İÇİNDEKİLER : 2. GERSAN BUSBAR TEKNİK ÖZELLİKLERİ 3. TİP TEST SERTİFİKALARI 4. KALİTE SERTİFİKALARI 6. İLETKEN ÖZELLİKLERİ 7. ÇIKIŞ KUTUSU DETAYI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İÇİNDEKİLER : 2. GERSAN BUSBAR TEKNİK ÖZELLİKLERİ 3. TİP TEST SERTİFİKALARI 4. KALİTE SERTİFİKALARI 6. İLETKEN ÖZELLİKLERİ 7. ÇIKIŞ KUTUSU DETAYI"

Transkript

1

2 İÇİNDEKİLER : 1. ŞİRKET PROFİLİ 2. GERSAN BUSBAR TEKNİK ÖZELLİKLERİ 3. TİP TEST SERTİFİKALARI 4. KALİTE SERTİFİKALARI 5. BUSBAR KATALOG 6. İLETKEN ÖZELLİKLERİ 7. ÇIKIŞ KUTUSU DETAYI 8. DİKEY-YATAY ASKI DETAYI 9. REFERANSLAR

3 1) ŞİRKET PROFİLİ

4 ŞİRKET PROFİLİ GERSAN A.Ş. Türkiye elektrik sektöründeki en büyük üreticilerden birisidir yılında kurulan GERSAN, iletim ve dağıtım sistemleri için aşağıda özetlenen ürün ve çözümleri üretmektedir; Busbar Sistemleri. Kablo Kanal ve Askı Sistemleri. Döşeme Altı Sistemler. Topraklama Sistemleri. Tip Testli Modüler Dağıtım Pano ve Data Kabin Sistemleri. LED Endüstriyel ve Sokak Aydınlatma Sistemleri. G BUS Otomasyon Enerji Hattı Üzerinden Haberleşme Sistemleri. Elektrikli Araç Şarj Sistemleri. Ankara, İzmir ve Bursa ofisleri yanı sıra Dubai, Kazakistan ve Irak satış ofisleri ile birlikte m2 kapalı alana sahip Çaycuma, İstanbul ve Rusya fabrikaları ile 3 farklı noktada üretim yapmaktadır. Ana merkezi İstanbul da bulunan GERSAN A.Ş. Katar da %100 Türk sermayeli bir şirkete de sahiptir. Yaklaşık 450 kişilik bir çalışan kadrosuna sahip olan GERSAN A.Ş. üretimlerinin tamamını ISO 9001, ISO ve ISO Kalite Standartlarında ve Ürün Sorumluluk Sigortası ile sunmaktadır. Üretimlerini onlarca ülkeye %75 oranında ihraç eden GERSAN A.Ş. uluslararası geçerliliğe sahip ASTA, LOVAG, ACAE, IPH sertifikaları yanı sıra TSE, GHOST ve çeşitli lokal onaylara da sahiptir. GERSAN A.Ş. %60 ı halka açık olan, BIST e kote bir şirkettir. İLETİŞİM BİLGİLERİ: E mail : Web : Tel : Faks :

5 2) GERSAN BUSBAR TEKNİK ÖZELLİKLERİ

6 NEDEN GERSAN BUSBAR (GS)? 1- GERSAN busbarları her bir akım kademesi IEC (Yeni Versiyon) standardına göre gerekli olan 12 tip test için test edilmiştir ve her bir akım kademesi için ayrı ayrı uluslararası bağımsız ASTA, LOVAG, ACAE test laboratuvarından sertifikalandırılmıştır. Busbarın dikey kullanım tip deneyi de tamamlanmıştır. 2- İzolasyon gerilimi 1000Volt. 3- Gövdesi eloksal kaplamalı ve 2,5mm kalınlığında ekstrüzyon alüminyumdur. Düz boy busbarlar 4mt boyunda imal edilebilir. 4- Her bir busbar elemanı üzerine renk değiştiren termal etiket uygulanır. Busbar ısı kontrolünün termal kamera olmaksızın gözle yapılabilmesi sağlanır. 5- Kompakt yapı, gövde boyunca her 10cm de bir kullanılan civatasız metal-metal clinch kenetleme ile sağlanır ve bu sayede IP68 e kadar koruma sağlar. 6- Kullanılan iletkenler 99,9% elektrolitik bakır veya EC grade alüminyum ve tam boy kalay kaplıdır. 7- Kısa devre dayanımları ve iletken kesitleri daha yüksektir. 8- Ek noktaları IP koruma derecesi standart olarak IP55 dir ve IP68 e kadar yükseltilebilir. 9- GERSAN Busbar sistemleri aşağıdaki iletken kombinasyonlarına sahiptir; Standart olarak ; 5 iletkenli Ekstra toprak baralı : 3P + N + 1/2E + Pe(Gövde AL) Opsiyonel olarak ; 6 iletkenli %200Nötr baralı : 3P + 2N + 1/2E + Pe(Gövde AL) yada 6 iletkenli Temiz Toprak baralı : 3P + N + E+1/2E + Pe(Gövde AL) 10- GERSAN GS tip busbar sistemi kompakt yapısı sayesinde dahili yangın bariyeri gerektirmez ve duman geçişine izin vermez. 11- GERSAN busbarları izolasyon yapısı iletkenler arasında 4 kat Class B MYLAR Polyester Film ile sağlanır. 12- Elektriksel bağlantı tek cıvata yapısı ile sağlanır ve her ek noktası iki Belville disk içermektedir. Bu diskler yay olarak iletkenlere baskı uygular ve kontak baskısını uzun süreli olarak temin eder. Somun ve cıvata başı kilitleme tertibatına sahiptir. 13- Ek noktasında standart olarak Patentli SmartBolt renk değiştiren akıllı cıvata kullanılır. Tekrar tekrar kullanılabilir olması ile de avantaj sağlar. 14- Ekler 90Nm değerindeki sıkılığa göre tasarlanmıştır. GERSAN kırılabilen cıvata başını tavsiye etmemektedir. Çünkü ekler GERSAN yetkili personeli tarafından gerekli tork değerinde sıkılıp sıkılmadığı konusunda kontrol edilmelidir. Eğer ek tek taraftan kilitlenirse kilitlenmemiş taraftan gevşeyebilir. Gevşek ek noktası busbar sistemi için en tehlikeli problemdir. İki taraflı kilitleme sistemi Bakım Gerektirmeyen ek yapısını oluşturmaktadır. Anadolu Yakası OSB Gazi Bulvarı No: Tuzla, İstanbul, TÜRKİYE Tel : Faks : E mail : Web :

