ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl Dersin Adı Dersin Adı Ceza Hukuku Genel Hükümler-I Ceza Hukuku Genel Hükümler-II Borçlar Hukuku Genel Hükümler-I Borçlar Hukuku Genel Hükümler-II İdare Hukuku-I İdare Hukuku-II Türk Hukuk Tarihi-I Türk Hukuk Tarihi-II Devletler Genel Hukuku İnsan Hakları Hukuku Hukuk Felsefesi Hukuk Sosyolojisi Research Paper and Writing and Presentation-I/Proficiency B2-I Research Paper and Writing and Presentation-II/ Proficiency B2-II Seçimlik Ders Seçimlik Ders Seçimlik Ders ÜÇÜNCÜ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl Dersin Adı Dersin Adı Ceza Özel Hukuku-I Ceza Özel Hukuku-II Eşya Hukuku-I Eşya Hukuku-II Medeni Usul Hukuku-I Medeni Usul Hukuku-II Ticari İşletme Hukuku Şirketler Hukuku Borçlar Hukuku Özel Hükümler-I Borçlar Hukuku Özel Hükümler-II Mali Hukuk Vergi Hukuku İdari Yargı Seçimlik Ders Seçimlik Ders Seçimlik Ders DÖRDÜNCÜ YIL I. Yarıyıl II. Yarıyıl Dersin Adı Dersin Adı Ceza Yargılaması Hukuku-I Ceza Yargılaması Hukuku-II Miras Hukuku-I Miras Hukuku-II Kıymetli Evrak Hukuku Deniz Ticareti ve Sigorta Hukuku İcra Hukuku İflas Hukuku Bireysel İş Hukuku Toplu İş Hukuku Adli Tıp Sosyal Güvenlik Hukuku Bitirme Stajı Devletler Özel Hukuku Bağlama Kuralları Vatandaşlık ve Yabancılar Hukuku Seçimlik Ders Seçimlik Ders Seçimlik Ders

15 Lisans Ders Programı LİSANS PROGRAMI SEÇİMLİK DERSLER Roma Hukuku Rekabet Hukuku Siyaset Bilimi Seçim Hukuku Hukuk ve Ekonomi Avrupa İnsan Hakları Hukuku Yargı Örgütü Hukuku Reklam Hukuku Introduction to the European Union Azerbaycan Hukukuna Giriş Issues in Global Politics Kooperatif Hukuku Diksiyon ve Konuşma Atipik Sözleşmeler Muhasebe Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku Siyasi Tarih Adli Metinler ve Meslek Kuralları Legal Writing Özelleştirme Hukuku Viktimoloji Memur Hukuku Constitutional Law İletişim Hukuku Türk Dış Politikası International Politics and Law Anglo-Sakson Hukukuna Giriş International Commercial Law Siyaset Sosyolojisi Aile Düzenine Karşı Suçlar Bilimsel Araştırma Teknikleri International Political Economy Türk Siyasetinde Güncel Meseleler Patent Hukuku Siyasal Partiler Hukuku Türk Siyasal Rejimi Introduction to Turkish Law İnşaat Hukuku Einführung Ins Türkische Recht Uzay ve Hava Hukuku Kavaidi Külliye Introduction to Common Law Anayasa Yargısı İş Sağlığı Güvenliği Hukuku Hukuk Devleti ve İktidar Kuramı Maden Hukuku Kadın Hukuku ve Ailenin Korunması Spor Hukuku Temel Bilişim Teknolojileri Basın İş Hukuku Adli Yazışma ve Tebligat Hukuku Avrupa Birliği Mülteci Hukuku Başkanlık Sistemi Milletlerarası Tahkim Hukuku European Union Law Vergi Suçları ve Cezaları Contract Law Türk Demokrasi Uygulamaları Bilgi Hukuku İmar Hukuku Uluslararası İlişkiler Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Kriminoloji International Criminal Law Çevre Hukuku Hukuk Uygulamaları International Organizations and Turkey Avrupa Birliği Hukuku Criminology Çalışma Örgütleri Gıda Hukuku Avukatlık ve Noterlik Hukuku Kamu İhale Hukuku Deniz İş Hukuku Toprak Hukuku Adli Kolluk Turizm Hukuku Islamic Law International Law Milletlerarası Satım Hukuku Banking Law Milletlerarası Ticari Akitler Hukuku Mukayeseli Sözleşmeler Hukuku Arabuluculuk Mukayeseli Haksız Fiil Hukuku International Trade Law Spor Ceza Hukuku Mukayeseli Özel Hukuka Giriş Human Rights in International Relations Askeri Ceza Hukuku Turkish Foreign Policy Avrupa Birliği Ceza Hukuku International Organizations and Turkey Avrupa Birliği Özel Hukuku Trafik Hukuku İnfaz Hukuku Bilişim ve İnternet Hukuku E-Ticaret Hukuku Banka Hukuku Karşılaştırmalı Özel Hukuk Constitutionalism in Comparative Perspective International Law and Turkish Foreign Policy Medya Hukuku Kamu Alacaklarının Tahsili Hukuku Gen Hukuku Vergi Yargılaması Hukuku Sağlık Hukuku Foreign Policy and Human Rights Farazi Mahkeme Yarışmalarına Hazırlık Uluslararası Ceza Hukuku Sermaye Piyasası Hukuku Mülteci Hukuku Enerji Hukuku Disiplin Hukuku Tüketici Hukuku Finansal Kiralama Hukuku Yerel Yönetimler İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar İslam Hukuku Türk Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Yolu Çocuk Hukuku International Arbitration International Human Rights Law European Union Private Law Bilişim Suçları European Union Refugee Law Ombudsmanlık Private International Law Fikri Mülkiyet Hukuku

