PRP Uygulamasının Dünü Bugünü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "PRP Uygulamasının Dünü Bugünü"

Transkript

1 PRP Uygulamasının Dünü Bugünü Mulker-2014-Biyolog/Antalya Giriş PRP 1970 lerin başında çok bileşimli kan ürünlerinin bir yan ürünü olarak geliştirilmiştir. Zamanla PRP elde etmekle ilgili teknolojilerdeki gelişmeler sonucunda bir çok branşta yeni bir tedavi seçeneği olarak kullanımı artmaktadır. Bu konudaki yayınları taradığımızda Otolog trombosit açısından zengin plazma (PRP) enjeksiyonu ilk açık kalp cerrahisinde 1987 yılında kullanılmıştır (1). Bugün, PRP enjeksiyonları güvenle spor hekimliği, ortopedi, kozmetik, fasciomaxillary ve üroloji gibi birçok alanda kullanılmaktadır. (2) Yıllar içerisinde PRP elde etme tekniklerinin yanında PRP tüplerinde de değişimler yaşanmıştır. 1 nesil İlk tüpler olarak adlandırılan içerisinde sitrat ve jell bulunan in vitro labratuvar kullanımı için üretilmiş olan tüpler PRP elde etmek için uzun yıllar ülkemizde de kullanılmıştır. Bu esnada dünyada 2.3.ve içerisinde hiçbir katkı maddesi olmayan özel şekillere sahip 4. Nesil tüpler geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde PRP uygulama deneyimlerinin artması medical device kategorilerinin gündeme gelmesi ve bazı yasal uyarılar neticesinde invitro kullanım için olan tüplerin kullanımı bitmek üzeredir. Ülkemizde bugüne kadar üst fiyat aralığında konumlanmış yeni nesil tüpler pazar gerçeği karşısında mavi kapaklı tüplerin yerini almaya başlamıştır. Biz Genesis Türkiye olarak PRP uygulamasının bilimsel datalar ışığında,genesis markamızla, Son teknoloji ürünü olan medical device class III belgesine sahip 4. nesil kapalı sistem ayırma tüpleriyle, yan etkiden uzak yüksek düzeyde konsantre edilmiş trombositlerden oluşan Buffy coatların hazırlanmasını sağlamaktayız.%100 otolog olarak elde edilen PRP yi Siz doktorlarımızın hizmetine sunarak hastalarınızın tedavilerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yazımın geri kalan kısmında PRP nedir? Ve PRP tedavisini etkileyen faktörler hakkında bir çok makaleden yararlanılarak hazırladığım eleştirilsel yaklaşımı bulabilirsiniz. Saygılarımla Mustan Ülker Biyolog

2 PRP NEDİR? PRP= Platelet rich plasma (Trombositten Zengin Plazma) anlamı gelir lerin başında çok bileşimli kan ürünlerinin bir yan ürünü olarak geliştirilmiştir. Zamanla PRP elde etmekle ilgili teknolojilerdeki gelişmeler sonucunda birçok branşta yeni bir tedavi seçeneği olarak kullanımı artmaktadır. Son teknoloji ürünleri olan 4. nesil kapalı sistem ayırma tüpleri sayesinde hastanın kanı,yan etki riski olmadan alınarak yüksek düzeyde konsatre edilmekte ve büyüme faktörleri acısından zengin trombositlerden oluşan Buffy Coat bir çok branşta 25 den fazla endikasyonda kullanılmaktadır.kullanım alanlarının başında; ortopedik cerrahi,plastik ve rekonstrüktif cerrahi,kardiyovasküler cerrahi,oftalmoloji,yara bakım,dermatoloji ve dental implant cerrahisi gelmektedir. PRP Tedavisi Nedir? Trombosit genellikle kan dolaşımı boyunca etkisiz şekilde akan kan ögelerinden biridir. Ancak yara veya doku hasarıyla aktif hale geldiğinde asıl fonksiyonları olan kan pıhtılaşması ve yara iyileşmesini gerçekleştirir. Trombositleri yoğunlaştırıp farklı tedavi alanlarında uygulayarak bu yetenekleri maksimum düzeye çıkaran yönteme PRP tedavisi denir. PRP nin Bölümleri; Plazma Toplam Kan Hacminin %55'i %91 Su Çözücü %7 Kan Proteinleri (Fibrinojen, Albümin, Globülin, vb.) Ozmoz dengesi, ph tamponu, Antikoagülant, Savunma %2 Besinler (Amino asitler, Şekerler, Lipitler, vb.) Hormonlar (Eritropoietin, İnsülin, vb.) Elektrolitler (Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, vb.) Ozmoz dengesi, ph tamponu, membran geçirgenliğinin kontrolu

3 Hücresel Bileşenler Toplam Kan Hacminin %45'i Beyaz kan hücreleri katmanı (%1 den az) Buffy Coat Trombositler (~400,000/1μl kan) Koagülasyon/Büyüme Faktörleri Beyaz Kan Hücreleri (~10,000/1μl kan) Savunma, Bağışıklık reaksiyonu Kırmızı Kan Hücreleri (%44) (~6,000,000/1μl kan) O2 ve CO2 taşır PRP UYGULAMASINDA TEDAVİ HEDEFİ PRP uygulamasında beklenen medikal başarı, uygulama esnasında kullanılacak PRP nin yüksek konsantrasyonda elde edilmesiyle birlikte,en az hasar görmüş ve en üst düzeyde büyüme faktörü açığa çıkarabilecek trombositleri elde etmekteki başarınıza bağlıdır. Trombositlerin zarar görmemesi ;Kanın alım şekline,otolog materyalin konduğu tüpün içeriği ve şekline, tüpe uygulanan G gücüne ve dönme anında tüpün santrifüjde durma açısına bağlıdır. Santrifuj ; Otolog materyalden PRP elde edebilmek için hücre ayırma sisteminin en önemli parçalarından biridir. Santrifüj sırasında, trombositlerin membran stabilizasyonunun korunması ve işlem öncesinde trombosit degranülasyonunun olmaması için düşük G gücü kullanılması çok önemlidir 15, 29,30. Her santrifüj aynı devirde aynı G kuvvetine sahip değildir. G kuvveti, santrifüjün dönme hızı(rpm) ve rotor yarıçapına göre farklılık gösterir. Bu nedenle G kuvveti ayarlanabilen santrüfüjler kullanılmalıdır.

4 Aksi takdirde, RCF or G-force= 1.12 x R(mm) x (RPM/1000)² formülüne göre -Hız, yarıçap veya G(RCF) hesaplamanız, -Protokolünüzdeki G(RCF) için uygun hızı hesaplamanız, gibi karmaşık işlemleri yaparak santrifüjünüzü doğru G kuvvetinde kullanmanız gerekecektir. Genesis Santrifujler G kuvveti ayarlanabilen santrifüjlerdir.

5 İYİ BİR PRP ELDE EDEBİLMEK İÇİN; Düşük G gücü uygulayabilen (ivmelenme zamanı durma zamanından küçük olan ), sabit olmayan ve dönme anında godeleri açılabilen (90 derece) bir santrifüje ihtiyacınız vardır. Santrifüj içinde bulunan materyal merkezkaç kuvvetine maruz kaldığı için santrifüj, tüp içindeki sıvıyı büyük bir hızla döndürür ve daha ağır olan parçacıklar dışa doğru savrulur. Bu savrulma açısı ne kadar doğrusalsa (oynar başlıklı) otolog materyaldeki farklı ağırlıklardaki hücreler bir arada toplanacak ve kesme kuvvetine daha az maruz kalacaklardır. Eğer savrulma acısı 0 değilse (sabit başlıklı) otolog materyal kesme kuvvetine maruz kalacağı için aynı ağırlıktaki hücrelerin bir araya toplanması güçleşeceği gibi kesme kuvvetine maruz kalacakları için parçalanacaklardır.(şekil-1)

6 Kaliteli PRP elde etmek için düşük G gücü uygulayabilen ve salınımlı tipte santrifüj kullanılmasının önemi çok büyüktür. TROMBOSİTLER VE BÜYÜME FAKTÖRLERİ Trombositlerde çok sayıda büyüme faktörleri olduğundan, PRP, hücresel çoğalma, kolajen üretimi, hyalüronik asit üretimi, epidermal hücre büyümesi, anjiyogenez, vb. sistemleri harekete geçirerek farklı tipte tedavilerde kullanılabilir. 1-Dönüştürücü <büyüme faktörü-beta (Transforming Growth Factor-beta (TGF-β)) 2-Temel Fibroblast Büyüme Faktörü (Basic Fibroblast Growth Factor (bfgf)) 3-Trombosit Kaynaklı Büyüme Faktörü (Platelet Derived Growth Factor (PDGFa-b)) 4-Epidermal Büyüme Faktörü (Epidermal Growth Factor (EGF)) 5-Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF)) 6-Bağ Dokusu Büyüme Faktörü (Connective Tissue Growth Factor (CTGF))