7 15- Ek noktaları özel olarak şekil verilmiş her iki uç kısım sayesinde direkt temas etmektedir. Bu özellikle 1000A ve üzeri akımlar için 3 önemli avantaj sağlamaktadır; a) Elektriksel avantaj : GERSAN sistemi 2 iletken arasında direkt kontak yapısındadır, böylece tek ve büyük bir kontak yüzeyi elde edilir, bu da ek noktalarında düşük direnç sağlar. Ancak monoblok ek sistemi kullanıldığında iki ve daha küçük ek kontak yüzeyi sağlanmış olur. b) Mekanik avantaj : GERSAN sistemi büyük ve paket ek yapısı sağlar. İletkenlerin direkt teması sayesinde yüksek baskı kuvveti oluşur. Böylece iki iletken tek bir iletken gibi davranır ve ek noktasındaki hareketleri engeller. Bu sayede uzun süreli gevşemelerin önüne geçilir. c) Montaj avantajı : Özel olarak şekillendirilmiş iletkenler kolay ve güvenilir montaj sağlar. X, Y, Z eksenindeki hizalama bu özel yapı sayesinde kendiliğinden gerçekleşir. 16- Ek eleman izolatörleri yanmaz, alev iletmez ve halojen gazı içermeyen malzemeden imal edilir. Bu malzeme aşırı ısınma şartlarına karşı daha fazla dayanıklılık sahibidir. Dolayısıyla özellikleri kaybetmeyerek kısa devreye sebebiyet vermemektedir. Taşıma esnasında zarar görmesini engellemek için ekler plastik koruma kapağı ile korunmaktadır. Eklerin gevşemesini engellemek için her iki tarafta da kilitleme tertibatı bulunmaktadır. 17- Bolt-on ve Plug-in tip busbar sistemleri her ek noktasında 2 adet ( A) bolt-on tip çıkış kutusu takılabilme imkanı sağlar. Bu imkan sayesinde planlanmamış yükler Bolt-on hatlardan beslenebilir. 18- Plug-in tip çıkış kutusu akımları 160A ile 630A arasındadır. Plug-in tip çıkış kutusu elektriksel interlock mekanizmasına sahiptir, bu mekanizma sayesinde çıkış kutusu ON pozisyonunda iken busbardan çıkartılamaz. Plug-in çıkış kutusu kontakları gümüş kaplıdır. Çıkış kutuları metal sacdan imal edilir ve elektrostatik olarak boyanır. 19- Plug-in noktaları Plug-in busbarlar üzerinde IP55 koruma sağlayacak koruma kapağına sahiptir. 4mt uzunluktaki standart Plug-in busbar 2 veya 3 çıkış noktasına sahiptir. Plug-in çıkış noktaları ayrıca fiyatlandırılmamaktadır, standart fiyata dahildir. 20- GERSAN dikey dilatasyon elemanı her katta dikey genleşme için kullanılır ve busbar sistemi her katta basit askı sistemi ile sabitlenir. GERSAN askı sistemi çok sağlam ve güvenilir bir askı sistemidir. Diğer yaylı askı sistemlerini ayarlamak çok zordur ve vibrasyon boyunca bina salınımından daha farklı salınımlar üreten deprem durumu için güvenilir değildir ve bazı askılar üzerinde aşırı yüklenmelere sebep olabilir. 21- GERSAN Busbar Sistemleri Enerji Hatları Üzerinden Veri İletimi (Power Line Communication) teknolojisi ile Dünya da ilk olarak Patentli G-Bus Otomasyon imkanı sunmaktadır. Bu sayede tüm busbar yükleri aç, kapa, dim olarak kontrol edilir ve çıkışlardaki enerji analizörleri busbar üzerinden çift yönlü veri iletimi ile izlenebilir. Anadolu Yakası OSB Gazi Bulvarı No: Tuzla, İstanbul, TÜRKİYE Tel : Faks : E mail : Web :

8 160A 1000A Busbar Sistemi Teknik Özellikleri: 1 Standartlar & Sertifikasyon Busbar sistemi, IEC / IEC standartlarına ve/veya en son geçerli revizyonuna uygun olarak, bağımsız akredite test laboratuvarlarında her akım kademesi ve her iletken tipi için ayrı ayrı ilgili tip testleri yapılmış ve tip test raporları alınmış olmalıdır. Busbar sistemi, standartlara ve test sertifikalarına uygun olarak üretilmeli, CE işaretli olmalı ve üretim tesisi ISO 9001, ve sertifikalı olmalıdır. Busbar sistemi, P , NP 00197, NP , GOST , GOST , GOST sismik değerler içinde ve mekanik tepkiler 8 siddetinde (değer MSK 64) yükseklik noktası 70.0Mt, MP3 standartlarında sismik test sertifikasına sahip olmalıdır. 2 Gövde ve Genel Yapı Busbar sistemi iletkenleri izolatörler üzerine yerleştirilerek oluşturulan ayrık baralı yapı ile HAVA İZOLASYONLU tip olmalıdır. Ek noktası sıkılığı ve yüzey sıcaklığı kontrollerinin gözle yapılabilmesini sağlayacak özellikler içermelidir. Her bir elemanın gövdesi üzerinde yüzey ısı değerini gösteren termal etiket bulunmalıdır. Dış gövde, eloksal kaplamalı soğutma kanallı Ekstrüzyon Alüminyum olmalıdır. Gövde birleşme yapısı civatasız olarak sağlanmalıdır ve açılamaz özellikte olmalıdır. İletken izolasyon malzemesi yanmaz, halojen gazı içermeyen ve Class B sınıfında olmalıdır. Gövdenin bir yüzünden standart olarak 100 cm de bir çıkış alınmasını sağlayacak şekilde yerleştirilmiş plug in pencereler olmalıdır. Bu pencereler busbar gövdesinin iki tarafına şaşırtmalı olarak yerleştirilmeli ve iki yüzden ortalama 50 cm de bir çıkış alınabilmelidir. Busbar kanal boylarının eklenmesi sırasında faz sırasının ters olarak yapılmasını engellemek için, busbar kanal üzerinde doğru montajı güvence altına alan asimetrik yerleşimler bulunmalıdır. Düz boy elemanlar, daha az ek noktası kullanımı için 4 metre boyunda imal edilebilmelidir. Plugin pencerelerinin IP kapağının altında, kutu toprak kontağının plug in penceresine sürülmesiyle açılan panjur sistemi olmalıdır. Panjur mekanizması çıkış kutusu takılır iken otomatik olarak açılabilmeli, çıkış kutusu çıkartıldığında ise otomatik olarak kapanmalıdır. Hiçbir şekilde pencere içine parmak girmemeli ve iletkenlere el değmemelidir.

