Sivil Toplum Afet Platformu: Soma 1N 2 K Matrisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sivil Toplum Afet Platformu: Soma 1N 2 K Matrisi - 04.06.2014"

Transkript

1 KURUM ADI ÇALIŞMA ALANI NE YAPIYOR NEREDE HEDEF GRUP NE AŞAMADA KAPASİTE ve EK BİLGİLER Düzenli toplantılar ve 1K2N 5 tematik başlık altında Soma ile ilgili çalışan ve çalışmayı Tüm sivil aktörler: matrisi güncelleme ihtiyaç belirleme yapıldı. SİTAP adına Hayata Bilgi Yönetimi ve planlayan tüm sivil aktörler İİstanbul merkezli bireyler, özel sektör ve uygulaması devam ediyor. Bilgi yönetimi ve iletişim Destek Planlama arasında bilgi paylaşımı ve iletişimi sivil toplum kuruluşları İihtiyaç olduğu sürece bu rolü çalışmaları için 2 tam kolaylaştırma üstlenmeye hazır. zamanlı personeli mevcut Oy ve Ötesi Gıda Bankacılığı Bilgi Yönetimi ve Planlama Bilgi Yönetimi ve Planlama Bilgi Yönetimi ve Planlama İst. Bilgi Üni. Örgütsel İş sağlığı ve Psikoloji YL Programı güvenliği ikliminin oluşturulmasına yönelik adımlar Soma'daki ihtiyaçlarla gönüllüleri ve sivil aktörleri buluşturabilecek bir platform oluşturmada SİTAP'la birlikte çalışacak. Online bir İstanbul merkezli platform yaratılarak, bu platform saha ekipleriyle desteklenmeye çalışılacak ailelere ulaşarak ihtiyaç analizi yapıyor. Madencilik işinin analiz edilmesine imkan verecek, bu işte ve sektörde madenci, danışman, mühendis, sağlıkçı olarak çalışmış bir gruptan Haziran'ın son haftasında İstanbul, Soma ve teknik eğitim alıp; ikinci gün proje çevredeki maden planı çıkartmak için bir atölye alanları çalışması planlandı. Daha iyi güvenlik koşulları yaratılmış bir maden işletmesini ziyaret edip güvenlik kültürünün referanslarını belirlemek Çeşitli STK'lar ile toplantılar Tüm sivil aktörler: yapıldı, SİTAP ile çalışma bireyler, özel sektör ve grubu oluşturuldu ve online sivil toplum kuruluşları platformun ilk yol haritası oluşturuldu Bölge halkı Tamamlanmak üzere İşçiler ve her kademede yöneticiler Planlama ve eğitim - Haziran sonu Websiteyi yapacak gönüllüleri ve sistem oluştuktan sonra destek çağrısı yapabileceği gönüllüsü mevcut Dernek gıda bankacılığı sistemini Türkiye'de yaygınlaştırmayı amaçlıyor. End. Ve Örgüt Psikolojisi, Güvenlik Kültürü konusunda uzmanlaşmış 2 öğretim üyesi. Gönüllü YL mezun ve öğrencisi,. proje ekibine dahil işyeri hekimi ve İSG uzmanları Anne Çocuk Vakfı (AÇEV) İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) Tüvana Okuma İstekli Çocuk Vakfı (TOÇEV) Erken çocukluk ve yetişkin eğitimi, travma ve aile destek merkezi kurulması Ağırlıklı olarak dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalar Maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarının eğitiminin desteklenmesi Anne, Baba, Kadın, Çocuk Planlama aşamasında Dezavantajlı gruplar Planlama aşamasında İlkokul - Üniversite düzeyindeki çocuklar Hedef grupların belirlenmesi için bu yaz Soma'ya bir ekip gönderilecek. Ciddi sayıda tecrübeli gönüllüsü ve teknik uzmanlığı ile çalışmaya hazır ve psikososyal çalışmalar konusunda deneyimli kadrosu mevcut 20 yılda binlerce çocuğun eğitime destek vermiş bilgili ve tecrübeli geniş bir ekibe sahip.