7 1-Dönüştürücü büyüme faktörü-beta (TGF-β) Trombositler, ekstraselüler kemik matrisi, kıkırdak matrisi, aktive TH1 hücreleri ve doğal katil hücreler, makrofajlar/ monositler ve nötrofillerde bulunurlar Diferansiye olmayan mezanşimal hücre çoğalmasını uyarır; endotelyal, fibroblastik ve osteoblastik mitogenezi düzenler; kollagen sentezini ve kollagenaz salgısını düzenler; diğer büyüme faktörlerinin mitogenetik etkilerini düzenler; endotelyal kemotaksis ve anjiyogenezi uyarır; makrofajın ve lenfositlerin çoğalmasını engeller. 2- Temel Fibroblast Büyüme Faktörü(bFGF) Trombositler, makrofajlar, mezanşimal hücreler, kondrositler ve osteoblastlarda bulunurlar.kondrositlerin ve osteoblastların büyümesini ve farklılaşmasını destekler; mezanşimal hücreler, kondrositler ve osteoblastlar için mitogenetik 3- Trombosit Kaynaklı Büyüme Faktörü (PDGFa-b) Trombositler, osteoblastlar, endotelyal hücreler, makrofajlar, monositler ve düz kas hücrelerinde bulunurlar. Mezanşimal hücreler ve osteoblastlar için mitogenetik; fibroblast/glial/yumuşak kas hücrelerindeki kemotaksisi ve mitogenezi uyarır; kollagenaz salgılamayı ve kollagen sentezini düzenler; makrofaj ve nötrofil kemotaksisi uyarır. 4- Epidermal Büyüme Faktörü (EGF) Trombositler, makrofajlar ve monositlerde bulunurlar.endotelyal kemotaksis/anjioygenezi uyarır; kollagenaz salgılamayı düzenler; epitelyal/mezanşimal mitogenezi uyarır. 5- Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) Trombositler ve endotelyal hücrelerde bulunurlar. Anjiyogenez ve damar geçirgenliğini artırır, endotelyal hücrelerde mitogenezi uyarır. 6- Bağ Dokusu Büyüme Faktörü (CTGF) Kemik iliğindeki hücre dışı ortamdan endositoz yoluyla oluşan trombositlerde bulunurlar. Anjiyogenezi, kıkırdağın yeniden oluşumunu, fibrözü ve trombosit adezyonunu destekler.

8 TROMBOSİTLERİN AKTİVE EDİLMESİNİN KLİNİĞE KATKISI VARMIDIR? Trombositlerirı başlıca işlevi hemostazisin sağlanmasıdır. Damar duvarın zedelenmesini takip eden milisaniyeler içinde trombositler, açığa çıkan suberndotenyal kollajene adhere olurlar. Adezyon ve birçok fizyolojik agonist hücreyi aktive ederek bir seri reaksiyonu tetikler. Trombosit agonistleri, membran üzerinde spesifik reseptörlerine bağlanarak trombositleri uyarırlar. Agonist-reseptör kompleksinin aktive ettiği C proteinler ile sinyal membran boyunca iletilir. Fosfoditil inositlerin (İP) fosfolipaz C (PLC) enzimi ile hidrolize ve fosfolipaz A 2 <PLA2 > ile araşidonik asit serbestleşmesi, trombositlerin aktivasyonunda rol oynayan önemli hücre içi yollardır. Ayrıca, son yıllarda çeşitli agonistlerin trombositlerde protein tirozin kinaz aktivitesini artırdığını gösterilmiştir. Siklik adenozin monofosfat (c-amp) ve siklik guanidin monofosfat (ccmp) trombosit fonksiyonlarını baskılamaktır. ADP, trombin, kollajen, epinefrin, trombosit aktive edici faktör (PAF) gibi önemli fizyolojik agonistler kısmen farklı yolakları kullanarak trombositleri aktivite etmektedir. Trombositler, aktif olmayan formda küçük düz şekildedir. Fakat aktivasyon ile (örn trombin tarafından), trombositler şekil değiştirirler ve psödopodu geliştirirler. Böylece trombosit agregasyonu ve açık kanalikül sistemi yoluyla(gf, glycoprotein) granüllerin salımı sağlanır. Bu nedenle, trombosit aktivasyonu PRP tedavisinin etkisini en üst düzeye çıkarmak için tavsiye edilir.

9 Trombositler nasıl aktive edilir? ADP Thrombin Controlled Heat (Radio-frequency) Adrenaline Dermal Collagen & exposed endothel ial collagen Vasopressin Genesis Bio- Activator Calcium Chloride Arachido nic Acid (inflammati on pathway) Thromboxan e A2 (inflammatio n pathway) Bugüne kadar trombositlerin aktivasyonu kalsiyum klorür, trombin, ADP, kolajen, peptit vb. gibi kimyasalların kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Kimyasallar kullanılarak aktivasyon sağlanması kanın pıhtılaşması, alerjik reaksiyon ve şiddetli yan etki risklerini de beraberinde getirmektedir. Trombositler avantaj olarak basitce eklenen kimyasal agonistlerle aktive edilirken, bu kimyasal agonistlerden kaynaklanan bazı dezavantajlar da sözkonusudur. -Kalsiyumun kıkırdağa enjekte edildiğinde nötralize olmasından dolayı etki gösterememektedir ve ayrıca subkutan yağa enjekte edildiğinde deride döküntü,kızarıkılık, ve ağrı görülebilir.

10 - Trombin ve kollajen trombüs oluşumu için direk uygulanır, bu nedenle enjeksiyon öncesi ayrımları iyi sağlanmazsa potansiyel risk faktörü olabilirler. - Bazı ülkelerde klinik kullanımı yasaktır. Otolog sistem içerisinde, hastanın kendi kanının işlemden geçirilip herhangi bir kimyasal koymadan tekrar hastaya verme prensibiyle çelişen bu aktivasyon yöntemi güvenli değildir. GÜVENLİ AKTİVASYON NASIL YAPILIR? Genesis hücre ayırma sisteminde trombositlerin aktivasyonu ile yapılır. PRP Aktivatörü trombositlerin aktive edilmesinde kapiler stresi kullanır, Bio-Aktivatör kit, trombositleri harekete geçirmek için kılcal damarların baskısını kullanan steril disposable, küçük bir el cihazıdır. Bu cihaz çoğunlukla aktivasyonla çoğalan, iyileşme sürecini hızlandıran bir çok farklı büyüme faktörü ve sitokinlerin salınmasına izin verir. Bio-Aktivatör Kit, trombositlerin mümkün olan en güvenli aktivasyonunu garanti eden %100 full otolog işleme izin verir.

11 TROMBOSİTLERİN AKTİVASYONU VE BÜYÜME FAKTÖRLERİNDE YÜKSEK ARTIŞ NEDENİYLE HIZLANDIRILMIŞ YARA İYİLEŞMESİ VE REJENERASYON SONUÇLARI SUNAR Bu konuda yapılmış klinik çalışma sonuçları %100 otolog sistem korunarak etkinliğin arttırılmasının mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Yara İyileşme Testi Bio-Aktivatör Aktivasyon Seti In-vivo Validasyon Değerlendirme (Yara İyileşme Modeli) d 6 d 9 d 15 d Doğal İyileşme PRP Bio-Aktivatör seti

12 PRP Uygulamalarının, Dünyadaki teknolojik gelişmelerin, bilimsel verilerle harmanlanması sonucun da bir çok hasta ve hastalık için ciddi katkı sağlayan tedavi yöntemi olarak önemi giderek artacaktır. Bu konuda yapılan klinik çalışmalar yeni tedavi yöntemleri konusunda umut vermektedir.

13 Ek-1: PRP uygulamasında kullanılacak kitlerde Medikal onay MEDİKAL malzemelerde sınıflandırma kategorileri Diğer endüstriyel gereçlerden farklı olarak medikal gereçler EEC yönergelerindeki yaşamsal gerekliliklere uymalıdırlar. Medikal bir gerecin sadece güvenilir olması yetmez, üreticinin tanımladığı kullanım amacına uygun biçimde medikal teknik bir işleve sahip olmalıdır. Bu gereklilikler üretim ortamı ISO kalite denetim sistemlerine uygun olursa getirilmiş olacaktır. Eğer ürünün niteliğini ilgilendiren yönerge Class II veya Class III ise o durumda bir notified body onayı gereklidir.. CE 0123 işareti ürünün TÜV-SUD tarafından medikal kullanım için denetlendiğini gösterir. Class I: Genel Kontrol Class I kategorisindeki ürünler en düşük kontrol düzeyinde olan ürünlerdir. Class II ve III kategorisindeki ürünlerin de tabi olduğu genel kontrollere tabidirler. Hayat kurtarıcı ve yaşamsal destek sunan ürünler değildirler. Sağlığın korunmasında ve/veya sakatlıkların önlenmesinde yaşamsal önem taşımazlar. Pazara verilmeden önce resmi otoritelere bildirim yapılması ve/veya üretiminde GMP koşullarına uyulması gerekmez. Elastik bandaj, muayene eldiveni, cerrahi el aletleri bu kategoridedir. Class II: Genel kontrollerle birlikte özel kontroller Class I gereçler için önkoşul olan genel kontroller Class II gereçlerin sahip olmaları gereken etkinlik ve güvenilirliği test edemezler. Genel kontrollere ek olarak özel kontroller de gereklidir. Özel kontroller içinde özel etiketleme, performans standartlarının ve pazara verildikten sonraki izlemelerin de yer aldığı söylenebilir. Class I den daha yüksek bir güvence sunarlar, kullanıcıya herhangi bir hasar vermeksizin işlev gösterecek biçimde tasarlanırlar. Class III: Genel+ özel kontroller ve pazara verilmeden önceki onaylar. Class III bir gereç için Class I ve II nin etkinlik ve güvenilirliğini değerlendirmede yeterli olan genel ve özel kontroller yeterli olamaz. Bu tür bir gereç pazara verilmeden önce onay almak durumundadır. Hayat kurtarıcı ve yaşamsal destek sunan ürünler olabilirler. Sağlığın korunmasında ve/veya sakatlıkların önlenmesinde yaşamsal önem taşıyabilirler.