9 Busbar kanal sisteminde, aşağı yukarı, sağa sola dönüş elemanları, T ve ofset elemanları, pano, trafo ve kablo bağlantı elemanları, sonlandırma, yatay ve dikey genleşme elemanları standart olarak bulunmalıdır. Projenin uygulaması sırasında gerekli olabilecek özel modül ve ara boy busbar kanallar standart özelliklere ve tekniğine uygun olarak kısa zaman içinde imal edilebilmelidir. Dönüş elemanlarında iletkenler kesinlikle kaynak ile birleştirilmemelidir. Busbar hatları bina dilatasyon noktasından geçiyorsa geçiş yerinde muhakkak 3 eksenli yatay dilatasyon elemanı kullanılmalıdır. Ayrıca yatay hatlarda 40 m de bir yatay dilatasyon elemanı kullanılmalıdır. Busbar kanalların dikey şaft uygulamalarında, gerekli miktarda genleşmeleri üzerine alacak, fiziksel yapısı busbar kanalın fiziksel yapısı ile aynı dikey genleşme elemanı kullanılmalıdır. 3 İletkenler Busbar sistemi aşagıdaki iletken sayısı ve faz konfigürasyonunda olmalıdır. 4,5 İletkenli: 3P + N + Pe(%50) + Gövde Nötr iletkeni, faz iletkenleri ile aynı kesitte ve izoleli olmalıdır. Dahili toprak iletkeni faz iletkenin %50 si kesitte olmalıdır ve gövde içerisinde kesintisiz olmalıdır. Alüminyum iletkenler EC Grade, Bakır iletkenler 99,9% saflıktaki Elektrolitik sınıfında olmalıdır. İletkenlerin tüm boy ve yüzeyleri kalay ile kaplanmalıdır. 4 Ek Yapısı Busbar kanal sistemi eklerinde Tek Civata yapısına sahip modüler ek sistemi kullanılacaktır. Ek noktası merkezi civataları katalog değerlerine uygun değerde ayarlı Tork Anahtarı ile sıkılmalıdır. 90Nm için kullanılan cıvata, tork özelliği olan ve boştayken kırmızı renk, sıkıldığında (yeterli torka ulaştığında) ise siyah renge dönüşen yapıda olmalıdır ve tekrar kullanabilme özelliğine sahip olmalıdır. 5 Çıkış kutuları Plugin tip busbar kanal sisteminin her plugin çıkış noktasından 630A e kadar plugin çıkış kutuları ile akım alınabilmelidir. Bu kutular busbarın enerjisi kesilmeden sökülüp takılabilmelidir. Çıkış kutuları elektriksel interlock kilit mekanızmasına sahip olmalıdır. Bu mekanizma çıkış kutularının şalteri ON pozisyonunda iken busbardan mekanik olarak sökülmesine ve aynı zamanda kutu kapağının açılmasını engellemelidir.

10 Kutu busbara takılı ve off pozisyonunda kapağı açık iken canlı hiçbir iletken açıkta olmamalı ve bu halde kutunun koruma sınıfı IP 2X olmalıdır Çıkış kutuları Sigortalı Yük Kesicili(SYK), veya Kompakt Şalterli(MCCB) imalata uygun olmalıdır. Çıkış kutuları kontakları gümüş kaplı bakır olmalıdır. Kutunun topraklama kontağı sisteme yerleştirilirken ilk temas etmeli ve sistemden sökülürken teması en son kesilmelidir Çıkış kutuları montajında ekstra malzemelere ihtiyaç olmamalıdır. Busbar çıkış kutuları 80 A e kadar V0 plastik malzemeden imal edilmelidir. 160 A den 630A e kadar çıkış kutuları sacdan imal edilmeli ve epoksi polyester sınıfı elektrostatik toz boya ile boyanmalıdır

11 500A 6000 A Kompakt Busbar Sistemi Teknik Özellikleri 1 Standartlar & Sertifikasyon Busbar sistemi, IEC / IEC standartlarına ve/veya en son geçerli revizyonuna uygun olarak, bağımsız akredite test laboratuvarlarında her akım kademesi ve her iletken tipi için ayrı ayrı ilgili tip testleri yapılmış ve tip test raporları alınmış olmalıdır. Busbar sistemi, standartlara ve test sertifikalarına uygun olarak üretilmeli, CE işaretli olmalı ve üretim tesisi ISO 9001, ve sertifikalı olmalıdır. Busbar sistemi, DIN S120 ve DIN E90 standartlarına uygun yangına dayanım test sertifikasına sahip olmalıdır. Busbar sistemi,p , NP 00197, NP , GOST , GOST , GOST sismik değerler içinde ve mekanik tepkiler 8 siddetinde (değer MSK 64) yükseklik noktası 70.0Mt, MP3 standartlarında sismik test sertifikasına sahip olmalıdır. 2 Gövde ve Genel Yapı Busbar sisteminin yapısı, iletkenlerinin Class B izoleli olarak hava aralığı kalmayacak şekilde paketlenerek, deliksiz ALÜMİNYUM gövdenin içine sıkıştırılarak yerleştirilmesi olarak tanımlanan KOMPAKT tipte olmalıdır ve içerisinde hiçbir hava kanalı bulunmamalıdır. Ek noktası sıkılığı ve yüzey sıcaklığı kontrollerinin gözle yapılabilmesini sağlayacak özellikler içermelidir. Her bir elemanın gövdesi üzerinde yüzey ısı değerini gösteren termal etiket bulunmalıdır. Dış gövde, eloksal kaplamalı soğutma kanallı Ekstrüzyon Alüminyum olmalıdır. Kompakt gövde yapısı civatasız olarak klinçlenme ile sağlanmalıdır ve açılamaz özellikte olmalıdır. Ortalama her bir metrede ilave destek takozları bulunmalıdır. İletken izolasyon malzemesi Class B olmalıdır. Ek ve çıkış noktalarındaki izolasyon malzemeleri Halojen gazı içermeyen (Halogen Free), Yanmaz (V0) ve Alev iletmez özellikte olmalıdır. Minimum ısı dayanımı Class B olmalıdır. Sistemin koruma sınıfı IP 55 olmalıdır. IP65 ve 68 koruma sınıfına yükseltilebilir olmalıdır. Düz boy elemanlar, daha az ek noktası kullanımı için 4 metre boyunda imal edilebilmelidir. Busbar kanal sisteminde, yatay dikey, sağa sola dönüş elemanları, T ve ofset elemanları, pano, trafo ve kablo bağlantı elemanları, sonlandırma, yatay ve dikey genleşme elemanları standart olarak bulunmalıdır.