16 Yüksek Lisans Ders Müfredatı YÜKSEK LİSANS PROGRAMI ÖZEL HUKUK DERS MÜFREDATI Yüksek Lisans Tezi İş Görme Sözleşmeleri Modern Sözleşme Tipleri Haciz Hukuku Kira Hukuku Bireysel İş Hukukunda Temel Kavramlar Sağlık Hukuku Milletlerarası Tahkim Medeni Usul Hukukunda İspat Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda Yaptırımlar Hukukta Yorum ve Hermenötik Teminat Borcu Doğuran Sözleşmeler Akdi Sorumluluk Banka Hukuku Uluslararası Satım Hukuku (Cısg) Kıymetli Evrak Hukukunda Güncel Sorunlar Tebligat Hukuku Kusursuz Sorumluluk Hukuku Tüketici Hukukunda Güncel Sorunlar Hukukta Araştırma Yöntemleri Toplu İş Sözleşmesi Hukuku İş Sözleşmesinden Doğan Borçlar Toplu İş Hukukunda Güncel Sorunlar İş Hukukunda Çalışma ve Dinlenme Süreleri Sosyal Güvenlik Hukukunun Genel Esasları İş Sözleşmesinin Feshi Akit Dışı Sorumluluk Hukuku Basın İş Hukuku Tazminat Hukuku Yenilik Doğuran Haklar Teminat Sözleşmesi İnşaat Hukuku İş Kazası ve Meslek Hastalığından Doğan Sorumluluk Anabilim Dalı Semineri Şirketler Hukukunda Güncel Sorunlar Avrupa Sözleşme Hukuku Özel Hukukta Faiz Sigorta Hukukunda Güncel Sorunlar Evlilik Birliğinde Mal Rejimleri Kanun Yolları İflasın Ekonomik Analizi Bireysel İş Hukukunda Güncel Sorunlar İflasın Hukuki Sonuçları İflas Davası Üçlü Borç İlişkileri Rehnin Paraya Cevrilmesi İnternet Hukuku Özel Hukukun Anayasal Temelleri Özel Hukukta Faiz Sendikalar Hukuku Boşanma Hukuku Genel İşlem Koşulları Taşıma Hukuku Çek Hukuku Özel Emeklilik Sistemi Marka Hukuku Sigorta Kolları Tahkim Hukuku Kefalet Hukuku Kullandırma Borcu Doğuran Sözleşmeler Avrupa Müşterek Satım Hukuku İş Sözleşmesinin Askıya Alınması Mukayeseli Miras Hukuku İş Yargılamasında Bilirkişilik İş İlişkisinde Kişilik Haklarının Korunması Şirketler Hukukunda Yeniden Yapılandırma İş Sağlığı ve Güvenliği Hukukunda Güncel Sorunlar