14 Sonuç olarak PRP elde etmek için kullanacağınız medikal gereç hastadan alınan canlı bir dokuyu hastaya tekrar geri verme konusunda gerekli olan etkinlik ve güvenilirliğe sahip olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış, yasa ve yönetmeliklere uygun, yani en az Class II kategorisinde bir medikal gereç olmalıdır.. PRP hazırlanması ve uygulamasında kullanılacak Medikal kitlerde göz önünde bulundurulması gereken bazı özellikler. *Steril uygulamaya uygun olmalı *Elde edilen ürünün tamamı alınabilir tüp yapısına sahip olmalı *Ürün kalitesi ve canlıda kullanılabilirliğine dair Yasal onayları bulunmalı *İn vivo kullanımına uygun enjekte edilebilir tüp içeriği olmalı *İnsana zarar vermeyecek güvenilir Antikoagülan kullanılmalı(örn. Sodyum Sitratlı yerine Asit Sitrat Dektroz tercih edilmeli) *Plateletlerin kan alma, konsantre etme ve buffy coat alımı aşamalarında hasar görmemesi gereklidir. Bunun içinde sadece PRP amaçlı üretilmiş içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan tüpler tercih edilmeli ve mutlaka düşük G gücünde ve dönme anında tam yatay açılabilen santrifüjler tercih edilmelidir. Kaynaklar: 1. Ferrari M, Zia S, Valbonesi M. A new technique for hemodilution, preparation of autologous platelet-rich plasma and intraoperative blood salvage in cardiac surgery. Int J Artif Organs. 1987;10: Sampson S, Gerhardt M, Mandelbaum B. Platelet rich plasma injection grafts for musculoskeletal injuries: a review. Curr Rev Musculoskelet Med Dec;1(3-4): Marx R, Garg A. Dental and craniofacial applications of platelet- rich plasma. Carol Stream: Quintessence Publishing Co, Inc.; Ballermann, Barbara, et al. Kideny International (1988) 54, S100-S Otto, Jacques. Dermal Volumetric Rejuvenation Utilizing Autologous Platelet-Rich Plasma, January Williams, Marlene. What are platelets and Why are They Important? Johns Hopkins Medicine, Aug Froum et al, Effect of Platelet-Rich Plasma on Bone Growth and Osseointegration in Human Maxillary Sinus Grafts: Three Bilateral Case Reports. The International Journal of Periodontics & Restorative Dentistry 2002;Volume22;Number1;2002

15 7-Michael A, Scarpone, D.O. Non-Surgical Repair of High Grade Achilles Tendon Tear by Autologous Platelet Graft Placement: A Case Report. 8-Mishra A, Pavelko T. Treatment of Chronic Elbow Tendinosis with Buffered Platelet Rich Plasma. Am J Sports Med 2006;34: Otto, Jacques. Dermal Volumetric Rejuvenation Utilizing Autologous Platelet-Rich Plasma, January Williams, Marlene. What are platelets and Why are They Important? Johns Hopkins Medicine, Aug TROMBOSİT AKTİVASYONU. dergiler.ankara.edu.tr. ANKARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MECMUASI Cilt 50, Sayı 3, TROMBOSİT AKTİVASYONU Gülriz Ersöz 12-Lee JW, Kım BJ, Kım MN, Mun S K. The Efficacy of autologous platelet rich plasma combined with ablative carbon dioxide fractional resurfacing for acne scars: A simultaneous split-face trial. Dermatol Surg 2011;37: Robiony M, Polini F, Costa F, Politi M. Osteogenesis distraction and platelet- richplasma for bone restoration of the severely atrophic mandible:preliminary results. J Oral Maxillofac Surg. 2002; 60: Gonshor A. Technique for producing platelet-rich plasma and platelet concentrate :background and process. Int J Periodontics Restorative Dent 2002;22: Savarino L, Cenni E, Tarabusi C, Dallari D, Stagni C, Cenacchi A, Fornasari PM, Giunti A, Baldini N. Evaluation of bone healing enhancement by lyophilized bone grafts supplemented with platelet gel: a standardized methodology in patients with tibial osteotomy for genu varus. J Biomed Mater Res B Appl Biomater 2006;76: Hanna R, Trejo PM, Weltman RL. Treatment of intrabony defects with bovine-derived xenograft alone and in combination with platelet-rich plasma: a randomized clinical trial. J Periodontol 2004;75: Marx RE, Carlson ER, Eichstaedt RM, Schimmele SR, Strauss JE, Georgeff KR. Platelet-rich plasma: growth factor enhancement for bone grafts. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod 1998;85: Powell DM, Chang E, Farrior EH. Recovery from deep-plane rhytidectomy following unilateral wound treatment with autologous platelet gel: a pilot study. Arch Facial Plast Surg 2001;3: Englert SJ, Estep TH, Ellis-Stoll CC. Autologous platelet gel applications during cardiovascular surgery: effect on wound healing. J Extra Corpor Technol 2005;37:

16 19-Knighton DR, Doucette M, Fiegel VD, Ciresi K, Butler E, Austin L. The use of platelet derived wound healing formula in human clinical trials. Prog Clin Biol Res 1988;266: Crovetti G, Martinelli G, Issi M, Barone M, Guizzardi M, Campanati B, Moroni M, Englert SJ, Estep TH, Ellis-Stoll CC. Autologous platelet gel applications during cardiovascular surgery: effect on wound healing. J Extra Corpor Technol 2005;37: Korobelnik JF, Hannouche D, Belayachi N, Branger M, Guez JE, Hoang-Xuan T. Autologous platelet concentrate as an adjunct in macular hole healing: a pilot study. Ophthalmology 1996;103: Eppley BL, Pietrzak WS, Blanton M. Platelet- rich plasma:a review of biology and applications in plastic surgery. Plast Reconstr Surg 2006;118: Weibrich G, Hansen T, Kleis W, et al. Effect of platelet concentration in platelet-rich plasma on peri-implant bone regeneration. Bone 2004;34: Na JI, Choi JW, Choi HR, Jeong JB, Park KC, Youn SW, Huh,CH. Rapid healing and reduced erythema after ablative fractional carbon dioxide laser resurfacing combined with the application of autologous platelet-rich plasma. Dermatol Surg 2011;37:

K A N I N I Z D A K İ İ L A Ç. Hastanıza hareket özgürlüğü kazandırır...

K A N I N I Z D A K İ İ L A Ç. Hastanıza hareket özgürlüğü kazandırır... K A N I N I Z D A K İ İ L A Ç Hastanıza hareket özgürlüğü kazandırır... Terapisi nedir?, (Trombositçe zengin plazma) terapisi, yumuşak dokuların iyileşmesine ve rejenerasyonuna yardım eden, devrim niteliğinde

Detaylı

KEMİK VE DİŞ ETİ SORUNLARI İÇİN EN GÜVENİLİR VE EN ETKİLİ ÇÖZÜM

KEMİK VE DİŞ ETİ SORUNLARI İÇİN EN GÜVENİLİR VE EN ETKİLİ ÇÖZÜM DOKU YENİLENMESİNDE OTOLOG ÇÖZÜM TÜRKİYEDE TEK DENTAL PRP KİTİ KEMİK VE DİŞ ETİ SORUNLARI İÇİN EN GÜVENİLİR VE EN ETKİLİ ÇÖZÜM YENİLENMEK KENDİ İÇİMİZDE ONARICI DOKU YENİLENMESİNİ HIZLANDIRAN YENİLİKÇİ

Detaylı

OTOLOG YENİLENME HIZLANDIRICISI KAS VE İSKELET SİSTEMİNİ ONARICI, SPOR TRAVMA VE ORTOPEDİK RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİLERİNDE YENİLKÇİ BİR PROGRAM

OTOLOG YENİLENME HIZLANDIRICISI KAS VE İSKELET SİSTEMİNİ ONARICI, SPOR TRAVMA VE ORTOPEDİK RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİLERİNDE YENİLKÇİ BİR PROGRAM OTOLOG YENİLENME HIZLANDIRICISI YENİLENMEK KENDİ İÇİMİZDE KAS VE İSKELET SİSTEMİNİ ONARICI, SPOR TRAVMA VE ORTOPEDİK RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİLERİNDE YENİLKÇİ BİR PROGRAM DENSITY PLATELET GEL ONARICI TIPTA

Detaylı

OTOLOG SELÜLER REJUVENASYON INNOVATIVE TREATMENT FOR SKIN BIO - STIMULATION

OTOLOG SELÜLER REJUVENASYON INNOVATIVE TREATMENT FOR SKIN BIO - STIMULATION OTOLOG SELÜLER REJUVENASYON INNOVATIVE TREATMENT FOR SKIN BIO - STIMULATION 0476 OTOLOG SELÜLER REJUVENASYON NEDİR VE NASIL ETKİLİ OLUR? Daha genç ve canlı bir cilt arzuluyorsanız Density Platelet Jel

Detaylı

Autologous Tissue Regenating Kit

Autologous Tissue Regenating Kit 93/42/EEC Kapsamında ClassIIb Tıbbi Cihaz Autologous Tissue Regenating Kit 0476 Saç dış görünüşümüzün ayrılmaz bir parçasıdır, sosyo kültürel bağlamda sembolik anlamları vardır; benlik saygısı, özgüven

Detaylı

Kanın fonksiyonel olarak üstlendiği görevler

Kanın fonksiyonel olarak üstlendiği görevler EGZERSİZ VE KAN Kanın fonksiyonel olarak üstlendiği görevler Akciğerden dokulara O2 taşınımı, Dokudan akciğere CO2 taşınımı, Sindirim organlarından hücrelere besin maddeleri taşınımı, Hücreden atık maddelerin