12 Dönüş elemanlarında iletkenler kesinlikle kaynak ile birleştirilmemelidir. Busbar hatları bina dilatasyon noktasından geçiyorsa geçiş yerinde muhakkak 3 eksenli yatay dilatasyon elemanı kullanılmalıdır. Ayrıca yatay hatlarda 40 m de bir yatay dilatasyon elemanı kullanılmalıdır. Busbar kanalların dikey şaft uygulamalarında, gerekli miktarda genleşmeleri üzerine alacak, fiziksel yapısı busbar kanalın fiziksel yapısı ile aynı dikey genleşme elemanı kullanılmalıdır. 3 Elektriksel Değerler Busbar sisteminin nominal izolasyon gerilimi 1000V olmalıdır. Busbar sisteminin minimum kısa devre değerleri aşağıdaki gibi olmalıdır; AL iletkenli BUSBARLAR İÇİN; 500A 630A 800A: 1sn değeri 36kA, 1000A: 1sn değeri 50kA, 1250A: 1sn değeri 65kA, 1600A 2000A: 1sn değeri 80kA, 2500 A: 1sn değeri 100kA, 3200 A: 1sn değeri 120kA, 4000A 5000A: 1sn değeri 150kA, CU İletkenli BUSBARLAR İÇİN; 500A 630A 800A 1000A: 1sn değeri 36kA, 1250A: 1sn değeri 50kA, 1600A: 1sn değeri 65kA, 2000A 2500 A: 1sn değeri 80kA, 3200 A: 1sn değeri 120kA, 4000A 5000A 6000A: 1sn değeri 150kA, 4 İletkenler Busbar sistemi, Alüminyum veya Bakır iletkenli olmalıdır ve aşağıdaki iletken sayısı ve faz konfigürasyonunda üretilebilmelidir; 4,5 İletkenli: 3P + N + Pe(%50) + Gövde

13 Nötr iletkeni, faz iletkenleri ile aynı kesitte ve izoleli olmalıdır. Dahili toprak iletkeni faz iletkenin %50 si kesitte olmalıdır ve gövde içerisinde kesintisiz olmalıdır. Alüminyum iletkenler EC Grade, Bakır iletkenler 99,9% saflıktaki Elektrolitik sınıfında olmalıdır. İletkenlerin tüm boy ve yüzeyleri kalay ile kaplanmalıdır. 5 Ek Yapısı Busbar sistemi modüllerinin eklenmesi; merkezi tek civata, izolatörler ve disk düzeneğinden oluşan tek cıvata yapısı ile yapılmalıdır. Ek noktasında iletkenler direkt olarak üst üste oturmalı, doğrudan bağlantı sağlanmalıdır. 90Nm için kullanılan cıvata, tork özelliği olan ve boştayken kırmızı renk, sıkıldığında (yeterli torka ulaştığında) ise siyah renge dönüşen yapıda olmalıdır ve tekrar kullanabilme özelliğine sahip olmalıdır. 6 Çıkış Kutuları Bolt on ve plug in tip busbar sisteminin her ek noktasından bolt on çıkış kutuları ile busbar amperajına kadar direkt akım alınabilmelidir. Bolt on çıkış kutusu ile (ek noktasından) enerji alınacağı zaman, busbarın eki değiştirilmeden, kutu kontaklarının girebileceği kadar mesafeyi sabitleyen ve sağlayan sabitleme parçaları sökülerek kutunun kontakları eke yerleştirilmelidir. İlave parçalar gerekmeksizin çıkış kutusu takılabilmelidir. Fazla sayıda çıkış gereken hatlarda ve dikey şaft dağıtım hatlarında Plug in tip çıkış pencereli dağıtım busbarı kullanılmalıdır. Plug in çıkış noktalarından 630A e kadar akım almak mümkün olmalıdır. Plugin çıkış kutuları, busbarın enerjisi kesilmeden sökülüp takılabilmelidir. Bu pencereler kullanılmadığı zaman IP55 korumalı bir kapak ile kapalı olmalıdır. Plug in tip busbarların ek noktaları da bolt on kutular ile enerji almaya müsait olmalıdır. Çıkış kutularının kontakları gümüş kaplı olmalıdır. Busbar çıkış kutuları sac gövdeden ve elektrostatik fırın boya yöntemi ile epoksi polyester sınıfı elektrostatik toz boya ile boyanmış olmalıdır. Busbar çıkış kutuları, yükün enerjisi kesilmeden kapağın açılmasını sınırlayan kilit mekanizmasına sahip sigortalı yük kesici (SYK) ya da kompakt şalter (MCCB) ile donatılmış olmalıdır. Plug in çıkış kutuları aşağıdaki mekanik ve elektrik güvenlik şartlarına sahip olmalıdır. Kutunun kapağı ancak off pozisyonunda açılmalıdır. Kutunun topraklama kontağı sisteme yerleştirilirken ilk temas etmeli ve sistemden sökülürken teması en son kesilmelidir.

14 500A 6000 A Reçine Busbar Sistemi Teknik Özellikleri 1 Standartlar & Sertifikasyon Busbar sistemi; alçak gerilim için, IEC / IEC standartlarına ve/veya en son geçerli revizyonuna uygun olarak, orta gerilim için, IEC standartlarına ve/veya en son geçerli revizyonuna uygun olarak, bağımsız akredite test laboratuvarlarında her akım kademesi ve her iletken tipi için ayrı ayrı ilgili tip testleri yapılmış ve tip test raporları alınmış olmalıdır. Busbar sistemi, standartlara ve test sertifikalarına uygun olarak üretilmeli, CE işaretli olmalı ve üretim tesisi ISO 9001, ve sertifikalı olmalıdır. 2 Gövde ve Genel Yapı Busbar sisteminin yapısı, iletkenlerinin reçine izoleli olarak hava aralığı kalmayacak şekilde kalıplanarak, deliksiz reçine gövdenin içinde sıkıştırılarak yerleştirilmesi olarak tanımlanan Cast Resin tipte olmalıdır ve içerisinde hiçbir hava kanalı bulunmamalıdır. Dış gövde, UV ve korozyon dayanımlı olarak kompozit reçine olmalıdır. Gövde yapısı reçine ile sağlanmalıdır ve açılamaz özellikte olmalıdır. Gövde ve İletken izolasyon malzemesi Class F olmalıdır. Ek ve çıkış noktalarındaki izolasyon malzemeleri Halojen gazı içermeyen (Halogen Free), Yanmaz (V0) ve Alev iletmez özellikte olmalıdır. Minimum ısı dayanımı Class F olmalıdır. Sistemin koruma sınıfı IP 68 olmalıdır. Düz boy elemanlar, daha az ek noktası kullanımı için 4 metre boyunda imal edilebilmelidir. Busbar sisteminde, pano trafo üstü, yatay dikey, sağa sola dönüş elemanları standart olarak bulunmalıdır, T ve ofset elemanları, yatay ve dikey genleşme elemanları özelliklerine göre imal edilebilir olarak bulunmalıdır. Busbar hatları bina dilatasyon noktasından geçiyorsa geçiş yerinde muhakkak 3 eksenli yatay dilatasyon elemanı kullanılmalıdır. Ayrıca yatay hatlarda 40 m de bir yatay dilatasyon elemanı kullanılmalıdır. Busbar kanalların dikey şaft uygulamalarında, gerekli miktarda genleşmeleri üzerine alacak, fiziksel yapısı busbar kanalın fiziksel yapısı ile aynı dikey genleşme elemanı kullanılmalıdır. 3 Elektriksel Değerler Busbar sisteminin nominal izolasyon gerilimi 11kV olmalıdır.