2 Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) Vakfı İstanbul Mahalle Afet Gönüllüleri (MAGDER) Çağdaş Yaşamı Destekleme Çocukla Yaşam Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Afet Araştırma Birimi Mahallelerde afetlere yönelik ekip kurma ve eğitim organizasyonları Afet ve acil durumlarda profesyonel kurtarma ve bu çalışmaları yapabilecek ekiplerin oluşturulması konusunda destek Soma- Savaştepe Soma Mahallede yaş arası gönüllü olmak isteyen yetişkinler yaş arası Soma Kaymakamlığı ile görüşme aşamasında Mesleki eğitimler verilmesi Kadınlar Planlama aşamasında Okul öncesi eğitime destek çalışmaları Mevcut mühendislik ve teknik sorunların araştırılması; Madencilikle ilgili arşiv çalışması; İyi örnek uygulamaları ile ilgili yurtdışından gelecek uzmanlarla yapılacak eğitimler Maden işçilerinin yaşadığı bölgelerde Türkiye'de madencilik sektörünün olduğu yerler 3-6 yaş grubu çocuklar ve anneleri Teknisyenler, mühendisler, ilgili paydaşlar ve kamuoyu 2000 yılından beri Kocaeli, İstanbul, Yalova, Bursa ve İzmir'in 105 mahallesiinde toplam MAG gönüllüsü yetiştirmiş profesyonel bir ekibe sahip. Soma Kaymakamlığı ve Soma MAG Vakfının yetiştirdiği Maden Ocakları'nda çalışan afet gönüllülerin maden mühendisleri ile kurmuş olduğu bir dernek. görüşme aşamasında 2008'den beri meslek edinmek isteyen binlerce genç kadına eğitim sonunda işe yerleştirmiş, Çalışma Bakanlığı ve Üniversitelerle kapsamlı çalışmalar yapmış 25 yıllık deneyimi olan bir dernek. Araştırma ve projelendirme aşamasında Teknik arşivleme tamamlandı. Diğer projeler iletişim ve planlama aşamasında, ilgili kamu kurumlarıyla görüşülecek. 20 gönüllüsü bulunuyor. Bakanlıklar ve UNICEF'le ortak çalışma yapma kapasiteleri var. Mavi Hilal Vakfının bu tür teknik araştırmalar yapacak bir teknik uzman havuzu mevcut.

3 Mavi Kalem Sosyal Dayanışma Greenpeace Hayata Destek Çocukla Yaşam Mavi Kalem Sosyal Dayanışma Türk Kızılayı sürekliliği için eğitim Egitim; Psiko- Sosyal yöneticileri ve öğretmenleri Destek destekliyor Geçim Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Geçim Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Geçim Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Güçlendirme Alternatif enerji alanında istihdam konusunda çalışmalar Çeşitli istihdam olanaklarının araştırılması Ulusal düzeyde Soma Bergama Savaştepe Kınık Etkilenmis bölgedeki eğitim yöneticiler ve öğretmenler Bakanlıklar ve tüm kamuoyu Bölge halkı Kaynak yaratma aşamasında İmza toplanıyor Planlama aşamasında Kadın kooperatiflerinin kurulması Kadınlar Planlama aşamasında Soma madeninde eşini kaybederek yalnız kalmış kadınların özgüven ve becerilerinin Kadınlar Planlama aşamasında desteklenmesi Bölgede gıda ihtiyaçları karşılanıyor. 20 Mayıs itibariyle toplam kişiye ulaşıldı. Ayni bağışların ailelere ulaştırılması sağlanıyor Kırkağaç, Mezarlık, Soğuk hava deposu, Bölge halkı Maden ocağı, Devlet hastanesi Kızılay'ın alandaki dağıtımları birkaç gün daha devam edecek yılından beri, Uluslararası Afet ve Acil Durumlar Ağı üyesi (INEE ) de Asgari Standartlar ; Hazırlık, Müdahale ve Toparlanma El kitabının Türkçe'ye çevirisi projesini tamamladı. İstanbul İl Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile kitabın ve eğitim modülünün MEB'e uyarlanması yapıldı. Bu konuda çalışacak setifikalı eğitmeni ve ekibi mevcut. Araştırmaya evrilebilir den beri kadınları güçlendirme, psikolojik destek, şiddet ve çatışma ile başa çıkma konularında çalışan bir kadın danışma birimi var. 151 Kızılay personeli bölgede çalışıyor.