Detaylı

REGENERATION INSIDE US

REGENERATION INSIDE US SUCCESSFULL METHOD TO GIVE ENERGY AND BRIGHTNESS TO HAIR REGENERATION INSIDE US PROGRAMMA INNOV ATIVO CONTRO CAL VIZIE E DIRADAMENTI INNOVATIVE PROGRAM TO REDUCE THE FALL OF HAIR 0476 AUTOLOGOUS CELLULAR

Detaylı

KOAGÜLASYON TESTLERİ

KOAGÜLASYON TESTLERİ KOAGÜLASYON TESTLERİ Koagülasyon nedir? Pıhtı oluşumudur; Örneğin, kanın pıhtılaşması. Koagülasyon; kandaki birçok protein veya koagülasyon faktörünün kimyasal reaksiyonu sonucu fibrin formasyonu ile sonuçlanan

Detaylı

THE VITALITY COMES FROM YOUR OWN CELLS

THE VITALITY COMES FROM YOUR OWN CELLS www.tlab-prp.com info@tlab-prp.com @tlabprp fb.me/tlabprp T-Biyoteknoloji Esentepe Mah. Arı Sk. Zengin 2 Sitesi. C Blk No:13/13 16130 Nilüfer / Bursa THE VITALITY COMES FROM YOUR OWN CELLS Türkiye nin

Detaylı

DERLEME REVIEW GİRİŞ. Zeynep Altuntaş, A. Özlem Gündeşlioğlu, Bilsev İnce, Mehmet Dadacı, Nedim Savacı

DERLEME REVIEW GİRİŞ. Zeynep Altuntaş, A. Özlem Gündeşlioğlu, Bilsev İnce, Mehmet Dadacı, Nedim Savacı DERLEME REVIEW 2014 Cilt 22 / Sayı 2 TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA, TROMBOSİTTEN FAKİR PLAZMA, TROMBOSİTTEN ZENGİN FİBRİN KAVRAMLARI, YARA İYİLEŞMESİNDEKİ BİYOLOJİK ROLLERİ VE PLASTİK CERRAHİDE KULLANIM ALANLARI

Detaylı

Koagülasyon Mekanizması

Koagülasyon Mekanizması Koagülasyon Mekanizması Dr Cafer Adıgüzel Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD, Hematoloji BD 1 Hemostaz (Hemostasis or haemostasis) (Eski Yunanca: αἱμόστασις haimóstasis "styptic (drug)")

Detaylı

PRP NEDİR... 1 PRP UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR... 2 PRP UYGULAMASI NASIL YAPILIR, PRP UYGULAMA SÜRESİ... 3

PRP NEDİR... 1 PRP UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR... 2 PRP UYGULAMASI NASIL YAPILIR, PRP UYGULAMA SÜRESİ... 3 İÇİNDEKİLER PRP NEDİR... 1 PRP UYGULAMASINDA AMAÇ NEDİR... 2 PRP UYGULAMASI NASIL YAPILIR, PRP UYGULAMA SÜRESİ... 3 PRP UYGULAMASI AĞRILI MIDIR, PRP UYGULAMASININ ETKİLERİ, PRP UYGULAMASI SONRASINDA YAN

Detaylı

Arşiv Kaynak Tarama Dergisi Archives Medical Review Journal

Arşiv Kaynak Tarama Dergisi Archives Medical Review Journal Arşiv Kaynak Tarama Dergisi Archives Medical Review Journal Kas-İskelet Sistemi Lezyonlarında Yeni Bir Tedavi: Plateletten Zengin Plazma (PRP) A New Treatment of Musculoskeletal System Lesions: Platelet

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ. Derece Alan Üniversite Yıl

ÖZGEÇMİŞ. Derece Alan Üniversite Yıl ÖZGEÇMİŞ Adı Soyadı: GÖKÇE AYKOL ŞAHİN Unvanı: Yrd. Doç. Dr. Öğrenim Durumu Derece Alan Üniversite Yıl Yüksek Lisans Diş Hekimliği İstanbul Üniversitesi 2003 Doktora Periodontoloji Anabilim Dalı İstanbul

Detaylı

Kuramsal: 28 saat. 4 saat-histoloji. Uygulama: 28 saat. 14 saat-fizyoloji 10 saat-biyokimya

Kuramsal: 28 saat. 4 saat-histoloji. Uygulama: 28 saat. 14 saat-fizyoloji 10 saat-biyokimya HEMATOPOETİK SİSTEM Hematopoetik Sistem * Periferik kan * Hematopoezle ilgili dokular * Hemopoetik hücrelerin fonksiyon gösterdikleri doku ve organlardan meydana gelmiştir Kuramsal: 28 saat 14 saat-fizyoloji

Detaylı

İçindekiler. 1. Ön Bilgi 2. Doku Grefti Çeşitleri 3. Biyolojik Doku 4. BellaDerm Aselüler Matriks Nedir? 5. Üretim Süreci 6.

İçindekiler. 1. Ön Bilgi 2. Doku Grefti Çeşitleri 3. Biyolojik Doku 4. BellaDerm Aselüler Matriks Nedir? 5. Üretim Süreci 6. İçindekiler 1. Ön Bilgi 2. Doku Grefti Çeşitleri 3. Biyolojik Doku 4. BellaDerm Aselüler Matriks Nedir? 5. Üretim Süreci 6. Kullanım Alanları 1 Belladerm, Musculoskeletal Transplant Foundation (MTF) tarafından

Detaylı

Epidermal Büyüme Faktörü Ülkemizdeki İlk Deneyimler

Epidermal Büyüme Faktörü Ülkemizdeki İlk Deneyimler Epidermal Büyüme Faktörü Ülkemizdeki İlk Deneyimler M. Bülent ERTUĞRUL 1, Serhan SAKARYA 1, Çağrı BÜKE 2, Bengisu AY 3, Dilek Senen DEMİREZ 4, M. Özlem SAYLAK-ERSOY 1, Barçın ÖZTÜRK 1, Öner ŞAVK 5 1 Adnan

Detaylı

BİLİMSEL DOSYA EXTRACT No.1

BİLİMSEL DOSYA EXTRACT No.1 BİLİMSEL DOSYA EXTRACT No.1 Çok üst düzey araştırmacılar ve biyologlarla (Marsilya Eczacılık Fakültesi Biogenotoxicology Laboratuvarı INSERM, GREDECO) işbirliği içerisinde yürütülen 14 yıllık çalışma sonrasında

Detaylı

TEKNOLOJİK BİLGİ FÖYÜ

TEKNOLOJİK BİLGİ FÖYÜ TEKNOLOJİK BİLGİ FÖYÜ Tüm Regenlab ürünleri Medical Device Class IIb kategorisindedir. REGEN LAB: BİYOTEKNOLOJİ ALANINDA ARAŞTIRMA - GELİŞTİRME VE ÜRETİM YAPAN İSVİÇRELİ KURULUŞ. Regen lab patentli bir

Detaylı

Trombositten Zengin Materyaller ve Periodontolojideki Kullanımı

Trombositten Zengin Materyaller ve Periodontolojideki Kullanımı 18 ƘŰƬƑƊ Derleme / Review Trombositten Zengin Materyaller ve Periodontolojideki Kullanımı Platelet-Rich Materials and Use in Periodontology H. Ebru Olgun ERDEMİR 1, Serdar Yücel ÖZKAN 1 1 Kırıkkale Üniversitesi,

Detaylı

Dr.Jale Yüksek Pehlivan Saç Dökülmesi Artık Korkulu Rüya Değil 15.02.2015. Tarih Aralığı: 15.02.2015-15.02.2015. Haber Sayısı: 45

Dr.Jale Yüksek Pehlivan Saç Dökülmesi Artık Korkulu Rüya Değil 15.02.2015. Tarih Aralığı: 15.02.2015-15.02.2015. Haber Sayısı: 45 Dr.Jale Yüksek Pehlivan Saç Dökülmesi Artık Korkulu Rüya Değil 15.02.2015 Tarih Aralığı: 15.02.2015-15.02.2015 Haber Sayısı: 45 İÇİNDEKİLER No Adı Haber Başlığı 1 15.02.2015 AJANSMANISA.COM Saç Dökülmesi

Detaylı

İ. Ü İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Filiz Aydın

İ. Ü İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Filiz Aydın İ. Ü İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Filiz Aydın Hücre iletişimi Tüm canlılar bulundukları çevreden sinyal alırlar ve yanıt verirler Bakteriler glukoz ve amino asit gibi besinlerin

Detaylı

ARI ZEHİRİ BİLEŞİMİ, ÖZELLİKLERİ, ETKİ MEKANİZMASI. Dr. Bioch.Cristina Mateescu APİTERAPİ KOMİSYONU

ARI ZEHİRİ BİLEŞİMİ, ÖZELLİKLERİ, ETKİ MEKANİZMASI. Dr. Bioch.Cristina Mateescu APİTERAPİ KOMİSYONU ARI ZEHİRİ BİLEŞİMİ, ÖZELLİKLERİ, ETKİ MEKANİZMASI Dr. Bioch.Cristina Mateescu APİTERAPİ KOMİSYONU Arı Zehiri - Tanım Arı zehiri, bal arıları tarafından öncelikle memelilere ve diğer iri omurgalılara karşı

Detaylı

SANTRİFÜJ TEKNİKLERİ VE SANTRİFÜJLER

SANTRİFÜJ TEKNİKLERİ VE SANTRİFÜJLER SANTRİFÜJ TEKNİKLERİ VE SANTRİFÜJLER Doç. Dr. Gülsen YILMAZ 2009 BAŞLIKLAR 1 Tanım ve Prensip 22 Santrifüj teknikleri 33 Santrifüj tipleri 44 Santrifüj kullanım alanları Laboratuvarı ilgilendiren Süreç