15 Busbar sisteminin minimum kısa devre değerleri aşağıdaki gibi olmalıdır; AL iletkenli BUSBARLAR İÇİN; 500A 630A 800A 1000A 1250A: 1sn değeri 65kA, 1600A 2000A: 1sn değeri 80kA, 2500 A: 1sn değeri 100kA, 3200 A: 1sn değeri 120kA, 4000A 5000A: 1sn değeri 150kA, CU İletkenli BUSBARLAR İÇİN; 500A 630A 800A 1000A 1250A 1600A: 1sn değeri 65kA, 2000A 2500 A: 1sn değeri 80kA, 3200 A: 1sn değeri 120kA, 4000A 5000A 6000A: 1sn değeri 150kA, 4 İletkenler Busbar sistemi, Alüminyum veya Bakır iletkenli olmalıdır ve aşağıdaki iletken sayısı ve faz konfigürasyonunda üretilebilmelidir; 3 İletkenli : 3P 4 İletkenli: 3P + N 5 İletkenli: 3P + N + Pe 6 İletkenli: 3P + N + 2Pe / 3P + 2N + Pe Nötr ve toprak iletkeni, faz iletkenleri ile aynı kesitte ve izoleli olmalıdır. Dahili toprak iletkeni gövde içerisinde kesintisiz olmalıdır. Alüminyum iletkenler EC Grade, Bakır iletkenler 99,9% saflıktaki Elektrolitik sınıfında olmalıdır. İletkenlerin tüm boy ve yüzeyleri kalay ile kaplanmalıdır. 5 Ek Yapısı Busbar sistemi modüllerinin eklenmesi; merkezi tek civata, izolatörler ve disk düzeneğinden oluşan tek cıvata yapısı ile yapılmalıdır. Ek noktasındaki iletkenlerin bağlantısı modüler ek elemanı üzerinden sağlanmalıdır.

16 90Nm için kullanılan cıvata, tork özelliği olan ve boştayken kırmızı renk, sıkıldığında (yeterli torka ulaştığında) ise siyah renge dönüşen yapıda olmalıdır ve tekrar kullanabilme özelliğine sahip olmalıdır. Tamamlanan ek montajı sonrasında ilgili ek noktası, reçine ile dolgu yapılarak IP68 koruma elde edilmelidir. 6 Çıkış Kutuları Bolt on ve plug in tip busbar sisteminin her ek noktasından bolt on çıkış kutuları ile busbar amperajına kadar direkt akım alınabilmelidir. Bolt on çıkış kutusu ile (ek noktasından) enerji alınacağı zaman, busbarın eki değiştirilerek, kutunun kontakları ek noktasına yerleştirilmelidir. Bu çıkışlar kullanılmadığı zaman IP65 koruma elde edilmelidir. Plug in çıkış noktalarından 630A e kadar akım almak mümkün olmalıdır. Plug in çıkış kutuları, busbarın enerjisi kesilmeden sökülüp takılabilmelidir. Bu pencereler kullanılmadığı zaman IP65 korumalı bir kapak ile kapalı olmalıdır. Çıkış kutularının kontakları gümüş kaplı olmalıdır. Busbar çıkış kutuları paslanmaz gövdeden olmalıdır. Busbar çıkış kutuları, yükün enerjisi kesilmeden kapağın açılmasını sınırlayan kilit mekanizmasına sahip sigortalı yük kesici (SYK) ya da kompakt şalter (MCCB) ile donatılmış olmalıdır. Plug in çıkış kutuları aşağıdaki mekanik ve elektrik güvenlik şartlarına sahip olmalıdır. Kutunun kapağı ancak off pozisyonunda açılmalıdır. Kutunun topraklama kontağı sisteme yerleştirilirken ilk temas etmeli ve sistemden sökülürken teması en son kesilmelidir.

17 3) TİP TEST SERTİFİKALARI

18

19

20

21

22

23

24

25 MFPA Leipzig GmbH Prüf-, Überwachungs- und Zertifizierungsstelle für Baustoffe, Bauprodukte und Bausysteme Geschäftsbereich III - Baulicher Brandschutz Dr.-Ing. Peter Nause Arbeitsgruppe Brandverhalten von Bauarten und Sonderkonstruktionen Dipl.-Ing. (FH) P. Kircheis Telefon +49 (0) Prüfbericht Nr. PB 3.2/ ENTWURF vom 01. Juli Ausfertigung Gegenstand: Auftraggeber: Brandprüfung von Gersan Stromschienensystemen GS-A und GS-C mit einer Einhausung aus 50 mm dicken PROMATECT-LS Platten im Hinblick auf den Funktionserhalt nach DIN : in Verbindung mit DIN : bei zwei-, drei- bzw. vierseitiger Brandbeanspruchung GERSAN Electric A.S. Auftragsdatum: Probeneingang: KW 49 - KW Tuzla Mermerciler Organize Sanayi Bölgesi Gazi Bulvari No: PK Tuzla-IST. / TURKEY Probennahme: Kennzeichnung: Angaben über eine amtliche Entnahme liegen der Prüfstelle nicht vor. keine Prüfdatum: Bearbeiter: Dipl.-Ing. (FH) Peter Kircheis Dieses Dokument besteht aus 12 Seiten und 5 Anlagen Der Prüfbericht ersetzt keinen allgemeinen bauaufsichtlichen Verwendbarkeitsnachweis nach dem deutschen bauaufsichtlichen Verfahren. Dieser Bericht darf nur ungekürzt vervielfältigt werden. Eine Veröffentlichung auch auszugsweise bedarf der vorherigen schriftlichen Zustimmung der MFPA Leipzig GmbH. Als rechtsverbindliche Form gilt die deutsche Schriftform mit Originalunterschriften und Originalstempel des/der Zeichnungsberechtigten. Es gelten die Allgemeinen Geschäftsbedingungen (AGB) der MFPA Leipzig GmbH. Durch die DAkkS GmbH nach DIN EN ISO/IEC akkreditiertes Prüflaboratorium. Die Akkreditierung gilt für die in der Urkunde aufgeführten Prüfverfahren (in diesem Dokument mit * gekennzeichnet). Die Urkunde kann unter eingesehen werden. Nach Landesbauordnung (SAC 02) anerkannte und nach Bauproduktengesetz (NB 0800) notifizierte PÜZ-Stelle. Gesellschaft für Materialforschung und Prüfungsanstalt für das Bauwesen Leipzig mbh (MFPA Leipzig GmbH) Sitz: Geschäftsführer: Handelsregister: USt-Id Nr.: Tel.: Fax: Hans-Weigel-Str. 2b Leipzig/Germany Prof. Dr.-Ing. Frank Dehn Amtsgericht Leipzig HRB DE (0) (0)