4 İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Tüvana Okuma İstekli Çocuk Vakfı (TOÇEV) Mavi Kalem Sosyal Dayanışma Afetlerde Psiko- sosyal Hizmetler Birliği (Kızılay, Türk Psikologlar, Sosyal Hizmet Uzmanları, Türkiye Psikiyatri, Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı, Türk PDR ) Türk Kızılayı SITAP adına Mavi Kalem Sosyal Dayanışma Psiko- Sosyal Destek Kriz sonrası toplamda kişiye gıda yardımı yapıldı. Zarar gören ailelere Ramazan boyunca gıda yardımı ve yardım pakelerinin dağıtımı Yetim çocuklara düzenli yardım sağlanması için 500 sponsor aile bulundu Maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarına ayni destek Akut dönemde çalışana destek Programı Alanın tamamını kapsayacak 2 Psiko- sosyal destek merkezinde gezici ekipler ve gönüllüler aracılığıyla psiko- sosyal destek vermek Psiko- sosyal çalışmalara destek Alanda çalışan psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarını destekleme eğitimleri Mezarlık, Soğuk hava deposu, Maden ocağı, Devlet hastanesi 2 farklı ilçede kurulacak birimler bölgedeki 25 ilçeye hizmet ulaştıracak. Gıda yardımı ve dağıtımlar için bölge halkı, sivil toplum kuruluşları, TTK, Maden ocağı Yetim kalan çocuklar İlkokul - Üniversite düzeyindeki çocuklar Etkilenmis bölgede calışan ve çalışacak olan ekiplere Çocuklar, Eşler, Anne/Babalar, Madenciler, Kurtarma sürecinde görev alan meslek grupları/bireyler, İkincil travmaya maruz kalan diğer grupların mensupları Soma- Kırkağaç İhtiyaç sahibi ve görev Balıkesir (Savaştepe) yapan herkes Manisa Psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve sosyal çalışma yapan diğer saha çalışanları Gıda yardımı dağıtımı sona erdi. Ramazan yardımları için hazırlıklar yapılıyor. Yetim çocukların belirlenmesi bekleniyor. Hedef grupların belirlenmesi için bu yaz Soma'ya bir ekip gönderilecek. Kaynak yaratma aşamasında Saha değerlendirme ve projelendirme aşamasında. Bakanlıklar ve ilgili kurumlar ile eşgüdüm sağlanması süreci devam ediyor. Alanda çalışmaya devam ediyor. Projelendirme aşamasında 1995'ten beri Türkiye içinde ve dışında çok çeşitli projeler yürütmüş, ciddi kapasitesi olan bir insani yardım kuruluşudur. Gelişmiş bir yetim destek programı mevcut. Yetim programına alınan tüm çocuklar 18 yaşına kadar İHH'dan düzenli destek alıyor. 20 yılda binlerce çocuğun hayatına dokunmuş, bilgili ve tecrübeli geniş bir ekibe sahip yılından beri ilk müdahale ekiplerine/ çalışanlara destek olmak konusunda özel eğitim almış uzman ekibi mevcut. APHB bünyesinde bakanlıklarla koordinasyon halinde bir çalışma yapılması hedefleniyor. Sahada çalışacak gönüllülerin bölgeye ulaşımlarının karşılanabilmesi için acil kaynak gereksinimine ihtiyaçları bulunuyor. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı ile görüşme halinde. Uzman eğitmen havuzu ve 1999 Marmara depreminden beri alan tecrübesi