Detaylı

YARA SAĞALTIMINDA TROMBOSİTTEN ZENGİN TROMBOSİTTEN FAKİR PLAZMA KULLANIMI

YARA SAĞALTIMINDA TROMBOSİTTEN ZENGİN TROMBOSİTTEN FAKİR PLAZMA KULLANIMI YARA SAĞALTIMINDA TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA VE TROMBOSİTTEN FAKİR PLAZMA KULLANIMI The Use of Platelet Rich Plasma and Platelet Poor Plasma in Wound Management Hatice Özlem NİSBET Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Detaylı

Hacettepe Diflhekimli i Fakültesi Dergisi Cilt: 28, Say : 3, Sayfa 2-7, 2004

Hacettepe Diflhekimli i Fakültesi Dergisi Cilt: 28, Say : 3, Sayfa 2-7, 2004 Hacettepe Diflhekimli i Fakültesi Dergisi Cilt: 28, Say : 3, Sayfa 2-7, 2004 S n f II Furkasyon Defektlerinin Tedavisinde Trombositten Zengin Plazman n Yönlendirilmifl Doku Rejenerasyonu Tekni i ile Kombine

Detaylı

Plateletten Zengin Plazma ve Dermatoloji

Plateletten Zengin Plazma ve Dermatoloji Plateletten Zengin Plazma ve Dermatoloji Dr. Yılmaz TURAN*, Doç. Dr. A.Hakan ERBİL*, Doç. Dr. Erol KOÇ* * GATA Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı, ANKARA ÖZET ABSTRACT Plateletten Zengin Plazma

Detaylı

Anal Fistula Plug NEW BIOMECHANICAL STATE OF THE ART

Anal Fistula Plug NEW BIOMECHANICAL STATE OF THE ART Anal Fistula Plug NEW BIOMECHANICAL STATE OF THE ART Şekil Fistüllü alandaki plug ın ana dayanıklılığı, hasta dokunun iyileşebilmesi için gerekli biyo-mekanik bir ön şarttır. Press-Fit cerrahi tekniği,

Detaylı

YARA İYİLEŞMESİ. Yrd.Doç.Dr. Burak Veli Ülger

YARA İYİLEŞMESİ. Yrd.Doç.Dr. Burak Veli Ülger YARA İYİLEŞMESİ Yrd.Doç.Dr. Burak Veli Ülger YARA Doku bütünlüğünün bozulmasıdır. Cerrahi ya da travmatik olabilir. Akut Yara: Onarım süreci düzenli ve zamanında gelişir. Anatomik ve fonksiyonel bütünlük

Detaylı

KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLARIN EPİDEMİYOLOJİSİ VE TÜTÜN KULLANIMI: MEKANİZMA. Mini Ders 2 Modül: Tütünün Kalp ve Damar Hastalıkları Üzerindeki Etkisi

KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLARIN EPİDEMİYOLOJİSİ VE TÜTÜN KULLANIMI: MEKANİZMA. Mini Ders 2 Modül: Tütünün Kalp ve Damar Hastalıkları Üzerindeki Etkisi KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLARIN EPİDEMİYOLOJİSİ VE TÜTÜN KULLANIMI: MEKANİZMA Mini Ders 2 Modül: Tütünün Kalp ve Damar Hastalıkları Üzerindeki Etkisi TEMEL SLAYTLAR Kardiyovasküler Hastalıkların Epidemiyolojisi

Detaylı

LÖKOSİT. WBC; White Blood Cell,; Akyuvar. Lökosit için normal değer : Lökosit sayısını arttıran sebepler: Lökosit sayısını azaltan sebepler:

LÖKOSİT. WBC; White Blood Cell,; Akyuvar. Lökosit için normal değer : Lökosit sayısını arttıran sebepler: Lökosit sayısını azaltan sebepler: LÖKOSİT WBC; White Blood Cell,; Akyuvar Lökositler kanın beyaz hücreleridir ve vücudun savunmasında görev alırlar. Lökositler kemik iliğinde yapılır ve kan yoluyla bütün dokulara ulaşır vücudumuzu mikrop

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ. Umut Akgün

ÖZGEÇMİŞ. Umut Akgün ÖZGEÇMİŞ Umut Akgün Doğum Tarihi : 15121975 Doğum Yeri İş Adresi : İstanbul : Acıbadem Kozyatağı Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü, İnönü Cad. Okur Sok. No: 20, Kozyatağı, 34742, İstanbul, Turkiye.

Detaylı

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Van Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2014-2015 Bütünleme Sınav Tarihleri ANESTEZİ

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Van Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2014-2015 Bütünleme Sınav Tarihleri ANESTEZİ ANESTEZİ Yabancı Sistem Hastalıkları Klinik Anestezi-II Reanimasyon-II Meslek Etiği Biyoteknoloji Girişimcilik II Anestezi Cihaz ve Ekipmanları Anestezi Uygulama-II Enfeksiyonların Önlenmesinde Prensipler

Detaylı

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Van Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2014-2015 Final Sınav Tarihleri ANESTEZİ

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Van Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2014-2015 Final Sınav Tarihleri ANESTEZİ ANESTEZİ Yabancı Sistem Hastalıkları Klinik Anestezi-II Reanimasyon-II Meslek Etiği Biyoteknoloji Girişimcilik II Anestezi Cihaz ve Ekipmanları Anestezi Uygulama-II Enfeksiyonların Önlenmesinde Prensipler

Detaylı

Suprabone Suprabone Suprabone Suprabone Suprabone

Suprabone Suprabone Suprabone Suprabone Suprabone BMT Calsis, insan sağlığına yönelik ileri malzeme ve teknolojileri, rekabetçi ve yenilikçi yaklaşımlar ile tıbbın ve insanlığın hizmetine sunmak üzere 2008 yılında kurulmuş, Türkiye nin ortobiyolojik malzeme

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ. 1. Adı Soyadı: Arif ŞAYBAK. İletisim Bilgileri. Adres: Toros. M. 78028 S. Özbey APT K:11 D:11 Çukurova/ ADANA(Aile) Telefon: +905368823282

ÖZGEÇMİŞ. 1. Adı Soyadı: Arif ŞAYBAK. İletisim Bilgileri. Adres: Toros. M. 78028 S. Özbey APT K:11 D:11 Çukurova/ ADANA(Aile) Telefon: +905368823282 ÖZGEÇMİŞ 1. Adı Soyadı: Arif ŞAYBAK İletisim Bilgileri Adres: Toros. M. 78028 S. Özbey APT K:11 D:11 Çukurova/ ADANA(Aile) Telefon: +905368823282 Mail: arif_saybak@yahoo.com 2. Doğum Tarihi: 1984 3. Unvanı:

Detaylı

Ayxmaz/biyoloji Homeostasi

Ayxmaz/biyoloji Homeostasi Homeostasi - Değişen dış koşullara rağmen nispeten sabit bir iç fizyolojik ortamı sürdürme sürecidir. -Böylece vücut organlarının, normal sınırlarda verimli bir şekilde çalışması sağlanır. İki ana kontrol

Detaylı

Taner Arabacı, Alper Kızıldağ, Oğuz Köse. Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Periodontoloji AD, Erzurum - Turkey

Taner Arabacı, Alper Kızıldağ, Oğuz Köse. Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Periodontoloji AD, Erzurum - Turkey MÜSBED 2013;3(2):97-101 DOI: 10.5455/musbed.20130411090604 Olgu Sunumu / Case Report Periodontal Kemikiçi Defektlerin Rejeneratif Tedavisinde Trombositten Zenginleştirilmiş Fibrin Membran Ve Otojen Kemik

Detaylı

ARAŞTIRMA. Trombositten Zengin Fibrin in Kemik İyileşmesi Üzerine Etkileri * F.Ü.Sağ.Bil.Vet.Derg. 2015; 29 (2): 91-95 http://www.fusabil.

ARAŞTIRMA. Trombositten Zengin Fibrin in Kemik İyileşmesi Üzerine Etkileri * F.Ü.Sağ.Bil.Vet.Derg. 2015; 29 (2): 91-95 http://www.fusabil. ARAŞTIRMA F.Ü.Sağ.Bil.Vet.Derg. 2015; 29 (2): 91-95 http://www.fusabil.org Trombositten Zengin Fibrin in Kemik İyileşmesi Üzerine Etkileri * Havva Nur CAN Ali Said DURMUŞ Fırat Üniversitesi, Veteriner

Detaylı

MYOLOGIA CRUSH SENDROMU. Dr. Nüket Göçmen Mas

MYOLOGIA CRUSH SENDROMU. Dr. Nüket Göçmen Mas MYOLOGIA CRUSH SENDROMU Dr. Nüket Göçmen Mas Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi AD Kas hücresi ve kas dokusu Kısalma özelliğini taşıyan hücreye kas hücresi denir. Bunların oluşturduğu dokuya

Detaylı

TÜMÖR ANJiYOGENEZİ TUMOR ANGIOGENESIS. Reha Aydın. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

TÜMÖR ANJiYOGENEZİ TUMOR ANGIOGENESIS. Reha Aydın. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi TÜMÖR ANJiYOGENEZİ TUMOR ANGIOGENESIS Reha Aydın İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi TÜMÖR ANJiYOGENEZİ TUMOR ANGIOGENESIS Reha Aydın, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe

Detaylı

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Van Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2014-2015 Bütünleme Sınav Tarihleri ANESTEZİ

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Van Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2014-2015 Bütünleme Sınav Tarihleri ANESTEZİ YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ ANESTEZİ 08.00-08.50 Sistem Hastalıkları MYHST 120 Klinik Anestezi-II Anestezi Cihaz ve Ekipmanları Sınıfların Reanimasyon-II Biyoteknoloji Anestezi Uygulama-II Girişimcilik II

Detaylı

Bio 103 Gen. Biyo. Lab. 1

Bio 103 Gen. Biyo. Lab. 1 GENEL BİYOLOJİ LABORATUVARI 4. Laboratuvar: KAN DOKU Kan dokusunun görevleri 1 Kan dokusunun yapı elemanları 2 Kan grupları 12 İnce yayma kan preparatı tekniği 15 1. GİRİŞ Kan doku, atardamar, toplardamar

Detaylı

DOKU. Dicle Aras. Doku ve doku türleri

DOKU. Dicle Aras. Doku ve doku türleri DOKU Dicle Aras Doku ve doku türleri Doku Bazı özel görevler üstlenmiş hücre topluluklarıdır. Bir doku aynı yönde özelleşmiş hücre ve hücreler arası maddelerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. İntrauterin

Detaylı

Hematopoetic Kök Hücre ve Hematopoez. Dr. Mustafa ÇETİN 2013-2014

Hematopoetic Kök Hücre ve Hematopoez. Dr. Mustafa ÇETİN 2013-2014 Hematopoetic Kök Hücre ve Hematopoez Dr. Mustafa ÇETİN 2013-2014 Konunun Başlıkları 1. Hematopoetik sistem 2. Hematopoez 3. Hematopoetik kök hücre Karekteristiği Klinik kullanımı Hematopoetik Sistem Hemato

Detaylı

ENDOTEL VE BİYOKİMYASAL MOLEKÜLLER

ENDOTEL VE BİYOKİMYASAL MOLEKÜLLER ENDOTEL VE BİYOKİMYASAL MOLEKÜLLER Endotel Damar duvarı ve dolaşan kan arasında tek sıra endotel hücresinden oluşan işlevsel bir organdır Endotel en büyük endokrin organdır 70 kg lik bir kişide, kalp kitlesix5

Detaylı

KEMOTERAPİ NASIL İŞLEV GÖRÜR?

KEMOTERAPİ NASIL İŞLEV GÖRÜR? KEMOTERAPİ NEDİR? Kanser hücrelerini tahrip eden kanser ilaçları kullanılarak yapılan tedaviye kemoterapi denir. Bu tedavilerde kullanılan ilaçlara antikanser ilaçlar da denir. Kanserin türüne göre kemoterapinin

Detaylı

PER ODONTAL PLAST K CERRAH DE TROMBOS TTEN ZENG N PLAZMA KULLANIMI PLATELET-RICH PLASMA IN PERIODONTAL PLASTIC SURGERY PROCEDURES ÖZET

PER ODONTAL PLAST K CERRAH DE TROMBOS TTEN ZENG N PLAZMA KULLANIMI PLATELET-RICH PLASMA IN PERIODONTAL PLASTIC SURGERY PROCEDURES ÖZET DERLEME PER ODONTAL PLAST K CERRAH DE TROMBOS TTEN ZENG N PLAZMA KULLANIMI PLATELET-RICH PLASMA IN PERIODONTAL PLASTIC SURGERY PROCEDURES Seda ÜNAL 1 Emine Elif ALAADD NO LU 2 ÖZET Yumuflak doku ve kemik

Detaylı

HASTA BİLGİLENDİRME. Ortho-ATI Tendon Rejenerasyon amaçlı Otolog Tenosit İmplantasyonu(ATİ)

HASTA BİLGİLENDİRME. Ortho-ATI Tendon Rejenerasyon amaçlı Otolog Tenosit İmplantasyonu(ATİ) HASTA BİLGİLENDİRME Ortho-ATI Tendon Rejenerasyon amaçlı Otolog Tenosit İmplantasyonu(ATİ) Tendon biyopsisinden sonra ne zaman işimin başına dönebilirim? Çoğu hasta 1-2 gün sonra işine döner. Tenositlerin

Detaylı

Rahim ağzı kanseri hücreleri doku kültürü mikroskopik görüntüsü.

Rahim ağzı kanseri hücreleri doku kültürü mikroskopik görüntüsü. Doç.Dr.Engin DEVECİ HÜCRE KÜLTÜRÜ Hücre Kültürü Araştırma Laboratuvarı, çeşitli hücrelerin invitro kültürlerini yaparak araştırmacılara kanser, kök hücre, hücre mekaniği çalışmaları gibi konularda hücre

Detaylı

ÖZEL ÖZKAYA HASTANE İŞLETMECİLİĞİ

ÖZEL ÖZKAYA HASTANE İŞLETMECİLİĞİ ÖZEL ÖZKAYA HASTANE İŞLETMECİLİĞİ Özel Özkaya Hastane İşletmeciliği olarak 2006 yılından itibaren Kızılay da bulunan Tıp Merkezlerimiz siz değerli hastalarımıza hizmet vermektedir. Merkezlerimiz ; - Milli

Detaylı

Plateletten Zengin Plazma Uygulamaları

Plateletten Zengin Plazma Uygulamaları Derleme / Review DO I: 10.4274/tftr.78700 Türk Fiz T p Re hab Derg 2013;59:338-44 Turk J Phys Med Re hab 2013;59:338-44 Plateletten Zengin Plazma Uygulamaları Platelet-Rich Plasma Applications Bilge YILMAZ,

Detaylı

Tarifname DİYABETİK HASTALARDA YARA İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRMAYA YÖNELİK BİR KOMPOZİSYON

Tarifname DİYABETİK HASTALARDA YARA İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRMAYA YÖNELİK BİR KOMPOZİSYON 1 Tarifname DİYABETİK HASTALARDA YARA İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRMAYA YÖNELİK Teknik Alan BİR KOMPOZİSYON Buluş, diyabetik hastalarda yara iyileşmesini hızlandırmaya yönelik oluşturulmuş bir kompozisyon ile

Detaylı

DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEMLER

DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEMLER Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler Vücudumuzda aynı anda birçok karmaşık olayın birbirleriyle uyumlu bir şekilde gerçekleşmesi denetleyici ve düzenleyici sistemler tarafından sağlanır. Denetleyici ve

Detaylı

07.10.2013 PAZARTESİ İZMİR GÜNDEMİ. -Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı - Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

07.10.2013 PAZARTESİ İZMİR GÜNDEMİ. -Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı - Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü 07.10.2013 PAZARTESİ İZMİR GÜNDEMİ -Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı - Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü Doç. Dr. Hoşnuter: Basit Merdiven Altı Güzellik Merkezlerine Dikkat Yaz aylarında

Detaylı

Kas İskelet Sistemi Yaralanmalarında Plateletten Zengin Plazma Tedavisi

Kas İskelet Sistemi Yaralanmalarında Plateletten Zengin Plazma Tedavisi Kocatepe Tıp Dergisi Kocatepe Medical Journal 13: 51-59/ Ocak 2012 DERLEME Kas İskelet Sistemi Yaralanmalarında Plateletten Zengin Plazma Tedavisi Platelet Rich Plasma Therapy in Musculoskeletal System

Detaylı

Kanser Tedavisi: Günümüz

Kanser Tedavisi: Günümüz KANSER TEDAVİSİNDE MOLEKÜLER HEDEFLER Doç. Dr. Işık G. YULUĞ Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü yulug@fen.bilkent.edu.tr Kanser Tedavisi: Günümüz Geleneksel sitotoksik ilaçlar ve

Detaylı

DÖNEM I HAFTALIK DERS PROGRAMI

DÖNEM I HAFTALIK DERS PROGRAMI TIP FAKÜLTESİ DÖNEM I HAFTALIK DERS PROGRAMI DÖNEM I. DERS KURULU Eylül Kasım 0 Dekan : Dönem Koordinatörü : Ders Kurulu Başkanı : Prof.Dr. Mustafa SARSILMAZ Doç.Dr. Doç.Dr. KURUL DERSLERİ TEORİK PRATİK

Detaylı

KAS İSKELET SİSTEMİ YARALANMALARINDA PLATELETTEN ZENGİN PLAZMA UYGULAMALARI

KAS İSKELET SİSTEMİ YARALANMALARINDA PLATELETTEN ZENGİN PLAZMA UYGULAMALARI Spor Hekimliği Dergisi Cilt: 49, S. 71-80, 2014 KAS İSKELET SİSTEMİ YARALANMALARINDA PLATELETTEN ZENGİN PLAZMA UYGULAMALARI Aydan ÖRSÇELİK, Yavuz YILDIZ ÖZET Plateletten zengin plazma (PRP) tam kanın santrifüj

Detaylı

Tıbbi Sarf Malzemelerin Sınıflandırılması Medikal Depo Sınıflandırma Çalışmaları Diş Hekimi Suna OK Danışman

Tıbbi Sarf Malzemelerin Sınıflandırılması Medikal Depo Sınıflandırma Çalışmaları Diş Hekimi Suna OK Danışman Tıbbi Sarf Malzemelerin Sınıflandırılması Medikal Depo Sınıflandırma Çalışmaları Diş Hekimi Suna OK Danışman Tıbbi Sarf Malzemeler Tıbbi Sarf Malzemeler Sağlık Bakanlığı onaylı ürün sayısı 2.474.651(optik

Detaylı

Tedavide yeni başka seçenekler var mı? Doç. Dr. Özge Turhan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D.

Tedavide yeni başka seçenekler var mı? Doç. Dr. Özge Turhan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D. Tedavide yeni başka seçenekler var mı? Doç. Dr. Özge Turhan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.D. Özellikle yara bakımıyla ilgili pek çok yeni yöntem,

Detaylı

FİZYOLOJİ LABORATUVAR BİLGİSİ VEYSEL TAHİROĞLU

FİZYOLOJİ LABORATUVAR BİLGİSİ VEYSEL TAHİROĞLU FİZYOLOJİ LABORATUVAR BİLGİSİ VEYSEL TAHİROĞLU Fizyolojiye Giriş Temel Kavramlar Fizyolojiye Giriş Canlıda meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişikliklerin tümüne birden yaşam denir. İşte canlı organizmadaki

Detaylı

Kan dokusu. Hematokriti hesaplamak için eritrositlerle dolu olan tüpün uzunluğu kanla dolu tüpün uzunluğuna bölünüp, çıkan sonuç 100 ile çarpılır.

Kan dokusu. Hematokriti hesaplamak için eritrositlerle dolu olan tüpün uzunluğu kanla dolu tüpün uzunluğuna bölünüp, çıkan sonuç 100 ile çarpılır. Kan dokusu Kan, hücrelerden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşmuştur. Hücreler eritrositler (kırmızı kan hücreleri), lökositler (beyaz kan hücreleri) ve trombositlerdir. Hücrelerin % 99 undan fazlasını

Detaylı

Tam Kan; Hemogram; CBC; Complete blood count

Tam Kan; Hemogram; CBC; Complete blood count TAM KAN SAYIMI Tam Kan; Hemogram; CBC; Complete blood count Tam kan sayımı kanı oluşturan hücrelerin sayılmasıdır, bir çok hastalık için çok değerli bilgiler sunar. Test venöz kandan yapılır. Günümüzde

Detaylı

METABOLİK DEĞİŞİKLİKLER VE FİZİKSEL PERFORMANS

METABOLİK DEĞİŞİKLİKLER VE FİZİKSEL PERFORMANS METABOLİK DEĞİŞİKLİKLER VE FİZİKSEL PERFORMANS Aerobik Antrenmanlar Sonucu Kasta Oluşan Adaptasyonlar Miyoglobin Miktarında oluşan Değişiklikler Hayvan deneylerinden elde edilen sonuçlar dayanıklılık antrenmanları

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... III

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... III İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... III İÇİNDEKİLER... V 1. LABORATUVARDA KULLANILAN MALZEME VE ALETLER... 1 1.1. Tüpler... 1 1.2. Beher... 1 1.3. Erlenmeyer... 2 1.4. Balonlar... 2 1.5. Mezur... 3 1.6. Pipetler...

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ADANA ERİŞKİN KEMİK İLİĞİ NAKLİ MERKEZİ. Yeniden Başlamak İçin TOPLAMA ÜNİTESİ HASTA BİLGİLENDİME KİTAPÇIĞI

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ADANA ERİŞKİN KEMİK İLİĞİ NAKLİ MERKEZİ. Yeniden Başlamak İçin TOPLAMA ÜNİTESİ HASTA BİLGİLENDİME KİTAPÇIĞI BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ADANA ERİŞKİN KEMİK İLİĞİ NAKLİ MERKEZİ Yeniden Başlamak İçin TOPLAMA ÜNİTESİ HASTA BİLGİLENDİME KİTAPÇIĞI Periferik Kandan Kök Hücre Toplama İşlemi Bu kitapçık, Periferik kandan kök

Detaylı

IX. BÖLÜM KRONİK HASTALIK ANEMİSİ TANI VE TEDAVİ KILAVUZU ULUSAL TEDAVİ KILAVUZU 2011

IX. BÖLÜM KRONİK HASTALIK ANEMİSİ TANI VE TEDAVİ KILAVUZU ULUSAL TEDAVİ KILAVUZU 2011 ULUSAL TEDAVİ KILAVUZU 2011 KRONİK HASTALIK ANEMİSİ IX. BÖLÜM TANI VE TEDAVİ KILAVUZU KRONİK HASTALIK ANEMİSİ TANI VE TEDAVİ KILAVUZU KRONİK HASTALIK ANEMİSİ TANI VE TEDAVİ KILAVUZU GİRİŞ VE TANIM Kronik

Detaylı

Trombositten Zengin Plazma ve Trombositten Zengin Fibrinin Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisinde Kullanım Alanı

Trombositten Zengin Plazma ve Trombositten Zengin Fibrinin Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisinde Kullanım Alanı Trombositten Zengin Plazma ve Trombositten Zengin Fibrinin Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisinde Kullanım Alanı Apllication of the Platelet Rich Plasma and Platelet Rich Fibrin in Oral and Maxillofacial Surgery

Detaylı

BASI YARASINDA BESLENME DESTEK TEDAVİSİ. Doç. Dr. Bülent SAKA İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı

BASI YARASINDA BESLENME DESTEK TEDAVİSİ. Doç. Dr. Bülent SAKA İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı BASI YARASINDA BESLENME DESTEK TEDAVİSİ Doç. Dr. Bülent SAKA İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kronik Yara Tipleri Bası ülserleri Venöz staz ülserleri Diabetik

Detaylı

Hd 50. Hidrojen Molekülleri. Hidrojen bakımından zengin alkali su. Gerekli mineral takviyeleri. Üstün antioksidan etkisi

Hd 50. Hidrojen Molekülleri. Hidrojen bakımından zengin alkali su. Gerekli mineral takviyeleri. Üstün antioksidan etkisi Hd 50 Hidrojen Molekülleri Hidrojen bakımından zengin alkali su Üstün antioksidan etkisi Gerekli mineral takviyeleri Dayanıklı ve mükemmel performans Hidrojen molekülleri doğal ortamda bulunur, basit yapıdadır

Detaylı

Hücre Biyoloji Laboratuarı Güz dönemi Alıştırma Soruları (Dr.Selcen Çelik)

Hücre Biyoloji Laboratuarı Güz dönemi Alıştırma Soruları (Dr.Selcen Çelik) Hücre Biyoloji Laboratuarı 2014-2015 Güz dönemi Alıştırma Soruları (Dr.Selcen Çelik Konular: ph ve tamponlar, hücre kültür tekniği, mikrometrik ölçüm ph ve Tamponlar 1. ph sı 8.2 olan 500 ml. 20mM Tris/HCl

Detaylı

Prof. Dr. Selmin TOPLAN

Prof. Dr. Selmin TOPLAN 384 ĐÇĐNDEKĐLER 1 Kanın Reolojik Özellikleri 1.1. Kanın Viskoz Özelliği 1.2. Kan Elemanlarının Reolojik Özellikleri 1.3. Eritrosit Süspansiyonun Dar Tüplerde Akışı ve Fahraeus-Lindqvist Etkisi 2. Kapiller

Detaylı

Travma Dışı Dirsek Sorunları TENDİNOPATİLER

Travma Dışı Dirsek Sorunları TENDİNOPATİLER Travma Dışı Dirsek Sorunları TENDİNOPATİLER Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu Yeditepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı LATERAL EPİKONDİLİT En sık görülen dirsek patolojisidir.

Detaylı

Yeniden Başlamak İçin

Yeniden Başlamak İçin Yeniden Başlamak İçin Periferik Kandan Kök Hücre Toplama İşlemi Bu kitapçık, Periferik kandan kök hücre toplama işleminden geçmek üzere olan siz hastalarımıza özel olarak hazırlanmıştır. Bu kitapçığın

Detaylı

Kamu Duyurusu. Amaçlar. Dezenfeksiyonun Rutin Monitorizasyonu / Yıkama işlemi ISO ISO Performans Özelliği. DAS 5 Nisan 2007, Türkiye

Kamu Duyurusu. Amaçlar. Dezenfeksiyonun Rutin Monitorizasyonu / Yıkama işlemi ISO ISO Performans Özelliği. DAS 5 Nisan 2007, Türkiye Amaçlar Dezenfeksiyonun Rutin Monitorizasyonu / Yıkama işlemi ISO 15883 DAS 5 Nisan 2007, Türkiye Peter Newson Steris/Browne International İş Geliştirme Müdürü Amaçlar Parametrik gösterge Validasyon Araçları

Detaylı

EKONOMİK GENEL BAKIŞ. Maliyet etkin yara iyileştirme Negatif Basınçlı Yara Terapisi

EKONOMİK GENEL BAKIŞ. Maliyet etkin yara iyileştirme Negatif Basınçlı Yara Terapisi EKONOMİK GENEL BAKIŞ Maliyet etkin yara iyileştirme Negatif Basınçlı Yara Terapisi V.A.C. Teravipi kanıtlanmış daha hızlı ve daha etkin yara iyileştirme yöntemidir. 1-4 Yara yönetimi daha maliyet etkin

Detaylı

Adres: Cumhuriyet Bul. No:82 Erboy 2 İşhanı K:6/601 Alsancak /İzmir Telefon: +90 232 489 40 50 Fax: +90 232 489 40 10

Adres: Cumhuriyet Bul. No:82 Erboy 2 İşhanı K:6/601 Alsancak /İzmir Telefon: +90 232 489 40 50 Fax: +90 232 489 40 10 Ruminantlar için Hidrolize Maya Daha hızlı rumen gelişimi Gelişmiş rumen fermentasyonu Daha çok mikroorganizma ve UYA = protein ve enerji Bağışıklık sisteminin uyarılması Kuru Dönemdeki İnekler İçin Faydaları

Detaylı

Diyabetik Ayak Ülserlerinde HBO Tedavisi. Doç Dr Şenol YILDIZ GATA Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp AD

Diyabetik Ayak Ülserlerinde HBO Tedavisi. Doç Dr Şenol YILDIZ GATA Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp AD Diyabetik Ayak Ülserlerinde HBO Tedavisi Doç Dr Şenol YILDIZ GATA Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp AD Morbidite ve mortalitesi Armstrong ve ark.ları nöropatik ayak ülseri olan diyabetli bir hastanın

Detaylı

Fibrocell. Zehra Aysun Kezer

Fibrocell. Zehra Aysun Kezer Fibrocell Zehra Aysun Kezer Doku Mühendisliği Doku mühendisliği, belirli bir organdan izole edilen hücrelerin gerekli büyüme faktörleri ve diğer etken maddelerin eşliğinde uygun bir matriks içerisinde

Detaylı

Hedefe Spesifik Beslenme Katkıları

Hedefe Spesifik Beslenme Katkıları Hedefe Spesifik Beslenme Katkıları Hayvan Beslemede Vitamin ve Minerallerin Önemi Vitaminler, çiftlik hayvanlarının, büyümesi, gelişmesi, üremesi, kısaca yaşaması ve verim vermesi için gerekli metabolik

Detaylı

Eksiği yok. Fazlası var. Thermo Scientific Medifuge Santrifüj

Eksiği yok. Fazlası var. Thermo Scientific Medifuge Santrifüj Eksiği yok. Fazlası var. Thermo Scientific Medifuge Santrifüj YENİ masaüstü santrifüjümüzü sunarız! Thermo Scientific Medifuge Eksiği yok. 2 si 1 arada hibrit rotor ile rutin klinik ve yaşam bilimleri

Detaylı

Özel Formülasyon DAHA İYİ DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA YUMURTA IÇIN AGRALYX!

Özel Formülasyon DAHA İYİ DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA YUMURTA IÇIN AGRALYX! Özel Formülasyon DAHA İYİ Yumurta Verimi Kabuk Kalitesi Yemden Yararlanma Karaciğer Sağlığı Bağırsak Sağlığı Bağışıklık Karlılık DAHA DÜŞÜK MALIYETLE DAHA SAĞLIKLI SÜRÜLER VE DAHA FAZLA YUMURTA IÇIN AGRALYX!

Detaylı

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ

SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 102: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ 05-06 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DERS KURULU 0: HÜCRE VE DOKU SİSTEMLERİ Ders Kurulu Başkanı: / Başkan Yardımcıları: / Histoloji Embriyoloji Yrd. Doç. Dr. Bahadır Murat Demirel / Üyeler: / Tıbbi / Dersin AKTS

Detaylı

Immu SİTAFEREZ ADSORBER

Immu SİTAFEREZ ADSORBER Immu SİTAFEREZ ADSORBER IMMULOC SİTAFEREZ ADSORBER Immuloc lökositlerin bağlanabileceği selülozik filamentlerle doldurulmuş tek kullanımlık adsorbsiyon kolonudur. Granülosit, monosit azaltılması barsak

Detaylı

BOYUN CERRAHİSİ SONRASI ADEZYONLARIN ÖNLENMESİNDE SİMVASTATİNİN ROLÜ

BOYUN CERRAHİSİ SONRASI ADEZYONLARIN ÖNLENMESİNDE SİMVASTATİNİN ROLÜ BOYUN CERRAHİSİ SONRASI ADEZYONLARIN ÖNLENMESİNDE SİMVASTATİNİN ROLÜ Dilek Işık, Özer Makay, Gökhan İçöz, Gülten Gezer, Yeşim Ertan, Ömer Özütemiz, Mahir Akyıldız, Mustafa Yılmaz, Enis Yetkin Ege Üniversitesi

Detaylı

Diyabetik Ayakta Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Diyabetik Ayakta Hiperbarik Oksijen Tedavisi Diyabetik Ayakta Hiperbarik Oksijen Tedavisi Prof. Dr. Maide Çimşit İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı III. UDAİS, 08-10 Mayıs 2014, İstanbul DA Yarası Sıklıkla

Detaylı

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR.

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR. SAYFA NO 1/5 TANISAL VE GİRİŞİMSEL DİZ ARTROSKOPİSİ AMELİYATI AYDINLATILMIŞ ONAM FORMU Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat Yöntem: Eklem içerisini gözlemek için, 0.5 cm'lik kesi deliklerinden artroskopinin

Detaylı

CANLILIK NEDİR? Fizyolojide Temel Kavramlar

CANLILIK NEDİR? Fizyolojide Temel Kavramlar Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı CANLILIK NEDİR? Fizyolojide Temel Kavramlar Doç. Dr. Turgut GÜLMEZ CALILIK (hayat) NEDİR? FİZYOLOJİ Yaşamın başlangıcı- gelişimi ve ilerlemesini

Detaylı

Rumen Kondisyoneri DAHA İYİ BY-PASS PROTEİN ÜRETİMİNİ VE ENERJİ ÇEVRİMİNİ ARTTIRMAK, RUMEN METABOLİZMASINI DÜZENLEMEK İÇİN PRONEL

Rumen Kondisyoneri DAHA İYİ BY-PASS PROTEİN ÜRETİMİNİ VE ENERJİ ÇEVRİMİNİ ARTTIRMAK, RUMEN METABOLİZMASINI DÜZENLEMEK İÇİN PRONEL Rumen Kondisyoneri DAHA İYİ Protein Değerlendirilmesi Enerji Kullanımı Süt Kalitesi Karaciğer Fonksiyonları Döl Verimi Karlılık BY-PASS PROTEİN ÜRETİMİNİ VE ENERJİ ÇEVRİMİNİ ARTTIRMAK, RUMEN METABOLİZMASINI

Detaylı

Dolaşım Sistemi. Dolaşım sistemi, kan, kan plazması, şekilli elemanları. Dicle Aras

Dolaşım Sistemi. Dolaşım sistemi, kan, kan plazması, şekilli elemanları. Dicle Aras Dolaşım Sistemi Dicle Aras Dolaşım sistemi, kan, kan plazması, şekilli elemanları 3.9.2015 1 Dolaşım Dolaşım sistemi taşıyıcı bir sistemdir. İki başlık altında incelenir. Kardiyovasküler sistem; kan, kalp

Detaylı

[ALPHAN KÜPESİZ] BEYANI

[ALPHAN KÜPESİZ] BEYANI Araştırma Destekleri/ Baş Araştırıcı 10. Ulusal Pediatrik Hematoloji Kongresi 3 6 Haziran 2015, Ankara [ALPHAN KÜPESİZ] BEYANI Sunumum ile ilgili çıkar çatışmam yoktur. Çalıştığı Firma (lar) Danışman Olduğu

Detaylı

Tarifname OBEZİTEYİ ÖNLEYİCİ VE TEDAVİ EDİCİ BİR KOMPOZİSYON

Tarifname OBEZİTEYİ ÖNLEYİCİ VE TEDAVİ EDİCİ BİR KOMPOZİSYON 1 Tarifname OBEZİTEYİ ÖNLEYİCİ VE TEDAVİ EDİCİ BİR KOMPOZİSYON Teknik Alan Buluş, obeziteyi önleyici ve tedavi edici glukopiranosit türevleri ihtiva eden bir kompozisyon ile ilgilidir. Tekniğin Bilinen

Detaylı

Gıdalar ve Güzellik Ananas Armut Avokado Balık Balkabağı Biber Böğürtlen Brezilya fıstığı Çilek Elma

Gıdalar ve Güzellik Ananas Armut Avokado Balık Balkabağı Biber Böğürtlen Brezilya fıstığı Çilek Elma Gıdalar ve Güzellik Besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesi cildin sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Aşağıda cilt sağlığına katkıları olan besinler ve içerdikleri vitaminler ile mineraller

Detaylı

w w w.sanovis.com.tr

w w w.sanovis.com.tr w w w.sanovis.com.tr WWW.MELINESKIN.COM NEDEN MELINE? ÇÜNKÜ HER CİLT KENDİNE ÖZEL BİR YAPIYA SAHİPTİR, MELINE BU BİLİNÇLE ÜRETİLMİŞTİR. FELSEFEMİZ Meline; nedeni ve yerleşim yeri neresi olursa olsun, her

Detaylı

Protein Ekstraksiyonu

Protein Ekstraksiyonu Protein Ekstraksiyonu Dr.Gaye Güler Tezel Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Proteinler tüm canlı organizmalar için en önemli makromoleküllerden biridir. Bazıları yapısal komponentleri

Detaylı

TİP I HİPERSENSİTİVİTE REAKSİYONU. Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu

TİP I HİPERSENSİTİVİTE REAKSİYONU. Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu TİP I HİPERSENSİTİVİTE REAKSİYONU Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu HİPERSENSİTİVİTE REAKSİYONLARI TİP I TİP II TİPII TİPIII TİPIV TİPIV TİPIV İmmün yanıt IgE IgG IgG IgG Th1 Th2 CTL Antijen Solübl antijen Hücre/

Detaylı

PROSTAT BÜYÜMESİ VE KANSERİ

PROSTAT BÜYÜMESİ VE KANSERİ PROSTAT BÜYÜMESİ VE KANSERİ PROSTAT BÜYÜMESİ Prostat her erkekte doğumdan itibaren bulunan, idrar torbasının hemen altında yer alan bir organdır. Yaklaşık 20 gr ağırlığındadır ve idrar torbasındaki idrarı

Detaylı

Diyabetik Ayaklı Hastaların Yara Bakımında Yenilikler 52.Ulusal Diyabet Kongresi 22 Nisan 2016

Diyabetik Ayaklı Hastaların Yara Bakımında Yenilikler 52.Ulusal Diyabet Kongresi 22 Nisan 2016 Diyabetik Ayaklı Hastaların Yara Bakımında Yenilikler 52.Ulusal Diyabet Kongresi 22 Nisan 2016 Prof. Dr. Habib BİLEN Atatürk Üniversitesi Tıp fakültesi İç Hastalıkları ABD Endokrinoloji ve Metabolizma

Detaylı