26 MFPA Leipzig GmbH Prüf-, Überwachungs- und Zertifizierungsstelle für Baustoffe, Bauprodukte und Bausysteme Geschäftsbereich III - Baulicher Brandschutz Dr.-Ing. Peter Nause Arbeitsgruppe Brandverhalten von Bauarten und Sonderkonstruktionen Dipl.-Ing. (FH) P. Kircheis Telefon +49 (0) Prüfbericht Nr. PB 3.2/ zur Beantragung einer allgemeinen bauaufsichtlichen Zulassung vom 10. Juni Ausfertigung Gegenstand: Antragsteller: Feuerwiderstandsprüfung von insgesamt 9 Abschottungen für Stromschienenverteiler aus Aluminium und Kupfer der Typen GS-A bzw. GS-C in einer Normtragkonstruktion aus Porenbetonsteinen zur Ermittlung der Feuerwiderstanddauer nach DIN : * in Anlehnung an DIN EN : * in Verbindung mit DIN : * in Anlehnung an DIN EN : * hinsichtlich des Raumabschlusses und der Wärmedämmung bei einer einseitigen Brandbeanspruchung. GERSAN Electric A.S. Auftragsdatum: Probeneingang: KW 43, 2012 Probennahme: Kennzeichnung: Tuzla Mermerciler Organize Sanayi Bölgesi Gazi Bulvari No: PK Tuzla-IST. / TURKEY Angaben über eine amtliche Entnahme liegen der Prüfanstalt nicht vor. keine Prüfdatum: Bearbeiter: Dipl. Ing. (FH) Peter Kircheis Dieser Prüfbericht besteht aus 10 Seiten und 7 Anlagen. Der Prüfbericht ersetzt keinen allgemeinen bauaufsichtlichen Verwendbarkeitsnachweis nach dem deutschen bauaufsichtlichen Verfahren. Dieser Bericht darf nur ungekürzt vervielfältigt werden. Eine Veröffentlichung auch auszugsweise bedarf der vorherigen schriftlichen Zustimmung der MFPA Leipzig GmbH. Als rechtsverbindliche Form gilt die deutsche Schriftform mit Originalunterschriften und Originalstempel des/der Zeichnungsberechtigten. Es gelten die Allgemeinen Geschäftsbedingungen (AGB) der MFPA Leipzig GmbH. Durch die DAkkS GmbH nach DIN EN ISO/IEC akkreditiertes Prüflaboratorium. Die Akkreditierung gilt für die in der Urkunde aufgeführten Prüfverfahren (in diesem Dokument mit * gekennzeichnet). Die Urkunde kann unter eingesehen werden. Nach Landesbauordnung (SAC 02) anerkannte und nach Bauproduktengesetz (NB 0800) notifizierte PÜZ-Stelle. Gesellschaft für Materialforschung und Prüfungsanstalt für das Bauwesen Leipzig mbh (MFPA Leipzig GmbH) Sitz: Geschäftsführer: Handelsregister: USt-Id Nr.: Tel.: Fax: Hans-Weigel-Str. 2b Leipzig/Germany Prof. Dr.-Ing. Frank Dehn Amtsgericht Leipzig HRB DE (0) (0)

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51 4) KALİTE SERTİFİKALARI

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61 5) BUSBAR KATALOG

62 w w w. g e r s a n. c o m. t r 2014 VE MERD VENLER BUS BAR S STEMLER DÖ EME ALTI KABLO KANALLARI TOPRAKLAMA S STEMLER KABLO Cable KANAL Management Systems ELEKTR KL Busbar ARAÇ ARJ Trunking S STEMLER Systems AG DA ITIM Underfloor Cable PANELLER Trunkings G-BUS Earthing OTOMASYON Systems LEDBUS LED-BUS S STEMLER systems Electrical Vehicle Charging Systems Distribution Panels G-BUS Automation ISO

63 GNL 25-40A GL A GGD A GGD A GR-CAST RESIN GS-SUPER COMPACT A ISO

64 GERSAN ELEKTRİK TİC. ve SAN. A.Ş. Anadolu Yakası OSB Gazi Bulvarı No: Tuzla / İSTANBUL - TÜRKİYE Busbar Trunking System GNL, GL, GGD, GS-, GR 690V/1000V/11kV; 25A/6000A ; 50/60 Hz; Class F; IP 43/55/65/67/68 Safety EMC FIRE : IEC/EN IEC/EN : IEC/EN Annex K : DIN & 12 IEC IEC & 2-13 IEC ISO 834 LOVAG Laboratory, the result of which are laid down in test report no. 5983/5987 İSTANBUL

65 GERSAN A.fi. Firmas n n üretti i Busbar sistemlerinde teknoloji ve uluslararas standartlar ön planda bulundurulmufltur. Bu standart ve teknolojik üstünlükler Tuzla- STANBUL ve Çaycuma-ZONGULDAK Fabrikas nda uygulanmaktad r. Quality, technology and international standards are held on the first place on production of GERSAN Company. These high standards have been applied to the production in Tuzla-ISTANBUL, Çaycuma-ZONGULDAK has started to apply these standards to the production also in factory. Busbarlarda 2 y l malzeme, 10 y l yedek parça garantisi vard r. Busbars are guaranteed for 2 years material and 10 years spare part. Üretti imiz Busbar sistemleri afla da ad geçen uluslararas IEC/EN , , IEC/EN 60529, IEC , DIN /12 normlar na uygun görülmüfltür. GERSAN Busbar sistemi afla daki tip testlerine (1) sahiptir. * S cakl k Art fl S n rlar * Dielektrik Özellikleri * K sa Devre Dayan m * Koruma Devreleri Etkinli i * Yal tma Aral klar ve Yüzeysel Kaçak Yolu Uzunluklar * Mekanik Çal flma * Koruma Derecesi * Elektriksel Karakterikistikler * Yap sal Dayan m * Yal t m Malzemeleri Direnci * Alev Yay l m na Karfl Direnç * Yang n Bariyeri * GERSAN Busbar Sistemleri Faydal Model Patenti ve Tasar m Tescili ile koruma alt ndad r. (1) IEC/EN e göre Our busbar systems do comfort the standards listed below. IEC/EN , , IEC/EN 60529, IEC , DIN /12. GERSAN Busbar systems have type tests (1) listed below. * Temperature Rise Limits * Dielectric Properties * Short-circuit Withstand Strength * Effectiveness Of The Protective Circuit * Clearances and Creepage Distances * Mechanical Operation * Degree Of Protection * Electrical Characteristics * Structural Strength * Insulation Resistance * Flame Propagation * Fire Barrier * GERSAN Busbar Systems is under protection with the Useful Model Patent and Design Registration. (1) According to IEC/EN IEC/EN , , IEC/EN 60529, IEC , DIN /12 IEC/EN