17 Yüksek Lisans Ders Müfredatı YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KAMU HUKUKU DERS MÜFREDATI Yüksek Lisans Tezi İdare Hukuku Anabilim Dalı Semineri Anayasa Yargısında Yorum Yöntemleri İdari Yargı Ceza Muhakemesinde Kanun Yolları İdari Sözleşmeler Hukuku Uluslararası Örgütler Anayasa Yargısı İdarenin Sorumluluğu İnsan Hakları Hukuku Kamu Malları Ceza Usul Hukuku Hükümet Sistemleri Ceza Hukukunun Güncel Sorunları Amme Alacakları Tahsili Usulü Hukuku İfade Özgürlüğü ve Nefret Söylemi Katma Değer Vergisi Kanunu Uygulaması Yerel Yönetimler Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Hukuku Ekonomik Kamu Hukuku Ceza Muhakemesinde Koruma Tedbirleri Seçim Sistemleri Rehnin Paraya Cevrilmesi Avrupa Topluluğu Hukuku İnternet Hukuku Suçun Özel Görünüş Biçimleri Özel Hukukun Anayasal Temelleri Sağlık Hukuku İnsan Hakları Hukuku Hukukta Araştırma Yöntemleri Vergi Suç ve Cezaları İktidar Kuramı Kamu Denetçiliği Kurumu Anayasal Vergilendirme İlkeleri Kamu İhale Hukuku Çağdaş Demokrasilerde Anayasa Yapımı Memur Hukuku Anayasa Şikayeti Anayasa Hukuku Hukuk Devlet Kuramı Ceza Hukuku Kamu İdaresinin Güvenirliliğine ve İşleyişine Karşı Şuçlar

18 Melikşahlılar Broşürlerdeki İmkanların Ötesindeki Üniversite Ali Osman Bağırgan Hukuk Merhabalar, Ben Ali Osman. Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Üniversitemizin burslu kontenjan imkanından yararlanmaktayım. Ülkemizde üniversitelere girmek isteyen her öğrenci gibi ben de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı na girdim, en az sınav süreci kadar stresli olan tercih sürecini atlattım. Sınava hazırlanan siz arkadaşlarımın ne derece sıkıntılı bir dönem içerisinde olduğunuzu anlayabiliyorum. Ancak ardından umutları da beraberinde getirecek olan bir sınav geçirdiyseniz, hayatınızın en güzel yaz aylarından birinin sizi beklediğini müjdelemek isterim. Her sabah Türkiye nin farklı bölgelerinden, farklı üniversitelerinden gelen davetiye postalarını aldığınızda söylemek istediklerim daha çok anlam kazanacaktır. Yaşadığım tüm stresi unutturan o davetiyelerden birisi de şu an öğrencisi olma ayrıcalığını yaşadığım Melikşah Üniversitesi tarafından gönderilmişti. Değerli arkadaşlar, şu an bu güzide eğitim ortamının bir üyesi olabilmeme vesile olan o broşürlerde bahsedilen tüm imkânların daha da fazlasıyla karşılaşmak ne kadar doğru bir tercih yaptığımı bana her an hatırlatmaktadır. Türkiye nin günden güne gelişen şehri Kayseri nin, hayırseverliği bir yaşam biçimi haline getirmiş insanlarının hiçbir fedakârlıktan kaçınmadanbizler için hazırladığı Melikşah Üniversitesi, teknolojiyi güçlü akademik kadrosuyla buluşturarak biz öğrencilere en üst seviyede eğitim vermeyi amaçlamıştır. Geniş kampüsü ve spor tesisleri, bizlerin her zaman hayalini kurduğumuz kampüs yaşantısını karşılamakta ve eğlenceli vakit geçirmemizi sağlamaktadır. Ayrıca başkanlığını üstlendiğim Melikşah Üniversitesi Genç Hukukçular Kulübü dahil, çeşitli kulüplerde görev alabilir, yurt içi ve yurt dışından gelen ünlülerin ve kıymetli akademisyenlerin söyleşilerine katılabilir, bizi bekleyen zorlu iş hayatı öncesinde, ilk deneyimlerimizi Melikşah Üniversitesi nde hep birlikte kazanabiliriz. Sevgili arkadaşlarım, başarı hikâyemizin Melikşah Üniversitesi nde başlaması inancıyla sizleri bu sıcak eğitim ortamında buluşmaya davet ediyorum.

19 Melikşahlılar Alanında Uzman Hocalar Gamze Öztürk Hukuk Melikşah Üniversitesi ni tercih etmemin sebebi gelişmeye açık yeni bir üniversite olmasıydı. Hukuk Fakültesi tercihimde ise sınırlı sayıda öğrenci alınması sayesinde tüm öğrencilerin öğrenim sürecinde daha etkin roller alması, kaliteli bir eğitim kadrosunun bulunması gibi faktörler etkili oldu. Burada geçirdiğim zaman içerisinde hocalarımızın öğrencilerle çok ilgili olduğunu, herhangi bir sorun karşısında kendilerine başvurulduğu zaman ellerinden gelen her türlü yardımı yaptıklarını, öğrencilerle görüşmeyi sadece bir görev olarak görmeyip, kapılarının bizlere daima açık olduğunu gördüm. Derslerimizde teorik bilgilerin yanı sıra iş hayatımızda bizlere fayda sağlayacak pratik bilgiler de verildi. Yurtdışından gelen alanında uzman hocalarımızdan dersler aldık. Ayrıca yurtdışındaki birçok seçkin üniversitelerle yapılan anlaşmalar ve uluslararası programlarla yurtdışında eğitim görmek Melikşah Üniversitesi öğrencileri için kolaylaşmış oldu. Bu şekilde hem farklı kültürleri tanıma, hem de Uluslararası hukuk, Avrupa Birliği hukuku gibi derslere ait konuları bizzat yerinde öğrenme şansımız arttı. Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesini seçerek meslek hayatıma doğru attığım ilk adıma en doğru yerden başladığımı düşünüyorum. Teoride ve Pratikte Canlı Bilgiler Furkan Erdem Hukuk Melikşah Üniversitesinin tercih etmemdeki en önemli etkenlerden birisi yaşadığım şehirde bulunması ve hayalimdeki fakültenin bu üniversitenin bünyesinde olmasıdır. Hazırlık sınıfı dahil ikinci senemi doldurduğum okulumda güzel anılar, arkadaşlıklar kazandığımı ve kaliteli bir eğitim aldığımı düşünüyorum. Üniversiteden önce aldığım sekiz yıllık İngilizce öğrenimimi buradaki bir yıllık hazırlık öğrenimiyle pekiştirdim ve yabancı uyruklu hocalarımızla pratik yaparak çok rahat bir şekilde İngilizce konuşabilir hale geldim. Hukuk öğrenimi açısından da birinci sınıfı bitiren bir öğrenci olarak şunu söyleyebilirim ki hocalarımız gerçekten çok iyiniyetli, gayretli ve öğrencileriyle arkadaş gibiler. Teoride ve pratikte bilgilerimizi canlı tutmak için sürekli çalışmalar yapmaktadırlar.

20 Melikşahlılar Neden Melikşah Üniversitesi? Esra Kara Hukuk Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Üniversitelerin artık sadece üniversite mezunu olmak için tercih edildiği şu yıllarda doğru tercih yaptığına inanan ve bu tercihinden hiçbir zaman pişman olmamış bir öğrenciyim. Her şeyin olduğu gibi her üniversitenin de bir tercih nedeni vardır, bazı öğrenciler kendi memleketleri olduğu için, bazıları sırf akrabalarının olduğu şehri kazanarak hazır çevreyi kullanmayı amaçladıklarından ve maalesef birçoğu da puanının karşılığına denk düştüğünden üniversiteleri tercih ederler. Bu anlık tercihler yapılırken insan kendi geleceğiyle oynadığını hissedemeyecek kadar heyecana sahip olmaktadır. Doğru üniversite, doğru pusula demektir. Hedefinizi belirleyin ve kariyer merdiveninizdeki ilk basamağınız Melikşah Üniversitesi olsun. Çünkü hayatın sizi nereye sürüklediği değil sizin hayatınızı nereye sürüklediğiniz çok daha önemlidir. Her geçen gün biraz daha farkına vardığım bir gerçekle, Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olmanın ayrıcalığını yaşayarak ve anlayarak emin adımlarla eğitim hayatıma devam ediyorum. Ülkemizin dört bir yanındaki Hukuk fakültelerinde mezun olma ihtimali varken neden Melikşah Üniversitesi? Web sitemizden kolaylıkla ulaşıp inceleme şansınızın olacağı çeşitli sosyal imkânlarla ve diğer etkinliklerin haricinde sadece yaşanılarak tecrübe edinilebilecek bilgiler vermenin daha verimli bir eğitim olacağını düşünüyorum. İlk olarak, mesleğinde belirli bir noktaya gelmiş, kendisini bu ülkeye hizmet etmeye adamış çok değerli hocalara sahip olacaksınız ki onların tek gayesi adalet anlayışı yüksek, bilgili, kültürlü, vizyon sahibi hukukçular yetiştirmektir. Üniversitemiz sayesinde yurtdışında eğitim fırsatlarıyla hedeflerinizi büyütmenin önü açılacaktır. Yabancı akademisyenlerle birlikte olacağınız konferanslar, seminerler hem derslerinize katkı sağlayacak hem de mesleki anlamda geleceğe yönelik bilgiler edineceksiniz. Zaten yapılan Uluslararası Sempozyumlarda okulumuzun başarısının önemli örneklerindendir. Önemle altının çizilmesi gereken noktalardan birisi de çok değerli hocalarımızdan alacağınız Akademik İngilizce dersleri olacaktır ki bu derslere girmeye başladığınızda ve hocalarımızla tanıştığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Gerek okulumuzun bizlere sunduğu sayısız imkânlar gerekse öğretmenlerimizin her konu da bizlere yardımcı olmaları ve kolay iletişime geçiyor olmamız hem derslerimizdeki başarımıza hem de kişisel gelişimimize büyük katkı sağlamaktadır. Melikşah Üniversitesi Ailesi nin üyesi olmak bir şanstır. Bu şansı birlikte paylaşmayı umut ettiğim sevgili öğrenci arkadaşlarıma doğru pusulayı bulup geleceklerine yön vermelerini tavsiye ediyorum.

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Sevgili Öğrenciler, Yüksek öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş müesseselerde en kritik kaynak halini almıştır. Üniversite

Detaylı

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır.

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 18 yıllık köklü eğitim TARİHÇE Doğuş Eğitim Vakfı tarafından İstanbul da kurulan Doğuş Üniversitesi, TBMM de 09 Temmuz 1997 tarihinde kabul edilen 4281 sayılı Kanun ile yükseköğretime

Detaylı

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 adi ve İdari Bilimler Fakültesi

Detaylı

2010-2011 İÇİNDEKİLER

2010-2011 İÇİNDEKİLER 20102011 İÇİNDEKİLER 20102011 I. KOÇ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA Koç Üniversitesi Tarihçesi Koç Üniversitesi nin Misyonu ve Vizyonu Neden Koç Üniversitesi Araştırma Olanakları 03 04 04 07 ii. İşletme Enstitüsü

Detaylı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Ekonomi ve Finans (İngilizce) İşletme İşletme (İngilizce) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik 2015-2016

Detaylı

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek KAZANDIM! KAZANDIM! Medipol Üniversitesi uluslararası birikime sahip, alanlarında uzman, üst düzey akademik kadrosu, güçlü altyapısı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlı laboratuvarları ile öğrencisine

Detaylı

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI İÇİNDEKİLER... SY: 4 SY: 6 SY: 12 SY: 13 SY: 14 SY: 15 SY: 16 SY: 17 SY: 18 SY: 20 SY: 24 SY: 25 MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANIMIZDAN

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR A-GENEL BİLGİLER 1-Turgut Özal Üniversitesi ne zaman, nasıl ve kim tarafından kuruldu? 2008 yılında kurulan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı, Turgut Özal

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR SIK SORULAN SORULAR A-GENEL BİLGİLER 1-Turgut Özal Üniversitesi ne zaman, nasıl ve kim tarafından kuruldu? 2008 yılında kurulan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı, Turgut Özal ın adını yaşatmak, ülkemiz

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ P S İ K O L O J İ İki Farklı Dil, İki Farklı Program PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) Psikoloji, korku, aşk ve nefret

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ 1 1 2 İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ İÇİNDEKİLER Rektörün Mesajı... Tıp... Eczacılık... Diş Hekimliği... Hukuk... Mimarlık... Endüstri

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

Hayatınızın Girişimi...3 Neden Özyeğin Üniversitesi...4 Kurucunun Mesajı...10 Rektörün Mesajı...11 Hedefler - Değerler...12 Girişimci Üniversite...