5 Hayata Destek Çocuk, genç ve kadınlarla atölye çalışmaları ve mesleki eğitimler Soma, Bergama, Savaştepe, Kınık Bölgedeki çocuk, genç ve kadın nüfus Planlama aşamasında Psikososyal çalışmalarda hem Türkiye içi hem yurtdışı deneyimleri olan ve toplum temelli yaklaşımı benimsemiş ekipleri mevcut Çağdaş Yaşamı Destekleme Fotoğraf vakfı Merkezi oluşturulmak isteniyor Çocuklara yönelik fotoğraf çalışması SOMA- Eçev Yurdu Manisa ilçelerine bağlı köylerden biri seçilecek. Okul öncesi- Üniveriste Planlama aşamasında 6-14 yaş grubu Temmuz- Ağustos aylarında tam zamanlı ekipler 2 hafta sahada kalacak şekilde bir planlama yapılıyor. Çocuk ve gençlerle yürütülen birçok projeden edinilen deneyimlerle bölgenin ihtiyaçlarına özel psiko- sosyal etkinlikler geliştirebilecek ekip ve gönüllülere sahip Kaynak ve işbirliği yapacak kuruluşlar aranıyor. Çocukla Yaşam Anne ve çocukları hedefleyen sosyal destek programlarının geliştirilmesine yönelik her türlü kuruluş ve projenin desteklenmesi Madenlerde çalışan işçilerin yaşadığı tüm yerleşim yerlerinde 3-6 yaş grubu öncelikli olmak üzere tüm çocuklar Araştırma ve projelendirme 20 gönüllüsü bulunuyor. Bakanlıklar ve UNICEF'le ortak çalışma yapma kapasiteleri var. Tüvana Okuma İstekli Çocuk Vakfı (TOÇEV) EMDR Maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarıyla atölye çalışmaları Olaydan etkilenen her grup (Sağ kurtulanlar, yakınları, çocuklar vb) için çalışma manuelleri hazırlandı, gönüllü grubun önemli bir bölümü için alanda çalışabilecek biçimde eğitimleri tamamlandı. Şu anda Soma'da APHB bünyesinde hizmet veren merkezde çalışacak ekibe en az 1 EMDR'cı gönderiyor. Ayrıca İzmir Eşrefpaşa Hastanesi'nin psikososyal Destek Birimine destek veriyor. İlkokul - Üniversite düzeyindeki çocuklar Olaydan etkilenen her grup için çalışılabilecek şekilde planlama yapıldı. Hedef grupların belirlenmesi için bu yaz Soma'ya bir ekip gönderilecek. EMDR HAP TR APHB bünyesinde olmadığı için ilk günden bu güne kadar resmi kanallardan psikolojik destek vereblmenin yollarını aradı. Konu lle ilgili tüm sivil toplum örgütleri ile resmi makamlara EMDR hakkında bilgi verildi EMDR'ın erken dönem müdahalelerdeki etkliliği anlatıldı. Ailelerin konumları konusunda bilgi takibi yapılıyor. Gönüllü listesi çıkardı.tüm Türkiye'den 80 kişi (EMDR eğitimi almış uzmanlar) Soma ve çevresindeki psikososyal hizmetlere destek için gönüllü oldular. Ayrıca Yurtdışından EMDR HAP bünyesnde bir çok uzman destek için başvurdular. EMDR çalışmalarına devam edebilmek için bir ihtiyaç listesi yayımladı. İletişim için:

6 UNİCEF Babalarını kaybeden çocuklar ve aileleri için psikososyal destek hizmetleri vermeyi amaçlıyor. Bu amaçla psikososyal ilkyardım, bireysel danışma ve grup terapileri düzenleyerek, mobil destek grupları oluşturulması planlanıyor. Aynı zamanda çocuk odaklı durum analizi yaparak facianın uzun vadeli etkilerinin araştırılması çalışmalarını yürütülmesi planlanıyor. Çocuklar ve aileleri Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF, dünyada çocuk haklarının başlıca savunucusudur.

AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ ALMANAĞI

AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ ALMANAĞI AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ ALMANAĞI 2006 dan 2012 ye Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği Tarafından Gerçekleştirilen Psikososyal Müdahaleler 2006 dan 2012 ye Afetlerde Psikososyal Hizmetler

Detaylı

Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil!

Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil! Bülten Sayı: 2013/3 Hayata Destek, acil yardımdan kalkınmaya kadar geniş bir yelpazede projeler yürüten uluslararası bir insani yardım kuruluşudur. Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil! Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil!,

Detaylı

2006/17 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ KAPSAMINDA KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NE KURUM VE KURULUŞLARA AİT

2006/17 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ KAPSAMINDA KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NE KURUM VE KURULUŞLARA AİT 2006/17 SAYILI BAŞBAKANLIK GENELGESİ KAPSAMINDA KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NE İLETİLEN KURUM VE KURULUŞLARA AİT İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEME İLİŞKİN FAALİYETLERİ OCAK 2007 1 BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ

Detaylı

2014 TÜSEV Filantropi Profesyonelleri Programı Katılımcıları

2014 TÜSEV Filantropi Profesyonelleri Programı Katılımcıları 2014 TÜSEV Filantropi Profesyonelleri Programı Katılımcıları Aynur Çetinkaya Türk Kızılayı bünyesinde Kurumsal Sosyal Hizmetler ve Bağış Yönetimi Birim Şefi olarak görevini sürdürmektedir. Türk Kızılayı

Detaylı

Okul Psikolojik Danışmanı e-bülteni Sayı 3 Ekim 2014. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi nin Katkıları ile Hazırlanmıştır

Okul Psikolojik Danışmanı e-bülteni Sayı 3 Ekim 2014. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi nin Katkıları ile Hazırlanmıştır Okul Psikolojik Danışmanı e-bülteni Sayı 3 Ekim 2014 Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi nin Katkıları ile Hazırlanmıştır 1 TÜRK PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK DERNEĞİ OKUL PSİKOLOJİK

Detaylı

AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ PSİKOSOSYAL UYGULAMALAR KATILIMCI KİTABI

AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ PSİKOSOSYAL UYGULAMALAR KATILIMCI KİTABI AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ PSİKOSOSYAL UYGULAMALAR KATILIMCI KİTABI 2011 PSİKOSOSYAL UYGULAMALAR İÇİNDEKİLER Giriş Kısaltmalar Tablolar Dizini 1. BÖLÜM: AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ

Detaylı

Projede görevli toplam personel sayısı. Türkiye 5.000.000 EURO 60% 16 Milli Eğitim Bakanlığı AB MEDA

Projede görevli toplam personel sayısı. Türkiye 5.000.000 EURO 60% 16 Milli Eğitim Bakanlığı AB MEDA Ref 1 Proje başlığı Mesleki ve Teknik Eğitimin Modernizasyonu Projesi, Türkiye (MTEM) Yüklenici Ülke Toplam proje toplam personel Projeyi yürüten kuruluş (yararlanıcı) ve yasal statüsü Türkiye 5.000.000

Detaylı

2010-2011 Faaliyet Raporu

2010-2011 Faaliyet Raporu 2010-2011 Faaliyet Raporu İçindekiler 1 - Kısaca AÇEV 2 - Amacımız, Strateji ve Eğitim Yaklaşımımız, Hedeflerimiz 4 - AÇEV in Programlarının Uygulandığı İllerimiz ve Yabancı Ülkeler 6 - Başkan ın Mesajı

Detaylı

Topluma Dayalı Aile Planlaması Hizmetleri

Topluma Dayalı Aile Planlaması Hizmetleri Topluma Dayalı Aile Planlaması Hizmetleri 1989 yılında başlayan proje ile İzmir in Gümüşpala, Yamanlar, Güzeltepe, Göksu - Gediz, Kuruçeşme, Kozağaç, Karabağlar, Çiğli ve Bayraklı semtlerinden seçilen

Detaylı

KAMP DIŞINDA YAŞAYAN SURİYELİ SIĞINMACILAR için DURUM ANALİZ RAPORU Aralık / 2013

KAMP DIŞINDA YAŞAYAN SURİYELİ SIĞINMACILAR için DURUM ANALİZ RAPORU Aralık / 2013 KAMP DIŞINDA YAŞAYAN SURİYELİ SIĞINMACILAR için DURUM ANALİZ RAPORU Aralık / 2013 Hazırlayan: Zeynep M. Türkmen Sanduvac, MA Araştırma Danışmanı ve Takım Lideri Mavi Kalem - Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEDAW KOMİTESİNE SUNULMAK ÜZERE HAZIRLANAN TÜRKİYE YEDİNCİ DÖNEMSEL RAPORU

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEDAW KOMİTESİNE SUNULMAK ÜZERE HAZIRLANAN TÜRKİYE YEDİNCİ DÖNEMSEL RAPORU BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEDAW KOMİTESİNE SUNULMAK ÜZERE HAZIRLANAN TÜRKİYE YEDİNCİ DÖNEMSEL RAPORU 2014 GİRİŞ 7. Dönemsel Ülke Raporu 1 ilgili kamu kuruluşları, akademisyenler ve kadının insan hakları ile

Detaylı

İstanbul un Dev Projesi İSMEP

İstanbul un Dev Projesi İSMEP GELECEĞİMİZİ GÜÇLENDİRİYORUZ Ağustos 2014 İstanbul un Dev Projesi İSMEP Güçlendirme ve Yeniden İnşa Çalışmaları Kurumsal ve Teknik Kapasite Geliştirme İSTAMP, İstanbul Afet Müdahale Planı İçindekiler İstanbul

Detaylı

UYGULAMA PLANLARI. Bu projenin sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi dir. Bu proje, UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir.

UYGULAMA PLANLARI. Bu projenin sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi dir. Bu proje, UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. UYGULAMA PLANLARI Bu projenin sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi dir. Bu proje, UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. UYGULAMA PLANLARI 2014-2019 Çocuk Koruma Hizmetlerinde Koordinasyon

Detaylı

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu

Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Uluslararası Çocuk Merkezi Yıllık Raporu Yayın Sahibi: Uluslararası Çocuk Merkezi Editör: Gülgün Müftü Grafik Tasarım ve Dizgi: Selim Cesur Uluslararası Çocuk Merkezi UÇM Bilkent Üniversitesi, Merkez Kütüphane

Detaylı

eğitimin bileşenleri: öğrenme ortamları

eğitimin bileşenleri: öğrenme ortamları eğitim bileşenleri: öğrenme ortamları, eğitim izleme raporu 2011, sayfa 123-139 eğitimin bileşenleri: öğrenme ortamları Eğitim İzleme Raporu 2011 in bu bölümünde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 1 YASAL DAYANAK... 1 YÖNTEM... 2 GENÇLİK POLİTİKALARI... 4 1. GİRİŞ... 4 1. 1. Gençlik Tanımı... 4 1. 2. Neden Gençlik Politikası... 5 2.

Detaylı

2011 FAALİYET RAPORU

2011 FAALİYET RAPORU 2011 FAALİYET RAPORU 1 İÇİNDEKİLER 3 DİREKTÖRDEN 4 PROJELER Van Depremi Yardımı Simav da Afet Bilinci Yükseltme ve Risk Azaltma Afet Yönetim Portalı Hayata Destek İnsani Yardım İnisyatifi, HAYDİ 10 Diakonie

Detaylı

Bu proje, UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. Bu projenin sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi dir.

Bu proje, UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. Bu projenin sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi dir. Bu projenin sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi dir. Bu proje, UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. 2014-2019 Çocuk Koruma Hizmetlerinde Koordinasyon Stratejisi hazırlık çalışmaları

Detaylı

2 0 1 4 FAALİYET RAPORU

2 0 1 4 FAALİYET RAPORU 2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER SAYFA Başkanın Mesajı... Tarihçe... YEŞİLAY KURUMSAL KİMLİĞİ... Misyon ve Vizyon... Yeşilay ın Temel Değer ve İlkeleri... Kurumsal Yönetim İlkeleri... Cemiyete Yönelik

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler 2 Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler Yerel Eşitlik Eylem Planlarının uygulanmasında 1. yıl geride kaldı: 2012 yılı sonunda 11 il için tamamlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon

Detaylı

6 ARALIK 2O13,İSTANBUL

6 ARALIK 2O13,İSTANBUL 6 ARALIK 2O13,İSTANBUL Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri 2013 Metodolojisi Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Pazaryeri 2013 etkinliğinin metodolojisi 3 temele dayanmaktadır. 1. CSR Europe (Corporate

Detaylı

ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI

ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI Sevgili Ülkem İçin Gönüllüleri, Sınırların ortadan kalktığı günümüzde, küresel bir vatandaş olabilmek büyük önem arz ediyor. Bunu başarmanın temel gereklilikleri

Detaylı

PROJELER KOORDÝNASYON MERKEZÝ BAÞKANLIÐI ÇOCUKLARIN OKULA HAZIRLANMASI (ANNE-ÇOCUK EÐÝTÝMÝ) TEMEL ARAÞTIRMASI

PROJELER KOORDÝNASYON MERKEZÝ BAÞKANLIÐI ÇOCUKLARIN OKULA HAZIRLANMASI (ANNE-ÇOCUK EÐÝTÝMÝ) TEMEL ARAÞTIRMASI PROJELER KOORDÝNASYON MERKEZÝ BAÞKANLIÐI ÇOCUKLARIN OKULA HAZIRLANMASI (ANNE-ÇOCUK EÐÝTÝMÝ) TEMEL ARAÞTIRMASI ANKARA 2006 PKMB PROJELER KOORDÝNASYON M E R K E ZÝ B AÞKANLIÐI PROJECTS COORDINATION CENTER

Detaylı

Dağıtım: Sınırlı. Orijinali: İngilizce. 15 Şubat 2010

Dağıtım: Sınırlı. Orijinali: İngilizce. 15 Şubat 2010 Dağıtım: Sınırlı.. Orijinali: İngilizce 15 Şubat 2010 Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu Yönetim Kurulu 2010 Yıllık Toplantısı 1-4 Haziran 2010 Geçici Gündemin..Maddesi Taslak Ülke Programı Dokümanı**** Türkiye

Detaylı

Suriye Krizi Aylık İnsani Durum Raporu

Suriye Krizi Aylık İnsani Durum Raporu UNICEF/NYHQ2014-1127/Khabieh - Duma da, Suriye Kırsal kesiminde yer alan Doğu Guta bölgesinde bulunan su miktarı şu an, savaş öncesindeki oranın sadece %40 ı. İç göçe zorlanmış çok sayıda aileyi barındıran

Detaylı

TÜRKİYE DE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİNİN YAYGINLAŞTIRILMASINA

TÜRKİYE DE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİNİN YAYGINLAŞTIRILMASINA TÜRKİYE DE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİNİN YAYGINLAŞTIRILMASINA YÖNELİK BİR ÖNERİ: MAHALLE KREŞLERİ 1 Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu Mart 2009 1 Bu araştırma Açık Toplum Vakfı'nın desteği ile kamuoyuna

Detaylı

2012-20131 STRATEJİK PLANI 2009-2013 T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU TEMMUZ 2008 2009-2010 2010-2011 2011-2012 K R E D İ K U R U M U V E

2012-20131 STRATEJİK PLANI 2009-2013 T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU TEMMUZ 2008 2009-2010 2010-2011 2011-2012 K R E D İ K U R U M U V E K R E D İ V E YÜKSEK ÖĞRENİM 1961 Y U RT L A R K U R U M U T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU STRATEJİK PLANI 2009-2013 TEMMUZ 2008 2009-2010 2010-2011 2011-2012 YURTKUR - STRATEJİK PLAN 2009-2013

Detaylı

EVÜDP HİBE PROGRAMI PROJE ÖYKÜLERİ

EVÜDP HİBE PROGRAMI PROJE ÖYKÜLERİ DTÜRKİYE DE ENERJİ VERİMLİ ÜRÜNLERİN PİYASA ÖNÜŞÜMÜ PROJESİ (EVÜDP) EVÜDP HİBE PROGRAMI PROJE ÖYKÜLERİ TÜRKİYE DE ENERJİ VERİMLİ ÜRÜNLERİN PİYASA A DÖNÜŞÜMÜ PROJESİ (EVÜDP) HİBE PROGRAMI Küresel Çevre

Detaylı

2013 - BÜTÇE TASARISI

2013 - BÜTÇE TASARISI 2013 - BÜTÇE TASARISI «Farklı kurumsal kültürlerden gelen birçok kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında birleşti» Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü

Detaylı