Busbar Kanal Enerji Dağıtım Sistemleri 160...800 A

Busbar Kanal Enerji Dağıtım Sistemleri 160...800 A KLİTE VE ÇEVRE YÖETİM SİSTEMİ www.eae.com.tr kçaburgaz Mahallesi, 119. Sokak, o:10 34510 Esenyurtİstanbul Tel: 0 (212) 866 00 Faks: 0 (212) 886 24 IE 604392 s T E ME 04 ISO 9001 11 usbar Kanal Enerji Dağıtım

Detaylı

Busbar Kanal Enerji Dağıtım Sistemleri 160...800 A

Busbar Kanal Enerji Dağıtım Sistemleri 160...800 A usbar Kanal Enerji Dağıtım Sistemleri...800 www.eae.com.tr İÇİDEKİLER Tanýtým Tasarým & Proje Sipariþ Kod Sistemi Teknik Tablo Standart oy Modüller Dönüþ Modülleri Standart Modüller esleme Kutularý esleme

Detaylı

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname

BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname BĠLGĠ SĠSTEMLERĠ MODERNĠZASYON PROJESĠ TEKNĠK ġartname 2012 MALİ SUÇLARI ARAŞTIRMA KURULU BAŞKANLIĞI T.C. Maliye Bakanlığı Dikmen Kampüsü N Blok 06100 Çankaya, ANKARA ĠÇĠNDEKĠLER 1 GİRİŞ... 5 2 TANIM ve

Detaylı

yeraltı beton kösk sac kösk

yeraltı beton kösk sac kösk 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67

Detaylı

Raylı Sistemler Katalog 2011

Raylı Sistemler Katalog 2011 Raylı Sistemler Katalog 2011 çindekiler Railway Substations Sheet Steel & Concrete Kiosk Switchgears Transformers Inductive&Capacitive Compensation Rectifiers Disconnecting Cubicles Negative Panels Over

Detaylı

G-BUS OTOMASYON SİSTEMİ G-BUS AUTOMATION SYSTEM

G-BUS OTOMASYON SİSTEMİ G-BUS AUTOMATION SYSTEM GERSAN A.Ş. enerji verimliliği ve yönetimi çözümünü sunan G-BUS otomasyon ile ürün gamına yeni bir teknoloji daha eklemiş bulunmaktadır. Son yirmi yılda, otomasyon sistemleri iş yerleri ve endüstri tarafından

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KUVVET TESİSATI ARIZA TESPİTİ VE ONARIMI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

ŞİRKET PROFİLİ / COMPANY PROFILE

ŞİRKET PROFİLİ / COMPANY PROFILE SANAYİ GRUBU ÜRÜN BROŞÜRÜ INDUSTRIAL GROUP PRODUCT BROCHURE 2014 ŞİRKET PROFİLİ / COMPANY PROFILE 1989 yılında elektrik sektörü için teknik plastik malzeme üretmek amacıyla İzmir de kurulmuş olan T-PLAST,

Detaylı

Busbar Kanal Enerji Dağıtım Sistemleri 100-160-225 A

Busbar Kanal Enerji Dağıtım Sistemleri 100-160-225 A KALİTE VE ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ IEC 6039-2 T s E ME 0 ISO 9001 1001 www.eae.com.tr Çakmaklı Mahallesi, 2. Cadde, 119. Sokak, No:12 322 Kıraç-Hadımköy-İstanbul Tel: 0 (212) 886 23 90 Faks: 0 (212) 886 2

Detaylı

Elektrik Tesisat ve Kontrol Sistemleri. Sanayi Ürünleri Kataloğu

Elektrik Tesisat ve Kontrol Sistemleri. Sanayi Ürünleri Kataloğu Elektrik Tesisat ve Kontrol Sistemleri Sanayi Ürünleri Kataloğu Endüstri ve bina pazarında Schneider Electric Yeni bir Elektrik Dünyasının inşaası... Elektrik, bugün hiç olmadığı kadar geleceğin enerjisi

Detaylı

Ürün Katalo u Product Catalog

Ürün Katalo u Product Catalog Ürün Katalo u Product Catalog Kurum Profili Company Profile KLEMSAN ELEKTRİK ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş., KLEMSAN ELECTRIC ELECTRONICS INC. was established in 1974. KLEMSAN has a wide product portfolio,

Detaylı

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Çeşitli Tarım Makinalarında Değişik Amaçlarla Kullanılan Elektrik Kablolarında Korozyonun İncelenmesi Mücella CİHAN Yüksek Lisans Tezi TARIM MAKİNALARI

Detaylı

DAĞITIM TRANSFORMATÖRLERİ DISTRIBUTION TRANSFORMERS. v.01 2015. www.ulusoyelektrik.com.tr

DAĞITIM TRANSFORMATÖRLERİ DISTRIBUTION TRANSFORMERS. v.01 2015. www.ulusoyelektrik.com.tr DAĞITIM TRANSFORMATÖRLERİ DISTRIBUTION TRANSFORMERS v.01 2015 www.ulusoyelektrik.com.tr İÇİNDEKİLER INDEX Hakkımızda / About Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatör / Cast Resin Dry Type Transformer Standartlar

Detaylı

MST [Microelettrica Scientifica Turkey] insanın olduğu her yerde...

MST [Microelettrica Scientifica Turkey] insanın olduğu her yerde... MST [Microelettrica Scientifica Turkey] wherever human being is... insanın olduğu her yerde... Microelettrica New Jersey - USA MS Resistances Chamond - France Microelettrica Milano - Italy Comet Fans Milano

Detaylı

DAĞITIM VE GÜÇ TRANSFORMATÖRLERİ DISTRIBUTION AND POWER TRANSFORMERS

DAĞITIM VE GÜÇ TRANSFORMATÖRLERİ DISTRIBUTION AND POWER TRANSFORMERS DAĞITIM VE GÜÇ TRANSFORMATÖRLERİ DISTRIBUTION AND POWER TRANSFORMERS Firma ELTAŞ A.Ş. Ahmet Güre tarafından 7 Ocak 1981 de kurulmuştur. Ahmet Güre bugünkü yönetim kurulu başkanıdır. Bir aile şirketi olan

Detaylı

ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE. www.kiracmetal.com DİKİLİ TİP MODÜLER PANOLAR FLOOR STANDING MODULAR ENCLOSURES

ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE. www.kiracmetal.com DİKİLİ TİP MODÜLER PANOLAR FLOOR STANDING MODULAR ENCLOSURES ÜRÜN KATALOĞU PRODUCT CATALOGUE www.kiracmetal.com DİKİLİ TİP MODÜLER PANOLAR İÇİNDEKİLER INDEX www.kiracmetal.com MODÜL TAKIMI FRAME SABİT KAPAK SIDE PANEL ÖN KAPI FRONT DOOR PARÇALI KAPILAR PARTIAL DOORS

Detaylı

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr VİZYON ACP YAPI ELEMANLARI on beş yılı aşkın sektör tecrübesi ile çağdaş yapı malzemeleri ve otomasyon sistemleri konusunda CE belgesi ve ISO sertifikalarına sahip

Detaylı

2015 Yılı Asgari Ücret Rakamları

2015 Yılı Asgari Ücret Rakamları Nurşah SUNAY / Genel Yayın Yönetmeni nursah.sunay @ sektorelyayincilik.com 2015 Yılı Asgari Ücret Rakamları 2015 yılındaki ilk yazımda bize bu başarıyı getiren başta ekip arkadaşlarım olmak üzere, iş ortaklarımıza,

Detaylı

Nurşah SUNAY / Genel Yayın Yönetmeni nursah.sunay @ sektorelyayincilik.com UİB Eylül Ayı İhracat Rakamları * Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Eylül ayı ihracat rakamı bir önceki yılın aynı ayına göre

Detaylı

E N E R J İ D E D E V R E D E Y İ Z. Yeni Serisi. Dikey Tip NH Sigortalı Yük Ayırıcıları Boy NH00 dan NH3 e kadar

E N E R J İ D E D E V R E D E Y İ Z. Yeni Serisi. Dikey Tip NH Sigortalı Yük Ayırıcıları Boy NH00 dan NH3 e kadar E N E R J İ D E D E V R E D E Y İ Z Yeni Serisi Dikey Tip NH Sigortalı Yük Ayırıcıları Boy NH00 dan NH3 e kadar Geleceği Bugünden nşa Edin Şalt panolarında artık ileriye dönük yeni bir eğilim başladı.

Detaylı

NXAIR, NXAIR M ve NXAIR P, 24 kv a kadar Hava İzolasyonlu Orta Gerilim Dağıtım Panosu

NXAIR, NXAIR M ve NXAIR P, 24 kv a kadar Hava İzolasyonlu Orta Gerilim Dağıtım Panosu NXAIR, NXAIR M ve NXAIR P, 24 kv a kadar Hava İzolasyonlu Orta Gerilim Dağıtım Panosu Orta Gerilim Dağıtım Panosu HA 25.71 2011 Kataloğu Answers for energy. R-HA25-338 tif Uygulama Endüstri R-HA25-340.tif

Detaylı

1983 yılında İstanbul da kurulan panel elektro sanayi ve ticaret a.ş., Türkiye elektrik pazarının öncü elektrik panel üreticisidir.

1983 yılında İstanbul da kurulan panel elektro sanayi ve ticaret a.ş., Türkiye elektrik pazarının öncü elektrik panel üreticisidir. panel elektro 1983 yılında İstanbul da kurulan panel elektro sanayi ve ticaret a.ş., Türkiye elektrik pazarının öncü elektrik panel üreticisidir. Üretimine sürekli olarak gelişen ve genişleyen ürün yelpazesiyle

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ OG MODÜLER GİRİŞ HÜCRELERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

power in your hand connect to the power güç elinizde güce bağlanın

power in your hand connect to the power güç elinizde güce bağlanın connect to the power power in your hand güç elinizde güce bağlanın İÇİNDEKİLER / Table of Contents Hakkımızda / About Us Sayfa / Pages 1-2 Kalite Sistemi / Quality System - Teknik Bilgiler (CEE) / Technical

Detaylı

A.G. ENDÜKTİF KOMPANZASYON

A.G. ENDÜKTİF KOMPANZASYON İÇİNDEKİLER ERGUN ELEKTRİK FİRMA TANITIMI ÇÖZÜM ORTAKLARI FİRMA TANITIMLARI A.G. KOMPANZASYON HARMONİK FİLTRE REAKTÖRLERİ KOMPANZASYON PANOLARI HARMONİK FİLTRE REAKTÖRLÜ KOMPANZASYON PANOLARI TRİSTÖR ŞALTERLİ

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ OG MODÜLER ÖLÇÜM HÜCRELERİ 522EE0137 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

KLİMA SANTRALLERİ MÜKEMMELLİK, DETAYLARDA SAKLIDIR.

KLİMA SANTRALLERİ MÜKEMMELLİK, DETAYLARDA SAKLIDIR. 39HQ KLİMA SANTRALLERİ MÜKEMMELLİK, DETAYLARDA SAKLIDIR. Klima Santrali Bileşenleri 1) ALARKO CARRIER 4 İÇİNDEKİLER 2) İLGİLİ STANDARTLAR 5 2.1 Mekanik dayanım 5 2.2 Gövde sızdırmazlık sınıfı 6 2.3 Filtre

Detaylı

Nurşah SUNAY / Genel Yayın Yönetmeni nursah.sunay @ sektorelyayincilik.com Aydınlatma Sistemlerinde Enerji Verimliliği Ülkemizde tüketilen toplam elektrik enerjisi içinde aydınlatmanın payı %20 civarındadır.

Detaylı

ürün haberi WIN2 Fuarında Ekstra Dağıtım 4. Salon A 190 No lu Standdayız

ürün haberi WIN2 Fuarında Ekstra Dağıtım 4. Salon A 190 No lu Standdayız ISSN 1307-3397 ŞUBAT 2010 YIL 4 SAYI 23 FABRİKA OTOMASYONU MOTOR VE SÜRÜCÜLER TEST VE ÖLÇÜM SENSÖRLER VE VERİCİLER HİDROLİK VE PNÖMATİK ENDÜSTRİYEL ELEKTRİK VE ELEKTRONİK VERİ EDİNİM PROSES VE KONTROL

Detaylı

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı