Rappelz sadece bir oyun değil. Bir aile dir arkadaşlar. Bunu bildiğinizi umarak Çaylak Rehberi ni hazırlamaya başlıyorum.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Rappelz sadece bir oyun değil. Bir aile dir arkadaşlar. Bunu bildiğinizi umarak Çaylak Rehberi ni hazırlamaya başlıyorum."

Transkript

1 Önsöz: Rappelz sadece bir oyun değil. Bir aile dir arkadaşlar. Bunu bildiğinizi umarak Çaylak Rehberi ni hazırlamaya başlıyorum. Kırmızı ile gösterilmiş yazılar konu başlığı, Mavi ile gösterilmiş yazılar ise yan başlıktır.

2 İçindekiler: Sf 3: Irklar Sf 4: Sınıflar Sf 5-8: Skill ler Hakkında Bilgi Sf 9: Npc lere Sahip Bölgeler Sf 10: Npc lere Sahip Olmayan, Farm Bölgeleri Sf 11-12: Evcilleştirme Sf 13: Yaratıklar Sf 14: Zindanlar Sf 15: Ekipmanları Güçlendirmek Sf 16: Ekonomi Sf 17: Pet Kastırmak (Güven için önlem) Sf 18: Sunak ve PK Sistemi Sf 19-22: Ayılar İni Sf 23-24: Grup Kurmak Sf 25: Klan Kurmak Sf 26-30: Oyun Kuralları (Rappelz Resmi Forum dan Alıntı) Sf 31: Kısaltmalar Sf 32: Sık Sorulan Sorular (SSS)

3 Irklar: Asura: Karanlık Irk. Gaia ve Deva Irkları ile müttefiklerdir. Asıl anlamda saldırıyı başarabilmektedirler. (Tam anlamıyla.) Gaia: Tarafsız Irk. Deva ve Asura Irkları ile müttefiklerdir. Asıl anlamda saldırıyı ve savunmayı başarabiliyorlar. Deva: Işığın yaradılışları. Asura ve Gaia Irkları ile müttefiklerdir. Asıl anlamda hayat verme, savunma ve buff basan karakterler bu Irktadır.

4 Sınıflar: Her ırk, önce Temel sınıfıyla başlar. Daha sonra Kendi sınıfına 10. Seviyede erişir, ardından 50. Seviyede ileri sınıfını elde eder. Aşağıda tüm Irkların tüm Sınıflarını Temel sınıfından kendi sınıfına, kendi sınıfından da son sınıfına göre sıraladım. Asura; Yandaş Suikastçı Katil veya Gölge Avcısı na dönüşebilmekte. Yandaş Büyücü Kaos Büyücüsü veya Kara Büyücü ye dönüşebilmekte. Yandaş Çağrıcı Ruh Çelen e dönüşebilmekte. Gaia; Gezgin Paralı Asker Gladyatör veya Yay a dönüşebilmekte. Gezgin Mistik Keşiş veya Şaman a dönüşebilmekte. Gezgin Terbiyeci Doğanın Ruhu na dönüşebilmekte. Deva; Öğrenci Şövalye Kutsal Şövalye veya Şampiyon a dönüşebilmekte. Öğrenci Rahip Bilge veya Şifacı ya dönüşebilmekte. Öğrenci Eğitmen Ruhların Efendisi ne dönüşebilmekte.

5 Skill ler Hakkında Bilgi Her Irk ın kendine özgü sınıfları olduğu gibi, her sınıfında kendine özgü skill leri (büyülü becerileri) vardır. Her sınıfın her skill i kadar detaya girmeden, temel bir şekilde skill sistemini sizlere açıklayacağım. Ekranın ortasında ve altında Yetenekler isimli ikon a tıklıyoruz (kılıç şeklinde). Karşımızda küçük ve büyük olmak üzere iki adet kutu geliyor. Sağda ki yani büyük kutuda, skill lerimizin

6 seviyeleri ve hakkında bilgiler gösterilmekte. Üstte 3 sekme var. Temel Esas ve İleri. Bunların anlamı, Temel sekmesi, sizin temel sınıfınızda sahip olabileceğiniz, olduğunuz skiller dir. Bu skill leri, solda ki küçük kutuda gösterilen CP isimli puan ile yükseltebilirsiniz. Skill in sırada ki seviyesi ne kadar CP istiyorsa, okadar CP tüketilmeli. Esas sekmesi, kendi sınıfınıza geçtiğinizde (10. seviye de) elde ettiğiniz skill lerdir.

7 İleri sekmesi ise, Kendi sınıfınızdan ileri sınıfınıza geçtiğinizde elde ettiğiniz skiller dir.

8 Gelelim SSev (Sınıf Seviyesi) konusuna. Sağda ki kutucukta, skill leri yukardan aşağıya doğru sıraladığımızda, aşağıda ki skill ler için birtek CP feda etmemiz gerekmiyor. Hem CP, hem de SSev isteyebiliyorlar. Örnek: Sizin SSev iniz 35. Fakat son sırada ki skill ler, SSev 40 olmadan açılamıyorlar.

9 Npc lere Sahip Bölgeler: Çaylaklar Adası: Oyuna yeni başlayan maceracıların ilk başlangıç noktası olup gerekli görevleri yapmaları gereken bölgedir. 20. seviyeye kadar bu bölgede tecrübe kazanabilirsiniz. Laksi: Deva Irkının Şehri. Deva Irkına sahip oyuncuların 2. Sınıfına geçtiklerinde gitmesi gereken şehirdir. Aydınlık bir şehirdir. Ufuk: Gaia Irkının Şehri. Gaia Irkına sahip oyuncuların 2. Sınıfına geçtiklerinde gitmesi gereken şehirdir. Kırsal bir bölgede doğa ile iç içe bir şehirdir. Katan: Asura Irkının Şehri. Asura Irkına sahipoyuncuların 2. Sınıfına geçtiklerinde gitmesi gereken şehirdir. Karanlığın hakim olduğu bir şehirdir. Harabe Şehir: Diğer şehirler gibi tüm oyuncuların girebileceği bir alandır. Daha çok yüksek seviyeli oyuncular tercih eder. Yaratıklar Seviye arasıdır. Fakat burası aynı zamanda bir şehir olur ve npc leri vardır. Saklı Köy: Sadece saklı köy pasaportu olanların girebildiği özel bir şehirdir. İçerisinde herhangi eşya satan npc lerin %25 ucuzları bulunur. Ayrıca 75 saatlik normalden hızlı bineklerde buradadır.

10 Npc lere Sahip Olmayan, Farm Bölgeleri Fazla olduğu için map üzerinden açıkladım. (Farm bölgelerinin üzerine kaç level lar da o bölgelerde kasabileceğinizi bilmeniz için level ile gösterdim. Haritanın boyutu çok büyük olduğu için yazdığım bilgiler gözükmez. Paint açın ve sürükleyerek Paint in içine atın Resmi.)

11 Evcilleştirme Oyunun en karışık konusu denebilir. Ben yaklaşık 30 seviye olana kadar anlamamıştım. Arkadaşlar konuyu özetlemek gerekirse, Yaratıklar bizim yanımızda düşmanlarla savaşarak bize destek olurlar. 25 ten çok yanımızda savaşabilen yaratık çeşidi vardır. Gelelim konuya; Yukarda ki resimde, benim dolduracağım pet Mavi Peri. Ondan dolayı herhangi bir Mavi Peri mob u bularak başlıyorum işe.

12 Evcilleştirme skill ine basarak (Resimdeki gibi.) Yaratığı evcilleştirmeye başlıyoruz. (Yukarıda ki resimde olduğu gibi.) 15 Saniyelik bir süreden sonra yaratık bize saldırmaya başlıyor. Onu öldürünce ise kart ya kırılıyor, ya da doluyor. Dolarsa petiniz artık hazır demektir. Fakat yanarsa boş kart yok olacak.

13 Yaratıklar Normal yaratıklar: Farm yaparken ve genellikle birkaç vuruşta yatan yaratıklardır. 35. Level a kadar genellikle bunlarda kasılır. Tüm Rappelz dünyasında bulunurlar. Şampiyonlar: Tek başınıza kesmeniz çok zordur. Ondan dolayı gruplar halinde kesilir ve daha çok exp kazanılır. Zindanlarda bulunurlar. *++] [+] Başkanlar: Farm da kesiyorsanız, tek başınıza yatırmanız için bir ihtimal vardır. Normal yaratıklar dan daha çok ex verirler. Fakat zindanda ki boss lardan kesiyorsanız, tek yatırma ihtimaliniz yoktur. Sadece gruplar halinde zorlu bir mücadele ile kesilebilirler. ***+**]

14 Zindanlar Zindanlar 35. Level dan sonra, zor kasılmaya başlandığında grupça kasılan ve daha kolay exp veren bölgelerdir. Map üzerinden açıkladım; (bu haritada aynı şekilde. Eğer zindanların girişlerini göremiyorsanız, Paint i açın ve resmi oraya sürükleyin. Girişlere göz atın.) Arası M1 veya M2 de, Arası LM1 veya LM2, Arası CW1 veya CW2, (70 level da çok büyük miktarda exp veren cadı görevini diğer oyuncuların yardımları ile yapıyorsunuz. Level ınız 88 oluyor.) 88 + ise PP1 veya PP2 kasmanız gerekmekte.

15 Ekipmanları Güçlendirmek Ekipmanları güçlendirmenin 3 yolu vardır. Sıralayalım. 1-Seviye yükseltme: Her şehirde ekipmanın seviyesini yükseltmek için görevlendirilmiş olan demirciler vardır. Demirciyi buluyoruz. Üstüne geliyoruz ve seviyesini arttırmak istediğimiz ekipmanı seçiyoruz. (Giyiyor olmamız gerekli.) Daha sonra bir miktar rupi karşılığında ekipmanı 1 seviye yükseltebiliyor. Arkadaşlar kafanız karışmasın. Ekipmanın Level ını değil. Seviyesini yükseltiyor. Bu onu giyip giyememenizle alakalı değil. Sadece ekipman daha büyük güce veya defansa sahip oluyor. 2-Ekipmana + basma: Ekipmanınızın seviyesine göre küp aldıktan sonra Birleştirme penceresini açın. Pencereye önce ekipmanı sonra ise küpü koyun. Onaylayın. Artık ekipman + 1. Bu şekilde + 4 e kadar yanmadan geçiyor. Fakat sonrasında basılan + larda yanma riski olabiliyor. 2a-Küpler hk. Bilgi: Eğer herhangi bir zırh basıyorsanız ( Armor, Kalkan, kask, eldiven, ayakkabı vb.) Savunma küpleri kullanılır. Zırhın seviyesine göre, o seviyede güç küpü kullanılır. Herhangi bir silah basıyorsanız güç küpleri kullanılır. Zırhın seviyesine göre, o seviyede güç küpü kullanılır. 3-Ruh Taşları: Ekipmanın level ında olan taşları ekipmana geçirirseniz taşın üstünde yazdığı kadar özellik kazanır ekipmanınız. Birleştirme penceresine önce ekipmanı, Daha sonra ise taşı koyun. Onayla basın.

16 Ekonomi Banka: Her şehirde bulunan, sizin fazla eşyalarınızı depolayabilen kullanışlı bir npc. Pazar kurma: Eğer satacak eşyalarınız varsa, mısır çarşısı isimli şehre Pazar kurarak eşyalarınızın satılmasını bekleyebilirsiniz. Takas:Oyun içi eşya alış verişi yapmak için alışveriş yapacağınız kişi üstüne sağ click + ticaret basabilirsiniz. Mısır çarşısı: Ticaret şehri. Pazarlarınızı sadece bu şehre kurabilirsiniz. Açık Artırma: Siz bilgisayar başında değilken bile, eşyalarınızın satılmasını istiyorsanız açık artırma görevlilerinden herhangi birisiyle konuşup eşya(ları)nızı açık artırmaya koyabilirsiniz.

17 Pet Kastırmak (Güven için önlem) Arkadaşlar. Herkesin bildiği gibi, bu tür oyunlarda hırsız sayısı çok fazla. Pet lerinizi kastıracaksanız, yada Pet lerinizi tame edecekseniz, resmi terbiyeciler & eğitimciler listesinde ki oyunculardan başka kimseye vermemeniz kesinlikle önerilir. Listeyi görmek için Rappelz resmi forumda şu sırayı izleyin; Anasayfa Yaratıklar Evi Terbiyeciler Listesi.

18 Sunak ve PK Sistemi Tanrıçanın Sunağı isimli nesne, Npc lerin olduğu her şehirde bulunur. Amacı ise iyilik puanlarımızı artırmaktır. Eşya ve R bağışı yaparak, iyilik puanlarımızı artırabiliriz. PK modunu açar, müttefik ve düşmanlarımıza saldırırsak, kötülük puanlarımız artar. Kötülük puanları çok fazlaysa, PK modunda olmasak bile oyuncular size saldırabilir. İyilik puanlarınız çok fazlaysa, onları puan ürünleriyle takas edebilirsiniz. Tanrıça sunağı nı bulup Tanrıçanın bir ödülünü seçin. Yazısına tıklamanız yeterli. Orda puanlarla kazanabileceğiniz eşyaların listesi açıklanacak.

19 Ayılar İni Ayılar İni, her seviyede ki oyuncunun girebileceği bir zindandır. Ayrıntılı anlatıma geçelim. Dünya nın herhangi bir yerinde, sol alt köşede, ortanın biraz solunda Ayılar İni yazılı bir buton görürsünüz. Onun sağında ki yukarıya doğru olan ok a tıklayın. Normal Kanala Giriş basın. Artık İn in başlangıcındasınız.

20 Başlangıçta, Ayılar İni ne giriş grubu kurmanız gerek. Bunun için elektrikler çıkaran cadının mühürlediği ellerden birisine tıklayın. Daha sonra Keşi Gezisi Yarat basarak grubunuzu kurun. Grubunuza istediğiniz oyuncuları alarak, sağ altta Başla butonuna tıklamanız yeterli.

21 Artık İn desiniz. Burada ki amacınız, Yeteri kadar Ayı yı 24 dakika içinde öldürerek, 3000 puana ulaşmaktır. Bunun sonucunda bir miktar Ayı İni puanı elde edersiniz. Bu puanlar görevlerden de kazanılabilir. Peki ne işe yarar bu puanlar?

22 Tabii ki Ayılar İni mağazasından muhteşem eşyalar almaya! Ayılar İni puanlarınıza bakmak isterseniz, Envanterinizde ki Ayılar İni Alım Kartı üstüne gelmeniz yeterlidir.

23 Grup Kurmak Grup kurmak genellikle Zindanlarda kullanılır. Birlikte oynayıp beraberlik zevkini tatmak isteyen kişiler, genel kasmalarında da arkadaşlarını gruplarına davet edip kasmayı seçerler. Sağ alt köşeye doğru, sekmelerde Kontrol isimli bir sekme göreceğiz, giriyoruz. Mouse ile üstünü gösterdiğim sağ tarafta ki kutuda Grup Yarat butonuna tıklıyoruz. Daha sonra, solda ki küçük dikdörtgen kutu açılacak. Grubunuzun ismini yazarak grubunuzu yaratın.

24 Gruba diğer oyuncuları davet etmek için ise, aynı kutuda Mouse ile gösterdiğim Gruba Davet Et butonuna tıklıyoruz. Küçük bir isim girme kutusu açılıyor. Buraya grubunuza davet etmek istediğiniz oyuncunun tam ismini yazın. Eğer kişi daveti kabul ederse, grubunuza katılmış olacaktır.

25 Klan Kurmak Klan kurmak için, Her şehirde yerini almış olan bir npc ye, Klanlar Sorumlusu na danışmamız gerek Rupi ödedikten sonra klanımızı oluşturabiliriz. Not: Klandan atıldıktan veya çıktıktan sonra, 1 hafta boyunca yeni klan kuramazsınız ve bir klana giremezsiniz.

26 Oyun Kuralları (Rappelz Resmi Forum dan Alıntı) Rappelz e hoş geldiniz! Oyunun bütünlüğünü korumak amacıyla Gala Networks Europe sadece kendi bilgisinde dahilinde forum, sitelere, ve / veya oyunlara bağlantınızı sınırlandırabilir veya kesebilir. gpotato takımı tarafından alınan Kullanım Şartları ihlali sonuncunda alınan her karar kesindir. Bu tür cezalar doğurabilecek konuların listesini okumanız rica edilir. Bu davranış kuralları eskizsiz değildir ve her an gpotato takımı tarafından değiştirilebilir. - Davranış / Taciz - Sahtekârlık - Hile - Satın/Alım/gPotato mülk paylaşımı ÖNEMLİ : - genel olarak kuralların devamlı ihlali hesabınızın temelli ihracıyla sonuçlanabilir - Oyun Efendilerinin vermiş oldukları cezalar ve diğer kararlar değişime uğrayabilir - sadece Oyun Efendilerinin bilgisi dahilinde bu kuralların ihlali doğrudan yukarıda belirtilmiş cezalardan daha ağrına tabi tutulabilir. Rappelz topluluğunun bir parçası olmak sokakta yürümeye, sinemaya veya okula gitmeye, vs. eş değer sayılır. Sohbet ettiğiniz kişiyle hiçbir zaman saygısız olmamanız gerek. Sorumlu bir topluluk görmeyi diliyoruz ve bunun içinde her aşırı davranış cezalandırılacağı bir ortam olacak. Ayrıca sizin düzenli olarak düşünebileceğiniz bir davranışın diğerleri için şok edici olabileceğini değerlendirmeniz gerekir. Bilindiği gibi MMORPGler ayrı kültür ve uyruklardan çok sayıda oyuncuyu buluşturuyor. Aşağıda kural ihlali içeren davranışları bulabilirsiniz: Pedofili Reşit olmayanlara karşı cinsel veya şiddetli eylemleri içerir, ister sohbet olsun, ister bilgi toplama. Küstahlık/Edepsizlik/Cinsellik/Kin/Siyasi İçerik Her çeşit küstah, edepsiz, siyasi, cinsellik içeren ve nefret körükleyen davranışlardır. **Küfretmenin minimum cezası 3 günlük hesap kapatılmasıdır! Bu daha fazla ceza verilmeyeceği anlamına gelmemektedir. GM ler uygun gördüklerinde oyuncunun hesabına daha ağır hatta süresiz hesap kapatma cezası verebilirler. Bu GM lerinizin insiyatifine kalmıştır. Oyunumuzda hoş olmayan kelimelerin kullanılması yasaktır ve ilk cezası 30 dakikalık sohbet cezasıdır (Lan, gerizekalı.. vb). Tekrarlandığı takdirde hesap kapatımına neden olabilir. Spam/Flood Oyundaki sohbet kanallarını kirletmeye amaçlayan mesajlardır , /////,!!!!!,,rrrrrrrrrr vs) Cezası ilk olarak uyarı ve sonrasında 1 günlük hesap kapatmadır. Aynı mesajın defalarca tekrarlaması. Büyük Harf

27 Büyük harflerden kurulu cümleler yazmanın okunaklılığı olumsuz yönde etkilediğinden dolayı yasaktır ve cezası ilk olarak 30 dakikalık sohbet cezasıdır. Tekrarlandığı takdirde cehennem yada hesap kapatma cezasına dönüşebilir. Uygunsuz dil Alkol, uyuşturucu, vs. konulu sohbetleri içerir. Ceza GM lerinizin insiyatifine kalmıştır. Taciz ve PK Sadece oyuncuyu taciz etme amacıyla gerçekleştirilen bütün davranışları içerir (misal: sohbet, PK, ). Fark edebileceğiniz gibi PK vasıtasıyla taciz oldukça özeldir çünkü PK oyunda izinlidir. Ancak herhangi bir oyuncu bunu bir diğer oyuncuyu uzun bir süre oynamasına engel teşkil edecek şekilde kötüye kullanırsa cezalandırılacaktır. *Şuan da oyunumuzda bulunan iki server da PK serverıdır. *Partiyi (SS li veya SS siz) PK lamak bir suç değildir. Ama etik açıdan tabiki doğru değildir. *PK açan kişi yapmış olduğu işlemin sonucu olarak afet cezası alarak cezalandırılır. *PK lanan kişi PK yapanı şikayet ettiği takdirde, kişi gerekiyorsa ilk olarak uyarı alacak, aynı hareketi tekrarladığı takdirde de hesap kapatma cezası alacaktır. Kimlik hırsızlığı Bir rappelz topluluk takımı çalışanın veya bir oyuncunun kimliğini bir avantaj sağlamak için çalmayı kapsar. Aşağıda Oyun Efendisi olarak değerlendirilmesi gereken isimler: - [GM]Xyriantos - [GM]Raxiyaan - [GM]Qwelessia Sahte raporlar Oyun Efendilerinden bir avantaj elde etmek için veya bir olaya alakasız bir oyuncuyu karıştırmak için gönderilen sahte raporları kapsar. Cezası GM lerinizin insiyatifine kalmıştır. Alan düzen bozukluğu Bir NPC ye erişimi engellemekten, bir animasyonu veya sohbeti bozmaya kadar uzanan davranışları kapsar. Bu tür bir davranış sergileyen bir oyuncu - ikaz edilecektir; - bir süreliğine sohbet kanallarından men edilecektir; - geçici veya temelli olarak oyundan men edilecektir.

28 Rappelz dünyasında takas gerçekleştirebileceğiniz bir sürü oyuncu ile karşılaşacaksınız: savaşçılar, bilgeler, tüccarlar, vs Ancak dikkatli olun her savaşçının arkasında sizi ceplerinizi boşaltmaya tereddüt etmeyecek bir hırsız bulanabilir. Bir sahtekârlığa kurban gittiyseniz Oyun Efendilerine e-posta vasıtasıyla bu adrese rapor yollamanızı tavsiye ediyoruz ki onlar ne olduğu hakkında bir araştırma gerçekleştirebilsinler. Sahtekârlık nedir? Sahtekârlık bir yanıltma kullanarak bir oyuncunun varlığını çalmaktır. Bir sahtekârlığa uğradım ne yapmalıyım? Bu durumda sizleri gpotato ID'niz ile sitemize girş yaparak Bildirim oluşturmaya davet ediyoruz. Takım raporunuzu değerlendirip sonrasında bir araştırma başlatacaktır. Bir sahtekârlık meydana geldiği günden itibaren onu bildirmek için en fazla 7 GÜNE sahipsiniz, bu süre geçtikten sonra maalesef Oyun Efendileri sizlere destek vermeyecek durumda olacaklar. Eşyamı geri alabilecek miyim? gpotato Takımı size kaybınızı iade edebilmek için elinden geleni yapacaktır ancak 100% bir garantisi yok. Bir sahtekârlık iadesi 0% dan 100% bulabilir: 0% : hiç bir iade mümkün değildir; 100% : kayıplarınızın tamamı size iade edilecektir; 1% den 99% : "en iyi çaba" iade türüdür, sahtekârlık sonrası olaya karışmış oyuncunun üzerinde bulunan eşyalar iade edilir. En iyi çaba örneği : Dolandırıcının elinde olan eşyayı mağdur olan oyuncuya iade etmek. Dolandırıcı cezalandırılacak mı? Tabiki gereken cezai işlem uygulanacaktır. (Dolandırıcılığın boyutuna göre süresiz veya süreli hesap kapatımı) Arkadaşlarımdan beri dolandırıldı bir şey yapmak için ne bekliyorsunuz? Oyun Efendileri size üçüncü bir kişinin hesabı hakkında herhangi bir bilgi veremez. Dolayısıyla sizin yapabileceğiniz tek şey arkadaşınızı e-posta vasıtasıyla Oyun Efendileriyle temasa geçmeye itmek. Tekrar bir sahtekârlık kurbanı oldum ne yapabilirim? Bir sahtekârlık soruşturmasının uzun bir zaman aldığını bilmeniz gerekir. Eşyalarınıza çok dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz çünkü Oyun Efendilerinin sizlere her zaman eşyanızı iade etme imkanı olmayacaktır. Ancak ilgili oyuncu hakkında gerekli önlemlerin alınabilmesi için sizi takımımızla iletişim kurmaya davet ediyoruz. Hesap ile eşyalarınızın güvenliği için birkaç tavsiye: - Takası gerçekleştireceğiniz kişi hakkında diğer oyunculardan görüşlerini istemeye üşenmeyin - Acele etmeyin, bu oyunda keyif almak için bulunuyorsunuz gerçek hayatta yaşadığınız baskıyı oyunda da yaşamak için değil - Herkese çabucak güvenmeyin. Güvenin kazanılması lazım. - bir oyuncunun size nedensiz yere hediye edebileceği değerli bir eşyayı kabul etmeyin - gpotato takımının bir üyesi sizden hiçbir zaman bağlantı bilgilerinizi istemeyecektir, dolayısıyla etraftaki oyuncuları onları vermeyin - bir yaratık yetiştirmek istiyorsanız Yaratıklar forumunda bulunan terbiyeciler listesine göz atmayı ihmal etmeyin

29 - oyunda herhangi bir takas gerçekleştirdiğinizde ekran görüntüleri almayı ihmal etmeyin, sorunlarda Oyun Efendilerinin işlerini oldukça kolaylaştırıyor (Aksi halde iddia ettiğiniz olayı ispat etmekte yetersiz kalmış olacaksınız) Ayrıca serverlar arası her türlü takas takımımız tarafından geçersiz sayılmaktadır ve bu durumlarda hiçbir iade söz konusu değildir. Oyunun para birimi ile eşya içermeye takaslar (hesap, gpotato, gerçek para ) geçersiz sayılmaktadır. Rappelz hoş sağlıklı bir ortam muhafaza etmek istediğimiz bir MMORPG olduğunu akıllarınızdan çıkarmayınız, gerçek hayatta olabildiğince yakın olması istenilen bir ortam. Dolayısıyla sizleri sağlıklı pişman duymayacağınız iyice düşünülmüş kararlar almaya davet ediyoruz. Ayrıca hesap güvenliğinizden sadece ve sadece sizin sorumlu olduğunuzu unutmayınız. Aksi halde yukarıda belirtilmiş ters davranışlarda bulunan oyuncular - geçici veya temelli olarak oyundan men edileceklerdir. gpotato mülkü (hesap, karakter, eşya, rupi) mağaza dışında gerçek paraya (paysafe karlarıyla oyun harici her türlü para birimi) karşılığında satıp/alan veya yapmayı teklif her oyuncu oyun, forumlar ve web sitesinden süresizce men edilecektir. Kullanım şartlarında da belirtildiği gibi bir hesabın içeriğinin başka bir kişiye doğru transferinin önüne geçilemez. Dolayısıyla hesap, karakter veya eşya alıp/satımı ne şekilde olursa olsun yasaktır ve cezalandırılacaktır. Hesabın sahibi bu hesaba doğru veya üzerinde gerçekleştirilen bütün işlemlerden sorumludur. Hesap paylaşımı durumunda kişinin gpotato takımı tarafından destek alma hakkı da kaybolabilir. E-pin Satımı: Oyun içi E-pin satımı yaşanan sahtelarlıkların önüne geçmek adına yasaklanmıştır. Bu konu hakkında gelecek şikâyetlerde dolandırıcılar süresiz ban alacağı gibi, rupi veya eşya kaybeden oyunculara hiç bir iade yapılmayacaktır. Dolandırmadan epin satışı yapan oyuncular ilk seferinde uyarılacaklardır, ikinci sefer ise hesap kapatılması söz konusu olacaktır. Arkadaş Davet Sistemi: Arkadaş davet sistemini su istimal eden hesaplar tespit edildikleri takdirde, süreli, süresiz hesap kapatma ve/veya elde etmiş oldukları gpotato'ların silinmesi cezasına çarptırılacaklardır. NOT : (GM) Oyun Efendileri sizden hiçbir zaman şifrenizi istemeyeceklerdir. Bu tarz davranışlarda bulunan oyuncular - ikaz edilecekler veya da - geçici veya temelli olarak oyundan men edilecekledir.

30 **Hesap devri (gerçek para, oyun parası, oyun eşyası yada gpotato karşılığında) her şekilde yasaktır ve cezası süresiz oyundan ve forumlardan mendir.

31 Kısaltmalar Her oyunda olduğu gibi, Rappelz de de kısaltmalar var. Sıralayalım; Oyun Dışı: 1-Npc: Non-Playable Character, oyun tarafından yönetilen, senaryoda yer etmiş karakterler. 2-Afk: Away From Keyboard, bilgisayar başında değilim kısaltması. 3-SS: Ekranın görüntüsünü çekme anlamında bir kısaltma. 4-GM: Game Master, oyunun yöneticilerine verilen genel lakab. 5-Skill: Büyü veya çeşitli bonusları kapsayan sihirlerinize denir. Kullanımı için MP gerekir. 6-Stat: İstatistik puanlarınıza denir. (Güç-Zeka-Savunma vb.) 7-HP: Health Points. Can puanlarınızın kısaltması. 8-MP: Mana Points. Sihir gücünüzün kısaltması. 9-PK: Player Killer ın kısaltması. Bu mod u açtığınızda önünüze çıkan dost-düşman herkeze saldırabilirsiniz. 8-Farm: Tek başınıza, az exp kazanarak fakat seri bir şekilde mob keserek kasmak. 9-Mob: Yok ettiğimiz yaratıklara verilen genel ad. Monsters Of Bashing. 10-Pet: Yanımızdan gelen, bize tüm savaşlarımızda ortak olan, en yakın dostumuza verdiğimiz kısa ad. Oyun İçi: ET: Enerji Tasarrufçusu nun kısaltması. Evo: Evolution ın kısaltması. Evrim anlamına gelir. Tame: Herhangi bir boş pet i doldurma işlemine verilen kısa ad. GP: Gpotato nun kısaltmasıdır. Oyun içi özel eşyalar alabileceğiniz para birimidir. CP: Cesaret Puanı nın kısaltması. Skill lerimizi geliştirmekte kullanıyoruz. SSev: Sınıf Seviye sinin kısaltmasıdır.

32 Sık Sorulan Sorular (SSS) Soru 1: Pet e nasıl + basılır? Cevap 1: Arkadaşlar pet e siz + basmazsınız. Pet 50 level olduğu zaman 2. Evrim e dönüşebiliyor. Fakat siz 50. Level da dönüştürmeyip, 60. Level da dönüştürürseniz her level da 60 a kadar 1 adet + kazanıyor. (Örn: evo 1.) 60 yapınca +10 olacak petiniz. O zaman evo 2 geçirebilirsiniz petinizi. Her bir + petinize extra 1 skill puanı kazandırır. + ların amacı budur. Soru 2: Güzel binekleri nerelerden bulabilirim? Cevap 2: Güzel binekler derken, Ornito dışını kast ediyorsunuz. Saklı Köy de güzel binekler var. Lydyan dan Orix e. Fakat Saklı Köy e giriş bileti GP ile alınmakta. GP ile aldığınız, size özel bineklerde bulunmakta. Soru 3: Karakterim çok yavaşladı. Neden? Cevap 3: Çantanızda ki ağırlık %75 i geçtiyse, %50 yavaşlarsınız. Ağırlığınızı düşürün.

El KASSIA ZİNDAN REHBERİ. Fides / Fenix. RappelzOnline.Net Zindan Rehberi Yarışması ZİNDAN GRUBU (PARTİSİ) SİSTEMİ

El KASSIA ZİNDAN REHBERİ. Fides / Fenix. RappelzOnline.Net Zindan Rehberi Yarışması ZİNDAN GRUBU (PARTİSİ) SİSTEMİ El KASSIA ZİNDAN REHBERİ Fides / Fenix RappelzOnline.Net Zindan Rehberi Yarışması Sevgili maceracılar, sizlere Rappelz oyunumuzun en çok kullanılan zindanlarından biri olan El Kassia zindanını tanıtacağım.

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

Okulların Demokratik Yönetişimi 1

Okulların Demokratik Yönetişimi 1 Modül 11 Okulların Demokratik Yönetişimi 1 İçindekiler 1.Giriş 2.Demokratik Okul Yönetişimi nedir?...2 3. Demokratik yönetişimin faydaları nelerdir?...2 4. Demokratik Okul Yönetişimi için Kilit Alanlar:

Detaylı

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları...

CEO umuzun Mesajı... i. Davranış Kuralları ve Yasalar... 1. Uyumlu ve Dürüst Çalışma İlkesi... 4. Kişisel Sorumluluk... 7. İşyeri Davranışları... Davranış Kuralları Bu Davranış Kuralları boyunca MetLife ve Şirketimiz kelimeleri, MetLife Inc. ve tüm iştiraklerini ifade etmektedir. İştirak, bir veya daha fazla aracı vasıtasıyla MetLife Inc. şirketinin

Detaylı

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates BİLGİNİN ÖNEMİ Basit ama güçlü bir inancım var: Kazanmanız ya da kaybetmeniz bilgiyi nasıl topladığınıza, nasıl yönettiğinize ve nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bill Gates Sayın Veli; Günümüz toplumlarının

Detaylı

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002 İlk Adım 1 Bu kitap, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği nin katkılarıyla basılmıştır. Kitabın içeriğinden Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği sorumlu

Detaylı

Çeviri: Feride Kurtulmuş

Çeviri: Feride Kurtulmuş KĐTAP NASIL OKUNUR RON FRY TĐMAŞ YAYINLARI / 570 ÇALIŞMA TEKNĐKLERĐ DĐZĐSĐ /4 Eserin Türkçe'ye çeviri hakkı Career Press ile yapılan anlaşma uyarınca Timaş Yayınları'na aittir. Đzinsiz yayınlanamaz. Kaynak

Detaylı

DAVRANIŞ VE ETİK KURALLARI. Güven inşa etmek

DAVRANIŞ VE ETİK KURALLARI. Güven inşa etmek DAVRANIŞ VE ETİK KURALLARI Güven inşa etmek Mütevelli Heyeti Başkanı ndan Mesaj İstanbul Bilgi Üniversitesi olarak, dürüstlüğümüz ve etik hareket tarzımız sayesinde sahip olduğumuz itibardan gurur duymaktayız.

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ü ğ SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ğ ö ç ç Dünya Egemenliği Rehberi Orijinal Adı : A Brief Guide to World Domination Yazar İngilizce den Çeviren Tasarım : Chris Guillebeau : Alper Rozanes

Detaylı

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 10. YIL Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 27 Mayıs 2013 ÖNSÖZ Demokrasinin ve Anayasamızın en temel prensiplerinden biri olan bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminde açıklığın ve şeffaflığın sağlanması

Detaylı

İş Etiği ve Davranış Kuralları için Standartlar

İş Etiği ve Davranış Kuralları için Standartlar İş Etiği ve Davranış Kuralları için Standartlar İçindekiler Mesaj 1 İş etiği İlkeleri 3 İş etiği Modeli 4 Bu kitapçik 5 İşleriMizin YürütülMesi 7 kamu Müşterileri ve kamu Görevlileri ile çalişma 11 Başkalari

Detaylı

Filantropi Seminerleri. "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var"

Filantropi Seminerleri. Başrolde Ödüllü Kadınlar Var Filantropi Seminerleri "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var" Seminer Deşifresi 11 Aralık 2014 Sabancı Center, Hacı Ömer Konferans Salonu İstanbul Konuşmacılar: Sheryl WuDunn, Pulitzer Ödüllü Gazeteci, Half The

Detaylı

Xerox İş Ahlakı Tüzüğü. İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık

Xerox İş Ahlakı Tüzüğü. İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık Xerox İş Ahlakı Tüzüğü İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık İş Ahlakı Tüzüğümüz bütünlüğe yönelik taahhüdümüzü kapsar ve destekler ve ayrıca etik ve uyumluluk sorunlarımızı temel değerlerimizle

Detaylı

Kafkas Dernekleri Federasyonu. YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU

Kafkas Dernekleri Federasyonu. YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU Kafkas Dernekleri Federasyonu YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU Ankara, 2006 YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU Kafkas Dernekleri Federasyonu

Detaylı

EFT Duygusal Özgürlük Teknikleri TM İyileştirme için evrensel bir yardım Yeni İyileştirme Gökdelenine Giriş El Kitabı Beşinci Basım Bütün olumsuz duyguların nedeni vücudun enerji sisteminin bozulmasıdır.

Detaylı

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS Kullanıcı El Kitabı Türkçe Haziran 2010 Üzeri çizilmiş çöp bidonu sembolünün anlamı, ürünün Avrupa Birliğinde ayrı bir çöp yığınına ilave edilmesi gerektiğidir. Bu durum

Detaylı

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler ERP Yazılımı Seçim Sürecinizi Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler white papers İçindekiler Değerli Okuyucu, Bu doküman ERP, CRM, İnsan Kaynakları Yönetimi vb. kurumsal bilgi sistemi uygulamalarını

Detaylı

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Moving on up Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Kendi evinizde yaşama kılavuzu Moving on up Íçindekiler Eaves Başkanından Mesaj 5 1. Noktalı bölümün imzalanması 6 2. En baştan doğrusunu

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

Bilimi nasıl filme alırsınız?

Bilimi nasıl filme alırsınız? Çevrim İçi Bilim Haberciliği Kursu WFSJ ve SciDev.Net tarafından oluşturulmuştur. Ders 8 Bilimi nasıl filme alırsınız? (Sárka Speváková ve Carolyn Robinson) (Mikoláš Herskovič in katkılarıyla) WFSJ ve

Detaylı

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 Değerli Öğrenciler, Öncelikle Işık Üniversitesi ni seçtiğiniz için sizi tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Birçok bölümünde eğitim dili tamamen veya kısmen İngilizce olan

Detaylı

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Doğru Davranış İlkeleri (Etik) ve Uyum YOL GÖSTERİCİ İLKELER A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Dürüstlük kimse görmezken bile doğru şeyi yapmaktır - Albert Einstein İÇİNDEKİLER A. O. SMITH DEĞERLER

Detaylı

Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır?

Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır? Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır? **Bu e kitap www.kutuphanem.net ve www.odevsitesi.com adreslerinden ücretsiz olarak indirilebilir. ÖDEV VE TEZLERİNİZİN ARAŞTIRILMASI KAYNAK TARAMASI YAZILMASI

Detaylı

Deprem Eğitimi El Kitabı

Deprem Eğitimi El Kitabı Deprem Eğitimi El Kitabı İletİşİm Hayattır, Geleceğİmİzİ Bİrlİkte Kurtaralım Projesine Katkılarından Dolayı Türkiye Vodafone Vakfı na Teşekkür Ederiz. AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ AKUT KİTAPLIĞI YAYIN NO:4

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI I. OTURUM OTURUM BAŞKANI KONUŞMACILAR : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) : Uğur DOĞAN (Gelir İdaresi Daire Başkanı) : Veli

Detaylı

Baskılara karşı ne yapmalı?

Baskılara karşı ne yapmalı? Baskılara karşı ne yapmalı? Adli yardım tekniği Yürüyüşlerde Polis saldırılarında Tutuklamalarda Karakolda ne yapmalı? ROTE HILFE e.v. türkçe 1 Baskın esnasında ne yapmalı? Sakin olunmalı! Her felaket

Detaylı

KREDİ KARTI İŞLEMLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ VE KREDİ KARTI YOLUYLA YAPILAN HİLE TÜRLERİ VE CEZAİ MÜEYYİDELER

KREDİ KARTI İŞLEMLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ VE KREDİ KARTI YOLUYLA YAPILAN HİLE TÜRLERİ VE CEZAİ MÜEYYİDELER KREDİ KARTI İŞLEMLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ VE KREDİ KARTI YOLUYLA YAPILAN HİLE TÜRLERİ VE CEZAİ MÜEYYİDELER Özgür ÖZKAN * İrfan ÖZEN ** GİRİŞ Tüm dünyada geçerli en büyük ödeme sistemleri içindeki kartlı

Detaylı