Hayatınızın Girişimi...3 Neden Özyeğin Üniversitesi...4 Kurucunun Mesajı...10 Rektörün Mesajı...11 Hedefler - Değerler...12 Girişimci Üniversite... Hayatınızın Girişimi...3 Neden Özyeğin Üniversitesi...4 Kurucunun Mesajı...10 Rektörün Mesajı...11 Hedefler - Değerler...12 Girişimci Üniversite... 14 eri. ilik. va et. stri liği. ilik stri liği. at. yar

Detaylı

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1]

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] [ 2 ] www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe İlim ve Zarafet Üssü: İZÜ KAMPÜS 4 Vakıf ve Tarihçe 6 Mütevelli Heyeti Başkanı ndan 8 Rektör den 9 Vizyon-Misyon-Değerler

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

Aklıyla öğretir, kalbiyle eğitir.

Aklıyla öğretir, kalbiyle eğitir. Aklıyla öğretir, kalbiyle eğitir. 2012 2013 Yerel Kimlik Evrensel Eğitim Aklıyla öğretir, kalbiyle eğitir. İçindekiler Dr. Murat YALÇINTAŞ İTO Yönetim Kurulu Başkanı 04 Erhan ERKEN Mütevelli Heyeti Başkanı

Detaylı

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 2007 2008 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 2007 2008 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 2007 2008 EĞİTİMÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU İSTANBUL 2008 İÇİNDEKİLER I. BÖLÜM TARİHÇE VE GENEL BİLGİLER SAYFA Vizyonu.. 2 Misyonu. 2 Tarihçesi... 2 Mütevelli Heyet. 3 Üniversite Senatosu...

Detaylı

TANITIM K ATALOĞU Tanıtım Kataloğu

TANITIM K ATALOĞU Tanıtım Kataloğu Tanıtım Kataloğu "Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İçindekiler 6 Rektörden Mesaj 8 Tarihçe 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü

Detaylı

Haliç te Yaşam. 2 www.halic.edu.tr

Haliç te Yaşam. 2 www.halic.edu.tr Halic te Yasam Haliç te Yaşam 2 www.halic.edu.tr Halic sana iyi gelecek Halic te Yasam Haliç te Yaşam İçindekiler Mütevelli Heyeti Başkanı ndan Rektör den Haliç te Yaşam Akademik Birimlerimiz Haliç te

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU Nisan 2014 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 2 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 8 TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9

Detaylı

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1]

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] [ 2 ] www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe İlim ve Zarafet Üssü: İZÜ KAMPÜS 4 Vakıf ve Tarihçe 6 Mütevelli Heyeti Başkanı ndan 8 Rektör den 9 Vizyon-Misyon-Değerler

Detaylı

AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ

AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 ÖĞRENCİ El Kitabı MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstiklalden İstikbale www.mehmetakif.edu.tr Sevgili Öğrencilerimiz, Uzun ve yorucu çalışma yıllarının ardından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

Detaylı

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013

Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Eğitim ve sağlıkta daha da ileriye... 2012-2013 Başlarken İnsana değer vermek Bezmiâlem kültürünün temelini oluşturur. Fakir fukara, garip guraba, ihtiyacı olan her kim varsa yanında olmak, dertlere derman

Detaylı

İÇİNDEKİLER / 37 / 39

İÇİNDEKİLER / 37 / 39 İÇİNDEKİLER Kampüsümüz Yeni Projelerle Büyüyor / 6 Mütevelli Heyeti Başkanı ndan / 10 Rektör den / 11 Kurucu Vakıf / 12 Misyon - Vizyon - Değerler / 13 Tarihçe / 14 İZÜ de Eğitim / 18 Ortak Dersler / 20

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı